Page 1

R E K L A M A

Bądź piękną kobietą! 20-23 M I E J S K I T YG O D N I K B E Z P Ł AT N Y

CZWARTEK, 5 GRUDNIA 2013 R. NR 48 (351)

Uwaga! Nadchodzi Mikołaj Kamil Karmelita ma drugą twarz, gdy nikt nie widzi, 6 grudnia przebiera się za świętego Mikołaja i rozdaje dzieciom prezenty. Przeczytajcie, jak wygląda praca św. Mikołaja od środka.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

10, 19

R E K L A M A

827113K03A.

747413K03A.


teraz opinie

2

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

reporter dy¿urny

podpatrzone

„Mistrza parkowania” (samochód zaparkowany częściowo na chodniku), spotkaliśmy na ulicy Sportowej. Podobnych sytuacji spotyka się więcej w różnych częściach miasta. Za mało miejsc do parkowania w stosunku do rosnącej liczby samochodów, to jednak nie jest usprawiedliwienie dla takich zachowań.

Zawsze w czwartek w godz. 9-14 na pañstwa sygna³y czeka nasza dziennikarka

Katarzyna Sowiñska Prosimy dzwoniæ

(HS)

59 848 81 15

x wejdź na mm2miasto.pl x czytaj x zarejestruj się x komentuj x pisz x dodawaj zdjęcia

lub pisaæ (terazslupsk@mediaregionalne.pl).

Po prostu nie chcę w ten sposób zarabiać pieniędzy. Najważniejsze jest to, że takie śpiewanie w internecie sprawia mi przyjemność i że daję radość innym, którzy piszą o tym w listach elektronicznych, a czasem wręcz zamawiają wykonanie konkretnej piosenki.

kont@kt: Katarzyna Kuniczuk GG: 9509569 online@mm2miasto.pl

Leszek Orkisz, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej

FOT. KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI

Dom nad Słupią o swojej pasji

S

ANNA CZERNY-MARECKA

ANNA PIWOWARSKA,

MGR KOREANISTYKI

Ulubiona knajpka?

Od kiedy w Słupsku?

– Parę lat mnie nie było i dużo – Od urodzenia, ale z prze- pozmieniało się, ale Herbaciarnia w Spichlerzu jest od zawsze. rwami.

Lubię słupszczan za...

Dlaczego?

– ...to, że potrafią zaskoczyć – Kiedy byłam mała, mieszkałam w innym mieście, ale mnie optymizmem. wróciłam tutaj i pracuję.

Drażnią mnie, kiedy...

Jeśli nie Słupsk, to...

– Nie drażnią mnie wcale. – ...Warszawa. Tam studiowałam i zamierzam niedługo Jeśli za miasto, to... – ...nad morze. Ostatnio nawet wrócić. bawię się w morsa.

BEATA ZGAŃSKA

– Moje dziecko wie, że nie może kupić sobie niczego w sklepiku, ale wpływu na to czy ktoś go poczęstuje, a ono zje, już nie mam. Według mnie szkoły powinny sprawdzać, co się tam sprzedaje i nie pozwalać na sprzedaż szkodliwych rzeczy.

Mimo, że znak informuje o zakazie zatrzymywania się, który nie dotyczy tylko pracowników biblioteki, nasi czytelnicy mogą tam zostawić swoje samochody, jeśli chcą skorzystać z wypożyczalni lub czytelni. Jest jednak jeden warunek. Należy wziąć z biblioteki identyfikator, dzięki któremu unikniemy mandatu za parkowanie w niedozwolonym miejscu. Danuta Sroka o parkowaniu przed Miejską Biblioteką Publiczną

Jesteśmy teraz tuż przed rozstrzygnięciem przetargu, wyłonimy firmę, która na nasze zlecenie będzie wykonywała bieżące remonty i naprawy nawierzchni dróg. Gdy przetarg zostanie rozstrzygnięty, wyłoniona w nim firma od razu przystąpi do łatania dziur w różnych częściach miasta. Zacznie od ulic, które przenoszą największy ruch. Marcin Grzybiński, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej o tragicznym stanie dróg w mieście.

Ulubione miejsca?

– Muzeum Pomorza Środko- Marzę, aby Słupsk... – ...dawał młodym więcej mowego. żliwości rozwoju.

(MŻ)

Gościom pokazuję...

– ...wystawę prac Witkacego.

Niebezpieczne rejony?

ROZMAWIAŁ: KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI

Czy pozwalasz dziecku kupować smakołyki w sklepiku szkolnym?

– Nie, staram się, aby dziecko miało zawsze ze sobą owoce i kanapki, ewentualnie jakiś słodki baton z płatkami. Nie daję też dziecku pieniędzy, aby mogło sobie cokolwiek kupić, bo to z reguły świństwa.

– Ja w ogóle boję się w Słupsku chodzić po zmroku, niezależnie od rejonu.

PAWEŁ STOSIK

– Moje dzieci nie odczuwają potrzeby kupowania sobie świństw w sklepikach szkolnych. Jedzą regularne posiłki w domu, mają też słodycze i zwyczajnie nie chce im się kupować.

ALINA TYCZYŃSKA

– Moje dziecko wie, że nie można kupować sobie podejrzanych rzeczy. Kupuje tylko sprawdzone i znane. To nie kwestia zastraszenia, ale nauki co jest dobre, a co złe. (MKM) FOT. MARCIN KAMIŃSKI

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

F FOT. KRZYSZTO

tosować tylko pod nadzorem dorosłych“, „Uwaga. Może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci“. Jak sądzicie, na czym można znaleźć takie napisy? Na petardach, zabawkach, na towarze w nielegalnym sklepie z dopalaczami? Otóż się mylicie. Takie ostrzeżenia, napisane czcionką możliwą do przeczytania tylko przez lupę, producent z Chin zamieścił na plastikowym aerozolu z dziwnym płynem, przeznaczonym do... spożycia. Według matki, która przerażona przyniosła ten wynalazek do redakcji „Głosu Pomorza“, jej dziecko kupiło w szkolnym sklepiku. Szkoła zaprzeczyła, ale to nie zmienia faktu, że jakieś sklepy to oferują. I mogę się założyć, że dzieciaki ten produkt masowo kupują, bo na opakowaniu widnieje pewien wściekły ptaszek, bohater topowej gierki na telefon komórkowy. Posiadacz lupy (w szkole takowe powinny być w gabinecie fizycznym) może sobie też prześledzić skład płynu. Określenie: skład chemiczny będzie tutaj jak znalazł. Można by tę słodycz z powodzeniem wykorzystać na lekcjach chemii do zajęć praktycznych. Oczywiście wcześniej upewniając się, że żadne dziecko tego nie wypiło, bo podczas eksperymentów należy być skupionym. A tak swoją drogą, to przychodzi mi na myśl pewna teoria spiskowa. Dawno temu mówiło się, że Chińczycy nas zaleją, bo tak ich jest dużo. Oni jednak są mądrzejsi. Zamiast wysyłać w świat armię, co jest przecież bardzo kosztowne, zalewają nas spożywczym paskudztwem. Dzieci od tego tracą zęby i rozum (a tak się kraj cały osłabia), a oni jeszcze na tym zarabiają.

kwestionariusz s³upski

FOT. ARCHIWUM

Made in China w ataku

x co ty na to? skomentuj na www.mm2miasto.pl

wype³nia:

PIOTRKOWSKI

mówiąc wprost

ADRIANNA SMOL

cytaty tygodnia

Adres redakcji 76-200 S³upsk, ul. Henryka Pobo¿nego 19 tel. 59 848 81 00, e-mail: terazslupsk@mediaregionalne.pl Redaktor prowadz¹cy „Teraz S³upsk”: Marcin Kamiñski – zastêpca redaktora naczelnego, e-mail: marcin.kaminski@mediaregionalne.pl tel. 59 848 81 57 Reklama: 76-200 S³upsk, ul. Henryka Pobo¿nego 19 e-mail: reklama.terazslupsk@mediaregionalne.pl tel. 59 848 81 07, tel./fax 59 848 81 13 Druk: Media Regionalne, 75-846 Koszalin ul. S³owiañska 3a, tel. 94 340 35 98 Wydawca tygodników „Teraz” Media Regionalne sp. z o.o. 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51. tel. 22 46 30 700 Prezes zarz¹du: Joanna Pilcicka Redaktor naczelna tygodników: Justyna Duchnowska


czwartek, 5 grudnia 2013 r.

teraz reklama

3

798113K03A.

733913K03C.


4

teraz wydarzenia

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

Legendarne Turbo zagra w Motor Rock Pubie

800000 osób obejrzało w internecie nagrania Leszka Orkisza, prezesa Spółdzielni Dom nad Słupią

krótko d

Słupska Scania wyprodukuje

autobusy dla Berlina. Zamówienie dotyczy budowy 156 autobusów przegubowych Scania Citywide. Zamówienie pochodzi od berlińskiego operatora transportu publicznego Berliner Verkehrsgesellschaft.

d W Ośrodku Teatralnym Rondo oglądać można wystawę fotografii Czesława Cekały przedstawiających Słupsk i słupszczan sprzed kilkudziesięciu lat. Słupsk, lata 70. i 80. XX w. Klimaty to zbiór kilkudziesięciu czarno-białych fotografii. Czesław Cekała uwiecznił na nich najważniejsze wydarzenia z życia miasta, jakie miały miejsce w czasie dwóch dekad. Widać na nich imprezy kulturalne, wydarzenia polityczne, społeczne i sportowe.

d

Z okazji 110. rocznicy oddania

do użytku siedziby starostwa odbył się Dzień otwarty. W ramach tego dnia w starostwie słupskim uruchomiono Galerię Sztuki Ludowej PoFOT. MATERIAŁY PROMOCYJNE

wiatu Słupskiego. Nowa galeria działa pod opieką artystyczną Zenona Frąckiewicza, artysty ludowego z Łupin w gminie Słupsk.

d Słupski ring, czyli nowy przebieg drogi krajowej nr 21 w Słupsku znalazł się na liście dróg

Kolejna legenda polskiego heavy metalu zawita do Słupska. 13 grudnia w Motor Rock Pubie zagra zespół Turbo. Utwory Dorosłe dzieci czy Kawaleria szatana stały się hymnami pokolenia. W Słupsku usłyszymy stare dobre kawałki oraz zupełnie nowe utwory. – Grupa w listopadzie wydała nowy album, z którym zawita u nas – mówi Michał Mezger z Motor Rock Pubu. – Piąty Żywioł pojawił się na półkach sklepowych dwunastego listopada, a już trzynastego grudnia będzie można wysłuchać zespołu na żywo w słupskim pubie. Na trasę koncertową z premierowym materiałem muzycy Turbo kazali nam czekać cztery długie lata. I jak zapewniają – Turbo nie chce porywać się na nowości, bo na koncertach fani oczekują od nich klasycznych utworów i nie są zwolennikami zmian. Nowy krążek Turbo funduje potężną dawkę klasycznego brzmienia, ,za jakie pokochali ich fani, z tym że w nowoczesnych aranżacjach. – Nad produkcją albumu czuwał Perła (ex Acid Drinkers, Guess Why), który nadał brzmieniu tej

płyty prawdziwą siłę – mówi Michał Mezger z Motor Rock Pubu. Grafika na okładce mocno nawiązuje do tytułu krążka, bo jak mówią muzycy (...)W naszej koncepcji, oprócz czterech znanych nam żywiołów jest jeszcze piąty. Człowiek tak jak żywioły odmienia oblicze ziemi, ma w sobie siłę, którą można w pewien sposób zestawić z siłą żywiołów, czasami wyko-

rzystuje tę siłę w dobry sposób, a czasami nie(...) Ten zamysł odzwierciedla także obrazek, jaki będzie zdobił front płyty Piąty Żywioł. – Będzie to już kolejny koncert krajowego zespołu z górnej półki w słupskim Motor Rock Pubie – mówi Michał Mezger. – Tylko w ciągu ostatniego roku zagrali u nas tacy giganci jak Vader, Kat i Roman Kostrzewski, Hunter, Hate. Oprócz koncertów gwiazd niemal w każdy weekend można posłuchać koncertów zespołów z kraju i z zagranicy, które dopiero próbują zyskać podobną sławę. Cyklicznie odbywają się również przeglądy lokalnych zespołów i sesje improwizacyjne, w których każdy może wziąć udział. Bilety na koncert zespołu Turbo w cenie 30 zł w przedsprzedaży i 40 zł w dniu koncertu. Początek koncertu o godz. 20. KATARZYNA SOWIŃSKA

bilety, bilety Dla naszych czytelnikó w mamy do rozlosowania dwa bile ty na koncer t zespołu Turbo. Ab y wziąć udział w losowaniu, wysta rczy odpowiedzieć na pytanie, w którym roku powstał zespół. Od powiedzi należy nadsyłać e-maile m pod adres: terazslupsk@me diaregionalne.pl lub umieścić na profilu tygodniku znajdującym się facebooku. Na odpowiedzi cze kamy do 9 grudnia.

