Page 1

Lasnamäe Leht

Lasnamäe Linnaosa Valitsuse infoleht

Detsember 2012 Nr 12 (136)

TASUTA

Hea kaaslinlane! Taas keerab ajaratas kalendrile ette uue lehekülje ja aastanumbri. Nagu ikka, tehakse aastavahetusel kokkuvõtteid möödunust ja plaane tulevikuks. Meil ei ole põhjust kurta käesolevat aastat ära saates – on olnud teguderohke ja edukas aasta. Tallinn jätkab kasvamist ja arenemist. Linna kultuurielu on pakkunud mitmekülgset kaasaelamist, loomulik iive püsib positiivsena ja elanikkond kasvab jõudsalt. Liiklejate meeleheaks oleme rajanud ja renoveerinud mitmeid teelõike ning meil sõidavad keskkonnasäästlikud bussid. Valmis Nõmme ja Haabersti linnaosa ühendav kergliiklustee ja uue kuue sai Õismäe sisering. Kristiine linnaosas lõppes Tedre tänava põhjalik remont, Lasnamäe veerel renoveerisime osaliselt Pallasti tänava ning Ülemiste liiklussõlme renoveerimistööd jätkuvad veel tuleva aasta sügiseni. Linlaste paremaks ja mugavamaks teenindamiseks oleme uuendanud turgusid. Jõulukuust on avatud ka Lasnamäe ja Mustamäe turul uued hooned, kus kaubeldakse parima kodumaise kaubaga. Lisaks Nõmme, Mustamäe ja Lasnamäe turule pakub linlasele värsket kala Eesti parima valikuga kalaturg Kalasadamas. Väärib märkimist, et sel aastal sai Tallinna Televisioon jalad alla ja meil on nüüd võimalus saada objektiivset informatsiooni. Ka uus aasta toob meile palju väljakutseid. Käivitame programmi „Uus mänguväljak igale lasteaiale“, mille raames ehitatakse kõigis lasteaedades uued, lasteaedade endi poolt valitud stiilis ja vormis mänguväljakud. Sotsiaalvaldkonnas jätkatakse ka uuel aastal pensionilisa maksmist ja apteegikaup läheb pensionärile odavamaks. Uuest aastast läheb Tallinn üle tasuta ühistranspordile, renoveeritakse Tehnika, Soo ja Telliskivi tänav ning Männiku tee. Käivitub projekt „Roheline Tallinn“ ning spordisõprade rõõmuks alustatakse Tondiraba jäähalli ehitamisega. Valmimas on ka Pirita Spordikeskuse tervisespordihoone, kus loodud tingimused ja võimalused tervise-, harrastus- ning võistlusspordiga tegelemiseks. Haaberstisse rajatakse multifunktsionaalne teisaldatav pneumohall. Kavas on renoveerida Ehte Humanitaargümnaasium, Kadrioru Saksa Gümnaasium, Õismäe kool ning alustatakse Merivälja kooli juurdeehitustega ning ehitatakse uus lasteaed Kihnu tänavale. Tänan kõiki linlasi Lasnamäel, kes on kaasa elanud meie töödele ja tegemistele.

Soovin kõigile kaunist advendiaega, rahulikke jõulupühi ja õnnerikast uut aastat! Edgar Savisaar Linnapea

Lasnamäe Turul nüüd talukartul, kodumaised lihatooted ja Peipsi järve värske kala, lastele mänguväljak ja nägus kohvik Lasnamäe Turul avati 8.detsembril kolm uut müügipaviljoni, kust elanikel on võimalik osta parimat eestimaist toodangut alates talukartulist kuni Peipsiäärse värske kalani. Tallinna linnapea Edgar Savisaar ütles avamisel, et lasnamäelastel ja teistel tallinlastel on põhjust rõõmustada, sest valmis on saanud nüüd terve Lasnamäe Turg ehk lisandunud on suur siseturg. „Mõned aastad tagasi räägiti, et turgude aeg on ümber saamas, sest olemasolevad turud olid korrastamata ja nad polekski saanud konkureerida suurte ja uhkete kaubanduskeskustega. Sellest oleks kahju olnud, sest turg ei ole kunagi olnud pelgalt kauplemise

koht. Turgudel on palju rohkem sooja ja vahetut suhtlemist ning kodusust,“ kõneles linnapea. „Seetõttu on linn ise võtnud initsiatiivi ja rajanud oma linnaturud, kus võib kindel olla, et kord on majas ja kvaliteetne eestimaine kaup garanteeritud. Uute turgude rajamisel oleme seadnud eesmärgi luua inimestele võimalused taskukohase hinnaga kodumaise toidukraami ostmiseks.“ Lasnamäe turuhoones on nüüd võimalik osta piimasaadusi, liha ja lihasaadusi, samuti puu ja juurvilju ning hoone tagumine osa on kala- ja kalatoodete päralt. Samuti ei puudu väikesed kohvikud, kus istet võtta ja puhata, kevadest sügiseni on kavas Lasnamäe turu terrassil avada ka välikohvik ning lastele mänguplats, et pakkuda turu-

külastajatele lisaks ostmismelule ka meeldivat vaba aja veetmise võimalust. „Meie suur soov oleks, et Lasnamäe turg muutuks üheks omanäoliseks tõmbekeskuseks. Et siia veelgi paremini pääseks, tegi linn otse turu väravasse ka uue bussipeatuse nimega „Lasnamäe turg“,“ sõnas Savisaar. „Mul on hea meel, et tallinlased armastavad turul käia ja õnneks ei pea lasnamäelased enam kodunt kaugele sõitma, et osta soodsalt värsket kodumaist kaupa.“ Lasnamäe turule saab bussidega 19, 35, 44, 50, 54, 55, 58 ja 65. Turg on avatud E - L kella 10.00-17.00 ja P 10.00- 16.00.


