Page 1

I N FO R M AC JA

Mamy zwyciężczynię Wiosennej metamorfozy. Wygląda świetnie, ma też świetne statystyki.

12-16

CZWARTEK, 29 MAJA 2014 R. NR 21 (375)

M I E J S K I T YG O D N I K B E Z P Ł AT N Y

R E K L A M A

3A K0 14 88 32

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Dzieci i ich dzień Zabawy, swawole, konkursy i nagrody. Tak będzie wyglądać słupski Dzień Dziecka. Czytajcie nas i dobrze się bawcie, w końcu też byliśmy dziećmi.

8,10-11


teraz opinie

2

x wejdź na mm2miasto.pl x czytaj x zarejestruj się x komentuj x pisz x dodawaj zdjęcia

czwartek, 29 maja 2014 r.

reporter dy¿urny

podpatrzone

Kamień węgielny ma to do siebie, że lubi leżeć spokojnie i długo. Jednak zanim tak się stanie, trzeba go spasać, przyszpilić i zakopać tak głęboko, aby nie miał możliwości ucieczki. Zupełnie jak z wampirami. Mamy nadzieję, że ten wmurowany pod pomnik lotnictwa w Redzikowie, tak łatwo nie wyfrunie.

Zawsze w czwartek w godz. 9-14 na pañstwa sygna³y czeka nasza dziennikarka

Katarzyna Sowiñska Prosimy dzwoniæ

59 848 81 15

(MKM)

lub pisaæ (terazslupsk@mediaregionalne.pl).

cytaty tygodnia

W związku z decyzją środowiskową wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska dla wszystkich trzech etapów budowy ringu zaistniała konieczność wprowadzenia niewielkiej korekty w projekcie budowy i przebudowy ulicy Koszalińskiej. Nie wstrzymuje to też inwestycji z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego i specustawy drogowej.

kont@kt:

Marlena Wierkowicz, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury

FOT. ŁUKASZ CAPAR

Katarzyna Kuniczuk GG: 9509569 online@mm2miasto.pl

wie rzeczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego były przewidywalne: niska frekwencja wyborcza, za którą nasza klasa polityczna może obwiniać tylko i wyłącznie siebie, a także duża przewaga nad innymi PO i PiS. Zdarzyły się jednak także rzeczy zaskakujące. Do tych należą bez wątpienia porażka Janusza Palikota i zdobycie mandatów europejskich przez Kongres Nowej Prawicy drugiego Janusza – Korwin-Mikkego. Filozof z Biłgoraja, moim zdaniem, sam sobie jest winny. Zgubiłam już rachubę, a pewnie nie tylko ja, jak nazywa się obecnie jego ruch polityczny. Kojarzę partię Palikota jedynie z postulatem zalegalizowania trawki, wojującym antyklerykalizmem i słupskim posłem Robertem Biedroniem. I tylko to ostatnie skojarzenie jest w miarę pozytywne, chociaż ostatnio ten parlamentarzysta jakoś się z naszego regionu wycofał. Natomiast spot wyborczy Palikota, na którym jedzie autem z Ryszardem Kaliszem, mógł wydawać się wręcz komiczny lewicowemu elektoratowi, a o taki Palikot zabiegał. Oto dwóch obrzydliwie bogatych facetów jedzie sobie luksusową furą i coś tam do siebie gada o tym, jak świetnie się rozumieją. Dlaczego miałby na nich głosować bezrobotny ślusarz bez prawa do zasiłku? Musiałby upaść na głowę. Janusz Korwin-Mikke natomiast jest przykładem na to, że upór i konsekwencja w końcu przynoszą owoce. Startował, startował, startował i ciągle przegrywał, aż wreszcie mu się udało, mimo że za sprawą swojego niewyparzonego języka i kuriozalnych opinii o kobietach nie miał w ostatnich dniach dobrej prasy. Głosowali na niego młodzi. Dlaczego? – Bo mamy dosyć tych wszystkich polityków, którzy teraz rządzą – odpowiedział mi nastolatek, który pierwszy raz poszedł na wybory i swój pierwszy w życiu głos oddał na starego Korwina. ANNA CZERNY-MARECKA

D

wype³nia:

Od kiedy w Słupsku?

– Od urodzenia.

Lubię słupszczan za...

– ...to, że potrafią dobrze bawić.

Dlaczego?

– Dziadkowie tu mieszkają, moi rodzice, ja i moje dzieci. Chyba taka tradycja.

Drażnią mnie, kiedy...

– ...wydaje się im, że wszystko wolno.

Jeśli nie Słupsk, to... Jeśli za miasto, to... – ...nie mam pojęcia. – ...do Swołowa, Ustki i Nigdy nie zastanawiałem się nad zmianą miejsca za- Słowińskiego Parku Narodowego. mieszkania. Ulubione miejsca?

– Gdyby zmieniały, to byłyby zakazane. Ogólnie obiecuje nam się wszystko – złote góry, złote jajka z kurami, a zawsze jest tak samo. Grupa trzymająca władzę i pławiąca się w dobrobycie.

TOMASZ SZEWKO

– Zupełnie nic, może jedynie to, że przy korycie najadają się inni albo następni, jak kto woli. Smutny to kraj, gdzie zamiast mu służyć i rozwijać myśli się o pełnym brzuchu.

przez Aleksandra Jacka

Projekt jest krótki, ogranicza się do jednego punktu. Proponujemy dodać do art. 200 kodeksu karnego paragraf 2 o treści: tej samej karze podlega, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletnich poniżej lat 15 zachowań seksualnych lub dostarcza im środków ułatwiających podejmowanie takich zachowań. Ustawa wchodzi w życie po 30 dniach od ogłoszenia. Mariusz Dzierżawski, pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej Stop pedofilii

(MŻ)

Marzę, aby Słupsk...

– ...był pełnym życia mia– Nie mam takich miejsc. Wszędzie czuję się dobrze. stem. Gościom pokazuję...

– ...ronda i markety, których u nas jest aż nadto.

ROZMAWIAŁ: KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI

Czy wybory coś zmienią?

JOANNA KALISIAK

Aleksander Jacek wisi wielkie pieniądze za oszustwa podatkowe. Będzie miał, być może, sprawę. Najwyraźniej zgłupiał do reszty. Powinien się zwrócić do psychiatry. Podejrzewanie o sprawstwo kierownicze podpalenia jest nie tylko niebywałym chamstwem, ale i przestępstwem. Maciej Kobyliński w kwestii oskarżeń wysuwanych

Niebezpieczne rejony? TOMASZ – Blokowiska na osiedlu SZYMAŃSKI, Niepodległości. MECHANIK SAMOCHOUlubiona knajpka? DOWY – Warka i Wspomnienie.

ADRIANNA ŚWITAŁA

– Już dawno straciłam wiarę w to, że zmieniają. Zawsze kończy się na obietnicach, a Polski ubywa. Granice zostają, ale nic nie mamy naszego.

TERESA POWAŁKA

– Piękny to byłby kraj, gdyby coś zmieniały. Już dawno mielibyśmy krainę mlekiem i miodem płynącą. A tak wszystko kuleje, bo politycy wydzierają sobie wszystko z gęby. (MKM) FOT. MARCIN KAMIŃSKI

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

x co ty na to? skomentuj na www.mm2miasto.pl

kwestionariusz s³upski

FOT. ARCHIWUM

Korwin reaktywacja

F FOT. KRZYSZTO

PIOTRKOWSKI

mówiąc wprost

Adres redakcji 76-200 S³upsk, ul. Henryka Pobo¿nego 19 tel. 59 848 81 00, e-mail: terazslupsk@mediaregionalne.pl Redaktor prowadz¹cy „Teraz S³upsk”: Marcin Kamiñski – zastêpca redaktora naczelnego, e-mail: marcin.kaminski@mediaregionalne.pl tel. 59 848 81 57 Reklama: 76-200 S³upsk, ul. Henryka Pobo¿nego 19 e-mail: reklama.terazslupsk@mediaregionalne.pl tel. 59 848 81 07, tel./fax 59 848 81 13 Druk: Media Regionalne, 75-846 Koszalin ul. S³owiañska 3a, tel. 94 340 35 98 Wydawca tygodników „Teraz” Media Regionalne sp. z o.o. 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51. tel. 22 46 30 700 Prezes zarz¹du: Joanna Pilcicka Redaktor naczelna tygodników: Justyna Duchnowska


czwartek, 29 maja 2014 r.

teraz reklama

3

164614S01A

303514K03B


teraz wydarzenia

4

czwartek, 29 maja 2014 r.

3

Powiew Portugalii

młode foki wypuszczono do Bałtyku z fokarium w Czołpinie. Maszop, Maszoperia i Łebek rozpoczęły życie na wolności.

krótko d Straż Graniczna skonfiskowała w Ustce 40 kg tytoniu bez akcyzy. Wartość krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy skarbowej szacuje się na przeszło 22,5 tys. zł. Towar znajdował się w jednym z usteckich sklepów.

d W kościele Mariackim w Słupsku można oglądać wystawę pn. Więzienne lata prymasa Stefana Wyszyńskiego. Na wystawie prezentowane są archiwalne fotografie i fragmenty zapisków kardynała Wyszyńskiego, które zostały opublikowane w Zapiskach Więziennych. Wystawę przygotowano z okazji podwójnej rocznicy: 33 lat posługi prymasowskiej kard. Stefana Wyszyńskiego i 33. rocznicy jego śmierci przypadającej 28 maja.

Chociaż współpraca Słupska z Portugalią sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, jednak impreza na taką skalę organizowana jest po raz pierwszy. Od wielu lat miastem partnerskim Słupska jest portugalskie Cartaxo, zaś artyści portugalscy wielokrotnie gościli w Słupsku. Warto zatem skorzystać z okazji i poznać bliżej kulturę i sztukę rodem z Półwyspu Iberyjskiego.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Już dzisiaj w Słupsku rozpoczyna się Portugalska Wiosna. Słupszczanie przez ponad tydzień będą mogli posłuchać melancholijnego fado, obejrzeć kilka filmów i spektakli.

Cykl imprez w ramach Portugalskiej Wiosny rozpoczyna się dokładnie dzisiaj i potrwa do 9 czerwca. Organizatorami wydarzeń czerwca są Słupski Ośrodek Kultury, Towarzystwo Kultury Teatralnej, Teatr Rondo, Agencja Promocji Regionalnej Ziemia Słupska oraz Młodzieżowe Centrum Kultury. To rzeczywiście pierwsza na taką skalę impreza – mówi Jo-

lanta Krawczykiewicz, dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury. – Mam wielką nadzieję, że na tym się nie skończy, bo szkoda byłoby zaprzepaścić taki potencjał. Portugalczycy są bardzo pogodnymi, otwartymi i gościnnymi ludźmi, wielu z nich bardzo lubi Polskę i Słupsk, mawiając nawet, że to właśnie u nas ładują życiowe akumulatory. KATARZYNA SOWIŃSKA

co, gdzie, kiedy Polak – Portugalczyk dwa bratanki Miasto i gmina Cartaxo w Portugalii znajdują się w centrum ważnego regionu produkcji wina. Słupsk i Cartaxo prowadzą aktywną współpracę w dziedzinie kultur y. Teatr Combate przebywał wielokrotnie z wizytami w Słupsku, biorąc udział m.in. w Słupskim Tygodniu Teatralnym. Teatr Rondo ze Słupska prezentował spektakle w Portugalii także w Cartaxo – rok 1979 i 1982. Teatr Rondo wielokrotnie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów w Cartaxo i Santarem. W 1990 roku aktorzy z Cartaxo uczestniczyli w Międzynarodowych Warsztatach Widowisk Plenerowych w Słupsku. Współpraca odbywa się także pomiędzy artystami plastykami, którzy z Cartaxo przyjeżdżają do Ustki na plenery malarskie. Portugalczycy mogli poznać kulturę kaszubską dzięki zespołowi Gzube, a do Słupska przyjechał zespół folklorystyczny z Cartaxo. W lutym 2004 r. w Słupsku odbyła się wystawa fotograficzna „Portugalskie fascynacje“ autorstwa Zbigniewa Suligi, prezentowano ją także w Cartaxo.

