Page 1

MAAILMA

MOE

AJALUGU

Sõnas ja pildis


Purpur Punane värv oli väga hinnaline, sest seda oli raske saada. Foiniiklastest kaupmehed rikastusid, tuues Vahemeremaadesse purpuriga värvitud kangaid. Purpurteod püüti väikeste võrkudega kinni ja soolati kolmeks päevaks sisse. Seejärel pandi teokarbid kümneks päevaks katlasse keema. Seejärel algas villa värvimine. Vill pandi viieks tunniks katlasse, siis pesti ja kammiti.

Stiil meenutas koonust: pika ja rikkalikult kaunistatud tuunika peale oli risti üle keha heidetud narmastega sall.

ASSÜÜRLASED

Kuninga valvurid kandsid pikki ja avaraid vööga tuunikaid. Sukad olid purpurpunased, jalanõud kollased.

PÄRSLASED

Vanas-Hiinas kandsid mõjukad inimesed peenest siidist rõivaid ega näidanud end rahvale iial ilma peakatteta. HIINLASED


PURPURTIGU Purpurteo värvaine oli väga hinnaline, sest poole kilo purpurvärvi saamiseks läks vaja üle 5000 teo. Seetõttu muutusid punased rõivad prestiiži ja rikkuse sümboliks.

Samniidi võitlejad kaitsesid oma pead laia kiivriga, mõõgatupp rippus rinnal.

SAMNIIDID

Pärast Idamaade mõjutusi sai etruskide mood alates 6. saj eKr inspiratsiooni Kreekast, võeti kasutusele erineva pikkusega kitoonid ja keebid. ETRUSKID

Juba enne 6. sajandit kandsid Kreeka naised dooria kitoone, mis kinnitati õlgadelt nõeltega.

KREEKLASED


Džässiajastu Aastatel 1920–1940 kadusid naistemoest korsett ja alusseelikud. Kleidid muutusid lühemaks ja need valmistati lendlevast Hiina krepist. Neil aastatel sündis tõeline hullus džässmuusika järele. Tütarlapsed ummistasid tantsusaale, kus kohtusid noormeestega, kes kandsid laiu flanellpükse − Oxford bags. Üliõpilaste seas tekkinud mood levis kiiresti. Moodi tuli uus kokteilkleit – õhtukleitide pitsi hakati kasutama päevastes tualettides.

Jacques Doucet valmistas seltskondlikeks üritusteks pastelltoonides luksuslikke rõivad, mida kaunistasid pits ja tikandid.

Pärastlõunatualettide peal kanti sooje lillemustrilisi ja karusnahaga kaunistatud keepe

JACQUES DOUCET

METSIKUD KAHEKÜMNENDAD

1920. aastate keskel lõi Coco Chanel sirgeid saledaid lõikeid, mis ei pööranud taljele tähelepanu ja muutsid rinna lamedamaks. COCO CHANEL


UUED AKSESSUAARID Tolle aja daamil pidi olema ridikül. Kitsa lõikega kleidid välistasid taskute olemasolu, seega oli kott hädavajalik.

Mõned aastad hiljem hakkas moekunstnik Elsa Schiaparelli kasutama õlandeid, torujat siluetti, sõba ja žabood. ELSA SCHIAPARELLI

Siidsukade asemele tulid nailonsukad, mis olid läbipaistvad ja odavamad.

VÄLJAKUTSUV LÄBIPAISTVUS

1940. aastatel liikus mood õlandite, platvormkingade, kõrgete soengute, rangete ja kõrgete kaelustega rõivastuse poole. PLATVORMID JA ÜLESPANDUD SOENGUD


Kingad Jalavarjud sündisid selleks, et jalgu kaitsta, aga õige pea sai neist moeese. Esimesed teadaolevad kingad olid lihtsad sandaalid, mis ei lasknud jalatallal maad puudutada, kuid jätsid ülejäänu paljaks. Kinnised kingad tulid palju hiljem ning need on aja jooksul pidevalt muutunud. Juba 3500 aastat tagasi oli Egiptuse sandaalidel punutud papüürustald, need seoti nööriga jala külge.

16. sajandi alguses olid kingad nii laiad, et nende suurimat laiust hakati piirama 15 cm-ga.

12.–15. sajandini olid väga levinud polakiinid, mille ninad olid üles tõstetud ja väikese paelaga kinni seotud. Hilisel keskajal kanti madalaid terava ninaga nahast saapaid.

Põhja-Ameerika päritolu pehmeid kitsenahast mokassiine ehiti pärlite ja teokarpidega. Prantsuse revolutsiooni ajal kantud kolmevärvilise rosetiga tuhvlid.

18. sajandil olid Euroopa teed üpris porised. Sellepärast kinnitasid daamid brokaadist kingade peale puukingi meenutavad pealiskingad. Veneetsias olid moes platvormkingad – chopine’d. Need valmistati korgist ja kaeti mustrilise sametiga. Kingad võisid olla kuni poole meetri kõrgused.


Puidust või hõbedast varbavahesandaalid on India päritolu. Kuna usk keelas loomset päritolu materjali kasutamise, siis tarvitati muud.

Hiina naised kandsid jalasidemete peal, mis pidi jalakasvu pärssima, teatud tüüpi saapaid – lootose saapaid.

Belle epoque’i ajal olid moes lillemustrilised ooperisaapad.

Mootorratturi nahast ja tekstiilist saapad lasid sportimisel rohkem õhku läbi. 1890. aasta prantsuse saabastele lisati veniv kangas, mis lasi neid mugavalt jalga tõmmata.

1950. aastatel said tikk-kontsaga kingad ja suletutiga tuhvlid naiseliku seksapiili sümboliks.

1970. aastate paiku tulid moodi kõrge tallaga kingad. Nii naiste kui meeste sellised kingad olid ebamugavad ja ebapraktilised. 1990. keskel kaunistati platvormkingad litritega.

Umbes 1860. aastal ilmusid esimesed kangast kingad, mis olid kummitallaga. 1920. aastatel ulatus All Stari mudel üle pahkluu.

Maailma moe ajalugu  
Maailma moe ajalugu