Page 1


OCAKTA NELER OLDU? “Bu programlar bazı konularda tabii ki Photoshop kadar başarılı değiller ama kullanabilmek için para ödemediğimizi göz önüne aldığımızda çok işe yaradıklarını belirtmemiz gerek.”

Ocak ayında CES (Tüketici Elektroniği Fuarı) 2013 Amerika’nın Las Vegas şehrinde gerçekleştirildi. Dolayısı ile ocak ayında teknolojik anlamda yeniliğe doyduk da diyebiliriz. Fakat bu fuarda istediği cevabı bulamayanlar da oldu. Örneğin bir Samsung Galaxy S4 göremedik. Ama yeni mobil cihazlara yönelik daha çok çekirdeğe sahip işlemciler ve Gorilla Glass 3 gibi fiziksel olarak cihazları korumaya yönelik teknolojiler tanıtıldı. Fuarda muhtemelen birkaç yıl içinde günlük hayatımızın parçası olacak yeni teknolojiler de vardı. Bunlardan birisi Panasonic firmasının tanıttığı, müziği bize kafatasımıza verdiği titreşimlerle dinletebilen bir kulaklıktı. Şubat ayında da ücretsiz program testlerimize devam ediyoruz. Bu ay sizler için Adobe’un Photoshop yazılımına alternatif olabilecek ücretsiz yazılımları denedik. Bu programlar bazı konularda tabii ki Photoshop kadar başarılı değiller ama kullanabilmek için para ödemediğimizi göz önüne aldığımızda çok işe yaradıklarını belirtmemiz gerek. Şubat ayının sonunda bizleri bekleyen Mobile World Congress (Mobil Dünya Kongresi) 2013 sabırsızlıkla beklediğimiz bir etkinlik. İlki 1987’de gerçekleştirilen kongreye bu yıl Dünyanın mobil operatörlerinin, mobil cihaz üreticilerinin, teknoloji sağlayıcılarının, dağıtımcıların ve içerik sahiplerinin yetkilileri katılacak. Bu yüzden mobil cihazlar konusunda çok sayıda yenilik göreceğimize eminiz. Bu kongre ile ilgili detaylı bilgilere hem Tamindir.com üzerinden hem de Mart sayısında dergimizden ulaşabilirsiniz.

Serin ÜÇER / Dergi Sorumlusu


İçindekiler

Haberler 05 Tamindir

Google Currents’ta Google mühendisleri tarafından sürekli olarak geliştirilen bir haber ve içerik okuma uygulaması olan Currents ile mobil cihazlarınız üzerinden Tamindir’i rahatlıkla takip edebilirsiniz.

07 Samsung Ativ Odyssey

Tanıtıldı CES 2013

Samsung’un Windows Phone 8 işletim sistemli akıllı telefonu bir süredir bekleniyordu ancak CES 2013’te tanıtılan cihazın sunduğu özellikler hayal kırıklığına neden oldu.

Makale ve İncelemeler 14 Yandex Browser

Eklentileri Nasıl Kurulur?

Son zamanların en gözde web tarayıcılarından bir tanesi olan Yandex Browser‘ın eklentileri nasıl kuruluru sizler için araştırdık.

16 CES 2013

Tüketici Elektroniğii Fuarı

Amerika’da düzenlenen tüketici elektroniği fuarında tanıtılan dikkat çekici yeni teknolojileri sizler için inceledik.

24 Photoshop’a Alternatif

Olarak Kullanabileceğiniz Programlar Photoshop’a alternatif olarak kullanabileceğiniz programları sizler için inceledik.

Kapak Konusu 36 Sevgililer Gününe

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Özel Hediye Önerileri

2

Tamindir ekibi olarak sevdiklerinizin yüzünü güldürebileceğinizi düşündüğümüz teknolojik hediyeleri sizler için seçtik.

• Can ÇEVRİM’in Önerisi • Can ERDİL’in Önerisi • Enis KİRAZOĞLU’nun Önerisi • Onur ŞENDERE’nin Önerisi • Sibel AFLAZİ’nin Önerisi • Yiğit Ekim DEMİR’in Önerisi


İçindekiler

Oyun

44 Devil May Cry Playstation 1 döneminde evlerimize konuk oldu ve tüm aksiyon severlerin kalbini fethetmeyi başardı. Onun çıkışıyla beraber aksiyon oyunları çehresini değiştirdi, herkes ona benzer bir oyun çıkarmaya uğraş verdi. Bahsettiğim oyun “ne” mi? Tabii ki Devil May Cry.

52 NEED FOR SPEED

Most Wanted - Mobil İncelemesi Need for Speed Most Wanted, Android sürümüyle de oyun severlerin mobil cihazları üzerinden müthiş bir oyun deneyimi yaşamalarını sağlıyor.

58 DEAD SPACE 3 DEMO EA tarafından dağıtılan, Visceral Games tarafından geliştirilen Dead Space 3 için geçtiğimiz günlerde bir demo yayınlandı. İlk olarak sadece Xbox 360 ve EA Origins kullanıcılarına sunulan demo, daha sonra tüm PS3 ve Xbox 360 oyuncularıyla buluştu.

Mobil

66 NEXUS 7 İncelemesi Arama devi Google tablet piyasasında Apple iPad Mini ve Amazon Kindle Fire gibi ciddi rakipleri olmasına karşın kendi adıyla Google Nexus 7’yi piyasaya sürerek bu alanda ne kadar iddialı olduğunu herkese gösterdi.

74 TeamViewer Android

Uygulaması ile Bilgisayarınızı Uzaktan Kontrol Etme TeamViewer Android uygulamasını kullanarak kişisel bilgisayarınıza kolaylıkla cep telefonu veya tabletinizden bağlanabilir, böylece ihtiyaç duyduğunuz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

78 Android, iOS Oyun

ve Uygulama Önerileri Android, iOS işletim sistemleri için önerdiğimiz oyun ve uygulamalar.

Adres: CNT Bilişim Teknolojisi Tic. Ltd. Şti. Mansuroğlu Mah. 283/14 Sok. No:4 D:4 Manavkuyu / İZMİR Tel: (0232) 348 1851 Faks: (0232) 348 1861 bilgi@cntbilisim.com.tr www.tamindir.com twitter.com/tamindir facebook.com/tamindir google.com/+tamindir

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Sahibi: CNT Bilişim Teknolojisi Tic. Ltd. Şti. İmtiyaz Sahibi: Caner BAYRAKTAR caner@cntbilisim.com.tr Editörler: Sibel AFLAZİ sibel@cntbilisim.com.tr Can ÇEVRİM can@cntbilisim.com.tr Yiğit Ekim DEMİR yigit@cntbilisim.com.tr Onur ŞENDERE sendere@cntbilisim.com.tr Can Erdil ŞENTÜRK canerdil@cntbilisim.com.tr Enis KİRAZOĞLU enis@cntbilisim.com.tr Tasarım: ŞEKLİ ŞEMAL İletişim Tasarımı www.seklisemal.com Dergi Sorumlusu: Serin ÜÇER serin@cntbilisim.com.tr Reklam: Gizem ALKAN gizem@cntbilisim.com.tr

3


Haberler

HABERLER Toshiba'dan Gözlüksüz 3 Boyut Sunan Notebooklar Geliyor Dizüstü bilgisayar üreticileri arasında öne çıkan şirketlerden biri olan Toshiba, Satellite P855 modelle gözlüksüz olarak üç boyutlu filmlerin izlenmesini sağlayacak. Oyunların da üç boyutlu olarak oynanabileceği üründe tam HD TruBrite ekran teknolojisi kullanılacak.

iPhone 3G Sahipleri Artık WhatsApp Kullanamayacak Dünyanın en popüler mobil mesajlaşma servislerinden biri olan ve kısa mesajın pabucunu dama atan WhatsApp, artık iPhone 3G kullanıcılarına hizmet vermeyecek. Zira iOS 4.3 işletim sistemini taban olarak belirleyen uygulama mühendisleri, bu işletim sisteminin altında kalan iPhone 3G kullanıcılarına elveda demek zorunda kaldılar.

iPhone 5S Farklı Renklere Sahip Olacak

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

iPhone 5S, Apple ve iPhone severlerin merakla beklediği cihazların başında geliyor. Söz konusu ürüne dair yeni bir iddia da iPhone 5S’in birçok renk seçeneği ile gelmesi ve cihazın klasik siyah ve beyaz rengin yanı sıra pembe, yeşil, mavi ve gümüş renklere bürünebileceği öne sürülüyor.

4

Akıllı Telefonlar İçin Ubuntu Geliyor CES 2013 Tüketici Elektroniği Fuarı’ından hemen önce Canonical şirketi tarafından gelen açıklama birçok kullanıcıyı heyecanlandırdı. Yapılan açıklamaya göre açık kaynak kodlu masaüstü işletim sistemi Ubuntu mobil cihazlar için de geliyor.


Haberler

Aralık Ayı İşletim Sistemleri Lideri: Windows 7 Net Applications tarafından yayınlanan Aralık ayı işletim sistemi istatistiklerine göre Windows 7 %45.11’lik pazar payıyla dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemi. %30’luk pazar payıyla Windows XP ikinci sırada yer alırken hemen arkasından %6’lık pazar payıyla Vista geliyor. Windows 8 ise şu an sadece %1’lik bir pazar payına sahip.

Elveda Netbooklar Tabletlerin ve akıllı telefonların gelişmesiyle pazar payında çok küçük bir paya sahip olmaya başlayan netbooklar artık üretilmeyecek. Son iki Netbook üreticisi Asus ve Acer’ın da üretime son vereceğini duyurmasıyla 2013 yılı içerisinde netbooklara elvada diyeceğiz gibi görünüyor.

Wikipedia 25 Milyon Dolar Bağış Topladı Wikipedia’nın sahibi Wikimedia 9. yıllık bağış toplamasının sona erdiğini ve toplamda 25 milyon dolar bağıştoplandığını bildirdi. Geçtiğimiz yıl 46 günde toplanan bağış miktarının, bu yıl sadece 9 gün içerisinde toplanmış olması aynı zamanda yeni bir rekor olarak değerlendirildi.

Tamindir Google Currents’ta Google mühendisleri tarafından sürekli olarak geliştirilen bir haber ve içerik okuma uygulaması olan Currents ile mobil cihazlarınız üzerinden Tamindir’i rahatlıkla takip edebilirsiniz. Tamindir’i Google Currents üzerinden nasıl takip edebileceğinizi öğrenmek için sitemiz üzerinden ilgili blog yazımızı inceleyebilirsiniz. http://tamind.ir/f31

Aralık ayı içerisinde kullanıcı sözleşmesi üzerine eklediği kullanıcıların bilgileri ve hatta fotoğrafları reklam verenlerle paylaşılabilir maddesiyle tepkileri üzerine çeken Instagram’ın kullanıcılarının %25’lik bir bölümünü kaybettiği söylentileri dolaşmaya devam ederken, Instagram konuyu yalanlayarak “Kayıtlı ve aktif kullanıcılar anlamında güçlü ve sürdürülebilir bir büyümeye sahibiz.” açıklamasında bulundu.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Instagram Kullanıcılarının Yüzde 25'ini Kaybettiğini Reddediyor

5


Haberler

Facebook Messenger'a Sesli Mesaj Gönderme Özelliği Geldi Uzun süredir akıllı telefon ve tabletlerde mesaj göndermek için kullanılan Facebook Messenger’ın sesli olarak 1 dakikalık mesaj gönderme özelliği aktifleştirildi. Böylece yazmaya vaktiniz olmadığı durumlarda kolayca arkadaşlarınızla iletişime geçebilirsiniz.

Google, 2012 Yılının En İyi Android Uygulamalarını Seçti Google yayınladığı bir listeyle 2012 yılının en iyi 12 Android uygulamasını listeledi. Genel olarak görünüm ve kullanım kolaylığı esas alınarak hazırlanan listede ilk üç sırada Zappos, Evernote ve Pinterest uygulamaları yer alıyor.

25 Aralık'ta Mobil Oyun ve Uygulama İndirmede Rekor Kırıldı Flurry Analytics adlı araştırma şirketinin açıkladığı verilere göre geçtiğimiz Aralık ayında ortalama günlük uygulama ve oyun indirme sayısı 4 milyonken, sadece 25 Aralık gecesi toplamda 17.4 milyon uygulama indirildi ve bu yeni bir rekor olarak duyuruldu.

Oppo Find 5, 2013 Yılı İçerisinde Tüm Dünya Genelinde Satışa Sunulacak

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Çinli cep telefonu üreticisi Oppo yeni 5 inçlik akıllı cep telefonu Find 5’i bu yıl içerisinde tüm dünya üzerinde satışa sunacağını duyurdu. Oppo Find 5’in 16 GB ve 32 GB’lık iki farklı modeli bulunmakta ve fiyatları sırasıyla 499 dolar ve 569 dolar olacak.

6

Mobil Cihazlarda Ultra Çizilmez Gorilla Glass 3 Geliyor Gorilla Glass çizilmez mobil cihaz camlarının üreticisi Corning’in ürünlerine dair yaptığı geliştirmeler sayesinde çok daha zor çizilen ve dayanıklılığı 3 kat daha fazla olan Gorilla Glass 3’ü piyasaya sürecekleri açıklandı.


Haberler

Nokia’nın Yeni Amiral Gemisi Alüminyum Gövdeli Olabilir Nokia’ya yakın kaynaklar Lumia 920’nin yerini alacak Catwalk isimli akıllı telefonun alüminyum gövdeli olacağını iddia ediyor. Böylece yeni amiral gemisinin daha ince ve daha hafif olması bekleniyor.

Samsung Galaxy S4 Mayıstan Önce Çıkmayacak Samsung Galaxy S4’ün Mayıstan önce bizimle olmayacağı Samsung Lübnan ofisi tarafından yapılan resmi açıklamayla kesinleşti. S4’ün Şubat ayı sonunda yapılacak Mobil Dünya Konferansı’nda tanıtılması bekleniyor.

NVidia, Tegra 4'ü Resmen Tanıttı Popüler yonga seti üreticisi NVIDIA’nın Tegra 4 isimli yeni mobil işlemcisi sahip olduğu asenkronize çekirdek sistemi sayesinde hem yüksek performans sunacak hem de batarya ömrünün uzamasına katkıda bulunacak.

Samsung Galaxy S2 İçin Android 4.1 Açıklandı Samsung Galaxy S2 için Android 4.1 Jelly Bean işletim sisteminin resmen yayınlanacağı açıklandı. Yayın tarihine dair resmi bir açıklama yer almasa da kullanıcılar şimdiden Samsung’dan gelecek haberleri beklemeye başladılar.

Samsung Ativ Odyssey Tanıtıldı ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Samsung’un Windows Phone 8 işletim sistemli akıllı telefonu bir süredir bekleniyordu ancak CES 2013’te tanıtılan cihazın sunduğu özellikler hayal kırıklığına neden oldu. Şimdilik sadece ABD’de satışa sunulacak olan ATIV Odyssey’in diğer ülkelerdeki dağıtımına dair bilgi ne yazık ki mevcut değil.

7


Haberler

Kingston’dan Dünyanın En Büyük Flash Belleği Depolama birimi üretiminde dünya liderlerinden Kingston, 1 TB kapasiteye sahip dünyanın en yüksek depolama alanını sunan DataTraveler Hyperx Predator 3.0 isimli flash belleğini tanıttı.

BlackBerry 10 L Avea İle Türkiye'ye Gelecek Türkiye'nin önde gelen GSM operatörlerinden Avea, CES 2013 sırasında RIM ile anlaştığını ve BlackBerry 10 telefonlarının L versiyonunu şubat ayı sonunda Türk kullanıcılarla buluşturacağını duyurdu.

AMD Eski Yöneticilerini Hırsızlıkla Suçluyor Dünyanın lider grafik çipi ve işlemci üreticilerinden AMD, önceden kendi bünyesinde çalışan 4 yöneticiyi kendi sunucularından çaldıkları 150 bin civarındaki gizli belgeyi Nvidia’ya sızdırmakla suçluyor.

Gençler iPhone Değil Galaxy S3 Tercih Ediyor

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Son zamanlarda Android 4.2 Jelly Bean ile neredeyse kusursuz şeklinde nitelendirilebilecek Android işletim sistemi, Apple’ın iOS işletim sistemine karşı verdiği mücadeleyi kazanacak gibi. Nitekim Buzz Pazarlama Grubu’ndan Tina Wells’in yaptığı araştırma, Samsung Galaxy Serisi akıllı telefonların iPhone ve iPad’e kıyasla çok daha yakından takip edildiğini gösteriyor. Bu da Apple’ın inovasyon konusunda geri kalmasından ve orta yaşa hitap etmesinden kaynaklanıyor.

8

Samsung Galaxy Note 3 Üzerinde Çalışmaya Başladı Samsung Galaxy Note 2 piyasaya çıkalı daha bir yıl olmadan Samsung şimdiden Note 3 için çalışmalara başlamış durumda. CES 2013’te Samsung’un tanıttığı Exynos 5 Octa isimli 8 çekirdekli işlemciyi bu modelde kullanacağına dair dedikodular duyumlarımız arasında.


Haberler

Apple Yönetiminde Bir Kayıp Daha iOS 6 ve iPhone 5’in ardından yaşanan başarısızlıklar sonrasında birkaç yöneticinin görevine son veren Apple Yönetimi, bu kez bir istifa iddiasıyla sarsıldı. Çok uzun süredir perakende bölüm başkan yardımcısı sıfatıyla Apple’da bulunan Jelly McDougal’ın ailesine zaman ayırmak için istifasını Apple Yönetimine sunduğu öne sürülüyor.

Galaxy Note 8.0 MWC 2013’te Tanıtılacak Samsung CEO’su JK Shin, Galaxy Note 8.0 Tablet’in şubat ayının sonunda Barcelona’da yapılacak Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılacağını söyledi. Galaxy Note 8.0 Tablet’in Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemi ve 1.6 GHz dört çekirdekli işlemciyle çıkacağı bilinmekte.

Sony SmartWatch Artık Türkiye'de Sony Mobile tarafından geliştirilen ve yurt dışında olduğu kadar ülkemizde de merakla beklenen teknolojik cihazların başında gelen rengarenk Sony SmartWatch'lar ilk olarak Sony Center'larda satışa sunuldu. Kullanıcıların mobil cihazlarındaki bildirimleri Bluetooth aracılığıyla kollarındaki saatten takip etmelerini sağlayan SmartWatch’lar şık tasarımlarıyla da dikkat çekiyorlar.

Google Gözlükleri Lazer Klavyeye Sahip Olacak Google'ın geliştirmekte olduğu ilginç icadı "Google Glass" tanıtım videoları ve açıklanan her detayla birlikte gittikçe merak uyandırmaktaydı. Hayatımızı yönlendirebilecek bu fütüristik icat için Google'ın aklındaki en güncel fikir ise lazer yansıtma ile kullanılabilecek bir klavye.

Megaupload.com ile tanıdığımız ve geçtiğimiz yılı olaylı bir şekilde geçiren Kim Dotcom’un yeni projesi Mega kısa zamanda 1 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya ulaşmayı başardı. Mega.co.nz sitesini ziyaret eden kullanıcıların dikkatini en çok çeken şeylerin başında da Mega’nın sadece Google Chrome tarayıcısını kullanıcılarına öneriyor olması.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Mega Sadece Google Chrome'u Öneriyor

9


Makale ve İncelemeler / Hotspot Shield Alternatifi Programlar

Hotspot Shield’a Alternatif Olarak Hazırlayan: Can ÇEVRİM Kullanabileceğiniz Programlar Youtube üzerinde bir video izlemek istediğiniz zaman karşınıza çıkan ülkenizde bu videoyu izlemek için izniniz yok uyarısı çok can sıkıcı olabilir. Aynı durum sadece belirli ülkeler üzerinde kullanılabilir durumda olan internet siteleri için de geçerlidir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak ve internet üzerinde ip adresinizi gizleyerek anonim bir şekilde güvenle dolaşabilmek için geliştirilen birçok güvenlik yazılımı bulunmaktadır. Genel olarak proxy ve VPN programları olarak adlandırılan bu programların en popülerleri arasında yer alan Hotspot Shield aynı zamanda bu tarz programlar arasında ülkemizde en çok kullanılanların başında gelmektedir.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Hotspot Shield'ı genel olarak bir proxy programı olarak adlandırabileceğimiz gibi yaptığı işlevi göz önünde bulundurduğumuz zaman Virtual Private Network (VPN) bir başka deyişle Sanal Özel Ağ oluşturan ve ülke sınırlaması konulmuş veya yasaklanmış web sitelerine erişim sağlamamıza olanak tanıyan güçlü bir yardımcı program olarak da adlandırabilir.

10

Sadece diğer ülkeler üzerinden ziyaret edilebilen bir web sayfasına erişmeyi istiyorsanız veya anonim olarak güvenle internet üzerinde sörf yapmakla ilgileniyorsanız hiç merak etmeyin çünkü az sonra sizlere Hotspot Shield'a alternatif olarak kullanabileceğiniz programlardan bahsetmeye çalışacağım. Aynen Hotspot Shield'ın sizlere sağladığı gibi ulaşmak istediğiniz içeriği nerede olursanız olun görüntülemenize olanak veren yepyeni programlarla tanışmaya hazır mısınız? O zaman hep birlikte sırasıyla Hotspot Shield alternatiflerini incelemeye başlayabilir ve özgür internet deneyimini sınırsız bir şekilde yaşayabiliriz.


Makale ve İncelemeler / Hotspot Shield Alternatifi Programlar

Ultrasurf Ultrasurf genel olarak internette anonim olarak gezinti yapmanıza olanak tanıyan bir araç olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda program ülkemizde erişim sağlayamadığınız, yurt dışında barındırılan birçok siteyi ziyaret etmeniz konusunda da sizlere yardımcı olmaktadır.

