Jak úspěšně podnikat ve venkovské turistice

Page 1

ˇ ˇ SVAZ VENKOVSKÉ TURISTIKY A AGROTURISTIKY

Projekt „Podpora a rozvoj kvality služeb venkovské turistiky v ČR 2018“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Svaz venkovské turistiky a agroturistiky je dobrovolné, nepolitické profesní sdružení s celostátní působností. Od roku 1997 hájíme zájmy podnikatelů ve venkovské turistice a agroturistice. Aktivně podporujeme jejich činnost a podílíme se na rozvoji venkovské turistiky a agroturistiky na národní úrovni. Svaz venkovské turistiky a agroturistiky Velký Beranov 193 588 21 Velký Beranov www.svazvta.cz

1Mít svůj vlastní, tak akorát velký, útulně zařízený penzion nebo chalupu v malebné venkovské krajině, s květinami na oknech, bylinkovou zahrádkou, přátelskými zvířaty, spokojenými hosty a vstřícnými sousedy. Být svým vlastním pánem, povýšit svou práci na poslání, které Vás bude naplňovat. To je sen nejednoho z nás. Budeme Vám rádci ve Vašich začátcích a partnery při Vašem podnikání. Tým autorů Svazu venkovské turistiky a agroturistiky

Pro účely tohoto materiálu uvádíme pouze výběr nejdůležitější legislativy, která se k jednotlivým tématům vztahuje. Vzhledem k víceleté platnosti a šíři problematiky doporučujeme si ověřit aktuálnost uvedených ustanovení a zákonných norem.

3Z čeho se skládá úspěch podnikání ve venkovské turistice 7 Ubytování ve venkovské turistice 13 Doporučení pro ubytování ve venkovské turistice 13 Legislativa ubytování 17 Ubytování v soukromí 17 Ubytovací zařízení 17 Jídlo, potraviny a stravování ve venkovské turistice 21 Doporučení pro jídlo, potraviny a stravování ve venkovské turistice 21 Legislativa týkající se jídla, potravin a stravování 25 Zážitkové služby 27 Co JE a NENÍ zážitek 27 Doporučení pro zážitkové služby 28 Legislativa pro zážitkové služby 31 Koně a venkovská turistika 33 Podnikatelské minimum 41 Zásady interpretace místního dědictví 43 Tvorba produktů venkovské turistiky 44 Odkazy na důležité dokumenty 45

5O úspěchu v podnikání ve službách venkovské turistiky mluvíme tehdy, pokud se k Vám spokojení hosté vrací a s nadšením doporučují Vaše zařízení dalším známým. Vaše zařízení má rodinnou atmosféru, vítáte své hosty s úsměvem a zůstává Vám dostatek prostředků na další rozvoj. Ze všeho, co děláte, je patrné, že Vás Vaše práce baví. Pokud chcete provozovat úspěšné zařízení venkovské turistiky, nesmíte opomenout nejdůležitější ingredience, ze kterých se úspěch v tomto oboru zpravidla skládá: • Osobnost hostitele • Využitý potenciál jedinečnosti • Dobře nastavené ceny za služby • Kvalitní ubytování • Kvalitní jídlo • Spolupráce • Orientace v legislativě • Malebná venkovská krajina • Dostupná zdravá příroda


OSOBNOST HOSTITELE Pro úspěšné poskytování služeb jakéhokoliv druhu je zcela zásadní mít rád lidi. Nejenom Vaše hosty, ale i spolupracovníky, sousedy a množství dalších, kteří ovlivňují Váš život a Vaše podnikání. Pracovat ve službách je velmi náročné a Vaše naladění se přenáší do všeho, co děláte. Většina lidí šestým smyslem vycítí atmosféru prostředí, která pokud není přátelská, ovlivní zcela zásadně jejich spokojenost. K vlastnostem úspěšného hostitele patří schopnost maximálně využít potenciálu místa a jeho historie, obliba v kvalitě všeho druhu, dovednost hospodařit, předvídat, spolupracovat a rozvíjet se.


POTENCIÁL JEDINEČNOSTI Dlouhodobě bude úspěšné jen takové zařízení, které bude jedinečné a nabídne svým hostům něco navíc (přidanou hodnotu). Tato jedinečnost může mít mnoho podob a vždy záleží na hostiteli, zda ji dokáže on sám rozpoznat a pracovat s ní. Nestačí mít jen dům na výjimečném místě, v jeho zařízení a úpravě okolí se musí odrážet duch tohoto místa a jeho historie, musí s ním korespondovat a podtrhovat ho. Všem aktivitám a zážitkům dodává tuto jedinečnost také člověk, který ji druhým různými formami zprostředkovává.


DOBŘE NASTAVENÉ CENY ZA SLUŽBY Ceny za Vaše služby musí být nastavené tak, aby je lidé (ti, které si přejete jako své hosty) byli schopní a ochotní akceptovat, aby Vám pokryly všechny náklady a vytvářely dostatečnou rezervu na rozvoj a opravy. KVALITNÍ UBYTOVÁNÍ Nezapomeňte, že Vaši hosté neporovnávají kvalitu Vašeho ubytování jen s dalšími apartmány a penziony v okolí, ale v rámci celé republiky a zahraničí. Navíc si často díky obrázkům na internetu vytváří svou představu o ideálním venkovském ubytování. KVALITNÍ JÍDLO Regionální gastronomie, čerstvé potraviny a výrobky přímo z farem jsou v dnešní době velmi vyhledávané a k venkovu, zvlášť k agroturistice, neodmyslitelně patří.


