Page 1

Krajobraz po bitwie M I E J S K I T YG O D N I K B E Z P Ł AT N Y

3

Policja będzie czuwać

6

CZWARTEK, 31 PAŹDZIERNIKA 2013 R. NR 43 (346)

Wsiądź

do Pociągu do kultury! Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej postanowiła działać i zachęcić dzieci i młodzież ze Słupska i Ustki do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta. Jak to zrobić? Wystarczy bywać. A gdzie? Przeczytajcie.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

10-11


teraz opinie

2

czwartek, 31 października 2013 r.

podpatrzone

reporter dy¿urny Zawsze w czwartek w godz. 9-12 na pañstwa sygna³y czeka nasza dziennikarka

Katarzyna Sowiñska

Prosimy dzwoniæ

59 848 81 15

lub pisaæ (terazslupsk@mediaregionalne.pl).

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych zwyczajowo są szersze od miejsc parkingowych zwykłych. Chodzi o to, żeby ich użytkownicy mogli bez problemu wysiąść z samochodu. Nie ma jednak żadnej potrzeby, by były one dłuższe, chociaż jak widać na naszej fotografii, czasami by się przydało. (HS)

Jutro ożyją cmentarze

Mateusz Weiland,

właściciel Agencji Reklamy Network Solutions

W

– Od urodzenia.

Ulubiona knajpka?

Dlaczego?

x co ty na to? skomentuj na www.mm2miasto.pl

– Tam, gdzie można napić się dobrej kawy lub herbaty. Przykładem może być Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera.

– O zawsze czułem się związany z tym miastem i nigdy nie skusiła mnie fala wyjazdów młodych ludzi do większych aglomeracji w celach zarobkowych. Wolałem założyć własny biznes reklamowy, realizując swoje marzenia.

Lubię słupszczan za... – ... ciekawe inicjatywy społeczne, zaradność i aktywność w życiu miasta.

Jeśli nie Słupsk, to...

Drażnią mnie, kiedy...

– ... Florencja we Włoszech. W Polsce nie ma takiego miasta, na które zamieniłbym Słupsk.

– ... uprawiają zbiorową krytykę pewnych zdarzeń na podstawie szczątkowych informacji.

Ulubione miejsca?

Jeśli za miasto, to...

– Jest ich wiele, ale zdecydowanie najbardziej uniwersalna odpowiedź to „starówka”.

– ... w miejsca bardziej odosobnione, gdzie w ciszy mogę zastanowić się nad planem działania swojej firmy, czy też przemyśleć ważne życiowe sprawy.

Gościom pokazuję... – ... miejsca świadczące o naszej ciekawej historii, kulturze i elementach wyróżniających miasto na tle innych.

Niebezpieczne rejony? – Nie ma niebezpiecznych rejonów – są tylko większe skupiska ludzi mniej

Marzę, aby Słupsk...

MARCIN SOBOŃ – Wspólnie z rodzicami staram się przynajmniej raz w miesiącu odwiedzić groby moich dziadków. Sprzątamy, zapalamy znicze, wspominamy.

WIOLETTA KACZMARCZYK – Pochodzę z drugiego końca Polski i to tam spoczywa większość moich bliskich, więc nieczęsto odwiedzam ich groby, ale często wspominam. Szczególnie wtedy, gdy jest rocznica ich śmierci.

Chodzi o to, żeby ludzie zarówno pracujący, jak i niepracujący, dokształcali się i stawali się bardziej atrakcyjni na rynku pracy. I żeby wiedzieli, gdzie się dokształcać, aby nowe kwalifikacje, które mogą zdobyć, były zgodne z ich predyspozycjami. W ustaleniu tego pomagają bezpłatnie nasi doradcy. Krzysztof Wirkus, koordynator targów edukacyjnych dla dorosłych organizowanych przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego.

NFZ działa na szkodę pacjenta! Oni za dobro chorego uważają zupełnie co innego niż my. My przyjęliśmy, że częstotliwość przyjęć chorych przez specjalistę ma odpowiadać realnemu zapotrzebowaniu. W Słupsku wystarczy, że lekarz będzie przyjmował chore dzieci trzy razy w miesiącu. Ryszard Stus, dyrektor słupskiego szpitala, na temat decyzji pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia o zamknięciu poradni kardiologicznej.

(MŻ)

ROZMAWIAŁ: KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI FOT. KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI

Pamiętacie o zmarłych tylko w dzień Wszystkich Świętych?

JUSTYNA ZBRZYZNA – Odwiedzam groby bliskich nie tylko 1 listopada, ale ten dzień jest jedynym dniem w roku, kiedy mogę spotkać się z całą rodziną nad grobami i wspólnie, w chwili zadumy, powspominać tych, których już z nami nie ma.

Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl

– ... nadal tak dynamicznie się rozwijał i doszedł do takiego etapu, że mieszkańcom będzie żyło się lepiej.

MARCIN ZALIŃSKI – Nie potrzebuję dnia Wszystkich Świętych, żeby odwiedzić grób mojego taty i brata. Robię to bardzo często, w zwykły szary dzień. NOTOWAŁ: KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI FOT. K. PIOTRKOWSKI

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

tolerancyjnych lub bardziej emocjonalnie podchodzących do życia.

Od kiedy w Słupsku?

kwestionariusz s³upski

FOT. ARCHIWUM

iele lat temu moja starsza koleżanka napisała, a redaktor przepuścił informację zatytułowaną „Ożyły cmentarze”. Była to relacja z przebiegu Wszystkich Świętych w Słupsku. Śmiechu w dzień publikacji było co niemiara. Bo wtedy jeszcze nie było horrorów o zombie. Dzisiaj pewnie pół miasta popadłoby w przerażenie z powodu takiego tytułu w gazecie. Ale ten tytuł, chociaż dziwny w kontekście Zaduszek, w jakiś sposób był i jest prawdziwy. Już dwa tygodnie przed 1 listopada na cmentarzach ruch jak na targowiskach w dzień targowy. Ludzie porządkują, czyszczą, odnawiają nagrobki. Stawiają kwiaty i palą znicze. Apogeum tego najazdu na cmentarze nastąpi oczywiście w dzień Wszystkich Świętych i w Zaduszki. Wtedy na ulice przeznaczone do parkowania od samego świtu szpilki nie da się wcisnąć. Nie tylko od święta myślimy jednak o naszych zmarłych. Jako że mieszkam w sąsiedztwie starego słupskiego cmentarza, co niedzielę widzę całkiem niezłe tłumy ludzi zdążających do grobów bliskich i przyjaciół. A i w tygodniu, gdy wracam skądś późno autem, zza cmentarnego ogrodzenia migają do mnie światełka licznych zniczy. To budujące, że w codziennym zabieganiu pamiętamy o zmarłych, odwiedzamy ich, modlimy się za ich dusze, wspominamy. Przecież nikt nas do tego nie zmusza, w żaden sposób się to nie opłaca, a jednak to robimy. We współczesnym świecie nie zawsze tradycja kojarzy się dobrze. W tym przypadku oby takie zwyczaje trwały do końca świata i jeszcze dzień dłużej. ANNA CZERNY-MARECKA

Unia Europejska bierze się za odkurzacze w trosce o środowisko. Cel jest prosty – ograniczyć pobór energii przez domowe sprzęty. (To oczywiście wywoła negatywne skutki i zapewne wpłynie na wzrost cen ekologicznych odkurzaczy. Możemy spodziewać się, że wartość starych, dobrych odkurzaczy nagle zacznie rosnąć. Podobnie było z żarówkami 100-watowymi.

wype³nia:

mówiąc wprost

cytaty tygodnia

Adres redakcji 76-200 S³upsk, ul. Henryka Pobo¿nego 19 tel. 59 848 81 00, e-mail: terazslupsk@mediaregionalne.pl Redaktor prowadz¹cy „Teraz S³upsk”: Marcin Kamiñski – zastêpca redaktora naczelnego, e-mail: marcin.kaminski@mediaregionalne.pl tel. 59 848 81 57 Reklama: 76-200 S³upsk, ul. Henryka Pobo¿nego 19 e-mail: reklama.terazslupsk@mediaregionalne.pl tel. 59 848 81 07, tel./fax 59 848 81 13 Druk: Media Regionalne, 75-846 Koszalin ul. S³owiañska 3a, tel. 94 340 35 98 Wydawca tygodników „Teraz” Media Regionalne sp. z o.o. 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51. tel. 22 46 30 700 Prezes zarz¹du: Joanna Pilcicka Redaktor naczelna tygodników: Justyna Duchnowska


teraz wydarzenia

czwartek, 31 października 2013 r.

3

100 tys. zł wydał Zarząd Infrastruktury Miejskiej na nowe zabawki, które zamontowano na miejskich placach zabaw w Słupsku.

krótko g

Krajobraz FOT. ŁUKASZ CAPAR

po bitwie

Za nami kolejna, 8. już edycja festiwalu Niemen Non Stop. To jedyny taki na skalę kraju festiwal. Dla wielu Czesław Niemen był niepodważalnie artystą wszech czasów. Fama o słupskim z Niemenem spotkaniu przyciąga każdego roku rzesze młodych i utalentowanych ludzi z kraju i zza granicy. W jury zasiedli tym razem Katarzyna Gaertner, Tomasz Jaśkiewicz i Kazimierz Mazur. Zwyciężyła Daria Zawiałow z Koszalina. Gwiazdą wieczoru była Natalia Niemen, córka artysty. Podziwiać można było również niezwykły i bogaty zbiór fotografii wykonanych przez Marka Karewicza. Ich bohaterem jest oczywiście Czesław Niemen. (patrz też – str. 4)

g

Słupszczanie do urn poszli 27 października. Głosowali w 45. obwodowych komisjach wyborczych. Uprawnionych do głosowania było 75 638 słupszczan. W niedzielnym głosowaniu udział wzięło 13 733 osób, oddano 13 609 ważnych głosów. Frekwencja kształtowała się na poziomie 18,16 procent. W wyborach z 5 grudnia 2010 roku na Macieja Kobylińskiego głosowało 26 132 osób. Zatem, żeby referendum w sprawie odwołania prezydenta mogło być ważne, potrzebnych było minimum 15 680 osób głosujących. Czyli: niewiele zabrakło. Za odwołaniem prezydenta Kobylińskiego tym razem zagłosowało 13 150 osób. Zabrakło 1947 osób głosujących, żeby referendum było ważne. Frekwencja w wielu lokalach była bardzo słaba. Około godz. 14 wynosiła niecałe 7 procent. Do wieczora nieznacznie się zwiększyła, jednak nie na tyle, żeby inicjatywa słupskich radnych się powiodła. Tyle statystyk. Jak po kolejnej bitwie wy-

