Page 1

Polemika z wypowiedzią Umberto Eco ,,Grozi nam, że cały dzisiejszy przemysł informatyczny, mnożąc informacje, nie będzie dostarczał już żadnej. ”

Osoby chętne będą mogły znaleźć tutaj argumenty ,,za” i ,,przeciw’’ wypowiedzi Umberto Eco zacytowanej wyżej.

Pracę oraz argumenty opracowali: Monika Wajcht Sylwia Strachowska Jakub Ryniewski

Zaprezentujemy tutaj źródła, z jakich korzystaliśmy do stworzenia pracy. Argumenty opracowaliśmy samodzielnie. Liderem grupy jest Sylwia Strachowska, uczniem pierwszym Monika Wajcht oraz uczeniem trzecim Jakub Ryniewski.

1


1. Argumenty „za” Uważam, że Umberto Eco miał rację wypowiadając słowa cytowane wyżej. W pełni się z nim zgadzam. W Internecie możemy znaleźć już teraz mnóstwo informacji na przeróżne tematy. Możemy znaleźć tam również odpowiedzi na nurtujące nas pytania. W dzisiejszych czasach dostęp do nich jest bardzo łatwy. Nie musimy długo szukać, jeżeli czegoś potrzebujemy. W większości sytuacji możemy znaleźć prawdziwe informacje, które zaspokoją nasze potrzeby i będziemy mogli im zaufać. Wraz z biegiem czasu ilość informacji zawartych w Internecie zmienia się diametralnie. Oczywiście liczba ich rośnie. Możemy jednak polemizować, czy informacje, które się w nim znajdują są prawdziwe i wiarygodne. Nie byłabym tego taka pewna. Im więcej informacji będzie zawartych w sieci i łatwiejszy będzie dostęp do nich, ludzie będą im wierzyć, nie sprawdzając ich wiarygodności, przez co będą popełniać błędy nie będąc świadomymi ich popełniania.

2. Argumenty „za” Zgadzam się z wybitnym poetą i filozofem Umberto Eco. Liczba informacji w Internecie zwiększa się z zabójczą prędkością. Sama jako czynna użytkowniczka w sieci wielokrotnie szukałam informacji, które były mi potrzebne. Internet jest świetną formą znalezienia ich. Tutaj dowiaduje się o wielu rzeczach. Wystarczy, ze siądę przed komputerem, w wyszukiwarkę wpiszę potrzebną frazę i automatycznie znajduję odpowiedz na moje pytania. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach ludzie są bardziej leniwi. Zamiast szukać odpowiedzi np. w bibliotece, wyręczają się komputerem. Ich kultura ‘cofa się’. Nie rozwijają się umysłowo. Wydaje mi się, ze to zjawisko będzie się szerzyło w coraz szybszym tempie. Nasza kultura będzie ulegała zanikowi. Nie będziemy się rozwijać, przez co będziemy bardziej ‘ubodzy’ duchowo. Uważam, że może to doprowadzić do tego, ze ludzie w ogóle nie będą musieli wychodzić z domów. Wszystko będą mieli ‘podstawione pod nos’. Będzie to dosyć dziwne, ponieważ dążymy do czegoś w życiu, a przynajmniej niektórzy, więc co takiego zburzy nas spokój i nie będziemy już wiedzieli czego tak naprawdę chcemy.

3. Argumenty „za” Po przeanalizowaniu słów Umberto Eco stwierdziłem, że zgadzam się z nimi. Świat powiększając bazę danych zawartych w Internecie szybko zakończy procesy, które kształtują nasze funkcjonowanie. Każdy będzie mógł udostępniać w Internecie co tylko chce. Inni natomiast będą korzystać z tych informacji. Nie będą oni wtedy całkowicie wykształceni. Będzie to tylko zalążek wiedzy, którą mogliby rozwijać. Świat będzie stawiał wyłącznie na jakość a nie ilość. Myślę, że to nie jest rozsądne podejście do życia i powinniśmy strać się, aby nie dopuścić do sytuacji, w której będziemy mieli styczność z osobami, których wiedza ograniczała się będzie do informacji przeczytanych w Internecie, które wstawił tam człowiek o podobnym spojrzeniu na świat. 2


4. Argumenty „przeciw” Uważam, że Umberto Eco wypowiadając te słynne słowa, nie miał racji. Jeżeli w Internecie będzie zamieszczona dużo ilość informacji, będziemy mogli łatwiej i szybciej znaleźć odpowiedzi na nasze pytania. Większa wiedza pozwoli nam rozwiązać nasze problemy w szybszy i efektywniejszy sposób. Wszystkie nurtujące nas pytania zostaną szybko rozwiane a nasze życie stanie się prostsze. Myślę, że ogrom informacji w Internecie przyniesie same korzyści i nie będzie przysparzał kłopotów użytkownikom sieci.

