Page 1


RBI TUTVUSTUS

Ameerika Ühendriikide idaranniku lähedal asuvale väikesele saarele varjunud Ripley kool on ainulaadne kool noortele, kel on erilised võimed.

See kool, mis asub maailmakuulsa „Usu või ära usu!” looja Robert Ripley endises kodus, võtab õpilasteks noori, kes jagavad üht saladust. Kuigi nad näevad välja nagu sina või mina, on neil imekspandavad võimed, nagu võime juhtida elektrit, üliinimlik jõud või kontroll ilma üle – need on vaid mõned Ripley kooli õpilaste annetest. Võimekamad neist andekatest noortest on kutsutud osalema ülisalajase Ripley Juurdlusbüroo, RBI tegevuses. See eliitrühm tegutseb tehnika viimase sõna järgi varustatud baasis, mis asub sügaval kooli all paiknevas keldris. Siit saadetakse andekad teismelised agendid laia maailma ohtlikele missioonidele uurima nähtavale ilmunud fantastilisi olendeid ja kummalisi sündmusi. Ühine nendega nende uskumatutes seiklustes, kui nad otsivad kummalist ja vaimustavat ning püüavad eristada tõsiasju väljamõeldisest ...

RBI_4_sisu_001-015.indd 4

26/10/11 09:47:46


Uskumatute Valede Osakond

RIPLEY

Salapärane võistlev agentuur, kelle eesmärgiks on peatada RBI ja seada Ripley agentide tegevus kahtluse alla, saboteerides Ripley andmebaasi.

Robert Ripley vaim elab edasi RIPLEY-s – superarvutis, mille andmebaasis on kogu Ripley kummaline kollektsioon ning teave kõigi harulduste ja RBI hämmastavate avastuste kohta. See superarvuti on loonud täielikult interaktiivse liidese – holograafilise Ripley. RIPLEY annab agentidele nende missioonideks tarvilikku infot ja saadab nende R-mobiilidele hädavajalikke andmeid.

Õ P E TA JA D

õp Cain õ

Agentide lemmikõpetaja Cain juhib RBI tegevust muuseumiklubi sildi varjus ja kooskõlastab kõiki agentide missioone.

RBI_4_sisu_001-015.indd 5

dr Maxwell d

Ainuke õpetaja peale Caini, kes teab RBI-st. Doktor Maxwell varustab agente missioonideks oma labori kõige kaasaegsemate vahenditega.

26/10/11 09:47:54


TUTVU RBI MEESKONNAGA

K KOBE

Lisaks hämmastavatele annetele on igal RBI seitsmest liikmest eriteadmised mingis valdkonnas, mis teda eriti huvitab. Igaüks toetab oma oskustega meeskonda nii koolis kui ka välimissioonidel, kuhu iga kord valitakse kolm kõige sobivamat agenti.

NIMI: Kobe Shakur VANUS: 15

RBI me eskond pea b mis sio oni del om ava hel sid et R-m obi ilid e abi l. Sel tee l saa dak se ka RIP LEY -lt vaj alik ke fakte nin g kas ulik ku inf ot.

RBI_4_sisu_001-015.indd 6

OSKUSED: suurepärane jälitamis- ja vastupidamisvõime; teadmised eri hõimude kohta ning telepaatilised võimed. Märkused: Kobe vanemad kasvasid üles Aafrika eri hõimudes. Tal on eriline jälitamisvõime ja teadmised kogu maailma põlisrahvaste kultuuridest. Inimest või eset puudutades võib jutustada tema kohta kõik.

26/10/11 09:48:01


ZIA Z

MAX M

NIMI: Zia Mendoza

NIMI: Max Johnson

VANUS: 13

VANUS: 14

OSKUSED: valitseb magnetja elektrijõudu. Suudab ilma ennustada.

OSKUSED: arvutigeenius ja leiutaja.

Märkused: oli imikueas ainuke ellujääja kogu küla hävitanud troopilises tormis. Zia ei tunneta veel täielikult oma võimeid, aga ta suudab ilma ennustada ja vahel seda ka ohjes hoida. Tema kohalolek võib mõjutada elektriseadmeid.

RBI_4_sisu_001-015.indd 7

Märkused: Las Vegasest. Armastab arvutimänge ja kõike elektriga seotut. Sisustab enamiku oma vabast ajast robotite leiutamisega. Vihkab kooli, aga talle meeldib aidata dr Maxwelli uute seadeldiste leiutamisel.