do realizacji. To lista projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska. Ring to zupełnie nowa dwupasmowa droga od ulicy Poznańskiej, przez Koszalińską, 11 Listopada, Rejtana do drogi na Ustkę. W jej ramach powstaną dwa wiadukty przez tory i 14 rond. Droga ma kosztować 192,31 mln zł, z czego unijne dofinansowanie ma wynieść 163,47 mln zł.

d

Po ponad dwumiesięcznej prze-

rwie można już korzystać z dwóch przejść nad Słupią, które łączą park z osiedlem Akademickim. W trakcie prac gruntownie wyremontowano nawierzchnię, stworzono łagodny podjazd dla rowerzystów i spacerujących z wózkami, wymieniono także barierki na kładkach. Remont kładek w Parku Kultury i Wypoczynku kosztował około 650 tysięcy złotych. (MŻ)


teraz w mieście

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

5

Mikołaj przed ratuszem Święty Mikołaj spotka się ze słupskimi dziećmi na placu Zwycięstwa. Zabawa, bo bez przedniej zabawy się nie obejdzie, trwać będzie w godz. 14 -15.45. Wspólnie z dziećmi i drużyną świętego Mikołaja bawić się będą prezydent Maciej Kobyliński, zespół Marzenie ze Szkoły Podstawowej Nr 2, grupa baletowa Arabeska, koszykarze Energii Czarnych, policjanci, strażacy, cheerleaderki Maxi Energa i oczywiście słupszczanie, którzy pojawią się przed ratuszem. Mikołajkowa impreza rozpocznie się o godz. 14 sygnałem Jingle bells. Po oficjalnym rozpoczęciu wszyscy zgromadzeni uczyć się będą kroków tańca pod okiem Marcina Bilendy z Balance Dance Studio. Adepci sztuki tanecznej odtańczą wspólnie szalony taneczny flashmob. Wystąpi także grupa rockowa z I Liceum Ogólnokształcącego, a po koncercie goście zaśpiewają wspólnie z gimnazjalistami z Gimnazjum Nr 5 nieoficjalny hymn Słupska Moje miasto. Zanim święty Mikołaj zostanie pożegnany, na ogromnej choince zapalone zostaną świąteczne lampki. – Podczas imprezy chcemy zbierać prezenty przeznaczone dla dzieci potrzebujących – mówi Jacek Szuba, wiceprezes Agencji Promocji Regionalnej Ziemia Słupska. – Na placu stać będzie namiot, do którego wszyscy ludzie o dobrych sercach będą mogli przynosić podarunki. Czekamy na słodycze, zabawki, maskotki. Każda rzecz trafi do dzieci objętych opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. (MŻ)

Mikołajki przed ratuszem cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci.

R E K L A M A

436313S01A.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Jutro mikołajkowe szaleństwo ogarnie cały świat. Dotyczy to również Słupska. W wielu miejscach pojawi się święty ze swoimi pomocnikami. Specjalny przystanek przewidział przed naszym magistratem.


teraz oceniamy

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

szybuj¹/dołują

Krzysztof Banach, ustczanin, który pokonał białaczkę może być pozytywnym wzorem do naśladowania. Pan Krzysztof nie dał się pokonać chorobie, walczył o swoje zdrowie. Teraz pomaga innym. A co ważniejsze, cieszy się każdym dniem i pozytywnym nastawieniem do przeciwności losu, zaraża innych. Wielkie brawa panie Krzysztofie.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Postulaty i działalność posła Roberta Biedronia nie każdemu mogą odpowiadać. Parlamentarzysta szybuje za to, że chociaż sam z głodu nie cierpi, pamięta o najuboższych i potrzebujących. Robert Biedroń jest jednym z niewielu polityków, którzy nie działają zgodnie z zasadą, że syty biednego nie zrozumie. Za to – strzałka w górę.

byliœmy przy tym

Adriana Kuczun to artystka młoda, jednak w swoim dorobku ma już całkiem sporo nagród i osiągnięć. Kolekcja powiększyła się o Grand Prix zdobyte na X Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Aktorskiej Reflektor w Koszalinie. Słupszczanka wykonała utwór Z pamiętnika młodej zielarki. Gratulujemy i oby tak dalej.

Prezydenta Słupska śmiało można nazwać weteranem naszej rubryki. Maciej Kobyliński pikował w dół wiele razy. Tym razem włodarz miasta leci na łeb na szyję za kolejny popis oratorski. Maciej Kobyliński znany jest z niewybrednego słownictwa kierowanego do antagonistów. Oberwało się radnemu Bobrowskiemu. Czy słusznie? Nie nam oceniać. Oceniamy natomiast poziom wypowiedzi głowy miasta.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

6

(MŻ)

Jak co roku, Mali pomocnicy Mikołaja z Przedszkola Miejskiego nr 19 przygotowali prezenty pod choinkę dla dzieci z rodzin objętych pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Prezenty odebrał dyrektor MOPR Klaudiusz Dyjas. FOT. MARCIN KAMIŃSKI

(MKM)

Zaproponuj nam swoich kandydatów do tej rubryki. Zadzwoñ (59 848 81 15) lub napisz (terazslupsk@mediaregionalne.pl)

dajemy PLUS

Niestety, nie każdy może liczyć na dostanie święta. Wciąż przybywa ludzi, którym głód zagląda w oczy. Takim właśnie ludziom pomaga Bank Żywności. W tym roku zebrano aż pi-

ętnaście ton żywności, w tym osiem w samym Słupsku. Kwestowało aż siedmiuset wolontariuszy, byli wśród nich uczniowie słupskich szkół, seniorzy, studenci. Akcja prowadzona była także między innymi w Kępicach, w Lęborku, w Kobylnicy, w Ustce i w Redzikowie. Słupszczanie dzielili się bardzo chętnie. Do wózków wolontariuszy trafiały makaron, ryż, cukier, mąka, olej. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak wiele udało nam się w tym roku zebrać – mówi Lidia Hanczaruk z Banku Żywności. – W tym roku, dzięki temu, że mieszkańcy miasta byli bardzo hojni, udało nam się zebrać więcej żywności niż w roku ubiegłym. A co za tym idzie, obdarujemy więcej potrzebujących osób.

CH AR T. FO

I

M WU

KATARZYNA SOWIŃSKA

Joga jest dobra na wszystko. Wiedzą o tym Paweł Kwaśniewski wraz z Natalią Falandysz, którzy prowadzili warsztaty z jogi w klubie fitness Angela. To nie ostatnie spotkanie z nimi. O kolejne można dowiadywać się w klubie. (MKM)

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Tegoroczną przedświąteczną zbiórkę żywności, która odbywała się pod egidą słupskiego oddziału Banku Żywności była niezwykle owocna. Zebrano tony żywności, która trafi do najbardziej potrzebujących. Pracownikom Banku Żywności i zaangażowanym wolontariuszom przyznajemy w tym tygodniu plus.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Bank żywności zasilony!

Acoustic Acrobats to wielowymiarowy zespół, który pozostawia po sobie niezatarte wrażenia. Grupa wystąpiła w sali filharmonii w ramach Etnosceny. (MKM)


teraz w mieście

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

7

Reggae w Domówce – Już po raz drugi, słupski kolektyw Więcej Słońca oraz Domówka Social Club, mają przyjemność zaprosić na imprezę Digital We Rule – mówi Mateusz Marszałkowski, organizator imprezy. – Go-

ściem tej edycji będzie producent i didżej Riddim Tuffa, który przyjedzie do nas z Pragi. Jako producent zdobył uznanie na scenie soundsystemowej, tworząc riddimy przepełnione basem i ośmiu bitowymi dźwiękami rodem z komputera Atari. Artysta ma na swoim koncie setki występów na imprezach klubowych jak i na największych festiwalach reggae na świecie, współpracuje z wieloma wokalistami reggae. – Patrząc na trasę koncertową artysty, słupska Domówka pojawia się wśród takich miast jak Wiedeń, Zagrzeb czy Manchester, co jest wielkim wyróżnieniem – dodaje Mateusz Marszałkowski. Tego wieczoru oprócz Riddim

Tuffy wystąpią również Ania Dziarska i Mat Marszal, którzy będą propagować dobry przekaz i pozytywne wibracje. Można się spodziewać dużej dawki najświeższych digitalowych rytmów i wielu nagrań ze złotej ery dancehall, a wszystko to puszczane z płyt winylowych. O oprawę wizualną zadba słupski VJ Bootanick. – Tego wieczoru wszyscy goście będą mogli się osobiście przekonać, że pod słowem reggae kryje się znacznie więcej niż myślałeś. Reggae to muzyka, miłość i więcej słońca. Impreza odbędzie się w klubokawiarni Domówka przy ul. Tuwima 17. Początek koncertu godz. 21. Bilety kosztują 10 zł.

FOT. ARCHIWUM

To będzie koncertowy weekend. W czasie, gdy w Motor Rock Pubie rozbrzmiewać będzie ciężkie gitarowe granie (piszemy o tym na str. 4), w klubokawiarni Domówka zaświeci słońce.

KATARZYNA SOWIŃSKA

R E K L A M A

820313K03A


teraz pasje

8

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

FOT. ARCHIWUM SEH GRYF

Gryf eksploruje Gardnę Wielką

Stoją od lewej – Tomasz Urbaniak, Michał Pytlak, Mariusz Wesołowski, Robert Carius, Paweł Trelikowski, Jarosław Dąbrowski, Zbyszek Kolski.

O Słupskim Stowarzyszeniu Eksploracyjno – Historycznym Gryf już pisaliśmy. Członkowie Gryfa nie zasypiają gruszek w popiele i nieprzerwanie działają. Stowarzyszenie zrzesza pasjonatów, którzy ratowaniu śladów przeszłości poświęcają każdą wolną chwilę i angażują do tego prywatne środki. Jego członkowie mają już za sobą kilka akcji mających na celu przywrócenie starych cmentarzy i tworzenie na nich lapidariów. Tym razem wyruszyli na ratunek cmentarza w Gardnie Wielkiej.

– Wieści o naszej działalności rozchodzą się pocztą pantoflową – mówi Michał Pytlak, prezes Gryfa. – Takim sposobem dotarli do nas mieszkańcy gminy Smołdzino, działający w Stowarzyszeniu Słowiniec w Gardnie Wielkiej. Mamy już za sobą spotkania, a właściwie prelekcja, w trakcie których opowiadaliśmy o sobie i o tym, co robimy. Trzynastego grudnia mamy w planie kolejne spotkanie i prezentację starych zdjęć Gardny Wielkiej.

Zapaleńcy pojawili się także na cmentarzu w Gardnie Wielkiej. – Chcieliśmy uratować pozostałości z poniemieckiej części cmentarza – kontynuuje Michał Pytlak. – Sprawa była pilna, bowiem w najbliższym czasie planuje się zagospo-

darowanie tej części cmentarza z przeznaczeniem na pochówki obecnych mieszkańców miejscowości i okolic, a miejsca jest tu już coraz mniej. Na dość sporym terenie, który otaczają nowe groby, do dziś widać zarysy sześciu rzędów z mogiłami. W większości są to szczątki fundamentów i podstawy krzyży, które zostały wyłamane w 1974 roku podczas akcji porządkowania cmentarza. Cenniejsze, wykonane z litej skały pomniki nagrobne zostały już wcześniej zabrane przez kamieniarzy i wtórnie wykorzystane. – Pozostałości po nagrobkach, które zostały przeniesione w miejsce tworzonego przez nas lapidarium, w większości od wielu lat leżały przewrócone – dodaje prezes Gryfa. – Pracy było dużo i była ona bardzo

ciężka. Przenosiliśmy nagrobki, wykopywaliśmy i wynosiliśmy śmieci i betonowe szczątki.

