Page 1

7 marca 2011, Warszawa Na Stożku w Wiśle znów zmierzyli się alpejczycy amatorzy 4 marca br., na stoku ośrodka narciarskiego Stożek w Wiśle rozegrano siódmą już edycję eliminacji Mistrzostw Polski Amatorów PZN. Piękna słoneczna słoneczna pogoda oraz urozmaicona i doskonale przygotowana trasa slalomu giganta sprzyjały zaciętej sportowej rywalizacji. Cykl adresowany do narciarzy amatorów jest częścią projektu projektu TAURON Bachleda Ski, którego którego zadaniem zadaniem jest odrodzenie narciarstwa alp alpejskiego w Polsce. Na starcie zawodów stawiło się wielu zawodników którym dotychczas nie udało się uzyskać kwalifikacji do finału Mistrzostw Polski Amatorów (MPA) PZN, który odbędzie się już 25 marca w Kluszkowcach. Rywalizacja między nimi, a zawodnikami, którzy startują w każdej edycji i mają już zagwarantowane miejsce w finale była wyjątkowo zacięta. Poprowadzona z samego szczytu aż do dolnej stacji wyciągu trasa była długa i urozmaicona. Można było podzielić ją na trzy sekcje. Na początku, w górnej części o średnim nachyleniu, zawodnik nabierał rozpędu, następnie wpadał na najstromszy fragment środkowy, gdzie podkręcone bramki eliminowały mniej wprawnych narciarzy. Ostatni, długi i stosunkowo łagodny, odcinek był łatwy tylko z pozoru należało bowiem zrobić wszystko, by nie wytracić uzyskanej wcześniej prędkości. O pozycji w klasyfikacji końcowej decydował łączny czas z dwóch przejazdów. Wśród pań najszybsza była Katarzyna Urban z Gliwic. “Trasa była bardzo twarda a przez to bardzo trudna. Jednak nie poddałam się i walczyłam do końca.” – mówiła zwyciężczyni tuż po rozdaniu nagród. Tryumfator konkurencji mężczyzn, Marek Skrzypczyński z Wrocławia podzielił tę opinię: “Warunki były wymagające, trzeba było dużo odwagi żeby uzyskać ten czas. Z niezmiernie twardym podłożem można było wygrać tylko dzięki pełnemu zaangażowaniu na całej trasie od startu do mety.” Zawody amatorskie to ważny element projektu TAURON Bachleda Ski, którego celem jest odnowa polskiego narciarstwa alpejskiego. Poza MPA składają się na niego także TAURON Energy Ski Cup - cykl zawodów w slalomie równoległym adresowany do juniorów oraz TAURON OlimpijSki, program treningowy dla najbardziej utalentowanych młodych zawodników. Całości dopełnia wsparcie przez TAURON Polska Energia S.A. Mistrzostw Polski Seniorów PZN, jedynej profesjonalnej imprezy narciarskiej w Polsce.


Poniżej szczegółowe wyniki zawodów: Kobiety grupa K1: 1. Bożena Bartnik Kobiety grupa K2: 1. Beata Zuba 2. Anna Rakocińska – Krzanowska 3. Aleksandra Cichy – Libera Kobiety grupa K3: 1. Katarzyna Urban 2. Agnieszka Bernas 3. Anna Kwietniewska Mężczyźni grupa M1: 1. Zbigniew Skrzypczyński 2. Krystian Kalisz 3. Roman Pawlas Mężczyźni grupa M2: 1. Tadeusz Makuch 2. Leszek Klimczak 3. Piotr Zając Mężczyźni grupa M3: 1. Jarosław Pruszkowski 2. Mariusz Krzanowski 3. Jacek Wojtczak Mężczyźni grupa M4: 1. Marek Skrzypczyński 2. Jan Marcinkowski 3. Tomasz Waśniowski Więcej informacji o kolejnych odsłonach akcji TAURON Bachleda Ski na www.tauronbachledaski.pl oraz na www.facebook.com/TauronBachledaSki Dodatkowe informacje: Piotr Gnalicki, Marta Lesiewska piotr.gnalicki@snowpr.pl; marta.lesiewska@snowpr.pl +48 601505138, +48 601072892, Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz największym dystrybutorem energii oraz jednym z największych jej sprzedawców (według danych za lata 2007-2009). Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Zysk netto Grupy Tauron (wg MSSF) wyniósł w ubiegłym roku 898,7 mln zł


przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 15,7 mld zł. Grupa posiada aktywa we wszystkich elementach łańcucha wartości charakterystycznego dla sektora elektroenergetycznego (wydobycie, wytwarzanie, odnawialne źródła energii, dystrybucja, sprzedaż). W skład Grupy Tauron wchodzą m.in. Południowy Koncern Węglowy S.A., Południowy Koncern Energetyczny S.A., Enion S.A., EnergiaPro S.A., Enion Energia sp. z o.o., EnergiaPro Gigawat sp. z o.o., Elektrownia Stalowa Wola S.A., PEC Katowice S.A., EC Tychy S.A., Elektrociepłownia EC Nowa, PEC w Dąbrowie Górniczej oraz Tauron Ekoenergia sp. z o.o. Andrzej Bachleda-Curuś II – (ur. 2 stycznia 1947 roku w Zakopanem) to najbardziej utytułowany polski narciarz alpejski. Dwukrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich – w 1968 roku w Grenoble, gdzie zdobył 6. lokatę w slalomie specjalnym oraz w Sapporo w roku 1972, plasując się na 9. pozycji w salomie gigancie. W jego kolekcji znajdują się też medale Narciarskich Mistrzostw Świata - brąz za kombinację alpejską w Val Gardena w 1970 roku oraz srebro zdobyte w 1974 w St. Moritz w tej samej konkurencji. Wybitnym wynikiem było też 2. miejsce w slalomowej klasyfikacji Pucharu wiata i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w sezonie 1971/1972. Andrzej Bachleda-Curuś wielokrotnie tryumfował też na Zimowych Uniwersjadach, Spartakiadach Armii Zaprzyjaźnionych. Na najwyższym podium Mistrzostw Polski stawał aż 14 razy. W trakcie swojej kariery ścigał się z największymi legendami narciarstwa alpejskiego, takimi jak Jean Claude Killy czy Gustavo Thöni. Jest pierwszym Polakiem uhonorowanym prestiżową nagrodą „Fair Play” przyznawaną przez UNESCO. W 2009 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Mistrzostwa Polski Amatorów w Wiśle - relacja  
Mistrzostwa Polski Amatorów w Wiśle - relacja  

Mistrzostwa Polski Amatorów w Wiśle - relacja

Advertisement