Page 1

EKİM 2013 - YIL: 8 SAYI: 88

Anne Ben Barbar mıyım? Güneşin çocukları 13. İstanbul BİENALİ’Nin İLK KONUKLARIYDI!

Burberry 2013 Sonbahar-Kış “London”

Yeni Kaymakamımız Görev Başında! ÇGD TSM KOROSU

SEVENLERİ İLE BULUŞTU...

Aqua City 1. ETAp

PaintbalL TURNUVASI

HAYDİ Fiyatı: 5 TL

Herkes SN TENİS’e! CekmekoyMagazin CekmekoyMagazinDergisi

İyi ki doğdun

Ela&Milat

AŞIRI TERLEMEYE BOYUN EĞMEYİN!

estetik bilgiler Dr. Hülya pekar

DİŞEtİ Çekİlmesİ ve nedenlerİ! Dr. Dt. Selahİ ertürk

Kurban Bayramı’nda Nereye Gitmeli? OKUMA ALIŞKANLIĞININ

Kazandırılması! Dünya Koleji

Dr. Nesli GÜVEN


18 Çekmeköy Magazin EKİM 2013

www.cekmekoymagazin.com


EKİM 2013 - YIL: 8 SAYI: 88

editör

İyi ki doğdun

Anne Ben Barbar mıyım?

Ela&Milat

Güneşin çocukları 13. İstanbul BİENALİ’Nin İLK KONUKLARIYDI!

AŞIRI TERLEMEYE BOYUN EĞMEYİN!

Burberry 2013 Sonbahar-Kış

estetik bilgiler

“London”

Dr. Hülya pekar

Yeni Kaymakamımız Görev Başında!

DİŞEtİ

ÇGD TSM KOROSU

Çekİlmesİ ve nedenleri!

SEVENLERİ İLE BULUŞTU...

Paintbal

Kurban Bayramı’nda Nereye Gitmeli?

TURNUVASI

OKUMA ALIŞKANLIĞININ

HAYDİ

Kazandırılması! Dünya Koleji

Herkes SN TENİS’e! Fiyatı: 5 TL

H

Mutluluğun Anahtarı...

Dr. Dt. Selahi ertürk

Aqua City 1. ETAp

Dr. Nesli GÜVEN

CekmekoyMagazin CekmekoyMagazinDergisi

içbir neden aramadan gülümsemek lazım hayata. Gülmek için mutlu olmayı beklememeli insan. Bilmeli ki, belki mutluluk saklıdır gülüşünde. İki kedinin yaşadıkları tecrübeden ders alırcasına devam etmeli dağıtmaya tebessümleri.

Hani anlatılır ya; büyük bir kedi, kuyruğuyla oynayan küçük bir kediye sormuş: “Neden kuyruğunu kovalıyorsun?” Yavru kedi yanıt vermiş: “Bir kedi için en güzel şeyin, mutluluk; mutluluğun da kuyruğum olduğunu öğrendim. Bu nedenle onu kovalıyorum. Yakaladığımda mutluluğa kavuşacağım.” Bunun üzerine yaşlı kedi şöyle demiş: “Gençken ben de mutluluğun kuyruğum olduğuna karar vermiştim. Ama şunu fark ettim; ne zaman onu kovalasam benden uzaklaşıyor, ne zaman kendi yoluma gitsem hep peşimden geliyor.” Mutluluğu yakalayacağım diye takılmamalı her şeyin peşine insan. Aradığının gülüşünde saklı olabileceğini çıkarmamalı aklından, sonra da tebessüm saçmalı etrafına. Gülümsemek içten ve sıcacık olunca insana hiçbir şey onun kadar yakışmaz. Bir an bile sürse çoğu zaman ebediyen yaşar. Yansıtır dışa iç dünyamızın güzelliklerini. “Bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez” söz misali gülümseme de verildikçe vereni, fakirleştirmeden alanı zenginleştiren faaliyetlerden biridir. Mutluluğun anahtarıdır o. Gözlerle beraber gerçekleşince bulaşıcı hale gelebilir çoğu zaman. Yapması en güzel ve zevkli şeydir gülümsemek ve karşı tarafı da hiç bir söz söylemeden mutlu edebilecek tek hareket.

Gökhan PARMAK

Mutluluğun en kısa açıklaması. Çoğu zaman zincirli yüzleri çözen tek anahtardır bizlere bahşedilen. İnsanı hayata bağlayan tılsımlı bir hareket. Gülümsemek insanları birbirine yaklaştıran bir eylemdir. Ne kadar biz gülümsediğimizde karşınızdaki karşılık vermese de, biri tatlı bir gülümsemeyle karşılık verecektir muhakkak. Birbirimizden uzaklaşmaya başladığımız bu zamanlarda belki tekrar tutunmaya başlamamıza etkili olabilecek kolay bir eylem. Karşındaki insanlara huzur vermenin en güzel yolu: Tebessüm...

Arzum ÖZTÜRK Genel Yayın Yönetmeni

06 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

Yazı ve fotoğrafların tüm hakları Çekmeköy Magaz in Dergisi`ne, yayınlanan reklamların sorumluluğu ilan sahibine aittir.

www.cekmekoymagazin.com


DÜNYANIN PİDE MARKASI

röportaj

TAŞDELEN-SANCAKTEPE-YENİDOĞAN-ALEMDAĞ-ÖMERLİ-REŞADİYE BÖLGELERİNDE SİPARİŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ!

L DE ÖZE Ü L Ü M FOR ZETİ DE... LEZ

ORTALA MA PAKET SÜREM 30 DAK iZ İKADIR + 10 -DK

FARKLIYIZ ÇÜNKÜ;

Pidelerimizde kullandığımız kavurma, kıyma ve kuşbaşı MODERN TESİSLERİMİZDE gıda mühendisleri kontrolünde üretilmektedir. Tesislerimizde üretilen mamüllerde hiçbir katkı malzemesi bulunmamaktadır. Tüm et ürünlerimizde %100 dana eti kullanılmaktadır. Hamurumuz özel formülle günlük hazırlanmaktadır. Diğer tüm ürünlerimizde ise Türkiye’nin en seçkin markaları ile çalışılmaktadır. Turgut Özal Bulvarı Atabey Cad. Palmodoro Evleri N0: 2/5 - Taşdelen - Çekmeköy

0216 www.cekmekoymagazin.com

312 37 37

Çekmeköy Magazin TEMMUZ 2013

12


içindekiler

Röportaj SN Tenis Kulübü Sipahi Nalbant

10

22

MODA

nat a S k r ü ÇGD T Korosu i ştu Müziğ eriyle Bulu l Seven

18

12

Auacity 1. Etap 20 Paintball Turnuva sı

TEKNOLOJİ

İyi ki doğdun 26 Ela&Milat

Estetik Bilgiler 36 Dr. Hülya PEKAR

38 Kurban Bayramı’ nda Nereye Gitmeli?

Diş Eti Hastalıkları

Dt. Dr. Selahi Ertürk

44

08 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


moda sonb

aha

Beymen 2013-2014

r-k ış

K 2013 sonbaharında Aeropostale‘dan şık tasarımlar...

G

ençlerin ve kendini genç hissedenlerin vazgeçilmez markası Aéropostale’ın 2013 sonbaharına özel hazırladığı Great Frontier Koleksiyonu ile göz alıcı ve şık tasarımlar sizleri bekliyor. Sonbahar esintilerini dantel ve nakış motifleriyle tamamlayan koleksiyon, birbirinden canlı renkleriyle de göz alıyor.

endine güvenen ve güçlü kadınlara ithafen tasarlanan Beymen Collection 2013-14 Sonbahar-Kış Koleksiyonu, feminenliği yalın ve rahat formlarla birarada sunuyor. Yeni sezondaki tasarımların modern stili, zaman zaman 1920’lerin “art dec’’ zarafetiyle kadınlara gizlenmiş bir çekicilik bazen de barokun alışılmışın dışındaki yorumuyla zenginlik katıyor. Kreatif Direktör Murat Türkili, koleksiyonu; ’’Kadınların kendini en rahat ve güvende hissettiği mekanlardan yola çıkarak tasarlanan, aidiyet ve güven duygusu veren zamansız bir koleksiyon” olarak tanımlıyor. 1950’lerin vücuda oturan, bel hatlarını ortaya çıkaran tasarımlar, transparan detaylarla kadınsı silüeti daha da belirginleştiriyor. Lüks kumaşların “couture’’ anlayışını benimsediği koleksiyondaki pili tekrarları formların yaratıcısı oluyor. Romantik akım ise gül desenleri, lingerie anlatımı ve yün kumaşların birarada kullanımıyla vurgulanıyor.

Turuncu, mavi, pembe, mercan ve turkuaz renklerinin hakim olduğu koleksiyonun genç ve kendini genç hisseden bayanlara özel vazgeçilmez parçaları arasında; hem gece hem de gündüz tercih edebileceğiniz çiçek desenli elbiseler, dantel detaylı tunikler, son dönemlerin vazgeçilmez trendi denim gömlekler, sportif şıklığın vazgeçilmezi jean pantalonlar, her sezonun olmazsa olmazı sweatshirtler ve zengin aksesuar çeşitleri yer alıyor.

Burberry

Burberry 2013 Sonbahar-Kış sezonunda ‘London’ koleksiyonuyla cool şehirli kadın ve erkek tarzını tam anlamıyla yansıtan modellerini görücüye çıkardı.

2013 sonbahar kış

‘London’ B

ayanlarda maskülen çizgilerin; ceket, pantolon ve etek takımların hakim olduğu modeller, iş ve günlük kullanım için oldukça elverişli. Siyah, yeşil ve kahve tonlarının kullanıldığı, kış renklerinin tema alındığı koleksiyon, Burberry’nin her tarzda kadına hitap ettiğini kanıtlar nitelikte. Erkeklerde de yine maskülen ve klasik çizgilerin kullanıldığı koleksiyon, kıyafet seçiminde risk almayı sevmeyen ve tarzını konuşturmak isteyen beyler için en uygun seçenekleri sunuyor. Bu sezonun en çarpıcı modeli olan erkek kabanlarında; bordo, yeşil ve siyah tonlarının yoğun olarak kullanıldığı görülüyor.

Collezione sonbaharı

kolej trendiyle karşılıyor...

Yazı geride bıraktığımız bugünlerde, Collezione sonbaharı kolej trendiyle karşılıyor. New York ve Londra sokaklarında şekillenen spor giyim trendi, Collezione ile farklı bir boyut kazanıyor. 10 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


“Lütfen ” ! t a k ik D a r Parmakla

SİPARİŞ 640 40 45

Biff-Tek, bir

Gümrükçüoğlu Et markasıdır.

Mimarsinan Mahallesi, Çavuşbaşı Caddesi, Özge Sokak, No:5/3 Çekmeköy - İSTANBUL Tel: 0216 640 40 45


teknoloji

GalaxyileNote 3 full HD kayıt Tanıtımı yapılan Galaxy Note 3, 13 megapiksel çözünürlüğündeki kamerası, yenilenen kalem sistemi ve microSD kart desteğiyle ön plana çıkıyor. Arka kapağı deri kaplama olan cihaz full HD video kaydı yapabiliyor. Optimize olarak çalışabilecek olan Galaxy Note 3 ve Galaxy Gear, 25 Eylül’de 140 ülkede satışa sunulacak.

Galaxy Gear ve Galaxy Note 3, New York ve Berlin’de eş zamanlı olarak tanıtıldı... Samsung’un “Galaxy Gear” adlı akıllı saati ile akıllı telefonu “Galaxy Note 3”ü için Almanya’nın başkenti Berlin’deki IFA Teknoloji Fuarı ile New York’ta eş zamanlı tanıtım programı yapıldı. Güney Koreli Samsung’un New York programı, ünlü Times Meydanı’nda oluşturulan platformda gerçekleşti. Samsung’un akıllı saati Galaxy Gear, dahili kamera ve hoparlör sistemiyle aynı adı taşıyan Galaxy model telefonlarla uyumlu çalışıyor. AMOLED ekranı olan akıllı saatin kordonunda 1.9 megapiksel çözünürlüğünde otomatik odaklama özellikli, 10 saniyeye kadar 720p kalitede video çekebilen kamera bulunuyor. Saatin 4 GB’lık dahili depolama alanı ile dikkati çekiyor.