Ratujmy stare cmentarze – Biorąc pod uwagę ogrom zniszczeń i ilość takich cmentarzy to potrzeba więcej takich stowarzyszeń lub dużego zaangażowania mieszkańców i wszystkich chętnych do pomocy – mówi Tomasz Urbaniak, słupski historyk i pasjonat, który zaangażował się w pomoc Gryfowi. – Nie ma możliwości, by oni sami naprawili wszystkie stare cmentarze, które znajdują się na terenie powiatu słupskiego, bo jest ich około trzystu. Dlatego pomoc władz gmin, sołtysów, szkół, instytucji i mieszkańców jest nieodzowna. By działać sprawnie, potrzeba sprzętu i rąk do pracy. Cmentarz w Gardnie

Wielkiej to przysłowiowa bułka z masłem, porównując na przykład wpisany w rejestr zabytków, położony po sąsiedzku cmentarz w Smołdzinie. Na nim należy wyciąć zarośla i młode drzewa, usunąć gruz, odsłonić i ustawić nagrobki, przenieść do lapidarium krzyże ze sterty zrzuconych na skraju cmentarza. Pracy jest sporo i bez pomocy specjalistycznego sprzętu nie damy rady.

Pomocne ręce mile widziane – Cmentarz ma duży potencjał turystyczny, lecz aby efekty naszych starań były widoczne, potrzeba więcej czasu, środków oraz zaangażowania społeczności lokalnej – dodaje Michał Pytla. – Nasze stowarzyszenie liczy dziewiętnastu członków i wiadomą

sprawą jest, że nigdy nie jest dyspozycyjna cała grupa. Od mieszkańców miejscowości, w których prowadzimy akcje, wiele nie wymagamy, ale ciepła kawa, herbata to już byłby gest poparcia. Jeśli ktoś chciałby pomóc, dołączyć do naszej grupy, to prosimy o kontakt. Oprócz prac planowanych na smołdzińskim cmentarzu czekają nas prace na cmentarzu ewangelickim w Ryczewie. Możemy uchylić rąbka tajemnicy, że oprócz działań na rzecz przywrócenia dawnej świetności poniemieckim cmentarzom, w planach mamy jeszcze wydobycie pomnika upamiętniającego poległych podczas pierwszej wojny światowej mieszkańców Smołdzina i okolic z jednej z rzek gminy Smołdzino. KATARZYNA SOWIŃSKA


czwartek, 5 grudnia 2013r.

teraz w mieście

9

A wtedy zgasło słońce Zadziałała magia Ronda

Rozmowa z Gabrielą Keller-Janus, założycielką i choreografem Teatru Tańca Enza Jak narodził się pomysł stworzenie nowego spektaklu?

– Pomysł spektaklu, jak to zwykle u mnie bywa, nastąpił jednego dnia. Nie był to niestety jeden ze szczęśliwych momentów mojego życia. Mówi się, że artysta tworzy jak cierpi i muszę przyznać, że coś w tym jest. Takim sposobem powstały słowa, a do słów stworzyłam choreografię. Są momenty, kiedy spektakl powstaje w wielkich bólach, nic nie wychodzi tak, jak by się chciało. A ten zrobiłyśmy właściwie w ciągu dwóch miesięcy. Może to zasługa miejsca? Czyli?

Wiem, że ten spektakl będzie zaskoczeniem dla widzów. Chociaż każde z waszych przedsięwzięć wbija widza w fotel.

– Rzeczywiście, jest to coś nowego w naszym wykonaniu. Połączyłyśmy słowo z ruchem tanecznym. Co z tego będzie? Zobaczymy. Tydzień temu byłyśmy z częścią spektaklu na Festiwalu Teatrów Tańca w Zielonej Górze i zdobyłyśmy tam nagrodę, więc może powinnam się już mniej obawiać. Przyznaję szczerze, że po raz pierwszy w życiu tak się boję wystawianej przeze mnie sztuki.

To nie jedyna nowość, nad którą pracujecie

– Od razu po grudniowej premierze przystępujemy do pracy nad następną. Osiemnastego stycznia wraz z trójmiejską grupą Velocipiedes zaprezentujemy projekt Muzyka w teatrze. – to będzie coś całkowicie nowego w Słupsku. Połączenie alternatywnej muzyki z teatrem tańca. Tym sposobem chcemy przyzwyczaić słupskiego widza do tańca, który wciąż u nas w Słupsku jest mało rozpowszechniony. Teraz miejscem naszej pracy jest Teatr Rondo i tym samym mamy więcej możliwości artystycznych. Mam nadzieję, że widzowie dopiszą i sala będzie pełna. Zapraszam wszystkich z całego mojego serducha. ROZMAWIAŁA: KATARZYNA SOWIŃSKA

FOT. ARCHIWUM

– Po jedenastu latach wreszcie mam godne warunki do pracy. Dobry sprzęt, piękną salę i miłe towarzystwo. Dzięki pracy w tak dobrych warunkach mamy spokój wewnętrzny, a to przekłada się na zupełnie inną jakość pracy. Jak zwykle mam przy

sobie przyjaciół, z którymi współpracuję od lat. Grzegorz Kamiński, który od lat projektuje nam plakaty i zajmuje się multimediami i Olę Chrzan – charakteryzatorkę i kostiumolożkę. Oni są już na stałe wpisani w Teatr Tańca Enza.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Słupski Teatr Tańca Enza przyzwyczaił wielbicieli tańca do odważnych i nowatorskich przedsięwzięć. A wtedy zgasło słońce to nowy spektakl pod ich szyldem. Jego oficjalna premiera będzie miała miejsce 14 grudnia, o godz. 19 w Teatrze Rondo. Pomysłodawczynią, duszą przedsięwzięcia i autorką choreografii jest Gabriela Keller Janus, autorką kostiumów jest Aleksandra Skiera, oprawą multimedialną zajmuje się Grzegorz Kamiński. Zatańczą Ada Paprocka, Kasia Prynkiewicz, Martyna Majewska, Klaudia Janus, Aga Kowalczyk. Cena biletów 10 zł-ulgowy, 15-normalny. (MŻ)

R E K L A M A

169713K01CA


teraz temat tygodnia

10

Nadciąga Jutro 6 grudnia, imieniny Mikołaja. Jak nakazuje tradycja bez prezentów dla dzieci dużych i małych, i dla dorosłych ten dzień nie może się obyć. To już jutro wszystkie dzieci duże i małe spotkają wyczekiwanego przez długie miesiące brodatego świętego. Jak wizyta świętego Mikołaja to i oczywiście prezentów moc. Każdy z nas lubi mikołajkowe prezenty. Szelest rozrywanego w pośpiechu papieru, przyspieszone bicie serca, kołacząca się w głowie myśl – czy tym razem będzie to ten wymarzony prezent?

Wielu z nas, oczywiście mowa o tych, którzy w świętego Mikołaja wierzą, głowi się, zadając sobie pytanie – jak on to robi, że potrafi być w tym samym czasie w tak wielu miejscach? To wciąż pozostaje słodką tajemnicą brodatego jegomościa w czerwonym wdzianku. Nieważne jak. Ważne, że jutro nas odwiedzi. Z wielką radością ogłaszamy, że mikołajkowe szaleństwo czas zacząć. Mamy dla was dodatkowy i wyjątkowy prezent. Udało nam się spotkać osobiście świętego Mikołaja. Zdradził nam, jak w rzeczywistości wygląda jego praca od kuchni. To oczywiście żart. Porozmawialiśmy z Kamilem Karmelitą, który od pięciu lat wciela się w rolę świętego Mikołaja. KATARZYNA SOWIŃSKA

Chcesz, żeby święty M ołaj zawitał w twoik je progi?

święty Mikołaj, te l. 784013868

KI

IŃS

AM

T. M FO

K CIN AR

czwartek, 5 grudnia 2013 r.


teraz temat tygodnia

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

19

święty Mikołaj Mikołaj wszystko wie Rozmowa ze świętym Mikołajem

– Zawsze lubiłem dzieci. Do tego od wielu lat działam jako aktor, udzielając się przy najróżniejszych przedsięwzięciach. Wejście w rolę świętego Mikołaja przyszło mi bardzo naturalnie. Chociaż muszę przyznać, że świętym Mikołajem jestem dopiero od roku. Ponieważ od roku mieszkam w Słupsku. Wcześniej wcielałem się w Dziadka Mroza, pochodzę ze Wschodu. Zaczynałem w Białymstoku, gdzie bardziej w tradycji zakorzenił się właśnie Dziadek Mróz. Jak wygląda wizyta świętego Mikołaja? Trudno być takim świętym?

– Bardzo lubię to zajęcie, sprawia mi wiele radości. Każdą wizytę rozpoczynam żartobliwym tekstem tak, żeby wprowadzić odpowiednią atmosferę. Z doświadczenia wiem, że dzieciom najbardziej podobają się żarty z rodziców. Opowiadam o tym, że rodzice byli bardzo niegrzeczni i nie dostaną prezentów. Dzieciaki są zachwycone. Wcześniej zawsze biorę rodziców na spytki, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o dziecku. Potem, już w trakcie wizyty świętego Mikołaja, zaskakuję dziecko wiedzą o nim. Tak działa magia świętego Mikołaja, przecież Mikołaj wszystko wie. Jakie zdarzenia utkwiły świętemu Mikołajowi najbardziej w pamięci?

– Przypomina mi się historia z moich rodzinnych stron. Odwiedziłem wtedy ormiańską rodzinę. Na wigilijnej kolacji było ponad trzydzieści osób. Gwar, radość i wspólne śpiewy. Nadszedł moment rozdawania prezentów. Sta-

nęła przede mną czarnooka dziewczynka z długimi prostymi włosami. Dostała w prezencie prostownicę do włosów i przeszczęśliwa zawołała – tato! Już nie będziesz musiał prostować mi włosów żelazkiem! Inną wizytą, która utkwiła mi w pamięci była wizyta u dorosłych. Nie było ani jednego dziecka. Pikanterii dodaje fakt, że była to moja pierwsza wizyta w tym charakterze. Taki chrzest bojowy. Mikołaja zaprosiło grono przyjaciół, byli wśród nich przedstawiciele palestry i lekarze. Okazało się, że wszyscy byli bardzo wyluzowani, atmosfera była bardzo żartobliwa. Dostosowałem się szybko do sytuacji. Improwizacja to podstawa przy tym zajęciu. Zdarzały się wzruszające momenty?

– Oczywiście. Do dziś mam laurkę z napisem – wierzę w ciebie święty Mikołaju, którą dała mi ośmioletnia dziewczynka.

Mikołajki w E.Leclercu

To nasza propoz imieniny Mikołaja ycja na 6 grudnia. W w się w świat fant spólnie przeniesiemy azji i dziecięcyc h wyobrażeń o fabryce prez Zaczynamy zabaw entów św. Mikołaja. gramie nie zabrak ę o godz. 16. W proWspólnymi siłam nie zabaw dla dzieci. i zr ńcuch choinkowy obimy najdłuższy łana choinkę, pobawim świecie. Ubierzemy y się z chustą Klan co najważniejsze za i złe uczynki w spec – zmielimy wszystkie jalnym młynku. C hętni

będą mogli wziąć czenia śnieżnej kuudział w konkursie tosań z reniferem, w li, w próbie ciągnięcia bi ędzyczasie będzie twie na śnieżki. W miw lodowych tańc można potupać nóżką ac Pojawi się także h – rozgrzewańcach. święty Mikołaj. Roz gość specjalny, czyli kurs puzzlowy. Prstrzygniemy także konwiać będą: Śnieży zybyłych gości zabanka, Płatek Śniegu i Bałwanek. , Elf

(MŻ)

Jak słupszczanie wypadają na tle mieszkańców Podlasia?

– Moim zdaniem słupszczanie są bardziej sztywni. Brakuje śpiewu i śmiechu. Co święty Mikołaj chciałby przekazać dzieciom i rodzicom?