Kolejne referendum w sprawie odwołania prezydenta Macieja Kobylińskiego za nami. I po raz kolejny okazało się nieważne. Powód – niewystarczająca liczba głosujących. Zatem Maciej Kobyliński dalej jest głową miasta. gląda miasto? Jakie są nastroje wśród wygranych? A co myślą przegrani? Obóz prezydencki ma ogromne powody do świętowania. Inaczej rzecz się ma po stronie koalicjantów, którzy przez ostatnie miesiące parli do odebrania władzy Kobylińskiemu. Wszyscy zaangażowani w referendum robią dobre miny do złej gry, obwiniając za porażkę między innym źle skonstruowaną ordynację wyborczą. Po opadnięciu bitewnego pyłu pozostaje pytanie? Co dalej? W jakim kierunku zmierza Słupsk po referendum

i wciąż prowadzony przez prezydenta Kobylińskiego? – Trudno mi dzisiaj jednoznacznie i na gorąco ocenić, dlaczego referendum się nie powiodło – mówi Zbigniew Konwiński, poseł Platformy Obywatelskiej. – Będziemy to dopiero analizować i oceniać. Jedno jest pewne, w tym referendum wzięło więcej osób niż w poprzednim. I więcej osób głosowało obecnie za odwołaniem prezydenta, niż w wyborach samorządowych, które wygrał. Wiem, że w tych okręgach, gdzie Platforma ma

mocną pozycję, głosowało bardzo dużo ludzi. Znaczy to tyle, że więcej aktywnych słupszczan poszło do urn. Rodzi się oczywiście pytanie – co będzie dalej ? Pozostał tylko rok do kolejnych wyborów. Ja ze swojej strony liczę na to, że to co działo się w ciągu ostatnich miesięcy da prezydentowi Kobylińskiemu do myślenia i że wyciągnie wnioski. Mam oczywiście uzasadnione obawy, że to tylko moje pobożne życzenia, znając świetnie charakter prezydenta. Przed nami bez wątpienia bardzo trudny rok. Warto pamiętać, że radni i prezydenci odchodzą, a miasto zostaje. Najwyższy czas dla prezydenta, żeby zacząć stąpać po ziemi. Żadne megalomańskie inwestycje nie dadzą nowych miejsc pracy. Najpierw trzeba zadbać o rozwój gospodarki, tym bardziej, że na horyzoncie są ciekawe projekty, a dopiero potem myśleć o zapewnieniu ludziom rozrywek – dodaje poseł Konwiński. Stanowiska prezydenta po referendum – nie doczekaliśmy się do zamknięcia numeru. KATARZYNA SOWIŃSKA

g

Policja przygotowuje się na wypadek wojny. Jako pierwsi w Polsce do służby w policji w sytuacjach zagrożenia państwa będą szkoleni słupszczanie. To pierwsze tego typu szkolenia od czasów zakończenia ostatniej wojny w maju 1945 r. Mieszkańcy Słupska i okolic, którzy mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, mogą w przyszłym roku spodziewać się biletu, ale nie do wojska, tylko do policji.

g

Ostro u motocyklistów FOT. ARCHIWUM ZESPOŁU

W słupskim szpitalu będzie działała poradnia neonatologiczna. NFZ rozstrzygnął konkurs uzupełniający na szpitalne poradnie. Konkursy na poradnie neonatologiczną i kardiologiczną dla dzieci przy słupskim szpitalu ogłoszono po tym, jak w czerwcu ówczesna dyrektor pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia nie przedłużyła im kontraktów. W słupskiej poradni neonatologicznej w ubiegłym roku leczone były 663 maluchy – noworodki z wadami wrodzonymi i problemami z rozwojem.

Po trzech latach przerwy czołowi reprezentanci krajowego black death metalu wystąpią na trasie koncertowej w Polsce. Trzecia edycja Rebellion Tour w sobotę zahaczy również o Słupsk. Podczas trasy Hate promują swój najnowszy album pt. Solarflesh, który miał premierę na początku tego roku. Oprócz Hate, na trasie zobaczyć będzie można reprezentantów nowoczesnego death metalu – Vedonist. Zespół promuje ich świeżo wydany album pt. A Clockwork Chaos. Drugim supportem będzie warszawska ekipa Pyorrhoea, która powraca na scenę po kilku latach milczenia. Banisher to założony w 2005 r. w Rzeszowie zespół wykonujący techniczny death metal. Podczas trasy zespół będzie promował swój drugi pełnometrażowy album zatytułowany Scarcity. Koncert odbędzie się 2 listopada o godz. 18.30 w Motor Rock Pubie przy ul. Łajming 3. Bilety są po 30 zł. (DMK)

Ustecki samorząd szuka nowych szans rozwojowych. Z tego względu władze gminy zgłosiły projekt budowy nowego SPA za 250 mln zł do zestawienia przedsięwzięć, które mogłyby być zrealizowane w subregionie słupskim w ramach nowej perspektywy unijnej. Pomysł ma spore szanse na realizację, gmina dysponuje odpowiednimi terenami. Wielkim atutem są także źródła wody geotermalnej, która mogłaby być wykorzystywana w uzdrowisku. (MŻ)


teraz oceniamy

4

Oto nowa dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego. Pani Marzenna zastąpi wieloletniego dyrektora placówki – Mieczysława Jaroszewicza. Marzenna Mazur, kierownik skansenu w Swołowie, od 1 lipca jest zastępcą dyrektora w słupskim muzeum. Została mianowana na to stanowisko, gdy pierwszy konkurs, który miał wyłonić nowego dyrektora muzeum, nie przyniósł rozstrzygnięcia.

Młody bokserski narybek Słupskiego Klubu Bokserskiego Czarni idzie jak burza do przodu. Podopieczni trenerów Czarnych pną się do góry śladami wielkich poprzedników, którzy przed laty stanowili bokserską potęgę w kraju. Tym razem gratulacje należą się Natanowi Konszewiczowi trenowanemu przez Tomasza Mazura. Młody bokser zdobył drugie miejsce w Pucharze Polski kadetów w Łomży. Reprezentant słupskiego klubu wygrał dwie walki, jedną przegrał. Sukces to nie byle jaki, tak trzymać.

FOT. K. PIOTRKOWSKI

FOT. ARCHIWUM DOMOWE

byliœmy przy tym

Zbigniew Bałbatun, nauczyciel gry na gitarze i organizator najrozmaitszych koncertów gitarowych, od lat zaraża kolejne pokolenia swoją miłością do tego instrumentu. Od wielu lat serwuje nam solidną porcję muzyki gitarowej w ramach Jesiennego Przeciągu Gitarowego. Tegoroczna edycja, na pewno skromniejsza, odbyła się tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu i samozaparciu pana Zbigniewa. Wielbiciele gitarowego grania dostali niewielką, ale jakże soczystą porcję muzyki.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Daria Zawiałow, obdarzona wielkim talentem wokalistka z Koszalina, zdobyła w sobotę Grand Prix podczas 8. Festiwalu Młodych Talentów Niemen Non Stop 2013. To nie pierwszy laur pani Darii. Ma już na swoim koncie zwycięstwo w finale Szansy na sukces oraz nagrodę specjalną podczas poprzednich edycji festiwalu Niemen Non Stop. Tym razem zaśpiewała dwie piosenki Niemena, w tym Wernyhorę do słów Juliusza Słowackiego oraz Noc, kompozycję własną. Pani Dari serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych.

FOT. ŁUKASZ CAPAR

FOT. K. PIOTRKOWSKI

szybuj¹/do³uj¹

czwartek, 31 października 2013 r.

Jesienny Przeciąg Gitarowy 9 i pół już za nami. Kto był, na pewno długo będzie pamiętać tegoroczną edycję festiwalu (był – na dziesiątkę!), a zwłaszcza koncert Megitza i Andreasa Kapsalisa, którzy zagrali m.in. utwory romskie i macedońskie. Były też piosenki śpiewane po góralsku. (MKM)

(MŻ)

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

Zaproponuj nam swoich kandydatów do tej rubryki. Zadzwoñ (59 848 81 21) lub napisz (terazslupsk@mediaregionalne.pl)

Na tym samym festiwalu Berlin Guitar Quartet przez trzy godziny raczył melomanów utworami Astora Piazzolii, transkrypcjami największych kompozytorów muzyki klasycznej i własnymi kompozycjami muzyki gitarowej.

FOT. KRZYSZTOF PIOTRKOWSKI

(MKM)

Pozostając w muzycznym klimacie, uprzejmie informujemy, że koszalinianka Daria Zawiałow została zwyciężczynią konkursu festiwalu młodych talentów Niemen Non Stop. Laureatce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 381413S01B

(MKM)


czwartek, 31 paĹşdziernika 2013 r.

teraz reklama

5

2336513K01B


teraz w mieście

6

czwartek, 31 października 2013 r.

Końcówka października i początek listopada to gorący czas dla policjantów. Po raz kolejny prowadzona będzie Akacja Znicz. Dodatkowe samochody, ścisk, tłok, pośpiech stanowią poważne utrudnienie dla płynności w ruchu drogowym. Do tego, niestety, mnóstwo kierujących wciąż wsiada za kierownicą po alkoholu. – Apeluję, żeby nie prowadzić po alkoholu ani na tak zwanym kacu – mówi Marek Komodołowicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Słupsku. – Nie spieszmy się, zwolnijmy. Być może spóźnimy się pięć minut, ale dojedziemy cali i zdrowi. Zwracajmy uwagę na oznakowanie, stosujmy się do poleceń osób kierujących ruchem, bez względu czy będzie to policjant, żandarm, strażnik graniczny, strażnik gminny, czy nawet strażak – także uprawnieni do kierowania ruchem w obrębie skrzyżowania. Warto również zmienić opony na zimowe, pogoda jest chimeryczna i nieprzewidywalna. Policjanci apelują także policjantów czuwać o zwracanie baczniejszej uwagi na kieszonbędzie nad naszym kowców, którzy wykobezpieczeństwem rzystują tłumy i ścisk. od 31 do 3 listopada. KATARZYNA SOWIŃSKA

83

zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarza przy ul. Kaszubskiej od 31 października do 3 listopada d wyłączony z funkcjonowania będzie parking przy ul. prof. Lotha d wyłączone z funkcjonowania będą parkingi i chodniki przy ul. Rabina Maxa Josepha

1 listopada d w godzinach 6 – 20 wyłączony z ruchu zostanie odcinek ul. prof. Lotha od Druyffa do bramy cmentarza, wyłączona z ruchu zostanie także droga dojazdowa do cmentarza od ul. Kaszubskiej, wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy przy ul. Piastów, w kierunku ulicy Raszyńskiej d wyłączona zostanie z ruchu ul. Obrońców Wybrzeża, z wyjątkiem pojazdów komunikacji miejskiej, taksówek, służby zdrowia oraz służb komunalnych d przy ul. Hołdu Pruskiego (w kierunku ul. Klonowej) wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Postój dozwolony będzie na odcinku wzniesienia, po prawej stronie ul. Hołdu Pruskiego, na pozostałym odcinku ulicy zwracamy uwagę na znaki d parking pod kościołem przy ul. Kaszubskiej zostanie wyłączony z ruchu, wjazd od strony ul. Armii Krajowej otwarty będzie dla sprzedawców d w obrębie nowego cmentarza zakaz zatrzymywania będzie obowiązywał na odcinku od ul. 3 Maja do tzw. ronda przy cmentarzu. Miejsca parkingowe przygotowane będą na stadionie przy ul. Madalińskiego tylko dla osób posiadających stosowne przepustki. Parkingi dla osób niepełnosprawnych przy starym cmentarzu zostaną zorganizowane od ul. Madalińskiego przy stadionie oraz naprzeciwko wejścia od ul. Hołdu Pruskiego na terenie zamkniętym oraz naprzeciwko polikliniki przy ul. Lotha. W przypadku nowego cmentarza parking dla niepełnosprawnych ulokowany zostanie wzdłuż płotu w kierunku głównej bramy. (MŻ)

Wszystkich Świętych bez samochodu W okresie Wszystkich Świętych uruchomione będą dwie dodatkowe linie autobusowe. Autobusy kursować będą co 10 minut. NR 61: Wojska Polskiego – stary cmentarz – nowy cmentarz – Wojska Polskiego – Sienkiewicza – Grodzka – Armii Krajowej – stary cmentarz – Kaszubska – Kilińskiego – Wolności – 3 Maja – Zachodnia – nowy cmentarz – Zachodnia – 3 Maja – Wolności – Kilińskiego – Kaszubska – Armii Krajowej – Grodzka – Sienkiewicza – Tuwima – Kołłątaja NR 62: Rzymowskiego – stary cmentarz – nowy cmentarz Rzymowskiego – 11 Listopada – Szczecińska – Kołłątaja – Wojska Polskiego – Sienkiewicza – Grodzka – Armii Krajowej – stary cmentarz – Kaszubska – Kilińskiego – Wolności – 3 Maja – Zachodnia – nowy cmentarz – Zachodnia – 3 Maja – Wolności – Kilińskiego – Kaszubska – Armii Krajowej – Grodzka – Sienkiewicza – Tuwima – Szczecińska – 11 Listopada – Rzymowskiego.

Policja

będzie czuwać Przed nami Dzień Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją tego dnia na miejskie nekropolie wyruszą tłumy. Zatłoczone i niebezpieczne miejskie ulice zapełnią się jeszcze bardziej. Nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą służby mundurowe.


