Page 1


Sisukord

8

s a l a d u s o n pa l j a s tat u d

12

Tehnika

33

Mustrid 34 Marjaaeg 40 Kaneel 46 Saa minu omaks 52 Spordivõistlus 58 Õitsenguaeg 64 Vallatus 70 Edvistaja 76 Sokid Aidanile 82 Videvik 88 Vaher 94 H-sokk 100 Athena 106 Emily sokid 112 Madruse rõõm 118 Tipa-tapa 123 Klassikaline sokk 128 Matkasellid

1 3 3 L i s a d

134 138 138 139 141 142

Sõnastik Sümbolid Lühendid Sokkide suurustabel Tänusõnad Sokikudujad

1 4 3 R e g i s t e r tk 7


Proovisoki kudumine Harjutamise mõttes näitan kahe soki korraga kudumise meetodit lastesokkidel. Valmis sokid peaksid sobima 2–3-aastasele lapsele ja need on tore kingiidee — väikesed lapsed ei pahanda, kui sokid pole täiuslikud. Kudumiseks vajad ühte 3,5 mm jämedat ja 100 cm pikka ringvarrast. Mina kasutasin Addi Turbo Skaceli vardaid, kuid sobivad kõik sama pikkusega ringvardad. Eriti head on roostevabad vardad, sest silmused libisevad metalli libedal pinnal vabalt ka siis, kui need on väga tugevasti kootud, ja silmused peavad olema tugevasti kootud just varda lõpus, et vältida niinimetatud redeli tekkimist (vt „Redelipulgad” lk-l 17). Et üleminek ühelt sokilt teisele oleks kergesti nähtav, kasuta proovisokkide jaoks kahte värvi lõnga. Nende väikeste sokkide jaoks ei tohiks kuluda üle 55 meetri lõnga ühe soki kohta; mina kasutasin Valley Yarnsi lõnga Superwash. Koetiheduseks tuli 6 silmust 2,5 cm kohta, kuigi antud juhul pole koetihedus oluline. (See on tõenäoliselt ainuke kord, kui ma seda ütlen, koetihedus on tegelikult väga oluline! Koetiheduse kohta loe veel lk-lt 134.) Vali piltidel olevatega sarnased toonid, siis on õpetust lihtsam jälgida. Lisaks vajad sa silmusemärkijaid. Mulle meeldib kasutada Cloveri suletavaid silmusemärkijaid, sest need saab ringi alguse tähistamiseks töö külge kinnitada lõnga kahjustamata.

3,5 mm jämedad ja 100 cm pikad ringvardad

Eri värvi lõngad

Silmusemärkijad

Tehnika 15


Silmuste loomine 1. Loo lõngaga A pika otsaga loomise meetodil 32 silmust (näida-

tud lk-l 133). Loo 32 silmust ka lõngaga B. sokk B

Sokk B varda otsas.

sokk A Silmuste loomine.

2. Lükka mõlemad uute silmuste grupid varda teise otsa (sellesse,

mis on vasakus käes). Lõngade otsad on töö algusest kaugemas servas.

Sokk A varda otsas. Silmuste lükkamine varda vasakusse otsa.

2

sokki korraga

NIPP

Õndsas teadmatuses

A-ga tegelemise ajal ära tee üldse välja soki B silmustest!

1 6   K a k s s o kk i k o r r a g a

Soki A silmuste jagamine ja ühendamine 3. Nüüd oled valmis soki A silmuseid jagama ja ühendama nii, et

pooled silmused oleks vardal ja pooled kaablil ja nende vahele jääks kaablist aas. Lükka silmuseid tagasi seni, kuni need kõik on kaablil. Alustades esimesest loodud silmusest, loe tagasi 16 silmust. Eralda silmused üksteisest ja sikuta osa kaablit nende vahele aasaks, jagades silmused täpselt pooleks. (Mina kasutan kaabli sikutamiseks


varda vaba otsa.) Tõmba kaablit, kuni see moodustab umbes 8 cm pikkuse aasa. Nüüd oled A silmused pooleks jaganud.

Soki A silmuste jagamine.

