Page 1

Nisan 2013

Tasar覺m: www.tetrailetisim.com


Terakki’de dijital çağ:

Öğrenciler üretiyor Dijital çağın getirdiği olanakları köklü eğitim geleneğine entegre eden Terakki, geleceğin aydınlık nesillerini yetiştirmeye devam ediyor. Bu çerçevede Terakki, eğitimin merkezine “öğrenci”yi alıyor. Terakki öğrencileri tüm süreçlere katılıyor ve inisiyatif kullanıyorlar. Paylaşmanın erdemi Tüketim çağında üretimi esas alıyor ve paylaşmanın erdemine inanıyorlar. Terakki’de, sorun çözebilen, sorumluluk alabilen, rekabeti önemseyen ve ekip çalışmasına yatkın öğrenciler yetişiyor. Sanat, bilim, teknoloji... Terakkililer yeteneklerini her alanda özgürce geliştirebiliyorlar. Sanatı, bilimi ve teknolojiyi bir araya getirerek birbirinden yenilikçi uygulamalara imza atıyorlar. Dünyada bir “ilk”... Çocukların ürettiği eğitsel uygulamalar tüm dünyada büyük yankılar uyandırıyor ve ödüller kazanıyor. Terakki öğrencileri, hayata geçirdikleri uygulamalarla dünyada bir “ilk”i başarıyorlar.


Çizgi film:

Bir Terakki geleneği Çizgi film, Terakki’nin köklü geleneklerinden biri! 1998 yılında faaliyete geçen çizgi film stüdyomuzda bugüne kadar 100’e yakın çizgi film ürettik. Çizgi film ve animasyon etkinliklerine anaokulunda başlıyoruz. 5. sınıfa kadar süren bu etkinlikler sayesinde hayallerimizi çizgilerle ifade edebiliyor, böylece etkinliklerimizi daha zevkli hale getiriyoruz. Ürettiğimiz tüm filmlerin çekimini, montajını ve seslendirmesini de biz yapıyoruz. Bu filmleri şimdi de mobil uygulamalara dönüştürüyoruz. Dijital çağda, dijital eğitim içeriklerimizi bizzat biz üretiyoruz.

biz üretiyoruz Terakkili öğrenciler olarak

dijital eğitim içeriklerimizi

En büyük yardımcımız öğretmenlerimiz. Bizi sürekli yüreklendirip heves ve heyecan verdiler, yol gösterdiler.


Terakki’nin kahramanları:

Bubble ve Pebble

Terakkili çocukların hayat verdiği kahramanların başında “Bubble” ve “Pebble” geliyor. Bubble ve Pebble’ın hem mobil uygulama hem de çizgi film versiyonları var. Bubble ve Pebble’in kendine ait bir internet sitesi de bulunuyor. Sitede birbirinden ilginç İngilizce oyunlar yer alıyor. Siteye, www.bubbleandpebble.com adresinden ulaşılabilir.

Bubble ve Pebble karakterleri 2010’da 6 yaş grubu anaokulu çocukları tarafından yaratıldı. Pembe kıvırcık saçlı Pebble ve mavi saçlı Bubble, sadece Terakkililere değil,Türkiye ve dünyadaki tüm çocuklara arkadaşlık ediyor, onları eğlendiriyor.


Bütün etkinlikler elele

Öğrenirken de, üretirken de

Müzik etkinliğinde matematik, matematik etkinliğinde resim, resim etkinliğinde bilgisayar, bilgisayar etkinliğinde İngilizce… Terakki’de bütün etkinlikler elele… Biz Terakkililer, yaparak, yaşayarak ve üreterek öğreniyoruz. Eğitsel uygulamalarımızı üretirken bütün etkinliklerin olanaklarından yararlandık. Resim etkinliğinde çizdiğimiz karakterleri, çizgi film etkinliğinde canlandırıp İngilizce etkinliğinde seslendirdik. Etkinliklerin hayatla ilişkisini kurarak etkinliklere hayat kazandırıyoruz. Ortaya çıkardığımız ürünlerle hem biz zenginleşiyoruz, hem de hayat…

ekibiz biz bir

Bilişim Teknolojileri ve İngilizce öğretmenlerimiz, anaokulu 6 yaş grubu çocuklarıyla beraber dijital oyun yazılımlarını oluşturmak için ekip halinde çalışıyorlar.


