Page 1

ŻYWIOŁY POD KONTROLĄ www.systerm.pl

Numer 05/2012, egzemplarz bezpłatny

SZTUKA, KTÓRA GRZEJE str .4-5 NOŚNIK STYROPIANOWY W ŁAZIENCE str. 6 JAKĄ ZAPROJEKTOWAĆ WENTYLACJĘ str. 16 1


Sztuka, która grzeje

Sprawdź najnowsze modele grzejników Komex z wysokiej jakości nadrukami. Wykorzystaj grzejnik do ozdoby swojego mieszkania.


Co w numerze?

Od Autorów Przed nami kolejny, piąty już numer naszej e-gazety. Chcielibyśmy zaprosić wszystkich do jej współtworzenia. Z dużą satysfakcją kontynuujemy cykl artykułów dotyczących prawidłowej wentylacji, na łamach których swoją wiedzą po raz kolejny chciał się z nami podzielić dr inż. Zenon Spik - wykładowca Politechniki Warszawskiej oraz projektant w firmie KS-INSTAL. Liczymy, iż w kolejnych wydaniach będziemy mogli zaprosić specjalistów branżowych do merytorycznej dyskusji na tematy optymalnych rozwiązań - instalacji grzewczych, wentylacyjnych oraz chłodniczych. Z pełną świadomością i bez cenzury zapraszamy do komentowania oraz dzielenia się opiniami na naszym fanpage’u: http://www.facebook.com/systerm. W dniu wydania piątego numeru naszej gazetki grono naszych fanów wynosi 1000 osób i mamy nadzieję, że liczba ta będzie się stale powiększać! Ostatnie tygodnie w systerm.pl to z pewnością wiele inspiracji oraz spostrzeżeń po prezentacji krajowych rozwiązań w polskiej ambasadzie w Londynie oraz spotkaniach z naszymi kooperantami w Dublinie. Pierwszy raz możemy powiedzieć, iż Polski Rząd nam pomógł. Bardzo dobre przyjęcie ze strony Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, otwartość oraz chęć pomocy były dla nas niezwykle budujące. Liczymy, że na łamach kolejnego wydania naszej e-gazety przedstawiciele ambasady zechcą podzielić się z naszymi czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat eksportu na rynek brytyjski.

Razem z przedstawicielem pracowni projektowej MDB PROJEKT w pierwszej kolejności staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące postrzegania polskich produktów, myśli technicznej i kwestii kryzysu ekonomicznego. Z przeprowadzonych rozmów wynika wyraźnie, że nie mamy się czego wstydzić. W kwestii kryzysu, to daje się wyczuć, iż teraz jest czas na wysokiej jakości usługi oraz produkty przy zachowaniu konkurencyjnej, niekoniecznie, najniższej ceny. To wszystko sprawiło, że oferta rozwiązań polskich producentów, którą mieliśmy okazję zaprezentować doskonale wpisała się w brytyjski portfel potrzeb. Z dużym zainteresowaniem spotkały się m.in. rozwiązania firm: Uniwersal – Wentylatory, Wywietrzaki, Wentylacja Hybrydowa Juveny - Kurtyny, Aparaty Grzewczo-Wentylacyjne Schlosser - Zawory, Głowice Termostatyczne CWK - Kratki i Zakończenia Wentylacyjne

Sztuka, która grzeje.

str. 4-5

Nośnik styropianowy

str. 6-7

Mono-Term Przyłącza jednootworowe

str. 8 str. 10

Komplety odpływowo-przelewowe firmy Viega str. 12 Grzejniki żeberkowe

str. 14

Wentylacja właściwy projekt str. 18

1


Grzejnik w nowoczesnych przestrzeniach, z punktu widzenia architektów wnętrz, powinien być jak najmniej zauważalny, najlepiej w ogóle niewidoczny. Wychodząc naprzeciw najnowszym trendom powstał grzejnik Victoria ze szklaną taflą. W jego nowoczesnym, przezroczystym polu może pojawić się wszystko, co wpisuje się w klimat pomieszczenia. Może to być obraz naszego ulubionego artysty, motyw z wakacji, rodzinne zdjęcie, bądź jedna z wielu grafik znajdujących się w zasobach producenta.