Detsember 2012

LINNAOSAVANEMA VEERG Lugupeetud Lasnamäe linnaosa elanikud 2012. aasta on märkamatult mööda läinud ning aeg on teha kokkuvõtteid ja tulevikuplaane. Jõulud ja uus aasta on pühad, mida ootavad iseäranis lapsed. Seetõttu organiseeris Lasnamäe linnaosa valitsus oma piirkonna lastele mitu üritust: 29. ja 30. detsembril toimuvad Lindakivi keskuses jõulukontserdid ning 25. detsembril korraldatakse Vene Kultuurikeskuses suur uusaastapidu, kus linnaosa valitsuse kutsel osaleb ka 250 Lasnamäe last. Detsembri alguses avasime pidulikult Lasnamäe turu, mis töötab uue kontseptsiooni järgi, kus kõiges lähtutakse kvaliteedist. Ega seda eriti ette tulegi, et hea kauba saab odavalt kätte, teisalt on nüüd Lasnamäe elanikel aga hea võimalus rikastada oma pidulauda Eestis toodetud juurviljade, suurepäraste lihatoodete ja kalaga. Mida lühem on toidu tee tootjalt poeletile, seda vähem tuleb kasutada konservante, värvaineid ja muid lisandeid, st koostisosi, mis meie tervisele just kasuks ei tule. Linnaosa valitsuse eelseisva aasta üheks tegevusprioriteediks on koostöö korteriühistutega. Jätkame igakuiste kõige aktuaalsematele kommunaalküsimustele pühendatud infopäevadega, kuhu ka sel aastal iga kord aina enam korteriühistute esindajaid kokku tuli. Praktilise külje pealt püüab aga linnaosa valitsus vastavalt aastaajale leida mitmesuguseid mooduseid elanike eluolu mõnusamaks ja turvalisemaks muutmiseks. Näiteks praegu, kus mitme pool on libe, jagab linnaosa valitsus korteriühistutele tasuta graniitliiva kõnniteede liivatamiseks. Lasnamäe jätkab rahusvaheliste sidemete arendamist, eriti Sankt Peterburi Frunze rajooniga. Sel aastal käisid üksteisel külas pedagoogid ning lasteaedade töötajad. Tegelik elu näitab, et üksteiselt on palju õppida väga erinevates valdkondades, olgu selleks kommunaalmajandus, haridus või rahvarohkete kultuuriürituste korraldamine. Kallid sõbrad! Saabuv aasta on Lasnamäe jaoks eriline. 2013. aasta 1. septembril möödub 20 aastat Lasnamäe linnaosa moodustamisest tema tänastes piirides. Selle ümmarguse tähtpäeva puhul kavandas Lasnamäe linnaosa valitsus väga erinevaid üritusi ja ettevõtmisi. Eriline programm on ka traditsioonilistel Lasnamäe Päevadel, mis korraldatakse sel aastal juubeli tõttu mitte maikuus, vaid septembris.

Lasnamäe linnaosa arendab koostööd Sankt-Peterburgi Frunze rajooniga. Möödunud nädalavahetusel toimus Sankt-Peterburgi Frunze rajooni delegatsiooni ametlik visiit Tallinna. Külastus toimus koostöö raames meie pealinna Lasnamäe linnaosaga. Vene delegatsiooni koosseisu kuulusid Frunze linnaosa administratsiooni esindajad, koolide, lastekodu ning muude haridusasutuste töötajad. Visiidi raames külastati Lasnamäe Linnaosa Valitsust ja Linnamäe Vene lütseumi.

Suurimat huvi pakkus külalistele Peterburist Tallinna linnavõimude koostöö pealinna korteriühistutega. „On selge, et Eesti ja Venemaa seadusandlus erineb oluliselt ning palju asju, mida edukalt rakendatakse siin, on äärmiselt keeruline rakendada Peterburis, kuid just nimelt selleks me koostööd teostamegi, et naabrite paremaid lahendusi kodus rakendada ja ellu viia. Meie külalistele pakuvad suurt huvi ka näiteks Tallinnas edukalt toimivad projektid Hoovid korda! ja Fassaadid korda!“ - rääkis

Lasnamäe linnaosa vanem Olga Ivanova. Lisaks elamumajanduse küsimustele toimub Lasnamäe ja Frunze rajooni koostöö ja kogemustevahetus ka hariduse valdkonnas. Kahe linnaosa koostöö jätkub peamiselt Lasnamäe lasteaedade töötajatest koosneva delegatsiooni visiidiga Sankt-Peterburgi. Lisaks, Sankt-Peterburgi 310-aastase sünnipäeva raames on plaanitud ka Lasnamäe loominguliste kollektiivide visiit Venemaa kultuuripealinna, et osaleda erinevatel pidulikel üritustel.

Lasnamäel sündisid perre kolmikud

Õnnitlen teid kõiki jõulude ja uue aasta puhul. Jäägu kõik elumured, raskused ja probleemid läinud aastasse ning toogu saabuv 2013. aasta teile ainult meeldivaid emotsioone, edu ja kordaminekuid ning valitsegu teie peredes rahu ja üksmeel. Tundeküllast jõuluaega ja rõõmurikast uut aastat!

Selle aasta 1. novembril sündisid lasnamäelaste Jekaterina ja Eduard Voronkovi perre kolmikud. Kolm ilmakodanikku on pere esimesed lapsed ja nende tervete ning tugevate laste vanemad on uute pereliikmete üle väga õnnelikud. Nimeks said uued linnakodanikud Mihhail, Liliana ja Sofia. Kolmikute sünd on harukordne ja harvaesinev on ka mõlemast soost mitmikute sünd. Lasnamäe LOV soovis omaltpoolt õnne noortele vanematele ja toetas kolmikuid nende elutee alguses, eraldades vanematele spetsiaalselt kolmikute sünni puhul ettenähtud toetuse, mis on 100 tuhat krooni vanas vääringus.

