Page 1

TREFI TEATAJA Reede 25. mai 2012

TALLINN TREFF FESTIVAL 24.–27.05. 2012 Palju kultuure, üks keel

Kuklid tantsitasid Trefi avatuks PERSOON Jim Barnardi emotsionaalsed rännakud

ARVUSTUS Petruška suhtles publikuga

UUDIS Põhjakonn hävitab Raekoja?

www.nuku.ee/festival


2

Uudised

25/05/2012

Hiiglaslik konn ei suutnud end Edzsi eest varjata

Pepeljajevi konn hävitab Tallinna Raekoja?! Tänavune Treff annab võimaluse nautida kolme killukest geeniuskoreograafi Saša Pepeljajevi kujutlusmaailmast PIAMARIA UUETOA Festivali esimene päev pakkus närvikõdi “Gizzelle’iga”. Homme on suured ja väikesed treffijad oodatud kell 13.00 Raekoja platsile osa saama grandioossest müsteeriumist “Balthasar ja Põhjakonn”, mis avab ühtlasi ka Tallinna Vanalinna päevad. “Ma olen natuke mures, et lapsed lähevad paanikasse, kui Põhjakonn neist möödub. See on ju hiigelsuur,” ütleb Pepeljajev etenduse proovis. Kui vaadata, kuidas 16-meetrine (keha pikkus ilma sabata) kilest marionett Põhjakonn liigub, võib vaataja end uuesti lapsena tunda. Etenduses osaleb lavastaja sõnul umbes 170 inimest – akrobaadid,

köielkõndijad, tantsijad ja ka ansambel Metsatöll – kõik üritavad Põhjakonna tema 60-meetrise teekonna vältel peatada. Ilma paanikata Loodetavasti paanikat Raekoja platsil siiski ei teki, kuigi kui Anti Kobini hääl ja kümmekond Nukuteatri näitlejat abilistega proovis Konna liigutavad, tunnevad nad isegi teatavat aukartust selle müstilise olendi ees. “See on nii võimas,“ ütleb näitleja Kadri Kalda. “Sašal on kõik suurepäraselt läbimõeldud ja organiseeritud,“ lisab ta. Aleksander Pepeljajev sai etenduse süžee loomiseks inspiratsiooni keskaegsest eesti ja vene pärimusest Põhjakonna kohta, kes lugudes aplalt terveid külasid ära sõi. “Balthasaris ja Põhjakonnas” proovib elukas hävitada Tallinna tuntuimat arhitektuurimälestist ja teda proovitakse takistada nii kultuuri kui ka kunstiga.

Hoolimata eelpool kirjeldatule pole etenduse peategelaseks hiigelsuur konn, vaid hoopis Balthasar Russow, 16. sajandi kroonik. Vaatemängu kulminatsiooniks õnnestub kroonikul siiski Põhjakonn alistada, ja Raekoda päästa. Seos tarbimiskultuuriga “Mind pani Põhjakonn mõtlema ka tarbimiskultuurile. See koosneb üleni kilest ja mis saab sellest kilest, kui see ei ole enam Põhjakonn? Mõtle, kui palju kilekotte tarbib üks inimene aastas. Ilmselt rohkem kui Põhjakonnajagu,” mõtiskleb Pepeljajev. Ometigi väidab ta, et ei taha etendusega saata mingit poliitilist sõnumit, ega ähvardada Tallinna linnavalitsust kultuuriinimeste võimupöördega jne. “Minu eesmärk on luua dramaatiline illusioon, mida on kindlasti põnev jälgida ühtmoodi lastel ja täiskasvanutel.”

Publik saab homses suurteoses nautida NUKU ja Vene Teatri truppide ning NUKU noortestuudio, Ellerheina ja Musamari noorte lauljate ja tsirkuseartistide ning Free Flow stuudio kabareetantsijate koostööd. Muusikalise seade eest on hoolt kandnud särav Kaire Vilgats, kostüümikunstnikud on Inga Vares ja Kristel Maamägi. Sellele osale festivalipublikust, kes ka Konnaga Pepeljajevist isu täis ei saa, avatakse homme õhtul NUKU ovaalsaali uksed kell 21.30, et näha tantsiva Shakespeare’i lugu. “Departure’is” loob Pepeljajev kasutatavad nukud otse publiku silme all. Ainult et nukke pole päriselt olemas – tegemist on virtuaalse vaatemänguga. “Departure” on tulem huvist selle vastu, kuidas panna nukk tantsima nagu inimene. Täiskasvanutele mõeldud vaatemäng sai tõeks koostöös Kineetilise Teatriga.


Uudised

25/05/2012

3

Teatrikoolid ja stuudiod ekperimenteerivad Trefi sulatusahjus Alates esimesest Tallinn Treff festivalist 2007. aastal on põhiprogrammi kõrval olnud alati ka Eesti teatrikoolide ja –stuudiote programm. Tänavuse kahekümne trupi hulgas on traditsioonilised kooliteatrid, draamaringid ja tantsustuudiod, kuid ka Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Ülikooli ja Viljandi Kultuuriakadeemia tudengeid, kes käivad teed juba professionaalsuse suunas. TRIINU SIKK „Treff on nagu suur sulatusahi, mitte lõpp, vaid algus, mitte resultaat, vaid protsess, mille eesmärgiks on sünnitada uusi ideid ja üllatavaid kohtumisi,“ iseloomustab Trefi kunstiline juht Vahur Keller festivali tähtsust ja mõju noortele osalejatele. „Etenduskunstide tudengid kohtuvad siin omavahel ja maailma tipp-professionaalidega selleks, et saada uut inspiratsiooni teiste töödest, workshoppidelt ja festivali klubis vaieldes ning tantsides.“ Valik on lai Noorteprogramm, millest märkimisväärne osa etendusi toimub linnamelu keskel, sisehoovides ja

Noortes on powerit õuedes, pakub publikule värskust, energiat ja nooruslikku tegutsemistahet. Publikul on võimalus näha klassika tõlgendusi (“Loomade farm“, “Shakespeare’i kogutud teosed“), muusikale (“Ella nõiduslik elu“), omaloomingut (“BIO I“, “Egomaania“), kaasaegset tantsu (“Tüdrukrüblik“, “Exitus“) ning muidugi erinevate stiilide ja kunstide sümbioosi.

