Page 1

R E K L A M A

Piękny dom na święta 14-16

CZWARTEK, 19 GRUDNIA 2013 R. NR 50 (353)

M I E J S K I T YG O D N I K B E Z P Ł AT N Y

Na święta jedzmy rybę Święta przed nami, a jak święta to na stole królować będzie ryba. Co o niej wiemy? Pewnie to, że jest zdrowa. Dużo więcej wie jednak dietetyczka Ewa Czarniak, która z chęcią nam o tym opowiada. FOT. MARCIN KAMIŃSKI

772413K03A.

12-13


teraz opinie

2

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

reporter dy¿urny

podpatrzone

Mieszkańcy budynku przy ulicy Długosza mają dość gruchających nad głowami gołębi, które w dodatku zapaskudzają ściany budynku i parapety. Chcąc zmobilizować dzikich lokatorów do zmiany miejsca zamieszkania, wywiesili w oknach strychowych takie gustowne zawieszki. Efekt? Jak widać na zdjęciu, na gołębiu nie zrobiły one wrażenia. A na nas, tak. (HS)

Zawsze w czwartek w godz. 9-14 na pañstwa sygna³y czeka nasza dziennikarka

Katarzyna Sowiñska Prosimy dzwoniæ

59 848 81 15

x wejdź na mm2miasto.pl x czytaj x zarejestruj się x komentuj x pisz x dodawaj zdjęcia

lub pisaæ (terazslupsk@mediaregionalne.pl).

PIOTRKOWSKI

kont@kt: Katarzyna Kuniczuk GG: 9509569 online@mm2miasto.pl

F FOT. KRZYSZTO

mówiąc wprost

Ciężka dyskryminacja FOT. ARCHIWUM

ch, jak one śmigają teraz jak błyskawice albo jak najszybszy internet. Robota pali im się w rękach. Dzień dobry, pik, pik, pik, dziękuję, zapraszam ponownie, dzień dobry, pik, pik, pik, pik, można zabrać kartę, dziękuję, zapraszam ponownie... Robię tygodniowe zakupy trochę wkurzona, bo już się przedświątecznie tłoczno zrobiło, i popatruję na kasjerki w marketach. One to dopiero muszą mieć tego dosyć. Świątek, piątek, niedziela, dzień dobry, pik, pik, zapraszam ponownie. Pewnie jak odejdą od kasy, to się cieszą, nawet jeśli muszą wtedy sprzątać, przestawiać towary, dźwigać kartony. Po przyjściu z zakupów przestałam myśleć o tych kasjerkach, ale tylko na trochę. Wróciły do mnie, kiedy czytałam w tygodniku dla ambitnych kobiet wywiad z profesor Moniką Płatek. Feministką, prawniczką i wykładowczynią akademicką. Otóż pani profesor rzekła: „Chce pani, bym podała inne przykłady dyscyplinowania kobiet przez prawo? Proszę bardzo. Lista prac zakazanych dla kobiet. Nie mogą dźwigać ciężarów: 12 kg przy pracy stałej i 20 kg przy dorywczej (...) A jeśli chcą, a jeśli mogą?“. No cóż, pomyślałam, dla pani profesor, która pewnie dźwiga co najwyżej kilka kodeksów prawnych naraz, przenosząc je z półki na biurko, może i jest to przepis dyskryminujący i dyscyplinujący kobiety. Podejrzewam jednak, że dla tych pracownic w marketach dyscyplinuje on raczej pracodawców. Bo nie mogą oni legalnie nakazać kobietom, a to one stanowią większość załóg w wielkich sklepach, dźwigania ciężarów ponad normę. „A jeśli chcą?“ – pyta pani profesor, sugerując, że niektóre kobiety palą się do przerzucania kilogramów. No to odpowiadam: te, które chcą, chodzą na siłownię, a te, które chcą jeszcze bardziej, podnoszą ciężary albo rzucają młotem zawodowo, za pieniądze o wiele większe niż w marketach. ANNA CZERNY-MARECKA

co ty na to? skomentuj na www.mm2miasto.pl

kwestionariusz s³upski

A

wype³nia: MONIKA PIETRAS, KOSMETYCZKA

piecznie. Lelewela, Armii Krajowej. Raczej sama się tam nie zapuszczam, szczególnie wieczorem.

Ulubiona knajpka? Od kiedy w Słupsku?

– Prawie wszystkie pizzerie.

– Od urodzenia.

Lubię słupszczan za...

Dlaczego?

– Z wejściem do domu i zajęciem się dziećmi oraz pracami domowymi. Wynaturzenie równouprawnienia spra– wiło, że sama nie mogę słuchać już o równouprawnieniu i feminizmie. Życie jest życiem i trzeba sobie w nim radzić.

PAWEŁ KUPROWICZ

– Już gryzłem się w język, ale powiem. Feministek nie znoszę, ich obnoszenia się ze swoimi dążeniami i zachciankami. Jestem zdania, że można się dogadać normalnie bez powoływania się na jakieś poglądy. Jeśli nie, świadczy to o głupocie.

Roman Giedrojć, kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Słupsku o nieuczciwych pracodawcach.

Kilka dni wcześniej do podobnej kradzieży doszło na Akademii Pomorskiej. Skojarzyliśmy te dwie sprawy i sprawdziliśmy 21-latka, który dokonał pierwszej kradzieży. Okazało się, że to ten sam człowiek. Tym razem, ponieważ komputer był zablokowany hasłem, zdążył go już oddać do serwisu. Już odzyskaliśmy laptop, a 21latek został zatrzymany i przesłuchany. Robert Czerwiński, rzecznik słupskiej policji

– ...to, że dbają o swój wygląd .

– Raczej to była decyzja moich rodziców.

o kradzieży laptopa ze słupskiego szpitala

Drażnią mnie, kiedy... – ...za swoje błędy obwiniają wszystkich, tylko nie siebie.

Jeśli nie Słupsk, to... – ...być może Gdańsk albo Toruń. Chociaż nigdy nie myślałam o tym, żeby zmienić miejsce zamieszkania.

Jeśli za miasto, to... – ...na spacer nad morze.

Marzę, aby Słupsk...

Ulubione miejsca?

– ...nie umierał wieczorową porą. Żeby w lokalach rozrywkowych nie było wolnego miejsca, a Gościom pokazuję... na ulicach tętniło życie. Przecież Słupsk po godzinie – ...nasze zabytki, głównie w 20. wygląda jak opuszczookolicach Zamku Książąt Pomorne miasteczko na dzikim zachoskich. dzie. – Multikino.

Sprawę dodatków specjalnych powinna zbadać komisja rewizyjna. Trzeba o niej głośno mówić, bo w naszym mieście teraz wprowadza się duże oszczędności. Jednak jest grupa ludzi, których to nie dotyczy. Beata Chrzanowska, przewodnicząca klubu radnych PO w radzie miejskiej o dodatkach z tytułu budowy akwaparku.

(MŻ)

Niebezpieczne rejony?

– Wydaje mi się, że w okolicach starego cmentarza jest niebez-

ROZMAWIAŁ: KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI

Gdzie kończy się feminizm?

JOANNA BRODZKA

Zdarza się, że młody człowiek słyszy od pracodawcy, że najpierw musi przepracować jakiś czas w ramach przetestowania i nie otrzymuje żadnej umowy na ten czas. Należy unikać takich sytuacji, bo czegoś takiego pracodawcy robić nie wolno. Umowa musi być zawarta w najkrótszym możliwym czasie, czyli w dniu, w którym została rozpoczęta praca. Jeżeli ktoś posiada wiedzę o pracodawcy testującym za darmo swoich nowo nabytych pracowników, należy taką sprawę zgłosić do najbliższego oddziału inspekcji pracy.

SANDRA ZIOMEK

– Nie jestem feministką i nie rozumiem tych pań, które krzyczą w telewizji i powołują się na coś tam, i chcą być równe. Płeć nas determinuje do innych zachowań, a jak nie potrafią się z tym zgodzić, niech ją zmienią.

ALINA KRĄGŁY

– Nigdy się nie kończy. Nie możemy być zależne od nikogo, możemy współpracować i próbować się porozumieć. Ale żeby być w jakikolwiek sposób uzależnioną od mężczyzny? To nie jest nic dobrego. (MKM) FOT. MARCIN KAMIŃSKI

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

x

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

cytaty tygodnia

Adres redakcji 76-200 S³upsk, ul. Henryka Pobo¿nego 19 tel. 59 848 81 00, e-mail: terazslupsk@mediaregionalne.pl Redaktor prowadz¹cy „Teraz S³upsk”: Marcin Kamiñski – zastêpca redaktora naczelnego, e-mail: marcin.kaminski@mediaregionalne.pl tel. 59 848 81 57 Reklama: 76-200 S³upsk, ul. Henryka Pobo¿nego 19 e-mail: reklama.terazslupsk@mediaregionalne.pl tel. 59 848 81 07, tel./fax 59 848 81 13 Druk: Media Regionalne, 75-846 Koszalin ul. S³owiañska 3a, tel. 94 340 35 98 Wydawca tygodników „Teraz” Media Regionalne sp. z o.o. 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51. tel. 22 46 30 700 Prezes zarz¹du: Joanna Pilcicka Redaktor naczelna tygodników: Justyna Duchnowska


czwartek, 19 grudnia 2013 r.

teraz reklama

3

798113K03C.

58413K03E


teraz w mieście

4

2955,36

zł miesięcznie wynosi specjalny dodatek za budowę akwaparku, pobierany przez wiceprezydenta Andrzeja Kaczmarczyka. Dodatki otrzymuje także dwóch radców prawnych ratusza.

krótko d Od wielu miesięcy mieszkańcy ul. Owocowej w Słupsku prosili zarządcę drogi o jej wyrównanie. Droga jest dziurawa jak ser szwajcarski, pełna kolein. Jazda w takich warunkach jest wyjątkowo niekomfortowa. Jednak w tym tunelu pojawiło się światełko. Już wkrótce na Owocowej pojawić się ma specjalistyczny sprzęt, który poprawi stan nawierzchni. To oficjalne zapewnienie Marcina Grzybińskiego z Zarządu Infrastruktury Miejskiej. Naprawiana będzie nie tylko ulica Owocowa. Stan nawierzchni wielu słupskich ulic woła od dawna o pomstę do nieba. Zarząd Infrastruktury Miejskiej zaczyna łatanie najbardziej zniszczonych ulic. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, czeka ich bowiem wiele utrudnień. Dotyczy to zwłaszcza ulic: Lotha, Obrońców Wybrzeża, Małcużyńskiego, Słowiańskiej, Kaszubskiej, Armii Krajowej, Na Wzgórzu, Gdyńskiej, Kasztanowej, Kalinowej. Wszystkie prace mają zostać wykonane do końca roku. Wiele jednak będzie zależeć od pogody. Jeśli nie będzie sprzyjająca, prace mogą potrwać nieco dłużej lub nawet zostać czasowo wstrzymane.

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

W a r s z t a t y

piernikiemące Ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, inscenizacje teatralne o tradycjach wigilijnych, wspólny stół, ciepła, radosna atmosfera i oczywiście pyszne przekąski. Brzmi atrakcyjnie? To chyba oczywiste.

Takie atrakcje czekają na wszystkich, którzy w sobotę 21 grudnia przyjdą do Teatru Rondo. O godz. 16 rozpocznie się tam specjalna bożonarodzeniowa propozycja Słupskiego Ośrodka Kultury SOK z piernika. – Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty tworzenia ozdób świątecznych – mówi Agnieszka Pieńkos z Pracowni Ceramicznej SOK, która poprowadzi warsztaty. – Wspólnie będziemy się uczyć, jak tworzyć oryginale przedmioty z bardzo niecodziennych materiałów. W czasie zajęć powstawać będą między innymi wianki z kory brzozowej, choinki z patyczków od lodów, przestrzenne rzeźby z kartonu, bombki i wiele, wiele innych.