Olga Ivanova Lasnamäe linnaosa vanem

Kratid meie õhukeses rahakotis Arvo Sarapuu Tallinna abilinnapea

2

Elektrihinnatõus puudutab meid kõiki. Kui eelnevate pidevate hinnatõusude korral, mis olid tingitud kütuse-, alkoholi- või tubakaaktsiisist, mõtles inimene, et tarbime vähem ja elame üle, siis elektrihinna hüppeline ja kordades kallinemine ei jäta puudutamata kedagi. Seda enam on taunitav, et veel hetk enne elektrituru avanemist on valdavale enamusele inimestest teema arusaamatu ja valitsus, kes seda peaks selgitama, suhtub inimeste muredesse küllalt leigelt. Küll räägitakse ettevõtete poolt mingitest trahvidest, lepingu lõpetamistest jms, ent sisuline, ka juba sõlmitud lepingutingimuste selge ja üheselt arusaadav tõlgendus, on peaaegu olematu. Tarbijatele avaneb röövturg Kogu elektripoliitika on valitsuse kujundada. Elektrimajanduse arengukavasid, analüüse jne. koostabki Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Kui valitsusparteid nimetavad seda avatud elektrituruks, siis olgem ausad – mingit turgu ei ole, sest kõik nn. vabaturul olevad ettevõtted müüvad ikkagi Narva elektrijaama energiat. Tegelikult tulebki elektrihulk või

maht meie oma Narva elektrijaamast, mida hangeldajad üritavad lihtsalt vaheltkasu saades edasi müüa. Nii lihtne see ongi. Varjatud maksutõus ja avalik hinnatõus Pigem peitub avatud elektriturule mineku põhjus Vabariigi Valitsuse eesmärgis varjatult riigikassat täita. Teadaolevalt on juhtiv valitsuspartei ju kuulutanud, et nemad makse ei tõsta, kuid nende ideede rakendamised nõuavad järjest rohkem raha – ent ega raha siis kasva puu otsas. Seega tuleb leida muid võimalusi, kuidas riigi rahakotti täiendust saada. Järjekordselt valitsus lollitab rahvast ning püüabki näidata, et minnakse mingile olematule elektriturule või börsile ja sealt need hinnad inimestele kasvama hakkavadki. Kui meie valitsejatel on arusaam, et turumajanduse ainsaks näitajaks on hinnatõus, siis on see lihtsalt halenaljakas. Eeskätt peaks turumajandus tähendama ikka hinnavõistlust ja tugevat konkurentsi, mille tulemusena saab osta kõige soodsamat teenust-toodet.  Euroopa Liidu soovitus on 4,4 korda odavam Valitsusele meeldib rõhutada, kuidas elekt-

riturg avaneb uuest aastast täielikult konkurentsile vastavalt Euroopa Liidu nõuetele, ent jäetakse mainimata, et EL soovitab lisada elektrihinnale vaid 1 eurot aktsiisi. Kuid meil on valitsus määranud aktsiisiks 4,4 eurot! Nii kumabki valitsuse käitumisest ja põhjendustest läbi orienteeritus ja motiveeritus vaid hinnatõusule, unustades inimeste heaolu ja kaitse. Kuid valitsuse roll peaks olema ju meie inimeste kaitse? Kes siis kaitseb tavalist inimest? Kuna valitsus on jäänud elektrituru avanemise selgitustööga lootusetult hiljaks, siis asuski Tallinn seda tühimikku täitma. Nii ongi oktoobri keskpaigast alates linnavalitsuse teenindussaalis avatud infopunkt, kust saavad vajalikku infot kõik segaduses olevad inimesed. Me anname juhiseid, kust leida infot, mida tähtsustada ja kuis käituda lepingute sõlmimisel. Avasime ka portaali linna veebilehel, kuhu on koondatud kõik olulisemad interneti lingid, mille kaudu elektrituru avanemise teavet saab - www.tallinn.ee/est/ tarbija/Elektrituru-avanemine. Valitsus ei tegutse inimeste huvides – osale-

me eksperimendis? Ei saa nõustuda valitsuse seisukohaga, et elektrituru avanemisel vaadaku inimesed ise, kuis hakkama saavad. Sama väljendas ka Tarbijakaitseameti juht, kes novembri esimesel nädalal väitis, et elektrituru avanemine on väljakutse tarbijatele. Kas meiega tehakse mingit majanduslikku eksperimenti, kus tulemus sõltub tarbijate aktiivsusest ja nutikusest? Miks Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindaja edastas info, et ministeerium ei saa inimest elektrimüüja valimisel aidata ja proovib vaid teavituskampaaniaga ärgitada teema vastu huvi tundma ning üritab sundida inimesi sellega täiendavat informatsiooni otsima?

Taaskord tekib küsimus – mis rolli mängib valitsus meie niigi õhukesest rahakotist liigse võtmises? Kas ei peaks valitsus sellises olukorras ohjad haarama ja inimeste huvides tegutsema?