a malarstwa Manueli Chatel Horyzonty ka. ną jej ojczyz z wyboru jest Francja, gdzie aktualnie miesz Manuela Peixoto Chatel urodziła się w Portugalii, ale owych ynarod Międz ą iem. Jest wielokrotną uczestniczk Artystka od kilkunastu lat związana jest także ze Słupsk osobowości artystki, bez wątpienia, miały wpływ wspocznej artysty się ie łtowan Plenerów Malarskich. Na ukszta wały portugalskiego miasta Braga. Te doświadczenia uformo mnienia z dzieciństwa, wypełnione światłem i kolorami ł. znikną icie całkow k nie figuratywne, to z czasem rysune język jej malarstwa. Chociaż początkowo było ono wyłącz inniły wypeł rzenie przest , iczone ogran y figuratywne został Realizm zastąpiony został przez pamięć. Elementy ami i ekspresją. emocj łnione przepe formy icze tajemn i kolory ne tensyw Rejs zaprezentuje film „Tabu“ w reżyserii Miguela GoKino 20 godz. o ca d 30 i 31 maja o godz. 18 i 1 czerw

d 29 maja o godz. 16 w ratuszu otworzona zostanie wystaw

mesa kają wka Santa oraz troszcząca się o bliźnich Pilar miesz Energiczna staruszka Aurora, jej czarnoskóra pokojó rać wspie się stara tym przy a Pilar udziela się społecznie, na tym samym piętrze lizbońskiego apartamentowca. . magią czarną się para Santa że nana, przeko jest i w kasynie ekscentryczną Aurorę, która przepuszcza pieniądze Gianiczego tajemn prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły Kiedy Aurora podupada na zdrowiu, na łożu śmierci miiada on kobietom niesamowitą historię o obsesyjnej Opow . Aurory any ukoch lucę. Okazuje się, że to dawny łości i zbrodni rodem z filmów przygodowych... Kartą Biblioteczną Z biblioteką do kultury) Bilety: 15 zł normalny, 12 zł ulgowy, 10 zł ulgowy (z eże – Fado w wykonaniu Marzeny Nieczui-Urbad31 maja o godz. 19 w Teatrze Rondo spektakl Teatru Wybrz ńskiej portunajbardziej charakterystycznych elementów kultury Przepełnione liryzmem i ekspresją fado to jeden z naPełnym niu. rozsta i i miłośc nej utraco iu, i przeznaczen galskiej. Nastrojowe melodie opowiadają o tęsknocie 10 zł Bilety: . barów ych portow i tawern skich lizboń miętności brzmieniem przenoszą widzów w świat Cartaxo – wstęp wolny d 8 czerwca o godz. 18 w Teatrze Rondo Jerzy Karnicki Moje wa o Portugalii w filmach nieportugalskich rozmo – d 9 czerwca, godz. 18 w Teatrze Rondo Portugalia w filmie – wstęp wolny

d Słupski Urząd Miejski wszczął postępowanie administracyjne w sprawie miejskiego ringu. Chodzi o zmianę decyzji zezwalającej na realizację nowego przebiegu drogi krajowej numer 21. Zmiana obejmuje budowę i przebudowę ulicy Koszalińskiej.Wystąpił o to sam inwestor, czyli prezydent Słupska.

d Za nami wielkie emocje związane z wyborami do parlamentu europejskiego. Wielu z kandydatów musiało obejść się smakiem. W regionie nie obeszło się bez incydentów. W Wicku członek komisji wyborczej chciał zagłosować za siebie i rodzinę, a w Słupsku klienci fast fooda otrzymywali ulotki kandydatki PO.

d Sprawą śmigłowca, który z siedmioma osobami na pokładzie rozbił się 1 maja w Czystej, zajęła się Państwowa Komisja Badań Wypadków Lotniczych. Jej członkom nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny wyłączenia silników w powietrzu. Zawinić mógł nieskoordynowany manewr przy niewielkiej ilości paliwa. Nie można również wykluczyć, że mogło dojść do niezamierzonego wyłączenia silników przez osobę przebywającą na pokładzie śmigłowca. (MŻ)


5

Pamiętacie swoje zabawy na podwórku? Gra w kapsle, klipę, pikuty i zwykłe wiszenie głową w dół na trzepaku? Skoro tak, to ten konkurs jest dla was. Wróćmy do swoich wspomnień z dzieciństwa i zawiśnijmy raz jeszcze na trzepaku, wokół którego toczyło się podwórkowe życie, przerywane tylko trzepaniem dywanów. Zapraszamy starszych i młodszych czytelników naszej gazety do udziału w konkursie fotograficznym. Co należy zrobić? Sięgnijcie po zalegające w waszych szufladach zdjęcia, a jeśli nie zalegają, weźcie aparat i zróbcie zdjęcie pokazujące wasze zabawy z dzieciństwa. Powrót do cudownych wspomnień z dzieciństwa gwarantowany.

Co dalej? Nagrodzone fotografie zaprezentujemy na łamach tygodnika oraz na wystawie podczas imprezy finałowej w Galerii Podkowa. Najmłodsi podczas zabawy będą mogli wziąć udział w zabawach podczas eventu tematycznego z nagrodami. Dzieciakom przypomnimy, jak bawili się ich rodzice i jak fajne były to zabawy, a odważne dzieciaki dostaną słodkości i drobne upominki. Fotografie możecie nadsyłać do 9 czerwca na adres terazslupsk@mediaregionalne.pl. Impreza w Galerii Podkowa odbędzie się w piątek w godzinach 16-19. (MKM)

SKI

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Pokaż zdjęcie z trzepaka i wygraj aparat!

teraz konkurs

FOT. MARCIN KA MIŃ

czwartek, 29 maja 2014 r.

R E K L A M A

52114K01P 352014K03A


teraz oceniamy

6

FOT. ARCHIWUM

Na tle tego, co dzieje się w mieście, a zwłaszcza na tle ostatnich przepychanek urzędowych z wątkiem kryminalnym w tle, jak gwiazda lśnią słupscy sportowcy. Tym razem, po raz kolejny zresztą, judocy słupskiego Gryfa przywieźli ze sobą medale. Podczas Pucharu Polski odbywającego się w Łodzi wysoką formę pokazali wszyscy zawodnicy, a medale zdobyli Bartosz Szaniawski, Aleksander Plombon oraz Jakub Nawrot. Wielkie brawa i strzałka w górę.

Niestety, pomimo wielkich apetytów na biuro poselskie w Brukseli i pomimo szeroko zakrojonej akcji promocyjnej, nasza radna Beata Chrzanowska nie dostała się do europarlamentu. Widocznie przeznaczeniem pani Beaty jest, póki co, lokalne polityczne podwórko, a na światowe salony trzeba jeszcze poczekać. (MŻ) FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Aż trzy wyróżnienia otrzymali fotograficy Słupskiego Ośrodka Kultury w konkursie Uśmiechy południowego Bałtyku – Uśmiechy województwa pomorskiego. Ich prace razem z pozostałymi laureatami będą teraz uświetniać obrady Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku. Wyróżnienie za zdjęcia Czar mroku otrzymała instruktorka Pracowni Fotografii Cyfrowej i Analogowej SOK – Jadwiga GirsaZimna. Jej dwie podopieczne: Kaja Piwowarska oraz Paulina Cekała również zostały wyróżnione. Kaja za pracę pt. Łowca, a Paulina za zdjęcie Lot.

byliœmy przy tym

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Tomasz Urbaniak znany i lubiany historyk pasjonat, który historię Słupska i okolic ma w małym paluszku tym razem pokazał inne oblicze. Pan Tomasz został dobrym samarytaninem, dzięki jego błyskawicznemu zaangażowaniu udało się zebrać pieniądze na wstawienie wybitych okien w mieszkaniu Aleksandry i Kamila Karmelitów, młodych i lubianych w Słupsku aktywistów kulturalnych. Za refleks i przede wszystkim za wielkie serce Tomasz Urbaniak szybuje w tym tygodniu bardzo wysoko.

FOT. ARCHIWUM

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

szybuj¹/do³uj¹

czwartek, 29 maja 2014 r.

Młodzi i starsi miłośnicy biegania oraz aktywnego spędzania wolnego czasu mieli okazję sprawdzić swoją kondycję w XIII Biegu Olimpijskim – Kwakowo 2014, który był jednocześnie V Memoriałem im. Piotra Nurowskiego. (MKM)

Zaproponuj nam swoich kandydatów do tej rubryki. Zadzwoñ (59 848 81 21) lub napisz (terazslupsk@mediaregionalne.pl)

W tym tygodniu przyznajemy zbiorowego plusa. Jak się okazuje, w mieście przyginanym do ziemi długami i rozszarpywanym wybuchającymi coraz częściej najróżniejszymi aferami, można spontanicznie zrobić coś dla innych. Tak właśnie stało się w przypadku wybitych okien Kamila i Aleksandry Karmelitów, młodych i bardzo barwnych ludzi, którzy zdążyli podbić swoją niezwykłą energią serca słupszczan. Stało się tak, że pewnej nocy wandale wybili Karmelitom wszystkie okna. Naprawa plastikowych okien to kosztowna sprawa, wydatek bardzo obciążający budżet młodych ludzi. Bardzo szybko, a to za sprawą Tomasza Urbaniaka, który zmobilizował wielu ludzi (za co poszybował I N FO R M AC JA

w naszej rubryce szybują/dołują), udało się zebrać pieniądze i sfinansować wymianę okien. – Poznaliśmy wszyscy Karmelitów i polubiliśmy za zaangażowanie w kulturalne i społeczne życie miasta – mówi Tomasz Urbaniak. – W tak krótkim czasie zdążyli wrosnąć w pejzaż naszego miasta. Zawsze uśmiechnięci, otwarci i chętni do współpracy, przez ten incydent zaczęli myśleć, że może ich nie chcemy w Słupsku. Chcieliśmy dać poczuć Kamilowi i Aleksandrze, że są lubiani, że ich szanujemy i nie zostawimy ich w biedzie. Bardzo szybko zareagowało mnóstwo osób i tym sposobem zebraliśmy pieniądze potrzebne na zapłacenie wymiany szyb. W tym zwariowanym i zagonionym świecie, w którym człowiek człowiekowi coraz częściej wilkiem, takie akcje zasługują na docenienie. Co niniejszym czynimy. Przyznajemy zatem wielki plus i dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w pomoc Karmelitom. KATARZYNA SOWIŃSKA

Kilkaset osób i niepełnosprawnych i tych w pełni samodzielnych przeszło i przejechało na wózkach w piątek ulicami Słupska. Do wspólnego zademonstrowania wsparcia osób niepełnosprawnych zaproszone zostały organizacje i instytucje działające na rzecz niepełnosprawnych oraz szkoły, w których uczniowie są sprawni. (MKM)

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Łańcuch dobrych serc

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

dajemy PLUS

Słupskie Targi Budowlane, które od lat organizuje Fimal, wpisały się już w coroczny kalendarz imprez branżowych w mieście. Są także dobrą okazją do rozrywki i zabawy. (MKM)


czwartek, 29 maja 2014 r.

teraz w mieście

7

Piłki za zakrętki Taksówkarze korporacji Taxi Vigor Hasan zbierają zakrętki po coca – coli i po pepsi coli wymieniają je na piłki, które przekazane zostaną dzieciom niepełnosprawnym i dzieciom z rodzin potrzebujących.