Dünyanın birçok yerinde bulunan farklı proxy IP'lerine bağlanarak tamamen güvenli ve gizli bir internet bağlantısı kullanmanıza olanak tanıyan Ultrasurf ile istediğiniz siteyi gönül rahatlığıyla ziyaret edebilirsiniz. IP adresinizi ve bulunduğunuz bölge gibi ayrıntıları da sizin için saklayan program ayrıca tarayıcı geçmişi ve çerezleri de temizleyerek ardında hiç iz bırakmıyor. Dosya indirme işlemlerini de kendi içinde şifreleyen program, kullanıcılara gerçek anlamda güvenli ve özgür bir internet deneyimi sunuyor.

Surf Anonymous Free Surf Anonymous Free tüm çevrim içi faaliyetlerini güvenli ve özel olarak yürütmek isteyen internet kullanıcıları için tasarlanmış ücretsiz ve kolay kullanımlı bir güvenlik programıdır.

Sınırsız ve güvenli bir internet deneyimi yaşamak istiyorsanız ücretsiz bir program olan Surf Anonymous Free'i mutlaka denemenizi öneririm.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Program IP adresinizi değiştirerek size ait özel verileri koruyabildiği gibi aynı zamanda engellenmiş internet sitelerine erişim sağlamanıza da olanak tanımaktadır.

11


Makale ve İncelemeler / Hotspot Shield Alternatifi Programlar

ChrisPC Free Anonymous Proxy Kullanıcıların internet üzerinde anonim olarak gezinmelerine olanak tanıyan kolay kullanımlı ve güçlü bir uygulama olan ChrisPC Free Anonymous Proxy daha fazla güvenlik ve gizlilik arayan tüm kullanıcılar için gerçekten iyi bir seçim olacaktır. ChrisPC Free Anonymous Proxy'yi bilgisayarınıza kurup çalıştırdıktan sonra bir VPN hizmetine sahipmişsiniz gibi internet üzerinde özgürce ve sınırsız bir şekilde gezebilirsiniz. Özellikle ülke kısıtlamaları nedeniyle izleyemediğiniz bir çok canlı TV kanalını izlemenize olanak tanıyan ChrisPC Free Anonymous Proxy'i gerçekten çok seveceğinize eminim.

ExPat Shield İngiltere dışından İngiltere'de bulunan özel içeriklere erişmeye çalışan kullanıcıların rahatlıkla kullabileceği bir program olan ExPat Shield aynen Hotspot Shield mantığıyla çalışmaktadır. Kullanmış olduğunuz IP adresini değiştirerek İngiltere'de bulunan bir IP adresini kullanıyormuşsunuz gibi görünerek internet siteleri arasında rahatlıkla gezebilirsiniz. Gayet etkileyici bir hıza sahip olan ExPat Shield sizlere sunduğu basit VPN bağlantısına ek olarak internet üzerinde anonim olarak gezmenize de izin vermektedir.

TunnelBear

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Hotspot Shield'ın kullanıcılarına sağladığı bölge bazlı olarak sınırlandırılmış internet sitelerine giriş yapabilme yeteneğini sağlayan bir diğer program da TunnelBear'dır.

12

TunnelBear farklı bir ülkede bulunan sunucu ile bilgisayarınız arasında şifrelenmiş, güvenli bir bağlantı oluşturarak, ziyaret etmek istediğiniz siteler için sizlere farklı bir internet deneyimi sunmaktadır. Programın kullanıcılar için sunulan üç farklı fiyatlandırma seçeneği bulunmaktadır. Aynı zamanda ücretsiz kullanım seçeneği de bulunan program, ücretsiz sürümü kullanan kullanıcılarına aylık 500 MB'lık trafik sağlamaktadır.


Makale ve İncelemeler / Hotspot Shield Alternatifi Programlar

Freegate Professional Yasaklanmış ve bölge sınırlı olarak karşınıza gelen tüm internet siteleri üzerinde özgürce gezmek için kullanabileceğiniz bir diğer program da Freegate Professional.

İnternet kullanıcılarının rahatça ve güvenle sörf yapabilmesi için tasarlanan hızlı ve basit bir uygulama olan Freegate Professional herhangi bir ekstra ayar yapmadan bilgisayarınıza kurarak kullanabileceğiniz bir program. Birden çok proxy sunucusu üzerinde tarama yaparak hızlı bir bağlantıyla internet üzerinde gezmenize olanak tanıyan Freegate Professional otomatik olarak kullandığınız tarayıcıları algılar ve tarayıcınızla entegre olarak çalışır. Sansürsüz bir internet için denenmesi gereken programlardan birisi.

Spotflux İnternet üzerinde takip edilmenizi ve kişisel bilgilerinizin ele geçirilmesini engelleyen başarılı bir güvenlik yazılımı olan Spotflux aynı zamanda tüm internet sitelerine rahatça giriş yapabilmenize olanak tanımaktadır.

Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra tek yapmanız gereken Spotflux'un sade arayüzü üzerinde bulunan ‘‘Enable’’ butonunu aktifleştirmek. Sonrasında güvenli, hızlı ve özgür internet deneyimi sizleri bekliyor.

ŞUBAT2013 • tamindir.com

Hotspot Shield'a alternatif olarak kullanabileceğiniz yazılımlar arasında ilk sırada gelenlerden biri olan Spotflux ile internette özgürce dolaşmanın tadını çıkarabilirsiniz.

13


Makale ve İncelemeler Arama

Haritalar

Haberler

Mail

Disk

Görsel

Video

Çeviri

daha fazlası

Yandex Browser Eklentileri Nasıl Kurulur? 421 bin sonuç bulundu

sonuçlar arasında

Hazırlayan: Yiğit Ekim DEMİR

Yandex Browser Eklentileri Nasıl Kurulur? Yandex Browser hızlı ve güvenli yapısı, Türkçe olması ve internet gezintilerinde pek çok işi daha kolay hale getirmesi nedeniyle yavaş yavaş popülerliğini artıran ve Chrome, Firefox gibi güçlü internet tarayıcılarına ciddi bir tehdit oluşturan Yandex arama motorunun resmi web tarayıcısı. Her ne kadar diğer web tarayıcılar kadar güçlü ve kullanıcılara hitap eden bir yapıda olsa da dikkat çeken en büyük eksikliklerden bir tanesi Chrome’dan alışık olduğumuz eklentiler. Esasında Chrome eklentilerini destekleyen Yandex Browser’ın tek eksiği bu eklentileri yüklemek için bir kısayol barındırmaması. Bu rehberimde sizlere Chrome eklentilerinin, uygulamalarının ve uzantılarının da Yandex Browser’da nasıl kullanılabileceğini göstermeyi amaçlıyorum. Öncelikle eğer hala kullanmıyorsanız aşağıdaki bağlantıları kullanarak Yandex Browser’ı indirebilir ve kurabilirsiniz. Kurulum hakkında nasıl ilerleyebileceğinizi bilmiyorsanız Yandex Browser Nasıl Kurulur? (http://tamind.ir/fbj) makaleme de göz atabilirsiniz. Windows için Yandex Browser: http://tamind.ir/f7t Mac için Yandex Browser: http://tamind.ir/f7u

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Eklentileri aramak ve eklemek için ilk yapmamız gereken Chrome Web Mağazası’nı (http://chrome.google.com/webstore) ziyaret ederek hazırlanan eklentilerin bir listesine ulaşmak. Örnek olarak göstermek amacıyla arama çubuğuna “tamindir” yazarak Tamindir Chrome eklentisini bulmaya çalışacağım.

14

Görebileceğiniz gibi eklentiler içerisinde aramamı yaptıktan sonra “Uygulamalar, Uzantılar, Temalar” sekmelerinin altında karşıma Tamindir.com uygulaması çıktı. Bu adımda dilerseniz hemen “Chrome’a ekle” butonunu kullanarak yükleyebilir yahut eklentinin adının üzerine tıklayarak eklenti bilgilerini ve diğer kullanıcıların yorumlarını görebilirsiniz.


Makale ve İncelemeler Arama

Haritalar

Haberler

Mail

Disk

Görsel

Video

Çeviri

daha fazlası

Yandex Browser Eklentileri Nasıl Kurulur? 421 bin sonuç bulundu

sonuçlar arasında

Eklenti adına tıkladığınızda tüm eklentiye ait bilgileri aşağıdaki ekrandan görebilirsiniz. Burada da “Chrome’a ekle” butonunu kullanarak eklentiyi Yandex Browser’da kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eklememizin ardından karşımıza çıkan güvenlik uyarı penceresinde “Ekle” butonu yardımıyla kurulum işlemlerini sonlandırmamız gerekiyor.

Uygulama yüklendiği anda hemen açmak isterseniz “Uygulam. Başlat” adlı yeşil butonu kullanabilir ve yüklediğiniz uygulamanın işlevlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Eklenti kurulumu Yandex Browser için bu kadar kolay.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Yahut yeni sekme açma kısmına geldiğinizde favorilerinizin hemen altında yer alan “Uygulamalar” menüsünü kullanarak da yüklediğiniz uygulamalara kolayca geçiş yapabilirsiniz.

15


Makale ve İncelemeler / CES 2013

2013 International

Hazırlayan: Onur ŞENDERE

Sony Xperia Z Sony, Xperia Z isimli yeni Android akıllı telefonunu CES 2013 Fuarında tanıttı. Cihazın sahip olduğu özelliklerle üstün bir performans ürünü olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

Qualcomm Snapdragon 800 ve 600

Xperia Z’nin öne çıkan özellikleri:

Mobil akıllı telefon ve tablet dünyasının en önemli parçalarından biri olan Snapdragon serisine ait yeni ürünler Qualcomm tarafından tanıtıldı. Snapdragon 800 ve Snapdragon 600 isimlerini taşıyan yeni yonga setleri, 2013 yılının mobil cihazlarındaki işlemcilerde sık sık göreceğimiz ürünler.

139x71x7.9 milimetrelik boyutlar 146 gram ağırlık 1080x1920 piksel tam HD 5 inçlik Sony Bravia 2 Engine teknolojisine sahip ekran 1.5 GHz Krait dört çekirdekli işlemci 2 GB ara bellek (RAM) MP Exmor RS teknolojisiyle desteklenmiş arka kamera NFC, GPS, Wi-Fi, DLNA, USB, Wi-Fi Direct ve Wi-Fi HotSpot bağlantı Su ve toz geçirmeme

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Asus Transformer AIO: Hem Windows Hem Android Bir Arada

16

18.4 inç boyutundaki ekranı üzerinde yer alan 1080 tam HD ekran çözünürlüğünün yanı sıra hem Android tablet hem de bir masaüstü bilgisayarı olma özelliğine sahip olan Transformer AIO, yepyeni bir bilgisayar deneyiminin kapılarını açabilir.

Panasonic'in Kemikleri Kullanan Kulaklığı

Her ne kadar adı kulaklık olsa da elmacık kemiklerine üzerine konumlandırılan cihaz, kemikler üzerinden gönderdiği titreşim ile müzik dinlenmesini sağlıyor. Ürünün yılın sonlarına doğru satışa çıkması öngörülüyor.


Makale ve İncelemeler / CES 2013

LG'nin OLED Televizyonu LG tarafından üretilen 55 inçlik OLED akıllı televizyonların satış tarihi CES 2013 Fuarında açıklandı. Buna göre önümüzdeki mart ayı itibariyle Amerika Birleşik Devletleri'nde satışa çıkacak ürünlerin 12 bin USD dolaylarında olmaları bekleniyor.

Polaroid Android Fotoğraf Makinesi

Polaroid, iM1836 model numarasına sahip yeni akıllı fotoğraf makinesini tanıtarak Android işletim sistemini kullanan ilk akıllı kamerasını kullanıcılarla buluşturmuş oldu. 75 yıllık bir geçmişe sahip olan şirket için bu ürünün bir dönüm noktası olduğu belirtiliyor.

Sharp Ultra-HD Televizyonlar

Sharp, Purios ve Aquos isimli iki yeni akıllı televizyon serisinin tanıtımını gerçekleştirdi. 4K HD sınıfına giren Purios televizyonların insan gözünün algılama mantığını taklit etmeye çalışan bir çalışma tekniğinin olduğu açıklandı.

Klasik bilgisayarlardaki egemenliğini mobil dünyaya taşıyamayan Intel, 2013 yılı itibariyle atağa geçeceğinin sinyallerini CES 2013 Fuarında verdi. Atom işlemci mimarisi üzerine yapılan çalışmalar sonucunda 22 nanometrelik ve 1.2 GHz'e kadar çıkabilen yeni nesil işlemciler elde edildi. Z2420 model numaralı bu işlemciler hem hız hem de grafik konularında yüksek performans sergiliyorlar.

ŞUBAT2013 • tamindir.com

Intel’den Yeni Mobil İşlemci

17


Makale ve İncelemeler / CES 2013

Samsung'un Esnek Ekran Teknolojisi Samsung, Youm adı verilen esnek ekran teknolojisine dair somut örneklerle fuara damga vurdu. Henüz seri üretime geçmeyen ekran teknolojisi, aynı zamanda OLED olma özelliğine de sahip.

Razer Edge: Dünyanın İlk Oyun Tableti

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Oyun donanımı üreticiliğiyle adını duyuran Razer, CES 2013 kapsamında dünyanın ilk oyun tabletini tanıttı. Razer Edge adını taşıyan tablet, iki farklı model üzerinden kullanıcılarla buluşacak. İlki Core i4 işlemcili ve 4 GB ara bellek birimi ile sunulan tabletin ikinci modelinde Core i7 işlemcisine ve 8 GB ara bellek birimine yer veriliyor. Üründe Windows 8 işletim sistemi yer alıyor.

18

Toshiba Ultra-HD Televizyonlar Önümüzdeki yaz aylarında satışa sunulacağı belirtilen L9300 model numaralı yeni Toshiba ultra HD akıllı televizyonlar büyük beğeni topladı. Bulut bilişim ile oldukça uyumlu çalışan akıllı televizyonlar, öncelikle 58 ve 65 inçlik ekran boyutları ile gelecek.

Dünyanın En İnce Akıllı Telefonu Alcatel One Touch Idol Alcatel, One Touch Idol Ultra isimli dünyanın en ince akıllı telefonunu tanıttı. Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemini kullanan telefon, 6.45 milimetrelik inceliği tüm ilgileri üzerine çekiyor.

Samsung Ativ Odyssey Windows Phone 8 Telefon Samsung, Galaxy S3 Mini’ye oldukça benzeyen ancak Windows Phone 8 işletim sistemini kullanan Ativ Odyssey isimli yeni akıllı telefonunu tanıttı. Çift çekirdekli 1.5 GHz frekansında çalışan bir yonga seti bulunan Odyssey, 4 inçlik ekrana ve 5 MP’lik arka kameraya sahip.


Makale ve İncelemeler / CES 2013

Acer’dan Nexus 7 Rakibi Iconia B1 Ekonomik Tablet Acer, Nexus 7 ve Kindle Fire isimli ekonomik tabletlere rakip olacak B1 isimli modelini tanıttı. Android 4.1 Jelly Bean’in kurulu olduğu ürün, 1.2 GHz frekansında işlem yapan çift çekirdekli bir işlemciye, 512 MB değerinde bir ara bellek birimine ve 7 inçlik ekrana sahip.

Sony'den Yeni 4k Ultra-HD Televizyonlar Xperia Z isimli akıllı telefonla CES 2013 Fuarına adeta damga vuran Sony, Ultra-HD OLED sınıfına dair iki yeni akıllı televizyon tanıttı. Henüz seri üretimine geçilmeyen Sony akıllı televizyonların Sony Pictures iş birliği ile yoğun içerik desteğine sahip olacağı belirtiliyor.

Panasonic, 4K OLED sınıfına dair ilk akıllı televizyonunu tanıttı. 45 inçlik ekran boyutuna ve 3840x2160 piksellik ekran çözünürlüğüne sahip televizyon ince yapısıyla da dikkat çekiyor.

Samsung, Ultra-HD sınıfına ait 2013 model akıllı televizyonlarını tanıttı. 85 inçlik dev ekranlı UN85S9 isimli televizyon ise serinin öne çıkanı. 120 watt gücünde ses çıkışı bulunan akıllı televizyonda birçok renk ve görüntüleme teknolojisine yer verilmiş. Fuar kapsamında F8000 model numaralı bir LED televizyonun yanı sıra F8500 isimli bir plazma televizyonun daha tanıtıldığını ekleyelim.

Firefox OS İşletim Sistemi ZTE Akıllı Telefon Çin’in popüler telefon ve tablet üreticilerinden ZTE, Firefox işletim sistemini kullanan ilk akıllı telefonu tanıttı. A21 Plus isimli akıllı telefon, geçtiğimi yıl varlığı ortaya çıkan ve hâlâ üzerinde çalışmaların sürdüğü Firefox işletim sistemini kullanıyor.

ŞUBAT2013 • tamindir.com

Panasonic 4K OLED Akıllı TV

Samsung 2013 Model Akıllı Televizyonlar

19


Makale ve İncelemeler / CES 2013

NVidia’dan Android Tabanlı Taşınabilir Oyun Konsolu Project Shield kapsamında üretilen ve Android işletim sistemini kullanan taşınabilir oyun konsolu fuarda büyük ilgi uyandırdı. NVidia Tegra 4 işlemcisinin yer aldığı üründe, 5 inç büyüklüğünde ve 1280x720p HD çözünürlüğünde bir ekranın yanı sıra PlayStation DualShock 3’e benzer bir kontrol kolu bulunuyor.

Samsung Exynos 5 Mobil İşlemci

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Samsung, gelecek nesil akıllı telefon ve tabletlerde yer vereceği Exynos 5 isimli işlemcisini tanıttı. Yarısı A15, diğer yarısı A7 serisinden oluşan sekiz çekirdekli işlemci, bir önceki seriye göre %70 daha hızlı olacak. Diğer yandan işlemcinin iş paylaştırma mantığı sayesinde cihazların pil ömründe de artış görülecek.

20

Lenovo IdeaPhone K900 Akıllı Telefon Mobil dünyada beklenen etkinliği ortaya koyamayan Lenovo, bu durumu ortadan kaldıracak belki de ilk önemli hamlesini yaparak IdeaPhone K900’ü tanıttı. 2 GHz frekansında işlem yapan çift çekirdekli işlemciye sahip olan bu telefon 5.5 inç büyüklüğünde. 1080p tam HD ekran çözünürlüğü sunan akıllı telefonlardan biri olan K900, 6.9 milimetrelik inceliğiyle dikkat çekerken 13 MP değerindeki kamerası ile de iddialı bir ürün olduğunun altını çiziyor.

Samsung’dan Dünyanın İlk Kavisli Televizyonu Youm isimli mobil ekran teknolojisine dair ilk ürünleri sunmakla yetinmeyen Samsung, dünyanın kavisli ilk OLED akıllı televizyonunu da CES 2013 ziyaretçilerine sundu. Sarmal parlama adı verilen teknoloji ile kavis kazanan televizyon, OLED sınıfına dair oldukça yenilikçi bir ürün olmasıyla da dikkat çekiyor.


CES 2013 Gündem Videoları

http://tamind.ir/f6a

1. GÜN 1. Sony, Xperia Z İsimli Yeni Telefonunu Tanıttı 2. Sharp'tan CES 2013'te Ultra-HD Atak 3. Panasonic'in Yeni Kulaklıkları Müziği Direk Kemiklerinize İşliyor

4. Intel Mobil Sektöründe Atağa Geçiyor 5. Polaroid Android Akıllı Fotoğraf Makinesi

http://tamind.ir/f6m

2. GÜN 1. Alcatel OneTouch Idol Ultra 2. Razer Edge: Dünyanın İlk Oyun Tableti 3. Samsung Ativ Odyssey Tanıtıldı 4. Firefox OS İşletim Sistemi ZTE Akıllı Telefonda Tanıtıldı

5. Panasonic 4K OLED’in İlk Örneğini Tanıttı

http://tamind.ir/f6x

3. GÜN

Sizi Uyaracak

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

1. Asus'un Canavar Ekran Kartı Huzurlarınızda 2. İşte Samsung'un Esnek Ekran Teknolojisi 3. Lenovo IdeaPhone K900 Görücüye Çıktı 4. Samsung’dan Dünyanın İlk Kavisli Televizyonu 5. iPhone’unuz Çalınırsa Kensington Cihazı

21


SİZİNLE BİR FAZLAYIZ

+tamindir


Editörden

MARISSA MAYER: EVLİ, MUTLU, CEO “37 yaşında hem bir anne olmak hem de Yahoo’nun CEO’su olmak hiç de kolay olmasa gerek. Fakat Marissa Mayer bunu başarmış durumda. Ben de Mayer’in tüm bunları nasıl yaptığının cevabını aradım.”