SPOLUPRÁCE Bez spolupráce nebudete úspěšní. Spolupracujte s lidmi ve svém okolí a nabídněte svým hostům pestrou paletu zážitků – na farmě, v řemeslné dílně, u regionálního výrobce, s průvodcem na naučné stezce, v jezdecké stáji. Spolupracujte s turistickými informačními centry, organizacemi destinačního managementu, místními akčními skupinami i profesními organizacemi a využijte jejich služeb. Vycházejte dobře se svými sousedy i obcí, bude se Vám lépe podnikat. ORIENTACE V LEGISLATIVĚ Různých nařízení a povinností, které jsou na Vás kladeny, není málo a často není jednoduché se v nich vyznat. Často budete mít pocit, že poskytovat méně služeb je pro Vás výhodnější. Využijte profesních svazů, společně můžete věci ovlivnit tak, aby se Vám lépe podnikalo. MALEBNÁ VENKOVSKÁ KRAJINA A ZDRAVÁ PŘÍRODA Svým přístupem a aktivitou můžete ve svém okolí ovlivnit mnohé.Poskytování ubytování je jedním z nejstarších obchodních podnikání na světě. Hostitel ve venkovském ubytovacím zařízení se může stát nejlepším „velvyslancem“ svého kraje. Ubytování v soukromí nebo v malých rodinných penzionech nabízí jedinečný způsob, jak poznat z první ruky životní styl a tradice konkrétního venkovského regionu. Tak jako všechno okolo nás, mění se i nároky návštěvníků na ubytovací služby. To, co bylo dobré a fungovalo před dvaceti lety, dnes již nestačí. Vaši návštěvníci jsou zvyklí na pohodlí, rychlé informace přes internet a víc než dřív hledají možnost odpočinku a klidu v pěkném a přátelském prostředí.

Pokud chcete provozovat úspěšné turistické ubytování na venkově, měli byste mít na zřeteli: JEDINEČNOST Vše začíná u Vás. Nejlépe bude fungovat poskytování jakékoliv služby pro Vaší krevní skupinu, protože Vy víte, co máte rádi, co Vám dělá radost a co oceňujete. Pokud jste založením člověk, kterému ke spokojenosti stačí ubytování typu „střecha nad hlavou, něco rychlého k snědku a hurá ven“ a rozhodnete se mít krásný stylový venkovský penzion, kam budou lidé jezdit obdivovat styl písma na etiketě Vaší domácí marmelády, budete se trápit a nikdy v tom nebude ta lehkost a samozřejmost „jiné“ krevní skupiny. Zvolte si pro sebe to, co je Vám blízké a to rozvíjejte. Vaši návštěvníci si Vás určitě najdou. DOSTUPNOST Orientace na venkově není pro návštěvníky snadná. Pamatujte na to a mějte na svých webových stránkách jednoznačně a viditelně popsáno, kde Vás mají najít a jak se k Vám dostanou. Pokud je to alespoň trochu možné, naveďte návštěvníky i pomocí cedulek. Dáváte jim tak najevo, že Vám záleží na jejich pocitu bezpečí a pohodlí.

13


UVÍTÁNÍ Způsob uvítání Vašich hostů je velmi důležitý. Navzájem se poznáte a máte jedinečnou příležitost vytvořit dobrý začátek pobytu. Ne vždy se vše podaří, ale pamatujte si, že v člověku zanechá největší dojem to, že jste mu pomohli vyřešit jeho nesnáze. SPANÍ Kvalita a čistota postele, matrace a lůžkovin (polštář, přikrývka, povlečení) je pro ubytování klíčová. Pořiďte svým hostům to nejkvalitnější, co si můžete dovolit. Lidé si potřebují na dovolené odpočinout, vytvořte jim k tomu ty nejlepší podmínky – pohodlí, ticho, čisto, přiměřené teplo a čerstvý vzduch. Nezapomeňte ani na to, že si večer potřebují vedle lůžka odložit brýle, knihu, mobil, sklenici s vodou a velmi ocení fungující lampičku. KOUPELNA A SOCIÁLNÍ ZAŘÍZENÍ Čistota je jen jedna a v koupelně a na toaletě to platí dvojnásob. Zápach, vodní kámen, vlasy a další stopy po předchozích návštěvnících jsou zcela nepřijatelné. Nezapomeňte na to, že si v koupelně při hygieně hosté potřebují pohodlně a bezpečně odložit i své oblečení.


STYL VYBAVENÍ A DROBNOSTI, KTERÉ VYTVÁŘEJÍ ATMOSFÉRU Pokud sami nemáte duši návrháře venkovského interiéru, požádejte o pomoc někoho zkušeného s citem pro místo a jeho atmosféru. Cílem není vytvořit vzhled jako z katalogu, každý penzion či ubytování v soukromí by měl odrážet osobnost svého hostitele. Sladění vybavení, textilií a dekoračních drobností je alchymie, která rozhoduje o tom, zda se v nich „Vašim“ lidem bude líbit. A není to vždy o velkých investicích. Malá venkovská ubytovací zařízení by měla být vždy osobitá. Na závěr malá rada: přenocujte v každém svém pokoji a buďte aspoň na jednu noc svým vlastním hostem. DOMÁCÍ MAZLÍČCI Zvířata na venkov jednoznačně patří. Nepředpokládejte ale, že když v posteli nebo na pohovce nespí Váš pes, tak na to není zvyklý ten, který přijel na týden s Vašimi hosty. Vždy je důležité zhodnotit všechna pro a proti. Při rozhodování nezapomeňte na bezpečnost a komfort dalších hostů a v neposlední řadě i Vašich zvířat.Ubytování jako službu cestovního ruchu můžete provozovat jako fyzická nebo právnická osoba. Charakter stavby, způsob jejího využívání a také počet ubytovacích jednotek (pokojů, apartmánů a studií), které chcete nebo můžete pronajímat, rozhoduje o tom, zda budete provozovat ubytovací zařízení nebo ubytování v soukromí.

