Page 1

CLUB ONE ’I ELUSTIILIAJAKIRI – SINU TEEJUHT MAAL JA MEREL

Kingitused laevalt! teeb talve mugavaks

Riia,

rõõmsalt lähedal

Kapten juhib

MEGASTARI MERELE

4 | 2016

kaptenit ja uus vinge laev

+

PÕHJALA TALVERÕÕMUD Jõuluturud, muuseumid, sündmused


TALV 2016 | SISUKORD

28 KAITSEVARUSTUS ANNAB PARIMA ELAMUSE

40

Hea ja korras kaitsevarustus on sama tähtis kui suusad või lumelaud.

30 LIHTSALT KOOS − BUON APPETITO! Itaalia toidukultuur näeb ette, et head toitu süüakse koos sõprade või perega, sundimatult ja naudinguga.

32 KÜLLUSLIK JÕULULAUD Nii nagu kodus, kaetakse pühade puhul pidulikum laud ka laevarestoranides.

34 5 PIDULIKKU PUNAST VEINI 36 TUME ÕLU ON TALVEJOOK

26

16

Tume õlu kuulub Eestis traditsiooniliselt talve ja jõulude juurde. Külmal ajal on toidus-joogis ikka tugevamaid toone vaja ning tume õlu passib kenasti kokku rammusamate roogadega.

40 LÄHME PEOLE! Sära silmadesse, puna palgeile, ning aasta võrratuim aeg võibki alata!

44 NAHALE JA JUUSTELE PAI! Naudi näo-, keha- ja juuksehooldusi Hera Salongides, kus Club One’i liiget ootavad eriti soodsad hinnad.

46 KÕIK, MIDA SOOVIN JÕULUDEKS... 48 KINGIKOTI KANGELASED Toredad üllatused, mis teevad pere pisimatel tuju rõõmsaks ja suu magusaks.

7 PÕHJALA TALVERÕÕMUD

30 22

Ükskõik millisel marsruudil sa sel talvel ka ei seilaks, leidub mõndagi põnevat nii koduses Tallinnas, modernses Helsingis, kuninglikus Stockholmis kui ka lõunanaabrite pool ajaloolises Riias.

Tallinki laevade talvine meelelahutus.

55 BÄND, KELLE PILLI JÄRGI TANTSITAKSE

14 CLUB ONE TEEB TALVE MUGAVAMAKS

Kui ansambli Indigga seiklus tosin aastat tagasi päikeselises Bulgaarias alguse sai, ei osanud bändiliikmed aimatagi, et neist saab üks armastatumaid laevabände.

Talvekülmaga on eriti oluline hoida ja hellitada ennast. Selleks sobib suurepäraselt muidugi laevareis, aga palju uut ja põnevat leiab Club One’i klient ka Eestis.

62 TALVEPUHKUS REISIPAKKUMISEGA!

16 KOLM KAPTENIT JA ÜKS VINGE LAEV Kui Läänemere moodsaim kiirlaev Megastar jaanuari lõpus Eesti ja Soome pealinna vahel seilama hakkab, hoolitsevad sujuva meresõidu eest kolm kogenud kaptenit: Vahur Sõstra, Ain Aksalu ja Raul Metshein.

52 PARIMAD PEOD, GLAMUURSED SHOW ’D!

22

22 RIIA, RÕÕMSALT LÄHEDAL Kaugete sihtide vahepeal luba endale mõnusaid päevi vaid mõne sõidutunni kaugusel asuvas Riias. Kesklinnas paiknev Tallink Hotel Riga sobib linnapuhkuseks ülihästi.

26 TULE TRENNI UUDE SPORDIKESKUSESSE! Hea uudis trennisõpradele: Tallink avab uue tennisekeskuse, kus on ka moodne jõusaal ning toimuvad rühmatreeningud.

AVASTAJA | 3


JUHTKIRI | M ERILIN-IN GRID M Ü NTER

Uuendusi maalt ja merelt S

iin ta ongi – uues kuues ja põneva sisuga Club One’i ajakiri, mis on ühtlasi teerajaja paljudele eesseisvatele uuendustele meie püsikliendiprogrammis. Värske ajakiri koondab endas varasemast veelgi enam põnevat infot meie reisisihtkohtade kohta, rohkelt soovitusi meie toredatelt koostööpartneritelt ning loo­ mulikult sisukaid artikleid ja lugusid Tallinki töötajate ja teiste huvita­ vate persoonidega. Lisaks uuele ajakirjale on meil hea meel tutvustada uue aasta alguses valmivat Megastari, mis on Tallinki suurim kiirlaev, mahutades oma pardale ligi 2800 reisijat. Uus laev Megastar on loodud eksklu­ siivselt Tallinna−Helsingi liinile ning järgib kõiki praegusi ja tulevasi õhu­emissioonide seireala nõudeid, mille alla kuulub ka Läänemere piirkond. Värskeid uudiseid Megastari valmimisest saab jälgida veebis http://megastar.tallink.com. Uuendusi tuleb tõesti nii maalt kui merelt. Sel sügisel on Tallinki laevadel enneolematu meelelahutusprogramm – nimelt on alates septembrist Tallinna–Stockholmi ja Riia–Stockholmi liinidel lõbusad showetendused „Let’s Dance!“. Loe etenduste kohta täpsemalt ajakirja mahukast meelelahutuse rubriigist. Uuendusi on teinud ka Tallinki ho­ tellid, kes värskendasid hotellide hommikusöögivalikut, mis on varase­ mast veelgi tervislikum ja rikkalikum, pakkudes rõõmu igale kliendile. Sellest kõigest ja paljust muust lugege värskest Avastajast.

Sel sügisel on Tallinki laevadel enneolematu meelelahutus­ programm – nimelt on alates septembrist Tallinna–Stockholmi ja Riia–Stockholmi liinidel lõbusad showetendused „Let’s Dance!“.

Head Avastamist! Merilin-Ingrid Münter, turunduse projektijuht ja Avastaja vastutav toimetaja

AVASTAJA VASTUTAV TOIMETAJA Merilin-Ingrid Münter TOIMETAJA Sirje Maasikamäe KUJUNDUS Anu Hammer REKLAAM Ander Sibrik ander@menuk.ee TEOSTAJA Menu Meedia VÄLJAANDJA AS Tallink Grupp Sadama 5/7, 10111 Tallinn TRÜKIKODA AS Vaba Maa CLUB ONE’I INFO +372 640 9808 clubone@tallink.ee, www.clubone.ee Club One’i püsikliendiajakiri on kõigile Gold- ja Silver-taseme klientidele postiga saadetav väljaanne. Ajakiri ilmub neli korda aastas. Järgmine ajakiri ilmub detsembris 2016.

4 | AVASTAJA


Margot Robbie calvinklein.com/fragrances

Š 2016 Calvin Klein Fragrances Corporation deep euphoria™


TALV 2016/2017

Parim VALIK

ELUSTIIL PUHKUS ŠOPING INIMESED SÖÖK & JOOK

Ükskõik millisel marsruudil sa sel talvel ka ei seilaks, leidub mõndagi põnevat nii koduses Tallinnas, modernses Helsingis, kuninglikus Stockholmis kui ka lõunanaabrite pool ajaloolises Riias. Head avastamist! TEKST

KELLY KIPPER (ANNE & STIIL)

PÕHJALA TALVERÕÕMUD AVASTAJA | 7


PARIM VALIK | TALV 2016/2017 Tallinn

KULINAARNE PUHKUS Maalilise Kadrioru pargi veerel, ajaloolises Villa Mon Reposes avas hiljuti uksed restoran Mon Repos, mis tähendab prantsuse keeles „minu puhkus“. Kadrioru kuldajastust inspireeritud menüü on tõesti kulinaarne puhkus kõhule ja meeltele. Isuäratavad, põnevalt serveeritud road ja maitsekas atmosfäär loovad erilise miljöö, mis püsib mõttes veel mitu päeva. Vaata ka www.monrepos.ee.

Stockholm

NII SÜRR, NII ÄGE! Stockholmi kaasaegse kunsti muuseumis Moderna Museet näeb kuni aprillikuuni Moki Cherry psühhedeelset, piirideülest, eklektilist ja absoluutselt omanäolist näitust „Moment“. Välja on pandud kunstniku tööd aastatest 1967–2007. Lisainfot leiad www.modernamuseet.se.

OHOO!

Alates 2016. aasta veebruarist on sissepääs paljudesse populaarsetesse Stockholmi muuseumitesse tasuta. Vaata nimekirja www.tallink.ee/ et/stockholm.

Stockholm

HÄÄL, MIS LIIGUTAB 25. veebruaril esineb Ericsson Globe Arenal Itaalia tenor Andrea Bocelli. Peale kuulsate ooperiaariate ja muude klassikaliste palade saab kuulda lu­ gusid artisti värskelt albumilt „Ci­ nema“, mis sisaldab muusikat filmi­ dest „Evita“, „West Side Story“ ja  „Dr Živago“.

8 | AVASTAJA

Tallinn

Suure südamega jõuluturg City Yoga joogastuudios toimub 18. detsembril vahva basaar. Jõuluturult leiad väega ehteid, joogariideid, ilu ja sära andvat looduslikku kosmeetikat, nahasõbralikust materjalist lasteriideid, käte­soojusega loodud keraamikat, mõtlema­panevaid raamatuid ja muud põnevat. Avatud on kohvik ja meeleolu­ muusikat mängib Liisi Voolaid. PS! Jaanuaris toimub City Yogas kolmetunnine liikuvmeditatsioon “Heli sees”, mis aitab muusika, rütmide ja rütmituse kaudu saada kontakti oma keha loomuliku pulsiga. Õhtut viivad läbi terapeut-jooga­ õpetaja Kaidi Laur ja DJ Liisi Voolaid. Täpsem info City Yoga Facebookist.  


Stockholm

UISUD ALLA! 3., 10., ja 17. detsembril toimub Kungsträdgårde­ nis õhtune uisudisko. Just nii – ootamas on värviliselt plinkivad tulukesed, puusi nõksuma panev muusika ja filmilik atmosfäär. N-ö diskovälisel ajal saab platsil niisama poognaid harjutada. Kohapeal on ka uisurent.

Stockholm

Nooblilt magus Ajahambast puremata elegantne kondiitriäri Vete-Katten on juba 88 aastat pakkunud suus­ sulavaid pagaritooteid, tummist kohvi ja isu­ äratavaid kooke. Argi­ päeviti saad kohvikus ampsata tervislikku ja maitseküllast lõuna­einet. Naudi mõnusat miljööd ja magusat kardemonilõhna. Uuri ka www.vetekatten.se.

Stockholm

APPI! KUMMITAB! Kas oled kunagi mõelnud, mis tunne oleks kohtuda kummitu­ sega? Ligilähedast kogemust pa­ kub Stockholmi kummitus­ ekskursioon Ghost Walk, kus saad linna keskaegsetel tänavatel ui­ dates kuulda kuulsaid legende, müüte ning hirmsaid mõrva- ja kummitus­lugusid. See on poolteist tundi kestev ajareis, täis imestust ja õõva, põnevust ja nalja. Vaata  www.stockholmghostwalk.com.

Helsingi

TÄPIKUNSTI MEISTRIKLASS Helsingi kunstimuuseumis HAMis on 22. jaanuarini avatud ühe Jaapani kõige tähelepanuväärsema kunstniku Yayoi Kusama näitus „In Infinity“. Üle 60 aasta kunstimaastikul tegutsenud naise käekiri on äratuntavalt eriline: täpid, täpid ja veel mõned täpid. Ta on kontseptuaalne looja, kelle teosed triivivad popkunsti ja sürrealismi piiril. Kusama meediumite spekter ulatub joonistamisest ja maalimisest skulptuuri, moe, disaini ja installatsioonideni. Aasta oodatuimal modernse kunsti väljapanekul on üle 200 taiese. Lisa leiad www.hamhelsinki.fi/en.

AVASTAJA | 9


PARIM VALIK | TALV 2016/2017 Tallinn

Tallinn

Kõrvad kikki

VÕTAKS ÜHE VEEL!

Argentina juurtega mahehäälne Rootsi laulja José González tuleb 3. veebruaril Eestisse, et anda koos avangardorkestri Göteborg String Theoryga Nordea kontserdi­majas üks meeldejääv indiefolgi kontsert. Tee kõrvale üks hea kingitus!

Uulits Tänavagurmee on saavutanud elava legendi staatuse. Kohalikust värs­ kest toorainest valmistatud veiseliha­ burgereid leidub popi söögikoha menüüs vähemalt tosinas isuäratavas kuues, li­ sandiks kohapeal valmistatud hõrgud kastmed ja oh-kui-krõbedad kartulid. PS! Hiljuti avas söögikoht uksed ka Kala­ majas. Kiika www.uulits.ee.

Helsingi

Filmid, mis kõnetavad Helsingi dokumentaalfilmifestival DocPoint  toimub 23.–29. jaanuarini. Ekraanile jõuavad aasta parimad – liigutavad, loovad ja üllatavad – kohalikud ning rahvusvahelised dokumentaalid. Lisaks filmidele on festivali kavas seminarid, loengud, töötoad ja kontserdid. Kava leiad www.docpoint.info. Stockholm

Nüüd on see tõesti võimalik! Euroopas ainulaadne ekskursioon viib 43 meetri kõrgusele Stockholmi süda­ linna kohal laiuvale katusele, kust saab imetleda võluvat arhitektuuri ja linnasuminat peaaegu linnulennult. Roof­ top Touri seiklus, mis käsitleb Rootsi ja selle pealinna rik­ kalikku ajalugu ning olevikku, kestab kokku tund ja 15 minutit. Uuri lisa www.takvandring.com.

Foto: visitsweden.com

Käime katuseid mööda

Stockholm

DINOSAURUSED ON TAGASI! Kuni 31. detsembrini on Stockholmi loodusmuuseumis (Naturhistoriska Riksmuseet) avatud suursugune ja tõetruu väljapanek „Fossiilid ja evolutsioon“, kus kõige muu põneva seas saab aimu sellest, millised nägid välja dinosaurused. Vaata ka www.nrm.se.

10 | AVASTAJA


Tallinn

Tantsupidu loomelinnakus 11.–12. veebruarini toimub Telliskivi loomelinnakus Telliskivi tantsupidu ehk seltskondlike tantsude festival, kus kahe päeva jooksul saab kümnetes töötubades proovida ligi 20 tantsustiili. Kõlab lõbusalt või mis? Lisainfo  www.telliskivi.eu. Riia

Lelulugu 8. jaanuarini saab Läti rahvusraamatukogus imetleda pika ajalooga mängu­asju. Väljas on unikaalne kogu leludest, mille valmistamisaeg jääb 19. sajandi lõppu ja 20. sajandi algusesse. Võimsa kogu omanik on Ungari mänguasjakoguja Mariann Karlócai, kelle varanduse hulka kuulub üle 5000 lelu.

Helsingi

ROKIST ROMANTIKANI

Tallinn

20. veebruaril esineb Finlandia Halli kontserdisaalis Briti rokkartist Elvis Costello. Grammyga pärjatud muusiku karjäär on kulgenud stabiilselt tõusujoones pea 40 aastat. Peale särtsakate rokipalade kuulub mehe muusikalisse pagasisse ka romantilisi ballaade, nagu „She“, mis kõlab ka menufilmis „Notting Hill“.  

Ampsa silmadega Piparkoogimaania näitust on Tal­ linnas saanud vaadata juba 10 aastat. Magusal väljapanekul osaleb üle 100 kunstniku, disaineri ja arhitekti, kes valmistavad 300 kilost tainast uni­ kaalseid piparkoogitaieseid. Di­ saini- ja Arhitektuurigaleriis toimuv näitus on avatud 9. detsembrist 4. jaanuarini. Iga päev toimuvad galerii keldrikorrusel piparkoogi töö­ toad. Piilu lisa  www.piparkoogimaania.ee.