– Przede wszystkim to, że święty Mikołaj istnieje i Mikołaj wszystko wie. A po drugie, chciałbym prosić rodziców, żeby nie straszyli dzieci świętym Mikołajem. Mikołaj to bardzo pozytywna postać. Nie przynosi dzieciom rózgi. Jedyną rózgę, na baterie, mogą dostać rodzice. Oprócz tego, drogie dzieci, piszcie listy do świętego Mikołaja. ROZMAWIAŁA: KATARZYNA SOWIŃSKA

owiwęe do Gak d o P w i k j a ł o k i M grudnia zaprosimy was na mikołajkową zaiebaw godz. 11-

m trwać będz W sobotę, 7 Spotkanie z Mikołaje siebie. Najważniejszym a. ow dk Po ej low nd dla lerii Ha każdy znajdzie coś u as cz y choć bardzo go te gu cią 15. W iętego Mikołaja, któr ciom nagrośw ta zy wi ie dz bę punktem programu ie do Słupska i rozda prezenty dzie dz e zabraknie zapracowany przyje iscycie Listy do świętego Mikołaja. Ni Do tego eb pl etetyczki. dzonym w naszym i, manikiurzystki i di stk yli st dy ra po dą arzy i słodki poinnych atrakcji – bę ami, malowanie tw od gr na z sy ur od 2 do 7 nk zabawy, quizy i ko również konkurs – każdy, kto w dniach kupon u y y m ln częstunek.Ogłasza na minimum 50 zł, odbierze specja py owa, będzie grudnia zrobi zaku sło promujące zakupy w Galerii Podk ha y nagrody to 500 zł. sprzedawcy i ułoż (MŻ) ze stylistą. Wartość py ku za ać gr wy ł móg

FOT. KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI

Jak Kamil Karmelita zmienił się w świętego Mikołaja?


teraz listy do Mikołaja

czwartek, 5 grudnia 2013r.

11

Listy do św. Mikołaja Zakończyła się nasza coroczna akcja – Listy do świętego Mikołaja. Redakcja została dosłownie zasypana listami. Dostaliśmy mnóstwo prac plastycznych, przychodziły również tradycyjne listy.

– finał!

Nasz plebiscyt z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. I co nas cieszy, a jednocześnie dziwi, ponieważ tygodnik „Teraz Słupsk: jest tygodnikiem miejskim – dotarło do nas wiele listów od dzieci mieszkających w miejscowościach oddalonych od Słupska o wiele kilometrów. Przepiękne prace dostaliśmy od przedszkolaków z Łupawy, napisały do nas dzieci między innymi z Ustki, Potęgowa i Trzebie-

lina. Nie zawiodły nas także dzieci ze Słupska.

Dzieci listy piszą O czym marzą dzieciaki? Marzeń jest tyle, ile dzieci. Dla części autorów listów i prac największym marzeniem są modne zabawki, znane z reklam. Tablet, laptop, konsola do gry – to równie często wymieniane wymarzone prezenty. Pojawiały się prośby o klocki lego, lalki Barbie, in-

teraktywne zabawki, instrumenty muzyczne, piłki. Dwoiliśmy się i troiliśmy, żeby spełnić jak najwięcej życzeń. Smutkiem napawały listy pisane przez dzieci, których rodzice są w ciężkiej sytuacji materialnej. Takich dzieciaków, niestety, w naszym mieście przybywa.Wśród listów znalazły się także wzruszające prośby o zdrowie dla mamy i taty, marzenia o rodzinnym domu i świątecznej atmosferze.

Pomysłowość i zaangażowanie

Wybraliśmy spośród tego ogromu te, które wywarły na nas największe wrażenie. Niestety, sporo listów, a właściwie spisów drogich zabawek czy gadżetów elektronicznych nie wzięliśmy pod uwagę. Podobnie jak w poprzednich edycjach. Oceniając i wybierając na-

grodzone prace, braliśmy pod uwagę zaangażowanie autora i pomysłowość. Część prac zamieściliśmy na łamach tego wydania. To tylko jedynie niewielki fragment tej ogromnej masy życzeń. Za wszystkie nadesłane prace i listy serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok. KATARZYNA SOWIŃSKA

R E K L A M A

825613K03A


teraz listy do Mikołaja

12

Krystian Boratyński

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Karolina

Dawid, Dominik, Ala Czekałowie

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

Daria Strama

Piotr Biłyk

Damian Kirko

R E K L A M A

•• •• •• ••

OTRZYMASZ GO TUTAJ

KIEDY

Wiejska / Gdańska Deotymy / Jaracza (koło ZUS-u) 3 Maja (przystanek autobusowy) Sienkiewicza / Zamenhoffa (przystanek MZK) Tuwima/Starzyńskiego Kopernika / Sienkiewicza (lewy pas w kierunku Grodzkiej) 11 Listopada / Andersa Wolności (przy rynku) Galeria Handlowa Podkowa ul. Starzyńskiego Informacja Turystyczna ul. Starzyńskiego Starostwo Powiatowe ul. Szarych Szeregów CH Wokulski ul. Kołłątaja Hala Targowa Pod Wieżą ul. Banacha Multikino, CH Jantar, ul. Szczecińska Salus, ul. Zielona Leclerc ul. Szczecińska Aktywna Fabryka ul. Wrocławska Akademia Pomorska ul. Boh. Westerplatte Akademia Pomorska ul. Arciszewskiego redakcja „Teraz Słupsk” ul. H. Pobożnego 19

6.45-10.30 6.45-10.30 6.45-10.30 6.45-10.30 6.45-10.30 6.45-10.30 od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku

12 tys. egzemplarzy

T Y G O D N I K

dobrych wiadomości

22 tys. czytelników jednego wydania

gazeta rozdawana przez gazeciarza

Źródło: Polskie Badanie Czytelnictwa, Millward Brown, 01/2013 - 05/2013, woj. słupskie, n = 193, opracowanie Media Regionalne Sp. z o. o.

169713K01BR


czwartek, 5 grudnia 2013 r.

teraz listy do Mikołaja

Igor BÄ…k

Natalia Golik

Agata Lasocka Aleksander Andrzejewski

Adrian Smolik

Ola Danielewicz

13


teraz listy do Mikołaja

14

Julia Świderska

Asia Linstedt

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Kuba Kępa

Anna Taraszkiewicz

Basia Pietrzak

Piotr Haftkiewicz

czwartek, 5 grudnia 2013 r.


czwartek, 5 grudnia 2013 r.

teraz listy do Mikołaja

15

R E K L A M A

Andrzej Rapita

789013K03C

Paulina

Lidia GÄ…siorowska

821513K03A


teraz listy do Mikołaja

16

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

Kinga Sobierańska

Kornelia Gąsiorowska

Dzieci z przedszkola w Łupawie

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Kornelia Gołębiewska

Cyprian Brożek Wiktoria Jarosz


czwartek, 5 grudnia 2013 r.

teraz listy do Mikołaja

17

Agnieszka Rybak

Oliwia Lelukiewicz Natalia

Angelika Mróz R E K L A M A

819313K03A


18

teraz reklama

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

821313K03A


teraz strefa kobiet

20

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

Babcine sposoby na piękno

Nasze babcie i prababcie świetnie wiedziały, jak pielęgnować urodę domowymi metodami. Kosmetyki zrobione według babcinych receptur z powodzeniem mogą konkurować z gotowymi. Odmładzająca maseczka z kwasami owocowymi może kosztować parę groszy, a serum wzmacniające rzęsy tylko złotówkę. Sprawdzone substancje działają bowiem najlepiej. Wiele ze składników nowoczesnych kosmetyków możemy znaleźć we własnej kuchni.

temu uzyskają złociste refleksy we włosach.

Na skórę twarzy Owoce, zwłaszcza cytrusy, zawierają alfa i betahydroksykwasy, które delikatnie złuszczają naskórek, zwężają pory, a także wyrównują kolor skóry. Taką maseczkę warto nakładać na twarz wieczorem. Aby nie podrażnić skóry, najlepiej stosować ją maksymalnie dwa razy w tygodniu. W trakcie kuracji należy chronić twarz kremem z filtrem UV.

Na jędrność

zwalczają krostki. W owocach żurawiny jest duże stężenie witaminy C, która delikatnie rozjaśnia skórę. Preparat należy stosować ostrożnie i nie nakładać go na całą twarz. Trzeba też uważać na oczy, bo kosmetyk może je podrażniać. Miód bardzo silnie nawilża i regeneruje zniszczoną skórę. Natomiast olejki zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które dobrze natłuszczają naskórek. Kryształki cukru złuszczają zrogowaciały naskórek, a oliwa – natłuszcza.

Białko jaja kurzego silnie ściąga i napina skórę. Dodatkowo zawarty w cytrynie kwas cytrynowy rozjaśnia cerę i sprawia, że staje się gładsza. Efekt widoczny jest od razu. Aby zmniejszyć pory i ujędrnić skórę, maseczkę najlepiej stosować raz w tygodniu. Doskonale sprawdzi się także przed wielkim wyjściem.

Przeciw bakteriom

Na rzęsy Olejek rycynowy silnie odżywia i natłuszcza rzęsy. Sprawia też, że szybciej rosną i są gęstsze. Jeśli kupimy rafinowany olejek, możemy trzymać go na półce w łazience. W innym przypadku musimy przechowywać go w lodówce. Jednak nie dłużej niż pół roku. Po tym czasie nie nadaje się do użycia. (MŻ)

Na usta Cynamon, chili oraz pieprz to składniki pomadek powiększających usta. Delikatnie drażni wargi, dzięki czemu stają się lekko zaczerwienione i pełniejsze. Ten składnik może jednak uczulać, dlatego przed pierwszym użyciem, warto wykonać próbę uczuleniową na małym fragmencie ust.

Żurawina i cząber mają działanie przeciwbakteryjne, dlatego szybko

FOT. MARCIN KAMIŃSKI, BEAUTIKON.COM

Uroda kosztuje. Wie to chyba każda z dbających o siebie pań. Na drogeryjnych półkach zatrzęsienie kosmetyków przeznaczonych do każdej części ciała. Tylko wybierać i przebierać. A może zamiast sięgać po gotowe kosmetyki, wypróbować sprawdzone sposoby?

Na włosy ciemne i na włosy jasne R E K L A M A

FOT. MARCIN KAMIŃSKI, BEAUTIKON.COM

Barwniki zawarte w wyciągu z brzozy stopniowo przyciemniają włosy. Nie jest to farba, dlatego efekt zabiegów widać dopiero po kilku razach. Zamiast herbaty z brzozy można też użyć wyciągu z kory dębu. Blondynki mogą w podobny sposób zastosować wyciąg z rumianku. Dzięki

58413K03C


teraz strefa kobiet

Jak z loków zrobić piękne,

21

PRZED

proste włosy? Prostowanie włosów to dość żmudne zajęcie. Wiele pań, którym natura dała włosy kręcone, stara się zmienić to za pomocą prostownicy. Jednak wystarczy tylko trochę deszczu

lub wilgotne powietrze, aby włosy przestały być idealnie gładkie. Jest jednak na to sposób – metoda brazylijska.

Global Keratin, Encanto lub QOD, czyli inaczej metoda brazylijska

przywędrowała do nas z Brazylii i polega na wprasowywaniu we włosy dużej ilości keratyny rozgrzanym do temperatury 230 stopni Celsjusza ceramicznym żelazkiem fryzjerskim. Pod wpływem ciepła łuski włosa otwierają się, a keratynowy budulec wnika w ich strukturę i dokładnie wypełnia wszelkie ubytki. Następnie łuski włosa zostają zamknięte, a ich struktura zostaje zrekonstruowana.

