Page 1

Sağlık ve İlaç Sektörü için Dijital Pazarlama, Mobil Teknoloji ve Sosyal Medya Aylık Trend Bülteni Ağustos 2013

socialtouch.com.tr


MART NİSAN MAYIS HAZİRAN TEMMUZ

Aylık Trend Bülteni, içinde bulunduğumuz ayda, global ve ulusal alanda öne çıkan dijital & mobil uygulamaları ve sosyal medya aktivitelerini konu eder. Sağlık ve ilaç sektörü profesyonellerinin bilgilerini güncelleme amaçlı hazırlanmaktadır. Daha önceki bültenleri yandaki linklerden indirebilirsiniz.


Kablosuz Sağlık Teknolojileri Büyüyor

marketsandmarkeds.com'un yayınladığı tahminlere göre; kablosuz sağlık teknolojilerine global pazarda 2013 yılında 23.8 milyar dolar harcanıyorken, bu rakamın 2018 yılında 59.7 milyar dolara ulaşacağı belirtilmiştir.


Diş Perisi Değil, Akıllı Sensör

Geliştirilen yeni bir sensör tipi, hastaya takılan yapay bir diş içinde bulunuyor ve kişinin ne kadar çok öksürdüğünü, konuştuğunu ya da yemek yediğini ölçerek bu bilgiyi sağlık uzmanlarına gönderebiliyor. Geliştirilen cihaz sayesinde, özellikle diyabet ve obezite rahatsızlıkları yaşayan hastaların 7/24 kontörlü için hekimlere büyük kolaylık sağlanması planlanmaktadır.


NHS'den Yeni Yatırım

İngiltere sağlık sistemi, sağlık profesyonelleri ve hastalar arasındaki veri paylaşımı ve iletişim kanalını arttırmak için dijital sistemlerine 1 milyar pound değerinde yeni bir yatırım yapacak.


Sağlık İletişimine Dijital Dokunuş

Amerika'da göçmenlerin sağlık hizmetlerinde karşılarına çıkan dil sorununu çözmek üzere Starling adlı proje hayata geçirildi. Hastanın yatağının yan tarafında bulunan Starling tuşları, onun anlayabileceği simgeler aracılığıyla hemşireleriyle bağlantı kurmasını sağlıyor.


Akıllı Telefonun Pankreasa Hükmü

Virginia Üniversitesi, Padua Üniversitesi ve Montpellier Üniversitesi ortaklığıyla, yapay pankreası kontrol etmek üzere geliştirilen Diabetes Assistant (DiAs) sistemi mobil cihazlara uyarlandı. Araştırmalar süresince büyük başarı gösteren uygulama, düzüstü yapılan işlemleri mobilize ederek yapay pankreas kontrollerinde büyük bir esneklik kazandırıyor.


Çocuklara Özel Dijital Sağlık Kaydı

Ebeveynleri ve çocuk doktorlarını dahil eden, çocukların sağlık kayıtlarını dijital ortamda bir arada tutan yeni bir kayıt sistemi geliştirildi. Bulut teknolojisini kullanan sistem, çocukların ilaç alerji bilgilerine, kronik hastalıklarına, ameliyat geçmişlerine ve daha bir çok sağlık verisine düzenli bir şekilde erişilmesini sağlıyor.


Ekonomik İlaç Kullanımı

Amerika'da sağlık harcamalarında daha düşük bütçe ayıran ve bu sebepten dolayı ilaç tedavilerinde daha ucuz ilaçları kullanan hastalar için bir uygulama geliştirildi. Best Drugs for Less adlı uygulama, hastaları uygun ilaca yönlendiriyor.


Bebeklere Giyilebilir Teknoloji

Owlet Baby şirketi bebekler için ilk giyilebilir cihazı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Teknolojik çoraplar bebeklerin kalp hızı, kandaki oksijen seviyesi, uyku kalitesi, deri sıcaklığı ve uyku pozisyonu hakkında topladığı bilgileri uygulama aracılığıyla ebeveynlerin telefonlarına iletilecek şekilde tasarlanmıştır.