FOT. KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI

Inicjatorem akcji jest Zdzisław Grabiński, prezes korporacji, który pomysłem zaraził pozostałych taksówkarzy. – Od dawna na sercu leży mi dobro dzieci pokrzywdzonych przez los, nawiązałem współpracę z Ośrodkiem – Szkolno Wychowawczym w Damnicy, który staram się wspierać przy każdej okazji. Na pomysł zbierania zakrętek wpadłem, oglądając reklamę z Lewandowskim, pomyślałem sobie, że dlaczego nie? Mam nawet specjalny szpikulec, którym zbieram osobiście zakrętki. Zbierają także nasi taksówkarze, a nawet mój znajomy z Sopotu. Dostaję je również od zaprzyjaźnionych lokali, od pubu Aga, baru Gabryś, restauracji Mikołajek, pizzeri Pele i klubu Domówka. Do tej pory udało mi się zdobyć tą drogą już dwadzieścia piłek. Liczę na dużo więcej. Każdy, komu podoba się pomysł pana Zdzisława Grabińskiego, może przyłączyć się do akcji – im więcej tą drogą zbierzemy, tym więcej dzieciaków obdarujemy. Zebrane zakrętki można zostawiać w taksówkach korporacji Taxi Vigor Hasan lub w wymienionych wyżej lokalach. Każde dwadzieścia zakrętek wymieniane jest na jedną piłkę. Kody promocyjne z zakrętek wpisuje się po zalogowaniu na stronach coca-coli i pepsi coli. Co prawda do końca promocji pepsi coli pozostało zaledwie kilka dni, bo kończy się ona 31 maja, zanim jednak się zakończy, może wspólnymi siłami uda się zdobyć jeszcze kilka piłek. Zakrętki coca -coli zbierać można do końca czerwca. KATARZYNA SOWIŃSKA R E K L A M A

220914K03I

165014S01A


8

teraz w mieście

czwartek, 29 maja 2014 r.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Wystawy w wystawach

Już w sobotę 14 czerwca Teatr Lalki Tęcza zaprasza na spektakl pt. Złote serce. Nie byłoby może w tym nic niezwykłego, bo spektakl jest grany już od dłuższego czasu, ale fragment spektaklu zostanie zagrany w języku tureckim.

FOT. ARCHIWUM MPŚ

Wejdz za darmo do Tęczy – Dodatkowo mamy do rozdania prawie 150 wejściówek na spektakl – zachęca Sabina Soboń, konsultant programowy. – Aby je otrzymać wystarczy przyjść do Tęczy i zgłosić się mnie. Jestem dostępna w biurze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 14. Prezentacja spektaklu związana jest z wyjazdem Teatru Lalki Tęcza na Festiwal Teatralny do Turcji .

(MKM)

R E K L A M A

Z reguły każda wystawa w słupskich galeriach została obfotografowana. Nikt nie pamięta, ile takich wystaw zorganizowano. Muzeum Pomorza Środkowego chce przypomnieć, jak to drzewiej bywało.

W najbliższy poniedziałek 2 czerwca o godz. 11 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera zostanie otwarta wystawa pn. Muzealne wystawy z lat 1948-80 na fotografiach. – Na wystawie zaprezentujemy zdjęcia z wybranych wystaw czasowych prezentowanych w salach słupskiego muzeum mieszczącego się od 1948 roku w Nowej Bramy i od 1965 roku w salach Zamku Książąt Pomorskich

– wyjaśnia Katarzyna Maciejewska z muzeum. – Dzięki ekspozycji przypomnimy sobie autorów minionych wystaw, ich tytuły i sposoby aranżacji. Zapoznamy się z wybranym okresem działalności wystawienniczej słupskiego muzeum. Wystawa została przygotowana specjalnie z okazji 90-lecia słupskiego muzealnictwa. (MKM)

Dzień Dziecka na sportowo To kolejna propozycja na spędzenie atrakcyjnie Dnia Dziecka. Program spotkania jest bogaty, warto zatem zabrać dzieci swoje i sąsiadów i spotkać się w miłej atmosferze. 338014K03A

Organizatorami festynu pod nazwą Dzień Dziecka na sportowo są Stowarzyszenie Przyjaciół Słupska i Regionu oraz APR Ziemia Słupska. Impreza odbędzie się na boisku Orlika przy ul. Wiatracznej. Zabawa zaplanowana jest na godz.12 -17. W programie między innymi pokazy i warsztaty bokserskie, judo, MMA, zawody lekkoatletyczne z Akademią Małego Atlety, gry i zabawy sportowe, warsztaty z Teatrem

Lalki Tęcza, malowanie twarzy, warsztaty twórcze i zabawy przygotowane przez Szajkę Tuwima. – Postanowiliśmy zorganizować festyn nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich mieszkańców tamtego rejonu, ponieważ jest to okolica niezbyt bogata w tego rodzaju integrujące lokalną społeczność imprezy – powiedział Jacek Szuba, współorganizator. (MŻ)


teraz ogłoszenia drobne/reklama

czwartek, 29 maja 2014 r.

O G Ł O S Z E N I A

9

D R O B N E

auto kupno SKUP aut najlepsze ceny,792307793 298314K03/A

*PROFIT FINANS* *Tanie kredyty* Gotówka, Konsolidacja, Hipoteczne, Firmowe, Chwilówka + Karty. Tel. 598402272, kom. 510087022. 66014K03/A

auto sprzeda¿

KREDYTY tanio 59/842-92-38 1190911K03/A

FIESTA 1,4D, 2007r., 692-653-783 340814K03/A

TOYOTA Corolla, 2.0D, 2007r., I w³aœciciel, 93.000km, 607-288-411. 346514K03/A

TOYOTA Yaris, 2006r., 661493769.

MASZ problem z kredytem? Gotówka lub konsolidacja dla rolników, osób prywatnych, emerytów, rencistów, osób z komornikiem, a mo¿e dla Ciebie? S³upsk i okolice, 790840058 8914K03/B

347814K03/A

biznes ALE SZYBKA GOTÓWKA – NAWET 7000 Z£! PROSTE ZASADY, BEZ ZBÊDNYCH FORMALNOŒCI.PROVIDENT: 600-400-295 (TARYFA WG OP£AT OPERATORA). 158314S01/A

budownictwo

SZUKASZ taniej i szybkiej po¿yczki gotówkowej na dowolny cel? Zdaj siê na nas!!! Oferujemy kredyty bez BIK oraz chwilówki bez zaœwiadczeñ. Tylko do 31 maja! Zadzwoñ: 324-207-312 344414K03/A

kupno SKUP bursztynu,tel. 508477990.

278014K03/A

TYNKI cementowe, gipsowe, tel. 606-977-606. 16714K03/A

nieruchomoœci kupno NIERUCHOMOŒCI – profesjonalne doradztwo, sprzeda¿ – kupno. Zofia Czerniawska, tel. 601-655-377. 342714K03/A

ATRAKCYJNA dzia³ka w Kobylnicy k/S³upska pod bud. jednorodzinne wolnostoj¹ce, uzbrojona, w centrum osiedla domów jednorodzinnych, naro¿na, kwadratowa, niezabudowana, 1006m2, w pobli¿u Real, w³aœciciel tel. 600-216-583 334014K03/A

DOM Gogolewo/S³upsk, 609-023-623 OMEGA – obrót, wyceny, S³upsk, ul. Starzyñskiego 11, Tel. 059/8414420 www.nieruchomosci.slupsk.pl

POKOJE S³upsk, 59/84-222-84. 336314K03/A

POKÓJ S³upsk, tel. 663-722-797.

340014K03/A

GARA¯ Zatorze. 501-087-830.

motoryzacja

KAWALERKA 2 pokoje. 501087830 321614K03/A

488012K03/A

KAWALERKA centrum,781939585. 344214K03/A

KAWALERKA S³upsk, 695-170-015 331314K03/A

31714K03/B

DREWNO kominkowe, 601-437-205.

345414K03/A

294714K03/A

DREWNO opa³owe, 502-96-56-34. DREWNO S³upsk, tel. 781-105-313. DREWNO suche. S³upsk, 731295539

ELEKTRYK-AUTOMATYK serwisu. „Eko-Tech“ S³upsk, 601-627-996. 341414K03/A

331914K03/A

PROSIÊTA sprzedam, 502-96-56-34.

132414K03/A

SIATKI ogrodzeniowe ocynk PCV leœne druty s³upki monta¿, producent, transport, 59/84-716-42. WORKI foliowe, stretch, produkcja, sprzeda¿, 602-723-619.

GLAZURA, kominki, 694-710-352. 349714K03/A

TAPETY natryskowe, malowanie, g³adzie, remonty A-Z, 796-101-623. 330214K03/A

wod.-kan.-c.o. 861213K03/A

PRZEWÓZ osób (codziennie),Belgia– Niemcy– Holandia, 516-777-850, z drzwi pod drzwi – www.holtrans.pl

CYKLINOWANIE bezpy³. 508696932

825212K03/A

324214K03/A

przewozy osobowe

remonty

847113K03/A

SIATKI ogrodz. S³upsk, 603-070-188

STOLARZY œlusarzy do produkcji okien zatrudni Fasada S³upsk, ul. Ba³tycka 10

BLIŹNIAK – ¿aluzje, markizy, verticale, moskitiery. Stolarka aluminiowa. S³upsk, Leszczyñskiego 10D, tel. 59/84-17-900, 601-65-25-82 1277811K03/A

339514K03/A

MARIAN Opiekun-CHrz.O.P. prosi o ró¿ne dary dla ubogich Zaopiekujemy siê chorymi 513-258-076

okna,drzwi

! ! ! ! ROLETY 294514K03/A

praca

CH£ODZIARKI, zamra¿arki, lady, klimatyzacja. S³upsk, 602-394-696. 296914K03/A

339514K03/B

862213K03/A

2-POKOJOWE. S³upsk, 508065177

! ! Kominkowe, opa³owe 694295410

340314K03/A

HYDRAULIKA A-Z 24h, 798-618-871 81914K03/A

us³ugi

861613K03/A

321614K03/B

AUTODOMASZ T³umiki, S³upsk, Ba³tycka 8, 59/841-48-42, Boles³awice, 59/841-53-53.

kredyty

MIESZKANIE 2-pokojowe, 73m2, stare budownictwo, œródmieœcie, S³upsk, 502-278-187

331014K03/B

nieruchomoœci wynajem 335614K03/B

347014K03/A

nieruchomoœci sprzeda¿

291914K03/A

OFERTY matrymonialne 513258076

KAWALERKA S³upsk, 695-170-015

315914K03/A

329914K03/A

matrymonialne

BUDOWA domów, tel. 601597349.

AUTOKASACJA S³upsk, 503100159

sprzeda¿

HYDRAULIKA A-Z 24h, 798-618-871 330914K03/A

naprawy rtv,agd ! ! ! ! ! ! ! ! Serwis komputerowy, RTV, LCD, plazma. S³upsk, 59/843-04-65.

! ! ! ! ! ! ! !Drewno S³upsk 604515546

824512K03/C 31714K03/A

zdrowie, uroda ALKOHOLOWE odtrucie 602468631 847413K03/A

R E K L A M A

169713K01CP

79214K03A

222014K03C

44214K03A

856713K03B

852513K03A

347114K03A

331514K03A


teraz temat tygodnia

10

czwartek, 29 maja 2014 r.

Dzień wszystkich dz

Już w niedzielę świętować będziemy chyba najbardziej przez nas wszystkich lubiany dzień w kalendarzu. 1 czerwca od lat wielu poświęcony jest dzieciom. Wszyscy dorośli mogą tego dnia radować się do woli i bawić ze swoimi pociechami. I sprawić, żeby w tym dniu były najszczęśliwszymi dziećmi pod słońcem.

Dzieciństwo to czas beztroski i radości. Powinno być wypełnione miłością i poczuciem bezpieczeństwa. Nie od parady mawia się, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Jednym słowem czas dzieciństwa to czas przygotowywania się do dorosłego życia. Zanim jednak obecne dzieci przekroczą magiczną barierę pełnoletniości, niech jak najdłużej cieszą się dzieciństwem i atrakcjami, których z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka nie zabraknie. KATARZYNA SOWIŃSKA

Dzień dziecka bożego 31 maja, od godz. 14 W Parku Kultury i Wypoczynku zaplanowano tego dnia zabawy dla każdej grupy wiekowej. Na placu znajdą się m. in. stoiska do zabaw i konkursów, stoiska z malowaniem twarzy oraz fantazyjnymi fryzurkami, dmuchane zabawki, krainę zabaw dla najmłodszych, pokaz motorów, stoisko do zdjęć rodzinnych, namiot pielęgniarski i wiele innych. Będzie można skorzystać również z punktów gastronomicznych – grilla i kawiarenki, a na scenie zaprezentuję się dzieci z Dziecięcej Szkółki Talentów i młodzież (Creative Believers) z bogatym programem artystycznym. Odbędzie się również koncert Grupy Uwielbienia E2U!