Oryginalne ozdoby Wszystkich zajętych tworzeniem świątecznych cudeniek i cacek przy pracy rozgrzewać będzie gorąca herbata z goździkami i pomarańczami oraz pyszne pierniczki prosto z pieca.

pachn

Każdy będzie mógł zrobić i upiec swoje pierniczki i oczywiście później je spałaszować. Podczas spotkania będzie można również kupić niebanalne ozdoby, które nadadzą wyjątkowego klimatu każdemu domowi. W specjalnie zaaranżowanym kramiku do wyboru będą dzieła rąk Agnieszki Pieńkos, przygotowywane wcześniej specjalnie na tę okazję. – Jeżeli ktoś nie lubi szablonowych dekoracji i ceni sobie rękodzieło, będzie miał idealną okazję do zabrania takiego oryginalnego przedmiotu do domu – dodaje instruktorka.

Przestrzeń ocieplona – W tym roku do użytku oddany został odnowiony i zmodernizowany Teatr Rondo – dodaje Agnieszka Pieńkos. – Nie wszyscy słupszczanie wiedzą jednak, że to integralna część Słupskiego Ośrodka Kultury. Dlatego zadecydowaliśmy, że w tym roku nasze przedświąteczne warsztaty przeniesiemy z pracowni ceramicznej w progi Ronda.

Część rękodzielnicza ma za zadanie ocieplenie przestrzeni teatru i tchnięcie w nią świątecznego ducha. Natomiast po zakończeniu warsztatów, czyli o godz. 19, przyjdzie czas na strawę dla ducha. Na scenie teatru pojawią się młodzi aktorzy i aktorki Teatru Rondo. Artyści zaprezentują inscenizację, stworzoną przez Magdalenę Płanetę, traktującą o tradycji, prawdziwych korzeniach, a także o znaczeniu i ważkości rytuału, którym jest spotkanie wigilijne, ale i teatralne. – SOK z piernika, jak przystało na wydarzenie świąteczne zakończy się świątecznym posiłkiem przy wspólnym stole, gdzie w atmosferze radości i pojednania zaśpiewamy kolędy i podzielimy się opłatkiem. Serdecznie zapraszamy – dodaje Agnieszka Pieńkos. Sobotnia im-

preza to także ukłon w stronę wszystkich stałych uczestników warsztatów odbywających się pod skrzydłami SOK-u. To właśnie oni, wspólnie z pracownikami Ronda będą współgospodarzami tego magicznego wieczoru. Bilety na imprezę w cenie 15 zł normalny, 7 zł ulgowy i rodzinny do kupienia w Teatrze Rondo przy ul. Niedziałkowskiego. KATARZYNA SOWIŃSKA

d Aż 46 osób otrzymało nagrody w XVI Konkursie Sztuki i Rękodzieła ogłoszonym przez Muzeum Pomorza Środkowego. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem. Aż 117 osób zgłosiło 498 prac. Artyści malowali, haftowali, rzeźbili, malowali na szkle, dziergali koronki, wykonywali plecionki, wypalali ceramikę. dokończyć słupski akwapark. Jednak wykonawca wejdzie na plac budowy dopiero wtedy, kiedy będą pieniądze. I one są największym problemem. Kołomyja z akwaparkiem w tle, trwa w najlepsze. Budowla niszczeje, a póki co trwa przetargowa karuzela. Słupsk może przeznaczyć na dokończenie tej budowy 16,5 mln zł brutto. Dwóch oferentów stających do przetargu wyceniło roboty na: Budrem Rybak z Luzina 33.948.000 zł brutto, a Strabag z Pruszkowa 38.586.919, 42 zł. (MŻ)

FOT. ARCHIWUM

d Już wiadomo, kto może


teraz w mieście

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

5

Kierunek na ekologię Zarządzanie i inwestycje w odnawialnych źródłach energii – to nazwa trwających dwa semestry bezpłatnych studiów podyplomowych. Zainteresowanie nowymi studiami jest duże, tym bardziej że będą bezpłatne. Ukończenie kierunku daje ogromne szanse na rynku pracy. Studia skierowane są do osób zatrudnionych w branży odnawialnych źródeł energii, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje, zmienić swój profil zawodowy albo lepiej radzić sobie na dynamicznym rynku pracy. Program kierunku uwzględnia potrzeby i możliwości osób niepełnosprawnych i ludzi powyżej czterdziestego piątego roku życia.

R E K L A M A

Przewidywane są dwie edycje nowego kierunku, łącznie skierowane do 72 osób. Pierwszy semestr rozpoczyna się w kwietniu, jednak już od stycznia rusza rekrutacja. Studia realizowane będą w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską. Ma on również na

celu doprowadzenie do rozwoju zarówno samej uczelni jak i kadry dydaktycznej. Jeśli studia będą cieszyły się zainteresowaniem zgodnym z przewidywaniami, zostaną na stałe wprowadzone do oferty słupskiej uczelni (MŻ)

FOT. MARCIN KAMIŃSK

Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania w Słupsku uruchamia w styczniu rekrutację na kierunek odnawialne źródła energii.

857513K03A.

436313S01B.


teraz oceniamy

6

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

Słupsk sportowcami stoi. W mieście działa wiele klubów, które z powodzeniem udzielają się na arenach krajowych i międzynarodowych. Należą do nich także słupscy karatecy. Tym Słupski Klub Ashikara Karate i Ju Jitsu popisał się swoimi wysokimi umiejętnościami w Darłowie podczas XIII Pucharu Pomorza Ashihara Karate. Najlepszym zawodnikiem zawodów został słupszczanin – Zbigniew Bielicz ze Słupska, który zajął pierwsze miejsce w konkurencji kikon i grappling oraz 2 miejsce w kata i kumite – senior.

FOT. ARCHIWUM

FOT. KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI

byliœmy przy tym

Mateusz Marszałkowski znany jako Mat Marshall poszybował za promowanie muzyki reaggae i twórczości młodych producentów. Wbrew coraz bardziej panoszącemu się marazmowi i szarości z uporem maniaka organizuje imprezy, bo jak sam twierdzi – „Warto organizować imprezy, wychodzić z inicjatywą naprzeciw szarości i dniu codziennemu. Poczucie spełnienia i satysfakcji na widok zadowolonych i roztańczonych ludzi, potrafi przyćmić, wszystkie problemy i obowiązki związane z organizacją imprez“. Cóż więcej dodać?

Biedronka... Tak, tak. To nie pomyłka. Kontrowersyjny market, który obecny jest w każdej części miasta w tym tygodniu paradoksalnie szybuje. Jutro podwoje otwiera trzynasty już sklep pod szyldem Biedronki, zlokalizowany w starym browarze. Jak się okazało – budynek udało się bez problemów dopasować do klimatu miejsca. Można? Można. I strzałka w górę.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Słupska literatka Jolanta Nitkowska-Węglarz podarowała czytelnikom wiele baśni, bajek i legend inspirowanych rodzimym folklorem i lokalną historią. Twórczość słupszczanki tym razem doceniona została w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Dwanaście tańczących księżniczek zostało książką przyjazną dzieciom. Pani Jolancie gratulujemy i życzymy nieustającej weny twórczej.

FOT. ARCHIWUM

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

szybuj¹/dołują

(MŻ)

W Zagrodzie Albrechta w Swołolwie odbył się świąteczny kiermasz, w którym wzięli udział lokalni artyści. Pogoda nie sprzyjała, ale atmosfera, jak zwykle na imprezach plenerowych w tym miejscu, dopisywała. (MKM)

Zaproponuj nam swoich kandydatów do tej rubryki. Zadzwoñ (59 848 81 15) lub napisz (terazslupsk@mediaregionalne.pl)

dajemy PLUS

Zapełniła się choinka

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

darowane zostało przez Nadleśnictwo w Warcinie. – Pierwsza słupska Pusta Choinka już za nami – komentuje Mateusz Sienkiewicz z radia Koszalin. – Już wiemy że z naszej choinki znikło ponad czterdzieści bombek. Resztę prezentów kupimy za zebrane pieniądze. Wiem jedno – dobrych ludzi nie brakuje i dzięki nim sześćdziesięcioro dzieci będzie miało cudowne święta. Dziękuję darczyńcom, wolontariuszom, artystom.

Blisko tysiąc osób wzięło udział w największej wigilii na Pomorzu i jednej z największych w kraju, zorganizowanej w Jezierzycach przez gminę Słupsk. (MKM)

KATARZYNA SOWIŃSKA

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

W Słupsku akcja odbyła się po raz pierwszy. Jednak był to bardzo udany debiut – prezenty trafią do sześćdziesięciorga dzieci z rodzin najuboższych. Z choinki znikła większa część bombek, sporo pieniędzy, za które kupione będą prezenty, trafiło do puszek. Całość przy ogromnym wsparciu wolontariuszy i ludzi dobrego serca. Zaangażowały się również dzieci ze słupskich szkół i Stowarzyszenie Aktywne Pomorze. Im również należą się ogromne podziękowania. Choinka obwieszona bombkami stanęła w holu Galerii Podkowa, pachnące lasem drzewko po-

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Święta za pasem. Niestety, nie we wszystkich domach będą one pełne radości i prezentów. O to, żeby chociaż część dzieci miała święta bardziej radosne zadbało radio Koszalin przy wsparciu Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Naszego plusa przyznajemy za akcję Pusta Choinka.

Po raz pierwszy w Słupsku można było obejrzeć prawdziwy balet. Na scenie w hali Gryfia pojawił się Russian National Ballet, który wystawił Jezioro Łabędzie. Było kolorowo i zapachniało wielkim światem. (MKM)


czwartek, 19 grudnia 2013 r.

teraz reklama

7

855913K03A


8

teraz reklama

789013K03E

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

852913K03A

848213K03A


teraz w mieście

czwartek, 19 grudnia 2013r.

9

Stefania będzie na ścianie kim była Stefania?

Wernisaż kolejnej wielkogabarytowej pracy Witkacego odbędzie się już 20 grudnia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, przy ulicy Drewnianej, o godzinie 17. Atmosfera będzie więc podwójnie świąteczna. – Oderwijcie się od świątecznych porządków, pieczenia pierników, pasztetów i dekorowania choinki, żeby choć przez chwilę poobcować ze sztuką Stanisława Ignacego Witkiewicza – mówi Małgorzata Burjan z nieformalnej grupy Witkacy Cacy Cacy. – Jako, że aura zimowa, zalecamy ciepłe okrycia.

Zabierzcie także ze sobą kogoś do towarzystwa i obowiązkowo termosy z gorącą herbatą. Witkacy Cacy Cacy zapewnia pyszne łakocie oraz dla zapominalskich – herbatkę. Jeśli macie pomysł na to, co można robić na skrawku łąki przez trzydzieści minut, zachęcamy do dzielenia się pomysłami. Nowy wielkogabarytowy obraz to portret Stefanii Tuwimowej z 1929 roku – w słupskich zbiorach od roku 1999. To już piąta praca w Galerii Wielkoformatowej S. I. Witkiewicza w Słupsku. KATARZYNA SOWIŃSKA

). Żyła w Stefania, z domu Marszew (Marchew i uczestm dkie latach 1893-1991, była więc świa wydawych łomo prze i ych nikiem najważniejsz icji liteamb ak jedn a miał Nie u. wiek XX rzeń innych, rackich, reporterskich, malarskich czy dla poć owa zach i alać utrw jej które kazałyby literata żoną Była . lat ych tamt at klim ych tomn ej znaletni wielo po go – Juliana Tuwima, które iejszej dzis Z . roku 1919 w ubiła jomości pośl stkim wszy de perspektywy Stefania była prze tylko nie była go które , a żoną swojego męż opieoraz czką ierni pow orą, podp i ale ozdobą, kunką domowego ogniska.

