Page 1

49 KONSOLOSLUK ÇALIŞANI KURTARILDI Irak’ta bir süredir alıkonulan Musul Başkonsolosu, ailesi ve Başkonsoloslukta bulunan kişiler yapılan başarılı bir operasyonla kurtarıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir süredir alıkonulan Musul konsolosluk görevlilerinin kurtarıldığı sabah gazetecilere ilk açıklamasını yaptı. Konsolosluk çalışanlarının sabaha karşı Türkiye’ye getirildiğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı” dedi.

Sultanbeyli

078

www.sultanbeyli.bel.tr

15 Eylül 2014

İlk Ders Zilini

048

Başkan Keskin Çaldı Belediye Başkanları Sultanbeyli’de Buluştu

Yaz tatili bitti, yaklaşık 16 milyon 400 bin öğrenci için ders zili çaldı. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin Kaptan-ı Derya İlk ve Ortaokulu’nda öğrencilerin ve öğretmenlerin heyecanına ortak oldu. 068

Anadolu Yakası belediye başkanları Eylül ayı toplantısı, Sultanbeyli’de gerçekleştirildi.

Belediyespor Deplasmanda Güldü

118

Bölgesel Amatör Lig 9. grupta mücadele eden Sultanbeyli Belediyespor, deplasmanda karşılaştığı İnegöl Gençler Gücü’nü 2-1 mağlup etti.

028 Kurumsal Hafıza Elektronik Ortamda

Sultanbeyli Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Bilgi ve Teknoloji Odaklı Kurumsal Kapasite Geliştirme ve Yerel Kalkınma Projesi kapsamında belediye, modern bir kurum arşivine kavuşuyor.

8

İlk ve orta dereceli okullar için yaz tatili sona erdi. Günler öncesinden hazırlıklarını tamamlayan yaklaşık 16 milyon 400 bin öğrenci okulların yolunu tuttu. Yeni eğitim yılı şiirlerle, öğrencilere verilen hediyeler ve çiçeklerle coşku içeresinde başladı. Sultanbeyli genelindeki tüm okullarda, arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın heyecanını yaşayan öğrenciler için, Kaptan-ı Derya İlk ve Ortaokulu’nda İlköğretim Haftası kutlamaları vardı. Şiirlerin ve halkoyunlarının sergilendiği kutlamalarda eğlenceli anlar yaşandı.

“İLÇEMIZE YENI EĞITIM YUVALARI KAZANDIRIYORUZ” Açılış programında öğrencilerin heyecanına ortak olan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, bugün hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin yeni bir başlangıç yaptığını söyledi. Yeni başlangıçların her zaman heyecanlı olduğunu ifade eden Başkan Keskin, “En güzel heyecanı da okula bir hafta önce başlayan birinci sınıf ve anaokulu öğrencilerimiz yaşıyor. Yeni arkadaşlarına ve öğretmenlerine alışmaya çalışıyorlar. Umarım tüm yılı bu heyecanla geçirirsiniz” şeklinde konuştu.

038

Akşemsettin Parkı

Hayırlı Olsun Sultanbeyli Belediyesi yaptığı çalışmalarla ilçe sakinlerine yeni yaşam alanları oluşturuyor. Bu kapsamda çalışmaları kısa süre önce bitirilen Akşemsettin Parkı, yapılan törenle hizmete açıldı.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 KUTLAMA KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Başkan Keskin

Zabıta Personeliyle Buluştu Yeni iPhone’dan

Satış Rekoru

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Zabıta Teşkilatı’nın 188. kuruluş yılı dolayısıyla Zabıta personeliyle bir araya geldi.

Apple’ın yeni akıllı telefon modelleri iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, üç günde 10 milyon adet satarak rekor kırdı. Alışılmış iPhone modellerine oranla daha geniş ekrana sahip olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, piyasaya sürüldü. ABD merkezli Apple’ın satışa sunduğu yeni nesil akıllı telefonlar iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, 3 günde 10 milyon adet sattı ve kendi satış rekorunu kırdı. Apple, geçen sene piyasaya sürdüğü iPhone 5s ve 5c aynı süre içerisinde 9 milyon adet satmıştı. Şirket, 12 Eylül’de iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için ön sipariş kabul etmeye başladıktan 24 saat sonra 4 milyon adet ön sipariş almış ve bu alanda başka bir rekorun sahibi olmuştu. Şirketin bir önceki akıllı telefon modellerinden iPhone 5 ilk 24 saatte sadece 2 milyon ön sipariş almıştı.

