Gelisim 2016/1

Page 3

Terakki Vakfı Okulları Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi Sahibi Mehmet Güneş Terakki Vakfı Okulları Genel Müdürü

Editörden

Yayın Direktörü Demet Uysal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi Koordinatörü

Değerli Okurlar,

Editör Revan Çoban Uzman Psikolojik Danışman

Bu yıl yeryüzünün bembeyaz bir örtü ile kaplandığı bir günle girdik yeni yıla. Yavaş yavaş yağan kar taneleri sanki geçmişte yaşanmış acıları, üzüntüleri, karanlık günleri teker teker sildi hafızalarımızdan. Çocuksu bir sevinçle izlerken tüm bu güzelliği, yeni yıl daha ilk gününden neşe ve umut ekti yarınlarımıza.

Yayın Kurulu Berna Ergun Uzman Psikolojik Danışman Gülseren Kaya Uzman Psikolojik Danışman Revan Çoban Uzman Psikolojik Danışman Tasarım ve Uygulama M A T S I Y A H / matsiyah.co.uk Redaksiyon Dilek Özçelengir Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Fotoğraf Ahmet Naci Tacer Katkıda Bulunanlar Bora Gönenç Terakki Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Banu Akbaşlı Kurumsal İletişim Koordinatörü Baskı APA UNIPRINT / www.apa.com.tr Yayın Türü Süreli (yılda 2 kez) Sayı 11 / Ücretsizdir Dergideki tüm yazılar Terakki Vakfı Okulları Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi uzmanları tarafından hazırlanmıştır. Gelişim, Terakki Vakfı Okulları tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır. Gelişim’in ismi ve yayın hakkı Terakki Vakfı Okulları’na aittir. Gelişim’de yayınlanan yazı, fotoğraf, karikatür ve illüstrasyonların her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

gelisimdergisi@terakki.org.tr

Yaşamın getirdiği zorluklarla mücadele ederken hepimiz karanlıkta yakılan bir muma ihtiyaç duyarız. Bu mum bazen uzanan dost eli, bazen kulağımıza fısıldanan bir söz, bazen de satırların arasına gizlenmiş kelimeler olur. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Sevisi olarak bizler de Gelişim dergimizin yolunuzu aydınlatan bir ışık olmasını arzu ediyoruz. Dergimizde ele aldığımız konularda sorun ne olursa olsun mutlaka bir çözüm olduğunu göstermeyi hedefliyoruz. Bu sayımızın da her şeyden önce size umut vermesini diliyoruz. Sevgili Anne Babalar, Her ne olursa olsun yaşama tutunmanın yolu umutsa, sevgi, hoşgörü ve barış da insanca yaşamanın temel ilkesidir. Rekabetin giderek arttığı, bireysel arzuların her koşulda ön plana çıktığı günümüz dünyasında çocuklarımıza vereceğimiz bu değerler yarınlarımızı inşa eder. Bunun için her şeyden önce onlara model olmak önemlidir. Soğuktan üşümüş, aç kalmış bir sokak hayvanıyla karşılaştığımızda duyarlı davranabiliyorsak, televizyonda gördüğümüz, başkasının başına gelmiş acı bir olayı derinlerimizde hissedebiliyorsak, toplumsal ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe tepki gösterebiliyorsak çocuklarımız da bu duyarlılıkla var oluşlarını tanımlayacaklardır. Aksi halde sadece kendi ihtiyaçlarını temel alan ötekinin varlığını inkâr eden bir nesil yetiştirmiş oluruz. Çocuklarımıza bu değerleri kazandırırken aynı zamanda onların duygu ve düşünlerini ifade eden bireyler olmalarını desteklemek de önemlidir. Genellikle biz yetişkinler hayal kırıklığı, üzüntü, mutsuzluk, öfke gibi olumsuz duygular hissettiğimizde bu duyguları dile getirmekten kaçınırız. Sanki duyguları söylemek insanca zayıflıkları, eksiklikleri açığa vurmak gibi gelir bizlere. Oysaki duyguları paylaşmak öncelikle ilişkilerimizdeki duvarları yıkar. Çocuklarımız, anne babalarının da aynı kendileri gibi bir işte başarılı olamadıklarında üzüldüklerini, çaresiz ve yetersiz hissettiklerini bilirlerse onlar da kendi duyguları ile barışıp eksikliklerine tahammül edebilmeyi öğrenebilirler. Bunu yapabilen bir çocuk her şeyden önce kendi duygularına hoşgörü ile yaklaşabilir. Evet sevgili anne babalar, ne çok şey var değil mi çocuklarımızın bizden alacağı. Aslında yarınları şekillendirmek bizlerin elinde. Ne mutlu ki bu sorumluluğu hisseden, çocukları için en doğruyu yapmaya çalışan ebeveynlerle birlikteyiz. Dergimizde yer alan yazılara verdiğiniz önem, ilettiğiniz geri bildirimler, yüz yüze yaptığımız görüşmelerde, seminerlerde tüm içtenliğinizle yaptığınız katkılar yarınlar için umut ekiyor bizlere. Öncelikle size tüm bunlar için teşekkür ediyor, yeni yılın sizlere ve ülkemize hoşgörü, sevgi ve barış getirmesini diliyorum. Her zaman olduğu gibi dergimizle ilgili önerilerinizi ve sorularınızı gelisimdergisi@terakki.org.tr adresine iletmenizi bekliyorum. Sevgiyle Kalın.

Revan Çoban Uzman Psikolojik Danışman

01