FOTO: MARIE KLIIMAN

Avastamisrõõm Tudengiprogrammi juht Anti Kobin ütleb, et festivalile on kutsutud Eesti kooliteatrimaastiku omanäolisemad ja eristuvamad trupid. Kobin peab tähtsaimaks just noorte tegutsemistahet ja kartmatust eksida. Samuti rõhutab ta seda, et kõik esinejad peale teatrikoolide on isetegevuslikud ja seda just parimas mõttes.

„Tudengite ja stuudiote tööde põhiväärtus on avastamisrõõm, millega tegutsetakse, mitte täiuses, vaid kirglikus ebatäiuslikkuses ja võluvates vigades, mida kogenud profid sageli enam teha ei tihka,“ lisab Vahur Keller. On suur rõõm, et Eestis on niivõrd palju ettevõtlikke noori, kellel kõigil ühine huvi – TEATER! Just seda noortele ja publikule endile festivaliprogramm pakubki.

Kilpkonn Tatò õpetab väikelastele teatrikeelt Itaalias tegutsev ScarlattineTeatro astub homme Trefi raames Linnateatri Taevalavale vendade Grimmide muinasjutuga „Sisale“. ANNIKA ANDRESEN Lugu räägib rännakust läbi pisikese kilpkonna Tatò silmade. Lõbusalt mängeldes lastepäraste žestide, miimika, vaikuse ja laulude vahel, luuakse väikelastele hubane meeleolu rändamiseks Tatò munemispaika. Seejuures õpivad nad teatri keelt, teatri alustalasid ning lavastuse teises osas saavad nad õpitut laval ise, alateadlikult, järele proovida.

Žestid ja miimika on osa etendusest Lavastuses kasutatakse üksikuid rekvisiite, kuid see-eest on kilpkonnale ja lastele mängimiseks seal 30 kilogrammi soola, millele kujundeid joonistades

kuvab pilt ka lavale paigutatud ekraanile. Esimest korda Eestisse tulnud Fascendini on väga põnevil: „Ma loodan näha palju Eesti lapsi, sest ma olen kindel, et näen ka nende

silmades seda uudishimu, mida näen iga kord, kui olen „Sisalet“ etendanud.“ Tema arvates on lavastuses kõige huvitavam osa see, et etenduse lõpus on näha, kuidas väikesed lapsed loovad seoseid etenduses nähtu ja iseenda käitumise vahel. „Sisale“ võitis 2006. aastal Itaalias lapseliku stsenaariumi eest Scenario infanzia preemia ning etenduse menukusest räägib ka asjaolu, et „Sisale“ on olnud ScarlattineTeatro lavadel juba kuus aastat. Väikelapsed saavad homme koos Tatòga Linnateatri väikeses saalis rännakule asuda kolmel korral, kell 11.00, 13.00 ja 15.00. Etendus kestab umbes 40 minutit.


4

Intervjuu

25/05/2012

Stan liigub rahva seas ega karda öelda, millest mõtleb

Jim Barnard soovib minna koos publikuga emot Suurbritanniast pärit Jim Barnard viibib väliskülalistest kõige kauem Trefil. Ta annab etendusi ja juhendab noori. LIISI AIBEL Aastal 1993 lõpetas Jim Barnard Londoni Kaasaaegse Tantsu Kooli (London Contemporary Dance School). Tantsijana on ta osalenud rohkem kui kolmekümnes professionaalses projektis, mitmes neist koos Hollandi parimate koreograafide ja tantsukompaniidega. Üks koreograafidest, kellega Barnard mitmetes projektis koostööd tegi, oli kaheksa aastat Pina Bauschi tantsukompaniis tantsija. Tema on see, kes on nüüdsele nukukunstnikule kaasa andnud ühed elu olulisimad õpetussõnad, mida Barnard ka nukukunstiga tegeledes meeles hoiab. Bauschi õpilane manitses teda: “Ära näita mulle liikuvat keha, näita mulle, mis seda keha liigutab!”

Kaheksa aastat tagasi hakkas Barnard töötama nukkudega ning teda võlus koheselt nukukunstiga kaasnevate teatriliste võimaluste paljusus. Ta nimetab oma peamiseks eesmärgiks luua midagi, mis haarab publiku kaasa, julgustab neid oma elu üle järele mõtlema ning viib esineja koos vaatajatega emotsionaalsele rännakule. Kui publik lahkub teatrist samasuguses seisundis, nagu nad sinna saabusid, on etendus olnud mõttetu. Praegu on Jim Barnard Scallywag Theatre´i ihu ja hing ning rändab mööda maailma oma sooloetendustega „STAN“, mida on võimalik nautida ka Trefi publikul, ja „Mr. Magic“. Etendustes kasutatavad nukud valmistab Barnard ise ning ning teeb selles vallas viljakat koostööd Duda Paivaga. Eestis teatrikülastajad saavad Barnardi valmistatud nukke imetleda Duda Paiva lavastuses „Ajuloputus“, mis kuulub nukuteatri mängukavva.