(MŻ)

kto za tym stoi? d Grupa Witkacy Cacy Cacy (kon-

cepcja, koordynacja, realizacja) d Alpinia (usługi wysokościowe) d Centrum Inicjatyw Obywatelskich (wparcie organizacyjne, promocyjne i finansowe) acjArt (wsparcie organizacyjne, anim d atrakcje wernisażowe) d Agencja Promocji Regionalnej

Ziemia Słupska (wsparcie organizacyjne i promocyjne) d Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (wsparcie merytoryczne i promocyjne) d Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (wsparcie finansowe) d Studio1 (usługi graficzne)

FOT. ARCHIWUM

Witkacowska galeria wielkogabarytowa systematycznie się powiększa. Grupa zapaleńców, kryjąca się pod nazwą Witkacy Cacy Cacy, która za cel obrała sobie wyprowadzenie prac Witkacego na ulice miasta, nie odpuszcza. Tym razem na jednej ze ścian pojawi się portret Stefanii Tuwimowej.

R E K L A M A

813613K03A


10

teraz w mieście

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

Szykujemy się do grania w orkiestrze

zasil WOŚP e, które zaNa to konto można wpłacać pieniądz Pomocy: nej tecz Świą estry Orki kiej Wiel o silą kont 33 1140 0000 2180 6100 1001

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

12 stycznia zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To już 22. finał, do którego przygotowania rozpoczęło słupskie Młodzieżowe Centrum Kultury. Tym razem pieniądze pochodzące z tej wyjątkowej zbiórki przeznaczone będą na kupno specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Słupski sztab apeluje o wsparcie akcji. – Chciałabym prosić mieszkańców miasta i okolic, kolekcjonerów i biznesmenów o przekazywanie cennych przedmiotów, które przeznaczone zostaną na licytacje – mówi Anna Maćkowiak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury i szefowa słupskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Wspomóc akcję mogą także biura podróży, hotele, ośrodki wypoczynkowe, restauracje, fundując między innymi pakiety rekreacyjne, wycieczki czy kolacje. Centra handlowe tak było mogą fundować bony zakupowe. sku zebrano Dary można przynosić do siedziby słupd podczas 21. finału WOŚP w Słup skiego Sztabu WOŚP – Młodzieżowe Cenzł. 110.762,17 iędzy we wszystkich pien trum Kultury, al. 3 Maja 22, 76-200 Słupsk, sku Słup w h anyc zebr a sum d 2.048,69 zł. tel. 84 311 30. Znajdą się one na aukcji Aldotychczasowych 21 finałach to 1.33 y o wartości legro WOŚP oraz na aukcji na pl. Zwycid do Słupska trafił sprzęt medyczn ęstwa, gdzie odbędzie się finał WOŚP. 1.489.656 zł.

(MŻ)

R E K L A M A

819313K03B


teraz u sąsiadów

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

11

Nowe słonecznikowe przedszkole FOT. ARCHIWUM

R E K L A M A

Fundacja Kaszubskie Słoneczniki zaprasza maluchy do nowego przedszkola w Ustce. Placówka ma bardzo interesującą ofertę dla rodziców i konkurencyjne ceny. Żłobek jest bezpłatny.

Rodzice ponoszą niewielkie opłaty za wyżywienie, ponieważ przedszkole i żłobek finansowane są ze środków europejskich w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Do żłobka przyjmowane są maluszki w wieku od ośmiu miesięcy do trzech lat. Potem dzieci mogą automatycznie przejść do przedszkola. – Fundacja Kaszubskie Słoneczniki prowadzi sieć innowacyjnych ośrodków przedszkolnych i żłobków, w których realizuje nowatorski program edukacyjny ukierunkowany na wszechstronny rozwój dziecka – informuje Dariusz Patoleta z fundacji. – Kluczem naszej pracy jest tworzenie dla dziecka przestrzeni na doświadczanie świata. Chodzenie do słonecznikowego przedszkola,

żłobka jest jak podróż w siedmiomilowych butach. Budynek, w którym mieści się przedszkole został wyremontowany przez urząd gminy Ustka. Placówką zawiaduje Fundacja Kaszubskie Słoneczniki. – Gmina pokryła koszt remontu budynku po Zespole Szkół Technicznych, przy ulicy Darłowskiej, który stał opustoszały od dłuższego czasu – dodaje Patoleta. – Fundacja kupiła wyposażenie oraz zatrudniła kadrę nauczycieli i jest organem prowadzącym przedszkole i żłobek. Jest to siódma placówka edukacyjna uruchomiona przez Fundację Kaszubskie Słoneczniki. KATARZYNA SOWIŃSKA

gdzie znajdziemy nowe przedszkole? d Słonecznikowe Przedszkole w Ustce ul. Darłowska 3b 834713K03A


teraz temat tygodnia

12

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

Jeść rybę cz

Oto jest pytan

Świąt wszelakich na całym świecie dostatek. Ma swoje święto także ryba. 20 grudnia jest w Polsce oficjalnym Dniem Ryby, a że ta gości na naszym wigilijnym stole...

Inicjatorami wpisania w kalendarz byli aktywiści, którzy tym sposobem starają się przekonać społeczeństwo do tego, że ryba też czuje ból. Data obchodzenia tego dnia w okolicach Wigilii jest nieprzypadkowa. Ma nakłonić do zastanowienia się nad niehumanitarnym traktowaniem żywych karpi w punktach sprzedaży.

– Dla mnie nie ma różnicy między prosiakiem, krową, psem czy karpiem mówi Katarzyna Odrowska, aktywistka. – Jeśli przyjęłam do wiadomości, że taka kiełbasa kiedyś żyła, oddychała i czuła, to dla mnie każde stworzenie ma te same prawa czy jest ssakiem, ptakiem, czy rybą. Od kilku też lat święta, które są okresem miłosierdzia, miłości i wszystkich ciepłych uczuć kojarzą mi się też z widokiem przepełnionych zbiorników i na wpół uduszonych karpi w rozlicznych marketach. Karp, świąteczna tradycja, przedmiot kultu naszych wigilijnych stołów, element bez którego stół przepięknie przystrojony siankiem nie jest pełen. Karp, przedmiot nie czujący bólu, produkt.

Karp czuje ból

Dwie strony ryby

Prozwierzęca Fundacja Viva nawołuje do zrezygnowania z karpia na świątecznym stole. Święta coraz bliżej, markety atakują nas widokiem przepełnionych do granic możliwości kontenerów, z których co kilka minut uśmiechnięty sprzedawca wyciąga żywe karpie, rzuca na wagę i pakuje do foliowej torebki. Przez resztę drogi ryba będzie się dusić i walczyć o każdy najmniejszy łyk powietrza. Niestety, nigdy nie wygra tej walki. To obrazek, powszechnie nam wszystkim przywiązanym do tradycji, znany.

Jest jednak druga strona medalu. Dietetycy konsekwentnie twierdzą, że jeść ryby trzeba. Trudno wyobrazić sobie ludziom przywiązanym do tradycyjnej kuchni jadłospis bez dorsza, śledzika czy łososia. To czy na naszych stołach ryba będzie stałym punktem w menu, czy z różnych powodów z niej zrezygnujemy jest tylko i wyłącznie naszym indywidualnym wyborem. O to, co daje człowiekowi jedzenie ryb, zapytaliśmy Ewę Czarniak, dietetyka. KATARZYNA SOWIŃSKA

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Galantyna z karpia faszerowana kapustą z grzybami poleca Rafał Niewiarowski z restauracji Dym na Wodzie Z kilograma filetów z karpia ścinamy skórę, którą odkładamy. Mięso i sparzoną w mleku, odciśniętą bułkę zemleć na sitku pasztetowym (tym najdrobniejszym), wbić dwa jaja, przyprawić posiekać i doprawić solą oraz pie-

przem. Dodać dwie garście zagotowanej, odciśniętej kapusty kiszonej i garść ugotowanych, odciśniętych i posiekanych grzybów suszonych. Na blacie kuchennym rozłożyć folię aluminiową (ok. 60 cm) a na niej folię spożywczą o tej samej długości. Skóry wcześniej ściągnięte ułożyć w prostokąt na folii, a na

nich rozłożyć mięso (aby było łatwiej, należy zwilżyć dłonie wodą) po środku ułożyć wałek z farszu, zrolować całość i związać nicią oba końce. Piekarnik nagrzać do 120 stopni C, na blachę przełożyć galantynę, zalać do połowy blachy wodą i wstawić na godzinę. Po ostudzeniu serwować z ulubionym sosem

Skąd wzią

Karp, jako gatunek, powstał n Kaspijskiego i wschodniej. Form wschodniej i zachodniej Azji w z skiego. Najwcześniej karp zosta hodowana w sztucznych stawach szybki rozwój rybactwa w klaszto Jugosławii. Jest jedną z najważ obcym, sprowadzonym pomiędz morawskich cystersów. Na świec stanowi połowę odławianych ryb i przebiegłą. W Polsce w okresi wigilijnych, głównie ze względu władze państwowe do jego mas


teraz temat tygodnia

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

13

zy nie?

nie

Jedzmy ryby na zdrowie

Rozmowa z Ewą Czarniak, dietetykiem Czy powinniśmy jeść ryby?

– Ryby powinny znajdować się w jadłospisie. Osobom dorosłym zaleca się spożywanie dwóch, trzech porcji po sto pięćdziesiąt gram tygodniowo. Dzieci powinny spożywać ryby przynajmniej dwa razy w tygodniu. Obecnie jemy około kilograma ryb miesięcznie, co daje niezły wynik, biorąc pod uwagę, że jeszcze dziesięć lat temu wartość ta była ponad połowę niższa. Ryby w porównaniu z mięsem zawierają więcej składników mineralnych. Są dobrym źródłem jodu oraz fluoru, fosforu, potasu, magnezu. Ryby drobno ościste, na przykład śledź czy sardynki mają więcej wapnia. Wszystkie ryby i skorupiaki są źródłem witamin z grupy B. Śledź, sardynka, łosoś czy makrela mają także znaczące ilości witamin A i D. Polecane są zwłaszcza ryby morskie ze względu na wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które wykazują działanie hipolipidemiczne. Ryby morskie zaleca się w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca. Wartość energetyczna ryb chudych jest niska i wynosi od sześćdziesięciu do stu piętnastu kilokalorii na sto gram. Wyraźnie podwyższa się ta wartość w przypadku ryb tłustych, wędzonych, solonych, marynowanych a także przetworów rybnych w zalewach olejowych, dochodząc nawet do czterystu kilokalorii na sto gram. Czy jedzenie ryb może zaszkodzić, czy nie ma takiej obawy?

– Ryby i przetwory rybne są źródłem dobrze przyswajalnego białka, dlatego są szczególnie polecane w codziennej diecie. Ryby tłuste takie jak łosoś, makrela są szczególnie polecane w profilaktyce chorób układu

krążenia. Ostatnio dużo się mówi o zawartości metali ciężkich w rybach, szczególnie ołowiu, kadmu, rtęci. Przepisy wymagają od krajowych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności regularnego badania poziomu toksyn w rybach dostępnych na rynku. Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej niedozwolone jest stosowanie w hodowli ryb substancji o działaniu anabolicznym (hormonów). W przeprowadzonych w 2007 roku badaniach zawartości dioksyn, PCB i metali ciężkich w krajowych rybach hodowlanych, głównie karpi, stwierdzono obecność śladowych ilości tych związków chemicznych, stanowiącą zaledwie kilka procent dopuszczanego przez prawo stężenia. Podsumowując, choć korzyści wynikające z regularnego spożywania ryb zdecydowanie przeważają nad zagrożeniami, to warto zdawać sobie sprawę z ich istnienia. Czy są jakieś specjalne diety rybne ?