2012 yılında Forbes’in Dünyanın En Güçlü Kadınları listesinde 21. sırayı almayı başaran Mayer, bu başarısını elbette ki çok çalışmaya ve enerjik yapısına borçlu. Tüm bunların yanında, San Francisco Modern Sanat Müzesi, San Francisco Bale ve New York Bale merkezlerinde yönetim kurulunda olan Mayer’in tüm bunlara zaman ayırabildiğini görmek beni son derece şaşırttı.Hem kariyer yapmanın hem de aile kurmanın mümkün olduğunu gösteren en güzel örnek belki de Marissa Mayer. Bir çocuk sahibi olan Mayer’in tüm bunları yürütmek konusunda bir sırrı olup olmadığını öğrenmek için röportajlarına baktım. Mayer, hayatındaki sıralamanın “Tanrı, Ailem ve Yahoo” şeklinde olduğunu söylüyor. Google’da çalışmakta iken işin zor olduğunu ve kızının hayatının eğlencesi olduğunu anlatan Mayer’in, Yahoo’da çalışmaya başladıktan sonra işini eğlenceli bulmaya başladığını, kızı ile ilgilenmeyi çok daha kolay bulduğunu öğrendim. Ona göre hamilelik ve çocuk büyütmek son derece kolay. Mayer, akşamları ise hiç konuşmayarak dinlendiğini ve ertesi gün işine odaklanmak için enerji topladığını söylüyor. Daha önce Google’da çalıştığı dönemde bu yönünü fazlasıyla gösteren Mayer’e, neden buradaki işini bırakıp Yahoo’da çalışmaya başladığı sorulduğunda, bu kararı almanın hiç zor olmadığını söylüyor. Sektörde hem aldığı kararlarla hem de aile ve iş dengesini korumadaki başarısıyla işinde kariyer yapmak isteyen kadınların ilgisini üzerine çeken Mayer’in, enerjisiyle Yahoo’ya yepyeni bir soluk getirdiğini ve Yahoo’nun yeni basamaklar tırmanacağını görmek hiç zor değil.

Sibel AFLAZİ / Editör

ŞUBAT 2013 • tamindir.com 23


Makale ve İncelemeler / Photoshop Alternatifi Programlar

Photoshop’a Alternatif Olarak Kullanabileceğiniz Programlar

Hazırlayan: Can ÇEVRİM

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Günümüzde dijital fotoğraf makineleri, cep telefonları ve tabletler aracılığıyla her gün sayısız fotoğraf çekilmekte ve çekilen bu fotoğraflar bilgisayar ortamında işlenerek sosyal medya hesapları üzerinde diğer insanlarla paylaşılmakta veya kullanıcıların kendi arşivlerinde saklanmaktadır. Hal böyle olunca insanlar fotoğraflarını bilgisayar ortamında işlemek için veya başka bir adıyla fotoğraflarını düzenlemek için farklı yazılımlara ihtiyaç duymaktalar. Fotoğraf düzenleme denildiği zaman birçoğumuzun aklına gelen ilk program sanırım Adobe Photoshop olacaktır. Buna neden olarak da Photoshop programının grafik tasarlama ve resim düzenleme konularında kullanıcıların tüm isteklerini karşılamasını gösterebiliriz.

24

Photoshop sahip olduğu gelişmiş özellikleriyle kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına çözüm olurken, programı kullanarak yapılabilecek düzenleme işlemleri tamamen kullanıcıların hayal gücüne kalıyor ve gerçekten de yapılabileceklerin bir sınırı yok desek yeridir. Sahip olduğunuz görsel yeteneklerinizi Photoshop aracılığıyla resimler üzerine aktararak herkesin beğeneceği şaheserler yaratabilirsiniz. Her ne kadar Photoshop bu kadar popüler ve insanların resim düzenleme işlemleri için tercih ettiği bir yazılım olsa da sadece günlük fotoğraf düzenleme işlemleri için Photoshop’a yüzlerce dolar ödemeye değer mi tartışılır. Sonuç olarak Photoshop ücretli bir yazılım ve eğer bir tasarımcı, grafiker ya da web geliştirici değilseniz Photoshop için kesenin ağzını bu kadar açmaya hiç gerek yok. Çünkü Photoshop’ın bizlere sunmuş olduğu resim düzenleme ve işleme araçlarının tümünü içerisinde barındıran birçok ücretsiz yazılım bulunmaktadır.


Makale ve İncelemeler / Photoshop Alternatifi Programlar

Sonuç olarak ihtiyacınız olan resim düzenleme işlemleri; kırpma, kesme, yapıştırma, yeniden boyutlandırma, renk düzenleme, kenarlık ekleme, farklı efektler ve filtreler uygulamak ve benzeri klasik resim düzenleme işlemleriyse ücretli bir yazılım yerine ücretsiz alternatif yazılımları tercih etmek birçok açıdan işinize gelecektir. İşte bu nedenle bu yazımızda sizlere Photoshop’a alternatif olarak kullanabileceğiniz ücretsiz resim düzenleme programlarından bahsetmeye çalışacağım. Photoshop’un sahip olduğu gelişmiş özelliklerin birçoğuna sahip olan bu alternatif programları kullanmaya başladıktan sonra belki de Photoshop’ı tekrar aramayacaksınız. Şimdi teker teker sizler için seçtiğim Photoshop’a alternatif olarak kullanabileceğini ücretsiz programları tanıyalım.

GIMP

Açık kaynak kodlu bir yazılım olduğu için günden güne kendini geliştirmekte olan GIMP her türden gelişmiş resim düzenleme aracını içerisinde barındırmaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde her tür basit resim düzenleme işlemini Paint kullanıyormuşçasına kolaylıkla yapabileceğiniz GIMP ile profesyonel çalışmalarınızı da Photoshop kalitesinde gerçekleştirebilirsiniz.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

GIMP birçok farklı platform üzerinde çalışan (Linux, Mac, Windows, FreeBSD, Sun OpenSolaris) ve şimdiye kadar ortaya çıkan en iyi ücretsiz Photoshop alternatifi programların başında gelmektedir. Aynı zamanda resmi sitesi üzerinde birçok döküman ile kullanıcılara programın nasıl kullanılacağı anlatılmaya çalışılmıştır.

25


Makale ve İncelemeler / Photoshop Alternatifi Programlar

Paint.NET Ücretsiz bir resim düzenleme ve oluşturma yazılımı olan Paint.Net, açık kaynak kodlu olarak geliştirilmektedir. Photoshop üzerinde kullandığımız birden fazla Layer (Katman) desteğine sahiptir ve çalışmalarınız üzerine uygulayabileceğiniz birçok zengin efekti içerisinde barındırır.

MS Paint ile benzer bir arayüze sahip olan Paint.NET basit bir kullanıma sahip olmasına rağmen, çok büyük işler yapabileceğiniz başarılı bir resim editörü olarak göze çarpıyor. Gelişimine bu hızla devam edilirse yakın zaman içerisinde en çok kullanılan programlardan birisi olacak gibi görünüyor.

Pixia

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Tüm dünya üzerinde yaygın bir biçimde kullanılan ücretsiz bir resim işleme editörü olan Pixia içerisinde katman desteğinin yanı sıra, çok sayıda fırça, seçim aracı ve filtre de barındırmaktadır.

26

Pixia ile çalışmaya başlayıp, programa alıştıktan sonra yapabileceklerinize gerçekten çok şaşıracaksınız. Resim düzenlemenin dışında özellikle resim yapmayı seviyorsanız, Pixia tam aradığınız program olabilir.


Makale ve İncelemeler / Photoshop Alternatifi Programlar

Inkscape Adobe Illustrator, Corel Draw, Freehand veya Xara X programlarının sizlere sağladığı ölçeklenebilir vektör grafik düzenleme işlemlerini başarıyla yapabileceğiniz bir program olan Inkscape'i bu saydığımız programlardan ayıran en büyük özelliği ücretsiz olmasıdır.

Inkscape Çok güçlü bir çizim ve boyama aracı olan Inkscape resimleriniz üzerinde neredeyse her tür düzenlemeyi yapmanıza izin vermekte. Ayrıca geliştirici ekip ve kullanıcılar arasında sürekli iletişimin sağlandığı internet topluluğu üzerinden programla ilgili birçok yararlı bilgiye ulaşabiliyoruz.

PhotoPlus SE Photoplus dijital fotoğraflarınızı düzeltmek ve geliştirmek, çarpıcı bitmap grafikleri ve web animasyonları hazırlamak için tasarlanmış inanılmaz bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Katman ve maske özelliği bulunan program ile ihtiyacınız olan her türden resim düzenleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Geleneksel resim işleme çözümleri dışında, profesyonel araçlarıyla da sizlere tam anlamıyla yardımcı olacaktır.

27


Makale ve İncelemeler / Photoshop Alternatifi Programlar

PhotoFiltre Bir resim dosyası üzerinde basit veya gelişmiş ayarları yapabileceğiniz ve geniş filtre seçeneklerinden istediğinizi uygulayabileceğiniz ücretsiz bir resim düzenleme programı olan PhotoFiltre basit kullanımı sayesinde tüm bilgisayar kullanıcıları tarafından rahatça kullanılabilir.

Program üzerinde bulunan 100 farklı filtre ile görsel açıdan çok zengin resimler yaratabilirsiniz. MS Paint ile benzer bir arayüze sahip olan Paint.NET basit bir kullanıma sahip olmasına rağmen, çok büyük işler yapabileceğiniz başarılı bir resim editörü olarak göze çarpıyor. Gelişimine bu hızla devam edilirse yakın zaman içerisinde en çok kullanılan programlardan birisi olacak gibi görünüyor.

PhotoScape

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

PhotoScape ile tam anlamıyla en baştan kendi resimlerinizi oluşturamıyor olsanız da, içerisinde barındırdığı fotoğraf işleme araçları, farklı efektler ve filtreler sayesinde resimlerinize büyük bir görsel zenginlik kazandıracaktır.

28

Sınırsız bir resim düzenleme olanağına sahip olacağınız PhotoScape her geçen gün daha da geliştirilmektedir. Özellikle ev kullanıcılarının temel resim düzenleme işlemleriyle ilgili en büyük yardımcısıdır.


ARTIK DAHA DOKUNAKLI

@tamindir


Makale ve İncelemeler / Ücretsiz Windows Programları

Sizler için Seçtiğimiz

Ücretsiz Windows Programları Hazırlayan: Can ÇEVRİM

Wise Auto Shutdown - Otomatik Bilgisayar Kapatma Programı Wise Auto Shutdown kullanıcıların istedikleri zamanda bilgisayarlarını otomatik olarak kapatmalarına veya yeniden başlatmalarına olanak tanıyan kullanıcı dostu bir uygulamadır. Wise Auto Shutdown sayesinde bir indirme işleminin tamamlanmasını beklemeden evden çıkabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bilgisayarınızın ne kadar süre sonra veya saat kaçta kapanması gerektiğini Wise Auto Shutdown ile belirlemek. Böylece program zamanı geldiğinde bilgisayarınızı sizin için kapatacaktır. Türkçe dil desteğine sahip ve ücretsiz bir program olan Wise Auto Shutdown sade ve şık arayüzüyle tüm bilgisayar kullanıcılarının hiç zorlanmadan kullanabileceği başarılı bir programdır. http://tamind.ir/ffy

RDK - Radyo Dinle Kaydet RDK - Radyo Dinle Kaydet internet üzerinde yayın yapan radyo kanallarını dinlemenize olanak tanıyan ve tamamen Türkçe olarak tasarlanmış başarılı bir masaüstü uygulamasıdır.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Sade arayüzü üzerinde 100'lerce internet radyosunu canlı olarak dinleyebileceğiniz RDK - Radyo Dinle Kaydet programının en güzel özelliklerinden birisi de dinlediğiniz yayınları anlık olarak bilgisayarınıza kaydedebilecek olmanız.

30

İstediğiniz radyo programlarını veya radyolarda çalan sevdiğiniz şarkıları programın kayıt özelliği sayesinde bilgisayarınıza kaydedebilir ve ne zaman isterseniz tekrar dinleyebilirsiniz. Ayrıca program içerisinde bulunan radyo kanallarına ek olarak sizler de kendi beğendiğiniz veya takip ettiğiniz radyo kanallarını programın listesine ekleme şansına sahipsiniz. http://tamind.ir/ffz


Makale ve İncelemeler / Ücretsiz Windows Programları

Bandizip - Dosya Açma ve Sıkıştırma Programı Bandizip hafif, hızlı, Türkçe ve tamamen ücretsiz bir arşivleme yazılımıdır. WinZip, 7-Zip, WinRAR ve diğer arşiv formatları ile uyumlu olarak çalışmaktadır. Program hızlı sürükle bırak özelliği ve yüksek hızda arşivleme/açma algoritmalarına sahiptir. Bu sayede kullandığınız sıkıştırma programlarından çok daha hızlı şekilde sıkıştırma ve açma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Zip, 7z, Rar gibi popüler sıkıştırma formatları dahil olmak üzere daha bir çok sıkıştırma formatını desteklemektedir. Kullanışlı arayüzü ve aynı zamanda Türkçe olması nedeniyle kolayca kullanabilirsiniz. Bandizip'i bir kere denedikten sonra belki daha önce kullandığınız dosya sıkıştırıcıdan bile vazgeçebilirsiniz. Denemenizi tavsiye ediyoruz. http://tamind.ir/cvz

CherryPlayer - Multimedia Oynatıcı CherryPlayer hemen her tür ses ve video dosyasını oynatmak için tasarlanmış güvenilir ve ücretsiz bir yardımcı programdır. Aynı zamanda program içerisinde Last.fm ve VK siteleri üzerinden kategorize edilen şarkıları dinleyebileceğiniz gibi, Youtube üzerinden yine farklı kategoriler altında seçilen videoları izleyebilirsiniz. Bunların yanında isterseniz kendi çalma listelerinizi de oluşturabileceğiniz CherryPlayer gerçekten de son zamanlarda gördüğüm en başarılı oynatıcılar arasında. Bu nedenle tüm kullanıcılarımıza CherryPlayer'ı gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. http://tamind.ir/fg0

Simple Sticky Notes - Yapışkan Not Programı

Uygulama kullanmadığınız zamanlarda sistem tepsisinde yer alarak her an elinizin altında kullanmaya hazır olarak sizleri bekliyor olacaktır. Böylece Simple Sticky Notes'a ihtiyaç duyduğunuz an kolayca programı çalıştırabilecek, hızlı bir şekilde notlar almaya devam edebileceksiniz. http://tamind.ir/fg1

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Simple Sticky Notes yapmanız gereken işleri not alarak, aldığınız bu notlar için oluşturacağınız alarmlar sayesinde işlerinizi aksatmadan yapmanıza olanak tanıyan kolay kullanımlı, hafif ve ücretsiz bir yapışkan not programıdır.

31


Makale ve İncelemeler Hazırlayan: Can Erdil ŞENTÜRK

Teknoloji Alışverişlerimizde Tüketici Hakları ve İade-Değişim Talepleri Merhaba arkadaşlar, teknolojik ihtiyaçlarımızı hepimiz farklı kaynaklardan temin ediyoruz. Bu parçalarda alışveriş sonrası oluşabilecek sorunlar için size yardımcı olacak ipuçları paylaşacağım. Bir süre teknoloji mağazalarında çalışmış olduğum için tecrübelerim size yardımcı olacaktır. Vereceğim ipuçları sayesinde işleminizi daha kısa sürede tamamlayabilir, teknik servisin onayına gerek duymadan para iadesi ya da değişim imkanına sahip olabilirsiniz.

Satın Aldığınız Parçaların Kutularını ve Kutu İçeriklerini Atmayın!

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Bunun nedeni, aldığınız parçanın para iadesini ya da yenisiyle değişimini isterseniz sizden kutuların içerikleriyle beraber eksiksiz geriye iade edilmesinin talep edilmesidir.

32

Konuyla ilgili yasa özet olarak şu şekildedir: Satın aldığınız ürün kullanıcı kaynaklı olmayan bir arızaya sahipse ya da ayıplı bir ürün ise ilk 30 gün içerisinde koşulsuz olarak para iadesi, birebir değişim, ücretsiz tamir talep edebilirsiniz (Satıcı firmaya başvurmanız gereklidir). Bu işlem yetkili servis onayıyla gerçekleşir. İlk 30 gün sonrasında para iadesi ya da değişim talep edemeyiz. Arıza tespit edildiğinde tamir yetkili servis tarafından yapılacaktır. Eğer ürün tamir edilemez ise ve arıza kullanıcı kaynaklı değil ise servis para iadesi ya da birebir değişim yapmakla yükümlüdür. Cihaz teknik servise ulaştıktan sonra teknik servisin işlemi sonlandırmak için 30 iş günü (resmi tatil yoksa 42 takvim günü) süresi vardır. Bu süre dolduğunda yine para iadesi, yenisiyle değişim talep edebiliriz. Kullanıcı kaynaklı arızalarda teknik servis ücretli tamir yapacaktır. İlk 30 gün içerisinde ürünü satın aldığınız firma birebir değişim ya da para iadesi kararını vermekle yükümlü değildir. Teknik servisler tarfından yapılan bu işlem bazen satıcıların insiyatifiyle satıcı bünyesinde gerçekleşebilir. Siz cihazı satın aldıktan sonra kısa bir süre içinde satıcıya ilettiğinizde teknik ekipleri varsa ürünü incelerler ve arıza tespit edildiğinde para iadesi ya da değişim yapabilirler. Teknik ekibin yoğunluğuna göre cihaz belli bir süre incelenerek, farklı ürünlerle test edilerek sonuç alınır. Bu işlem zaman istemektedir. Oldu da arıza tespit edilmezse sizin tavrınız ve yaklaşımınıza göre müşteri memnuniyeti adına kutu içeriklerini ve kutuyu eksiksiz ve hasarsız bir şekilde teslim etmeniz durumunda başka bir ürünle değişim imkanı tanınabilinir. Bu kısım insiyatife bağlıdır, bu nedenle ilk adımda bağırıp çağırmak işi yokuşa sürer. İyi tavır size 1 puan kazandırır.


Makale ve İncelemeler

Cihazı satın aldıktan sonra cihazdaki arızaların tamirinin, para iadesinin veya değişiminin sadece teknik servis tarafından veya teknnik servis onayıyla yapılacağını gözönünde tutarak satın aldığınız kurumun sadece aracı olacağını unutmayın. Size sadece lojistik destek sunabilirler (ürününüzün yetkili servise kargolanması gibi). Fakat bu da insiyatif dahilindedir. Böyle bir zorunluluk durumu yoktur. Yine tavrınız ön plana çıkacaktır. Aldığınız ürünün kutularını açarken özen gösterin, yırtılmamasına, güvenlik bantlarının deforme olmamasına, içeriklerinin kaybolmamasına özen gösterin.

Faturalarınızı, Garanti Belgelerinizi, Servis Evraklarınızı Saklayın Ürünü satın aldığınız yer tarafından verilen fiş, fatura vs garanti belgesi değildir, teknik servis tarafından garanti belgesi olarak kabul edilmeyebilir. Bu fiş, fatura vs sadece ürünü satın aldığınız yeri belgeleyen bir kaynaktır. İlk 30 gün içerisinde arıza durumunda satıcı firmaya başvurmanız durumunda, ürünü o firmadan aldığınızı kanıtlamak için fiş, fatura vs gereklidir. Garanti belgeleri cihazların kutularının içerisinde ya da üzerlerinde olacaktır. Bu belgelerin kutu içerisinde olduğundan emin olun. Teknik servisin kabul edeceği evrak bu olacağı için önemlidir. Servisten geri dönen cihazınızın yanında bir servis formu yer alır. Bu belgede cihazın tespit edilen arızası, tamir şekli ve yapılan işlem yer alır. Yasal haklarınızı talep edebilmek için bu evrağı ibraz etmeniz zorunludur. Sonuç olarak yeni aldığınız ürünün garanti belgesini ve faturasını birlikte sunmanız gerekmektedir. Bu iki belge birbiri yerine geçmez, ama ikisi birlikte geçerli olur.

Mağazadan Alışveriş Yapıyorsanız Aldığınız Ürünü Mümkünse Yerinde Kontrol Edin Eğer teknoloji marketleri ziyaret ettiğinizde alışveriş yapıyorsanız, mümkünse cihazın kutusunu açtırıp içeriğinde eksik olup olmadığını, ürünün hasarlı olup olmadığını kontrol ettirin. Tabii bunun için cihazın kutusu üzerinde güvenlik bandı olmaması, kutunun tekrar kapatılır nitelikte olması gerekmektedir. Bu durum insiyatif dahilindedir, satıcının böyle bir zorunluluğu yoktur; yine iyi tavır size puan kazandırır. Eğer kutuyu kontrol etmek mümkün değilse satın aldıktan ve faturası kesildikten sonra mağaza içerisinde kendiniz kutuyu açıp kontrol edin. Herhangi bir eksik durumunda direkt olarak satıcıyı bilgilendirmiş olursunuz. Eve götürmüş olduğunuz ürünün kutu içeriğinin eksik çıkması halinde eksik çıktığını kanıtlamanız gerekeceğinden işlem çok sıkıntılı olacaktır.

İnternet Üzerinden Alışveriş Yapıyorsanız

İnternetten siprariş verdiğiniz ürün kargoyla elinize ulaştığında kargocuyu biraz bekleterek kutuyu kontrol edin, herhangi bir hasar ve ya eksik tespit ettiğinizde kargocuya tutanak tutturarak ürünü teslim almayın. Olur da darbe almış bir ürün teslim alırsanız bunu kargocuya kaydettirmediğiniz takdirde kanıtlamanız büyük dert olacaktır. Paylaştığım bilgiler umarım işinize yarar. İyi alışverişler!

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

İnternet alışverişleriniz yukardaki durumlardan biraz farklı olmaktadır. Bu tip alışverişlerde ilk 7 gün içerisinde koşulsuz olarak ürün iade hakkınız bulunmaktadır. Bunun için yine kutuları ve içeriklerini ve evrakları eksiksiz ve hasarsız sunmanız gerekmektedir. 7 gün sonrası için yine 30 güne kadar satıcıya başvurmanız gerekmektedir.