FOT. MARCIN KAM IŃS

KI

FOT. MARCIN KAM IŃS

KI

(MKM)

ku Dzień Dziecka w Parku Kultury i Wypoczyn

Słupskiego Ośrodka Sportu i Re7 czerwca, w godz. 11-15 na terenie odbędzie się kolejna impreza z okazji kreacji w Parku Kultury i Wypoczynku i zabawę dla tych, którzy nie dojechal Dnia Dziecka. To szansa na dobrą ym Rio dziw praw w jak rski piłka ej turni to do Swołowa. RIO z Korczakiem rski talent na miarę sławnego Pele? de Janeiro. Może uda się wyłonić piłka zowy trening bokserów Czarnych W programie imprezy jest także poka nna swoich maszynach przyjadą czło Słupsk, zaryczą silniki chopperów, wyhopu hip u gląd prze ser, podczas kowie Stowarzyszenia Chopper – Crui nych wykonawców. Swoje stoisko zdol zo bard i ych młod u nast dwu stąpi orska i seniorzy z Domu Pomocy Spo będzie miała także Akademia Pom sk Słup e Serc re Dob e Każd torzy, czyli łecznej Bezpieczna Przystań. Organiza ie też na wspólne grillowanie, malowan ją asza zapr zont Hory ie szen arzy i Stow . łatny wy. Wstęp jest bezp twarzy, oraz na przeróżne gry i zaba (MŻ)


teraz temat tygodnia

czwartek, 29 maja 2014 r.

ieciaków

11

taka była historia

Dzień Dziecka w Swołowie

przygotowało bogaty program Muzeum Kultury Ludowej Pomorza W dniu święta wszystkich dzieci harców i zabaw dla najmłodszych. przygód. Na dobry początek kręcić się będzie niezwykła karuzela najmłodszych zatytułowany dla i cien u teatr odbędzie się spektakl także warsztaty pod opieką aniZwierzątka w wiejskiej zagrodzie. Będą ią rodzice. Co jeszcze czeka złap ch matorów kultury, w tym czasie odde ie twarzy, puszczanie wielkich bana dzieci młodsze i starsze? Malowan igi w workach, skakanie w gumę, niek mydlanych, gry plenerowe, wyśc e po linach, wyścigi w gąsiezeni chod skakankę, plucie na odległość, djembe. Wszyscy chętni zagrają w nicznych tunelach, gra na bębnach Ziemi, rytm zagrody“. Mali buwielkoformatową grę planszową „rytm domek z gliny, w ogrodzie odą uduj wyb i downiczowie wspólnymi siłam i pokazy kowala. Imprezę odwiedzi będą się przejażdżki konne, w kuźn skosztować będzie można waty cutakże szczudlarz, rozdający balony, Gospoda pod Wesołym Pomorza. kich łows krowej, czy racuchów swo i i słodkości. ninem przygotuje wiejskie smakołyk ie w godz. 10 -16. Dzieci poniżej 7 będz ć trwa łowie Swo w cka Dzie ń Dzie sze dzieci za bilet zapłacą 4 zł. roku życia wchodzą za darmo. Star

(MŻ)

d Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego. W Polsce i w krajach byłego bloku socjalistycznego, święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca. d Dzień Dziecka został wprowadzony w 1952 roku, a jego inicjatorem była organizacja The International Union for Protection of Childhood działająca na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie. Przed rokiem 1952, Dzień Dziecka istniał już w kalendarzach niektórych krajów, między innymi w Chinach od 1926 roku. W 1953 roku do obchodów tego święta przyłączyła się Organizacja Narodów Zjednoczonych i w wielu krajach święto dzieci przypada na dzień 20 listopada (obchodzone jest jako Dzień Praw Dziecka), w dniu upamiętniającym uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku. d Dzień Dziecka we Francji i we Włoszech, to jednocześnie dzień rodziny, obchodzony 6 stycznia w nawiązaniu do Święta Trzech Króli. Dla uczczenia tego dnia, 6 stycznia to również dzień, w którym rodzice obdarowują prezentami swoje dzieci. Piecze się wtedy specjalne ciasto zawierające wróżbę, którym częstowane są dzieci. Dziecko oprócz ciasta otrzymuje koronę króla lub królowej. d W Paragwaju święto dzieci obchodzone jest 16 sierpnia, w dniu smutnej rocznicy bitwy o Acosta Nu (1869, wojna paragwajska), podczas której zginęło wiele dzieci. Z kolei w Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia. Jest to jednocześnie Święto Niepodległości – rocznica utworzenia w 1920 roku niezależnej Republiki Tureckiej. Jej twórca, Mustafa Kemal Atatürk, postanowił właśnie ten dzień zadedykować dzieciom podkreślając tym samym, że są one przyszłością narodu. Tego dnia dzieci, podobnie jak w Polsce, zasiadają w parlamencie. d W niezwykły sposób wygląda święto dziewcząt i chłopców w Japonii. Obchodzone oficjalnie od 1948 r. (zwane odtąd Kodomo-no hi), jednak istniejące w Japonii już od wieków. Wywodzi się ze święta chłopców, zwanego Tango-no Sekku, świętowanego 5 dnia piątego miesiąca, czyli 5 maja. W tym dniu rodzice przygotowują z papieru, bądź tkaniny latawce w kształcie karpia (zwanego Koinobori) i wywieszają je na długich masztach przed domem. Ilość karpi na maszcie wynika z ilości dzieci w danej rodzinie. Ryba ta, zgodnie z japońskimi tradycjami i religią, to symbol siły, odwagi i niezwykłej determinacji, gdyż może płynąć pod prąd nawet szybkich strumieni i wodospadów. Według japońskich legend, celem karpia jest przemiana w smoka, którego z kolei cechuje niezwykła dobroć. Stawiając maszty z karpiami, rodzice składają zatem swoiste życzenia pomyślności swoim dzieciom, by tak jak te ryby były równie odważne i dzielnie szły przez życie. Wewnątrz domu ustawiane są natomiast figurki i lalki przedstawiające słynnych bohaterów. Na terenie całej Japonii organizowane są imprezy, które mają na celu uczczenie dziecięcego święta.

FOT. MARCIN KAM IŃS

KI

(MŻ)

Myśl korczakowska Rozmowa z Przemysławem Kacą z Każdego Dobrego Serca Słupsk Jest pan wielkim zwolennikiem idei wychowania dzieci według myśli Janusza Korczaka?

– Z racji kierunku studiów, czyli pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, zainspirowałem się ideą najwybitniejszego, moim zdaniem, polskiego pedagoga – Janusza Korczaka. Podejmując wszelkie działania dla najmłodszego pokolenia, należy kierować się myślą korczakowską: nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest. My dorośli, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż dziecko to już człowiek, który ma nie tylko obowiązki, ale również prawa: prawo do szacunku, prawo do tajemnicy, prawo do zabawy czy prawo do wypowiadania się i zadawania pytań. Jestem przeciwnikiem tak zwanego bezstresowego wychowania, które jest według mnie porażką. Dziecko musi mieć również w życiu obowiązki: chodzenie do szkoły, sprzątanie swojego pokoju, musi umieć żyć zgodnie z obowiązującymi normami w społeczeństwie.

– Credo idei Janusza Korczaka to poszanowanie podmiotowości dziecięcej. Janusz Korczak był pierwszym rzecznikiem dziecka, stojącym na straży jego praw. Dziś funkcję tę pełni wspaniały człowiek, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka. Prawa powinny wszystkim przysługiwać, ale czy wszyscy mogą z nich korzystać tak śmiało i zawsze? Niekoniecznie. Korczak walczył z dyskryminacją, naznaczeniem oraz z przemocą. Czerpać z tego bogatego źródła powinni współcześni pedagodzy, nauczyciele oraz studenci. Przykre jest to, że wiele osób z tych kręgów nie ma wiedzy o tym, co dla dzieci zrobił Korczak. ROZMAWIAŁA: KATARZYNA SOWIŃSKA

– Przede wszystkim należy dziecku pokazywać, że wierzymy w to, co robi – oczywiście mówię o konstruktywnych pasjach i zainteresowaniach. Mówiąc dziecku, że jest dobre, że może, a przede wszystkim, że potrafi – można osiągnąć wiele. Trzeba nauczać, pomagać i tłumaczyć, co oczywiście wymaga ogromnej cierpliwości. To wszystko odnaleźć można w Korczaku, który uważany jest za pioniera współczesnego wychowania oraz za ojca cudzych dzieci. Obecnie w społeczeństwie jest bardzo wiele dzieci i młodzieży, potrzebujących zaszczepienia pasji, wzorca męskiego oraz pomocnej dłoni. Zaszczepić w młodym człowieku konstruktywną pasję, odrywając od zachowań niepożądanych – to jest to, o co walczył także Janusz Korczak. Należy dziecko czymś zainteresować, pokazać jakąś pasję, a wtedy jest większa szansa uniknięcia zachowań niepożądanych. Wiadomo, nigdy się ich nie wyeliminuje, jednak można je zminimalizować. Jednym słowem, drodzy rodzice, czerpcie z Korczaka garściami?

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Jak zatem w codziennym życiu wprowadzać w czyn idee Korczaka?


FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Znamy finalistkę Wiosennej metamorfozy Dwa miesiące ćwiczeń i kilkadziesiąt kilogramów zrzuconej wagi. Agnieszka Smalcerz, Dorota Suprynowicz i Grażyna Rzepnikowska zakończyły serię morderczych ćwiczeń. Efekty przemiany u fryzjera i kosmetyczki obejrzycie na kolejnych stronach.

12-16

R E K L A M A

1027014K01A


teraz wiosenne metamorfozy

czwartek, 29 maja 2014 r.

13

Medycyna estetyczna? Jak najbardziej! Rozmowa z Małgorzatą Lewicką-Kisiel, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej

– Medycyna estetyczna jest dynamicznie rozwijająca się i stosunkowo nową gałęzią medycyny. Trend ten zapoczątkowany został w Ameryce, potem rozprzestrzenił się na Europę, albowiem zapotrzebowanie współczesnych społeczeństw na młodość i dobry wygląd pomimo upływu lat jest ogromne. Któż nie chciałby młodo wyglądać?. A więc też i bać się nie ma czego. Zabiegi są niebolesne, proste, niedrogie i nie powodują trwałych zmian. Czy medycyna estetyczna jest potrzebna w dzisiejszych czasach?

– Uważam, że tak. Poza tym zawsze ludzie pragnęli zachować młody wygląd. Już Kleopatra kąpała się w kozim mleku. Współcześnie mamy o wiele więcej do zaoferowania w zatrzymaniu procesu starzenia twarzy i ciała. Kwas hialuronowy, botox, igły PDO, mezoterapia, Ion Magnum-lifting twarzy i ciała , lasery, peelingi chemiczne-to tylko niektóre z możliwości poprawy wyglądu. Najlepiej stosować różne zabiegi. Podczas bezpłatnej wizyty ustalany jest indywidualny plan leczenia . Pacjent dowiaduje się, jakie są możliwości poprawy wyglądu twarzy lub ciała. Często lekarz medycyny estetycznej widzi zupełnie inny problem, niż ten z którym pacjent przychodzi. Umiejętność oceny niedoskonałości i sposobów jej poprawy, jak również przewidywanie efektów zastosowanych procedur jest najważniejszą częścią wstępnej wizyty. Umiejętność tę kształci lekarz podczas 3-letnich studiów podyplomowych, albowiem wtedy potrafi holistycznie podejść do procesów starzenia i medycyny anti-

pewniam, że tak nie jest. Każdy znajdzie w moim gabinecie coś na swoją kieszeń, albowiem moją dewizą jest „zatrzymaj czas po przystępnej cenie“. Poza tym Słupsk nie jest już prowincją pod wieloma względami– to piękne i szybko rozwijające się miasto również w dziedzinie medycyny estetycznej. W moim gabinecie są dostępne najnowsze światowe trendy, preparaty i urządzenia służące poprawie wyglądu. Zapoznaję się z nimi na studiach podyplomowych oraz licznych kongresach, sympozjach i konferencjach w Warszawie, Monaco, Londynie, Paryżu. Do swojej praktyki wprowadzam tylko sprawdzone i przebadane technologie – niektóre z nich unikalne w skali kraju tak jak urządzenie Ion Magnum Genius. A więc czy można żyć bez zabiegów medycyny estetycznej? Można. Można starzeć się z godnością. Ale komu to potrzebne, zapytają niektórzy. Ktoś kto tak mówi, powinien również zrezygnować z fryzjera, manikiuru, kosmetyczki i innych zabiegów pielęgnacyjno-upiększających. Współczesna, zadbana kobieta powinna chociaż 3 razy w roku wykonać sobie zabieg mezoterapii igłowej, a przekona się, że osiągnięty rezultat przekroczy oczekiwania. Żaden najlepszy krem wklepywany miesiącami nie poprawi napięcia skóry i spłycenia zmarszczek, tak jak chociaż jednorazowe wstrzyknięcie podskórne kwasu hialuronowego z zestawem specjalnie dobranych witamin i mikroelementów.

aging (przeciwstarzeniowej). Kilkugodzinne kursy z pewnością nie przygotują do prawidłowej oceny potrzeb pacjenta, a tym samym prawidłowego doboru i przeprowadzenia zabiegu. Czy zabiegi są bolesne?