AVASTAJA | 11


PARIM VALIK | TALV 2016/2017 Riia

Lood, mis ei kaota oma võlu

Riia

EHEDAD EHTED Putti kunstigalerii talvine näitusepärl on väljapanek Läti nüüdisaja ehtekunstnike loomingust, mida vürtsitavad mitmete nimekate rahvusvaheliste autorite tööd. Imeilus, maagilise võnkega näitus on avatud 14. detsembrist 27. veebruarini. Vaata ka www.putti.lv.  

Stockholm

TÜKIKE ITAALIAT

SUPERSALE!

2. jaanuarist kuni 28. veebruarini leiad Tallinki laevadelt Läänemere parimad pakkumised − säästad kuni 70%.

Läti rahvusooperi talvine mängukava on kirju kimp maailmakuulsatest ooperi- ja balletiteostest. Kas eelistad Verdit? Või hoopis Tšaikovskit? „Na­ bucco“, „Luikede järv“, „Giselle“, „Ri­ goletto“, „Uinuv kaunitar“, „La Tra­ viata“, „Macbeth“, „Bajadeer“ ning paljud teised traagilised, romantili­ sed ja igihaljad lood rulluvad ooperija balletimaia publiku ees lahti uue aasta hakul. Kava leiad www.opera.lv.

Ihkad tõeliselt head krõbeda ääre ja õhukese põhjaga pitsat? Sea sammud Södermalmi, kus ootab ees Bistro Bananas, mille menüüst leiad muude hõrgutiste seast ka tõeliselt Vahemere-hõngulised pitsad ning oi-kui-hea banaanijäätise. Täpsed koordinaadid  www.bistrobananas.se.

Helsingi

Löyly saunakompleks on oaas keset linna. Hingematvalt kauni merevaatega hoones on kolm sauna (sh suitsusaun) ja restoran. Võrratu arhitektuuriga majas on ka spaa-ala, kus võimalik kamina ees lõõgastuda või hüpata külma vette end karastama. Suvisel ajal võivad saunalised teha ka tiiru meres, talvel aga hüpata jahutavasse jääauku. Löyly restoranis saad nautida mõnusat lõunamenüüd, värskendavaid kokteile ja tunda nädalavahetustel rõõmu suurepärasest brunchist. Broneeri aeg  www.loylyhelsinki.fi/en.

12 | AVASTAJA

Foto: visitfinland.com

MAAILMA ÄGEDAIM SAUN


koolitused Põhjamaades töötamiseks koolitused toimuvad soomes, eestis, lätis nii eesti kui vene keeles. Обучение проходит в Финляндии, Эстонии, Латвии как на эстонском так и русском языке

soome tööohutuskaardi koolitus

Põhjamaade tuletöökaardi koolitus

soome teetöölise ohutuskaardi koolitus

soome elektritööohutuskaardi koolitus soome hüdroisolatsioonipaigaldaja sertifikaadi koolitus (Vtt)

DETSEMBRIS UUED PRILLID -25%

Pakkumine kehtib prilliraami ja klaaside koosostul.

soome asbestilammutustöö koolitus

seminarid - soome ehitusteenuste maksustamine ja osutamise reeglid

JAANUARIS PALJUD PRILLIRAAMID JA PÄIKESEPRILLID KUNI -50% Club One kliendile püsisoodustus -10%

soome sotsiaal- ja tervishoiutöötaja tööohutuskaardi koolitus Rootsi tellingupaigaldaja kaardi koolitus

Club one kliendikaardi esitamisel soodustus 10%, v.a eripakkumised.

tondi koolituskeskus Pärnu mnt 142, tallinn 11317 +372 56 44 054 info@koolitamine.ee www.koolitamine.ee

TEL. +372 6 612 106 toptika@opti.ee MEIE POED ASUVAD: Tallinn, Tartu mnt.6 Tallinn, Lasnamäe Tervisekeskus Tallinn, Nurmenuku Kaubanduskeskus Tartu, Rüütli1/Raekoja plats 8 Pärnu, Hommiku 13 Viljandi, Viljandi Tervisekeskus Viljandi, SA Viljandi Haigla Tapa, Pikk 7  


CLUB ONE | S O O D U S T U SED

CLUB ONE

Lisainfot kõigi pakkumiste ja tingimuste kohta leiad meie kodulehelt www.clubone.ee.

TEEB TALVE MUGAVAMAKS

Talvekülmaga on eriti oluline hoida ja hel­ litada ennast. Selleks sobib suurepäraselt muidugi laevareis, aga palju uut ja põne­ vat leiab Club One’i klient ka Eestis. •

Et teha ettevalmistusi peohooajaks, saab Club One’i liige kehtiva klubikaardiga SOL pesu­majade keemilises puhastuses 10% soodustust alates 30eurosest hinnast.

Enda eest hoolitseda aitab Haldja Hambaravi hammaste SPA-teenus, mis on samuti Club One’i kliendile eriti hea hinnaga.

Club One’i klient sõidab soodsalt, kui tangib Alexelas. Uuendasime kokkulepet oma pika­ ajalise koostööpartneriga ning alates 2016. aasta novembrist saavad Club One’i kaardi omanikud Alexela tanklates soodustust 2 eurosenti kütuse­ liitrilt.

Ja kindlasti ei tasu käest lasta võimalust külastada talvist Lottemaa Jõulumaad!

RÕÕMSAT TALVEAEGA! Club One’i juht Helena Raud.

14 | AVASTAJA


Pafis kestavad jõulud 50 päeva!

Häid pühi!

18+ Tähelepanu! Tegemist on hasˇartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!


3

PERSOON | M EGA S TAR

kaptenit

ja üks vinge laev

Kui Läänemere moodsaim kiirlaev Megastar jaanuari lõpus Eesti ja Soome pealinna vahel seilama hakkab, asuvad sujuva meresõidu eest hoolitsema kolm kogenud kaptenit: Vahur Sõstra, Ain Aksalu ja Raul Metshein.

TEKST

HELI LEHTSAAR-KARMA

H

FOTOD

ANU HAMMER

oolimata sellest, et meestel on seljataga pikk meresõidu­ staaž, hoiab mõte uuel ja moodsal Megastaril tööle­ hakkamisest nende meeled elevil. Vahur Sõstra tunnistab, et tal on väga hea tunne, et Tallink on teda usal­ danud ja andnud võimaluse olla just see kapten, kes teeb jaanuari lõpus esi­ mese liinireisi Tallinnast Helsingisse. Kuid selleks, et esimene reis ja loomuli­ kult ka kõik järgmised ladusalt kulgek­ sid, tuleb teha põhjalikke ettevalmis­ tusi. Seepärast ongi 12 aastat Tallinki reisilaevadel kaptenina sõitnud Va­ hur Sõstra juba novembri algusest saa­ dik olnud pidevalt Turus Meyer Turku laeva­tehases, et Megastari liinile tule­ kut ette valmistada. „Tahame garanteerida, et laev saab Tallinki tingimustele vastav, ning see­ tõttu osalengi sealsetel ülevaatustel ja kontrollimistel. Samuti organiseerime meeskonnale vajalikud koolitused laeva ja selle süsteemidega tutvumiseks. Det­

16 | AVASTAJA

sembris liitub meiega vanemtüürimees, kellega koos teeme valmis häire- ja ava­ riikavade plaani – mida peab meeskond eri avariiolukordades tegema ja kui­ das,“ kirjeldab Vahur Sõstra murdosa oma tööst, mis tuleb ära teha enne me­ releminekut. See töö pole Sõstrale võõ­ ras, sest tal on kümmekonna aasta ta­ gune kogemus Stari liiniletoomisest. Praegu aga on nii tema kui ka kogu ülejäänud meeskond elevil ja igatseb laeva näha juba sellises valmisolekus, et saaks esimest korda merele minna. Kaua polegi enam oodata jäänud, sest veel aastavahetuse paiku peaks saama Megastariga esimest korda laineid künda. Üks proovisõitudest tehakse ka Turust Helsingisse, et sildumist proo­ vida. Ka kapten Raul Metshein rõhu­ tab, et kõik vajalik harjutatakse enne läbi, sest merel ei saa midagi juhuse hooleks jätta.

Enam ei värise ega mürise Uus laev on muidugi mõista kesk­ konnasõbralik, moodne ja silmale ilus vaadata, kuid reisijate ja laevapere


Vahur Sõstra on kapten, kes teeb jaanuari lõpus esimese liinireisi Tallinnast Helsingisse.

Mis teeb kaptenist hea kapteni? VAHUR SÕSTRA: Tähtsad on meeskonnatöö ja professionaalsed oskused. Kapten peab suutma meeskonda kaasata ja koostööd teha. Kui see lonkama hakkab, läheb kõik käest ära. Ka see on oluline, kuidas sa laeva tunnetad – nagu autosõidugi puhul. Mõni sõidab vormel 1-ga, teine venib linna vahel niimoodi, et parem oleks talle soovitada kasutada ühiskondlikku transporti. Ka kaptenite sõidustiil on erinev – kes kuidas kai äärde või tormisel merel sõidab. Halvad ilmastikutingimused panevad kapteni proovile. Vana ütlemine „kapten laevas, jumal taevas“ kehtib kindlasti avarii­ olukordades. Siis ei saa demokraatiasse laskuda, et tuleme kokku ja arutame, mida keegi tahaks teha. Kuid igapäevases töös on juhtimine ühine, kapten, osakonnajuhatajad, teenistuste juhid, intendant, vanemmehaanik ja vanem­tüürimees aitavad kaasa nii juhtimismudeli kui ka meeskonna suhtumise kujunemisele laevas.

AVASTAJA | 17


PERSOON | M EGA S TAR jaoks on sel ka üks oluline uuendus, mida on sõna otseses mõttes tunda. Õi­ gemini vähem tunda. Nimelt on Me­ gastari sõukruvid teistsuguse ehi­ tusega kui teistel laevadel ning see tähendab, et sadamas manööverdami­ sel on vibratsiooni ja müra märksa vä­ hem. „Nagu elektriautoga sõidaks,“ toob Raul Metshein tabava võrdluse selle kohta, et Megastar on Läänemere reisi­ laevanduses suur samm edasi. „See laev on nagu rätsepa juures õmmeldud üli­ kond – Megastar on ehitatud spetsiaal­ selt Tallinna−Helsingi liini jaoks ja ar­ vesse on võetud Tallinki varasemaid kogemusi. Soomlastest laevaehitajad on teada-tuntud ka kvaliteetse töö poo­ lest,“ kiidab Metshein. Vahur Sõstra toob rätsepaülikonna kohta näite. „Reisijate tagasisidest tuli välja, et üle lahe sõitjad sooviksid ka nn vaikset ala, mis ei oleks baar ega koh­ vik, vaid kus saaks niisama istuda ja näiteks tööd teha. Soovi võeti arvesse ja Megastaril saabki Sitting Lounge’i mu­ gavas tugitoolis mõnuleda – nagu len­ nuki äriklassis.“ Kümme aastat Tallinki reisilaeva­ del kapteni ametis olnud Ain Aksalu li­ sab, et eks reisijad tahavad alati mi­ dagi uut näha, sest olemasolev muutub

18 | AVASTAJA

igavaks. „Megastar pakub kindlasti uut ja huvitavat. Laeva kauplus on kui suur kauba­maja, nii et küllap ostetakse nüüd veelgi meelsamini,“ leiab Aksalu. Raul Metshein toob välja veel ühe olu­ lise muudatuse: masinate peale- ja maha­sõit on Megastaril kahetasandi­ line ehk teisisõnu kasutatakse kaht si­ senemis- ja väljumisteed. „Sõiduautod ja veokid saavad korraga maha ja peale sõita, enam ei pea ühed teiste järel ootama ning see teeb protsessi palju kiiremaks,“ tutvustab Metshein.

Megastar on nagu rätsepa juures õmmeldud ülikond – laev on ehitatud spetsiaalselt Tallinna−Helsingi liini jaoks ja arvesse on võetud Tallinki varasemaid kogemusi.

Miljonivaatega töökoht Nii Vahur Sõstral, Ain Aksalul kui ka Raul Metsheinal on aastatepikkune ko­ gemus reisijate sõidutamisega Tallinna ja Helsingi vahel. Kas ära pole tüüda­ nud? Ain Aksalu leiab, et kõrvaltvaata­ jale võib see ju tüütu tunduda, aga kap­ tenil on kogu aeg tempo peal ja ta on päev läbi hõivatud. „Iga reis võib küll tunduda samasugune, aga meri pakub iga päev erinevaid asju – ilm on erinev, tuuled on erinevad,“ toob Aksalu välja. Vahur Sõstra nõustub temaga ja lisab, et ka meeskond annab jõudu. „Kui on selline meeskond, kes on indu ja soovi täis mitte ainult merd sõita, vaid kel on teeme-ära-suhtumine, siis see on tore,“ leiab Sõstra ja lisab naerdes, et eks kaptenil ole ka miljonivaatega töökoht. „Ise ka imestan, et pole tüütuks muutunud,“ muigab peaaegu kõigil kahe riigi pealinna vahet sõitnud Tal­ linki laevadel töötanud Raul Metshein, kuid leiab sellele kohe ka hulga põh­ jendusi. „Eri laevadel sõitmine on va­ heldusrikas, Tallink on tipp-topp firma. Meri huvitab mind samuti ning olen ju meresõitu õppinud,“ tuleb tal kiiresti argumente. Ei teagi, kas naljaga poo­ leks või mitte, aga Metshein mainib ka seda, et Tallinki noortest meremees­ test on tal vahel kahjugi, sest „vanad“ ei


Mis teeb kaptenist hea kapteni? AIN AKSALU: Väga keeruline küsimus. Eks kaptenit peavad hindama tema alluvad. Kuid esiteks peab kapten oma ala tundma ja teiseks oskama inimestega suhelda. Ega ainult triibud õla peal (reisilaeva kapteni vormikuuel on neli kuldset eraldustriipu – toim) ei tähenda veel midagi, iga vormi sees on ju inimene. Võim on kaptenile küll antud, kuid seda tuleb osata kasutada. Kuid teatud olukorras on vaja ka karmiks muutuda, sest nagu öeldakse – kapten laevas, jumal taevas.

ÜKS MULK JA KAKS SAARLAST

Vahur Sõstra.

Raul Metshein.

Kui Viljandimaalt pärit Vahur Sõstra teadis juba kuuendas klassis, et tahab minna merekooli, siis saarlaste Ain Aksalu ja Raul Metsheina peas hakkas see mõte küpsema mõni aeg hiljem. Tallinna merekooli kasuks ei otsustanud neist keegi, vaid nad läksid kohe täispangale ehk toonasesse Leningradi mereakadeemiasse. Vahur Sõstra mäletab, et kuigi tal oli pärast 8. klassi kindel plaan minna Tallinna merekooli, veenis isa ta ümber, et kõigepealt tuleks Viljandis keskharidus kätte saada ning siis juba Leningradi merekooli (praegu Peterburi mere­ akadeemia – toim) minna. Ka Raul Metshein pidas plaani, et läheb pärast 8. klassi õppima Tallinna Karu kooli (Karu tänava merekool – toim), kuid isa võttis ta käekõrvale ja läks Saare Kaluri direktori juurde nõu küsima. „Too oli tark mees ja ütles, et kui merekooli minna, siis ikka kõrgkooli. Kuna Tallinna merekoolist sai keskerihariduse, jäigi ainsaks variandiks Leningrad,“ meenutab Raul Metshein. „Eks vett oli nii palju ümber, see mõjutas,“ naerab ta, kui küsin, mis teda kui pere ainsat meremeest seda ametit õppima mõjutas. Seevastu Ain Aksalu, kes koos tulevase kolleegi

Metsheinaga Kuressaare 2. keskkoolis koolipinki nühkis, sai enda arvates erialavalikul innustust vanemalt vennalt, kes Tallinna merekoolis mehaanikuks tudeeris. „Eks oleme pidanud ühest kausist suppi sööma,“ muigab Vahur Sõstra vanu aegu meenutades, mil nad makarovkas ehk Peterburi mereakadeemias viis ja pool aastat laevajuht-inseneriks õppisid. Pärast kooli lõpetamist said mehed tööle Eesti Merelaevandusse. Esimesed reisid III tüüri­mehena tehti kaubalaevadel, sõidud kestsid 6–7 kuud ja viisid teisele poole maakera. „Minu esimene reis oli 1993. aastal. Läksime Riiast peale, olime Hiinas kaks nädalat, tagasi tulles võtsime Tasmaania saarelt maaki ja tulime üle India ookeani Norrasse. Väga huvitav oli,“ kirjeldab Ain Aksalu. Ka Raul Metshein meenutab, et noorena sai sõidetud nii Aafrikasse kui ka Lõuna-Ameerikasse, ainult Panama kanal on tal veel nägemata. Tallinkis on kõige kauem töötanud Raul Metshein, kes liitus ettevõttega juba 20 aastat tagasi, kui hakkas sõitma Meloodial. Vahur Sõstra tööstaaž Tallinkis on 16 aastat ning Ain Aksalul täitus tänavu 10. tööjuubel.

