Page 1

LÉTO 2015

TĚHOTNÁ V LÉTĚ: POHROMA NEBO VÝHODA?! SERIÁL EVY KIEDROŇOVÉ SOCIÁLNÍ A CITOVÝ VÝVOJ JAK ZVLÁDNU PORODNÍ BOLESTI?

Tipy PRO MIMINKA A TĚHULKY


nA Prodejně VěTšinA zboží zA inTerneToVé Ceny!

již 15 let Kde nás najdete? AAA kočárky – ProdejnA kobylisy Čumpelíkova 1222, Praha 8 – Kobylisy v blízkosti stanice metra C Ládví nebo Kobylisy otevřeno: pondělí – pátek 10.00–18.30h, sobota 10.00–16.00h tel: 266 310 651, 608 100 565 mail: info@aaakocarky.cz www.aaakocarky.cz www.bazarkocarku.cz www.facebook.com/AAAkoCArky Těšíme se na Vás!

jezdí miminkA V kočárCíCh od nás!


nejVěTší Výběr kočárků? najdete V AAA kočárky V PrAze Navštivte naší velkou kamennou prodejnu s kočárky, autosedačkami, dřevěnými i cestovními postýlkami, jídelními židličkami a vůbec se vším co vaše miminko potřebuje. VýbaVičku, kterou u nás koupíte, můžete později /až Vám doslouží/ prodat u nás V bazárku. Na internetové objednávky nad 4 000 Kč poštovné zdarma. proč k nám? • na prodejně najdete výběr nového i bazarového zboží pro děti od narození až do 3 let • vše Vám rádi ukážeme a předvedeme • kočárek i autosedačku vám rádi vyzkoušíme do auta • možnost uskladnění kočárku do porodu • záruční i pozáruční servis • poskytnutí náhradního kočárku v době reklamace • parkování zdarma u prodejny • věrnostní program • přebalovací koutek, zkušební kabinka a WC • ochotný a zkušený personál • prodejna o rozloze 600 m2

sleva 7 % Sleva neplatí na akční a bazarové zboží. Slevu uplatníte předložením kuponku (kupon stačí vyfotit do mobilu či tabletu). Při internetové objednávce stačí vepsat do poznámky kód TĚHULE 2015. Slevu na značky X-Lander, TFK a Babypoint lze uplatnit pouze na prodejně.


jemnost účinnost bezpečnost

Narozením děťátka se rodí i péče o něj Vnímáte jeho křehkost a zranitelnost, proto hledáte způsob, jak ho nejlépe chránit. JOHNSON’S® Bavy výrobky z řady pro novorozence: jsou hypoalergenní, bez parabenů a mýdla, bezpečné pro pokožku novorozence již od prvního dne.

Narozením děťátka se rodí nový život. www.johnsonsbaby.cz

www.facebook.com/johnsonsbabyCZ www.youtube.com/JohnsonsBabyCzech


Více než péče

NAROZENÍ DÍTĚTE PŘINÁŠÍ NOVÉ VÝZVY I PRO MLADÉ RODIČE. JAK MU ZARUČIT BEZPEČNOST? JAK SE STARAT O JEHO FYZICKÝ A EMOCIONÁLNÍ ROZVOJ? JAK ÚČINNĚ CHRÁNIT JEHO POKOŽKU? KOMU DŮVĚŘOVAT V TAK DŮLEŽITÉ OBLASTI, JAKO JE PÉČE, KDYŽ OKOLO NÁS JE TAK MNOHO ROZPORUPLNÝCH INFORMACÍ?

N

emáme monopol na všechny poznatky týkající se novorozenců. O péči o jemnou pokožku však víme skutečně mnoho. Důkladně se této oblasti věnujeme už 120 let. Za tuto dobu jsme získali zkušenosti, kterým můžete důvěřovat.

Značka určená dětem Mezi mnohými značkami na trhu s kosmetikou se JOHNSON´S® Baby vyznačuje tím, že se specializuje na výrobu kosmetiky, která je vhodná pro miminka už od jejich prvních dní. Vyrábíme ji v souladu s  přísnými normami vztahujícími se na všechny složky přípravků. Proč je nastavená laťka tak vysoko? Protože o vyvíjející se pokožce miminka víme skutečně mnoho. Víme, že je tenčí než pokožka dospělých osob, že se může mnohem snadněji podráždit a že není zapotřebí příliš, aby se narušila její základní funkce, kterou je ochrana před vnějšími vlivy.

Více než kosmetický přípravek Ochrana jemné pokožky dítěte je nejdůležitější úlohou kosmetických přípravků JOHNSON´S® Baby. Není však jedinou. Za stejně důležité považujeme, že během běžné péče o dítě se vytváří osobní vazba mezi rodičem a dítětem. Mytí jemným přípravkem, anebo masáž olejem před spaním nám poskytují nezapomenutelné momenty s vlastním miminkem, možnost naslouchat jeho potřebám a reagovat vhodnou péčí, úsměvem a klidnou reakcí. Užíváme si tak chvíle, strávené spolu. JOHNSON´S® Baby se pyšní tím, že už 120 let doprovází rodiče v tomto výjimečném a fascinujícím čase.

Méně znamená více Naším cílem je pečovat o dětskou pokožku a podporovat její zdravý vývoj. Používáme proto jen bezpečné jednoduché látky. Příkladem je JOHNSON´S® Baby olej, který je vyroben jen z tří složek a z  99 % obsahuje minerální olej, který má tzv. farmaceutické kvality.

Trojitá ochrana Kosmetika značky JOHNSON´S® Baby je trojitou zárukou přizpůsobení se pokožce těch nejmenších. To potvrzuje také koncept trojité ochrany, TRIPLE BABY PROTECTION™, která v sobě pojí jemnost, účinnost a bezpečnost přípravků JOHNSON´S® Baby. Proč byste měli věřit tomu, že se nejedná jen o reklamní slogan? Každá z  těchto vlastností je totiž potvrzená opakovanými výzkumy (testy in vitro, klinické studie, lékařské posudky), které prokázaly, že takto označený přípravek pomáhá posilnit ochrannou vrstvu pokožky novorozence a napomáhá pokožce v jejím správném vývoji.

Odborníci z oblasti neonatologie, porodnictví a dermatologie ve spolupráci s univerzitou v Manchestru realizovali doposud největší randomizované klinické testování, které probíhalo tři roky a zúčastnilo se ho 587 novorozenců a jejich matek. Výsledky tohoto testování prokázaly, že jemný přípravek JOHNSON´S® Baby koupel pro celé tělo i vlásky a vlhčené ubrousky extra sensitive jsou pro pokožku dítěte stejně jemné jako čistá voda, ale přitom účinnější. Výsledky byly podrobně popsány a zpracovány na základě porovnání správného stupně hydratace pokožky na začátku testování, v 2. a 4. týdnu používání čisté vody a našich kosmetických přípravků.


…nezapomenutelné okamžiky zachycené do fotografie

www.atelierbrouckov.cz www.facebook.com/atelierbrouckov | tel.: +420 736 522 722 | Lidická 210, Jeneč 25261 – Praha západ


OBSAH

8

obsah

8

PORODNÍ ASISTENTKA A AROMATERAPIE: ÚLEVA V TĚHOTENSTVÍ A PŘI PORODU

14

TĚHOTNÁ V LÉTĚ – POHROMA NEBO VÝHODA?!

18

JAK ZVLÁDNU PORODNÍ BOLESTI?

40

PÉČE O DĚTSKOU POKOŽKU A VÝZNAM JEJÍHO PH

18

44

VAŠE DĚŤÁTKO SI ZASLOUŽÍ NADSTANDARD

48

PRVNÍ OBRÁZKY DO ALBA

50

VYZRAJTE NA DĚTSKOU RÝMU

50

52

ABY BŘÍŠKO NEBOLELO

56

POPRVÉ K MOŘI

60

SERIÁL EVY KIEDROŇOVÉ: SOCIÁLNÍ A CITOVÝ VÝVOJ – 2.ČÁST

TĚHULE inspirace pro nastávající maminky

Grafické zpracování: Jitka Ticháčková

Vydavatel: Eva Chrenková, Na vápence 1389/3, 130 00 Praha 3 IČ: 76256901, DIČ: CZ8358020198

Inzerce: Lenka Rešutíková, Dana Kociánová

Šéfredaktorka: Eva Chrenková, eva.chrenkova@tehule.com Redakce: Helena Vavrdová, info@tehule.com

LÉTO 2015

Periodicita: Čtvrtletně Registrace: MK ČR E 21384 ISSN 2336-2227 Titulní strana: © Shutterstock.com

Redakční rada: MUDr. Zuzana Štěpánková, Kateřina Čejnová, MUDr. Pavlína Chrenková, JUDr. Eva Jelínková, Mgr. Alena Jandáčková, Veronika Hnolíková, Ing. Dagmar Audesová, DiS., Radana Pochop Rusevová Kopírování či rozšiřování jakékoliv části katalogu se povoluje pouze s písemným souhlasem vydavatele. Vydavatel ani redakce neodpovídá za obsah inzerce. www.tehule.com


EDITORIAL Foto: Helena Szmigielová Make-up & hair styling: Lucie Průžková

editorial MILÉ MAMINKY, ani v teplých dnech jsme nezvolnili tempo a připravili pro vás číslo plné letní pohody. Období zájezdů a výletů po okolí se totiž pomalu blíží a vy už se možná rozmýšlíte, jestli strávit léto doma, nebo vyrazit za hranice a užít si přímořské atmosféry. Přinášíme vám proto článek o první dovolené s vašimi drobečky, na kterou je dobré se důkladně připravit. Najdete v něm spoustu tipů od zkušených cestovatelek a taky rad, jak miminkům v pro ně nezvyklém a trochu náročnějším prostředí nejlépe vyhovět.

INSPIRACE PRO NASTÁVAJÍCÍ MAMINKY

Pro ty z vás, které v létě přírůstek do rodiny teprve očekáváte a máte obavy z bolestného porodu, jsme připravili článek o zvládání porodních bolestí. Autorka článku a také unikátního programu Uvolněný porod Veronika Vojáčková vás ujistí o tom, že se správným rozpoložením jde všechno lépe a bez bolesti. Porodní asistentka Eva Smrkovsky vás pak zasvětí do tajů aromaterapie a prozradí, jak ji nejlépe využít během těhotenství, při porodu nebo třeba v době kojení. Seznámí vás také s účinky aromaterapeutických olejů, které mají blahodárný účinek na pokožku, ale i při nevolnostech. Věřím, že Těhule přinese nejen vám, ale i vašemu děťátku jen to nejlepší, a že si užijete společně to nejpohodovější a nejslunečnější léto.

Eva Chrenková


AROMATERAPIE V TĚHOTENSTVÍ A PŘI PORODU

Porodní asistentka a aromaterapie ÚLEVA V TĚHOTENSTVÍ A PŘI PORODU ROZHOVOR S PORODNÍ ASISTENTKOU EVOU SMRKOVSKY Rozhovor vedla: Mgr. Kateřina Hájková Klíčová, výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Foto: archiv redakce

Pracujete jako samostatně působící porodní asistentka. Co to znamená a jaké služby ženám nabízíte? Mám zdravotnické vzdělání a jako asistentka se specializuji na péči o ženu v průběhu normálního, nekomplikovaného těhotenství, porodu a šestinedělí. Do této péče započítáváme také péči o zdravého novorozence a kojence. Klientkám jako privátní porodní asistentka mohu nabídnout následující služby. Pečuji o ženu při porodu miminka jako doprovod při porodu ve zdravotnickém zařízení. Vzhledem k tomu, že mám smlouvu s porodnicí, mohu pracovat jako porodní asistentka a poskytovat tak komplexní péči o těhotnou ženu. V této péči je zahrnuta poradna porodní asistentky, cvičení 8

AROMATERAPIE V TĚHOTENSTVÍ A PŘI PORODU

v těhotenství, předporodní kurz, masáže pro těhotné, příprava tatínků k porodu. Současně také nabízím péči o matku a dítě. Jedná se především o poporodní návštěvní péči, laktační poradenství, baby masáže, cvičení po porodu s maminkami a miminky. Velmi ráda pracuji homeopatií a aromaterapií v období těhotenství, porodu, šestinedělí a v péči o miminko. Kde mohou těhotné ženy porodní asistentky najít a jak spolupráce probíhá? Těhotné ženy se mohou obrátit na porodní asistentky přes stránky www.unipa.cz, kde je umístěna mapa s kontakty na porodní asistentky v celé České republice. Velmi dobré reference naleznete i na www.

znamylekar.cz, s odkazem na rubriku porodní asistentka nebo na internetových stránkách www.modrykonik.cz. Je ale pravdou, že nejvíce klientek mne oslovuje na základě doporučení kamarádek a známých. Nastávající maminka mne může kontaktovat telefonicky nebo e-mailem a sjednat si se mnou schůzku přímo na pracovišti, kde působím, ať už v Praze nebo v Nymburce, a poté se domlouváme na další péči či postupu, podle jejích představ a přání. Při péči o těhotné ženy se věnujete se také aromaterapii. Čím Vás tato metoda oslovila? S aromaterapií jsem začala pracovat, když jsem hledala účinnou pomoc pro mé těhotné


AROMATERAPIE V TĚHOTENSTVÍ A PŘI PORODU

klientky. Aromaterapie v těhotenství může být velmi příjemným řešením různých drobných potíží a problémů. V těhotenství se velmi často setkávám u žen např. s ranní nevolností, tvorbou těhotenských strií nebo oteklých dolních končetin. V různém období těhotenství je aromaterapie voňavým a účinným neinvazivním pomocníkem, který velmi pomáhá nejenom těhotným ženám. Aromaterapie výborně působí také na psychiku. Pokud těhotné ženy či maminky po porodu mají nějaké potíže, úzkosti nebo obavy, je vhodné navštívit aromaterapeuta či porodní asistentku proškolenou aromaterapeutem. Aromaterapii lze krásně aplikovat při těhotenské masáži nebo do koupele. Mohou ženy aromaterapii používat už začátku těhotenství, např. v prvním trimestru? Čím jsou éterické oleje pro ženu v těhotenství přínosné? Používání aromaterapeutických olejíčků shledávám bezpečné od druhého trimestru těhotenství. Éterické oleje používáme tehdy,

pokud má těhotná žena nějaké obtíže, a je dobré je používat vždy v nízké koncentraci. Doporučuji je využívat pro inhalaci. Při nevolnostech krásně působí např. přičichnutí k lahvičce, kterou máme stále při sobě. Na nevolnosti je skvělý bergamot či neroli, eventuálně máta kadeřavá. Neroli používáme např. i při poruchách spánku, podpoří nás psychicky. Díky esenciálním olejům dokážeme v těhotenství uklidnit mysl a uvolnit tělo. Doporučujete aromaterapii i při porodu? Jak ženy zjistí, co by pro ně bylo při porodu prospěšné? A mohou do práce s éterickými olejíčky zapojit i partnera? Vůně aromatických olejů pomáhají při porodu zpříjemnit prostředí porodnice a ulevit od nepříjemných pocitů. Aromaterapie je jednou z možností, jak najít úlevu při porodu. Je to čistě přírodní alternativní cesta, která pomáhá nastávající mamince zvládnout porod. Mezi esenciální oleje, které mohou maminky využít při porodu,

řadíme již zmiňovanou neroli. Ta pomůže uvolnit úzkost, pocity zmatku a roztěkanosti, emočního vyčerpání a podporuje mimo jiné i pozitivní náhled do budoucnosti, do období, které nastane po porodu miminka. K neroli můžete nechat přičichnout i nastávajícího tatínka. Pozitivně působí především u takového partnera, který je velmi rozrušený a má strach, že nezvládne situaci. Levandule naopak pomáhá ke zklidnění nastávající maminky s velkými porodními bolestmi. Pokud je partner při porodu na blízku, můžeme využít jeho rukou k masáži beder, trapézů pomoci tohoto levandulového olejíčku. Já ho doporučuji do koupele nebo i aromalampy. Mezi třetí nejoblíbenější patří růžová voda, ta ženu příjemně osvěží a v průběhu porodu jí můžeme potírat čelo nebo oblast dekoltu. Každopádně ženy při porodu mohou vyzkoušet tzv. porodní olej (již připravený olej s aromaesencí), který pomáhá lepšímu zpracování porodních bolestí. Tento druh oleje rodící ženě dodá jistotu, že vše proběhne tak, jak má. Navíc

AROMATERAPIE V TĚHOTENSTVÍ A PŘI PORODU

9


AROMATERAPIE V TĚHOTENSTVÍ A PŘI PORODU

ji pomáhá uvolnit se, emocionálně otevřít a dodává prostor přirozeným procesům v těle ženy rodičky. Během porodu nabízíme ženě, pokud je k dispozici vana, také různé aromaterapeutické porodní soli, které krásně harmonizují hladinu hormonů, partnerům u porodu dokonce pomáhají naladit se na ženský svět. Tento druh soli podpoří otevírání porodních cest nastávající maminky. Vidíte přínos aromaterapie také bezprostředně po porodu a při podpoře kojení? Určitě ano. Například v použití oleje na masáž bříška v šestinedělí ženy. Tento olej podporuje zavinování a hojení ran dělohy, spolu se studenými obklady pomáhá dokonce při nadměrném krvácení v šestinedělí.