– Generalnie nie. Przy niektórych zabiegach stosujemy znieczulenie powierzchniowe skóry. Wiele zależy od osobniczej wrażliwości i tzw. progu bólu. Zazwyczaj pacjenci spodziewają się większych dolegliwości niż one są w rzeczywistości. Ważna jest również motywacja pacjenta – lepiej znosi zabieg osoba dobrze nastawiona psychicznie. Istotne jest wyjaśnienie wszelkich wątpliwości przed zabiegiem. Co możemy sobie poprawić w naszym ciele niewielkim nakładem kosztów?

– Jest wiele zabiegów, na które nie trzeba wydawać tzw. fortuny. Łatwo i tanio można zlikwidować zmarszczki koło oczu tzw. kurze łapki lub odbyć miesięczną kurację (8 zabiegów) wyszczuplania talii lub ujędrnienia brzucha nowym, jedynym w Polsce urządzeniem Ion Magnum Genius.Każda kobieta doceni zmniejszenie od 1 do 2 rozmiarów ubrania w miesiąc, praktycznie bez wysiłku. Rezultatów tego właśnie urządzenia doświadczy zwyciężczyni wiosennych metamorfoz. Czy bez medycyny estetycznej można żyć?

– Nie można żyć jedynie bez pożywienia i bez wody. Zabiegi medycyny estetycznej do niedawna uważane były za luksus, na który mogły sobie pozwolić jedynie zamożne panie i to w wielkich miastach. Za-

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Czy medycyna estetyczna jest czymś, czego należy się bać?

Jakie zabiegi są najpopularniejsze wśród kobiet?

– Właśnie wcześniej wspomniana mezoterapia, albowiem jest to zabieg niedrogi, skuteczny i bardzo pomocny w walce ze zwiotczałą

skórą zarówno twarzy, dłoni, dekoltu oraz szyi. Ponadto wykonywany nowoczesnym urządzeniem MezoGun jest zupełnie niebolesny. Dużym zainteresowaniem cieszą się zabiegi wykonywane Igłami PDO – głównie dla pań chcących inwestować w późniejsze, ale trwalsze rezultaty. Jeśli chodzi o zabiegi nieinwazyjne to króluje Ion Magnum i Pelleve. Obie technologie są amerykańskie, obie skuteczne , chociaż działające w odmienny sposób. W okresie letnim wykonujemy też dużo zabiegów na likwidację nadpotliwości pach , dłoni i czoła. Czy mężczyźni też korzystają z zabiegów medycyny estetycznej?

– Na szczęście coraz więcej mężczyzn decyduje się na poprawę swego wyglądu, a do niedawna był to w Polsce temat tabu. Najczęściej wykonywanymi zabiegami jest likwidacja nadpotliwości, ale również panowie inwestują w poprawę wyglądu twarzy, likwidując zmarszczki mimiczne, wykonują mezoterapię głowy stosując profilaktykę łysienia. Daje bardzo dobre rezultaty pod warunkiem regularnego wykonywanie. A na jak długo wystarczy jeden zabieg? Najczęściej zależy to od samego pacjenta czy chce powtórzyć zabieg, bo obserwuje po kilku miesiącach, że preparat przestaje działać czy nie. Proces starzenia postępuje codziennie, jednak przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej możemy go spowolnić co sprawia, że pacjent wygląda i czuje się młodziej. A człowiek pozbawiony kompleksów jest pewny siebie, podejmuje nowe wyzwania i odnosi sukcesy. ROZMAWIAŁ: MARCIN KAMIŃSKI

R E K L A M A

257114K03G


14

teraz wiosenne metamorfozy

czwartek, 29 maja 2014 r.

Metamorfozowy ład na głowie Ciężko opisać słowami przemianę jaką przeszły panie: Dorota Suprynowicz, Agnieszka Smalcerz i Grażyna Rzepnikowska. Po wizycie w salonie fryzjerskim Gabriel i mistrzowskich nożyczkach Kamili Kopyto panie stały się nie do poznania.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Nowe fryzury to jak nowe życie, zresztą niejedna kobieta, zaczynając wszystko od nowa, zaczyna od ścięcia włosów. Tym razem nasze wszystkie panie na koniec Wiosennej metamorfozy trafiły w ręce stylistki. Nożyczki poszły w ruch... Co z tego wyszło? Możecie zobaczyć na zdjęciach. Pani Agnieszka Smalcerz, Grazyna Rzepnikowska i Dorota Suprynowicz zmieniły zupełnie swoje oblicze. Wszystkie panie dodały sobie lekkości i młodości. Agnieszka Smalcerz przeszła strzyżenie, koloryzację i stylizację, dzięki czemu podkreślono owal jej twarzy i wydobyto na światło dzienne jej oczy.

U Grażyny Rzepnikowskiej zastosowano strzyżenie oraz częściową koloryzację. Każde strzyżenie zostało podkreślone kolorem. Harmoniczna fryzura, o zdecydowanych kształtach podkreśliła niezawodny uśmiech naszej kandydatki oraz została dopasowana do stylu ubierania się. U pani Doroty Suprynowicz zastosowano lekką stylizację i prostowanie loków. Fryzura została dobrana do owalu twarzy lekko ją wydłużając i podkreślając duże, brązowe oczy oraz wydatne usta. – Jestem pozytywnie zaskoczona poziomem profesjonalizmu fryzjerów, którzy tam pracują – mówi pani Dorota. – Nie musiałam w zasadzie nic mówić odnośnie swoich oczekiwań, po prostu oddałam się w ręce właścicielki salonu, zamknęłam oczy, a gdy je otworzyłam na mojej twarzy zagościł uśmiech od ucha do ucha. Z uwagi na fakt, że mam bardzo przesuszone włosy, położono mi kosmetyki, które je pięknie odżywiły i zregenerowały, dzięki czemu włosy są lśniące i miękkie w dotyku. Kolor włosów został odświeżony, a zniszczone końcówki podcięte. Do tego świeże i delikatne modelowanie fryzury i efekt był powalający. (MKM)

347514K03A

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

R E K L A M A


teraz wiosenne metamorfozy

czwartek, 29 maja 2014 r.

15

Szary znaczy kolorowy

W ramach Wiosennej metamorfozy wszystkie trzy panie dostały również bezpłatną stylizację w salonie Grey Wolf. Tam się dopiero działo.

FOT. KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI

Prawdziwy raj dla prawdziwych kobiet. Ubrania, dodatki, sukienki, garsonki, sweterki i spodnie... Przebieranie i zamiany, pozowanie i doskonałe humory. – Noszę rozmiar 48 i ciężko było coś wybrać, ponieważ butik oferuje odzież do rozmiaru 46 – mówi Grażyna Rzepnikowska. – No, ale sympatyczne panie z butiku pomogły mi wybrać parę rzeczy. Efekt był powalający. Powalający efekt zaskoczył również nas. Nowe fryzury, nowe ciuchy, a co najważniejsze, odchudzone ciała świetnie odnalazły się w nowych sytuacjach. Zresztą oceńcie państwo sami. (MKM)

R E K L A M A

162014K03J


16

teraz wiosenne metamorfozy

czwartek, 29 maja 2014 r.

Koniec Wiosennej metamorfozy Zmiana fizyczna Agnieszki Smalcerz jest widoczna gołym okiem. Przez ostanie dwa miesiące trenowała pod okiem swojej trenerki Katarzyny Żywicy z Fitness Studio Angela. – Pani Agnieszka ćwiczyła sumiennie i uczciwie podchodziła do swojej diety, co zaowocowało piorunującym efektem – mówi Katarzyna Zywica. Na starcie metamorfozy Agnieszka ważyła 88,8 kg. Dzisiaj pokazuje 77 kg to o 12 kg mniej. Przyspieszeniu uległ także metabolizm. Wiek metaboliczny wynosi dzisiaj 26 lat, a wynosił 49. – Duży spadek wagi, parametry tkanki tłuszczowej, zaangażowanie w cały program zdecydowały, że pani Agnieszka zasłużenie wytrenowała sobie wygraną – dodaje Katarzyna Żywica – To jednak nie koniec jej zmagań. Wyniki nadal może poprawiać już poza programem, trenując i stosując dietę. Schudły także pozostałe panie. Pani Dorota Suprynowicz z wagi 84,7 kg spadła do wagi 75,7 kg. Grażyna Rzepnikowska ze 106,6 kg do 94,4 kg. Nasza zwyciężczyni otrzymuje w nagrodę, oprócz wszystkich treningów przeprowadzonych dotychczas w Studio Fitness Angela 8 zabiegów Ion Magnum w Gabinecie Medycyny Estetycznej Małgorzaty Kisiel, bon o wartości 500 zł na zakupy w sklepie Grey Wolf oraz 30 proc. rabatu na ćwiczenia w Studio Fitness Angela przez pół roku. Pozostałe dwie panie otrzymują 20 proc. rabatu w Angeli przez 3 miesiące. (MKM)

przed

przed

po

po

przed

po

FOT. MARCIN KAMIŃSKI/ŁUKASZ CAPAR

I mamy finalistkę naszej Wiosennej metamorfozy. Według wszystkich wskazań i danych jakie zostały zebrane podczas dwóch miesięcy treningu, diety i pomiarów zwyciężyła Agnieszka Smalcerz! Gratulujemy!

R E K L A M A

336814K03A


teraz zaproszenia

czwartek, 29 maja 2014 r.

17

zaproszenia Preludia Liszta oraz arie i duety z oper Mozarta i Rossiniego. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica poprowadzą dyrygenci Damian Borowicz oraz Dawid Dobrowolski. Koncert będzie dla nich zadaniem dyplomowym. Arie i duety operowe wykonają młodzi śpiewacy: Katarzyna Jaracz (sopran), Piotr Łapiński (baryton) i Damian Wilma (baryton). Bilety w cenie 25 i 20 zł.

Kiedy: 31 maja, godz. 10 Gdzie: Nowy Teatr, ul. Jana Pawła II 3 W sobotę na małej scenie Nowego Teatru będzie można zobaczyć spektakl dla dzieci Brzechwolandia. To zaczarowany świat poezji i piosenki wykreowany przez aktorów we wspólnej interaktywnej zabawie z najmłodszymi odbiorcami teatru. Na scenie ujrzymy świat pełen przygód, w którym głównymi bohaterami są zwierzęta (hipopotam, kaczka, stonoga, pies, żaba) oraz rośliny (pomidor, szczypiorek, kalarepa, groch, cebula).Bilety kosztują 15 zł.

4Przeboje z ekranów

4Fado w Rondzie Kiedy: 31 maja, godz. 19 Gdzie: teatr Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a Przepełnione liryzmem i ekspresją fado to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów kultury portugalskiej. Nastrojowe melodie opowiadają o tęsknocie i przeznaczeniu, utraconej miłości i rozstaniu. Pełnym namiętności brzmieniem przenoszą widzów w świat lizbońskich tawern i portowych barów. W sobotni wieczór w sali słupskiego Ronda wykona je Marzena Nieczuja-Urbańska. Bilety kosztują 10 zł.