Grzejnik Victoria to dzieło dopracowane w każdym szczególe. Na sprawdzony grzejnik panelowy została zamontowana szklana tafla z dedykowanym nadrukiem. Próby tego typu rozwiązań z motywami drukowanymi na folii przylepianej do stalowej powierzchni grzejnika stanowią mało trwałe, z czasem także mało estetyczne rozwiązanie ze względu na odchodzącą folię.

Sztuka, która grzeje czyli dekoracyjne grzejniki z osłoną szklaną


Nośnik styropianowy w łazience Standardową metodą montażu brodzików i wanien są tzw. nóżki czy stelaże, na których stawiamy montowany produkt. Dość mało popularne jeszcze w Polsce rozwiązanie, jakim jest nośnik styropianowy (znany od 40 lat, a obecnie najpopularniejszy system zabudowy w Europie Zachodniej) zapewnia nam jednak łatwy i bezpieczny montaż wanny czy brodzika w naszej łazience.

Jedną z głównych zalet nośników jest ich waga, nie stanowią one obciążenia dla stropu, są lekkie i wygodne do wnoszenia nawet na najwyższe piętra. Ich montaż jest bardzo szybki i zapewnia czystość. Bardzo łatwo okleić go płytkami, jak również w razie potrzeby zdemontować. Wystarczy usunąć silikon sanitarny, aby zdjąć obudowę.


Produkty te są niezwykle praktyczne, gdyż są odporne na wilgoć i zagrzybienie, ponadto stanowią izolację termiczną i akustyczną. A to sprawi, że korzystanie z łazienki będzie jeszcze przyjemniejsze. Na rynku dostępne są nośniki uniwersalne oraz specjalne - pod konkretne modele produktów. Kupując uniwersalny czy dopasowany, mamy gwarancję, że produkt zapewni 100% stabilności brodzikowi lub wannie.

W kwestii wyboru między nośnikiem a nóżkami, czy stelażem, pomoże nam również argument, że nośniki obniżają koszt obudowywania. Nie trzeba wtedy tworzyć dodatkowych ścianek (oszczędność materiałów, pracy i czasu), aby ją okleić. Płytki naklejamy bezpośrednio na nośnik. Jest to też wielkie ułatwienie w przypadku produktów półokrągłych. Nośnik zapewnia nam idealny łuk i równą płaszczyznę oraz stanowi doskonałą podporą sam w sobie.

Zarówno do wanien akrylowych, jak i stalowych czy żeliwnych oraz wszelkiego rodzaju brodzików możemy swobodnie dobrać nośnik styropianowy w przystępnej cenie. Nie musimy się martwić o trwałość tego produktu, będzie służył nam wiele lat, bez problemów pozostając przy tym przyjacielem naszego środowiska.


wypływem zimnej wody. Bateria taka zachowuje stałą temperaturę wypływającej wody, niezależnie od wahań ciśnienia (np. uruchomienie spłuczki WC w drugiej łazience) czy temperatury w instalacji (np. odkręcenie drugiego kranu w innej łazience). Zalety baterii termostatycznych doceniane są wtedy, gdy zależy nam na bezpieczeństwie. Najczęściej spotyka się je pod prysznicem, tam najłatwiej jest się poparzyć. Niestety baterie termostatyczne posiadają jedną wadę. Jest nią ich cena. Standardowa bateria dwuuchwytowa posiada dobrze nam znany mechanizm ustawiania temperatury wypływającej wody. Gdy chcemy, aby leciała z kranu cieplejsza, należy odkręcić bardziej kurek od ciepłej lub przykręcić zimną wodę. Każdy, kto używa takiej baterii wie, że ustawienie optymalnej temperatury nie jest łatwe i trwa dłuższą chwilę, przez co marnowane są kolejne litry wody.

MONO-TERM firmy TRES Sytuację zmieniło wprowadzenie na rynek baterii jednouchwytowej z mieszaczem. Przekręcając hebel w lewo lub w prawo uzyskujemy płynną regulację temperatury. Następnym krokiem były baterie termostatyczne. Pozwalają one na uzyskanie stałej temperatury. Niezwykle istotną zaletą baterii termostatycznych jest zabezpieczenie przed poparzeniem oraz nagłym