Organ Nakline Online Uygulama

OrganJet Corporation şirketi, Amerika'da böbrek nakli bekleyen hastalar için çevrimiçi uygulama geliştirdiğini duyurdu. Uygulama sayesinde hastalar, evlerine en yakın böbrek nakli yapan merkezleri görebilecek ve bulabilecekler.


Otopside 3. Boyut

InfoValley şirketinin geliştirdiği 3D yazılım programı iGene ile otopsilerin 3D tarayıcılarla yapılması artık mümkün. Uygulama cesetteki kırıkları, mermileri veya bıçak yaralarını çok daha hızlı bir şekilde tespit edebiliyor.


Erken Teşhis İçin Mobil Yardım

Mobil cihazlara entegre edilebilen “Taşınabilir Göz Tetkik Kiti” oluşturdu. Bu kit sayesinde, sağlık uzmanları oluşabilecek ciddi göz hasarlarını önceden tespit edebiliyor.


Tablet Ultrasona FDA İzni Çıktı

Teratech firması, ultrason cihazının özelliklerine sahip tablet geliştirdi ve bu cihaz FDA’dan tam onay aldı. İçinde işletim sistemi olarak Windows 7 Touch bulunan tablet, şu an piyasada satılan diğer tabletler kadar farklı ve gelişmiş özelliklere sahip.


Samsung'dan Kore Lansmanı

Samsung S Health uygulamasını güçlendirdi ve oyunlaştırılmış uygulaması S Health Buddy’i Kore'de sundu. Henüz sadece Güney Kore’nin Google Play Store’unda yerini alan bu uygulamanın diğer mağazalarda da sunulması bekleniyor.


Pfizer'de Yeni Atama

Pfizer’de sağlık ve pazarlama teknolojilerinden daha fazla yararlanmayı; iletişim, pazarlama ve paydaşlarla etkileşim alanlarında teknolojiyi etkin bir araç olarak kullanmayı hedefleyen Çok Kanallı Pazarlama Departmanı'nın yeni Pazarlama Müdürü Tuğhan Demirbilek oldu.


Tıp Öğrencilerine Mobil Eğitmen

Johns Hopkins School of Medicine’dan iki girişimci tıp öğrencisi RyanHaynes ve Shiv Gaglani, doktor ve hemşire adaylarının ders notlarını daha iyi hatırlayabilmeleri ve konu açıklarını daha hızlı kapatabilmeleri için, 18 bölüm ve her bölüme özel konu tarama sınavlarının bulunduğu Osmosis adlı bilgi bankasını geliştirdi.


DHS Programı Açıklandı!

18-19 Eylül tarihlerinde İstanbul’da ikincisi gerçekleşecek olan Digital Health Summit Turkey 2013 organizasyonunun program akışı açıklandı. Tek Doz Dijital‘in iletişim sponsorluğunu üstlendiği, Digital Health Summit Turkey 2013′te mobil teknolojinin, hasta / doktor / hastane üçgenindeki etkileşimi ele alınacak. Birbirinden ilham verici ve sağlık sektöründe dijital trendleri yakalamanızı sağlayacak bu zirveyi kaçırmayın.


Sağlık ve ilaç sektöründeki dijital & mobil trendlerden ve sosyal medyadaki yeni uygulamalardan günlük olarak haberdar olmak için, /tekdozdijital, @tekdozdijital ve tekdozdijital.com ‘u takip etmenizi öneririz.

Social Touch Trend Bülteni (Ağustos - Eylül)  

Sağlık ve İlaç Sektörü İçin Pazarlama, Mobil Teknoloji ve Sosyal Medya Aylık Trend Bülteni

Social Touch Trend Bülteni (Ağustos - Eylül)  

Sağlık ve İlaç Sektörü İçin Pazarlama, Mobil Teknoloji ve Sosyal Medya Aylık Trend Bülteni

Advertisement