33


ARTIK DAHA DOKUNAKLI

/ tamindir


Ayın Teknoloji Gündemi Videoları

http://tamind.ir/f46

4 OCAK 1.Samsung Mobil Cihazlarda Yeni Bir Devri Başlatıyor 2.Microsoft Araştırma Şefi Görevinden Ayrıldı 3.Tamindir Google Currents’ta 4.Wikipedia 25 Milyon Dolar Bağış Topladı 5.Elveda Netbooklar

http://tamind.ir/f72

11 OCAK 1.Mobil Cihazlarda Ultra Çizilmez Gorilla Glass 3 Geliyor

Tamindir Haber Gündemi Videoları 7 ARALIK 14 ARALIK 21 ARALIK 28 ARALIK -

http://tamind.ir/f90

2.Nokia’nın Yeni Amiral Gemisi Alüminyum Gövdeli Olabilir

3.Samsung Galaxy S4 Mayıs’tan Önce Çıkmayacak 4.Microsoft'tan Google'a Ciddi Bir Suçlama 5.Samsung Galaxy S2 için Android 4.1 Açıklandı

18 OCAK 1. Kingston’dan Dünyanın En Büyük Flash Belleği 2. BlackBerry 10 L Avea İle Türkiye'ye Gelecek 3. Microsoft Çalışanlarının Tercihi Apple 4. AMD Eski Yöneticilerini Hırsızlıkla Suçluyor 5. Microsoft Surface Pro Çıkış Sinyalleri Veriyor

http://tamind.ir/fb8

25 OCAK 1. Forbes Analisti: Microsoft CEO'su İstifa Etmeli 3. Messenger Ekibinden Önemli Duyuru 4. Esnek Li-Ion Piller Bizlerle 5. Sony SmartWatch Artık Türkiye'de

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

2. Google Gözlükleri Lazer Klavyeye Sahip Olacak

35


Kapak Konusu / Sevgililer Gününe Özel Hediye Seçenekleri

Sevgililer Gününe Özel Hediye Seçenekleri Can ÇEVRİM’in Önerisi;

Her yıl tarih 14 Şubat’a yaklaştıkça kimilerinin içinde bir heyecan, kimilerinin içindeyse bir burukluk vardır. Bunların nedenlerine ve sonuçlarına girmeden yazımızın konusunu oluşturan sevgiliye sevgililer gününde alınabilecek hediyeler konusunda kendi tavsiyelerime geçmek istiyorum. Dergimiz bir teknoloji dergisi olduğuna göre sevgilinize alabileceğiniz teknolojik ürünlerden bahsetmemi çok da yadırgayacağınızı düşünmüyorum açıkçası. Bu nedenle yüksek bir bütçeden başlayarak aşağılara doğru ineceğim ve sevgilinizin yüzünü güldürebileceğini düşündüğüm hediyelerden sizlere kendimce birkaç örnek vermeye çalışacağım.

HTC 8X (Windows Phone) Sevgilim için bütçemi sonuna kadar zorlarım diyenler için seçilebilecek en güzel hediyelerden birisi bana göre şık tasarımı ve yenilikçi Windows işletim sistemiyle HTC 8X olabilir (Tabii üstün özelliklerini de es geçmemek lazım). Farklı renk seçenekleriyle sevgilinizin gönlünü çalabileceğini düşündüğünüz rengi seçmek tamamen sizin elinizde. 1300 lira ile 1600 lira arasında değişen fiyatları biraz cep yakar cinsten olsa da sevgilinizin yüzünde oluşacak olan şaşkınlığa ve mutluluğa değer diye düşünüyorum.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

CASPER TKI-3110A

36

Beyaz renkli kasası, Intel i3 işlemcisi, 4 GB belleği, 320 GB depolama alanı ve Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 8 ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunulan Casper’ın CN.TKI-3110A modeli fiyat-performans açısından tam olarak sevgilinize alabileceğiniz bir dizüstü bilgisayar olabilir. Ürün şu an birçok mağazada indirimli olarak 950-1200 TL arasında fiyatlarla satılmakta. Acele ederseniz stoklar tükenmeden sevgiliniz için belki bir tane de siz alabilirsiniz.


Kapak Konusu / Sevgililer Gününe Özel Hediye Seçenekleri

Sony PS Vita Sevgiliniz eğer bir oyun delisiyse onu mutlu etmek için ona her yere yanında götürebileceği bir oyun konsolu almaya ne dersiniz? Bu iş için Sony tarafından üretilen PS Vita’dan daha iyi bir seçenek göremiyorum açıkçası. Sony PS Vita’nın Wi-Fi ve Wi-Fi + 3G’li modellerinden birisini sevgilinize hediye ederek onu mutlu edebilirsiniz. Ürüne 500 Lira ile 950 Lira arasında değişen fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Edifier MF240 Tick-Tock Çalar Saatli FM Radyolu Hoparlör Retro tarzıyla sıradışı bir çalar saat alarak sevgilinizin her sabah sevdiği müzikler eşliğinde uyanmasına ne dersiniz? Bana göre gerçekten bir tasarım harikası olan Edifier’ın MF240 modelli hoparlörleri gerçekten çok güzel ve değişik bir hediye olabilir. LCD Ekran saat, SD kart girişi, mobil cihaz bağlantısı, FM Radyo gibi seçenekleriyle değerlendirilmesi gereken bir ürün. Ortalama 100-200 Türk lirası bir ücret karşılığı bu ürüne sahip olabilirsiniz.

Creative ZEN Style M300 MP3 Oynatıcı

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

4 Farklı renk seçeneği, 4 GB ve 8 GB olmak üzere 2 farklı depolama alanı seçeneği bulunan Creative Zen Style M300 MP3 Oynatıcı müzik dinlemeyi çok seven sevgiliye alınabilecek en güzel hediyelerden. Bluetooth özellikli kulaklık ve hoparlörlere kolay bağlanabilme özelliği, FM Radyo ve ses kayıt özellikleriyle tercih edilebilecek bir MP3 Oynatıcı. Ürüne ortalama olarak 120-180 TL ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz.

37


Kapak Konusu / Sevgililer Gününe Özel Hediye Seçenekleri

Can Erdil ŞENTÜRK’ün Önerisi;

Armut Koltuk Her ne kadar teknolojik bir cihaz olmasa da armut koltuklar teknolojik cihazları kullanırken bizleri oldukça rahatlatacak hediyeler. Dizüstü bilgisayarınızı, tabletinizi alıp armut koltuğunuza güzelce yaslanabilir, sırtınız ağrımadan uzun saatler boyunca e-kitabınızı okuyabilirsiniz. Hele ki sevgiliniz televizyon karşısında oyun oynamayı seviyorsa bu hediyeye bayılacak. Dahası piyasada bulunabilen büyük boy armut koltuklardan alıp aynı koltukta patlamış mısırınızı yiyerek yan yana film seyredebilmeniz bile mümkün. İki kişilik koltukları ortak olarak satın alıp birbirinize hediye etmek de mantıklı olabilir. Fiyatlarının da diğer teknolojik cihazlar gibi yüksek olmaması bu koltukları gayet ideal birer hediye adayı yapıyor.

Ultrabooklar

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

“Ultrabook” Intel’in patentine sahip olduğu incecik ve gayet hafif bir kasaya sahip, içerisinde bulunan SSD diskler sayesinde saniyeler içerisinde açılıp kapanan ve dizüstü bilgisayarlardan çok daha uzun batarya ömrüne sahip taşınabilir bilgisayarlara verilen isimdir. Eğer çalışan bir sevgiliniz varsa hafif ve kullanışlı olan bu bilgisayarlar gerçekten onu mutlu edecektir.

38

Kullandıkları Windows işletim sistemleri sayesinde bütün ofis işlemlerini yerine getirebilen, HD kalitede video oynatabilen ve hatta oyunları bile çalıştırabilen Ultrabooklar tabletlerin sunamadığı işlevleri sunmakta ideal. Harici disk gibi dış ekipmanları bağlayabilmenize imkan sunan bu cihazlar masaüstü bilgisayarın sunduğu bütün işlevlere sahipler. Piyasada kampanyalar dahilinde 1250 TL civarına düşen fiyatlara sahip HP 14-B030ET gibi Ultrabooklara rastlamanız mümkün.


Kapak Konusu / Sevgililer Gününe Özel Hediye Seçenekleri

Enis Kirazoğlu’nun Önerisi;

Dead Space 3 / Devil May Cry Sıkı bir oyuncu olarak sevgililer günü için önereceğim hediye de oyunlar üzerine olacak. Eğer sevgiliniz de oyun oynamaktan hoşlanan biriyse ona şubat ayının başında çıkacak bir korku-aksiyon oyunu olan Dead Space 3’ü almanızı tavsiye ederim. 2013’ün en çok beklenenleri arasında yer alan bu oyun için, “Yok olmaz. Benim sevgilim korkar, oynayamaz öyle oyunları.” derseniz ocak ayının sonunda çıkan aksiyon şaheseri Devil May Cry, alternatifiniz olabilir. Eğer sevgilinizi bir süre görmeme riskini göze alıyorsanız oyunların ikisini birden de hediye edebilirsiniz. Ama sonra uyarmadı demeyin.

Just Dance 4

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Eğer daha hareketli ve aktif olabileceğiniz bir oyun arıyorsanız parti oyunları adresiniz olmalı. Sevgilinizle beraber oynayabileceğiniz bir dans oyunu eminim ki sizi eğlendirecektir. Bu iş için de biçilmiş kaftan yakın zamanda çıkan Just Dance 4 olur. Bir sürü şarkı ve dansa ev sahipliği yapan oyunda, Gangnam Style eşliğinde, ekran karşısına geçip şarkının meşhur dansını yapmaya çalışmak size keyifli zamanlar sunacaktır. Ama unutmayın, Just Dance 4’den verim alabilmek için PS3-Move veya Xbox 360-Kinect sahibi olmalısınız. Eğer bunlardan biri evinizde bulunmuyorsa hediyeleriniz arasına bir yenisi daha ekleyebilirsiniz.

39


Kapak Konusu / Sevgililer Gününe Özel Hediye Seçenekleri

Onur ŞENDERE’nin Önerisi;

Logitech Z906 Ses Sistemi

Sinemaya gitmek özellikle de 2000’li yıllardan önceki onlarca yıl boyunca sevgililerin sıkça yaptıkları sosyal aktivitelerden biri. Günümüzde de eskimeyen ancak eskisi kadar da popüler olmayan bu aktiviteye alternatif olarak, ev sineması sistemleri gelişti. Tabii ki bu noktada ses sistemleri önem kazanıyor. Logitech’in ürettiği Z906 isimli model, özellikle de erkeklerin beğenmedim diyemeyeceği bir hediye olabilir. THX sertifikasına sahip 5+1 ses sistemi Z906, 500 watt değerine kadar çıkabiliyor. Sık sık ev partisi düzenleyen bir sevgiliniz varsa bu ürün aklınızda bulunsun. Ses sistemi 700 – 800 TL’lik fiyatlarla satılıyor.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Evernote Akıllı Defter

40

Akıllı telefon üzerinde yoğun olarak kullanılan Evernote uygulaması not alma ya da üretilen fikirlerin saklanması gibi önemli konuları bir adım öteye taşıyor. Fiziksel not almadan kopamayan ya da kendini buna daha yakın hisseden bir sevgiliniz varsa ona Moleskine iş birliği ile üretilen bu akıllı defterlerden birini alabilirsiniz. İnternet üzerinden satılan ürün 58 TL’ye edinilebiliyor.


Kapak Konusu / Sevgililer Gününe Özel Hediye Seçenekleri

Sibel Aflazi’nin Önerisi;

14 Şubat’a çok az bir zaman kaldı ve siz hâlâ sevdiğinize ne hediye edeceğinize karar veremediniz mi? O halde sizin için hazırladığımız örneklere bir göz atmanızı öneririz. Bayanlar ve erkekler için özel olarak seçtiğimiz bu teknolojik ürünler eminiz ki ilginizi çekecek ve sevdiğiniz hediyenizi görünce çok mutlu olacak.

Microsoft Wireless Mobile Mouse

Günümüzde artık bir ihtiyaç haline gelen teknolojik ürünlerin beğenilmemesi ya da kullanılmaması çok düşük bir ihtimaldir. Öncelikle sevdiğiniz bayana ne hediye edebileceğinizden başlayalım. Eğer sevgiliniz hâlâ USB girişli bir fare kullanıyorsa size önerimiz, ona bir Microsoft Wireless Mobile Mouse almanız olacak. Microsoft yakın zamanda Wireless Mobile Mouse 3500 Limited Edition Artist Serisi’ni piyasaya sürdü ve bu beş farklı sanatçının tasarımlarını taşıyan renkli seri eminiz ki bayanların ilgisini çekecek. Calvin Ho, Dana McClure, Matt Lyon, Yellena James ve Zansky adlı sanatçıların izlerini taşıyan farelerin son derece alımlı durduğu kesin. Bu beş farklı tasarımdan sevdiğinizin tarzına uygun olanı seçebilirsiniz. Bu farelerin teknolojik niteliklerinden bahsedecek olursak, farenin her yüzeyde çok iyi bir performans sergilemesini sağlayan optik gücü ve lazer keskinliğine yani “BlueTrackTM Teknolojisi”ne değinmeliyiz. 3500 Limited Edition Artist Serisi ayrıca Tak ve Kullan Nano Alıcı / Verici, 8 aylık uzun pil ömrü ve her iki elle rahat kullanım özellikleri de taşımakta. Ürünün satış fiyatı 50,00-55,00 TL arasında değişmekte.

Samsung Galaxy Camera

Hem 3G hem de Wi-Fi bağlantı özelliği olan bu kamera, Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemini barındırmakta ve 1,4 GHz dört çekirdek işlemci taşımakta. Teknik özelliklere batığımızda optik görüntü sabitleme ve 8 GB dâhili hafıza ile karşılaşıyoruz. HD Super Clear LCD (TFT) dokunmatik ekran ve 16 M renge 1280 x 720 (HD) çözünürlük eşlik etmekte. Siyah ve beyaz renk seçenekleriyle gelen Galaxy Smart Camera’nın fiyatının 1,500-1,600TL arasında değiştiğini de belirtelim.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Erkek arkadaşınıza ne hediye edebilirsiniz? Asıl sorun burada başlıyor. Çünkü bu durumda seçenekler bayanlarınkine kıyasla daralmakta. Fakat bu konuda bir seçenekle karar vermeniz konusunda yardımcı olabiliriz. Sevgiliniz fotoğraf çekmeye meraklıysa çok yeni ve nitelikli bir ürün olan Samsung Galaxy Camera’ya bir bakın deriz.

41


Kapak Konusu / Sevgililer Gününe Özel Hediye Seçenekleri

Yiğit Ekim DEMİR’in Önerisi;

Gunnar Bilgisayar ve Oyuncu Gözlükleri

Sevgiliniz uzun saatler boyunca bilgisayar başında çalışan veya sürekli olarak oyunlarla haşır neşir olan birisiyse emin olun Gunnar bilgisayar veya oyuncu serisi gözlüklerini güzel bir hediye olarak görecektir. Monitör başında geçen uzun saatler boyunca ekrandan kaynaklanan göz akıntıları, kuruluklar, baş ağrıları, kırpmalar gibi pek çok soruna karşı üretilmiş olan Gunnar marka gözlükler oldukça işlevsel ve şikayetlerin pek çoğunu hafifletecek yahut ortadan kaldırabilecek kalitedeler. Computer Eyewear ve Gaming Eyewear olarak iki klasmana ayrılan gözlükler, oyuncular için olan Gaming serisinde daha iyi kontrast oranı, daha az renk bozulması gibi gelişmiş özellikler barındırıyor. Bilgisayar kaynaklı göz şikayeti olanların memnun kalacağı bir ürün. Türkiye’de yer alan online satış mağazalarından alabileceğiniz gibi kendi sitesinden de direkt olarak satın alabilirsiniz.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Sıradışı Telefon Kapları

42

Akıllı telefonlar hayatımızın içine dahil olduklarından beri birer vazgeçilmezimiz oldular. Hassas ve narin olmaları ancak sürekli olarak evde, işte, dışarıda elimizde olmaları sebebiyle çeşitli kazalara kurban gitmelerinden korkuyorsanız telefon koruyucu kaplar imdadınıza yetişiyor. Ancak standart kaplar güven sağladıkları kadar sıkıcı dizaynlara sahipler. Eğer sevgililer gününde sevdiğinizin telefonuna uygun olan sıradışı kapları, onun ilgi alanlarına göre alabilirseniz sürekli olarak yanında taşıyıp sizi hatırlayacağı bir hediye hazırlamışsınız demektir. Yurt içi ve yurt dışı online mağazalarda kolayca bulabileceğiniz bu kaplar güzel birer sevgililer günü hediyesi olacaklardır.


Oyun / DEVIL MAY CRY Hazırlayan: Enis KİRAZOĞLU

DANTE GERİ DÖNDÜ

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Playstation 1 döneminde evlerimize konuk oldu ve tüm aksiyon severlerin kalbini fethetmeyi başardı. Onun çıkışıyla beraber aksiyon oyunları çehresini değiştirdi, herkes ona benzer bir oyun çıkarmaya uğraş verdi. Bahsettiğim oyun “ne” mi? Tabii ki Devil May Cry (DMC).

44

Capcom ilk çıkardığı DMC ile beraber kurduğu sistemin üzerine 3 oyun daha çıkararak Devil May Cry 4’e kadar ulaştı. Ancak yapımcı firma, serinin bu noktadan sonra tıkandığını düşünerek DMC markasını yenileme kararı aldı. Bunun için, Heavenly Sword ve Enslaved oyunlarından tanıyacağımız Ninja Theory’yi yeni DMC oyununun sorumlusu yaptı. Marka yenileme görevini üstlenen Ninja Theory de önceki oyunlardan

tanıdığımız belli başlı noktaları alarak alternatif bir DMC dünyası yarattı. Bu belli başlı noktalardan biri de DMC karakterleri: Sparda’nın çocukları Dante ile Vergil ve şeytan kral Mundus yeni DMC oyununda da yerlerini alıyorlar. Ancak önceki oyunlardan farklı olarak karakter tasarımları değişmiş bir şekilde yer alıyorlar. Kibirli ve ukala tavırlarını koruyan Dante, görünüm olarak değiştirilmiş ve gençleştirilmiş. Uzun sayılabilecek beyaz saçları yerine kısa ve siyah saçlara kavuşan Dante’nin bu yeni görüntüsü DMC hayranları tarafından olumsuz eleştirilere maruz kalmıştı. Çoğu DMC hayranı, oyunu bu sebepten dolayı oynamayacağını bile söyledi. Peki, DMC hayranlarıyla kötü bir başlangıç yapan Ninja Theory ortaya nasıl bir oyun çıkarmıştı? Öncelikle biraz oyunun hikayesinden bahsedeyim. Mundus isimli şeytanların başı ve şeytan kral olarak adlandırılan yaratık yeryüzüne gelerek insanların ruhlarını ve hayatlarını ele geçirir. Kontrol edildiklerinden bihaber olan insanlar yeryüzüne yerleşmiş bir şeytan ordusuyla bir arada yaşadıklarının bile farkında değillerdir.


Oyun / DEVIL MAY CRY

“İnsan görünümünde yeryüzünde dolaşan şeytanların gerçek yüzünü görmenin tek yolu Limbo’ya gitmektir. Limbo’da şeytanları sadece gerçek suretleriyle görüyorsunuz.”

Vasatın üstü bir hikaye çıkaran Ninja Theory, hikayenin sunumunda da özenli bir iş çıkarmış. DMC, konusuyla baştan sona sizi bir merak içinde bırakmayı başarıyor. Ancak oyunun en güçlü yönü hikayesi değil. DMC’de sizi asıl heyecanlandıracak nokta oynanış kısmı olacak. DMC, aksiyon konusunda size sınır tanımayan bir anlayışa sahip. En başlarda klasik Rebellion kılıcı ve Ebony&Ivory tabancalarıyla başladığınız oyunda ilerledikçe 2 adet ateşli silah ve 4 adet yakın dövüş silahı daha alacaksınız. Elde ettiğiniz puanlarla geliştirebileceğiniz bu silahlar arasında hızlıca geçiş yaparak yüksek combo sayılarına ulaşma

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

İnsan görünümünde yeryüzünde dolaşan şeytanların gerçek yüzünü görmenin tek yoluysa Limbo’ya girmektir. Kelime anlamı olarak “Araf” diyebileceğimiz Limbo; DMC’de, yaşadığımız dünyaya paralel bir evren olarak yer alıyor. Ve Limbo’da sadece şeytanları, gerçek suretleriyle görüyorsunuz. Bir yarı-şeytan olan Dante’de oyun boyunca düşmanlarıyla Limbo’da savaş verir. Ancak Dante henüz çok genç ve olaylardan çok da haberdar değil. Gücünün tam potansiyelini tümüyle keşfedememiş Dante’nin geçmişi hakkında da bir bilgisi yok.Dante’nin ayrı düştüğü ikiz kardeşi Vergil ise Mundus’dan haberdar ve onun planlarını durdurmak adına The Order isimli bir örgüt kurmuş. Vergil, kardeşi Dante’yi bularak insanlığı kurtarmaya ve Mundus’u yok etmeye davet eder.

“Yerinizde duramayacaksınız”

45


Oyun / DEVIL MAY CRY

“Karşınıza çıkan düşmanlara göre farklı silah ve saldırı tipleri kullanmanız gerekiyor. Bu da sizi sürekli oyunda tutuyor ve yeni bir şey denemeye itiyor.”

imkanınız var. Ayrıca kombo sayısı dışında; yaptığınız her hareketin gözünüze fazlasıyla hitap ettiği de bir gerçek.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Gamepad'inizin önünde ve arkasında bulunan 4 adet tuşla saldırılarınızı gerçekleştirirken 4 adet yön tuşuyla da silahlarınız arasında hızlıca geçiş yapabiliyorsunuz. Bu sayede, oyunu durdurmadan, tüm silahlarınıza aksiyon anında erişim imkanınız oluyor. Ve inanın her birini de kullanmak için ayrı bir istek duyacaksınız.

