Page 1


Redaktor: Diana Grafika: Miriamart Skład tekstu: Modrak, Miriamart, Agolloarte Specjalista marketingowy: Lolissa Praca na okładce została wykonana przez Dorotę Zdjęcia i teksty należą do poszczególnych projektantek i są bezpłatnie udostępnione temu czasopismu.


Spis treści Wstęp Dekoracje - Świąteczny wianek Nasi sponsorzy - Coricamo Praca sezonu Szyjemy - Tutorial Bałwankowa poszewka na poduszkę Małe Szufladki Dekoracje - Dekoracje do kuchni Dekoracje - Gwiazda z siana Nasi sponsorzy - Korallo Ozdoby - Świąteczne bombki Soutache - Tutorial Beżowo-złote kolczyki sutasz Ceramika - Ceramiczna walentynka Nasi sponsorzy - Świat Haftu -Test Inspiracje - Biel, brąz i złoto Gotujemy - Orzechowiec Inspiracje - Postaw na szary! Druty - Kominy Decoupage - Zimowy obrazek Nasi sponsorzy - Deku.pl i kod rabatowy Nasi sponsorzy - Skarbnica Pomysłów


Kochane Czytelniczki Kilka dni temu rozpoczęła się kalendarzowa i astronomiczna zima, ale wydaje się, że na blogach ta pora roku króluje od dawna. Dlatego, by ocieplić tę zimną porę roku i oderwać od codziennych obowiązków, oddajemy w Wasze ręce drugi numer naszego czasopisma „Szuflada Pełna Inspiracji”. Mam nadzieję, że spodoba się Wam tak, jak poprzedni: znajdziecie tutaj instrukcje, pomysły i przepisy, które przydadzą się zimą (i nie tylko). Dzieląc się naszą pasją chcemy podziękować Wam za wsparcie, jakie dajecie naszemu zespołowi we wszystkim, co wspólnie robimy.

Projektantki Szuflady


Dekoracje

Świąteczny wianek

Pachnący cynamonem i mrugający anyżowymi gwiazdkami wianek to nasza propozycja na świąteczną ozdobę do kuchni lub przedpokoju.


Z ogromną przyjemnością przedstawiamy kolejnego sponsora nagród w Szufladowych wyzwaniach - sklep Coricamo! www.coricamo.com

W sklepie Coricamo znajdziecie niezwykle bogatą ofertę materiałów, półproduktów, narzędzi oraz wzorów przydatnych w wielu dziedzinach rękodzieła.

Polecamy!


Praca sezonu Tym razem mamy przyjemność przedstawić najpiękniejszą pracę sezonu jesiennego, wśród wszystkich zgłoszonych na wyzwania Szuflady. Pracą tą został „Dragon dairy cover” autorstwa Moniki z Artystycznych Wariacji.

Oto kilka słów od autorki. Witam wszystkich! Mam na imię Monika. Opowiem Wam troszkę o sobie i swoich zainteresowaniach. Te towarzyszą mi bowiem od wczesnego dzieciństwa. Zawsze w życiu wiedziałam co chcę robić najbardziej. Moje pasje to szerokie spektrum, od malarstwa i rysunku po rzeźbienie w masach plastycznych, a kończąc na tkactwie artystycznym ( kierunek, na który uczęszczałam w liceum plastycznym) Zamiłowanie do masy polimerowej "urosło" kilkanaście lat temu, wtedy to powstały pierwsze figurki, których to zdjęć niestety nie posiadam. Zachowały się za to figurki z plasteliny, które tkwią w szklanej gablotce od czasów 6 klasy szkoły podstawowej, więc jakieś 18 lat! Cały czas staram się być otwarta na wszelkie nowości, ponieważ nie lubię tkwić w martwym punkcie. Dzięki takiemu podejściu wciąż eksperymentuję z nowymi technikami, obecnie w masie polimerowej-w ludzkim języku, modelinie. Ponieważ jako artysta cały czas się uczę, odkrywam co rusz nowe możliwości tego materiału.