Amaç, çocukların sanat ve İngilizce etkinliklerinde yaratıcılıklarını göstermelerini sağlamak; İngilizcenin sadece sınıfta değil, hayatın içinde de olduğunun farkına varmalarına yardımcı olmak; telefonlarındaki uygulamaların nasıl yaratıldığını keşfetmelerine ve kendi eğitim materyallerini kendilerinin üretmelerine olanak tanımaktır.

Karakterler bütün özelliklerini çocukların çizdiği resimlerden aldılar. Karakterlerin isimlerine, yine aynı yaş grubu çocukları karar verdiler.


Paylaşmak güzeldir Ürettiğimiz değerleri paylaşmaktan birer Terakkili olarak büyük bir zevk duyuyoruz çünkü bize göre, paylaşmak en büyük erdemdir. Ortaya çıkan uygulamalardan sadece ülkemizdeki çocuklar değil, tüm dünya çocukları yararlanabiliyor. Internet üzerinden ücretsiz olarak erişilebilen bu uygulamalar herkese açık. Bu tavrımız sayesinde “eğitimde fırsat eşitliği”ne de büyük bir katkı sağladığımızı düşünüyoruz. Ürettiklerimizi paylaşarak büyük bir sosyal sorumluluk projesine de imza atıyoruz.

Bilginin

paylaştıkça

çoğalacağını biliyor,

ürettiğimizi

paylaşıyoruz Mobil uygulamalarımızın bu kadar etkin olmasının en önemli nedenlerinden biri, öğretmenlerimizin birikim ve deneyimleridir. Terakki’de 2008 yılından bu yana öğrenciler İngilizcelerini kendi ürettikleri dijital oyunlarla pekiştiriyorlar.


Terakki’nin “Bubble”, “Pebble” ve “Daisy” gibi çizgi kahramanları çocuklara her alanda yol gösteriyor. Bu kahramanların yer aldığı dijital oyunlardan tüm dünya çocukları rahatlıkla yararlanabiliyor.


Dünyada bir ilk! “Bubble and Pebble”ın mobil uygulaması, “dünyada bir ilk” olma özelliğini taşıyor. Çizimleri biz çocuklar tarafından yapılan ve bu özelliğiyle dünyanın ilk uygulaması olan “Bubble and Pebble”, tüm dünyadan büyük övgüler alıyor. Bu uygulama, 2011 yılında MEDEA tarafından tüm dünya çocuklarının da kullanabileceği “Yüksek Derecede Önerilen” bir uygulama olarak ödüllendirilmiştir.

Terakkili öğrenciler olarak

gururluyuz,

dünyada

ilk

”iz

“Bubble and Pebble” projesi, E-Learning Ödülleri 2010 Microsoft Üstün Öğretmen kategorisinde ikincilik ödülü ve Medea Ödülleri 2010 Yüksek Derecede Önerilen Ödülü kazandı. Ayrıca, “2012 ve 2013 British Council ELTons Ödülleri”nde Türkiye’den tek okul olarak Terakki ilk 6’ya girdi.


Eğitsel dijital uygulamalar alanında dünya ödülleri Terakki’nin!

The English-Speaking Union (ESU) ile Cambridge University Press’in ortaklaşa düzenledikleri “İngilizce Eğitim Ödülleri 2011” kapsamında “Yazarlık Ödülü” Terakki’ye verildi. Bu prestijli ödüllerin mimarı elbette Terakkili öğrenciler!


Sihirli sözcük:

“Terakki” Ürettiğimiz uygulamalar, iPhone/ iPad veya Android cihazlarından “Terakki” kelimesi aratılarak ücretsiz indirilebilir. Şu ana kadar uygulamaların indirilme sayısı 20.000’i geçti.


Bubble and Pebble Story “Bubble and Pebble”, Terakkili çocuklar tarafından geliştirilmiş, İngilizce interaktif hikâye uygulamalarıdır. Uygulamaların hikâyeleri anaokulu 6 yaş grubundaki çocuklar tarafından oluşturulmuş, resmedilmiş, animasyonları yapılmış ve seslendirilmiştir. Hikâyeleri okurken, animasyonlar tekrar oynatılabilir ve nesneler taşınabilir. “Bubble and Pebble” dünyada çocuklar tarafından yaratılan ilk iPhone/iPad uygulamasıdır.

Daisy and Drago “Daisy and Drago”, Terakkili çocuklar tarafından geliştirilmiş, İngilizce interaktif hikâye uygulamalarıdır. Uygulamaların hikâyeleri anaokulu 6 yaş grubundaki çocuklar tarafından oluşturulmuş, resmedilmiş, animasyonları yapılmış ve seslendirilmiştir. Hikâyeleri okurken, animasyonlar tekrar oynatılabilir ve nesneler taşınabilir.