5. Argumenty „przeciw” Również nie zgadzam się ze słowami Umberto Eco. Jeżeli duża ilość osób będzie miała dostęp do Internetu, będzie możliwa wymiana zdań pomiędzy użytkownikami. Ludzie będą mogli bardzo szybko wymieniać swoje zdanie i poglądy na dany temat. Będzie możliwy rozwój kulturowy ludzi poprzez wymianę swoich poglądów. Większa wiedza pozwoli na dyskutowanie ze sobą ludzi przez co ich życie nie będzie ciągłą rutyną. Nie potrzebne będzie już wychodzenie z domu w celu rozerwania się. Wystarczy ‘dobry sprzęt’ czyli komputer z wytrzymała baterią aby zaspokoić użytkownika.

6. Argumenty „przeciw” Słowa wypowiedziane przez Umberto Eco są dla mnie wielką zagadką. Nie wiem co autor ma na myśli, sądząc, że ogrom informacji w Internecie nie będzie pożyteczny. Zdecydowanie się z nim nie zgadzam. Uważam natomiast, ze wszystkie lub większość informacji zawartych w Internecie są pożyteczne. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na interesujące nas tematy, poszerzać swoje horyzonty, zdobywać wiedzę. Ogólnie myślę, że Internet jest świetnym źródłem informacji a im będzie ich jeszcze więcej dla wszystkich będzie lepiej.

3


7.Biografia Umberto Eco

4


Umberto Eco (ur. 05.01.1932) – włoski pisarz, filozof, semiotyk, mediewista. Urodził się w Aleksandrii. W młodości pomimo sprzeciwu ojca (który przeznaczył syna do zawodu prawnika) postanowił wstąpić na Uniwersytet w Turynie, by studiować średniowieczną filozofię i literaturę. Jeden z najsłynniejszych współczesnych pisarzy i intelektualistów, włoski teoretyk literatury, beletrysta kojarzony z postmodernizmem, profesor na uniwersytecie w Bolonii, badacz kultury masowej. W roku 1980, mając prawie 50 lat, zadebiutował powieścią Imię róży i natychmiast zdobył ogromną sławę. Każda jego następna powieść jest wydarzeniem na rynku wydawniczym. W swojej twórczości łączy elementy literatury sensacyjnej, detektywistycznej, historycznej i filozoficznej. Jest laureatem wielu nagród między narodowych m.in. Marshall McLuhan Award, Austrian State Award for European Literature. Eco został uhonorowany licznymi tytułami doktora honoris causa (do roku 2005 - 32 doktoraty), między innymi przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1996 roku. Jego semiotyka stała się modnym kierunkiem filozofii i otwarła drogę do nowych studiów, do czego w szczególności przyczyniły się dzieła Teoria semiotyki i Rola czytelnika. Zajmuje się badaniem mechanizmów kultury masowej, którą pojmuje w kategorii faktu komunikacyjnego. Umberto Eco jest niewątpliwie jedynym w swoim rodzaju objawieniem kultury współczesnej. Kilkanaście milionów egzemplarzy Imienia róży sprzedanych na całym świecie i głośna ekranizacja Annouda w 1986 roku to dopiero początek zawrotnej kariery pisarskiej Eco. Ten wnikliwy badacz kultury masowej i mediów sam stał się ich ulubieńcem i gwiazdą. POWIEŚCI: 

Imię Róży (Il nome della rosa – 1980, wyd. polskie 1987)

Wahadło Foucaulta (Il pendolo di Foucault – 1988, wyd. polskie 1993)

Wyspa dnia poprzedniego (L'isola del giorno prima – 1994, wyd. polskie 1995)

Baudolino (2000, wyd. polskie 2001)

Tajemniczy płomień królowej Loany (La misteriosa fiamma della regina Loana – 2004, wyd. polskie 2005)

Cmentarz w Pradze (Il cimitero di Praga – 2010, wyd. polskie 2011)

WYBRANE PRACE NAUKOWE I ESEJE: (W nawiasie data wydania polskiego: ) 

Pejzaż semiotyczny (1972)

Dzieło otwarte (1973)

O bibliotece (1990)

Zapiski na pudełku od zapałek (1993)

Drugie zapiski na pudełku od zapałek (1994)

Lector in fabula (1994)

Gnomy z planety Gnu (1994)

Sztuka i piękno w średniowieczu (1994)

Diariusz najmniejszy (1995)

5


8.Dyskusja Nasza praca skupiła w sobie argumenty trzech uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego. Polemizowaliśmy z wypowiedzią Umberto Eco. Podaliśmy po trzy argumenty ‘za’ oraz ‘przeciw’. nie możemy więc uznać, że podjęliśmy decyzje o słuszności słów włoskiego pisarza.

9.Źródła   

http://eszkola.pl/jezyk-polski/umberto-eco-2427.html http://www.iik.pl/biografie.php/184 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Umberto_Eco_04.jpg&filetimestamp=201012 04144437

6

Umberto Eco  

Sylwia Strachowska

Umberto Eco  

Sylwia Strachowska

Advertisement