26/10/11 09:48:07


KATE K

ALEK A

NIMI: Kate Jones

NIMI: Alek Filipov

VANUS: 14

VANUS: 15

OSKUSED: arvutilaadne mälu; äärmiselt lahtise mõistusega. Tal on võime minutitega keeli omandada.

OSKUSED: akrobaat, füüsiliselt hämmastavalt tugev.

Märkused: kasvas üles Oxfordis Inglismaal oma onu hoole all, kes oli ajalooprofessor ja ka arheoloog. Suutis meelde jätta iga raamatu, mida ta ülikooli raamatukogus vaid korra lugenud oli!

RBI_4_sisu_001-015.indd 8

Märkused: Alek on Vene maa alla 16-aastaste võimlejate olümpiakoondise liige, armastab sporti ja võistlemist. Ta on teistest agentidest palju suurem. Kuigi ta näib enamasti vaikne ja tõsine, on tal õelavõitu huumorimeel.

26/10/11 09:48:13


LI L

JACK J

NIMI: Li Yong

NIMI: Jack Stevens

VANUS: 15

VANUS: 14

OSKUSED: absoluutse kuulmisega muusikageenius, kes on võimeline matkima iga heli.

OSKUSED: võime rääkida loomadega; ekspert ellujäämiskunstis.

Märkused: Li kasvas üles Hiinas jõukas Pekingi perekonnas. Ta tuli Ripley kooli teistest RBI agentidest hiljem. Tal on ülimalt arenenud kuulmisvõime ja ta suudab järele teha iga kuuldud heli.

RBI_4_sisu_001-015.indd 9

Märkused: kasvas Austraalia sisemaal. On alati tundnud tugevat sidet loomadega, on võimeline suhtlema iga olendiga. Armastab kummalisi toite!

26/10/11 09:48:19


BIONI SAAR

KOOLIMAJA KOMPASS

KOPTERIVÄLJAK KASVUHOONE RÄNDLOOMAAED

SPORDIVÄLJAK

AED

RBI_4_sisu_001-015.indd 10

26/10/11 09:48:24


HIINA AED

KIVIST SAMMAS (salajane sissepääs)

VEEALUNE SISSEPÄÄS SALAJASSE KELDRISSE

MAABUMISSILD

RBI SALASTATUD LABOR

MON LEI

RBI_4_sisu_001-015.indd 11

26/10/11 09:48:28


4 Jaws Järgmisel hommikul jõudsid kolm agenti varakult kooli parklasse. Nad kõndisid edasi-tagasi ja silmitsesid ridades seisvaid õpetajate autosid, otsides doktor Maxwelli antud numbriga parklakohta. „Tal on kindlasti hirmus vanamoodne auto,” arvas Li. „Midagi veidrat ja beeži.” „Beeži?” küsis Kate. „Beež võrdub igavaga,” seletas Li. 46

RBI_4_sisu_016-114.indd 46

26/10/11 12:05:17


„Nii et sinu meelest ei võiks doktor Maxwellil olla midagi stiilset, hõbedast ja superlahedat?” küsis Alek. „Mitte mingil juhul!” väitis Li. „Doktor Maxwell on hea õpetaja, aga superlahe? No kuule! Olete üldse näinud, millised juuksed tal peas on?” Li märkas korraga, et teised olid seisma jäänud, ning pöördus ümber, et selle põhjust näha. Kate ja Alek seisid ühe kiiskava, hõbedase ja futuristliku väljanägemisega sportauto kõrval.

47

RBI_4_sisu_016-114.indd 47

26/10/11 12:05:18


muutuma, täpselt nii, nagu doktor Maxwell oli ennustanud. Kõigepealt tõmbusid küljepeeglid lapiti vastu keret. Siis liikusid rattakoopad allapoole ja katsid rattad kinni, nii et esirataste asemele ilmusid rinnauimed ja tagarataste asemele pärakuuimed. Tagaspoiler hakkas sumisema, venis välja ja moodustas saba. Katus laskus pisut allapoole ja selle keskele ilmus allveelaeva periskoop, mis nägi välja nagu seljauim, ning kogu auto kohandas end ümber, muutudes pikemaks ja peenemaks, et veelgi rohkem hai moodi välja näha. Li nihkus tagaistme keskele, kui seinad tema ümber kokku tõmbusid. „Vaatame, kuidas see hai päriselt liigub,” ütles Kate ning vajutas gaasi põhja. Jaws möirgas ja ärkas ellu. Mullid sööstsid kihinal küljeakendest mööda, kui auto sügavamale vette sukeldus. „Mina arvasin, et me hakkame vees aeglasemalt liikuma,” ütles Alek. „Aga tegelikult lisasime hoopis kiirust.” 52

RBI_4_sisu_016-114.indd 52

26/10/11 12:05:19


„See on tõepoolest hämmastav, kui kergelt auto vees liigub,” ütles Kate.