Enne kui Jim Barnard Tallinnasse jõudis, esitasime talle mõned küsimused e-maili teel. Eestis arvavad paljud inimesed, et nukuteater on mõeldud vaid lastele. Miks peaksid inimesed oma eelarvamused kõrvale heitma ja enda jaoks nukuteatri maagia avastama? Ma ei tahaks öelda, et inimesed peaksid midagi tegema. Kuid ma julgustan inimesi hindama asjaolu, et nukud võimaldavad käsitleda mitmeid n-ö täiskasvanute probleeme, millele näitlejal on võib-olla raske läheneda. Kui nukunäitleja on nukule elu andnud ning inimesed hetkeks oma umbusu kõrvale asetavad ja emotsionaalselt antud karakterisse investeerivad, on võimalik koos publikuga inimese psüühe tumedaid salasoppe külastada. Tallinna Trefil näeme homme sinu täiskasvanutele mõel-

dud monoetendust „Stan“, mis kujutab anti-uus meest, kes väljastpoolt vaadatuna jätab tahumatu ja karuse mulje, aga sisimas on väike poiss. Kellele „Stan“ pakub äratundmisrõõmu? Ma arvan, et meil kõigil on mingi mask või soomusrüü, millega me end maailma õuduste ja inimeste eest kaitseme. Mida kartlikumad oleme, seda ekstreemsem või pealtnäha agressiivsem see mask tundub olevat. Etenduses üritan seda ideed äärmuseni arendada ja loodan, et kõik inimesed tunnevad STANis ära osakese endast. Valmistad kõik oma nukud ise ning nad on väga väljendusrikkad ja annavad edasi tugevaid emotsioone. Mis sind inspireerib? Paljud minu tehtud nukud annavad edasi tugevaid emotsioone, kuid „Stani“ puhul see nii ei ole. STAN on igamees, keegi, kelle abil saab väljendada paljusid emotsioone, ja


Intervjuu

25/05/2012

5

Täna ja homme festivalil 25.05. AEG

E T E NDUS

T E AT E R/T RUPP

RIIK

Ž A NR

SIH TGRUPP

KE STUS

MÄNGUKOHT

11.00

PURKPURKPURK

Teatteri Kurahousukirahvi

FIN

objektiteater

lapsed 1–4

30’

Lastekirj. keskuse saal

12.00

NUKU ametikäik

MASKID

PL

maskiteater

kogu pere

20’

NUKU värav

TIIGER ON LAHTI!

Turu Kunstiakadeemia

FIN

nukukunst

kogu pere

15’

Pika-Nunne tn nurk

RUS

klounaad

kogu pere

40’

NUKU lasteteater

EST

draama/nukukunst

lapsed 7+

45’

Köismäe torn

MULLID

kogu pere

30’

Meremuuseumi lennusadam

PUPI PIPA PUPI

Disaini- ja Tarbekunstimuuseumi hoov

TSIRKUS

15.30

17.00

Suurgildi hoov

UKR

objektiteater

Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia vilistlaste teatritrupp Degam

LIT

pantomiim

kogu pere

1h

Free Flow stuudio

EST

tants

kogu pere

15’

Kitselava

INETU PARDIPOEG IS NOT DEAD

Tartu Ülikooli korporatsioonide Indla ja Fraternitas Estica ühistrupp

EST

sõnateater

noored-täisk.

10’

Hobusepea-Laia tn nurk

TIIGER ON LAHTI!

Turu Kunstiakadeemia

FIN

nukukunst

kogu pere

15’

Pika-Nunne tn nurk

PUTUKA TSIRKUS

Helena Skovierova

SVK

nukukunst

kogu pere

30’

Suurgildi hoov

INETU PARDIPOEG IS NOT DEAD

Tartu Ülikooli korporatsioonide Indla ja Fraternitas Estica ühistrupp

EST

sõnateater

noored-täisk.

10’

Börsi käik

SHAKESPEARE’I KOGUTUD TEOSED

Rakvere Linnanoorte näitetrupp

EST

sõnateater

noored-täisk.

1h

Lastekirj. keskuse hoov

FEST-SHOP: AKEN MAAILMA

Kohtumistund maailma teatrifestivalide korraldajatega

vestlusring

täisk.

1h

NUKU ovaalsaal

MASKID

Varssavi Lavakunstiakadeemia Białystoki nukukunstikateeder

PL

maskiteater

kogu pere

20’

NUKU värav

INETU PARDIPOEG IS NOT DEAD

Tartu Ülikooli korporatsioonide Indla ja Fraternitas Estica ühistrupp

EST

sõnateater

noored-täisk.

10’

NUKU ametikäik

Jaroslavli Riiklik Teatriinstituut

RUS

klounaad

kogu pere

40’

UEcommunity

KLOUNAAD

Uebanda Balimba

EST

kontsert

kogu pere

30’

Kitselava

…JA PÄIKE KUSTUB

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunstiosakond

EST

sõnateater

noored-täisk.

45’

Teatri- ja Muusikamuuseumi hoov*

PETRUŠKA LAADAL

Aleksander Grefi rändnukuteater

RUS

tänavat./nukukunst

kogu pere

1 h 30’

Kitselava

KOMMANDOPIECE AKA SPACE INVADERS

Helsingi Teatriakadeemia

FIN

tants

noored-täisk.

1h

Festivali klubitelk

MULLID

Kotljarevski nimeline Harkovi Riiklik Kunstiülikool

UKR

objektiteater

kogu pere

30’

Meremuuseumi lennusadam

PUPI PIPA PUPI

Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia vilistlaste teatritrupp Degam

LIT

pantomiim

kogu pere

1h

Disaini- ja Tarbekunstimuuseumi hoov

PUTUKA TSIRKUS

Helena Skovierova

SVK

KLANTSPILT

Teatteri Kuuma Ankanpoikanen

FIN

nukukunst

täisk.

50’

NUKU väike saal

NAGU KALA KUIVAL

Turu Kunstiakadeemia

FIN

nukukunst

noored-täisk.

45’

Linnateatri Taevalava

BACHINI

Ansamblid Camerata Vocale ja Gambare

EST

kontsert

täisk.

1h

Ukraina kirik

LOOTUS

Tallinna Ülikooli tantsuosakond

EST

tants

noored-täisk.

25’

Von Krahli teater

nukukunst

kogu pere

30’

Suurgildi hoov

Suurgildi hoov

PÄÄSTA MAGDALEN

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunstiosakond

EST

sõnateater

noored-täisk.

