Page 1

Jak uchronić się przed łysieniem? 12

18

CZWARTEK, 12 GRUDNIA 2013 R. NR 49 (352)

M I E J S K I T YG O D N I K B E Z P Ł AT N Y

Pech nasz powszedni!

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Wygraj bilety na noc thrillerów!

Jutro wypada jeden z najgorszych piątków w roku – piątek 13-ego. Tego dnia wszelki pech opanowuje ludzi wierzących w zabobony. Czy słusznie? Na to pytanie odpowie folklorystka Aleksandra Karmelita.

10-11


teraz opinie

2

czwartek, 12 grudnia 2013 r.

reporter dy¿urny

podpatrzone

Podczas wizyty Świętego Mikołaja przydaje się obecność osoby dorosłej, bo dzieci różnie reagują na przybycie i widok brodatego gościa z workiem prezentów. Dlatego dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Klaudiusz Dyjas, asystował dzieciom w tym ważnym dla nich wydarzeniu, studził emocje i cierpliwie tłumaczył co i jak. (HS)

Zawsze w czwartek w godz. 9-14 na pañstwa sygna³y czeka nasza dziennikarka

Katarzyna Sowiñska Prosimy dzwoniæ

59 848 81 15

x wejdź na mm2miasto.pl x czytaj x zarejestruj się x komentuj x pisz x dodawaj zdjęcia

lub pisaæ (terazslupsk@mediaregionalne.pl).

Wichura wyrwała skrzynkę elektryczną przy kładce i przewody były na wierzchu. Dla bezpieczeństwa strażacy wypompowali wodę z maszynowni i zabezpieczyli otwory, by się tam nie przedostawała. Na szczęście sama konstrukcja kładki wytrzymała. W czasie największego sztormu tylko lekko drżała. Przeszła chrzest bojowy

kont@kt: Katarzyna Kuniczuk GG: 9509569 online@mm2miasto.pl

Marek Kurowski, naczelnik Wydziału Inwestycji,

kres przed świętami Bożego Narodzenia to naprawdę magiczny czas, kiedy wszyscy są dla siebie serdeczni i hojni. Do mnie odzywają się teraz e-meilowo i telefonicznie liczni znajomi, o których istnieniu nie miałam dotąd pojęcia. „Droga Anno“ zaczynają albo jeszcze bardziej poufale „Anno“. Po czym płyną oferty jak z worka Świętego Mikołaja: laptopy i tablety za złotówkę, szybszy internet oczywiście z tabletem, nowych komórek wielka liczba albo gotówka, żeby „Twoje święta, Droga Anno, były bez wyrzeczeń“. Już oczami duszy widziałam te stosy prezentów pod choinką albo i nawet trzema choinkami, gdy albo gdzieś na samym dole e-maila, albo pod koniec rozmowy z miłą panią po drugiej stronie słuchawki pojawiała się, tak raczej nieśmiało, niechętnie i cichym głosem podana, albo drobną czcionką napisana informacja, że coś tam trzeba będzie zapłacić. „Ale to tylko 20 złotych więcej miesięcznie niż teraz pani płaci“ – nie ustępowała sympatyczna pani oferująca mi tablet „za jedyną złotówkę“ jako dodatek do szybszego internetu. „Jakieś raty oczywiście będą, ale przecież bez odsetek!“ – zachęcał mnie do wzięcia gotówki, która w trakcie rozmowy okazała się mniej przyjaźnie brzmiącą pożyczką, sympatyczny, a jakże pan, z firmy oferującej tak zwane chwilówki. No to zrezygnowałam. Ale gdybym przejadła się w święta i wylądowała w szpitalu, to mam w zanadrzu numer telefonu, na który mogę wysłać SMS, żeby za każdy dzień leżenia w szpitalnym łóżku dostać nawet 1000 złotych. ANNA CZERNY-MARECKA

O

MACIEJ SWORNOWSKI, SŁUPSKI OŚRODEK KULTURY

– ...scenę monodramu w Teatrze Rondo i Witkacego w Muzeum.

Niebezpieczne rejony?

Od kiedy w Słupsku?

– Prawie codziennie na Zygmunta – Właściwie od czasu studiów, czyli Augusta, Piłsudskiego i Małcużyńskiego mordowane jest zawieszenie od 2002 roku. mojego samochodu.

– Jak najbardziej. Wtedy święta mają dopiero swój urok. Wiem, że to nabija kabzę wszystkim handlarzom, ale czego nie robi się dla swojego dobrego samopoczucia i uśmiechu dziecka?

JOANNA KUŚMIERCZYK

– Lubię święta, ale nachalność wszelkiej maści domokrążców, reklam mówiących mi co jest mi niezbędne, i że tego jeszcze mi brakuje, jest tak denerwujące, że odbiera mi to radość z zakupów.

Wiadomo, że akcję zorganizowała jedna z opozycyjnych nacjonalistycznych partii. To wydarzenie to dla mnie symbol, którego potrzebuje każda rewolucja. Protesty się przedłużały, potrzeba było mobilizacji. Poza tym wzbierają emocje i gdzieś tę parę trzeba było wypuścić. Ale pierwsza próba była już tydzień temu. Wówczas spod pomnika przegnano pilnującą go milicję. Piotr Andrusieczka, pracownik naukowy Akademii Pomorskiej w Słupsku, który naocznie śledzi ukraińską rewolucję.

– Na początku chyba z przekory, wszyscy wokół mnie twierdzili, że tutaj nie da się żyć. Potem, w trakcie praktyk studenckich, trafiłem do SOK. Zobaczyłem, jak kreuje się dobrą, ciekawą przestrzeń do życia w mieście. Wtedy okazało się, że Słupsk może być znakomitym miejscem, bo tego chcemy i takim je tworzymy.

Ulubiona knajpka?

– Bar mleczny Poranek.

Lubię słupszczan za... – ...to, że potrafią prawdziwie ekscytować się nawet najbardziej błahymi wydarzeniami związanymi z ich miastem.

Drażnią mnie, kiedy...

Jeśli nie Słupsk, to...

– ...wspominają czasy peerelowskiej – ...pewnie Trójmiasto, nie lubię od- świetności. dalać się zanadto od morza. – ...najpewniej morze. – Wszystkie związane ze Słupskim Ośrodkiem Kultury: Rondo, Pracownia Marzę, aby Słupsk... – ...dorobił się porodówki we właCeramiczna. Nie wyobrażam sobie też życia bez Biblioteki Akademii Pomorskiej. snym szpitalu.

Gościom pokazuję...

PAWEŁ LIPCZEWSKI

– Nie zwracam uwagi na te wszystkie reklamy. Wiem, po co idę do sklepu i z czym mam wyjść Jedyne co mnie wnerwia to hałas i świąteczne melodyjki, od których robi się niedobrze. W każdym sklepie inna i zbyt głośno.

Każda osoba, bez względu na wiek, będzie mogła napisać list do rządu danego kraju, w którym łamane są prawa człowieka i wyrazić swoje zdanie na ten temat, a także poprosić ich o zmianę stanowiska w tejże sprawie. Klaudia Borkowska, koordynatorka grupy Amnesty International w Słupsku.

Jeśli za miasto, to...

Ulubione miejsca?

ROZMAWIAŁ: KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI

Czy ulegasz magii świątecznych reklam?

PAULINA GOSZKA

go ratusza.

Dlaczego?

DARIA PIECHOWSKA

– Wyjeżdżam na święta daleko stąd, do ciepłych krajów i nie będę się martwić ani reklamami, ani zgiełkiem. Odpocznę sobie nad ciepłą wodą i będę się relaksować. W końcu o to chodzi w świętach, aby być zadowolonym? FOT. MARCIN KAMIŃSKI

(MKM)

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

co ty na to? skomentuj na www.mm2miasto.pl

wype³nia:

kwestionariusz s³upski

FOT. ARCHIWUM

W święta pohulam, a potem zęby w ścianę

F PIOTRKOWSKI FOT. KRZYSZTO

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska usteckie-

mówiąc wprost

x

cytaty tygodnia

(MKM)

Adres redakcji 76-200 S³upsk, ul. Henryka Pobo¿nego 19 tel. 59 848 81 00, e-mail: terazslupsk@mediaregionalne.pl Redaktor prowadz¹cy „Teraz S³upsk”: Marcin Kamiñski – zastêpca redaktora naczelnego, e-mail: marcin.kaminski@mediaregionalne.pl tel. 59 848 81 57 Reklama: 76-200 S³upsk, ul. Henryka Pobo¿nego 19 e-mail: reklama.terazslupsk@mediaregionalne.pl tel. 59 848 81 07, tel./fax 59 848 81 13 Druk: Media Regionalne, 75-846 Koszalin ul. S³owiañska 3a, tel. 94 340 35 98 Wydawca tygodników „Teraz” Media Regionalne sp. z o.o. 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51. tel. 22 46 30 700 Prezes zarz¹du: Joanna Pilcicka Redaktor naczelna tygodników: Justyna Duchnowska


czwartek, 12 grudnia 2013 r.

teraz reklama

3

798113K03B.

164313K01AS


teraz w mieście

4

198

bezdomnych naliczono podczas akcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku.

krótko d Od czwartku, 12 grudnia do wtorku, 17 grudnia (włącznie) w związku z remontem kanalizacji deszczowej zamknięta będzie ulica Lotha na odcinku od ul. Obrońców Wybrzeża do ul. Na Wzgórzu. Skrzyżowania będą na czas prac zamknięte. W związku z pracami zmianie ulegają trasy linii 9 i 18. Objazd linii 9 przebiega ulicami: Armii Krajowej – Św. Piotra – Sierpinka – Wiejska – Boh. Westerplatte, natomiast linii 18 Armii Krajowej – Św. Piotra – Sierpinka – Gdańska (do przystanku Klonowa). Obowiązują wszystkie przystanki po trasie. Na trasie objazdu obowiązywał będzie dodatkowy przystanek Sierpinka: w okolicach ul. Dąbrówki.

d 14 grudnia Biblioteka Główna przy ul. Grodzkiej będzie nieczynna z przyczyn technicznych, poniewąż w tym czasie będzie tam modernizowana instalacja elektryczna. W związku z tym nieczynne będą wszystkie części biblioteki: wypożyczalnia centralna, czytelnia naukowa, oddział dla dzieci i młodzieży oraz multimedia.

d Czteroosobowy zespół radnych sprawdzi, czy na transakcji sprzed kilku lat miasto nie straciło ponad 1,2 miliona złotych. Chodzi o kupno działki przy ulicy Gdańskiej, którą miasto kupiło za 1,2 miliona złotych, korzystając z prawa pierwokupu. Wtrąciło się wówczas do transakcji, którą małżeństwo rolników ze Słupska chciało zawrzeć z biznesmenem Kazimierzem Meką. Jak się później okazało, miasto zrobiło to, choć prawa pierwokupu nie miało, co urzędnicy dziś tłumaczą wprowadzeniem ich w błąd przez notariusza. (MKM)

czwartek, 12 grudnia 2013 r.