Pojmem „ubytování v soukromí“ se rozumí přechodné turistické ubytování ve stavbách: rodinný dům, bytový dům a stavbách pro rodinnou rekreaci. Ubytování v soukromí je ubytování s nejméně 1 pokojem a maximálně 4 pokoji, apartmány nebo studii pro hosty. Pokoj pro hosty – uzamykatelný prostor s lůžkem nebo lůžky. Apartmán pro hosty – ubytování poskytující oddělenou místnost pro spaní a místnost se sedací soupravou a kuchyňským koutem. Studio – ubytování v jednom pokoji s kuchyňským koutem. Výběr legislativy vztahující se k ubytování v soukromí je podrobně zpracován v dokumentu Oficiální jednotná klasifikace ubytování v soukromí (dostupný na www.svazvta.cz). Jednoduše lze říci, že pokud provozujete ubytování v soukromí, vztahují se na Vás stejná pravidla a nařízení jako na majitele rodinného domu a samozřejmě vše, co se týká provozování živnosti v České republice.

Charakter ubytovacích zařízení: hotelů, motelů, penzionů a ostatních ubytovacích zařízení vybavených pro poskytování přechodného ubytování je vymezen vyhláškou Ministerstva pro místní rozvoj č. 501/2006 Sb., o obecných technických požadavcích na využití území. Penzion – ubytovací zařízení s nejméně 5 a maximálně 20 pokoji pro hosty, s omezeným rozsahem společenských a doplňkových služeb (absence restaurace).


Hotel – ubytovací zařízení s nejméně 10 pokoji pro hosty vybavené pro poskytování přechodného ubytování a služeb s tím spojených (zejména stravovacích). Legislativa vztahující se k ubytovacím zařízením je podrobně zpracována v dokumentu Oficiální jednotná klasifikace ubytovacích zařízení České republiky (dostupný na www.hotelstars.cz). Určení typu Vašeho ubytování je důležité z důvodu rozdílné legislativy, která se na něj vztahuje. Obecně lze říci, že čím více lidí může být Vaší činností ohroženo, tím přísnější pravidla se na Vás vztahují. Zákony a normami je ošetřeno téměř vše, co se týká poskytování ubytovacích služeb: • Vyhláška o obecných technických požadavcích na využití území č. 501/2006 Sb. – jak mají stavby vypadat, co musí obsahovat a k čemu mohou být využívány. • Stavební zákon č. 183/2006 Sb. – stavbu lze užívat jen k účelu vymezenému zejména v kolaudačním rozhodnutí, v oznámení o užívání stavby nebo v kolaudačním souhlasu. • Živnostenský zákon č. 455/1991 Sb. – živnostenské oprávnění na ubytovací služby, případně hostinskou činnost a označení provozovny. • Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb. – jak svojí podnikatelskou činnost máte zdanit (§ 7 příjmy ze samostatné činnosti). • Zákon o evidenci tržeb 112/2016 Sb. • Občanský zákoník č. 89/2012 Sb. – smlouva o ubytování – kdy a jak vzniká právní vztah mezi Vámi a hostem. • Občanský zákoník č. 89/2012 Sb. – škoda na vnesené věci – za co máte jako ubytovatel zodpovědnost, když se něco ztratí nebo poškodí. • Zákon o místních poplatcích č. 565/1990 Sb. – pokud se v obci vybírají, tak máte povinnost se registrovat a vést evidenční knihu hostů. • Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích č. 348/2005 Sb. – pokud používáte rozhlasový nebo televizní přijímač k podnikání nebo v souvislosti s ním, týká se Vás poplatek. • Autorský zákon č. 121/2000 Sb. – podle § 23 máte povinnost uzavřít licenční smlouvu s kolektivními správci a platit odměnu.


• Zákon o pobytu cizinců na území České republiky č. 326/1999 Sb. – v případě, že ubytováváte cizince, máte povinnost vést domovní knihu a oznámit policii ubytování cizince. • Zákoník práce č. 262/2006 Sb. • Zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a související předpisy č. 309/2006 Sb. – zajištění bezpečnosti při poskytování služeb. • Zákon o požární ochraně č. 133/1985 Sb. • Vyhláška o požární prevenci č. 246/2001 Sb. • Zákon o ochraně veřejného zdraví č. 258/2000 Sb. – § 21a hygienické předpisy ubytovacích služeb. • Zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992 Sb. – povinnost pravdivě informovat o službách, o ceně a správně účtovat. • Obecné nařízení na ochranu osobních údajů (GDPR). Na konci brožury je uveden seznam materiálů, které se podrobně věnují problematice ubytování v soukromí a v ubytovacích zařízeních.Pokud něco k venkovské turistice patří, je to dobré jídlo a pití. Návštěvníci ho jednoznačně vyhledávají a vítají, avšak před výrobci, farmáři i hostiteli leží řada nařízení a povinností. Stejně tak jako u ubytování platí, čím větší množství lidí můžete svým podnikáním kolem jídla ohrozit, tím přísnější předpisy se Vás týkají.