8 6 Liraya 400 Kilometre

İstanbul Üniversitesi ekibi tarafından hazırlanan elektrikli araç Antalya’da tanıtıldı. Araç, 6 liraya 400 kilometre yol kat edebiliyor. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Yerel Elektrikli Araba ekibi tarafından hazırlanan 4 saatlik şarj ile 500 kilometre yol kat edebilen “T-1” adlı elektrikli araç, Antalya’da tanıtıldı. “İstanbul Üniversitesi Elektrikli Binek Otomobil Projesi” kapsamında öğrenci ve akademisyenlerden oluşan 24 kişilik ekiple hazırlanan araç, Cumhuriyet Meydanı’na getirildi. Meydana giriş olmaması nedeniyle ekip tarafından elle kaldırılıp, kaldırıma konulan araç, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. İÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Engin Topaloğlu, yaptığı açıklamada, 2 yıl önce planladıkları projeyi yaklaşık 3,5 aylık sürede üretim aşamasını tamamladıklarını söyledi.

1826’dan bugüne hizmet veren köklü kuruluşlardan Zabıta Teşkilatı, bu yıl 188. yaşını kutladı. Her yıl Eylül ayının ilk haftasında gerçekleştirilen Zabıta Haftası, bu yıl da Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in katıldığı programla kutlandı. Zabıta Teşkilatı’nın 188. yılı dolayısıyla yapılan programda konuşan Sultanbeyli Zabıta Müdürü Salih Nur, her açıdan gelişen Sultanbeyli’nin bu gelişim sürecine Zabıta Müdürlüğü olarak maksimum katkıyı sunmaya gayret ettiklerini belirterek, her geçen gün hizmet kalitesini arttıran ve personel yapısını sürekli dinamik tutan bir anlayış ile günün 24 saati çalıştıklarını ifade etti. Zabıta Haftası programına katılan Başkan Keskin, yaptığı konuşmada, “İlçemiz kalkınırken, sizlerin çaba ve özverili çalışmasıyla huzur ve güven ilçesi halini alıyor. Sultanbeyli her geçen gün daha iyi noktalara geliyor. İlçemizin kalkınmasında ve gelişmesinde Sultanbeyli Belediyesi’nin her bir çalışanının emeği var. Belediyemizin en zor görevlerinden birini yapan zabıta ekiplerimiz, gece gündüz demeden günün 24 saati görev yapıyor, daha huzurlu, düzenli ve sağlıklı

bir Sultanbeyli için çalışıyor, halk sağlığının ve huzurunun korunmasında etkin rol oynuyor. Yaptığımız denetimlerle halkımızın her konuda güvenliğine katkı sunuyoruz. Zabıta personelimiz ilçemizde sürekli kontrol ve denetim vazifesini yerine getiriyor. Sizler belediyemizin vatandaşla sürekli iç içe olan birimisiniz. Zabıta personelimiz belediyemizin aynası gibi. Bunun bilincinde olduğunuzu biliyorum. Ben tekrar tüm Zabıta personelimizin Zabıta Haftası’nı kutluyorum, görevlerinizde başarılar diliyorum.” dedi. Konuşmaların ardından Zabıta personelinin en tecrübelisine ve en gencine çiçek takdim eden Keskin, “büyüklerinizden aldığınız iş ahlakı ve edindiğiniz tecrübe ile daha başarılı olacağınıza inanıyorum” dedi.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

HİZMET 03

Akşemsettin Parkı Hayırlı Olsun Akşemsettin Parkı yapılan açılışla vatandaşların kullanımına sunuldu. Çocuklar açılışta doyasıya eğlendi.

8

Sultanbeyli Belediyesi yaptığı çalışmalarla ilçe sakinlerine yeni yaşam alanları oluşturuyor. Bu kapsamda çalışmaları kısa süre önce bitirilen Akşemsettin Parkı, yapılan törenle hizmete açıldı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sultanbeyli’ye hizmet etmeye devam ettiklerini ifade ederek, “Bizler sizlerden aldığımız destekle geçtiğimiz dönemde yaptığımız yatırımlardan daha fazlasını bu dönemde ilçemize yapmayı amaçlıyoruz. İlçemize mahallemize yaptığımız yatırımları sürdüreceğiz. Yeni parkımızı mahalle sakinlerimize ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan ediyoruz” dedi. Açılış programına katılan AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç’te, “Bugün belediyemizin yaptığı güzel bir parkın açılışındayız. Sizlere bize verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum. Verdiğiniz destekler sizlere yatırım olarak geri dönüyor. Sultanbeylimiz gelişiyor” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Başkan Keskin, yeni parkı çocuklarla birlikte hizmete açtı. Başkan Keskin açılışın ardından bir süre çocuklar ve vatandaşlarla sohbet etti.