Pomysł na zimne i ciemne dni

kontakt Małgorzata Łosiewicz – gosia@inspiruj.org, tel. 507 781 164

teraz w mieście Zamiast popadać w jesienną depresję, przyłączcie się do Stowarzyszenia Rozwoju Inspiracje. Ratunkiem na szarość jesienno-zimowej aury mogą być działania artystyczne w ramach inicjatywy stowarzyszenia pn. Twórcze środy. To kolejna już propozycja Inspiracji dla mieszkańców Słupska. – Poprzednie spotkania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Robert Chomicki z Inspiracji. – Dlatego zapraszamy ponownie na ciepłą herbatę i moc twórczych doznań. W edycji jesienno-zimowej przeprosimy się z zalegającymi w szafach materiałami, które zamiast bezproduktywnego leżakowania mogą posłużyć do stworzenia przydatnych lub dekoracyjnych elementów. Z przedmiotów skazanych na zapomnienie można wyczarować nową jakość. Wykorzystać można wszystko, co się nawinie pod rękę. Tworzone tą drogą będą świeczniki, kartki okolicznościowe, torebki, poszewki, drobne upominki. Dowiecie się, jak wykonać je od podstaw, popróbujecie różnych technik, poćwiczycie wyobraźnię, przy okazji odzyskując różne surowce. Wstęp na warsztaty to jedyne 5 zł od osoby. Ci, którzy przyniosą na spotkanie zużyte materiały – ucięte, pojedyncze, zagubione, nie do pary, rozerwane i w częściach (koronki, cekiny, koraliki, wstążki, wstążeczki, guziki, kwiatuszki, kartki okolicznościowe, sznureczki, serwetki, kawałki materiałów) – mają wstęp wolny. Twórcze środy odbywać się będą przy ul. Partyzantów 31, w godz.17-18.30. (MŻ)

7

Hanna na murze

Konkurs na to, która praca Witkacego pojawi się na murach, został rozstrzygnięty. W ramach wielkoformatowej galerii prac Witkacego pojawi się tym razem olbrzymia reprodukcja porteru Hanny Moesówny. Słupszczanie mogli wybrać pracę, która im się najbardziej podoba. Największą ilością głosów zdobył portret kobiety – Hanny Moesowny z 1931 r. Słupszczanie oddali na niego łącznie 123 głosy poprzez fanpage i w tradycyjny sposób, czyli wypełniając karty do głosowania. – W siedzibie Agencji Promocji Regionalnej Ziemia Słupska rozlosowane zostaną narody wśród osób, które oddały swój głos – zapowiada Jacek Szuba, wiceprezes spółki. – Będą to koszulki, kubki, filiżanki i reprodukcja obrazu Witkacego. Co do samej siatki z reprodukcją, to ma zawisnąć na budynku przy ul. Kilińskiego jeszcze przed Dniem Zmarłych. Głosowanie i wybór drugiej siatki, która powieszona zostanie przy ul. Drewnianej, wciąż trwają. Ta reprodukcja zawiśnie na początku przyszłego roku. Pomysłodawcami tej oryginalnej, wielkoformatowej galerii jest grupa Witkacy Cacy Cacy. – Należą do niej osoby z różnych środowisk z różnymi pomysłami, poglądami, ale jednoczy ich przekonanie, że Słupsk powinien być dumny z posiadania największej na świecie kolekcji dzieł Witkacego – dodaje Szuba. – Jesteśmy nieformalną grupą znajomych, mieszkańców Słupska i jego okolic. W tym, co robimy, ważna jest dla nas współpraca i to, co dzieje się na styku ludzi, pomysłów, dyscyplin. W swojej działalności staramy się wspierać siebie nawzajem. Mamy różnorodne, uzupełniające się kompetencje, pracujemy w różnych organizacjach, firmach i instytucjach, więc jest co łączyć. Dotychczas w przestrzeni Słupska, pod szyldem Wielkoformatowej Galerii Witkacego umieściliśmy trzy stumetrowe banery przedstawiające prace artysty. Można je oglądać na ścianach szczytowych bloków przy ul. Frąckowskiego i Mikołajskiej. KATARZYNA SOWIŃSKA

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

czwartek, 31 października 2013 r.

R E K L A M A

1053113B01A


8

teraz nasza akcja

czwartek, 31 października 2013 r.

A oto konkurs na najbardziej niesamowite nakrycie głowy lub najciekawiej ozdobiony balon.

Chyba najwięcej radości sprawiła dzieciakom wojna na kule papierowe z gazet.

W naszych konkursach tak dorośli, jak i dzieci, musieli się popisać sprawnością i sprytem...

Halloween w E. Leclerc

Na stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej można było kupić ciekawe książki tylko za 2 zł.

Takiej zabawy już dawno mieszkańcy Słupska nie oglądali. Halloween w hipermarkecie E. Leclerc zorganizowany przez tygodnik „Teraz Słupsk” zgromadził tłumy dorosłych, jak i ich dzieci. Wszyscy bawili się świetnie, prezentując swoje halloweenowe nakrycia głowy, pająki zrobione z gazet i dynie z wyciętymi, charakterystycznymi zębami i oczami. Nie brakowało konkursów dla dorosłych i dzieci. Każdy z klientów sklepu mógł wziąć udział w konkursie paragonowym, w którym można było wygrać m. in. vouchery na darmowy kebab lub wizytę w gabinecie piękności, a dzieci mogły m.in. pomalować sobie buzie w upiorny makijaż, wziąć udział w konkursach sprawnościowych i konkursach wiedzy. Nie było przegranych, nagrody otrzymywały (MKM) wszystkie dzieci. Do zobaczenia za rok. ... za co otrzymywali atrakcyjne nagrody.

Kto ma największego pająka z gazet? Ja, ja, ja, wybierz mnie – wołały dzieci, a wszystkie figury naprawdę robiły wrażenie nie tylko na rodzicach, ale i na nas, organizatorach imprezy halloweenowej.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

W konkursie paragonowym można było wygrać atrakcyjne nagrody, w tym vouchery do gabinetów kosmetycznych. Z właściwym sobie wdziękiem rozdawał je nasz redakcyjny kolega Daniel Klusek.

Był też konkurs specjalnie dla dorosłych. Wykrojenie takiej strasznej dyni wumagało nie lada umiejętności manualnych.


czwartek, 31 października 2013 r.

9

Protetyka

Na czym polega nowa technologia?

Dotychczas w celu wykonania pracy protetycznej (korony, mostu, endokorony, licówki) po odpowiednim przygotowaniu zęba, lekarz musiał pobrać często nieprzyjemne dla pacjenta wyciski – co okazywało się dużym problemem zwłaszcza dla pacjentów z nasilonym odruchem wymiotnym. Obecnie dzięki systemowi CEREC nie wykonuje się wycisków. Wykorzystuje się precyzyjny skaner optyczny, uzyskując trójwymiarowy obraz uzębienia na monitorze komputera. Pacjent może brać czynny udział w projektowaniu kształtu swoich zębów.

XXI wieku

Jak długo trwa wykonywanie takich prac protetycznych?

FOT. ARCHIWUM WŁASNE

W mojej praktyce stomatologicznej od kilku miesięcy istnieje system CEREC niemieckiej firmy Sirona, który wprowadza mnie i mój zespół w XXI wiek komputerowej protetyki cyfrowej. Przez wiele lat chciałam usprawnić czas wykonywania prac protetycznych, stąd też bez wahania zdecydowałam się na zakup tego urządzenia.

teraz zdrowie

Pojedyncze uzupełnienia (korony, licówki, endokorony) wykonać można podczas jednej wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Unika się przekazywania wycisków do laboratorium protetycznego, w którym technik dentystyczny po wykonaniu odlewów zębów pacjenta przygotowywał projekt i przystępował do wykonywania pracy. Pochłaniało to wiele godzin i wydłużało czas otrzymania gotowej pracy protetycznej przez pacjenta z dni do tygodni. Obecnie – po zeskanowaniu uzębienia – pacjent, nie opuszczając gabinetu, tego samego dnia może mieć wykonaną stałą pracę protetyczną. Gdy projekt na monitorze komputera zostanie zaakceptowany, trafia

do frezarki numerycznej, gdzie zostaje wycięty z ceramicznego bloczka. Jaka jest trwałość takich prac protetycznych?

W protetyce komputerowej wszystkie prace wykonywane są z fabrycznie przygotowanych bloczków ceramicznych, mających 3-4-krotnie większą wytrzymałość niż tradycyjne korony i mosty. W zapomnienie odchodzą korony na podbudowie metalowej, których podstawową wadą był efekt sinego dziąsła w ustach pacjenta. W technologii komputerowej wszystkie uzupełnienia są pełnoceramiczne, wysoce estetyczne i precyzyjne. Jakie są koszty takich prac protetycznych?

Koszt korony pełnoceramicznej w systemie CEREC nie jest wyższy niż innych koron pełnoceramicznych, które wymagają dłuższej pracy technika. Ważna jest tu wytrzymałość, precyzja, estetyka i przede wszystkim czas wykonania pracy. Ze względu na dużą dokładność urządzenia sięgającą do 25 mikronów (grubość ludzkiego włosa to 70-120 mikronów) można wykonać inne prace protetyczne, które byłyby trudne do wykonania w laboratorium protetycznym.

AGNIESZKA KOCZERGA lekarz stomatolog, specjalistka chirurgii stomatologicznej

R E K L A M A

169713K01BZ


teraz temat tygodnia

10

czwartek, 31 października 2013 r.

Uwaga! Rusza Pociąg do kul Czy ciągnie nas do kultury? Czy na dźwięk słowa – galeria – myślimy o miejscu, w którym spotkać się możemy z kulturą i sztuką? Czy, o zgrozo!, galeria kojarzy nam się już jedynie z handlem? Pociąg do kultury to inicjatywa, która ma pokazać, że sztuka współczesna fajna jest. I co ważniejsze – to sztuka dla wszystkich.

Jak to właściwie z nami jest? Jesteśmy z kulturą i sztuką za pan brat? Garniemy się do miejsc zarażonych sztuką. Czy może jednak w pogoni za dobrami materialnymi zagubiliśmy naszą wrażliwość i potrzebę obcowania z wyższymi wartościami? Poligonem, na którym pytanie owo zostanie z wielką dokładnością przetestowane, będzie właśnie projekt Pociąg do Kultury. – To konkurs dla uczelni, przedszkoli i szkół ze Słupska i Ustki, który ma na celu wyłonienie najbardziej kulturalnej placówki w tym roku szkolnym – informuje Edyta Wolska, dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. Placówki, które zbiorą najwięcej punktów otrzymają statuetkę Maszynisty kultury (po jednej w każdej kategorii wiekowej uczestników). Punktowane będzie aktywne uczestnictwo w spotkaniach i warsztatach Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. – Podstawowym celem plebiscytu jest zaktywizowanie dzieci i młodzieży do czynnego spędzania czasu na twórczym działaniu i poszerzanie świadomości kulturalnej – dodaje Wolska. Zwycięzcy zostaną wyłonieni 10 czerwca 2014 r. KATARZYNA SOWIŃSKA

Nie oceniaj, póki nie poznasz

– W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce prowadzę pracownię obrazu i dźwięku. Przy realizacji pomysłów posługujemy się sprzętem komputerowym, fotograficznym i filmowym, Cały ten sprzęt oraz moja wiedza i pomoc są do dyspozycji uczestników warsztatów. Moim zadaniem jest inspirowanie uczestników pracowni do działania twórczego i pomaganie im w realizacji pomysłów. Aktualnie moi podopieczni pracują nad kilkoma projektami. Pierwszy z nich zatytułowany jest Portret nasz własny i zakończy się już wkrótce wystawą. Kolejny to Bałtycka Kronika Filmowa – w jej ramach tworzymy krótkie filmy dokumentalne, fabularne i etiudy filmowe wyświetlane później w przestrzeni miasta, na przykład na murach. W najbliższym czasie rozpoczniemy realizację warsztatów przybliżających różne techniki fotograficzne i filmowe, będą wśród nich między innymi luksografia i animacja. Na zajęcia przychodzą przede wszystkim uczniowie słupskich i usteckich szkół ponadgimnazjalnych, ale serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Na razie to właśnie uczniowie szkół, uczestnicząc w pracach pracowni, dołączają do projektu Pociąg do kultury. Pomysł chwycił. Mocno zaangażowały się w niego już dwie słupskie szkoły – Liceum Plastyczne i Zespół Szkół Technicznych, których uczniowie są niezwykle twórczy. Liczę na to, że uczniowie i innych szkół spróbują włączyć się w nasz projekt. Wiem, że nie każdego sztuka współczesna interesuje, ale są przecież tacy, którzy nie wiedzą czy ich interesuje, bo jej po prostu nie poznali. Dlatego serdecznie zapraszam na moje zajęcia we wtorki i czwartki o godzinie siedemnastej oraz w co drugą sobotę. (MŻ)

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

FOT. FOTOLIA.PL

Krzysztof Tomasik, fotografik


ltury

teraz temat tygodnia

11

Przełamujemy stereotypy

Rozmowa z Małgorzatą Przewies, animatorem kultury Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej Skąd pomysł na Pociąg do kultury?