Jaké by mělo být jídlo, které Vaši hosté očekávají? Především čerstvé, v tom nejlepším slova smyslu tradiční, chutné a zdravotně nezávadné. PRODEJ ZE DVORA NA FARMĚ Ne všichni hosté tento způsob prodeje znají. Pokud máte k prodeji zeleninu, ovoce, med, bylinky, vejce, ořechy, mléko nebo maso a výrobky z nich, nabídněte je svým hostům lákavým způsobem. Pamatujte na to, že čerstvé potraviny přímo z farmy Vaši hosté rádi ochutnají a odvezou si i domů. Nelitujte prostor na zařízení malého obchůdku, ani peněz za grafický návrh etiket, určitě se Vám vrátí. Nakupovat u Vás budou nejenom Vaši hosté, ale i návštěvníci celého regionu. Dejte o sobě vědět svému okolí a přetvořte obyčejný nákup v zážitek z návštěvy Vaší farmy. Máte jedinečnou příležitost prodávat potraviny a jídlo s příběhem. POKUD NEMÁTE FARMU ANI RESTAURACI Pokud sami nemáte farmu, nezoufejte. Je mnoho způsobů, jak hostům nabídnout to nejlepší z Vašeho regionu. Zjistěte, kde pečou nejlepší chleba, vyrábí čerstvé mošty, kvalitní víno, originální mléčné produkty apod. Spolupracujete s venkovskými restauracemi a hospodami o kterých víte, že dobře vaří. O všech možnostech informujte své hosty, jídlo je vždy vítanou přidanou hodnotou, i když je s ním spojeno plno starostí.SNÍDANĚ Podávání snídaní je velmi vyhledávanou službou k ubytování. Pokud to není ve Vašich možnostech, nabídněte svým hostům možnost nákupu do ledničky nebo najděte jiný způsob, jak jim zpříjemnit první ráno u Vás. V případě, že máte kapacitu ubytování max. 10 lůžek (včetně přistýlek), můžete podávat snídaně svým hostům v rámci živnosti volné „ubytovací služby“. V případě, že jsou vedle ubytovacích služeb poskytovány ubytovaným osobám i služby ve formě přípravy a prodeje pokrmů a nápojů určených k bezprostřední spotřebě, jedná se již o řemeslnou živnost „hostinská činnost“. Vám všem, kteří chcete občas uvařit pro své hosty, něco upéct na venkovskou slavnost nebo prodat přebytky ze své zahrady, doporučujeme prostudovat materiál uvedený na konci brožury „Vodítko pro výrobce a prodejce potravin vyráběných v domácnosti a prodávaných z domu“. Najdete ho, stejně jako mnoho dalších užitečných informací na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která je organizační složkou státu přímo podřízená ministerstvu zemědělství. Je orgánem státního dozoru zejména nad bezpečností, jakostí a řádným označováním potravin.Při činnostech ve stravovacích službách, zejména při přípravě a výrobě pokrmů, ale i při skladování, přepravě, rozvozu a uvádění těchto pokrmů do oběhu, je třeba dodržovat zásady správné výrobní a hygienické praxe. Podrobně jsou jednotlivá témata zpracovaná v materiálech uvedených na konci brožury. Pokud plánujete svým hostům jídlo nabízet nebo připravovat, je vždy lepší konkrétní kroky konzultovat na příslušném úřadě. V této části uvádíme výběr legislativy, která se týká pouze stravování, prodeje ze dvora a jídla obecně. • Živnostenský zákon č. 455/1991 Sb. – živnostenské oprávnění hostinská činnost, maloobchod, pekařství, cukrářství a další živnosti vztahující se ke zpracování potravin, označení provozovny. Kromě závazné evropské legislativy se problematice hygieny ve stravovacích zařízeních věnuje též související česká legislativa: • Zákon o ochraně veřejného zdraví č. 258/2000 Sb. • Zákon o potravinách a tabákových výrobcích č.110/1997 Sb. • Vyhláška o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných č. 137/2004 Sb. • Vyhláška MZ o hygienických požadavcích na výrobky určené pro styk s potravinami a pokrmy v platném znění. č. 38/2001 Sb. • Vyhláška č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody. • Zákon o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami č. 379/2005 Sb. Prodej ze dvora je mimo jiné ošetřen: • Veterinárním zákonem 166/1999 Sb. • Vyhláškou o veterinárních a hygienických požadavcích na živočišné produkty, které nejsou upraveny přímo použitelnými předpisy Evropských společenství č. 289/2007 Sb. • Vyhláškou o přizpůsobení veterinárních a hygienických požadavků pro některé potravinářské podniky, v nichž se zachází se živočišnými produkty č. 128/2009 Sb. Zájemcům o prodej ze dvora doporučujeme prostudovat materiál Jak na faremní prodej ze dvora (odkaz je uveden na konci brožury).Nejraději vyprávíme svým známým o tom, co jsme kde zajímavého, zábavného a někdy i nepříjemného zažili. Zážitkem může být (a nemusí) ubytování, návštěva bylinkové zahrady, jezdecké stáje, nákup ve faremním obchůdku nebo procházka po naučné stezce. Záleží jen na Vás, jak jednotlivé aktivity uchopíte. Všechny úspěšné zážitkové služby mají jedno společné: připravuje je a organizuje člověk, který má rád svůj obor nebo region a chce a umí se o něj podělit s dalšími lidmi.

