Page 2

Teatripäev Teatripäeva NO99s läkitus Robert Lepage

27. märtsil on rahvusvaheline teatripäev. Seda tähistatakse alates 1961. aastast Rahvusvahelise Teatriinstituudi õhutusel ning sel puhul toimuvad kõige erinevamad teatriga seotud üritused üle kogu maailma. Lisaks ühele päevale ühendab neid ka avalik kiri, mille igal aastal kirjutab spetsiaalselt teatripäevaks mõni rahvusvaheliselt oluline lavastaja, näitleja või muu teatritegelane. Selles kirjas võetakse kokku autori mõtted teatri ning ühiskonna suhetest ja teatri võimalustest inimestevahelise kuristiku ületamisel. Esimese säärase pöördumise kirjutas Jean Cocteau, autorite seas on olnud ka Arthur Miller, Peter Brook, Laurence Olivier, Pablo Neruda, Luchino Visconti, Václav Havel, Edward Albee jpt. Sel aastal on autoriks palutud nimekas Kanada lavastaja, näitleja ja filmirežissöör Robert Lepage. Alates 1995. aastast tähistatakse teatripäeva pidulikumalt ka Eestis. Sellest aastast alates antakse just 27. märtsil üle ka erinevad teatripreemiad nii sõna-, muusika- kui ka tantsulavastuste alal, lisaks ka teatrite tehnilistele töötajatele, aga ka nimelised preemiad jne. Igal aastal on teatripäev toimunud erinevas Eesti teatris. Sel aastal toimub rahvusvahelise teatripäeva pidulik tähistamine teatris NO99. Kuigi üritus on kutsetega, on Eesti Televisiooni vahendusel võimalik vaadata otseülekandest kogu gala kulgu ning preemiate kätteandmist.

Kell 18.30 - Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi poolt lavastatud gala esimese poole ülekanne ETV veebilehel www.etv.ee. Kätte antakse üle kümne teatripreemia, õhtujuhtideks kõik Teater NO99 kümme näitlejat. Kell 19.05 - algab ETVs teatriaasta erisaade. NO99 ja ETV koostööna valminud saates vesteldakse kolme kõige olulisema teatripreemia nominentidega, lisaks ka mitmete teiste teatriinimestega. Nõnda luuakse ülevaade 2007. aastast Eesti teatris. Saate toimetaja on Ivar Põllu, režissöör Maarja Pärsim. Kell 20.05 - algab ETVs otseülekanne gala teisest osast. Kätte antakse veel üle kümne teatripreemia. Pinge tõuseb haripunkti.

Teatri tekke kohta on mitmeid hüpoteese, aga mind köidab neist kõige rohkem see mõistujutu vormis lugu: Grupp inimesi oli ühel ööl kogunenud kivimurdu, et end lõkketule ümber soojendada ja üksteisele lugusid jutustada. Järsku tuli kellelgi pähe mõte tõusta püsti ja kasutada oma loo illustreerimiseks oma varju. Tuleleekidest tekkinud varju toel manas too inimene kivimurru seinale üleelusuurusi tegelasi. Ülejäänud, kes seda vaatepilti lummatult jälgisid, tundsid neis kujudes vähehaaval ära tugeva ja nõrga, rõhuja ja rõhutu, jumala ja sureliku. Tänapäeval asendavad kunagist lõkketuld prožektorite valgused ja kivimurru seinu lavatehnika. Ja tahtmata solvata mõningaid puriste, tuletab see mõistujutt meile meelde, et tehnoloogia seisab teatri sünni juures ja selles ei tule näha ähvardavat ohtu, vaid ühendavat elementi. Teatrikunsti püsimajäämine sõltub tema suutlikkusest iseennast taasluua, kaasates uusi tehnoloogiaid ja novaatorlikku kunstikeelt. Sest kuidas suudaks teater olla oma ajastu suurte teemade käsitleja ja soodustada inimestevahelist mõistmist, kui ta ise ei ilmuta avatuse vaimu? Kuidas saaks teater kiidelda, et on pakkunud lahendust sallivuse, eraldatatuse ja rassismi probleemidele, kui ta omaenda praktikas keeldub igasugusest sünteesist ja koostööst? Selleks et kujutada maailma kogu tema keerulisuses, peab kunstnik pakkuma uusi vorme ja ideid ning usaldama vaataja intelligentsi, kes on suuteline eristama humaansuse siluetti selles lõppematus varju ja valguse mängus. On tõsi, et tulega liiga palju mängides riskib inimene end kõrvetada, kuid ühtlasi saab ta ka võimaluse vaimustuda ja valgustada. Québec, 17. veebruar 2008 Tõlkinud Anu Lamp

NO99 rahvusvahelise teatripäeva erileht Toimetaja Eero Epner Kujundaja Martin Pedanik Fotode autor Tiit Ojasoo Toetanud Eesti Kultuurkapital Väljaandja NO99 (www.no99.ee)

Teatripäev 2008  
Teatripäev 2008  

2008 Teatripäev Québec, 17. veebruar 2008 Tõlkinud Anu Lamp Sel aastal toimub rahvusvahelise teatripäeva pidulik tähistamine teatris NO99. K...

Advertisement