Daisy and Drago - The Magic Wand “Daisy and Drago - The Magic Wand”, Terakkili çocuklar tarafından geliştirilmiş, İngilizce interaktif hikâye uygulamalarıdır. Uygulamaların hikâyeleri anaokulu 6 yaş grubundaki çocuklar tarafından oluşturulmuş, resmedilmiş, animasyonları yapılmış ve seslendirilmiştir. Hikâyeleri okurken, animasyonlar tekrar oynatılabilir ve nesneler taşınabilir.

Dictionary by Kids “Dictionary by Kids” Terakkili çocuklar tarafından geliştirilmiş İngilizce sözlüktür. Bu uygulama, anaokulu 6 yaş grubundaki çocuklar tarafından resmedilmiş, animasyonları yapılmış ve seslendirilmiştir. Sözlük, 15 kategoriden oluşmaktadır. Her kategorinin içerisindeki kelimeler hem dinlenebilir, hem de okunabilir. Ekrana dokunularak, animasyonlar tekrar oynatılabilir.


Mobil Yazılım Kulübü:

“Mobil Ders” Mobil Yazılım Kulübümüzde ürettiğimiz oyun ve uygulamalarla derslerimiz de “mobil” hale geliyor. “Mobil Ders”, Terakki’de... Terakki, App Store ve Play Store’da...


Elephantine Memory Bilişim Teknolojileri öğretmenimizin 6. ve 7. sınıf Mobil Yazılım Kulübü öğrencilerinin katkısıyla geliştirdiği ve her yaştan kullanıcının oynayabileceği “Elephantine Memory”, kısa süreli hafızanızı güçlendirir, zihin egzersizi yapmanızı sağlar.

FisHelp “FisHelp”, Türkiye’deki denizlerde yaşayan balık türleri ve balık tutma konularında Türkçe ve İngilizce bilgi veren bir uygulamadır. Hamsi, lüfer, kalkan, yerli somon, levrek, istavrit, mezgit, çipura vb. balık türleri hakkında, balıkçılığa ilgisi olan herkesi bilgilendirebilecek olan bu uygulama 6, 7. ve 8. sınıf Mobil Yazılım Kulübü öğrencilerinin katkısıyla geliştirilmiştir.

Hungry Bird Story “Hungry Bird Story” 6. ve 7. sınıf Mobil Yazılım Kulübü öğrencileri tarafından kurgulanarak geliştirilmiştir. Ekran görüntülerini ve “Hungry Bird” karakterini öğrencilerin çizerek tasarladığı oyunda kuş yiyecekleri toplamaya çalışmaktadır. Oyun iki farklı seçenekte oynanabilmektedir. Hikâye bölümü seçilirse ilerlemek için kuşun yiyecekleri toplaması gerekir. Her bir yiyecekten en az 20 adet toplanırsa oyun biter. Klasik bölümü seçilirse, istenilen yiyecekle oyun oyuncunun istediği kadar oynanabilir.

Math Island “Math Island” toplama, çıkarma, çarpma, bölme işlemleri becerilerini eğlenceli bir şekilde pekiştirebilmek için 3. sınıf öğrencilerinin katkısıyla geliştirilmiştir. İçerisinde her oynadığınızda rastgele gelen 50 işlem mevcuttur. Bir işlem doğru veya yanlış yapıldığında geri bildirimler gelir. Her işlem 5 farklı aşamadan oluşmaktadır. Her bir aşama tamamlandığında adanın bir bölümü elde edilmiş olur. Tüm adayı oluşturmak için tüm aşamaları tamamlamak gerekir.


Tasarım: www.tetrailetisim.com

www.facebook.com/terakkivakfiokullari

www.twitter.com/terakkiokullari

Ebulula Mardin Cad. Öztürk Sok. No: 2 34335 Levent - İstanbul • T. 0212 351 00 60 (Pbx) • F. 0212 351 00 50

Nisan 2013

www.terakki.org.tr

Profile for Terakki Vakfı Okulları

Terakki Mobil Uygulamalar  

Terekki'li Öğrencilerin Ürettiği Mobil Uygulamalar

Terakki Mobil Uygulamalar  

Terekki'li Öğrencilerin Ürettiği Mobil Uygulamalar

Advertisement