Detsember 2012

Tallinn läheb üle e-piletisüsteemile Alates 1. jaanuarist 2013 on kasutud KÕIK paberkandjal sõidutalongid, tunnipiletid ja sõidukaardid. Paberkandjal 30 päeva kaartide müük lõpetatakse aga juba detsembrist - alates 1. detsembrist paberkandjal 30 päeva ja 30 päeva sooduskaarte ei müüda. Ülejäänud paberpiletitooteid – üksikpileteid, 1-, 3- ja 5-päevapileteid ja talongiraamatuid - müüakse kuni käesoleva aasta lõpuni, kõik paberil talongid kehtivad kuni 31. detsembrini 2012. Uue aasta alguses monteeritakse ühissõidukitest maha nii mehaanilised kui ka elektroonilised piletimärgistid. Paralleelselt e-pileti süsteemiga jääb uuel aastal esialgu toimima ka ID-pileti süsteem. Seni paberkandjal 30 päeva kaarti kasutanud saavad soetada kas ID-kaardi põhise piletitoote või hakata juba detsembrist kasutama septembris rakendunud uudset Ühiskaardi-põhist e-piletisüsteemi. Järgmisest aastast saavad kõik tallinlased ühistransporti tasuta kasutada. Tasuta sõidu õiguse saavad sõltumata elukohast ka kõik kuni 19-aastased õpilased (kaasa arvatud), kelle rahvastikuregistri järgne elukoht on Eesti Vabariik. Jätkuvalt saavad elukohast sõltumata Tallinna ühistranspordis tasuta sõita ka kõik seni tasuta sõidu õigust omanud sõitjategrupid, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on Eesti Vabariik. Ühiskaarti on võimalik kasutada lisaks Tallinna ühtse piletisüsteemi ühistranspordile ka Harju maakonna ühistranspordiliinidel. Lisainfo: http://www.tallinn.ee/pilet Tasuta sõidu õiguse tõendamiseks tuleb ühistransporti kasutavatel tallinlastel soetada endale isikustatud Ühiskaart ning sellega iga sõit ühissõidukisse sisenemisel valideerida ehk registreerida.

Lasnamäel avas uksed suurim Maxima kaubanduskeskus Tallinnas

LASNAMÄE LINNAOSA VALITSUS Lugupeetud Lasnamäe linnaosa korteriühistu esindaja! 28. ja 30. jaanuaril 2013 toimuvad Lasnamäe Linnaosa Valitsuse saalis (Pallasti 54, Tallinn) korteriühistute infopäevad algusega kell 15.00. Infopäevad on jaotatud kahele päevale: 28. jaanuaril vene keeles ja 30. jaanuaril eesti keeles. Päevakord: • Avasõna Lasnamäe linnaosa vanemalt OLGA IVANOVALT • ÜLEVAADE ÕIGUSKORRAST LASNAMÄEL (Eesti Politsei esindaja) Palume aktiivset osavõttu!

DETAILPLANEERINGUD

29. novembril avas linnapea Edgar Savisaar ametlikult Tallinnas Smuuli teel pealinna suurima Maxima kaubanduskeskuse, mis hakkab andma tööd 220 inimesele. Uue kaupluse asukohaks on Smuuli tee Narva maantee poolne äär ning see on kindlasti logistiliselt väga mugav ja sobiv teekond paljude Lasnamäe elanike jaoks. Smuuli supermarketis on suur kodumaiste toodete ja värske köögivilja valik. Samuti on müügil Maxima oma köögi värsked liha- ja kulinaariatooted, mida valmista-

takse samas hoones asuvates tsehhides. Esmakordselt Eestis töötab toidupoe kalaosakonnas suitsuahi, kus valmivad värsked kalahõrgutised. Kaubanduskeskuse kõrval asub ühistranspordi peatus ning peaukse ees on sõiduautodele mõeldud avar parkimisplats. Keskuse rajamisel arvestati ka Lasnamäe elanike heaoluga ning sellega seoses laiendati osaliselt Smuuli teed, ehitati uus liiklussõlm ning kanalisatsioonisüsteem. Lasnamäe linnaosa jätkab arenguteed ning uute töökohtade võimaldamist ka tuleval aastal. Maxima uue supermarketi kõrval Smuuli tee ja Narva maantee ristmiku läheduses peaks lähitulevikus algama ka hiiglasliku Panorama City ostukeskuse ehitus.

Tallinna Linnavalitsus otsustas 31. oktoobri 2012 istungil: 2. korraldusega nr 1481 –k algatada Paekaare tn 1c kinnistu detailplaneeringu koostamine. Planeeritava maa-ala suurus on 0,79 ha. Detailplaneeringu eesmärk on Paekaare tn 1c kinnistule ehitusõiguse määramine krundil asuvale ühe maa-aluse korrusega ning ühe maapealse korrusega garaažile teise maapealse korruse pealeehitamiseks ning heakorrastuse, haljastuse, juurdepääsuteede, parkimise ja tehnovõrkudega varustamise põhimõtteline lahendamine. 2.1 Detailplaneeringu koostamise korraldaja on Tallinna Linnaplaneerimise Amet (aadress Vabaduse väljak 7, 15198 Tallinn), detailplaneeringu koostaja on Harju Arhitektuuribüroo OÜ (aadress Liimi tn 4, 10621 Tallinn) ning detailplaneeringu

JAANUS RIIBE Lasnamäe linnaosa vanema asetäitja Tänan Teid Lasnamäe elanikud, koostööpartnerid, kolleegid! Kõik, mis meie ümber edeneb, edeneb just tänu Teile ning igal pisiasjal on olnud suur väärtus ja kokku oleme aasta jooksul saanud tegusa terviku. Aitäh teile! Soovin, et mõtleksime jõuluajal hoolivusele ja oma lähedastele: perele, vanematele, lastele ja kõikidele meile olulistele inimestele. Märgakem ja hoidkem üksteist! Soovin soojust jõuluaega ja kordaminekuid uude aastasse!

Isikustatud Ühiskaart kehtib ainult koos isikut tõendava dokumendiga.