ZÁŽITKEM (O JAKÝ USILUJEME) NENÍ TOTO: … Jste obyčejný návštěvník, nevadí vám cestovat, ani poznávat, přírodu máte vcelku rád, ale nejste vyloženě znalec rostlin. Koupíte si v rámci rodinného výletu vstupenku a jste vpuštěn do přírodní zahrady. Chodíte, koukáte, říkáte si hezký, hezký, ale po chvilce se Vám budou zdát všechny rostliny stejně zelené, začne Vám být teplo a budou vás bolet nohy. Vaše největší starost bude, aby si to člověk, který jde s Vámi, co nejrychleji prohlédl, a mohli jste odejít. Poslední, na co budete mít náladu je nákup čehokoliv, co souvisí s přírodní zahradou. Pokud je vstup zadarmo, jen se zkrátí doba, po kterou jste ochoten hledat svůj zážitek a říkat si hezký, hezký. ZÁŽITKEM (O JAKÝ USILUJEME) JE TOTO: …. Začátek je stejný, jen vstupenka je možná o něco dražší, ale sousedi o tom tak báječně vyprávěli, že to není podstatné. Hned u vchodu se Vás ujme paní, ze které bude na první pohled patrná láska k „její“ zahradě (i kdyby byla obecní). Odhadne, že nikdo z Vás není botanik, tudíž bude rostlinky oslovovat jen jejich českými jmény. Řekne Vám, proč tam je zrovna ona a proč má ráda zahradu. Uvidíte, očicháte, promnete mezi prsty heřmánek, mateřídoušku a šalvěj. I když Vám až doteď bylo jedno, jak vypadá rostlina, kterou si máčíte v horké vodě, napadne Vás, že mít bylinkovou zahradu by bylo krásné. Budete odcházet s náručí pytlíčků, svazečků, semínek, domácím medem, sirupem a možná i mýdlem.


Zážitkové služby mohou velmi pomoci Vašemu podnikání ve venkovské turistice, protože jsou návštěvníky vyhledávané a oblíbené. Mohou odlišit Vaše ubytování od stovek dalších, nastartovat prodej ze dvora, vytvořit stálý okruh věrných zákazníků a vytvořit pracovní místo pro rodinné příslušníky (studenty, seniory, maminky na mateřské dovolené). Se zážitky to ale není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Klíčoví jsou lidé, kteří zážitek druhým zprostředkovávají. Musí mít následující schopnosti, vlastnosti a dovednosti: • přátelský přístup • znalost oboru, kterého se zážitek týká • cit pro to, co je důležité druhým sdělit (aby informací nebylo ani málo ani moc) • odhad, co druhé zajímá • předvídavost a silně vyvinutý smysl pro bezpečnost


Zážitkový program, pokud ho chcete opakovat, není nikdy nahodilou aktivitou. Přístup „když někdo přijde, tak s ním někdo obejde ohrady a něco mu řekne“, bude mít za následek akorát to, že v okamžiku, kdy před Vaší farmou zastaví auto, nebude po ruce jiný průvodce než Vy sám. A Vy toho máte i bez návštěvníků až nad hlavu. Musíte přesně vědět, kde se s návštěvníky setkáte, kudy půjdete, co jim chcete ukázat a proč, jaká na ně i na Vás mohou číhat nebezpečí. Zda tuto aktivitu zvládnete zabezpečit sám, nebo budete potřebovat pomocníka. Četnost opakování zvolte tak, aby zážitkový program nenarušoval Vaší hlavní činnost a nestal se noční můrou celé Vaší rodiny. Návštěvník zážitkového programu si většinou nechce zkusit všechno, co jste pro něj připravili nebo co očekáváte, že by ho mohlo zajímat. Počítejte s tím, že návštěvníci v rámci venkovské turistiky zpravidla nedokážou odhadnout míru nebezpečí, která se za danou aktivitou může skrývat. V kukle a včelařském obleku se budou bát přiblížit ke včelím úlům a na druhou stranu se budou směle sápat bez helmy a výcviku na jezdeckého koně.


Pokud máte vše připravené, nezapomeňte na Vašich webových stránkách srozumitelně a přehledně popsat, co u Vás mohou návštěvníci zažít. Musí se snadno dozvědět, kam a kdy mají přijít, zda se musí dopředu objednat, kolik je to bude stát, co si mají přinést s sebou, jak dlouho to bude trvat a na co konkrétně se mohou těšit. Víc, než kdekoliv jinde je zapotřebí, abyste měli ošetřenou bezpečnost svou i Vašich návštěvníků. Při přípravě zážitkového programu jí mějte vždy na paměti. Lidé nemají téměř žádné zkušenosti se zacházením s hospodářskými zvířaty, pohybem po zemědělském areálu či řemeslné dílně. Nepředpokládejte, že vědí nebo že je to napadne. Než se do zážitků pustíte, najděte odpovědět na otázku, proč se jimi chcete zabývat a zhodnoťte, zda se Vám množství vynaložené energie vrátí.


