Page 1

Koninklijke Bibliotheek National Library of the Netherlands Biblioteka Królewska w Holandii http://www.kb.nl/index-en.html

Zawartość Biblioteka Królewska w Holandii oferuje dostęp do drukowanych i cyfrowych publikacji. Serwis zawiera obszerny zasób materiałów. Znajdują się w nich: książki, e-booki, czasopisma, rękopisy, gazety, mapy, a także nuty. Poza tym Biblioteka posiada zbiory specjalne, takie jak: zbiór średniowiecznych i nowoczesnych rękopisów, starych i rzadkich książek, broszur, publikacji na temat historii papieru, gazety, a także książki kucharskie, czy książeczki dla dzieci. Z inicjatywy Biblioteki Narodowej powstała kolekcja Memory of the Netherlands, która zawiera dziedzictwo narodowe Holandii. Każdego roku około 2 milionów cyfrowych elementów jest dodawanych do Biblioteki Depozytowej Wydawnictw Holenderskich.

Założyciele  

Koninklijke Bibliotheek: http://www.kb.nl/index-en.html International Business Machines Corporation (IBM): http://www.ibm.com/nl/nl/

Historia        

1995r. – biblioteka rozpoczyna digitalizację kolekcji, 1998r. – prace nad projektem NEDLIB, w którym opracowano model cyfrowej archiwizacji oparty na systemie OAIS, 1999r. – podpisanie umowy dotyczącej przekazania egzemplarzy obowiązkowych wszystkich publikacji elektronicznych, 2000r. – biblioteka przystąpiła do narodowego programu cyfryzacji dziedzictwa kulturowego Holandii – Memory of the Netherlands, 2000r. – firma IBM przystępuje do budowy systemu cyfrowej archiwizacji w siedzibie Biblioteki Narodowej, 2006-2009 – digitalizacja tekstów z zakresu nauk humanistycznych, 2008r. – program Metamorfoze, który ma na celu zastosowanie digitalizacji jako metody konserwacji, W najbliższych latach planowana jest digitalizacja m.in. XIX i XX-wiecznych czasopism.


Kolekcje 

   

gazet krajowych, regionalnych i kolonialnych, które ukazały się pomiędzy 1618 i 1995. Pierwsza zdigitalizowana część składa się z miliona stron i jest dostępna od maja 2010 roku, średniowiecznych rękopisów, która zawiera tysiące iluminowanych ilustracji z 400 rękopisów, jakie posiada biblioteka i Mermano Museum, książek wydanych w Holandii i Flandrii, w latach 1781 – 1800 zawiera dostęp do ponad dwóch milionów stron z 10 000 książek, raportów, dokumentów i pytań do Senatu z okresu 1814 – 1995, Oprócz drukowanych książek i czasopism można również znaleźć w Bibliotece Cyfrowej (jeśli posiada się przepustkę KB biblioteki), tysiące cyfrowych czasopism i zasobów internetowych. Jednak jeśli zalogujemy się jako gość, to będziemy mieli bardzo ograniczony dostęp do niektórych baz danych, takich jak Picarta.

Interfejs Interfejs w języku angielskim i holenderskim. Wyszukiwanie odbywa się w systemie MetaLib, który został opracowany przez ExLibris LTD. System ten prowadzi wyszukiwanie w wielu zasobach informacyjnych, takich jak katalogi biblioteczne, artykuły, gazety oraz wybrane zasoby internetowe. Po znalezieniu interesujących nas informacji MetaLib pozwala nam na zapisanie danych na dysku, własnym koncie (pod warunkiem, że jesteśmy zalogowani), wysłanie ich pocztą elektroniczną, bądź skorzystania z SFX, które umożliwia użytkownikom skorzystanie z linków do pełnych tekstów artykułów i innych odpowiednich środków, które odnoszą się do pozycji. Opcja wyszukiwania w katalogu KB umożliwia wyszukiwanie za pomocą jednego lub więcej słów kluczowych w jednej, konkretnej bazie danych, w wielu bazach danych jednocześnie lub w jednym z wybranych wstępnie zestawów baz danych. Wyszukiwanie odbywa się według przedmiotu, tytułu, autora, numerów ISBN, ISSN, roku wydania, a także wszystkich pól. Poprzez stronę KB można wyszukać bazy danych, które udostępniane są przez instytucję. Interesującą nas bazę można wyszukać na trzy sposoby:  klikając literę w alfabecie i wtedy wyświetla nam się lista baz,  poprzez tytuł, gdzie określamy słowo tytułu lub jego całość,  poprzez wybór kategorii, np. książki, sztuka, itp. Użytkownik ma również możliwość wyszukania czasopism elektronicznych według tytułów, kategorii lub miejsca publikacji. Wyniki wyszukiwania można odczytać z listy, pełnego opisu lub w postaci tabelki.


Metadane System, jaki stosuje Biblioteka Królewska, to Dublin Core. Opisowe metadane są zapisywane w formacie XML.

Układ strony (różnych stref, takich jak obrazy, kolumny i nagłówki) są przechowywane za pomocą segmentacji standardowej ALTO . Istnieje również możliwość zachowania rekordu w innym formacie.


Format zasobów cyfrowych Dokumentu prezentowane są w formacie mpeg lub PDF.

http://kranten.kb.nl/view/article/id/ddd%3A010533562%3Ampeg21%3Ap001%3Aa0001/layout/fullscreen

http://resources2.kb.nl/010530000/pdf/DDD_010533562.pdf


Osobliwości 

W 2010 roku Biblioteka Królewska zawarła porozumienie z Google, w związku z którym udostępni do digitalizacji z własnych zbiorów co najmniej 160 000 tytułów. Dzięki temu publikacje będą łatwiej dostępne, m.in. przez Google Books, stronę internetową KB, a później również przez Europeanę. W 2012 roku Biblioteka w Holandii przystąpiła wraz z 16 europejskimi instytucjami, do projektu pt. „Brama do europejskich gazet”, który ma na celu dodanie do serwisu Europeana ponad 10 milionów stron gazet.

Źródła  

http://www.kb.nl/index-en.html [2012-04-16]. http://www.ebib.info/biuletyn/42/a.php?amse [2012-04-16].

Sylwia Ślusarczyk, Kraków, 16.04.2012

Zgadzam się na publikację tekstu w Internecie.

Koninklijke Bibliothek  

Praca zawiera krótkie omówienie zawartości, zasobów i kolekcji Biblioteki Królewskiej w Holandii.

Advertisement