Pallasti tänaval nüüd sujuvam liiklus, uued parkimiskohad ja kergliiklustee. Augustis alanud teetööd on lõpetatud ja Pallasti tänava Majaka tn – Valge tn vaheline lõik on rekonstrueeritud. Lasnamäe linnaosas alustati sel aastal intensiivselt elamutevaheliste teede remontimist. Teede olukord nõudis põhjalikke remonttöid ning elanikelt suuremat sallivust ja kannatlikust, samuti lahendas linnaosa operatiivselt kõik ettetulnud probleemid ja üleskerkinud küsimused. Ehitustöid tehti elanike heaks, et linnaosas oleksid normaalsed sõiduteed ja rohkem parkimiskohti elamutevahelistel aladel. Ehitustööde käigus uuendati teekatendi konstruktsioon, ehitati välja sademevete kanalisatsioon, rekonstrueeriti tänavavalgustus ning paigaldati liikluskorraldusvahendid. Ehitustööde käigus korrastati ka olemasolev tänava äärne parkimine, luues juurde lisaks hulgaliselt parkimiskohti. Jalakäijate teeületuskohtade ohutumaks muutmiseks rajati vahesaared ja künnised. Rajati bussipeatustele taskud, kuhu bussid saavad peatumiseks sõita, et muuta tänaval liiklus sujuvamaks. Ühele tänavapoolele on rajatud kergliiklustee. Haljastuse lõplik taastamine ja tänava joonimistööde teostamine termoplastikuga toimub hiljemalt järgmise aasta mai kuus. Remonditud tänavalõigu pikkuseks on peaaegu kilomeeter ning ehitustööde maksumuseks kujunes 1,25 milj eurot, projekteerijaks oli Viageo OÜ ja ehitajaks AS Teede REV – 2 .

kehtestab Tallinna Linnavalitsus (aadress Vabaduse väljak 7, 15199 Tallinn). 2.2 Mitte algatada Paekaare tn 1c kinnistu detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilist hindamist. 2.3 Lasnamäe Linnaosa Valitsusel korraldada detailplaneeringu lähteseisukohtade ja eskiislahenduse tutvustamiseks väljapanek ja avalik arutelu. 2.4 Detailplaneeringu algatamise ja keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamata jätmise otsusega saab tutvuda Tallinna Keskkonnaametis, Harju tn 13, esmaspäeviti kella 14.00 kuni 18.00 ja neljapäeviti kella 9.00 kuni 12.00 ning Tallinna õigusaktide registris aadressil https:// oigusaktid.tallinn.ee/. Detailplaneeringutega saab tutvuda Tallinna planeeringute registris http://tpr.tallinn. ee/tpr/

Avatud elektrienergia turg – põhilised küsimused Julia Timerbulatova Lasnamäe Linnaosa Valitsuse nõunik Alates uue aasta esimesest jaanuarist hakkab Eestis toimima avatud elektrienergia turg. Ainult ühe tarnija asemele lisandub mitu elektrienergia müüjat. Sellest sündmusest on ammu räägitud ning detsembris on antud teema olnud üks aktuaalsemaid. Kuidas valida tarnijat, miks hinnad tõusevad, mille poolest erinevate ettevõtete poolt pakutavad paketid erinevad – need ja mitmed teised küsimused tekitasid inimestele muret. Pole ime, et elektrituru avanemise probleemile pühendatud korteriühistutele mõeldud infopäevadele tuli nii palju osalejaid. Lisaks sellele korraldas linnaosa valitsus Lindakivi Kultuurikeskuses linnaelanikele suunatud infotunde, kus oli võimalik kuulata erialaste spetsialistide esinemisi ning esitada oma küsimusi. Seega, teeme elektrienergia turu avanemisega seotud kõige olulisemate momentide osas väikese ülevaate. Millest koosneb tarbitud elektrienergia arve? Elektri hind ja elektri arve on kaks erinevat

asja. Arve koosneb mitmest komponendist: võrguteenustasust, elektriaktsiisist, käibemaksust, taastuvenergia tasust ning alles seejärel elektrihinnast iseenesest. Võrguteenustasu, mis moodustab olmetarbija elektriarvest umbes kolmandiku, kooskõlastab ka peale elektrienergia turu avanemist Konkurentsiamet. Lisaks moodustab arvest suure osa – ligikaudu kolmandiku –taastuvenergia tasu ja aktsiis, mida elektrituru avanemine üldse ei mõjuta. Elektrienergia hind olmetarbija jaoks moodustab vaid ühe kolmandiku arve summast. Kes saab müüjat vahetada ilma trahvideta? Kui teid ei rahulda, ühel või teisel põhjusel olemasolev müüja (näiteks, võrdlesite oma veebruarikuu arvet naabri omaga ja nägite, et tema tarnija pakub paremat hinda), siis saate te tarnijat vahetada ilma igasuguste trahvisanktsioonideta, kusjuures vahetust saab teha igakuiselt. Kuid see norm puudutab vaid füüsilisi isikuid! Juriidilisi isikuid, näiteks KÜ-d, see klausel ei puuduta. Mida tuleb läbi mõelda enne, kui vahetada elektrienergia müüjat? Elektrienergia müüja valikul tuleb pöörata tähelepanu paljudele olulistele asjadele, nagu näiteks millist kasu toob teile müüja vahetus, milliseid maksetingimusi ja soodustusi pakub müüja. Vajalik on meeles pidada ka seda, et elektrienergia müüja vahetamiseks võib kuluda üle 21 päeva.

Kui lepingut mitte sõlmida. Kliendid, kellel elektrienergia turu avanemise hetkel ei ole elektrienergia müüjaga leping sõlmitud, hakkavad alates 1.jaanuarist 2013 soetama elektrienergiat üldise teenuse hinnaga, mis on vaevalt kõige soodsam variant. Vastupidi, paljud eksperdid juba teatasid, et selline valik on kliendi jaoks kõige kallim variant. Kas erinevate tarnijate elektri kvaliteet erineb? Ei, igal juhul saate teie täiesti ühesugust elektrit. Lambid põlevad sama eredalt ning triikraud soojeneb sama kiiresti. Erinevus seisneb vaid ostutingimustes, kuid kvaliteet on kõigil üks ja sama. Kellele on eriti oluline erinevate tarnijate hinnavahe? Kõik sõltub tarbimisest. Näiteks, kui te kasutate elektrikütet, siis teie korteri või maja tarbimine on keskmisest tasemest kõrgem. Sõlmides elektrienergia ostu-müügi lepingu, mõelge, kas lähitulevikus suureneb teie koduelektroonika poolt tarbitav kilovatt-tundide kogus. Näiteks kui te teostate remonti või plaanite elektrilise põrandaküte paigaldust. See on vaid väike osa nendest küsimustest, mida esitasid Lindakivi keskusse infopäevadele tulnud korteriühistute esindajad ja tarbijad. Tuleme taas avatud elektrienergia turu teema juurde tagasi uuel aastal! Soovime Teile häid pühi! Soovime Teile rahulike jõule ja head uut aastat!