Působí také na psychické úrovni, resp. proti pocitům vyčerpanosti a depresivním náladám. V péči o miminko, při kolikách, používáme fenyklovo-kmínový olej na masáž bříška, proti nadýmání. Podobným druhem oleje můžeme potírat i kůži prsou. Tato olejová směs pomáhá časné tvorbě mléka po porodu a později při různých obtížích, které jsou spojené s kojením. Mám velmi dobré zkušenosti s tímto olejem např. při bolestivém nalití prsů, při nedostatečné tvorbě mléka apod. Je potřeba si na něco dávat pozor? Je pro některé ženy aromaterapie nevhodná? Hodí se v těhotenství všechny éterické oleje? Mezi nevhodné aromaesenciální oleje v těhotenství se řadí skořice, šalvěj

Mgr. EVA SMRKOVSKY Porodní asistentka s praxí na porodním sále a se soukromou praxí v pražském studiu na Letné. Kromě porodní asistence studovala aromaterapii, homeopatii a má dostatečné zkušenosti s používáním těchto metod během těhotenství, přípravy na porod, při a po porodu a také v péči o maminku a dítě. Je členkou profesní organizace Unie porodních asistentek. Více informací o Evě Smrkovsky naleznete na www.mamababystudio.cz.

10

AROMATERAPIE V TĚHOTENSTVÍ A PŘI PORODU

muškátová, hřebíček, cypřiš, jasmín, jalovec, citronela, petržel, rozmarýn, majoránka, myrha, verbena, polej, fenykl, saturejka. O ženy s nekomplikovaným těhotenstvím, tedy nerizikovým, pečuji i s pomocí aromaterapie prakticky od druhého trimestru. Pouze nedoporučuji používat všechny éterické oleje v prvním trimestru těhotenství – při masážích, obkladech, koupelích, nebo v pokojových aromalampách či difuzérech. Kde mohou ženy získat více informací o práci porodních asistentek? O práci porodních asistentek se více dozvíte díky krátkým filmům, které naleznete na www.unipa.cz a na Facebooku Unie porodních asistentek.


SPODNÍ PRÁDLO

Těhotenské a mateřské prádlo MAXIMÁLNÍ PÉČE A PORADENSTVÍ

MILÉ MAMINKY, RÁDA BYCH VÁS PŘIVÍTALA VE SVÉM MALÉM OBCHŮDKU, KTERÝ SE SPECIALIZUJE NA PRODEJ TĚHOTENSKÝCH A KOJÍCÍCH PODPRSENEK VE VELIKOSTECH B–J. Těhotenské a kojící prádlo značky ANITA je funkční a pečlivě konstruované. Kostice jsou odlehčené,

12

SPODNÍ PRÁDLO

širší, aby se do nich vešlo celé prso, které v době těhotenství mění svoji velikost. Zajišťují pevnost a zároveň pohodlí pro Vaše poprsí. Všem maminkám nabízím maximální péči a poradenství, společně vybereme správnou velikost, střih a design. Každé těhulce se věnuji osobně a jsem ráda, když jste všechny spokojené.

V obchůdku si můžete odpočinout – káva, čaj, minerálka jsou samozřejmostí. Moc se těším na Vaši návštěvu! Dagmar Vlčková

BÍLÁ TARA NAVRÁTILOVA 667/4, PRAHA 1 TEL: 725 983 917 WWW.BILATARA.CZ


SPODNÍ PRÁDLO

ROSTOUCÍ BŘÍŠKO ZPŮSOBUJE MNOHÝM NASTÁVAJÍCÍM MAMINKÁM POTÍŽE SE ZÁDOVÝM SVALSTVEM. PO CELOU DOBU TĚHOTENSTVÍ BŘÍŠKO ROSTE, PŘIBÝVÁ NA VÁZE I OBJEMU A TÍM VÍCE OMEZUJE VÝKONNOST ZDRAVÉHO TĚLA. NARŮSTAJÍCÍ HMOTNOST TÁHNE BŘÍŠKO DOPŘEDU A DOLŮ. TLAČÍ NA BŘIŠNÍ STĚNU, PÁNEV A ZATĚŽUJE PÁTEŘ. TĚHOTNÁ MAMINKA SE PROHÝBÁ A PŘITOM DOCHÁZÍ K VYCHÝLENÍ SPODNÍ ČÁSTI PÁTEŘE DOPŘEDU. ŠPATNÉ DRŽENÍ TĚLA PŘETĚŽUJE ZÁDOVÉ SVALSTVO A VYVOLÁVÁ TRVALÉ BOLESTI V KŘÍŽI A ZÁDECH. Plavání s bříškem Nová kolekce plavek pro rok 2015 již na prodejně!! Dvoudílné plavky: prsní podšívka, nastavitelná ramínka. Barvy: různé barevné provedení, velikosti: C–F, cena: od 980 Kč Baby Belt – podpůrný pás pod bříško:

břišní partie je velmi elastická a roste spolu s objemem bříška snadno se oblék, perfektně sedí při stání, sezení i vleže podpůrný pás je vzadu opatřen suchým zipem a proto je možné ho libovolně nastavovat jeho nošení během těhotenství napomáhá k obnovení břišní stěny po porodu barvy: tělová, černá, bílá, velikosti: XS–XL, cena: 950 Kč.

foto

Kojící podprsenka s pěnovým košíčkem v designu jemný puntík Pěnový košíček s hebkou bavlnou na rubu, díky kašírovanému materiálu nejsou v košíčcích vůbec patrné ochranné tampóny na kojení, hlubší otevření košíčků pro pohodlnější kojení, díky pěnovému vypodložení jsou obzvláště komfortní, rám podprsenky a zadní díl z elastického mikrovlákna, zadní díl nastavitelný do 4 úrovní. Barvy: šedá, černá, tyrkys, velikosti: B-G, Cena 990 Kč. Luxusní košilka v růžové barvě pro kojící maminky, odepínatelná ramínka. Cena: 750 Kč.

účinná pomoc při bolestech zad a kříže

foto

foto

foto

SPODNÍ PRÁDLO

13


TĚHOTENSTVÍ V LÉTĚ

TĚHOTNÁ V LÉTĚ POHROMA NEBO VÝHODA?! Text: Mgr. Lucie Marková a Alena Kravarčíková Foto: archiv redakce

KDYŽ SE NA TĚHOTENSKÉM TESTU KONEČNĚ OBJEVÍ DVĚ ČÁRKY, NAPADNE DŘÍV NEBO POZDĚJI KAŽDOU NASTÁVAJÍCÍ MAMINKU, JESTLI JE LEPŠÍ BÝT TĚHOTNÁ V ZIMĚ NEBO V LÉTĚ? OBVYKLÝCH DEVĚT MĚSÍCŮ ZASTIHNE VŠECHNY ŽENY VE TŘECH ROČNÍCH OBDOBÍCH, PŘESTO BÝT TAKZVANĚ “2 V 1” V LÉTĚ VNÍMÁ VĚTŠINA Z NICH SPÍŠE JAKO POHROMU NEŽ VÝHODU. Je pravda, že léto s sebou přináší více těhotenských neduhů v podobě otoků, dušnosti, větší neohrabanosti a snížené mobility. S narůstajícími teplotami a při změnách tlaku se ženám může více motat hlava, mohou omdlévat, také celková únava je při větších teplotách

14

TĚHOTENSTVÍ V LÉTĚ

mnohem výraznější, dochází k přehřátí organismu, atd. Léto ale nabízí samozřejmě i řadu pozitiv, díky kterým si lze těhotenství užít naplno s malým či větším bříškem. K dispozici je čerstvé ovoce a zelenina plná vitamínů, takže strava je pestrá. Nehrozí, že při transportu do porodnice bude kalamita způsobená počasím, méně často se ženy setkají s nachlazením či chřipkou, a v šatníku jim bude stačit pár letních sukní a triček. Léto, to je také více možností pohybu, díky němuž lze v těhotenství předcházet některým neduhům, jenž přímo nesouvisí s ročním obdobím (např. bolesti zad, strie, pálení žáhy, zácpa …).

Jak je to tedy s pohybovou aktivitou? Celoročně je vhodná např. chůze, tanec, jóga, speciální cvičení pro těhotné, v horkých letních dnech se ale nejčastěji samo nabízí plavání a pohyb ve vodě. Opatrná by měla těhotná být při výběru vhodného bazénu nebo místa k plavání - koupání na koupalištích, v rybnících a jezerech může být rizikové z důvodu možné infekce, která se může dostat pochvou až do dělohy – vlivem hormonálních změn je pH vnitřního prostředí v pochvě k infekcím náchylnější. Nebezpečné jsou také sinice v přírodních koupalištích. Nejvhodnějším prostředím bývají bazény zaměřené na plavání pro těhotné nebo


TĚHOTENSTVÍ V LÉTĚ

zařízení splňující přísná hygienická kritéria pro pohyb těhotných ve vodě. V tomto případě nemusí mít budoucí maminka strach ani z různých infekcí nebo poševních mykóz, způsobených pobytem v bazénu. Jako prevenci a pro větší pohodu lze použít vhodné tampóny s probiotiky, případně speciální ochranné tampóny určené na koupání. Při plavání díky odporu vody dochází k nadlehčování a tento pohyb tak účinně působí na záda jenž jsou v těhotenství často přetížena. Od ukončeného 12tt. lze navštěvovat i speciální lekce aquaaerobicu pro těhotné, během nichž dochází k posilování rizikových partií a zvyšování kondice, což samozřejmě přispívá i k snadnějšímu zvládnutí samotného porodu. V neposlední řadě

má tento způsob pohybu pozitivní vliv na psychiku ženy. Těhotné ženy by měly při pohybu naslouchat svému tělu, nepřemáhat se, necvičit do bolesti nebo s plným močovým měchýřem a vyvarovat se přehřátí organismu. Velmi důležité, a to nejen během sportovní aktivity a přes léto, je dodržovat dostatečný příjem tekutin, a to i v případě, že nepřichází pocit žízně. Co naopak nepodcenit, aby se těhotenství v letních měsících nestalo nepříjemným zážitkem? Zvýšenou pozornost by měla těhotná maminka v létě věnovat opalování, stravování, cestování a celkové psychické i fyzické kondici.

V těhotenství je třeba vyvarovat se pobytu na přímém slunci, není to zdravé ani pro netěhotné ženy. Samozřejmostí je použití krémů s vysokým ochranným faktorem, a to i ve stínu. Opálené bříško sice může vypadat nejprve atraktivně, ale v místech, kde se tvoří strie, mohou pak zůstat nehezké červené „čáry“ nebo pigmentové skvrny. V létě také mnohem častěji hrozí nákaza listeriózou jako důsledku špatně omytého ovoce, zeleniny nebo nedostatečně upravených potravin. Listerie se bezpečně ničí varem, např. maso by tedy měly budoucí maminky konzumovat pouze dobře tepelně zpracované. Nakonec ani cestování za mořem v posledním trimestru těhotenství

TĚHOTENSTVÍ V LÉTĚ

15


TĚHOTENSTVÍ V LÉTĚ

není vždy nejpříjemnější. V autě při řízení někdy dochází u těhotné ženy řidičky vlivem hormonů k problémům s koordinací pravé a levé strany a tím pádem i k opožděnějším reakcím na rizikovou dopravní situaci. Důležité je při delších cestách správné nastavení sedačky v autě a časté přestávky v jízdě, kdy se žena může protáhnout nebo projít. Obvyklou chybou nastávajících maminek v autě bývá také nesprávné použití bezpečnostního pásu – spodní část má být správně pod bříškem a fixovat pánev a horní část pásu pak mezi prsy. V letadle zase existují omezení v přepravě těhotných a důležité je také uzavřít dobré zdravotní pojištění. Jen 4 % žen rodí přesně na den termínu porodu, nutné je tedy počítat s tím, že porod může nastat i o několik dnů či týdnů dříve, např. na dovolené. Obecně platí, a to nejen v těhotenství během letních měsíců, že každá žena musí sama více než kdy jindy rozumně zvážit své schopnosti a možnosti. Zásadní a prvořadý je častý odpočinek, proto je třeba si jej dopřát, dokud tuto možnost žena má. Na přeceňování sil není v těhotenství nejvhodnější doba.

Mgr. LUCIE MARKOVÁ, DiS. Diplomovaná porodní asistentka a zakladatelka nestátního zdravotnického zařízení Maternity care, ve kterém pečuje o maminky v těhotenství i po porodu. Působí také jako zkušená laktační poradkyně, vede kurzy předporodní přípravy, kurzy těhotenského cvičení a plavání, je lektorkou masáží dětí a kojenců, instruktorkou vaničkového plavání a plavání kojenců a batolat. V Maternity care provozuje také cvičení rodičů s dětmi a kurzy plavání pro děti od 6-ti měsíců do 15-ti let včetně plavání mateřských a základních škol. Žije v Praze a vychovává tříletého syna Honzíka.

16

TĚHOTENSTVÍ V LÉTĚ


TĚHOTENSTVÍ V LÉTĚ

PLAVÁNÍ V TĚHOTENSTVÍ Plavání se těhotné maminky bát nemusí. Tento druh pohybu tělu i miminku rozhodně prospívá, dokáže příjemně zklidnit, a psychická pohoda je pro všechny těhotné velmi důležitá. Pokud lékař nenařídí nějaká omezení, lze v těhotenství plavat nejlépe 1-2x týdně od ukončeného 12. týdne těhotenství až do porodu. Nejvhodnější je bazén s kontrolovanými hygienickými normami a specializované lekce plavání pro těhotné, které by měla vést školená lektorka, fyzioterapeutka nebo porodní asistentka. Ta může klientkám také kvalifikovaně poradit se všemi jejich problémy a fundovaně zodpovědět jejich dotazy. Co je cílem plavání pro těhotné? • udržet organismus těhotné ženy v dobré fyzické a psychické kondici • eliminovat změny, které těhotenství a porod organismu ženy přinášejí • připravit těhotné na zátěž související s porodem tak, aby jeho průběh byl co nejlepší • zaměřit se na posílení prsních svalů, svalů pánevního dna a jejich uvolnění, správné držení těla • obrana proti vzniku křečových žil, zvýšení a udržování vitální kapacity plic, podpora peristaltiky střev • správné dýchání do vody, které je důležité pro vědomou práci s dechem i při porodu Samozřejmě i pro tuto aktivitu platí - všeho s mírou. Rozhodně není v těhotenství důležité trhat rekordy. Hlavní je naslouchat vlastnímu tělu a při pohybu se cítit pohodlně a příjemně.

Maternity care s r.o. info@maternity-care.cz +420 775 42 42 03 www.maternity-care.cz www.facebook.com/ maternitycarecz

TĚHOTENSTVÍ V LÉTĚ

17


UVOLNĚNÝ POROD

Jak zvládnu porodní bolesti? Text: Veronika Vojáčková Foto: archiv redakce

Tato nevinná otázka pronásleduje každou z nás, ať už se na těhotenství teprve chystáme, nebo už své vytoužené rostoucí bříško máme. Když vám někdo bude chtít přiblížit, jak vlastně poznáte pravý porod, pravděpodobně jej přirovná k silnějším a intenzivnějším bolestem při menstruaci, které prostě trvají déle. Pro většinu z nás podobné rady nepřinášejí právě lákavou vyhlídku. Logicky dojdeme k závěru, že něco tak trýznivého rozhodně nemůžeme zvládnout. Může se zdát, že nejlepším způsobem, jak se bolestem vyhnout, je císařský řez. Každým rokem jich přibývá i u nás. Ale ani ten se rozhodně bez bolesti neobejde, 18

UVOLNĚNÝ POROD

a navíc zanechává na těle a často i psychice ženy trvalé následky. Pojďme se proto podívat porodním bolestem „na zoubek“. Jak to s nimi vlastně je? Odkud se berou? Jak vznikají? Když pronikneme do tajů porodního procesu, zjistíme, že nemusí bolet vůbec. Stejně tak jako menstruace. Možná jste slyšely o ženách, které porod nebolel a považujete je za přírodní úkaz, výjimku… Ale bezbolestný porod rozhodně není záležitostí pro vyvolené. Je otázkou dobré přípravy, a to hlavně té psychické. Bolest kdekoliv na těle totiž vždy byla, je a bude projevem stresu, který prožíváme. A to je moc dobrá zpráva, protože se stresem se dá pracovat.