TÜBİTAK’tan TÜBİTAK, X-ray sistemini rafa kaldıracak bir sistem geliştirdi. Türk mühendislerin geliştirdiği yeni sistem sayesinde bomba, silah, bıçak ve uyuşturucu taşıyan insanlar 10 metre uzaktan tespit edilebilecek. TÜBİTAK öncülüğünde, insanların üzerindeki tehlikeli maddelerin 10 metre mesafeden tespit edilmesini sağlayacak bir proje hayata geçiriliyor. Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge Teknoloji Dairesi Başkanlığı, TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü, Uluslararası 12 Çekmeköy Magazin

X-ray yerine geçecek cihaz!

Yüksek Teknoloji Laboratuvarı ve BİLKENT NANOTAM ortaklığı ile ‘Terahertz Görüntüleme Sistemi’ adında bir proje hazırlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK öncülüğünde geliştirilen projede, x-ray cihazlarından üstün bir sistem geliştirildiğini açıkladı. Ergün, uzaktan algılama olarak bilinen sistem ile bomba, silah, bıçak ve uyuşturucu taşıyan insanların 10 metre uzaklıktan tespit edilebileceğini bildirdi. Türkiye’de ilk kez geliştirilen

EKİM 2013 - 88. SAYI

cihazın sivil ve askeri tesislerde kullanılabileceğini açıklayan Ergün, yeni sistemin insan sağlığı üzerinde hiçbir zararının bulunmadığını söyledi. ‘SAĞLIK İÇİN ZARARSIZ’ Milliyet’in haberine göre, Ergün, yeni geliştirilen sistemin askeri ve sivil tesis girişlerinde kullanılan x-ray teknolojisine tamamlayıcı alternatif olacağını belirterek, şunları kaydetti: “Sistem ile 10 metre uzaklıkta 3 santimetre çözünürlükte görüntü alınacak. Elde edilecek görüntüyle üzerinde silah, bıçak ve bomba gibi tehlikeli obje taşıyan insanlar güvenli bir uzaklıktan tespit edilecek. www.cekmekoymagazin.com


çekmeköy’e dair

Barbar

mıyım?

Anne Ben

Güneşin çocukları 13. İSTANBUL BİENALİ’NİN İLK KONUKLARIYDI!

İ

stanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 13. İstanbul Bienali, Uluslararası Sanat Fuarı’nın ilk ziyaretçileri Çekmeköy Gönüllüleri Derneği çocuklarıydı.

Fulya Erdemci küratörlüğünde dünyanın dört bir yanından 88 sanatçı ve sanatçı grubunun eserlerinin sergilendiği Bienalin basın tanıtım gününde sanatçılar ve yerli yabancı birçok basın mensubu yer aldı. Sergilenen eserlerde “Anne Ben Barbarmıyım” temasıyla kentsel dönüşüm ele alındı. PACE Çocuk Sanat Merkezi’nden Heykeltıraş Barış Karayazgan rehberliğinde Antrepo 3 mekânında çocuklar farklı bir bakış açılarıyla sanatın iletişim çeşitliliğini gözler önüne seren çalışmaları dikkatle incelerken, eserleri üreten sanatçılarla tanışma şansına sahip oldular ve onlara sordukları sorularla meraklarını gidererek düşüncelerini paylaştılar. Maya Ersan ve Jaimie Robson tarafından 2009’da Kanada’da kurulan yaratıcı stüdyo Mere Phantoms “Oyuna Gel 2013” isimli interaktif gölge enstalâsyonları atölyesinde çocuklar yaratıcılıklarını kullanarak ürettikleri eserlerini gururla sergilerken ışık oyunlarıyla eğlendiler.

14 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

Çekmeköy Gönüllüleri Derneği Başkanı Canan Oğuz yaptığı açıklamada; “Kentli birey yetişmesine katkı koyma amaçlı yürüttüğümüz çalışmalarda, özellikle çocukların gelişiminde ve çevresel farkındalıkların oluşmasında sanatsal çalışmaların önemli olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle olanaklarımız ölçüsünde kente gelen önemli sanat etkinlikleriyle çocuklarımızı, gençlerimizi ve kadınlarımızı buluşturmaya özen gösteriyoruz. Çağdaş sanat tekniklerini içeren atölyelere katılıyor, bazen de sanatçı dostlarımızı konuk ederek kendi mekânımızda gerçekleştiriyoruz. Yaratıcı dinamizm ile üretilen çağdaş sanat eserlerini yakından inceleyen çocuklarımızın ufuklarının biraz daha açıldığını, hayal dünyalarının ve yaratıcılıklarının geliştiğini görüyor ve gururlanıyoruz” şeklinde konuştu. Kamusal bir alan yaratma ve herkese ulaşabilme hedefiyle düzenlenen “Anne, ben barbar mıyım?” temasını içeren bienalde yerli ve yabancı 88 sanatçı ve sanatçı grubun eserleri sergileniyor. Bienal sergileri, Tophane’deki Antrepo No:3, Karaköy’deki Galata Özel Rum İlkokulu, İstiklal Caddesi’ndeki ARTER ve Salt Beyoğlu ile Unkapanı İMÇ 5. Blok’taki 5533’te 20 Ekim Pazar gününe kadar ziyaretçilerini ücretsiz bekliyor.

www.cekmekoymagazin.com


l Araç Sigortaları l Konut Sigortaları l Sağlık Sigortaları l Bireysel Emeklilik l İş Yeri Sigortaları l Endüstriyel Sigortaları l Hayat Sigortası l Özel Projeler

www.emeklier.com.tr

(0532) 615 88 79 - (0532) 311 70 67 - (0216) 455 46 78

ATAŞEHİR Meriç Cd. Kamelya Çarşısı No: 2 Ataşehir / İSTANBUL Tel: (0216) 455 46 78 (pbx) Fax: (0216) 455 23 26

LEVENT Konaklar Mh. Akçam Sk. 6. Blok Kat: 1 D: 2 + Levent/İSTANBUL TEL: (0212) 282 99 99 FAX: (0212) 282 99 99

İZMİT Körfez Mh. Körfez Yanyol No: 25 D: 7 KOCAELİ Tel: (0262) 324 84 71 Fax: (0262) 323 97 56

GÖLCÜK Merkez Mh. T. Sayın Cd. No: 20 Gölcük/KOCAELİ Tel: (0216) 18 18 (pbx) Fax: (2062) 413 46 53

KARAMÜRSEL H. Ömer Ağa Mh. Cumhuriyet Cd. No: 4 Karamürsel/KOCAELİ Tel: (0216) 452 64 69 Fax: (0216) 454 12 18

GEBZE Yeni Bağdat Cd. No: 565 Gebze/KOCAELİ Tel: (0262) 644 23 27 Fax: (0262) 644 23 27


çekmeköy’e dair

Yeni Kaymakamımız Görev Başında!

D

iyarbakır, Kayapınar Kaymakamlığı’ndan Çekmeköy Kaymakamlığı’na atanan Cemal Hüsnü KANSIZ, 6 Eylül itibari ile Çekmeköy Kaymakamlığı görevine resmen başladı. Yeni Kaymakamımızı karşılamada Kaymakamlık birim amirlerinin yanısıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Verim de hazır bulundu. Kaymakam Cemal Hüsnü KANSIZ’ın göreve başlamasının ardından Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet POYRAZ ve Başkan Yardımcısı Şenol Çetin, ziyarette bulunup, hayırlı olsun dileklerini ilettiler.

ÇEKMEKÖY MUHTARLARI’NDAN KAYMAKAM’A ZİYARET! Çekmeköy’ün 17 mahalle ve 4 köy muhtarı 17 Eylül’de Kaymakam Cemal Hüsnü KANSIZ’ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini ilettiler. Kaymakam Cemal Hüsnü KANSIZ da, muhtarların her türlü konudan haberdar olmaları gerektiği ve makamı bilgilendirdikleri takdirde sorunun birlikte çözülmesi konusunda gayret göstereceklerini söyledi. Artık “Her şeyin iyisini tek başıyla bilen ve yapan idareci!” döneminin sona erdiğini, her şeyin iyisini beraber bulup, şerefini paylaşacaklarını belirten Kansız, “Sizlerden bizim gözümüz kulağımız olmanızı rica ediyorum. Hep birlikte görelim ve Çekmeköy’ü örnek bir sevgi kardeşlik kenti yapalım.” diyerek muhtarlara ziyaretleri için teşekkür etti.

Nasrettin Hoca Anaokulu’nda “Göster Anlat” Dersiyle özgüven zirvede!

N

asrettin Hoca Anaokulu öğrencileri “Göster Anlat” dersiyle hem araştırmayı öğreniyor hem de arkadaşlarına sunum yaparak kendilerini rahatça ifade edebilme yeteneği kazanıyorlar.

Bu çalışmada belirlenen öğrenci 1 hafta boyunca sunum yapacağı objeyi, mekanı, tarih ile ilgili bilgi ve materyalleri topluyor. Öğrenci ilk aşamada konusu ile ilgili sunum yapıyor, ikinci aşamada ise konuya arkadaşlarını ve öğretmenini dahil ediyor. Hep birlikte anlatılan konu ile ilgili çalışmalar (oyun, elişi faaliyeti, resim sergisi, video) yapılıyor. Öğrenci topluluk karşısında kendisini ifade ederken özgüveni gelişiyor, bilişsel becerileri artıyor. Günümüzde her alanda çalışan kişilerin sahip olması gereken sunum yapma becerilerini de kazanmış oluyor. Nasrettin Hoca Anaokulu yine özgün çalışmalarıyla örnek olmaya devam ediyor.

16 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


Estetik ve genç bir cilt için.. n n n n

BOTOX ve DOLGU MEZOTERAPİ ve PRP YÜZ GERME LAZER uygulamaları *FRAKSİYONEL CO2 *Q-SWITCHED Nd: YAG ve KTP *LONG PULSE Nd: YAG - Cilt gençleştirme - Leke, akne izleri ve cilt çatlakları - Göz kapağı ve göz çevresi cilt gençleştirme (MADONNA LIFT) - Varis ve kılcal damarlar - MONALISA TOUCH

Uzm. Dr. Hakan BUZOĞLU Dermatolog www.hakanbuzoglu.com FSM Mah. Poligon Cad. Buyaka 2 sitesi Kule 3 Ofis 24 Ümraniye İstanbul 0 216 5010200-01 0 532 6242127


çekmeköy’e dair

ZİĞİ RK SANAT MÜ Rİ DERNEĞİ TÜ LE Ü LL NÜ ÇEKMEKÖY GÖ

KOROSU SEVENLERİ İLE BULUŞTU...

Ç

ekmeköy Türk Sanat Müziği Gönüllüleri Korosu 2013-2014 sezonunun açılışını Çekmeköy Villa Belde’de düzenlenen yemekle yaptı. Koroya yeni katılan müzisyenler kısa sürede ekibe uyum sağladı. Yöneticiliğini Mustafa Doktoroğlu ile Sevgi Doktoroğlu’nun yürüttüğü koronun, geçmiş yıllarda olduğu gibi müzik şefliğini Gürcan Özdemir ve Miraç Nalkıran yapıyor.

Kurucu Mustafa Doktoroğlu yaptığı açıklamada, “Yeni sezonda izleyicilerimize çeşitli süprizler hazırladık. Yeni katılan müzikseverlerle kadromuz daha da genişledi. Güzel bir sezon geçirmemiz dileğiyle tüm Çekmeköylüleri çalışmalarımıza bekliyoruz” diye konuştu. Koro, çalışmaları Bülent Reisoğlu’nun başkanlığını yaptığı ‘Çekmeköy Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi’nde’ Salı ve Perşembe günleri saat 19:30 – 21:30 arası gerçekleştirmektedir. Türk Sanat Müziği’nden zevk alanlar, detaylı bilgiyi 0532 412 49 68 no’lu telefonu arayarak Mustafa Doktoroğlu’ndan alabilirler.