Firma Tres zrobiła kolejny krok wprowadzając serię armatury MONO-TERM. Stanowi ona połączenie baterii jednouchwytowej z termostatyczną. Baterie MONO-TERM posiadają hebel znany z baterii jednouchwytowych. Z jego pomocą ustalana jest temperatura wyjściowa. Innowacyjnością jest tutaj głowica, która zachowuje się jak bateria termostatyczna. Nie pozwala na zmianę ustalonej heblem temperatury. Zmniejsza ryzyko oparzeń, posiada ogranicznik temperatury pozwalający osiągnąć maksymalnie 45 °C. Głowica odcina przepływ wody w przypadku awarii systemu zasilania wody zimnej. Utrzymuje stałą temperaturę pomimo zmian ciśnienia i temperatury w instalacji. Uzyskano w ten sposób znacznie tańszą w zakupie głowicę, pozbawioną skomplikowanego systemu pokręteł i zabezpieczeń. Każdy model armatury jest wyposażony w system TOUCH-COLL. Jest to specjalnie zaprojektowany korpus baterii. Gorąca woda skierowana jest w centralną część baterii, a zimna na zewnętrzną. Kran jest wtedy zawsze zimny. Baterie MONO-TERM firmy TRES są znakomitym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych rozwiązaniem termostatycznym, które odstraszyła cena zakupu takiej armatury.


Przyłącze jednootworowe

Zintegrowane podejście jednootworowe z rurką zanurzeniową stosowane jest do grzejników z dolnym złączem jednopunktowym oraz do grzejników łazienkowych z dwoma pionowymi kolektorami. Pozwala to na zasilanie grzejnika z jednego przyłącza, natomiast drugie przyłącze można wykorzystać do zainstalowania grzałki elektrycznej. Gwinty przyłączeniowe wewnętrzne są w półce VC. Zestaw obejmuje również głowicę termostatyczną serii Brillant. W zależności od podejścia rur instalacyjnych do grzejnika, wyróżnia się figurę prostą lub kątową. Głowica termostatyczna może być instalowana po prawej lub po lewej stronie. Estetyczna konstrukcja przyłącza jest dostępna w kolorach: biały, chrom, satyna, stal. Antyczny mosiądz, antyczna miedź jak i inne kolory z palety RAL stanowią dopełnienie do grzejnika łazienkowego. Usytuowanie głowicy termostatycznej przyłącza równolegle do ściany pod obrysem grzejnika nie stanowi elementu wystającego

na zewnątrz, a tym samym nie przeszkadza użytkownikom pomieszczenia. Budowa i działanie zintegrowanego podejścia jednootworowego: - korpus mosiężny o powierzchni zewnętrznej pokrytej powłoką dekoracyjną w kolorze - wkładka zaworowa z zamontowaną na niej głowicą termostatyczną - wkładka zaworowa zaworu odcinającego

Przy wyborze Rurki Zanurzeniowej należy zwrócić uwagę, że głowica termostatyczna montowana jest na powrocie czynnika grzewczego do instalacji. Złączki do pexa miedzi lub stali należy dokupić oddzielnie. Rozstaw rur zasilania i powrotu wynosi 40mm.


Projektowanie, Pomiary biuro@ksinstal.pl

Centrala Dantherm

- Wysoka sprawność - Certyfikat domów pasywnych - Z czujnikiem wilgoci - Praktycznie bezobsługowa - Automatyczny bypass


Innowacyjne odpływy

NOWY WYMIAR KOMFORTU Komplety odpływowo-przelewowe firmy Viega charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem. Ich stylistka może być wykorzystana niemal w każdej aranżacji łazienki. Ze względu na swoje niewyczuwalne kształty są praktyczne w użytkowaniu. Należy do nich zaliczyć serie: Multiplex i Multiplex Trio oraz Rotaplex i Rotaplex Trio. Multiplex Trio F oraz Rotaplex Trio F napełniają wannę z jej dna niemalże niesłyszalnie, całkowicie higienicznie tworząc na początku tej czynności gwiazdę strumieni. Według przeprowadzonych badań poziom hałasu w tych armaturach jest o ponad połowę niższy niż w przypadku systemów standardowych. Dzięki niskiej wysokości zabudowy, wynoszącej 110 mm, nie zajmują dużo miejsca.