Co se děje při porodu? Porod je automatickým, přirozeným procesem. Je to vylučovací proces jako kterýkoliv jiný a stejně jako třeba trávení nebo dýchání ho nemůžeme ovládnout vůlí. Naše tělo v příhodný okamžik prostě začne rodit a ví, jak na to. V drtivé většině případů mu nemusí nikdo pomáhat, nikdo nemusí ženě radit. Ale stejně jako s trávením nebo dýcháním jej nemůžeme nijak popohnat, nemůžeme mu aktivně pomoci. To, co ale udělat můžeme a dnes velice často i děláme, je, že svůj porod kvůli velkému strachu a stresu, který prožíváme, zpomalujeme, brzdíme. Dokonce ho umíme v kterémkoli okamžiku zastavit.


UVOLNĚNÝ POROD

Kdy? Vždy, když se necítíme dobře. Z běžného života to zná téměř každá z nás. Stres ze zkoušky, z vyšetření u zubaře nebo třeba z policejní kontroly v nás vyvolá tělesné reakce. Dělá se nám špatně od žaludku, potíme se... A na nic z toho nemáme vliv, všechno se děje automaticky. Můžeme si stokrát říkat, že zkoušku zvládneme, můžeme se nutit do klidu, ale své tělo neoklameme. To samé se děje i při porodu. Lidské zrození je vysoce intimním procesem, při kterém se žena opravdu musí cítit dobře, bezpečně. Není v tom žádná velká věda. Celý porodní

proces je prací dělohy, úžasného orgánu, který zabezpečí miminku vše potřebné pro to, aby z nicotné buňky dozrálo v plnohodnotného člověka. V okamžiku, kdy je miminko připravené, se začne stahovat tak, aby v místě, které nazýváme děložní hrdlo nebo děložní čípek, vytvořila dostatečně velký otvor, kterým miminko následně vysouvá ven. Žena tuto činnost pociťuje tím, že se jí „stahuje“ nebo „tvrdne“ břicho. Když je děloha dostatečně otevřená, začne pracovat ve spolupráci s miminkem na tom, aby jej posunula do porodních cest. To není žádná velká vzdálenost, jen několik málo centimetrů.

Proč porod bolí? Když se žena necítí dobře, stydí se nebo je vystrašená, její tělo spustí stresovou reakci, která nás už od pradávna připravuje na útěk nebo útok. Proto se krví i kyslíkem zásobí zejména ty části těla, které člověk potřebuje k tomu, aby se z nepříjemné situace vymanil. Děloha je však v tomto případě nepotřebná, a tak se odkrví. A tehdy začnou stahy bolet. I celé tělo je stažené a porodní cesty, které jsou v běžné situaci, například při čtení těchto řádek, přirozeně měkké a uvolněné, ztuhnou. Když už se tedy

UVOLNĚNÝ POROD

19


UVOLNĚNÝ POROD

miminku podaří dostat se z dělohy ven, jeho cesta porodními cestami je zrovna tak složitá a strastiplná. Musí se tlačit přes ztuhlé svaly a tím opět působí bolest. Při porodu se často dostáváme do začarovaného kruhu. Bolest nemá nikdo rád, dostává nás jen do většího stresu, a když jsme napjaté, vnímáme kontrakce jako stále bolestivější. Co můžete dělat vy? Nejlepší bude, když zůstanete v klidu. Dobrá příprava se vám v každém případě stonásobně vyplatí. Nejvíce se totiž bojíme toho, co neznáme. Porod je v životě dnešních žen výjimečnou událostí, zkušeností, která

20

UVOLNĚNÝ POROD

se opakuje jednou, dvakrát za život. S rozením a péčí o miminka máme jen minimální zkušenost. Dříve se rodilo hodně dětí a tím, že rodiny žily více pospolu, věděly holčičky už odmala, co mateřství obnáší. Dnes máme informace hlavně z médií a od lékařů. Porod je líčen jako nebezpečná událost, která se musí léčit, a my ženy se tak ocitáme na velmi tenkém ledě. Všichni nás jen straší a varují a tak se často nedokážeme uklidnit a nechat své tělo udělat to, co umí. Vlastně mu ani nedáme šanci. Nedávno jsem si vzpomněla na svoje první těhotenství. Chtěla jsem porodit přirozeně a vůbec jsem si nevěřila, že to

zvládnu. Připadalo mi troufalé myslet si, že dokážu porodit své dítě. Dnes mi to připadá legrační. My ženy jsme odevzdaly své výsostně ženské záležitosti do rukou lékařů a odborníků a přestaly si věřit. Ale jediným odborníkem na svůj porod je každá z nás. V těhotenství aktivní, při porodu pasivní Nebojte se být v těhotenství aktivní a při porodu naopak „nedělat nic“. Zjišťujte si informace, buďte zvědavá, na všechno se ptejte, osahejte si pro vás neznámou situaci tak, jak jen to půjde. Ideální je dostat se do stavu, kdy v okamžiku, jakmile začne váš porod


UVOLNĚNÝ POROD

a vy pocítíte první stahy vaší úžasné dělohy, budete klidná, radostná a uvolněná. Protože budete přesně vědět, co vás čeká, kam pojedete, kdo tam bude a co se bude dít. A při porodu samotném dělejte to, co vám bude příjemné a milé. Nebojte se říct si o cokoliv, co vám udělá dobře, případně odmítnout všechno nebo všechny, co vám dobře neudělají. Buďte pro tuto chvíli královnou, bohyní, darujete život novému člověku, jste pro tuto jedinečnou chvíli nejdůležitější. Vaše miminko potřebuje klidnou a uvolněnou mámu, která se na něj těší. Tak, aby s důvěrou mohlo „vyplout“ ven.

A bolest? Nesoustřeďte se na ni, neočekávejte ji, ale ani si ji nezakazujte. A když přece jen přijde, zkuste vnímat, co se děje. Co vám vadí, co je vám nepříjemné? Co řešíte? Co na dané situaci můžete změnit? Bolest může zase klidně odejít, stačí se jen vrátit ke svému klidu a důvěře. A nechat tělo dělat to, co doopravdy umí, a sice porodit miminko. Veronika Vojáčková dula a máma 3 dětí, autorka unikátního online programu Uvolněný porod www.uvolnenyporod.cz

UVOLNĚNÝ POROD

21


Tipy

TIPY PRO TĚHULKY

PRO TĚHULKY

Apotheke BIO Čaj pro těhotné ženy Tato bylinná směs je vhodným doplňkem stravy pro těhotné ženy. Bez chemických konzervantů, umělých aromat i umělých barviv. Složení: Růže šípková – plod, Kontryhel žlutozelený – nať, Maliník obecný – list, Měsíček lékařský – květ, Rakytník řešetlákový – plod. Doporučené dávkování: 2 šálky za den. K dostání v lékárnách od 31 Kč. www.apotheke.cz

Péče o těhotnou ženu a její rodinu Mgr. Eva Smrkovsky Porodní asistentka s praxí na porodním sále a se soukromou praxí v pražském studiu na Letné. Je členkou profesní organizace Unie porodních asistentek. Nabízené služby: individuální péči o těhotné ženy a ženy při porodu, předporodní přípravu a školení tatínků k porodu, těhotenské a baby masáže, cvičení před a po porodu s miminky. Více informací na www.mamababystudio.cz

22

TIPY PRO TĚHULKY


TIPY PRO TĚHULKY

Pásmo krátkých filmů o těhotenství, porodu a rodičovství Hledáte informace o tom, jak podpořit zdravé těhotenství a připravit se co nejlépe na porod. Chtěla byste o své miminko pečovat tak, aby byly naplněny všechny jeho potřeby? Zajímáte se o nošení dětí v šátku a používání látkových plen? Odpovědi a tipy najdete v krátkých filmech Unie porodních asistentek. UNIPA nabízí i kontakty na porodní asistentky a provozuje on-line poradnu. Pokud se Vám projekty Unie porodních asistentek líbí, můžete se do nich zapojit nebo se stát členy Kruhu přátel UNIPY. Krátké filmy, poradnu a zajímavé články najdete na www.unipa.cz nebo na facebooku Unie porodních asistentek.

uvádí

Pásmo krátkých filmů

o těhotenství, porodu a rodičovství klikněte na

www.unipa.cz Kdo je porodní asistentka Jak podpořit zdravé těhotenství Jak se připravit na normální porod Jak probíhá porod Kojení Látkové pleny Nošení dětí Kontakt:

Unie porodních asistentek, o. s. • Londýnská 28 • 120 00 Praha 2 e-mail: klicova@unipa.cz • www.unipa.cz • tel.: +420 734 637 379 číslo účtu: 200072631/0300 • IČ: 270 16 111 Děkujeme našim partnerům

www.unipa.cz

Těhotenství s lehkostí a vtipem Je parné léto a Vaše malé tajemství v bříšku je stále větší a větší? Pohodlné tílko s obrázkem řekne přesně to, co chcete světu sdělit. Vtipné těhotenské tílko s potiskem z testovaných barev si oblíbíte, ani jej nebudete chtít sundat. Ale proč taky? Díky jemné elastické bavlně poroste s vámi. My Tummy nabízí kvalitní oblečení pro těhotné a kojící. Vybírejte z oblíbených odstínů a zábavných motivů. Tílko s obrázkem je také skvělý dárek pro těhotnou kamarádku. Atraktivní střihy a nápaditá řešení modelů My Tummy nenechají nikoho na pochybách, že si jiný stav užíváte s noblesou. www.mytummy.cz

TIPY PRO TĚHULKY

23


Tipy

TIPY PRO TĚHULKY

PRO TĚHULKY

Těhotenský a kojicí polštář Motherhood – Premium Nejen pro pohodlí maminky, ale i miminka, představujeme těhotenský polštář značky Motherhood nyní v luxusním premium provedení. Ergonomický polštář ve tvaru písmene C poskytuje nezbytnou oporu celého těla, zejména bříška, a zamezuje napětí šíje a zad. Usnadňuje usínání, poskytuje komfort při relaxaci a pohodlnou oporu při kojení. Výplň tvoří duté vlákno, podobně jako u zdravotních polštářů, proto je vhodný i jako terapeutický polštář pro utlumení poporodních bolestí nebo pro kojení. Nový polštář Premium s velurovým povlečením je spojením nejvyššího komfortu a elegance. Motherhood přináší budoucím maminkám těhotenské polštáře a kojenecké potřeby pro miminko. www.motherhood.cz

Elegantní těhotenské a kojicí šaty Pokud jste těhotná a hledáte pohodlné letní oblečení, našli jsme pro Vás tip! Značka My Tummy právě uvedla na trh skvělou letní kolekci, která stojí za to shlédnout. Letošní rok se zaměřila na tvorbu letních šatů, které jsou elegantní, praktické, pohodlné a trendy. Ženy ocení i to, že se jedná o modely, které můžete využít nejen v těhotenství, ale i v období kojení svého miminka. Dokonalý střih je vždy navržen jak pro rostoucí bříško, tak i pro snadné kojení skrytým výstřihem pod poprsím. My Tummy – vše pro těhotné a kojící ženy www.mytummy.cz

24

TIPY PRO TĚHULKY


novinka

100%

Certifikovaná přírodní péče

Mandlová tělová a pleťová péče Weleda

Jemný dotek přírody pro citlivou pokožku Pečujte o svou citlivou pokožku během těhotenství s mandlovou pleťovou a tělovou péčí Weleda. Má čistě přírodní složení a v kombinaci s jedinečnými technologiemi výroby, které probíhají ve zcela sterilním prostredí, představuje dokonalé rešení problémů citlivé pleti. Mandlová pleťová péče je navíc zcela bez parfemace.

Vyzkoušejte nyní s 15% SLEVOU. Při nákupu mandlové péče na www.weleda.cz zadejte kód TĚHULE C a získejte 15 % SLEVU na všechny mandlové produkty. Nabídka platí do 31. 8. 2015

Weleda v souladu s člověkem a přírodou

www.weleda.cz


KURZY ŠŤASTNÉ DÍTĚ

ŠŤASTNÉ DÍTĚ SOUBOR VZDĚLÁVACÍCH KURZŮ MILÉ MAMINKY A TATÍNKOVÉ, dlouhá léta sbíráme zkušenosti, vyrábíme pomůcky, publikujeme, natáčíme internetové kurzy a organizujeme vzdělávací a zároveň prožitkové kurzy nejenom pro odborné instruktory těchto programů. Kurzy organizujeme především pro nastávající rodiče a rodiče s nejmenšími dětmi, abychom jim pomohli co nejlépe nastartovat zdravý a spokojený vývoj jejich dětí i celé rodiny. Vždyť šťastná rodina, je skutečně základem celé společnosti. Rádi bychom Vám nabídli komplexní pomoc v tomto krásném, ale také velmi zodpovědném poslání. Připravili jsme pro Vás podpůrný vzdělávací systém pod názvem „Šťastné dítě“. Materiál je připraven nejenom v podobě publikací, ale také formou internetových a prožitkových kurzů, které Vám v případě zájmu pomohou získat ucelený přehled, znalosti i praktické dovednosti o ideální péči 26

KURZY ŠŤASTNÉ DÍTĚ

a stimulaci dítěte v nejranějším věku v souladu s jeho potřebami a psychomotorickým vývojem. Obsahem kurzu jsou nejen informace a praktické ukázky správné manipulace s dítětem, koupání, otužování, masáže kojenců a celkové péče o dítě, ale také stimulace dítěte od narození do jednoho roku v souladu s jeho potřebami a psychomotorickou vyspělostí, a to nejenom při cvičení a hrách s dítětem na suchu, ale i ve vodě. Eva Kiedroňová Kurz Něžná náruč rodičů Kurz je zaměřen na vysvětlení významu a nácvik správné manipulace s dítětem od narození do 1 roku v průběhupravidelné celodenní péče o ně tak, aby probíhala v souladu s jeho potřebami a psychomotorickým vývojem. Kurz je určen především pro nastávající rodiče a rodiče dětí do 1 roku, ale také

pro pěstouny, dětské sestry, pediatry, fyzioterapeuty a instruktory programů pro rodiče s nejmenšími dětmi. Obsahem jednotlivých lekcí je nejenom vysvětlení a praktický nácvik správného způsobu manipulace s dítětem, ale také ukázka běžně používaných nevhodných technik a objasnění následků jejich používání. DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!!! První sledování každé lekce doporučujeme zásadně v klidu a bez odbíhání a odpoutávání pozornosti na péči o dítě či jakékoliv jiné rušivé vlivy!!! První nácvik dle pokynů v jednotlivých dílech doporučujeme na panence s hadrovým tělíčkem (k objednání na www.kennyshop. cz), popřípadě na plyšovém medvědovi!!! Teprve po zvládnutí manipulace s panenkou nacvičujeme opatrně s dítětem!!!


KURZY ŠŤASTNÉ DÍTĚ

Obsah jednotlivých lekcí: Upoutávka – zdarma – 4:39 min

CENA INTERNETOVÉHO KURZU: Upoutávka – zdarma

1. lekce: Manipulace s dítětem v souladu s jeho psychomotorickým vývojem – zdarma – 20:58 min.

1. lekce zdarma

2. lekce: Potřeby dítěte a význam péřové peřinky – 30:24 min. 3. lekce: Způsoby zvedání a pokládání dítěte – 28:28 min. 4. lekce: Aktivní polohy dítěte v náručí – klokánek a koníček, nošení dítěte po 9. měsíci věku – 24:33 min. 5. lekce: Chování dítěte v náručí – klubíčko a tygřík – 27:24 min. 6. lekce: Obraty ze zad na bříško a zpět, sociální a relaxační polohy, předávání dítěte mezi rodiči – 27:43 min.