Zakładając bloga nigdy nie liczyłam na taki odzew. Moim celem jest dążenie do "perfekcji", to dlatego mam w sobie wiele samokrytyki, to pozwala mi starać się bardziej i bardziej, oraz zwracać większą uwagę na szczegóły. Fakt jest jednak taki, że moje prace rzadko kiedy mi się podobają. Najlepiej odnajduję się w dużych formatach, chyba dlatego, że bardziej kojarzą mi się one z malarstwem, które to z kolei ma ogromny wpływ na prace z masy polimerowej i podąża za mną odkąd sięgam pamięcią. Obecnie inwestuję w swój grajdoł artystyczny, idzie opornie bo, zawsze są ważniejsze sprawy na głowie. W przyszłości chciałabym móc także korzystać ze swojej pracowni w większym zakresie. Oto kilka moich prac:


Bardzo dziękujemy Monice za to, że przybliżyła nam swoją twórczość.


Szyjemy

Bałwankowa poszewka na poduszkę

Tutorial przygotowała Manita www.manitowisko.blogspot.com


Szyjemy Materiały potrzebne do uszycia poszewki na poduszkę o wymiarach 40x40 cm 1. biała bawełna polar- 42 cm x 42 cm 2. czerwona bawełna polar- 42 cm x 10 cm 3. pasek futerka froty, polaru- 44 cm x 5 cm 4. zielona bawełna polar- dwa kawałki 40 cm x 14 cm

Bierzemy biały kawałek bawełny. Na nim układamy (prawymi stronami tkanin do środka) pasek futerka. W zależności od tego czy chcemy, aby bałwanek miał czapkę założoną prosto czy na skos, tak układamy futerko (fot. 1). Przeszywamy. Odcinamy nadmiar białej bawełny. Bierzemy czerwoną bawełnę i układamy na futerku (prawymi stronami tkanin do środka) i stębnujemy (fot. 2). Delikatnie rozprasowujemy na szwach. Wyrównujemy całość, tak aby nasz przód poduszki miał wymiar 42 cm x 42 cm ( fot. 3). Do lewej strony przypinamy kawałek polaru (niekoniecznie, ale fajnie usztywni naszą poszewkę i ukryje szwy). Teraz należy przestębnować wzdłuż wszystkich szwów łączących nasze tkaniny. Z czarnej bawełny wycinamy dwa kółeczka na oczy, a z pomarańczowej - nos z marchewki. Można je podkleić fizeliną, ale nie jest to konieczne. Układamy na naszej poszewce, przyczepiamy szpilkami, a następnie naszywamy przy pomocy tzw. szwu zygzakowego. Następnie przy pomocy szwu prostego, robimy usta (fot. 4).


Szyjemy Rozprasowujemy całość i odcinamy nadmiar polaru. Robimy szalik - bierzemy paski zielonej tkaniny i składamy na pół, prawą stroną do środka, wzdłuż długiego brzegu. Zszywamy wzdłuż długiego brzegu i jednego krótkiego. Odwracamy na prawą stronę i prasujemy. Tył poduszki - na przygotowanych kawałkach tkanin, wzdłuż dłuższego brzegu, robimy zakładkę i przeszywamy. Teraz składamy całość. Na prawą stronę przodu układamy paski szalika tak jak na (fot.5.) Przypinamy. Następnie prawą stroną do środka układamy dwa kawałki tyłu poszewki ( fot. 6). Całość spinamy szpilkami lub agrafkami. Przeszywamy dookoła. Wywracamy poszewkę na prawą stronę. Zakładamy na poduchę, zawiązujemy szalik i mamy bałwanka.

Pamiętajmy - jeżeli szyjemy z bawełny, należy ją wcześniej zdekatyzować- wyprać w ciepłej wodzie, wysuszyć i wyprasować. Zapobiegnie to kurczeniu się tkaniny.


Przedstawiamy

Małe Szufladki

Choinka Z ogromną przyjemnością przedstawiamy prace wykonane przez małych twórców, które zostały wyróżnione w pierwszym odcinku nowego cyklu Szuflady “Małe Szufladki”.

Choinka Pawła


Choinka Zosi Choinki Jagody

Choinka dzieci Manhi

Choinka Agaty


Dekoracje

Do kuchni Ocieplacz na dzbanek w postaci sympatycznego bałwanka z piernikowym ludzikiem nada niepowtarzalnego uroku wieczornej, zimowej herbatce.