Prawdziwą innowacją jest automatyczne napełnianie wanny za pomocą Multiplex Trio E. Dzięki nowemu, elektronicznemu kompletowi można ustawić odpowiednią temperaturę, ilość i poziom wody w wannie. Napełnianie wanny rozpoczynamy za pomocą dotknięcia elementu sterującego, a specjalna podświetlana obwódka pokazuje temperaturę oraz poziom wody. Dopływ wody wyłącza się automatycznie, dzięki


KOMPLETY ODPŁYWOWOPRZELEWOWE FIRMY VIEGA funkcji pamięci, która jest w stanie zapamiętać nasze indywidualne ustawienia. Jest to duża zaleta i poczucie komfortu, gdyż nie musimy obserwować wanny podczas jej napełniania. Trio łączą w sobie odpływ, dopływ i otwór przelewowy wody. Niniejsze armatury można łączyć we wszystkimi zestawami dopływowo-przelewowymi firmy Viega. Element obsługi można zamontować na krawędzi wanny lub na ścianie. Obecnie minimalizm jest w modzie. Bardzo wąskie wanny są wyrazem tego trendu i wymagają rozwiązań pasujących od strony wizualnej i technicznej. Armatura Viega idealnie spełnia te wymogi. To połączenie elegancji i super płaskiej konstrukcji. Należy w tym miejscu wspomnieć, że niniejsze innowacyjne rozwiązania zostały docenione także przez specjalistów z branży – wyróżnienia w licznych konkursach. Przykładem może być nagroda „reddot design award”.

SYSTEMY ODPŁYWOWE – WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIA W przypadku płytkiego brodzika doskonałym wyborem są odpływy z serii Tempoplex. Są one zaprojektowane do odprowadzania dużych ilości wody – gdy pod prysznicem mamy nie tylko słuchawkę prysznicową, ale także deszczownicę. W przypadku brodzika głębokiego doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie kompletu Domoplex. W obydwu sytuacjach ten wybór okazuje się także praktyczny. Syfon jest wyjmowany, a to zapewnia dodatkowo łatwe czyszczenie. W tym miejscu należy też wspomnieć o systemie Duoplex. Posiada on wyciąganą rurę przelewową, za pomocą której można spiętrzyć wodę na wysokość do 90 mm. Dzięki temu dzieci mogą kąpać się w np. wysokim i głębokim brodziku i nie ma konieczności posiadania wanny w łazience.


GRZEJNIKI ŻEBERKOWE. ELASTYCZNOŚĆ WYMIARÓW I KSZTAŁTÓW. Patent na pierwszy stalowy grzejnik żeberkowy został zgłoszony w 1930r. przez firmę Zehnder. Ten design, z całą pewnością, możemy zaliczyć do ponadczasowych, obserwując rosnące zainteresowanie klasycznym kształtem tego typu rozwiązań.

Dzięki odejściu od konstrukcji żeliwnych, grzejnik stał się znacznie lżejszy oraz bardziej wydajny. Rozpoczęcie produkcji grzejnika Zehnder Charleston na zawsze zmieniło technikę grzewczą.

W połowie lat 60-tych firma Zehnder zaprojektowała specjalną maszynę pracującą jednocześnie nad sześcioma spawami.


Żeberkowy Charleston to także szereg możliwości: konfiguracji, kształtów oraz kolorystyki. Rozwiązania na specjalne zamówienie ciągle wychodzą spod ręki mistrza. Klasyk na wymianę. Grzejniki Charleston firmy Zehnder można w mgnieniu oka zamienić bez konieczności zbędnych prac budowlanych. Rozstaw przyłączeń odpowiada standardowemu połączeniu grzejników żeliwnych. Niestandardowe projekty Zehnder dla: domów, biur, szpitali, banków...


Właściwy projekt oraz montaż podstawą dobrze funkcjonującej instalacji.

Instalacja wentylacji mechanicznej staje się rozwiązaniem powszechnie stosowanym w budownictwie mieszkalnym, szczególnie jednorodzinnym. Powszechność rozwiązań w tym obszarze spowodowała, że na rynku dostępnych jest wiele poradników. Pojawić się zatem może pokusa pominięcia etapu projektowania i przejścia bezpośrednio do etapu realizacji. Jednak w czasie instalacji należy rozważyć wiele aspektów np.: 1. Obliczenie ilości powietrza dostarczanego i usuwanego z budynku. Rzecz prozaicznie prosta – istnieje wiele poradników mówiących o tym, ile powietrza należy zaplanować do wymiany w różnych częściach domu (w pokojach, sypialniach, kuchni, łazienkach). Jednak w czasie projek-

towania należy uważnie zbilansować poszczególne strefy budynku, aby uniknąć niechcianych przepływów powietrza ze stref, w których występują zapachy, do pozostałej części budynku itp.