2.– 6. lekce (tzn. 5 lekcí) je možno zakoupit každou zvlášť nebo jako celý kurz: ♥ jedna lekce samostatně á 190,- Kč ♥ nebo celý kurz (5lekcí) á 750,- Kč Internetové kurzy můžete objednat na www.evakiedronova.cz Informace na téma „Něžná náruč rodičů“ jsou k dispozici v podobě ♥ publikace ♥ internetového kurzu ♥ prožitkových kurzů (pětihodinový intenzivní seminář či pravidelné kurzy)

Cílem internetového kurzu je, aby rodiče získali nejenom reálnější představu o doporučované péči, úchopech, přehmatech, pohybech i stimulaci dítěte, ale také ucelené nejdůležitější informace ve svém volném čase a v teple domova. Výhodou prožitkových kurzů pak je nejenom názorná ukázka přesného provedení, ale také zpětná vazba, empatický, přátelský a lidský přístup odborného instruktora. Přehled center a měst, ve kterých probíhají prožitkové kurzy vedené pravidelně školenými instruktory neustále se vyvíjející originální metodou Evy Kiedroňové s platným certifikátem, najdete na www.evakiedronova.cz.

Předností publikace je, že v ní rodiče najdou stovky výstižných fotografií, obrázků a ucelených informací, které mohou mít vždy po ruce, prohlížet si je a číst po částech ve chvílích volna. Publikaci je možno objednat na www.kennyshop.cz.

KURZY ŠŤASTNÉ DÍTĚ

27


Tipy

TIPY PRO VAŠE MIMINKO

PRO VAŠE MIMINKO

Mycí intimní balzám Jůlinka Intimní partie dětí vyžadují jinou péči, než jaká je běžná pro nás dospělé. Největší podíl na tomto rozdílu mají pohlavní hormony – estrogeny, které ovlivňují vyspělost sliznic a podporují její osídlení zdraví prospěšnými bakteriemi. Sliznice malých dětí je méně odolná vůči patogenům a nepřítomnost laktobacilární mikroflóry je ideálním prostředím pro množení bakterií. Jemný balzám pro každodenní šetrné mytí dětských intimních partií respektuje přirozené dětské pH, zklidňuje podráždění a svědění, zvyšuje odolnost sliznice proti patogenům a opruzeninám. Je vhodný pro holčičky i chlapečky. www.nobilis.cz

Catherine Dumonteil-Kremer Další dítě v rodině Autorka s využitím příkladů sleduje problematiku vývoje vztahů mezi dětmi v rodině od přípravy na narození prvního sourozence a jeho příchodu na svět. Ukazuje první vztahové problémy a pokusy o agresi prvního sourozence. Radí, jak postupovat, chránit mladší a zároveň chápat a podporovat starší. Poskytuje rady, jak řešit vztahové problémy sourozenců, kdy a jak zasahovat, kdy ne, věnuje se prevenci konfliktů. Vysvětluje, jak neopakovat výchovné chyby svých rodičů a věnuje se i vztahům v tzv. nově utvořených rodinách (ve skupinách sourozenců rozvedených a nově sezdaných rodičů). brož., 120 s., 199 Kč www.portal.cz

28

TIPY PRO VAŠE MIMINKO


ÈESKÁ VÝROBA Vyzkoušejte i vy obleèení nové generace pro spokojené maminky. Outlast® reguluje teplotu, takže s ním nebude vašemu miminku ani horko, ani zima, ale vždy akorát!

ÈESKÁ ZNAÈKA FUNKÈNÍHO OBLEÈENÍ A TEXTILU PRO DÌTI. SLEVA 10% NA CELÝ NÁKUP! Heslo: TÌHULE (platí pro eshop a prodejny v Táboøe a v Plzni)

WWW.LITTLEANGEL.CZ


Tipy

ičky s Čep

z

pe

PRO VAŠE MIMINKO

u

be

UV filtrem čně

čk

TIPY PRO VAŠE MIMINKO

n n a slu

í

m Čepičky s UV filtre bezpečně na sluníčku

STERNTALER ® – kvalitní značka pro Vaše miminka již od roku 1965 Značka STERNTALER® nabízí oblečení a textilní doplňky pro miminka a batolata. Vše, co miminko potřebuje, je vždy perfektně sladěno. Jedinečný roztomilý motiv každé kolekce STERNTALER® prostupuje všemi druhy zboží od hraček a doplňků, přes oblečení, čepičky i ponožky k botičkám pro první krůčky. Kvalita a bezpečnost jsou nejvyšší prioritou, všechny výrobky splňují standardy ÖKO-Tex-100, jsou absolutně bezpečné podle platných norem a jsou certifikovány pro děti již od narození. Letní čepičky, oblečení a plavky STERNTALER® jsou vyrobeny z materiálů s UV filtrem, který chrání Vaše děti před škodlivým UV slunečním zářením. STERNTALER SHOP: OD Kotva, Praha 1 – největší specializovaná prodejna textilu pro miminka STERNTALER SHOP: OC Eden, Praha 10 – outlet www.sterntaler.cz

Přebalovací podložka od GaGa’s plen Přebalovací podložka z velmi příjemného materiálu vyniká svou velikostí a zároveň skladností. Rozměr 74 x 74 cm zaručuje dostatek prostoru i pro větší miminka. Hlavní předností je spodní nepromokavá vrstva, díky níž lze podložku použít i v mokré trávě a přesto zůstává stále suchá. Tato podložka je výborným pomocníkem doma, na cesty, k lékaři, do parku, kočárku či postýlky. Látkové provedení je finančně velmi výhodné, nemusíte stále dokupovat a vyhazovat jednorázové podložky. Cena od 283 Kč. www.gagapleny.cz

30

TIPY PRO VAŠE MIMINKO


Rozviňte jedinečný potenciál vašeho dítěte! playWisely® je ucelený, vědecky podložený a současně zábavný způsob hraní využívající přirozené schopnosti učení a pohybu dítěte od narození až do předškolního věku. cílem je zapnout a vyladit rozumové, smyslové, řečové, učící a pohybové dovednosti důležité pro rozvoj budoucích schopností.

co si z lekcí playWisely odnese dítě? • pevné rozumové a pohybové základy pro budoucí učení i sport • užije si zábavu a radost z poznávání nových věcí s rodičem, kamarády a lektorem • podpoří svůj smyslový, pohybový, rozumový, jazykový, psychický a sociální potenciál • naučí se se lépe soustředit a dokončovat aktivity • v malých skupinkách 2–3 kamarádů se socializuje a připraví na docházku do jeslí či školky • prohloubí si svůj vztah s rodičem

co si z lekcí playWisely odnese Rodič? • uvidí své dítě při celé řadě her na rozvoj pohybu, jemné motoriky, soustředění, pozornosti, paměti, jazyka atd. a to umožní lépe odhadnout nadání a talent dítěte • dozví se více o tom, kdy a jaké aktivity u dětí zařazovat /nezařazovat • získá inspiraci pro aktivity na doma • pomocí her prohloubí svůj vztah s miminkem a zlepšíte tak jeho sociální rozvoj • seznámí se s cviky, které podporují správný vývoj pohybového aparátu dítěte

podpořte Rozvoj vašeho miminka a batolátka v období kRitického Raného vývoje a pojďte si hRát moudře! Novinka! Sportovní školka PlayWisely. Od března přijímáme přihlášky na školní rok 2015/2016. Individuální přístup, vědecky podložený výukový program, unikátní prostory a poloha bezprostřeně u kunratického lesa. www.ssp4.cz. centrum a školka playWisely | hornomlýnská 1231, praha 4 | www.playwisely.cz | ukázková lekce zdarma!


Tipy

TIPY PRO VAŠE MIMINKO

PRO VAŠE MIMINKO

HOJDAVAK... UŽ ŽÁDNÉ STAROSTI S USPÁVÁNÍM MIMINKA! Textilní závěsná kolébka pro miminko, která připomíná pobyt u maminky v bříšku, dokáže rychle uklidnit a uspat vaše děťátko a tím přináší pohodu mamince i celé rodině. Podporuje správný vývoj páteře a zmírňuje koliky. Vhodná hned od narození. Certifikovaný výrobek od českého výrobce. www.hojdavak.cz

názvu-1 1 Anti-Colic MAM Bez lahev

16/11/13 11:24

Patentovaná spodní část s větracími otvory lahve Anti-Colic zajišťuje, že dítě může pít klidně a uvolněně. Lékařská studie a průzkum trhu potvrzují, že lahev Anti-Colic snižuje výskyt koliky u 80 % dětí, jež ji používají. Jedinečný ventil je vynálezem pro ideální tok mléka. Děti jsou při pití z lahve Anti-Colic klidné a uvolněné, protože nepolykají žádný vzduch. MAM sametová savička usnadňuje přechod od kojení k lahvi. Prokázaný účinek: 94 % dětí přijímá MAM sametovou savičku (průzkum trhu 2008–2010, testováno 995 dětmi). Savička je vyrobena ze silikonu, který je extra sametově jemný a dodává pocit intimity. Lahev má samosterilizační funkci ve 3 jednoduchých krocích! www.mambaby.com

32

TIPY PRO VAŠE MIMINKO

MAM Logo in 1c-Cyan Pantone: Process Cyan C CMYK: 100-000-000-000 RGB: 000-158-244

MAM Logo in 1c-Black Pantone: Process Cyan C CMYK: 000-000-000-100 RGB: 000-000-000

≤ 7 mm

MAM Logo in 1c-embossed-stroke > 7 mm Pantone: Process Cyan C CMYK: 000-000-000-100 RGB: 000-000-000


Tipy

TIPY PRO VAŠE MIMINKO

PRO VAŠE MIMINKO

Topcom 2010 Digitální dětská váha s velmi přesným měřením, 7-segmentový displej, možnost vážení v kg/Lb, nosnost do 20 kg, rozlišení po 5g, upozornění na přetížení automatické vypnutí, napájení 4x AA baterie, součástí balení je metr na změření délky dítěte a 4x AA nedobíjitelné baterie. www.detatko.eu

Bugaboo Cameleon 3 S kočárkem Bugaboo jednoduše projedete všemožným terénem (městské ulice, lesní cesty, polní cesty, písečné pláže, sněhové pláně...), lehce složíte kam si smyslíte (do auta, v bytě, na návštěvě...) a využijete jej od narození až do 3 let miminka. Díky novým a odolným materiálům je také jednoduchá údržba, snadné ovládání a hlavně bezpečí a pohodlí pro Vaše miminko. Všechna kola na kočárku Bugaboo Cameleon3 odejmete jediným stisknutím bílého tlačítka. Rukojeť kočárku lze nastavit do 6 různých výškových pozic. Zvětšený nákupní koš optimálně využívá místo pod podvozkem a umožňuje vám přepravovat sebou vše, co potřebujete pro vás či vašeho malého pasažéra. www.baby-centrum.cz

34

TIPY PRO VAŠE MIMINKO


Soubor jarních veletrhů FOR FAMILY, který se konal v PVA EXPO PRAHA, ve dnech 9. – 12. 4. 2015, navštívilo během jeho trvání 31 008 návštěvníků. Veletrh FOR KIDS, který je jeho součástí, nabídl svým návštěvníkům řadu novinek. Návštěvníci zde našli průřez vším, co dětem zpříjemní a rodičům usnadní život. Právě na veletrhu měl svou jarní premiéru kočárek zn. LEPUS, který na trh uvedla společnost DEPEMO. Nejbezpečnější kočárek Reflex naopak představila společnost Happy Babies. Jako každým rokem byly v nabídce nové kolekce dětského oblečení od českých výrobců. Maminky si vybíraly ze širokého sortimentu plínek a nosítek již osvědčených značek, které nabídly firmy jako Mamaja, Haipa Daipa kolobě a Babynositka.cz. Dětské jarní aktivity patřily koloběžkám a odrážedlům Yedoo a Firstbike. Neodmyslitelnou součástí veletrhů pro děti je dětský koutek. Ten letošní si pro maminky a jejich ratolesti připravila společnost společ Odmaminky.cz. Součástí veletrh veletrhu byl bohatý doprovodný program.

www.forkids.cz w

KIDS_15_210x110_PR.indd 1

22.05.15 11:43

Milé maminky, nevíte si rady s výběrem správného kočárku, autosedačky, výbavy pro miminko? Navštivte naší prodejnu BabyShopík v Praze 4, naše školené prodavačky vám rádi pomohou vybrat tu správnou výbavu od plenky až po kočárek. Poradenství lze domluvit i na přesnou hodinu.

www.eshopbaby.cz

Kulhavého 669 Praha 4-Háje, Po–Pá 9–19 So 10 –18h Tel.: 739 298 988 obchod@eshopbaby.cz


TIPY PRO VAŠE MIMINKO

Tipy

PRO VAŠE MIMINKO Nová kolekce šátků Tula Rádi bychom vám doporučili Tula žakarové šátky, ve kterých si bude hovět miminko i batolátko. Velmi příjemné jsou i elastické šátky, které jsou vhodné pro nošení dětí od narození až do 12 kg. Více o šátcích na babynositka.cz

Kočárek iCandy Malina Ideální na městské dobrodružství s Vašim děťátkem. Lehký kočárek (váha 8,4 kg), u kterého lze sportovní sedačku nasadit po směru i proti směru jízdy. Extrémně měkké sedadlo dopřeje dítěti komfortní sezení i odpočinek. Součástí nákupního košíku je i uzavíratelný plastový box. Cena kočárku od 16 480 Kč. www.icandy-kocarky.cz Zapojte se do For Baby testovacího klubu a získejte různé bonusy, slevy a dárky. Jako první budete informováni o novinkách a vyzkoušíte si řadu produktů, než si je zakoupíte za skvělé ceny. Jedná se např. o kočárky, autosedačky, hračky, kojenecké potřeby, textil atd. www.klub.forbaby.cz 36

TIPY PRO VAŠE MIMINKO


Vše pro kojení i krmení lahví www.tommeetippee.cz

PRUŽNÁ & NATAHOVACÍ Měkká savička se jemně natahuje stejně jako bradavka při kojení

PŘIROZENÝ TVAR Věrně napodobuje mateřský prs pro snadné kombinování kojení a krmení z láhve GREAT BRITAIN’S

#1 FEEDING BRAND

ANTIKOLIKOVÁ Citlivý antikolikový ventil snižuje riziko břišní koliky

UNIKÁTNÍ TVAR LÁHVE Pro pohodlné držení v poloze podobné kojení

0%

/forbaby.cz

V různých velikostech dle věku a potřeb dítěte

forbaby.cz

ForBaby_cz


Tipy

TIPY PRO VAŠE MIMINKO

PRO VAŠE MIMINKO STROLLERING! Aneb tak trochu jiná procházka s kočárkem Pravidelné cvičení na mateřské? Spolu s vaším děťátkem v rámci každodenní procházky? To je STROLLERING! Aneb tak trochu jiná procházka s kočárkem. Vyzkoušejte Strollering i vy a proměňte své pravidelné denní procházky s kočárkem v příjemný fitness program. Strollering, to je svižná sportovní chůze proložená kardiocviky, posilovacími a protahovacími cviky. Maminky si úžasně zlepší svou fyzickou kondici, zpevní své tělo, a to všechno bez toho, aniž by musely shánět hlídání pro svá miminka. Najděte si i vy lektorku Strolleringu právě ve vašem městě a začněte sportovat spolu s ostatními maminkami. Více informací na www.strollering.cz

Luxusní klasické i retro kočárky z celého světa Otevřeli jsme pro Vás jediný bazar svého druhu v ČR a SR – LUXUSNÍ KLASICKÉ I RETRO KOČÁRKY z celého světa. Není nad klasiku a precizní ruční práci. V našem showroomu Vám nabízíme značkové exkluzivní kočárky, které se pyšní svým klasickým vzhledem, neotřelou elegancí a praktičností. Kočárky jsou vhodné do jakéhokoliv terénu díky jejich dokonalému odpružení a velkým kolům. Houpání je pro miminko velice příjemné a blahodárné – nepocítí žádné otřesy a nerovnosti terénu. Tyto kočárky mají nejprostornější korbičky na trhu, což oceníte hlavně v zimě. Díky skvělému rozkládání se většina kočárků vejde i do malého osobního auta či výtahu. Samozřejmě nabízíme i bezpečné značkové autosedačky pro novorozená miminka. Naší prioritou je maximální spokojenost zákazníků. Jsme kočárkové království, ve kterém si každý najde svůj vysněný kočárek. www.klasickekocarky.cz

38

TIPY PRO VAŠE MIMINKO


Vaše prOdejna a půjčOVna dětskéhO zbOží s dlOuhOletOu tradicí ○ maximální výběr zboží za nejnižší možné ceny ○ bohaté zkušenosti, otevřeno máme již 15 let ○ profesionální přístup, ochotný a zkušený personál ○ rychlé dodání a doprava zdarma po celé ČR ○ náhradní kočárek i autosedačka po dobu reklamace ○ uskladnění kočárku až do termínu porodu zdarma ○ půjčujeme kojenecké váhy, monitory dechu, el. chůvičky, kočárky, autosedačky, krosny, postýlky, cyklosedačky i vozíky za kolo

Kamenná prodejna: Radlická 9, 150 00 Praha 5 - Smíchov Otevřeno: Po-Pá od 10 do 18 hod. So od 9 do 13 hod.