1h

Teatri- ja Muusikamuuseum*

17.30

HÄIKIJAD

Improkoor

EST

kontsert

täisk.

15’

NUKU garderoob

18.00

JÄLJED

Visuaalse Teatri Kool

ISR

visuaalteater

täisk.

20’

NUKU ovaalsaal

19.00

JÄLJED

Visuaalse Teatri Kool

ISR

visuaalteater

täisk.

20’

NUKU ovaalsaal

164881

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunstiosakond

EST

sõnateater

noored-täisk.

45’

Kiek in de Kök*

HÄIKIJAD

Improkoor

EST

kontsert

täisk.

15’

NUKU fuajee

KLANTSPILT

täisk.

50’

NUKU väike saal

19.30 20.00

Teatteri Kuuma Ankanpoikanen

FIN

nukukunst

ESIMEST KORDA, TEIST KORDA … MÜÜDUD!

Teater Taptoe

BEL

nukukunst

täisk.

1 h 10’

Linnateatri väike saal

VARI

Tallinna Ülikooli tantsuosakond ja Vene Teatrikool

EST

tants

noored-täisk.

1h

Von Krahli teater

20.30

PUNG

Dreek Stuudio

EST

füüsiline teater

noored

30’

NUKU ovaalsaal

22.00

HEA ON SEAL, KUS MEID EI OLE

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunstiosakond

EST

sõnateater

noored-täisk.

1h

INGLISE HOMMIKUSÖÖK

Turu Kunstiakadeemia

FIN

täisk.

objektiteater

25’

noored 10+

1 h 20’

Jaani seek* Tallinn Treff Festival 2012 | 4

Kitselava

Eksklusiivne keskööprogramm „Keskööteater” 24.00

METSIK URISEV ÕNN

NUKU teater

EST

visuaalteater

NUKU väike saal

26.05. A EG

E T EN DUS

T EAT ER / T R UP P

RIIK

ŽANR

S I HTGR UP P

KES TU S

MÄ NG U KOH T

11.00

PURKPURKPURK

Teatteri Kurahousukirahvi

FIN

objektiteater

lapsed 1–4

30’

Lastekirj. keskuse saal

SISALE

ScarlattineTeatro

ITA

visuaalteater

12.00

MÄNGIME PANTOMIIMI

Gábor Dvoráki pantomiimiteater

HUN

pantomiim

lapsed 4–10

50’

Kitselava

ELLA NÕIDUSLIK ELU

Uru noorteteater

EST

muusikal

lapsed, noored

40’

Lastekirj. keskuse hoov

UEcommunity

Uebanda Balimba

EST

kontsert

kogu pere

20’

Hobusepea-Laia tn nurk

12.30

14.30

15.00

15.30

16.00

40’

Linnateatri väike saal

TEE PEA PEAL

Turu Kunstiakadeemia

FIN

klounaad/nukukunst

kogu pere

10’

Hobusepea-Laia tn. nurk

Eesti Tantsuagentuuri tantsukool

EST

tants

noored

25’

Disaini- ja Tarbekunstimuuseumi hoov

Tallinna Vanalinna Päevade ja Tallinn Treff Festivali suur vabaõhuvaatemäng

45’

Raekoja plats

SISALE

14.00

lapsed 1,5–5

TÜDRUKURÜBLIK 13.00 BALTHASAR JA PÕHJAKONN

“Stan” (26. mail 17.00 ja 21.30 Von Krahli teatris) Stan on suure suuga väike mees. Ta ei karda välja öelda seda, millest mõtleb, või millest mõtled sina. Ta on anti-uus mees. Lärmakas. Agressiivne. Häbitu. Kuid tema kareda välispinna all on peidus midagi habrast – seesmine väike poiss, kes on eksinud, üksik, segaduses ja hirmul. Teatud mõttes on Stan reaktsioon kaasaegsele ”tsiviliseeritud” mehele. Mehele, kes on alla surunud oma põlised tungid, tõrjunud eemale oma ürgsed loomalikud instinktid. See on mees, kes on kohitsetud nüüdisaegse võimuka iseseisva naise poolt, kes mehele riista puudumist peale surudes teda samal ajal selle pärast põlgab. Hetkelistes enesereflektsiooni puhangutes paljastuvad mõrad Stani psüühikas: ”Oled sa kunagi tundud, nagu juhiks sind keegi?”, küsib ta publikult. „See on kuradi veider tunne!“ Stani valik on elu eitades, et ta on nukk – olles keeldunud tegelemast sellise tegelikkuse õudsusega. Autor, esitaja, nukukunstnik: Jim Barnard

NUKU suur saal

45’

Jaroslavli Riiklik Teatriinstituut

16.00

Lisaks viid festivalil läbi meistriklassi. Mida soovid osalejatele edasi anda? Meistriklassi teemaks esinemissoskused (performance skills). Oma karjääri jooksul nii tantsija kui nukunäitlejana olen välja töötanud mõned põhimõtted, kuidas artistina oma töökvaliteeti parandada. Töötoas teen osalejatega harjutusi,

45’

kogu pere

Kotljarevski nimeline Harkovi Riiklik Kunstiülikool

15.00

mis aitaksid neil kõigepealt olulised esinemisega seotud oskused identifitseerida ja seejärel neid lihvida. Olen kindel, et suhteliselt lühikese ajaga ja olenemata osalejate kogemustepagasist või nende erialast - näitleja, nukunäitleja, tantsija, laulja, miim – suudan osalejatele näidata, kuidas oma töö kvaliteeti parandada.

lapsed 3–6

tänavateater

COSETTE

15.00

keegi, kellesse publikul on võimalik ennast peegeldada.

objektiteater

FRA

KLOUNAAD

14.30

tsionaalsele rännakule

ESP

Compagnie Ecart Varssavi Lavakunstiakadeemia Białystoki nukukunstikateeder

13.00

14.00

FOTO: ANNIKA PUNG

LOOMAD

12.30

13.30

Jim juhendamas õpilasi

Nukuteater El Retablo

HOMS FUMS

ScarlattineTeatro

ITA

visuaalteater

lapsed 1,5–5

40’

Linnateatri väike saal Teatri- ja Muusikamuuseum*

PÄÄSTA MAGDALEN

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunstiosakond

EST

sõnateater

noored-täisk.