46

Kılıcınız ile düşmana arka arkaya vurup ardından havaya fırlatarak yanına sıçrayabilir, birkaç darbede havada indirdikten sonra ağır yumruğunuzla düşmanı betona gömebilirsiniz. Hazır havadayken orağınızla yerden bir düşmanı daha havaya kaldırarak yanınıza çekebilir ve çift bıçağınızla midesini delebilirsiniz. DMC’de yapabileceğiniz comboların bir sınır yok, bu yazdığım sadece ufak bir örnek. Hatta sırf bu comboları daha verimli yapabilmek için oyunu bir daha baştan oynamak isteyebilirsiniz. Çünkü oyunun


Oyun / DEVIL MAY CRY neredeyse yarısı silahlarınıza hakim olmakla geçecek. Tabii bu saldırıları uygulayacağımız düşmanları da es geçmemek gerek. Ninja Theory, oyundaki düşman çeşitliliğini bol tutmuş. Her saldırıyı her düşmana yediremiyorsunuz. Karşınıza çıkan düşmanlara göre farklı silah ve saldırı tipleri kullanmanız gerekiyor. Bu da sizi sürekli oyunda tutuyor ve yeni bir şey denemeye itiyor. İşin aksiyon kısmında kusursuz bir iş çıkaran Ninja Theory, oyuna bir de platform öğelerini eklemiş. Zıplama, havada süzülme, kendinizi bir yere çekme ve bir şeyleri kendinize çekme özelliklerinizi kullanarak platformlar arası geçiş sağlıyorsunuz. Platform kısımları oyunun aksiyon yerleri kadar başarılı olmasa da çeşitlilik açısından heyecan verdiğini ve zevkli

olduğunu belirtmek yanlış olmaz. Aksiyon ve platform öğelerini oyuna başarıyla yediren yapımcı ekibin, benim açımdan tek bir kusuru var. O da oyunda hiç bulmacaya yer vermemesi. Oyunun sonlarına doğru bir bulmacayla karşılaşacaksınız ancak o da bulmaca olsun diye koyulmuş bir bulmacadan başka bir şey değil. Tatmin etmekten uzak…

“Tutmayın küçük enişteyi”

“Bir Şey Eksik Sanki” Buraya kadar sanırsam her şey güzel gitti, değil mi? Şimdi geldik oyunu orijinal alacak olan oyuncular için en büyük soru işaretine. DMC son zamanlarda gördüğümüz en başarılı aksiyon oyunlarından biri buna şüphe yok. Ancak oyunun bir sıkıntısı var: DMC, multiplayer modu içermiyor ve süresi de kısa. 20 bölüm içeren oyunu normal modda ortalama 8 saatte bitirebilirsiniz. Eğer bitirdiği oyunu bir daha oynamayanlardansanız oyunun süresini göz önüne alın derim. Böyle bir probleminiz yoksa bu yazının bitimiyle beraber oyunu edinmenizi ve son zamanların en başarılı aksiyon oyununa kavuşmanızı tavsiye ederim.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Oyunda yer alan tüm karakterlerin seslendirmeleri başarılı olmuş. Ancak seslendirmelerden önce dikkatinizi çekecek konu müzikler olacak. Oyundaki müzikler DMC’ye tam oturmuş. Genellikle sert tarzda tercih edilen müziklerin aksiyonun tam öncesinde girmesi, sizi anında atmosfere sokuyor. Noisa tarafından hazırlanan müzikler, tarzı ve oyundaki başarılı kullanımı ile bizden tam not alıyor.

Atmosfer yaratmada müzikler kadar önemli olan grafikler de DMC’de bizi hayal kırıklığına uğratmıyor. Daha önce Gears of War ve Batman Arkham City gibi oyunlarda gördüğümüz Unreal Engine grafik motorunu kullanan DMC, karakter tasarımları ve çevre modellemeleri açısından bekleneni veriyor. Başrollerde yer alanDante, Vergil, Mundus ve dünyalar güzeli Kat’in modellemesi oldukça başarılı. Düşman modellemeleri de diğer karakterlerin yanında sırıtmayarak işini layıkıyla yapıyor. Grafikler, çevre modellemeleri konusunda bazı yerlerde eksik kalsa da genel olarak sizi tatmin ediyor. DMC sayesinde; ömrünün sonuna gelen Unreal Engine motorunda hala iş olduğunu görebiliyoruz.

47


Ayın Oyun Gündemi Videoları

http://tamind.ir/f3f

2 OCAK 1. Tomb Raider'da Multiplayer Yer Alacak 2. PlayStation 2 İçin Yolun Sonuna Gelindi 3. Diablo 3 Düello Yeni Yılda Sizlerle Buluşacak 4. The Walking Dead Survival Instinct için Yeni Detaylar Verildi 5. BioShock 2 Bedava Olacak

http://tamind.ir/f6d

9 OCAK 1. Alan Wake 2 Geliyor 2. GTA V İçin Yeni Çıkış Tarihi 3. BioWare, Grafik Motorunu Değiştiriyor 4. Doom 4 Yeni Nesile Çıkacak 5. Walking Dead Kayıtlarınızı Silmeyin!

http://tamind.ir/f8a

16 OCAK 1. God of War Gamepadleri Geliyor 2. Modern Warfare'in Filmi Gelmeyecek 3. Playstation 3, Xbox 360'ı Geride Bıraktı 4. Fallout 4 Geliyor 5. THQ Açık Artırmada

http://tamind.ir/fae

23 OCAK ŞUBAT 2013 • tamindir.com

1. GTA 5 PC için Gelecek 2. Splinter Cell Blacklist Ertelendi 3. Warface için Kapalı Beta Açıldı 4. Crysis 3 İçin Heyecan Dolu Bekleyiş 5. Max Payne 3’e Yeni İçerik Çıkıyor

49


Oyun / Need for Speed Most Wanted

Hazırlayan: Onur ŞENDERE Need for Speed Most Wanted, Android sürümüyle de oyun severlerin mobil cihazları üzerinden müthiş bir oyun deneyimi yaşamalarını sağlıyor. Oyunun Google Play üzerinde yer almasıyla birlikte hızla üst sıralara çıkması da şaşırtıcı olmadı.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

“6 araçlı klasik yarış, bire bir yarış, zamana karşı yarış ve kontrol noktalarından geçiş…”

50

Mobil Dünyanın En iyi Yarıs Oyunu! Oynanabilirliğin ve yüksek grafik kalitesinin bir araya gelmesiyle özellikle de araba yarışı ve Need for Speed tutkunlarını kendisine hemen bağlayabilen oyun, birçok oynama modunu sunuyor. 6 araçlı klasik yarış, bire bir yarış, zamana karşı yarış ve kontrol noktalarından geçiş, oyunda yer alan modlar. Oyunu 1 GHz frekansında çalışan, çift çekirdekli işlemciye sahip NVidia Tegra 2 yongalı Galaxy Tab 10.1 üzerinde inceledik. Bu standartlarda bir Android cihaz ile oyunu sorunsuz ve herhangi bir kasma olmadan oynayabileceğinizi söyleyebiliriz.

“Kazanılan Yarışlar ve Daha İyi Arabalar”


Oyun / Need for Speed Most Wanted

Oyunda kullanılan araçlar bir hayli çeşitli. Başlangıçta giriş seviyesi diyebileceğimiz araçlarla yarışmaya başlıyoruz. Kazandığımız yarışlar ve elde ettiğimiz başarılarla birlikte yeni araçlara erişim sağlanıyor. Tabii ki yarışlar sonucunda elde edilen para ödülleri karşılığında da satın alıma açık araçlardan istediğimizi seçebiliyoruz.

Oyunda kullanılan araçlar bir hayli çeşitli. Başlangıçta giriş seviyesi diyebileceğimiz araçlarla yarışmaya başlıyoruz. Kazandığımız yarışlar ve elde ettiğimiz başarılarla birlikte yeni araçlara erişim sağlanıyor. Tabii ki yarışlar sonucunda elde edilen para ödülleri karşılığında da satın alıma açık araçlardan istediğimizi seçebiliyoruz.

Yeterli paranın bulunmadığı durumlarda altın, gümüş ve bronz kazançlar üzerinden ödeme yapılabiliyor. Bunların yanı sıra gerçek ücret karşılığı satın alma işlemi de gerçekleşebiliyor.

Yeterli paranın bulunmadığı durumlarda altın, gümüş ve bronz kazançlar üzerinden ödeme yapılabiliyor. Bunların yanı sıra gerçek ücret karşılığı satın alma işlemi de gerçekleşebiliyor.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com 51


Oyun / Need for Speed Most Wanted Satın alınan araçlar Need for Speed oyunlarından alıştığımız üzere boyanabiliyor ve kişisel istekler doğrultusunda birtakım değişimler ve iyileştirmelere maruz bırakılabiliyor.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Araç modellemelerinden yollardaki detaylara kadar grafik temelli öğelerin son derece başarılı olduğunun altını çizmek gerek. Kontroller kısmından oyun kamerasını, hız göstergesinin mil mi yoksa kilometre olarak mı göstereceğini, dili, ses düzeylerini seçebiliyorsunuz. Bunun için “settings” kısmına girmek yeterli. Yine aynı bölüm üzerinden oyunun kontrolüne dair düzenlemeleri de gerçekleştirebilirsiniz. Mobil cihazdaki ivmeölçeri kullanarak mı yoksa dokunmatik üzerinden parmak hareketlerini kullanarak mı aracınızı kontrol edeceksiniz, bunu hangi hassaslık seviyesinde gerçekleştireceksiniz gibi sorunların cevapları bu bölümde.

52

Araç modellemelerinden yollardaki detaylara kadar grafik temelli öğelerin son derece başarılı olduğunun altını çizmek gerek. Kontroller kısmından oyun kamerasını, hız göstergesinin mil mi yoksa kilometre olarak mı göstereceğini, dili, ses düzeylerini seçebiliyorsunuz. Bunun için “settings” kısmına girmek yeterli. Yine aynı bölüm üzerinden oyunun kontrolüne dair düzenlemeleri de gerçekleştirebilirsiniz. Mobil cihazdaki ivmeölçeri kullanarak mı yoksa dokunmatik üzerinden parmak hareketlerini kullanarak mı aracınızı kontrol edeceksiniz, bunu hangi hassaslık seviyesinde gerçekleştireceksiniz gibi sorunların cevapları bu bölümde.


Oyun / Need for Speed Most Wanted

“Tek Olumsuz Yanı

Devasa Boyutu”

Need for Speed Most Wanted bir mobil oyun olmasına rağmen büyük boyutuyla ayrıca dikkat çekiyor. Eğer mobil cihazınızın dâhili depolama kısmında ya da diğer bölümlerde yeter yoksa bu oyunu indirip yüklemeniz ve güncellemelerden faydalanabilmeniz sorun yaratabilir. Diğer yandan oyundaki tek olumsuzluğun polis arabalarına zarar verme ve onları çalışamaz bırakma biçimde olduğunu söylemeliyiz. Öyle ki, bir polis aracı bizi durdurmak için aracımıza yandan çarptığında ya da biz ona yandan çarptığımızda hareket sürekliliğinin gerçek dışı bir şekilde o polis aracına takla attırdığını görebilirsiniz. Sonuç olarak mobil cihazlar üzerindeki araba yarışlarının geldiği seviyeyi birkaç adım öne çıkaran bir oyun Need for Speed Most Wanted. Diğer mobil oyunlara göre birazcık pahalı gelebilir fakat bu ücreti sonuna kadar hak ediyor.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com 53


Ürün İncelemesi / Lohitech G600 Mouse

Logitech G600 Oyuncu Mouse'u İncelemesi

Hazırlayan Can Erdil ŞENTÜRK

Merhaba Tamindir takipçileri, bu yazımızda dünyanın lider çevre birimleri ve oyun ekipmanları üreticilerinden Logitech'in G600 oyuncu mousenu detaylı olarak inceleyeceğiz. İncelememize başlamadan önce mouseun World of Warcraft gibi çok oyunculu online oyunlar için özel olarak geliştirildiğini belirtmekte fayda var. Standardın üzerindeki tuş sayısı FPS oyunları için gereksiz görünebilir ama yüksek hassasiyeti bu tür oyunları sevenleri de tatmin edecektir.

Genel Bakış

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Logitech G600, standart mouselara göre ciddi farklılıklar içeriyor. Bu farklılıklardan ilki mouseun bir mutant gibi görünmesini sağlayan klasik sağ ve sol tuşun yanına konumlandırılmış 3. tuş. Bu 3. tuşun yanında mouseun sol tarafında 12 adet programlanabilir tuş bulunmakta. İşte bu tuşlar Logitech G600'ü sıra dışı bir mouse yapmakta. Mouseun internet üzerinden indirebileceğiniz yazılımıyla dilediğiniz klavye fonksiyonunu bu 12 tuştan birine atayabiliyorsunuz. Kendine özel aydınlatmaya sahip yan tuşlar gerçekten şık görünüyor.

54

Mouse scrollu ise dört yönlü olarak tasarlanmış, hem dikey hem yatay kaydırma yapılabilmekte. Cihazın kablosu 1.5 - 2 metre arası bir uzunluğa sahip yani ne eksik ne fazla. Dilediğinizde bu kabloyu düşük fiyatlı usb uzatma kablolarıyla uzatabilmeniz mümkün olduğu için geniş bir alanda kullanacaksanız kısalığı pek de önemli değil.


Ürün İncelemesi / Lohitech G600 Mouse

Teknik Detaylar

İzlenimler ve Değerlendirmeler

İzleme: Çözünürlük : 200 - 8200 dpi Görüntü işleme : 11,25 megapiksel/saniye Maks. hızlandırma: 30G* Maks. hız : en fazla 160 inç (4,06 m)/saniye Yanıt verme: USB veri biçimi: 16 bit/eksen USB rapor hızı : 1000 rapor/saniyeye kadar Uyku modu : devre dışı Kayma: Dinamik sürtünme katsayısı: ,09 µ (k) Statik sürtünme katsayısı : 14 µ (s) Toplam ağırlık : 133 gram Kablo : 15 gram Dayanıklık: Düğme (Sol / Sağ / Üçüncü): 20 milyon tıklatma Ayak : 250 kilometre Ölçümler: Ağırlık : 133 gram (kablo olmadan) Boyutlar : 118 mm x 75 mm x 41 mm Kablo uzunluğu: 2 metre

Artı Yönleri: Logitech G600 genel olarak malzeme kalitesi açısından tatmin edici bir ürün. Kablosu dayanıklı ve uzun kullanımda temassızlık, deformasyon gibi sıkıntılar çıkarmayacak gibi görünüyor ve mouse hareketini engellemeyecek kadar hafif. Mouseun ergonomisi etkileyici. Elinizin yapısına birebir uyacak şekilde tasarlanmış ve uzun süreli kullanımda konfor sunmakta. Mouseun ağırlığı tam kararında, ne savrulacak kadar hafif ne de hareketi kısıtlayacak kadar ağır. Tuş sayısı MMORPG ve strateji oyunları için tatmin edici. Her yeteneğe ayrı bir tuş ayarlamak mümkün. Özellikle anlık refleksler gerektiren durumlarda ikili veya üçlü klavye tuşu kombinasyonlarından çok daha etkili sonuç vermekte. Klasik sağ ve sol tuşun yanındaki 3. tuş ise yaratıcı bir fikir. Bu ekstra tuşlar başlangıçta korkutucu olabilir. Ama alıştıktan sonra gerçekten kullanışlılar. Eğer online strateji veya rpg oyunlarını sık oynuyorsanız kısa süre içerisinde alışabilmeniz mümkün. Mouseun sol tarafındaki 12 tuşun konumlandırılması sayesinde yanlışlıkla farklı bir tuşa basmanız önlenmiş. Bu tuşlar dört sütun halinde ve ilk iki sütun ve son iki sütun kendi aralarında içeriye doğru kavisli. Böylece baş parmağınız bu sütunlar arasına tam oturuuyor. Yan tuşların aydınlatması da mouse için ayrı bir hava yaratıyor. Bu aydınlatmanın rengini değiştirebilmeniz, yanıp sönecek şekilde ayarlayabilmeniz ya da sürekli renk değiştirecek şekilde ayarlayabilmeniz mümkün. ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Mouse üzerinde mouseun dpi değerini oyun sırasında değiştirmenize imkan tanıyan bir tuş mevcut. Böylece mouseun daha hızlı ya da daha yavaş hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Mouseun 8200 dpi değerindeki hareket kabiliyeti ortalamanın çok üzerinde. Oyunlarda genel olarak 2000-3000 dpi yeterli olmakta. Mouse hassasiyeti genel olarak ortalama üzerinde.

55


Ürün İncelemesi / Lohitech G600 Mouse Eksi Yönleri: Logitech G600 kaliteli bir ürün olsa da eksi yönleri yok değil. Mouse ile ilgili olarak rastladığım en büyük problem sağ ve sol tuşun mouseun kablo ile birleştiği bölümde birbirine çok yakın olması. İki tuşa aynı anda tıkladığınızda zaman zaman tuşlar birbirine değiyor ve takılmalar yaşanabiliyor. Tansiyonun yüksek olduğu anlarda bu durum performansınızı etkileyebilir. Bir diğer eksik nokta ise cihazın kutusu içerisinden herhangi bir yazılım diskinin çıkmaması. Bazı kullancılar internetten yazılım indirmekle uğraşmak isteyebilir; bu nedenle tuşlara istedikleri fonksiyonu atayamayabilirler.

OCAK 2013 • tamindir.com

Kişisel olarak mouseun Logitech'in diğer mouselarında olan serbest kaydırma özelliğine sahip olmasını da isterdim. Mouse üzerindeki bir tuş sayesinde scrollun boşta dönüyormuş gibi çalışmasına imkan veren bu özellik oyun dışı kullanım için ekstra konfor sunmaktaydı.

56

Genel Değerlendirme: Logitech G600 genel olarak yüksek kaliteli bir ürün. Bazı küçük eksikleri olsa da sunduğu özellikler göz önüne alındığında başarılı olarak nitelendirilebilir Bir başka incelememizde görüşmek üzere hoşça kalın!


Oyun / Dead Space 3

EA tarafından dağıtılan Visceral Games tarafından geliştirilen Dead Space 3 için geçtiğimiz günlerde bir demo yayınlandı. İlk olarak sadece Xbox 360 ve EA Origins kullanıcılarına sunulan demo, daha sonra tüm PS3 ve Xbox 360 oyuncularıyla buluştu. Demoyu erken oynama şansını yakalamışken sizlere bir de inceleme yazısı hazırlayayım istedim. Bu sayede çoğu oyuncunun merak ettiği, “Dead Space serisi artık korku oyunu olmayacak mı?” sorusunu da kısmen cevap vermiş olurum.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Dead Space 3’te fark edeceğiniz ilk değişiklik bulunduğunuz ortam olacak. Eski oyunlarda da yer yer açık ve geniş mekanlara giriyorduk. Ancak Dead Space 3’te bol bol dışarıda takılacağız. Üstelik takıldığımız yerler karlarla kaplı olduğundan düşmanlarımız dışında bir de çevreyle cebelleşeceğiz.

58

Dead Space 3 açık alan yaratma konusunda başarılı bir iş çıkarmış. Her ne kadar Dead Space’in hantal yapısına, açık alanlar çok uymasa da biraz alıştıktan sonra uyum sağlıyorsunuz. Grafik olarak da çevre sizi tatmin edecektir. Karda attığınız her adımın izini görebiliyorsunuz. Kapalı alanlar ise Dead Space 2’den aşina olduğunuz üzere, fazla bir değişiklik yok. En azından göründüğü kadarıyla. Çünkü demoda çok fazla kapalı alan tecrübesi yaşamıyorsunuz.


Oyun / Dead Space 3

Gelelim oyundaki en merak edilen unsura; korku-aksiyon dengesine. Öncelikle oyundaki aksiyon dozajının arttığını hemen belirteyim. Eskisine göre daha çok mermi alıyor ve daha çok mermi sıkıyorsunuz. Çünkü düşmanlarınız kolay kolay ölmüyor. Parçalandı, bitti gitti derken tekrardan düşmanın bir yerlerinden uzuv çıkardığını görünce olaya stratejik yaklaşmak yerine (uzuvlara ateş etmek gibi) “al ulan” diyerek tüm mermiyi üzerine boşaltabiliyorsunuz. Zaten demo boyunca mermi sıkıntısı çekmediğiniz için mermi boca etmekle bir sorununuz olmuyor. Umarım oyundaki bu mermi dengesi, sadece demoda böyle olur. Fakat oyunun aksiyon dozajının artması, korku unsurunun azaldığının bir göstergesi değil. Dead Space 3’te korku sadece şekil değiştirmiş. Psikolojik gerilimin yerine direkt öd patlatma yolunu tercih eden yapımcı firma, karşınıza bir anda sürekli düşman çıkarma konusunda oldukça bonkör davranıyor. Ucuz bir numara belki ama işe yarıyor mu? Yarıyor.