Venkovské prostředí, velká zvířata, balíky slámy, dřevěné ohrady i hospodářské stroje jsou pro děti i dospělé velkým lákadlem, avšak s vysokým nebezpečím úrazu. Zodpovědnosti Vás zcela nezbaví ani informační tabule, ani podepsané prohlášení, že účastníci aktivit nesou plnou odpovědnost za své chování. Doporučujeme Vám uzavřít vhodnou pojistku, případně se poradit s právníkem, jak sebe i Vaše hosty nejlépe chránit. • Občanský zákoník č. 89/2012 Sb. – řeší mimo jiné odpovědnosti, úrazy, škody a jejich pojištění. • Problematiky zážitků se týká i Zákon o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu č. 159/1999 Sb. Pokud nabízíte ubytování a další služby (jízdu na koni, keramický kurz apod.) za souhrnnou cenu, může se jednat o zájezd a ten mohou k prodeji nabízet jen cestovní kanceláře nebo agentury. Celou problematiku podrobně řeší Příručka pro profesionální organizátory dovolených, výletů apod. akcí (odkaz uveden na konci brožury).Malebná a různorodá krajina České republiky doslova vybízí k putování v sedle. Jako provozovatelé agroturistiky můžeme nabízet služby zejména v podobě kratších vyjížděk na koni nebo jízdu kočárem či bryčkou, v zimním období na saních. Důležité je, aby jezdce na zapůjčených koních doprovázel zkušený jezdecký průvodce, který zná dobře terén, dbá na bezpečnost koní i jezdců a v případě potřeby umí poskytnout první pomoc. Koně úplných začátečníků vedeme v terénu na vodítku. Každý kůň má přitom svého vodiče. JEZDECKÉ STEZKY V ČESKÉ REPUBLICE Se zkušenými jezdci se můžeme vydat na vícedenní putování. V některých krajích České republiky jsou pro tento účel vyznačeny jezdecké stezky, většinou propojené s tzv. jezdeckými stanicemi. Jedná se o místa, která jsou schopna zajistit ubytování jezdcům a ustájení koním a vzdálenost mezi nimi by neměla překročit 20-30 km. Nejkvalitnější síť jezdeckých stezek má kraj Vysočina, kde je v současné době vyznačeno a udržováno 845 km jezdeckých stezek a jezdci a koně mají k dispozici 110 jezdeckých stanic. Jezdecké stezky jsou označeny malovaným bílým čtvercem o rozměrech 10x10 cm, uprostřed kterého je barevný kruh o průměru 6 cm. V souladu s metodikou KSČ jsou páteřní dálkové stezky označeny červenou barvou, kratší trasy modrou a zelenou barvou, odbočky a spojky mají žlutý střed. Značky se nacházejí ve výšce 180 cm nad zemí, v případě souběhu s pěšími trasami nebo cyklostezkami jsou umístěny nad ostatním značením. VÝBĚR KONĚ PRO JEZDECKOU TURISTIKU Koně pro jezdeckou turistiku by měli být v odpovídající kondici, klidní, zvyklí na pohyb v terénu a zdolávání neobvyklých překážek (mosty, podjezdy, rušné silnice, skalnatý terén, brody, blízkost dobytka na pastvinách apod.). Měli by umět klidně stát pod jezdcem (nasedání, kontrola mapy během jízdy) i při uvázání. Pro náročnější jezdecká putování by mělo být koním více jak pět roků. Každý kůň, který se účastní závodů, honebních jízd, svodů či jiných veřejných akcí, případně je převážen mezi kraji, musí být očkován proti koňské chřipce. Nepovinné, ale velmi důležité, je také očkování proti tetanu (obě vakcíny mohou být aplikovány současně).


Bez platného záznamu v průkazu koně má majitel stáje či jezdecké stanice právo vstup koní na svůj pozemek zamítnout. Mladí koně a březí klisny se očkují ještě proti herpes virům. Mladé koně vakcína chrání před poškozením dýchacích cest a plic, klisny před zmetáním plodu. Čtyřikrát do roka koně odčervíme. Podkování by nemělo být starší než 6 – 8 týdnů, ale je také důležité, aby bylo alespoň týden staré. V případě ztráty podkovy v terénu sesedneme a koně vedeme na ruce s povoleným podbřišníkem. PŘÍPRAVA NA PUTOVÁNÍ Na vícedenní putování koně připravujeme postupně. Zpočátku si na dvou či třídenní putování vezmeme s sebou doprovodné vozidlo a putujeme „nalehko“. Základem každé kondiční přípravy je dlouhá kroková práce, která vytváří v našem koni základ pro podávání vytrvalostního výkonu. Pro třídenní putování v kopcovitém terénu (denně cca 35- 45 km, kdy převažuje pohyb klusem), stačí jedno až dvouhodinová přípravná práce denně. Koně by se během přípravy neměli přehnaně zapotit. V terénu učíme koně, aby se pohybovali na povolené otěži (v kroku na „zahozené“ otěži) a velmi jemném přilnutí ve všech chodech.


Před vícedenním putováním nebo před pohybem v horském terénu s těžkým nákladem musíme koně trénovat minimálně čtyři týdny, ideálně hodinu ráno a hodinu večer. Hmotnost nákladu postupně zvyšujeme, stejně jako prodlužujeme délku vyjížděk. Největší chybou je, když koně, který stojí více dní zavřený bez pohybu ve stáji, náhle vezmeme na dlouhou a náročnou vyjížďku. To je nejlepší cesta k tomu, jak mu zničit zdraví. Pro vícedenní putování bychom si do sedlových brašen měli přibalit kapesní svítilnu, šicí potřeby, osobní hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, košili, odrazky, mapu s pouzdrem, GPS přístroj, psací potřeby a nezbytnou lékárničku jak pro jezdce, tak i pro koně. JAK SE CHOVAT NA VYJÍŽĎCE Prvního koně vyvádíme ze stáje teprve tehdy, když je i poslední kůň ze skupiny nasedlaný a připravený k jízdě. Tempo a rychlost vyjížďky vždy přizpůsobíme nejslabšímu koni a nejméně zkušenému jezdci. Vždycky začínáme krokem a krokem také končíme. Rychlost pohybu v terénu závisí také na počasí a stavu půdy. Na změnu tempa upozorňujeme signalizací rukama, na předjíždění zavoláním.