AVASTAJA | 19


PERSOON | M EGA S TAR kipu eest ära minema ja nii võib juhtuda, et III tüürimehest II tüürimeheks saa­ mist, rääkimata kaptenitööst, tuleb teine­ kord aastaid oodata. „Kes viitsib, ootab ära, kes ei viitsi, läheb vahepeal kuhugi mujale tööle,“ nendib ta. Metshein ise viitsis oodata – kuigi kaptenipaberid on tal aas­ tast 2001, sai ta ses ametis tööd alustada alles kolm aastat hiljem, kui Tallinkis tek­ kis vaba koht.

Megastari meeskond on sama suur nagu ühes keskmise suurusega ettevõttes – ligi kakssada inimest.

Mis teeb kaptenist hea kapteni? RAUL METSHEIN: Oleneb, kelle käest küsida. Madruse jaoks on hea kapten üks asi, firmaomanikule teine. Kindlasti peab hea kapten olema meelekindel ja suurte kogemustega. Ka haridus on oluline, sest kui teooria on nõrk, ei oska olulistele asjadele tähelepanu pöörata. Samuti peab oskama alluvaid koolitada ja neile selgitada, miks mingeid asju tuleb teha, mitte ainult nõuda.

20 | AVASTAJA

Igavaks ei lase tööl muutuda seegi asja­ olu, et kapten peab oma ülesannete kõr­ gusel olemiseks end pidevalt täiendama. „Lugeda tuleb International Maritime Or­ ganizationi (Rahvusvaheline Mereorgani­ satsioon – toim) välja antavaid dokumente, lisaks end kursis hoida muude merealaste reeglite ja tehnoloogiatega, sest sealgi toi­ muvad pidevad muutused,“ kirjeldab Ain Aksalu. Vahur Sõstra toob välja ka juhti­ miskoolituste olulisuse. „Merekoolis juhti­ mist ei õpetatud, aga kapten peab oskama inimestega töötada, neid motiveerida ja töötahet tõsta,“ rõhutab ta. Meeskond on aga Megastaril sama suur nagu ühes keskmise suurusega ettevõttes – ligi kakssada inimest. „Seadustes on kir­ jas, et ilma kapteni nõusolekuta ei saa ke­ dagi laevale tööle suunata, olgu siis tege­ mist koka või koristajaga. Praktikas kapten aga laevapere liikmete valikul palju kaasa ei räägi, pigem usaldame Tallinki peakon­ toris tehtud valikuid. Kindlasti on neid, kes oma iseloomu poolest sobivad mõnele laevale paremini kui teisele – näiteks kiir­ laev versus kruiisilaev –, kuid üldiselt töö­ tavad meil need, kes tahavad ja viitsivad tööd teha,“ leiab Sõstra. Ain Aksalu on kol­ leegiga nõus ning lisab, et eks kapten peab mingil määral ka paindlik olema, et saaks hakkama kõigi meeskonnaliikmetega koos töötamisega – inimesed on ju erinevad ja neile tuleb osata läheneda.


Pafi jaoks on mängimine meelelahutus ja mängimine Pafis peaks olema lõbus. Seetõttu tagame hoolikalt, et kogu mängimine Pafis toimuks turvalistes ja kontrollitud tingimustes ning mängimise negatiivsed tagajärjed oleks piiratud.


Shutterstock

ELUSTIIL | RIIA

TALLINK HOTEL RIGA ASUKOHT: Elizabetes 24 Riia kesklinnas. Raudteejaama on 500 m, rahvusvaheliste liinide bussijaama 800 m, reisisadamasse 2 km, lennujaama 15 km, Riia vanalinna on 5minutine jalutuskäik. Avati aprillis 2010. 256 hästi sisustatud tuba nii puhkuse- kui ka ärireisijatele. 21 üheinimesetuba, 192 kaheinimesetuba, 30 superior-tuba, 10 double de luxe tuba, 3 sviiti. Hommikusaun ja fitnessiruum. Privaatsaun – Soome saun, mullivann ja õdus lounge kuni 18 inimesele. TOIT JA MEELELAHUTUS. Restoran Elements: kerge ja maitsev lõunamenüü, à la carte menüü, buffet. Café Balanss: kerged eined, kuumad ja külmad joogid. Lobby baar: külmad ja kuumad joogid, lounge-muusika nädalalõppudel. KONVERENTSID JA SÜNDMUSED: moodne konverentsikeskus koos tänapäevaste tehniliste lahendustega. 6 konverentsiruumi kuni 250 osalejale. Valvega maa-alune parkla, suitsetamisruum, wifi jpm. Vaata lähemalt: Tallinkhotels.com

22 | AVASTAJA


RIIA, RÕÕMSALT LÄHEDAL TEKST FOTOD

MARET EINMANN TALLINK, SERGIO LASKIN, LAUMA KALNINA , SHUT TERSTOCK

Kaugete sihtide vahe­ peal luba endale mõnusaid päevi vaid mõne sõidutunni kau­ gusel asuvas Riias. Kesklinnas paiknev Tallink Hotel Riga so­ bib linnapuhkuseks ülihästi.

N

ovembrikuine Riia on piduehteis: on Läti Vabariigi ise­ seisvuspäev. Ent 800aastase Riia sarm on tunnetamist väärt ühtviisi nii jõuluootuse saginais kui ka kevade värskuses ja suvepäikses. Baltimaade suurim linn Riia on mitmekülgne. Kas huvi pakub arhi­ tektuur, muuseumid ja galeriid või on soov hoopis pidutseda, aktiivselt pu­ hata või teha midagi põnevat koos las­

tega – mõnusaid paiku, sündmusi ja te­ gevusi on rohkem, kui ühe korraga ette võtta jõuad. Võib ka peaaegu et sihi­ tult jalutada keskaegse vanalinna kit­ sastel tänavatel ja jõuda Riia tõeliste uhkusteni: juugendstiili säravate pärliteni. Üks ilmekaid näiteid Riiale iseloo­ mulikust juugendarhitektuurist asub Tallinki hotelliga samal tänaval Eliza­ betes ielal. Väga paljud külastamist väärt paigad on Tallink Hotel Rigast vaid jalutuskäigu kaugusel. Südalin­ nas asuv hotell on mõnusalt lähedal nii Läti pealinna kultuuriväärtustele kui ka äri- ja ostukvartalitele. Kiirelt jõuab rahvusvaheliste liinide bussijaama ja raudteejaama. Hotellis peatubki palju eestlasi ja leedulasi, kes alustavad Riiast mõnd pikemat lennureisi. 2010. aastal avatud Tallink Ho­ tel Riga ise on inspireeritud Alhambra kindlusest, olles otsekui smaragdidest ümbritsetud pärl Andaluusia nõlvadel, elegantne ja kaunis. “Oleme hotelli siit-sealt veidi ka uuendanud,” ütleb Tallink Hotel Riga direktor Valdis Portnajs. Ta rõõ­ mustab, et Riiga saab nüüd ka Stock­ holmist laevaga iga päev. See annab sealsetele turistidele mugavamad või­ malused Riiat külastada.

Aeglased ja kiiremad naudingud Tallink Hotel Rigas on võimalik võtta nii kerge lõuna kui ka mõnusalt ja pi­ kalt nautida à la carte’i valikut hotelli esimesel korrusel asuvas restoranis Elements. Rikkaliku buffet-hommiku­ söögi lauas ootavad hommikul küpse­ tatud leib ja saiatooted, lai valik juustu ja liha, värsked puu- ja köögiviljad, mitmesugused mahlad ja äsja jahva­ tatud ubadest valmistatud kohv, mis kogu päeva mõnusaks muudab. Nelja põhielemendi – maa, vee, õhu ja tule – järgi nimetatud restora­ nis Elements kasutatakse erisuguseid toiduvalmistusviise ja koostisaineid, et pakkuda külastajatele meeldejää­ vat kogemust. Restorani menüü on uus. Siin on võimalik maitsta lätlaste lemmikroogasid, mis on tehtud koha­ likku päritolu kalast, lihast ja köögivil­

AVASTAJA | 23


ELUSTIIL | RIIA

On, mille vahel valida!

jast. Kui valida oma toit aga laavagrilli menüüst, saab selle endale valmistada laava­kivil otse lauas. “Mulle meeldib, kui toit on lihtne, maitsev ja kaunis,” ütleb restorani pea­ kokk Olegs Sorocˇins. “Ma ei armasta ’ ülearu keerulisi toite, mis koosnevad näiteks 20–30 koostisosast ja taldri­

24 | AVASTAJA

kul pole vahel võimalik aru saada, mis on mis. Ma tahan teha lihtsalt, kergelt, kaunilt ja maitsvalt – need on peami­ sed asjad!” Tooraine püüab peakokk saada ko­ halikelt tootjatelt-varustajatelt, selle kvaliteet on väga hea. “Kui vahel va­ jan midagi väga erilist, saan seda eraldi tellida. Eriti suvel püüame kõik toidud valmistada kohalikust toorainest, mis maitseb ja lõhnab suurepäraselt.” Menüüs kasutab peakokk ka Läti köögi elemente, mille juures võib õigu­ poolest leida omakorda ühisosa Saksa köögiga, kuna ka Läti ja Saksamaa on olnud tihedalt seotud. Neile, kes hindavad kiiret teenin­ dust ja suurepärast kvaliteeti, paku­ takse restoranis Elements igapäevalõu­ nateks ärilõunat. Valida saab eelroa ja pearoa või kolmekäigulise menüü koos magustoiduga. Ärilõunat serveeritakse tööpäevadel kella 12–15, menüü muu­ tub iga nädal. Lõunapausi või kiire ampsu võib võtta ka hotelli hubasest kohvikust Balanss – siin saad nautida salateid, võileibu ja linna parimat cappuccinot. Õhtu alustamiseks või lõpetamiseks so­ bib aga lobby-baar, kus serveeritakse nii klassikalisi kui trendikaid kokteile.

Lõunalauas arutame, mida Riiat külas­ tades kindlasti vaadata-kogeda tasub. Jõuluootuse ajal tuleb kindlasti minna jõuluturule, soovitab hotelli turundus­ juht Sanda Sergejeva. Nagu paljudes Euroopa linnades, on ka Riias kütkes­ tav jõuluturg. Riias on neid koguni kaks ja need loovad mõnusa atmosfääri. “Loodan, et jõuludeks tuleb ka lumi,” li­ sab müügi- ja turundusdirektor Santa Priede. Lätis ei lasta talvist pööripäeva niisama mööda minna, vaid see on täh­ tis püha, mis peaks kindlustama hea­ olu ja üksmeele terveks aastaks. Elus püsib iidne rituaal – ringkäik lauldes ja köie otsa kinnitatud puupakku jä­ rel vedades. Puupakk võtab tänavalt ja majadest kaasa kõik halva möödunud aastast ja süüdatakse seejärel lõkkes põlema. “See on nii positiivne,” lausub Santa. “Mulle nii meeldib see tava jätta kõik halb seljataha.” “Mina kutsuksin kõiki nautima ak­ tiivseid ja sportlikke tegevusi,” ütleb aga Valdis Portnajs ja soovitab kindlasti kü­ lastada Siguldat, mis asub Riiale väga lähedal. Siguldas on maailmakuulus bobikelgurada, kus võib sõita igaüks. Kui on lund, saab sõita ka lumelaua ja suuskadega. Seal on ka tuuletunnel Aerodium, kus saad tunda, mis tunne on lennata.” Riialased ootavad elevu­ sega aga 3.–11. detsembrini nende kodulinnas peetavat saalihoki-MMi finaalturniiri. Lumisel talvel armastatakse Lä­ tis mäesuusatamist. Ka hotelli peakokk Olegs Sorocˇins käib meelsasti suusata­ ’ mas ja soovitab seda kõigile teistelegi. Häid võimalusi selleks on mitmeid: –sis, Valmiera. Sigulda, Ce


PÕNEV RIIA IGA ILMAGA Riiaga võib tutvust teha jalgsi või bussituuril, soojemal ajal ka jalgratta, rolleri või hoopis jõepaadiga. Mida Riias vaadata ja kuhu minna? • Röstitud mandlite ja magusa hõõgveini hõng vanalinnas, külluslikult glasuuritud piparkoogid ja kohalik käsitöö – kindel märk, et jõulud on lähedal ja Vanalinna jõuluturg avatud. Ka jõuluturg linna ajaloolises südames Esplanādil kutsub jõulutunnet nautima. • Elu on täis saladusi, üks nendest on see, kuidas teha šokolaadi. Laima šokolaadimuuseumis saad saladusele lähemale. • Jõulud on aeg, mil rõõmu ja ilu kõigiga jagada. Ava oma süda muusikale ja naudi kontserdiprogrammi „Christmas Prelude“ koos sopran Inese Galante ning teiste armastatud ja tunnustatud muusikutega Riia toomkirikus. • Sajad jõuluvanadeks kostümeeritud jooksjad toetavad liikumispuudega lapsi 11. detsembril Riias peetaval heategevuslikul jõulujooksul Santa’s Fun Run. Jõuluvanakostüüm on piletihinna sees! • Talvised muinasjutulised valguse­ mängud Läti etnograafilises muuseumis muudavad selle ühe Euroopa vanima ja suurima vabaõhumuuseumi veelgi lummavamaks. • Rohkem kui 52 000 kunstiteost Baltimaade ja Venemaa maalikunstnikelt ja skulptoritelt leiad Läti rahvuslikust kunstimuuseumist. • Riia mootorimuuseumi on paigutatud lugematuid interaktiivseid elemente, mis ei jäta ka lapsi ükskõikseks. • Planeeri ja broneeri! Rohkelt infot Riia ja seal toimuva kohta leiad mugavalt veebilehelt liveriga.com. Siin saad planeerida oma vaba aega, broneerida lennupileteid ja hotelle jm. • Vaata ka www.latvia.travel ja www.tallinkhotels.com

AVASTAJA | 25


TALLINK | TEN N I SEKE SKU S

Novembri keskpaigas saab Tallink Tennise­ keskus veel viimast lihvi, et olla tennise­sõprade jaoks valmis 19. detsembriks.

Tule trenni uude SPORDIKESKUSESSE! MARET EINMANN TALLINK, SCANPIX

TEKST

FOTOD

Hea uudis trennisõpradele: Tallinnas on nüüdsest tervelt 14 tennise- ja 10 sulgpalliväljakut rohkem! 19. detsembril avatavas Tallink Tennisekeskuses paikneb ka moodne jõusaal ning jaanuaris algavad rühmatreeningud. Tennisekeskus + sulgpall + fitness Tennis on Eestis nii jõudsalt po­ pulaarsust kogunud, et seni on olnud raske leida vaba välja­ kut. Kahe aasta eest sündis tipp­ tennise toetajal Tallinkil idee ra­ jada tennisekeskus, nüüd on spordikompleks Osmussaare teel avatud. Väljakute põud saab tub­ listi leevendust: uues hallis on 14 tennise- ja 10 sulgpalliUut keskust tutvustab Tallink Tennisekeskuse peatreener väljakut. Lisaks on suurepära­ Märten Tamla. sed võimalused üldkehalisteks treeninguteks ja fitnessiks – hästi sisustatud moodne jõusaal ja mitmekesine valik rühmatreeninguid hubastes stuudiotes. Tähelepanelik vaatleja võib ümmarguste akendega tennise­keskusele pilku heites näha vihjeid ühele suurele lae­ vale. Keskuse tenniseväljakud on aga sinised – nagu meri. Spordirajatise ehituse igas etapis on konsulteeritud oma ala asjatundjatega, et tulemus oleks võimalikult kasutaja­ sõbralik. Väljakukatteid käis tipptreener Märten Tamla ise välja valimas ja proovimas. „Olen mänginud tennist kogu elu, need katted tundusid mulle kõige meeldivamad.“ Sulgpalli­ väljakute katted on valitud parimate sulgpallitreenerite nõu­ annete järgi. “Nii sulgpalli- kui ka tenniseväljakute valgustus on tõenäoliselt Eesti parim,“ ütleb Tamla.