Serinin eski oyunlarına göre değişen bir başka yön de artık insanlara karşı da savaş veriyor oluşumuz. Bu da beraberinde silahlı çatışmayı ve siper sistemini oyuna eklemiş. Yalnız demodan anlaşıldığı kadarıyla 2 tip silahlı düşman var. Birincisi, silahlı insan askerler. İkincisiyse silahlı zombi askerler. İlk grupla yapılan çatışmalarda genellikle yaratıklar da dahil olduğu için üç taraflı bir çatışma oluyor. Ancak insanlar ile birebir çatışmaya girdiğinizde eğilerek sipere geçiyor ve oradan karşılıklı mermi alışverişi yapıyorsunuz. Basit bir siper sistemi kullanan yapımcı ekip, oyunun bu kısmını çok sığ yapmış. Demo boyunca gözüme tek batan yer çatışma sahneleri oldu. Dead Space 3’e yakışmamış. İkinci grup olan zombi askerlerle çatışırken ise durum daha vahimdi. Ayakta, korumasız, sipersiz karşılıklı birbirinize ateş ediyorsunuz. Demoda tecrübe ettiğim kadarıyla gereksiz ve başarısız uygulanmış bir durum.

Oyunda bir adet makineli tüfeğiniz, bir adet de klasik 3 başlı lazer silahınız (Line Gun) var. Hepsinin alternatif vuruş özelliği Dead Space 3’te de korunmuş. Ancak artık 4 silah yerine aynı anda 2 silah taşıyabiliyorsunuz. Eğer oyun çıktığı zaman da durum böyle olacaksa seçimimizi iyi yapmamız gerekecek. Dead Space 3 demosu için genel izlenimlerim bunlar. Dead Space 2’nin üzerine oynanış olarak çok fazla bir şey eklenmemiş. Visceral Games, serinin temel için bulduğu formülün üzerine ufak eklemeler yapmış. Bazısı iyi bazısı kötü duruyor ama şimdilik. Asıl inceleme oyunun tam sürümü çıktıktan sonra olacak.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Oyunda gelişen ve kafa yormanıza sebep olacak yeniliklerden biri de silah “upgrade”i. EA tarafından reklamı yapılarak üstünde durulan bu konuyu ilk etapta beğendiğimi söylemeliyim. Verilen şartlar içerisinde kendi silahınızı geliştirebiliyor. Mevcut silahlarınızın özelliklerini detaylı değiştirebiliyorsunuz. Üstüne kafa yoracağınız ve strateji geliştireceğiniz bir yenilik.

59


Ürün İncelemesi / Logitech G710+ Klavye

Logitech G710+

Hazırlayan: Yiğit Ekim DEMİR

Mekanik Oyuncu Klavyesi İncelemesi Logitech uzun süredir çevre birim aksesuarları yani klavyeler, fareler ve hoparlörler ile kendini kanıtlamış bir donanım üreticisi durumunda. Kendi kategorisinde sahip olduğu kaliteli ve yüksek performanslı ürünleri ile farkını ortaya koyan şirket bu defa da Logitech G710+ Mekanik Oyuncu Klavyesi ile karşımıza çıktı ve sizin için elde ettiğimiz bu ürünü tüm detayları ile inceledik. İlk olarak ürüne dair genel bir değerlendirme ve bilgilendirme yapmak gerekirse, sahip olduğu ergonomik buton dizilimi ve tuş yapısından dolayı hem oyun oynaması hem de yazı yazması oldukça rahat ve kolay olan klavyenin kullanım deneyimim sırasında herhangi bir şekilde yorucu ya da kafa karıştırıcı bir yönüne denk gelmedim. Önceden kullandığım standart klavyenin aksine ne kadar yazarsam yazayım parmak ve bileklerimde ağrı yahut yorgunluk yaratmayan G710+ bu yönüyle oldukça ilgimi çekti.

Kullanım Kolaylığı

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Windows 8’e kadar işletim sistemi desteği olan klavyenin maalesef Windows XP desteği bulunmuyor ancak en son oyunları oynamak için G710+ gibi üst düzey bir klavye kullanmak isteyen oyuncuların halihazırda Windows Vista’dan daha eski bir işletim sistemi kullanmayacaklarını düşünüyorum. Bu noktada ilk aşamada dikkatimi çeken konulardan bir tanesi klavyenin iki adet USB girişi kullanması oldu. USB Pass Over özelliği ve hızlı tepki süresi nedeniyle ihtiyaç duyulan bu özellik kasasında sınırlı sayıda USB çıkışına sahip olan kullanıcıların şikayetine neden olabilir.

60

G710+’nın tuşları adından da anlayabileceğiniz üzere mekanik tuşlardan oluşuyor ve mekanik tuşların beraberinde getirdiği kullanım kolaylığı, hızlı tepki süresi gibi özellikler bu cihazda da mevcut.

Tuşlara basabilmek için sadece 45 gramlık bir kuvvet gerekiyor ve 4 mm derinliğe sahip olan klavye oldukça rahat bir şekilde her türlü yazı ve oyun ihtiyacınızı karşılayabiliyor.


Ürün İncelemesi / Logitech G710+ Klavye

Gece Kullanımı Ancak diğer mekanik klavyelerde yer alan yüksek ses ve gürültü problemini egale edebilmek için Logitech oldukça mantıklı bir sistem kullanmış. Tuşların altlarında bulunan lastik bant sayesinde her ne kadar silikon klavyeler kadar düşük ses elde edilemese de pek çok mekanik klavyeye göre çok daha sessiz ve rahatsız edici olmayan bir tuş kullanma deneyimi elde edilmiş. Tuşların arkalarında yer alan ve her tuşa özel olarak takılan LED lambalar sayesinde gece ve karanlık mekanlarda klavye kullanımı oldukça kolay hale geldiğinden dolayı özellikle ışıksız ortamlarda oyun oynamayı seven kullanıcılar memnun kalacaklardır. Bu LED ışık düzeyinin 5 farklı seviyeye sahip olması sayesinde çok parlak tuşlardan rahatsız olanlar da diledikleri yoğunlukta buton ışıklandırmasını kullanabiliyorlar. Oyunlarda sık sık kullanılan yön tuşları ve WSAD tuşlarının diğer klavye tuşlarından ayrı olarak ışıklandırılabilmesi ise oyun severlerin oldukça beğeneceği bir özellik. Işıklandırma anlamında maalesef cihazda beyaz renkten başka bir seçenek bulunmuyor.

Oyun İşlevleri

Özellikle Logitech G600 incelememizde değerlendirdiğimiz oyuncu faresi ile oldukça iyi bir ikili oluşturduğuna inandığım G710+ sadece oyuncular için değil yazı yazanlar için de kaliteli bir araç. Zira hem görece sessizliği hem de tuş rahatlığı ve ışıklandırma sayesinde yazı işlerini de rahatça tamamlamaya olanak sunuyor. Yaptığım denemelerde yazı yazma hızımda ortalama %20’den fazla artış yakalamam Logitech G710+’nın ne kadar başarılı bir iş yaptığını gösteriyor.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

MMO yani devasa online oyun severler de elbette Logitech G710+’da unutulmamışlar ve klavyenin sol kısmında turuncu bir alanda ayrı olarak konumlandırılmış “G” tuşları sayesinde online oyunlarda sıklıkla kullanılan makroların dilediğiniz gibi ayarlanabilmesi ve kısayollara konulabilmesi sağlanmış. 6 adet bulunan G tuşları klavyenin üst tarafında bulunan 3 adet “M” tuşu sayesinde esasında toplam 18 farklı işleve yönlendirilebiliyor.

61


Ürün İncelemesi / Logitech G710+ Klavye

Kullanım Kolaylığı Standart klavye kullanıcıları bilirler, bastığınız tuşlardan en fazla 3 ya da 4 tanesinin aynı anda çalışabilmesi çok tuşlu kısayollar kullanmak isteyenlerin kabusu gibidir. G710+ ise tam 26 tuşa kadar aynı anda basabilmenizi sağlıyor ve aynı anda bütün elinizi klavyeye bastırsanız bile bastığınız harfler eksiksiz bir şekilde aynı anda ekranda beliriyor. Karmaşık kombolar gerçekleştirmek isteyip de yapamayanlar için düşünülmüş bu özellik örneğin yarış oyunları gibi oyunlarda aynı anda gaz, dönme tuşları ve diğer başka tuşlara basmanıza olanak veriyor.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Klavyenin bir diğer özelliği ise oyun/masaüstü modu adlı bir buton barındırması. Oyunlar sırasında yanlışlıkla Windows tuşuna basanlar için konulan bu tuş yardımıyla Windows tuşu kilitlenebiliyor ve artık oyunlarda rahatsızlık vermiyor.

62


Ürün İncelemesi / Logitech G710+ Klavye

Eksikler Elbette ürünün bazı eksik yanları da bulunuyor. Bunlar arasında kutusundan program CD’sinin çıkmamasını büyük bir eksiklik olarak görüyorum. Zira kimi kullanıcılar internette klavye yazılımını indirecek linki aramak istemeyebilirler yahut o an internete bağlanacak durumda olmayabilirler. Her ihtimale karşı kutuda bulundurulması gereken basit bir CD’nin yokluğu ürünün kalitesine pek yakışmıyor. Ayrıca klavyenin ön tarafında bulunan el koyma kısmı sökülüp takılabilir olsa da takılma kısmının kolaylığı kadar sökülme kısmı da o kadar rahat olduğu için yanlışlıkla yerinden fırlayabiliyor. Özellikle klavyenin yerini değiştirmek ya da kaydırmak istediğinizde birdenbire elinizde kalan bu parça açıkçası biraz rahatsız edici.

Bunun yanında ışıklandırmaların renginin değiştirilememesi ve hep beyaz renk kullanmak zorunda olmak, kasa ışıklandırmalarına bile dikkat eden oyuncuların estetik olarak hoşuna gitmeyebilir. En azından 3 renk seçeneği gibi bir özelliğin üründe olması beklentilerim arasındaydı.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Makrolar tanımlayabilmek için “M” tuşlarının kullanımı gerekiyor ancak Logitech’in kendi yazılımı yüklenmeden bu butonların kullanımı da mümkün olmuyor. Basit bir klavye içi hafıza birimi ile halledilebilecek bu konu sizi oyunlarda Logitech’in yazılımına maalesef bağımlı kılıyor. Arkaplanda çok yazılım çalıştırmayı sevmeyenler için eksi olan bu durum da kullanıcıya göre değişik tepkiler verilmesine neden olabilir.

63


Editörden

ÖYLE BİR KÖŞE YAZISI YAZDIM Kİ! Basılısından ne hayır gördüm ki dijitalinden göreyim!

Malumunuz Türkiye’de gazetecilik pratikte var ancak fiilen pek de ortada görünmüyor. Habercilik ve gazetecilik kelimeleri gittikçe iç içe geçen iki kavram. Bunda bir dönem haberlerin neredeyse tümünün gazete üzerinden sunulmasının doğrudan etkisi var. Daha sonra televizyonlar eklendi bu sunum yöntemine. Son zamanlarda da internet müdahil oldu. Sunulan ve sunulmayan haberler değil söylemek istediğim. Söylemek istediğim, dijitalde de var olan klasik medyanın ve onu örnek alan diğer ana akım haber sitelerinin Türk okurlarını sadece kazanç kapısı olarak görmeleri ve buna yönelik içerik sunmaları. Sözüm ona gazeteciler ve haberciler, işlerinin kutsallığının son derece aksi yönde içerik sunuyorlar. Hoş, 10 - 15 yarı çıplak kadın fotoğrafından oluşan erotik galeriler, aslında hiçbir önemi olmayan popüler kültüre dair malzemeler ve daha birçok seviyesiz içerik materyallerinin geniş alanlar kapladığı mecranın zaten kutsal olduğunu kimse iddia edemez sanırım. “Canlı yayında şok itiraf”, “Öğretmeni yakan pozlar”, “Öyle bir rahatsızlığı var ki”, “ünlü oyuncudan inanılmaz sözler” ve daha nice kandırmacaya dayalı başlıklara fazlasıyla yer veren Türk internet medyasının yeri geldiğinde “efendim işte eğitim şart, ah şu cahilliği bir yenebilsek” şeklindeki yapmacık temennileri de ayrı bir komedi.

Onur ŞENDERE/ Editör

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Aslında gazetesindeki bir sayfada %15-20 dolaylarında metin, kalanında dev fotoğrafların ya da resimlerin yer aldığını düşünürsek şunu söylemek daha isabetli olur: Basılısından ne hayır gördüm ki dijitalinden göreyim! Eğer anne babaysanız mutlaka çocuğunuza; bir ağabey ya da ablaysanız kardeşinize veya kardeşlerinize; bir öğretmenseniz ücretsiz olarak öğrencilerinize yani kim olursanız olun çevrenizdekilere lütfen bilgi ve yorum farkını detaylıca anlatınız, öğretiniz. Zira içerik üreten mecralar ziyaretçilerinin hangi içeriği hangi kalitede aradıklarını daima gözeterek işlerini yaparlar, gerekirse değişikliklere giderler.

65


Oyun İncelemesi / En İyi 10 Açık Dünya Oyunu

En İyi 10 Açık Dünya Oyunu

Hazırlayan: Enis Kirazoğlu

Her oyuncunun oynamaktan hoşlandığı bir tür var ise o da açık dünya (sandbox, open world) türündeki oyunlardır. Strateji de sevse, RPG de sevse, FPS de sevse açık dünya oyunlarına "hayır" diyen bir oyuncu görmeniz oldukça zor. Geniş bir evrende serbest bir gezme imkanı sunan bu açık dünya oyunları için bizler de bir 'en iyi 10 oyun listesi yapalım dedik. Sadece son yıllarda çıkmış, en iyi 10 açık dünya oyununu nedenleri ile birlikte bir sıraya yerleştirdik (eski oyunları da sıralamaya katsaydık işin içinden çıkılması çok zor olurdu). Not: Ayrıca listeye WoW ve MineCraft gibi online oyunları da eklemedik. İşte karşınızda son yılların en iyi 10 açık dünya oyunu:

10 Oyunun dünyasını yaratmak için Unutulmuş Diyarlar evreninin yaratıcısı R.A Salvatore, oyunun karakter tasarımları için Spawn'ın yaratıcısı Todd McFarlane ve son olarak da oyunun baş yapımcısı; Morrowind ve Oblivion oyunlarının baş tasarımcısı olan Ken Rolston. Bu saydığım 3 isim de tek bir oyun için, Kingdoms of Amalur: Reckoning (KoAR) için, bir araya geldiler. RPG/Aksiyon türündeki KoAR, Şubat 2012 tarihinde piyasaya çıktı. Geniş ve renkli dünyası, hızlı ve akıcı kombat sistemi ve onu benzerlerinden farklı kılan yetenek ağacı sistemiyle RPG severlerin ilgisini çekti. Eğer bir devam oyunu çıkarsa (ki geliştiriliyor) ve ilk oyundaki hatalarını tekrarlamazlarsa Elder Scrolls serisine bir rakip gelebilir.

9

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Son yılların en popüler serisi Assassin's Creed'in en son oyunu geçtiğimiz aylarda piyasadaki yerini aldı. Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen Assassin's Creed 3, Amerika'nın bağımsızlığını kazanma dönemini anlatıyor. Bir vahşi olan karakterimiz Connor, İngilizler ile Amerikalılar arasındaki bu savaşta taraf olmamaya çalışarak, kendi amaçlarının peşinde koşuyor.

66

Seride kritik değişikliklere giden Ubisoft, Assassin's Creed 3 ile birlikte oyunun animasyon, grafik ve dövüş altyapılarını değiştirerek karşımıza yepyeni görünen bir oyun çıkardı. Connor; Ezio ve Altair'e göre daha hızlı, çevik ve öldürücü bir karakter olarak karşımıza çıktı. Ayrıca karakter olarak da bu iki kahramandan çok farklı bir kişiliğe sahip olan Connor'ı tek oyunla benimsedik. Assassin's Creed 3 belki kusursuz bir oyun değildi, ancak yakın zamanda oynadığımız en kaliteli açık dünya oyunlardan biriydi.


Oyun İncelemesi / En İyi 10 Açık Dünya Oyunu

8 BioWare tarafından geliştirilen Mass Effect serisi, farklı diyalog sistemi, RPG ve aksiyonu başarılı harmanlamasıyla oyuncular tarafından oldukça beğenildi. BioWare, serinin 2. oyununda RPG dozajını biraz düşürüp aksiyon dozajını arttırdı. RPG dozajının düşmesi bazı oyuncuları rahatsız etse de oynanış dinamikleri ve senaryo örgüsü konusunda çıtanın bir üst noktaya çıkması oyuncuların Mass Effect 2'yi ilk oyuna göre daha çok benimsemesine sebep oldu. Üstelik mekanlar, silahlar ve karakterler bizlere tam bir bilim kurgu havası yaşatmayı başardı.

7 Ubisoft bu sene açık dünya oyunlarında oldukça başarılı işler çıkardı. Assassin's Creed 3'ün ardından çıkan Far Cry 3, oyuncuları ıssız bir adada hayatta kalmaya davet etti. Eğer bu daveti kabul eden şanslı oyunculardansanız son yılların en başarılı FPSlerinden birini tecrübe etmişsinizdir demektir. Jason Brody ile beraber hayatta kalmaya ve arkadaşlarımızı kurtarmaya çalıştığımız Far Cry 3 bizlere nefes kesici bir ada atmosferi sunmayı başarmıştı. Vahşi hayvanlar, ada yerlileri, askerler derken oradan oraya görev peşinde sürüklendik. Adada yapılabilecek tonlarca görev, ele geçirelecek onlarca outpost, avlanacak yüzlerce hayvan bizleri bekliyordu. Üstelik oyunun doğasında yer alan 'düşmana stratejik yaklaşma' oynanışı sayesinde yaptığınız hiçbir şey birbirini tekrar etmiyordu. Bu, size bırakılan çeşitlilik ve harika ada atmosferi Far Cry 3'ü son yılların en iyi açık dünya oyunlarından biri yapıyor.

6 ŞUBAT 2013 • tamindir.com

"Ezio Auditore da Firenze!"... İsim tellaffuzu en zevkli oyun kahramanlarından biridir Ezio. Assassin's Creed 2 ile hayatımıza giren genç 'assassin', zirve dönemini Assassin's Creed Brotherhood oyunu ile yaşadı. Muazzam Roma şehrinin eşliğinde Ezio ile, Templerları ortadan birer birer kaldırmak paha biçilmezdi. Sinematik anlatımı güçlenmiş, oynanış mekanikleri gelişmiş, sunum dilini güçlendirmiş bir oyun olarak karşımıza geldi Assassin's Creed Brotherhood. AC 2'den sonra daha iyisi yapılabilir mi, sorusuna, adeta Ubisoft'un cevabı oldu. Yapıtlar satın almak, eşyalar satın almak, kendi suikastçı loncanızı kurmak, şehir içinde at sürebilmek gibi ufak ama etkili özellikleri bizlere müthiş bir atmosfer ile sunan oyun, son yılların en iyi açık dünya oyunlarından biri olmayı sonuna kadar hak ediyor.

67


Oyun İncelemesi / En İyi 10 Açık Dünya Oyunu

5 "Bethesda'dan babam çıksa yerim." Son yıllarda bu cümleyle çok karşılaşmış olabilirsiniz. Fallout, Skyrim, Dishonored derken Bethesda, oyuncular üzerindeki güvenini gittikçe sağlamlaştırdı. Ancak bu her zaman için her konuda böyle değildi. Black Isle ile bütünleşmiş Fallout serisinin, isim hakları uzun yılların ardından Bethesda tarafından alındı. Yeni oyunu Bethesda'nın yapacağını duyan Fallout hayranlarıysa konuya çekinceli yaklaştılar. Bethesda, her ne kadar Morrowind, Oblivion gibi oyunlarıyla kalitesini kanıtlamış olsa da Fallout markası, hayranları için daha farklı bir anlam taşıyordu. Ancak oyuncuların korktuğu olmadı (en azından çoğu oyuncunun) ve Bethesda, kendi sisteminin üzerine Fallout'un eşsiz atmosferini ustalıkla monte etmeyi başardı. Bu durumdan kazançlı çıkan oyunculara da yapacak tek bir iş kaldı: Fallout 3'ü sömürmek! Wasteland'in eşsiz post apokaliptik atmosferi, her an her yerde sizi yakalayabilecek bir macera, V.A.U.L.T sistemi ve pip-boy'uyla Fallout 3, adını en başarılı RPG ve açık dünya oyunları arasına yazdırdı.

4

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Christopher Nolan'ın The Dark Knight üçlemesiyle sinema salonlarında yükselen Batman, oyun dünyasındaki yükselişini de Rocksteady Studios'a borçludur.

68

Rocksteady, ilk Batman oyunuyla adeta oyuncuları sol kroşe ile nakavt etmişti. Filme yakın tarihlerde çıkan ilk oyun Batman Arkham Asylum'a oyuncuların büyük bir kısmı, "filmin etinden sütünden faydalanacak" bir oyun gözüyle bakıyordu. Ancak Rocksteady, Nolan'ın The Dark Knight serisinden çok daha farklı bir iş çıkararak kendi Batman tanımını ortaya koydu. Ve ortaya çıkardığı kaliteli iş ile herkesin takdirini kazandı. İlk oyunun akabinde duyurulan Batman Arkham City ise tam bir gövde gösterisiydi. Oyundaki tatmin edici çeşitlilik ve doluluk son yıllarda hiç bir oyunda göremeyeceğiniz seviyedeydi. Batman çizgi romanlarında bu zamana kadar yer almış neredeyse herkesi oyuna ekleyen Rocksteady'nin yeni bir Batman oyununda hangi kötü karakteri kullanacağını hala merak ediyorum. Ra's Al Ghul, Bane, Deadshot, Joker ve daha nicesi. Karakterlerin dışında, ilk oyundaki çığır açan dövüş sistemini de başarıyla geliştiren ekip, bu zamana kadar çıkmış oyunlar arasında en başarılı yakın dövüş sistemine sahip oyunu ortaya çıkarmayı başarmış. "Süper kahraman neymiş! Batman falan sevmem ben!" demeyin; bu oyun, insanın Batman'e bakış açısını değiştirir.