Dekoracje

Gwiazda z siana


Tutorial przygotowała Licho nie śpi www.bolichoniespi.blogspot.com

Pokażę Wam krótki przepis na świąteczną ozdobę. Nie musi być to gwiazda, jest ona bohaterką tego kursu, ale równie dobrze ozdoba może mieć kształt, jaki sobie wymarzycie. Potrzebne nam będą: doniczka, gips, patyki, różne rodzaje traw (można zebrać jeszcze z łąk, albo kupić w sklepie zoologicznym), szpulka mocnych nici, opcjonalnie miedziany cienki drucik (taki jak do wyrobu biżuterii, sprzedawany w szpulkach) osłonka na doniczkę, ozdoby do przyklejenia do naszej figury- gwiazdki, ciasteczka (moje były z masy solnej) orzechy, dzwoneczki, kokardki itp. ( u mnie jeszcze są suszone kwiaty wyciągnięte z zestawów pot- pouri) i klej na gorąco. Na początek przygotowujemy podstawę gwiazdy. Do doniczki wlewamy gips, a gałęzie, które posłużą do osadzenia gwiazdy mocujemy na środku pomagając sobie nićmi. Owijamy nić wokół i dzięki temu równoważymy gałązki. Jeśli nasz gips jest dość gęsty, to możemy go ponakłuwać widelcem, by szybciej wysechł.


Dekoracje Z kartonu wycinamy formę gwiazdy, a następnie obkładamy z jednej strony trawami, dość sowicie. Następnie przy pomocy nici obwiązujemy trawy z kartonem. To samo robimy z drugiej strony. Obkładamy sianem i oblekamy nićmi. Wystające źdźbła przycinamy.

Osadzamy gwiazdę w dogodnym punkcie na patykach, lekko rozchylając trawę, by patyki były jak najbliżej formy kartonowej i zostały przykryte sianem. Dla stabilniejszego efektu dodajemy kleju na gorąco i przykładamy trawą, by po zastygnięciu nie był widoczny. Dodatkowo możemy zarówno patyki jak i formę oblec jeszcze drucikiem, dla dalszej stabilności i trwałości.


Dekoracje

Na koniec przyklejamy każdą ozdobę dając dość sporo kleju, który wchodzi między źdźbła, chwilę dociskamy, by klej zastygł. Wreszcie wkładamy wszystko do osłonki, którą przyozdabiamy według uznania. I gotowe.


Serdecznie zapraszamy do sklepu Korallo, który sponsoruje również nagrody w Szufladowych wyzwaniach.

Korallo oferuje niezwykle bogatą gamę materiałów i półfabrykatów do tworzenia pięknej i oryginalnej biżuterii. Polecamy!


Ozdoby

Świąteczne bombki Każdy z nas inaczej dekoruje swój dom, mieszkanie na czas Świąt. Jedni cenią klasykę, inni stawiają na ekologię, a jeszcze inni są zwolennikami nowoczesnych form. Oto pomysły na styropianowe bombki w różnych odsłonach:


Soutache

TUTORIAL – Beżowo złote kolczyki soutache

Beżowo-złote kolczyki sutasz. Oto instrukcja jak wykonać beżowo- złote kolczyki z kryształkiem Rivoli Gold Patina. Są nieduże i bardzo łatwo je zrobić, dlatego mogą spróbować swoich sił nawet początkujący.

Przygotuj: •

dwa kawałki beżowo-żółtego sznurka sutasz po ok. 25-30 cm każdy;

dwa kryształki Rivoli Gold Patina 10 mm;

dwa koraliki fire polish 6 mm w kolorze Matte Metallic Flax;

drobne koraliki round Antique Bronze w rozmiarze 6/o;

igła;

nici monofilowe lub bawełniane w zbliżonym do sznurków kolorze;

gęsty klej odpowiedni do klejenia materiału i kamieni;

bigle – dwie sztuki;

nożyczki do haftu;

materiał (zamsz, filc, skóra) do wykończenia tyłu kolczyka – w odpowiednim kolorze;

impregnat do tkanin.


Soutache Sposób wykonania: 1. Przygotuj sznurek soutache, złóż go w połowie, by uzyskać grubość dwóch sznurków. Uważaj, by sznurek się nie wykręcił i by na całej jego długości był ułożony splotem w jedną stronę. Zwróć uwagę na to, że widoczne krawędzie sznurka mogą się różnić między sobą, dlatego dla zwiększenia estetyki pracy należy dopilnować tego na tym etapie. 2. Następnie złóż w połowie, przyłóż kryształek i wbij igłę z nawleczoną nicią monofilową lub

bawełnianą w miejscu widocznym na zdjęciu, czyli na początku części sznurka, który będzie oplatał kryształek.

