Page 1

24 marca 2011, Warszawa Wyłoniono zwycięzców trzeciej edycji TAURON Energy Ski Cup W przededniu wielkiego święta polskiego narciarstwa narciarstwa jakim niewątpliwie jest sobotni benefis Adama Małysza, młodzi obiecujący narciarze alpejscy alpejscy zmierzyli się w finałowej odsłonie TAURON Energy Ski Cup. Zawody swoja obecnością zaszczycił sam Apoloniusz Tajner, Prezes Polskiego Polskiego Związku Narciarskiego. Stok na Nosalu jest jednym z ostatnich miejsc w Polsce, które są w stanie zaoferować dobre warunki do rozgrywania zawodów w konkurencjach alpejskich. Finałowa odsłona TAURON Energy Ski Cup przyciągnęła więc wszystkich najlepszych zawodników na co dzień rywalizujących w kategoriach Junior C oraz Junior B. Tradycyjnie dla tego cyklu zawodów najbardziej obiecujący narciarze po przebrnięciu przez eliminacje rywalizowali w parach. Najlepszą z dziewcząt w kategorii Junior C okazała się Justyna Sikora z Zakopanego. „Wygrać jak zwykle nie było łatwo, trasa na początku była twarda, potem jednak śnieg trochę rozmiękł, ale ogólnie warunki były niezłe. Narazie muszę jeszcze sporo potrenować ale dzisiejsze zwycięstwo na pewno sprawi, że będą myślała coraz poważniej o swojej narciarskiej przyszłości.” Najlepszą Juniorką B była po raz kolejny okazała się Katarzyna Wąsek, która zdominowała konkurencję damską w całej serii TAURON Energy Ski Cup – wygrała wszystkie edycje zawodów. „Recepta na sukces jest chyba zawsze ta sama – ciężka praca i wiele treningów. Myślę o tym aby swoją przyszłość związać ze sportem wyczynowym.”- mówiła po zawodach jedna z czołowych alpejek młodego pokolenia. W kategorii Juniorów C wśród chłopców zwyciężył Piotr Habdas z Zarzecza, który po raz drugi już stanął na najwyższym stopniu podium w zawodach z tej serii. „Narciarstwo alpejskie to moja największa pasja, chciałbym jeździć jak najdłużej i ile tylko się da. Moim marzeniem jest występ w Pucharze Świata i na Mistrzostwach Świata.” – snuł plany Piotrek. W konkurencji Juniorów B znów najszybszy był Paweł Jaksina. Ciekawostką jest fakt, że zawodnik ten pochodzi z Gdyni i mimo, że jego miejsce pochodzenia sugerowałoby raczej dyscypliny żeglarskie, to jest on w stanie odnosić sukcesy w narciarstwie alpejskim i pokonywać zawodników wywodzących się z południa kraju. „W cyklu TAURON Energy Ski Cup startowałem przy okazji startów w Pucharze Polski, tym bardziej cieszę się z aż dwóch zwycięstw w pojedynkach w slalomie równoległym. To bardzo dobra konkurencja, można poćwiczyć refleks na starcie.” – oceniał Paweł.


Narciarzom bacznie przyglądał się Apoloniusz Tajner, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego. „W zakresie narciarstwa klasycznego radzimy sobie naprawdę świetnie. Natomiast, mimo że w Polsce narciarstwo alpejskie uprawia ok. 5 milionów ludzi, to nadal nie mamy znaczącego sukcesu sportowego. Dlatego pracę należy zacząć od podstaw. Bardzo cieszę się że taki autorytet jak Andrzej Bachleda – Curuś podjął się tego zadania. Praca rozpoczęta z zawodnikami w wieku 12-16 lat jest kwestią absolutnie niezbędną.” – powiedział Prezes PZN. Już wkrótce ogłoszone zostaną nazwiska najbardziej obiecujących młodych zawodników, którzy objęci zostaną progamem treningowym TAURON OlimpijSki. Dzięki tej inicjatywie narciarze będą mogli trenować w warunkach porównywalnych do tych w jakich szkolą się ich rówieśnicy z krajów alpejskich. Poniżej szczegółowe wyniki zakopiańskiej edycji TAURON Energy Ski Cup: Juniorki C 1. Justyna Sikora 2. Paula Tylek 3. Zuzanna Czapska 4. Kinga Tabaczewska Juniorzy C 1. Piotr Habdas 2. Paweł Pyjas 3. Mikołaj Żółcik 4. Alex Chyc Juniorki B 1. Katarzyna Wąsek 2. Aleksandra Malinowska 3. Katarzyna Jankowska 4. Dorota Wysowska Juniorzy B 1. Paweł Jaksina 2. Alan Kacica 3. Jakub Zastawny 4. Grzegorz Śliwa Więcej informacji o kolejnych odsłonach akcji TAURON Bachleda Ski na www.tauronbachledaski.pl oraz na www.facebook.com/TauronBachledaSki Dodatkowe informacje: Piotr Gnalicki, Marta Lesiewska piotr.gnalicki@snowpr.pl; marta.lesiewska@snowpr.pl +48 601505138, +48 601072892,


Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz największym dystrybutorem energii oraz jednym z największych jej sprzedawców (według danych za lata 2007-2009). Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Zysk netto Grupy Tauron (wg MSSF) wyniósł w ubiegłym roku 898,7 mln zł przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 15,7 mld zł. Grupa posiada aktywa we wszystkich elementach łańcucha wartości charakterystycznego dla sektora elektroenergetycznego (wydobycie, wytwarzanie, odnawialne źródła energii, dystrybucja, sprzedaż). W skład Grupy Tauron wchodzą m.in. Południowy Koncern Węglowy S.A., Południowy Koncern Energetyczny S.A., Enion S.A., EnergiaPro S.A., Enion Energia sp. z o.o., EnergiaPro Gigawat sp. z o.o., Elektrownia Stalowa Wola S.A., PEC Katowice S.A., EC Tychy S.A., Elektrociepłownia EC Nowa, PEC w Dąbrowie Górniczej oraz Tauron Ekoenergia sp. z o.o. Andrzej Bachleda-Curuś II – (ur. 2 stycznia 1947 roku w Zakopanem) to najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich – w 1968 roku w Grenoble, gdzie zdobył 6. lokatę w slalomie specjalnym oraz w Sapporo w roku 1972, plasując się na 9. pozycji w salomie gigancie. W jego kolekcji znajdują się też medale Narciarskich Mistrzostw Świata - brąz za kombinację alpejską w Val Gardena w 1970 roku oraz srebro zdobyte w 1974 w St. Moritz w tej samej konkurencji. Wybitnym wynikiem było też 2. miejsce w slalomowej klasyfikacji Pucharu wiata i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 1971/1972. Andrzej Bachleda-Curuś wielokrotnie tryumfował też na Zimowych Uniwersjadach, Spartakiadach Armii Zaprzyjaźnionych. Na najwyższym podium Mistrzostw Polski stawał aż 14 razy. W trakcie swojej kariery ścigał się z największymi legendami narciarstwa alpejskiego, takimi jak Jean Claude Killy czy Gustavo Thöni. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą „Fair Play” przyznawaną przez UNESCO. W 2009 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Relacja z finalu TAURON Energy Ski Cup w Zakopanem  
Relacja z finalu TAURON Energy Ski Cup w Zakopanem  

Relacja z finalu TAURON Energy Ski Cup w Zakopanem