Zaaplikowany w taki sposób preparat keratynowy jest trzymany na włosach przez ok. 30 minut. Zabieg daje gwarancję na proste włosy bez codziennego sięgania po prostownicę przez okres od trzech do pięciu miesięcy. Prostowanie włosów przy pomocy kreatyny jest dla nich terapią, która odbudowuje zniszczone włosy i która sprawdza się w przypadku

włosów zniszczonych, przesuszonych przez dekoloryzację. Włosy tuż przed zabiegiem należy umyć i to dwu, a nawet trzykrotnie, tak by były idealnie czyste, pozbawione resztek kosmetyków, serum i kurzu. Żeby jednak włosy były idealnie proste, trzeba przez dwie, trzy doby po zabiegu zadbać o to, by włosy utrwaliły swój nowy kształt. Przez dwie doby nie wolno włosów, nawet lekko

PO

FOT. QODIRELAND.IE

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

związywać. Należy także unikać zmoczenia ich oraz należy zadbać o to, aby się nie spocić. Niezależnie czy zabieg robiony jest w salonie, czy w warunkach domowych, co obecnie zdarza się dość często, muszą zostać zachowane pewne zasady: na dwa tygodnie przed zabiegiem włosy nie mogą być farbowane, a zabieg nie może być polecany kobietom w ciąży. (MŻ)

R E K L A M A

827413K03A


teraz strefa kobiet

22

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

Bielizna kontra niedoskonałości figury

FOT. MODA.NET.PL, ALEJAKOBIET.PL, BODYFAN.PL

Przed nami kilka tygodni szampańskich zabaw. Wiele pań marzy o nienagannej sylwetce, płaskim brzuchu, smukłych udach. Najpiękniejsza kreacja zda się na nic, gdy z każdej strony widać będzie nieestetyczne fałdki. Szybkim wyjściem z sytuacji jest bielizna wyszczuplająca. Dzięki niej nawet o kilka centymetrów zmniejszysz obwód talii, a producenci modelujących stro-

jów kąpielowych zapewniają dodatkowo, że w kilka sekund wizualnie można zgubić kilka kilogramów. By jednak pozbyć się uciążliwych fałdek i zyskać efekt godny podziwu, trzeba kupić odpowiedni rodzaj i rozmiar bielizny. W źle dobranej będziemy nie tylko wyglądać nieodpowiednio, ale i czuć się mało komfortowo.

wówczas wyszczuplą także i nasze uda. W wersji bardziej zabudowanej, z ramiączkami, wygładzą całe plecy.

ceny, ceny d szorty modelujące biodra i talię – 30 zł d body modelujące Orirose – 52 zł d gorset Plie – 152 zł d spodenki wyszczuplające Allright – 48 zł d figi modelujące Eldar – 32 zł Niezależnie od wyboru, każde figi posiadają specjalnie profilowany tył, aby nie spłaszczać pupy.

Wybrać cel

Klasycznie

Jak dobierać bieliznę wyszczuplającą? Pierwszy krok to zastanowienie się, co dokładnie chcemy zatuszować. Czy będzie to wystający brzuch, fałdki na brzuchu, zbyt okrągłe uda, czy może wszystkie te problemy występują równocześnie. Jeśli chcemy wyszczuplić i wymodelować okolice pasa, najlepszym rozwiązaniem będą wysokie figi z wzmocnionym pasem brzusznym. Wysoki stan z paskiem silikonowym pozwala takim figom na utrzymanie się w miejscu nawet podczas całonocnej imprezy. Łagodne wykończenia brzegów majtek w okolicach ud i pośladków nie wbijają się w ciało i nie podwijają się. Dodatkowo takie figi zamaskują fałdki na plecach i spowodują, że będziemy utrzymywać prostą sylwetkę. Figi wyszczuplające mogą mieć także dłuższą nogawkę,

Jeśli krępujemy się, pokazania się komuś w takiej bieliźnie, dobrym rozwiązaniem będą halki i body wyszczuplające, zwłaszcza w kolorze czarnym – wyglądają seksownie i

kusząco, a nie tracą swoich właściwości wyszczuplających. Sprawdzą się pod każdą, nawet najbardziej dopasowaną kreacją. Wybierajmy bieliznę dobrej jakości. To zagwarantuje nam nie tylko wymarzony efekt, ale odpowiednie materiały nie będą powodowały pocenia się skóry i odparzeń. (MŻ)

Podkrążone oczy? To nie dla nas!

ceny, ceny

d Mineralize charged water MAC – 150 zł d Anew Aqua Youth – 37 zł d Flos Lek, żel z arniką – 7 zł d Galenic Nectalys – 97 zł d Pat & Rub, Face – 150 zł

Sińce pod oczami to zmartwienie wielu pań. Skłonności genetyczne, przebyte choroby, przemęczenie czy brak snu – to wszystko może pogłębiać cienie pod oczami. Jak sobie z poradzić?

starczy zamoczyć w naparze wacik i położyć na oczy 10-15 minut .

Zioła lub herbata Ściągająco i wybielająco działa surowy ogórek lub ziemniak. Świetnie sprawdzają się też kompresy z naparów ze świetlika, lipy czy rumianku. W drogeriach można kupić gotowe kosmetyki z dodatkiem tych ziół.

Cienie pod oczami mogą być objawem wielu schorzeń: alergii, zaburzeń krążenia, chorób układu pokarmowego. Warto wybrać się do lekarza po diagnozę. Można także spróbować sobie z nimi radzić doraźnie. Oto parę domowych sposobów na pozbycie się niechcianych gości spod oczu.

Masaż i kremy

Kiedy cienie pod oczami są jedynie skutkiem zmęczenia i niewyspania, najlepszym lekarstwem jest sen, gdy jednak utrzymują się przez dłuższy czas, można spróbować okładów z czarnej herbaty. Wy-

FOT. ARCHIWUM

Sen i herbata

Dobre efekty może również przynieść delikatny masaż okolic oczu. Należy rozgrzać w palcach odrobinę kremu i opuszkami palców wygładzić górne i dolne powieki ruchem od nosa ku skroniom. Cienie nie znikną, jeśli nie zmienimy niezdrowego trybu życia. Picie nadmiernych ilości kawy czy herbaty, brak ruchu na świeżym powietrzu oraz palenie papierosów to prosta ścieżka do sińców. Sprzymierze-

ńcem w walce z sińcami są profesjonalne kremy pod oczy. Sprawdzi się taki, który poprawia krążenie limfy i krwi, nawilża, ściąga i koi. Przed nałożeniem warto trzymać go w lodówce. Nie należy również przesadzać z jego ilością. Zbyt duże ilości kremu nakładane na noc mogą spotęgować cienie pod oczami. Ulgę oczom z sinymi podkówkami przynoszą kremy, w których składzie znajduje się babka lancetowata, arnika górska czy kasztanowiec zwyczajny. Kasztanowiec zwyczajny oprócz działania antybakteryjnego i przeciwzapalnego usprawnia krążenie w podskórnych naczyniach krwionośnych. Kremy z wyciągami z miłorzębu i ruszczyka wzmacniają naczynka, obkurczają je, wspomagając prawidłowe krążenie. Bardzo dobrze na skórę pod oczami działają też preparaty zawierające algi. (MŻ)


teraz strefa kobiet

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

23

Kobieto! Rzuć palenie!

Ostatnie badania naukowców wykazały jednak, że kobietom zdecydowanie trudniej jest rzucić palenie. Eksperci sugerują, że wszystkiemu winien jest mózg kobiety, który mocniej reaguje na nikotynę. Jednym słowem panie mają większe skłonności do uzależnień.

Z fajką nie do twarzy Efektem palenia jest ciężki oddech, chroniczny kaszel, zmarszczki, żółte zęby i kiepska kondycja. Ryzyko chorób serca jest u palących kobiet o 25 proc. większe niż u mężczyzn. Z kolei u mężczyzn ryzyko zawału serca wzrasta o 180 proc., a

u kobiet aż o 230 proc! Co nas drogie panie jeszcze może czekać przez palenie papierosów? Bardzo wiele - wypryski na twarzy, poszarzała skóra, może pojawić się owłosienie na twarzy i rękach - palenie podnosi poziom męskich hormonów, rak i wrzody oraz wcześniejsze klimakterium..

Rzucamy! Pierwszym krokiem powinno być uświadomienie sobie, że negatywne konsekwencje dla organizmu, wynikające z palenia są o wiele gorsze niż przybranie na wadze. Niestety, nie ma jednego sposobu na rzucenie palenia. Można stosować środki farmakologiczne, ale niektórzy potrzebują wizyty u psychologa, który odpowiednio ich zmotywuje do tego, aby przestali palić. Część specjalistów zajmujących się kobiecymi uzależnieniami, twierdzi, że nikotynowa terapia zastępcza nie daje takich efektów u kobiet, jakie można zaobserwować u mężczyzn. W przypadku kobiet więcej korzyści mogą przynieść inne formy leczenia, na

przykład ćwiczenia, terapie relaksacyjne czy skorzystanie z pomocy psychoterapeuty.

Może pigułka? Na rynku polskim istnieje wiele leków farmakologicznych, których zadaniem jest wspomaganie walki z uzależnieniem. Metoda ta polega m.in. na wykazywaniu w organizmie człowieka podobnych działań do nikotyny, wpływaniu blokująco na chęć palenia papierosów, a także na ingerencji w ośrodkowy układ nerwowy, co zapobiega występowaniu objawów zespołu odstawienia. Zalecane jest również poddanie się terapii psychologicznej. Sesje terapeutyczne służą wzmocnieniu motywacji i wsparciu w trudnej walce z nałogiem. Taka terapia, choć jest pracochłonna, przynosi pozytywne skutki oraz uzyskuje duże odsetki trwałej abstynencji nikotynowej. (MŻ) FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Statystyki są przerażające. Co roku nałóg nikotynowy zabija na całym świecie 5 mln. ludzi. Drodzy palacze, czas powalczyć z rujnującym zdrowie uzależnieniem. W przypadku pań papierosy rujnują również urodę.

R E K L A M A

815113K03A

827613K03A

810312K03C

815513K03A.


teraz ogłoszenia drobne

24 O G Ł O S Z E N I A

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

D R O B N E

ZIEMIÊ orn¹ powy¿ej 20 ha kupiê, okolice S³upska, tel. 662-461-348.

auto kupno

793413K03/A

SKUP aut najlepsze ceny,792307793 776913K03/A

SKUP aut-wszystkie, 725044644. 826613K03/A

SKUP aut-wszystkie, tel. 725044644. 807013K03/A

nieruchomoœci sprzeda¿

CIEKAWY dom na wsi taniu, w rozliczeniu mieszkanie, 665-291-889. 825213K03/A

MERCEDES okularnik E200 W210, 1997r., stan bdb, tel. 505-982-469. 826413K03/B

802513K03/B

sprzeda¿

OMEGA -obrót, wyceny, S³upsk, ul. Starzyñskiego 11, 059/84-14-420 www.nieruchomosci.slupsk.pl 813012K03/A

! ! ! ! ! ! ! Drewno kominkowe, opa³owe, S³upsk, tel. 517-907-028.

nieruchomoœci wynajem

! ! ! Egzekutor d³ugów, 669-111-148. 458413K03/A

! ! ! ! ! ! !Drewno S³upsk, 604-515-546

ALE SZYBKA GOTÓWKA – NAWET 7000 Z£! PROSTE ZASADY, BEZ ZBÊDNYCH FORMALNOŒCI. PROVIDENT: 600-400-295 (TARYFA WG OP£AT OPERATORA) 429513S01/A

budownictwo

1-POK. Kobylnica, 668-902-772. 779113K03/A

2-POK. 50m2, S³upsk, 509-903-736.

639113K03/A

POKÓJ, S³upsk, tel. 602665650. 824813K03/A

OGÓLNOBUDOWLANE, 607911802 801613K03/A

PROFESJONALNE kopanie stawów, roboty ziemne i inne, 509-319-333. 826813K03/A

kredyty *E-KREDYT* *Tanie kredyty* Gotówka, Konsolidacja, Hioteczne, Firmowe, Chwilówka + Karty Tel. 598402272 kom. 510087022 564413K03/A

KREDYTY tanio 59/842-92-38

praca FIRMA Tairos w Niemczech poszukuje do pracy w Niemczech: p³ytkarzy/ glazurników; instalatorów – hydraulików oraz elektryków. Szczegó³y pod telefonem 48513011274 w godz. 8:00 18:00 826113K03/A

767913K03/A

PO¯YCZKI ES MONEY, tel. 883-120-120. Wyp³ata w 5 minut, minimum formalnoœci, bez zgody wspó³ma³¿onka. S³upsk, ul. Wojska Polskiego 23 w godz. 8:30-16:30. 218112K03/E

822913K03/A

817213K03/A

£AZIENKI A-Z, 798-618-871. 439513K03/B

MALOWANIE, g³adzie, p³ytki i inne – tanio. 785-141-167.

DREWNO suche, tel. 731-295-539. 812513K03/A

GARA¯E blaszane szybko tanio www.partnerstal.pl 798-710-329, 598-334-312.