„Siin on nii ilus,” ütles Li tagaaknast välja vaadates. „Nii sügaval vee all – ja nii palju värve! Kalad ujuvad meil küll eest ära, aga sellegipoolest pole ma neid varem nii lähedalt näinud.” 53

RBI_4_sisu_016-114.indd 53

26/10/11 12:05:19


„Nende meelest näeme ju välja nagu hai,” tuletas Kate talle meelde. „Vaadake, et te kogemata aknaid lahti ei tee!” hoiatas Alek tüdrukuid. „Salong on veekindel ja õhk käib ringi, aga nii kui me aknaid paotame, tuleb vesi sisse.” „Seda muidugi,” ütles Li, „aga mina olen väga rahul sellega, et saan läbi klaasi kalu vaadata.” Peaaegu kaksteist tundi hiljem pani Alek Jawsi ühes Kreeta sadamas ankrusse ning agendid läksid Poseidoni sukeldumiskooli. Seal tervitas neid instruktor Minas Lamprakis, veealuse surnuaia leidja.

`` 1992. aastal sõitis 50 mln dollarit maksnud 68-meetr ine mootorja ht Destriero 58 tunni ja 34 minutiga üle Atlandi ookeani USA-st Suurbrita nniasse, keskmise kiirusega 53,1 sõlme, purustades sellega üle Atlandi sõitmise kiirusreko rdi. Jahil on kolm mootorit võimsuse ga 60 000 hj – võimsam ad kui 120 Ferrari sportaut ot.

54

RBI_4_sisu_016-114.indd 54

26/10/11 12:05:19


„Mulle ei tule kahjuks midagi enamat meelde,” ütles mees, kui oli jutustanud neile kõigist sündmustest, mis olid tolle avastuseni viinud. „Ma keskendusin ainult sellele, et rühma ohutult pinnale viia, ning ei pannud eriti tähele, kus ma täpselt asun.” „Sellest pole midagi,” ütles Kate. „Te tunnete piirkonda ja meie võime seal edasi otsida.” „Kas olete söönud?” küsis Minas agentidelt. „Ei, ja mul on kõht hirmus tühi,” kostis Alek. „Ma leidsin ühe krõpsupaki, mis oli doktor Maxwellist maha jäänud, aga peale selle pole ma hommikust saadik ivagi hamba alla saanud.” „Te asusite alles täna hommikul teele ja tulite meritsi?” küsis Minas. „See on küll rekordaeg!” „Me sõitsime autoga,” kostis Li muiates. Minas viis agendid väikesesse merevaatega restorani ning nad said imetleda, 55

RBI_4_sisu_016-114.indd 55

26/10/11 12:05:19


„Tulen kohe tagasi,” ütles Alek ja tõusis kähku lauast. „Ma ei tea, mis seal toimub,” ütles Minas. „Neid tulesid on nüüd nädal aega igal ööl näha olnud. Ma arvasin, et need on kalamehed. Pardavalgustus on ilmselt rikkis, nii et nad peavad taskulampidega läbi ajama.” „Ühel ööl võib-olla küll, aga miks nad peaksid mitu korda järjest katkise paadiga merele minema?” leidis Kate. „Minu meelest on sul õigus,” ütles Li. „Nii kehva valgustusega ei näe nad enam tagasi tulla. See on ju ohtlik.” „Eriti kui seal on haisid,” lisas Kate. Alek sörkis nende juurde tagasi, midagi käes. „Doktor Maxwelli ööbinokkel,” ütles ta teistele ja pani binokli pähe. „Seal on tõesti mingi paat,” ütles ta. „Aga minu meelest nad kala küll ei püüa. Nad viskavad hoopis midagi vette. Mida teie arvate?” Alek andis binokli Kate´ile, et too saaks samuti vaadata. 58

RBI_4_sisu_016-114.indd 58

26/10/11 12:05:19


„On justkui midagi rasket,” ütles Kate. „Tundub, et nad peavad lausa pingutama.” Ta andis binokli nüüd Li kätte, kes astus veidi eemale ning kõndis seejärel restorani terrassilt minema. Alek ja Kate taipasid, kuhu ta läheb, ning järgnesid talle. Restoranikärast eemal tabas Li ülitundlik kuulmine paremini merel toimuvat. „Midagi visati just praegu vette,” ütles ta teistele. „Ma kuulsin plartsatust. See

59

RBI_4_sisu_016-114.indd 59

26/10/11 12:05:20


Jaws tõusis veepinnale, ise endiselt haikujuline. Alek vajutas nupule, jättes sõiduki ankrusse. Siis pani RBI meeskond selga sukeldumisvarustuse, mille doktor Maxwell neile oli andnud, ning lahkus autost.