– Dla amatorów ryb polecamy dietę rybną. Ta znana i popularna na świecie dieta, jest rzadko stosowana w naszym kraju. Zasada diety rybnej jest dość prosta – przez dwa dni na obiad i kolację jemy

wyłącznie morskie ryby, a przez kolejne dwa dni to, co zazwyczaj jadamy, ale w wersji niskokalorycznej i niezbyt dużo objętościowo, potem znowu dwa dni ryby i tak na zmianę przez kilka tygodni. Jak zdrowo przyrządzać ryby ?

– Ryby najlepiej spożywać w postaci grillowanej, pieczonej, sporadycznie smażone. Należy kupować tylko ryby świeże. Ryby przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze i zbyt długo mogą zawierać podwyższoną zawartość histaminy, wywołującej zatrucie pokarmowe, podczas którego może wystąpić: wysypka, pokrzywka, nudności, wymioty, biegunka, skurcze brzucha, bóle głowy, wypieki. Jakich ryb unikać? Wędzonych, w puszkach, z konserwantami?

– Najczęściej powinniśmy wybierać tłuste ryby takie jak łosoś czy halibut, najlepiej tzw. dzikie, gdyż zawierają korzystne kwasy z grupy omega-3. Możemy również spożywać dorsza, mintaja czy pstrąga, gdyż posiadają dużo potasu i fosforu, który wzmacnia kości. Panga to ryba, która nie jest polecane ze względu na warunki hodowli i znikome wartości odżywcze. Ryby w puszkach i wędzone nie są najgorszym wyborem, mogą stanowić cenne uzupełnienie i urozmaicenie diety. Należy jednak pamiętać, że często cena jest wykładnikiem jakości. Z ilością konserw rybnych w diecie należy uważać, ponieważ mogą one zawierać pewne składniki, które dostały się do zawartości puszki w wyniku procesów technologicznych, a są szkodliwe dla nas w dużych ilościach ROZMAWIAŁA: KATARZYNA SOWIŃSKA

Morza na przełomie trzeciorzędu i czwartorzędu w okolicach iowopołudn ie Europ w tnie pierwo a ma dzika występował i Aralskiego Kaspij ego, Czarn iego, Egejsk mórz kach zlewis za ryba ał udomowiony w Chinach. W Europie była to pierws ił nastąp wieku XII do VII Od orach. klaszt przy h zakładanych ch byłej ornych majątkach Belgii, Francji, Niemiec i na terena iem żniejszych ryb hodowlanych. W Polsce karp jest gatunk lub ch czeski li hodow z bnie opodo prawd m, wiekie zy XII a XIII Polsce W e. roczni cie odławia się około 200 tysięcy ton karpia waleczną b słodkowodnych. Przez wędkarzy uważany za rybę h dań wowyc podsta z jedno za y uznan został ennym e powoj sne ówcze ła skłoni która na najniższą cenę i łatwość hodowli, e. wigilijn by sowej hodowli na potrze (MŻ)

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

ął się karp na naszych stołach?


14

teraz dom i wnętrza

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

Bezpieczne oświetlenie świąteczne

FOT. LARS

Ciekawe elementy oświetleniowe mogą sprawić, że nasz dom będzie zapraszał ciepłym i świątecznym klimatem. Nie wszystkie jednak świetlne dekoracje się do tego nadają. Choć pogoda dopisuje, to jednak zima jest czasem ekstremalnych warunków pogodowych: niskich temperatur, śniegu oraz mroźnego wiatru. Planując świąteczne oświetlenie domu i otoczenia, musimy wziąć to pod uwagę. Zwykłe lampki choinkowe z pewnością nie zdają egzaminu, ze względu na znikomą odporność na zimno i wilgoć. Dostępne są za to specjalne przewody i węże świetlne, które zostały wyprodukowane w oparciu o technologię LED, którym niestraszne śniegi ani

ceny, ceny

d łańcuch św

iąteczny LED gości 2 m – micro dłu138 zł d micro-LED -Zasłona św punktowa 2m ietlna 100– 185 zł d 10 latarni z holografią ja świetlny LED ko łańcuch -75 zł d łańcuch św ietlny LED z choinkami z akrylu 3D – 83 zł

ulewne deszcze, gwarantują bezpieczeństwo użytkowania nawet w najgorszych warunkach pogodowych. – Diody LED to energooszczędne źródła światła, które wyróżniają się niezwykle długą żywotnością. Mogą świecić ciągle nawet przez 50 tysięcy godzin, a więc ponad 5 lat – mówi Maciej Leonhard z firmy Lars. – Są niezwykle wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne; funkcjonują przy -20?C, jak i 60?C. Nadają się więc zarówno na zewnątrz jaki i wewnątrz budynków. Jeśli mieszkamy w bloku, wcale nie musimy rezygnować z dekoracyjnego oświetlenia zewnętrznych części budynku. Coraz bardziej popularnym zjawiskiem są świecące ozdoby okienne oraz balkonowe. Tu również sprawdzi się barwny przewód powieszony na balustradzie balkonu lub ramach okiennych. (MKM)

R E K L A M A

820313K03C.

850313K03A


teraz dom i wnętrza

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

15

Modne ozdoby choinkowe dekoracjami. Takie właśnie propozycje przedstawia nam szwedzki koncern Ikea. W ofercie dominują bombki w tradycyjnych kształtach i kolorach. Znajdziemy tu zestawy w odcieniach czerwieni i zieleni oraz różu i złocie. Dla tych, którzy lubią iść z duchem czasu ciekawą propozycją będą przezroczyste bombki do połowy zamalowane różową farbą. Tradycjonaliści mogą wybrać ozdoby z papieru – bombki z efektem 3D oraz tradycyjne łań-

cuchy z łączonych oczek. Dominuje jednak prostota i skandynawski minimalizm. Wśród ozdób choinkowych znajdziemy również ozdoby uszyte z materiału lub zrobione z drewna. Na gałązkach mogą zawisnąć również drewniane mikołaje, niedźwiadki i koniki na biegunach. Świetnie komponują się z nimi takie dekoracje jak materiałowe ptaszki, gwiazdki i serduszka oraz mini rożki na bożonarodzeniowe smakołyki. (MKM)

R E K L A M A

i ozdoby choinkowe. W tym roku królują rożnego rodzaju bombki, łańcuchy oraz dekoracje wykonane z ...papieru. Wszystkie w typowych kolorach Bożego Narodzenia. Ubieranie choinki zbliża się wielkimi krokami, dlatego najwyższy czas rozejrzeć się za oryginalnymi

FOT. IKEA

Moda zagląda nam nie tylko do szafy z ciuchami, szafki z butami i składzików z częściami naszej garderoby. Projektanci co roku wskazują nam trendy praktycznie w każdej dziedzinie życia. Moda dotknęła także

834713K03B


teraz dom i wnętrza

16

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

Wybieramy choinkę Choć sztuczne choinki wyglądają coraz bardziej jak naturalne drzewka, to jednak miłośnicy tych prawdziwych nie przekonają się do ich zakupu, bo przecież święta bez zapachu igliwia to nie święta.

Mierzymy Zanim wybierzemy się na poszukiwania choinki zmierzmy miejsce, gdzie ma ona stanąć, bo to co na targu czy w sklepie wydaje nam się średniej wielkości choinką, po rozłożeniu w salonie okazać się może, że zajmuje połowę pokoju i uniemożliwia nam dostęp do wyposażenia.

Świeże dłużej stoi Kiedy kupujemy prawdziwą choinkę mamy dwie możliwości: wybieramy albo drzewko ścięte, które po świętach skończy najpewniej na śmietniku, albo wybieramy zasadzone w donicy czy pojemniku, które w nowym roku wzbogaci nasze ogrody. W obu tych przypadkach należy uważnie przyjrzeć się w jakim stanie jest drzewko. Soczysty zielony kolor i giętkość igliwia świadczy o tym, że drzewko jest świeże i istnieje duże prawdopodobieństwo, że przetrzyma święta. Gęstość igieł i brak przebarwień na pniu również świadczy o tym, że drzewko jest świeże. Jeżeli zauwa-

żymy sporo brązowych igiełek, raczej od razu zrezygnujmy z zakupu, bo już podczas wigilijnej wieczerzy cała podłoga może być nimi usłana!

Jodła czy świerk? No właśnie świerk czy jodła? Do wyboru najczęściej mamy trzy rodzaje: najdroższą jodłę kaukaską, nieco tańszy świerk srebrzysty i świerk tradycyjny, który mimo niskiej ceny przy dobrym wyborze będzie dekoracją domu przez całe święta. Trzymanie jodły w optymalnych warunkach sprawia, że może ona wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Najmniej żywotny jest świerk tradycyjny, ale jego intensywny zapach rekompensuje krótkotrwałość. Dłużej na pewno postoi świerk srebrzysty.

niana) należy do tzn. ekskluzywnych choinek. Świadczy o tym przede wszystkim jej cena (jest to najdroższe drzewko). Jodła w mieszkaniu może wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Niestety, gałązki jodły nie pachną.

A może sosna? Sosna pospolita (Pinus silvestris) nie jest często wybierana na choinkę ze względu na rzadkie igły. Jej największym atutem jest atrakcyjna cena oraz żywiczny zapach igieł, które długo utrzymują się na gałązkach. (MKM)

Świerk pospolity i kłujący Najczęściej wybieranym drzewkiem na choinkę jest świerk – zarówno świerk pospolity (Picea abies), jak i świerk kłujący (Picea pungens), choć znacznie droższy. Wiąże się to z długa tradycją, przystępną ceną, stożkowym pokrojem, a przede wszystkim z intensywnym żywicznym zapachem świerkowych igieł. Niestety świerk pospolity gubi igły już od pierwszej minuty po przyniesieniu do domu, a po kilku tygodniach zrzuca je wszystkie. Świerk kłujący postoi w mieszkaniu nieco dłużej, jednak należy uważać na jego igły, bo jak mówi nazwa rośliny – są bardzo kłujące.

FOT. BUBBLEWS.COM

Jak wybrać prawdziwą choinkę, by przetrwała święta, a igły nie zmuszały nas do ukradkowego odkurzania między rodzinnym kolędowaniem?

Jodła kaukaska Jodła kaukaska (Abies nordman-

R E K L A M A

855613K03A


czwartek, 19 grudnia 2013 r.

teraz zdrowie, moda i uroda

Bądź piękna i gładka Od dawna depilacja to wręcz obowiązkowy zabieg pielęgnacyjny. U zadbanej kobiety odsłonięte partie ciała powinny być idealnie gładkie. Coraz częściej depilację stosują również panowie. Sposobów na samodzielne pozbycie się zbędnych włosków jest kilka. Można oddać się w sprawne dłonie kosmetyczki, można walczyć w zaciszu domowej łazienki. Coraz więcej pań decyduje się na ostateczne rozprawienie się z odrastającymi włoskami z pomocą lasera. Dla tych pań, które jednak nie mają możliwości wykonania tradycyjnej depilacji pozostają stare sprawdzone sposoby.

Kremy do depilacji To całkowicie bezbolesny sposób, odpowiedni dla osób mało odpornych na ból lub mających problemy naczynkowe. Preparaty zawierają pochodne kwasów, które rozpuszczają keratynę nawet w głębi naskórka. Przy systematycznym używaniu włosy stają się cieńsze i słabsze. Niestety, preparaty mogą podrażniać skórę – zwłaszcza u osób z jasną cerą – więc przed zabiegiem trzeba zrobić próbę uczuleniową. Nie zawsze też usuwają wszystkie niechciane włoski

Golenie dla niecierpliwych Błyskawiczna metoda, idealna w sytuacji awaryjnej. W dodatku całkowicie bezbolesna. Niestety, efekt jest krótkotrwały, bo już po 2-3 dniach włoski zaczynają odrastać. Są ostre i kłujące, a po kilku gole-

17

ile kosztuje gładka skóra? d depilator Braun – 230-360 zł d depilator Philips – 50 zł d golarka Braun – 190 zł d Veet krem do depilacji pod prysznic do skóry suchej – 35 zł

d Eveline, delikatny krem do depilacji pach, rąk i okolic bikini – 9 zł d plastry do depilacji – 40 zł

niach zauważysz, że odrastają także grubsze i twardsze. Depilowanie nóg tą metodą jest wykluczone w przypadku dużych żylaków.