Kurumsal Hafıza Elektronik Ortamda Sultanbeyli Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Bilgi ve Teknoloji Odaklı Kurumsal Kapasite Geliştirme ve Yerel Kalkınma Projesi kapsamında belediye, modern bir kurum arşivine kavuşuyor.

8

Proje ile yaklaşık 200 bin dosya tasnif edilip, 3 milyon doküman Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) standartlarına uygun olarak taranarak elektronik ortama aktarılıyor. Arşivin elektronik ortama aktarılmasıyla ilçe sakinlerine sunulan hizmetinde kalitesi artmış olacak. Müdürlüklerin yoğun iş temposuna cevap verecek, arşiv bilgilerine kolayca ulaşmasını sağlayacak

projede sona yaklaşılıyor. Bu çalışmanın ardından vatandaşların bütün dosyalarına ulaşmak daha kolay olacak. Bu da işlemlerin hızlanmasına katkı sağlayacak. Düzenli ve dijital bir arşiv sistemi oluşturulurken, dosyadaki evrak yıpranması ile gereksiz evrak saklanmasının da engellendiği proje ile ilgili müdürlüklere gelen taleplerin kısa sürede çözüme kavuşturulması sağlanacak.


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

04 02 DEĞERLENDİRME KÜLTÜR

Belediye Başkanları Sultanbeyli’de Buluştu Anadolu Yakası belediye başkanları Eylül ayı toplantısı, Sultanbeyli’de gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in ev sahipliğinde yapılan toplantıda, başkanlar gündemi değerlendirdi.

8

Belediyeler arasında; uygulamada birliktelik, koordinasyon, yardımlaşma, diyalog, uluslararası kurumlarla amaçları doğrultusunda işbirliği ve bilgi alışverişinin sağlanması amacıyla 14 yıldır gerçekleştirilen toplantıların bu ayki ev sahibi Sultanbeyli oldu. Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen toplantıya Ak Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Selim Temurci, Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Öztunç, Sultanbeyli İlçe Başkan yardımcısı Bilal Turan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin ve Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı katıldı. Belediye başkanları, gündemi, yerel yönetim alanındaki yeni gelişmeleri masaya yatırdı. Başkanlar belediyelerin sorun ve taleplerine ortak bir akılla çözüm yolları aradı.

TRSM’de Sertifika Sevinci Sultanbeyli Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde (TRSM) sertifika sevinci yaşandı. Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü merkezde tedavi olan hastaların sevincine ortak oldu.

8

Sultanbeyli Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hastaları, eğitim alarak tedavi oluyor. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak İçişleri Bakanlığı ve Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği tarafından hayata geçirilen “Elimi Tutar Mısın” projesi Anadolu Yakası’nda Beylerbeyi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Sultanbeyli Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde uygulandı. TRSM’de düzenlenen sertifika törenine katılan Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü, sertifika almaya hak kazanan hastaları tebrik ederek onların sevincine ortak oldu. Sertifika töreninden sonra merkez hakkında yetkililerden bilgiler alan Söğütçü daha sonra hastalarla sohbet etti. Sertifika töreninden sonra projeyle ilgili bilgi veren proje koordinatörü Mehtap Arslan Delice, “Elimi Tutar Mısın bir sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleşti. Proje kapsamında şizofreni hastalarına ve yakınlarına psiko eğitim modülüyle hastalığın ne olduğunu,

nasıl tedavi edilebileceğini ve seyrinin ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Çok geniş kapsamlı bir grup terapisi uyguladık. İlk önce buradaki çalışan arkadaşlarımıza bu eğitimi verdik ve onların hastalara ve yakınlarına öğretmesini sağladık. Eğitim Beylerbeyi

ve Sultanbeyli’de yapıldı” dedi. Proje eğitiminin 14 hafta sürdüğünü kaydeden Delice, “Proje kapsamında verilen eğitim formel bir eğitim değildi. Hastalar direkt olarak eğitimin içinde yer aldı. Haftada 3 saat olarak yapıldı” ifadelerine yer verdi.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

06 02 EĞİTİM KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

İlk Ders Zilini Başkan Keskin Çaldı

Yaz tatili bitti, yaklaşık 16 milyon 400 bin öğrenci için ders zili çaldı. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin Kaptan-ı Derya İlk ve Ortaokulu’nda öğrencilerin ve öğretmenlerin heyecanına ortak oldu.