5% sleVa na Vše!

Telefon: 251 552 186, 777 222 274

pomáháme dětem – z každé Vaší objednávky přispíváme na opuštěné děti z klokánku!

www.detskyruzek.cz

Slevový kupon je možné uplatnit osobně v kamenné prodejně (můžete vystřihnout nebo jen vyfotit na mobil) nebo při internetové objednávce zadejte do poznámky heslo: sleva 5% Těhule Platnost kuponu do 31. 12. 2015. Slevu na zn. TFK, X-Lander a Babypoint lze uplatnit pouze na prodejně!


PÉČE O POKOŽKU

Péče o dětskou pokožku a význam jejího pH

MIMINKA A MALÉ DĚTI SE OD DOSPĚLÝCH JEDINCŮ ODLIŠUJÍ V MNOHA SMĚRECH, VYŽADUJÍ TEDY SPECIÁLNÍ PÉČI. KŮŽE U NOVOROZENCŮ JE TENČÍ NEŽ U DOSPĚLÝCH, NEMÁ PLNĚ VYVINUTÝ OCHRANNÝ KYSELÝ PLÁŠŤ ANI HYDROLIPIDNÍ FILM, JE VELMI NÁCHYLNÁ K ÚTOKŮM BAKTERIÍ A NEŽÁDOUCÍCH PRVKŮ. Při narození je pH dětské pokožky 6,5, ale během prvních týdnů se sníží na hodnotu zdravé pokožky u dospělých tj. pH 5,5. V prvních týdnech života je nejlepší děťátko omývat pouze vlažnou vodou, pokud situace vyžaduje mycí prostředek, volte syndet s pH 5,5 nebo dětský olejíček. Alkalická mýdla narušují pH pokožky, což může být pro dětskou pokožku nebezpečné, často dochází 40

PÉČE O POKOŽKU

i k podráždění. Vhodná mýdla obsahují tukovou a hydratační složku, přínosné jsou také ošetřující přísady jako vitamin E či panthenol. Po omytí je dobré použít pečlivě vybraný dětský krém, který kůži hydratuje a stará se o její ochranu. Citlivá pokožka v oblasti zadečku, která denně přichází do styku s agresivními exkrementy a je stále zahalena plenkou, vyžaduje delikátní péči. Pokud používáme, např. na cestách, vlhčené ubrousky, měly bychom opět dbát na správné pH, jemnost i účinnost. Po očištění je dobré oblast ošetřit krémem na opruzeniny s obsahem zklidňujících a vyživujících látek. Při péči o dětskou pokožku platí, že méně je více, miminko nemusíme každý den koupat, natož mu mýt vlásky. Nesmíme však zapomínat na následnou péči. Hydratace je kvůli

malé tukové vrstvě nutná a přispívá ke zdravému vývoji. Vhodná je i speciální ochrana v zimním a letním období. V létě volte opalovací krémy pro citlivou dětskou pokožku a v zimě myslete na důkladnou hydrataci pokožky. Citlivost malých dětí se netýká jen jejich pokožky, ale i všech změn, které je ovlivňují. Proto se ani experimenty v péči o dětskou pokožku nevyplácí. Pokud rodiče naleznou kvalitní značku, kterou kůže jejich miminka dobře snáší, neměli by ji měnit, jelikož může dojít k podráždění jiným složením výrobku. Značka Sebamed se vyznačuje výbornou snášenlivostí s dětskou pokožkou a je vhodná i pro děti atopické či ekzematické. Řada Sebamed Baby nabízí rodičům všechny produkty, které budou pro své maličké potřebovat. Všechny


PÉČE O POKOŽKU

DOPORUČUJEME: SEBAMED DĚTSKÁ MYCÍ EMULZE EXTRA JEMNÁ 200 ml Sebamed dětskou mycí emulzi doporučujeme ke každodennímu jemnému a šetrnému mytí dětské pokožky. Nedráždí v očích. Mytí přípravkem lékaři doporučují i při atopickém ekzému. Kosmetika Sebamed Baby s hodnotou pH 5,5 podporuje tvorbu a obnovu přirozeného pláště kůže.

SEBAMED DĚTSKÝ ŠAMPON 150 ml Sebamed dětský šampon je ideální pro mytí a péči o jemné vlasy a pokožku hlavy kojenců a dětí. Zbavuje šetrně pokožku hlavy a vlasy nečistot a kojeneckých stroupků, hodí se pročastější mytí i pro dospělé. Je výborně snášen ekzematiky.

SEBAMED DĚTSKÝ KRÉM EXTRA JEMNÝ 200 ml Je vhodný ke každodennímu ošetření a k ochraně dětské pokožky, zejména večer po koupeli. Jeho příznivé působení mohou využít i děti s lehčími formami dětského ekzému. Krém dětskou pleť dobře promastí a zvláční.

SEBAMED DĚTSKÝ KRÉM NA OPRUZENINY 100 ml Chrání pokožku při pravidelném použití před opruzeninami a při jejich vzniku účinně Napomáhá hojení zanícené pokožky. Používá se několikrát denně při přebalování anebo po koupání kojence na celou oblast kůže krytou plenami a po koupání.

přípravky mají pH 5,5, podporující obnovu kyselého ochranného pláště, který je u malých dětí ještě ve vývinu. Kosmetika Sebamed Baby je klinicky a dermatologicky testována a je neustálé prověřována dermatology i předními klinikami. Sebamed nabízí řadu přípravků k mytí miminka, které jsou vhodné již od prvního dne, dále

výrobky určené ke kompletní péči při přebalování a samozřejmě i krémy a oleje pro následnou hydrataci. Každý rodič chce pro své milované děťátko to nejlepší a o to samé se snaží i značka Sebamed. www.sebamed.cz

PÉČE O POKOŽKU

41


VYBÍRÁME KOČÁREK

JANÉ EPIC CROSSWALK NAVRŽENÝ DLE POŽADAVKŮ ČESKÝCH MAMINEK

LEHKÁ A SKLADNÁ KONSTRUKCE, ODPRUŽENÁ NÁPRAVA, PROSTORNÉ LŮŽKO, OTOČNÉ SEZENÍ, NASTAVITELNÉ MADLO, VELKÁ KOLA, OBJEMNÝ KOŠÍK A SAMOZŘEJMĚ MODERNÍ DESIGN. TO BYLY POŽADAVKY ČESKÝCH MAMINEK, NA JEJICHŽ ZÁKLADĚ VZNIKLA NOVINKA JANÉ EPIC CROSSWALK. Jané Epic Crosswalk je připraven na ty nejtvrdší podmínky, jako je třeba jízda po nerovných dlážděných chodnících nebo v terénu. Disponuje především velkými koly odolnými proti opotřebení či průrazu a tuhou konstrukcí z aluminiových profilů kruhového průřezu. Zadní náprava s nezávislým odpružením kol umožňuje pohodlnou jízdu na nerovnostech a poskytuje tak komfort miminku

42

VYBÍRÁME KOČÁREK

i v terénu. Přední otočná kola s aretací umožňují snadnou manipulaci s kočárem. Kočárek má prostorné otočné sezení, sklopnou nožní opěrku, nastavitelnou opěrku zad s možností sklopení do lehu pro maximální pohodlí a prostor. Design a zpracování kočáru pamatuje na všechny detaily, ať už jde o barevné sladění profilů kočáru, nebo praktický návlek na madlo kočáru, který je příjemný na dotek a zabraňuje jeho zvýšenému opotřebení a znečištění. Tak jako všechny kočáry Jané, má i Epic Crosswalk jednotný upínací systém Pro-Fix, pomocí kterého lze kočár kombinovat s jakoukoli nástavbou jako je sportovní sezení, lůžko či autosedačka. Jak ukazuje zkušenost s modelem Jané Slalom Pro, dodnes jsou plně funkční

kočáry z roku 2004 a novější. Stejně tak ani novinka Jané Epic Crosswalk není modelem pro jedno použití, ale uchovává si svou hodnotu. Z tohoto pohledu jde o ekonomicky výhodný nákup. Kompletní servis a prodej zajišťuje smluvní distributor Jané pro ČR, společnost Handy Praha. Na českém trhu bude novinka ve čtyřech variantách a čtyřech barevných provedeních. Jde o modely Crosswalk (sportovní kočár), Crosswalk Coche (sportovní kočár a lůžko Transporter Lite), Crosswalk Formula Koos (sportovní kočár, lůžko Transporter Lite a autosedačka Koos) a Crosswalk Formula Matrix (sportovní kočár a lůžko Matrix, které je zároveň autosedačkou). www.handypraha.cz


VYBÍRÁME KOČÁREK

SPORTOVNÍ KOČÁREK JANÉ CROSSWALK

JANÉ CROSSWALK COCHE

Patentovaný typ složení umožňuje redukci kočárku až o 30 %. Systém dovoluje rozložení jednou rukou, zadní část konstrukce je ve tvaru obráceného písmene „c“ a zaručuje tak volnou a lehkou chůzi. Sportovní sedačka má polohování opěrky nohou, nastavitelný sedák do třech poloh a sklopnou zádovou opěrku do lehu pro maximální prostor a pohodlí dítěte. Zdvojená parkovací brzda má ovládání na rukojeti. Zadní pérování se dvěma tlumiči umožňuje nezávislé pérování každého kola a stabilitu kočáru při jízdě v terénu. Sedačka má polohovatelnou opěrku, velikost ve složeném stavu je 67 x 60 x 36 cm, v rozloženém stavu 85/107 x 60 x 95/116 cm. Kočár je odolný proti vodě, větru, prodyšný a váží 10,6 kg. V ceně je taška s přebalovací podložkou, originál pláštěnka s okénkem, ochranný návlek na madlo a košík. (13 400 Kč)

Kombinace sportovního kočárku Jané Crosswalk a odlehčeného lůžka Transporter Lite s vnitřní ventilací a polohováním zad. Vnitřní rozměr lůžka 75 x 33 cm. (18 800 Kč) JANÉ CROSSWALK FORMULA KOOS

Kombinace sportovního kočárku Jané Crosswalk, odlehčené korby Transporter Lite a autosedačky Koos. (22 900 Kč) JANÉ CROSSWALK FORMULA MATRIX

Kombinace sportovního kočárku Jané Crosswalk a sedačky Matrix, která slouží i jako autosedačka. (19 400 Kč)

Autosedačka Koos

Crosswalk Matrix Sportovní kočárek Crosswalk

VYBÍRÁME KOČÁREK

43


POTŘEBY PRO DĚTI

Vaše děťátko si zaslouží nadstandard OBDOBÍ, KDY BYLI DUDLÍK A KOJENECKÁ LAHVIČKA VAŠI NEJLEPŠÍ KAMARÁDI, SI PATRNĚ NEPAMATUJETE, ALE NEPOCHYBUJEME, ŽE VÁM DĚLAJÍ SPOLEČNOST NA VĚTŠINĚ FOTOGRAFIÍ Z PRVNÍCH LET.

JEJICH MINIMALISTICKÝ, ČI SPÍŠE UNIVERZÁLNÍ DESIGN POUKAZOVAL VÍCE NA FUNKČNOST NEŽ NA TO, ŽE I DUDLÍKY A SAVIČKY MOHOU BÝT PĚKNÉ DOPLŇKY DĚTSKÉ VÝBAVIČKY. Funkčnost výrobků je v tomto případě pochopitelně významná, protože klid a spokojenost miminka jsou důležité jak pro něj samotné, tak pro maminku. Vzhledem k neustálému kontaktu s dětskými slinami a později i zoubky, je ale dobré vsadit na kvalitní výrobky, které nejen že odolají těmto faktorům, ale zároveň neobsahují nežádoucí látky, které

44

POTŘEBY PRO DĚTI

by mohly ovlivnit zdravotní stav miminka. Jednoduchým způsobem, jak předejít těmto rizikům, je sledování standardů, díky kterým si můžete snadno ohlídat, zda jsou vámi vybrané výrobky bezpečné. Vydává je například výbor Child Use and Care Articles, jenž zpracovává normy pro dětské výrobky v Evropě. Součástí výboru, a tedy garantem kvality, je i přední španělský výrobce dětských doplňků Suavinex. Své produkty vyrábí výhradně v Evropě v laboratoři Laboratorios Suavinex a kromě moderního a plně funkčního designu převyšuje předepsané standardy

dokonce desetkrát. V čele vývoje a designu dudlíků a saviček navíc stojí sdružení dětských zubařů, výrobky jsou zdravotně nezávadné a neobsahují diskutovaný bisfenol A. Sortiment oblíbených dudlíků a saviček doplňuje široká nabídka kousátek a chrastítek, ale také produktů ke krmení, které promění první velké jídlo v zábavu. Suavinex ale nezapomíná ani na maminky a nabízí pečující kosmetiku, jež neobsahuje ftaláty, ropné produkty, syntetická barviva a SLS a naopak je bohatá na výtažky z léčivých bylin.


POTŘEBY PRO DĚTI

Kojenecké láhve s širokým hrdlem a 3-poziční silikonovou savičkou (150 ml/270 ml/360 ml)

29. KOJENECKÉ LÁHVE + DUDLÍKY + KLIPY

Haute Couture Gold 0–4m NOVÉ PŘEKRÁSNÉ PRŮZRAČNÉ A NADČASOVÉ MATERIÁLY

Haute Couture láhve, dudlíky a klipy na dudlíky nesou prvky kombinací s nadčasovými materiály a detaily inspirovanými posledními trendy ve šperkařství. Průsvitnost, pozlacený povrch a nádherné zlaté aplikace řady Premium BPA0% Vás uchvátí!

nadčasové materiály

0% FYZILOGICKÁ Fyziologický dudlík Premium silikonový SAV. kompletně bez BPA, v nejvyšší medical – jakosti silikonové savičky, jejíž předností je neustále správná pozice dudlíku v ústech dětí

Premium klip s řetízkem na dudlík pozlacený doplněk dokonale sladěný s dudlíky Premium Gold

SILIKON

• Rovný plochý symetrický tvar fyziologické savičky vyvíjí minimální tlak na horní měkké patro dítěte a vzhledem k jeho oboustrannému tvaru se nikdy nemůžete při vkládání dudlíku do úst miminka zmýlit. Bude v ústech vždy správně vložen. • Vyroben ze speciálního zdravotního – vyztuženého silikonu, velmi měkkého, nepropustného nežádoucím pachům, chuti. Uchovává si svůj stálý tvar. • Doporučen a schváleno španělskou asociací pediatrů a dentistů. • Velmi příjemně vás potěší jeho transparentní materiál a zlaté odstíny vytvářející originální osobité vzory kombinovatelné spolu s klipy řady Haute Couture. FYZIOLOGICKÝ DUDLÍK PREMIUM SILIKONOVÝ 1 KUS REF.3162100 +12m vybírat • Můžete z několika dekorů ladících vzájemně dudlíky a klipy jmenované řady. www.suavinex.cz

www.suavinex.cz

Pozlacený doplněk dokonale sladěný s dudlíky Premium Gold.

POTŘEBY PRO DĚTI

45


VYBÍRÁME KOČÁREK

Vyrazte do terénu s pozitivním kočárkem DĚTSKÝ KOČÁREK ZASTUPUJE V PRVNÍCH LETECH DÍTĚTE MNOHO FUNKCÍ

OČEKÁVÁNÍ DĚŤÁTKA JE PRO RODIČE JEDNOU Z NEJVĚTŠÍCH RADOSTÍ JEJICH ŽIVOTA. TATO UDÁLOST S SEBOU PŘINÁŠÍ I STAROSTI S PŘÍPRAVOU VÝBAVIČKY. MAMINKA VERONIKA NÁM POVÍDALA O TOM, JAK SI PORADILA S VÝBĚREM KOČÁRKU, KTERÝ BÝVÁ ČASTO TOU NEJDRAŽŠÍ POLOŽKOU NA NÁKUPNÍM SEZNAMU BUDOUCÍCH RODIČŮ. „Výběr kočárku je věda, a když jsem hledala ten náš, vytvořila jsem si dokonce tabulku v Excelu,“ přivítala nás do rozhovoru Veronika, která nám prozradí, jak spolu s manželem kočárek vybírali. Veroniko, jaké byli první kroky při výběru Vašeho kočárku? Jako každá budoucí maminka, která postupně chystá výbavu pro miminko, jsem chtěla mít všechno na výbornou. Postupně přišel na řadu také kočárek. Všechny naše výlety a procházky se 46

VYBÍRÁME KOČÁREK

přeměnili na výběr kočárku. Radila jsem se s kamarádkami, které už měli nějaké kočárkové zkušenosti, ale každá mi řekla něco jiného a tak jsem zjistila, že si musím názor vytvořit sama. Co znamená mít vlastní názor na kočárek? Znamená to, že se budete na kočárek dívat svým vlastním pohledem a přitom myslet na své potřeby, zvyky, ale samozřejmě také na potřeby děťátka. Pro nás byla důležitá funkčnost, kvalita, jednoduchý design a dlouhá vanička, protože dcerka se měla narodit na podzim a chtěli jsme, aby v ní vydržela po celou zimu i s fusakem. Důležité pro nás bylo i lehké ovládání, skladnost, nízká hmotnost a odpružení, protože velmi rádi chodíme do přírody. Takže je nutné nejprve si stanovit kritéria, které by měl kočárek splňovat a potom už pouze jen vybírat.