814913K03/A

TAPETY natryskowe, malowanie, g³adzie, remonty A-Z, 796101623 596013K03/A

wod.-kan.-c.o. ELEKTRYKA – hydraulika – instalacje wodne, gazowe i grzewcze, systemy solarne, 513-629-325. 825713K03/A

64213K01/A

GARA¯E blaszane, bramy garazowe kojce dowóz, monta¿ gratis! Producent (58)3331228, 509038426, ww.robstal.pl 726813K03/A

NAWOZY: NPK. MG.S AZOT 8%; FOSFOR 25%; POTAS 24%; SIARKA 9%; MAGNEZ 17%; WAPÑ 10%. BIG-BAG. CENA: 1750,-/t. Tel. kontaktowy: 500-669-621 405313L01/A

ODZIE¯ zachodni¹ u¿ywan¹ hurtowo tanio sprzedam, tel. 505-982-469.

HYDRAULIKA A-Z 24h, 798-618-871 439513K03/A

HYDRAULIKA A-Z 24h, 798-618-871 439513K03/A

pozosta³e CZYSZCZENIE dywanów, 8438911 810013K03/A

zdrowie, uroda ALKOHOLOWE odtrucie 602468631 16413K03/A

GABINET Kosmetyczny, Park Wodny Redzikowo zaprasza, w karnecie taniej, tel. 694-817-257. 813213K03/A

823013K03A

PROSIÊTA sprzedam, 502-96-56-34. 811513K03/B

PANIE do sprz¹tania, produkcji zatrudni FASADA S³upsk, tel. 695-611-007. 793313K03/A

SPRZEDAWCÊ powy¿ej 50 roku ¿ycia na stacjê paliw zatrudniê. Kontakt osobisty: G³obino 1A, Stacja Paliw Bliska. 825013K03/A

SIATKI ogrodzeniowe ocynk PCV leœne druty s³upki monta¿, producent, transport, 59/84-716-42. 825212K03/A

SZLAKA drogowa, 502-96-56-34. 811513K03/A

WIELORAK, kultywatory, przyczepy sprzedam, tel. 506-675-133. 803813K03/A

praca szukam PODEJMÊ opiekê (dziecko, osoba starsza) S³upsk, 510-230-852. 819013K03/A

matrymonialne

771913K03/A

826413K03/A

OPIEKUNKÊ do starszej Pani, S³upsk. 605-898-081.

1190911K03/A

PO¯YCZKA prywatna 730-304-676

DREWNO kominkowe, 601-437-205.

41213K03B

GLAZURA, terakota, 888-097-990.

815013K03/A

DREWNO kominkowe 663-611-645

824213K03/A

BIURO centrum S³upsk, 603-955-382

769213K03/A

592213K03/B

CZEŒCI do MTZ, ko³a w¹skie do C-360, tel. 606400013.

795413K03/A 805413K03/A

! ! ! ! Remonty solidnie, 530001581.

592213K03/A

! ! Kominkowe, opa³owe 694295410

DREWNO S³upsk, tel. 781-105-313.

! ! ! 2-pokojowe S³upsk, 606-790-511.

remonty

779813K03/A

798813K03/A

biznes

BLIŹNIAK – ¿aluzje, markizy, verticale, moskitiery. Stolarka aluminiowa. S³upsk, Leszczyñskiego 10D, tel. 59/84-17-900, 601-65-25-82 1277811K03/A

! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! Drewno, 603898968. 811713K03/A

! ! ! ! Kawalerka 29m2 w S³upsku wynajmê lub sprzedam. Tel. 59/814-70-49; 692-720-817. 816613K03/A

auto sprzeda¿

OPIEKA nad siê chorymi 511706900

WORKI foliowe, stretch, produkcja, sprzeda¿, 602-723-619. 15513K03/A

us³ugi

przewozy osobowe

OFERTY matrymonialne 797253360 802513K03/D

motoryzacja AUTODOMASZ T³umiki, S³upsk, Ba³tycka 8, 59/841-48-42, Boles³awice, 59/841-53-53. 488012K03/A

nieruchomoœci kupno

PRZEWÓZ osób (codziennie),Belgia– Niemcy– Holandia, 516-777-850, z drzwi pod drzwi – www.holtrans.pl 17813K03/A

ró¿ne

naprawy rtv,agd ! ! ! ! ! ! Naprawa RTV, LCD, plazmy. S³upsk, Z.Augusta 14, 59/843-04-65. 824512K03/B

CH£ODZIARKI, zamra¿arki, lady, klimatyzacja. S³upsk, 602-394-696. 193413K03/A

MARIAN Opiekun – Chrzeœcijañska Obrona Polski prosi o dary dla ubogich, 797-253-360. 802513K03/E

okna,drzwi

! ! ! ! ROLETY

R E K L A M A

502513K03A

532913K03A

5013K03A

164313K01AR


teraz zapraszamy

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

zaproszenia

Kiedy: 7-8 grudnia, godz. 10-15 Gdzie: hol Zamku Książąt Pomorskich, ul. Dominikańska W sobotę i niedzielę w zamku odbędzie się kiermasz świąteczny. Przez dwa dni będzie tam można kupić oryginalne ozdoby, które udekorują świąteczny stół i choinki. Podczas kiermaszu nie zabraknie też części artystycznej. W sobotę o godz. 12 rozpocznie się koncert bożonarodzeniowy w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Muzycznej Yamaha w Słupsku. Natomiast w niedzielę standardy muzyki rozrywkowej wykona Damian Symonowicz. Wstęp na koncert za symboliczne datki. Dochód przekazany zostanie na rzecz słupskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

4Przygody zwierząt Kiedy: 7 grudnia, godz. 11 Gdzie: teatr lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 Na przedstawienie Pan Kotowski będzie się można wybrać w sobotnie przedpołudnie. Przedstawienie opowiada o przygodzie Kota z sąsiadem – psem Haukowskim i mieszkającą w parku lisicą, Panią Emilią. Bilety kosztują 16 i 13 zł.

4Męska rozmowa o miłości

Kiedy: 7 grudnia, godz. 18 Gdzie: mała scena Nowego Teatru, ul. Jana Pawła II 3 Wariacje enigmatyczne zobaczyć będzie można w sobotę w Nowym Teatrze. To historia pisarza-noblisty, zaszytego w swojej samotni na wyspie pod kołem podbiegunowym – Abla Znorko, który właśnie wydał swoją nową książkę. Przyjeżdża do niego Eric Arsen, podający się za dziennikarza jednej z prowincjonalnych gazet. Chce dowiedzieć się, dlaczego ostatnie dzieło pisarza, znanego dotąd z rozpraw filozoficznych, jest tak inne – osobiste i namiętne. Bilety w cenie 30 i 25 zł.

4Międzynarodowe granie w Motorze

polecamy

Gdzie: Motor Rock Pub, ul. Anny Łajming 3 Grupa Acess Denied zagra w sobotę w Motor Rock Pubie. Trójmiejski zespół koncertował już w Słupsku. Tym razem zaprezentuje materiał z nowej płyty, która ma się ukazać w przyszłym roku. Grupa na słupski koncert zaprosiła gości ze Szwecji – zespół Kaliber, który wykonuje ostrą muzykę rodem z lat 80. i 90. Wstęp 10 złotych.

Mikołajkowe parodie

4Dziecięcy cyrk Kiedy: 7 grudnia, godz. 12 Gdzie: teatr Rondo, ul. Niedziałkowsiego 5a Spektakl Magiczny cyrk będzie można zobaczyć w sobotę w Rondzie. Będzie to pokaz finałowy Programu Społecznego Fundacji Tesco Dzieciom pt. Pracownia talentów. Grupa dzieci od kilku miesięcy brała udział w zajęciach kuglarsko-teatralnych, podczas których przygotowywała etiudy. Efekt ich pracy zobaczymy w sobotę. Wstęp na spektakl jest wolny, trzeba jednak pobrać wejściówki.

4Magiczny taniec Kiedy: 8 grudnia, godz. 16.30 Gdzie: sala filharmonii, ul. Jana Pawła II 3 W sali filharmonii w niedzielę zobaczyć będzie można przedstawienie taneczno-muzyczne pt. Magiczny Sklep. Spektakl opowiada perypetie dorosłych, którzy wkraczają do zaczarowanego świata dziecięcej wyobraźni, w którym przedmioty żyją własnym życiem, króluje magia, a rzeczywistość spotyka się ze światem bajkowym. Musical został wyreżyserowany przez Gabrielę Keller-Janus z udziałem dzieci z ogniska baletowego i młodzież z Teatru Tańca Enza. Bilety w cenie 20 i 12 zł.

4Jasełka w Kobylnicy Kiedy: 8 grudnia, godz. 12 Gdzie: Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, ul. Wodna 20/4 W niedzielne południe do centrum kultury w Kobylnicy będzie się można wybrać na spektakl Hej kolęda, kolęda. Jasełkowe przedstawienie przygotowane przez aktorów z teatru Władca Lalek przypomni najmłodszym widzom świąteczne tradycje, a także istotę tego świątecznego czasu.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

4Kiermasz w zamku

25

Kabaret DKD W piątkowy, mikołajkowy wieczór w kawiarni Samba na piętrze budynku filharmonii, w programie Parody Stars Show zaprezentuje się słupski kabaret DKD. Dariusz Gatniejewski, Grzegorz Gurłacz, Anna Chodyna i Przemysław Osiński sparodiują największe gwiazdy światowego showbiznesu. Na scenie zobaczymy więc m.in.: Michaela Jacksona, Edith Piaf, Marilyn Monroe, Johna Lennona, Charliego Chaplina, Elvisa Presleya, Freddiego Mercury, a nawet pląsającego Adolfa Hitlera. Program będzie składał się głównie z kabaretowych interpretacji dobrze znanych piosenek. Będą też skecze, a także fragmenty wcześniejszych programów, w których kabareciarze również parodiowali gwiazdy. Wieczór zakończy wspólna biesiada. Początek show w piątek o godz. 19 w sali słupskiej filharmonii. Bilety w cenie 35 zł.

Kiedy: 7 grudnia, godz. 19

DANIEL KLUSEK

wystawy

4Był taki Słupsk Kiedy: do 10 grudnia Gdzie: sala wystawowa OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a Fotografie przedstawiające Słupsk w latach 70. i 80. ubiegłego wieku zobaczyć można na wystawie w Ośrodku Teatralnym Rondo. Autorem zdjęć jest Czesław Cekała. Wstęp wolny.

4Armia w gablotach Kiedy: do końca stycznia Gdzie: Bałtyckie Centrum Kultury w Ustce, ul. Kosynierów 21 Aż 10 tys. figurek żołnierzy z kolekcji Włodzimierza Petrykowskiego zobaczyć można w usteckim Bałtyckim Centrum Kultury. Kolekcjoner pokazuje zbiory, które gromadził przez 20 lat. Figurki prezentują żołnierzy z różnych czasów, biorących udział w najważniejszych i największych bitwach w historii świata. Wstęp wolny. Ta wystawa otwiera nowy cykl, w którym prezentowane będą skarby usteckich kolekcjonerów. Wszyscy zainteresowani mogą się zgłaszać do Domu Kultury w Ustce telefonicznie pod numerem (59) 814 49 19.

weekend na sportowo

4Piłka ręczna

4Podpatrzone na ulicy

Kiedy: do 18 grudnia Gdzie: deptak przy ul. Wojska Polskiego Na ulicy Wojska Polskiego zobaczyć można plenerową wystawę fotografii pt. Podpatrujemy. Ekspozycja to podsumowanie projektu o tym samym tytule, który przez ostatnie tygodnie odbywał się w Słupsku. W ramach projektu młodzież, zamieszkała przy ulicach objętych programem rewitalizacji miasta, miała okazję poznać tajniki fotografii.

4Kiedyś to była szkoła

Kiedy: do 5 stycznia Gdzie: Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera Kilkadziesiąt fotografii z lat 50., 60. i późniejszych oglądać można na wystawie w Spichlerzu Richtera Edukacja na starej fotografii. Punktem wspólnym wszystkich zdjęć jest szkoła, a szerzej – edukacja. Wstęp jest wolny. (DMK)

I liga piłki ręcznej pań. 6 grudnia, piątek. Hala sportowa I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Szarych Szeregów w Słupsku. Słupia Słupsk – MKS AZS UMCS Lublin.