Niech zapełni się choinka Pusta choinka to akcja wymyślona przez dziennikarzy Radia Koszalin i Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Choinka z marzeniami dzieci czekać będzie na wszystkich ludzi o wrażliwych sercach. W najbliższą sobotę, 14 grudnia, w godzinach 11-18 będziemy mogli spełnić świąteczne marzenia dzieciaków z rodzin potrzebujących wsparcia. Tego dnia na żywej i pachnącej lasem choince prosto z Warcina i ustawionym w Galerii Podkowa zawiśnie sześćdziesiąt ozdób, wykonanych przez wolontariuszy. Na każdej z nich będą wypisane życzenia najmłodszych mieszkańców Słupska. Każdy, kto ma sprawić, że święta wybranego dziecka będą radośniejsze, może zabrać ze sobą taką bombkę. Na każdej z nich wypisane będą marzenia konkretnego dziecka. Zabierając ozdobę, tym samym zobowiązujemy się do zrealizowania prośby. Prezenty przynieść trzeba do słupskiej redakcji Radia Koszalin przy ul. Filmowej. Można będzie także wrzucać pieniądze do specjalnie przygotowanej puszki. Akcja nie

jest nowa. Wcześniej organizowana była w Koszalinie. W tym roku zadebiutuje w Słupsku. Dzieci wytypowane zostały przez szkolnych pedagogów. – Dzieci proszą nie o zabawki, słodycze, lecz o najbardziej potrzebne rzeczy, buty i kurtki zimowe o konkretnym rozmiarze czy przybory szkolne – informuje Mateusz Sienkiewicz z Radia Koszalin. – Każdy, kto będzie chciał pomóc, będzie mógł zdjąć z choinki taką ozdobę i zrealizować dziecięce marzenie. Są wśród nich dzieci, które nie dostały stypendium, bo dochód rodziców przekroczył wymagany próg dochodowy o kilka złotych. Pamiętajmy, wspieramy konkretne dziecko i konkretne życzenie.towarzyszyć będzie część artystyczna, którą przygotowują uczniowie słupskich szkół i przedszkoli.

małe życzenia (w nawiasach podano rozmiar) d KORNELIA, lat 8 – czapka, szalik, rękawiczki,

d JAKUB, lat 11 – kurtka zimowa (158), spodnie buty (35), kurtka zimowa (140) (152), bluza (152), buty zimowe (38), klocki d KONRAD, lat 10 – buty (35), kurtka (140), d NATALIA, lat 9 – kurtka zimowa (142), spodnie plecak z kieszonką zewnętrzną na picie i na (138), spódniczka (138), buty zimowe (30), kółkach lalka, d GRZEGORZ, lat 10 – buty (38) sportowe typu d OLIWIA, lat 6 – spodnie (128), spódniczka adidas, kurtka (150/155) (128), buty zimowe (28), kurtka zimowa (128), d MARCIN, lat 11 – kurtka (140), buty (35), dres lalka (rozmiar M) d KLAUDIUSZ, lat 11 – spodnie (152), bluza d DAWID, lat 9 – buty (33/34), Kurtka (135/140) (152), buty zimowe (38), klocki/ samochód d OLIWIA, lat 9 – buty zimowe (32) d BARTOSZ, lat 8 – kurtka zimowa (128), d WANESA, lat 11 – buty zimowe (35/36) spodnie (128), buty zimowe (34), kalesony d ZUZANNA, lat 7 – przybory szkolne: zeszyty, (128), swetry (128), bluzy (128), dresy (128) kredki, farby, piórnik d ALICJA, lat 5 kurtka zimowa (116), buty zid DAWID, lat 11 – buty sportowe typu adidas mowe (27), rajstopy (116), bluzy (116), bluzki (35/36), czapka, rękawiczki (116), spodnie (116), dresy (116), sukienki d ANNA, lat 11 – buty rozmiar (36), kurtka (160) (116) d ALEKSANDRA, lat 12 – portfel, sweter/bluzka, d WIKTOR, lat 9 – kurtka zimowa (146), spodnie (najlepiej z ćwiekami) (152, dziecięca S) KATARZYNA (146), bluza (146), obuwie zimowe (36), przyd DOMINIKA, lat 7 – buty zimowe (27), dresy SOWIŃSKA bory szkolne (120), domek dla lalek d WOJCIECH, lat 8 – buty trapery (32), kimono d JULIA, lat 11 – buty zimowe (36/37), dresy (132-135), gra planszowa/ piłka nożna (150/155, dziecięca S) d MICHAŁ, lat 8 – pościel dla chłopca, gra pland ALEKSANDRA, lat 12 – buty sportowe (39), piszowa, piłka nożna órnik d PATRYK, lat 11 – biała koszulka, ciepłe dresy d ANNA, lat 9 – buty (33/34), kurtka, spodnie (uczeń dość masywny) (150), przybory (140), szczupłe, rozmiar dziecięca S szkolne d WIKTORIA, lat 6 – buty zimowe (26), kurtka d PAULINA, lat 10 – przybory szkolne, dżinsy (110), bluzka (140), koszulki, bluza (140) d SZYMON, lat 8 – biała koszula (152), spodnie d ŁUKASZ, lat 12 – odzież sportowa, w tym (152), rozmiar dziecięca L dresy (158), korki do gry w piłkę (36/37), piłka d ALICJA, lat 8 – cieplejsze spodnie (136), buty nożna (34) d KAMIL, lat 11 – korki do gry w piłkę (32), dresy d ANNA, lat 8 – cieplejsze spodnie (140), buty grube i cieńsze (130), przybory szkolne, piłka (34) nożna d WOJTEK, lat 7 – dresy (150), buty (35) lub d FLIP, lat 12 – książka dla początkujących prokurtka gramistów komputerowych, przygodowa gra d EWA, lat 8 – kurtka zimowa (134), spodnie planszowa (128), buty zimowe (34), koraliki do tworzenia d KORDIAN, lat 6 – gruby dres (122/128), biżuterii plecak, książki z bajkami, gra planszowa d KRZYSZTOF, lat 6 – kurtka zimowa (116), d WIKTORIA, lat 9 – kurtka zimowa (134/140), buty zimowe (29), bluzy (110), samochód pokredki pastelowe, przybory szkolne, plecak licyjny d GABRIEL, lat 11 – obuwie zimowe (39), kurtka d MACIEJ, lat 8 – buty zimowe (35), kurtka zizimowa (150/152), piłka nożna mowa (134), spodnie (134), bluzy (134), skar- d KAROLINA, lat 12 – kozaczki zimowe (36), pety, zeszyty, kredki, farby. puzzle obuwie sportowe (36), kurtka zimowa d BARTEK, lat 12 – kurtka zimowa (158), (150/152), grube rajstopy, gra planszowa spodnie dresowe (158), buty zimowe (37), d TATIANA, lat 6 – rajstopki, sweterki, dres cienki bluzy (158), czapka, szalik, rękawiczki, przyi gruby (128), zimowe kozaczki (30) bory szkolne, d DORIAN, lat 6 – odzież (120/124) buty (30) d VIOLETTA, lat 7 – kozaki zimowe (30), kurtka d ALEKSANDRA, lat 6 – kozaki zimowe (34), zimowa (116), spodnie (116), tornister, lalka szkicownik z modą, odzież (120/124), przyd FILIP, lat 12 – buty zimowe (36), kurtka zimowa bory szkole (152), spodnie (152), bluza (152) d ARTUR, lat 7 – buty zimowe (31), rękawiczki, d EMILIA, lat 7 – kurtka zimowa (116), bluzka przybory szkolne, komplet pościeli dla chłopca, (116), spodnie (116), buty zimowe (30) piłka nożna d SANDRA, lat 9 – kurtka zimowa (140), bluzka d JOANNA, lat 9 – buty zimowe kozaczki (35), (140), spodnie (140), buty zimowe (36), lalka kurtka lub płaszczyk zimowy (146/152), przyd KONRAD, lat 6 – kurtka zimowa (110), bluzka bory do rysowania, pastele (110), spodnie (104), buty zimowe (29), klocki d NATALIA, lat 10 – buty zimowe kozaczki (36), d OSKAR, lat 11 – kurtka zimowa (156), bluzka kurtka lub płaszczyk zimowy (146/152) (156), spodnie (156), buty zimowe (37) d ZUZANNA, lat 12 – kozaczki lub sportowe d PIOTR, lat 11 – kurtka zimowa (152), spodnie (37), kurtka zimowa (152), Geograficzny Atlas (152), bluza sportowa (152), buty zimowe (37) Świata, buty baleriny (37) d ŁUKASZ, lat 12 – kurtka zimowa (152), d DOMINIK, lat 12 -dżinsy (174 bardzo spodnie (152), bluza sportowa (152), buty ziszczupły), dresy lub odzież sportowa, kurtka mowe (37) zimowa, obuwie zimowe lub sportowe (43) d OSKAR, lat 13 – spodnie (164), bluza (164), d JAKUB, lat 12 – buty sportowe (43), dresy buty zimowe (39), klocki (160/165), piłka nożna/siatkowa


czwartek, 12 grudnia 2013 r.

teraz listy do św. Mikołaja

5

Mikołaj nie tylko w Damnicy Co roku w plebiscycie „Teraz Słupsk“ uczestniczą dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy. Nasz Mikołaj nie mógł odmówić prośbom dzieci, które tyle serca i pracy włożyły w napisanie tych wyjątkowych listów.

Dzieci z klasy II gimnazjum ucieszyły się z podarowanego przez market OBI kolorowego, puszystego dywanu. Zdzisław Grabiński podarował wybranym przez nas dzieciom bony zakupowe do Decathlonu. Wzruszyła nas Karolina Borkowska, dziewczyna, która marzyła o nowej, modnej bluzce. Jej marzenie spełniły panie pracujące na dyspozytorni Taxi Vigor Hasan. – Irena Sójkowska, Romana Kowalik, Monika Kowalik i Stanisława Ziomek.

Dodatkową atrakcją podczas spotkania w Damnicy był koncert znanej z udziału w Must Be The Music Patrycji Baczyńskiej. Zagrała również Anna Sójkowska, nauczyciel muzyki i artystka grająca na niezwykłym instrumencie – thereminie. – Nasze dzieci bardzo się cieszą z każdej wizyty i z każdego prezentu – powiedziała Władysława Hanuszewicz, dyrektor szkoły. – Bardzo dziękujemy każdemu Mikołajowi i mam nadzieję, że i w przyszłym roku o nas nie zapomni.

Poseł w słupskim ośrodku W tym roku w naszym plebiscycie po raz pierwszy wzięły udział dzieci i młodzież uczące się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawym przy ul. Krasińskiego.

Wszystkie nadesłane prace plastyczne były tak ładne, że postanowiliśmy dzieciom ze słupskiej placówki przyznać nagrodę zbiorową. Zestaw gier kupił stale współpracujący z nami poseł Zbigniew Konwiński. Niestety naszego

parlamentarzystę wezwały obowiązki i w jego imieniu prezenty wręczyła jego żona – pani Anna Konwińska. My dodaliśmy od siebie pudełka śniadaniowe i pudełka ufundowane przez Curvera. KATARZYNA SOWIŃSKA

FOT. KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI, ARCHIWUM OSW DAMNICA

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym w rolę świętych Mikołajów wcielili się: starosta Sławomir Ziemianowicz, sieć taksówkowa Taxi Vigor Hasan, Zdzisław Grabiński, prezes Taxi Vigor Hasan i market budowlany OBI. Do prezentów dołożyła się redakcja „Teraz Słupsk“ i firma Curver, która podarowała nam kolorowe pojemniki śniadaniowe i przydatne do chowania drobiazgów plastikowe pudła. Co w tym roku przywieźli do Damnicy nasi Mikołajowie? Wśród prezentów znalazły się radio z odtwarzaczem kompaktowym – to prezent od Taxi Vigor Hasan, tablet i mp4 – takie marzenia spełnił starosta Ziemianowicz.