18 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


Dönerin tek adresi 11.00 TL

TL 0 .5

24.50 TL

Döner Menü ü n e M Porsiyon D r e d öner n e k s İ nder 26

İske Çorba Salata ola Ayran/K Tatlı

Çorba Salata Ayran/Kola Tatlı

Tombik Menü Tombik Dön er Çorba Ayran/Kola

TL 0 0 . 14 İbrahim Usta Special

YENİ LEZZET

Fırında Kaşarlı Dürüm

FİYATLAR SADECE PAKET SERVİSLERDE GEÇERLİDİR.

Şehit Şahinbey Cad. No:76/1 Çekmeköy, İstanbul / 642 58 30-31


çekmeköy’e dair

Aqua City

PaintbaLl

Turnuvası

Yeni bir organizasyona ev sahipliği yapan Aqua City 1. Etap, sonbahar dönemine çok aktif bir giriş yaparak eğlenceli bir sosyal aktivite geçekleştirdi!

S

por müdürü Gökhan Hoca organizasyonunda düzenlenen Paintball turnuvasında çok renkli saatler yaşandı. Eğlenceli vakit geçiren site sakinleri, iki saat boyunca huzurlu bir ortamda, yeşil çam ormanları içinde hafta sonunu stres atarak, gürültülü şehir hayatından uzakta geçirdi. İki takıma ayrılarak yapılan oyunda yeşil takım oyunun galibi oldu. Zorlu parkurda oynanan oyunu 5–2 kazanan yeşil takım oyuncuları, skordan ve yapılan aktiviteden mutlu olduklarını belirttiler. KIRAN KIRANA KAPIŞMA Yeşil takım; Zafer, Yavuz, Gökhan, Aykut, Alp Mete, Alpay, Bülent, Kerem’den oluşurken, Turuncu takım ise; Kadir, Serkan, Alp, Arda, Can, Caner, Abdurrahman, Gökhan Hoca’dan oluştu. İki takım da kıran kırana bir oyundan sonra eğlenceli zaman geçirmenin verdiği huzurla oyun alanından ayrılarak günü sonlandırdı. Gökhan hoca, rakibiplerini ilk oyunda çok zorlamak istemediklerini belirterek, “Bu ilk turnuvanın bizim için ısınma çalışması olduğunu söylemek isterim. Daha sonra yapılacak diğer oyunlar bu kadar kolay geçmeyecektir. Takımıma güvenim tam.” diye konuştu.

20 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


röportaj

İ D Herkes Y A H

SN Tenis’e!

Çekmeköylü tenisseverlerin uğrak yeri haline gelecek olan SN Tenis’in kurucusu H.Sipahi Nalbant, her yaştan sporcuyu kulübüne davet etti. SN Tenis, Mayadrom Spor Center’da bulunuyor.

B

u ayki sayımızda Mayadrom Spor Center bünyesinde bulunan SN Tenis’in kurucusu H. Sipahi Nalbant’ı konuk ettik. Nalbant spor yaşantısını ve tenisin merak edilen yanlarını bizlerle paylaştı: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

>>Tenis 7’den 70’e herkesin yapabileceği bir spor dalıdır. Elbette profesyonel düzeyde bir oyuncu olabilmek için erken yaşlarda başlamak ve devamlılığını getirmek gerekir. Ama tenis öğrenmek, gerçekten yaptığı aktiviteden keyif almak isteyen herkes, hangi yaşta olursa olsun tenis oynayabilir. >>>

>>1982 yılında İstanbul’da doğdum. 2001 yılında Marmara Üniversitesi B. E. S. Y. O. Antrenörlük Bölümü’nü kazandım. Üniversite dönemi içerisinde tenisle ilgili eğitim ve seminerlere katılarak Türkiye Tenis Federasyonu antrenörleri arasında yer aldım. Çeşitli kulüplerde tenis antrenörlüğü yaptıktan sonra 2012 senesinden itibaren Mayadrom Sports Center bünyesinde ‘SN TENİS’ oluşumunu hayata geçirip çalışmalarıma hızla devam etmekteyim. Tenis eğitimindeki programlarınızın amaçları nelerdir ? >>Programlarımızın amacı; ülkemizde hızlı bir gelişim gösteren tenisin tüm yaş gruplarında tanınmasını, sevilmesini sağlamak. Ayrıca kaliteli oyuncular yetiştirebilmektir. Bu nedenle eğitim sistemimizi planlarken, tenis sporunu yetişkinler vasıtayla çocuklara indirgeyip bir tenis kültürü oluşturmayı düşünüyoruz. Biliyoruz ki yetişkinlerin tenis oynaması veya spor yapmasıyla çocuklarımıza örnek olabilir ve iyi sporcular yetiştirebiliriz. Tenis oynamak için belirli bir yaş aralığı var mıdır?

22 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


röportaj

SN Tenis’in faaliyetleri nelerdir ? >>Tenisi doğru oynamak için ders almanın gerekli olduğunu biliyoruz ve bu doğrultuda her yaşa ve seviyeye uygun olarak özel ve grup dersi programları hazırlıyoruz. 5-12 yaş arası çocuklar için fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkıda bulanacak, öğrenirken eğlenebilecekleri bir hafta sonu kış tenis okulu programı başlattık. Yetişkinler için, dünyanın bir çok ülkesinde uygulanan müzik eşliğinde keyifli bir grup aktivitesi olan ‘Cardio Tennis’ programını da başlatmayı düşünüyoruz. Ayrıca her seviyedeki oyuncuların beklentilerini karşılayabilecek özel antrenman programlarımız mevcut. Bir insan kaç derste tenisi öğrenip orta düzeye gelebilir ?

Kış dönemi içerisinde de tenis kortumuzun üzerini balon sistemi ile kapatarak eğitim programlarımıza aralıksız devam etmekteyiz. Son olarak tenise ilgi duyanlara söylemek istediğiniz birşey var mı ? >>Tenis bir spor olmanın ötesinde bir yaşam felsefesidir. Bu anlayışla tenisin; yaşam kalitesini arttıran, kişiye özgüven katan ve yarışmacı ruhu kazandıran eşsiz felsefesini paylaşmak için herkesi aramızda görmek istiyoruz. İletişim Bilgileri: Sipahi NALBANT: 0538 423 84 70 - (0216) 642 27 32 www.sntenis.com

>>Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Kişilerin geçmişte yapmış olduğu sportif aktiviteler, ilgilendikleri spor branşları, fiziksel durumları, koordinatif özellikleri, motivasyon durumları gibi pek çok ekten, bu durumu değiştirebilir. Ama düzenli bir çalışma planlamasıyla 10 ders içerisinde kişiler, bütün teknikleri temel hatlarıyla öğrenebilir. Daha ileri safhalara geçebilmesi kişinin devamlılığı ile bağlantılı olarak ilerleme gösterebilir. Unutulmaması gereken nokta; tenisin bireysel bir spor olduğu, ancak bol tekrar ve devamlılıkla daha üst seviyelere çıkılabileceğidir. SN Tenis olarak ayrıcalıklarınız nelerdir? >>Bilindiği üzere genellikle tenis oynamak ve ders almak için kulübe üye olmak gerekmektedir. Kulüplerin dışındaki yerlerde tenis oynamak, kaliteli eğitim almak zordur. SN Tenis olarak kulüp üyeliği mecburiyeti olmadan da herkesin gelebileceği ister özel ders, isterse grup derslerine katılabileceği bir ortam sağlamaktayız. 24 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

Kış dönemi içerisinde tenis kortumuzun üzerini balon sistemi ile kapatarak eğitim programlarımıza aralıksız devam etmekteyiz... www.cekmekoymagazin.com


Özel 4. Yılımıza ız Fİyatlarım onel ve Profesy Ekİbİmİzle deyİz... Hİzmetİnİz FÖN: 10 N: 13 KIRIK FÖ SİM: 50 İMAJ KE 0 KESİM: 4 A: 60 DİP BOY OYA: 70 BÜTÜN B BOYA: 70 ORGANİK TÜN: 90 BOYA BÜ ORGANİK : 80 INOA DİP LOREAL 40-180 RÖFLE: 1 160 AJ: 140DŞ BALY 00 FÖNÜ: 3 BREZİLYA 150 PERMA: 0 TOPUZ: 4 5 MAŞA: 3 0 5 NİŞAN: 1 ŞI: 350 GELİN BA : 450 KET GELİN A P E L P KOM 30 BAKIM: 60 BAKIM: KREATİN R: 20 MANİKÜ : 25 PEDİKÜR R: 25 MANİKÜ A L A V A M : 30 PEDİKÜR MAVALA : 20 KAŞ BIYIK AC: 50 JE SHELL KALICI O AMA: 20 KAŞ BOY : 40 MAKYAJ 30 ERMASI: KİRPİK P 5 AĞDA: 7 KOMPLE

çekmeköy’e bağdat caddesİ konseptİnİ getİrİyoruz... Hamidiye Mahallesi / Barışyolu Caddesi / No: 15-C - Çekmeköy / İSTANBUL - Tel: (0216) 641 58 91 - 641 72 76


çekmeköy’e dair

A

İyi ki doğdu n Ela

rya Bale ve Müz ik bi Ali Buharalıo Okulu’nun sahiğl u’nun güzel kızı Buharalıoğlu’nu Ela n doğum günü partisi 7 Eylül’de yapıldı. Çok eğlenceli ge yaşını kutlayan çen ve 7. Ela’nın doğum günü partisine biz de konuk ol du Garden sitesind k. Organizasyon Elysium ek rengarenk balo i evlerinde yapıldı. Her yanı nlarla donatılan doğum günü partisinde Ela ve arkadaşları yüz ve palyaçoların boyama se gösterilerle mut rgilediği eğlenceli lu Çocukların doya saatler yaşadı. sı ği bu güzel günü ya eğlendin yapılan havai fiş sonunda ek gösterisi ise Bu aydan itibaren devam konuklara ve tü m edecek olan etkinlik li dakikalar yaşa siteye keyifttı. Ela’ya uzun ve mutlu sayfamızda sizde özel bir ‘Nice Mutlu Yaşl ömür ve gün ve anlarınızı bizimle ar’ diliyoruz.

G

Milat yeni yaşına ‘Merhaba’ dedi

eçtiğimiz ay çocuğumu doğum günü kutla nan diğer zda Milat şını kutlay bir oldu. 14 a li partisin n Milat’ın, Şimşek M Eylül’de 2. yade de çok cqueen ko eğ Rengaren k balonlarl lenceli dakikalar y nseptaşandı. a süslenen partisinde d M palyaçoları ilat, arkadaşlarıyla oğumgünü y n her ne kad sergilediği eğlenc üz boyama ve eli gösteri ar yaşanıl lerle, anların ke duğunu fa nd rk ça mutlu sa edebilecek yaşta o i partisinde ollm Şimşek M atler yaşadı. Özellik asa da oldukcqueenli p le konseptt astası ve a likte patla eki rk tt toplarken ığı pinyatasından d adaşlarıyla birök tü mutluluk m çocukların ve M ülen şekerleri ilat’ın yaşa görülmeye dığı doğru yap değerdi. G ıl e kapanışta an havai fişek ve vo cenin sonuna lk tü Minik Mil m konuklara duyg an gösterisi ise ulu anlar at’a uzun yaşa ve ‘Nice Mutl u Yaşlara’ mutlu bir ömür diliy ttı. diyoruz. or;

ölümsüzleştirin. İsterseniz biz gelelim fotoğraflarınızı çekelim isterseniz siz gönderin, biz de haberinizi yapalım....

26 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


sağlık

E Y E AŞIRI TERLEM

BOYUN EĞMEYİN! Aşırı terleme hem bizim hem de çevremizdekilerin hayatını kabusa çevirebiliyor. Peki bu hastalığın çaresi var mı? Yoksa ömür boyu ıslak eller ve koltukaltları terli mi yaşamak zorundayız?