Fitnessiala võimalused Fitnessiga tegelejad saavad treenida kogenud tippspetsialis­ tide, näiteks peatreener Anu Ruutu, Riina Suhotskaja,

26 | AVASTAJA

Egle Eller-Nabi, Raigo Kuusnõmme ja paljude teiste juhen­damisel. Jõusaal on mugav, valgusküllane ja avar. Moodsad Tech­ nogymi seadmed pakuvad innovaatilisi lahendusi. Ainu­ laadset ja uudset Omnia 8 funktsionaalse treeningu sea­ det saab kasutada nii üksinda kui ka rühmatreeninguks. Rühma­treeningute tunniplaanis on LesMillsi litsentsi­ treeningud BodyPump, BodyBalance, BodyAttack, BodyCombat, aga ka StepBody, Zumba, TotalBody, Abs & Thighs. Kavas on ka Bikini ringtreening, mida treener Egle Eller-Nabi viib läbi jõusaalis, kasutades mitmesuguseid masinaid. Rühmatreeningute kavast ei puudu ka PowerYoga ja pilatese­tunnid.

Treeningud Tallink Tennisekoolis Jaanuaris alustav Tallink Tennisekool pakub kvaliteetset ten­ niseõpet ja suurepäraseid treenimisvõimalusi igas vanuses ja igal tasemel tennisesõpradele – oodatud on nii tõsised har­ rastajad kui ka need, kes pole elus kunagi varem reketit käes hoidnud, nii lapsed kui täiskasvanud. Tennisekoolis hakka­ vad kõrvuti tööle motiveeritud noored treenerid ja suure ko­ gemustepagasiga staažikad treenerid, peatreenerina töötab Märten Tamla. Jaanuaris alustab ka sulgpallikool.

Tahaks juba mängida! Väljakute valmimist on oodanud nii tennise- kui ka sulgpalli­ sõbrad. „Juba päris palju on küsitud, et millal te juba val­ mis saate, meil ei ole kuskil mängida,“ lausub Märten Tamla. Praegustele ohtratele võimalustele lisaks valmib suveks veel 2 kõvakattega ja 4 kunstliivakattega väliväljakut.


Võimalusterohke Tallink Tennisekeskus • • •

• • • • • • •

Spordikompleksi kogupindala 14 500 m2 Tenniseväljakuid 14, neist 9 akrüül- ehk kõvakattega ja 5 vaipkattega väljakut Rahvusvahelistele võistlusstandarditele vastab 4 akrüülkattega väljakut. Veebruari alguses peetakse Tallink Tennisekeskuses turniir Fed Cup, kus osaleb 15 võistkonda üle Euroopa. Sulgpalliväljakuid 10 Jõusaal pindalaga 650 m2 3 stuudiot rühmatreeninguteks Riietusruumides on 6 sauna ja 890 kappi, laste jaoks on eraldi riietusruumid Puhkeala Klubiruum Sporditarvete kauplus

SOODUSTUSED CLUB ONE’I KLIENTIDELE TALLINK TENNISEKESKUSES •

tennise ja sulgpalli ühekordsetelt broneeringutelt 10% soodustus,

fitnessi täispaketilt 10% soodustus.

Kehtib kaardi esitamisel ja kohapeal makstes.

BRONEERI AEG! Väljakut ja treeninguid saad broneerida veebilehel www.tallinkcity.ee. Samast leiad ka infot rühmatreeningute tunniplaani ja hinnakirja kohta.

TALLINK TENNISEKESKUS ON AVATUD: E­­–R 7–23, L–P 9–21 23. dets 7–17 24. dets SULETUD 25. dets 10–17 26. dets 10–17 31. dets 9–15 1. jaan SULETUD


ELUSTIIL | LU M EL AUA S Õ IT

TEKST

LAURA KALAM

FOTOD

SPORTLAND

Mäesõiduvarustus ei koosne vaid sõiduvahendist ja saa­ bastest. Hea ja korras kaitse­ varustus on sama tähtis kui suusad või lumelaud.

KAITSEVARUSTUS

annab parima elamuse

N

auditava ja üht­ lasi turvalise sõidu­ elamuse tagamiseks peavad mäesuusata­ jal või lumelauduril olema hea sõiduva­ hend, ilmale vastav riietus ja korralik kaitsevarustus. Mäele minnes on kõige tähtsam kaitsta oma pead ning põru­ tuste ja vigastuste vältimiseks peab sõites kandma kiivrit.

Kohustuslik kaaslane Oluline on kontrollida, et kiiver oleks kerge ja kandjale paras. Liiga väike peakaitse jääb kandja kuklasse pea­ nupu otsa istuma, suur kiiver aga lok­ sub ette ja taha. Paras kiiver on kindlalt paigas ja mugav. Peakaitsmel peavad sees olema ka pehmendused, et kukku­ mine oleks võimalikult valutu. Lisaks on heal peakaitsmel ka ventilatsiooni­ süsteem, mis reguleerib temperatuuri kiivris. Muusikasõpradele on lihtsaks teh­ tud ka lemmikpalade kuulamine: kiiv­ ritesse on sisse ehitatud audiosüs­ teemid. Kõrvaklapid on muidugi eemaldatavad ja vajaduse korral saab need kergesti kiivri küljest ära võtta. Mõned kiivrid on aga nii mugavad, et neile sisse ehitatud kõrvaklappe saab

28 | AVASTAJA

Bluetoothi abil oma muusikaseadmega ühendada ja nii ei pea tülikate juhtme­ tega sahmerdama.

Pimestav ja sillerdav lumi Selleks, et kõrgmäestike ere päike ja peegeldav lumi silmadele liiga ei teeks, tuleb kanda mäesõiduprille. Peale UVkiirte kaitsevad prillid ka okste, lume ja tuule eest. Mäel prille kandes on hea nähtavus tagatud nii päikseliselt sära­ val talvepäeval kui ka sombuse ja lu­ mise ilmaga. Prille valides tuleb silmas pidada, et pilvise ilma korral tuleks kanda hele­ damaid ja heleda päikese korral tume­ damaid klaase. Kui mitme prillipaari soetamine tundub ebapraktiline, siis leidub ka prille, mille klaas on kergesti vahetatav. Nagu kiivritelgi, on ka kva­ liteetsetel mäeprillidel sisse ehitatud ventilatsioon, mis ei lase prillidel seest­ poolt uduseks minna.

Selleks, et mäeprillid viga ei saaks, tuleb neid korralikult hooldada. Kui nad parasjagu kasutuses pole, tuleks neid hoida spetsiaalses prillitoosis. Li­ saks tuleb klaasilt niiskus pehme rii­ dega ära pühkida.

Seljakott kui elupäästja Need mäesuusatajad ja lumelaudurid, kellele meeldivad puutumatud nõlvad, peaksid mäele minnes kaasa võtma seljakoti, millel on turvapadi (ingl air­ bag). Kuna hooldamata radadel on la­ viini- ja eksimisoht suurem, peab sõitja selleks valmis olema. Laviinis võib turva­padi päästa suusataja või lume­ lauduri elu, sest see ei lase sõitjal lume alla mattuda. Turvapadjaga seljakotid on kerged ja sinna mahub kõik mäele minemi­ seks vajalik. Koti küljes on spetsiaalsed rihmad, kuhu kinnitada oma sõiduva­ hend. Lisaks on seal ka eraldi pehmen­ dustega tasku mäeprillide jaoks. Mäele minnes tuleks seljakotti panna ter­ mokile, laviinilabidas, piipar ja sond. Kaasa tuleks haarata ka vedelikku ja energiarohkeid suupisteid, näiteks batoone või geele. Igal juhul tuleb parima elamuse saamiseks soetada endale ka korralik kaitsevarustus.


Puhas rõõm pühadeks! Multi-tsükloniline tolmuimeja VC 3 Premium Puhastab vaevata ning hetkekski oma võimsust kaotamata põrandad ja vaibad ning sobib ka raskesti ligipääsetavate kohtade puhastamiseks. Töötab ilma filtrikotita, mis aitab säästa raha. Läbipaistev mustusekonteiner võimaldab teil näha tolmuimeja võimsat puhastusefekti. Lihtsasti kasutataval tolmuimejal on HEPA 12 filter, mis tagab puhtama õhu ja madala mürataseme.

Triibuvaba aknapesu kolm korda kiiremini

Aurupesur – asendamatu abiline sinu kodus

Puhas rõõm. Särav puhtus ja ei mingit tilkumist. Uusima põlvkonna akutoitel aknapesur Window Vac Kärcherilt ei taga mitte ainult triibuvabu aknaid, vaid säästab ka aega ja vaeva. Käepärane seade imeb vee klaasilt kiiresti ja korralikult ning ei jäta pinnale tilkuvat musta vett ega triipe.

Aurupesuriga puhastusmeetod on eriti sobiv väikelastega peredele, allergikutele ja neile, kes ei soovi kasutada kemikaale. Kärcheri aurupesurid tagavad esmaklassilised tulemused nii köökide, vannitubade kui ka põrandate puhastamisel ning on abiks triikimisel.

Täpsema info saamiseks külastage meie esinduskauplust aadressil Pirita tee 102, 12011 Tallinn. www.karcher.ee


TOIT | TAVO L ÀTA

Lihtsalt koos −

buon appetito! Itaalia toidukultuur näeb ette, et head toitu süüakse koos sõprade või perega, sundimatult ja naudinguga.

TEKST

MARKKU MERIKOSKI FOTOD JONY KARLSSON

Meisterkoka valmistatud kuivatatud sink ja salaami lõigatakse lahti vahetult enne serveerimist.

30 | AVASTAJA


Itaalia restoran Tavolàta Tavolàta on parimate traditsioonidega Itaalia restoran. Menüü on tõelise Itaalia köögi vääriline: eelroad ehk antipasti, vahepalad ehk primi piatti, pearoad ehk secondi piatti ja magustoidud ehk dolci. Tavolàta restoran on laevadel Silja Serenade, Silja Symphony, Galaxy ja Europa.

I

taalia toidu headus peitub suure­pärases tooraines ning selguses ja lihtsuses. Ei saa rää­ kida ühest suurest Itaalia köö­ gist, see varieerub vastavalt piirkonnale. Põhja pool eelista­ takse risotot ja võid, lõunas oliiviõli, to­ matit ja pastat. Piemonte on tuntud pu­ ravike ja trühvlite, Emilia-Romagna piirkond aga Parma singi ja parmesani poolest. Röstitud maks sibulaga tuleb Veneetsiast nagu carpacciogi. Insalata caprese ehk Capri salat leiutati Campa­ nias ja bruschettasid sõid Toscanas juba etruskid. Itaalia toitu võib üheskoos nautida Tavolàtas, nii nagu itaallaste tavad ette näevad. Näiteks tellida kas või eelroog suuremale seltskonnale, sest just anti­ pasto sobib imeliselt koos ampsami­

seks. Kui esimene portsjon järele proo­ vitud, võib tellida järgmise ja jätkata mõnusat vestlust. Alustada võiks näiteks veiselihacarpaccioga, milles õhemast õhemad fileelõigud on kaetud parmesaniga. Grillitud kaheksajala kombitsad paprikapüreega ületavad ka nõudli­ kumad ootused. Grillitud bruschettad vürtsise concassé-tomati ja tapenaadiga on tõeline Itaalia klassika. Meisterkoka valmistatud kuivatatud sink ja salaami lõigatakse lahti vahetult enne serveerimist. Tingimata tuleb proovida ka pas­ tat, mille kõrvale pakutakse värsket homaari­kastmega või mahlast üle­ küpsetatud pardikoiba. Kui pasta ei isuta, võib proovida kreemist puraviku­ suppi. Seenesõbrale maitseb kindlasti

ka parmesanirisoto värskete Itaalia trühvlitega. Teise põhiroa ehk secondo piattona pakub Tavolàta parmesaniga gratineeritud baklažaani pajarooga, mis hellitab taimetoidu austajaid. Ja rös­ titud alpihõrnas oma krõbeda nahaga toob naeratuse sööja näole. Fegato di vitello ehk röstitud vasika­ maks sibulaga on restorani leivanumber, mis on menüüsse tagasi too­ dud. Rooma toiduklassika saltim­ boccana serveeritakse Tavolàtas Parma sinki keeratud maisikanarinda salvei­ kastmes. Filet mignoni ehk biifsteeki kroonib artišokipüree. Itaalia ekskur­ siooni lõpetame Veneto Trevisos, kust on pärit tiramisukook. Või otsustame hoopis jäätisevaliku kasuks? Või võ­ tame pähklise õunaküpsetise ja magusa Vin Santo? Buon appetito!

Naudime koos! Kui lauanaabritega toitu jagada, saab võrrelda erinevaid maitseid. Võib tellida ka suurema portsjoni, et seda ühiselt proovida. Suurepärane valik on näiteks veise-carpaccio.

AVASTAJA | 31


TOIT | J Õ U LUB U FFE T TEKST

MAARJA HEIN

FOTOD

TUULI MATHIESEN, SHUT TERSTOCK

Külluslik JÕULULAUD Nii nagu kodus, kaetakse pühade puhul pidulikum laud ka laevas. Laevarestoranides üllatatakse külalisi tavalisest uhkemate roogadega, mida argipäeval ei sööda. Kindlal kohal on ka meie klassikalised toidud: verivorst, seapraad ja hapukapsad.

32 | AVASTAJA


K

ruiis Tallinki laevadel on väga hea ja lihtne võimalus proovida lisaks Eesti jõulutoitu­ dele ka meie naabrite soomlaste ja roots­ laste armastatud jõuluroogi. Kuigi naaber­ rahvaste toidud on meie omadest väga erinevad, on kõigil meil tavaks katta jõu­ lude puhul rikkaliku valikuga laud ja kõiksugu maitsvat oht­ ralt süüa-juua. Jõulukommetest hoitakse kõvasti kinni nii Eestis, Soo­ mes kui ka Rootsis, kuid moodsam põlvkond ei tee tradit­ sioonilisi toite sageli enam otsast lõpuni kodus ise valmis, vaid ostab poest pooltoote. Traditsiooniliseks Põhjamaade jõuluroaks peetud libekala kohta (soome k lipeäkala, rootsi k lutfisk) võib mõni noorem soomlane või rootslane öelda, et seda ei sööda jõuluajal ju iialgi. Või lausa, et seda ei söö ju keegi! Moodsa aja märgina on jõululaudadele jõudnud aga kalkun. Tallinki laevade kogemused näitavad, et reisijad oota­ vad menüüst siiski eelkõige oma rahva traditsioonilisi toite – kui neid oma tuntud headuses laual ei ole, on rahulolematus suur. Samas proovivad välismaalased ka Eesti toite, kiidetud on meie verivorste. Eestlasedki kasutavad hea meelega või­ malust tutvuda naabrite roogadega.