1h

LÜHINÄGELIK PRINTSESS

Teatteri Kuuma Ankanpokanen

FIN

nukukunst

lapsed 3+

50’

AEGLUUBIS NINJAVÕITLUS

Turu Kunstiakadeemia

FIN

nukukunst

kogu pere

10’

Pikka-Nunne tn nurk Disaini- ja Tarbekunstimuuseumi hoov

NUKU ovaalsaal

EXITUS

Eesti Tantsuagentuuri tantsukool

EST

tants

noored

25’

PROF. OLAF STEVENSON

La Compagnie des Chemins de Terre

BEL

objektiteater

kogu pere

1 h 10’’

TEE PEA PEAL

Turu Kunstiakadeemia

FIN

klounaad/nukukunst

kogu pere

10’

NUKU ametikäik Disaini- ja Tarbekunstimuuseumi hoov

NUKU värav

TÜDRUKURÜBLIK

Eesti Tantsuagentuuri tantsukool

EST

tants

noored

25’

AJULOPUTUS

NUKU teater

EST

nukukunst/tants/ draama

täisk.

1 h 10’

NUKU väike saal

SISALE

ScarlattineTeatro

ITA

visuaalteater

lapsed 1,5–5

40’

Linnateatri väike saal

MÄNGIME PANTOMIIMI

Gábor Dvoráki pantomiimiteater

HUN

pantomiim

lapsed 4–10

50’

Raekoja plats

LOOD PILDI SEEST

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia

EST

sõnateater

lapsed 5–10

40’

Lastekirj. keskuse hoov

EGOMAANIA

Teatrikool Teatripolygon keskmine vanuserühm

EST

performance

noored-täisk.

15’

NUKU aknad

UEcommunity

Uebanda Balimba

EST

kontsert

kogu pere

40’

Börsi käik

METAMORFOOS

NUKU teater

EST

draama/nukukunst

noored-täisk.

1h

Köismäe torn

EGOMAANIA

Teatrikool Teatripolygon keskmine vanuserühm

EST

performance

noored-täisk.

15’

NUKU aknad

LÜHINÄGELIK PRINTSESS

Teatteri Kuuma Ankanpokanen

FIN

nukukunst

lapsed 3+

50’

NUKU ovaalsaal

AEGLUUBIS NINJAVÕITLUS

Turu Kunstiakadeemia

FIN

nukukunst

kogu pere

10’

VAMPIIREMA

Eesti Kunstiakadeemia

EST

tants

täisk.

35’

GAGi võimla

LIFE IS A TRIP

Kunda Ühisgümnaasiumi Draamaring Draama’ivõi

30’

Disaini- ja Tarbekunstimuuseumi hoov

EST

sõnateater

noored

Pika-Nunne tn nurk

TSIRKUS

Free Flow stuudio

EST

tants

kogu pere

15’

16.30

PROF. OLAF STEVENSON

La Compagnie des Chemins de Terre

BEL

objektiteater

kogu pere

1 h 10’

NUKU värav

17.00

STAN

Scallywag Theatre

GBR

nukukunst

täisk.

50’

Von Krahli teater

HOMS FUMS

Compagnie Ecart

FRA

tänavateater

kogu pere

45’

Raekoja plats

18.00

…JA PÄIKE KUSTUB

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunstiosakond

EST

sõnateater

noored-täisk.

45’

Teatri- ja Muusikamuuseumi hoov*

18.30

METAMORFOOS

NUKU teater

EST

draama/nukukunst

noored-täisk.

1h

Köismäe torn

AJULOPUTUS

NUKU teater

EST

nukukunst/tants/ draama

täisk.

1 h 10’

NUKU väike saal

ARMUNUKUD

Ljubljana nukuteater

SLO

nukukunst/tants/ooper

täisk.

1h

NUKU suur saal

164881

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunstiosakond

EST

sõnateater

noored-täisk.

45’

Kiek in de Kök*

STAN

Scallywag Theatre

GBR

nukukunst

täisk.

50’

Von Krahli teater

HEA ON SEAL, KUS MEID EI OLE

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunstiosakond

EST

sõnateater

noored-täisk.

1h

INGLISE HOMMIKUSÖÖK

Turu Kunstiakadeemia

FIN

täisk.

objektiteater

25’

noored 10+

1 h 20’

20.00

21.30 22.00

Kitselava

Jaani seek* Tallinn Treff Festival 2012 | 5

Kitselava

Eksklusiivne keskööprogramm „Keskööteater” 24.00

METSIK URISEV ÕNN

NUKU teater

EST 26.05.

visuaalteater

NUKU väike saal


6

Arvustus

25/05/2012

Lastele mõeldud laadapalagan, mis paneb täiskasvanud end unustama Aleksander Grefi rändnukuteatri esinemisrõõmust pulbitsevad näitlejad elustavad laval vene nukuteatri sümboli käpiknukk Petruška, kes korraldab neljakümne viie minutilise etenduse jooksul hulga pahandusi ja paneb publiku rõkkama. LIISI AIBEL Kas te olete varem kuulnud, et enne etendust palutakse tungivalt mobiiltelefone mitte välja lüliada? Just nii algab vene laadateatri traditsioonile toetuv etendus, kus vaikus ei ole väärtus ja laadaplatsile omane kihin-kahin publiku seas annab laval toimuvale vunki juurde. Lisaks on igati teretulnud kõiksugu vahelehõiked ja braavo-hüüded. Trefi publik ei jätnud sellist võimalust kasutamata ning peamiselt täiskasvanutest koosnev publik lustis mõnuga. Sänikael Petruška Käpiknukk Petruška (Jelena Slonimskaja) eripäraks on piiksuv hääl, mille tehnikat õpitakse täiuse saavutamiseks aastaid. Tema pidev naer jõuab publikuni juba enne seda, kui ta tegelikult nähtavale ilmub, ning kestab pea lakkamatult etenduse lõpuni. Naeru hüpnotiseeriv mõju