Depilator dla twardzielek Depilator wyrywa większość cebulek, włosy zaczynają odrastać dopiero po 3-4 tygodniach. Zabieg jest bolesny i trudno go przeprowadzić na niektórych, bardziej wrażliwych partiach ciała. Są też depilatory z funkcją jednoczesnego masowania lub chłodzenia, co łagodzi ból.

Bezpieczny jak wosk Bezpieczne i łatwe w użyciu są gotowe plastry z woskiem, którymi można wydepilować każdą część ciała. Wosk usuwa włosy wraz z większością cebulek, dlatego skóra pozostaje gładka nawet przez 3 – 4 tygodnie. Woskowanie odradza się również w przypadku żylaków i cery naczynkowej. (MŻ)

R E K L A M A

456313S01A


teraz zdrowie, moda i uroda

18

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

Pokaż mi swoje paznokcie, a powiem ci, kim jesteś Piękne i zadbane dłonie są wizytówką kobiety. Zadbane dłonie to zadbane paznokcie, a zdrowe paznokcie są mocne, nie rozdwajają się, nie łamią. Taki idealny stan wymaga sporego zachodu i systematycznych zabiegów.

wzmocnią. Połysk paznokciom zapewnią: starty ogórek, sok z połowy cytryny i 2 łyżki startego jabłka. Z połączenia tych produktów powstanie papka, w której należy zanurzyć paznokcie na ok. 15 – 20 minut.

ceny, ceny

d olejek rycynowy – ok. 4 zł d odżywka Nail Tek Therapy – 16 zł d odżywka do skórek Noenail – 25 zł d odżywka do paznokci Eveline – 9 zł

(MŻ)

ważne przykazania d nie przyklejaj sztucznych paznokci, klej jest bardzo szkodliwy

d nie obgryzaj paznokci d nie obcinaj paznokci nożyczkami, piłuj je papierowym pilniczkiem lub obcinaj cążkami.

d nie używaj zbyt wielu środków chemicznych d nie piłuj paznokci metalowym lub gruboziarni-

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Chcesz być posiadaczką olśniewających i zdrowych paznokci? Nie masz wyjścia. Musisz się wysilić i zastosować znane i wypróbowane metody. Podpowiadamy, jak w domowych warunkach doprowadzić paznokcie do stanu świetności. Paznokcie uwielbiają witaminy i mikroelementy. Dlatego warto dla nich trochę zmienić dietę i jeść więcej owoców, warzyw, i produktów pełnoziarnistych. Jeśli są łamliwe, najlepiej kupić w aptece biotynę i stosować ją, dopóki się nie

stym pilniczkiem, który podrażnia delikatną strukturę płytki d paznokieć nie będzie się łamał, kiedy będzie miał naturalny kształt – spiłowany na prosto z zaokrąglonymi bokami. d paznokcie bez blasku można natrzeć olejkiem rycynowym d jeżeli paznokcie rozdwajają się, niezbędna będzie kuracja z zastosowaniem skrzypu polnego.

kompres wzmacniający paznokcie filiżanka oliwy pięć łyżek oleju rycynowego łyżeczka soku z cytryny 5 kropli witaminy A+D Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i podgrzewamy w ciepłej kąpieli lub w mikrofalówce. Miksturę wcieramy dokładnie u nasady paznokci. Świetnie działa kompres nakładany na noc, konieczne będą wówczas rękawiczki.

d d d d

R E K L A M A

852713K03A


czwartek, 19 grudnia 2013 r.

teraz zdrowie, moda i uroda

19

Proste jak sushi

Wszystkie składniki oraz akcesoria do sushi – wodorosty, maty, pałeczki i sosy kupimy w większości supermarketów. Kosztują zazwyczaj powyżej 100 złotych. Są tam matki do zawijania, sosy, wasabi w proszku, algi i ryż. Taki zestaw wystarczy do przygotowania kolacji dla pięciu osób.

Suszi na zdrowie Japońska kuchnia należy do najzdrowszej na świecie, ma bardzo mało cholesterolu, tłuszczu i kalorii. Jest za to pełna żelaza i witamin.

Ryż biały jest źródłem węglowodanów złożonych, które dostarczają nam energii, powoli ulegając rozkładowi. Ryż to także źródło wysokiej ilości białka, przy jednocześnie niskiej zawartości tłuszczu. Nie zawiera glutenu, może być spożywany przez osoby, które są uczulone na to białko. W ryżu znajdują się witaminy z grupy B oraz składniki mineralne, takie jak: fosfor, magnez, wapń, cynk, mangan, kobalt czy fluor. Ryby stanowią grupę produktów o bardzo wysokiej wartości odżywczej. Średnio ryby zawierają od 50-85 proc. wody, 10-25 proc. białka, 0,254 proc. tłuszczu, 0,5-5,6 proc. soli mineralnych i 0,1-0,4 proc. węglowodanów. Znawcy tematu polecają do przygotowania sushi ryby wędzone, ale też ogórka, paluszki krabowe. Przygotowuje się je na wiele sposobów, niezależnie jednak od sposobu przygotowywania, ryż zakrapia się octem ryżowym.

Shusi niejedno ma imię Mięsne składniki najczęściej są surowe. W przypadku sushi ze składnikami mięsnymi zaleca się jego spożycie w przeciągu maksymalnie trzech godzin od momentu przygotowania.

d Maki-zushi powstają w wyniku ułożenia ryżu oraz ryby, często także ogórka na płacie wodorostu nori oraz zwinięciu wodorostu razem ze składnikami. Do zwijania makizushi używa się często bambusowej maty. W ten sposób powstaje rulon, który kroimy następnie na mniejsze kawałki. Długość kawałków powinna być mniejsza od ich średnicy. d Chirashi-zushi, czyli sushi porozsypywane, to miseczka z ryżem i ułożonymi na nim kawałkami surowej ryby. Takie sushi pokrywa się także warstwą pokrojonych w paseczki warzyw, tofu i grzybów. d Temaki-zushi jest tworzone przez wszystkich biesiadników. Na stół podaje się tacę z przygotowanymi składnikami, ryż i nori. Każdy sam komponuje swoje sushi.

Ostre jak wasabi Do sushi zawsze podaje się sos sojowy, zielony japoński chrzan wasabi oraz marynowany imbir, który należy zjadać w małych ilościach

pomiędzy różnymi rodzajami potrawy.

(MŻ)

ile kosztuje sushi

FOT. CULINARYADVENTURESINKITCHEN.COM

Podobno jest to drogie danie, podobno ekskluzywne, podobno ciężko zrobić. Tak myślą jedynie ci, którzy z sushi się nie zmierzyli. W rzeczywistości okazuje się, że sushi jest banalnie proste do wykonania,a co najważniejsze, jest bardzo zdrowe.

d bambusowa mata – 10 zł d wasabi – 6 – 8 zł d ryż do sushi – 9-15 zł d sos sojowy – 4 – 8 zł d nori – 8 – 15 zł d imbir marynowany -15 zł d zaprawa do ryżu – 16 – 20 zł

R E K L A M A

857213K03A


teraz reklama

20 O G LO S Z E N I A

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

D R O B N E

auto kupno

nieruchomoœci kupno

SKUP aut najlepsze ceny,792307793

ZIEMIÊ orn¹ powy¿ej 20 ha kupiê, okolice S³upska, tel. 662-461-348. 776913K03/A

SKUP aut-wszystkie, 725-040-859. 857913K03/A

SKUP aut-wszystkie, 725044644. 839513K03/A

793413K03/A

nieruchomoœci sprzeda¿ 3 POKOJOWE 787-164-028. 2979613K01/A

auto sprzeda¿

BOX Manhatan, tel. 503-314-330. 800013K03/B

MAZDA 3, 1.6 benzyna, 2008r. 25.000 z³, 505-180-335.

DOM W³ynkówko, tel. 603-268-485.

przewozy osobowe PRZEWÓZ osób (codziennie),Belgia– Niemcy– Holandia, 516-777-850, z drzwi pod drzwi – www.holtrans.pl

TOYOTA Yaris (2005), 5 drzwi, 12.500 z³, 505-180-335.

KAWALERKA S³upsk 606-154-071 855113K03/A

856213K03/A

VW Fox (2005), klimatyzacja, 8.000 z³, 505-180-335. 856213K03/B

biznes ! ! ! Egzekutor d³ugów, 669-111-148. 458413K03/A

ALE SZYBKA GOTÓWKA – NAWET 7000 Z£! PROSTE ZASADY, BEZ ZBÊDNYCH FORMALNOŒCI. PROVIDENT: 600-400-295 (TARYFA WG OP£AT OPERATORA) 429513S01/A

MIESZKANIE 3-pokojowe 61,3m2, 2 piêtro, S³upsk, 693-456-778. 845913K03/A

nieruchomoœci wynajem ! ! ! 2-pokojowe S³upsk, 606-790-511.

845613K03/A

KAWALERKA S³upsk 501-087-830 855313K03/A

KAWALERKA S³upsk 668-177-406. 2936913K01/A

MIESZKANIA 1 i 2 pokojowe oraz stancja, S³upsk, 601052900

810013K03/B

HYDRAULIKA A-Z 24h, 798-618-871

zwierzêta 439513K03/A

pozosta³e

KOTKI syberyjskie, persy 603313623 848513K03/A

R E K L A M A 846313K03/A

rozrywka

PROSIAKI sprzedam, 667-099-669.

MIKO£AJ 130z³. S³upsk, 733343401.

828413K03/A

845413K03/A

us³ugi

829013K03/A

naprawy rtv,agd

ZESPÓ£ Brawo, tel. 506-233-467.

ró¿ne

CH£ODZIARKI, zamra¿arki, lady, klimatyzacja. S³upsk, 602-394-696.

MARIAN Opiekun – Chrzeœcijañska Obrona Polski prosi o dary dla ubogich, 797-253-360.

41213K03B

193413K03/A

remonty

805413K03/A

DOM, S³upsk 501-269-215

PELLET 800 z³/tona brutto, tel. 722-024-422.

CZYSZCZENIE dywanów, 8438911

wod.-kan.-c.o.

405313L01/A

17813K03/A

843713K03/A

856213K03/C

NAWOZY: NPK. MG.S AZOT 8%; FOSFOR 25%; POTAS 24%; SIARKA 9%; MAGNEZ 17%; WAPÑ 10%. BIG-BAG. CENA: 1750,-/t. Tel. kontaktowy: 500-669-621

802513K03/F

OPIEKA nad siê chorymi 797253360

GLAZURA, terakota, 888-097-990. 817213K03/A

802513K03/G

SKUP ¿ywca wieprzowego i zbó¿ paszowych, zatrudniê masa¿a (mo¿liwoœæ zamieszkania), 502-306-102, 59/821-28-19.