3. Zeszyj sznurki ze sobą wbijając igłę dokładnie w środek sznurka, w miejsce splotu. Nie zaciągaj mocno nici, bo sznurek się pofałduje, ale połącz je na tyle mocno, by sznurki przylegały do siebie. Możesz pomóc sobie kciukiem układając równo sznurki. Ułóż je gładszą stroną do przodu pracy i zszywaj po okręgu, przygotowując pętelkę dla kryształka.

4. Umieść kryształek w pętelce ze sznurków tak, by jego krawędź wpasowała się w środek splotu i ciasno zszyj podstawę. Na tym etapie kryształek jest umieszczony ciasno między sznurkami, w jednym z ostatnich etapów prac będzie wklejany w sznurki.


Soutache

TUTORIAL – Beżowo złote kolczyki soutache

Beżowo-złote kolczyki sutasz Oto instrukcja jak wykonać beżowozłote kolczyki z 5. Weź jeden koralik i zawiń go w zwisające dwa sznurki w sposób widoczny na zdjęciu. kryształkiem 6. Weź drugi koralik i delikatnie pod kątem do góry przeszyj go jak to widać poniżej. Rivoli Gold Patina. Są nieduże i bardzo 7. Przeszyj oba koraliki i następnie powtórz kroki 4 i 5 z drugiej strony. Przeszyj dwukrotnie

wszystkie cztery koraliki. 8. Doszyj powstałą część do sznurka oplatającego koralik.

łatwo je zrobić, dlatego

9. Doczep lub przyszyj bigla.

nawet początkujący.

mogą spróbować swoich sił

Przygotuj: •

dwa kawałki beżowo-żółtego sznurka sutasz po ok. 25-30 cm każdy;

dwa kryształki Rivoli Gold Patina 10mm;

dwa koraliki fire polish 6 mm w kolorze Matte Metallic Flax;

drobne koraliki round Antique Bronze w rozmiarze 6/o;

igła;

10. Weź FP i kilka i zrób dolny element. • koralik nici monofilowe lubdrobnych bawełnianekoralików w zbliżonym do sznurków kolorze; Najlepiej użyj do tego nici bawełnianych nie zaciągaj mocno,materiału by element luźno zwisał. Powtórz czynność i zakończ • gęsty klejiodpowiedni do klejenia i kamieni; nić.• bigle – dwie sztuki; • nożyczki do haftu; 11. Przygotuj kawałek materiału do wykończenia tyłu. Popraw kryształek między sznurkami. • materiał (zamsz, filc,Rivoli skóra) idonawykończenia tyłu kolczyka w odpowiednim kolorze; Gęsty klej wylej na tył sznurki, zwłaszcza na –końce sznurków, by się nie strzępiły. •

impregnat do tkanin.

Przyłóż materiał i dociśnij, by zlepić wszystkie elementy. Nie nakładaj kleju na zewnętrzne krawędzie sznurków, bo przy zlepianiu może zabrudzić widoczną część pracy.


Soutache

12. Poczekaj, aż klej wyschnie, a następnie odetnij nożyczkami do haftu nadmiar materiału. Możesz także dodatkowo doszyć tył do sznurków. 13. Wykonaj drugi kolczyk powtarzając kroki 1- 11. Zaimpregnuj środkiem do tkanin, natychmiast zetrzyj chusteczką krople z kryształka i błyszczących części. Po wyschnięciu ślady będą dużo trudniejsze do usunięcia. I gotowe.

Tutorial przygotowała Lolissa www.lolissa.blogspot.com


Ceramika Ceramika

Ceramiczna Ceramiczna walentynka walentynka


Ceramika Co włoşysz do ceramicznego serduszka?


Test

Dzięki uprzejmości sklepu Świat Haftu mogłyśmy przetestować dla Was produkty zaoferowane przez sponsora nagród w Szufladowych wyzwaniach - pasmanterię Świat Haftu.


Test

Test rameczek świątecznych i metalizowanej muliny Moim zdaniem ramki to świetny pomysł na super dekoracje świąteczne, ponieważ nie są one duże, mają ok. 10 cm można stworzyć niepowtarzalny haft i powiesić go na choince lub w innym miejscu domu gdzie stworzy świetny klimat i będzie oryginalną dekoracją. Myślę, że to znakomity pomysł na prezent. Ja zrobiłam kilka małych hafcików, a dzięki ramkom od razu widać ich świąteczny klimat.