4Arcydzieła symfoniczne i operowe

Kiedy: 30 maja, godz. 19 Gdzie: sala filharmonii, ul. Jana Pawła II 3 W piątkowy wieczór w filharmonii usłyszymy m.in. IX Symfonię Z Nowego Świata Dworzaka,

Kiedy: 1 czerwca, godz. 16 Gdzie: sala filharmonii, ul. Jana Pawła II 3 Z okazji Dnia Dziecka słupska filharmonia zaprasza na koncert familijny. W wykonaniu orkiestry pod batutą jej dyrektora – Bohdana Jarmołowicza usłyszymy melodie znane z przebojów światowego kina. Koncert będzie połączeniem programów Jack Sparrow i inni bohaterowie filmowi w muzyce oraz Kocham kino. Bilety kosztują 20 i 10 zł.

4Muzyczny Motor Kiedy: 30-31 maja, godz. 20 Gdzie: Motor Rock Pub, ul. Anny Łajming 3 Para Wino zagra w piątek w Motor Rock Pubie. Natomiast w sobotę, podczas trasy koncertowej Global Technocratic Tour, grupa będzie promować najnowszy album Costumes of Technocracy. Z tej okazji zespół przygotował specjalnego, mocnego seta składającego się z ponad połowy nowego albumu i najlepszych numerów z poprzednich płyt. Wejściówki kosztują 10 zł.

4Studenci się bawią Kiedy: 29-30 maja Gdzie: campus Akademii Pomorskiej, ul. Arciszewskiego W czwartek i piątek w Akademii Pomorskiej trwać będą juwenalia. Wczesnym popołudniem rozpoczynać się będzie grillowania, a tuż po nich rozgrywki sportowe. Muzyczna część trwać będzie od godz. 18. W czwartek zagrają: ENEN&Nula, Chess X McFly, (P.R.Z.I) & Epi Kru, Arski & Dj Bart & Lama, Dealty Hunta, Hans Solo i 52 Dębiec. Natomiast w piątek: Black Ballon, Video i Materia. Wstęp na każdy dzień kosztuje 5 zł.

4Gwiazdy w Kobylnicy Kiedy: 30-31 maja Gdzie: Teren przy Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy ul. Wodna W piątek w Kobylnicy odbędą się ćwierćfinały Disco Hit Festiwal. Od godz. 19 zagrają: Ambulans, Bayera, Cu-Dens, Emer, eXellent, Exell, Freestyle, Gesek, Karol Hadrych, Kris Talisman, Marsel, Next, One Moment Rokets, X-Party. Gwiazdą będzie legenda muzyki disco polo – zespół Voyager. Natomiast w sobotę od godz. 11 na wszystkich czekają konkursy, zabawy i animacje dla dzieci i młodzieży, rodzinne potyczki kulinarne, europejski turniej wiedzy. Będzie też mecz gwiazd z udziałem: Jarosława Jakimowicza, Roberta Moskwy, Tomasza Kalczyńskiego, Tomasza Bednarka oraz Marcina i Rafała Mroczków. Wieczór zakończy koncert Oli Ost z zespołem i zabawa taneczna.

wystawy

4Słupsk tuż po wojnie Kiedy: do 31 maja Gdzie: dworzec PKS Fotografie przedstawiające Słupsk w pierwszych kilkunastu latach po II wojnie światowej zobaczyć można na terenie dworca PKS. Tematyka jest różnorodna, od ruin domów przy ulicach Łukasiewicza i Kościuszki, aż po umundurowanych aktorów teatru amatorskiego przedstawiają sztukę pt. Partyzant żałosny.

4Przesilenia Moniki Szwed Kiedy: do 29 czerwca Gdzie: Baszta Czarownic, ul. F. Nullo Monika Szwed, autorka wystawy Przesilenia tworzy subtelne, wysmakowane i precyzyjne prace o oszczędnej kolorystyce i wielotorowej narracji. Widać w nich inspirację japońskimi grafikami lub rysunkami z bajek dla dzieci. Wstęp wolny.

4Wątpliwości i komplikacje Kiedy: do 29 czerwca Gdzie: Galeria Kameralna, ul. Partyzantów 31a Prace Mateusza Sadowskiego oglądać można w Galerii Kameralnej. Jego prace przypominają skrzyżowania – można je oglądać z wielu punktów widzenia i odczytywać na różne sposoby. Wstęp wolny.

4Piąty element Kiedy: do 29 czerwca Gdzie: Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, ul. Zaruskiego Wystawę prac Wojciecha Ćwiertniewicza Człowiek lub kamień albo drzewo oglądać można w usteckim

Kuglarska gala z Małą Miss i Małym Misterem Dziewczynki i chłopcy, którzy zajęli czołowe miejsca w plebiscycie Mała Miss i Mister 2014, w piątek odbiorą nagrody. Potem rozpocznie się zabawa dla wszystkich maluchów z miasta i regionu z okazji Dnia Dziecka. Czytelnicy „Głosu Pomorza“ przez miesiąc głosowali na dzieci startujące w piątej edycji plebiscytu na Małą Miss i Małego Mistera. Laureatów, a także dzieci, które zajęły w poszczególnych kategoriach miejsca od 2. do 10., nagrodzimy podczas gali, która w piątek odbędzie się w słupskim hipermarkecie E.Leclerc. Początek o godz. 16. Po części oficjalnej rozpocznie się zabawa dla wszystkich maluchów z całego miasta i regionu z okazji Dnia Dziecka. Będą gry i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, m.in. zabawkami i zaproszeniami do Teatru Lalki Tęcza. Nie zabraknie pokazów sztuki kuglarskiej i warsztatów cyrkowych dla dzieci, które przygotują młodzi aktorzy z grupy teatralnej Gwiżdże, która działa w słupskim Rondzie. Wiele atrakcji zapewni maluchom również Miejska Biblioteka Publiczna. Dzieci i rodzice będą mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie z Koszałkiem Opałkiem, a także dać sobie namalować na twarzy bohaterów dziecięcych bajek. Nie zabraknie również gier i zabaw rosyjskich. DANIEL KLUSEK

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

4Rozśpiewana rodzina

polecamy

sportowy weekend

CAT. Jednym z motywów jego obrazów są rozrzucone na płaszczyźnie płótna koła nawiązujące do form mandali. Artysta nie nadaje tytułów swoim obrazom, nadaje im wyłącznie numery. Wstęp wolny.

4Usteckie pamiątki Kiedy: do końca sierpnia Gdzie: Bałtyckie Centrum Kultury w Ustce, ul. Kosynierów Wystawę pocztówek i niecodziennych pamiątek związanych z Ustką oglądać można w Bałtyckim Centrum Kultury w Ustce. Jest to wystawa z cyklu Usteccy Kolekcjonerzy, prezentującego publiczności zbiory miejscowych pasjonatów w różnych dziedzinach.

4Muzeum pełne techniki Kiedy: do 15 czerwca Gdzie: Muzeum Pomorza Środkowego, ul. Dominikańska W Muzeum Pomorza Środkowego czynna jest wystawa działu sztuki i techniki. Zobaczyć na niej można symbole cywilizacji Słupska, które powstały między innymi w dwóch fabrykach powozów, w bazie sterowców i na kolei. Są pamiątki po przedwojennym lotnictwie, po komunikacji tramwajowej i trolejbusowej, są kombinezony pilotów wojskowych z czasów PRL i NATO, drewniane śmigło z 1915 roku, lampy z fabryki powozów, które później były używane również w samochodach, drutofon rejestrujący rozmowy z pilotami i model lokomotywy. Dużą część wystawy stanowią dzieła sztuki – prace Jana Matejki, Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Magdaleny Abakanowicz czy Edwarda Dwurnika. Bilety kosztują 12 i 8 zł. (DMK)

4Lekkoatletyka Akcja ogólnopolska „Biegam, bo lubię“. Sobota, zajęcia z Tomaszem Czubakiem w godzinach od 9.30 do 10.30 na stadionie 650-lecia przy ul. Madalińskiego w Słupsku.

4Piłka nożna d IV liga. Piłkarze Gryfa Słupsk w IV lidze Pomorze zagrają w sobotę, 31 maja, na stadionie przy ulicy Zielonej z Orlętami Reda. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17. Gryf w ostatnim spotkaniu pokonał Żuławy Nowy Dwór 2:1 i przez to wciąż jeszcze ma teoretyczne szanse na walkę o III ligę. Trzeba jednak wygrywać. Z Orlętami gryfici jesienią wygrali 4:0, na ich boisku. d III liga. Pomorze Potęgowo zagra w sobotę na boisku w Dębnicy. Zagra z tamtejszym Koralem. Gdańsk Mecz rozpocznie się o godz. 17. d Słupska Klasa Okręgowa XXVII kolejka. Sobota, niedziela– 31 maja/1 czerwca. Sobota, godz. 17 KS Damnica -Diament Trzebielino, godz. 17 Brda Przechlewo – Jantar Ustka. Niedziela: godz. 13 Rowokół Smołdzino – Kaszubia Studzienice, godz. 12 Karol Pęplino – Stal Jezierzyce, godz. 14 GTS Czarna Dąbrówka – Czarni Czarne, godz. 15 MKS Debrzno – Swe Pol Link Bruskowo Wielkie. Pauzują Start Miastko, Skotawia Dębnica Kaszubska. d klasa A, grupa I: XXIII kolejka: 31 maja /1 czerwca. Sobota, godz. 17 Chrobry Charbrowo – Zenit Redkowice, godz. 16 Sparta Sycewice – Polonez Bobrowniki, godz. 16 Echo Biesowice Słupia Kwakowo, godz 16 Wybrzeże Objazda – Start Łebień, godz. 17 Garbarnia Kępice -Słupia Kobylnica. Niedziela: godz. 11 Barton Barcino – Granit Kończewo, godz. 12 Jantaria Pobłocie – Unia Korzybie. d grupa II: sobota, godz. 15 Zawisza Borzytuchom – Sokół Wyczechy. Niedziela: godz. 13.30 GKS Kołczygłowy -Lipniczanka Lipnica, godz. 13. Myśliwiec Tuchomie – Granit Koczała, godz. 12. Leśnik Cewice – Stegna Parchowo, godz. 14 SSPN Malczkowo – Dolina

Gałąźnia Wielka, godz. 14.30 Skotawa Budowo – Victoria Dąbrówka, godz. 13. Orkan Gostkowo – LKS Łebunia. d klasa B: grupa I: XIX kolejka, 31 maja/1 czerwca. Sobota: godz. 17 Dąb Kusowo – Bistal Machowino,godz. 17 Victoria Słupsk – Słupia Charnowo, godz. 16 KS Włynkówko – Smoki Podole Małe. Niedziela: godz. 14 KS Zaleskie -Sokół Szczypkowice, godz. 15 Studnica Przytocko – Szansa. d grupa II: sobota, godz. 16.30 Sokół Kuleszewo – Arkonia Pomysk Wielki. Niedziela: godz. 15 Grom Nakla – Brda II Przechlewo, godz. 14 WKS Nożyno – Magic Niezabyszewo, godz. 11 Koral Maszewo – Urania Udorpie, godz. 13.30 Baza 44 Siemirowice – Błękitni Motarzyno.

4Brydż i inne d Dwudziesty pierwszy turniej w ramach trzydziestej drugiej edycji Grand Prix Ustki w brydżu sportowym. Wtorek, 27 maja, godz. 17 Klub Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce-Lędowie. d Dwudziesty turniej o puchar starosty słupskiego. Czwartek, 22 maja, godz.17, sala hotelu Słupsk przy ul. Poznańskiej. d Otwarty turniej piłki koszykowej. Ustka. 31 maja, sobota. Godz. 11. Kat. Open. Miejsce: teren OSiR Orlik. Organizator: OSiR Ustka. Tel. 59 8145 586. d Turniej tenisa ziemnego. 31 maja, godz. 9. Turniej dla dzieci i młodzieży o Puchar Burmistrza Miasta Ustka. Kat. open, dziewczęta i chłopcy, do lat 12 i 13-16 lat. Miejsce: Korty Tenisowe OSiR, ul. Grunwaldzka. Organizator: Usteckie Towarzystwo Tenisowe, OSiR Ustka. d Turniej tenisa stołowego w Kwakowie. UKS Olimpijczyk Kwakowo zaprasza uczniów szkół podstawowych I – VI na turniej tenisa stołowego. Turniej z okazji Dnia Dziecka odbędzie się 30 maja (piątek) w sali gimnastycznej w Kwakowie. Zapraszamy uczniów klas I-VI szkół podstawowych z terenu Gminy Kobylnica. Godz. 13. Szczegóły pod numerem tel. 601511309 (RES)


teraz kino

18

czwartek, 29 maja 2014 r.