Při jízdě v zástupu udržujeme koně ve vzdálenosti jedné koňské délky za sebou, v klusu na vzdálenost tří koňských délek, ve cvalu šesti koňských délek. Při jízdě ve skupině není dovoleno křižovat dráhu jinému jezdci. Poslední jezdec veze v sedlové brašně lékárničku. Krajinou můžeme putovat v anglických nebo westernových sedlech, vhodná jsou upravená sedla kozlíková (tzv. vojenský bok), která dobře rozkládají hmotnost jezdce a díky vysoké přední rozsoše neodřou koni kohoutek. Přestože je bezpečnostní přilba povinná pouze do 18 roků stáří, v terénu je nezbytností, stejně jako boty s vhodnou podrážkou a chrániče holení. Důležité je i bavlněné (nikoliv syntetické nebo směsné) spodní prádlo a rukavice. Bičík nebo dělené otěže při westernovém ježdění jsou prodlouženou rukou jezdce. Měli bychom být ohleduplní k ostatním uživatelům stezek. Upozorníme lidi před sebou, že budeme předjíždět a zpomalíme tak, abychom je bezpečně minuli. Chodce míjíme zásadně v kroku, zvláštní opatrnost věnujeme také cyklistům. Předjíždíme zleva. Na silnicích dodržujeme pravidla silničního provozu. Na koni i s vozem jezdíme vždy po pravé straně vozovky, při špatné viditelnosti musí mít jezdci i povozy vpředu bílé, a vzadu


červené signalizační světlo. Nikdy nejezdíme po chodnících. Na kamenitých a na delších asfaltových úsecích sesedneme, zajistíme třmeny a koně vedeme na ruce. Za horka dbáme na přísun tekutin (běžně kůň vypije za den 30 až 40 litrů vody). Během odpočinku se snažíme koně umístit do stínu. V chladném období koně po dokončení jízdy vytřeme dosucha, případně zakryjeme dekou. Vodu v zimě podáváme vlažnou. Za bouřky vyhledáme úkryt v budovách, mělkých prohlubních, nebo vjedeme hlouběji do lesa. Snažíme se vyhnout okrajům lesa a nezdržovat se na nejvyšším bodě v krajině nebo v blízkosti solitérních stromů či kovových stožárů. Určité nebezpečí mohou představovat jedovaté stromy (tis, akát, plody javoru) a rostliny (např. starček, třezalka, pryskyřník), takže vždy pečlivě zkontrolujeme porost, kde koně uvážeme nebo kde ho necháváme pást. Zvýšenou pozornost věnujeme překračování elektrického kabelu, protože kůň může obdržet elektrickou ránu, podobně jako při podcházení drátů vysokého napětí. Brodění provádíme pouze v místech, kde je voda mělká, průhledná a dno pevné. Důležitý je i bezpečný přístup k vodě.


Při jízdě terénem se držíme lesních a polních cest a nevjíždíme do porostů. Pokud je stezka rozmoklá, jezdíme za sebou jejím středem a snažíme se, aby nedošlo k jejímu rozdupání koňskými kopyty. Také na frekventované stezce jezdíme raději v zástupu. Pokud je to možné, překážky (např. padlý kmen) neskáčeme, ale překračujeme nebo objíždíme. Cváláme pouze v bezpečných úsecích, úzké ohyby cesty projíždíme raději krokem. Kouření, stejně jako pití alkoholu, je na koni zakázáno. Vždy bychom měli respektovat soukromý majetek a dodržovat místní omezení a nařízení (klid pro zvěř, těžba dřeva). V lese neopouštíme lesní cesty a při napájení koní z přírodního zdroje vstupujeme pouze na bezpečné úseky, kde nehrozí poškození břehových porostů. Volně pobíhající psi na stezky nepatří. Na jezdeckých stezkách se pohybujeme na vlastní nebezpečí. Pokud se rozhodneme tábořit mimo jezdeckou stanici, měli bychom to učinit na vyhrazeném tábořišti nebo na místě, kde nám to povolil majitel pozemku. Veškeré odpadky si s sebou odvezeme a ve městech či vesnicích odstraníme koňské koblížky ze silnice.


Lidi, které potkáváme, nemusí znát koně a jejich reakce. Náš kůň může být první, kterého ostatní uživatelé stezky poznají. To, jak se zachováme, vytvoří obraz místních jezdců. Na případné dotazy odpovídáme s ochotou, jsme v té chvíli představitelem všech jezdců. Text o jezdecké turistice pro Vás připravila Ing. Simona Stejskalová.


Pokud chcete začít podnikat ve venkovské turistice, měli byste ideálně mít: Objekt, který je vhodný pro vybudování venkovského ubytování, měl by stát na pěkném a tichém místě s dostatkem volného prostoru v okolí. Povědomí o tom, co je v okolí výjimečné, zda už v domě někdo zajímavý bydlel, a pokud je nový, tak jakým duchem ho jako hostitelé naplníte. Finanční prostředky na jeho opravu, jeho přestavbu a vybavení. Schopnost podnikat v prostředí legislativy České republiky. Vyznat se v povinnostech, nařízeních, daních a mít přehled o tom, kde se zeptat, když něco nevím. Kvalitní účetní, daňového poradce a právníka.