To zní logicky, kde jste si vybrali ten Váš? Existuje prodejna se všemi kočárky, které jsou na trhu? Prodejna ne, ale místo ano. Budete se divit, ale skvělý výběr kočárků je například v zoo. Tak jsem objevila nás kočárek Joolz Day. Je to skvělé místo pro sledování jízdních vlastností – je tam různorodý terén a vidíte, jak se s kočárkem manévruje, posloucháte jestli hrká, vrže. Jestli vám to nedělá problém, můžete se zeptat přímo rodičů jaké mají zkušenosti, což je velmi pozitivní. V obchodech s kočárky vám budou nabízet ty, ze kterých má prodejce nejvyšší zisk a ne nejvhodnější kočárek pro vás. Čím byl pro vás kočárek Joolz Day tolik výjimečný, že nakonec zvítězil? Splňoval vše co jsme chtěli, ale hlavně byl jiný než všechny ostatní kočárky. Velmi se nám líbí jeho elegantní design,


VYBÍRÁME KOČÁREK

jedna z nejdelších vaniček na trhu, která přitom nepůsobí robustně nebo praktické kožené madla s jednoduchou údržbou. Vysoké sezení ve sportovní části poslouží jako jídelní židle v restauraci a dcerka má z něj krásný výhled na stůl a na vše co se kolem děje. Tento kočárek má velmi pohodlné ovládání. Ještě jsem nikdy nedržela v rukách kočárek, který by měl lepší manévrování než Joolz. Pro mě je to velmi praktický kočárek, lehce se skládá a bez problémů se vejde i do kufru menšího auta.

Není žádné tajemství, že tento kočárek patří mezi ty nejdražší. Co byste doporučila mamince, která nemá potřebné finance na takový kočárek?

finance na nový kvalitní kočárek, je podle mě lepší koupit si ho přes bazar, než si za podobnou cenu koupit laciný a méně kvalitní kočárek.

Stále více se přesvědčuji o tom, že koupě Joolz kočárku byla velmi dobrou investicí. Před pár měsíci jsem se potkala s maminkou, která měla jeden z prvních modelů Joolz a prozradila mi, že kočárek má už 8 let a vozí v něm své již třetí dítě. Kočárek vypadal stále velmi dobře a dokonce ho ani jednou neservisovala. Přesto si myslím, že pokud nejsou

Kočárek je pravou rukou každé maminky v období na mateřské a proto se nevyplácí podcenit výběr kočárku. Pokud se chcete dozvědět více o kočárku Joolz, můžete na www.my-joolz.cz nebo jool.cz a nebo také na facebook stránce Joolz CZ.

JOOLZ GEO

JOOLZ GEO TWIN

Stavebnicový systém designu Joolz Geo poskytuje možnosti tvoření různých sestav, díky nimž budete vždy skvěle připraveni na všechny nečekané okolnosti. Sourozenecký hluboký díl nebo sedátko v elegantním a ergonomickém designu poskytuje komfort nejen vám, ale také sourozenci nebo dvojčatům. Díky lehkému podvozku a kompaktnímu skládacímu systému oceníte výbornou ovladatelnost kočárku Joolz Geo. S jakoukoliv sestavou kočárku, kterou si zvolíte, budete jistojistě spokojeni!

Vhodný pro dvojčátka a obsahuje Obsahuje podvozek, hluboký díl vrchní, hluboký díl spodní, sedátko vrchní, sedátko spodní a XL nákupní koš.

JOOLZ GEO MONO Určené pro jedno dítě. Obsahuje podvozek, hluboký díl, sedátko a XL nákupní koš. Geo Mono je snadné rozšířit do verze určené dvěma dětem.

JOOLZ DAY QUADRO Moderna snoubící se s klasikou v bohaté směsici komfortu a překrásného řemeslného zpracování. Quadro s elegantním podvozkem v odstínu „ shady grey“ a v atraktivní kombinaci s antracitovými koly a koženou rukojetí v barvě Liver. Nadčasová elegance pro cestování s noblesou v barvách Blu, Carbon, Grigio a Denim.

JOOLZ GEO DUO Určené staršímu a mladšímu sourozenci. Obsahuje podvozek, hluboký díl spodní, sedátko vrchní, sedátko spodní a XL nákupní koš.

VYBÍRÁME KOČÁREK

47


FOCENÍ MIMINEK

První obrázky do alba Text a foto: Helena Szmigielová

MIMINKO JE NA SVĚTĚ A SNAD KAŽDÝ DEN, DOKONCE KAŽDOU HODINU, SE MĚNÍ PŘED OČIMA. JE ÚŽASNÉ, DOKONALÉ, KRÁSNÉ, ROZTOMILÉ, S ČÍMŽ LOGICKY SOUVISÍ TOUHA UCHOVAT SI KOUSEK NĚŽNÉ KRÁSY I DO BUDOUCNA. JAK LÉPE NEŽ FOTOGRAFIÍ, KTEROU MŮŽETE MÍT VŽDY PO RUCE? Ne že by se jedním focením s profesionálním fotografem daly vynahradit všechny ty neopakovatelné momenty, které zvěční svým aparátem každý správně nadšený taťka, ale určitě existuje spousta důvodů, proč vyzkoušet i profesionální focení. Jedním z nich je to, že čas s malým děťátkem strašně rychle utíká. Každá z jednotlivých etap života miminka je tak výjimečná, odlišná od těch ostatních a krátká, že mnohdy až se vzpomínkou na ni si uvědomíme, 48

FOCENÍ MIMINEK

jak velké máme štěstí. A není taky na škodu, když je spokojený taťka alespoň na několika fotkách rovněž zvěčněn. Pokud uvažujete o profesionálních fotografiích, nerozhodujte se příliš dlouho. Chápu, že ne každý se cítí na to přivést si osobního fotografa přímo k porodu, i když si v posledních letech začínáme zvykat i na takové situace. Pokud ale chcete fotit miminko, je vhodné, aby bylo co nejmenší. Všichni profesionálové specializující se na focení novorozenců se shodují v tom, že ideální věk je cca 10 dnů od narození. Proto je nejlepší focení plánovat už před porodem a stihnout ho s miminkem starým nejdéle 14 dnů. Je to z toho důvodu, že takto staré děti naprostou většinu dne prospí, snadno usnou a při citlivé manipulaci se obvykle nebudí. Celkově jsou klidnější a jejich tělíčka se stále velmi snadno a přirozeně naaranžují do poloh podobných té, v jaké byly u maminky v bříšku.

U starších miminek je už realizace náročnější. Děti většinou nechtějí, aby na ně sahali cizí lidé nebo je někdo neustále polohoval, převlékal, budil a obtěžoval. Pokud tedy focení nestihnete hned, můžete to buď risknout, anebo zkusit několik týdnů počkat a objednat se s miminkem k fotografovi, až když mu bude mezi 4–6 měsíci. To už dokáže zvednout hlavičku, komunikuje s okolím, zajímá se, co se kolem něj děje, baví ho hračky a dokáže se smát. Důležité je, abyste si z focení s miminkem kromě hezkých fotek odnesli i příjemný zážitek. Počítejte pak s tím, že fotografování může trvat klidně i 2 až 4 hodiny, v průběhu kterých bude potřeba miminko krmit, přebalovat, uspávat, konejšit nebo převlékat, proto nespěchejte. Klidná atmosféra bez stresu je polovinou úspěchu. I největší křikloun se nakonec uklidní a výjimek, kvůli


FOCENÍ MIMINEK

kterým se termín focení odkládá, je zanedbatelné minimum. Je však nutné vše přizpůsobit dítěti. Slaďte čas focení s jeho denním režimem, respektujte jeho potřeby, čas na jídlo i klid po něm. Také je důležité nastavit správnou teplotu v místnosti, kde focení probíhá. Děťátko je často téměř nebo úplně nahé, proto je potřeba mít dobře vytopeno a dospělí jsou nuceni své šaty trochu „vyletnit“. Na chvíli teď připusťme, že jsem vás přesvědčila a vy se objednáte k fotografovi ještě dnes odpoledne. Jenomže ke kterému? Je to jednoduché. Nejlépe k tomu, který vám vyhovuje stylem fotografií. Řada kolegů má velmi krásné a skvěle vybavené ateliéry, které

se přímo specializují na focení dětí. Jsou čisté, teplé, světlé, útulné a plné nejrůznějších rekvizit. Pokud toužíte po fotografiích ve stylu Anne Geddes, nejspíš pak bude vaší volbou ateliér. Kompromisním řešením může být i tzv. mobilní ateliér, se kterým přijede fotograf k vám domů. Přiveze vše potřebné a vy zůstáváte v pohodlí svého bytu. Jako poslední zmíním své řešení. Sama za sebe, a se mnou jistě nespočet dalších kolegů fotografů, preferuji reportážně pojaté přirozené fotografie pořízené na místě, kde se klienti cítí dobře a pohodlně. Miminka proto fotím nejčastěji přímo u nich doma. Cítí se tam bezpečně, jsou ve svém prostředí obklopeni svými

blízkými. Vy zase máte vše po ruce, jste klidná, protože na nic nezapomenete, odpadá stres z balení věcí a z přesunů. Focení s novorozencem není prostorově příliš náročné, dá se zvládnout i v poměrně malém bytě. Při samotném focení se snažím o co možná nejmenší možnou míru stylizace, aby vynikla spontánnost a emoce každého okamžiku. Dítě raději než v bedýnce vyfotím schoulené u maminky v náruči, objímané, konejšené, milované. Snažím se fotit děti tak, aby i po letech, spíš než jejich nepopiratelná roztomilost a originalita nejrozmanitějších doplňků, bylo z fotografií cítit bezpodmínečné přijetí, láska, něha a bezpečí v milující rodině.

HELENA SZMIGIELOVÁ Jsem reportážní fotografka. Zaměřuji se na rodinnou, svatební a portrétní fotografii. Preferuji spolupráci s klienty v jejich přirozeném prostředí a snažím se zachytit jedinečné a neopakovatelné okamžiky plné emocí. www.facebook.com/heliszek www.helisz.cz

FOCENÍ MIMINEK

49


CO TRÁPÍ DĚTSKÉ NOSÁNKY

VYZRAJTE NA DĚTSKOU RÝMU Text: Helena Vavrdová Foto: archiv redakce

RÝMĚ MŮŽETE VZDOROVAT I JINÝMI ZPŮSOBY NEŽ VHODNOU ŽIVOTOSPRÁVOU A DOSTATKEM VITAMÍNŮ. STEJNĚ VÝZNAMNOU ROLI TOTIŽ HRAJE I NOSNÍ HYGIENA, KTEROU MNOHO RODIČŮ PODCEŇUJE, AČ JE V PREVENCI NEMÉNĚ DŮLEŽITÁ. Lidský nos slouží tělu jako vstupní místnost pro vzduch, který dále pokračuje do plic. Než se tak ale stane, je nutné, aby se vdechnutý vzduch v nose ohřál nebo ochladil, dostatečně zvlhčil a především se pomocí filtrace zbavil virů, bakterií a dalších nečistot.

50

CO TRÁPÍ DĚTSKÉ NOSÁNKY

K filtraci dochází díky řasinkám na nosní sliznici, na které se nečistoty zachycují. Pokud řasinky svou funkci přestanou plnit, sliznice začne vytvářet obranný hlen, který odplavuje tyto nežádoucí látky ven. V případě, že je sliznice vysušená a hlen se nevytváří, vzniká ideální místo pro vstup infekce do těla. Je tedy žádoucí udržovat sliznici dostatečně zvlhčenou. Komplikace při kojení Z vlastní zkušenosti víte, že obyčejná rýma dokáže potrápit nejen děti, ale i dospělé. U malých novorozenců je situace ještě problematičtější, protože

se neumí sami zbavit hlenu a ucpaný nos jim působí řadu komplikací. Děti kvůli obtížím s dýcháním špatně spí a rovněž se nemohou dobře najíst a napít. Zejména u kojených miminek, které v prvních měsících života neumí dýchat pusou, může nastat problém se sáním mateřského mléka. Zásadní je v této chvíli zprůchodnit dýchací cesty a usnadnit miminku příjem potravy a klidné spaní. Aby rýma brzy přešla V případě, že rýma u vašeho miminka vypukne, dbejte na to, aby mělo dostatečný klid a sledujte jeho tělesnou


CO TRÁPÍ DĚTSKÉ NOSÁNKY

teplotu. O lécích proti rýmě se pro jistotu poraďte s lékařem, protože ne všechny výrobky jsou vhodné pro děti nebo pro těhotné či kojící maminky a v případě delšího užívání mohou způsobit více škody než užitku. Obecně se ale u kojenců doporučují hypertonické či izotonické solné roztoky, které v různých koncentracích slouží jako léčebný nebo preventivní prostředek proti rýmě. Dejte si pozor na šetrnou aplikaci kapek či spreje, abyste neporanili nos, stejně opatrně postupujte v případě, kdy je potřeba použít nosní odsávačku hlenů. Dbejte také na to, abyste hrdlo kapiček nebo spreje pravidelně očistili a nepřenášeli tak viry nebo bakterie při dalším použití. Nezapomínejte také na to, že neléčená rýma může v některých případech vést

k dalším komplikacím jako jsou záněty dutin nebo středního ucha. Pokud se, a to spíše u starších dětí, objevuje rýma opakovaně, je vhodné zjistit, jestli dítě netrpí alergickou reakcí.

preventivního opatření sáhněte po izotonickém roztoku, který má podobné složení jako tělní tekutiny a je organismem dobře snášen. Dalšími kroky v předcházení rýmy je udržení vhodné vlhkosti vzduchu v místnosti, kde vaše miminko přebývá. Vzduch by neměl být suchý, aby nevysušoval nosní sliznici, ale ani příliš vlhký, aby se nedařilo roztočům a plísním. Můžete také zkusit miminko postupně otužovat omýváním chladnější vodou, zde je ale nutné přistupovat k otužování velmi pozvolna a přiměřeně k věku dítěte. V neposlední řadě je vhodné zamezit kontaktu miminka s nakaženým, případně se nezdržovat v prostředí, kde je možnost nákazy vyšší. Časem uvidíte, že kapesníkem už stačí rýmě pouze zamávat.

Za čisté nosíky Vzhledem k virovému či bakteriálnímu původu se nelze rýmě vždy zaručeně vyhnout, můžete ale dodržovat několik opatření, která pravděpodobnost nákazy sníží. Prvním krokem je již zmiňovaná nosní hygiena. Ta spočívá především v pravidelném dávkování minerálních nebo solných roztoků, které pomohou odstranit nahromaděný hlen nebo zvlhčit nosní sliznici. V případě malých dětí, které samy neumí smrkat, fungují tyto roztoky i jako mechanický prostředek k očištění sliznice. V případě

Volně dýchá,

v

NO

či

klidně spí.

o

VI dě

NK

ts

A no

s

Od prvního dne života!

Pro každodenní přirozenou péči o nos Vašeho miminka Čistí a zvlhčuje nosní sliznici Pomáhá léčit rýmu Usnadňuje volné dýchání, a tím předchází potížím s krmením a spánkem

QUIXX® baby je izotonický roztok mořské vody. Obsahuje vodu z oceánu a čištěnou vodu. Zdravotnický prostředek k aplikaci do nosu. Pečlivě si pročtěte návod k použití.