M

edicana Çamlıca Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümünden Op. Dr. Cüneyt Aydemir, aşırı terlemenin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi:

Terleme; vücudun ısı dengesini kurmayı sağlayan normal bir fonksiyondur. İnsan vücudunda gelişen bazı toksinlerin de vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Egzersiz, heyecan ve stres gibi durumlarda terleme miktarında artma görülebildiği gibi sıcak havalarda vücut ısı artışını düzenlemek için de terlemede artış görülür. İnsan vücudunun fizyolojik bir fonksiyonu olan terleme, bazı kişilerde ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Hiperhidrozis adı verilen hastalıkta; herhangi bir aktivite olmaksızın, hava sıcaklığından bağımsız olarak vücudun özellikle el, koltukaltı, ayaklar gibi belli bölgelerinde aşırı miktarda terleme görülür. Aşırı terleme, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 1’inde görülen bir rahatsızlıktır.

Krem, Jel ve Spreyler Aşırı el-koltukaltı terlemesinde ilk tercih edilen tedavi yöntemi krem, jel ve spreylerdir. Bu tedavilerin etkili olabilmesi için; yüksek dozlarda, haftada birkaç kez olmak üzere ömür boyu sürdürülmesi gerekir. Zaman içinde etkide azalma ve uygulanan deri alanında tahrişler olabilir. Bir diğer yöntem de düşük voltaj elektrik akımı uygulaması olan İyontoferez’dir. El-ayak terlemesinde kullanılabilir. Özel bir donanım gerektiren bu masraflı yöntem oldukça zahmetlidir. Metal protezi ve kalp pili olanlara uygulanamaz.>>> 28 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


sağlık

Tüm dünyada tercih edilen yöntem, terlemeyi sağlayan sempatik sinir zincirinin bu bölgeye terleme iletisi götüren kısmının klipslenmesidir. Bu kalıcı bir tedavi yöntemdir. İşleme, ‘Klipsli ETS (torakal sempatektomi)’ adı verilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır.

Botoks Enjeksiyonu Terlemeye karşı en sık başvurulan tedavilerden biri de botoks enjeksiyonudur. Koltukaltı, el-ayak terlemelerinde uygulanan bu yöntemde; toksinin bölgesel olarak enjeksiyonu ile terlemeyi sağlayan sempatik sinirler felç edilerek ter bezlerinin faaliyetini durdurmak amaçlanır. Uygulama sonrası 6 ay terlemeyi önleyen bu yöntem, yaklaşık 6 ay aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Cerrahi Yöntem Terleme tedavisinde kesin çözüm sağlayan tek yöntem ise cerrahidir. Koltukaltı terlemelerini önlemek için koltukaltı derisi cerrahi olarak çıkarılabilir ya da Liposuction uygulanabilir. Bu tip cerrahi tedavi yöntemleri günümüzde artık kullanılmamaktadır.

Medicana Hastanesi Op. Dr. Cüneyt Aydemir

“Klipsli ETS (Torakal Sempatektomi) el ve koltuk altı terlemesinde kesin tedavi olarak uygulanmaktadır.”

Koltukaltına açılan 1-2 adet 1 cm’lik kesiden kamera ve aletlerle girilerek terlemeyi sağlayan sempatik sinir liflerinin ilgili bölgesi klipslenir. 30-60 dakika kadar süren ameliyatın ardından hasta ikinci gün taburcu edilir. 1 hafta sonra hasta işine döner ve normal hayatına devam edebilir. Aşırı terleme boyun eğilmesi gereken bir hastalık değildir. Her hasta doktoru ile konuşarak kendisine en uygun tedavi şeklini seçip, bu oldukça rahatsız edici fiziksel ve sosyal problemden kurtulabilir.

iz, Egzers bi tres gi s e v n heyeca erleme t a d r a l a durum a artm d n ı r a t mik yor. görülü

30 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


röportaj

32 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


röportaj

‘NEDEN’ dedİ Uzun zamandır albüm çıkarmayan ve sevenlerini kendilerine hasret bırakan Gece Yolcuları, çıkarttıkları ‘Neden’ albümüyle sevenleriyle kucaklaştı.

U

zun zaman oldu sizleri yeni bir şarkı ile dinlemeyeli.... Nerelerdeydiniz?

>>Edis: Aslında haklısınız. Genelde iki yılda bir albüm yapan bir grubuz. Konserler, projeler, kişisel eğitimimiz için ayırdığımız süre, hayatımızdaki gel-gitler vs. derken öyle bir kaptırmışız ki kendimizi... GC2010 albümümüzden beri 2,5 yıl geçmiş.. >>Uğur: Ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, bu süreç bizi fazlasıyla besleyen bir süreç oldu. Yaşadık, güldük, ağladık, eğlendik... Üzüntülerimiz ve kayıplarımız da oldu tabii ki. Yaşadıkça yazdık, yazdığımızı çaldık deliler gibi. Yepyeni şarkılar için ağzımıza kadar dolduk. E doğal olarak da taştık ve “NEDEN?” ortaya çıktı.

www.cekmekoymagazin.com

Nasıl bir albüm oldu Neden? >>Uğur: Bu albümün en kritik cümlesi “Heyecan”. Albümün oluşumunun, her bir aşamasındaki arkadaşlarımız ve bizler çok yüksek bir enerji ve heyecan duyarak, zevkle ve hiçbir şeyden çekinmeksizin çalıştık. Bir nevi, biz içimizden geleni bu inançla yaparsak “Herşey çok güzel olacak zaten.” rahatlığı vardı herkeste... >>Edis: Her birşeyine çok özendik. Klibinden fotoğrafına, sound’undan sözlerine pırıl pırıl bir albüm çıktı. Gerçekten her şeyiyle yepyeni bir Gece Yolcuları albümü. Yeni bir stüdyo, yeni bir prodüksüyon ve prodüktör, yeni arkadaşlar, yeni yaklaşımlar ve mükemmel bir sound… Styling çalışmamız için Buse Terim ile çalıştık. Klibimizi Murat Onbul çekti. Verdiği sözü hep tutan Gece Yolcuları parçaları bekliyor herkesi. Ve tabii ki sürprizler... >>> 88. SAYI - EKİM 2013

Çekmeköy Magazin

33


röportaj

Albümde kaç şarkı var, ve içlerinde kliplenecek şanslı şarkı belli oldu mu? >>Edis: Albümde 9 parça var. 8 yepyeni parça ve bir cover. İlk kliplenecek parçamız da, albüme ismini veren parça “Neden?” oldu. Albümde “Gökyüzünde Yanlız Gezen Yıldızlar” adlı cover parça bulunuyor; Bu parçayı seslendirmenizin özel bir nedeni var mı, diğer alternatifler neydi? >>Edis: “Gökyüzünde Yanlız Gezen Yıldızlar”, Gece Yolcuları dinleyicisi için sürpriz olmamıştır. Zira neredeyse 5 yıldır konserlerde ve tv’lerde paylaştığımız, çok sevdiğimiz ve albüme girmesi konusunda çok baskı aldığımız bir parçaydı. Biz de olmasını istedik. Dinamik, bizim sahne üstü enerjimizi çok iyi yansıtan ve dinleyicilerimizce beğenileceğini umduğumuz bir çalışma oldu. Alternatifli diye bir şey de yoktu aslında. Çünkü o kadar fazla yeniden düzenlediğimiz parça var ki; bunların bazılarını değişik zamanlarda konser listemize alıyoruz zaten. Seçim, sadece bizim keyfimiz öyle istediği için oldu:)...

34 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

Bundan sonraki planlar nedir? >>Edis: Albüm tanıtım çalışmalarından sonra bol bol konser verip yeni şarkılarımızı hayranlarımızla paylaşmayı planlıyoruz... Çekmeköy’ü nasıl buluyorsunuz, burada yaşamak ister misiniz? >>Edis: Çekmeköy son yıllarda, özellikle yaşanan son depremden sonra popüleritesi oldukça artmış, tipik Karadeniz doğasıyla hala sessiz, sakin bir yaşamın sürdüğü, şehrin içinde ama şehirden uzak bir yer gibi görüyorum... Tabiki bizde Çekmeköy’de yaşamayı çok isteriz... Vermiş olduğunuz tüm bilgiler ve samimi sohbetiniz için çok teşekkür ederiz. >>Bizde size ve ekibinize teşekkür eder, tüm Çekmeköy Magazin okuyucularına sevgilerimizi sunarız.

www.cekmekoymagazin.com


LCM TÜRKİYE 1.’Sİ “MAVİ GÜZEL SANATLAR’DAN”

LCM2011 Türkiye genelinde 1000’in üzerinde öğrencinin katılımıyla yapılan sınavda piyano bölümü öğrencimiz Türkiye birincisi olarak bir sonra ki yılında yapılacak olan sınavlara %100 burslu katılma hakkını elde etmiştir...

O PiYAN EL S N O ViYOL AR T İ G TRO ELEK N KEMA AR

İT G S A B

University of West London London Collage of Music Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi

Ri BATE OLFEJ

S

KONSERVATUAR GÜZEL SANATLAR LİSESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ MÜZİK BÖLÜMLERİNE HAZIRLIK

AR

GİT K İ S LA

K

MA A L Ğ BA LÜT F N A Y N KANU NET R A L K ŞAN ON

MERKEZ Mimar Sinan Mh. Çavuşbaşı Cd. Ceren Sk. No: 21/1 Çekmeköy Tel: 0216 641 41 00 GSM: 0507 723 66 77

AF SAKS

UD

ŞUBE Yenisahra Barbaros Mh. Halk Cd. No:11 Ataşehir Tel: 0216 291 26 65 - 66 - 67 GSM: 0507 723 66 77

www.maviguzelsanatlar.com


güzellik

estetik bilgiler Li̇posucti̇on Etki̇si̇ İle Fazlalıklar Yok Oluyor!

B

u yöntem ile beslenmeniz; bilimsel olarak sizin laboratuar verilerinize göre seçilen, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak besin çeşitleri ve miktarları dikkate alınarak, parmak iziniz kadar size özel olarak düzenlenmektedir. Sizin için seçilen bu yiyecekler metabolizmanızı düzenliyor, destekliyor ve bugüne kadar vücudunuzda eksik olanları tamamlıyor. Bu program sayesinde kas ve bağ dokusu güçleniyor, cilt gergin ve pürüzsüz hale geliyor. Sonuç olarak daha sağlıklı, daha aktif ve daha zinde oluyorsunuz ki bu da hayatınızın her anına yansıyor. Sadece yağ kaybı oluştuğundan hızlı bir şekilde incelme söz konusu.

Sindirella Dokunuşu. 10 Dakikada Yapılan Bir Uygulama Sizi 10 Yaş Gençleştirecek!

Dr. Hülya PEKAR Her 2 kilo verdiğinizde 1 beden (4 cm) inceliyorsunuz. Bir ayda kilonuzun % 10’ u gidiyor. Spor yok, ilaç ve herhangi bir alete gerek kalmadan uykuda yağlarınız yanıyor. Selülitler yok oluyor. Nasıl mı?

36 Çekmeköy Magazin

Cerrahi müdahalelere girmeden acısız bir kimyasal lifting yapılmasını sağlar. Tüm yüz kasları yerçekiminin aksi yönüne doğru yönlenir, yukarı doğru çekilen kaslar yanakları çene ve boyun bölgesini toplar. Yüz ve boyun liftinginde, kimyasal yolla, hızlı bir şekilde belirgin sonuçların alınması sağlanır.

5 Dakikalik Bir İşlem, Terleme Ve Koltuk Altı Kokusuna Son Veriyor! Koltuk altına uyguladığımız botox ile uzun süre rahat ediyorsunuz. İşlem çok kısa sürede yapılıyor, öğlen tatilinizde yaptırıp işinize dönebilirsiniz.

EKİM 2013 - 88. SAYI

Muayene ve tıbbi danışma ücretsizdir.

Saç Mezoterapisi Saçlarınızı Kurtarıyor. Tepe Açıklığı Sorunu Bitiyor... Mevsim geçişlerinde saç dökülmesi artar. Saç mezoterapisi ile mevsimsel dökül-

menin önüne geçilir. Saç cildi görünecek kadar açılmış kişilerde zaman içinde açıklığın kapandığını da görüyoruz.

