Page 8

Belki bilmek de istemiyoruz. Bilmek sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Bilmediğimiz için de sorumluluğumuz olmuyor ve hatırlamıyoruz. Hatırlamadığımız için de sorumluluğumuzun olmadığını varsayıyoruz. Ama tabii ki tarih ve tarihi sorumluluğumuz eksiksiz devam ediyor. Tarih derslerinde anlatmışlardır Estergon kalesini, Mohaç meydan muharebesini, Belgrad seferini ve tabiiki muhteşem Viyana seferlerini. Ama Estergon nerededir bilmeyiz. Mohaç meydan muharebesinde kaç asker savaşmıştır ve en önemlisi savaş ne kadar sürmüştür ve Ne kadar asker şehit olmuştur?

Purbach’da yeniçeriler nasıl şarap içip sızmışlar ve geriye kalan yeniçeri nasıl esir alınmış ve nelere maruz kalmış? Sefer ne kadar sürmüş? Nerelerde savaşılmış? Ecdad nerelere cami, medrese, köprü ve emaretleri dikmiş? Kaleler nerelerde ve neden yapılmış? Yürümek tarihi anlamak için güzel bir ulaşım aracı . Ben de sizi yürüterek bu tarihi yaşatmaya çalışacağım. Yürümek, tarihi anlamanıza yardımcı olacağı gibi, sağlığınıza da yarar sağlayacak, ayrca size yeni ve güzel dostluklar kazandıracakır.

Yürümek , sağlıklı yaşamın vazgeçilmezleri arasında. İlk 20-30 dakikadan sonra kalp atışınızın yükselmesiyle birlikte moraliniz de yükselir. Ruh halinizde güzelleşmeler olur. Stresiniz kalmaz. Stres yanınıza bile yaklaşmaz. Kalbinize iyi gelir, moraliniz düzelir, sinir sisteminize, sindirim sisteminize de iyidir.Ucuz bir spor metodudur; ayaklarınız ve ayakkabılarınız olması yeterldir. Ayakkabınızın olması da gerekmez; gerekirse ,yalınayak bile yürüyebilirsiniz.

Sultanlar yolu size tarih ve doğa bilincini sağlıklı bir şekilde verecektir. Sizin yapmanız gereken, ayakkabılarınızı giyip sırt çantanızı sırtınıza almaktır. Sırt çantanız hafif ve yüreğiniz dolu olarak yola çıkın. Siz tarihi yaşayın ve tarihte sizi yaşatsın. Tarihin yaşayan bir parçası olun. Size, yürürken yeni maceralar yaşatacak ve yeni dostluklar kurmanıza vesile olacak bir rota hazırladık.

-8-

Sultanlar Yolu Seyahatnamesi - 2009  

Sultanlar Yolu Girişimi sürdürülebilir gelişmeye öncülük eden ve kültürel mirası koruyan bir kültür turizmi güzergâhıdır. İnsiyasifin amacı,...

Sultanlar Yolu Seyahatnamesi - 2009  

Sultanlar Yolu Girişimi sürdürülebilir gelişmeye öncülük eden ve kültürel mirası koruyan bir kültür turizmi güzergâhıdır. İnsiyasifin amacı,...

Advertisement