R E K L A M A

789013K03D

58413K03D.


czwartek, 12 grudnia 2013 r.

teraz promocja

7

169713K01BJ


8

teraz listy do św. Mikołaja

czwartek, 12 grudnia 2013 r.

Listy do św. Mikołaja Był plebiscyt, były i prezenty. Mowa o naszym corocznym plebiscycie Listy do świętego Mikołaja. W wietrzną i mroźną sobotę do Galerii Podkowa przybyli nasi mali goście i nasi Mikołajowie. Przypomnijmy – to była piąta edycja naszego plebiscytu. Każdego roku przybywa dzieci piszących listy i rysujących przepiękne prace plastyczne. Wybór i w tym roku był bardzo trudny. Spośród kilkuset listów wybraliśmy te, które naszym zdaniem były najbardziej wzruszające.

Mikołajowie dopisali

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

W tym roku nasi Mikołajowie nie zawiedli – prezydent Maciej Kobyliński obdarował Nikolę Wąsowicz i dzieci ze Szkoły Pod-

stawowej Nr 8. Niestety, liczne obowiązki nie pozwoliły prezydentowi na osobiste wręczenie prezentów podczas naszej imprezy. Zastąpił go wiceprezydent Andrzej Kaczmarczyk. Kolejnym Mikołajem była Agencja Promocji Regionalnej Ziemia Słupska, która spełniła marzenia Laury Śpiewak i Dominiki Augustynowicz. Poseł Robert Biedroń, w którego imieniu pojawił się Andrzej Janukowycz, uszczęśliwił Sarę i Irenę Lenz. Rafał Niewiarowski z restauracji Dym na Wodzie podarował malutkiemu Aleksandrowi Andrzejewskiemu upragniony ogromny samochód strażacki. W tym roku również redakcja „Teraz Słupsk“ i dyrektor zarządzający w Mediach Regionalnych Piotr Grabowski stali się na moment Mikołajami. Spotkanie w Galerii Podkowa trwało od 11 do 15. Finał naszego plebiscytu był tylko jedną z wielu pozostałych atrakcji, które przygotował dla swoich czytelników „Teraz Słupsk“. Specjalnie dla wszystkich naszych gości zaprosiliśmy prawdzi-

wego świętego Mikołaja, który rozmawiał z podekscytowanymi dziećmi, i z którym można było zrobić sobie pamiątkową fotografię. Z prezentami do domów wróciło dużo więcej dzieci. Upominki zdobyć można było podczas konkursów, prowadzonych przez sympatycznego wodzireja.

Metamorfoza z nagrodami A na scenie brylował Marcin Markowski, stylista, który opowiadał o najnowszych trendach i radził słupszczankom, jak przy pomocy odpowiednio dobranych strojów można wyeksponować zalety ich figury, a jak sprytnie ukryć mankamenty. Przeprowadził metamorfozę pani Wiolety Dziemidok, która pomoc stylisty i zakupy o wartości pięciuset złotych wygrała w konkursie paragonowym. Mnóstwo osób skorzystało również z bezpłatnych porad manikiurzystki oraz dietetyczki. (MŻ)


czwartek, 12 grudnia 2013 r.

teraz listy do św. Mikołaja

9

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

w Galerii Podkowa

R E K L A M A

820313K03B


teraz temat tygodnia

10

czwartek, 12 grudnia 2013 r.

Piątek trzynastego W piątek trzynastego wszystko może się zdarzyć. Złowroga aura ciągnie się za tym dniem od wieków. Wielu z nas spodziewa się tego dnia rzeczy najgorszych i z drżeniem serca budzi się rankiem, pilnując się, żeby na domiar złego nie wstać z łóżka lewą nogą. Jutro, drodzy czytelnicy, jest piątek trzynastego Strach przed nim jest nazywany paraskewidekatriafobią. Skąd wzięła się zła sława piątku trzynastego? Funkcjonuje hipoteza o tym, że feralność tej daty ma genezę w dniu 13 października 1307. Aresztowano wtedy Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. W rzeczywistości władca był u nich ogromnie zadłużony i

chciał się pozbyć wierzycieli. Według tej hipotezy ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V. Rok później obaj nie żyli. Jednak przekonanie o pechowości tej akurat daty pojawiło się dopiero na początku XX w.

Filmowy pech Potencjał kryjący się w tej dacie wykorzystywali po wielokroć autorzy horrorów i filmowcy. Jednym z najbardziej znanych i najkrwawszych horrorów jest właśnie Piątek 13-go. Trup się w nim ściele gęsto, krew tryska hektolitrami. Maniakalny, opętany krwawą żądzą morderca bezlitośnie eksterminuje kolejne ofiary. W ruch idą piły, noże, siekiery... Ofiarami są jak zwykle przypadkowi ludzie. Jaki inny dzień tak idealnie nadaje się na rzeź niewiniątek? To oczywiście najczarniejszy z czarnych scenariusz i na szczęście znany tylko z filmów i książek. Na szczęście, za każdym rogiem nie czai się zło wcielone, obłąkaniec z piłą elektryczną, marzący jedynie o tym, żeby w okrutny, krwawy i bolesny sposób wyprawić nas w zaświaty.

Tfu! Na psa urok...

pożar, zalanie, przedziurawiona opona w samochodzie. Wszystko, co złego spotka nas w piątek trzynastego, zwalane jest na karb fatalnej reputacji tego dnia. Nieszczęścia, na które jesteśmy narażeni w piątek trzynastego można wymieniać bez końca. Jednym słowem może być fatalnie. Nam, zwykłym śmiertelnikom przydarzyć się mogą nieszczęście większe i mniejsze lub mało komfortowe przygody z pechem w tle. Okazuje się, że nie tylko piątek trzynastego napawa nas lękiem. Boimy się rozsypanej soli, zbitego lustra, czarnego kota, przechodzenia pod drabiną, zakonnicy. Przed złymi urokami zabezpieczamy się czerwoną wstążeczką, spluwamy przez lewe ramię, pukamy w niemalowane drewno. Na widok kominiarza chwytamy się za guzik. Nie stawiamy butów na stole, przydeptujemy nóż, który spadł na podłogę. I to wszystko w świecie naszpikowanym zaawansowaną technologią. Z jednej strony chcemy podbijać Marsa, z drugiej zaś strony boimy się złych uroków i nieznanego zła czającego się gdzieś tam. O wierzeniach, przesądach i zabobonach, które o dziwo wciąż świetnie się mają we współczesnym świecie, rozmawialiśmy z Aleksandrą Karmelitą, folklorystką. KATARZYNA SOWIŃSKA

Złamana noga, zgubiony portfel, choroba,

przesądów jest bez liku si nieszczęście

d przez okno nie wolno wchodzić i wychodzić, bo to przyno się w lustrze, bo d podczas burzy nie wolno stawać w oknie albo przeglądać może w nas uderzyć piorun

dać w okno, bo sen

d jeśli coś nam się śniło, po przebudzeniu nie należy spoglą się zapomni

wróży to chorobę

d dzieciom nie wolno siadać na progu lub pod drzwiami, bo bo wróży im to d małym dzieciom nie wolno dawać lustra, by się przeglądały, choroby oczu

d nie wolno witać i żegnać się przez próg, bo przyniesie to

niezgodę pomiędzy

tymi osobami lub ich śmierć

d gdy kot lub pies gryzie trawę wróży to deszcz kawalerem lub starą d nie wolno siadać na rogu stolika, bo zostanie się starym panną

opętać

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

d nie wolno chodzić tam, gdzie ktoś się powiesił, bo złe może d sroka siedząca na płocie zapowiada przybycie gości koniom grzyw d przeciwko marom zawieszano w stajni lustro, aby nie plątały otworzyć szunależy kania, miesz z jest zone d gdy ciało zmarłej osoby wynos go nie po-

dusza zmarłe flady, odwrócić krzesła, otworzyć wszystkie drzwi, by została gdzieś w izbie lub w zabudowaniach której nastąpił zgon d gdy ktoś umrze, należy ustawić zegar na tę godzinę, o lustra tkie wszys i zasłonić ny d wstanie lewą nogą z łóżka sprawia, że dzień jest nieuda witać kimś z się my będzie że to, wróży d gdy swędzi prawa ręka, uje obgad nas ktoś że znak, to ki, policz pieką d gdy d zbicie lustra wróży siedem lat nieszczęścia głodna dziewd gdy łyżka upadnie na podłogę to znaczy, że idzie do domu czyna, a gdy nóż lub widelec – głodny chłopak d gdy kot się myje wróży to przybycie gości do domu , bo małżeństwo d pan młody nie może zobaczyć panny młodej przed ślubem będzie nieudane dze d gdy swędzi lewa ręka, to znak, że dostaniemy jakieś pienią cać– to wróży zawra się wolno nie nimy, zapom ś czego i my jedzie d kiedy gdzieś nieszczęśliwą podróż dzy d gdy nie poznamy znajomego, będziemy mieć dużo pienię wstążkę, aby czerwoną epić przycz należy ątkom zwierz lub om dzieci d małym ktoś ich nie urzekł d nie należy szyć na ciele, bo się rozum zaszyje ę d gdy założymy ubranie na lewą stronę, wróży to niespodziank ina wspom nas ktoś nas że d gdy mamy czkawkę, to znak,

(MŻ)


czwartek, 12 grudnia 2013 r.

teraz temat tygodnia

11

i inne nieszczęścia Karawanu się nie przegania Rozmowa z Aleksandrą Karmelitą, folklorystką

Skąd biorą się przesądy?

– Należałoby raczej zadać pytanie, czy one się biorą, czy już są. Mówiąc o przesądach, mówimy o czymś tkwiącym w naszej świadomości głęboko i od dawna. Nawet jeśli traktujemy je z przymrużeniem oka, nazywamy zabobonami, zawsze mamy podskórną świadomość, że jednak może coś w tym jest. Większość z nich to wynik tłumaczenia sobie zjawisk, których człowiek dawniej nie rozumiał. Żyjąc dawniej w zamkniętym społeczeństwie, bez dostępu do wiedzy i nauki ludzie tłumaczyli sobie świat na swój sposób. I dotyczyło to zarówno zjawisk codziennych, związanych z pracą, utrzymaniem i prozą życia, jak i tych dotyczących rzeczy, które się nam przytrafiają. Pomimo galopującego rozwoju technologicznego, wciąż lękiem napawa nas czarny kot?