– Jako animator sztuki uważam, że zamiłowanie do sztuki powinno się zaszczepiać od najmłodszych lat. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej jest otwarta na szereg nowych działań, które miałyby na celu upowszechnianie sztuki i ożywianie życia kulturalnego. Stąd pomysł na Pociąg do kultury. Tym plebiscytem chcemy zachęcić dzieci, młodzież i dorosłych do aktywnego twórczego uczestnictwa w społeczeństwie, tym bardziej, że w ostatnim czasie zauważyć można zacieranie się i powolne zanikanie przedmiotów plastycznych i wiedzy o kulturze w placówkach oświaty. Postanowiliśmy wyjść temu naprzeciw i wierzymy, że nam się to uda. Plebiscyt cieszy się coraz większym zainteresowaniem i poparciem dyrektorów szkół i nauczycieli i mamy nadzieję, że zapał przejdzie również na dzieci i młodzież. Co leży w zakresie działań Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej?

– Galeria jest jedną z nielicznych tego typu instytucji, która ma aż trzy salony wystawiennicze. Dwa zabytkowe mieszczą się w Słupsku (Baszta Czarownic i Galeria Kameralna) oraz jedna w Ustce. Wcześniej znana pod zwyczajną nazwą Galerii w Ustce, teraz nazywa się Centrum Aktywności Twórczej. Każdego miesiąca w każdym z trzech wymienionych salonów otwierane są nowe wystawy prezentujące sztukę współczesną zarówno polskich, jak i międzynarodowych artystów. Galeria otwarta jest na wszystkie dziedziny sztuki twórców współczesnych. Można u nas zobaczyć malarstwo, rysunek, rzeźbę, instalacje, fotografię poprzez coraz częściej uprawiane video i performance. Oprócz działalności wystawienniczej proponujemy spotkania i warsztaty edukacyjne. Z naszej oferty skorzystać mogą i przedszkolaki, i osoby dorosłe. Prowadzimy też lekcje o sztuce w oparciu o aktualne wystawy, które dostosowujemy do grup wiekowych odbiorców. Skorzystać z nich mogą dzieci i młodzież od wieku przedszkolnego po szkoły średnie. A w jaki sposób edukujecie najmłodsze pokolenia?

– W co drugą sobotę w Galerii Kameralnej przez dwie godziny twórczo działa Podwórko sztuki. To interdyscyplinarne i integracyjne zabawy plastyczne z elementami art terapii. Dzieci mają okazję do zapoznania się z różnymi technikami plastycznymi, zagadnieniami z zakresu różnorodnych dziedzin sztuk plastycznych, fotografii, filmu czy literatury. Natomiast dwa razy w miesiącu w niedziele w Centrum Aktywności Twórczej odbywają się warsztaty rodzinne. To zajęcia, w których mogą uczestniczyć dzieci, jak i dorośli, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin. Zajęcia dają możliwość grupowej pracy twór-

czej i pokazują, jak wspólne działania łączą pokolenia. Warsztaty wykorzystują szereg wielorakich technik i środków wyrazu. W warsztatach, jakie są organizowane dla dzieci, powstała stała grupka uczestników, która chętnie przychodzi na zajęcia i z zaciekawieniem poznaje nowe techniki i możliwości twórczego działania. Dzieci nabierają pewności siebie i otwierają się na nowe zadania. Z założenia wszystkie nasze działania pomagają w przełamywaniu stereotypowego myślenia o sztuce współczesnej i ułatwiają z nią kontakt. Pozwalają usystematyzować wiedzę o artystach, kierunkach i dziełach sztuk. Odbiorców lekcji o sztuce współczesnej zapoznajemy z aktualnymi działaniami artystycznymi. Pobudzamy także wyobraźnię i inspirujemy do własnej aktywności twórczej. Proponujemy także wykłady o sztuce najnowszej prowadzone przez kuratora Bałtyckiej Galerii, krytyka sztuki i wykładowcę krakowskiej ASP. Spotkania przeznaczone są dla młodzieży licealnej, studentów, dorosłych, jak i wszystkich pozostałych zainteresowanych sztuką współczesną.

wane Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko. Ostatnią akcją jest projekt 250 metrów kwadratowych słupszczan. Tworzymy portret zbiorowy mieszkańców, który w przyszłości może okazać się ciekawym zapisem dokumentacyjnym. Każdy, kto odwiedza galerię, jest fotografowany. W rezultacie z portretów, jakie zbierzemy, powstanie wystawa. ROZMAWIAŁA: KATARZYNA SOWIŃSKA

Stale się też rozwijacie.

– W połowie sierpnia z dumą, po dwuletniej modernizacji, ponownie została otwarta Galeria w Ustce. Możemy poszczycić się nie tylko przestronną salą wystawienniczą, ale także świetnymi pracowniami. Postawiliśmy na propagowanie nowych mediów w sztuce. Powstała nowocześnie wyposażona pracowania grafiki komputerowej i filmowej. W jej ramach działa pracownia obrazu i dźwięku, która skupia fanatyków każdego rodzaj obrazu. Efekty pracy naszych filmowców cyklicznie można zobaczyć podczas projekcji wyświetlanych na murach Baszty Czarownic i przy Centrum Aktywności Twórczej. Z pracowni grafiki komputerowej najchętniej korzysta młodzież szkół średnich. Drugą z pracowni w Centrum Aktywności Twórczej jest pracownia rzeźby i ceramiki. W chwili obecnej wciąż przygotowywana jest do rozpoczęcia swojej działalności, ale już niedługo zostanie całkowicie oddana do użytku dla wszystkich, których interesuje ten rodzaj twórczości. Galeria daje także możliwość zaprezentowania się lokalnym artystom. W tym celu została utworzona Galeria Jednego Dnia. Zaproszonym do tego projektu lokalnym twórcom użyczana jest na jeden dzień przestrzeń wystawiennicza, w której zaprezentować można swoją działalność. Stałym przedsięwzięciem jest organizo-

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

czwartek, 31 października 2013 r.


teraz plebiscyt

12

czwartek, 31 października 2013 r.

Najlepsza usługa moto! Wygraj nagrody Kończymy prezentację firm walczących o tytuł najlepszej moto usługi w regionie. Dla czytelników biorących udział w głosowaniu mamy atrakcyjne nagrody. Samochody psują się, a czasem trzeba je zmienić, aby miały niepowtarzalny charakter. Firm oferujących usługi związane z motoryzacją jest bez liku, która jest najlepsza? To wiedzą tylko klienci,

którzy korzystają z usług wybranych przez siebie warsztatów, sklepów motoryzacyjnych, punktów usługowych itd. Tygodnik „Teraz Słupsk” postanowił dowiedzieć się, kto prowadzi najlepszą moto usługę w regionie. Na nasz apel odpowiedziało już kilka firm z regionu, z których dzisiaj prezentujemy pierwsze trzy. Wciąż też zapraszamy do udziału w plebiscycie – firmy, prywatne warsztaty, sklepy, dilerów i innych usługodawców z dziedziny motoryzacji, które prowadzą działalność handlową lub usługową na terenie miasta i gminy Słupsk. Na najlepszą usługę głosować będą czytelnicy „Teraz Słupsk”.

jak głosować? Aby oddać głos w naszym plebiscycie należy wysłać na nr 71466 sms o treści TS.Mo to.xx, gdzie xx jest numere m kandydata do najlepszej usłu gi moto. d Myjnia Clean Boys – sms o treś d LPG Ptak – sms o treści TS. ci TS.Moto.1 Moto.2 d Delon Serwis – sms o treści TS.Moto.3 d Opaliński sp. z o.o. – sms o treści TS.Moto.4 d Szendrak Bosch Serwis – sms o treści TS.Moto.5 d Myjnia AUTO SPA – sms o treści TS.Moto.6 d Pit Stop Motor Sport – sms o d Autocolor – sms o treści TS. treści TS.Moto.7 Mo d Auto-Servis-Mari – sms o treś to.8 ci TS.Moto.9

(MKM)

nagrody dla czytel

nagrody dla ucz

ników

plebiscycie, głosy w naszym ch cy ją da od Wśród ą oraz 10 zeiertarkę udarow rozlosujemy w dżetów „Teraz dzianek – ga Głosowanie stawów niespo S-a – 1,23 zł. SM t sz Ko ”. (MKM) sk Słup :59. da do godz. 23 trwa do 3 listopa

estników

Dla zwycięzc y plebiscytu pr zewidziana je kampanii rekl st nagroda w amowej o war postaci tości 5 tys. zł. przyznany zo Laureatom pl stanie równi ebiscytu eż tytuł Motocenia, którą bę usługa godn dą mogli posł a poleugiwać się w swojej działa lności. (MKM)

R E K L A M A

T Y G O D N I K

dobrych wiadomości •• •• • • ••

OTRZYMASZ GO TUTAJ

KIEDY

Wiejska / Gdańska Deotymy / Jaracza (koło ZUS-u) 3 Maja (przystanek autobusowy) Sienkiewicza / Zamenhoffa (przystanek MZK) Tuwima/Starzyńskiego Kopernika / Sienkiewiczaa odzkiej) j (lewy pas w kierunku Grodzkiej) 11 Listopada / Andersa Wolności (przy rynku) owa ul. Starzyńskiego y g Galeria Handlowa Podkowa y g Informacja Turystyczna ul. Starzyńskiego y Szeregów g Starostwo Powiatowe ul.. Szarych CH Wokulski ul. Kołłątajaa Hala Targowa Pod Wieżąą ul. Banacha Multikino, CH Jantar, ul. Szczecińska Salus, ul. Zielona Leclerc ul. Szczecińska ocławska Aktywna Fabryka ul. Wrocławska Akademia Pomorska ul. Boh. Westerplatte Akademia Pomorska ul. Arciszewskiego redakcja „Teraz Słupsk” g 19 ul. H. Pobożnego

6.45-10.30 6.45-10.30 6.45-10.30 6.45-10.30 6.45-10.30 6.45-10.30 6.45-10.30 6.45-10.30 od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku od czwartku wysyłka od czwartku

gazeta rozdawana przez gazeciarza azeciarza

12 tys. e eg egzemplarzy 2 tys. czytelników 22 jednego wydania

Źródło: Polskie Badanie Czytelnictwa, Millward Brown, 01/2013 - 05/2013, woj. słupskie, n = 193, opracowanie Media Regionalne Sp. z o. o.

701413K03A

169713K01BS


teraz plebiscyt

czwartek, 31 października 2013 r.