Tallinn nõustab elektritarbijaid Tallinna Linnavalitsuse teenindusbüroos nõustatakse jätkuvalt elektrimüüja valimisega kimpus olevaid linnakodanikke. Teenindusbüroo infopunktis selgitab konsultant pöördujatele, millised elektrimüüjad on oma hinnapaketid avalikustanud ja kust on võimalik selle kohta infot leida. Tänaseks on kasutada ka kolm internetiportaali www. energiaturg.ee www.elektrihind.ee , www. minuelekter.ee, kus saab võrrelda erinevate elektrimüüjate pakette. Konsultant tutvustab portaalide kasutamist ja selgitab, millele veel tähelepanu pöörata lisaks hindade võrdlemisele. Kättesaadav on ka linnavalitsuse infovoldik „Elektrituru avanemine 1. jaanuar 2013“. Infot on võimalik leida ka linna veebilehe tarbijaportaalist, kuhu on koondatud kõik olulisemad interneti lingid, mille kaudu elektrituru avanemise teavet saab - http://www.tallinn.ee/ est/tarbija/Elektrituru-avanemine. Linlased, kel puudub kodus internetivõimalus, võivad selleks külastada linna sotsiaalkeskusi, kus saab tasuta kasutada arvutit ja internetti. Tarbija saab elektrimüüjaga sõlmida tähtajatu lepingu (börsihinnast sõltuv pakett) või tähtajalise lepingu (fikseeritud hinnaga pakett). Praegu kehtiva võlaõigusseaduse alusel on õigus nii tähtajaline kui tähtajatu leping üles öelda, teatades ülesütlemisest ette vähemalt üks kuu. Hetkel on turul seitse elektrimüüjat ja kõik teenusepakkujad on ka oma hinnad avaldanud.

3


Detsember 2012

Tasuta sõidu õigus ja seda tõendavad dokumendid on: o Isikustatud Ühiskaart kehtib vaid koos isikut tõendava dokumendiga. o ID-kaardi või Ühiskaardi abil saab sõidusoodustuse õigust tõendada vaid sõitja kuulumisel EHIS, SKAIS või Tallinna LOV sotsiaalhoolekande osakonnas peetavasse andmebaasi. Tasuta sõidu õigus:

Sõidusoodustuste õigust tõendavad dokumendid kehtivad ainult koos isikut tõendava dokumendiga

Olenemata elukohast 1. 2.

eelkooliealisel lapsel alla 3‑aastase väikelapsega sõitjal Eesti Vabariigi välja antud dokumendi alusel

 ei ole vaja dokumenti  laps

1.

puudega lapsel ja tema saatjal

2.

sügava puudega 16‑aastasel ja vanemal isikul ning tema saatjal

 valideeritud isikustatud Ühiskaart, kui isiku andmed on sisestatud andmebaasi või  Sotsiaalkindlustusameti poolt väljastatud puuet tõendav dokument või  ID-kaart või õpilaspilet, kui isiku andmed on sisestatud andmebaasi;  saatjalt dokumenti ega valideerimist ei nõuta  valideeritud isikustatud Ühiskaart, kui isiku andmed on sisestatud andmebaasi  Sotsiaalkindlustusameti poolt väljastatud puuet tõendav dokument või  tallinlasel ID-kaart, kui isiku andmed on sisestatud linnaosavalitsuses andmebaasi;  saatjalt dokumenti ega valideerimist ei nõuta  valideeritud isikustatud Ühiskaart või  Eesti Vabariigis väljastatud isikut tõendav dokument  tallinlasel valideeritud isikustatud Ühiskaart, kui lapse andmed on sisestatud linnaosavalitsuses andmebaasi või  tallinlasel ID-kaart või õpilaspilet, kui lapse andmed on sisestatud linnaosavalitsuses andmebaasi või  vastava asutuse tõend (väljaspool Tallinna linna elavatel lastel)  tallinlasel valideeritud isikustatud Ühiskaart, kui lapse andmed on sisestatud linnaosavalitsuses andmebaasi või  tallinlasel ID-kaart või õpilaspilet, kui lapse andmed on sisestatud linnaosavalitsuses andmebaasi või  vastava asutuse tõend (väljaspool Tallinna elavatel lastel)  valideeritud isikustatud Ühiskaart, kui isiku andmed on sisestatud andmebaasi või  represseeritu tõend  valideeritud isikustatud Ühiskaart, kui isiku andmed on sisestatud TTA-s andmebaasi või  ID-kaart, kui isiku andmed on sisestatud TTA-s andmebaasi  valideeritud isikustatud Ühiskaart, kui isiku andmed on sisestatud TTA-s andmebaasi  valideeritud isikustatud Ühiskaart, kui isiku andmed on sisestatud TTA-s andmebaasi või  ID-kaart, kui isiku andmed on sisestatud TTA-s andmebaasi või  väeosa tõend ajateenistuses viibimise kohta  valideeritud isikustatud Ühiskaart, kui isiku andmed on sisestatud andmebaasi või  Tšernobõli AEJ avarii tagajärgede likvideerimisest osavõtnu tunnistus  valideeritud isikustatud Ühiskaart, kui isiku andmed on sisestatud linnaosavalitsuses andmebaasi või  ID-kaart, kui isiku andmed on sisestatud linnaosavalitsuses andmebaasi

3.