£AZIENKI A-Z, 798-618-871. 439513K03/B

R E K L A M A

837013K03/A

844913K03/A

kredyty

POKÓJ, S³upsk, tel. 602665650.

sprzeda¿

853613K03/A

*E-KREDYT* *Tanie kredyty* Gotówka, Konsolidacja, Hioteczne, Firmowe, Chwilówka + Karty Tel. 598402272 kom. 510087022 564413K03/A

KREDYTY tanio 59/842-92-38 1190911K03/A

PO¯YCZKI ES MONEY, tel. 883-120-120. Wyp³ata w 5 minut, minimum formalnoœci, bez zgody wspó³ma³¿onka. S³upsk, ul. Wojska Polskiego 23 w godz. 8:30-16:30. 218112K03/E

motoryzacja

WARSZTAT samochowy z mieszkaniem, S³upsk, 601-597-349.

! ! ! ! ! ! !Drewno S³upsk, 604-515-546 592213K03/A 859413K03/A

nieruchomoœci zamiana SPRZEDAM lub zamieniê mieszkanie 60m2 S³upsk 600523520

810312K03C

592213K03/B

DREWNO kominkowe, 601-437-205. 771913K03/A

795413K03/A

854313K03/A

praca ! Zatrudniê kierowców C+E . S³upsk, 785-788-282. 799713K03/A

GARA¯E blaszane, bramy garazowe kojce dowóz, monta¿ gratis! Producent (58)3331228, 509038426, ww.robstal.pl 726813K03/A

842813K03/A

488012K03/A

502513K03A.

DREWNO S³upsk, tel. 781-105-313.

BUDOWLAÑCA S³upsk 785-960-104

AUTODOMASZ T³umiki, S³upsk, Ba³tycka 8, 59/841-48-42, Boles³awice, 59/841-53-53.

! ! Kominkowe, opa³owe 694295410

SZWACZKI – umowa o pracê, minimum 1500 z³ netto. Kobylnica, 780-034-169.

JOD£A kaukazka, hurt, detal, 667-561-399. 838113K03/A

MASZYNY rolnicze u¿ywane, ró¿ne, tel. 506-675-133. 841813K03/A

843113K03/A

R E K L A M A

5013K03A

532913K03A

827613K03A

851713K03A


teraz zaproszenia

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

zaproszenia

polecamy

4Tymon i Tranzystory 4Świątecznie

Sylwester i Nowy Rok w teatrze

w Kellerze

(MKM)

4Szopka

od święta

Kiedy: 21 grudnia, godz. 11 Gdzie: teatr lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 Dawnymi czasy w okresie świąt Bożego Narodzenia kolędnicy wędrowali od chaty do chaty z szopką i lalkami. Przebierańcy prezentowali zgromadzonej gawiedzi widowisko opowiadające o narodzinach Jezusa, złym królu Herodzie a także trzech Królach, pasterzach, Diabłach i Śmierci. Dzisiaj ten obyczaj przywołuje teatr Tęcza w widowisku Ludowa Szopka Polska. Bilety w cenie 16 i 13 zł.

4Ostro

w Motorze

Kiedy: 21 grudnia, godz. 20 Gdzie: Motor Rock Pub, ul. Anny Łajming 3 Katowicki metalowy zespół J.D. Overdrive będzie gościem specjalnym sobotniego koncertu w Motor Rock Pubie. Tego wieczoru zagrają również Inverted Mind oraz Struggle with God. Wstęp 10 zł.

Na pożegnanie starego i powitanie nowego roku słupski Nowy Teatr i filharmonia przygotowały czterogodzinny program artystyczny. W pierwszej części wieczoru zobaczyć będzie można słynny musical The Sound of Music, który swoim niepowtarzalnym klimatem, ciepłem familijnej opowieści i pięknem muzyki wprowadzi wszystkich w znakomity nastrój. W przerwie goście zostaną zaproszeni na lampkę szampana. Atrakcyjnie zapowiada się również druga część wieczoru. Wypełnią ją znakomite prezentacje przebojów muzyki klasycznej, musicalowej i kabaretowej w wykonaniu aktorów, solistów (zaśpiewa m.in. Marcin Jajkiewicz, laureat festiwalu w Sopocie, związany i rozpoznawalny dzięki występom w telewizyjnym programie Jaka to melodia), chóru oraz orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. Finałem wieczoru będzie wspólne z publicznością prawykonanie wiązanki kilkunastu polskich piosenek biesiadnych w nowej, efektownej aranżacji. Początek wieczorów w sylwestra o godz. 19 i w Nowy Rok o godz. 17. Bilety w cenie 120 zł można jeszcze kupić w kasie Nowego Teatru przy ul. Jana Pawła II 3.

4Rondo dzień po dniu

Kiedy: 20-21 grudnia Gdzie: teatr Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a Na trzy artystyczne wieczory zaprasza widzów teatr Rondo. W piątek będzie się tam można wybrać na monodram Stół w wykonaniu Małgorzaty Sokołowskiej. Natomiast w sobotę na Sok z piernika, czyli wigilijne spotkanie z tradycją i radosną twórczością, mogą przyjść wszyscy, którzy chcą zobaczyć przedświąteczną inscenizację Magdaleny Planety. Bilety na każdy wieczór kosztują 15 i 7 zł.

DANIEL KLUSEK

polecamy

Wodecki na nowy rok

4Zumba dla

W poświąteczną sobotę, 28 grudnia, w kościele w Damnie w gminie Damnica zaśpiewa Zbigniew Wodecki. Znakomity muzyk zaśpiewa najpiękniejsze i najbardziej znane, ale również te nieco zapomniane polskie kolędy i pastorałki. Ponieważ koncert będzie miał charakter nie tylko świąteczny, ale również noworoczny, nie zabraknie również lżejszego repertuaru. Podczas koncertu będzie mu towarzyszył Młodzieżowy Chór Kantele, który działa przy I Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. Początek w sobotę, 28 grudnia, o godz. 17 w kościele w Damnie. Wstęp wolny.

wszystkich

Kiedy: niedziela, godz. 17 Gdzie: Słupski Ośrodek Kultury, ul. Braci Gierymskich 1 Zumba to połączenie elementów tańców latynoamerykańskich oraz fitnessu. W Słupskim Ośrodku Kultury trening prowadzi instruktorka Ola Ciecholewska. Koszt wstępu na zajęcia wynosi 15 zł. Opłata dla dziecka biorącego udział w warsztatach razem z mamą wynosi pięć zł.

DANIEL KLUSEK

(DMK)

weekend na sportowo

wystawy

4Kuzyszyn ładuje Kiedy: do 10 stycznia Gdzie: Baszta Czarownic, ul. Francisco Nullo, Galeria Kameralna, ul. Partyzantów W obu słupskich obiektach Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej czynna jest wystawa Konrada Kuzyszyna Ładunki. Jak twierdzi jej autor: „Postmodernistyczne rozdęcie obszarów sztuki oraz jej duchowe wyczerpanie wykształciło umiejętność uprawiania strategii ideowo-wystawienniczej. Podejmuję próbę zbadania i wyabstrachowania kilku strategicznych języków, znaków ikonicznych, charakterystycznych dla ostatniej dekady. Ta zabawa konwencją odsłania jedną z prawd, iż artysta ma swoją wiarę. Jest nią sztuka“. Wstęp wolny.

4Był taki Słupsk Kiedy: do końca roku Gdzie: sala wystawowa OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a Fotografie przedstawiające Słupsk w latach 70. i 80. ubiegłego wieku zobaczyć można na wystawie w Ośrodku Teatralnym Rondo. Autorem zdjęć jest Czesław Cekała. Wstęp na wystawę jest wolny.

4Armia w gablotach Kiedy: do końca stycznia Gdzie: Bałtyckie Centrum Kultury w Ustce, ul. Kosynierów 21

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Kiedy: 20 grudnia, godz. 20 Gdzie: Keller Pub, ul. Murarska 6 Tymon & The Transistors w grudniowej trasie koncertowej zawitają do Słupska. Część koncertu będzie poświęcona niedawno zmarłemu Lou Reedowi.

Kiedy: 26 grudnia, godz. 21 Gdzie: pub Keller, ul. Murarska 6 W świąteczny czwartek w pubie Keller będzie się można pobawić przy muzyce. O dobry nastrój gości zadbają Dziki Wąż i DJ Crush. Wejściówki do godz. 22 kosztują 5 zł, po 22 – 10 zł.

FOT. MATERIAŁY PRASOWE

w hołdzie Lou Reedowi

21

Aż 10 tysięcy figurek żołnierzy z kolekcji Włodzimierza Petrykowskiego zobaczyć można w usteckim Bałtyckim Centrum Kultury. Figurki prezentują żołnierzy z różnych czasów, biorących udział w najważniejszych i największych bitwach w historii świata. Wstęp jest wolny.

4Kiedyś to była szkoła Kiedy: do 5 stycznia Gdzie: Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera Kilkadziesiąt fotografii z lat 50., 60. i późniejszych oglądać można na wystawie w Spichlerzu Richtera pt. Edukacja na starej fotografii. Punktem wspólnym wszystkich zdjęć jest szkoła, a szerzej – edukacja. Wstęp jest wolny.

4Koszykówka Koszykarze Energi Czarnych Słupsk w niedzielę, 22 grudnia rozegrają jedenaste spotkanie w Tauron Basket Lidze. Zmierzą się w dalekim Tarnobrzegu z tamtejszym Jeziorem Stabill. . Początek w niedzielę, 22 grudnia, o godz. 18.

4Lekkoatletyka Akcja ogólnopolska Biegam, bo lubię. Sobota, zajęcia z Tomaszem Czubakiem w godzinach od 9.30 do 10.30 na stadionie 650-lecia przy ul. Madalińskiego w Słupsku.

4Między tradycją a nowo- 4Koszykówka czesnością

Kiedy: do 1 grudnia Gdzie: Muzeum Pomorza Środkowego, ul. Dominikańska 5 Wystawę prac Moniki-Marii Dotrze Sztuka między tradycją a nowoczesnością oglądać można w Muzeum Pomorza Środkowego. Wystawa obejmuje ponad 120 prac artystki, urodzonej w 1940 roku w Słupsku i mieszkającej obecnie w Kilonii-Kronshagen. Twórczość Moniki-Marii Dotzer jest bardzo różnorodna i obejmuje dzieła z tradycyjnych dziedzin sztuki jak malarstwo (pejzaże, martwe natury, portrety), grafika, rzeźba, jak również instalacje. (DMK)

d Amatorska Liga Koszykówki Regionu Słupskiego. Hala sportowa Zespołu Szkół Samorządowych przy ul. Głównej w Kobylnicy. Plan gier na 22 grudnia 2013: 5 kolejka – godz. 10 Red Devils Ustka – Infocity, godz. 11.30 EKO SKS Wicher– Lekarz Domowy, godz. 13 Olszewski Sławno – Almir, godz. 14.30 Kabat – Półdystans, godz. 16 Hinc Servis Bytów-Nebo. 15 grudnia – godz. 10 Maszbud-Infocity, godz. 11.30 Półdystans-Sławno, godz. 13 Nebo-EKO SKS Wicher, godz. 14.30 Lerkarz Domowy-Red Devils Ustka, godz. 16 Kabat – Almir.

d Liga kadetów województwa pomorskiego. Czwartek, 12 grudnia. Czarni Uniqa Słupsk – GTK Asseco Gdynia. Godz. 16. Hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego. d Liga kadetów województwa pomorskiego. Czwartek, 12 grudnia. Czarni Grawipol Słupsk – GTK Asseco II Gdynia. Godz. 18, hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego. d Liga kadetów województwa pomorskiego. Niedziela 15 grudnia. Czarni Laminopol Słupsk – GTK Asseco Gdynia. Godz. 10, hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego. d Liga juniorów województwa pomorskiego. Niedziela 15 grudnia. Czarni PGK Słupsk – GTK Asseco II Gdynia. Godz. 12, hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego.