4Koszykówka Koszykarze Energi Czarnych Słupsk w niedzielę, 8 grudnia rozegrają dziewiąte spotkanie w Tauron Basket Lidze. Zmierzą się w hali w Koszalinie z tamtejszym AZS. To derby Pomorza i najważniejsze spotkanie dla fanów obu zespołów w sezonie. Energa Czarni jest w czołówce tabeli, a AZS po początkowych stratach i po zmianie trenera zaczyna wreszcie wygrywać. Smaczku spotkaniu dodaje fakt, że szkoleniowcem AZS jest były trener Energi Czarnych Gaspar Okorn. Początek w niedzielę, 8 grudnia, o godz. 20. d Liga juniorów starszych województwa pomorskiego. Czwartej, 5 grudnia. Czarni Mat-Bet Słupsk-SKF KS AS Mrągowo, godz. 18 hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego. d Liga kadetów województwa pomorskiego. Sobota, 7 grudnia. Czarni Grawipol SłupskGTK Asseco II Gdynia, godz. 10, hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego. d Liga kadetów województwa pomorskiego. Niedziela, 8 grudnia. Czarni Uniqa Słupsk-GTK

Asseco Gdynia, godz. 10. Hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego. d Liga młodzików z rocznika 2001 województwa pomorskiego. Czarni Yankees Słupsk – GTK Asseco II Gdynia. Niedziela, 8 grudnia, godz. 12. Hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego.

4Lekkoatletyka Akcja ogólnopolska Biegam, bo lubię. Sobota, zajęcia z Tomaszem Czubakiem w godzinach od 9.30 do 10.30 na stadionie 650lecia przy ul. Madalińskiego w Słupsku.

4Halowa piłka nożna d Słupska Liga Biznesu. Hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego, czwartek, 5 grudnia, godz. 19.40 Moto-Bajer-Belgotex Poland, godz. 20.40 FC Stolko-Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny. Piątek: godz. 19.30 Mundurowi-Amper – Agata Meble, godz. 20.30 Bliźniak-Aktywna Fabryka. Niedziela: godz. 16.15 Piątka-Turas, godz. 17.15 Fimal-Media Markt Słupsk, godz. 18.15 Prywaciarze-Old Boys Gryf Słupsk, godz. 19.15 Terma-KMT-Burza Kebab House. d VI Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej

Szkół Podstawowych O Puchar Dyrektora OSiR Ustka, 7 grudnia, sobota, godz. 10. Hala sportowa ZSOiT w Ustce przy ul. Bursztynowej. d Halowy Turniej Piłki Nożnej Mikołajki 2013 im. Zbigniewa Żynisa pod patronatem Starosty Słupskiego. Grają zespoły z roczników 2005 i młodsi, niedziela, 8 grudnia, godz. 10, hala sportowa Zespołu Szkół Samorządowych przy ul. Głównej w Kobylnicy. Wystąpią: SP Kobylnica, Orliki Jezierzyce, Byki I Słupsk, U2 Bytów, Dąb Kusowo, UKS Olimpiczyk Kwakowo, Olimpia Bobolice, Byki II Słupsk, GOSRiT Luzino.

4Brydż d XXXI Grand Prix Ustki w brydżu sportowym. Wtorek, 10 grudnia, godz. 17 Klub Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w UstceLędowie. d Turniej o puchar starosty słupskiego. Czwartek, 12 listopada. Sala w hotelu Słupsk przy ul. Poznańskiej 11, godz. 17.

4Siatkówka Kobylnica Liga Amatorskiej Piłki Siatkowej, sobota, 7 grudnia, hala sportowa Zespołu Szkół Samorządowych przy ul. Głównej w Kobylnicy. Początek o godz. 15.30 Bez Nazwy-Mecenas, godz. 16.40 Smoki-Siatkarz Ustka, godz. 17.45 AZS Korzybie-Siatkarz Ustka. (RES)


teraz kino

26

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

POLECAMY

KINO d Wielki Liberace

Cała noc w kinie

Prawdziwa historia wielkiej gwiazdy rozrywki XX w. Świat znał go jako Valentino Liberace – bajecznie bogatego, niewiarygodnie utalentowanego i kochanego przez publiczność celebrytę polskiego pochodzenia. Jego występy zawsze były wielkim wydarzeniem, a pełen przepychu styl stał się inspiracją m.in. dla Eltona Johna, Madonny czy Lady Gagi. Jednak jego prywatne życie odbiegało od wszystkiego, co wiedziały o nim miliony fanów. Rejs: czwartek, godz. 18

W piątek w Multikinie 14. edycja Nocy kina. Podczas tej imprezy z jednym biletem kinomani będą mogli przemieszczać się między wszystkimi salami multipleksu i oglądać najciekawsze filmy z ostatnich miesięcy. Od godz. 23 do samego rana będzie można zobaczyć komedie, dramaty, horrory, kino akcji oraz filmy sci-fi. W repertuarze znajdą się takie hity, jak: Iron Man 3 3D (sala nr 1, godz. 23.25, 1.45, 4.15); Dary Anioła: Miasto kości (sala na 2, godz. 23, 4); Polowanie (sala na 2, godz. 1.30); Obecność (sala nr 3, godz. 23.20, 3.30); Następny jesteś ty (sala nr 3, godz. 1.15, 4.15); Millerowie (sala nr 4, godz. 23, 1.10, 3.15, 5.15); Królowie lata (sala nr 4, godz. 23.20, 3.10); Grawitacja 3D (sala nr 5, godz. 1.15, 5); Maczeta zabija (sala nr 6, godz. 23.10, 3.20) i Chce się żyć (sala nr 6, godz. 1.15, 5.20). Bilety na Noc kina kosztują od 18 do 24 zł. Kupić je można w kasach Multikina.

Dawno, dawno temu jedyna córka władcy niewielkiego królestwa, Złotowłosa, wybrała się do lasu w poszukiwaniu Gwiazdy Bożego Narodzenia i... słuch o niej zaginął. Królowa zmarła z żalu i tęsknoty za córką, a król przeklął Gwiazdę, sprawiając, że w jego królestwie nastały smutek i ciemność. Legenda jednak głosi, że Złotowłosa wciąż żyje i powróci do królestwa, gdy tylko król odnajdzie Gwiazdę i przywróci jej blask.

Rejs: piątek – sobota, godz. 16, niedziela, godz. 14

FOT. FILMWEB.PL

d Gdzie jest gwiazdka?

Kadr z filmu Następny będziesz ty.

DANIEL KLUSEK

d Papusza Oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 r. ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany „Pieśni Papuszy”. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety – Juliana Tuwima. „Gila” Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.

Rejs: piątek – sobota, godz. 20, niedziela, godz. 16 d Historia znikania Historia haitańskiego kapłana wudu, Amona Frémona, który przyjechał do Polski w 1980 r. Obserwując wydarzenia stanu wojennego, Amon przywołuje duchy przodków.

Rejs: wtorek, godz. 18, środa, godz. 20 d Dwa życia Wieści na temat upadku muru ber-

adresy, telefony d Rejs, ul. 3 Maja 22, tel. (59) 84 35 434, e-mail: kinorejs@wp.pl, www.kinorejs.emcek.pl d Multikino, ul. Szczecińska 58, tel. (59) 714 06 10,, e-mail: slupsk@multikino.pl, www.multikino.pl

lińskiego docierają do uszu dojrzałej Katrine – żony, matki i babci. Mimo że Katrine płynnie mówi po norwesku i na północy Europy mieszka od 20 lat, urodziła się we Wschodnich Niemczech i wychowała w tamtejszym sierocińcu. Na kartach rodzinnej historii jest zapisane, że matkę, Asę, Katrine odnalazła po wielu ciężkich próbach i dramatycznej ucieczce z NRD przez Morze Bałtyckie.

Rejs: środa, godz. 18 d Adwokat Cieszący się powszechnym szacunkiem prawnik ze wszystkich sił stara się wyplątać z narkotykowego biznesu, który miał być dla niego krótką przygodą.

Multikino: piątek, godz. 17.10, sobota – wtorek, godz. 21.45, środa, godz. 12 d Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia Jest to kontynuacja wydarzeń z pierwszej części fenomenalnych Igrzysk śmierci, które zawładnęły wyobraźnią publiczności na całym świecie. Do młodego aktorskiego trio (Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson i Liam Hemsworth) dołącza zdobywca Oscara Philip Seymour Hoffman. Katniss i Peeta odbywają obowiązkowe tournee zwycięzców, kiedy dowiadują się o fali zamieszek, do których przyczynił się ich zuchwały czyn. W tle trwają przygotowania do rocznicowych, 75. głodowych igrzysk, które przyniosą zaskakujący obrót spraw.

Multikino: piątek, godz. 11.45, 13, 16.15, 19, sobota – niedziela, godz. 9.10, 12.15, 15.20, 17.30, 18.30, 20.30,

21.45, poniedziałek – środa, godz. 12.15, 15.20, 17.30, 18.30, 20.30, 21.45 d Kapitan Phillips Historia porwania przez somalijskich piratów amerykańskiego kontenerowca Maersk Alabama, do którego doszło w 2009 r. Film jest jednocześnie przyspieszającym bicie serca thrillerem i złożonym portretem przedstawiającym skutki globalizacji. Kapitan Phillips skupia się na relacji kapitana kontenerowca Richarda Phillipsa i dowódcy piratów Muse’a , który bierze go jako zakładnika. Kiedy Muse i jego ludzie obierają za cel nieuzbrojony statek Phillipsa, między mężczyznami dochodzi do starcia.

Multikino: piątek, godz. 19.45, sobota – niedziela, godz. 18.45, 21.30, poniedziałek – środa, godz. 13, 18.45, 21.30 d Last Vegas Billy, Paddy, Archie i Sam dosyć szybko zdają sobie sprawę z tego, że dekady imprezowego uśpienia mocno zmodyfikowały reguły gry: Miasto Grzechu stało się zupełnie innym miejscem, a różnego rodzaju rywalizacje mocno nadwątliły ich przyjaźń. Jednak nie mają zamiaru dawać za wygraną. Być może ich czasy już przeminęły, a największe show robi obecnie Cirque du Soleil, lecz czwórka mężczyzn sprawi, że Las Vegas padnie do ich stóp!

Multikino: piątek, godz. 14.45, 19.30, 20.30, sobota – środa, godz. 16, 19.30, 22 d Mój biegun To prawdziwa historia Jana Meli,

najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Zanim jednak do tego doszło, jego rodzina musiała poradzić sobie z serią tragicznych wydarzeń. Śmierć młodszego syna, a po kilku latach – ciężki wypadek nastoletniego Jaśka. To historia, w której rodzina odnajduje na nowo wiarę i miłość.

Multikino: sobota – niedziela, godz. 13.45, poniedziałek, środa, godz. 10.45 Rejs: piątek – sobota, godz. 18, niedziela, godz. 18.30 d Thor: Mroczny świat Thor: Mroczny świat to kontynuacja przygód Thora, który nie ustaje w walce o ocalenie Ziemi i pozostałych Ośmiu Królestw przed tajemniczym wrogiem. Gdy starożytna rasa dowodzona przez mściwego Malekitha powraca, by zepchnąć wszechświat w ciemność, Thor musi udać się na niebezpieczną wyprawę, podczas której ponownie zjednoczy siły z Jane Foster i poświęci wszystko, by ratować nas wszystkich.

Multikino: sobota – środa, godz. 14.45 d Kraina lodu Anna, główna bohaterka filmu, wyrusza na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy. W poszukiwaniach towarzyszy jej Kristoff, przed którym górskie szlaki nie kryją żadnych tajemnic, i jego lojalny renifer Sven. Podczas misji ocalenia królestwa przyjaciele

zmierzą się z surową pogodą, napotkają niebotyczne góry, tajemnicze trolle i zabawnego bałwana o imieniu Olaf.

Multikino: 2D: piątek, godz. 9.15, 10, 12.40, 15.30, 18, sobota – środa, godz. 10, 12.40, 15.30, 18; 3D: piątek, godz. 9.30, 10.05, 13.40, 16.30, 19, sobota – niedziela, godz. 9.30, 11.30, 14, 16.30, 19, poniedziałek – wtorek, godz. 10, 11.30, 14, 16.30, 19, środa, godz. 11.30, 14, 16.30, 19 d Wyścig Oparta na faktach historia kierowcy Formuły 1 Nikiego Laudy. Po wypadku, w którym niemal stracił życie, decyduje się wrócić na tor i zmierzyć z największym rywalem – Jamesem Huntem.