– No i to właśnie jest niezwykłe. Może jest tak, że chcemy wierzyć w coś, czego do końca nie rozumiemy ? A może po prostu nadal, mimo że wydaje nam się, że jesteśmy rozwinięci, mądrzy i światli, mamy zakodowane w głowach pewne stereotypy. Niektóre z nich to przesądy nowoczesne, inne tak archaiczne, że aż strach. Takim nowoczesnym i miejskim przesądem jest łapanie się za guzik na widok kominiarza. Pewnego dnia, nie pamiętam już skąd i dokąd, jechałam autostopem. Podwoził mnie akurat kierowca tira. Jechał szybko, wyprzedzając wiele samochodów. W pewnej chwili przerywając rozmowę ze mną, powiedział – zobacz za okno i zobacz, czy kogoś wiozą. Nie wiedziałam, o co chodzi, ale spojrzałam i zobaczyłam, że właśnie wyprzedzamy karawan. Był pusty. Kierowca był zaniepokojony i wytłumaczył mi, że karawanu nie powinno się wyprzedzać. Jego już i tak nie wyprzedzisz, powiedział sentencjonalnie. Wierzenia i przesądy są wszędzie i prezentowane przez różnych ludzi, w różnych sytuacjach życiowych. Po prostu są. Można w nie wierzyć, można nie wierzyć.

przypinamy czerwoną wstążeczkę, nie przechodzimy pod drabiną...

– Właśnie zdałam sobie sprawę, że właściwie wciąż cały szereg naszych zachowań opiera się na myśleniu magicznym. Niby jesteśmy mocno do przodu z techniką, uczymy się od siódmego roku życia, teraz nawet od szóstego, a to wciąż tkwi w nas. W gruncie rzeczy na tym polu nadal jesteśmy jaskiniowcami. W piątek trzynastego lepiej z domu nie wychodzić? Czy wystarczy czerwona wstążeczka?

– Myślę, że w piątek trzynastego lepiej z domu wyjść, bo jak ma się coś przydarzyć, to i w domu się przytrafi. A na ulicy przynajmniej można spotkać kominiarza. A nawet, jeśli przez drogę przebiegnie nam czarny kot, zawsze można splunąć trzy razy przez lewe ramię i po kłopocie. ROZMAWIAŁA: KATARZYNA SOWIŃSKA

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Łapiemy się za guzik na widok kominiarza, noworodkowi


teraz męska strefa

12

czwartek, 12 grudnia 2013 r.

Jak walczyć z łysieniem? FOT. HAIRRESTORATIONOFTHESOUTH.COM

R E K L A M A

Łysienie to prawdziwa zmora mężczyzn. Dla wielu panów zmiana z bujnej czupryny na przerzedzającą się fryzurę jest ciężka do przeżycia. Wypadanie włosów wiąże się z wieloma czynnikami. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, występująca także u pań. W większości przypadków za wypadanie włosów u męż czyzn odpowiada aktywna forma testosteronu – DHT, która osłabia włosy i jest bezpośrednio odpowiedzialna za nasilenie procesu łysienia. U kobiet łysienie androgenowe wynika najczęściej z zachwiania hormonalnego, które powoduje obniżanie poziomu estrogenów oraz wzrost ilości testosteronu.

Zła pielęgnacja Źle dobrane preparaty pielęgnujące, mogą spowodować ich intensywne wypadanie. – Przyczyną jest osłabienie struktury włosa spowodowane nadmiernym wysuszeniem, intensywnym farbowaniem lub rozjaśnianiem włosów, a także stosowaniem złych preparatów do stylizacji – mówi Grażyna Wiśniewska, fryzjerka. – Warto sięgać po naturalne produkty nie zawierające obciążających i niszczących składników oraz detergentów. Najlepiej zawierające cenne dla skóry cynk, magnez, potas, wapń, żelazo, flawonoidy.

Choroby i stres Wzmożone wypadanie włosów towarzyszy zazwyczaj gorączce oraz stanom zapalnym. – Utrzymujący się łupież, czy łojotokowe zapalenie skóry jest również jedną z przyczyn wypadania włosów – dodaje fryzjerka. Stres to jeden z najgorszych wrogów naszego organizmu i jedna z najczęstszych przyczyn pro-

blemów ze skórą i włosami. Zadbajmy o relaks. – Może to być sen, spacer, ćwiczenia fizyczne lub spotkanie z przyjaciółmi – dodaje Grażyna Wiśniewska. – Ważne jest, aby dbać o swoje dobre samopoczucie. Pamiętajmy, że długotrwały stres może doprowadzić do poważnych chorób i powikłań.

Niedobór witamin i minerałów Aby nasze włosy zachwycały pięknym i zdrowym wyglądem, zadbajmy o uzupełnienie braku odpowiednich witamin i minerałów. Przyczyną ich nadmiernego wypadania jest między innymi niedobór żelaza i cynku, a także nadmiar i brak witaminy A. Dlatego też natężone wypadanie włosów wiążę się ściśle z naszą dietą. Dbajmy o to, aby była ona bogata w składniki odżywcze. Znajdziemy je: w owocach i warzywach, mleku i jego przetworach, jajach, orzechach, drożdżach, rybach, drobiu oraz czerwonym mięsie. (MŻ) 352313K03A


teraz męska strefa

czwartek, 12 grudnia 2013 r.

13

Zaskocz faceta

Czy można na nowo wymyślić szklankę? Okazuje się, że tak. Poszczerbione szklanki, jak sama nazwa wskazuje – wyglądają jakby były zupełnie poszczerbione. Spokojna głowa, są one gładko wykończone i picie z nich nie grozi skaleczeniem. Szklanki robią duże wrażenie i każdy napój w nich podany, wygląda niezwykle. Wbrew pozorom – picie z tych szklanek jest całkiem wygodne i zupełnie bezpieczne. Cena zestawu 39 zł.

Seksowne kieliszki Imprezy w męskim gronie mają

Toster diablo

Oto najbardziej pomysłowy toster XXI wieku. Diablo posiada tytanową powłokę, dzięki czemu jest odporny

prawdę tylko od inwencji własnej zależy, co w nim przyrządzimy. Może być to burito, hamburgery, calzone, szarlotka lub pieczone banany w sosie truskawkowym. Poręczny roz-

ciąg kelnerski, nalewak do wina oraz ociekacz do butelek. Wszystko czego potrzebuje amator wina w jednym miejscu i w zasięgu ręki. Cena – 59 zł.

Pokrowiec w stylu retro Wielu panów doskonale pamięta te czasy, gdy posiadanie walkmana było szczytem marzeń i obiektem ogromnej zazdrości rówieśników. Nasz mężczyzna może zaszpanować i wyróżnić się z tłumu. Wystarczy, że włożysz do pokrowca audio retro nowoczesny sprzęt grający – mp3 lub mp4 lub smartfon. Oprócz niezwykłego wyglądu, pokrowiec zapewnia ochronę przed zachlapaniem, zarysowaniem i wstrząsami. Pokrowiec wykonany jest z tyveku, nowoczesnego i bardzo trwałego materiału o wyglądzie papieru. Cena – 54 zł.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI, AMAZON

Przed nami najprzyjemniejszy okres w roku. Za progiem święta i szał obdarowywania bliskich prezentami. Wiele pań zastanawia się, czym w tym roku zaskoczyć swoją drugą połową. Przedstawiamy subiektywną listę szalonych pomysłów na prezent.

m e t n preze (MŻ)

R E K L A M A

na zarysowania, bardzo mocny i nic do niego nie przywiera. Wystarczy włożyć pomiędzy dwie kromki chleba kilka pysznych składników (zmieści się ich bardzo dużo), zamknąć całość i upiec całość nad palnikiem gazowym, elektrycznym, ceramicznym czy nawet nad płomieniem ogniska lub na grillu. Kilka minut z każdej strony w zupełności wystarczy. Diablo oferuje bardzo szerokie pole manewru i na-

miar, brak jakichkolwiek kabli oraz możliwość mycia w zmywarce do naczyń to dodatkowe atuty tostera. Cena – 99 zł

Zestaw do wina Oryginalny zestaw do wina to znakomity pomysł na prezent dla wielbicieli tego trunku. Opakowanie jest wykonane w formie butelki i zamyka się na wbudowane magnesy. W środku można znaleźć korko-

wiele zalet. Nikt nie liczy wypitych kieliszków ani nie zwraca nam uwagi na rzucane od czasu do czasu siarczyste przekleństwo. Mają one jednak jedną poważną wadę, a mianowicie: brak kobiet. Seksowne kieliszki nie pozwolą na to, żeby zapomnieć o płci pięknej a oczy będzie cieszył widok ponętnych, kobiecych kształtów. Picie z takich kieliszków to czysta przyjemność. Jest to jeden z tych gadżetów, które uprzyjemniają życie i dostarczają facetom radości. Solidnie wykonane szklane kieliszki są idealnym pomysłem na gwiazdkowy prezent. Cena kompletu wynosi 29 zł 839613K03A


14

teraz męska strefa

czwartek, 12 grudnia 2013 r.

Męski przewodnik po kosmetykach Czy kosmetyki dla mężczyzn to jedynie mydło, szampon, pianka do golenia i ewentualnie woda po goleniu? Te czasy już dawno minęły. Współczesny mężczyzna posiada arsenał produktów pielęgnacyjnych. Atrakcyjny mężczyzna to zadbany mężczyzna.

FOT. MANNAUP.VN

Panowie coraz częściej i coraz chętniej sięgają po różnego rodzaju kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Wybór różnego rodzaju żeli pod prysznic dla mężczyzn jest naprawdę ogromny, a ich zadaniem nie

jest już jedynie oczyszczenie ciała, ale także i jego pielęgnacja idąca w parze z przyjemnym zapachem.

Specyfika męskiej skóry Nie tylko kobiety potrzebują odpowiednich preparatów do okolic intymnych. Również mężczyźni narażeni są na różnego rodzaju podrażnienia tych okolic i powinni używać właściwych środków do higieny intymnej, które oczyszczają, chronią i regenerują ewentualne otarcia skóry., która podobnie jak kobieca potrzebuje odpowiedniej dawki nawilżenia. Dzięki balsamom, których składniki dobrane zostały specjalnie na jej potrzeby, skóra zyskuje miękkość i gładkość, jest odpowiednio nawilżona i zadbana. Mężczyźni pocą się dużo intensywniej niż kobiety, dlatego tak bardzo ważne jest używanie dezodorantów i antyperspirantów, których celem jest zapobieganie przykremu zapachowi.

Żel zamiast mydła Większość panów już dawno zastąpiło mydło specjalnymi żelami do mycia twarzy, które w przeciwieństwie do zwykłej kostki nie wysuszają i nie podrażniają skóry, ale dokładnie ją oczyszczają, odświeżają, nawilżają, a nawet zmiękczają zarost, co jest bardzo pomocne przy goleniu. Kremy do twarzy dla mężczyzn mają za zadanie dobrze nawilżyć i zmiękczyć skórę, wzmocnić ją, odświeżyć, poprawić koloryt i ochronić przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Pianki i żele ułatwiają golenie, chronią przed skaleczeniem, zmiękczają zarost. Dodatkowo można także dobrać je do rodzaju zarostu.

