Page 1

Soome keelest t천lkinud Leelo Tungal Pildid joonistanud Meelis Arulepp


Tõlgitud raamatutest: Jukka Itkonen Leikkihaitari Otava, 2011 Jukka Itkonen Kaupunkiretki Kotimaa / Kirjapaja, 2011 Jukka Itkonen Sanamaa Kotimaa / Kirjapaja, 2012 Raamatu väljaandmist on toetanud Soome Kirjanduse Teabekeskus FILI

© Jukka Itkonen Tõlge soome keelest © Leelo Tungal Illustratsioonid © Meelis Arulepp Kujundanud Villu Tammer ISBN 978-9949-482-91-7 © Tammerraamat, 2013 Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas www.tammerraamat.ee


SININE HETK On pooleldi hommik, veel pooleldi öö. On hämar. On vaikne. Hiire süda lööb. Metsas on ärkamas põder, päike ta sarvedes loidab. Ta kõrgele tõstab pea, ja siis juba hommik koidab.

3


VIUH! Pääsuke vikatit välgutab. Sääsk, va paharet, ettevaatust! Pääsuke õhus täis kõhu saab, odav on sääskede saatus. Pääsul pesas on trobikond linnulast – ega tõug muidu püsima jääkski. Õhk on paks sääsepoegade suminast – seal on miljoneid miljoneid sääski!


HALL Hallaöö on möödas, laulab laulurästas. Rähn taob justkui naelu hoogsalt tüve vastas. Laulurästa laul on lust ja triller üksnes. Part peaks öösel käima villpeavillast pükstes.

5


SEENEL Öö möödub, metsa nüüd seeneaeg tuli. Kuuri all taat paneb rattale õli. Täna me läheme metsa. Hommik toob seepi ja vett kõikidele. Taat läheb hoogu, ta vile on hele. Õhk lõhnab kuklist ja kohvist. Päev – see on aeg täita korvi ja kolu, otsida, uurida elu ja olu. Õhtul siis tuleme koju. Õhtu, on kõigi ees parimad annid, riisikad potis ja puravik pannil, sügisest läheme talve.

6


LÕHE KAOB ÖHE Oi, lõhe! Oi, lõhe! Silmarõõm on su ilu! Pesueht liha su viimne kui kilo. Kullased lõuad ja täppe täis keha. Söö nagu jõuad, kasvata liha. Oi, lõhe! Oi, lõhe! Nii laulan, kui lõhe kaob öhe.

7


LUULE TÖÖLE RUTTAS Luule tööle ruttas, poole ööni müttas, väsis nagu sukk. Luule kempsu astus, kuni seal ta istus, peale tuli tukk. Luule nurka potsas, kukkus nätsu otsa, nina ära lõi. Luule ronis puule, nätsumullist suule tõusis õhupall. Luule lendas itta, silm ei suuda võtta teda taeva all.

8


KOKK Hiinas üks kokk ajas habet kord pardliga, lemmikroaks vardasse ajas siis pardi ta. Sööjatel võttis see meelegi hardaks: pool koka habemest tilbendas vardas.

NURME-JUKKAKE Ümbritses hääletus suur nurmenukakest, seal nurmenukukest vaatlevat Jukkakest. Tasaselt mõtles ta, lõugamist polnud: „Kõik me siin tuleme kosmosetolmust.”

UNGARI SINIKAVEIDRIK Kusagil Ungari avarais pustades sinikas lilli käis maalimas mustadeks. Maalis, kuid seda küll lilled ei vajanud – enam nad idugi välja ei ajanud.

9


APTEEK Hambavalu, gaasivaevad, pisted mitmeis paigus. Lapsi, mehi, naisi vaevab tihti mõni haigus. Nahalööbed, põletikud, kerged lõikehaavad – turuserva apteegist meist paljud abi saavad.

10


11


KAUBAHALL Kassa piiksub kaubahallis, olgu hind siis odav, kallis. Kodust kaupa siit me saame ja ka välismaiseid kraame. Müügil söödav, müügil joodav, autodega siia toodav. Kartul, kala, leib ja liha… Et toalille rõõmsaks teha, osta kanakakapakk sa! Osta ometi ei maksa nii, et kandagi ei jaksa!

BUSSIPEATUS Bussipeatus seisab paigal, kuid buss see läheb-tuleb. Ta võtab peale reisijad, seejärel uksed suleb.

12


KOHVIK Kohvikusse hea on tulla, kohvi-saial천hnas olla. Seal on l천hnad kodused.

13


MAAILMA UJEDAIM MEES Maailma ujedaim mees ei näidanud ennast kuskil, istus üksinda kurbuses oma toas keset pimedustki. Öösel käis piilumas mees, kas köögis veel suppi ehk leiduks, ise tumeda teki sees oli ta seejuures peidus. Ükskord üks naine käis sealsamas uudistamas, kohe ta taibata võis: teine on tõsises jamas. „Välja sealt tulema pead, käsi nüüd minule anna! Minust võib lõpuks, kas tead, sinule saada sõbranna.” Nõnda see asi seal läks. Varsti see asi veel nii läks, et õnnekombel need kaks abiellusid viimaks. Ja said kaksteist last.

70


SISUKORD Sinine hetk 3 Viuh! 4 Hall 5 Seenel 6 Lõhe kaob öhe 7 Luule tööle ruttas 8 Kokk 9 Nurme-Jukkake 9 Ungari sinikaveidrik 9 Apteek 10 Kaubahall 12 Bussipeatus 12 Kohvik 13 Valgusfoor 14 Pank 15 Fotoateljee 15 Turg 16 Tuvi 18 Maa all 19 Ämblik, ämblik, mine ära! 20 Laternapost 22 Pargipink 23 Ausammas 25 Kirik 26 Tehas 27 Lasteaed 28 Tornmajad 30 Prügimägi 32 Ujula 33


Muuseum 34 Raudteejaam 36 Raamatukogu 37 Viktor munaroog, siseminister 38 Koletis 39 G.S.M. Koskel, telefonimüüja 40 Rätsep 40 Mägisto Risto 41 Pitsategija 42 Pagar 43 Evolutsiooniteooria 44 Poksimeister 46 Pillimees 47 Koola mees 47 Skunks 49 Õuduste maja 50 Nõiakatel 52 Rabarberitee 54 Mõnus sajuilm 56 Kummitus vihmasajus 58 Rikkuri täi 59 Õied pangaluugi taga 60 Kringlike-Vinglike 61 Elevant ja kärbes 62 Lõvi ja sääsk 63 Üksildane siil 64 Vaimust kirjanik 66 Nüüd ma siis lähen 67 Vend ja õde 68 Maailma ujedaim mees 70

Mõnus sajuilm  

Mõnus sajuilm