Eestlaste, soomlaste ja rootslaste klassikalised road Eestlastele on kindlasti oluline teada, kas seapraadi, veri­ vorsti ja hapukapsast ikka ka on. Loomulikult on! Need road on auga välja teeninud jõululaua kolme klassiku tiitli ja absoluutselt iga eestlane tahab neid süüa. Rootslastele on jõulud väga tähtis püha. Laual peab kind­ lasti olema graavilõhe, Janssoni kiusatus (kartuli-anšoovise­ vorm), lihapallid, sinepikaste, mitmesugused vorstikesed, mille kõrvale käib pits külma akvaviiti. Jõulud on soomlastelgi kõige tähtsam püha ning kuulsaim soomlane on ju jõuluvana! Enne päris jõulupühi peetakse Soomes laialdaselt pikkujoulusid, mis algavad esimesel ad­ vendil. Pikkujoulute pidamise komme on Soomes üsna noor, pärit 1930. aastatest. Sel ajal pakutakse esimest korda jõulu­ sööke ja glögi, töökohad korraldavad koosistumisi, kusjuures sageli tähistatakse pikkujoulusid just laevas. Minijõulud ehk väiksed jõulud on üha populaarsemad ka eestlaste seas. Soomlaste traditsioonilised jõulutoidud on jõulusink, mitmesugused kalatoidud ja köögiviljavormid, magus­ toiduks pakutakse joulutorttut, mis on ploomimoosiga täidetud tähekujuline sai.

Kirev valik Tallinki kruiisilaevade jõulu-buffet on aasta olulisematele pühadele kohaselt rikkalik ja külluslik. Näiteks mereandide väljapanek on sedavõrd muljetavaldav, et võib hingamis­ rütmigi veidikeseks ajaks segamini lüüa. Sellist kirevat roo­ gade valikut ei kohta just sageli. Kindlasti jagub sooja ja külma buffet-lauda nii rahvusvaheliselt tuntud toite kui ka Eesti ja meie lähinaabrite lemmikjõuluroogi.


JOOK | VEIN ID

5

1. Ara Single Estate Pinot Noir, Marlborough, Uus-Meremaa 14.20 €

Marlborough on Uus-Meremaa tuntuim ja hinnatuim veinipiirkond. Pinot Noiri viinamarjad on kasvanud Wairau oru parimates väikestes veiniaedades. Ehkki saagikus on väike, on marjad eriti küllusliku maitsebuketi ja pehmete tanniinidega. Aroom ja maitse. Keskmise täidlusega ja puuviljane, keskmisest pehmemate ja õrnemate tanniinidega. Tunda on tumedaid vilju, nahka ja tamme nüansse. Kergelt joodav ja marjane, meeldiva ja pika järelmaitsega. Naudi. Sobib hästi linnuliha, sealiha, jäneseliha, risoto ja pastaroogadega.

34 | AVASTAJA

PIDULIKKU PUNAST VEINI 2. Tommasi Masseria Surani Heracles, Puglia, Itaalia 13.90 € (kapteni vein)

Masseria Surani veinid on nime saanud Kreeka mütoloogilistelt kangelastelt. 100% Primitivo viinamarjadest valmistatud vein on nimetatud Zeusi poja Heraklese järgi. Aroom ja maitse. Tommasi Masseria Surani Heracles on Manduria piirkonna tõeline pärl. Kuumas kliimas valmib vein piprane ja mustade marjade nägu. Vürtsikus meenutab lagritsa aroome. Marjadest on enim tunda tumedat küpset kirssi. Veini intensiivne marja­ karakter ja meeldivad parkhapped kestavad suus pikalt-pikalt. Naudi. Sobib heaks kaaslaseks vürtsikate suppide, grill-liha ja kõvade juustude juurde.

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.


JOOK | KO K TEILID

3. Masi Nectar Costasera Amarone, Veneto, Itaalia 31.50 € (saadaval vaid reisikaubanduses)

Masi on prestiižne Verona veinikoda, mille toodang on personaalne ja originaalne. Masi veinikelder kuulub ajaloolisse veinipiirkonda Valpolicella Classico DOC. Aroom ja maitse. Veinil on sügavpunane värv ning küpsete marjade, mõrkjate kirsside, ploomide ja vürtside aroom. Maitse on rikkalik ja täidlane, tunda on pehmet ja sametist tanniini. Veinil on pikk järelmaitse, mida kaunistavad küpsetatud puuviljade, moosi, kohvi ja kaneeli noodid. Naudi. Sobib suurepäraselt grillitud või küpsetatud looma- ja linnuliha kõrvale, samuti tugevamaitseliste juustude kaaslaseks.

Kokteilid

Novembris ja detsembris soovitavad Tallinki baarmenid järgmisi jooke. Club One’i liikmele on hinnad soodsamad!

Razz Mojito

Star & Tonic

4 cl Bacardi Razzi rummi 2 cl vaarikasiirupit 12 cl soodavett värsket laimi ja mündilehti

4 cl Star Of Bombay džinni 20 cl Fever Tree Indiani toonikut kaunistuseks lõik apelsinikoort

Hind 7.50 €, Club One’i liikmele 6.50 €

Hind 10.90 €, Club One’i liikmele 9.90 €

4. Masi Campofiorin Ripasso, Veneto, Itaalia 10.50 €

(saadaval vaid reisikaubanduses) Masi Campofiorinit valmistatakse appasimento-­ meetodil vaid Veneto piirkonnas Põhja-Itaalias. Aroom ja maitse. Küpsete kirsside ja ploomide kõrval on tunda vürtsikat roseepipart, vanilli ja kaneeli aroomi. Maitse on sametiselt pehme, täidlane ja kompleksne, tunda on punast ploomi ja kirssi, mustikat, lisaks vanilli ja kakao nüansse. Naudi. Sobib liha- ja seenekastmes pastaroogadega, grillitud ja röstitud lihaga, juustudega.

5. Ravenswood County Series Napa Valley Zinfandel, Napa Valley, USA 15.90 € Ravenswood on tootja, kes vallutas maailma Vintners Blend Zinfandeliga. Samas on tema filosoofia teha ka ühe-aia-veine. Ravenswood järgib Vana Maailma stiili. Aroom ja maitse. Täidlane, aromaatne ja unikaalne vein, millesse on pandud kogu Napa Valley hing ja süda. Maitses on tunda musta sõstart ja tumedat kirssi. Täidlaselt puuviljane ja vürtsikas. Naudi. Sobib ideaalselt tugevate juustude, punases kastmes pasta ja grillroogade kõrvale. Kõik veinid on ka Tallinki laevade restoranide veinikaardil. Hinnad kehtivad Tallinna–Stockholmi liini kauplustes.

Virgin Island (alkoholivaba) Ultimate G&T 4 cl Bombay džinni 16 cl toonikut kaunistuseks laimilõik Hind 6.90 €, Club One’i liikmele 5.90 €

3 cl ananassimahla 3 cl apelsinimahla 3 cl mangosiirupit 2 cl sidrunimahla 8 cl Russiani toonikut kaunistuseks apelsinilõik ja valgustikk Hind 4.50 €, Club One’i liikmele 3.90 €

Hinnad kehtivad Tallinna–Stockholmi liinil.

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

AVASTAJA | 35


JOOK | T U M E Õ LU

Tume õlu on talvejook TEKST

HEIDI VIHMA

FOTOD

TALLINK, SHUT TERSTOCK

Tume õlu kuulub Eestis tra­ ditsiooniliselt talve ja jõu­ lude juurde. Külmal ajal on toidus-joogis ikka tugeva­ maid toone vaja ning tume õlu passib kenasti kokku rammusate roogadega.

36 | AVASTAJA


„O

lin üpriski ülla­ tunud, kui minu esimese Eesti­ maa-talve hakul tulid siinsed õlle­ tehased järjest välja tumedate õlledega ja inimesed neid hulganisti ostsid,“ meenutab Põhjala käsitööõllede pruulikoja õllemeister Christopher Pilkington. Ka Suurbritannias juuakse tume­ dat õlut ja see on isegi populaarsem kui Eestis, aga seal tähendab tume õlu pea­ aegu alati ainult Guinnessit, üksnes väga vähesed tunnevad huvi ka teiste õllede vastu. Eestis on aga inimesed uutele maitsetele avatud, kiidab siin­ seid õllesõpru šotlasest õllemeister, keda peetakse üheks Eesti käsitööõllede revolutsiooni eestvedajaks. Ka Põhjala tumedad õlled on kõikjal hästi vastu võetud. Tallinki laevadel on tumedatest esindatud nende esimene õlu, legen­ daarne Öö, ja Must Kuld. Tumeda õlle reputatsioon pole alati olnud kõige parem. Sageli peetakse seda kangeks, tugevaks ja liialt kalori­ rohkeks, lausa „vedelaks leivaks“, ning seetõttu raskesti joodavaks. Õllemeis­ ter Christopheri arvates pole selliseks hinnanguks alust: „Tumedad õlled on enamasti tõepoolest veidi kangemad ja tummisemad, aga samas ka maitse­ rikkamad, ent see veel ei tähenda, et neid oleks raskem juua.“ Nagu hele­

date, nii ka tumedate õllede hulgas või­ vad maitsebuketid vägagi varieeruda. On kangeid ja tummiseid, aga ka kerge­ maid ja karastavamaid tumedaid õlle­ sid. Õlle värvi muudab tumedaks juba väga väikene kogus tumedaid linna­ seid, mis maitseomadustele veel min­ git mõju ei suuda avaldada, seepärast jääb õllemeistritel tumeda-heleda skaa­ lal piisavalt palju mänguruumi. Näiteks on brittide lemmikus Guinnessis kalo­ reid vähem kui keskmises lager-õlles. See on küll värvilt tume, aga maitselt kerge ja pehme.

Kuidas õlu tumedaks läheb? Õlle teevad tumedaks põhiliselt spet­ siaalsed linnased, mõnel puhul ka li­ sandid, näiteks tume suhkur. Õlle­ tehnoloogiaga vähem kursis olijatele meenutan, et linnased on idanda­ tud tera­vili, enamasti oder, mis pärast idandamist on kuivatatud ja purusta­ tud. Idandamise käigus tekivad viljas mitme­sugused õlle maitset ja omadusi kujundavad ühendid. Olenevalt valmis­ tamistemperatuurist ja -ajast on lin­ nastel erinev iseloom ning lõpptule­ mus sõltub sellest, milliseid linnaseid ja mis vahekorras on pruulmeister kasu­ tanud. Värv on tumeda õlle puhul mui­ dugi oluline, aga peale selle annavad tu­ medad linnased joogile karamellisuse, röstisuse, iiriskommiliku või mesise

Tumedad õlled Tallinki laevadel Tallinki laevade pubide pudeliõllede valik on viimasel aastal tublisti täiendust saanud ning seda ka tumedate õllede poolelt. Üha rohkem on reisijaid, kes eelistavad tavapärasele vaadiõllele tumedapoolsemat õlut nii toidu kõrvale kui ka niisama nautlemiseks. Kodumaised väikepruulikojad pakuvad põnevaid tumedaid õllesid, mida hindab ka Tallinki laevade rahvusvaheline klientuur.

Põhjala käsitööõllede pruulikoja õllemeister Christopher Pilkington.

magususe, puuviljased-marjased, mõ­ nikord ka šokolaadised-kohvised nüan­ sid ja aroomid. Tumeda õlle tootmisel kasutatakse erinevaid linnaseid märksa rohkem kui heledate puhul. Võrdlu­ seks toob Christopher Pilkington Põh­ jala toodangust heleda ale-tüüpi õlle Virmalised, mille tootmisel tarvitatakse kolme liiki linnaseid, ning tumedad Öö ja Musta Kulla, kus on mõlemas kasu­ tusel kümmekond tüüpi linnaseid.

Porter ja stout Porter, siinmail kõige enam pruugitav tume õlu, on pärit Inglismaalt. Legendi järgi oli see populaarne jook laevalasti­ jate hulgas, kust pärineb ka nimi (por­ ter tähendab inglise keeles lastijat). Aja jooksul porteri kangus muudkui kasvas, õllemeistrid püüdsid üksteist üle trum­ bata. Kõige kangemaid portereid hakati nimetama stoutideks ehk kangeks, ras­ keks porteriks. Nii et stout oli porteri kangem versioon. See ei jäänud aga iga­ veseks nii kestma: vahepeal kadus por­ ter peaaegu üldse, esimese maailmasõja aegadel muutus stout aga lahjemaks ja kui pärast sõda hakati porterit uuesti valmistama, võis see olla kangemgi kui stout. Nüüdseks on stout suuremas osas oma endise positsiooni porterist jõuli­ sema kange õllena tagasi võitnud, kuid igal õllemeistril on jäänud vabadus sel­ lele oma karakter luua. „Minu jaoks on stout rohkem röstine, suitsuaroomine,

Porterid A. Le Coq Porter 6,5% 50 cl 6.50 € Põhjala Must Kuld 7,8% 33 cl 6.90 € Põhjala Öö 10,5% 33 cl 6.90 €

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist. AVASTAJA | 37


JOOK | T U M E Õ LU kirbem, porter aga pehmem, šokolaa­ disem, magusam, maitselt rikas, aga mitte röstine,“ selgitab Christopher Pilkington Põhjala pruulikoja stout- ja porter-tüüpi õllede erinevusi. Kõik pruulmeistrid ei pruugi sellega nõus­ tuda, neil võib stouti ja porteri iseloo­ must teistsugune ettekujutus olla, möönab ta. Põhjala Must Kuld on porter, Öö aga Imperial Balticu porter. Imperiali pärit­ olu läheb tagasi kuningate ja keisrite aega: kui tavaline õlu oli lihtsurelikele, siis kangemat ja tugevama maitsega märjukest tehti valitsejaile. Kindlaid piire pole siingi, mis kehtestaks koos­ tisosade arvu või kanguse. Põhjala pru­ ulikojas kannavad Imperiali nimetust 9% kangemad, maitserikkad ja erilise­ matel puhkudel pruukimiseks mõel­ dud õlled. Sõna Baltic tähendab nimes aga seda, et õlu on kujundatud siinsete traditsioonide kohaselt, kasutades piir­ konnale omast toorainet ja toodes veidi madalamatel temperatuuridel.

Kuidas ja millega tumedat õlut juua? Reegel on, et mida heledam ja lahjem õlu, seda külmemalt seda serveeritakse. Tumedate õllede erilisus, nende rikkali­ kud maitsed ja aroomid ei pääse külmalt esile. Tumedamaid õllesid on kõige pa­ rem juua temperatuuril 10–14 °C, mõ­ ningaid isegi temperatuuril 15–16 °C. Oma iseloomult liigub maitserikas tume õlu punaveinide suunas ja selleks, et aroomid ja maitsed saaksid pare­

Legendi järgi oli porter populaarne jook laevalastijate hulgas, kust pärineb ka selle nimi (porter tähendab inglise keeles lastijat). mini esile tõusta, soovitavad õllemeist­ rid ja sommeljeed neid juua veiniklaa­ sist. Tugevamate liharoogade puhul sobib tume õlu vägagi hästi asendama punast veini. • Briti gurmaanid peavad eriliselt heaks koosluseks Guinnessit ja aust­ reid. Austritega sobivad ka tei­ sed kergemad stoutid. Briti klassi­ kaks on saanud ka porteri ja Stiltoni juustu kokkukõla. • Suitsunootidega tumedad õlled kla­ pivad eriti hästi Ameerika-stiilis BBQ, eriti ribidega. • Saksa klassika on õlu ja vorst, mille kombinatsioone on lõputult. Pa­ rimate paaride ülesleidmiseks on abiks teadmine, et tumedad õlled va­ javad enda kõrvale tugevama mait­ sega vorste kui heledad. Vürtsikad vorstid sobivad paremini magusa­ poolsete õlledega, kuid suitsuste-rös­ tiste nootidega eriti hästi ei klapi. • Nii heledad kui tumedad õlled so­ bivad kokku juustudega – heledad nooremate ja pehmemate, tumedad

Jõuluõlled Fuller’s Vintage Ale 2016 8,5% 50 cl 9.90 € Ayinger Winter Bock 6,7% 50 cl 6.90 €

Stoutid Fuller’s Imperial Stout 10,7% 50 cl 9.90 € Young’s Double Chocolate Stout 5,2% 6.90 € Lehe Aus Karu Tuleb 7,5% 33 cl 6.90 € Guinness Draught 4,2% 50 cl 6.90 €

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist. 38 | AVASTAJA

vanemate ja tugevamatega. • Kergemate tumedate õlledega so­ bivad kuumsuitsukalad, grillkana, klassikalised Eesti juustud ja suitsu­ juust. • Raskemate tumedate õlledega kla­ pivad hästi kõik pikalt haudunud paja­road, eriti siis, kui hautisse on ka natuke õlut lisatud. Veiseliharoad sobivad paremini porteriga, lammas armastab mõlemat, nii porterit kui ka stouti. • Tume õlu sobib ka magusate rooga­ dega. Puuviljaliste nootidega joogid klapivad puuviljamagustoitude ja -kookidega, nagu õunakook, marja­ pirukad jms. • Šokolaadiste nüanssidega porter so­ bib tumedast šokolaadist kookide ja magustoitude juurde, Imperiali stoutil on aga vanillijäätisega üllata­ valt hea kokkukõla. Ka Christopher Pilkington soovi­ tab Põhjala Musta Kulda just magus­ toiduga: see on suhteliselt magus, šoko­ laadi- ja kohvinootidega nii maitses kui aroomis ning sobib väga hästi šokolaa­ dikoogiga: maitsed kõlavad kokku ja ki­ hisev jook muudab täidlase ja rikkaliku koogi kergemaks. Christopheri isiklik lemmik on aga Must Kuld burgeriga, milles on kasutatud teravamat kastet: õlle magusus taandab kastme teravust. Tugev ja tume Imperial Balti porter so­ bib kokku ulukiliha tugeva maitse ja aroomiga, parim kooslus on tal põdra-, hirve- ja metssealihaga, aga ka veise­ steigiga.