65‑aastasel ja vanemal isikul

4.

hoolekandeasutuses viibival lapsel

5.

vanemliku hoolitsuseta jäetud lapsel

6.

represseeritul ja temaga võrdsustatud isikul

7.

Tallinna ühistranspordis sõitjateveo avaliku teenindamise lepingu alusel tegutseva veondusettevõtte töötajal Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti töötajal kaitseväe vormiriietuses ajateenijal

8. 9.

10.

12 13

Tšernobõli aatomielektrijaama avarii tagajärgede likvideerimisest osavõtnul Tallinna linnaosa valitsuse, linnaosa valitsuse hallatava asutuse või Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti hallatava asutuse hooldustöötajal tööülesannete täitmisel. vormiriietuses Eesti Vabariigi politseiametnikul õpilane

14

Tallinlasele

11.

isik, kelle rahvastiku-registrijärgne elukoht on Tallinn*

 töötõend  valideeritud isikustatud Ühiskaart (kuulumisel EHIS andmebaasi);  Eesti Vabariigis väljastatud õpilaspilet, mis vastab RFID-tehnoloogiat toetavale standardile (kuulumisel EHIS andmebaasi).  valideeritud isikustatud Ühiskaart

*Tasuta sõidu õiguse saamiseks on isikul, kelle rahvastikuregistri järgne elukoht on Tallinnas, kohustus igal ühissõidukisse sisenemisel sõit isikustatud Ühiskaardiga valideerida. Isikustatud Ühiskaart kehtib ainult koos isikut tõendava dokumendiga. Isiku rahvastikuregistri järgset elukohta kontrollitakse üks kord kuus. Kui isik registreerib end aadressil, mis ei asu Tallinnas, muutub sõidusoodustus kehtetuks.

Soodustuse kasutamise õigus ja seda tõendavad dokumendid on: Sooduspileti kasutamise õigus on:

Soodustust tõendavad dokumendid kehtivad ainult koos isikut tõendava dokumendiga

1.

Üliõpilasel

2.

Pensionäril

3.

raske või keskmise puudega 16-aastasel või vanemal isikul

4.

3 ja enama lapsega pere vanemal

 valideeritud isikustatud Ühiskaart (kuulumisel EHIS-e andmebaasi) või  ID-kaart (kuulumisel EHIS-e andmebaasi) või  EV üliõpilaspilet või sellega võrdsustatud ISIC Student kaart või Swedbanki Tudengikaart;  valideeritud isikustatud Ühiskaart (kuulumisel SKAIS-i andmebaasi) või  ID-kaart (kuulumisel SKAIS-i andmebaasi) või  Eesti Vabariigi pensionitunnistus  tallinlasel valideeritud isikustatud Ühiskaart (kuulumisel linnaosavalitsuses peetavasse andmebaasi) või  tallinlasel ID-kaart (kuulumisel linnaosavalitsuses peetavasse andmebaasi) või  Sotsiaalkindlustusameti poolt väljastatud puuet tõendav dokument  tallinlasel valideeritud isikustatud Ühiskaart, kui isiku andmed on sisestatud linnaosavalitsuses andmebaasi või  valideeritud isikustatud Ühiskaart koos kohaliku omavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonna tõendiga (kui internetis või müügipunktis on kaardi isikustamisel märgitud kastikesse linnuke),

Isikustatud Ühiskaardiga saab soodustust tõendada vaid kuulumisel EHIS, SKAIS või Tallinna linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnas, Tallinna Transpordiametis või Tallinna Linnavalitsuse teenindussaalis peetavasse andmebaasi. ID- kaardiga saab soodustust tõendada vaid ID-pileti puhul. Olles andmebaasis saate piletit ostes teate “Soodustus on andmebaasist kontrollitud”

Lasnamäel täiustus ühistranspordi liinivõrk Alates 1. detsembrist lisandus bussiliinile nr 13, mida lasnamäelasedki usinalt kasutavad, Järvevana teele Veerenni tänava piirkonda Renniotsa peatus ning lisabusside sõitma hakkamine vähendas ka ooteaegu. Tihendatakse ka Lasnamäega ühendust pidavate autobussiliinide nr 60, 63 ja 68 sõidugraafikuid. Intervallide vähendamiseks lisandub tööpäevadeks üks normaalbuss ka bussiliinile nr 15. Lasnamäe Turu paremaks väisamiseks lisandus uus bussipeatus Lasnamäe turg.

4

Lasnamäe Linnaosa territooriumil toimub 01.01.2013. kell 00.15 aastavahetuse ilutulestik. Ilutulestiku toimumise asukoht Lindakivi Kultuurikeskuse tagusel maa-alal.