2.Wybór urządzenia. Rozpiętość cenowa urządzeń wentylacyjnych realizujących teoretycznie tę samą funkcję – wymiana powietrza w budynku – budzi pokusę zaoszczędzenia na etapie realizacji. Na zadowolenie użytkownika w kolejnych latach eksploatacji wpłynie wiele drobnych detali, które mogą zostać pominięte w czasie pospiesznej analizy. Centrala wentylacyjna jest najbardziej skomplikowanym urządzeniem w systemie. Przeanalizować należy takie parametry jak gabaryty, hałas, sposób sterowania, ale także skuteczność odzyskiwania ciepła. Ten ostatni parametr będzie determinował koszt eksploatacji systemu. Konieczność stosowania dodatkowych urządzeń ogrzewczych (nagrzewnic wodnych, elektrycznych, gruntownych wymienników ciepła itp.)

3. Rozprowadzenie powietrza i zastosowane materiały. Powietrze prowadzone jest w kanałach wentylacyjnych od centrali wentylacyjnej do pomieszczeń. Konieczne jest właściwe określenie ich wielkości. Za duże kanały mogą powodować straty ciepła oraz niepotrzebne koszty

inwestycyjne. Natomiast zbyt małe będą przynosić zwiększone opory przepływu powietrza, przez co nie dopłynie go do pomieszczeń tyle ile zaplanowano, a także hałas. W budynkach mieszkalnych szczególnie ten ostatni problem może stać się bardzo dokuczliwy, a w ekstremalnych sytuacjach uniemożliwić korzystanie z instalacji.

4.Rzetelnie wykonany projekt pozwoli na uniknięcie wymienionych problemów. Projektant w ramach swego opracowania dostarczyć powinien inwestorowi rozwiązanie spełniające dokładnie jego oczekiwania. W porozumieniu z inwestorem projektant zlokalizuje urządzenie, rozważy możliwość dochładzania pomieszczeń za pomocą powietrza wentylacyjnego, zminimalizuje ryzyko wystąpienia późniejszych problemów w eksploatacji instalacji. Również w porozumieniu z inwestorem dokonany może zostać wybór elementów nawiewnych i wywiewnych, czyniąc je ozdobą pomieszczenia. Czy wykonanie projektu instalacji wentylacyjnej jest konieczne dla jej wykonania? Dziś w większości urzędów nie jest wymagany projekt wentylacji mechanicznej na potrzeby

uzyskania pozwolenia na budowę. Ewentualnie decyzja o montażu instalacji wentylacji mechanicznej zapada już po uzyskaniu pozwolenia na budowę na podstawie projektu przewidującego wentylacje grawitacyjną. Otóż nawet w sytuacji, gdy inwestor zleca wykonanie instalacji firmie instalacyjnej – ta na podstawie sporządzanych przez siebie koncepcji sporządza wycenę, a następnie realizuje inwestycję. Jednak jeśli uważnie przeanalizujemy wymienione powyżej aspekty, które należy przeanalizować w trakcie opracowywania projektu instalacji wentylacyjnej dojdziemy do wniosku, że błędne rozwiązania zastosowane w którymkolwiek z tych punktów skutkować będą złą pracą instalacji, uciążliwymi hałasami, wysokimi kosztami eksploatacji. Instalacja wentylacyjna jest elementem budynku odpowiadającym nie tylko za koszty eksploatacji, ale także za jego komfort.

Zatem stwierdzić należy, że zdecydowanie warto powierzyć opracowanie profesjonaliście. Koszt opracowania dokumentacji jest ułamkiem ceny, którą przyjdzie nam zapłacić za jej wykonanie. Otrzymamy natomiast w zamian gwarancję, że instalacja zostanie „uszyta” na miarę!


www.facebook.com/systerm

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z promocjami Systerm. Kontakt: biuro@systerm.pl, tel: 22 101 79 40 tel: 22 101 79 41 - dział łazienkowy tel: 22 101 79 42 - dział grzewczy tel: 22 101 79 43 - dział wentylacyjny fax: 22 101 79 44 www.systerm.pl

1

Żywioły pod kontrolą 05  

Praktyczne porady Systerm. Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna. Grzejniki żeberkowe oraz dekoracyjne ze szklaną taflą.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you