Aleksander Gref ja Jelena Slonimskaja toovad lavale Petruška 17.sajandist haarab vaatajad tugevalt oma haardesse. Punasetipulise tuttmütsiga Petruška on totakas, vulgaarne ja kemplemishimuline. Tema seikluskaaslasteks on tema pruut, doktor, uhke bojaar, hobune, suur must koer ja isegi ootamatult elluärganud viinerid. Parandamatul sänikaelal on nende kõigiga mingi konflikt või arusaamatus, mis lahendatakse tagaajamise või traditsioonilise vene tantsu abil. Võitjaks jääb alati Pet-

ruška. Seda isegi siis, kui korraks tundub, et suur must koer on ta nahka pistnud. Publik elab Petruška õnnestumistele häälekalt ja aplodeerides kaasa. Aktiivne suhtlus publikuga Meeleolu aitab üleval hoida etenduse saatjaks olev muusik (Aleksander Gref), kes mängib väntorelit ning on etenduse juhtijaks. Ta vestleb Petruškaga, küsib talt

FOTO: LIIS REIMAN

küsimusi, kordab vajaduse korral tema repliike ning vestleb vaatajatega. Visuaalselt mõjutab vaatajaid pisut ootamatu ja ilmselt etteplaneerimatu detail – lastekirjanduse keskuse saali tagaseinas, otse nukulava taga, on suur värvikirev maal, kus tegelasteks Petruškaga üpris sarnased lustakad peiarid. „Petruška laadal“ etendub veel täna kell 15.00 Eesti Lastekirjanduse keskuse saalis.

Üks päev vanadust Linnateatri väikeses saalis avaneb monoetendus „Mine!“. See on Polina Borisova poolt mängitav tragikoomiline lugu väikesest vanainimesest, kes vanaduspõlve mööda saates elustab oma mineviku säravaimad hetked. LIISA OJAKÕIV Lihtsalt, kuid veenvalt avab ta oma sisu, tõmmates teibiga seinale kujundeid, mis loovad vaatajas sõnadetagi tähenduse. Erinevatele pindadele kerkivad üksteise järel ahi, inimsiluetid, kass, uks, aken, telefon... Sümbolid, mis peidavad endas lugusid. Nukrat meeleolu jääb sealjuures neutraliseerima vanatädikese

Vanadaam ei vaata aknast välja  kurbnaljakana mõjuv saamatus igapäevatoimetustes. Oma sisseharjunud elurütmis kordab ta ühtesid ja samu tegevusi ikka ja jälle, tegemata vahet minevikul ning olevikul. Nii raputab ta jär-

FOTO: GIORGIO PUPELLA

jepidevalt kassikrõbinakarpi või ehmub laualambi eredusest. Vanu kaarte ja kirju lapates väristab tädike aga korraga õudusest õlgu ja surub paberipataka otsustavalt ahju. Mõistagi kujutel-

davasse. Siis ärkavad vanadaami mälusügavustes ellu tema endised kavalerid, kellest üks ja ainus teistest enam esile paistab. Tädikese kujutluses saab tema endise armsama siluetist korraks justkui päris inimene, kes teda õrnalt käsivarrest silitab. Seda kurvem on aga tõdemus, et tegu oli ühe järjekordse minevikupildiga. Korraks puhkeb vanadaam siiski õitsele ning kepsutab lõbusalt muusika taktis ringi. Tema vanad kondid tunduvad korraga kerged ja palju ei puudu, et kanavarvastes galopeeriv tädike sootuks lendu tõuseks! Ootuspäraselt vaibub ta enne otsustavat hoovõttu siiski ning paistab oma elatud eluga rahule jäävat.


Arvustus

25/05/2012

7

Kohtumine Puškini endaga Ruslan Kudašovi loodud lavateos on sügav silmavaade vene portselan-õrna ja liigutavasse luulesse. Kokku pandud Aleksander Puškini kahest jutustusest, „Tuisk“ ja „Jaamaülem“, näib lavastus vahetu kõnelusena „kõige kergema poeedi“ endaga. DEIVI TUPPITS Esmalt hakkab silma lava ruumilisus: lisaks põhilavale - detailideni läbimõeldud ja etenduse käigus üha uuesti ja uueks konstrueeritav nukumajalik ruum – on täiesti peitmata mängupaigaks ka lava küljed, trepid, millel näitlejad sujuvalt ajutistel hetkedel nukkude kõrval tegelasteks saavad. Ruumilisuse rõhutamise ning atmosfääri meisterlikule loomisele aitab kaasa valguskujundus, mis iseloomustab peenemaidki tundehetki. Sellega on loodud psühholoogiline pinge, kandes seejuures välja dekoratiivse, taustakujundusliku funktsiooni - tabatud otse naelapea pihta. Nukk või inimene Nukrus. Helesinine tuhmunud nukrus. Sellisesse tooni on looritatud lavastuse esimene pilt ja see klaasjas, habras nukrameelsus jääb saatma ka ülejäänud lavastust. Nukkude ja lavadekoratsioonide filigraansus on vaieldamatult üks tähelepanuväärsemaid aspekte mulje loomisel. Tegemist ei ole niivõrd jahmatavapaneva materiaalse detailitäpsusega, kuivõrd meisterlikult tabatud oskusega panna nukud elama välja tundeid ja pisimaidki afektivõbelusi – liigutav vene lüürilisus on igasse ühte neist kui sisse tahutud, kui nii kaunilt vormitud marionettide puhul üldse tahumisest rääkida võib. Iga sisemiselt toimuv muutus, inimlikud ambivalentsushetked, emotsioonide rohkem või vähem põgusad puhangud – kõik nad on väljendatud žestidega, ja vahel ununeb, et neid edastatakse peenete nööride kaudu.