Oyun İncelemesi / En İyi 10 Açık Dünya Oyunu

3 Bazı GTA hayranları San Andreas'ı bazılarıysa GTA 4'ü daha iyi bulur. İki tarafında kendince haklı sebepleri var. Ancak ben bu yazıda neden GTA 4'ün daha iyi olduğunu açıklamaya çalışacağım. GTA 3, Vice City ve San Andreas'ı hatırlarsınız değil mi? Peki şu iğrenç oyuncak helikopter görevlerini de hatırlarlıyor musunuz? İşte ben, büyük bir GTA hayranı olarak bu ve benzeri görevler yüzünde seriden nefret etme noktasına geldim. Hikayeye bir katkısı olmayan, tamamen arcade mantığında, sizi zorlamak için yapıldığı belli, çok nadir karşınıza çıkan görevlerdi bunlar. İşte bu sebeplerden dolayı; GTA'yı her ne kadar çok sevsem de Mafia'nın her zaman bende ayrı bir yeri olmuştur. Nedeni daha iyi bir açık dünya sunması değil, daha iyi bir hikaye sunumunu ve görev tasarımını bizlere aktarmasıydı. GTA gibi müthiş bir gücün, ciddi bir hikaye ve görev sunumuyla birleşeceği günü iple çektim. Ve sonunda Rockstar bana GTA 4'ü bahşetti. GTA serisine özgü uç karakterleri koruyan ama ustaca düşünülmüş bölüm tasarımlarıyla hikaye örgüsünü oyuna ekleyen Rockstar, GTA 4'ü benim için baş tacı yapmıştı. Tabii ki oyunun San Andreas'a göre eksiklikleri vardı. Bulunduğu şehir küçülmüş, etkileşimler kısmen azalmıştı. Ama oyun bizi hikayenin içine öyle bir çekiyordu ki bu detaylar sizin için önemsiz kalıyordu.

2 Geldik bir Bethesda oyununa daha. İzninizle ben bu oyuna "ömür çürüten" demek istiyorum. Çünkü; insanların sosyal hayatla ilişiğini kesen, işten güçten alıkoyan, "aaa karnım açıkmış" dedirten bu oyun ömür çürütenden daha farklı bir isme sahip olamaz. İlk ejdarha dövüşünüzden, ilk fus ro dah atışınıza; ilk dizinize ok yedikten, devi ilk dize getirişinize kadar bir dolu macera ve bir dolu anı barındırıyor Skyrim. Bethesda, her karesi buram buram yaşam kokan o karlı ve dağlı Kuzeyli atmosferini ekranlarımıza taşımayı başardı. Hatta ekranlarımıza taşımakla kalmayarak bizi o ekranların içine taşıdı.

Çıktığı sene tüm ödülleri toplayan Skyrim, bunu sonuna kadar hakettiğini, kendisini oynayan her oyuncuya gösterdi. Elder Scrolls Online'ın hazırlandığı şu günlerde umarı Skyrim gibi tek kişilik hikaye moduna önem veren oyunlar çıkmaya devam eder.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Bugün, ilk kez tanışan iki Skyrim oyuncusunu bir masaya oturtsanız ve onları 1 hafta orada bıraksanız geri geldiğinizde hala birbirlerine Skyrim hikayelerini anlatıyor ve şaşırıyor olurlar. Zaten Skyrim'in güzelliği de burada; herkese kendi macerasını yaşatıyor. Keşfedilecek sayısız yer, karşılaşacak sayısız macera o kadar çok ki oyunun 15 saatini deviren iki oyuncunun oyunda aynı görevleri yapmama şansı bile var.

69


Oyun İncelemesi / En İyi 10 Açık Dünya Oyunu

1 Vahşi batı temasına sahip bir oyuna uzun zamandır hasrettik. Tamam belki son yıllarda Gun ve Call of Juarez gibi akılda akılda kalıcı birkaç oyun çıktı. Ancak hiçbiri aradığımız o vahşi batı atmosferini bize tam olarak solutamadı. Fakat devreye Rockstar girdi ve Red Dead Revolver'ın devamı olarak görebileceğimiz bir oyunun duyurusunu yaptı: Red Dead Redemption. Red Dead Redemption (RDR), ilk tanıtım videosunda bile, ben hayalini kurduğunuz vahşi batı temalı oyunum, mesajını veriyordu. John Marston'ın hikayesini anlatan RDR, gerek harika senaryosu ve sunumu gerekse sizi iliklerinize kadar kovboy gibi hissettiren atmosferiyle tüm zamanların en iyi oyunları arasına adını yazdırabildi. Rockstar oyun yapma işini çok iyi beceriyor. RDR'de bunun en iyi örneği. Vuruş hissi, animasyonlar, yapılabilecek tonlarca kaliteli görev, mini oyunlar, rastgele olaylar ve daha bir çok detay RDR'nin en iyi açık dünya oyunlarından biri olmasını sağlıyor. Üstelik senaryosu da bu listedeki oyunların hepsinden daha çok sizi sarıyor. Bunun sebebi sadece çok iyi bir senaryoya sahip olması değil, aynı zamanda bunu usta bir yönetmen gibi bize sunabilmesiyle başarıyor Rockstar. Eğer RDR'yi oynamadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Ne yapın, ne edin muhakkak bir yerlerden bu oyuna ulaşmaya çalışın. Çünkü RDR sadece son yılların en iyi açık dünya oyunu değil; en iyi oyunlarından da biri.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Listedeki oyunları tamamladığımıza göre, şöyle baştan bir daha listeyi gözden geçirelim.

70

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1 Giriş paragrafında dediğim gibi, liste belki hoşunuza gitmemiş olabilir. Eğer aralarında iyi bulmadığınız bir oyun varsa nedenlerini yazabilir veya kendi listenizi paylaşabilirsiniz. Eğer yapmamız için öneride bulunacağınız başka bir 'en iyi listesi' varsa fikirlerinizi bekliyoruz. Hepinize iyi oyunlar! 28


www. oyunkol u. com


Mobil / Tablet İnceleme

Piyasadaki En İyi 7”lik Tableti Daha Yakından Tanımaya Hazır mısınız?

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Hazırlayan: Can ÇEVRİM

72

Arama devi Google tablet piyasasında Apple iPad Mini ve Amazon Kindle Fire gibi ciddi rakipleri olmasına karşın kendi adıyla Google Nexus 7’yi piyasaya sürerek bu alanda da ne kadar iddialı olduğunu herkese gösterdi. Kendi adını taşıyan 7 inçlik tableti için teknoloji devi ASUS ile anlaşarak Android Jelly Bean işletim sistemine sahip ve NVIDIA Tegra 3 SoC dört çekirdekli işlemciye sahip modelini çok uygun fiyatlarla piyasaya sürdü. Nexus 7’nin ilk partisiyle birlikte kullanıcılara 8 GB ve 16 GB depolama alanına sahip iki farklı model sunuldu. Cihazın 8 GB’lık sürümü birçok kesim tarafından eleştirilmiş olsa da 199 dolar gibi bir satış fiyatına sahip olduğu düşünüldüğünde ve fiyat performans karşılaştırılması yapıldığında gerçekten de beklentileri sonuna kadar karşılayabilecek bir cihaz olarak dikkat çekti.


Mobil / Tablet İnceleme

Nexus 7 Teknik Özellikler Boyut: 198.5 x 120 x 10.5 mm Ağırlık: 340 g Ekran: Corning Glass Çizilmez Cam Ekran Çözünürlüğü: 1280*800 Piksel Led Aydınlatmalı IPS ekran (216ppi) Ekran Boyutu: 7” Disk Kapasitesi: 16 GB & 32 GB RAM: 1 GB Kamera: Var (Ön Kamera) 1.2 MP Video Kayıt Çözünürlüğü: 720 p 1280x720 İşlemci: Nvidia Tegra 3 1300 MHz A9 Quad-Core (4 Çekirdekli) Grafik İşlemci: ULP GeForce Batarya : 4325 mAh Li-Ion Batarya NFC Desteği: Var Ek Özellikler: Dijital Pusula, Işık, Yön ve İvme Sensörü

Kutu İçeriği Nexus 7 Tablet USB Bağlantı Kablosu Güç Adaptörü Kullanım Kılavuzu Kulaklık (Yok) ASUS’un yeni TruVivid motoru ve 1280 x 800 IPS görüntü sunan ekran zıt renkler ile kullanıcılara gerçekten mükemmel bir görüntüleme deneyimi sunmakta. Ayrıca 1.3 GHz hızındaki dört çekirdekli Tegra 3 işlemcisini 12 çekirdekli GPU ile kombine olarak kullanan cihaz sizlere mükemmel bir multimedya ve oyun deneyimi sunabiliyor.

25

ŞUBAT2013 • tamindir.com

Bu şık cihazın fiyatını alt noktalarda tutabilmek için gereksiz görülen tüm bağlantı noktaları arındırılmış ve sadece bir Micro USB ve ses girişi bırakılmış. Bunun dışında 3G desteği bulunmayan cihaz üzerinde, arka kameraya da yer verilmemiş. Böylece ilk parti Nexus 7’ler için 8 GB’lık model 199 dolardan, 16 GB’lık model ise 249 dolardan piyasaya sürülebildi.

73


Mobil / Tablet İnceleme

Giriş Hayatımızın içinde hepimizin farklı alışkanlıkları vardır ve elimizdeki teknolojik aletleri farklı yerlerde farklı şekillerde kullanırız. Örneğin ben günümün büyük bir bölümünü ofiste ve evde bilgisayar başında geçiriyorum. Özellikle masaüstü bilgisayar her zaman tercihim olmuştur. Ev ve ofis dışında gerekli durumlarda akıllı telefonum ile internete girerek o an yapmam gereken işleri halletmeye çalışırım. Bunun dışında kalan durumlarda; örneğin evde bilgisayar başında oturmaktan yorulduğumda tableti elime alır yatağıma uzanır ve sosyal medya hesapları, haber siteleri, epostalar ve yeni uygulamaları takip ederim. Aslını söylemek gerekirse tabletler akıllı telefonlara ve dizüstü bilgisayarlara göre çok daha kullanışlılar ve daha uzun bekleme süresine sahipler. Bu nedenle bazen keşke tüm işlerimizi kolayca elimizde taşıdığımız tabletlerle yapabilsek diye düşünmüyor değilim. Ama gelin görün ki şu an için bu düşündüklerimi gerçekleştirmek pek mümkün görünmüyor ama ilerleyen zamanlarda neden olmasın değil mi?

Tasarım

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

İlk bakışta Nexus 7’nin dış görünüşü, 200 dolarlık satış fiyatını düşündüğünüz zaman gerçekten çok şık ve şaşırtıcı derecede kaliteli. Cihazın kasası oldukça iyi kalitede ve arka bölümdeki dokulu yapısı sayesinde gerçekten çok iyi bir tutuş deneyimi sağlıyor. Tek elinizle rahatlıkla taşıyabileceğiniz ve kullanabileceğiniz Nexus 7 avuç içerisinde oldukça dengeli duruyor. Normal tabletleri göz önüne aldığını zaman Nexus 7, 340 gramlık ağırlığıyla gerçekten çok hafif bir cihaz ve elinizde tutmak için yeterince konforlu.

74 25

Daha öncede söylediğim gibi cihazın maaliyetini düşük tutmak adına, kasası üzerinde sadece bir mikro USB portu ve altındaki ses jakı ile birlikte geliyor.


Mobil / Tablet İnceleme

IPS Görüntü Tabletlerin temel ve en önemli bileşenlerinden olan ekranın normal şartlar altında düşük fiyatlı bir cihaz satın aldıysanız kaliteli olmasını beklemek yanlış olacaktır. Gelin görün ki Nexus 7 için aynısını söylemem mümkün değil. Çünkü 1280x800 piksel LED aydınlatmalı IPS ekran çözünürlüğünü 216ppi ile sunan Nexus 7 aynı zamanda Corning Glass çizilmez camıyla da gerçekten çok başarılı ve piyasada gördüğünüz üst kalite cihazlara kafa tutabilecek noktada.

Sizler için iPad, Galaxy Note 2 ve Nexus 7 ekran görüntülerini karşılaştırmak için çektiğimiz fotoğrafı gördüğünüz zaman söylemek istediklerimi az çok anlayacaksınız.

Android 4.1 ile Birlikte Gelen Yeni Özellikler ve Uygulamalar Yeni Android işletim sistemi Ice Cream Sandwich üstüne inşa edilen Jelly Bean 4.1 ile Google kullanıcılarına çok daha gelişmiş bir arama ve sesli arama deneyiminin yanında daha hızlı ve daha akıcı bir arayüz sunuyor.

Project Butter: Google’ın Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonların kullanıcı arayüzleri üzerinde

yaşanan geç yanıt verme ve tutarsızlık sorunlarının önüne geçmek için başladığı ilk ciddi giriş olarak dikkat çekmiştir. Android 4.0 ile her şey çok daha iyi duruma gelmiş olsa da tam anlamıyla yeterli olmamıştı. iOS ve Windows Phone’un hem daha tutarlı hem de daha akıcı olarak çalıştığını düşündüğümüz zaman Google tarafından böyle bir hamlenin gelmesi gayet normaldi. Bu noktada Google, VSync (dikey senkronizasyon) ve Triple Buffering (üçlü arabellekleme) gibi tanınmış teknikleri tanıttı. Çok detaya girmeden, VSync temelde LCD ekran yenileme ile ekran değişikliklerini eşitler. VSync ekran işleme ile ilgili birçok şeyin temel parçasıdır ve açıkçası yeni bir özellik olarak geliştirilen işletim sisteminde görmek beni şaşırtmıştı.

Şimdiki ve önceki kullanıcı arayüzlerini bire bir test etmek için çok farklı araçlar kullanmamış olsak da Nexus 7'de yeni işletim sistemiyle birlikte arayüz ve uygulamalar arasında geçişler inanılmaz hızlı ve akıcı. 25

ŞUBAT2013 • tamindir.com

Dokunmatik ekran duyarlılığı konusunda da geliştirmeler yapan Google, anlık fiziksel bir temasla aynı anda cihazların reaksiyon göstereceğini bildirdi. Daha önceleri Android üzerinde çok etkili olmayan dokunmatik sistemi, yine Jelly Bean ile giderilmiş oldu. Nexus 7 üzerinde kullanılan NVIDIA ile donanım ve yazılım üzerindeki kombinasyon sayesinde ekran üzerinde oluşan gecikme minimum süreye çekilmiştir. Sonuç ise gerçekten çok daha hızlı tepki süresini beraberinde getirmiştir.

75


Mobil / Tablet İnceleme

Yeniden Boyutlandırılabilir Araç Çubukları Farklı ve dikkat çeken özelliklerden birisi de ekran üzerinde gördüğünüz araç çubuklarını veya diğer adıyla “widget”ları istediğiniz şekilde elle boyutlandırabilmeniz. 7 inçlik bir ekrana sahip olduğumuz için açılış ekranında bulunan araçları istediğimiz gibi boyutlandırarak ekranın ne kadarlık bir bölümünü kaplamasını istediğimize kolaylıkla karar verebiliyoruz. Tek yapmamız gereken “widget”ı normal bir şekilde basılı tutarak taşımak ve sonrasında ekranın etrafında beliren yuvarlak noktalar sayesinde “widget” boyutunu sürükle bırak yöntemiyle ayarlamak.

Akıllı Klavye Google, Jelly Bean ile her ne kadar klavyenin geliştirilerek daha akıllı bir hal aldığını duyurmuş olsa da ben kendi testlerim sırasında gerçekten çok büyük farklılıklar gördüğümü söyleyemeyeceğim. Genel olarak klavyeyi değerlendirmemiz gerekecek olursa emin olun çok rahat bir kullanıma ve süper hızlı bir tepki süresine sahip olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında konuştuğumuzu yazdırabilmemiz yeni gelen havalı özelliklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Açıkçası ekrana dokunarak yazı yazmaktansa bu yöntem birçok kullanıcıya çok daha hızlı gelebilir. Bu uygulamanın tek kötü yanıysa etkin bir veri bağlantısı gerektirmesi ve bu mevcut olduğunda bile, sunucudan bir yanıt gelmeden önce bir gecikme olmasıdır. Geliştirilen konuştuğunu yazabilme özelliği ise her ne kadar eskisinin üzerine inşa edilmiş olsa da çok daha iyidir. Fark yaratan özelliği ise sesli işleme yapmak için sunucuya ihtiyaç duymamasıdır. Gerekli tüm işlemleri sizin için telefonunuz yapar. Bu tabii ki hiçbir veri bağlantısı gerekli olmadığı anlamını taşımaktadır. Bu sayede istediğiniz her zaman kolayca çalışır ve istek ile tepki arasında gecikme süresi de ortadan kalkmış olur. Böylece verimlilik artar. Açıkçası Google'ın ses tanıma sisteminin Apple'ın Siri'sinden çok daha başarılı olduğunu söylersem hiç de yanlı bir bilgi olmayacaktır. Google noktalama gibi ayrıntıları ve dikte sırasında çok daha uzun cümleleri rahatça tanımlayabilmektedir. Özellikle kullandığınız yabancı dil aksanınız çok iyi olmasa da Google'ın ses tanıması söylediklerinizi oldukça iyi şekilde dikte edebilmekte. Sonuç olarak Google kalitesi bu noktada da kendisini gösteriyor ve sürekli olarak daha iyiye gidiyor.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Yeni Kamera Uygulaması

76

Nexus 7 bir arka kameraya sahip olmadığı için resim galerisi ve kamera arasındaki navigasyon sistemini denemek için şansımız olmuyor. Yine de görünen o ki ön kamerası sayesinde yaptığınız çekimlerden sonra fotoğraflarınız için kolayca önizleme yapma şansına sahip olabiliyorsunuz. Daha önceki sürümlerde olduğu gibi çekilen fotoğraf sonrasında galeriyi açmak zorunda kalmıyor olmamız gerçekten büyük rahatlık. Aynı zamanda bir fotoğrafı silmek de oldukça kolay bir hal almış. Tek yapmanız gereken fotoğrafı tutarak ekranın dışına sürüklemek, hepsi bu. Ayrıca eski versiyonlarla karşılaştırıldığında resimler arasında geçiş animasyonları çok daha güzel ve gerçekten çok hızlı.


Mobil / Tablet İnceleme

Geliştirilmiş Bildirimler

Arama - Yeni Kullanıcı Arayüzü

Geliştirilen bildirimler menüsü sayesinde artık bildirim paneli üzerinde doğrudan e-postalarınıza kolayca ulaşabileceksiniz. Basit iki parmak hareketiyle sol üst bölümdeki bildirim menüsünü aşağı çekerek, gelen bildirimlerden istediğinize tek dokunuşla ulaşabilirsiniz.

Jelly Bean ile Google Arama'larında özel sonuçlar farklı tasarımlar ile karşınıza geliyor. Her ne kadar yeni bir kavram olmasa da mobil deneyimini arttırmak için kullanıcılara sunulmuş yaratıcı bir özellik olarak dikkat çekiyor.

Eğer geç kaldığınız veya katılamadığınız bir bildirim var ise kolayca arama yaparak bunlara ulaşabiliyor olmanız da gerçekten güzel düşünülmüş bir özellik olarak dikkat çekiyor.

Örneğin bulunduğunuz şehrin hava durumu ile ilgili bir arama yaptığınız zaman, o konuma ait haftalık hava durumu çizelgesi karşınıza farklı bir görünüm altında geliyor.

Google ve Asus iş birliğiyle hayata geçirilen ve Google’ın kendi adını taşıyan 7 inçlik tableti Google Nexus 7 aynı zamanda varsayılan internet tarayıcısı olarak Google Chrome’u kullanan ilk tablet olarak da dikkat çekiyor. Bu noktada Google Chrome ile Nexus 7 kullanıcılarına gerçekten hızlı, akıcı ve mükemmel bir web deneyimi sunuyor. Sayfa açılış hızı yüksek ve sayfalar arasındaki geçişler akıcı. Testler sırasında herhangi bir şekilde sayfalarda donma takılma ve benzeri bir sorun ile karşılaşmadığımı da dile getirmeden edemeyeceğim. 25

ŞUBAT2013 • tamindir.com

Google Chrome ile Mükemmel Web Deneyimi

77


Mobil / Tablet İnceleme

Video Oynatma 1280x800 IPS paneli her tür içeriğin sunumu konusunda gerçekten çok başarılı. Wi-Fi üzerinden veya Youtube üzerinden izlediğim HD videolar derin bir kontrast altında gerçekten harika bir görüntü kalitesi sunuyor. Yine Wi-Fi aracılığı ile aynı videoları iPad üzerinde de oynattığımızda her iki cihaz da benzer görüntü kalitesini ve akıcılığını kullanıcılara sunuyor. Bu nokta Nexus 7'nin ekran ve görüntü kalitesi gerçekten çok ama çok başarılı diyebilirim.

Hoparlörler ve Ses Nexus 7'nin arka panelinde alt bölümü kaplayan büyük bir hoparlör mevcut ve ses çıkışı olarak yeterli seviyede. Nexus 7 ile hoparlör üzerinden müzik dinlerken seste bozulmalar ve çatlamalar olduğuyla ilgili şikayetler olduğunu duymuş olsam da ben bu tarz bir sorunla karşılaşmadım. Ses gayet kaliteli ve tatmin edici dersem bu noktada yalan söylemiş olmam. iPad ile karşılaştırdığımızda ise aynı ses düzeyinde iPad'in daha fazla ses çıkışı sağladığını ama ses kalitelerinin eşdeğer olduğunu bilmenizde de bence fayda var.