A co z włosami? Męskie włosy potrzebują odpowiedniego oczyszczania i pielęgnacji, ale ich wymagania są inne niż wymagania kobiecych włosów. Panowie powinni stosować preparaty, które przede wszystkim skutecznie usuną wszelkie zanieczyszczenia, a dodatkowo zapobiegną łupieżowi i wypadaniu włosów oraz poprawią ich ogólną kondycję bez zbędnego obciążenia. (MŻ)

R E K L A M A

169713K01CG


czwartek, 12 grudnia 2013 r.

teraz męska strefa

15

Dla mężczyzny luksusowego – cgaro Cygaro to symbol luksusu, klasy i bogactwa. Palenie cygara to swoisty rytuał. Wielbiciele cygar twierdzą, że to coś więcej niż zwykła używka, zwinięty pęk tytoniowych liści. To tradycja, kultura, styl życia. I wyższa sztuka.

d etui na cygara – od 49 zł d higrometr analogowy – 29 zł d humidor – 59 zł d nożyce do cygar – 39 zł d obcinacz do cygar – 49 zł

Akcesoria dla początkującego

S.COM IDGAINE FOT. DAV

Na zapalenie cygara należy zarezerwować sobie zwykle około 45 minut i poświęcić się temu w pełni. Nie ma mowy o paleniu w biegu, na ulicy. Cygaro zawiera o wiele więcej walorów smakowych i aromatów niż papieros i trzeba się skupić na ich wychwyceniu. Cygarem nie należy się zaciągać, a wciąganie dymu powinno być powolne – dzięki temu jego smak będzie lepszy. – Paląc cygaro, szybko odkryjemy,

ceny, ceny

że wraz ze spalaniem jego smak zmienia się – i to niestety na gorsze – mówi Grzegorz Wasilewski, wielbiciel cygar. – Im dłużej palimy cy-

garo, tym bardziej będzie ono cierpkie i nieprzyjemne. Cygaro odpalamy zapalniczką gazową lub drewnianymi zapałkami,

pozwalając uprzednio wypalić się siarce. Cygara ręcznie robione są lepsze od maszynowych. Maszynowe są co prawda tańsze, ale w ich

produkcji wykorzystuje się tytoń gorszej jakości, są również gorzej wykonane, co przekłada się na jakość palenia.

Na sam początek wystarczy niedroga gilotyna (obcinarka) i zapalniczka gazowa lub zapałki. Z jednej strony zakończone jest kapturkiem, który powstrzymuje rozwijanie się korpusu. – Przed paleniem należy się go pozbyć za pomocą obcinarki – dodaje Wasilewski. – Nie warto przesadnie oszczędzać, wybierając gilotynkę – z tanią tandetną będziemy musieli się sporo namęczyć, żeby usunąć kapturek, istnieje też spora szansa, że uszkodzimy za jej pomocą pokrywę cygara, co może znacząco zmniejszyć komfort i przyjemność palenia. Z czasem, jeżeli wciągnie nas świat cygar i będziemy ich kupować więcej niż jedno naraz, trzeba zadbać o prawidłowe ich przechowywanie. Sprawdzają się w tym cedrowe humidory, wyposażone w higrometr oraz nawilżacze. Cygara lubią odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, źle przechowywane – pękają lub wysychają. (MŻ)

R E K L A M A

169713K01CB


teraz reklama

16 O G LO S Z E N I A

czwartek, 12 grudnia 2013 r.

D R O B N E

auto kupno

nieruchomoœci wynajem

SKUP aut najlepsze ceny,792307793

! ! ! 2-pokojowe S³upsk, 606-790-511. 776913K03/A

SKUP aut-wszystkie, 725044644.

825212K03/A

805413K03/A

1-POK. Kobylnica, 668-902-772.

826613K03/A

SIATKI ogrodzeniowe ocynk PCV leœne druty s³upki monta¿, producent, transport, 59/84-716-42. WORKI foliowe, stretch, produkcja, sprzeda¿, 602-723-619. 15513K03/A

779113K03/A

2-POK. 37m2. S³upsk, 604-345-977.

auto sprzeda¿

us³ugi

831113K03/A

BOX Banacha tanio 880-454-870

GOLF VI, 2.0TDI, Polski salon, 2009r., 509-957-477.

830013K03/A

839913K03/A

biznes ! ! ! Egzekutor d³ugów, 669-111-148. 458413K03/A

ALE SZYBKA GOTÓWKA – NAWET 7000 Z£! PROSTE ZASADY, BEZ ZBÊDNYCH FORMALNOŒCI. PROVIDENT: 600-400-295 (TARYFA WG OP£AT OPERATORA)

przewozy osobowe

naprawy rtv,agd ! ! ! ! ! ! Naprawa RTV, LCD, plazmy. S³upsk, Z.Augusta 14, 59/843-04-65. CH£ODZIARKI, zamra¿arki, lady, klimatyzacja. S³upsk, 602-394-696.

rozrywka

BLIŹNIAK – ¿aluzje, markizy, verticale, moskitiery. Stolarka aluminiowa. S³upsk, Leszczyñskiego 10D, tel. 59/84-17-900, 601-65-25-82

MUZYK i DJ „Mazurro“ i zagra 834213K03/A

1277811K03/A

remonty

829013K03/A

1190911K03/A

PO¯YCZKI ES MONEY, tel. 883-120-120. Wyp³ata w 5 minut, minimum formalnoœci, bez zgody wspó³ma³¿onka. S³upsk, ul. Wojska Polskiego 23 w godz. 8:30-16:30.

838913K03/A

wod.-kan.-c.o. 832713K03A

R E K L A M A

825713K03/A

HYDRAULIKA A-Z 24h, 798-618-871 439513K03/A

pozosta³e 827313K03A.

5013K03A.

502513K03A

532913K03A

CZYSZCZENIE: tapicerki, dywany, wyk³adziny. S³upsk, 603-988-377. 840413K03/B

PRALNIA Dywanów (9.00-19.00), Lutos³awskiego 3, 59/84-12-888; Andersa 7, 59/845-33-77 (dowozimy) 840213K03/A

! ! ! ! Malowanie expres! 796101623.

ró¿ne

835913K03/A

MARIAN Opiekun – Chrzeœcijañska Obrona Polski prosi o dary dla ubogich, 797-253-360. 802513K03/F

KREDYTY tanio 59/842-92-38

RATLERECZKI mini kieszonkowe, tel. 606-434-881.

810013K03/A

! ! ! ! ROLETY

ZESPÓ£ Brawo, tel. 506-233-467.

564413K03/A

832013K03/A

CZYSZCZENIE dywanów, 8438911

okna,drzwi

17813K03/A

i zaœpiewa, 59/857-60-60.

*E-KREDYT* *Tanie kredyty* Gotówka, Konsolidacja, Hioteczne, Firmowe, Chwilówka + Karty Tel. 598402272 kom. 510087022

REMONTY mieszkañ, 535471568.

193413K03/A

429513S01/A

kredyty

zwierzêta

814913K03/A

ELEKTRYKA – hydraulika – instalacje wodne, gazowe i grzewcze, systemy solarne, 513-629-325.

824512K03/B

PRZEWÓZ osób (codziennie),Belgia– Niemcy– Holandia, 516-777-850, z drzwi pod drzwi – www.holtrans.pl

MALOWANIE, g³adzie, p³ytki i inne – tanio. 785-141-167.

OPIEKA nad siê chorymi 797253360 802513K03/G

SKUP ¿ywca wieprzowego i zbó¿ paszowych, zatrudniê masa¿a (mo¿liwoœæ zamieszkania), 502-306-102, 59/821-28-19.

! ! ! ! Remonty solidnie, 530001581.

zdrowie, uroda

769213K03/A

ALKOHOLOWE odtrucie 602468631

GLAZURA, terakota, 888-097-990.

16413K03/A 817213K03/A

£AZIENKI A-Z, 798-618-871. 439513K03/B

GABINET Kosmetyczny, Park Wodny Redzikowo zaprasza, w karnecie taniej, tel. 694-817-257. 813213K03/A

41213K03B.

R E K L A M A

837013K03/A

218112K03/E

sprzeda¿

motoryzacja AUTODOMASZ T³umiki, S³upsk, Ba³tycka 8, 59/841-48-42, Boles³awice, 59/841-53-53.

! ! ! ! ! ! ! Drewno kominkowe, opa³owe, S³upsk, tel. 517-907-028. 779813K03/A

488012K03/A

nieruchomoœci kupno

! ! ! ! ! ! !Drewno S³upsk, 604-515-546 592213K03/A

! ! Kominkowe, opa³owe 694295410

ZIEMIÊ orn¹ powy¿ej 20 ha kupiê, okolice S³upska, tel. 662-461-348.

592213K03/B

DREWNO kominkowe, 601-437-205. 771913K03/A

793413K03/A

DREWNO S³upsk, tel. 781-105-313.

nieruchomoœci sprzeda¿ 3-POKOJOWE, S³upsk, 606737818 836413K03/A

CIEKAWY dom na wsi – taniu, w rozliczeniu mieszkanie, 665-291-889. 825213K03/A

DOMY, mieszkania – okazyjnie! www.nieruchomoscimerkury.pl 840413K03/A

795413K03/A

DREWNO suche, tel. 731-295-539.

810312K03C 812513K03/A

GARA¯E blaszane szybko tanio www.partnerstal.pl 798-710-329, 598-334-312.

64213K01/A

GARA¯E blaszane, bramy garazowe kojce dowóz, monta¿ gratis! Producent (58)3331228, 509038426, ww.robstal.pl 726813K03/A

DZIA£KI budowlane. S³upsk , tel. 605-137-577.

JOD£A kaukazka, hurt, detal, 667-561-399. 838113K03/A

837513K03/A

OMEGA -obrót, wyceny, S³upsk, ul. Starzyñskiego 11, 059/84-14-420 www.nieruchomosci.slupsk.pl 813012K03/A

PÓ£ domu, wysoki standart, styl zachodni, 5km od S³upska 59/811-82-60. 837813K03/A

NAWOZY: NPK. MG.S AZOT 8%; FOSFOR 25%; POTAS 24%; SIARKA 9%; MAGNEZ 17%; WAPÑ 10%. BIG-BAG. CENA: 1750,-/t. Tel. kontaktowy: 500-669-621 405313L01/A

PROSIAKI sprzedam, 667-099-669. 828413K03/A 169713K01AO

827613K03A


teraz zaproszenia

czwartek, 12 grudnia 2013 r.

zaproszenia

polecamy

wtarzalną baletową galę będzie można obejrzeć w wykonaniu Russian National Ballet. Bilety w cenie od 40 do 80 zł.

4Uśmiech Dostojewskiego Kiedy: 13 grudnia, godz. 19 Gdzie: OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego Monodram pt. Uśmiech Dostojewskiego w reżyserii Stanisława Miedziewskiego to zimna, przerażająco wręcz prawdziwa analiza przewrotnej gry władzy, siły i pożądania w lepkiej, gęstej atmosferze kłamstw, fałszu i ukrytej, nabrzmiałej seksualności. W przedstawieniu zobaczymy Grzegorza Szlangę, który w brawurowej kreacji aktorskiej wcieli się w postać Humberta ze słynnej „Lolity“ Vladimira Nabokova. Bilety w cenie 20 i 10 zł.

4Kiedy zgaśnie słońce Kiedy: 14 grudnia, godz. 19 Gdzie: OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego Teatr Rondo zaprasza miłośników tańca i teatru na premierę spektaklu w reżyserii Gabrieli Keller-Janus pt. A wtedy zgasło słońce. Na scenie zobaczymy Teatr Tańca Enza. Bilety w cenie 15 i 7 zł.

