Page 1

Konkurs Matematyczny o tytuł Dla uczniów klas IV-VI

„MATRYCERZA”

Uważnie czytaj treści zadań, zapisz obliczenia i odpowiedź. Zadanie 1 Rycerz Albert, Zawisza i Tambir ustalają swój herb. Mają do wyboru topór, koronę i koło oraz kolory – zielony, czerwony i niebieski. Każdy herb oczywiście musi być innego kształtu i koloru. Zawisza lubi kolor zielony, ale nigdy nie wybrałby korony. Tambir wybrał topór, ale nie może być on niebieski. Wiadomo również, że koło nie jest czerwone. Jakie herby wybrali rycerze? Zadanie 2 Na dwudniowy turniej do króla Alberta przybyło wielu rycerzy. Już pierwszego dnia połowa z nich zakochała się w pięknej królewnie Izabeli, a trzecia część pozostałych rycerzy zakochało się w niej następnego dnia. Tylko 28 rycerzy pozostało całkiem obojętnych na wdzięki królewny. Ilu rycerzy przybyło na turniej? Zadanie 3 Królewna Izabela obiecała rękę temu z trzech rycerzy , który pierwszy rozwiąże zadanie następującej treści: „Ile orzechów mieści się w koszyku, którego połowę całej zawartości i jeden orzech da pierwszemu, drugiemu połowę reszty i jeden orzech, wreszcie trzeciemu połowę pozostałych i 3 orzechy, po czym kosz będzie pusty?” Rozwiąż zadanie i sprawdź czy możesz pomóc rycerzom starającym się o rękę Izabeli. Zadanie 4 Rycerze Zawiszy zawsze na paradach bojowych ustawiają się w szyku trójkątnym. Polega on na tym, że najpierw w I rzędzie prowadzi dowódca, potem dwaj rycerze w II rzędzie, w III rzędzie idzie czterech rycerzy, w IV rzędzie ośmiu itd. Najdzielniejszy z rycerzy Albert ma przed sobą 3 rzędy rycerzy, a za sobą 4 rzędy. Ilu wszystkich rycerzy idzie w paradzie? Zadanie 5 Ośmiu rycerzy: Albert, Bartłomiej, Cezar, Dominik, Eryk, Filip, Grzegorz i Henryk zamieszkało przed turniejem w ośmiopiętrowym zamku. Na parterze tego zamku znajdują się pomieszczenia dla służby. Powiedz, na którym piętrze mieszkają poszczególni rycerze, jeżeli wiesz, że:       

-

Albert mieszka na piętrze, którego numer wyraża się liczbą podzielną przez 3; Bartłomiej mieszka o 2 piętra wyżej od Alberta; gdyby Cezary przeprowadził się o 3 piętra wyżej, to mieszkałby na tym samym piętrze, co Bartłomiej; Dominik nie mieszka na najwyższym piętrze; Eryka dzielą dwa piętra od Alberta; Filip mieszka wyżej niż Dominik, ale niżej niż Eryk; Grzegorz pokonuje najmniejszą ilość schodów; Henryk mieszka piętro wyżej niż Eryk.


Zadanie 6 Rycerz Albert brał udział w uczcie na zamku. Ponieważ ma zawsze duży apetyt zjadł: 85 dag mięsiwa, pół kilograma wędzonego boczku, ćwierć przepiórki ważącej w całości 180 dag, 50 gram kaszy jaglanej z owocami, 6 podpłomyków (42 gram każdy), ćwierć kg piernika i wypił jeszcze 240 gram miodu. Ile ważyły potrawy spożyte w czasie uczty przez rycerza? Zadanie 7 W czasie turnieju rycerskiego odbyło się 7 walk trwających 35 minut każda. Między walkami były przerwy 15 minutowe. O której godzinie zakończył się turniej, jeżeli rozpoczął się o 8.45, a trzecia przerwa i czwarta przedłużyły się o 5 minut (rycerze mieli kłopot z wejściem na konia)? Zadanie 8 Rycerz Albert kupił 5 toporów i 8 łuków . Zapłacił 858 denarów. Policzył, że gdyby kupił tyle samo toporów i dwa razy mniej łuków zapłaciłby 634 denarów. Jaka była cena topora, a jaka łuku? Zadanie 9 Koń rycerza Alberta w kłusie ma prędkość 24 km/h, a koń rycerza Filipa 8 m/s. Który rycerz ma szybszego konia? Odpowiedź uzasadnij. Zadanie 10 Jest 12 kwietnia 1410 roku. Bitwa pod Grunwaldem rozpocznie się 15 lipca. Ile dni pozostało do rozpoczęcia tej wielkiej bitwy Europy?

Matrycerz  

Konkurs matematyczny klas IV-VI

Advertisement