Multikino: piątek, godz. 19.20, sobota – środa, godz. 20.40 d Największy z cudów Porywająca, pełnometrażowa, animowana opowieść z aniołami i demonami w tle. Skupia się na życiu trzech bohaterów znajdujących się w tarapatach. Ich losy krzyżują się, kiedy wiedzeni przez tajemnicze istoty udają się do kościoła, nie zdając sobie sprawy, że to już na zawsze całkowicie odmieni ich życie. Z pomocą aniołów staną się świadkami prawdziwego cudu.

Multikino: sobota – niedziela, godz. 9, poniedziałek – środa, godz. 10.15 d Ratujmy Mikołaja Elf Bernard marzy, aby trafić do elitarnej grupy naukowców pracujących w tajnym laboratorium Świ-

ętego Mikołaja. Jednak za sprawą niefortunnego wynalazku poczciwy pechowiec niechcący ujawnia lokalizację laboratorium chciwemu miliarderowi. Złoczyńca pragnie ukraść sekrety Mikołaja i wejść w posiadanie magicznej Kuli Czasu, która umożliwia wręczenie prezentów dzieciom na całym świecie w zaledwie jedną noc. Jedynym sposobem na powstrzymanie zła, naprawienie szkód, uratowanie Mikołaja i świąt Bożego Narodzenia jest ratunkowa misja w czasie, która wywołuje całą masę zabawnych komplikacji.

Multikino: 2D: sobota – środa, godz. 11, 15.15; 3D: piątek, godz. 12.10, 14.30, 16.40, sobota – środa, godz. 13.10, 17.20 d Rysiek Lwie Serce Rysiek od dziecka pragnie być rycerzem, ale w jego królestwie męstwo i honor zostały zastąpione przez bezduszne prawo, na którego straży stoi ojciec chłopca – doradca królowej. Rysiek też ma zostać prawnikiem, ale w dniu swego wyjazdu do prawniczej szkoły, ucieka z domu i wyrusza na pełną niezwykłych przygód wyprawę w poszukiwaniu tajemniczego zamku, magicznego miecza i źródła odwagi niezbędnej, by stać się rycerzem. Wkrótce udowodni światu, że wszystkie Ryśki to fajne wojaki, zwłaszcza gdy mają u boku zawadiackie gadziny jak krokodyl Gustaw z kompleksem smoka.

Multikino: 2D: piątek, godz. 10, 12.25, 17.15, sobota – poniedziałek, godz. 12.30, wtorek, godz. 10.30, 12.30; 3D: piątek, godz. 15, sobota – niedziela, godz. 10.10 (DMK)


teraz z przymrużeniem oka zezem

hyde park...

HENRYK SOBOLEWSKI

4Magda robi

Poseł Robert Biedroń zachęcał kilka dni temu słupszczan do dzielenia się jedzeniem z najuboższymi. Parlamentarzysta zrobił zakupy w sklepie sieci Biedronka przy Starym Rynku. I jak sam przyznał – chociaż sam biedny nie jest, uważa, że trzeba wspierać potrzebujących. Współpracownica posła zdradziła naszym ptaszkom, że pan Robert wspomaga finansowo mnóstwo instytucji. Jego współpracownicy żartują nawet, że przy takim szerokim geście, poselska dieta może nie wystarczyć. Tak właśnie stało się w trakcie wizyty w Słupsku. Poseł zakupy zrobił, zabrakło mu jednak złotówki na koszyk. Na szczęście na podorędziu był usłużny fotoreporter – Ryszard Nowakowski, PIRANIA który posła wsparł.

Pierwsza kucharka Rzeczypospolitej ponownie zawitała do Słupska. Tym razem Magda Gessler wzięła się za uzdrawianie pizzerii Black Jack. W trakcie poprzedniej wizyty w ramach Kuchennych rewolucji Gessler zamieniła Wikinga w Kurnik. I wywołała skandal z Doliną Charlotty w tle. W medialną awanturę zaangażował się nawet prezydent Kobyliński, który wziął stronę urażonej Gessler. Rewolucja rewolucją. Nasze ptaszki snują domysły, gdzie tym razem zatrzymała się kontrowersyjna restauratorka? Czy w okolicy znalazła wystarczająco zadawalające lokum? A może mamy spodziewać się kolejnej karczemnej awantury?

koszyczka

Słupsk do wynajęcia ostanowiłam sobie niedawno, że będę pisała tylko o pozytywnych sprawach. Żadnego czarnowidztwa i pesymizmu. Tylko i wyłącznie świat widziany przez różowe okulary. Cud, miód i orzeszki. Tak jak w kolorowych pisemkach dla gimnazjalistów. Wystarczy jednak spacer ulicami miasta i po ptokach... W oczy rzucają się wszechobecne ogłoszenia – lokal do wynajęcia. Jeszcze wczoraj pub, kwiaciarnia, sklep z odzieżą używaną. A dzisiaj smętne i puste. Lokale do wynajęcia. Gdzie te czasy, kiedy ludzie zabijali się o lokale? Na pniu schodziły wszystkie. Małe, duże. W piwnicach, na piętrach. Biznes mniejszy i większy rozwijał się prężnie. W dzisiejszym Słupsku nie ma recepty na sukces. Na tych, którzy próbują otwierać własny biznes patrzy się jak na kamikaze. Do niedawna takim strzałem w dziesiątkę były sklepy z używaną odzieżą. Gdzieżeś nie spojrzał – bank albo second hand. Okazuje się, że i tu patent się wyczerpał. Zamykają się również lumpeksy. Nie da się ukryć – lokalna przedsiębiorczość pada z hukiem na pysk. Jesteśmy fenomenem na skalę ogólnopolską. Z jednej strony kolejne bankructwa, a z drugiej – market na markecie i marketem pogania. Już za chwileczkę, już za momencik, i stanie kolejny. Pomiędzy Kauflandem a Biedronką przy ul. Kołłątaja. Markety wciskają się w każde wolne w mieście miejsce. Wprost proporcjonalnie przybywa ogłoszeń – lokal do wynajęcia KATARZYNA SOWIŃSKA

P

porządki

PIRANIA

Andrzej Kaczmarczyk, kandydat SLD na prezydenta Słupska, korzysta z podpowiedzi prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego, który szepcze: – Powiedz, że droga S-6 to będzie wspólne dzieło moje i twoje. W ten sposób obaj zyskamy poparcie w wyborach, a ja przy okazji zyskam przewagę nad Ostaszewskim. Dla niewtajemniczonych: Adam Ostaszewski jest kandydatem na prezydenta Koszalina z..., hmmm, SLD. (HS)

szpila

micha³ki

Siwy znaczy zdrowy

Walizka niezgody

Panowie, koniec z farbowaniem włosów. Amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że siwe włosy nie świadczą wcale o starości człowieka i pogorszeniu się jego zdrowia. Ich zdaniem siwienie jest objawem bardzo dobrego stanu zdrowia człowieka. Proces zmiany barwy włosów wynika z fizjologii człowieka. W miarę upływu lat w naszych organizmach nasilają się procesy utleniania, co prowadzi do zmniejszenia się ilości antyoksydantu glutationu. Towarzyszące tym procesom siwienie włosów staje się, zdaniem uczonych, wskaźnikiem dobrego stanu zdrowia. Rzecz jednak nie dotyczy przypadków pojawiania się siwizny przed 30 rokiem życia. Według naukowców, siwienie staje się normalne w wieku 50-55 lat. Dziwne tylko, że wśród pań i panów w tym wieku mężczyzn z siwymi włosami jest zdecydowanie więcej, a żyją krócej.

Rosyjscy komuniści poczuli się urażeni i dali wyraz swojemu oburzeniu z powodu umieszczenia na Placu Czerwonym pawilonu w kształcie walizki Louis Vuitton. Zdaniem jednego z liderów partii komunistycznej, Plac Czerwony jest świętym dla państwa rosyjskiego miejscem, którego nie można profanować ani zbezczeszczać. Pawilon w kształcie kufra domu mody Louis Vuitton został ustawiony na Placu Czerwonym w połowie listopada. Wysokość budowli wynosi 9 m, długość – 30 m. Od 2 grudnia można w nim obejrzeć wystawę pt. Dusza podróży, na której zostanie pokazanych 25 zabytkowych kufrów i 12 instalacji wideo współczesnych artystów. Kierownictwo francuskiego domu mody Louis Vuitton po protestach zdecydowało się przenieść pawilon w inne miejsce , „aby nie obrażać uczuć Rosjan „– jak napisano w oświadczeniu. (HS)

Strzeżonego sanepid strzeże W tym tygodniu naszą szpilę wbijamy słupskiemu sanepidowi. Instytucja ta przez rok nie zajrzała do stołówki szkolnej w Szkole Podstawowej Nr 1. W miejscu, w którym przygotowywane były posiłki dla dzieci, lepiło się od brudu i całkiem świetnie żyły sobie dorodne ślimaki. To, co dzieje się w szkolnej stołówce, wydało się przypadkiem. Cud, że nie skończyło się zatruciami. Szpila bez dwóch zdań. PIRANIA

FOT. KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI

5. Trudno o lepszy dowód na twierdzenie, że nadużywanie alkoholu może przynieść zgubne skutki, od tego, jakiego doświadczył pewien Hindus. Do zdarzenia doszło w indyjskim stanie Keral, sąsiadującym z Goa i przyciągającym rzesze turystów. Człowieka, który zasnął w stanie upojenia alkoholowego, najpierw udusił, a potem w całości połknął olbrzymi pyton. Rozdętego od „zdobyczy „węża zobaczyli okoliczni mieszkańcy, ale o uratowaniu połkniętego nieszczęśnika nie mogło już być mowy. 4. Po odsunięciu od partyjnej pracy posła Adama Hofmana, PiS ma nowego rzecznika prasowego partii. Został nim poseł Andrzej Duda. Nie będzie jednak samodzielnie odpowiadał za politykę informacyjną partii, bo przydzielono mu dwóch wicerzeczników – posłów Marcina Mastalerka i Macieja Łopińskiego. Nie wiadomo tylko dlaczego za jednego jest trzech? Albo to brak wiary w możliwości Dudy, albo brak zaufania!? 3. Na liście 42 pretendentów tygodnika Time do tytułu człowieka roku znaleźli się między innymi prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Barack Obama, Edward Snowden i zamachowcy z Bostonu – bracia Carnajewowie. Na kandydatów do tytułu można głosować na stronie internetowej Time, ale zdanie czytelników nie ma wpływu na wybór, bo zwycięzcę wybierają eksperci i redaktorzy magazynu. Mają ciekawy materiał porównawczy. 2. Edynburski klub ze striptizem Burke and Hare zorganizował wieczór charytatywny, podczas którego zbierał pieniądze na leczenie pewnej chorej osoby. Zdaniem organizatorów, taka formuła zbiórki funduszy na szczytny cel spełnia dwa zadania. Pozwalając zebrać potrzebne fundusze, uwalnia jednocześnie widzów od poczucia winy, jakiego mogli doznawać podczas oglądania striptizu. Cel uświęca środki? Wyglada na to, że tak. 1. Komisja etyki AGH, która zajmowała się publicznymi wypowiedziami prof. Jacka Rońdy na temat katastrofy smoleńskiej, wydała w tej sprawie oświadczenie. Stwierdzono w nim, że naukowiec naruszył zasady etyki naukowej. Niezależnie od tego, Rońda został zawieszony na pół roku w działalności dydaktycznej na AGH. Rońda jako ekspert zespołu Macierewicza przyznał się przed kamerami, że świadomie głosił nieprawdę w sprawie katastrofy smoleńskiej.

4Złotóweczka do

KLAPS

Œmiesz¹, choæ czasem to, niestety, œmiech przez ³zy. Bywaj¹ te¿ ¿enuj¹ce lub przera¿aj¹ce. Oto bardzo subiektywna lista g³upot, wpadek i œmiesznostek minionego tygodnia.

komentarzyk

foto

... czyli rewelacje tygodnia

27

FOT. ARCHIWUM

czwartek, 5 grudnia 2013 r.


28

teraz reklama

czwartek, 5 grudnia 2013 r.

288913K03AD

Teraz Słupsk 05.12.2013  
Teraz Słupsk 05.12.2013  
Advertisement