Puškin jalutab vastu Vahel ununeb ka see, et näitleja on näitleja ja nukk on nukk. Selles lavastuses näib tõepoolest, et nukk on näitlejaga võrdsel tasemel. Nad on mõlemad koos laval, räägivad mõlemad, elavad niisamuti, ning hetkekski ei tekki mõtet, et üks kuidagi teisest parem või sõltuvam oleks. See on kummastav hetk, kui seda aduda. Kui laval toimub võluv fantasmagooria, ei unustata ometi ka publikut. Õigemini – jutustaja ei eita publiku olemasolu, vaid kutsub vaatajaid saalis pilku heitma aristokraatlike nukukangelaste edasisele saatusele. Loo-

mulikult, võlutuna kurvakõlalistest viiuli- või klaverihelidest, pastelselt kristalsest õhustikust, milles tegevus toimub, kajana saali kanduvast jutust, laseb vaataja end kaasa haarata traagilisel ja naljakal samaaegselt. Huumorikad ja kurblikud mõtted käsikäes 19. sajandi alguses aset leidev lugu pakub nii humoorikaid kui kurblikke mõtteid – Puškinil käivad need ikka käsikäes. Ja aeg-ajalt ilmub lavale käsi, mis hoiab kääre ja ähvardab nukkude (elu)niite läbi lõigata – saatusekäärid. Lisaks

näeme laval paralleelselt kitarri mängimas ja laulmas nii marionetti kui näitlejat, mis lisab kauni muusikalise mõõtme. Lõpuni stiilipuhtalt ja elegantselt mängitud nukulugu köidab ka täielikult sõnadest aru saamata. Valgus ja selle muutumine, dekoratsioonide maketilik viimistletus ning näitlejate taktitundeline hingestatud mäng loovad lavastusele rütmi, mis sarnaneb luuleteosele. Etenduselt tulles tundub, nagu oleks ära käinud nostalgilisel reisil ajaloos, kohtumas Puškini enesega.