4Halowa piłka nożna d Słupska Liga Biznesu. Hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego. Czwartek, 8 kolejka – 19.12, godz.19.40 Moto-Bajer FC Stolko, godz. 20.40 PiątkaBelgotex Poland; 20.12, godz.19.30 FimalOśrodek S-R, godz. 20.30 Bliźniak-Agata

Meble; 22.12, godz. 16.15 PrywaciarzeTuras, godz. 17.15 Mundurowi-Amper Media Markt Słupsk, godz. 18.15 TermaKMT Old Boys Gryf Słupsk, godz.19.15 Aktywna Fabryka Burza Kebab House d Kobylnica Futsal Liga. Hala sportowa Zespołu Szkół Samorządowych przy ul. Głównej w Kobylnicy. sobota, 14 grudnia. godz. 15.30 Transport Spedycja – Hasan Kebab Old Young, godz. 16.20 Temida – Agata Meble, godz. 17.10 Wybrzeże Objazda – Aktywna Fabryka, godz. 18 Mundurowi Plus – Gold Cash Lombardia, godz. 18.50 Old Boys Adamski Team – SMS II, godz. 19:40 SMS I – Panorama, godz. 20.30 Castorama – Bar Pod Dzikiem.

4Zaproszenie 21 grudnia (sobota) w hali Gryfia rozegrany zostanie turniej w piłkę nożną – Boże Narodzenie 2013. Organizatorami jest Uczniowski Klub Sportowy BYKI Słupsk oraz Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Słupsku. Prawo startu mają dzieci z rocznika 2007 i młodsi reprezentujący drużyny słupskich przedszkoli i „zerówek“ w oddziałach szkolnych. Dla najlepszych drużyn za I, II, III miejsce: puchary, medale i dyplomy okolicznościowe. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w turnieju organizatorzy zapraszają. Kontakt: Jolanta Karska tel. 605735385, email jkarska@op.pl. (RES)


teraz kino

22 KINO Ondra i Vitek są elektrykami i dobrymi przyjaciółmi, razem pracują i mieszkają obok siebie, ich żony również się przyjaźnią, a nastoletni synowie Ondry chodzą z córkami Vitka. Do pełni szczęścia brakuje im tylko satysfakcji z pożycia małżeńskiego, w którym zagościła od niedawna nuda. Gdy otrzymują propozycję pracy na jednej z karaibskich wysp, gdzie huragan zniszczył linie elektryczne, nie zastanawiają się długo. Zabierają ze sobą również żony...

Rejs: czwartek, godz. 18, piątek – sobota, godz. 20.30, niedziela, godz. 16 d Ratujmy Mikołaja! Bernard – elf mieszkający w Mikołajowie – marzy, żeby zostać nadwornym wynalazcą świętego Mikołaja. Niespodziewanie zjednuje sobie jego sympatię. Wkrótce to od niego będzie zależała przyszłość nie tylko Wielkiego Świętego i wszystkich elfów, ale i świąt Bożego Narodzenia. Do strzeżonego specjalną barierą ochronną Mikołajewa wkracza bowiem sterowany przez okrutną matkę Emil Złoczyński. Rejs: piątek – sobota, godz. 16, niedziela, godz. 14

Multikino: 2D piątek-poniedziałek, godz. 10.40, 14.50; 3D piątek-poniedziałek, godz. 12.45 d Labirynt Jak daleko można się posunąć, by chronić swoją rodzinę? Keller Dover staje twarzą w twarz z najgorszym koszmarem, który może przytrafić się każdemu rodzicowi: jego sześcioletnia córka, Anna, zostaje porwana wraz ze swą koleżanką, Joy. Minuty mijają jak godziny. Prowadzący śledztwo detektyw Loki aresztuje Alexa Jonesa, ale wkrótce musi go wypuścić z braku dowodów. Zdeterminowany Dover świadomy, że życie jego dziecka jest w niebezpieczeństwie, bierze sprawy w swoje ręce. Do czego zdoła posunąć się zrozpaczony ojciec, by ochronić swoją rodzinę?

Rejs: piątek – niedziela, godz. 17.45 d The Story of Film: Odyseja filmowa, odc. 6 Bohaterem odcinka jest James Dean, Na nadbrzeżach, filmowe wyciskacze łez, ale też odwiedzimy

adresy, telefony d Rejs, ul. 3 Maja 22, tel. (59) 84 35 434, e-mail: kinorejs@wp.pl, www.kinorejs.emcek.pl d Multikino, ul. Szczecińska 58, tel. (59) 714 06 10,, e-mail: slupsk@multikino.pl, www.multikino.pl

POLECAMY

Egipt, Indie, Chiny, Meksyk, Wielką Brytanię i Japonię, by odkryć, że kino również tam pełne było gniewu i namiętności. Ekipa filmu rozmawia ze współpracownikami Satyajita Raya, legendarną aktorką Kyoko Kagawą, znaną z filmów Kurosawy i Ozu, poznajemy także pierwszego wielkiego reżysera z Afryki – Youssefa Chahine’a.

Rejs: sobota, godz. 14.45 (DMK)

d Wilk z Wall Street Martin Scorsese przedstawia prawdziwą historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Wall Street. Jordan Belfort był złotym dzieckiem świata amerykańskich finansów. Szybki i oszałamiający sukces przyniósł mu fortunę, władzę i poczucie bezkarności. Pokusy czaiły się wszędzie, a Belfort lubił im ulegać i robił to w wielkim stylu. Najpiękniejsze kobiety. Najdroższe jachty. Najbardziej wyszukane narkotyki. Szalona impreza bez cienia poczucia odpowiedzialności. A w ślad za tym nieuniknione błędy i pragnienie jeszcze większego bogactwa. Korupcja, naginanie prawa i malwersacje podatkowe w tym także Belfort okazał się mistrzem. Zrealizowana z rozmachem i poczuciem humoru, urzekająca blichtrem, a jednak gorzka opowieść o człowieku, który zawsze chciał więcej, a dostał to, na co zasłużył.

Multikino: środa-czwartek, godz. 19.30 d Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia Jest to kontynuacja wydarzeń z pierwszej części fenomenalnych Igrzysk śmierci, które zawładnęły wyobraźnią publiczności na całym świecie. Do młodego aktorskiego trio (Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson i Liam Hemsworth) dołącza zdobywca Oscara Philip Seymour Hoffman. Katniss i Peeta odbywają obowiązkowe tournee zwycięzców, kiedy dowiadują się o fali zamieszek, do których przyczynił się ich zuchwały czyn.

Multikino: piątek, godz. 10, 15.20, 17.30, 18.30, 20.30, 21.45 sobota-poniedziałek, godz. 12.10, 15.20, 17.30, 18.30, 20.30, 21.45, środa, godz. 18.45, czwartek, godz. 12.30, 18.45 d Porachunki Robert De Niro jako były boss niebezpiecznej ferajny oraz Michelle Pfeiffer, w roli kobiety poślubionej mafii, zostają świadkami koronnymi i w ramach programu ochrony przenoszą się na północ Francji. Pomimo wszelkich wysiłków agenta Stansfielda (Tommy Lee Jones), aby utrzymać ich w ryzach ani ona, ani on nie potrafią pozbyć się dawnych nawyków.

Multikino: środa-czwartek, godz. 15.45, 18.30, 21.15 d Adwokat Cieszący się powszechnym sza-

cunkiem prawnik ze wszystkich sił stara się wyplątać z narkotykowego biznesu, który miał być dla niego krótką przygodą.

Multikino: piątek-poniedziałek, godz. 21.30 d Kapitan Phillips Historia porwania przez somalijskich piratów amerykańskiego kontenerowca Maersk Alabama, do którego doszło w 2009 r. Film jest jednocześnie przyspieszającym bicie serca thrillerem i złożonym portretem przedstawiającym skutki globalizacji.

Multikino: piątek-poniedziałek, godz. 15.45, 21.30 d Last Vegas Billy, Paddy, Archie i Sam dosyć szybko zdają sobie sprawę z tego, że dekady imprezowego uśpienia mocno zmodyfikowały reguły gry: Miasto Grzechu stało się zupełnie innym miejscem, a różnego rodzaju rywalizacje mocno nadwątliły ich przyjaźń.

Multikino: piątek-poniedziałek, godz. 13.15, 17, 19.30, 22 d Thor: Mroczny świat Thor: Mroczny świat to kontynuacja przygód Thora, który nie ustaje w walce o ocalenie Ziemi i pozostałych Ośmiu Królestw przed tajemniczym wrogiem. Gdy starożytna rasa dowodzona przez mściwego Malekitha powraca, by zepchnąć wszechświat w ciemność, Thor musi udać się na niebezpieczną wyprawę, podczas której ponownie zjednoczy siły z Jane Foster i poświęci wszystko, by ratować nas wszystkich.

Hobbit: Pustkowie Smauga Druga część filmowej adaptacja książki J.R.R. Tolkiena, będąca wstępem do słynnego „Władcy Pierścieni“. To opowieść pełna niezwykłych wydarzeń i magicznych postaci, przedstawiająca odwieczną walkę dobra ze złem. Po przejściu przez Góry Mgliste, pokonaniu króla goblinów i ucieczce przed wargami Bilbo Baggins (Martin Freeman), Gandalf Szary (Ian McKellen) oraz kompania trzynastu krasnoludów na czele z Thorinem Dębową Tarczą (Richard Armitage) wyruszają w dalszą drogę ku Samotnej Górze. Wspólnie kontynuują niezwykłą podróż, odwiedzają dom Beorna (Mikael Persbrandt), przemierzają Mroczną Puszczę, a za pomocą beczek udaje się im uwolnić z elfiej niewoli. Docierają do Esgaroth, a stąd już niedaleko do Ereboru, gdzie wewnątrz krasnoludzkiej twierdzy budzi się ze snu największy smok tych czasów, Smaug (Benedict Cumberbatch). Multikino: 2D dubbing, czwartek, godz. 10, 13.30; 3D dubbing, godz. czwartek, godz. 12, środa, godz. 14.30, czwartek, godz. 11, 14.30; 2D napisy środa-czwartek, godz. 17, 20.30; 3D napisy, środa-czwartek, godz. 15.30, 18, 19, 21.30, (MKM)

gicznego miecza i źródła odwagi niezbędnej, by stać się rycerzem.

Multikino: 2D: piatek, godz. 12.30, sobota-niedziela, godz. 10.50, poniedziałek, godz. 12.20; 3D: poniedziałek, godz. 10. d Skubani Jake i Reggie pochodzą z zupełnie odmiennych indyczych środowisk jeden jest indykiem z wyższych sfer, a drugi ze zwykłego kurnika. Będą musieli jednak przezwyciężyć dzie-

lące ich różnice i połączyć siły, bo historia stawia przed nimi wielkie wyzwanie. Muszą cofnąć się w czasie i tak namieszać w dziejach drobiu, aby indyk odtąd jawił się nie jako największy przysmak, ale najlepszy przyjaciel człowieka.

Multikino: środa, godz. 14.45, czwartek, godz. 11.15 d Królowa śniegu Zła Królowa Śniegu zamierza zmrozić serca wszystkich ludzi i po-

FOT. FILMWEB.PL

d Święta czwórca

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

zbawić ich emocji. Jeżeli ten niecny plan się powiedzie, artyści i sztuka na całym świecie znikną, a ludzie zapomną, czym są miłość, przyjaźń i dobro. Jednak magiczne lustro Królowej podpowiada, że Gerda i Kai, dzieci słynnego mistrza wyrobów ze szkła, mają moc, by pokrzyżować jej podłe plany.

Multikino: 2D środa, godz. 15.30, czwartek, godz. 10.30, 15.30, 3D środa, godz. 17.30, czwartek, godz. 13.30, 17.30. (MKM)

R E K L A M A

Multikino: piątek-poniedziałek, godz. 14.45 d Kraina lodu Anna, główna bohaterka filmu, wyrusza na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy. W poszukiwaniach towarzyszy jej Kristoff, przed którym górskie szlaki nie kryją żadnych tajemnic i jego lojalny renifer Sven.