Nowoczesne samochody wymagają nowoczesnego podejścia. Czasy, kiedy zepsute auto bez problemu mógł naprawić wiejski kowal, dawno minęły. Obecnie zakłady automechaniczne muszą posiadać nowoczesny park maszynowy, odpowiedni do naprawy zaawansowanych technologiczne cacek na czterech kołach. Diagnostyka komputerowa, geometria, klimatyzacja, mechanika, blacharstwo, lakiernictwo, wulkanizację – takie usługi oferuje AutoSerwis-Mari. – Zajmujemy się naprawą samochodów osobowych wszystkich

aby zagłosować na tę moto-usługę należy wysłać sms o treści TS.Moto.9 pod nr 71466

Samochód zrobiony kompleksowo marek – mówi Krzysztof Kachel, właściciel firmy. Proponujemy kompleksową obsługę. Samochód, który do mnie przyjeżdża, jest naprawiony całościowo, od a do z. W razie po-

trzeby ma zrobioną blacharkę, jest profesjonalnie polakierowany i ma zrobione wszystkie niezbędne naprawy. Posiadamy profesjonalny sprzęt do diagnostyki komputerowej

samochodów. Dodatkowo oferujemy kompleksowy serwis klimatyzacji samochodowych wszystkich producentów. W Auto-Serwis-Mari naprawiane

kontakt Auto-Serwis-Mari Żoruchowo 7, lok. 2 e-mail: krzysztofkachel17@wp.pl tel. 513 051 063

są także samochody powypadkowe. – Współpracujemy ze wszystkimi towarzystwami ubezpieczeniowymi – dodaje Krzysztof Kachel. – Likwidujemy szkody powypadkowe,

FOT. FOTOLIA.PL

Wizyta w AutoSerwis-Mari z Żoruchowa gwarantuje właścicielom samochodów kompleksową usługę. Wasze auto potrzebuje porządnego i gruntownego remontu? Odwiedźcie warsztat w Żoruchowie.

13

a klient nie musi martwić się o pieniądze na naprawy, ponieważ istnieje możliwość rozliczania się bezgotówkowego. (MŻ)

R E K L A M A

169713K01C


14

teraz Wszystkich Świętych

Kupujemy

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

nagrobek

czwartek, 31 października 2013 r.

Nagrobki nie są tanie. Zanim zdecydujecie się wydać pieniądze, musicie poważnie zastanowić się, czego dokładnie szukacie. Nagrobek można zamówić u lokalnego kamieniarza, można też go zamówić w sklepie internetowym. W panujących w Polsce warunkach atmosferycznych sprawdza się jedynie granit. Występuje on w bardzo wielu odmianach, które różnią się między sobą strukturą, odcieniem, ceną, a także wytrzymałością. Największą skarbnicę wzornictwa nagrobkowego, oprócz samych cmentarzy, stanowi obecnie internet.Przy wyborze konkretnego modelu nagrobka powinno zwrócić się uwagę na sposób łączeń płyt – podpowiada Adam Gajewski, kamieniarz. – W przypadku modeli, gdzie jedna płyta leży bezpośrednio na drugiej, istnieje ryzyko, że między ich powierzchnie dostanie się woda, znacząco zagrażając długoletniej wytrzymałości pomnika. Dysponując podstawowymi informacjami, jakimi są wymiary pomnika, rodzaj materiału oraz lokalizacja cmentarza, znacznie łatwiej uzyskacie orientacyjną ofertę od konkretnych firm. Zdecydowanie nie warto kierować się tylko i wyłącznie niską ceną. – Niezaimpregnowane elementy, dodatkowe koszty wychodzące dopiero na jaw dopiero przy podpisywaniu umowy, na przykład za litery, transport, wjazd na cmentarz czy też nieprawidłowy montaż – to tylko niektóre możliwe niemiłe scenariusze, jakie mogą się wam przydarzyć, gdy za wszelką cenę szukacie najtańszej oferty. Większości z nich, jako laicy, nie dostrzeżecie po obejrzeniu nowo postawionego nagrobka – wyjdą na jaw najprawdopodobniej dopiero po latach, gdy będzie za późno na jakiekolwiek reklamacje. Poszukując nagrobka, zwróćcie uwagę przede wszystkim na doświadczenie firmy. Jeżeli jest taka możliwość, obejrzyjcie wykonane już wcześniej pomniki, dowiedzcie się, ile lat dany zakład jest na rynku czy też, jak długiej gwarancji udziela on na stawiane wyroby. Na spotkanie w celu podpisania umowy powinniście zabrać ze sobą odpis aktu zgonu (zawiera dane zmarłego, które będą potrzebne liternikom). – Nowo postawiony nagrobek należy obejrzeć z bliska z każdej strony – dodaje fachowiec. – Radzę zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy nie ma pęknięć w kamieniu. Z czasem nawet najdrobniejsze szczelinki potrafią pod wpływem warunków atmosferycznych doprowadzić do pęknięcia płyty. Proszę także sprawdzić kąt ustawienia nagrobka. Aby kamień nie absorbował nadmiernych ilości wody, pomnik zawsze powinien być ustawiony z lekkim spadem. (MŻ)

R E K L A M A

164313K01AM


teraz Wszystkich Świętych

czwartek, 31 października 2013 r.

15

Ubezpiecz nagrobek

Wandale i złodzieje działają także na cmentarzach. Zniszczone nagrobki to coraz większy problem. Zamiast narażać się na naprawianie często poważnych strat z własnej kieszeni – ubezpiecz grób. Taką możliwość daje ci PZU.

FOT. SXC.HU

Nagrobki można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej PZU Dom Plus. – Zyskamy w ten sposób kompleksową ochronę domu i grobowca naszych bliskich – wyjaśnia Paulina Zielińska z PZU. – Możemy ubezpieczyć cały grobowiec, a w przypadku tradycyjnych nagrobków – płytę umieszczoną na cokole wraz z tablicą napisową oraz rzeźbami. Za opłatą dodatkowej składki ochroną ubezpieczeniową można objąć również ławeczkę przymocowaną do nagrobka. Ubezpieczenie chroni nagrobek przed skutkami działania sił przyrody i żywiołów, czyli przed powodzią, opadami deszczu i śniegu, huraganem, gradobiciem czy trzęsieniem ziemi. – Odszkodowanie otrzymamy również w przypadku kradzieży całego nagrobka lub stałych elementów – dodaje specjalista z PZU. – Polisa ochroni także przed złodziejami ozdobnych elementów nagrobnych takich jak: zdjęcia, wazony, rzeźby i litery, o ile są one przymocowane na stałe do nagrobka. Ubezpieczenie nagrobka chroni także przed ryzykiem dewastacji rozumianej jako umyślne zniszczenie nagrobka przez osobę trzecią.

Z ochrony ubezpieczeniowej wyłączone są szkody powstałe wskutek działania zarządów nekropolii, przedsiębiorstw pogrzebowych i firm kamieniarskich. PZU nie odpowiada również za zniszczenia płyty nagrobnej spowodowane użyciem zniczy, osuwaniem lub zapadaniem się ziemi. Składka za ubezpieczenie nagrobka zależy od jego warzakresu ochrony, lokatu ubezpieczysz nagrobek tości, lizacji i możliwych zniżek. To ul. Deotymy 21 za każdym razem indywidutel. 59 308 20 31 alna kwestia. – W razie zniszczenia nagrobka należy zawiadomić zarząd cmentarza lub policję i w ciągu trzech dni zgłosić szkodę ubezpieczycielowi – dodaje Paulina Zielińska. – Warto być zawczasu przewidującym i zrobić zdjęcie całego nagrobka i jego poszczególnych elementów składowych. Oceniona przez rzeczoznawcę wysokość odszkodowania powinna pokryć koszty naprawy, nie może jednak przekroczyć sumy ubezpieczenia, czyli wartości, na jaką został ubezpieczony nagrobek. (MŻ)

R E K L A M A

41213K03B

810312K03C

670813K03B

707413K03A

738213K03A

696213K03A

502513K03A

5013K03A


teraz ogłoszenia drobne / reklama

16 KREDYTY tanio 59/842-92-38

auto kupno

1190911K03/A

AUTA skup, tel. 604-229-678. 618513K03/A

SKUP aut najlepsze cen 792307793 559113K03/B

SKUP aut-wszystkie, tel. 725044644.

POŻYCZKI ES MONEY, tel. 883-120-120. Wypłata w 5 minut, minimum formalności, bez zgody współmałżonka. Słupsk, ul. Wojska Polskiego 23 w godz. 9 – 17. 218112K03/C

721513K03/A

auto sprzedaż

737913K03/B

SEAT Ibiza 1,4 D 2007r. 880819204 713613K03/A

TANIO! Golf IV 2002r.; Citroen C3 2005r. i inne, 604-561-708

AUTODOMASZ Tłumiki, Słupsk, Bałtycka 8, 59/841-48-42, Bolesławice, 59/841-53-53.

737913K03/A

nieruchomości sprzedaż 1-POK. SHR Jezierzyce 504-293376

! ! ! Egzekutor długów, 669-111-148.

4.5 ha Machowino, możliwość budowy, tel. 601597349.

722313K03/A

ALE SZYBKA GOTÓWKA – NAWET 7000 ZŁ! PROSTE ZASADY, BEZ ZBĘDNYCH FORMALNOŚCI.PROVIDENT: 600-400-295 (TARYFA WG OPŁAT OPERATORA). 355813S01/A

726713K03/A

4-POKOJOWE (72m2) ,Ip., Słupsk, ul. Nad Śluzami, 600334375 729313K03/A

DOMY – różne od 195.000 zł okolice Słupska. 601-655-377, www.nieruchomoscimerkury.pl

OMEGA – obrót, wyceny, Słupsk, ul. Starzyńskiego 11, 59/84-14-420 www.nieruchomosci.slupsk.pl

TYNKI maszynowe! Gładzie, malowanie, tel. 606-977-606. 14512K03/B

handel, hurtownie

813012K03/A

nieruchomości wynajem

AZOT 8%; FOSFOR 25%; POTAS 24%; SIARKA 9%; MAGNEZ 17%; WAPŃ 10%. BIG-BAG. CENA: 1750,-/t. Tel. kontaktowy: 500-669-621

632013K03/A

WORKI foliowe, stretch, produkcja, sprzedaż, 602-723-619. 15513K03/A 17813K03/A

MARIAN Opiekun prosi dla ubogich o: meble, pralki, lodówki, telewizory i Opiekujemy się chorymi 797253360 735513K03/A

remonty ŁAZIENKI A-Z, 798-618-871. 439513K03/B

naprawy rtv,agd

OGÓLNOBUDOWLANE, 607911802

! ! ! ! ! ! Naprawa RTV, LCD, plazmy. Słupsk, Z. Augusta 14, 59/843-04-65.

627413K03/A

wod.-kan.-c.o. 824512K03/B

CHŁODZIARKI, zamrażarki, lady, klimatyzacja. Słupsk, 602-394-696.

439513K03/A 193413K03/A

okna,drzwi

transport

HYDRAULIKA A-Z 24h, 798-618-871

pozostałe CZYSZCZENIE dywanów, 8438911 626613K03/A

! ! ! ! ROLETY

! ! ! ! ! ! ! ! Przeprowadzki, 601781095 418713K03/A

WYWROTKA, piach żwir 698528365 634413K03/A

BLIŹNIAK – żaluzje, markizy, verticale, moskitiery. Stolarka aluminiowa. Słupsk, Leszczyńskiego 10D, tel. 59/84-17-900, 601-65-25-82 1277811K03/A

zdrowie, uroda ALKOHOLOWE odtrucie 602468631 16413K03/A

sprzedaż ! ! ! ! ! ! ! Drewno kominkowe, opałowe, Słupsk, tel. 517-907-028. 595513K03/A

! ! ! ! ! ! !Drewno Słupsk, 604-515-546 526813K03/B

! ! Kominkowe, opałowe 694295410 558213K03/A

! Drewno opałowe tartak 502287727 700113K03/A

DREWNO kominkowe, 601-437-205.

2-POKOJOWY domek 605-42-90-99 702613K03/A

BOX Banacha tanio 880-454-870 734913K03/A

KAWALERKA, umeblowana, po remoncie, Zatorze, 730-123-320

370813L01/A

657213K03/A

DREWNO suche, tel. 731-295-539. 641713K03/A

GARAŻE blaszane szybko tanio www.partnerstal.pl 798-710-329, 598-334-312. 64213K01/A

GARAŻE blaszane, bramy garazowe kojce dowóz, montaż gratis! Producent (58)3331228, 509038426, ww.robstal.pl 726813K03/A

! ! ! 2-pokojowe Słupsk, 606-790-511. 725813K03/A

NAWOZY: NPK. MG.S

przewozy osobowe

724113K03/A

DZIAŁKA rolna 1,8ha, ok. Jarosławca, tanio, tel. 607-073-508 739313K03/A

budownictwo

SIATKI ul. Raszyńska, 59/842-87-55.

usługi

488012K03/A

biznes 458413K03/A

825212K03/A

SPRZEDAM drewno kominkowe – buk, brzoza, tel. 606-779-592.

różne

motoryzacja

SIATKI ogrodzeniowe ocynk PCV leśne druty słupki montaż, producent, transport, 59/84-716-42.