„Siin on ju täiesti tavaline merepõhi,” ütles Li teistele agentidele ujumismaski 64

RBI_4_sisu_016-114.indd 64

26/10/11 12:05:20


paigaldatud raadiomikrofoni abil. „Mina ei näe siin midagi erilist.” „Peab olema,” ütles Alek. „Me kõik nägime, et paadilt lasti midagi vette.” Nüüd olid nad väga sügaval, peaaegu mere põhjas. Nii sügavale vee alla jõudis väga vähe valgust ning isegi läbi kalipso tundus vesi uskumatult külm. „Võib-olla oli see midagi elusat,” pakkus Kate, keda hirmutasid varjud, mida mereloomad nende ümber heitsid, „näiteks kilpkonn, kes on nüüd ammu minema ujunud.” Väikse salga peade kohalt libises üle üks tume vari, mis varjas sellegi vähese päevavalguse, millel oli õnnestunud läbi vee tungida. Kate värises ning sisendas endale, et see oli ainult sõbralik delfiin. Alek hakkas juba närvi minema, kuna nad polnud midagi leidnud. „Ma ei saa aru ...” alustas ta. Li tõstis käe, andes Alekile märku, et tal on vaikust vaja. „Ma kuulen midagi,” ütles ta. „Keegi liigub läbi vee.” 65

RBI_4_sisu_016-114.indd 65

26/10/11 12:05:21


Kui Li tollele helile keskendus, meenus talle hirm, mida ta oli tundnud märjast hauast üles sirutuvate käte peale. „Ei, pigem k e e g i d ,” parandas Li, „ja nad liiguvad väga kiiresti! Ega need teie meelest laibad pole?” Vastust Li ei saanudki. Kate tundis, kuidas midagi siledat ja tugevat tema kalipsot riivab. Julgemata õieti vaadata, pööras tüdruk aeglaselt oma sukeldumislambi kokkupõrke suunas ning leidis end haiga tõtt vahtimas! Temast vasakul kostis Li karjatus. Kate pöördus kähku ja nägi, et teine hai sööstab tema sõbratari poole. Silmanurgast nägi ta veel üht haid lähenemas, ja siis veel üht. Peagi tiirutas RBI agentide ümber terve ähvardav haiparv. „Need haid on seda nägu, et tahavad lõunat süüa,” ütles Alek. „Mis me nüüd teeme?” küsis Li. „Ujume elu eest!” ütles Alek.

66

RBI_4_sisu_016-114.indd 66

26/10/11 12:05:21


67

RBI_4_sisu_016-114.indd 67

26/10/11 12:05:21


koopa tagaseina. Seal oli tõepoolest käik, mida kumbki polnud enne märganud. „Ma kuulen kusagil justkui jõe vulinat – see tähendab, et käik viib kohta, kus on õhku,” ütles Li. „Mine siis ees!” ütles Alek. Sihiks kusagilt kaugelt kostev voolava vee kohin, ujusid agendid läbi kaljukäikude labürindi. Nende lampide valgusvihud tabasid kaljude vahel elutsevaid väikeseid kalu ja mureene.

72

RBI_4_sisu_016-114.indd 72

26/10/11 12:05:22


Viimaks läks tun`` Sukelduja d on uurinud nel laiemaks. Agenarvatava lt maailma pikimaid veealuse id koopaid. Üledid leidsid end tohuujutatud koopad ulatuvad tust koopast. Lam150 km kaugusel e Mehhiko lahe alla, mõni neist on biga pimedusse näiniisama suur kui rongitunn el, paljud aga nii kitsukese d, dates nägid nad et sukelduja vaevu läbi mahub. pikali kukkunud keerukaid sambaid ja kokkuvarisenud kivikaari. Nad olid leidnud veealuse linna varemed! „Hämmastav!” hüüatas Kate, mullid maski ümber kihisemas, ning ujus kaugemale koopasse. „See sammas pidi olema hiigelsuur!” ütles Kate õhinal, uurides suurt kivilahmakat, mis nägi välja, nagu oleks selle küljest midagi ära murdunud. „Kui sammas tänini püsti seisaks, ületaks selle kõrgus kindlasti maailmarekordi.” Li vaatas hoolikamalt ringi. Ta peaaegu kartis seda, mida näha võib. Kogu koobas oli vee all, veepinda ei paistnud kusagilt. Ta 73