Lazere Başlamanın Tam Zamanı... Kliniğimizde Alexandrite lazer kullanmaktayız. Alexandrite lazerler cilde değmeden uygulandığı için hijyen açısından güvenlidir. Kıl tedavisinde ve leke tedavisinde başarılı lazerlerdir. Seans aralıkları, bir buçuk ayda birdir, bitiş yüz bölgesi hariç 4 ile 8 seans arasında değişir. Bu bir bilgilendirme yazısıdır.

Dr. Hülya PEKAR www.drhulyapekar.com facebook/drhulyapekar

Mimar Sinan Mh. Bosna Cd. No:16 Kat: 2 D: 5 Çekmeköy Tel: 0216 640 46 67 www.cekmekoymagazin.com


sağlık

DİŞEtİ

Ç

Çekİlmesİ VE NEDENLERİ

ekmeköy’deki diş hekimleri mizden Periodontoloji Uzmanı Dr. Dt. Selahi Ertürk’den dişeti rahatsızlıkları ve tedavileri hakkında bilgi aldık. Hepimizi yakından ilgilendiren sohbetimizde bakın neler konuştuk:

“Genel olarak ağzımızdaki servetin, ancak ağrılar ve hassasiyetler oluştuğunda farkına varabiliyoruz. Sağlıklı bireylerin standart olarak her yıl diş hekimi ziyareti ile ağız hijyeni hizmeti satın almaları

38 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

çağdaşlık düzeyi olduğu gibi, genel sağlığa ve estetiğe de katkısı vardır. Ağız sağlığımıza ayıracağımız günde 5-6 dakika, gelecekte hem ağrılardan kurtaracak diş kayıplarını engelleyecek ve güzel gülüşle birlikte sağlıklı dişlere sahip olmamıza olanak sağlayacaktır. Toplumda yaygın olarak şikayet konusu olan dişeti çekilmesinin farklı nedenleri vardır. Ağzımızda gördüğümüz tüm kırmızı olan bölgeler diş eti değildir. Sağlıklı dişeti, dişlerin bitim yeri ile 3 – 4 mm kök yönünde açık pembe renkte portakal kabuğu görünümündedir. >>> www.cekmekoymagazin.com


sağlık

Dİşetİ çekİlme sebeplerİnİ alt başlık olarak şöyle özetleyebİlİrİZ;

1

Genel olarak dişleri, size uygun doğru seçilmiş diş fırçası ve doktorunuzun önerdiği biçimde fırçalamadığımız için fırça darbelerine maruz kalan dişlerde ve dişetinde kök yönüne doğru çekilmeler oluşur.

Dİşetİ olmayan bölgede dİşetİ çekİlmesİ

2

Ağzımızda dişetinden sonra sahip olduğumuz ağız mukozası (yapışık olmayan, yanak, dudak içi örtüsü) belli yerlerde kas ataşmanları ile dişetini fonksiyon esnasında aşağı veya yukarı çeker.

Temİzlİk sonrası çıkarılan dİş taşları

Dişeti çekilmesi tedavisinde en önemli olan olguya teşhis koymak ve tedavi planlamasını ona göre uygulamaktır. Bazen sadece diş taşı temizliği yaparak problemleri giderebilmek mümkünken, bazı olgularda periodontal cerrahi işlemler gerekebilir.

40 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

Kuralına uygun temizlik yapılmayan dişlerde biriken materia alba, yemek artıkları, dökülen epitel artıkları nedeni ile oluşan diş taşları önce dişetini daha sonra hemen altındaki dişi sarmalayan çene kemiğini eriterek dişetini köke doğru yönlendirir.

Kötü ağız hİjyenİ ve oluşan dİş taşları. ileri vakalarda ise cerrahi teknikler daha farklıdır. Kaybedilmiş çene kemiği yerine hayvan veya insan kaynaklı kemik greftleri ve membranlar kullanılarak, kaybedilen dokular eski haline dönüştürülebilir. Günümüzde bilimsel gelişmeler ve teknolojiler ne kadar mükemmel olursa olsun, yapılan hiçbir protez, kalitesi iyi veya kötü, doğru veya yanlış uygulanmış implant, hiçbir zaman bireyin sahip olduğu dişin yerini tutamaz.

“Kaybedilmiş çene kemiği yerine hayvan veya insan kaynaklı kemik greftleri ve membranlar kullanılarak, kaybedilen dokular eski haline dönüştürülebilir.” Damak veya uygun olan bölgeden yeterli diş eti dokusu (Gingival GREFT) alınarak tekniğine uygun hazırlanmış alıcı yüzeye nakledilir ve uygulanır. Periodontal olarak

3

Dişeti Hastalıkları Uzmanı Dr. Dt. Selahi ERTÜRK

Doğal görünüm ve kendi dişlerimizi kullanma konforu her zaman öncül düşünce olmalı ve diş hekimi kontrolunu her 6 ay da veya yılda bir kez yaptırmak, doktorla dost, arkadaş olmak en iyi tedavi yöntemi olarak benimsenmelidir.” www.cekmekoymagazin.com


“Acısıyla Tatlısıyla Daima.”

Lezzetin Çekmeköy’deki Buluşma Noktası...

350 Kişilik kapalı salonumuz ve 500 kişilik bahçemizle, sizlere her zaman en iyi hizmeti veriyoruz Siz yemeğinizin keyfini çıkarırken, çocuklarınız da güvenli oyun alanında eğlenceli zaman geçirebilirler Paket Servisimizle, siparişlerinizi size sıcak ve hızlı bir şekilde ulaştırıyoruz

Kurban bayramınızı en içten dileklerimizle kutlarız. Mimar Sinan Mahallesi, Yavuz Selim Caddesi, No: 2, Çekmeköy


gezi

Kurban Bayramı’nda

? i l e m t i G e Nerey

U

zun bir tatil yapabileceğiniz Kurban Bayramı için, Çekmeköy Magazin Dergisi olarak siz okuyucularımıza sunduğumuz tatil önerilerimize bakmadan tatile çıkmayın…

Bu yıl Kurban Bayramı 15 Ekim-18 Ekim 2013 tarihleri arasında. Hafta sonuyla da birleşince uzun bir tatil bizi bekliyor. Planlar yapılmaya başlandı bile. Peki ya siz tatil için karar verebildiniz mi? Sonbaharın en güzel zamanında, ister doğanın renk değişimine en güzel şekilde tanıklık edeceğiniz huzurlu bir noktada ister biraz hareketli ve aktiviteli bir destinasyonda veya yazdan kalma denizli, keyifli bir tatil beldesinde sevdiklerinizle kış öncesi harika bir tatil… Kulağa hoş geliyor, değil mi? Bayram tatili için önerdiğimiz butik ve küçük otel önerilerine ve otellerin bayrama özel kampanyalarına göz atmalısınız. Tercihiniz neresi olursa olsun asla pişman olmayacaksınız.

44 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

Riva’s Club – Ömerli Riva’s Club konaklamak için yakın seçeneklerden biri olarak listemize giriyor. Hizmeti, başta gün batımında olmak üzere nefis gökyüzü manzarası, gece romantik ortamıyla güzel bir tatil vaat ediyor. Ayrıca köpekleriyle gelen misafirlerin can dostlarını da bırakabilecekleri lüks köpek oteli bulunan Riva’s Club yeşillikler içinde bir tatil isteyenleri bekliyor. 2 gecelik paket oda fiyatları: İki kişilik odada kişi başı: 375 TL Tek kişilik oda: 600 TL Rivasclub.com >>> www.cekmekoymagazin.com


gezi

Bülbül Yuvasıı

Örsmaris Boutique

Ekimde yeşilden sarıya dönen yamaçları ile bir başka güzel olur Foça. Hele bir de bayramsa, Bülbül Yuvası’nda bayram sabahı ailenizle geçirdiğiniz eski bayramlardaki gibi hissetmeniz için mendillere sarılmış şekerler ikram edilerek her türlü detay hizmetinize sunuluyor. Bülbülyuvası.com

Örsmaris Boutique Hotel girişte içinizi ısıtan rengarenk çiçeklerin hoş kokuları, iki modern havuzu ve meyve ağaçlarıyla sizi karşılıyor. Gün içerisinde Marmaris’in güzel koylarına günlük tekne turları ile uygun bir fiyata gidebilir, maceraseverseniz Jeep safariyi de seçebilir veya profesyonel dalış ekibi eşliğinde dalış yapabilirsiniz. Orsmarisbutikotel.com

Foça

Wine Port Lodge Ağva

Oldukça şık dizayn edilmesine rağmen bir o kadar da doğal gözüken mimarisiyle Wine Port Lodge, size bayramda Ağva’nın bütün güzelliklerini sunan bir program vaat ediyor. Tatili değerlendirmenin en aktiviteli yolunu arıyorsanız işte yapabilecekleriniz: Yeşilçay Nehri kıyısında Karadeniz’e açılan teknelerle mavi yolculuk; su kaplumbağları, kurbağalar, kefal, sazan, porsuk ve balıkçıl kuşlar eşliğinde doğanın kalbinde gezi; Göksü Nehri’nde tekne gezisi; Kayın Ormanı’nda trekking ve geceleri iskelede ateşbaşı eğlencesi. Wineportlodgehotel.com

Gala Hotel Büyükada

Sakin, huzurlu ve bembeyaz dekorasyonuyla iç açıcı ve oldukça romantik bir adres olan Gala Hotel’de konaklamayı birçok konuk özellikle ilkbahar ve sonbaharda tercih ediyor. Ada tutkunları için bol güneş alan, doğa ile iç içe bir konumda olan otel, adanın merkezinde yer alıyor. Sevimli ortamı, zengin kahvaltısı ve lezzetli ikramlarıyla misafirlerinin gönüllerini fetheden otel bayramda tatilcileri bekliyor. Galahotel.com 46 Çekmeköy Magazin

Marmaris

Ev Bharat Otel Alaçatı

Palmalife Resort&Spa Yalıkavak / Bodrum

Hazır bayram tatili gelmişken bakım da yaptırmak fena olmaz. Palmalife’ta “Yaşasın Hayat Enstitüsü” ile sonbahara sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Kişiye özel programlar, sağlıklı ve olağanüstü lezzetli tarifler, vücudu forma sokan ve her yerde uygulanabilen aktivite programlarıyla sizi tanıştıran enstitü detoks kürleri ve bakımları ile bedeninizi toksinlerden arındırmanızı sağlıyor. Palmalifeotel.com

Arhalya Taş Konak Akyarlar / Bodrum

Bayram tarihlerinde Bodrum Akyarlar’da yerlilerinin tabiri ile ‘sarı yaz’ başlar. Deniz suyu Akyarlar’da olabilecek en sıcak halinde olur ve hava gündüz sıcak, akşam ise rahatça uyutacak kadar serin olur. Arhalya Taş Konak’ta sakin ve huzurlu, neredeyse kendinize ait bir koyda tatil yapma olanağını bulabilirsiniz. Arhalyataskonakotel.com

EKİM 2013 - 88. SAYI

Pastel renkler kullanılarak Alaçatı taşları ile dekore edilmiş Ev Bharat, sonbaharın ilk aylarında size sakin, huzurlu ve bir o kadar da keyifli vakit geçirebileceğiniz bir konaklama imkanı sunuyor. Alaçatı köyünün doğal sebzeleriyle hazırlanmış zengin kahvaltı menüsüyle güne başlayabilir, sonrasında ise otele çok yakın mesafede bulunan Alaçatı çarşısında vakit geçirebilirsiniz. Evbharatotel.com

Argos in Cappadocia Kapadokya

Ekimde Argos in Cappadocia’da konaklarsanız, bölgenin bu en güzel mevsiminde balon sefası yapabilir, otelin binlerce yıllık yeraltı mahzenlerinde şarap tadımlarına katılabilir, vadilerde yürüyüşlere çıkabilir ve ata binebilirsiniz. Günün sonunda Seki Restaurant’ta Güvercinlik Vadisi manzarasına karşı otelin ödüllü şaraplarıyla güzel bir yemek yiyebilir veya odalarda alabileceğiniz özel bir masajla yorgunluk atabilirsiniz. Argosincappadociahotel.com www.cekmekoymagazin.com