4Jezioro łabędzie po rosyjsku Kiedy: 14 grudnia, godz. 19 Gdzie: hala Gryfia, ul. Szczedcińska Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego to piękna historia opowiedziana tańcem. Tę niepo-

4Plastyczne warsztaty rodzinne

Kiedy: 14 grudnia, godz. 11 Gdzie:CAT w Ustce, ul. Zaruskiego 1a CAT w Ustce zaprasza na plastyczne warsztaty rodzinne, w których mogą uczestniczyć dzieci jak i dorośli, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin. Zajęcia dają możliwość grupowej pracy twórczej i pokazują jak wspólne działania łączą pokolenia. Wstęp na warsztaty jest nieodpłatny. Zapisy na zajęcia pod nr tel. 515 089 986.

4Jarmark świateczny Kiedy: 15 grudnia, godz. 11 Gdzie: Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na Jarmark Świąteczny. Impreza rozpocznie się mszą z pieśniami adwentowymi w kościele, a w muzeum na odwiedzających czekać będą stragany ze świeżą rybą, pierogami, zakwasem buraczkowym, przetworami, piernikami, grzanym winem i stoiska z rękodziełami ludowymi. Wstęp 3 zł.

4Edith i Marlene Kiedy: 15 grudnia, godz. 17 i 20 Gdzie: scena filharmoni Sinfonia Baltica Edith Piaf i Marlena Dietrich to dwie osobowości sceny aktorskiej. Tekst Evy Pataki to biografie obu gwiazd, z iskrzącymi dialogami, namiętnymi scenami będącymi pomostem między piosenkami z repertuaru tych dwóch wielkich artystek, które łączyła przyjaźń, miłość do sceny i uwielbienie fanów. Właśnie piosenki stanowią o sile tego spektaklu. Brzmią one z towarzyszeniem sześciu akompaniujących znakomitych muzyków.

Kolędy z Grażyną Łobaszewską To będzie niezwykły koncert. Jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek – kompozytorka i autorka tekstów Grażyna Łobaszewska – wystąpi wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod batutą Moniki Zytke z towarzyszeniem chóru Et in Terra. Grażyna Łobaszewska jest znana z niezwykłej barwy głosu i wyśpiewanych nim przebojów – Czas nas uczy pogody, Brzydcy, Za szybą i wielu innych. Współpracowała m. in. z Jarosławem Śmietaną, Krzysztofem Ścierańskim i Zbigniewem Górnym. Z kolei Monika Zytke jest charyzmatyczną dyrygentką, która łączy klasyczne wykształcenie muzyczne ze swobodą improwizacji i spontanicznym, otwartym podejściem do wykonywanej muzyki. Jako dyrygent realizuje programy o bardzo szerokiej stylistyce: klasykę (Verdi, Beethoven, Bach), muzykę średniowieczną, współczesną, cerkiewną, etniczną, programy autorskie. Koncertu będzie można posłuchać 13 grudnia o godz. 19. Bilety w cenie 30 i 40 zł. (MKM)

polecamy

Wszystkie kobiety Dyjaka Bezkompromisowy i szczery z niesamowitym głosem, który jak twierdzi w wielu wywiadach zawdzięcza morzu wypitego alkoholu – Marek Dyjak. Nie spotka się go w wielkich salach koncertowych. Artysta nie stara się iść pod prąd za wszelką cenę, nie płynie też z prądem. Tworzy po prostu muzykę prawdziwą, oczyszczającą. Wokalista nie dąży do bycia na artystycznym świeczniku. Jest niezależny i sam, bez niczyjej pomocy decyduje o swojej karierze. Ma za sobą wiele koncertów w całym kraju. Na co dzień występuje z trębaczem Jerzym Małkiem, pianistą Markiem Tarnowskim, kontrabasistą Michałem Jarosem oraz perkusistą Arkiem Skolikiem . W Słupsku wysłuchać go będzie można w sali filharmonii Sinfonia Baltica16 grudnia o godz. 19 w najnowszym repertuarze z albumu pt. Kobiety. To 11 najpiękniejszych piosenek największych polskich piosenkarek i tekściarek mi. in.: Osieckiej, Nosowskiej, Bartosiewicz, Celińskiej, Groniec, Umer, Mielczarek... Bilety w cenie 40 i 50 zł. (MKM)

(MKM)

wystawy

4Michowska w CAT Kiedy: do 10 stycznia Gdzie: Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, Zaruskiego 1a Projekt Agaty Michowskiej pt. FOLLOWING 87, PRECEDING 89 jest próbą powrotu do idei rzeźby, traktowanej jako materialny i symboliczny substytut otaczającej nas rzeczywistości.

4Spokojnie i Ładunki w baszcie

Kiedy: do 10 stycznia Gdzie: Baszta Czarownic, ul. F. Nullo 13 Konrad Kuzyszyn w dwóch wystawach pn. Spokojnie i Ładunki podejmuję próbę zbadania i wyabstrachowania kilku strategicznych języków, znaków ikonicznych, charakterystycznych dla ostatniej dekady. Ta zabawa konwencją odsłania jedną z prawd, że artysta ma swoją wiarę. Jest nią sztuka.

4Armia w gablotach Kiedy: do końca stycznia

FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Kiedy: 13 grudnia, godz. 20 Gdzie: Motor Rock Pub Legenda polskiego metalu wystąpi na jedynym koncercie w Słupsku. Co prawda ze starego składu pozostał jeden muzyk, główny kompozytor utworów – Wojciech Hoffman. Podczas występu nie zabraknie starych dobrych przebojów zespołu – Dorosłe dzieci, kawaleria szatana i innych. Jako support wystąpi Access Denied z Trójmiasta. Bilety w cenie 30 zł w przedsprzedaży i 40 zł w dniu koncertu.

FOT. MATERIAŁY PRASOWE

4Turbo Motor Rock Pub

17

weekend na sportowo

Gdzie: Bałtyckie Centrum Kultury w Ustce, ul. Kosynierów 21 Aż 10 tys. figurek żołnierzy z kolekcji Włodzimierza Petrykowskiego zobaczyć można w usteckim Bałtyckim Centrum Kultury. Kolekcjoner pokazuje zbiory, które gromadził przez 20 lat. Figurki prezentują żołnierzy z różnych czasów, biorących udział w najważniejszych i największych bitwach w historii świata. Wstęp wolny. Ta wystawa otwiera nowy cykl, w którym prezentowane będą skarby usteckich kolekcjonerów. Wszyscy zainteresowani mogą się zgłaszać do Domu Kultury w Ustce telefonicznie pod numerem (59) 814 49 19.

4Kiedyś to była szkoła

Kiedy: do 5 stycznia Gdzie: Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera Kilkadziesiąt fotografii z lat 50., 60. i późniejszych oglądać można na wystawie w Spichlerzu Richtera Edukacja na starej fotografii. Punktem wspólnym wszystkich zdjęć jest szkoła, a szerzej – edukacja. Wstęp jest wolny. (MKM)

4Koszykówka Koszykarze Energi Czarnych Słupsk w niedzielę, 15 grudnia rozegrają dziesiąte spotkanie w Tauron Basket Lidze. Zmierzą się w hali Gryfia z Anwilem Włocławek. Oba zespoły są w czołówce tabeli, oba mają zakusy na walkę o medale. Ciekawa będzie konfrontacja byłego zawodnika Energi Czarnych Mateusza Kostrzewskiego ze słupską publicznością. Koszykarz występuje teraz w barwach Anwilu. Początek w niedzielę, 15 grudnia, o godz. 20.

4Lekkoatletyka Akcja ogólnopolska Biegam, bo lubię. Sobota, zajęcia z Tomaszem Czubakiem w godzinach od 9.30 do 10.30 na stadionie 650lecia przy ul. Madalińskiego w Słupsku.

4Brydż Turniej o puchar starosty słupskiego. Czwartek, 19 grudnia. Sala w hotelu Słupsk przy ul. Poznańskiej 11. Godz. 17.

4Koszykówka d Amatorska Liga Koszykówki Regionu Słupskiego. Hala sportowa Zespołu Szkół Samo-

rządowych przy ul. Głównej w Kobylnicy. Niedziela, 15 grudnia, godz. 10 Maszbud-Infocity, godz. 11.30 Półdystans-Sławno, godz. 13 Nebo-EKO SKS Wicher, godz. 14.30 Lerkarz Domowy-Red Devils Ustka, godz. 16 KabatAlmir. d Liga kadetów województwa pomorskiego. Czwartek, 12 grudnia. Czarni Uniqa SłupskGTK Asseco Gdynia, godz. 16. Hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego. d Liga kadetów województwa pomorskiego. Czwartek, 12 grudnia. Czarni Grawipol SłupskGTK Asseco II Gdynia, godz. 18, hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego. d Liga kadetów województwa pomorskiego. Niedziela 15 grudnia. Czarni Laminopol SłupskGTK Asseco Gdynia, godz. 10, hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego. d Liga juniorów województwa pomorskiego. Niedziela 15 grudnia. Czarni PGK Słupsk-GTK Asseco II Gdynia, godz. 12, hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego.

4Halowa piłka nożna d Słupska Liga Biznesu. Hala Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża przy ul. Niedziałkowskiego. Czwartek, 12 grudnia: godz. 19.40 Aktywna Fabryka Moto-

Bajer, godz. 20.40 Agata Meble Terma-KMT. Piątek: godz. 19.30 Ośrodek S-R Piątka, godz. 20.30 Turas Fimal. Niedziela, godz. 16.15 Media Markt Słupsk Prywaciarze, godz. 17.15 Burza Kebab House Bliźniak, godz. 18.15 Old Boys Gryf Słupsk Mundurowi-Amper, godz. 19.15 Belgotex Poland FC Stolko. d Kobylnica Futsal Liga. Hala sportowa Zespołu Szkół Samorządowych przy ul. Głównej w Kobylnicy. sobota, 14 grudnia. Godz. 15.30 Transport Spedycja – Hasan Kebab Old Young, godz. 16.20 Temida – Agata Meble, godz. 17.10 Wybrzeże Objazda – Aktywna Fabryka, godz. 18 Mundurowi Plus – Gold Cash Lombardia, godz. 18.50 Old Boys Adamski Team – SMS II, godz. 19:40 SMS I – Panorama, godz. 20.30 Castorama – Bar Pod Dzikiem.

4Zaproszenie 21 grudnia (sobota) w hali Gryfia rozegrany zostanie turniej w piłkę nożną – Boże Narodzenie 2013. Organizatorami jest Uczniowski Klub Sportowy BYKI Słupsk oraz Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Słupsku. Prawo startu mają dzieci z rocznika 2007 i młodsi reprezentujący drużyny słupskich przedszkoli i zerówek w oddziałach szkolnych. Dla najlepszych drużyn za I, II, III miejsce: puchary, medale i dyplomy okolicznościowe. Kontakt: Jolanta Karska tel. 605735385, email jkarska@op.pl. (RES)


teraz kino

18

czwartek, 12 grudnia 2013 r.