ILU | PID U

Lähme peole! TEKST

KELLY KIPPER (ANNE & STIIL) FOTOD BULLS

Lauvärv Clarins Iridescent Eye Colour Silver Ivory 18.50 € Silmalainer Clarins 3 Dot Eyeliner 01 Black 22.50 € Silmapliiats Clarins Waterproof Eye Pencil Black 14.90 € Ripsmetušš Lancôme Grandiose Mascara 24.90 € Jumestuskreem Sensai Fluide Finish Foundation 31.50 € Helestuspliiats Dior Backstage Pros Flash Luminizer 29.90 € Huulepulk Chanel Rouge Allure Ink Lipstick 29.90 € Niisutav kreem meestele Clinique Moisturizing Lotion 34.90 € Huulepalsam Biotherm Beurre De Lèvres Lip Balm 9.90 €

Hinnad kehtivad Tallinna–Stockholmi liinil.

Väike peomeelespea 1. Ära katseta tähtsal päeval uute nahahooldus- ja jumestustoodetega. Kui su meigikotti on lisandu­ nud midagi uut ja põnevat, tee paar päeva varem “peaproovi”. 2. Tarbi piisavalt vett. Et nahk oleks elastne ja terve ning jume värske, vajab see niisutust. 3. Paar päeva enne pidu koori nahka ning poputa end mõne puhastava, noorendava või sära andva maskiga. 4. Et huulepulk püsiks ka pärast suurt söömingut või klaaside kõlistamist laitmatult peal, võõpa suu enne huulepulga pealekandmist üle samas toonis huulepliiatsiga. 5. Piserda õhku oma lemmikparfüümi ja kõnni lõh­ napilve seest läbi. Lõhna võid kanda ka randme­ tele, juustele ja põlveõndlatele.

40 | AVASTAJA


Käes on aasta glamuurseimad päevad, mil uksele koputavad säraküllased jõulu- ja aastavahetus­ peod. Sära silmadesse, puna palgeile, ning aasta võrratuim aeg võibki alata! Fookus silmadele Tänavuse talve meigitrendide ede­ tabelis on kõrgel kohal metalse kumaga lauvärvid. Tupsuta näpuga (kreemjat) värvi silmalau keskele ning hajuta see sujuvalt laiali. Tumedama nahatooniga sobivad imeliselt kuldsed, pronksjad ja vasksed varjundid, heledamale jumele teevad aga kummarduse hõbehelgiga toonid, roosaka varjundiga kuldsed ning veinipunase noodiga pronksjad värvivalikud. Võid testida küütlevaid metalliktoone ka suitsusilma tegemisel. Pilku aitab alati muuta sügavamaks kaunis lainerijoon. Kui sa pole selle tõmbamisel veel profitasemele jõud­ nud, tee kindlasti enne pidu proovi.

Tundub, et igavesti on au sees pikad kaarjad ripsmed, mis muudavad pil­ gu helgeks, värskeks ja võrgutavaks. Alusta silmapliiatsist. Hoia nä­ puga silma välisnurga nahka pingul, et tekiks sirge joon. Nüüd haara must silma­pliiats (võid katsetada ka praegu kuuma öösinist tooni) ja tee ripsme­ piirile pisikesed mustad täpid. See­ järel ühenda need kitsaks jooneks, liikudes suunaga silma sisenurgast vä­ lisnurka. Järgmiseks haara lainer ning tõmba pliiatsijoon hoolikalt üle. Vaata, et silma välisnurgas lõppev joon po­ leks liiga pikk ja jääks kindlasti suu­ naga üles, muidu võivad “kurvad” sil­ mad nullida peomeeleolu. Tähesära silmadesse aitavad tuua kergelt kumavad valguslaigud silma sise­nurkades. Võti peitub õige tooni leidmises. Vali oma jumega haakuv lau­

värv, mis sisaldab helkivaid, kergelt pärlendavaid osakesi, ja tupsusta seda õrnalt silma sisenurkadesse. Kui sul on põhjamaiselt hele nahk, langeta va­ lik karge šampanjatooni kasuks, kui su nahk on aga tumedama, n-ö oliivikarva pigmendiga, haara kuldse varjundi jä­ rele. Highlighterit või särapuudrit võid ahvatleva õhetuse saavutamiseks kanda ka põsesarnadele ja kulmuluu alla. Tundub, et igavesti on au sees pikad kaarjad ripsmed, mis muudavad pilgu helgeks, värskeks ja võrgutavaks. Vali tähtsündmuseks ripsmetušš, mis püsib kindlalt peal ega hakka enne pidustuste lõppu pudenema. Kui peaks juhtuma, et tähtsal hom­ mikul vaatavad sulle peeglist vastu tu­ medad või kottis silmaalused (oh ei!), aseta neile paistetuse alandamiseks ja­ hedad kurgiviilud, jahutatud teekotid, külmad lusikad või jääkuubikud. Ära unusta juua ka vett, et su keha oleks korralikult niisutatud ning nahk särav, puhanud ja peovalmis.

Lauvärv Clarins Iridescent Eye Colour Silver Ivory 18.50 € Silmalainer Clarins 3 Dot Eyeliner 01 Black 22.50 €

Silmapliiats Clarins Waterproof Eye Pencil Black 14.90 €

Mahlakad huuled Juba teist hooaega teevad ilma üdini mahlased marjakarva huuletoonid: magusad kirsid, küpsed ploomid, mõrkjad arooniad, peibutavad vaari­ kad, võrgutavad murelid. Pilkupüüdvat huulevärvi valides ära unusta, et meigipõhi peab olema laitmatu – iga vistrik ja jonnakas punn tuleb punaka tooniga paremini esile. Veendu, et ülejäänud meik oleks ta­ gasihoidlik – nõnda ei hakka silmad ja suu omavahel konkureerima. Pii­ sab põse­ruužist, pehmemat tooni lau­ värvist, viimistletud kulmudest ja too­ nitatud ripsmetest. Kui tumedaks võõbatud huuled tun­ duvad veidi hirmutavad, kuid ahvatlev veinipunane toon kutsub katsetama, tupsuta värvi sõrmega ühtlaselt huul­ tele. Nõnda toimides ei jää pigment liiga tugev, aga nägu lööb särama.

Ripsmetušš Lancôme Grandiôse Mascara 24.90 €

AVASTAJA | 41


ILU | PID U Elegantset punast huulepulka vali­ des eelista alati tooni, mis sobib naha pigmendiga. Testi ka matte huulepulki. Sel hooajal on võimsa tagasituleku teinud läbipaistvad huuleläiked, mis on ideaalne valik klassikalise stiili aus­ tajatele. Samuti on pärlendav huule­ läige hea abimees, kui fookuses on sume ja tume suitsusilm. Kui talv on huultele liiga teinud, määri neile regulaarselt huulepalsamit (ka ööseks), et musisuu oleks tähtsaks õhtuks terve ja sile ning kannaks kauni tooni väärikalt välja.

Soeng on kirsiks koogil Soengumoes puhuvad sõna otseses mõttes õrnad tuuled: trendispikri tipus troonivad sasised, vabalt langevad lai­ ned ja lõdvad krunnid. Kui eelistad ma­ dalat krunni, võid põnevama tulemuse saavutamiseks teha meelepärasesse kohta seitli (keskele, küljele), keerutada külgedele jäävad juuksed spiraali ja kinnitada juuksenõeltega. Lohvakama krunni saamiseks haara appi soengu­ täidis, tee paar korda proovi ja oledki proff valmis! Moodsa võnkega on ka kõrged sile­ dad hobusesabad ja efektsed patsisoen­ gud. Kindlasti võid kiigata ka pilku­ püüdvate juukseaksessuaaride poole.

mehe – olgu ta siis noor või vana – vanni­toariiulile võiksid kuuluda kvali­ teetne näokreem ja huulepalsam, mis hoiavad naha ja huuled kargete mii­ nuskraadide kiuste siledate ja terve­ tena. Korras näonahka on hea vaadata ja kaasadel mõnus silitada. Kui plaanis on habemeajamine või trimmimine, tasuks pilk heita ka kul­ mudele ja ninale, et eemaldada üksi­ kud tüütud karvakesed, mis kasvavad vales kohas. Kindlasti ei maksa alahinnata juuk­ suriskäigu mõju, sest hooldatud juuksed ja kaunis lõikus raamivad välimuse. Veel enne kui toast lahkud, piserda peale oma lemmikparfüümi. Läksime!

Huulepalsam Biotherm Beurre De Lèvres Lip Balm 9.90 €

Tõeline džentelmen Ka mehed tehku enne tähtsat pidu tiir peegli ees, sest kellele ei meeldiks hoo­ litsetud ja šarmantsed härrased! Iga

Meeldi iseendale, see on kõige olulisem! Kui sulle vaatab peeglist vastu pilt, millega oled rahul, mõjud õnneliku ja enesekindlana. Naudi pidu, sa oled ilus!

42 | AVASTAJA

Jumestuskreem Sensai Fluide Finish Foundation 31.50 €

Helestuspliiats Dior Backstage Pros Flash Luminizer 29.90 €

Huulepulk Chanel Rouge Allure Ink Lipstick 29.90 €

Niisutav kreem meestele Clinique Moisturizing Lotion 34.90 €

Hinnad kehtivad Tallinna–Stockholmi liinil.


Hammaste liigset kulumist saab ennetada Hea suutervis on osa inimese üldtervisest, mis suurendab heaolu ja elurõõmu.

T

erve suuõõne tunnused on terved hambad, ham­ maste kinnituskoed ja limas­kestad ning kül­ laldane süljeeritus. Tänapäeva kiire elutempo, stress ja „ülitervislik toitumine“ toob sageli kaasa hambaemaili liigse kulumise ehk erosiooni. Erosioon on hamba­ kudede pindmine kahjustus, mis on tekkinud keemiliste protsesside taga­ järjel. Erosiooni esineb üha nooremas eas ning see on peaaegu sama sage probleem kui hambakaaries. Hamba väliskihi õhenemist ja mõranemist põhjustavad: • hammaste liiga tugev harjamine, • kulunud hambahari, • tugevate harjastega hambahari, • hammaste harjamine vahetult pärast sööki, • happeliste jookide liigtarbimine (vitaminiseeritud ja spordi­ joogid), • pidev näksimine (tsitrusviljad), • mokatubakas, • ravimid. Kutsealane erosioon kujuneb ini­ mestel, kes puutuvad oma töös kokku hapete ja saastatud õhuga. Maosisu tagasiheitest ehk regurgitatsioonist põhjustatud erosioon võib olla seotud toitumishäirete anoreksia ja bulii­ miaga. Idiopaatilist erosiooni kutsub esile inimese enda sülg. Ka hammaste krigistamine või kokkusurumine ning hambumushäired soodustavad hamba kõvakudede liigset kulumist. Kulunud hammaste tundlikkus suureneb. Vähem kulunud hambaid saab taastada täidisega, raskematel juhtudel on vajalik proteetiline ravi.

Mineraliseeriv ravi

Hammaste liigset kulumist on võima­ lik ära hoida mineraliseeriva raviga. Mineraliseeriv ravi aitab ennetada hambaaukude teket ja hamba kõva­ kudede liigset kulumist. See on parim

lahendus tundlikele hammastele, sobib nii lastele kui ka täiskasvanutele. Spetsiaalse hambakreemi peale­ kandmine teatud perioodi jooksul an­ nab hambale piisavalt mineraalaineid, et hamba välispinda toita. Selle jaoks on olemas kodused vahendid, kuid kiirema tulemuse tagab hambaravi­ kabinetis tehtud mineraliseerimine. Protseduur on valutu ja kestab umbes 15 minutit. Ravi ajal kinnituvad fluori-, kalt­ siumi- ja fosfaadiühendid hamba­ pindadele ning ümbritsevasse suu­keskkonda. Kreem sisaldab spet­ siaalset piimavalku (CPP-ACP), mis aitab asendada kaotatud mineraal­ aineid hammastes, muutes need tuge­ vamaks ja aidates neid kaitsta lagune­ mise ja erosiooni eest. Mineraliseeriv ravi sobib ka täiesti tervetele hammastele, et ennetada hambakahjustusi. Samuti so­ bib see lastele algavate hambakah­ justuste remineraliseerimiseks (võimalus pääseda hamba puurimisest ja plombeerimisest) ja tundlike ham­ maste esmaseks raviks. Mineraliseeriv ravi on ideaalne lahendus tundlikele hammastele pärast hambakivi eemal­ damist ja pärlipesu ning valgendus­ kuuri ajal. Ravi sagedus ja kestus on individuaalne, selle vajalikkuse üle otsustab hambaarst. Külasta hambaarsti üks kord aastas! Patsiendi rahulolu ja särav naera­ tus innustavad meid üha enam ennast arendama.

Tallinnas: Avatud E-R 8.00-20.00 L kokkuleppel Info ja registreerimine: 588 777 18 Põllu 63, Tallinn

Hambaarst Anni Tafenau.

Hammaste SPA Pakett sisaldab: • hammaste kontrolli, • hambaarsti konsultatsiooni, • hambakivi eemaldamist ultraheliaparaadiga, • pärlipesu (pigmendi eemaldamine airflow-meetodil), • mineraliseerivat ravi kogu hammaskonnale.

Paketi hind: enne 175.nüüd 125.-

Hambaravi Juureravi Igemeravi Kirurgia Implantatsioonid Proteesid Mikroskoobiravi

Club One’i kliendile

Märjamaal: Avatud E-R 9.00-17.00 L kokkuleppel Info ja registreerimine: 578 774 74 Pärnu mnt 30, Märjamaa


ILU | H ER A

NAHALE JA JUUSTELE PAI! Luba endale pisut luksust ja hellitust! Naudi näo-, keha- ja juuksehooldusi Hera Salongides, kus Club One’i liiget ootavad eriti soodsad hinnad.

M

ida külmemaks, jäisemaks ja tuu­ lisemaks muutub ilm, seda sooje­ maid riideid hak­ kame kandma. Ära unusta ka näonahka, mis on ilma korralikult kreemitamata kui alasti. Kui suvel armastasime kasutada kerge koostisega seerumeid ja kreeme, siis nüüd jääb sellest väheks. Väga oluline on, et päevased kreemid, mida paneme peale hommikul, oleksid niisutavad ja kaitsvad, kuid ei sisaldaks liigselt vett. Silma all on soovitatav kasutada silma­geeli või -kreemi, mis niisutab, ennetab kortsude teket ja peidab tume­ dad silmaalused.