1Ş0UB.E

32 YILLIK DENEYİM TAMAMI OKUL ÖNCESİ AKADEMİSYENLERCE HAZIRLANMIŞ MÜFREDAT OKUL ÖNCESİ EĞİTİME GÖNÜL VERMİŞ UZMAN KADRO İLGİ VE YETENEK ATÖLYELERİ ORMANIN KIYISINDA YEMYEŞİL BİR BAHÇE TÜM AYRINTILARI ÇOCUKLARA UYGUN HAZIRLANMIŞ YEPYENİ BİNA Adres: Merkez Mh. Candan Sk. No: 17 Çekmeköy- İstanbul Tel : 0216 316 yapa (9272) Gsm: 0532 794 18 22


çocuk/sağlık

OKUMA ALIŞKANLIĞININ

KAZANDIRILMASI

K

Kitap; çocuğun zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminde önemli bir uyarandır. Gelişim süreci içinde çocuk, kendine özgü bir kişiliğe sahip olan bir bireydir. Çocuğun yetişkin insanlardan farklı oluşu sadece bir basamak farkından değil, aynı zamanda bir nitelik ve zihniyet

farkından gelmektedir. Çocuk ‘eksik bir yetişkin’ değil, fakat zihinsel, bedensel, duygusal ve sosyal gereksinimlerini tamamlamak isteyen, kelimenin tam anlamıyla bir ‘kişi’dir. Bu sebeple çocuk kitaplarının hazırlanmasında, çocuğun kişiliğinin, içinde bulunduğu büyüme olgusunun ve gelişiminin çeşitli evrelerinin sürekli olarak göz önünde bulundurulması gereklidir. Bir kitabın çocuğun ilgisini çekmesi için, o kitabın bazı ihtiyaçlara cevap vermesi gerekmektedir. Bu ihtiyaçların başında, sevgi gelir. Çocuğun duygusal

48 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

gelişiminde olsun, genel anlamda eğitiminde olsun, ‘sevgi’, ‘şefkat’ ve ‘güven’ sözcüklerinin yeri ve önemi büyüktür. İşte bu sebeple çocuklar kendilerine sevgi ve güven ileten kitaplara büyük ilgi ve ihtiyaç duyarlar.

Çocuk, kişiliğinin gelişiminde bir modelle kendini özdeşleştirir. Bu model başlangıçta, anne-baba ve yakın akrabalarken, zamanla yerini arkadaşa, film ve kitap kahramanlarına bırakır. Bu bakımdan, kitap kahramanlarının ahlaki ve sosyal açıdan sağlıksız olması, çocuğun kendisini kötü bir modelle özdeşleştirmesine sebep olur. Bu da, çocuk kitabı yazarlarının yüklendikleri görevin ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Başlangıçta çocuk kolayca elinde tutabileceği, kısa öykülerle, ilginç resimleri içeren küçük kitapları sever. Bu kitaplar çoğunlukla gerçek dışı olaylardan oluşmaktadır. 3-4 yaş çocukları, kendilerine resimli öykü kitaplarının okunmasını isterler. Çocukların büyük bir bölümü bir takım hayali serüvenlerden oluşan öyküleri dinlerken büyük zevk duyarlar ve bu öykü kahramanlarıyla kendilerini özdeşleştirirler. 6-7 yaşlarında çocuklar doğa, hayvan ve diğer çocukları da içeren, kısa ve bol resimli öykülerden özel zevk duyarlar. >>> www.cekmekoymagazin.com


çocuk/sağlık

Okul öncesi dönemdeki çocuklar öykü hakkında sorular sorarlar. Çocukların öyküler anlatmasına izin verilmelidir. Birlikte çocuk kütüphanesine ve kitapçıya giderek kendisi için daha fazla kitap seçme fırsatı sağlanmalıdır. 6 yaş çocuğu yatağa yattıktan sonra, yarım saat kendisine kitap okunmasını ya da kitaplara bakma fırsatı verilmesini isterler. Bu dönem, bir çocuğun okumaya karşı olan ilgisini kamçılamak üzere en uygun evredir. Kitap okumak insanı diğer canlılardan ayıran önemli bir özellik ve zihin gücünün geliştirilmesinde yararlı bir araçtır. İyi bir okuma alışkanlığının iki temel koşulu vardır. Bunlar, okuma sabrı ve okuma zevkidir. ‘Okuma kültürü’ denilen bu iki alışkanlık da, aile ve okulda kazanılmaktadır. Bu sebeple, okuma ilgisinin geliştirilebilmesi için aile, okul ve toplum, çocuğa bu doğrultuda faaliyet olanakları hazırlamalıdır. Okuma ilgisinin oluşumunda anne-baba ilgisinin önemi büyüktür. Çocuğa kitabı elinde tutabileceği yaştan itibaren bu fırsatı veren ve çocuğun yanında kitap okuyarak olumlu bir model oluşturan anne ve baba, okuma ilgisinin gelişimine önemli, ölçüde katkıda bulunur. Tam tersine, kitaba dokunma fırsatından yoksun olarak yetişen çocuk, bu konuda şanssız olup, okuma ilgisinin gelişmesi aile dışı imkanlarla, çocuğun yeteneğine bağlı kalacaktır. Evde hem aile fertlerinin hem de çocukların ulaşabileceği bir yere farklı türde kitapları içeren bir kitap köşesi oluşturulabilir. Eğer evde sürekli televizyon seyredilip hiç kitap okunmuyorsa çocukların da kitap okumasını beklemek gerçekçi olmamaktadır. Küçük yaşlarda, çocuğa özel zaman ayırarak, onun ilgi düzeyi ve yaşına uygun öykü, masal kitaplarını okuyarak temeller atılabilir.

Dünya Koleji Dr. Nesli GÜVEN 50 Çekmeköy Magazin

tanıtılmasına yönelik gezilerin yanında okul kütüphanesinin aktif kullanımı için yönlendirilmeleri gerekir. Anne-babaların ödül listesinde mutlaka kitap olmalıdır. Çocuğu sürekli okuması yönünde uyarmak yerine, kitap okuduğunda onu destekleyerek motive etmek daha doğru olur. Yaşına uygun bir dergiye abone olması ya da düzenli bir şekilde takip etmesi için yol gösterilebilir. Ebeveynler çocuklarına yüksek sesle ve sıkça hikayeler okuyabilir ve anlatabilirler. Çocukların gereksinimleri ve yaşına göre ebeveynler evlerinde kitaplık oluşturabilirler. Ebeveynler ailece belli zamanlarda, belli bir sürenin okumaya ayrılmasını sağlayabilirler. Ebeveynler çocuklarına okudukları şeylerin önemini anlatabilirler. Ebeveynler, çocuklarını verdikleri harçlıkların bir kısmını kitap almak için harcaması konusunda eğitebilirler. Çocukların okuma alışkanlığı kazanmasında aileden sonra öğretmenlerin de çok önemli rolleri vardır. Öncelikle iyi bir okuyucu olarak öğrencilere örnek olan öğretmenler aynı zamanda temel okur-yazarlığın okuma alışkanlığına dönüşmemesi halinde bir anlam ifade etmediğini, kitap okumanın öğrenim sürecinin bir parçası olduğunu ve yaşam boyu sürmesi gerektiğini öğrencilere sürekli ifade etmelidirler.

Kitaplar çocukların ilgi alanlarına göre ve çocukla birlikte seçilmelidir. Anne-babalar, çocukla birlikte alışverişe veya gezmeye gittiklerinde, bir kitapçıya ya da kitap-dergi reyonuna uğramayı ihmal etmemelidirler. Kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında kütüphane kullanımının etkisi büyüktür. Bu nedenle çocuklar için çevre kütüphanelerin EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


çekmeköy’e dair

SODEV ÇEKMEKÖY’DE!

52 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


konser

Naftalinli Plaklar 05 Ekim 2013 21:00 - 26 Ekim 2013 21:00

Living Room, İstanbulOrijinal 45’lik plakların, cızırtılı sesini bilenler ve merak edenler, geçmişe yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? İstanbul’un en eski ve gözde semtlerinden Kadıköy’ün eskimeyen sokaklarında, gövdesine şarap kokusu sinmiş Rum evlerinin yok olmayan enerjisi ve hala kaldırımda ayak izleri duran sanatçıların unutulmaz şarkılarıyla sizi nostaljik ve unutamayacağınız bir gece davet ediyoruz.

Redd

Yasmine Hamdan 06 Ekim 2013 20:00 Salon İKSV, İstanbul

09 Ekim 2013 22:30 Hayal Kahvesi Arena Park, İstanbul Geniş kitlelere hitap eden ve yaptıkları her işle dikkatleri üstüne çekmeyi başaran Redd, 2005’ten bu yana beş stüdyo albümü, bir soundtrack albüm ve bir konser DVD’si yayınladı. Gerek yaptığı müzikle, gerekse duruşuyla büyük beğeni toplayan grup, 2012 yılında çıkarttıkları albümleri ‘Hayat Kaçık Bir Uykudur’ ile başarılı bir işe daha imza atarak dinleyenlerinin gönlünü bir kez daha fethetmeyi başardı.

54 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

Jim Jarmusch’un Filmekimi programında yer alan Only Lovers Left Alive / Sadece Aşıklar Hayatta Kalır filminde hem küçük bir rolde kamera karşısına geçti hem de şarkı söyledi. Yasmine’nin kıvrak, muhteşem sesine eşlik eden akustik gitarlar, vintage klavye ve büyüleyici bir atmosferle buluşmak üzere filmin, 16.00 gösteriminin ardından gece konserde sizlerle olacak.

www.cekmekoymagazin.com


www.kardiyum.com

i s i c n İ n ü ’ y ö k e m k e Ç

Turgut Özal Bulvarı, Sultançiftliği Mah. No: 127 / Taşdelen-Çekmeköy / İSTANBUL


konser Ghetto, İstanbul

İstanbul Industrial Fest 2013 10 Ekim 2013 21:00

Türkiye’de 2012 yılında, bu alanda bir ilke imza atan festival bu yıl yine endüstriyel, deneysel ve ambient gibi çeşitli tarzlardan yerli ve yabancı 6 bağımsız proje ile Ghetto İstanbul’da 10 Ekim akşamı sizlere farklı sanat disiplinlerinin özgün ve sıradışı müzik performanslarıyla iç içe geçtiği renkli ve olağanüstü bir gece sunuyor. İlk albümü The Beauty and the Sea 2008’de yayımlanan sanatçı, ladino şarkılarını modern flamenkoyla buluşturan bu albümüyle övgü dolu eleştiriler aldı. İkinci albümü The Daughter of The Spring 2011’de dinleyicilerle buluştu. Avrupa’nın birçok ülkesinde gerçekleştirdiği konserlerden sonra büyük bir popülerlik kazandı. Karbasi, bugün dünya müziğinin en büyük yıldızlarından biri olarak anılıyor. Cem Köksal Band

10 Ekim 2013 22:00 KadıköySahne, İstanbul

Grup Gündoğarken

Kung Fu

10 Ekim 2013 22:30 Beyoğlu Hayal Kahvesi, İstanbul

Marsis

05 Ekim 2013 22:00

11 Ekim 2013 22:00 Mask Live Music Club, İstanbul

Mask Live Music Club, İstanbul

Yılların eskitemediği grup, en güzel hitlerinin yanında bugüne kadar olan albümlerinden şarkılarıyla da sizlere eşsiz bir gece yaşatacak. Kimi zaman neşeli kimi zaman hüzünlü bu özel gecede Gündoğarken sevenleri bir araya geliyor.