Multikino: 2D: piątek, godz. 10, 13, 15.30, 18, sobota-poniedziałek, godz. 10.30, 13, 15.30, 18, czwartek, godz. 113.40, 3D: piątek, godz. 10.30, 14, 16.30, 19, sobotaponiedziałek, godz.11.30, 14, 16.30, 19, środa, godz. 16.15, czwartek, godz. 11, 16.15. d Rysiek Lwie Serce Rysiek od dziecka pragnie być rycerzem, ale w jego królestwie męstwo i honor zostały zastąpione przez bezduszne prawo, na którego straży stoi ojciec chłopca – doradca królowej. Rysiek też ma zostać prawnikiem, ale w dniu swego wyjazdu do prawniczej szkoły, ucieka z domu i wyrusza na pełną niezwykłych przygód wyprawę w poszukiwaniu tajemniczego zamku, ma-

854813K03A


teraz z przymrużeniem oka

5. Według południowoafrykańskiego związku głuchoniemych, tłumacz języka migowego na pogrzebie Nelsona Mandeli posługiwał się swoimi własnymi niezrozumiałymi znakami i jest zwykłym oszustem. Okazuje się, że nikt nie wie skąd sie tam wziął i kim tak naprawdę jest. Obecność podejrzanej persony wychwycili internauci, którzy w trakcie uroczystości pogrzebowych zauważyli tego podejrzanego osobnika i domagali się na Twitterze jego usunięcia. 4. Północnokoreańska telewizja pokazała, jak wujek przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, został aresztowany na posiedzeniu biura politycznego Partii Pracy Korei i przemocą wyprowadzony z sali obrad. Jang Song-Thaek, uważany niegdyś za drugą najbardziej wpływową osobę w Korei Północnej, oskarżany o popełnienie poważnych przestępstw, został skazany na śmierć. Wyrok wykonano. Kim Dzong Un pozbywa się starej kadry odziedziczonej po ojcu. 3. Moskiewska policja zamknęła zakład bukmacherski, w którym odbywały się nielegalne walki kogutów oraz wyścigi szczurów i karaluchów. Przeprowadzona w lokalu rewizja odbyła się przy okazji śledztwa w sprawie oszustwa. Policjanci zabezpieczyli w komputerach informacje na temat nielegalnych gier hazardowych, a przypadkowo w piwnicy znaleźli klatki z kogutami, szczurami i karaluchami. W tym samym pomieszczeniu mieszkali pracownicy zakładu.

2. Jarosław Kaczyński obiecując w mikołajkowym zapędzie bilion (!) złotych na inwestycje, kiedy jego formacja dojdzie do władzy w Polsce, wprawił swoją hojnością w osłupienie nawet najbliższych współpracowników. Ci na różne sposoby próbowali wybrnąć z sytuacji. Np. rzecznik partii Marcin Mastalerek, pytany o to skąd PiS weźmie tak gigantyczne pieniądze, wybąkał, że prezes zapewne się przejęzyczył. I obietnica i tłumaczenie rzecznika zabrzmiały niewiarygodnie.

1. Trzeba być skończonym idiotą, żeby wymyślić coś takiego! W Wielkiej Brytanii rozpoczął się eksperyment, podczas którego dzieci przechodzą test na wykrywaczu kłamstw przed spotkaniem z Mikołajem w centrach handlowych. Tym sposobem pomysłodawcy upewniają się, że dzieci rzeczywiście były grzeczne w ubiegłym roku.Test przeprowadza specjalny „pełnomocnik“ Mikołaja. Dzieci pozytywnie zweryfikowane mogą potem spotkać się z samym Mikołajem. HENRYK SOBOLEWSKI

się chwyta

Ważą się losy słupskiego akwaparku. Zadłużone po uszy miasto nie ma pieniędzy na dokończenie budowy. Przeciwnicy prezydenta Kobylińskiego i jego idee fix zamierzają przeforsować wstrzymanie budowy akwaparku. Decyzja zapaść miała na środowej sesji. W chwili składania tego wydania nie znane nam były jeszcze wyroki boskie. Chodzą jednak słuchy, że przyciśnięty do muru Maciej Kobyliński poprosił o wsparcie Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego. Czy marszałek wezwany z odsieczą pojawił się na wczorajszej sesji – tego również w tej chwili nie wiemy. Wiemy jednak, że jeśli nie uda mu się przekonać braci z Platformy Obywatelskiej i reszty antagonistów z Rady Miejskiej sam będzie w brzydkiej sytuacji.

4Kochaj bliźniego Zbigniew Wojciechowicz, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Słupsku znany jest z propagowania szczytnych ideałów, zgodnych z duchem chrześcijańskim. Jednym słowem dobro bliźniego swego jest u pana przewodniczącego na pierwszym miejscu, zgodnie z przykazaniem miłości – kochaj bliźniego swego jak siebie samego. Zwłaszcza w kontaktach z mediami Zbigniew Wojciechowicz usta ma pełne frazesów o miłowaniu bliźniego. Tymczasem i o dziwo, w momencie, gdy miał okazję poprzeć swoje słowa czynem, mowa o akcji Pusta choinka, organizowanej przez radio Koszalin i Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej popisał się wyjątkową szybkością. Jak mawia młode pokolenie – Wojciechowicz dał mega dzidę. Przemknął jak błyskawica przez hol galerii Podkowa, gdzie odbywała się zbiórka prezentów i pieniędzy na prezenty dla dzieci z najuboższych rodzin. Panu przewodniczącemu nie dali do myślenia nawet duchowni obecni na imprezie. Mamy nadzieję, że to tylko przedświąteczne zagapienie pana Wojciechowicza i przy następnej okazji poprawi się. PIRANIA

komentarzyk

Liga rządzi. Liga radzi. Liga nigdy was nie zdradzi bserwując poczynania przedstawicieli podgatunku męskiego, włączając w to swoich osobistych, prywatnych samców w wieku różnym, wyjść z podziwu nie mogę. Co też ta matka natura stworzyła? Jeden zaprzyjaźniony wynalazek o imieniu Krzyś namiętnie powtarza – baby są głupie! No fakt, wśród sióstr też nie brakuje istot o bardzo małym rozumku. Jednak to i tak pikuś w porównaniu do tego, co potrafią panowie. Chyba każda z nas miała do czynienia z dziwactwami panów. Nie ma się co łudzić, ideałów nie ma. Każdy ma coś za uszami. Nabroją, nabroją, nawymyślają, nie zważając na konsekwencje, a potem oczywiście baba wszystkiemu winna. Ile razy myślałam, może to jednak ze mną coś nie tak? I zapewne nie ja jedna w zetknięciu z tą oporną materią, biłam się z takimi myślami. Ostatnio jednak mnie ostatecznie oświeciło. Facet to najsłabsze ogniwo w łańcuchu ewolucji. Porażka stwórcy. Wniosek taki walnął mnie jak obuchem w głowę w kontakcie z małym szowinistą, którego na świat wydałam. Poza innymi mankamentami, chłopię wybitnie nie lubi wody. Lista dziwactw jest coraz dłuższa. Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda nie dla niego. Oj nie. Wybitnie wstręt ma do mycia głowy. Próby utrzymania stworzenia owego w czystości kosztują mnie wiele zachodu. I codziennie spotykam się ze stawianym na tym polu oporem. Ba! To jest wojna. Mój wynalazek każdej brzytwy się chwyta. Po ostatnim myciu głowy usłyszałam oskarżycielski ton – przez ciebie zmoknę! Eeee..., gdzie zmokniesz dziecko? Przecież nie pada. Ale jak będzie padało to zmoknę – upierało się dziecię. Dlaczego masz zmoknąć? Bo zmyłaś mi z głowy ochronną warstwę !!! Krzyknęło rozczochrane stworzenie. Na to dictum zatkało mnie ze szczętem. Od tej chwili powtarzam jak mantrę – liga rządzi, liga radzi, liga nigdy cię nie zdradzi... KATARZYNA SOWIŃSKA

O

Podczas przedświątecznej akcji charytatywnej Radia Koszalin – Pusta choinka, chcąc wyzwolić odruch dobroczynności, ksiądz wybrał się po prezenty dla dzieci symbolicznie „schodami do nieba“. Co prawda, na docelowym poziomie galerii Podkowa mieszczą się sklepy, a nie niebo, ale chodziło zapewne o to, by nakłaniając ich właścicieli do wsparcia szlachetnej idei, przychylić nieba dzieciom czekającym na Mikołaja. Czy się udało? (HS)

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Œmiesz¹, choæ czasem to, niestety, œmiech przez ³zy. Bywaj¹ te¿ ¿enuj¹ce lub przera¿aj¹ce. Oto bardzo subiektywna lista g³upot, wpadek i œmiesznostek minionego tygodnia.

4Tonący marszałka

KLAPS

... czyli rewelacje tygodnia

zezem

foto

hyde park...

23

FOT. ARCHIWUM

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

micha³ki

Nieśmiertelny poseł

Państwowe, czyli niczyje

Poseł Stefan Niesiołowski, na zawsze przetrwa w annałach nauki dzięki malutkiemu owadowi nazwanemu jego nazwiskiem. Suillia niesiolowskii – to nowy gatunek muchówki, odkryty przez dr Andrzeja Woźnicę, entomologa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który jako jeden z kilku naukowców na świecie zajmuje się badaniem bioróżnorodności muchówek błotniszkowatych. Dotąd dr Woźnica opisał 38 gatunków muchówek – 9 z nich należy do rodzaju Suillia. Jego najnowsze odkrycie pochodzące z Indii to właśnie Suillia niesiolowskii – muchówka nazwana na cześć polityka PO, a jednocześnie znanego entomologa, Stefana Niesiołowskiego. Nowy gatunek jest bardzo rzadki i znany jedynie z czterech okazów (jednego samca i trzech samic), które zostały zebrane w latach 30. XX wieku przez ekspedycję brytyjską.

W Polsce po 1945 r. stalinowscy agenci nazywający siebie władzą ludową konsekwentnie i z uporem budowali w społeczeństwie świadomość rzekomej wyższości własności społecznej nad prywatną. Miało to konsekwencje w pogardliwym nazywaniu prywaciarzami i nękaniu wyniszczającymi podatkami osób przedsiębiorczych. Na szczęście mamy to już za sobą. My tak, tymczasem parlament Wenezueli ogłosił program budowania socjalizmu opracowany przez byłego prezydenta Hugo Chaveza. Dokument pod nazwą „Plan ojczyzny” zawiera główne kierunki rozwoju kraju na najbliższe 6 lat. Program przewiduje kontynuowanie budowy socjalizmu boliwariańskiego XXI wieku, umocnienie stosunków społeczno-gospodarczych nowego typu, wdrożenie socjalistycznej formy podziału bogactw narodowych i umocnienie władzy ludowej. Ponadto, do programu został włączony postulat o wyższości społecznej wła(HS) sności nad prywatną.

szpila

I znowu ktoś nie pomyślał Trwa, powiedzmy remont przejścia podziemnego na słupskim dworcu PKP. Chociaż remont to określenie mocno na wyrost. Budowla jest jedną wielką porażką. Od lat skutecznie szpeci Słupsk. Nie dość, że moloch jest paskudny, to i czystością nie grzeszy. Chwała temu, kto podjął decyzję o wymianie straszących okładzin na ścianach w przejściu pomiędzy peronami. Jednak dlaczego nowe okładziny są białe? Kilka dni i będą wyglądały tak jak poprzednie. Za tak zwaną głupiego robotę wbijamy szpilę. PIRANIA


24

teraz reklama

czwartek, 19 grudnia 2013 r.

288913K03AF

Teraz Słupsk 19 grudnia 2013  
Advertisement