4. Nüüd ühenda A esimene ja viimane silmus ringselt kudumiseks —

moodustub soki ääris. Lükka esimesena loodud silmusega osa lähima varda tipuni.

Esimesena loodud silmuste lükkamine varda tipu poole.

5. Ettevaatlikult, silmustesse keerdu keeramata, too soki A töölõng

varraste vahelt üles ja lase silmuste loomise otsal rippuda. Kasutades vaba vardaotsa, ühenda esimesed silmused (vasakul vardal) tagumiste silmustega (kaablil), kududes esimese loodud silmuse parempidi.

Soki A silmuste ühendamine.

Tehnika 17


Saa minu omaks Mõned aastad tagasi meenus mu pulmaastapäev mulle alles õige päeva pärastlõunal. Kiirustanud koju, suutsin leida paki M&M-i komme ja ühe kinda ajaks, mil mu mees koju jõudis. Olin mitu kuud planeerinud talle sõbrapäevaks sokid kududa. Taas kord olin selle unustanud ja nüüd leidsin ennast kiiruga sokke kudumas. Ma ei arvestanud aga sellega, et mehed üldiselt ei kanna erkpunaseid südamekujuliste palmikutega sokke. Aga tema kandis neid. Ja rohkem kui korra! lõng

Lana Grossa Meilenweit 100. 80% villa, 20% polüamiidi; 100 g / 420 m. Koetihedus lõngavööl 2, 5–3 mm varrastega parempidises koes: 2,5 cm = 7 silmust ja 10 rida. Punane nr 1326: 1 tokk

koetihedus 2,5 cm x 2,5 cm = 7 silmust ja 9 rida parempidises koes. vardad

100 cm pikad 2,75 mm ringvardad või sel­lised, millega saavutad õige koetiheduse.

lisad suurused

Silmusemärkijad, mõõdulint, palmikuvarras, sukanõel. S M L

Naiste väike Naiste kesmine Naiste suur

valmis soki päka ümbermõõt S 21,5 cm M 23 cm L 24,25 cm

4 6   K a k s s o kk i k o r r a g a

Kasutatud silmused soonik 1 pr, 1 ph parempidine kude Koo kõik ringid parempidi.


Mustrid 47


Videvik See sokk tähistab maagilist tundi päeva ja öö vahel – minu lemmikaega, mil valgus suudab mind ikka ja jälle oma värvidega üllatada. Ääretult rahustav on õhtuti terrassil istudes jälgida viimase päevavalguse kadumist ning tähtede ilmumist. See korduv muster sobib eriti hästi käsitsi värvitud lõngaga, mille tekstuur rõhutab värve veelgi.

lõng

Valley Yarns Kangaroo Dyer Franklin. 75% villa, 25% nailonit; 113 g / 411 m. Koetihedus lõngavööl 2–2,75 mm varrastega parempidises koes: 2,5 cm = 7–8 silmust. Videvik: 1 tokk

koetihedus 2,5 cm x 2,5 cm = 8 silmust ja 10 rida parempidises koes. vardad

100 cm pikad 2,5 mm ringvardad või sellised, millega saavutad õige koetiheduse.

lisad suurused

Silmusemärkijad, mõõdulint, sukanõel. M LS M

Naiste kesmine Naiste suur / meeste väike Meeste keskmine

valmis soki päka ümbermõõt M 20,25 cm L S 22,75 cm M 24,25 cm

8 2   K a k s s o kk i k o r r a g a

Kasutatud silmused soonik 1 pr, 3 ph parempidine kude Koo kõik ringid parempidi. „Videviku” muster 1. ja 2. ring: 1 pr, 3 ph 3.–6. ring: koo parempidi


Videvik 83


Videvik (jätkub)

M

N: M

L S N: L / M: S

M

M: M

Jalalaba kudumine Jtk kudumist ilma kahandusteta nagu enne, kuni soki pikkus sääre tagant mõõdetuna on M 19,75 cm L S 21,5 cm M 24,25 cm

või kandja jalalabast 3,75 cm lühem.