Bülent Ortaçgil

11 Ekim 2013 22:30 KadıköySahne, İstanbul

Mor Karbasi

10 Ekim 2013 21:30 Salon İKSV, İstanbul

Bajar

09 Ekim 2013 22:00 KadıköySahne, İstanbul

Jehan Barbur

feat. İlhan Erşahin 09 Ekim 2013 20:30

Caddebostan Kültür Merkezi, İstanbul Yer aldığı pek çok projeyle adından söz ettiren Jehan Barbur, günümüz Türk caz sahnesinin en önemli şarkıcı ve bestecilerinden biri olarak gösteriliyor. Kendini tarzını oluşturup özel bir hayran kitlesi yaratan sanatçı, hikaye odaklı masalsı şarkıları ile çağdaş kadın ozan geleneğini günümüzde de sürdürmeyi başarıyor. Albümleri dışında tiyatro ve dizi müzikleri için yaptığı bestelerle de öne çıkan Jehan Barbur, duru ve pürüzsüz sesiyle cazdan popüler müziğe uzanan geniş bir repertuara sahip. Çağrı Sertel de bu gecenin konuk sanatçısı olarak sahnede yer alacak.

56 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions 09 Ekim 2013 22:30 Babylon, İstanbul

Kolektif İstanbul

09 Ekim 2013 22:30 Beyoğlu Hayal Kahvesi, İstanbul

Orphaned Land

10 Ekim 2013 19:00 KüçükÇiftlik Park, İstanbul

In The Country

08 Ekim 2013 21:30 Salon İKSV, İstanbul

Ayşegül İnci

08 Ekim 2013 22:30 Beyoğlu Hayal Kahvesi, İstanbul

Hülya Avşar - Fettah Can 09 Ekim 2013 20:00 KüçükÇiftlik Park, İstanbul

www.cekmekoymagazin.com


Lezzetin Tek Adresi...

Madenler: Semih Sancar Caddesi No: 3, Madenler Mevkii Ekşioğlu Çamder Yanı Sancaktepe/İST Tel: 0216 499 46 32-33-34 Çekmeköy: M. Sinan Mh. Çavuşbaşı Cd. Özge Sk. No: 2 (Görgülü Pastanesi Yanı) Çekmeköy/İST Tel: 0216 640 42 50-54


sahne sanatları

Kırık Çember

Beyoğlu Sineması, İstanbul 05 Ekim grass grubuyla Elise dövmecidir, Didier de bir blue âşık şte görü ilk 2013 kovboy kılığında banjo çalar. Daha e daha çok olurlar. Didier konuşmayı sever, Elis 16:00 ımazdır, Elise dinler; Didier romantik bir tanrıtan e’in Maybell ise gerçekçi ve dindar. Küçük kızları yaşamlarını hem ı arın aşkl hem ı alığ hast ölümcül Film Festivali’nin in Berl r. sorgulamalarına yol açacaktı an, tutku ve müzik dolu bu yap i erin miy prö Panorama bölümünde l Film Festivali’nde Altın Lale’yi dramın yönetmeni, 2010’da İstanbu çeken Felix van Groeningen. de kazanan Çölde Kutup Ayısı filmini

Balayı

Atlas Sineması , İstanbul İstanbul Film Fe 05 Ek ve cinsellik ko stivali’nde Kutsal Dört lüfi n im Jan Hrebejk ularına mizahi bir bakış lmiyle aile 2 ’in Temmuz aç 0 ıs ıy 1 la eğ 3 ilen ayında Karlo Festivali’nde vy V p 16:00 lodramı. Bir römiyerini yapan yeni fi ar y Film lm ak ideal çift gib şamdan sabah saatlerin i bir aile mei görünen Ter e kadar geçe n fi ez suz görünen düğünüyle aç a ve Radim’in her yönü lm, yle kusurkutlamaya d ılıyor. Davet lile ev misafir, herke am ederken nikâh sırası rle aile neşe içinde dan s nda ortaya çı sin keyfini k kan davetsiz edip açırır. bir

Büyülü Tarla City’s, İstanbul an Sightseers / Kill List / Ölüm Listesi’nin ardınd tivali’nde takipFes Garip Turistler ile İstanbul Film ley, bu kez 17. eat Wh Ben en çilerini artıran yönetm edelik gerilim yüzyılda geçen alışılmadık bir psik yılında, İngil1648 filmiyle beyazperdeye dönüyor. meydanından kaçan aş tere’deki iç savaş sırasında, sav ır. alan birkaç kişi sonunda yak

60 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

05 Ekim 2013 16:00

Sefertası 05 Ek im 2013 13:30 Beyoğlu Sineması, İstanbul Mumbay, mucizeler kentidir... Bu dev kentte her gün 160.000 sefertası evlerden alınıp işyerlerine dağıtılır, akşamüstleri de aynı şekilde toplanır. Mutsuz ev kadını İla’nın, ilgisiz kocasını heyecanlandırmak ümidiyle denediği tarifler, özene bezene hazırladığı sefertasları yanlışlıkla, emekliliğini iple çeken yalnız Saajan’a ulaşır. İla ile Saajan birbirlerine böylece ufak notlar iletmeye başlarlar. Hayallerin katili bu dev kentte ikisi de bir yudum umut bulur sefertaslarında.

www.cekmekoymagazin.com


eğitim ÇEKMEKÖY’E DAİR

MSA - Mutfakta 8 Hafta Pastacılık 06 Ekim 2013 16:00 Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), İstanbul Vanilyanın kokusuna, çikolatanın lezzetine, hamurun kıvamına, ekmeğin sıcaklığına tutkun, kendi evinin pasta şefi olma hayalleri kuranlar için profesyonel şeflerden “Mutfakta 8 Hafta Pastacılık Eğitimi”... Custard ve choux hamuru yapım tekniklerinden, ekmeğin doğru mayalanmasına, sıvama pasta yapım yöntemlerinden, çikolata temperlemeye ve tart hamuru yapım yöntemlerine kadar pastacılığın hata kabul etmeyen tüm püf noktalarını haftada 1 gün olmak üzere 8 hafta boyunca MSA’nın profesyonel şefleri eşliğinde öğrenin. 8 Hafta sonunda kendi evinizin pasta şefi, çikolata ustası ve ekmek uzmanı olun. - Eğitim süresince öğrenciler 14 kişilik mutfakta, kendi özel istasyonlarında tek kişi olarak çalışacaktır. - Eğitimde kullanılacak F.Dick spatula ve soyma bıçağı katılımcılara hediye edilecektir. - Tüm katılımcılara ders içerikleri ile ilgili notlar verilecektir. - Eğitimlerin sonunda özel sertifika verilecektir.

62 Çekmeköy Magazin

MSA - İtalyan Mutfağı 07 Ekim 2013 19:00

1

Mutfak Sanatları Akade misi (MSA), İstanbul

Mevsim değişti, havalar serinliyor. Kış yaklaşırken, mesai son rası harika bir İtalyan menüsü sizi bekliyor. Bu workshop’ta İtalya’nın harika lezzetleriyle buluşmak üzere erk enden yerinizi alın. Közlenmiş biber ve nohut çorbası...

Kabak ve gorgonzola gnocchi, 3 peynir sos, Rulo bonfile, kırmızı şarap ve taze kekikli domates sos, Kahve likörlü parfait ile ...

Erkekleri Anlama Evlenebilme Eğitim 12 Ekim 2013 10:00 Business Center Turkey, İstanbul İletişim simultanecisi Gü rkan Boztepe’den Erkekleri An lama / Evlenebilme Eğitimi, 12 Ek im’de Business Center Turkey’de... Katılımcılar: Erkekleri an lamak isteyen bayanlar, kavga etmiş ba yanlar, evlenmek isteyen bayanlar , erkeklerden uzaklaşmış bayanlar, üst düzey işkolik bayanlar, evli ama mutsu zlar… Program: İstikrarlı ve yük sek bir performans için çalışma ve sos yal hayatın bir arada ve iç huzuruy la yürütülmesi gereklidir. Birçok pratiği n paylaşıldığı bu özel program; erkekl eri anlamak isteyen hedefi olan görüş meciler için hazırlanmıştır. Özel sertifik alı bir eğitimdir. Dünyada zorluk derece si en yüksek konu karşı cinsi anlamaktır. Ka rşı cinsden hem sürekli yüksek iletişim beklenmekte hem de bu süreçt e onların kendi huzurlarını korumaları gerekmektedir ve bu alışkanlık tamamen doğru ve etkin bir eğitim süreci ile sonradan kazanılabilen bir beceridir.

EKİM 2013 - 88. SAYI

FEA - Sağlık Turizminde Profesyonellik Sertifikalı Eğitimi Ayşenur Ergülşen

12 Ekim 2013 10:00 Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), İstanbul Dedeman Otel, İstanbul Sağlık Turizmi Nedir? Sağlık Turizminin Branşları Nelerdir? Sağlık Turizmi Branşlarının; - Operasyonel olarak işleyislerinin ve altyapılarının değerlendirilmesi - Yurtdışında tanıtım ve satış ürünleri olarak değerlendirilmesi Türkiye’de Sağlık Turizminin Kapsamı Nedir? Türkiye Neden Sağlık Turizmi destinasyonu olarak tercih edilebilir? Türkiye’de Sağlık Turizminin hangi branşları öne çıkmaktadır? Türkiye Sağlık Turizmi SWOT Analizi ve değerlendirilmesi Türkiye’de Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır? Nasıl standardizasyon sağlanır? Türkiye Sağlık Turizminde Nasıl Marka Olabilir? Sağlık Turizminde Nasıl Sürdürülebilir Marka Olunur? Sağlık Turizmi için yurtdışından nasıl talep oluşturulur? www.cekmekoymagazin.com


nöbetçi eczaneler

NÖBETÇİ ECZANELER

Ödüllü Bayan Öğretmenden GARANTİLİ Ders

6 Ekim Ataman Eczanesi 642 03 12

19 Ekim Filiz Eczanesi 642 70 01

7 Ekim Emir Eczanesi 642 30 66

20 Ekim Eser Eczanesi 641 96 82

8 Ekim Doğa Eczanesi 642 28 54

21 Ekim Can Şifa Eczanesi 640 11 20

9 Ekim Eren Eczanesi 642 82 38

22 Ekim İlksin Eczanesi 640 58 91

10 Ekim Özün Eczanesi 640 10 45

23 Ekim Köker Eczanesi 641 74 06

11 Ekim Hayat Eczanesi 641 55 33

24 Ekim Bir Gönül Eczanesi 640 10 27

YGS

12 Ekim Uğurlu Eczanesi 642 52 88

25 Ekim Fatih Eczanesi 640 50 05

SBS İlköğretim

13 Ekim Açelya Eczanesi 577 76 66

26 Ekim Kaya Eczanesi 641 42 55

14 Ekim Nehir Eczanesi 640 01 02

27 Ekim Emir Eczanesi 642 30 66

15 Ekim Tezer Eczanesi 641 34 83

28 Ekim Işık Eczanesi 641 85 17

16 Ekim Çekmeköy Eczanesi 641 75 23

29 Ekim İpekcan Eczanesi 641 44 15

17 Ekim Işık Eczanesi 641 85 17

30 Ekim Pınar Eczanesi 642 53 52

18 Ekim Pınar Eczanesi 642 53 52

31 Ekim Tezer Eczanesi 641 34 83

64 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

Tülay SOLAKOĞLU GSM: +90 533 266 03 92 Tel: +90 216 456 89 99

LYS

Matematik Geometri Fizik Kimya Fen

8. Sınıflar

1-2-3-4-5-6-7-

Lise

r 1-2-3-4. Sınıfla

Üniversite

Başarılı olamayan öğrencilere ders ücreti iade edilir www.cekmekoymagazin.com


biber


sinema

Riddick Meşhur Riddick güneşten kavrulmuş ve üzerinde yaşam olmadığı düşünülen bir gezegende ölüme terk edilmiştir. Ancak Riddick kısa bir süre sonra kendisini uzaylı yırtıcılarla savaşırken bulur. Riddick’in kurtulmak için tek şansı acil durum işaretini aktive etmek ve kendisini yakalamak için gezegene hemen gelecek paralı askerleri alarma geçirümektir. Gezegene ulaşan ilk gemi diğerlerinden daha ölümcül ve daha sert olan paralı askerler taşırken, gelen ikinci geminin kaptanı ise Riddick’i daha kişisel bir nedenle arayan biridir. Kimsenin kurtulamayacağı fırtına yaklaşırken, kaptanın avcıları Riddick’in kellesini getirmeden gezegenden ayrılamayacaklardır.

r a d a k a y a bur Komedi filminde, yaşanan son derece garip felaket olaylarıyla yıkılan Los Angeles kentinde, altı arkadaş bir evde mahsur kalırlar. Dışarıda dünya yıkılırken, kısıtlı erzak ve yükselen gerilim, içeride de sinirlerin gerilmesine ve arkadaşlıkların parçalanmasına neden olmaktadır. Altı arkadaş, eninde sonunda evi terk ederek, kaderleriyle ve, arkadaşlık ve esaretten kurtulmanın gerçek anlamlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaklardır.

yedinci oğul

John Gregory yedi oğlun yedinci oğludur. Yerli Casus yaşadığı yeri gece ortaya çıkan cadılardan, hayaletlerden ve canavarlardan korumaktadır. Ancak John artık genç değildir ve işini devam ettirecek bir çırak aramaktadır. Ancak yanına aldığı çırakların çoğu kalıcı olmayı başaramamıştır. Son umut genç bir çiftçinin oğlu olan Thomas Ward’dır. Thomas çoğu insanın geçmeyi başaramadığı eğitim sürecini geçebilecek midir? Noktalı ayakkabıları olan kıza güvenmeli midir? Thomas ülkenin en tehlikeli cadısı olan Anne Malkin’e karşı şansa sahip midir?

