Page 1

MAAILMA

PALEEDE ELU JA HIILGUS

Sõnas ja pildis


Himeji kindlus


Üks kauneimaid militaarehitisi Jaapanis on Himeji, tuntud ka kui Valge Haigru kindlus – seda tänu elegantsetele vormidele ja säravvalgetele müüridele. Kompleksis tõuseb esile keskne torn nimega Daitenshukaku, kus elas peremees. Kindlustorni muljetavaldavad vormid, lainetavad frontoonid ja kallakuga katused on imetlusväärne näide tasakaalust kaitserajatise vajaduste ja kunsti vahel.


KUS SEE ASUB Himeji kindlus asub umbes 80 km Osakast läänes Honshu saarel, mis on suurim neljast Jaapanit moodustavast saarest. Kuna see asub seismiliselt aktiivses piirkonnas, arvestati seda hoone arhitektuuris ja muudeti see ühtaegu vetruvaks ja vastupidavaks. Suured vundamendikivid tehti kandilised, nende vahele ei ole mörti ega lupja. See tugev ja paindlik vundament moodustas aluse vertikaalsetele puidust struktuuridele − võimsale tugisõrestikule −, mida tugevdavad hiigelsahtlid. 400 aastat pärast ehitamist seisab Himeji sellele piirkonnale nii omaste maavärinate ja taifuunide kiuste vankumatult oma kohal.

MÕÕGAD JA TEEKANNUD 14. sajandist hakkasid samuraid täitma administratiivkohustusi. Mõõgad loovutasid oma koha, vähemalt osaliselt, uutele huvidele: kunagised peremehed pühendusid zen-meditatsioonile ja teetseremooniatele. Tee serveerimist oodates istusid samuraid sillakeste ja ilupõõsastega aias, imetlesid tassi oma käes ja tühjendasid selle siis kolme sõõmuga.

Mõõga käepide oli kaunistatud elegantselt omaniku peremärkidega.

RELVAMEISTRID Vanas Jaapanis olid relvameistrid kõrges hinnas. Nad andsid oma ametisaladused edasi töökoja sellidele, kes riietusid nagu vaimulikud ja pidid iga päev puhastavas vannis käima. Töökojas valmisid terariistad kui tõelised kunstiteosed. Protsess oli pikk ja keeruline. Rauda taoti sepahaamriga ja sepistati mitmeid kordi üle, painutades saadi mitmeid õhukesi kihte, mis kuumaga kokku sulatati. See tehnika muutis mõõgatera väga elastseks, kuid tugevaks. Kõige lõpus tuli ihumine, mida peeti kõige peenemaks tööks, ja see usaldati relvameistrile.


VALLUTAMATU KINDLUS Kindluse konstruktsioon on pärit 1346. aastast, kuigi praegune väljanägemine pärineb 17. sajandi algusest, kui tehti suuri ehitustöid kindral Ikeda Terumasa juhtimisel. Ta muutis kindluse ligipääsmatuks, ehitades kolm kontsentrilist müüri, mida kaitsesid vallikraavid ja arvukad tornid. Kuni 15 meetri kõrguste müüride vahel asus üle 80 hoone, mis olid üksteisest labürintidega eraldatud. Mõni labürint oli ummiktee, et võimalikke sissetungijaid eksitada. Kõige keskel asus põhitorn, selle kõrval kolm väiksemat. Sellises hästikindlustatud paigas võis korraldada viimase kaitselahingu.

Kindluse kaitsjad olid samuraid. Legendaarsed sõdalased, kellel oli karm aukoodeks ja nad teenisid oma peremeest absoluutses ustavuses.

Keskaegne Jaapan oli legendaarsete samuraide kuningriik. Suurte valitsejate teenistuses olevad sõdalased olid tuntud oma julguse poolest. Nende käitumist juhtis karm sõdalase tee aukoodeks – bushido. Lahingus olid nad hirmuäratavad ja armutud. Neil oli lahinguväljal seljas raske raudrüü, kintsukaitsed, saapad ja kindad, peas oli sarvedega kiiver ja nägu kaitses hirmutav mask. Neil oli kaks mõõka, vibu ja kott, kuhu panna mahalöödud vaenlase pea.


Imetledes pastoraalset stiili, lasi kuninganna Marie Antoinette 18. sajandi lõpus Versailles’ parki ehitada kummalise majadekompleksi. Talustiilis kummalised hooned, mis moodustavad väikese küla, hameau, ehitati Trianoni aia kõrvalisse ossa. Hoonetel olid rookatused ja pragunenud müürid, et anda neile maalähedast hõngu, aga seest olid majad rikkalikult sisustatud: vaibad, tapeedid ja kaunis portselan. KUS SEE ASUB Versailles’ loss asub umbes 15 km kaugusel Pariisi kesklinnast lääne suunas. Enne kui Louis XIV otsustas sinna oma residentsi ehitada, oli seal mets. Louis XIII oli lasknud Saint-Germaini ja Fontainebleau põldudele vaid tagasihoidliku jahionni püsti panna. 1668. aastal algasid ehitustööd ja õige pea sai jahionnist üks Euroopa suurimaid losse, mis võis vastu võtta kuni 20 000 külalist. Louis XIV kutsus sinna terve Prantsusmaa aadli.


Hameau de la Reine Versailles’ loss

Maailma paleede elu ja hiilgus  
Maailma paleede elu ja hiilgus