Oyun Performansı Nenamark Grafik testi sonuçlarına göre Nexus 7, Tegra 3'ün 1.6 GHx hızında çalışan Asus Transformer Pad Infinity'nin ardından ikinci sırada kendisine yer bulmayı başarıyor. Bu sonuç, 3D oyunlar için grafik performansının gerçekten çok iyi olduğu anlamına gelir. Özellikle gerçek anlamda 3D grafiklerle donatılmış bir oyun olan Dead Trigger'ı Nexus 7 ile denediğim zaman herhangi bir takılma olmadan oyunu rahatlıkla oynayabildim. Hem performans hem de görüntü kalitesi göz önünde bulundurulduğunda Nexus 7 gerçekten mükemmel bir oyun deneyimini kullanıcılara sunabilen bir cihaz.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Sistem Performansı

78

Uygun fiyatına rağmen performansına baktığımız zaman Nexus 7 şu an için piyasada satın alabileceğiniz en güçlü 7 inçlik tablet diyebiliriz. Nexus 7 gerçekten performans arayan kullanıcılar için ideal bir cihaz. 7 inçlik bir tabletten bekleyebileceğinizden çok daha fazlasını kullanıcılarına sunuyor.

Batarya Ömrü Asus tarafından açıklanan bilgilere göre Nexus 7 teorik olarak 9.5 saatten daha fazla bir batarya ömrüne sahip. NVIDIA tarafından açıklanan rakamlara göreyse 8 saatlik HD video oynatma, 10 saatlik kitap okuma ve 10 saatlik web gezintisi süresine sahip.


Mobil / Tablet İnceleme

Normal Kullanım ve Batarya Ömrü Nexus 7 tam şarj olmuş şekilde günlük normal kullanım ile ortalama 20-24 saat kadar rahatlıkla kullanılabiliyor. Oyun oynamak, sosyal hesapları gezinmek, müzik dinlemek ve e-posta hesaplarını kontrol etmek günlük eylemler arasında düşünüldüğünde gerçekten başarılı diyebiliriz.

Az Kullanım ve Batarya Ömrü Tabletimizi çok fazla zorlamadan uygulama kontrolü, incelemem için fotoğraf çekme gibi işlemler sonrasında ortalama olarak 40-44 saat arasında bir bekleme süresi oldu.

Şarj Olma Süresi Nexus 7'nin bataryası tamamen boşken 3 saatten daha az sürede şarj olmakta. Bir tablet için düşündüğünüzde bu normal denilebilecek bir sarj süresi. 10 inçlik bir tablet için ortalama şarj süresinin 3 saatin üzerinde olduğunu düşündüğünüz zaman Nexus 7'nin şarj olma süresinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç Nexus 7 kesinlikle piyasadaki en iyi 7 inçlik tablet. Kindle Fire gibi bir ürünle karşılaştırmanız gerekirse paranızın karşılığını çok daha fazlasıyla, dolu dolu sizlere sunacaktır. Tabletlerin çoğunlukla eğlence için kullanıldığını düşündüğünüzde, Google bu cephede fiyatı daha uygun kılmak için sadece bir ön kamera ve 2 tane çıkış portu sağlayarak doğru yerlerden fedakarlık etmiş ve kullanıcılara gerçekten mükemmel bir tablet sunmuş. Böylesine kaliteli ekran, dizayn ve pil ömrüne sahip bir tableti bu kadar düşük maliyetle üretmenin gerçekten zor olduğunu düşündüğünüz zaman Google'ın bizlere sunmuş olduğu 7 inçlik tablet Nexus 7 gerçekten çok değerli bir cihaz. Google bu işten para kazanıyor mu bilinmez ama şirket gerçekten belirli bir noktaya ulaşmak için fedakarlık yapması gerektiğini biliyor. Cihaz oyun oynamak ve video izlemek için gerçekten mükemmel bir performans sunuyor. Sadece TegraZone oyunlarına bakarak bile grafik performansı hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca IPS ekranı internette gezinmek, e-dergileri okumak, resimlere bakmak ve video izlemek için fazlasıyla yeterli ve iyi. Son olarak Nexus 7'nin tasarımı oldukça zarif ve üstün kalitede bir işçiliği hafif ve dengeli bir kasa yapısıyla birleştirmiş durumda.

Artıları

NFC desteği sayesinde dokunmatik veri alışverişi. Mükemmel bir Google Play deneyimi için geliştirilmiş. Google’ın tüm servislerinden etkin olarak yararlanabilme. Ön kamera desteği. 216 ppi piksel yoğunluğu ile 7 inç tabletler arasında ön sıralarda. Malzeme kalitesi üst seviyede 340 gram ağırlığı ile yanınızda kolayca taşıyabilirsiniz. Yüksek sistem performansı. Yeterli pil ömrü.

Eksileri • • • • 25

Micro SD kart yuvası olmaması. Arka kamerasının bulunmaması. Tegra 3’ün düşük versiyonlarından birini kullanıyor. 3G desteği olmaması.

ŞUBAT2013 • tamindir.com

• • • • • • • • •

79


Mobil / TeamViewer

TeamViewer Android ile Bilgisayarınızı Uzaktan Kontrol Etme Hazırlayan: Yiğit Ekim DEMİR

1

Mobil dünyanın yeni hali her ne kadar bizleri masaüstü PC’lerden uzaklaştırarak akıllı telefonlar veya tabletlere yönlendirmiş olsa da herkesin bir şekilde kişisel bilgisayarlarını kullanmaya devam ettikleri aşikar. Ancak PC’lerden gitgide kopmamız fiziksel olarak da onlardan daha uzakta olmamıza sebep oluyor. Bu nedenle mobil uygulama geliştiricileri de boş durmuyorlar ve bilgisayarınızdan uzakken onu kontrol edebilmenizi sağlayan uygulamaları hazırlıyorlar. Bu uygulamalar içinde en iyilerden bir tanesi uzak masaüstü programı olarak da bilinen ve popüler olan Teamviewer’ın Android uygulaması. Uygulamayı kullanarak kişisel bilgisayarınıza kolaylıkla cep telefonu veya tabletinizden bağlanabilir, böylece ihtiyaç duyduğunuz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Telefondan bilgisayar kontrolü için ilk yapmanız gereken elbette Teamviewer’ı bilgisayarınıza kurmak. TeamViewer Kurulumu ve Kullanımı

(http://tamind.ir/fea)

adlı makalemizden PC için programın tüm detaylarını öğrenebilirsiniz. Bilgisayarınızda kurulumu gerçekleştirdikten sonra sıra Android uygulamasını kurmaya geliyor. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Teamviewer Android uygulamasını telefonunuza kurabilirsiniz.

http://tamind.ir/fga

1

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Kurulum gerçekleştiğinde uygulamalarınızın yer aldığı uygulama çekmecesine geçerek Teamviewer’ı açmanız gerekiyor.

80

2

Açtıktan sonra direkt olarak karşınıza çıkan “TeamViewer-ID” adlı bölümü bilgisayarınıza Teamviewer kurduktan sonra size verilen kimlik numarasını kullanarak doldurmalısınız. TeamViewer Kurulumu ve Kullanımı makalemize yeniden göz atarak bu kimlik numarasını nerede bulabileceğinizi görebilirsiniz.

2


Mobil / TeamViewer

3

4

3

Kimlik bilgilerini girdikten sonra bu sefer de bilgisayarınıza giriş yapmak için gereken şifre sorulacaktır. Yine bilgisayara kurduğunuz Teamviewer programı içerisinde bu şifreyi alabilir ve ezberleyebilir, yahut sabit bir şifre belirleyebilirsiniz. Şifrenizi girdikten sonra “Tamam” butonunu kullanarak devam etmelisiniz.

4

Şifrenizi girdiğinizde telefonunuz bilgisayarınıza bağlanmaya çalışacak ve bu süre içerisinde sizi biraz bekletecektir. İnternet bağlantı hızınıza göre bu süre uzamakta veya kısalmakta.

5

Bağlantı gerçekleştiğinde Teamviewer kullanırken nasıl hareket etmeniz gerektiğini belirten ipuçları belirecektir. Burada yer alan bilgileri ezberlemeniz kullanım sırasında daha rahat hareket etmenizi ve bilgisayarınızı kontrol etmenizi sağlayacaktır. Dilerseniz yeniden çıkmasını engellemek için sol alt kısımda bulunan “Show help on startup” seçeneğini deaktive ettikten sonra “Kapat” butonu ile devam edebilirsiniz.

5

6

Ardından görebileceğiniz gibi bağlandığınız bilgisayarınızın masaüstü penceresi karşınıza gelecektir ve bilgisayarınız bu ekran kullanılarak kontrol edilmeye hazır durumda.

Ekranın aşağısında yer alan butonları kullanarak sırasıyla klavyeyi kullanma, fare ile sağ tıklama, işlemler gerçekleştirme ve ayarlar menülerini kullanabilirsiniz. İşlemler menüsü kısayoldan bilgisayarınızı açma, kapatma gibi işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlıyor.

ŞUBAT2013 • tamindir.com

6

81


Mobil / TeamViewer

7

7

Görebildiğiniz gibi çok kolay bir şekilde elimizi ekranda hereket ettirerek fare işaretçisini yönetebiliyor ve klasörler, başlat menüsü ve diğer tüm işlevlere girişi gerçekleştirebiliyoruz. Bağlantınızı kesmek için yine ekranın altında yer alan “X” butonuna basmanız veya uygulamayı görev yöneticisinden sonlandırmanız yeterli.

8

Çark tuşuna basarak ise çözünürlük, kalite ayarları, duvar kağıdı, log dosyaları gibi pek çok ayarı gerçekleştirerek en kolay şekilde mobil cihazınızdan bilgisayarınızı kontrol edebilirsiniz.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

8

82


Editörden

İNTERNET ve AHLAK “Yeni gerçeklerin ortaya çıkması pek çok kimsenin, özellikle iktidar sahiplerinin rahatını kaçırır, dahası tepkisine yol açar. Öyle de olsa, sürüp gelen bağnazlığın militan fanatizmi karşısında en büyük umut dayanağımız bilgelikle birleşen bilgidir.” Bertrand Russell

Yiğit Ekim DEMİR / Editör

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Değişen trendler ve yaşam biçimleri, bu değişimlere ayak uydurabilecek zihinsel altyapıya sahip olmayanlar tarafından tüm tarih boyunca korkunç olarak nitelendirildiler. Ortaçağda engizisyonun cadı avlarıyla simgelenen bu korku günümüzde yerini internetin, oyunların ve bilişim teknolojilerinin ne kadar ahlaksız, kötülüğe sürükleyici ve şeytan işi olduğunu iddia etmeye bıraktı. Oyunların gençleri şiddete sürüklediğini, öldürme ve yaralamalara alıştırdığını, hissizleştirdiğini iddia eden “yaşlı” nesiller, henüz oyunlar icat edilmemişken çıkarılan 2 adet dünya savaşı ve hala bu nesillerin yönetimi altındaki bugünün ülkelerinde hala sürdürülen onlarca haksız ve adaletsiz savaşı açıklamakta da eminim zorlanacaklardır. Bunun yanında ahlaksızlığın üzerine giydirilmeye çalıştığı bir diğer bilişim odaklı konu ise elbette internet ve sosyal medya. Günlük hayatta gözlerimizi kapatarak kendimizi izole ettiğimiz pek çok şeyin öyle ya da böyle önümüze gelmesinin bir numaralı sorumlusu olan internet, vicdanlarından kaçanların ve kafasını kuma gömenlerin önünde bir kabus gibi dikildiği için yasaklar, engeller, eleştiriler ve baskıyla tasmalanmaya çalışılıyor. “Yeni gerçeklerin ortaya çıkması pek çok kimsenin, özellikle iktidar sahiplerinin rahatını kaçırır, dahası tepkisine yol açar. Öyle de olsa, sürüp gelen bağnazlığın militan fanatizmi karşısında en büyük umut dayanağımız bilgelikle birleşen bilgidir.” – Bertrand Russell İnternetin akan nehir gibi durmaksızın karşımıza getirdiği, bilgelik süzgecimizden geçirmemiz gereken bu bilgileri doğru değerlendirecek zihinsel altyapıyı elde etmek ise on yıllar öncesinden kalma eğitim stratejileri ile imkansız hale geldiği için suyun kaynağına baraj kurmak çok daha kolaycı ve kısa vadeli bir çözüm olarak bizlere sunulmaya devam ediyor. Hem ülkemizin hem de tüm dünyanın yeni bilgi dağıtım metodlarına ayak uydurması ve eğitim sisteminde ciddi revizyonlara gitmesi, yasakçı düşüncelerden kurtularak yapıcı, bilinçlendirici bir yapıya bürünmesi dileğiyle, yeniden görüşmek üzere.

83


Mobil / Oyun ve Uygulamalar

ANDROID - Uygulamalar Hazırlayan: Onur ŞENDERE

Sahte Arama Eğlence odaklı hazırlanan bu uygulama ile belirleyeceğiniz isim ve numaranın sizi gerçekten aradığını sandıracak şekilde telefonunuzun çalmasını sağlayabilirsiniz. http://www.tamindir.com/sahte-arama/android

Ekşin Ekşi Sözlük’ün Android cihazlar üzerinden takip edilmesi ve yazarların içerik girebilmeleri adın hazırlanmış olan bu uygulama, söz konusu mecraya dair belki de en iyi mobil çözüm olarak karşımızda. http://www.tamindir.com/eksin/android/

Kilit Sıradan bir fotoğraf düzenleme uygulamasından çok daha fazlasını vadeden Pixlr Express ile fotoğraflara efekt vermek, çerçeve eklemek, renk – derinlik değişimleri oluşturmak mümkün. http://www.tamindir.com/kilit/android

Uyandıran Alarm Nerede olunursa olunsun, Android tablet ya da akıllı telefon üzerinden elektronik kitap okunmasını başarıyla sağlayan ve birçok formatı destekleyen Moon+ Reader, sayfa çevirmeyi gerçekçi kılmasıyla da dikkat çekiyor.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

http://www.tamindir.com/uyandiran-alarm/android/

84

Google Currents Aynı kablosuz ağa bağlı bulunan bilgisayar ile Android cihaz arasında etkileşim kurulmasını sağlayan AirDroid ile dosya alışverişi, cihaz yönetimi, klasör ve doküman yönetimi gibi işlemler hızlıca yapılabiliyor. http://www.tamindir.com/google-currents/android/


Mobil / Oyun ve Uygulamalar

ANDROID - Oyunlar

Contract Killer 2 Karakter canlandırma oyunları klasik bilgisayarda ve oyun konsollarında olduğu kadar mobil dünyada da seviliyorlar. Contract Killer 2, başarılı görsel ve hikâye unsularını bünyesinde bulundurarak bu türü başarıyla temsil ediyor.

Icy Tower 2 Bazı oyunlar tür olarak yenilikçi değillerdir ancak söz konusu türü çok güzel bir şekilde temsil edebilecek özelliklere sahiptirler. Icy Tower 2 işte tam da bu noktada bulunuyor ve yukarı yönlü zıplama türüne dair iyi iş çıkarıyor.

Farming Simulator Tarım ile ilgili oyun özellikle ülkemizde çok seviliyor ve Farming Simulator da bu türü mobil dünyada iyi bir şekilde temsil ediyor. Tarım kaynaklı çalışmalar yaparak gelir sağlayabilir ve kendinizi çiftçi gibi hissedebilirsiniz.

Ingress Bu oyunu Google’ın bünyesinde yer alan bir ekibin ürettiğini söylersek aslında neden indirilmesi gerektiğini de en kısa şekilde belirtmiş oluruz sanıyorum. Aydınlar ve direnişçiler şeklinde iki karşı topluluğun olduğu oyun, sanal gerçekliğe dayalı ve çevrim içi olarak oynanıyor.

Basketbol sporunu mizah ve eğlence ile birleştirerek sunan Big Win Basketbol, takım yönetme ve o takımı güçlendirerek başarıya ulaşmayı hedef gösteriyor. Çevrim içi olarak diğer takımlarla mücadele edip, takımınızın galibiyet sayısını arttırabilir ve turnuvalara katılabilirsiniz.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Big Win Basketball

85


Mobil / Oyun ve Uygulamalar

İOS - Uygulamalar

Google Currents Google tarafından üretilen bir haber derleme ve sunma uygulaması olan Currents, sade arayüzü ve işlevsel özellikleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca uygulamaya dair aracı (widget) kullanarak daha etkin bir şekilde hizmeti kullanabilirsiniz.

Lig TV Türkiye Süper Ligi de dâhil olmak üzere birçok ligin resmi yayıncısı olan Lig TV’nin mobil uygulaması üzerinden maçların özetlerini, Lig TV programlarını izlemek mümkün. Ayrıca spor dünyasına dair son gelişmeler takip edilebilir.

iKarikatür Sosyal medya ile birlikte karikatür okumak da popülerliğini arttırdı. Hemen her yerde karikatür okumak ve özellikle de günlük yolculuklarda ya da gün içindeki kısa molalarda bunu yapmak için iKarikatür uygulamasını kullanabilirsiniz.

Clear

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Not tutmanın yanında alışveriş listesi hazırlama, telefon numaralarına dair notlar ve hatta misafir listesi oluşturma gibi özellikleri olan bir uygulama Clear. Hoş tasarım ve ihtiyaca yönelik işlevi güzel bir şekilde bir araya getiriyor.

86

TeamViewer Dünyanın en popüler uzaktan erişim çözümünün mobil sürümüyle, iPhone ya da iPad üzerinden klasik bilgisayarı kontrol etmek mümkün kılınıyor. Kolay kullanımı uygulamayı başarılı kılan özelliklerden biri.


Mobil / Oyun ve Uygulamalar

İOS - Oyunlar

Temple Run 2 Sonsuz kaçış temasının işlendiği belki de en popüler oyun olan Temple Run’ın bu ikinci oyunu da büyük ilgi gördü. Bazı yeni araçların da eklendiği Temple Run 2, ilkine göre daha iyi grafiklere sahip.

Celtic Tribes “Kelt Kabileleri” anlamına gelen oyun, odun, kil ve maden gibi unsurlar üzerine kurulu bir köy kurma ve yönetme oyunu. Tabii ki savaş unsuruna da sahip. Köyleri ele geçirmek ve yönetmek amaçlanıyor.

Score! Classic Goals Son 30 yılın en popüler ve klasikleşmiş gollerini yeniden canlandırmaya ne dersiniz? Üstelik bu golleri ve golle sonuçlanan pasların merkezinde siz olacaksınız. Mesela Roberto Carlos’un Fransa’ya 45 metreden attığı golü Score! Classic Goals oyunu ile canlandırabilirsiniz.

World at Arms Bir mobil oyuna göre kapsamlı ögeleriyle öne çıkan bu strateji oyunu, hem saldırı altındaki devleti kurtarma hem de düşmanlara karşı mücadele verme üzerine kurulu senaryoya sahip.

Dikkat çekici hareketler yaparak dağ motosikleti ile harikalar yaratmak isteyen spor tutkunlarının kaçırmaması gereken bir oyun Mad Skills Motocross. Hem yarışıp hem de motosiklet üzerinde akrobatik hareketler yapabilirsiniz.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Mad Skills Motocros

87


Mart Ayında Sizi Neler Bekliyor

Barselona 25-28 Şubat 2013

Kapak konumuzda hem bilgisayarlarımızda hem de mobil cihazlarımızda güvenlik konusunu işleyeceğiz.

Tamindir Teknoloji’nin Mart sayısında 25-28 Şubat tarihleri arasında Barselona’da gerçekleşecek olan Mobil Dünya Kongresi 2013 ile ilgili izlenimlerimizi bulacaksınız. Heyecanla beklediğimiz Galaxy S4’ün bu fuarda tanıtılabileceği ise Samsung tarafından yapılan açıklama ile çürütüldü. Dünya mobil cihaz sektörünün devlerinin bu fuarda ne gibi yenilikler tanıtacaklarını merakla beklemekteyiz. Fuar boyunca tüm gelişmeleri sitemizden anlık olarak takip edebileceksiniz.

Hem bilgisayarlarımızda hem de mobil cihazlarımızda kişisel güvenliğimizi nelerin tehdit ettiğini bunlardan nasıl korunabileceğimizi öğreneceğiz.

Nokia Lumia 820’nin renkli dünyasına adım atacağız.

Makale bölümümüzde yine birbirinden yararlı nasıl yapılır yazılarımız yer alacak.

ŞUBAT 2013 • tamindir.com

Tamindir Gündem ve Tamindir Oyun Gündemi videolarımız mart sayısında yer alacak. Güncel teknoloji ve oyun haberlerini rahatlıkla takip edeceksiniz.

88

Günlük işlerimiz için kullanabileceğimiz en iyi ücretsiz uygulamaları seçeceğiz. En son mobil uygulama ve oyun tavsiyelerimize mobil bölümünden ulaşabileceksiniz.

Oyun bölümünde Crysis 3 ve Dead Space 3 incelemelerimiz yer alacak. Ayrıca şu ana kadar gelmiş geçmiş en iyi 10 FPS oyununu seçeceğiz.

? Teknoloji ve yazılım alanında merak ettiğiniz ve dergimizde cevaplanmasını istediğiniz sorularınız için twitter üzerinden #tamindirdergi etiketi ile veya iletisim@tamindir.com adresine e-posta atarak sorabilirsiniz.


olarak İZMİR’in EXPO 2020 Adaylığını destekliyoruz.


Tamindir Teknoloji - Şubat 2013  

Tamindir e-dergi, yazılım, teknoloji, oyun, mobil başlıklarında haber, inceleme ve rehber yazılarını, video içeriklerini aylık olarak okurla...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you