KINO Elf Bernard marzy, aby trafić do elitarnej grupy naukowców pracujących w tajnym laboratorium świętego Mikołaja. Jednak za sprawą niefortunnego wynalazku poczciwy pechowiec niechcący ujawnia lokalizację laboratorium chciwemu miliarderowi. Złoczyńca pragnie ukraść sekrety Mikołaja i wejść w posiadanie magicznej Kuli Czasu, która umożliwia wręczenie prezentów dzieciom na całym świecie w zaledwie jedną noc. Jedynym sposobem na powstrzymanie zła, naprawienie szkód, uratowanie Mikołaja i świąt Bożego Narodzenia jest ratunkowa misja w czasie, która wywołuje całą masę zabawnych komplikacji.

Rejs: piątek, godz. 16, sobota, godz. 14, niedziela, godz. 16. Multikino: piątek-czwartek, godz. 13.10, 17.20 d Historia znikania Historia haitańskiego kapłana wudu, Amona Frémona, który przyjechał do Polski w 1980 r. Obserwując wydarzenia stanu wojennego, Amon przywołuje duchy przodków.

dowych igrzysk, które przyniosą zaskakujący obrót spraw.

Rejs: piątek, godz. 18, sobota, godz. 16, niedziela, godz. 18 Multikino: piątek, godz. 12.15, 15.20, 17.30, 18.30, 20.40, 21.45, sobota, godz. 12.15, 15.20, 17.30, 18.30, 20, 21.45, niedziela-czwartek, godz. 12.15, 15.20, 17.30, 18.30, 20.30, 21.45 d Święta czwórca Ondra i Vitek są elektrykami i dobrymi przyjaciółmi, razem pracują i mieszkają obok siebie. Do pełni szczęścia brakuje im tylko satysfakcji z pożycia małżeńskiego, w którym zagościła od niedawna nuda. Gdy otrzymują propozycję pracy na jednej z karaibskich wysp, nie zastanawiają się długo. Zabierają ze sobą również żony. Słońce, plaża, bezkresne morze i rajskie otoczenie Karaibów sprawiają, że przychodzi im do głowy genialny pomysł...

Rejs: środa, godz. 18 d Porachunki

Rejs: czwartek, godz. 20 d Dwa życia Wieści na temat upadku muru berlińskiego docierają do uszu dojrzałej Katrine - żony, matki i babci. Mimo że Katrine płynnie mówi po norwesku i na północy Europy mieszka od 20 lat, urodziła się we Wschodnich Niemczech i wychowała w tamtejszym sierocińcu. Na kartach rodzinnej historii jest zapisane, że matkę, Asę, Katrine odnalazła po wielu ciężkich próbach i dramatycznej ucieczce z NRD przez Morze Bałtyckie.

Robert De Niro jako były boss niebezpiecznej ferajny oraz Michelle Pfeiffer, w roli kobiety poślubionej mafii, zostają świadkami koronnymi i w ramach programu ochrony przenoszą się na północ Francji. Pomimo wszelkich wysiłków agenta Stansfielda (Tommy Lee Jones), aby utrzymać ich w ryzach, ani ona, ani on, nie potrafią pozbyć się dawnych nawyków. Sytuacja zupełnie wymyka się spod kontroli, gdy dawni kumple mafijni trafiają na ich trop i próbują wyrównać rachunki.

godz. 13.15, sobota, godz. 13.30 d Kapitan Phillips Historia porwania przez somalijskich piratów amerykańskiego kontenerowca Maersk Alabama, do którego doszło w 2009 r. Film jest jednocześnie przyspieszającym bicie serca thrillerem i złożonym portretem przedstawiającym skutki globalizacji. Kapitan Phillips skupia się na relacji kapitana kontenerowca Richarda Phillipsa i dowódcy piratów Muse’a , który bierze go jako zakładnika. Kiedy Muse i jego ludzie obierają za cel nieuzbrojony statek Phillipsa, między mężczyznami dochodzi do starcia.

Noc thrillerów! Noc Thrillerów to idealna propozycja na piątek trzynastego i gratka dla tych, którym bliska jest zasada mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka, że film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć. Tak właśnie będzie w przypadku wszystkich czterech prezentowanych tej nocy produkcji - wywołują dreszcz emocji i trzymają w napięciu od początku do samego końca. Niepewność, tajemnicza atmosfera, zaskakujące zakończenia i mroczne zagadki - to wszystko sprawi, że nie uśniesz nawet po całej nocy spędzonej w kinie! W ramach ENEMEF zobaczyć będzie można: Oldboy. Zemsta jest cierpliwa, Labirynt, Stoker, Panaceum. (MKM)

Multikino: piątek-czwartek, godz. 21.30 d Last Vegas Billy, Paddy, Archie i Sam dosyć szybko zdają sobie sprawę z tego, że dekady imprezowego uśpienia mocno zmodyfikowały reguły gry: Miasto Grzechu stało się zupełnie innym miejscem, a różnego rodzaju rywalizacje mocno nadwątliły ich przyjaźń. Jednak nie mają zamiaru dawać za wygraną. Być może ich czasy już przeminęły, a największe show robi obecnie Cirque du Soleil, lecz czwórka mężczyzn sprawi, że Las Vegas padnie do ich stóp!

Multikino: piątek, poniedziałek-czwartek, godz. 16, 19.30, 22, sobota-niedziela, godz. 16.10, 19.30. 22. d Thor: Mroczny świat Thor: Mroczny świat to kontynuacja przygód Thora, który nie ustaje w walce o ocalenie Ziemi i pozosta-

wygraj bilet na noc thrillerów Dla tych, którzy lubią mocne wrażenia mamy do rozlosowania 3 zaproszenia na noc thrillerów. Aby je otrzymać wystarczy odpowiedzieć na pytanie, kto był mistrzem suspensu. Odpowiedzi należy nadsyłać do piątku do godz. 12 na adres e-mail: terazslupsk@mediaregionalne.pl. lub udzielić jej na fanpageu „Teraz Słupsk“ znajdującym się na facebooku.

tyczne góry, tajemnicze trolle i zabawnego bałwana o imieniu Olaf.

d Mój biegun To prawdziwa historia Jana Meli, najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Zanim jednak do tego doszło, jego rodzina musiała poradzić sobie z serią tragicznych wydarzeń. Śmierć młodszego syna, a po kilku latach - ciężki wypadek nastoletniego Jaśka. To historia, w której rodzina odnajduje na nowo wiarę i miłość.

Multikino: piątek, godz. 10, niedziela, godz. 14, poniedziałek-czwartek, godz. 10.50

Rejs: czwartek-piątek, godz. 18

Jest to kontynuacja wydarzeń z pierwszej części fenomenalnych Igrzysk śmierci, które zawładnęły wyobraźnią publiczności na całym świecie. Do młodego aktorskiego trio (Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson i Liam Hemsworth) dołącza zdobywca Oscara Philip Seymour Hoffman. Katniss i Peeta odbywają obowiązkowe tournee zwycięzców, kiedy dowiadują się o fali zamieszek, do których przyczynił się ich zuchwały czyn. W tle trwają przygotowania do rocznicowych, 75. gło-

Multikino: niedziela, godz. 18.45, 21.30 d Adwokat Cieszący się powszechnym szacunkiem prawnik ze wszystkich sił stara się wyplątać z narkotykowego biznesu, który miał być dla niego krótką przygodą.

Multikino: piątek, poniedziałek-czwartek,

łych Ośmiu Królestw przed tajemniczym wrogiem. Gdy starożytna rasa dowodzona przez mściwego Malekitha powraca, by zepchnąć wszechświat w ciemność, Thor musi udać się na niebezpieczną wyprawę, podczas której ponownie zjednoczy siły z Jane Foster i poświęci wszystko, by ratować nas wszystkich.

Oparta na faktach historia kierowcy Formuły 1 Nikiego Laudy. Po wypadku, w którym niemal stracił życie, decyduje się wrócić na tor i zmierzyć z największym rywalem - Jamesem Huntem.

Pojawiające się przy jakichkolwiek wzmiankach o One Direction ostre komentarze na temat zespołu i jego fanek dowodzą skali fenomenu wylansowanego przez brytyjskie X Factor boysbandu. Szum wokół niego robią, jak widać, nie tylko wielbiciele, ale i przeciwnicy, ostatnio oburzeni między innymi faktem, że o 1D powstał już nawet dokument. To przecież żadne Rolling Stones, The Beatles ani nawet U2! Skoro działają zaledwie od trzech lat, a ich odbiorcami są głównie rozhisteryzowane „nastki“, zdaniem wielu nie zasługują na wystawianie pomnika dla potomnych. Tymczasem One Direction: This is Us pełni całkiem inną funkcję, jest miłym prezentem dla fanek zespołu, a przy okazji ciekawym portretem współczesnych nastolatek i ich idoli.

Multikino: piątek-sobota, poniedziałek-czwartek, godz. 14.45

Multikino: piątek-czwartek, godz. 10.15

d Kraina lodu Anna, główna bohaterka filmu, wyrusza na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy. W poszukiwaniach towarzyszy jej Kristoff, przed którym górskie szlaki nie kryją żadnych tajemnic, i jego lojalny renifer Sven. Podczas misji ocalenia królestwa przyjaciele zmierzą się z surową pogodą, napotkają niebo-

Multikino: 2D: sobota-wtorek, czwartek godz. 12.20; 3D: sobota-wtorek, czwartek godz.10. d One direction

Porywająca, pełnometrażowa, animowana opowieść z aniołami i demonami w tle. Skupia się na życiu trzech bohaterów znajdujących się w tarapatach. Ich losy krzyżują się, kiedy wiedzeni przez tajemnicze istoty udają się do kościoła, nie zdając sobie sprawy, że to już na zawsze całkowicie odmieni ich życie. Z pomocą aniołów staną się świadkami prawdziwego cudu. Porachunki

waniu tajemniczego zamku, magicznego miecza i źródła odwagi niezbędnej, by stać się rycerzem. Wkrótce udowodni światu, że wszystkie Ryśki to fajne wojaki, zwłaszcza gdy mają u boku zawadiackie gadziny jak krokodyl Gustaw z kompleksem smoka.

d Wyścig

d Największy z cudów

adresy, telefony

d Multikino, ul. Szczecińska 58, tel. (59) 714 06 10,, e-mail: slupsk@multikino.pl, www.multikino.pl

Multikino: 2D: piątek, godz. 9, 10.30, 13, 15.30, 18, sobota, godz. 10, 12.30, 14, 17.30; niedziela-czwartek, godz. 10.30, 13, 15.30, 18, 3D: piątek, niedziela, poniedziałek, środa, czwartek, godz. 11.30, 14, 16.30, 19, sobota, godz. 11.30, 16.30, 19, wtorek, godz. 9, 11.30, 14, 16.30, 19.

Multikino: piątek, godz. 11, 18.45, 21.30, sobota, poniedziałek - czwartek, godz. 18.45, 20.40, niedziela, godz. 20.40

d Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia

d Rejs, ul. 3 Maja 22, tel. (59) 84 35 434, e-mail: kinorejs@wp.pl, www.kinorejs.emcek.pl

FOT. FILMWEB.PL

d Ratujmy Mikołaja!