RBI_4_sisu_016-114.indd 73

26/10/11 12:05:22


ujus väga aeglaselt, hoides nii Aleki ligi kui võimalik. Lõpuks langes tüdruku pilk sellele, mida ta oli üle kõige peljanud. Tema ees tungis merepõhjast välja kõverik, pooleldi lagunenud ja kõdunenud käsi, justkui küünitaks nende poole otse allilmast. Li ahmis õhku ja kahmas Alekist kinni. Nüüd, kus ta oli ühte kätt näinud, tabas ta silm igal pool viipavaid käsi ning kummalises asendis jalgu. Ta pigistas silmad kõvasti kinni, aga sellest polnud kasu, ta teadis ikkagi, kus need on.

74

RBI_4_sisu_016-114.indd 74

26/10/11 12:05:22


„Kas sa näed neid?” küsis Li Alekilt. „Kas nad liiguvad?” „Ei liigu nad midagi,” kostis Alek. „Ära pabista!” Li tundis ometigi, kuidas Alek pingule tõmbub, valmistudes võitlema või kiiresti kaduma. „Ole sina siin,” ütles poiss, „mina ujun alla ja vaatan, mis need on.” Li polnud just päris kindel, kas ta tahab, et Alek minema ujuks, aga seda teadis ta täpselt, et ta ei taha neile tontlikele kätele tripsukestki lähemale minna.

75

RBI_4_sisu_016-114.indd 75

26/10/11 12:05:23


kuidas kaaretükk Lile peale kukkus. Kate tahtis sõbratari juurde söösta, aga Alek hoidis teda tagasi, kuni kivitükke enam ei pudenenud. „Oota, muidu jääd ise ka alla!” keelas ta tüdrukut. Niipea kui oht oli möödas, lasi ta Kate´i lahti ja nad ujusid koos Li juurde. Alek kuulis Kate´i kergendusohet, kui too avastas, et Li on elus, kuid nägi samas, et tüdruk on tõsiselt hädas. Li jalg oli suure kivi all kinni ning hingamistoru, mis viis filtreeritud õhu maski tagasi, oli purunenud ning kõvasti kahe kivitüki vahele kiilunud. Nähes, et Li ei saa üldse õhku, andis Kate talle kohe oma maskist hingata ning Alek püüdis Li hingamistoru lahti päästa. Aga isegi oma superjõuga ei suutnud Alek sammast karvavõrdki kergitada. Kui poiss asus Li jalga lahti päästma, tungis üks kummaline kogu temast mööda tüdruku juurde. See oli üleni armiline mees. Kate ja Li olid vapustatud. Alek suhtus 84

RBI_4_sisu_016-114.indd 84

26/10/11 12:05:24


85

RBI_4_sisu_016-114.indd 85

26/10/11 12:05:24


sale kogu hirmuäratava kiirusega laineid lõikas. „H-hai!” kogeles ta, kui hõbehall seljauim kuupaistel välgatas.

96

RBI_4_sisu_016-114.indd 96

26/10/11 12:05:26


9 Haihirm „Ujuge auto juurde, nii kähku kui saate!” ütles Alek teistele, kui teine uim tema kõrvale ilmus. „Autos ei ähvarda meid miski.” Jawsi juurde jõudnud, avas Alek ukse ja hiivas end sisse. Nikos ja Li ilmusid tema kõrvale ning ronisid tagaistmele. „Kus Kate on?” küsis Alek. 97

RBI_4_sisu_016-114.indd 97

26/10/11 12:05:27


„Oli otse minu taga,” ütles Li, paanika häälde hiilimas. „K-a-t-e!” hõikas ta pimedusse. „Seal ta on,” ütles Alek, märgates Kate´i sukeldumislambi valgust hüplemas autost veidi kaugemal. Valgus tabas Kate´i nägu. Too tüdruk ei hakanud just kergesti kartma, aga nüüd oli