44 | AVASTAJA

Väga mõjus on näo-, kaela- ja dekol­ teemassaaž. Massaaž parandab vererin­ get, tõstab toonust ja vähendab kortse. • Naudi mõnusat lõõgastust hingele ja nahale! Õrnale koorimisele järg­ neb näo-, kaela- ja dekolteemassaaž. Hoolduse lõpuks pannakse näole nahka toitev mask ja silmadele tur­ gutuseks innovatiivsed Feeligoldi plaastrid. 45 minutit, hind Club One’i liikmele 40 € (tavahind 75 €) • Väga oluline on toita ja hellitada ka keha. Soe massaaž Freshdeli natu­ raalse küünlavahaga on väga lõõgas­ tav. Luksusliku hoolduse lõpunoodi annab näo- ja dekolteemassaaž. Pä­ rast massaaži on keha mõnusalt soe,

Hooldused on saadaval Tallinnas Tallink Spa & Conference’i hotellis (Sadama 11a) ja Tallink City hotellis (Laikmaa 5). Loe lisaks www.herasalongid.ee

käed-jalad siidiselt pehmed ja meel­ tes rahustav aroom. 75 minutit, hind Club One’i liikmele 50 € (tavahind 65 €)

Luksust juustele Talvel tuleb ka juuste eest hoolt kanda natuke teisiti kui suvel. Šampooni va­ lime nii nagu alati, peanaha järgi. Pik­ kadele juustele palsamit valides on vaja arvestada juuste hetkeolukorda, aga alati on hea valik proteiine sisal­ dav toode. Paar korda aastas on juus­ tele mõistlik teha niisutav ja taastav hooldus. • Juuste ravi ja orgaaniline hooldus luksusliku Prantsuse tootesarjaga Leonor Greyl. Lühikesed juuksed, 45 minutit, hind Club One’i liikmele 20.80 € (tavahind 26 €) Poolpikad juuksed, 50 minutit, hind Club One’i liikmele 28.80 € (tavahind 36 €) Pikad juuksed, 55 minutit, hind Club One’i liikmele 32 € (tavahind 40 €)


19.-20. sajandi stiilis ahjud, mis salvestavad tõhusalt sooja Väga head pakkumised aastalõpuni! Claudia

Roberta

Köetav pind: 60-110 m2 Kaal: 1750 kg Tarneaeg: 2-4 nädalat Hind: 4590 eur Soodushind: 3590 eur

Aurora

Köetav pind: 50-100 m2 Kaal: 1500 kg Tarneaeg: 2-4 nädalat Hind: 4605 eur Soodushind: 3914 eur

Köetav pind: 60-90 m2 Kaal: 1450 kg Tarneaeg: 2-4 nädalat Hind: 3933 eur Soodushind: 2990 eur

Clara leivaahi

Köetav pind: 60-100 m2 Kaal: 1800 kg Tarneaeg: 2-4 nädalat Hind: 5435 eur Soodushind: 3790 eur

Küsige nõu ja pakkumist spetsialistilt: tel: +372 5649 5559, www.lintman.ee


ELUSTIIL | Š O PIN G

jõuludeks...

KÕIK, MIDA SOOVIN

1

2

5 4 6 3 9

8

7

1. Zadig & Voltaire This Is Her! 50 ml EdP 54.90 € 2. Givenchy Dahlia Divin Le Nectar 50 ml EdP 75.50 € 3. Sekonda kell 79 € 4. Väike pidulik kott 6.90 € 5. Snö kõrvarõngad 27.90 € 6. Buckley käevõru 68 € 7. Pūre Exclusive’i trühvlid 100 g 7.90 € 8. Paco Rabanne One Millioni jõulukomplekt 39.90 € 9. Snö kaelakee 35.90 €

46 | AVASTAJA


ELUSTIIL | Š O PIN G

11

12

10 14

13

15 17

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

16 19

23

20

24

21

18

22

26

25

27

10. The Body Shopi jõulukomplekt Oils Of Life 44.90 € 11. DKNY Be Tempted 50 ml EdP 52.90 € 12. Givenchy Gentlemen Only Absolute 50 ml EdP 55.50 € 13. Giorgio Armani Acqua Di Gio Profumo jõulukomplekt 51.90 € 14. Väike pidulik kott 6.90 € 15. Paco Rabanne Lady Millioni jõulukomplekt 57.90 € 16. Oscar De La Renta Gentleman 50 ml EdT 46.90 € 17. Sekonda kell 54 € 18. Rotary kell 129 € 19. Buckley kaelakee 61 € 20. Buckley sõrmus 52 € 21. Buckley sõrmus 54 € 22. Finlandia marmelaadikommid 7.90 € 23. Mutka sõrmikud 29.90 € 24. Elite Modelsi juukseklambrid 5.90 € 25. Dooley’s liköör White Chocolate 100 cl 15% 19.90 € 26. Guessi pidulik kott 83.90 € 27. Guessi pidulik kott 63.90 € AVASTAJA | 47


ELUSTIIL | KIN GIT U SED

Kingikoti KANGELASED

STIIL

Kellele ei meeldiks leida sussi seest vahvat kingipakki! Siin on toredad üllatused, mis teevad pere pisimatel tuju rõõmsaks ja suu magusaks.

KELLY KIPPER (ANNE & STIIL) ANU HAMMER

FOTOD

1

2 3

6

5

1. Pehme karu (väike) 11.90 € 2. Minioni kujud (12−17 cm) 15.50 € 3. Muumi tass 19.90 € 4. Muumi kauss 22.90 € 5. Santa Clausi kommid: piimašokolaad (180 g), piimašokolaad ja sarapuupähkli-nugatitäidis (180 g) 3.90 € 6. Piimašokolaadi medaljon (90 g) 2 € Hinnad kehtivad Tallinna–Stockholmi liinil.

48 | AVASTAJA

Tekk: Tallinna Kaubamaja

4


2

1 7 3

6

5

4

1. Kinder Surprise Aviator 140 g 17.50 € 2. Lego City advendikalender 19.90 € 3. Kinderi advendikalender 16.90 € 4. Lonka toffeekommid 600 g 7.90 € 5. Cati mängutraktor 12.90 € 6. Maneni suur auto tulede ja heliga 15.90 € 7. Heideli piimašokolaad 120 g 6.50 €

AVASTAJA | 49


ELUSTIIL | KIN GIT U SED

1

3

4 2

5

6

1

1. Pehme mänguasi Little Pony 18 cm 7.90 €, 26 cm 12.90 € 2. Pehme mänguasi põrsas Peppa 18 cm 7.90 €, 20 cm 12.90 € 3. Top Modeli värviraamat 16.90 € 4. Frozeni huuleläikekomplekt 11.90 € 5. Frozeni advendikalender 2 € 6. Minionsi advendikalender 2 € Hinnad kehtivad Tallinna–Stockholmi liinil.

50 | AVASTAJA


MEELELAHUTUS | TALV 2016/2017 Southside.

PARIMAD PEOD, GLAMUURSED SHOW ’D! Tallinki laevade meelelahutus 1.12.2016 – 28.02.2017

1. detsembril vahetuvad laevadel Romantika, Victoria I ja Isabelle showprogrammid. Tallinna–Stockholmi liinil hakkab taas sõitma Baltic Queen.

LÕUNAAAFRIKA ANSAMBLID (KUNI 8.01.2017) Talveajaks saabuvad Tallinna–Stockholmi liini laevadele vokaalansamblid Lõuna-Aafrika Vabariigist.

VICTORIA I Victoria I-l esinev Soulmakers on tegutsenud juba 26 aastat. Ansambel on pühendunud soulmuusikale, nad on aastaid lihvinud Motown-stiili armastatud meloodiaid. Ansamblit juhivad Cheslyn Junion ja Lorenzo Swartz, koos nendega astuvad üles tugev bariton Conroy Scotti ja mahe tenor Denzel Morgani. On ütlematagi selge, et nii rikkalike kogemustega talentide kooslusest sünnivad enneolematud kontserdid.

BALTIC QUEEN

Soulmakers.

52 | AVASTAJA

Baltic Queenil astub üles ansambel Southside, mis on tegutsenud juba 18 aastat. Ansambli viie liikme hääled täiendavad üksteist suurepäraselt ja loovad imelise harmoonia. Pika karjääri jooksul on nad esinenud paljudel pidudel ja parimatel kruiisilaevadel. Nende esinemised on alati väga menukad, soojad ja siirad.


Showstoppers.

VAATEMÄNGULISED SHOW ’D

Agentuur Dance Factory (Eesti) toob jõulu­teemalised minishow’d laevale Baltic Queen, agentuuri Showstoppers (Eesti) artistid esinevad Victoria I-l. Jammy Shows & Productionsi (Inglismaa) jõulushow’d etenduvad laeval Isabelle. Suurte show’de teema on „Spectacular, spectacular!“ – need on sensuaalsed, glamuursed, suurejoonelised ja nostalgilised etteasted. Kabaree-stiilis etendustel näeb nii efektseid sulgi kui ka kankaani – tunda on Moulin Rouge’i, Las Vegase, Gatsby hõngu!

Jammy Shows & Productions. Showstoppers.

AVASTAJA | 53


MEELELAHUTUS | TALV 2016/2017

LET’S PARTY! DJ-D JA PARIMAD BÄNDID

Jätkuvad sarja Let’s Party! eriüritused. Igal reedel ja laupäeval panevad laeva showbaaris peo püsti Eesti või Rootsi DJ-d. Korra kuus lisandub nendele Eesti tippbänd või Rootsi tantsubänd.

BALTIC QUEEN 16.–17.12 DJ Sticky Bomb + Farbror Fläsk 31.12 2 Quick Start 20.–21.01 DJ Erkki Sarapuu 27.–28.01 DJ Marc 3.–4.02 DJ Marek Talivere 10.–11.02 DJ Marc 17.–18.02 Anne Veski + DJ Kermo Hert 21.–22.02 Traffic + DJ Erkki Sarapuu 23.–24.02 DJ Andi Raig 24.–25.02 DJ Mike Kang

2 Quick Start.

VICTORIA I

Aastavahetuse väljumisel Tallinnast astub glamuursel peol lavale rahva lemmik 2 Quick Start. Vabariigi aastapäeva nädalal esinevad ka nädala keskpaiga väljumistel eriartistid – Baltic Queenil Anne Veski ja Traffic ning Victoria I-l Smilers.

9.–10.12 DJ Ale 16.–17.12 Hirmo Faktor 31.12–1.01 One Hell of a Band + DJ Mousa Oro 27.–28.01 Singer Vinger + DJ Andres Aljaste 3.–4.02 DJ Mike Kang 10.–11.02 DJ Marek Talivere 17.–18.02 DJ Mike Kang 22.–23.02 Smilers + DJ Sven Arusoo 24.–25.02 DJ Vaido Pannel Tallinki laevade meelelahutusprogrammi saab täpsemalt vaadata Tallinki kodulehelt www.tallink.ee.

Kiri jõuluvanale! Singer Vinger.

Lastele toovad talvisel koolivaheajal põnevust jõuluvana ja päkapikk, kellega koos saab piparkooke kaunistada ja joonistada. Jõuluvanale võib saata kirja, millele on järgmisel hommikul ka vastust oodata. 21.11.2016 – 2.01.2017 on Baltic Queenil avatud laste jõulumaa.

SCANPIX FOTOD

Smilers.

Anne Veski.

54 | AVASTAJA


MEELELAHUTUS | IN D I GGA

INDIGGA ON… Milen Marinov, vokaal ja kitarr Diana Komitova, vokaal ja kitarr Ivan Yurkov, klahvpillid Mariyan Stanchev, basskitarr Vasil Genchev, akustiline ja elektrikitarr Yavor Kehayov, trummid ja löökriistad

BÄND, KELLE PILLI JÄRGI TANTSITAKSE TEKST

KELLY KIPPER (ANNE & STIIL) INDIGGA

FOTOD

Kui Indigga seiklus tosin aastat tagasi karastavast Läänemerest ligi 3000 km kaugusel päikeselises Bulgaarias alguse sai, ei osanud bändiliikmed aimatagi, et neist saab üks põhjala edukamaid ja armastatumaid laevabände.

I

ndigga asutajaliikmed koh­ tusid aastate eest muusika­ akadeemias, kus sündis ka plaan ühendada töö ja lõbu ehk luua ansambel, mis tooks nii kuulajatel kui ka muusiku­ tel naeratuse näole, sära silmadesse ja paneks puusa nõksuma. “Olime kamp noori ambitsioonikaid kutte, kes said kokku, et teha seda, mida nad kõige rohkem armastavad − kirjutada ja esi­ tada muusikat,” räägib klahvpillimän­ gija Ivan Yurkov. Mõeldud-tehtud!

Hingega muusika Indigga alustas viieliikmelise poiste­ bändina, esinedes pubides, restorani­ des, kuurortides ning seltskonnaüri­ tustel üle Bulgaaria. Kuigi pakkumisi tuuritada välismaal tuli omajagu, ootas ansambel seda “õiget”. Veel enne, kui jõuti seilama põhjamaa vetesse, soo­ vitas bändi mänedžer Metodi Iliev li­ sada mehelikule kvintetile naiselikke noote. See oli hetk, kui ansambliga lii­ tus laulja Diana Komitova, keda poisid tundsid juba õpingute ajast.

“Kahjuks ei läinud edasi päris plaani­päraselt. Osalesime prooviesine­ mistel, kus pidime tulevastele tööand­ jatele endast glamuurse ja särava mulje jätma, aga… Olime liiga noored, när­ vilised ja ebakindlad,” meenutab Ivan. “Mäletan, et meie kohta öeldi, et oleme keskpärased ja eristamatud, mitte pii­ savalt head. Oli isegi neid, kes ennusta­ sid, et Indigga on peagi minevik. Tegeli­ kult polnud me lihtsalt valmis. Õnneks meie mänedžer uskus meisse. Ühel õh­ tul kutsus ta kokku inimesed, kellele


MEELELAHUTUS | IN D I GGA

olime varem edutult esinenud, et näi­ data, kuidas tuleme toime rambivalgu­ ses, päris publiku ees. Tol hetkel oli meil juba lavakogemust ja enesekindlust − olime valmis inimesi lõbustama ning tantsupõrandaid täitma. Alates sellest hetkest elame oma unistust, tehes seda põleva kire ja lõputu pühendumisega.” Indigga repertuaar on kirju nagu vi­ kerkaar: sinna kuulub nii klassikalisi palasid, igihaljaid tantsuhitte kui ka tä­ napäevaseid poplugusid. Bänd hoiab

Teinekord jälle tulevad inimesed kü­ sima soovilugu, mida me pole õppinud mängima. Kui nii juhtub, kaalume alati, kas tasuks laul endale selgeks teha.” Indiggale on väga oluline, et iga lugu, mida nad esitavad, oleks origi­ naaliga võimalikult sarnane. “Soovime, et rahvas mõistaks juba esimesest noo­ dist, millega on tegu. Meie siht on kinni püüda iga nüanss ja eripära, et tulemu­ seks poleks mitte koopia, vaid austus­ avaldus originaalile.”

latust: trummari tool oli kokku kuk­ kunud ning meie vaene trummar uperkuuti lennanud. Me ei suutnud pikka aega naermist lõpetada,” meenu­ tab Ivan tragikoomilist seika. Teine lugu, millest rääkides muu­ sikutel silmad põlema lähevad, leidis aset turvaõppusel. “Pärast õppust pa­ luti meid laevameeskonna koosole­ kule. Kuna me polnud sellisel koosvii­ bimisel varem käinud, hakkasime veidi muretsema − kartsime, et oleme mis­

Mis on hea bändi retsept? “See on saladus,” naerab Ivan Yurkov. “Võti peitub energias ja emotsioonis. Kui inimesed näevad, et paned muusikasse oma südame ja hinge, kogu armastuse, mis sinus on, siis nad vastavad sulle samasuguse austusega.”

alati silmad-kõrvad lahti, et olla kuu­ mimate trendidega kursis. See tähen­ dab, et kui täna troonib rahvusvaheliste edetabelite tipus mõni uus tulija, siis homme hakkavad muusikud kaasahaa­ ravat pala selgeks õppima. Ansambli lemmikuteks on ladina rütmid, kuid ära ei öelda ka rokist, kantrist, RnBist, valsist ja tangost. Ballaade ja puusa­ nõksutajaid saab kuulda nii inglise, his­ paania, portugali, vene, rootsi, soome kui ka korea (!) keeles. Repertuaari koostamine on meele­ lahutajate sõnul kahe otsaga ülesanne: kuigi uut muusikat on tänu interne­ tile, edetabelitele ja muusikakanali­ tele lihtne leida, tuleb lugusid ka rahva peal testida. “Meile meeldib väga kuu­ lata tänapäeva muusikat, avastada uusi talente ning ammutada inspiratsiooni nende loomingust. Ent vahel tuleb ette, kus publikul ei ole mõne viisi vastu nii kuumad tunded kui meil. Sel juhul jä­ tame pala oma mängukavast välja.