123713K03/A

735613K03/A

730513K03/A

YARIS 2007r., 22.000zł 608363522

708913K03/A

OFERTY matrymonialne 503328209

731213K03/A

PASSAT 2004r., combi, 608363522

683813K03/C

MONTERA inst. sanit.,; spawacza, Eko-Tech, tel. 601-627-996.

PRZEWÓZ osób (codziennie), Belgia – Niemcy – Holandia, 516-777-850, z drzwi pod drzwi – www.holtrans.pl

matrymonialne

MERCEDES W210, 2.2CDI, 2001r., srebrny, 609-102-968

BARMANKĘ. Kontakt osobisty oraz cv Hotel „Słupsk” s.c.,Poznańska 11

czwartek, 31 października 2013 r.

KOMPLEKSOWE wyposażenie biura sprzedam. Słupsk, tel. 609-140-011. 731813K03/A

PROSIAKI sprzedam, 667-099-669. 696413K03/A

PROSIĘTA, 59/84-62-651. 721713K03/A

722113K03/A

praca

kredyty *E-KREDYT* *Tanie kredyty* Gotówka, Konsolidacja, Hioteczne, Firmowe, Chwilówka + Karty Tel. 598402272 kom. 510087022 564413K03/A

! Zatrudnię kierowców C+E – trasy międzynarodowe. Słupsk, 785-788-282. 731913K03/A

! Zatrudnię kierowców C+E . Słupsk, tel. 609-140-011. 591913K03/B

532913K03A

739613K03A

169713K01CC


czwartek, 31 października 2013 r.

teraz w kinie

17

repertuar kin Podróż współczesnego, uzależnionego od pornografii Don Juana, który stara się za wszelką cenę zostać mniej samolubnym człowiekiem. Przebojowa komedia w której ON (Joseph Gordon-Levitt) – przystojniak-seksoholik, spotyka JĄ (Scarlett Johansson) – seksowną blondynkę, niepoprawną romantyczkę.

Multikino: wtorek, godz. 20

jej to popularności w szkole, gdzie czuje się samotna. Jest w niej jednak coś bardzo wyjątkowego. Prześladujący ją rówieśnicy poznają sekret Carrie w dniu balu maturalnego, kiedy dziewczyna ujawni swoje moce telekinetyczne i wykorzysta je, aby wyrównać rachunki...

Multikino: piątek, godz. 18.20, 20.45, sobota, niedziela, poniedziałek, środa, czwartek, godz. 18.15, 20.45, wtorek, godz. 17.15, 20

d Kapitan Phillips

d Chce się żyć

Historia porwania przez somalijskich piratów amerykańskiego kontenerowca Maersk Alabama, do którego doszło w 2009 r. Dzięki charakterystycznemu spojrzeniu reżysera Paula Greengrassa, film jest jednocześnie przyspieszającym bicie serca thrillerem i złożonym portretem przedstawiającym skutki globalizacji. Kapitan Phillips skupia się na relacji kapitana kontenerowca Richarda Phillipsa (w tej roli dwukrotny zdobywca nagrody Akademii Tom Hanks) i dowódcy piratów Muse’a (Barkhad Abdi), który bierze go jako zakładnika. Kiedy Muse i jego ludzie obierają za cel nieuzbrojony statek Phillipsa, między mężczyznami dochodzi do starcia. W odległości 145 mil od wybrzeża Somalii zostają oni pozostawieni na pastwę sił, nad którymi nie mają kontroli.

Kiedy Mateusz przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę”. Rodzice chłopca nie godzą się z tą diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela – mieszkającą w sąsiedztwie Ankę. Los jednak sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka, a on sam przyciągnie uwagę lekarki, która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

Multikino: sobota, godz. 17.30, niedziela, godz. 20.30

d Wyścig Oparta na faktach historia Nikiego Laudy, kierowcy Formuły 1. Po wypadku, w którym niemal stracił życie, decyduje się wrócić na tor i zmierzyć z największym rywalem – Jamesem Huntem.

Multikino: sobota, godz. 20.15, niedziela, godz. 17.40, środa, godz. 18.45

d Ambassada Mela i Przemek przyjeżdżają do Warszawy, aby zająć się mieszkaniem wuja. Okazuje się ono nie tylko luksusowe, ale i niezwykłe. Melania zgłębia historię domu i odkrywa, że na ul. Piusa 17 – dziś Pięknej – przed wojną znajdowała się niemiecka ambasada. Winda, która znajduje się w budynku, nie tylko przenosi mieszkańców z piętra na piętro, ale też umożliwia podróż w czasie: z sierpnia 2012 r. do sierpnia 1939 r.

Multikino: piątek, poniedziałek, wtorek, czwartek, godz. 15, 17.30, sobota, niedziela, godz. 15, 21.45, środa, godz. 12 – Multibabykino, 17.30

d Carrie Nastolatka Carrie White wychowywana jest przez samotną matkę, fanatyczkę religijną. Nie przysparza

ENEMEF: Dwa razy Obcy

Multikino: piątek, godz. 20, sobota, niedziela, wtorek, godz. 12.20, poniedziałek, czwartek godz. 12.20, 20, środa, godz. 14.45

d Gra Endera Rok 2070. Ludzkość zagrożona inwazją obcych szkoli dzieci na kosmiczną elitę wojenną. Wśród nich jest wyjątkowo uzdolniony Ender. Chłopiec walczy o swoje człowieczeństwo, pomimo ciągłej rywalizacji z innymi dziećmi, presji, rozgrywek pomiędzy dowództwem oraz tajemniczego wpływu ze strony obcych.

Multikino: dubbing – piątek, godz. 15.50, sobota, niedziela, wtorek-czwartek, godz. 10.30, 13.10, 15.50, poniedziałek, godz. 9.40, 13.10, 15.50, napisy – piątek-czwartek, godz. 18.30, 21.10

d Maczeta zabija Rząd amerykański zatrudnia byłego agenta Machetę, któremu powierza ważną i niezwykle trudną misję. Ma on odnaleźć i zlikwidować bezwzględnego miliardera i handlarza bronią Luthera Voza (Mel Gibson). Musi się z tym szybko uporać, zanim ten wcieli w życie swój szalony plan rozpętania wojny na całym świecie.

Multikino: piątek, poniedziałek-czwartek, godz. 21.45

d Mój biegun To prawdziwa historia Jana Meli, najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Zanim jednak do tego doszło, jego rodzina

FOT. FILMWEB.PL

d Don Jon – Kino na obcasach

Dziś wieczorem w naszym Multikinie odbędzie się ENEMEF: Maraton z Obcym, czyli pokaz kultowego, legendarnego i doskonałego kina grozy. Po raz pierwszy w Polsce filmy te zostaną zaprezentowane w wersjach reżyserskich, w idealnej jakości obrazu i dźwięku – po cyfrowej rekonstrukcji! Podczas dzisiejszego wieczoru zaprezentowane zostaną dwie pierwsze części serii połączonej postaciami Ellen Ripley i Obcego. To klasyka kina, która nic nie straciła ze swojego klimatu i która wciąż inspiruje współczesnych twórców. Uznawany za najlepszy thriller science-fiction Obcy – 8 pasażer Nostromo działa na uczucia i zmysły niesamowitym, mrocznym klimatem. Jego kontynuacja z 1986 r. – Obcy – decydujące starcie – nie ustępuje w niczym pierwszej części. Tym razem o kolejności filmów nie będzie decydowała publiczność. Zostaną one wyemitowane chronologicznie. DANIEL KLUSEK Początek seansów o godz. 22. Bilety na ENEMEF w cenie od 20 do 25 zł można kupić w kasie Multikina.

musiała poradzić sobie z serią tragicznych wydarzeń. Śmierć młodszego syna, a po kilku latach – ciężki wypadek nastoletniego Jaśka. To historia, w której rodzina odnajduje na nowo wiarę i miłość.

Multikino: piątek, godz. 15.45, 18, 20.15, sobota-poniedziałek, czwartek, godz. 11.15, 13.30, 15.45, 18, 20.15, wtorek, godz. 10, 13.30, 15.45, 18, 20.15, środa, godz. 9, 11.15, 13.30, 15.45, 18, 20.15

d Wałęsa. Człowiek z nadziei Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Multikino: piątek, godz. 15.45, 18.45, sobota-wtorek, czwartek, godz. 9.45, 12.45. 15.45, 18.45, środa, godz. 9.45, 12.45. 15.45, 20 Rejs: czwartek, sobota, wtorek, godz. 20, niedziela, środa, godz. 18

d Klopsiki kontratakują Świat wreszcie poznał się na geniuszu konstruktora Finta Loc-

kwooda. Został on nawet zaproszony do współpracy przez firmę, która wymyśla różne nowoczesne technologie ułatwiające życie. Niestety, Flint nagle dowiaduje się, że jego poprzedni, nieudany wynalazek – maszyna zmieniająca wodę w żywność – nadal działa, ale teraz produkuje niebezpieczne jedzeniowo-zwierzęce hybrydy. Maszynę koniecznie trzeba unieszkodliwić, a los świata znowu spoczywa w rękach Flinta.

Multikino: 2D – piątek, godz. 14.30, sobota-wtorek, czwartek, godz. 10.30, 14.30, środa, godz. 9.40, 14.30, 3D – piątek, godz. 16.40, sobotaniedziela, godz. 12.10, 16.40, poniedziałek-czwartek, godz. 9.15, 12.10, 16.40

d Turbo Historia niepozornego ślimaka, który nieoczekiwanie nabywa niezwykłych mocy pozwalających mu rozwijać zawrotną szybkość. Postanawia więc zrealizować swe największe marzenie: wziąć udział w wielkim wyścigu.

Multikino: sobota, niedziela, godz. 9.50, poniedziałek, środa, czwartek, godz. 11.30, wtorek, godz. 12.30

d Poranki dla dzieci Parauszek i przyjaciele, Barbie Mariposa i baśniowa księżniczka

Multikino: sobota, niedziela, godz. 10.30, 12

d Kumba

d Grawitacja

Wszystkie zwierzęta w Afryce wiedzą, że zebra bez pasów jest jak słoń bez trąby i lew bez grzywy. Kiedy jesteś zebrą i rodzisz się pasiasty do połowy, życie potrafi być bardzo skomplikowane. Na własnej skórze przekonuje się o tym Kumba – jedyny na świecie przedstawiciel pasiastych, któremu natura poskąpiła pełnego umaszczenia. Odtrącony przez rodzinne stado, Kumba wyrusza na poszukiwanie magicznego źródła, w którym – jak stara głosi legenda – pierwsze zebry zyskały swoje pasy...

Dr Ryan Stone, znakomity inżynier medyczny, wraz z astronautą-weteranem Mattem Kowalskim odbywają swoją pierwszą misję na statku kosmicznym. W czasie pozornie rutynowego spaceru w przestrzeni kosmicznej następuje katastrofa. Statek zostaje zniszczony, pozostawiając Stone i Kowalskiego zupełnie samych – przywiązanych jedynie do siebie, krążących w ciemności. Ogłuszająca cisza mówi, że utracili wszelki kontakt z Ziemiąi jakąkolwiek szansę na ratunek. Strach zamienia się w panikę, każdy oddech pomniejsza i tak niewielką ilość tlenu, jaka im pozostała. A jedyną drogą do domu może okazać się jeszcze większe pogrążenie się w przerażającej nieskończoności kosmosu.