KINO

d Godzilla

d Na skraju jutra Podpułkownik Bill Cage, żołnierz, który jeszcze nigdy nie znalazł się w ogniu walki, zostaje bezceremonialnie zdegradowany i rzucony – bez odpowiedniego szkolenia i sprzętu – w sam środek, jak się później okazuje, czegoś więcej niż tylko misji samobójczej. Cage ginie podczas swojej pierwszej misji, zabijając jednego z obcych samców Alfa. Jednak, dziwnym zbiegiem okoliczności, budzi się do życia rankiem w dniu swojej śmierci i jest zmuszony walczyć i umierać bez końca.

Multikino: sobota – niedziela, godz. 20.40 d Babadook Amelia jest samotną matką, która po śmieci męża, zajmuje się sześcioletnim synem. Gdy Samuela zaczynają dręczyć koszmary, w ich domu pojawia się tajemnicza książka Babadook. Wkrótce Amelia orientuje się, że to nie były tylko złe sny.

Multikino: piątek – wtorek, godz. 18.45 d Czarownica Czarownica była niegdyś piękną i dobrą dziewczyną. Jej radosną młodość przerwała wojna, podczas której bohaterka z oddaniem broniła swojej ojczyzny. Jednak zdrada, której doświadczyła, zmieniła jej czyste serce w kamień. Żądna zemsty rzuca klątwę na Aurorę – nowo narodzoną córkę następcy tronu wrogiego królestwa. Gdy dziewczynka dorasta Czarownica zdaje sobie sprawę, że Aurora jest kluczem do pokoju w skłóconym królestwie.

Multikino: 2D dubbing: piątek – niedziela, środa, godz. 13.30, poniedziałek, godz. 9, 13.30, wtorek, godz. 10, 15.15; 3D dubbing: piątek, godz. 10, 15.50, 18.10, sobota – niedziela, środa, godz. 11.10, 15.50, 18.10, poniedziałek, godz. 11.15, 15.50, 18.10, wtorek, godz. 12.40, 17.45; 3D napisy, piątek – poniedziałek,

adresy, telefony d Rejs, ul. 3 Maja 22, tel. (59) 84 35 434, e-mail: kinorejs@wp.pl, www.kinorejs.emcek.pl d Multikino, ul. Szczecińska 58, tel. (59) 714 06 10,, e-mail: slupsk@multikino.pl, www.multikino.pl

Zapierająca dech w piersiach reaktywacja historii kultowej Godzilli – postaci zrodzonej w wytwórni Toho. Tworzony z rozmachem film przygodowy, który pokazuje walkę najsławniejszego na świecie potwora przeciwko złym stworzeniom, które czerpią siłę z arogancji ludzkości wobec nauki i zagrażają światu.

Multikino: 2D: piątek – niedziela, wtorek, godz. 17.40, poniedziałek, środa, godz. 10, 17.40; 3D: piątek, poniedziałek, godz. 20.40, wtorek – środa, godz. 20.10 d Milion sposobów jak zginąć na Zachodzie Gdy Albert wykręcił się od uczestnictwa w tradycyjnej strzelaninie, jego kapryśna dziewczyna rzuciła go dla innego. Tajemnicza nieznajoma, która właśnie przybyła do miasta, pomogła Albertowi odzyskać wiarę w siebie, a co więcej para zaczęła mieć się ku sobie. Niestety, w mieście zjawił się również mąż kobiety, notoryczny przestępca, dysząc żądzą zemsty. I oto Albert musi przetestować świeżo odzyskaną odwagę.

Multikino: piątek – wtorek, godz. 15.45, 18.20, 21 d Niebo istnieje naprawdę Ojciec sympatycznego kilkulatka z niewielkiego miasteczka musi znaleźć w sobie odwagę i chęć podzielenia się ze światem nadzwyczajnym przeżyciem, którego doświadczył jego syn. Film oparty na bestsellerowej powieści Todda Burpo i Lynn Vincent „Niebo istnieje... naprawdę“.

Multikino: środa, godz. 10 d Poranki

Multikino: sobota, godz. 10.30, sobota, poniedziałek, godz. 12 d Powstanie Warszawskie Powstanie Warszawskie to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.

Multikino: piątek, poniedziałek, godz. 20.20, sobota – niedziela, godz. 10, 20.20, wtorek, godz. 10.40, 15.20, 20.20, środa, godz. 15.20, 20.20

d Sąsiedzi Wszystko wskazuje na to, że świeżo upieczeni rodzice, Mac i Kelly Radner spełniają właśnie swój amerykański sen – mają śliczną córeczkę i dom na przedmieściu. Kiedy Mac i Kelly odkrywają, że ich nowi sąsiedzi to kilkunastu studentów z bractwa Delta Psi Beta, którym przewodzi charyzmatyczny prezes Teddy Sanders, usiłują jak najlepiej wykorzystać tę dziwaczną sytuację. Imprezy organizowane przez bractwo stają się jednak coraz głośniejsze i obie strony zaczynają bronić swojego terytorium. Staje się jasne, że albo studenci opuszczą dom albo młode małżeństwo straci resztki zdrowia psychicznego. Rozpoczyna się epicka sąsiedzka wojna.

Bardzo długi Dzień Dziecka Dzień Dziecka to najmilsze święto w kalendarzu, dlatego słupskie Multikino dla swoich najmłodszych kinomanów zaplanowało atrakcje nie tylko na jeden dzień, ale na cztery – od 30 maja do 2 czerwca. W repertuarze w specjalnej cenie biletu za 13 zł znajdą się: Pan Peabody i Sherman, Violetta. Koncert, Lego-Przygoda, Muppety: poza prawem. A premierowo: Listonosz Pat, Czarnoksiężnik z Oz: Powrót Dorotki oraz Czarownica w regularnej cenie. Poza najpopularniejszymi animacjami na dzieci w Multikinie będą czekały atrakcje: animacje, konkursy, zabawy i wiele innych. Dodatkowo każdy, kto kupi bilet na dowolny film dla dzieci oraz dowolny zestaw, otrzyma soczek Cappy gratis. Na ekranach Multikina znajdą się również Poranki filmowe. W repertuarze o godzinie 10.30 będzie można zobaczyć przygody Parauszka i jego przyjaciół. Natomiast podczas Poranków o godz. 12 Multikino zaprasza do świata Monster High – Strach Kamera Akcja.

Multikino: piątek – wtorek, godz. 21

DANIEL KLUSEK

d Violetta – koncert

d LEGO: Przygoda

Koncert nakręcony został w Mediolanum Forum we włoskim Mediolanie. Bierze w nim udział 12 aktorów, którzy wykonują najpopularniejsze piosenki z serialu. Do kin trafi relacja z całego koncertu, aby fani mogli zobaczyć, nie tylko to co działo się podczas występów na żywo, ale również jak ich idole spędzali wolny czas między występami. W tym wyjątkowym filmie muzycznym fani Violetty zobaczą Martinę Stoessel, Jorge Blanco oraz inne gwiazdy serialu w zupełnie nowej odsłonie.

W filmie pojawią się najpopularniejsze figurki LEGO oraz zupełnie nowe postaci, oferując fanom, którzy spędzali czas na zabawie innowacyjnymi zabawkami firmy LEGO oraz graniu w niesamowicie popularne gry wideo, niepowtarzalną możliwość zobaczenia wyjątkowego świata zbudowanego z klocków LEGO na własne oczy.

Multikino: piątek – poniedziałek, godz. 14.30 d X-Men: Przyszłość, która nadejdzie Spektakularny film science fiction, ukazujący dalsze losy legendarnych superbohaterów, kulisy konfliktu między nimi i ich walki o akceptację. XMen łączą swe siły, by zawalczyć o przetrwanie gatunków w dwóch epokach.

Multikino: 2D dubbing: piątek – wtorek, godz. 12.20; 2D napisy: piątek – wtorek, godz. 20.50; 3D dubbing, piątek – wtorek, godz. 15.10; 3D napisy, piątek – wtorek, godz. 18 d Czarnoksiężnik z Oz: powrót Dorotki Chociaż od powrotu Dorotki z Oz minęła zaledwie chwila, na dziewczynkę czeka już kolejna przygoda. Wezwana przez przyjaciół – Stracha na wróble, Tchórzliwego Lwa i Blaszanego Drwala, ponownie przenosi się do zaczarowanej krainy. Na miejscu odkrywa, że pod jej nieobecność władzę nad Oz przejął brat Złej Czarownicy z Zachodu – okrutny i przebiegły Błazen. Jedyną osobą zdolną powstrzymać złoczyńcę jest Dorotka.

Multikino: 2D dubbing: piątek, godz. 12.15, 16.30, sobota – niedziela, godz. 10, 12.15, 16.30, poniedziałek, godz. 10, 12.20, 16.30, wtorek – środa, godz. 10, 12.10, 14.20, 16.30; 3D dubbing: piątek, godz. 10

FOT. FILMWEB.PL

środa, godz. 20.30, wtorek, godz. 20.15

POLECAMY

Multikino: piątek – poniedziałek, godz. 13.30 d Listonosz Pat i wielki świat Sympatyczny listonosz Pat z małego spokojnego miasteczka zapragnie wziąć udział w niezwykle popularnym telewizyjnym show Mam talent!. Czeka go więc wyprawa do wielkiego miasta w zwariowany świat gwiazd i telewizyjnych osobowości.

Multikino: piątek – poniedziałek, godz. 15.20 d Rio 2 Kontynuacja barwnych przygód bohaterów animowanego przeboju z roku 2011. Blu, Julia i trójka ich dzieci wiodą rodzinny tryb życia, ale Julia obawia się, że jej dzieci nigdy nie poznają, co to znaczy być wolnym ptakiem. Ku jej zdumieniu Blu postanawia zabrać całą rodzinę na wyprawę do dżungli. Wyruszają do Amazonii, gdzie na ich trop wpada dawny przeciwnik, Nigel.

Multikino: 2D dubbing: piątek, poniedziałek, godz. 10, 15.50, 18.15, sobota – niedziela, godz. 15.50, 18.15, wtorek – środa, godz. 13, 15.20, 17.45; 3D dubbing: wtorek – środa, godz. 10.40 Rejs: piątek – niedziela, godz. 16

Multikino: piątek, poniedziałek, godz. 10, 13.10, sobota – niedziela, środa, godz. 11, 13.10, wtorek, godz. 10, 11, 13.10

Podczas światowego tournée Muppety zostają wplątane w aferę kryminalną o międzynarodowym zasięgu. Stoi za nią Constantin – znany złodziej diamentów i sobowtór Kermita

W niedalekiej przyszłości ludzie zostają pozbawieni resztek prywatności, a odpowiedzią na każde – nawet najskrytsze ich pragnienia – są wszechobecne wirtualne usługi, którymi sterują wielkie korporacje. Ukrywający się przed światem ekscentryczny geniusz Qouen Leth otrzymuje od prezesa zarządu najpotężniejszego koncernu świata tajną misję. Korzystając z wszelkich dostępnych ludziom środków ma rozszyfrować sens istnienia wszechświata. Jednak zanim rozwiąże największą ze wszystkich zagadek, musi zmierzyć się ze swoimi paranojami i obsesjami, szaloną psychoanalityczką, namolnym szefem, tajemniczą nieznajomą, która chce z nim uprawiać wirtualny seks i czarną dziurą, która nieubłaganie zasysa cały wszechświat

Pan Peabody to najmądrzejszy pies na świecie, naukowiec-geniusz, który wynalazł wehikuł czasu, laureat nagrody Nobla i doradca głów państw. Gdy jego podopieczny, chłopiec o imieniu Sherman wyrusza w podróż wehikułem czasu, najsłynniejsze wydarzenia z historii wymykają się spod kontroli, a efektem jest wielka katastrofa i równie wielka dawka humoru. Niezwykły pies i równie niezwykły chłopiec muszą załatać dziurę w czasie, zanim nasz świat zmieni się raz na zawsze.