56 | AVASTAJA

Elu laeval Töö laeval pole Indigga liikmete sõ­ nul väsitav. “Kui sa teed, mida armas­ tad, ei väsi sa sellest ära,” lausub Ivan. “Iga päev on erinev. Vahel ootab meid n-ö lihtne publik, teinekord jälle kar­ mim. Lihtsale publikule ehk inimestele, kes on tulnud tantsupõrandale pidut­ sema, muusikat nautima ja ennast välja elama, on lausa lust mängida. Saame neilt lisaenergiat ning kogu öö sujub nagu kellavärk. Karmi publiku korral peame aga kaks korda rohkem panus­ tama, et saada rahvast tantsima. See on emotsionaalselt päris raske. Kui lõpuks publiku toolidelt püsti saame ning nad meid esinemise lõpus tänavad, mõis­ tame, et pingutus oli asja väärt.” Kuna laeval töötades puudub ru­ tiin, võib kindel olla, et igas päevas on midagi ootamatut, meeldejäävat ja lõ­ busat, mida veel hiljemgi meenutada. “Kord, kui olime laval, kuulsin lava ta­ gumisest otsast kõva mütsu. Ja oh ül­

kit valesti teinud.” Õnneks läks kõik risti vastupidi: kapten ulatas Indiggale kuu töötajate auhinna. Lisaks sellele, et tegu oli bändi jaoks suure üllatuse, po­ sitiivse šoki ja auga, oli see ka esimene kord, mil kõrge tunnustuse napsas en­ dale laevabänd. Vabal ajal naudivad bändiliik­ med sadamalinnu, kuhu maabutakse. “Stock­holmis leidub igaühele midagi põnevat, Riias on võluv arhitektuur, Tallinn ja Helsingi teevad silmale pai,” lausub Ivan. “Reeglina külastame maal olles muusikapoode, see on meie väike sõltuvus. Samuti teeme tiiru rõivakaup­ lustes, kuna lavakostüümid on oluline osa meie identiteedist. Vahel aga lähme lihtsalt jalutama: värsket õhku hin­ gama ja kohvi jooma. Arutleme uute lugude ja selle üle, mida saaks pare­ mini teha. Viimasel ajal on ka beebid aktuaalseks muutunud, sest mitmed meist on hiljuti perelisa saanud,” sõnab Ivan soojalt naeratades.


PARIM VALIK | M U U SEU M ID FOTOD

4

ARNO MIKKOR, ENERGIA AVASTUSKESKUS

Tallinn

MUUSEUMI OOTAB KÜLLA

Neljal Tallinna vanalinna muuseumil on detsembris ja jaaanuaris Club One’i kaardi omanikele eripakkumised. Pakkumised kehtivad 31. jaanuarini 2017.

1

Eesti Tervishoiu Muuseumi piletid 25% soodsamad. Ava­ tud uus näitus „Loomulik surm“.

2

Eesti Ajaloomuuseumi pile­ tid 20% soodsamad. Avatud näitus „Keskaja rõõmud. Suurgildi pidustused 15.–16. sajandil“.

3

Eesti Loodusmuuseumisse tasuta sissepääs! Näitus „Vaprad ja ilusad. Peaosades: samblik ja sammal“ on avatud 8. jaanuarini. 20. jaanuaril avatakse näitus „Müsti­ line ürgmeri“.

4

Energia avastuskeskuses väl­ gusõust välgusõuni (14.00– 17.30) kaks külastajat ühe hinnaga. Näitus „Kihilise Maa aardelaegas“ on avatud jaanuari lõpuni. Uus näi­ tus tulekul!

Rohkem infot leiad www.tervishoiumuuseum.ee, www.ajaloomuuseum.ee, www.loodusmuuseum.ee, www.energiakeskus.ee.

58 | AVASTAJA


Komplekti hind on 72 eurot. 2016 aasta lõpuni kehtib kampaania­ hind, mis on 30% soodsam ehk 49,99 eurot.

Flowall sinu koju

L

Lillesein OÜ toob tänavu kevadest Eestisse Prantsusmaal loodud ja toodetud taimepaneele Flowall, mis on ideaalne vaheldus tavapäraste­ le piltidele ja maa­ lidele või aitab ilmes­ tada tühja seina. Imehästi sobib Flowall lillepaneel ka kööki, istuta sinna hoopis maitsetaimed.

illed on nagu elusad maalid ning eri värvi raamidega on need imelised. Veendu ise ja kujunda oma elamine värskeks! Ühe elemendi suurus on 42 x 40 cm, kaasas on 16 potti. Taimepaneelile lisaks saab valida raami ja vajaduse korral suuremaid istutuspotte. Lillepaneele saab panna ühekaupa (raamitult), vertikaalselt või horisontaalselt seinale ning tulemus on ilus, elus ja uudne! Mis pea­mine, kastmine on väga lihtne tänu niisutussüsteemile – ei pea meeles pidama ja iga päev või nädal kastma, piisab korrast kahe-kolme nädala jooksul. Lillepaneel on mobiilne sisustuselement vahetatava või

värvitava raamiga. Vastavalt meeleolule või hooajale, saab istutada toataimi, lilli ja maitsetaimi, mida ilu või vajaduse pärast muuta. Taimed on tuntud siseruumide õhukvaliteedi parandajad. Need imevad meie hingamisõhust endasse kahjulikud ained. Mida kui­vem on õhk ruumis, seda rohkem levib selles mikrobaktereid. Suurem hulk taimi ruumis suurendab õhu­niiskust ja tänu sellele saame märga­tavalt parandada õhukvaliteeti. Valikus on ruumi sisustusega sobivates värvitoonides raame: fuksia, valge, oranž, must, lilla, punane või laimiroheline. Sobivas värvitoonis raami saab endale ka ise värvida. Paneeli põhivärvitoonid on valge ja must.

Lillesein on müügil www.lillesein.ee. Lisainfot küsi +372 5670 7020 või info@lillesein.ee


PARIM VALIK | J Õ U LU D

Stockholm

Käsitööd ja disaini Kuni 23. detsembrini on avatud hubased jõuluturud Stortorge­ til, Sergeli väljakul ja Kungsträd­ gårdenis. Peale käsitöö leiad tur­ gudelt ka palju head ja paremat rootslaste traditsiooniliselt püha­ delaualt: menüüs on näiteks glögi ja kangemad napsud, suitsetatud vorstikesed, põhjapõdraliha ja jõu­ lumaiused. Kõigil neljal advendi­ nädalavahetusel on avatud ka di­ sainiturg (Karlavägen 100).

Riia

Sea sammud jõulukülla Magus glögi ja röstitud mandlite aroom, pärlen­ dava glasuuriga dekoreeritud piparkoogid, ahvat­ lev jõulutee… need on vaid mõned maitsed ja lõh­ nad, mis viitavad Riia vanalinna jõuluturule, kus troonivad Läti käsitöömeistrite parimad palad ja sajad vahvad kingiideed. Jõuluturg on avatud 6. jaanuarini. Lisa leiad www.vzt.lv.

Helsingi

MIDAGI KINGIPAKKI Helsingi traditsiooniline jõulu­ turg ootab Senati väljakule uudistama! Kuni 22. detsembrini avatud basaarilt leiad üle 100 muinasjutulise majakese, kus ootavad Soome käsitöö, disaini ja toidu parimad palad. See on koht, kust igaüks leiab kingi­ pakkidesse nii mõndagi põnevat ja südantsoojendavat. Piilu ka www.tuomaanmarkkinat.fi.

60 | AVASTAJA

Tallinn

Muinasjutumaale! Kuni 7. jaanuarini kestab Raekoja platsil traditsiooniline jõuluturg, mis on kui muinasjutumaa iidse vanalinna südames. Üheks maailma maalilisemaks jõuluturuks tituleeritud pühadekülast leiad laias valikus käsitööd, eestipäraseid jõulusööke ning keha ja hinge soojendavaid jõulujooke. Pühademeeleolu aitavad luua mahe muusika, jõuluprogramm ning muidugi jõuluvana, kellele iga laps (või täiskasvanu) saab edastada kingisoovi. Lisa leiad www.christmasmarket.ee/jouluturg.


Club One’i reisipakkumine saadeti klientidele, kes on liitunud püsikliendiprogrammiga enne 10.10.2016, vastavalt kliendi sel päeval kehtinud tasemele. AITÄH, ET OLETE MEIEGA! Kui soovitud väljumisele on kõik pakkumise alusel Pakkumise hinnaga väljumiste ja kohtade arv on piiratud. teine reisikuupäev. reisimiseks mõeldud kohad välja müüdud, palume Teil valida Reisi broneerimisel kasutage püsikliendinumbrit. Reisipakkumise alusel saate broneerida kuni kaks kajutit. või ühesuunareisi. Pakkumisega saate valida ühe reisi: kas kruiisi, edasi-tagasireisi kehtivusaega ei saa muuta. Pakkumine ei kehti juba broneeritud reisidele. Pakkumise on keelatud. Reisipakkumist on lubatud kinkida. Pakkumise edasimüümine ga enne 10.10.2016,

Pakkumine saadeti Club One’i liikmele, kes on liitunud püsikliendiprogrammi vastavalt kliendi sel hetkel kehtinud tasemele.

!

veebilehel www.tallink.ee ja on pakkumise lahutamatu osa. Pakkumisele kehtivad Tallinki reisitingimused, mis on avaldatud eelregistreerimistasu 3 €. Vastavalt reisitingimustele on Tallinkil õigus lisada broneeringule

ET O L

AITÄH , ETE M E IEG A

Broneerige oma reis eelregistreerimistasuta www.tallink.ee. (kõne hind 85 senti kõne + operaatoritasu). Info ja broneerimine iga päev kell 8.00–21.00 telefoni 17808 senti kõne + operaatoritasu). Broneeringu muutmine telefonil 640 9804 (kõne hind 85

K

Reisip akkumi se hin naga reisim iseks mõ väljumiste ja kohta eldud de arv kohad vä lja müüd on piiratud. ud, pa Kui so Reisi lum ov bro e Te neerimi il valid itud väljumi sel ka a teine se Pakkum su väljumi le on kõik pa tag e püsik ine ei ne või kk liendin kehti jub reisikuu umise alu umbri sel a brone Pakkum päev. t. eritud ise kehti reisidele vusae . ga ei saa Reisip akkumi muuta Pakkum st on lub . Pakkum ine saa atu d de ise kin ti Club edasimü kida. Pakkum One’i ümine isele ke liik on keela htivad vastava mele, kes on Tallinki tud. lt kliend liitu reisiting i sel he nud püsik Vastava imused lien tkel ke lt reisiti , mis on htinud diprogram ngimus avaldatu miga en tasem tele on ele. ne 10. d ve eb Ta 10. llin ileh 20 Info ja kil õig el ww Brone 16, us lisa brone w.tallink erige om da bro erimine .ee ja on a reis neering iga pä eelregis pakkum ule ev ke Bro tre ee ne ise ll lre eri 8.0 eringu gis lahuta mi 0–21.0 stasuta treerimi muutm matu 0 telefo ww stasu osa. ine w.t ni 3 €. alli telefonil 178 nk.ee. 08 (kõ 640 98 ne hin 04 (kõ d 85 se ne hin nti kõne d 85 se + opera nti kõne atorita + opera su). atorita su).

62 | AVASTAJA

PRONKSTASEME kliendid reisivad Rootsi B-klassi kajutis alates 20 eurot kajut. HÕBETASEME klientidel on võimalus sõita Rootsi B-klassi kajutis; kui osta broneeringus olevatele reisijatele lisaks üks toidukord, siis A-klassi kajutis. KULDTASEME kliendid sõidavad seekord Rootsi A-klassi kajutis või 70eurose lisatasu eest Lux-kajutis.

Sel aastal lisasime kõigile reisipakkumise saajatele ka väikese üllatuse Tallink Hotelsilt. Kingime teile erihin­ naga majutuse − Tallink Hotel Riga kahekohalises toas on majutus veerandi võrra soodsam. • Soodustus kehtib kodulehe parimale hinnale, kui broneerite toa vähemalt kaheks ööks. • Broneerige majutus aadressil www.tallinkhotels.com ning soodustuse saamiseks märkige teile pakkumi­ ses saadetud märgusõna. Meeldivat talvepuhkust! andmetes. • Reisi saate mugavalt ja lihtsalt broneerida Tallinki online-keskkonnas www.tallink.ee. • Tutvuge kindlasti enne broneeringu vormistamist pakkumise tingimustega www.clubone.ee. • Valige online-keskkonnas sobiv kuupäev ning lisage kliendinumber ja nimi. • Väljale „Mul on sooduskood“ lisage teile postiga saa­ detud reisipakkumisel märgitud sooduskood. • Kui soovite reisipakkumise kajutiklassi kategooriat tõsta boonuspunktide eest, valige uus kajutiklass ja märkige linnukesega „Boonusreisid“. • Broneerimissüsteemis kuvatakse kõik väljumised, kuhu on võimalik reisipakkumise alusel broneering vormistada. Kohtade arv on piiratud! • Edasi suunduge broneeringu eest tasuma. as soovite veeta toreda päeva Helsin­ gis või minna kruiisile Stockholmi? Kasutage selleks teile detsembris saa­ detud reisipakkumist. Saatsime pak­ kumise aadressil, mis on märgitud teie püsikliendiprogrammi kliendi­

AITÄH , ET OLETE ME IEG

A!

Reisipakkumise hinnag a väljumiste ja kohtad e arv reisimiseks mõeld ud kohad välja müüdu on piiratud. Kui soovitud väljumisele on kõik pakkumise d, palume Teil valida alusel teine väljumine või reisikuupäev. Reisi bronee rimisel kasuta ge püsikliendinum brit. Pakkumine ei kehti juba broneeritud reisidele. Pakkumise kehtivu saega ei saa muuta . Reisipakkumist on lubatud kinkida. Pakkumise edasim üümine on keelatu Pakkumine saadet d. i Club One’i liikmele , kes on liitunud püsiklie ndiprogrammiga vastavalt kliendi enne 10.10.2016, sel hetkel kehtinu Pakkumisele kehtiva d tasemele. d Tallinki reisitingimuse d, mis on avaldatud veebilehel www.ta Vastavalt reisitingimust llink.ee ja on pakkum ele on Tallinki ise lahutamatu osa. l õigus lisada broneeringule eelregi streerimistasu 3 Broneerige oma €. reis eelregi streerimistasuta www.tallink.ee. iga päev kell 8.00–2 1.00 telefoni 17808 (kõne hind 85 senti Broneeringu muutm kõne + operaatoritasu ine telefonil 640 ). 9804 (kõne hind 85 senti kõne + operaa toritasu).

TALVEPUHKUS REISIPAKKUMISEGA! Info ja broneerimine

REISIPAKKUMINE | TALVEPU H KU S


Profile for Tallink Eesti

Tallink Avastaja 04/2016  

Tallink Avastaja 04/2016  

Advertisement