Snadno

Snadná aplikace po kapkách

Hygienicky Antibakteriální filtr pro dlouhodobé hygienické použití

Berlin-Chemie/A. Menarini Ceska republika s. r. o., Budějovická 778/3, 140 00 Praha 4 – Michle tel.: 267 199 333, fax: 267 199 336, e-mail: office@berlin-chemie.cz

Šetrně

Sterilní izotonický roztok bez konzervačních látek

CZ-QUI-12-2015.04.15

Jemná síla oceánu


KOJENECKÁ KOLIKA

Aby bříško nebolelo Text: Helena Vavrdová Foto: archiv redakce

52

PRVNÍ MĚSÍCE ŽIVOTA VAŠEHO DĚŤÁTKA JSOU PLNÉ OBJEVOVÁNÍ. UČÍTE SE ROZPOZNÁVAT, CO MALIČKÉ POTŘEBUJE, KDY MÁ HLAD NEBO KDY JE NEVYSPALÉ. MŮŽE SE ALE STÁT, ŽE SE BEZ ZJEVNÝCH PŘÍČIN BUDETE NAJEDNOU POTÝKAT S NEUTIŠITELNÝM PLÁČEM A MIMINKO BUDE PŘES VEŠKEROU SNAHU NEKLIDNÉ. ZŘEJMĚ JEJ POTKALA KOJENECKÁ KOLIKA.

v trávicí trubici. Ty buď nemohou u kojenců přirozeně odcházet kvůli nezralému trávícímu systému, nebo se dostávají do těla přílišným polykáním vzduchu. Záchvaty kojenecké koliky se projevují asi půl hodiny po jídle, kdy si kromě pláče můžete u dítěte všimnout snahy přitahovat nožičky k bříšku, ale i zarudnutí v obličeji. Dítě rovněž není schopno usnout a je neklidné. Nástup koliky je náhlý, a proto jej nelze příliš předvídat.

Navzdory hrozivému názvu se jedná o jeden z nejčastějších problémů u miminek, který je způsoben přítomností plynů

Jak nadýmání předcházet?

KOJENECKÁ KOLIKA

Podle pediatričky MUDr. Leony Tylingrové je důležité zjistit, jestli

některý z rodičů netrpí na pylovou či potravinovou alergii: „V případě pozitivní anamnézy doporučuji omezit konzumaci čerstvého kravského mléka na minimum. Stále častěji se totiž u plně kojících matek setkávám s alergií kojence na kravské mléko.“ Je také důležité nechat dítě po každém pití odříhnout a dbát na správnou techniku kojení či krmení z lahve. Vy se pak vyhněte nadýmavým potravinám. Pokud nekojíte, můžete použít speciální mléka, která obsahují hydrolyzovanou bílkovinu kravského mléka.


KOJENECKÁ KOLIKA

Můžete také zkusit upravit stravovací režim miminka v případě, že správně přibývá na váze. Poslední večerní krmení by tak mělo proběhnout nejpozději do půlnoci, pokud se děťátko v noci probudí, zkuste jej spíše než nakrmením uklidnit tak, že ho přebalíte a pokusíte se dát znovu spát. Pokud tento postup nepomůže, nasaďte bezmléčnou dietu a vyhýbejte se i potravinám jako jsou vajíčka, pšenice či ořechy. „Maminkám mohu doporučit i pití bylinných čajů, například fenyklového,“ navrhuje další řešení doktorka Tylingrová. Dále můžete dítěti podat léky, které snižují plynatost. Ty usnadní odříhnutí po krmení a pomohou vstřebat plyny ve střevě. Pomoci mohou i probiotické bakterie či kapky, jež absorbují volný plyn.

Jak miminko utišit? Pokud se miminku kolika přes preventivní opatření stejně nevyhnula, můžete vyzkoušet některé tišící techniky, jako je například chování, kolébání, houpání

„Záchvaty kojenecké koliky se projevují asi půl hodiny po jídle, kdy si kromě pláče můžete u dítěte všimnout snahy přitahovat nožičky k bříšku, ale i zarudnutí v obličeji.“ v kočárku či nošení v šátku. Pomáhá také hladit miminko po zádech, ulevit může i teplý obklad či časté polohování miminka na bříško. „Vhodné jsou též masáže i cvičení s nožičkami,“ radí pediatrička

Tylingrová. Návštěvu lékaře zvažte tehdy, pokud dítě opravdu nadměrně pláče a všimnete si dalších příznaků jako je horečka, zvracení či krev ve stolici. Podle doktorky Tylingrové je důležitá také psychika rodičů: „Vzhledem k tomu, že maminky jsou v prvních třech měsících života kojence velmi citlivé, je třeba se snažit vhodnou formou komunikace odstranit stres a nervozitu. Ty se totiž často totiž přenáší na kojence.“ Zkuste se proto vyhnout jakýmkoli stresovým situacím a věřte, že pro vaše miminko děláte to nejlepší. Pokud jste si opravdu nejistá, poraďte se s lékařem. „Problematika kojeneckých kolik je o trpělivosti pediatra a navázání důvěry mezi ním a rodičem, což někdy vyžaduje nemalé úsilí, ale z vlastní zkušenosti vím, že s dostatečným časovým prostorem ji lze s rodiči v klidu vyřešit,“ dodává MUDr. Leona Tylingrová.

Pro úlevu od nadýmání Klidné miminko, klidná maminka

5–10 kapek* před kojením

Vaše miminko je přebalené, napapané, ale přesto pláče a pláče. Často za to můžou prdíky a nafouklé bříško. A právě tehdy vašemu miminku dejte kapky Espumisan®.

Na lžičku nebo do lahvičky

Lék Espumisan® kapky 100 mg/ml obsahuje simeticon. Pečlivě si pročtěte příbalový leták. K vnitřnímu užití. Berlin-Chemie/A. Menarini Ceska republika s. r. o. Budějovická 778/3, 140 00 Praha 4 – Michle tel.: 267 199 333, fax: 267 199 336, e-mail: office@berlin-chemie.cz

Banánové aroma

CZ-ESP-36-2015-05.12

* Dávkování pro kojence.


NOŠENÍ DĚTÍ

Dětská nosítka Beco ZDATNÝ POMOCNÍK S CITEM PRO KRÁSU

URČITĚ TO ZNÁTE: MÁTE PLNÉ RUCE TAŠEK, LIDÍ JAKO NA JARMARKU A V CELÉM OBCHODNÍM CENTRU JE JEN JEDEN VÝTAH A ŽÁDNÉ POJÍZDNÉ SCHODY PRO KOČÁRKY. Totéž v bledě modrém: v hrnci to vře, na pánvi prská, digestoř sotva popadá dech, vy nestačíte míchat a vaše dítko se odkolébalo do nedohledna. To samé platí i u maminek, které si přinesou z porodnice miminko a to pláče, pláče a pláče a jediné utišení je náruč a nošení – ale jak vše zvládnout, když ruce jsou jen dvě? Už asi tušíte, že řeč

54

NOŠENÍ DĚTÍ

bude o nosítkách na děti, užitečném pomocníkovi, který dovoluje tatínkům a maminkám věnovat se kýženým činnostem a přitom mít svoje dítě stále pod dohledem při sobě. A nejen to – v Beco Baby Carrier se vývoj nezastavil, takže dnes může být nošení dětí také velmi bezpečné a pohodlné. A to jak pro vás, tak pro vaše ratolesti! Zdraví až na prvním místě Všechny řady nosítek Beco se vyznačují značným důrazem na zdravé držení těla v ideální pozici, takže po usazení do

nosítka má děťátko správně podepřená záda a stehna, což napomáhá řádnému vývinu kyčlí, pánve a především páteře. Díky snímatelné opěrce hlavy je nosítko vyšší a tak udržuje i hlavičky větších batolat v přirozené poloze. Kapuce opěrky zároveň chrání proti nepřízni počasí. Není příjemnějšího pocitu nad dotek s přírodou. Proto je povrch dětských nosítek Beco utkán z nesmírně jemné 100% bavlny. Z jedné strany hřeje děťátko vaše tělo a z druhé ho hladí něžná látka. Beco si látky navrhuje samo.


NOŠENÍ DĚTÍ

Limuzína mezi nosítky Dětská nosítka Beco jsou jedny z mála, která umožňují pohodlné a bezpečné nošení dětí jak vepředu, tak na zádech, ale i na boku. Ramenní popruhy všech nosítek jsou dostatečně široké a jejich tvar je ergonomicky upraven pro všechny 3 způsoby nošení. Bederní pás je vysoký a zpevněný, takže váha dítěte se díky usazení na bocích rozprostírá rovnoměrně a zaručuje dostatečný komfort i při delším nošení. Bezpečnost – naše nejsilnější disciplína Zdravím a pohodlím výčet kvalit ještě nekončí. Nosítka Beco vsadila na zodpovědný přístup k bezpečnosti, takže nenechává nejmenší detail náhodě. Malé miminko si do zmenšovací vložky nosítka nejprve v klidu vložíte a pak si jej teprve

vložíte do nosítka na sebe. Starší dítka je možné do nosítka pohodlně vsadit až když máte nosítko připravené na sobě. Manipulace s nosítkem je velmi snadná a není k ní třeba žádných kurzů. I tatínkové nosí velmi rádi. Všechny bezpečnostní přezky mají dostatečné zajištění proti uvolnění popruhu a ani vaše dítě si je samo neotevře. Nosítko není drženo žádnou kovovou konstrukcí, o kterou by se mohlo dítě zranit. Velkým krokem kupředu je možnost upravovat šířku sedáku u modelu Gemini a univerzálnost modelu Soleil. Univerzální pomocník Nosítka Beco jsou vhodná pro maminky a tatínky všech výšek a šířek, protože jeho popruhy jsou velkoryse nastavitelné. Díky výše zmíněné vložce

pro nemluvňata nebo nastavitelné šířce sedáku si vystačíte s jedním jediným nosítkem pro děti od narození až do max. 20 kg váhy, takže žádné další náklady na neustálé dokupování optimálních velikostí. Rychlé a intuitivní nasazování vám navíc dovoluje používat nosítko prakticky kdekoliv a kdykoliv. Láska na první pohled Nosítka Beco poznáte snadno – už od prvních modelů je totiž zdobí originální design. Ať už jste fanoušky retro stylu, čisté elegance, citlivé romantiky nebo rozverné barevnosti, se vzory modelů Beco budete zaručeně nepřehlédnutelní! S výběrem nosítek vám rádi poradí specialisté na nošení děti na www.babynositka.cz nebo na tel.: 777 770 034

NOŠENÍ DĚTÍ

55


PRVNÍ DOVOLENÁ U MOŘE

Poprvé k moři Text: Štěpánka Štrougalová Foto: archiv redakce

ŘÍKÁ SE, ŽE POBYT U MOŘE JE ZDRAVÍ VELMI PROSPĚŠNÝ A VY MOŽNÁ CHCETE DOPŘÁT SVÉMU POTOMKOVI TO NEJLEPŠÍ. POKUD SE ALE JEDNÁ O KRÁTKODOBÉ POBYTY, KTERÉ NAVÍC ZAHRNUJÍ DELŠÍ DOBU CESTOVÁNÍ, VAŠEMU DĚŤÁTKU TO, RUKU NA SRDCE, PŘÍLIŠ DOBRÉHO NEPŘINESE. KAŽDÉ MIMINKO NAVÍC SNÁŠÍ ZMĚNU, KTEROU DOVOLENÁ PŘEDSTAVUJE, JINAK. ZKUSTE SE VYHNOUT NEPŘÍJEMNOSTEM A PŘED CESTOVÁNÍM ZVAŽTE DŮKLADNĚ NĚKOLIK PODMÍNEK, DÍKY KTERÝM SI DOVOLENOU BUDETE MOCI UŽÍT I BEZ OBAV O VAŠE MALIČKÉ.

56

PRVNÍ DOVOLENÁ U MOŘE

Než vyrazíte Před tím než odjedete s miminkem za teplem, si důkladně promyslete lokaci a délku pobytu. Celková doba aklimatizace a vůbec schopnosti si odpočinout a načerpat energii se u dospělého člověka pohybuje až kolem 10 dnů. Pro miminko je změna prostředí velkou zátěží, rozhodně se proto vyhněte krátkodobým nebo poznávacím pobytům, kde se miminko nestihne přizpůsobit. Je zcela na místě zvážit rovněž vaše finanční možnosti a případně vyčkat s dovolenou na dobu, kdy bude dítě starší. Je také lepší se vyhnout horkým měsícům a vycestovat mimo sezónu, např. v září, kdy je počasí

pro menší děti příznivější. Ideální také je, když s vámi jede i manžel či kamarádka s dítětem, maminka, tchyně nebo babička, kdy je pak možné se v péči o miminko vystřídat. Z časových důvodů je nejvhodnějším způsobem přepravy letadlo, přičemž délka letu by neměla přesáhnout přibližně 4 hodiny. Důležité je si také zjistit, v jaké vzdálenosti od letiště se nachází vaše ubytování. Někdy se vyplatí si již před odletem domluvit odvoz z letiště taxíkem. Je to sice finanční navýšení, ale určitě tuto službu po jakémkoliv letu oceníte. Informujte se také na vzdálenost ubytování od pláže, kde platí úměra čím blíže, tím lépe.


PRVNÍ DOVOLENÁ U MOŘE

Sama uvidíte, že pobíhání mezi pláží a ubytováním bude časté. Tu se něco zapomene, tu je dítě neklidné, dojde vám pití nebo bude potřeba cokoli zařídit. Na cestě Většina leteckých společností dnes umožňuje dojet s dítětem v kočárku až ke vstupu do letadla, kde se o něj dále postarají letušky. Pokud této nabídky využijete, buďte připravená na možnost, že po příletu budete na kočárek chvíli čekat. Je proto dobré mít po ruce klokanku nebo šátek, do kterého můžete dítě uvázat. Kočárky se pak většinou vydávají ve specializovaném oddělení, mimo sektor, kde vyjíždějí kufry.

Co se týče samotného letu, malá miminka většinou nemají problém se vzletem a s přistáním. Prevencí případných nepříjemností může být kojení právě v době startu a přistávání, které pomáhá předcházet zalehnutí oušek. Pomoci také mohou postýlky pro děti nebo posazení miminka na klín. Na pravidla umístění dětí v letadle, ale i na podmínky při cestování s kočárkem je dobré se informovat přímo u letecké společnosti, se kterou poletíte. Vyhněte se přímému slunci Už během plánování dovolené byste měla počítat s tím, že většinu dne budete trávit na hotelovém pokoji, případně ve stínu. Pobyty na pláži

omezte na ranní a podvečerní hodiny, přímému slunci mezi 11. a 16. hodinou se vyhněte úplně, a to i přes důkladné namazání krémem s vysokým faktorem. Nezapomínejte také na pokrývku hlavy a celodenní stínění. Navzdory těmto opatřením stále sledujte, jestli miminko snáší sluníčko a mořské klima dobře. Samotné koupání dítěte v moři bude probíhat spíše lehkým oplachováním, kdy můžete sedět na pláži, mít miminko u sebe a užívat si krásné společné koupací okamžiky. Nezapomeňte je potom opláchnout sladkou vodou a natřít pokožku olejíčkem. Dejte si pozor na odlesk vody od slunce, které mohou být dítěti nepříjemné.

PRVNÍ DOVOLENÁ U MOŘE

57


PRVNÍ DOVOLENÁ U MOŘE

V teplých oblastech bývá také problémem rychlý přechod do studeného prostředí. Pokud to tedy bude jen trochu možné, vypněte na pokoji klimatizaci a větrejte ve večerních, chladnějších hodinách. V průběhu dne pak zatahujte izolační závěsy, které bývají součástí interiéru. Je to řešení, jak udržet v místnosti relativně chladnější vzduch a neohrozit vaše miminko nachlazením.

58

PRVNÍ DOVOLENÁ U MOŘE

Na co ještě nezapomenout U moře rozhodně oceníte vzdušnější kočárek, kde může probíhat výměna vzduchu. Naopak se nedoporučují klasické hluboké kočáry, ve kterých může být dítěti zbytečné teplo. Nezapomeňte ani na moskytiérku na kočárek, a pokud máte v pokoji rezervovanou dětskou postýlku, vyplatí se vzít i jednu větší do pokoje.

Vzhledem ke klimatu dané krajiny bude vaše miminko častěji vyžadovat kojení, proto s sebou noste vždy lahev s vodou. Dejte si však pozor na místní kohoutkovou vodu a ze zdravotních důvodů používejte raději vodu balenou. Pokud kojíte, neexperimentujte ani se stravou. V hotelech někdy bývají opravdu bohaté nabídky exotického jídla, ale pokud na ně nejste zvyklá, raději se mu vyhněte. Exotické jídlo


nemusí udělat dobrou službu vašemu žaludku a ani vašemu dítěti. Platí to i pro předávkování ovocem. Při balení pamatujte na to, že je pro dítě nejlepší neměnit své zvyklosti. Pokud používáte jednorázové pleny, přibalte si na dovolenou dostatečné množství. Pro miminko toho bude tolik nového, že je zbytečné riskovat případnou reakci pokožky dítěte na nový typ plenek. Stejné doporučení platí i pro používání vlhkých kapesníčků. Nezapomeňte si přibalit ani základní medicínskou první pomoc. Věřte, že když budete mít věci s sebou, nic zdravotně nepříjemného se nestane. Součástí by měl být sprej na případné spáleniny, kapky do očí, léky na průjem či zácpu, kapičky na zvýšenou teplotu, chladivé gely na štípnutí komárů či žahnutí medúzou. Naopak repelent je vhodnější koupit až přímo na místě, protože jeho účinky jsou přizpůsobeny na jiný druh hmyzu než u nás.