98

RBI_4_sisu_016-114.indd 98

26/10/11 12:05:27


ta küll kabuhirmul. Alek näitas tema poole valgust ja taipas, mispärast – tüdruk oli haiuimedest ümbritsetud. Alek valmistus otsemaid autost välja hüppama, aga Nikos pidas ta kinni. „Kui teie lähete, on teil mõlemal päästjat tarvis,” ütles ta. „Teie jääge Liga siia! Mina toon Kate´i ära. Mina tunnen seda merd

99

RBI_4_sisu_016-114.indd 99

26/10/11 12:05:27


UVO agendid püüdsid meeleheitlikult minema pääseda. Kõik kolm paati pandi korraga tööle, pardalolijad olid tohutus paanikas. Paadid tiirutasid kaootiliselt ringi, juhid hõikasid üksteisele käsklusi. Ainult et keegi ei kuulanud, mida teised paadijuhid ütlesid. Kõigil oli mõttes ainult minemapääsemine – ja kiiresti! UVO paadid tuiskasid põgenemisteed otsides uskumatu kiirusega ringi. Selle tulemusel põrkasid kaks paati omavahel kokku ja purunesid, nii et pardal olnud UVO agendid pidid kiiruga päästepaate krabama. Kolmandal paadil oli rohkem õnne. Tema oli valinud ohutuma tee ning sai teistest mööda. Alek juhtis auto jälle sügavamale merre ning lisas kiirust, et allesjäänud UVO paadile järele jõuda. Ta ajastas lähenemise hoolikalt ning kergitas Jawsi pinnale täpselt nii, et periskoop tõstis põgeneva UVO paadi veest välja!

106

RBI_4_sisu_016-114.indd 106

26/10/11 12:05:29


Korraks jäi paat õhku kõõluma, siis lõi alus vankuma ja kukkus tagasi merre. RBI agendid vaatasid pealt, kuidas UVO agendid raevukalt päästepaatide poole

107

RBI_4_sisu_016-114.indd 107

26/10/11 12:05:29


ujusid ja oma sõpru appi karjusid. Aga päästepaatides istuvad agendid sõudsid nii kiiresti kui said, eemale oma kolleegidest – ja hiidhaist.

108

RBI_4_sisu_016-114.indd 108

26/10/11 12:05:29


10 Hiid-mõrtsukhai Kui nad olid kaldale jõudnud, intervjueeris Kate Nikost ning sai temalt teada kõik, mida Ripley andmebaasi jaoks tarvis oli. „Misjaoks UVO-l mind siis vaja läks?” küsis mees. „Nad tahtsid, et te ehitaksite veealuse linna,” ütles Kate. „Aga nad ei teinud seda mitte turistide ligimeelitamiseks! UVO kavatses varemete asukoha välja lekitada, kui te olete lõpetanud, lootes, et meie oleme 109

RBI_4_sisu_016-114.indd 109

26/10/11 12:05:29


TOIMIK #011 `` Itaallane Livio De Marchi nikerdas täismõõdus Ferrari koopia, millega ta käib mööda Venezia kanaleid sõitmas.

foto: Rinspeed

SUKEL-AUTO

Šveitsi autotehas Rinspeed on ehitanud sportauto, mis sõidab vee all. `` sQuba moondub ühe nupuvajutuse peale sukeldumissõidukiks. `` Auto on võimeline laskuma 11 m sügavusele. `` sQuba loomiseks saadi inspiratsiooni Lotuse amfiibautost, mida näidati ühes James Bondi filmis.

122

RBI_4_sisu_115-128.indd 122

www.ripleysrbi.com

26/10/11 09:50:27


foto: ©francois brisson—fotolia.com

`` Haid tekkisid enam kui 350 miljonit aastat tagasi – ammu enne seda, kui dinosaurused Maa peale ilmusid.

HAID

`` Haidel ei ole luid. Nende keha toetavad lihased ja tugevad kõhred, nagu meie kõrvu ja ninagi.

`` Haisid leidub kõigis maailma ookeanides ning koguni jõgedes. `` Suursuu-hai on 5 m pikk ja kaalub ligi tonni, aga see hai toitub ainult tillukesest planktonist kuni 200 m sügavusel. Avastamisest saadik on nähtud või püütud kõigest 53 isendit. `` Tiigerhai kõhust on leitud bensiinikanistreid, jalgrattakumme, puutükke, surnud koera kehaosi ja plekktrumme.

`` Mõned avameres elavad hailiigid peavad pidevalt ujuma, muidu nad lämbuvad. `` Hai on ainus kala, kes saab silmi pilgutada.

123

RBI_4_sisu_115-128.indd 123

26/10/11 09:50:33

Sügaviku saladused. RBI  

Sügaviku saladused. RBI