Page 1

Nr 1 Cena: 1,50zł

W tym numerze: Aktualności (str.1) Najpopularniejsze kolędy (str.2-3) Świąteczna lista przebojów (str.4) Świąteczne przepisy (str.5-6) Zrób to sam: ozdoby na święta (str.7-8) Kącik zabaw (str.9-10) Ogłoszenie! (str.11)

Strona szkoły: spzrecin.edupage.org `


Kolęda polska o charakterze kołysanki, powstała najprawdopodobniej w drugiej połowie XVII wieku.

Jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie, po raz pierwszy wykonana podczas pasterki w 1818 roku, w Austii. Autorem oryginalnych słów niemieckich był Joseph Mohr, melodię ułożył Franz Xaver Gruber. Słowa jednej z wersji w języku polskim ułożył ok. 1930 roku Piotr Maszyński. Przetłumaczono ją na ponad 300 różnych języków.

-2`


Zebra z pianką Składniki: 5 jajek 20 dag cukru 45 dag mąki krupczatki 3 łyżki kakao 1 kostka margaryny Kasi Szklanka oranżady 3 łyżki proszku do pieczenia Tłuszcz do formy Szklanka śmietany kremówki 3 łyżeczki żelatyny instant Łyżka cukru pudru Cukier waniliowy polewa czekoladowa

1.Margarynę stopić, ostudzić. Jajka ubić z cukrem. Trzy łyżki mąki odłożyć, resztę dodać do masy jajecznej wraz z margaryną, proszkiem do pieczenia i oranżadą. Zmiksować na jednolitą masę. 2.Gotowe ciasto podzielić na dwie równe części. Do jednej z nich dodać odłożoną mąkę, do drugiej kakao, wymieszać. Na środek natłuszczonej tortownicy wylewać na przemian po 2 łyżki jasnego i ciemnego ciasta. Piec ok. 45min w temperaturze 200°C. Wyjąć z formy, ostudzić. 3.Mocno schłodzoną śmietanę ubić na sztywno z cukrem pudrem oraz z cukrem waniliowym. Żelatynę rozpuścić w małej ilości gorącej wody, a następnie dodać łyżkę ubitej śmietany połączyć z resztą śmietanę. Masę wstawić na 10 min do lodówki. Tężejącą śmietanę wyłożyć na ciasto, udekorować polewą czekoladową.

-6`


Jak zrobić mini choineczkę Przygotuj : - wstążkę - kilka gałązek świerku - kilka malutkich bombek choinkowych - łańcuch na choinkę lub kolorowe kokardki - mały koszyczek - kawałek styropianu - sznurek Najpierw do koszyczka włóż styropian. Potem z gałązek uformuj kształt choinki , zwiąż sznurkiem i włóż do styropianu. Następnie na czubku choineczki zawiąż wstążkę. Na końcu udekoruj choinkę i ozdób ją swoje biurko .

-7– `


Labirynt:

- 10 –

`

Gazetka demo