Multikino: 2D – piątek, godz. 14.10, 16.15, sobota-poniedziałek, czwartek, godz. 9.10, 14, 16.10, wtorek, godz. 15, środa, godz. 14, 16.10 Rejs: czwartek, sobota, godz. 16, niedziela, godz. 14

Rejs: czwartek, sobota, godz. 18, niedziela, godz. 16 Multikino: piątek-niedziela, godz. 19, 21.20, poniedziałekczwartek, godz. 9.50, 19, 21.20 d Nie zapomnij mnie Rodzice Davida byli w latach 60. ub. wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. „otwartym związku”. Teraz ich wzajemne relacje są poddane testowi, ale dzieje się to w dramatycznych okolicznościach. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe wyzwanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny na nowo i zmusza do głębokiej refleksji nad życiem, jakie wszyscy prowadzili dotychczas.

Rejs: wtorek, godz. 18, środa, godz. 20.15

(DMK/HS)

adresy, telefony d Rejs ul. 3 Maja 22 tel. (59) 84 35 434 e-mail: kinorejs@wp.pl www.kinorejs.emcek.pl d Multikino ul. Szczecińska 58 tel. (59) 712 18 10 e-mail: slupsk@multikino.pl www.multikino.pl


teraz zapowiadamy

18

czwartek, 31 października 2013 r.

zaproszenia Kiedy: 31 października, od godz. 16 Gdzie: ulice miasta, galerie handlowe Zombie, czyli żywe trupy, pojawią się w czwartkowe popołudnie na ulicach w centrum miasta, w centrach handlowych i w okolicy starego cmentarza. Przerażające stwory zapraszają do flash moba wszystkich chętnych.

4Maraton zumby

Matka walczy o pamięć W czwartek wieczorem, podczas teatralnych zaduszek, w Rondzie zobaczyć będzie można spektakl Matka Mejra i jej dzieci w wykonaniu Caryl Swift i reżyserii Stanisława Miedziewskiego. Monodram powstał w oparciu o fragmenty tekstów: Jakbyś kamień jadła Wojciecha Tochmana, i Urodziłam się z łopatą Ryszarda Bilskiego, dotyczące masakr etnicznych na Bałkanach w latach 1992-95. Tytułowa Matka Mejra towarzyszy doktor Ewie Klonowskiej w oczekiwaniu na odnalezienie szkieletu jej córki i syna. Mejra wie, jaki los spotkał jej dzieci, ich zwłoki nie mogą być jednak pochowane. Szkielety Dautoviców mieszają się z kośćmi innych Muzułmanów na wielu stosach, zakopanych w ziemi albo zwyczajnie wrzuconych do jaskiń. Kluczem do połączenia zmarłych z żywymi jest dr Ewa Klonowska, urodzona we Wrocławiu, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek medy-

Kiedy: 31 października, godz. 18 Gdzie: Słupski Ośrodek Kultury, ul. Braci Gierymskich 1 Wszyscy ci, którzy lubią się ruszać, powinni w czwartek przyjść do Słupskiego Ośrodka Kultury na halloweenowy maraton zumby. Na uczestników czekają dwie godziny świetnej zabawy prowadzonej przez dwie instruktorki Zumba Fitness. W zajęciach mogą wziąć udział wszyscy, którzy kochają taniec, ruch i gorące muzyczne rytmy. Zumba nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz nie przewiduje granic wiekowych. Osoby, które postanowią zatańczyć w przebraniach, mogą liczyć na specjalną promocję przy zakupie biletów wstępu. Wejściówki dla dzieci do 13 lat kosztują 15 zł (w przebraniu – 10 zł), osoby starsze płacą 25 zł (w przebraniu – 20 zł).

w formacji break dance, wielokrotny reprezentant Polski z mistrzostw świata, reprezentant historycznej grupy N.A.S.A. Koszalin, instruktor z wielkim doświadczeniem, pracujący z dziećmi oraz młodzieżą, którzy odnoszą sukcesy na arenie ogólnopolskiej. Szczegółowe informacje pod nr tel. 512 373 710.

4Upiorna zabawa

4Zapisz się na batik

w Kellerze

Kiedy: 1 listopada, godz. 21 Gdzie: Pub Keller, ul. Murarska 6 Na Halloween party możecie się wybrać jutro do Kellera. O dobrą muzykę do rana zadbają: Monsieur Szwed, Mikey P oraz Black eM. W programie są również przewidziane niespodzianki dla wszystkich i nagrody dla tych, którzy przyjdą przebrani.

4Tańcz break dance Kiedy: 2 listopada, godz. 10 Gdzie: Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, ul. Wodna 20/4 Do świetlicy Centrum Kultury w sobotę będzie się można wybrać na zajęcia break dance dla dzieci i młodzieży. Poprowadzi je Marcin Grzybowski, trzykrotny mistrz Polski

Kiedy: do połowy listopada Gdzie: Słupski Ośrodek Kultury, ul. Braci Gierymskich 1 Pracownia Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury rozpoczyna zapisy na zajęcia. Batik to technika malarska polegająca na wielokrotnym nakładaniu na tkaninę wosku oraz barwinków. Uczestnicy zajęć spotykają się z instruktorką raz w tygodniu i podczas indywidualnych warsztatów przygotowują kolejne etapy obrazu aż do gotowego dzieła. Poznają praktyczne i teoretyczne zagadnienia związane z batikiem, malarstwem oraz kulturą Indonezji. W zajęciach uczestniczyć mogą dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy pod nr. tel. 59 845 64 41 lub osobiście w sekretariacie SOK przy (DMK) ul. Braci Gierymskich 1.

cyny sądowej na świecie, członkini Amerykańskiej Akademii Nauk Sądowych. Od ponad 15. lat z grobów rozsianych po całej Bośni wydobywa ludzkie szczątki. Matka

Mejra ukazuje heroiczną walkę z żywymi o prawa umarłych. Mówi też o potrzebie uwolnienia się od żałoby. Spektakl jest wołaniem o sprawiedliwość wobec niewinnych i zapo-

mnianych. Początek monodramu dzisiaj o godz. 19 w teatrze Rondo. Bilety kosztują 20 i 10 zł. DANIEL KLUSEK

FOT. DKRAKOWIEC.FILES.WORDPRESS.COM

4Zombie w mieście

wystawy

4Między tradycją

4Popławski

Kiedy: do 1 grudnia Gdzie: Muzeum Pomorza Środkowego, ul. Dominikańska 5 Wystawę prac Moniki-Marii Dotzer pn. Sztuka między tradycją a nowoczesnością oglądać można w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego. Wystawa obejmuje ponad 120 prac artystki, urodzonej w 1940 r. w Słupsku i mieszkającej obecnie w Kilonii-Kronshagen. Twórczość Moniki-Marii Dotzer jest bardzo różnorodna i obejmuje dzieła z tradycyjnych dziedzin sztuki jak malarstwo (pejzaże, martwe natury, portrety), grafika, rzeźba, jak również instalacje i innowacje artystyczne, np. figury z drutu, książki artystyczne lub prace powstałe przy użyciu płatów farby. Na uwagę zasługuje zarówno bogactwo tematów, jak i materiałów, technik i formatów dzieł. Od 1998 r. artystka dużo wystawia, jej prace pokazywane były w ramach wielu wystaw indywidualnych i grupowych. Ekspozycja w Słupsku jest pierwszą prezentacją prac artystki w mieście, w którym się urodziła.

Kiedy: do 12 listopada Gdzie: sala wystawowa teatru Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a W sali wystawowej teatru Rondo oglądać można wystawę Tomasza Popławskiego pt. W krzywym zwierciadle. Wśród kilkudziesięciu prac wykonanych w różnorakich technikach, bo znajdziemy tam malarstwo, pastel, rysunek, kolaż, ceramikę, a nawet instalacje – odszukać można całe uniwersum tematów: miłość, granice ludzkiej moralności i normy społeczne, patologie, ortodoksyjną pruderię i hipokryzję. Jednakże motywem, który wydaje się najważniejszym i najbardziej eksploatowanym w twórczości Tomasza Popławskiego, jest człowiek i jego stosunek do rzeczywistości. Zwłaszcza tej znanej z przestrzeni publicznej i medialnej. Wstęp jest wolny.

a nowoczesnością

w krzywym zwierciadle

4Oko na młodych Kiedy: do 30 listopada Gdzie: Galeria Kameralna i Baszta Czarownic w Słupsku, Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 7 to siódma edycja projektu realizowanego od 2001 r. przez naszą Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej. Założeniem festiwalu jest promocja młodych, poszukujących artystów, którym warto dać możliwość konfrontacji z innymi artystami, krytykami sztuki oraz szeroką publicznością. Prace 23 autorów prezentowane są w Galerii Kameralnej i Baszcie Czarownic w Słupsku oraz Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wstęp na wystawę jest wolny.

4Wspomnienie z Kresów

Kiedy: do końca października Gdzie: Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, ul. Niedziałkowskiego 6 Prace Heleny Has i Ireny Lipskiej oglądać można w budynku SCOPiES. Obydwie panie łączy pochodzenie z Kresów Wschodnich oraz przeżycia związane z tragedią lat wojennych w ich latach młodzieńczych. Są też niezwykle uzdolnione i wrażliwe na piękno przyrody, co odzwierciedlają w swoich pracach.

Helena Has prezentuje prace będące wspomnieniem z Kresów, jego niepowtarzalnego piękna, ale także tragicznej historii Wołynia w latach 40. minionego wieku. Z kolei Irena Lipska pokazuje rysunki koni, wykazując przy tym niezwykłą znajomością ich anatomii oraz umiejętnością wydobywania ich urody przy pomocy ołówka. Wstęp wolny.

4Kluki jak malowane Kiedy: do końca października Gdzie: Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera Rok 2013 jest rokiem jubileuszu 50-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Z tej okazji w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera otwarto wystawę obrazów artystów nieprofesjonalnych, którzy malowali Kluki w czasie trwającego w sierpniu IV Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Śladami Maxa Pechsteina. W plenerze uczestniczyło 15 osób: z powiatu słupskiego, powiatu cieszyńskiego, niemieckiego powiatu Hezogtum Lauenburg, ze Słupska i Schwerinu w Niemczech oraz ze Szwecji. Wstęp jest wolny. (DMK)

sportowy weekend

4Koszykówka

4Piłka nożna

Koszykarze Energi Czarnych Słupsk drugi raz z rzędu zagrają przed własną publicznością. W sobotę w hali Gryfia zmierzą się z Rosą Radom, rewelacyjnie grającą w tym sezonie. Goście, podopieczni Wojciecha Kamińskiego, do tej pory trzy razy grali w lidze i trzy razy wygrywali. Fakt, że ich rywale, Stabill Jezioro Tarnobrzeg, Polpharma Starogard Gdański i Kotwica Kołobrzeg nie należą do tuzów ligi, ale i takie mecze trzeba w drodze do play off wygrywać. Początek spotkania – godz. 19.

x Piłkarze Gryfa Słupsk, po rekordowym zwycięstwie z Piastem Człuchów 14:1, wyjeżdżają zweryfikować swoje umiejętności. Zmierzą się z KS Chwaszczyno. To będzie mecz o czwarte miejsce w tabeli. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11 w sobotę. x Pomorze Potęgowo ostatnio przegrywa. Teraz ma szansę na zwycięstwo, bo powalczy z ostatnim w tabeli Koralem Dębnica. Mecz odbędzie się w sobotę o godz. 13 w Potęgowie.

x 3 listopada odbędzie się trzynasta kolejka zmagań słupskiej klasy okręgowej. Zagrają: MKS Debrzno – Diament Trzebielino (godz. 14), GTS Czarna Dąbrówka – Swe Pol Link Bruskowo Wielkie (godz. 14), Karol Pęplino – Czarni Czarne (godz. 13), Rowokół Smołdzino – Jantar Ustka (godz. 14), Start Miastko – Kaszubia Studzienice (godz. 14), Skotawia Dębnica Kaszubska – Pomorze II Potęgowo (godz. 13), KS Damnica – Koral II Dębnica (godz. 13). x Jeśli chodzi o klasę A, to także w niedzielę rozegrane zostaną

spotkania jedenastej kolejki grupy I, A – klasy. Zagrają: Garbarnia Kępice – Zenit Redkowice (godz. 13), Jantaria Pobłocie – Słupia Kobylnica (godz. 12.30), Wybrzeże Objazda – Unia Korzybie (godz. 13), Echo Biesowice – Start Łebień (godz. 11), Sparta Sycewice – Słupia Kwakowo (godz. 14), Barton Barcino – Polonez Bobrowniki (godz. 11), Chrobry Charbrowo – Granit Kończewo (14).