Plavání s radostí • pro těhotné • pro děti od 2 měsíců • aqua-aerobic

Nezapomínejte ani na sebe Pokud vidíte, že vaše miminko snáší pobyt u moře dobře, nezapomeňte udělat maximum i pro to, abyste si užila dovolenou i vy sama. Odpočívejte, čtěte, kreslete, běhejte po pláži, projděte se v tropických večerních uličkách, užívejte si, že nemusíte uklízet, vařit ani prát. Udělejte si procházku s manželem ruku v ruce po pláži, nabijte se zážitky ze svítání či západu slunce, sem tam něco nafoťte pro krásné vzpomínky. Zkrátka a dobře, svou dovolenou si i s malým miminkem užívejte plnými doušky.

Praha 5 251 610 441

www.juklik.cz

Praha 10 271 726 567


SERIÁL ČLÁNKŮ EVY KIEDROŇOVÉ

Psychomotorický vývoj dítěte podle dovedností SOCIÁLNÍ A CITOVÝ VÝVOJ – 2. ČÁST Text: Eva Kiedroňová Foto: Dalibor Gluck, archiv redakce

Sociální vývoj ve 2. měsíci V tomto období si nás dítě dokáže získat ke spolupráci i komunikaci svým prvním vědomým úsměvem, kdy se mu rozjasní oči a rozzáří celý obličej. Dítě dokáže udržet fixovaný zrakový kontakt. Je tak roztomilé, že nás ihned zaujme a vyprovokuje ke vrácení úsměvu. Čistota a lehkost úsměvu dítěte vyvolá hřejivou reakci u každého člověka v okolí. První úsměv znamená skutečný zlom ve vývoji. Čím více se dítě usmívá na nás, tím větší potřebu máme nejen se na něj usmát také, ale také si s ním povídat a věnovat se mu. Jeho šťastný výraz při této komunikaci nás přiměje ke zvýšenému zájmu o ně. A to je přesně to, co dítě potřebuje, aby se z něj mohla stát společenská lidská bytost. Dítěti nabízíme péči dle stabilního denního režimu a podle scénáře již zaběhnutých rituálů. Při jakékoliv péči o ně s ním neustále

60

SERIÁL ČLÁNKŮ EVY KIEDROŇOVÉ

komunikujeme. Ať už je chceme přebalit, přenést, nakojit či vykoupat, doporučujeme je nejdříve oslovit, navázat s ním laskavý kontakt a srozumitelně mu sdělit, co budeme dělat. Teprve poté mu nabídneme potřebnou péči doprovázenou stálým zrakovým kontaktem, úsměvem i srozumitelným komentářem, co děláme. Např. „Ahoj Haničko,… Půjdeme na procházku? Ano? Půjdeme ven? Maminka tě nejdříve přebalí… Svlékneme kalhoty… Odepneme body… Podíváme se na plenu… A jéje! Kdopak plenu počůral? Hanička? Umyjeme zadeček, aby byl čistý… Dáme novou plenu… atp. Bude-li mít dítě příležitost každý den několikrát slyšet a odezírat podobný komentář u nejrůznějších činností, tak má o to větší šanci rozvíjet svou paměť, komunikační a rozumové schopnosti, hygienické, bezpečnostní, pohybové a sociální návyky i kvalitu řeči.

Zdravé a dobře prospívající dítě se začíná stále více hlasově projevovat houkáním a broukáním. Na jedné straně tím trénuje svůj hlas i mluvidla a na straně druhé tak přivolává své blízké ke komunikaci. V minulém měsíci jsme je vystavovali naší vzorové komunikaci s přáteli nebo partnerem. Dítě tiše sledovalo, jak si povídáme i nasloucháme, jak se v komunikaci střídáme a reagujeme. Nyní je čas, uplatnit stejná pravidla při komunikaci s dítětem. Dítě doporučujeme vzít do polohy, která nám nabízí pohled z očí do očí a dítěti uvolnění, pocit jistoty a bezpečí. Nejoblíbenější polohou ke komunikaci s tak malým dítětem je „košíček“, „koťátko“, „štěňátko“ nebo „mušlička“. Nejdříve se na dítě pozorně, tiše a s úsměvem díváme a vyslovením některé dlouhé hlásky, např. ááááá, nebo ééééé je vyzveme k odpovědi. Na odpověď čekáme klidně, tiše a s povzbuzujícím výrazem


SERIÁL ČLÁNKŮ EVY KIEDROŇOVÉ

na naší tváři. Odpověď zpočátku není většinou zvukem, ale pouze otevřením úst. Teprve později dokáže zpočátku lehce a rozpačitě a později stále sebevědoměji hlásky opakovat. A takto se chvíli v komunikaci pravidelně střídáme. Trvání „rozhovoru“ postupně prodlužujeme podle zájmu dítěte. Pozor na jeho únavu. Od tohoto období je velmi důležité dát dítěti prostor k přemýšlení a samostatné hře. Není vhodné mu vyplnit veškerý čas bdění řízeným programem, přestože se to může rodičům někdy jevit jako velmi podnětné. Je potřeba myslet také na budoucnost, aby se dítě umělo zabavit samostatně a naučilo se trávit nějakou chvíli samo se sebou, aniž by si neustále vynucovalo pozornost druhého člověka.

Sociální vývoj ve 3. měsíci Postupně dítě začne reagovat očividně pozitivně při pohledu na matku i nejbližší rodinné příslušníky, s kterými přichází velmi pravidelně do styku. Svým úsměvem i výrazem tváře je dokáže vítat při každém vzájemném zrakovém kontaktu a umí s nimi stále lépe komunikovat. Již odpozorovalo, že je dobré se usmívat, protože si pak vyslouží naši pozornost, lásku i něžnou náruč, a to mu je velmi příjemné. Když nás vidí přicházet k postýlce, začne vyjadřovat nadšení úsměvem i pohybem všech končetin. Kdykoliv chceme vzít dítě do náruče, tak je nejdříve lákáme nataženýma rukama směrem k jeho tělíčku, ale tak, aby na naše ruce vidělo,

a lákáme je do náruče se slovním doprovodem, např.: „Haničko, pojď, máma si tě vezme do náruče…“ Dítě pochopitelně zpočátku vůbec nereaguje, pouze se na nás dívá. Později pochopí a začne aktivně mávat rukama a ještě později k nám začne ruce vztahovat. Pozor!!! Dítě nikdy nezvedáme širokým úchopem kolem hrudníku do svislé polohy, ale nabalením na jednu ruku do polohy „klokánka“, a poté teprve dále do jakékoliv námi finální zvolené polohy. Dítě reaguje velmi pozorně a s očekáváním na různé škádlivky, při kterých se rytmicky dotýkáme některé části jeho tělíčka za doprovodu písničky nebo básničky.

SERIÁL ČLÁNKŮ EVY KIEDROŇOVÉ

61


SERIÁL ČLÁNKŮ EVY KIEDROŇOVÉ

Doporučujeme hrát si s dítětem různé škádlivky a ukazovací hříčky, např. „tam letí šiška, pich do bříška“ nebo „leze leze po železe, kde má dírku, tam to vleze“ atd. Dítě pozoruje naše ruce, a poté reaguje aktivním pohybem, zapojením všech svalových skupin i celé osobnosti do škádlení tělíčka našimi doteky. Prostřednictvím těchto hříček děti navíc získávají informace o svém těle, dochází k taktilnímu kontaktu rodiče s dítětem, prohlubuje se citová vazba a vzájemné porozumění. Sociální vývoj ve 4. měsíci Dítě již rozlišuje známé a neznámé tváře. Při pohledu a kontaktu neznámého člověka s dítětem si ho dítě nejdříve velmi pozorně prohlíží, poté se velice často zatváří rozpačitě a mnohdy se až rozpláče. Při pohledu na známou tvář se ihned uvolní a usměje.

62

SERIÁL ČLÁNKŮ EVY KIEDROŇOVÉ

Proto vřele doporučujeme všem neznámým nebo pro dítě méně známým lidem (u lékaře, v poradně o psychomotorickém vývoji dítěte, na návštěvě, …), aby se při prvním kontaktu s dítětem příliš nesoustředili na dítě. Nejlépe je ponechat dítě v náručí rodiče tak, aby na nás dobře vidělo (pozice „vyvýšeného“ nebo „bočního klubíčka“, popř. klokánka) a nejdříve navázat laskavý verbální i zrakový kontakt po dobu cca pět až deset minut pouze s rodičem. V průběhu tohoto kontaktu se na dítě několikrát krátce a postupně na stále delší čas povzbudivě podíváme, usmějeme, popř. je něžně a krátce pohladíme. Dítě tak získává čas a prostor sledovat naše chování i vzhled a zvykne si na nás. Poté již mu nedělá větší problémy s námi komunikovat, byť zpočátku stále opatrně, bez větších radostných reakcí, jak tomu bývá ve

chvíli, když se nad ně skloní matka nebo jiná, pro ně známá osoba. Při pohledu na různé hračky a činnosti nám dítě dává již výrazněji najevo svá přání různými gesty i celým tělem. I nadále je lákáme do náruče nataženýma rukama. Pokud se této motivaci věnujeme již delší dobu, tak v tomto měsíci již začne radostně pohybovat všemi končetinami a dávat najevo radost z toho, co je čeká. Zdvihat ruce k matce začne až později, kolem 5. měsíce věku. Doporučujeme dítě sledovat, jak mění výraz obličeje a co asi prožívá při hře s rodičem na schovávanou. Nejlépe je dítě držet v poloze „košíčku“, ve které se cítí bezpečně. Rodič i dítě na sebe dobře vidí a přitom oba mají volné ruce. Rodič vyzývá dítě k pozornosti


SERIÁL ČLÁNKŮ EVY KIEDROŇOVÉ

a ptá se. „Zuzanko, kde je máma?“ a současně si překryje obličej lehkým šátkem či plenou. Po 2–3 vteřinách pomalu šátek stáhne a když na sebe uvidí, zvolá: „Kuk, tady je!“ Sociální vývoj v 5. měsíci Komunikace s blízkými lidmi začíná být stále živější, dynamičtější a hravější než kdykoliv před tím. Dítě s velkou radostí osahává naše vlasy a obličej. Rádo komunikuje a hraje si s hlasovou ozvěnou spolupracujícího rodiče. Dokáže vyslovovat hlásky ááá, óóó, oúú, ééé, jééé, eááá atd. Když s dítětem laškujeme, dokáže se smát od srdce a hlasitě.

První úsměv znamená skutečný zlom ve vývoji. Čím více se dítě usmívá na nás, tím větší potřebu máme nejen se na něj usmát také, ale také si s ním povídat a věnovat se mu.

Přestože na dítě od narození mluvíme něžně, pomalu a srozumitelně, ještě nechápe smysl našich slov. Je však velmi citlivé a vnímavé na tón našeho hlasu. Z tónu hlasu pochopí, oč nám jde. Mluvíme-li na ně přísně, často se i rozpláče. Motivujeme-li je radostným projevem např. k výletu v kočárku, projevuje také radost. Tímto pozorováním souvislostí ve výrazu naši tváře a tónu hlasu se dítě postupně učí porozumět obsahu slov. Sociální vývoj v 7. měsíci V tomto věku dítě již dokáže rozlišovat blízké a cizí osoby. Sociální vývoj jde ruku v ruce s rozumovým vývojem a dítě přijímá stále více informací.

SERIÁL ČLÁNKŮ EVY KIEDROŇOVÉ

63


SERIÁL ČLÁNKŮ EVY KIEDROŇOVÉ

Sociální vývoj v 8. měsíci Po osmém měsíci věku očekáváme u dobře prospívajícího dítěte tzv. osmiměsíční úzkost. Jedná se o období, kdy dítě je na nějakou dobu doslova závislé na fyzické blízkosti matky. Bojí se cizích lidí i neznámých věcí. Toto období má souvislost s postupným osamostatňováním dítěte při pohybu v prostoru, které v něm naopak vyvolává strach z opuštění a pocit nejistoty. Sama příroda to tak zařídila proto, aby se dítě od matky bálo vzdálit příliš daleko a nevystavilo se žádnému nebezpečí. Dítě se projevuje větší přítulností k matce. Více je osmiměsíční úzkost popsána v rozumovém vývoji.

64

SERIÁL ČLÁNKŮ EVY KIEDROŇOVÉ

Sociální vývoj v 10. měsíci

Přestože na dítě od narození mluvíme něžně, pomalu a srozumitelně, ještě nechápe smysl našich slov. Je však velmi citlivé a vnímavé na tón našeho hlasu. Z tónu hlasu pochopí, oč nám jde.

Dítě již dokáže imitovat gesta. Celá řada gest se může stát pro dítě i rodiče velmi užitečnou znakovou řečí, kterou mohou později využít k dorozumívání do doby, než dítě dokáže vyjádřit svá přání dostatečně kvalitním slovním vyjádřením. V tomto období dítě doslova baví učit se nové znaky. Nejdříve je používá jako nápodobivou hru. Kolem jednoho roku začíná naučené znaky stále více využívat k vyjádření svých přání i k dorozumívání. Více informací v rozumovém vývoji. V příštím vydání: Rozvoj zraku


Eva Kiedroňová je celosvětově uznávanou autorkou jedinečné metodiky rozvoje dítěte v souladu s jeho psychomotorickým vývojem, která se zabývá správnou manipulací, cvičením a plaváním. Obsahem metodiky je popis přesných úchopů, přehmatů a postupů při manipulaci, cvičení i plavání s dítětem v jednotlivých měsících s ohledem na jeho projevy i míru psychomotorické vyspělosti a na podporu jeho všestranného zdravého vývoje. Pro lepší komunikaci dala jednotlivým úchopům název. U každého úchopu i činnosti popisuje význam správného způsobu provedení a upozorňuje na nečastější chyby i jejich následky. Všechny tyto cenné informace ve prospěch zdravého dítěte předává rodičům v těchto oblastech:

Eva Kiedroňová je původním povoláním dětská rehabilitační sestra s 30 letou praxí v oblasti organizace programů pro rodiče s dětmi. Je zakladatelkou specializovaných center, autorkou uznávaných odborných publikací, organizátorkou odborných seminářů a konferencí.

S týmem profesionálních spolupracovníků uznávaných lektorů nabízí komplexní program na podporu kvalitního a zdravého vývoje dítěte formou prožitkových kurzů v několika městech České republiky i formou on-line v pohodlí domova. Bližší informace je možno shlédnout na stránkách.

www.evakiedronova.cz


Povinný očkovací kalendář a některé další možnosti očkování v praxi dětského lékaře pro děti do 1 roku Povinná očkování

9. týden

kojeNec

3. měsíc

4. měsíc

Hexavakcína

Rotaviry

1. dávka

2 dávky vakcíny podávané ústy, od 6 týdnů do 24. týdne

Hexavakcína

Pneumokok

2. dávka

plně hrazen ZP* 1. dávka

Hexavakcína

Pneumokok

3. dávka

plně hrazen ZP* 2. dávka

TM

Pneumokok

5. měsíc

11.–15. měsíc

Nepovinná očkování

plně hrazen ZP* 3. dávka

Hexavakcína

Pneumokok

4. dávka

plně hrazen ZP* 4. dávka

V běžné praxi nemusí vakcíny garantovat výsledky dosažené v klinických studiích.   Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucímí účinky, které jsou popsány v příbalových informacích přípravků. Hexavakcína – očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, dětské přenosné obrně, žloutence typu B, onemocněním způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typu b. * Synflorix TM je plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění pro děti, které splňují podmínky dané zákonem č. 48/1997 Sb., v platném znění.  Vakcína RotarixTM není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Vakcíny SynflorixTM a RotarixTM, jsou registrované léčivé přípravky a jsou vázány na lékařský předpis.  Případné nežádoucí účinky nám prosím nahlaste na cz.safety@gsk.com. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalové informace.

GlaxoSmithKline s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4

CZ/VAC/0227/13

Profile for Těhule

Těhule Léto 2015  

Těhule Léto 2015  

Profile for tehule
Advertisement