Do haftu ze świątecznym ptaszkiem użyłam metalizowanej muliny zielonej i niebieskiej, niestety zdjęcia nie oddają jej uroku. Praca samą muliną do najłatwiejszych jednak nie należy. Jest to materiał dość sztywny różniący się znacznie od zwykłej muliny. Sam efekt wizualny jest jednak wart zachodu, bo na żywo wygląda pięknie.


Test kordonków Anchor Aida

Do przetestowania otrzymałyśmy też dwa przepiękne kordonki Anchor Aida w typowo świątecznych kolorach. Powstały z nich trzy nieduże, szydełkowe serwetki według wzoru znalezionego w sieci.

Moim zdaniem są to naprawdę piękne kordonki. Nitka jest cienka, gładka i dość sztywna, idealna do szydełkowania serwetek oraz ozdób świątecznych takich jak anioły, dzwonki i koronkowe ubranka na bombki. Myślę także, że równie fantastycznie sprawdzi się w technice frywolitkowej.


Inspiracje

Biel, brąz i złoto


Smacznego!

Orzechowiec

Składniki na ciasto: 0,5 kg mąki 20 dag margaryny 20 dag cukru 2 jajka 2 łyżki miodu 2 łyżeczki sody oczyszczonej 2 łyżeczki mleka Składniki na masę orzechową: 30 dag orzechów włoskich 10 dag cukru 12 dag masła 2 łyżki miodu Składniki na krem: 1,5 l mleka 1 szklanka cukru 2 łyżki mąki pszennej 2 łyżki skrobi ziemniaczanej 1 cukier waniliowy 0,5 kostki masła 0,5 kostki margaryny

Z podanych składników wyrobić i zagnieść ciasto, a następnie podzielić na dwie części. Jedną wyłożyć na prostokątną o o blaszkę i piec upiecww180 180 CCprzez przez15 15min. min. Drugą część wyłożyć masa masą orzechową (gorącą) i piec przez 15 min.

Wszystkie składniki zagotować, ciągle mieszając. Upieczone i wystudzone ciasta przełożyć kremem.

Z podanych mleka, cukru, mleka, mąki cukru, ziemniaczanej mąki ziemniaczanej i pszennej, cukru i pszennej, waniliowego cukruugotować waniliowego budyń, następnie ugotować ostudzić. budyń, Utrzeć następnie masło zostudzić. margaryną Otrzeć na jednolitą masło z margaryną masę, na jednolitą a następnie masę, powoli a następnie mieszać,powoli dodając po mieszać, 1 łyżce budyniu. dodając po 1 łyżce budyniu.


Inspiracje

Postaw na szary!


Tej zimy postaw na szary! Ten piękny, stonowany kolor świetnie komponuje się z wieloma innymi barwami przez co daje możliwość stworzenia wielu naprawdę eleganckich kreacji i efektownych dodatków.


Rewelacyjnie sprawdzi się również w temacie dziecięcych przytulanek!


Druty

Hu, hu, ha! Hu, hu, ha!

Nasza zima zła! A my jej się nie boimy - ciepłe kominy założymy! Zrobione na drutach, z milutkiej, melanżowej włóczki. Dla Niej i dla Niego, na zimowy spacer we dwoje.


Druty

Włóczka YarnArt Everest, 70% Akryl, 30% Wełna, druty nr 5.


Decoupage

Zimowy obrazek


Razem ze stałym sponsorem nagród Szufladowych wyzwań mamy dla Was miłą niespodziankę! A jest nią... darmowa dostawa, niezależnie od wielkości zamówienia, przez cały styczeń oraz dodatkowo 3% rabatu na cały asortyment sklepu deku.pl! Kod rabatowy to: "szuflada"

Zapraszamy!


Wszystkich miłośników rękodzieła serdecznie zapraszamy również do Skarbnicy Pomysłów, która od niedawna sponsoruje nagrody do Szufladowych zabaw.

http://skarbnicapomyslow.pl

Sklep oferuje bogatą i różnorodną ofertę materiałów plastycznych i rękodzielniczych. Każdy z pewnością znajdzie tam coś dla siebie!

Gazetka zima2014m  

Szuflada Pełna Inspiracji magazyn http://szuflada-szuflada.blogspot.com/

Advertisement