4Lekkoatletyka Trwa akcja ogólnopolska Biegam,

bo lubię. Zajęcia z Tomaszem Czubakiem w sobotę w godz. 9.3010.30 na stadionie 650-lecia przy ul. Madalińskiego.

4Siatkówka 17 listopada w hali widowiskowo-sportowej w Jezierzycach, rozpoczynają się rozgrywki II Amatorskiej Ligi Siatkówki. Drużyna zgłoszona do rozgrywek musi liczyć od 8 do 12 zawodników, w tym minimum jedna kobieta. Zawodnicy zgłoszeni do rozgrywek muszą być mieszkańcami gminy Słupsk bądź

też muszą uczyć się lub pracować na terenie gminy. Zgłoszenia przyjmuje do 15 listopada Ewelina Urban w sekretariacie Urzędu Gminy Słupsk /I piętro/, e-mail: info@gminaslupsk.pl.

4Brydż 29. tura rozgrywek brydżowych w ramach 31. Grand Prix Ustki w brydżu sportowym: wtorek, 4 listopada, godz. 17. Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy Energetyk w Ustce przy ul. Kościuszki 18. (RES)


teraz z przymrużeniem oka

hyde park...

... czyli rewelacje tygodnia Œmiesz¹, choæ czasem to, niestety, œmiech przez ³zy. Bywaj¹ te¿ ¿enuj¹ce lub przera¿aj¹ce. Oto bardzo subiektywna lista g³upot, wpadek i œmiesznostek minionego tygodnia.

5. Niemcy są oburzeni, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego podsłuchuje rozmowy telefoniczne kanclerz Angeli Merkel. Szef MSZ RFN Guido Westerwelle zażądał wyjaśnień od amerykańskiego sojusznika. W odpowiedzi prezydent Barack Obama oświadczył, że Merkel nie jest i nie będzie podsłuchiwana. Że nie była, nie powiedział. Premier Donald Tusk stwierdził, że nie ma kompleksów z tego powodu, że Polacy nie byli podsłuchiwani. Skąd wie, że nie byli?

ploty, plotki, ploteczki

19

komentarzyk

4Niezatapialny – takim mianem ochrzcili Macieja Kobylińskiego najbliżsi współpracownicy po przetrwaniu kolejnego referendum. Kobyliński nie ma ostatnio lekkiego żywota w samorządzie. Najpierw z ledwością wygrał wybory w drugiej turze większością zaledwie trzystu głosów, do tego przetrwał dwa referenda, organizowane rok po roku. Złośliwcy twierdzą, że teraz po Kobylińskim choćby i potop. Kolejnym celem strategicznym wodza jest ruszenie z budową akwaparku i miejskiego ringu. Jeżeli zamierzenia się powiodą, jest już prawie pewne, że Maciej Kobyliński będzie kandydował na kolejną kadencję. Wieść gminna niesie, że niezatapialny celebrował dość hucznie sukces w progach swojej łupawskiej rezydencji do późnych godzin nocnych. W sumie: zatapialny czy niezatapialny, ale odreagować stres jakoś trzeba...

4Odwaga czy misja straceńcza? Jeszcze nie wyłoniono nowego wykonawcy na dokończenie budowy akwaparku, a tu na światło dzienne wychodzą kolejne ciekawe fakty. Okazało się, że w czerwcu tego roku Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji zlecił wykonanie zmian projektowych w akwaparku. Plotka głosi, że zmian dokonywał jeden ze znanych słupskich architektów, a miasto zapłaciło za nie potężne pieniądze. Co ciekawe, sprawą zajął się nie radny Kujawski, który od początku interesuje się budową akwaparku, tylko radny Wojciech Gajewski, przewodniczący klubu radnych SLD. Czy to oznacza jednoznaczne oderwanie się radnego od prezydenta i rozpoczęcie batalii o przywództwo na lewicy? Jedno jest pewne: prezydent nie będzie zadowolony z aktywności radnego w tym zakresie. Czy radny Gajewski za bardzo się nie pospieszył?

Nic się nie stało, słupszczanie. Nic się nie stało... FOT. ARCHIWUM

czwartek, 31 października 2013 r.

ługo zastanawiałam się nad tym, co w tym tygodniu skomentować. Siłą rzeczy tematem wiodącym i nakręcającym życie w mieście jest referendum. Opadł już bitewny pył, ale emocje jeszcze długo, długo będą w nas buzowały. Wielu zadaje sobie pytanie – dlaczego znów się nie udało? Jak się okazało, radni nie zdołali przekonać ludu do podzielenia ich zdania. No bo z drugiej strony, jak tu wybrać pomiędzy złym a jeszcze gorszym? To pytanie z serii retorycznych. Wielu indagowanych przeze mnie znajomych i nieznajomych, bardziej zaangażowanych lub mniej zaangażowanych w odwołanie „króla słońce”, jak za plecami nazywany jest przez antagonistów Kobyliński, twierdziło, że nie poszło do urn przez zawiązaną na siłę tragikomiczną i wielce fatalną koalicję. Całkiem spora część potencjalnych wyborców ocenia ten ruch jako strzał we własne kolano. Takie głosy słychać było zresztą jeszcze przed referendum. Nasi lokalni kacykowie, z których część tuż przed referendum wychynęła z czeluści niebytu i nicości, pokazali wiele razy, że pod płaszczykiem ich chęci naprawiania popsutej rzeczywistości, kryją tak naprawdę niezbyt czyste intencje. Farbowany lis zawsze pozostanie farbowanym lisem. I nie pomógł zrewitalizowany, szeroki uśmiechy radnej, która sama ma nie do końca wyjaśnioną sytuację prawną. Nie pomogło wylewanie wiader pomyj na łamach gazetki bardzo niskich lotów. Platforma Obywatelska zaś dostała kolejnego prztyczka w nos – cel nie uświęca środków, a nagłe, wynikające z potrzeby chwili bratanie się z okrętowymi ciurami, nie kończy się dobrze. Tak było poprzednio, tak było teraz i na wieki wieków

D

KATARZYNA SOWIŃSKA

(PIRANIA)

1. Rosjanie zmienili kwalifikację czynu wobec aktywistów Greenpeace’u, którzy na statku Arctic Sunrise zostali aresztowani przez rosyjskich żołnierzy straży granicznej po próbie szturmu platformy wiertniczej Gazpromu na Morzu Peczorskim. Ekologom pierwotnie postawiono zarzut piractwa zagrożony w Rosji karą więzienia do lat 15. Po zmianie kwalifikacji na chuligaństwo, kary więzienia mogą wynieść do lat siedmiu. Też mi pociecha. HENRYK SOBOLEWSKI

Reklamowane jako najdelikatniejsze i najlżejsze rzęsy dostępne na rynku. Podobno otrzymuje się je poprzez ostrożne czesanie wyselekcjonowanych, żywych syberyjskich norek hodowlanych. Odbywa się to bez szkody dla zwierząt, które dopiero później są zabijane dla pozyskania futer. Czy te rzęsy są naturalnie piękne? Skoro tak, to komplementem musi być po(HS) wiedzenie: – Masz w sobie coś z norki.

micha³ki

Zalecał picie wody a sam pił wino

Biskup diecezji limburskiej Franz Peter Tebartz-van Elst, który wybudował sobie rezydencję, wydając na ten cel 31 mln euro, został zawieszony przez papieża Franciszka w pełnieniu swoich obowiązków i zmuszony do opuszczenia na czas nieokreślony swojej diecezji. Dymisji biskupa zażądali parafianie. Papież Franciszek, który często podkreśla znaczenie skromności i pokory, po raz pierwszy w swoim pontyfikacie ukarał duchownego za rozrzutność. Tymczasem Franz-Peter Tebartz-van Elst wiernych namawiał do ubóstwa, a sam pławił się w luksusie. Biskup już miał postawione zarzuty kłamstwa, kiedy pierwszą klasą poleciał odwiedzić ubogich w Indiach, po czym kłamał, że leciał klasą drugą. Tebartz-van Elst obejmował swój urząd pod hasłem „oszczędzać i odnawiać”. Diecezja limburska należąca do metropolii Kolonii obejmuje części Hesji i Nadrenii-Palatynatu, żyje w niej około 650 tys. katolików.

Nikt nie chce u siebie grobu zbrodniarza

Hitlerowski zbrodniarz wojenny Erich Priebke zostanie pochowany w sekretnym miejscu, może we Włoszech, a może w Niemczech – ogłosił w Rzymie adwokat zmarłego 11 października kapitana SS, skazanego we Włoszech na dożywocie za udział w egzekucji w 1944 r. 335 mieszkańców Wiecznego Miasta. Mecenas Paolo Giachini poinformował, że zostało zawarte porozumienie w sprawie miejsca spoczynku Priebkego. Jego pochowania odmówiły władze Rzymu. Burmistrz Ignazio Marino argumentował, że grób sprawcy masakry rzymian w tym mieście byłby zniewagą. Władze kościelne zakazały księżom diecezji Rzymu udziału w jego pogrzebie. Po oprotestowanej próbie pochowania zbrodniarza, trumna z jego ciałem znajduje się (znajdowała się?) na lotnisku wojskowym w Pratica di Mare koło włoskiej stolicy. Priebke skazany na dożywocie w 1998 r. odbywał tę karę w areszcie domowym. Wcześniej przez (HS) prawie pół wieku ukrywał się w Argentynie.

FOT. MARCIN KAMIŃSKI

2. Do tragicznej pomyłki doszło w Kalifornii, gdzie 13-letni Andy Lopez znalazł zabawkowy karabin Kałasznikowa i szedł z nim do swojego przyjaciela. Po drodze spotkał dwóch pomocników szeryfa patrolujących ulice. Jak podaje policja, nie rozpoznali oni od tyłu, że mają do czynienia z nastolatkiem i dwukrotnie zażądali odłożenia broni. Chłopak się obrócił, kierując lufę zabawkowego karabinu w stronę funkcjonariuszy. Policjanci zaczęli strzelać, chłopiec zginął.

foto

3. Francuskie kluby piłkarskie zagroziły strajkiem w ostatni weekend listopada na znak protestu przeciwko planom rządu dotyczącym zwiększenia do 75 proc. podatku dla milionerów. W tych dniach nie odbędą się mecze pierwszej i drugiej ligi, a jednocześnie będzie głosowanie parlamentu nad wprowadzeniem podatku. Wielu piłkarzy występujących w lidze francuskiej jest multimilionerami. Kluby obawiają się, że wysokie podatki zmuszą ich do emigracji.

KLAPS

4. Sklepy w Norwegii musiały wycofać ze sprzedaży partię zabawek przedstawiających odcięte części ludzkiego ciała. Odcięte ręce dla żartu zapakowano w taki sposób, jak zwykle pakuje się surowe mięso, i umieszczono z wyrobami mięsnymi. Wywołało to takie oburzenie wśród klientów, że właściciele supermarketów błyskawicznie musieli zareagować. Pomysłodawcy chcieli w ten sposób zarobić na halloween, ale zawiodło ich poczucie dobrego smaku.

szpila

Remont widmo

Od kilku miesięcy trwa remont ul. 3 Maja, przy okazji zamknięta została przylegająca ul. Chrobrego. Mija już trzeci miesiąc, a na ulicy ani śladu szczątkowych chociażby prac remontowych. Mieszkańcy mają nie lada problem, ponieważ nie mogą dojechać do swoich domów. Jedynym działaniem wskazującym na ewentualny remont było zwinięcie asfaltu. Potem przez trzy miesiące nie działo się nic. Odpowiedzialni za remont udzielają mało przekonujących wyjaśnień uzasadnianiających bezsens utrudnienia żywota ludziom. Planistom remontu – szpila. PIRANIA


20

teraz reklama

czwartek, 31 paĹşdziernika 2013 r.

732013K03A

Ts 31 10  
Ts 31 10  

Teraz Słupsk, 31 października 2013

Advertisement