Varbaotsa kahandamine Ettevalmistus: koo veel üks ring ja lõpeta soki B tallaosa alguses. Tõsta sm soki

B talla keskelt talla algusse, et märkida uut ringi alguse asukohta.

1. ring • Soki B tald: 1 pr, ttk, pr viimase 3 silmuseni, 2 pr kokku, 1 pr. • Soki A tald: 1 pr, ttk, pr viimase 3 silmuseni, 2 pr kokku, 1 pr. • Soki A jalalaba pealis: 1 pr, ttk, pr viimase 3 silmuseni, 2 pr kokku, 1 pr. • Soki B jalalaba pealis: 1 pr, ttk, pr viimase 3 silmuseni, 2 pr kokku, 1 pr. 2. ring: koo kõik silmused parempidi. Järgmised ringid: korda 1. ja 2. ringi veel

Järgmised ringid: korda 1. ringi veel

M

6

LS

7

M

8

6 korda

LS

6

M

6

korda

M

korda korda

Mõlemal sokil on nüüd alles 16 silmust: 8 tallal ja 8 jalalaba pealisel. Silma varbaotsad kinni lk-l 30–31 oleva juhise järgi.

Viimistlemine Peida lõngaotsad. Vormi sokke lk-l 136 oleva juhise järgi.

8 6   K a k s s o kk i k o r r a g a

korda korda


Videvik (jätkub)

M

N: M

L S N: L / M: S

M

M: M

„Videviku” muster 6 6 5 6 4 6 3 2 1

4.

3.

2.

1.

Sümbolid:

parempidine silmus pahempidine silmus

Videvik 87


Sõnastik Kahandamised Tõsta, tõsta, kokku (ttk) Tõsta 2 silmust ükshaaval kudumata vasakult vardalt paremale vardale. Pista vasak varras silmustesse läbi esimeste aasade ja koo need kokku.

Koo kaks pahempidi kokku (2 ph kokku) Pista parem varras vasaku varda järgmisse kahte silmusesse läbi esimeste aasade ja koo silmused pahempidi kokku.

Kasvatamised

Koo kaks parempidi kokku (2 pr kokku) Pista parem varras järgmisesse kahte vasaku varda silmusesse läbi esimeste aasade ja koo silmused kokku.

1 3 4   K a k s s o kk i k o r r a g a

Koo läbi silmuse esimese ja tagumise aasa (pr e/t) Pista parem varras vasakul vardal olevasse silmusesse ja koo see parempidi nagu tavaliselt. Ära lase silmust vasakult vardalt maha. Pista parem varras just kootud silmuse tagumisse aasa ja koo ka sellest parempidine silmus. Lase algne silmus vasakult vardalt maha. Paremal vardal on nüüd kaks silmust.


Õhksilmus (õs) Too töölõng kahe varda vahelt töö ette. Vii töölõng üle parema varda uuesti taha ja koo siis järgmine silmus.

Võta mõlemad lõngad vasakusse kätte. Libista nimetissõrm ja pöial nende kahe lõnga vahelt läbi ja lükka sõrmed L-tähe kujuliselt harali.

Nimetissõrm ja pöial on silmuste loomiseks õiges asendis.

Muud tehnikad ja terminid

Pööra peopesa enda poole. Vii paremas käes olev varras läbi pöidlal oleva lõnga-aasa.

Pika lõngaotsaga silmuste loomine See on kõige sagedamini kasutatav ja vaieldavalt kõige mitmekülgsem meetod silmuste loomiseks. See loob veniva serva, mis on sobiv enamiku esemete kudumiseks. Tee liuglev aas ja pane see vardale nii, et jääks väga pikk lõngaots.

Varras liigub pöidlal oleva lõnga alt läbi.

SSSSS Kui pikk on pikk ots? Saamaks teada õiget pikkust, keeruta lõng lõdvalt ümber varda üks kord iga silmuse kohta. Tee liuglev aas, lase keerutatud lõng vardalt maha ja hakka silmuseid looma.

SSSSS Lisad 135

Koo ise! Kaks sokki korraga.  

Ringvarrastel kudumise juhised ja mustrid

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you