Schopnost plánovat postup prací, co se udělá hned a co může počkat, zda se do podnikání pustit naplno, nebo s jakou další činností vše zkombinovat, co dělat, když hosté nepřijedou, co nového vymyslet, aby to zařízení neškodilo, ale prospívalo. Schopnost počítat, hospodařit, investovat i splácet úvěry. Moudrý náhled na propagaci – lidé se o Vás musí dozvědět. Když budete vědět, kým jste, co a komu nabízíte, půjde Vám to snáz. Schopnost učit se a spolupracovat. Rodinu, přátele a známé ochotné pomoci. Měli byste vědět, kdo bude uklízet a kdo dávat informace na internet, kdo se vyzná v papírech a kdo je schopný jednat na úřadech. Možná to bude všechno na Vás, ale měli byste mít alespoň jednoho člověka, který Vás v případě potřeby zastoupí.Interpretace místního dědictví je metoda, která Vám pomůže sdělovat druhým lidem věci tak, že Vás budou nejenom slyšet, ale odnesou si z poznávání a kontaktu s Vámi i hluboký zážitek. Principy interpretace můžete použít nejenom při práci průvodce (po farmě, dílně, přírodou, mlýnicí apod.), ale i při tvorbě naučných stezek, venkovských muzejních expozic, tištěných průvodců, interaktivních her, hledaček i webových stránek.

• Naplánujte si, co chcete druhým sdělit a proč. • Měli byste vědět, kdo jsou lidé, kteří Vás budou nejčastěji poslouchat nebo číst Vaše texty. • Nesnažte se říci všechno (platí jak pro mluvené, tak psané slovo). • Používejte běžný jazyk. Optimální je používat slovní zásobu, které bez potíží porozumí žák 7. třídy. Otestujte si mluvené i psané slovo na lidech, kteří nejsou odborníci a nejsou místní. • Používejte příběhy – pomáhají vytvářet osobní vztah. Návštěvníky nejvíce zajímají příběhy druhých lidí. • Používejte přirovnání. Málokdo si dokáže představit 10 metrů krychlových dřeva, hektar pastvin nebo počet včel v jednom úle. Přirovnejte tyto míry a počty k věcem, které si lidé představit umí – velikost domu, fotbalového hřiště, počet obyvatel Brna apod. • Vždy se dá vymyslet lepší způsob interpretace než velký nevzhledný plastový panel s množstvím textu, který nikdo nečte.


Produktem venkovské turistiky může být jedna služba, nabídka všeho, co je pro návštěvníky připraveno na jednom místě, ale i návštěva více takových míst v rámci celého regionu. I když to vypadá poněkud vědecky, je užitečné dívat se na služby, které chcete nebo můžete Vašim hostům nabídnout, jako na produkt venkovské turistiky. Produkt má tvar. To znamená, že ho umíte popsat, víte, z čeho se skládá, a znáte důvod, proč tam jednotlivé části jsou. Tato logika Vám umožní lépe propagovat, nabízet a prodávat všechny Vaše služby.


VENKOVSKÁ TURISTIKA A AGROTURISTIKA • Kategorizace zařízení agroturistiky, venkovské a zážitkové turistiky www.svazvta.cz UBYTOVÁNÍ: • Oficiální jednotná klasifikace ubytování v soukromí www.svazvta.cz • Oficiální jednotná klasifikace ubytovacích zařízení České republiky 2015–2020 metodika www.hotelstars.cz • Oborová příručka pro živnost ubytovací služby www.socr.cz • Ubytování jako samostatná činnost nebo nájem nemovité věci www.etrzby.cz/cs/ Ubytovani Pro účely tohoto materiálu uvádíme pouze výběr nejdůležitější legislativy, která se k jednotlivým tématům vztahuje. Vzhledem k víceleté platnosti a šíři problematiky doporučujeme si ověřit aktuálnost uvedených ustanovení a zákonných norem.JÍDLO, POTRAVINY, STRAVOVÁNÍ • Oborová příručka pro živnost hostinská činnost www.socr.cz • Zásady správné výrobní a hygienické praxe ve stravovacích službách část I. www.hygpraha.cz • Zásady správné výrobní a hygienické praxe ve stravovacích službách část II. www.hygpraha.cz • Kodex hygienických pravidel předvařené a vařené potraviny ve veřejném stravování pro CAC/RCP 39-1993 www.mzcr.cz • Vodítko pro výrobce a prodejce potravin vyráběných v domácnosti a prodávaných z domu + Příloha k vodítkům www.szpi.gov.cz PRODEJ ZE DVORA • Jak na faremní prodej ze dvora (Úhlava) www.eagri.cz ZÁŽITKY • NE x Oprávněné podnikání v cestovním ruchu (Příručka pro profesionální organizátory dovolených, výletů apod. akcí) www.mmr.cz JEZDECKÁ TURISTIKA • Občanské sdružení pro podporu jezdecké turistiky s.stejskalova@sothis.cz INTERPRETACE MÍSTNÍHO DĚDICTVÍ • Jak předkládat svět, základy dobré interpretace (Nadace Partnerství) OBECNÉ NAŘÍZENÍ NA OCHRANU OSOBNÍCH ÚDAJŮ – GDPR • Základní příručka k GDPR, Evidence ubytovaných www.uoou.cz


Svaz venkovské turistiky a agroturistiky Velký Beranov 193 588 21 Velký Beranov www.svazvta.cz