İki Kafadar

Chinese Connection

Altan (İlker Aksum) ve Şükrü (Gökçe Özyol), dünyanın en şanssız iki adamı… İki kafadar, Mahmutpaşa piyasasında çıraklıktan yetişmiş mahalle adamıdır. Yıllarca içindeçalıştıkları Mahmutpaşa piyasasından kurtulmak için bir sene önce piyasanın tefecisi Fadıl’dan (SinanEngin) 100.000 TL borç alıp şirket kurmuşlardır. Başından beri ucuz Çin malları ithal edipsatmaktadırlar. Fakat bir sene boyunca işleri ters gitmiş ve sattıkları her şeyden zarar etmişlerdir. Büyük umutlarla kurdukları bu şirket neredeyse batmak üzeredir. Onları asıl endişelendiren şey, şirketin batması değil, Fadıl’dan aldıkları borçtur. Bu borcu ödemenin sıkıntısını yaşamaktadırlar. 66 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


astroloji

Burçlar Terazİ 23 Eylül - 23 Ekİm

Koç 21 Mart - 20 Nİsan Özel ilişkilerde sizi çok rahat bırakacak enerjiler yok, tam tersi her şey yolunda giderken bir anda nedenini anlayamadığınız tartışmalar ve tatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Ancak bunlar ilişkinizde ay boyu kısa molalar almanızı sağlar ve bunun iyi tarafı, bu molaların, sizin daha şiddetli tartışmalara girmenizi önlemesi olacaktır. Hataları düzeltmek için size şans tanır. Önümüzde günlerde Terazi burcunda olacak Venüs, odaklandığınız ilişkilerde dengeleri korumanız için size çözümler üretecektir.

Akrep 24 Ekİm - 22 Kasım

Boğa 21 Nİsan - 20 Mayıs Sevgili Boğalar, bu ay kişisel ilişkileriniz açısından biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ayın sonuna kadar bu enerji etkili olsa bile, özellikle ilk 15 gün Satürn ile olumsuz bir açı yapan Mars, birçok zorluk yaşamanıza neden olabilir. Kendinizi ve duygularınızı yeterince ifade edemeyebilirsiniz. Yakın ilişkilerde sözlerinizi aktarmakta zorluklar yaşayabilirsiniz. Ancak bütün bu zorlu hallere rağmen, müzakere etmekten geri durmamanızı tavsiye ederim.

Eylül ayında aşk hayatınızın biraz hareketli geçeceğini söyleyebilirim. Mars erotizmi ve seksi tetiklerken, Venüs kıskançlıkların yaşanmasını sağlayıcı enerjilere sahiptir. 11 Eylül sonrasında aşk ve arkadaşlık ilişkilerinde biraz hararetin artması ve sıcaklığın ilişkilerde alev alması mümkün görünüyor. Ayrıca bazı ilişkilerde yoğun bir düşmanlığın da temsili olduğunu unutmamalısınız.

Yay 23 Kasım - 21 Aralık

İkİzler 21 Mayıs- 20 Hazİran Eylül ayında Jüpiter’in etkisi hayatınızı zorlayıcı bir etkiye sahip olacaktır. Yaşayacağınız bazı durumların üstesinden gelmek için biraz sabırlı ve sakin davranmanız gerekebilir. Mars, Aslan burcunda ve size iletişim konularında destekler ve gerekli insanlarla iletişim içinde bulunmanız adına size farklı bir güç sağlar. Özellikle ilk 15 gün, sizin açınızdan olumlu etkisi vardır.

Yengeç 21 Hazİran- 22 Temmuz

Sevgili Yaylar, Eylül ayının ilk 10 günü boyunca enerjiler ve ilişkiler yolunda görünüyor. Ancak Venüs Eylül 10 tarihinden sonra sizin için bazı karışıklıklar yaşatabilir. Merkür’ün de etkisiyle, kendinizi ifade edebileceğiniz alanlarda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. E-postaları, mektupları karıştırabilirsiniz. Güvenle ilgili sorunların oluşmasına yol açabilirsiniz. Sırlarınız ortaya çıkabilir ve beklentilerinizi doğru biçimde açıklayamadığınız için, bazı gelişmelerin önünü kapatabilirsiniz.

Oğlak 22 Aralık - 20 Ocak

Sevgili Yengeçler, Eylül ayının sizin açınızdan bazı avantajları var. Erotik bir ay olacak ve sizin için kişisel yaşamda korktuğunuz sınırları kaldırmak anlamı taşıyacaktır. Aslında bu enerji her zaman ele geçmeyeceği için, bu enerjiden yaralanmanız oldukça faydalı olacaktır. Venüs sizi destekliyor ve kararsız olduğunuz konularda karar vermeye zorluyor. Akrep sizin dost burcunuz olduğu için, bazı konularda atılım yapmanızı ve bunu kutlamanızı sağlamaya çalışıyor.

Sevgili Oğlaklar, Eylül ayı sizin için duygularınızı ifade etmek istediğiniz enerjilerle çevrili olacaktır. İmkansız dediğiniz şeyleri söyleyebilirsiniz. Kalp ve akıl arasındaki köprüde, duygular işi ele alır ve siz ilişkinizdeki tüm ihtiyaçlarınızı ortaya koymak için konuşmaya başlarsınız. 20 Eylül tarihine kadar kendinizi ifade etmek konusunda oldukça açık ve cüretkar davranabilirsiniz. Zihin kuralları Merkür ile harekete geçene kadar rahat ve kimseye hesap vermeden yaşamak isteğiniz artacaktır.

Kova 21 Ocak - 18 Şubat

Aslan 23 Temmuz - 22 Ağustos Sevgili Aslanlar, Eylül ayı sizin için ilişkinizdeki sorunları ortaya çıkararak çözüm bulmanız için önemli enerjilere sahip. Venüs ve Mars enerjileri, kişisel ilişkilerde ve sevgide bazı parametrelerin olduğunu, sizin kadar karşınızdakilerin de sorumluluklarının farkında olması gerektiğini hatırlatacaktır. İlişkinizde var olan sorunlar bu ay ortaya çıkar ve altı çizilir. Zayıf olduğunuz yanları görmeniz ve kendinizi korumanız için bu durumlar oldukça etkilidir. Bu dönemde duygusal hayatınızda oluşabilecek iniş ve çıkışları doğal karşılamanız gerekir.

Sevgili Kovalar, Eylül ayının sizin için daha sıkıntılı geçecek zamanı ilk 10 günü diyebilirim. Ayın geri kalanı daha iyi enerjilere sahip ancak bu cümleden yola çıkarak hemen umutsuzluğa kapılmayın. Her şeyin kötü olacağı anlamı çıkarmayın. Sadece biraz daha kontrollü ve disiplinli gitmek gerektiğini söyleyebilirim. Özellikle romantik ilişkinizde bazı karışıklıklar yaşayabilirsiniz. Aşırıya kaçan duygusal davranışlar sizi rahatsız edebilir. Gereksiz kıskançlıklar ve nedenini anlayamadığınız bazı soğukluklar yaşayabilirsiniz.

Balık 19 Şubat - 20 Mart

Başak 23 Ağustos - 22 Eylül Sevgili Başaklar Eylül ayında ilişkiler ve aşk hayatı açısından oldukça olumlu görünüyor. Bu yaz başından beri bu alanda var olan sorunlar, bu ay çözüme kavuşabilir ve siz de rahat bir nefes alabilirsiniz. Özellikle uzak mesafe ilişkilerinde yoğun bir düzelme yaşanması mümkündür. Romantik hafta sonları, yakın yerlere kaçamak kısa tatiller gibi, ilişkinizi tekrar ayağa kaldıracak değişimler sizi mutlu edebilir. Ayrıca bu enerjiler arkadaşlık ilişkilerinizi de olumlu etkiliyor.

Çekmeköy Magazin Her Ay Bana da Gelsin...

Sevgili Teraziler, yaz başından beri bazı sıkıntılı konularla uğraşmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Uyumsuzluklar, evlilik dışı konular ve inişli, çıkışlı bir ilişkiler yumağı sizi sıkmış olabilir. Karşı karşıya olduğunuz zorluklar, özellikle ilişkiler konusunda sizi köşeye sıkıştırmıştır. Kıskançlık, iletişimsizlik veya başka faktörler sorun haline gelmiştir. Ancak bu ay içinde bu sorunlara çözümler gelecek. Elbette bu her zaman istediğiniz tipte bir çözüm geleceği anlamı taşımıyor çünkü bazen bitişleri göz almanız gerekebilir.

Sevgili Balıklar, çevrenizle iletişim konularında bir yoğunluk olması mümkündür. Olumlu etkilerle yavaş yavaş çevresel iletişiminizin değişim gösterdiğini fark edersiniz. Bu değişim ilk hafta sizi sinirlendirebilir, kontrolün elinizden kaydığını hissetmenize neden olabilir. Ancak bunun oldukça olumlu bir döneme yöneleceğini unutmayın. Özellikle romantik ilişkilerde daha düşünceli ve nazik davranmanızı öneririz. Aşk konusunda sizi destekleyen enerjilere karşı siz de adım atmalısınız.

- Tarihi Dogum

Adı Soyadı: Meslek:

Firma Adı:

Telefon:

GSM No:

e-posta:

Adres : Çıkacak ilk sayıdan itibaren abone olmak istiyorum.

pazarlama @ cekmekoymagazin.com

Bilgilerinizi eksiksiz yazarak pazarlama@cekmekoymagazin.com adresine gönderin, dergizini her ay ücretsiz olarak posta kutunuzdan alın.

68 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


eğlence

Kutucuklarda çıkan harfleri; AÇIK ADRES, TELEFON NUMARASI, ADINIZ SOYADINIZ ile birlikte pazarlama@cekmekoymagazin.com adresine e-mail olarak gönderin. 3 adet Mini Kulaklıklı MP3 Çalar’dan birini kazanma şansını yakalayın. Kazanan kişiler istedikleri zaman hediyelerini, hiçbir yükümlülük gerektirmeden kullanabilirler / alabilirler. Kazananların isimleri Kasım ayı sayısında açıklanacaktır. (Kutucuklardaki cevap herhangi bir anlam içermeyebilir) Kazanan 3 kişi, cevabı e-mail olarak gönderenler arasında yapılacak kurada belirlenecektir. Bu ın Ay yesi i d He

Geçen Ay Kazananlar AYLA ADAY - NAYLA KONAKLARI TUĞBA FEYZİOĞLU - CENTRAL LİFE SELDA DİCLE KIYAT - PARKVERDE

ÖDÜLLÜ ÇENGEL BULMACA

SUDOKU

70 Çekmeköy Magazin

EKİM 2013 - 88. SAYI

www.cekmekoymagazin.com


Y覺l: 8 SAYI: 88

88 dergiweb  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you