13.30

14.00

14.30

15.00

15.00

15.30

16.00

16.30

18.00

19.00

20.30

24.00

24.00

8

Vaba aeg

25/05/2012

Festivalikülastajate astroloogiline abimees Jäär Skorpion The Kharkov State Kotlyarevsky BUBBLES UKR object theatre whole family 30’ NUKU’s festivalikülastastaff entrance Kuu THE soodne asend Marsis soosib jääral ummistusi naljasoolikas. Seega Skorpionid on äärmiselt rõõmsameelsed ja heatujulised University of Arts vältige komöödiaid ning vaadake ainult jube tõsiseid täiskasvanutele jad. Nad on ikka rahul ja soovivad isegi natuke nässuläinud etenduses Corner of Pikk and mõeldud tükke. Isegi juhul, kui te Theatre juhtuteDirty olema alles 4-aastane. FIN street mänginud näitlejatele whole ainult family head. Ei kiru, GORILLAPOLICE Duckling theatre/puppetry 40’ei virise. Millegipärast ei suhtu Nunne St. Sõnn aga teised festivalitajad skorpionitesse sugugi võrdselt kenasti. Tantsijad Viljandi Academy ofRahutus sõnni hüppavad kolmemeetristele karkudele ja akrobaadid ronivad suurest Ma HARLEQUINADE tahan ka endale võlukeppi, mis siis,Culture et ma naine olen! EST dance youth/adults 15’ Festival Club Tartu University hinges tõmbab ta sisse meistriklasside ustest ning paneb jala nii tatsuma, hirmust köit mööda Kalamajast Oleviste kiriku torni tippu. Väiksed kõva THE GLASSES Experimental troupe V a.m. EST dance youth/adults 20’ jäävad nukralt Goat Stage et sekkub aktiivselt tänavaetendustesse. Liiga erutunud sõnne taltsutavad kooriku ja teravatipulise astlaga skorpionid vaatama ja festivaliemandad ja talutavad meeletu isendi teatridirektori kabinetti ootama aega, millal sisemine ilu saab välimisest tähtsamaks. Courtyard of the Secondary school age class of the rahunema. Ambur BIO I EST drama youth 30’ Museum of Applied Art TeatriPolygon Theatre School Design Kaksikud Horoskoobid soovitavad amburitel tungivalt hoidudaand õnnemängudest, kevadeti kalduvus armuseiklustele. See soodumus on isegi julgustükkidest, ja 3+ muudest35’ ühiskonnaNUKU’s pooltSmall taunitavatest ALLKaksikutel DIFFERENT,on ALL STRANGE Ljubljana Puppet Theatre SLO drama/pupptery koerustest children Hall nõnda tugev, et ühel salapärasel nukuetendusel armub kaksiknatuur eriti tegevustest. Umbusklikud amburid aga keelduvad horoskoope uskumast LET’S PLAY PANTOMIME Lootusetult Gábor Dvorák’s Pantomime TheatreronibHUN pantomime children 4–10 50’ Goat palad Stage (oi-oi). sulnisse nukuneidisesse. võlutud merkuurlane salaja (ai-ai) ja valivad isiklikku festivalikavva kõige kreisimad nukukompanii veoautosse ja sõidab trupiga Venemaale ja astub rändt- Raputa, saputa, keeruta, siputa! Courtyard of the STORIES FROM INSIDE Viljandi Culture Academy of EST drama children 4–10 40’ Children’s Literature sirkuse Kaljukits THEliikmeks. PICTURE Õnneks olete hea kohaneja. Tartu University Centre Vähk Näe! Kükitab seal, kardina taga. Ja kükitabki! Kaljukitsed püüavad hiiCornerpäädib of Hobusepea Vähid liiguvad vähikäigul tagasi oma teismeaega ja urisevad õnne peale. lida festivali tagatubadesse. Nende piiritu uudishimu sellega, et UEcommunity Uebanda Balimba EST street music concert whole family 40’ and Lai kükitavaid St. Või vastupidi. Õnn uriseb teie peale. Igal juhul tasub olla ettevaatlik – õnne tehnikud leiavad pidevalt heli- ja valgustubadest pimeduses hambad on nagu hail. Teravad ja kaherealised. kaljukitsekesi, tolmuga koos1–hainult silmad põlevad TREBLE CLEF THEATRE Tartu Student Theatre EST drama/concertkes on üleni youth/adults Festival Clubpeas – , Lõvi sest nii suur on nende vaimustus teatriagregaatide osas. Oo, kui saaks vaid ANIMAL FARM NUKU’s Youth Studio EST drama youth/adults 1 h 10’ NUKU’s Oval Hall Vigurivänt viskab vempu nii et vähe ei ole. Lõvi neide ja noormehi võib isegi ühe korra prožektorit keerata või helipulti näppida. kohata festivaliklubis. Nende des krutskeid peades sünnib Veevalaja PROF. OLAF STEVENSON Kogu Laaeg. Compagnie Cheminstäis de Terre BEL object theatre whole family 1 h 10’ NUKU’s Main Hall gate pidevalt uusi ideid – kord on nad peitu pugenud puldi alla, kord ehma- Veevalaja festivalile ei tule, sest käimas on ometi Eurovisiooni-nädaThe Kharkov StateDJKotlyarevsky BUBBLES UKR object theatre whole family 30’ äkki Väike-Ott? NUKU’s staff entrance tavadTHE ukse tagant välja hüpates festivaliklubi juhi Taavi Tõnissoni närvid lavahetus. Kas Suur-Ott saab finaali? Või Või hoopis University of Arts püsti. Õnneks on olemas gorillapolitseid, kes võtavad ulakad lõvid Taavi mõlemad! Oh, küll oleks see Eestile uhkuseks! ALL DIFFERENT, ALL STRANGE Ljubljana Puppet Theatre SLO drama/pupptery children 3+ 35’ NUKU’s Small Hall rõõmuks käekõrvale ja õpetavad, kuidas käituda erudeeritud teeõhtul ja Kalad Heaven Stage of Tallinn kuidasPOTUDAN näeb välja keskendunud sõit kolmerattalisel. Seda drama ei maksa süüa, seeyouth/adults on tuores veel! Veidi Russian Theatre School EST 1 h 30’tuored täiskasvanud lähevad Theatre Neitsi meelsasti vaatama tudengiteatrit, kust loodavad leidaCity juhiseid edasiseks Neitsid on tuntud oma eriliselt klassikalise teatrimaitse poolest. Neil tasub eluks. Aga leiavad hoopis lapsemeelsuse ning jäävad alatiseks lapseks. PROF. OLAF STEVENSON La Compagnie des Chemins de Terre BEL object theatre whole family 1 h 10’ Von Krahl Theatre seada sammud Puškini-ainelise etenduse „Kahetsus ja andestus“ pileti- Kalade elu näitemäng läheb edasi. PUNG Dreek Studio EST physical theatre youth 30’ NUKU’s Oval Hall sabasse. Kui saba on liiga pikk, siis läheb neitsi küll sisemiselt põlema ja särtsuma, aga väliselt säilitab ta oma TALLINN stoilise rahu, juues samalAWARD ajal teed, Kohvipaksu imesid Liisi ja Marie Pauksonid TREFF FESTIVAL CEREMONY NUKU’s Main Hall väike näpp püsti ja selg ebaloomulikult sirge. Kaalud Tallinn Treff Festival’s exclusive midnight cinema programme in the Old Town towers in cooperation with festival Animated Dreams: Kaalud kaaluvad alguses, kas üldse festivalile tulla. Siis kaaluvad nad, mis PEARLS OF CONTEMPORARY Tower behind School of Animation animated films youth/adults 1h 10’ etendustele minna. Pärast seda Polish kaaluvad nad, mida selga panna PL – üliPOLISH ANIMATION I Grusbecke kond ei meeldi ja naine ütleb, et teksad ei lähe mitte. Aga pärast etendust PEARLS OF CONTEMPORARY kaaluvad kaalud, mida oli neil üldse saadud elamus oli Polishkaaluda, School ofsest Animation PL nii animated films youth/adults 1h 15’ Köismäe Tower POLISHja ANIMATION II olnud, kui kaalumistulemused oleks teistsugused võimas oleks kahju väljakukkunud ja etendus nägemata jäänud. Ära kaalu!

Ilm

“Meil on igal aastal kokku lepitud kõrgemate instantsidega, et vihma ei saja. Siiani on nad oma lubadust pidanud. Ma arvan, et ka tänavu läheb nii. “

Kuklitants on selge? Veel jõuad õppida.

- Vahur Keller, Trefi kunstiline juht

TALLINN TREFF FESTIVAL 24.–27.05.

FESTIVAL CLUB SCHEDULE (entrance with the Festival Card or Pass only) 24.05. 19.30 21.00 22.00

Ukerdajad Sibyl Vane Turki Piipl

Palju kultuure, üks keel!

Festivali (sissepääs 23.00–02.00klubis Discotäna: and theatrical DJ-s vaid passi või kaelakaardiga) Toimetus: Peatoimetaja: Taavi Eilat Reporterid/kriitikud: Marie Kliiman, Liisi Aibel, Triinu Sikk, Liisa Ojakõiv, Piamaria Uuetoa, Merete Väin, Deivi Tuppits, Mari Mets, Annika Andresen Tõlkijad: Kristiina Kõrvas, Astrid Pajur

25.05. 18.00

Première of the album ‘Flâneur’ by Rebecca Kontus

21.00

Liqui Fuzz

22.00

Uebanda Balimba

23.00–02.00

Disco and theatrical DJ-s

26.05. 18.00

A joint celebration of Tallinn Treff Festival and Tallinn Old Town Days with The Tomahawck Brothers and NUKU Choir

Trefi Teataja  

25.05.2012 Trefi Teataja EST

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you