POLECAMY

d Rysiek Lwie Serce Rysiek od dziecka pragnie być rycerzem, ale w jego królestwie męstwo i honor zostały zastąpione przez bezduszne prawo, na którego straży stoi ojciec chłopca - doradca królowej. Rysiek też ma zostać prawnikiem, ale w dniu swego wyjazdu do prawniczej szkoły, ucieka z domu i wyrusza na pełną niezwykłych przygód wyprawę w poszuki-

Multikino: sobota, godz. 15 (MKM)

bilety, bilety Dla miłośników filmów muzycznych mamy do rozlosowania 3 zaproszenia na film One direction. Udział w losowaniu wezmą te osoby, które wyślą do nas odpowiedź na pytanie: w jakim programie telewizyjnym wystąpił boysband 1D? Odpowiedzi należy nadsyłać do piątku do godz. 12 na adres e-mail: terazslupsk@mediaregionalne.pl lub udzielić jej na fanpageu „Teraz Słupsk“ znajdującym się na facebooku.


teraz z przymrużeniem oka

hyde park...

... czyli rewelacje tygodnia Œmiesz¹, choæ czasem to, niestety, œmiech przez ³zy. Bywaj¹ te¿ ¿enuj¹ce lub przera¿aj¹ce. Oto bardzo subiektywna lista g³upot, wpadek i œmiesznostek minionego tygodnia.

5. Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z wiceprzewodniczącym PiS Adamem Lipińskim, by porozmawiać o sytuacji na Ukrainie. Jarosław Kaczyński, który wciąż nie może przetrawić przegranej z Bronisławem Komorowskim, konsekwentnie odmawia przyjęcia zaproszenia od głowy państwa. Nie szkodzi. Spotkanie z Lipińskim pokazało, że prezes PiS nie jest niezastąpiony.

4Z ojca na syna

zezem

Andrzej Kaczmarczyk w trakcie konwentu został wybrany na oficjalnego kandydata na prezydenta z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej w naciągających jak wyrok wyborach samorządowych. Wypada zadać sobie pytanie, co będzie robił Maciej „Niezatapialny“ Kobyliński, gdy jego obecny podwładny obejmie stery w mieście? Wieść niesie, że Kaczmarczyk ma już wybranych zastępców, a jednym z nich będzie Marcin Kobyliński, nieodrodny potomek prezydenta. Marcin, nazywany przez nasze złośliwe ptaszki, pierwszym tancerzem rady miasta, ma czuwać nad poczynaniami nowego prezydenta i w razie potrzeby, po odpowiednich konsultacjach, wpływać na jego decyzje. Oczywiście, nie trzeba chyba dodawać, że bezpośredni nadzór nad całością będzie miał Maciej Kobyliński rezydujący w Łupawie koło Słupska. Niezatapialny tak łatwo zatopić się nie da.

4Radny mocno bezradny

Gdy wieża nadawcza telefonii komórkowej miała powstać przy ulicy Dębowej, radny Maraszkiewicz dzielnie protestował w pierwszym szeregu przeciwko takiej lokalizacji. Ostatecznie wieża w planowanym miejscu nie powstała. Jak głosi powiedzenie, w przyrodzie nic nie ginie, bezdomną wieżę przytuliła firma Ład, przy ulicy Gdyńskiej, której współwłaścicielem jest radny PO Jan Lange. Nie trzeba nikomu objaśniać, że wraz z wieżą, firma Ład przytuli niezłą kasę. My z ciekawością czekamy na ruch radnego Maraszkiewicza. Wniosek nasuwa się sam – skoro radny oprotestował jedną lokalizację, powinien teraz zrobić to samo... Zwyciężyła dyscyplina partyjna i sympatie koleżeńskie? Nie lubimy frazesów i pustosłowia polityków. Jak będzie panie radny? PIRANIA

19

komentarzyk

Myślenie nie boli o każdej wyprawie na zakupy czy celu załatwienia spraw wszelakich wracam do domu z takim oto przygnębiającym wnioskiem. Oczywiście, ta diagnoza nie dotyczy wszystkich ludzi, których na swej drodze spotykam. Jednak albo to ja mam wyjątkowy dar przyciągania jednostek absolutnie totalnie bezmyślnych, albo w tych szalonych czasach gatunek ten wyjątkowo obrodził. I niech sobie żyją spokojnie takie bezmyślne stworzenia w swoim wypełnionym bezmyślnością świecie. Tak już ten świat skonstruowano, że znajdują w nim miejsce jednostki najrozmaitsze. Niestety, tak się również składa, że osoby, które ewidentnie myślenie boli, utrudniają mi skutecznie żywot. I tak weźmy na przykład panią kasjerkę w jednym ze słupskich marketów. Zbliżam się do kasy z koszem wypełnionym po brzegi. Taśma jest długa jak autostrada do piekła. Zaczynam wypakowywanie wiktuałów. Pani naciska magiczny przycisk. Moje zakupy odjeżdżają w siną dal. W pośpiechu, z językiem na brodzie wykładam kolejne. W tym czasie do moich dojeżdżają zakupy pani stojącej za mną, a która szybciej poradziła sobie z całą operacją, bo po prostu zrobiła mniejsze zakupy. Taśma stop. Znowu mam swoją szansę. Taśma w ruch. Zakupy odjeżdżają. Pani kasjerka z bezmyślnością malującą się na twarzy nie zatrybiła, że może trzeba chwilę poczekać, aż klient rozpakuje przynajmniej większość. Spocona, czerwona, zła jak osa, oddzielająca zakupy moje od zakupów pani zza mnie, zwróciłam pani uwagę – a może by tak pomyśleć? To nie boli... Szkoda łamów na opisywanie focha i obrazy majestatu jaki zaprezentowała owa kasjerka. To tylko przykład. Jeden z wielu. Przedstawicieli tego dziwnego gatunku nie myślących spotkać można na przystanku, w urzędzie, w autobusie, u lekarza. Po takich przygodach i bliskich spotkaniach trzeciego stopnia marzy mi się skrycie katastrofa na miarę tej, która wybiła dinozaury... KATARZYNA SOWIŃSKA

P

FOT. ARCHIWUM

czwartek, 12 grudnia 2013 r.

4. W Moskwie zakończył pracę automat, który wydawał bilety na przejazd w metrze za 30 przysiadów. Z bezpłatnego przejazdu skorzystało ponad 11 tys. osób, które wykonały około 330 tys. przysiadów. Automat projektu „Olimpijskie zmiany” i miał za zadanie propagowanie sportowych zachowań w codziennym życiu mieszkanców stolicy.

3. Na 10 lat pozbawienia wolności skazał sąd kenijski mieszkańca wsi Dabaso oskarżonego o zgwałcenie kozy. Na gorącym uczynku przyłapał zoofila jeden z mieszka-

KLAPS

został zainstalowany 8 listopada w ramach

W ramach zajęć z empatii słuchacze Szkoły Policji w Słupsku odbywają ćwiczenia „na dołku“. Chodzi o zmniejszenie liczby prewencyjnych zatrzymań domniemanych sprawców przestępstw na 48 godzin, w czym Polska przoduje na tle innych krajów UE. Atmosfera celi jest podobno tak przygnębiająca, że przyszli policjanci za nic nie chcą do niej wchodzić pojedynczo i obiecują nikogo nie zamykać bez silnie uprawdopodobnionego podejrzenia. (HS)

ńców, który zauważył nagiego przestępcę w krzakach. Ofiara przestępstwa, koza, została wezwana przez sąd na świadka. Przypadki wzywania zwierząt do sądu należą w

spreju aplikowanego do nosa, a jego głównym składnikiem jest oksytocyna, znana jako „hormon miłości”. Środek został

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

2. Niemieccy naukowcy wynaleźli lek na męską niewierność. Specyfik ma postać

foto

Kenii do rzadkości, ale się zdarzają.

już przetestowany na 40 heteroseksualnych mężczyznach, którzy podczas eksperymentu mieszkali razem ze swoimi wybrankami. Okazało się, że oksytocyna pobudza obszar mózgu mężczyzny, odpowiadający za zadowolenie i umacnia ich monogamiczne zachowanie.

1. Konstytucyjny sąd Mołdawii podjął decyzję w sprawie nadania językowi rumuńskiemu statusu języka urzędowego zamiast mołdawskiego. Sąd uzasadnił swoją decyzję tym, że tekst deklaracji o niepodległości Republiki Mołdawii, w którym za język urzędowy uznano rumuński, ma większą moc prawną niż Konstytucja Mołdawii, gdzie językiem urzędowym jest mołdawski. Hmm... HENRYK SOBOLEWSKI

micha³ki

szpila

Ziemniaki i pomidory z jednego krzaka

Kupuj ser, a nie wyrób seropodobny

TomTato – to nowa roślina, która jest zarówno pomidorem, jak i ziemniakiem. Roślina została wyhodowana przez pracowników firmy ogrodniczej Thompson & Morgan z Wielkiej Brytanii. TomTato powstała dzięki połączeniu pomidora z ziemniakiem w rezultacie szczepienia. Nie jest więc wytworem inżynierii genetycznej. Hodowcy oceniają, że końcowy wynik jest znacznie lepszy niż kiedykolwiek mogli się spodziewać. Pomidory są słodsze od tych, jakie spotyka sie w sklepach, a w dodatku roślina wytwarza też jadalne podziemne bulwy. Cena jednej rosliny wynosi 75 złotych. Ziemniako-pomidor został przebadany i zakwalifikowany jako bezpieczny. Szczepienie zazwyczaj odbywa się w obrębie jednego gatunku, ale jak pokazuje brytyjski przykład, jest to także możliwe z różnymi rodzajami roślin. Gruszki na wierzbie?

Jeśli chcesz, żeby kupiony przez ciebie ser nie okazał się po przyniesieniu do domu podróbką, musisz umieć odróżnić prawdziwy ser od wyrobu seropodobnego. Nie jest to trudne – wystarczy czytać etykiety. Jeśli na opakowaniu znajdziesz napis „ser typu Gouda”, możesz mieć pewność, że produkt z prawdziwą Goudą, poza nazwą, ma niewiele wspólnego. Warto też poświęcić chwilę na przestudiowanie składu produktu. Oryginalny ser żółty jest wytwarzany jedynie z mleka oraz komponentów związanych z procesem dojrzewania, czyli bakterii, kwasu mlekowego i podpuszczki. Gdy na etykiecie znajdują się składniki takie jak: tłuszcz roślinny, mleko w proszku, łój, bądź soja, oznacza to, że jest to wyrób seropodobny. Proste? Proste. I pamiętaj, sery podawaj w towarzystwie winogron i orzechów włoskich. Świetnie się uzupełniają. (HS)

Ulica zakorkowana Ulica Małachowskiego jest ulicą jednokierunkową, ze zdewastowaną nawierzchnią, wąską i ciężko przejezdną. Dodatkowo po obu stronach stoją zaparkowane samochody. Trudno zrozumieć, dlaczego tę akurat ulicę wybierają sobie właściciele szkół jazdy? Bywa, że na Małachowskiego manewrują jednocześnie cztery szkoły. Jak zatem przejechać ma inny samochód? A straż pożarna lub pogotowie ratunkowe? Nie ma szans. Tym instruktorom, którzy uczą jazdy i manewrów właśnie na Małachowskiego w tym tygodniu wbijamy szpilę. Należy się bez dwóch zdań. PIRANIA


20

teraz reklama

czwartek, 12 grudnia 2013 r.

288913K03AE

Teraz Słupsk 12 grudnia 2013  
Teraz Słupsk 12 grudnia 2013  
Advertisement