Rejs: czwartek, godz. 18 d Grace księżna Monako Życie gwiazdy filmowej, zawrotna kariera uwieńczona Oscarem i wielka sława to tylko początek baśniowego życia Grace Kelly, skromnej dziewczyny z Filadelfii. Kiedy ma już niemal wszystko, poznaje księcia Monako Rainera. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Grace decyduje się porzucić Hollywood dla jednej, najważniejszej roli w swoim życiu – zostaje księżną. Od tej pory plan zdjęciowy zastępują jej europejskie salony.

d Tabu d Teoria wszystkiego

d Pan Peabody i Sherman

Mało kto w naszym kraju pamięta, że przez niemal trzydzieści ostatnich lat Sri Lanka była areną etnicznego konfliktu między syngaleską armią rządową, a mniejszością tamilską. Film dokumentuje szokującą skalę ludobójstwa, jakiego dopuściła się armia.

Rejs: czwartek, godz. 20.15

d Mupety: poza prawem

Multikino: 2D dubbing: piątek – niedziela, godz. 10.40

d Strefa bezpieczeństwa: pola śmierci Sri Lanki

Rejs: czwartek, niedziela, godz. 18, piątek – sobota, godz. 20.15

Energiczna staruszka Aurora, jej czarnoskóra pokojówka Santa oraz troszcząca się o bliźnich Pilar mieszkają na tym samym piętrze lizbońskiego apartamentowca. Kiedy Aurora podupada na zdrowiu, na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Okazuje się, że to dawny ukochany Aurory. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o obsesyjnej miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych...

Rejs: piątek – sobota, godz. 18, niedziela, godz. 20 d Banaz – historia miłosna Banaz – love story to wstrząsający film o honorowym zabójstwie Banaz Mahmod, 19-letniej Brytyjki kurdyjskiego pochodzenia. Na rodzinnej naradzie ojciec, wuj i trzej kuzyni postanowili zgładzić nastolatkę, gdyż ich zdaniem splamiła honor rodziny niestosownym zachowaniem.

Rejs: piątek, godz. 18 (DMK)


teraz z przymrużeniem oka

hyde park...

... czyli rewelacje tygodnia Œmiesz¹, choæ czasem to, niestety, œmiech przez ³zy. Bywaj¹ te¿ ¿enuj¹ce lub przera¿aj¹ce. Oto bardzo subiektywna lista g³upot, wpadek i œmiesznostek minionego tygodnia.

5. Były poseł PiS, a obecnie działacz Ruchu Narodowego Artur Zawisza, w trakcie dyskusji o sprawach europejskich (jako kandydat do Parlamentu Europejskiego) w programie TV Polsat, z dumą oświadczył, że nie wie jak się zakłada prezerwatywę. Na tle wypowiedzi różnych polityków na tematy, o których wiedzą niewiele lub zgoła nic, takie przynanie się do niewiedzy zasługuje na szacunek. Żeby było jasne, na szacunek zasługuje przyznanie się, a nie brak umiejętności.

4Kebab z

zezem

Chrzanowską

Za nami wybory do Europarlamentu, opadły emocje i bitewny pył. Jedni świętują sukces, inni ocierają łzy porażki. Zanim jednak wyszło, jak wyszło, trzeba było zachować przepisową ciszę przedwyborczą. Czyli żadnej agitacji na rzecz któregokolwiek z kandydatów. Tymczasem jak się okazało w jednym z lokali gastronomicznych bonusem do zamawianego dania była ulotka zachwalająca Beatę Chrzanowską. Sama zainteresowana odcina się i odżegnuje od incydentu. Nie będziemy zachowywać się zgodnie z powiedzeniem, że kowal zawinił, a cygana powiesili, wierzymy pani Beacie. I potraktujemy ulotki jako wyjątkowo oryginalne serwetki.

19

komentarzyk

4Moda na brodę

Inny wspaniały świat

Na znak solidarności z Kamilem Karmelitą, któremu istoty bezmózgie, jakich niestety w naszym mieście nie brakuje, wybiły okna, reszta świata postanowiła na znak solidarności chociaż na chwilę upodobnić się do Kamila. Pomysłodawcą był Rafał Jeka. Na margniesie, kto by się po panu Rafale spodziewał takiej ułańskiej fantazji? Pomysł chwycił i każdy, kto ma ochotę i odwagę, może zrobić sobie fotografię ze znakiem rozpoznawczym Kamila, czyli gęstą brodę. Do tego stosowne odzienie i Kamil Karmelita jak malowany. Na pierwszy ogień w karmelizowaniu się poszli Jacek Szuba i Tomasz Urbaniak. Zdjęcia najróżniejszych alter ego sympatycznego brodacza będzie można podziwiać na specjalnie stworzonym profilu na fejsbuku.

statnio w mieście zaczęło przybywać lokali, w których można coś zjeść i wypić w bardzo przyjemnej atmosferze. Najstarsi miejscy Indianie na pewno pamiętają czasy, kiedy Słupsk był prawdziwą potęgą na gastronomicznej mapie. Z naszych przybytków dobrego jadła i rozrywki byliśmy dumni. Potem, nie wiadomo jak, i nie wiadomo kiedy, wszystko umarło śmiercią nienaturalną. Czy nagle słupszczanie zmienili smaki i gusta? I zamiast smacznego jadła i spotkań w sympatycznym gronie zaczęli preferować nędzną, zapychającą kiszki chabaninę, wpychaną w usta na szybko? Po latach tej gastronomicznej degrengolady i obezwładniającej bylejakości pojawiają się w naszym mieście świeże i pachnące wyśmienicie bułeczki. To oczywiście metafora. Mam bowiem na myśli na przykład Columbusa przy Wojska Polskiego, który na marginesie jest moim ulubionym miejscem, równie wysokie loty ma Kafeina przy Nowobramskiej, a teraz nowo otwarty bar serwujący sushi, również przy Wojska Polskiego. To naprawdę budujące, że w mieście walących się kamienic i dziurawych jezdni, ktoś ma chęci, żeby wprowadzać zupełnie nową jakość. I tu pewien paradoks, opuszczając progi owych przybytków za każdym razem dostaję jak obuchem w głowę. Nagle z wielkomiejskości trafiam w szarzyznę i czającą się za każdym rogiem beznadzieję. W każdym z tych lokali czuję się jakbym nie była w Słupsku. I jak się ma do tego szumnie promowana przez nasz magistrat informacja o nagrodzie Rady Europy? Póki co, te kilka jaskółek, ze Słupska Europy nie czyni. Na szczęście zawsze mogę chociaż na chwilę dotknąć innego, europejskiego świata, odwiedzając mojego ulubionego Columbusa. KATARZYNA SOWIŃSKA

O

FOT. ARCHIWUM

czwartek, 29 maja 2014 r.

PIRANIA

4.

2.

Były ochroniarz Fidela Castro po latach ujawnił szczegóły z życia swojego chlebodawcy. Nic zaskakującego. Castro, tak jak każdy komunistyczny przywódca, w życiu pryawtnym opływał w luksusy o jakich zwykli Kubańczycy mogli tylko śnić. Na użytek otumanionego, trzymanego w ryzach ludu stworzył jednak legendę, że rewolucja nie dała mu wytchnienia, czasu na przyjemności oraz że ignoruje i gardzi burżuazyjną koncepcją czasu wolnego od pracy.

1. My Polacy, już tak mamy, że jak sąsiadowi zza miedzy zdechnie krowa to nam od razu lżej. Tak więc, co prawda wydaliśmy 700 mln euro na dostawę pociągów Pendolino, które nieprędko wyjadą na tory, ale za to Francuzi za 15 mld euro zamówili 2 tys. pociągów, które nie mieszczą się na peronach. No i teraz będą musieli przebudowywać te perony, bo ichnie PKP (SNCF – Société Nationale des Chemins de fer Français) źle je pomierzyło. Uff! HENRYK SOBOLEWSKI

(MKM)

FOT. ŁUKASZ CAPAR

nych skrytykowało księcia Karola za jego porównanie działań Putina w sprawie Krymu do niektórych przedsięwzięć Adolfa Hitlera. Wypowiedź księcia została uznana za antyrosyjską. Najwyraźniej Rosjanie chcieliby, żeby cały świat udawał, że nie widzi, co tak naprawdę dzieje się na Ukrainie i kto jest „czarnym Piotrusiem“. Na szczęście poza granicami Federacji Rosyjskiej, oficjalna propaganda Kremla nie obowiązuje.

KLAPS

3. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicz-

Ryszard SAS Nowakowski, słupski fotografik, patrzy na życie zazwyczaj przez różowe okulary. Tym razem podczas gali 8 Wspaniałych przywdział okularki ciasteczkowe, których żywot nie był długi, zważywszy na łakomstwo reportera. Czy to był swoisty protest, wziąwszy pod uwagę odznaczenie byłego pracodawcy fotografa?

foto

Urząd Miasta we Wrocławiu oficjalnie zgłosił chęć organizacji lekkoatletycznych mistrzostw świata w 2018 roku. Urzędnicy chcący w ten sposób przysporzyć swojemu miastu splendoru, nie zauważyli jednak, że termin jest już oficjalnie zajęty i akurat te mistrzostwa odbędą się w Berlinie. Robiąc dobrą minę do złej gry pomysłodawcy stwierdzili, że w takim razie pomyślą o innym terminie, np. roku 2020 (lista zgłoszeń na rok 2019 jest już zamknięta).

micha³ki

szpila

Piraci z Kaspertino

Gdzie diabeł nie może...

Ja się nie zgadzam, a Ty?

26 aktualnych i byłych kochanek księży z Włoch, napisało do papieża Franciszka list otwarty z apelem o zniesienie celibatu. Ich zdaniem, ksiądz, który miałby rodzinę, lepiej służyłby Jezusowi i wspólnocie wiernych. Panie napisały, że każda z nich ma, miała lub chciałaby mieć stały związek z księdzem, w którym się zakochała. Wyznały, że kochają tych mężczyzn z wzajemnością i w większości przypadków, mimo wszelkich prób, nie udało się nam zerwać tych pięknych i mocnych więzi. Według badań prof. Józefa Baniaka, socjologa religii z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 60 proc. księży (w skali badań) jest w związkach z kobietami. 12 – 15 proc. ma z nimi dziecko. Co na to wszystko papież? Franciszek napisał w swojej książce, że na razie jest za utrzymaniem celibatu, ale jest to kwestia dyscypliny, nie wiary i może podlegać zmianie.

5 czerwca warszawski sąd zdecyduje, czy dopuszczalny prawnie jest pozew zbiorowy 18. poszkodowanych przez Amber Gold przeciwko Skarbowi Państwa. Gdyby sąd uwzględnił powództwo, poszkodowani mogliby indywidualnie domagać się od Skarbu Państwa pokrycia swych szkód. Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem, przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku – co znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. W sierpniu 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła ani powierzonych pieniędzy, ani odsetek. Moim zdaniem Skarb państwa, czyli my wszyscy, nie powinniśmy płacić za czyjąś naiwność i chęć łatwego wzbogacenia się.

Przepisy o ruchu drogowym zostały stworzone po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom – i pieszym, i kierowcom. Jak się okazuje wciąż nie brakuje takich, którzy owe przepisy mają za nic. Do kierowców piratów dołączyli kierowcy rozwożący pizzę z pizzerii Kaspertino. Ich domeną stało się przekraczanie prędkości, a zwłaszcza wjeżdżanie z piskiem opon na przejścia dla pieszych. Szpila bez dwóch zdań.

(HS)

PIRANIA


20

teraz reklama

czwartek, 29 maja 2014 r.

303314K03B

Teraz Słupsk 29 maja 2014 r.  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you