Tallinna Linnavolikogu kehtestas 20. septembril 2012 tasuta sõidu õiguse isikutele, kelle rahvastikuregistri järgne elukoht on Tallinn ja kõigile õpilastele, kelle rahvastikuregistri järgne elukoht on Eesti Vabariik. 100%-lise sõidusoodustuse saavad vaid need tallinlased, kelle elukohaks on registreeritud Tallinn. Tallinna linn soovitab esimesel võimalusel registreerida end tallinlaseks, et juba 1. jaanuarist 2013 ühistranspordis tasuta sõita. Tallinlaste tasuta sõidu õiguse tõendamiseks ja 100%-lise sõidusoodustuse saamiseks, peavad tallinlased ostma endale Ühiskaardi ja selle isikustama. Ühiskaardi isikustamisel kontrollitakse automaatselt, kas isiku elukoht rahvastikuregistris on Tallinn. Kui jah, aktiveeritakse sõidusoodustus, kui mitte, sõidusoodustust ei aktiveerita (kaart saab lihtsalt isikustatud). Tasuta sõidu õiguse saamiseks on tallinlasel kohustus igal ühissõidukisse sisenemisel sõit isikustatud Ühiskaardiga valideerida. Isikustatud Ühiskaart kehtib ainult koos isikut tõendava dokumendiga. Isiku rahvastikuregistri järgset elukohta kontrollitakse üks kord kuus. Kui isik registreerib end aadressil, mis ei asu Tallinnas, muutub sõidusoodustus kehtetuks. Õpilaste tasuta sõidu õiguse tõendamine * valideeritud isikustatud Ühiskaart koos Eesti Vabariigis väljastatud isikut tõendava dokumendiga (kui õpilase andmed on EHIS-es) või * valideeritud Eesti Vabariigis väljastatud õpilaspilet, mis vastab RFID-tehnoloogiat toetavale standardile ( kui õpilase andmed on EHIS-s) või * valideeritud isikustatud Ühiskaart koos Eesti Vabariigis väljastatud õpilaspiletiga või sellega võrdsustatud ISIC Scholari kaardiga (kui isiku andmed ei ole EHIS-s). Isikustatud Ühiskaardiga (või muu kontaktivaba RFID-tehnoloogiat toetavale standardile vastava kaardiga) saab tõendada tasuta sõidu õigust vaid juhul, kui sõitja andmed on olemas EHIS-e andmebaasis. Ühiskaartide müügipunktid: * kõik Tallinna ja Harjumaa Eesti Posti kontorid * Selver * Maxima * Prisma * Autogrilli kiosk * Tallinna Linnavalitsuse teenindusbüroo * Stockmann * Spaaper * R-kiosk

KULTUURIKESKUS LINDAKIVI

Kultuurikeskus Lindakivi, Koorti 22 tel 632 1062, www.lindakivi.ee 05.01. kell 14.00 Loomingukeskus Aplaus kontsert. Tasuta. 06.01. kell 16.00 Aserbaidžaani Seltsi kontsert. Tasuta. 12.01. kell 17.00 Moeteater „Natali” moe-show. Pilet 3€

18.01. kell 11.00 Lastering BOONE kontsert. Tasuta. 20.01. kell 12.00 Laulu- ja tantsukollektiivide talendikonkurss „Lindakivi talent”. Pilet 2€ 26.01. kell 18.00 Noorteüritus KVN. Pilet 3€ 26.01. kell 19.00 Tantsuõhtu. Muusika ansamblilt Mati Duo. Pilet 4€ Näitus: 05.01 – 01.02 Kunstnik Anatolie Triboi näitus „Akvarellide võluhelid”.

KINOKAVA K 2.01. kell 17.00 Džungel (RUS) 2012.a komöödia, seiklus/vene k. dubleeritud, eesti k. subtriitrid L 5.01. kell 12.00 Niko ja lendavad põhjapõdrad 2012.a animats., komöödia, seiklus, pere/ multfilm eesti keeles dubleeritud P 6.01. kell 12.00 Niko ja lendavad põhjapõdrad 2012.a animats., komöödia, seiklus, pere/ multfilm vene keeles dubleeritud E 7.01. kell 14.00 Raha võim (Richard Gere) 2012.a draama, triller/ vene k. dubleeritud, eesti k. subtiitrid K 9.01. kell 17.00 Garantiiajaga mees (RUS) 2012.a komöödia, pere /vene keeles, eesti k. subtiitrid L 12.01. kell 12.00 Niko ja lendavad põhjapõdrad 2012.a animats., komöödia, seiklus, pere/ multfilm vene keeles dubleeritud E 14.01. kell 14 Nahk, milles ma elan (Antonio Banderas) 2011.a draama/ vene k. dubleeritud, eesti k. subtiitrid K 16.01. kell 17 Colombiana (USA,FRA) 2011.a põnevik, triller, seiklus, draama/vene k. dubleeritud, eesti k. subtiitrid L 19.01. kell 12 Niko ja lendavad põhjapõdrad 2012.a komöödia, seiklus, pere/ multfilm eesti keeles dubleeritud E 21.01. kell 14 Uinuv kaunitar (Austraalia) 2011.a draama/vene k. dubleeritud, eesti k. subtiitrid K 23.01. kell 17 Džungel (RUS) 2012.a komöödia, seiklus/vene keeles, eestik. subtriitrid E 28.01. kell 14 Džungel (RUS) 2012.a komöödia, seiklus/vene keeles, eestik. subtriitrid K 30.01. kell 17 Ainult armastust (Pierce Brosnan) 2012 .a komöödia, romantika/ vene k. dubleeritud, eesti k. subtiitrid Tavapilet 2.50€ Lapsed kuni 12 a. 1.60€ Pensionärid 0.60€ Perepilet (2 täiskasvanut ja 2 alla 12-aastast).6.00€ Grupipilet al. 10 inimest grupis 1.60€ Kultuurikeskus Lindakivi, Koorti 22, Lasnamäe, tel. 6321062/ 53023534, www.lindakivi.ee

Tallinna ametlikke teadaandeid hakkab järgmisel aastal avaldama Eesti Päevaleht Alates 2013. aastast ilmuvad Tallinna linna ametlikud teated ajalehes Eesti Päevaleht. Selle aasta ametlikud teated ilmuvad veel ajalehes Postimees.

LASNAMÄE LINNAOSA VALITSUS Pallasti 54, 11413 Tallinn Telefon: 645 7700; faks: 645 7734 E-post: lasnamae@tallinnlv.ee LASNAMÄE LEHT E-post: lasnamaeleht@tallinnlv.ee Reklaaami tellimine, kirjastus ja levi Päike OÜ Telefon: 602 7774, 5645 4308 E-post: info@lasnamaeleht.ee

Lasnamäe Leht detsember  

Lasnamäe Linnaosa Valitsuse ajaleht

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you