Page 1

Домашня лабораторія

Вперта кулька Підготовка та проведення дослідів

Повітряну гумову кульку надіньте на горлечко пластикової пляшки й запропонуйте присутнім надути цю кульку, проштовхнувши її всередину пляшки. Нехай спробують зробити це з будь­-якою кулькою й пляшкою. Запропонуйте свою «чарівну» пляшку, усередині якої кулька надувається без зайвих зусиль.

Завдання та запитання

1. Поясніть, чому кулька «не бажає» розширюватися в пляшці. 2. Задайте питання щодо «чарівної» пляшки: чим вона може відрізнятися від звичайної? Поволі Ваші «асистенти» в цьому досліді розкриють секрет «чарівної» пляшки — непомітний отвір у її дні.

Акробатичні вправи для циліндрів Підготовка та проведення дослідів

Виготовте з двох пляшок циліндр: відріжте фігурні частини та скріпіть їх скотчем. Усередину цього циліндру помістіть невеличкий пластиковий м’яч або футляр з­під кіндер­сюрпризу, заповнений піском. З розрізаних уздовж пластикових пляшок виготовте жолоб. Розташуйте жолоб під певним кутом до горизонту й пустіть по ньому циліндр. Ви спостерігатимете чудернацькі перевертання циліндру.

Завдання та запитання

1. Поясніть перевертання циліндру. 2. Змінюйте розміри циліндру, масу м’ячика усередині циліндру, кут нахилу жолоба. Чи є якісь закономірності у русі циліндру? Чим це можна пояснити? 3. Закріпіть м’яч з піском усередині циліндру і повторіть досліди. 30

11/2011 • Фізика для допитливих


Смерч у пляшці Підготовка та проведення дослідів

Зробіть у кришках двох пластикових пляшок отвори діаметром 15 мм, з’єднайте ці пляшки за допомогою трубки, виготовленої з футляра від фотоплівки. Заповніть одну з пляшок водою на третину й поставте ці пляшки вертикально так, щоб вода переливалась з верхньої пляшки. При переливанні води утворюється невеличкий смерч. Спостерігайте за поведінкою уламка сірника, який заздалегідь опустіть у воду. Сірник буде втягуватись у водяний коловорот. Примітка. Якщо смерч не виникає відразу, закрутіть пляшку.

Завдання та запитання

1. Поясніть явище. Чому виникає водяний коловорот? 2. Змінюйте діаметр отвору пляшки, кількість води, розмір та форму верхньої пляшки. Чи помітили Ви якісь закономірності?

Досліди запропонував С. Ю. Білоус, ФМЛ № 105, м. Запоріжжя Фізика • 11/2011 для допитливих

31

Вперта кулька  
Advertisement