8

İlk ve orta dereceli okullar için yaz tatili sona erdi. Günler öncesinden hazırlıklarını tamamlayan yaklaşık 16 milyon 400 bin öğrenci okulların yolunu tuttu. Yeni eğitim yılı şiirlerle, öğrencilere verilen hediyeler ve çiçeklerle coşku içeresinde başladı. Sultanbeyli genelindeki tüm okullarda, arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın heyecanını yaşayan öğrenciler için, Kaptan-ı Derya İlk ve Ortaokulu’nda İlköğretim Haftası kutlamaları vardı. Şiirlerin ve halkoyunlarının sergilendiği kutlamalarda eğlenceli anlar yaşandı. Eğitim dönemi açılış programında konuşan okul müdürü Çelebi Ulutaş, yeni eğitim yılına başlarken coşku ve heyecan içinde olduğunu belirtti. Okulun eğitim ve öğretim yuvası olduğuna dikkat çeken Ulutaş, “Hepimizin görevi sizleri vatana millete yararlı bir kişi olarak yetiştirmektir. Okul bizim en aziz yuvamızdır. Burası sevginin bilginin hoşgörünün yeridir” ifadelerini kullandı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar’da her şeyin başlangıcının eğitim olduğunu söyleyerek, “Geleceği daha güzel kılmanın yolu eğitim geçiyor” dedi. Çağlar, ilçedeki okulların durumları hakkında da bilgi verdi.

gerekli adımları titizlikle attıklarının altını çizen Başkan Keskin, “Burada asıl görev velilerimize düşüyor. Hep birlikte el ele vererek gençlerimizi bu zehirden korumalıyız” ifadelerini kullandı.

“İLÇEMIZE YENI EĞITIM YUVALARI KAZANDIRIYORUZ” Açılış programında öğrencilerin heyecanına ortak olan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, bugün hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin yeni bir başlangıç yaptığını söyledi. Yeni başlangıçların her zaman heyecanlı olduğunu ifade eden Başkan Keskin, “En güzel heyecanı da okula bir hafta önce başlayan birinci sınıf ve anaokulu öğrencilerimiz yaşıyor. Yeni arkadaşlarına ve öğretmenlerine alışmaya çalışıyorlar. Umarım tüm yılı bu heyecanla geçirirsiniz” şeklinde konuştu. Sultanbeyli’de eğitim yatırımlarının el birliğiyle devam ettiğinin altını çizen Başkan Keskin, “Bugün ilçemizde

7 yeni eğitim yuvası öğrencilerini karşılıyor. İki yeni okulumuzu da yakında hizmete sokacağız. İlçemize yeni okullar kazandırmaya devam edeceğiz. Okullarımızın yanında siz değerli gençlerimizin kişisel gelişimlerine katkı sunmak için gençlik merkezleri inşa ediyoruz. Şu anda üç

gençlik merkezimiz hizmet veriyor. Bu sayıyı inşallah çok yakında daha da artıracağız” diyerek öğrencilere müjde verdi. Ayrıca Başkan Keskin gençleri ve velileri madde bağımlılığı konusunda da uyardı. Sultanbeyli Belediyesi olarak gençlerin madde bağımlılığından korunması için

Başkan Keskin’den sonra konuşan İlçe Kaymakamı İbrahim Özefe, “Her yeni başlangıç heyecanlıdır. Eğitim, gerek veli olarak, gerek öğrenciler olarak toplumun tüm kesimleri olarak çok şey yüklediğimiz bir müessesedir. Medeniyetler okullarla, eğitim kadrolarıyla yükselir” dedi. Konuşmasında madde bağımlılığı konusuna da değinen Özefe, öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin yeni eğitim yılını kutlayarak sözlerini noktaladı. Açılış programında öğrenciler halkoyunları gösterileri yaptı. Protokol üyeleri öğrenciler için ilk ders zilini çaldı, ardından bir sınıfa girerek öğrencilerle birlikte kısa süre ders dinlediler.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

GÜNDEM 07

49 Konsolosluk Çalışanı Kurtarıldı Irak’ta bir süredir alıkonulan Musul Başkonsolosu, ailesi ve Başkonsoloslukta bulunan kişiler yapılan başarılı bir operasyonla kurtarıldı.

8

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir süredir alıkonulan Musul konsolosluk görevlilerinin kurtarıldığı sabah gazetecilere ilk açıklamasını yaptı. Konsolosluk çalışanlarının sabaha karşı Türkiye’ye getirildiğini ifade eden Başbakan Davutoğlu“Sabaha karşı saat yarım sularında ilk temaslarımız yoğunlaştı ve sabah 05.00’de de ülkemize geldiler. Gece boyu yakından takip ettik gelişmeleri. Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı” dedi. Davutoğlu, Bakü’de konakladığı otelde Türkiye saati ile saat 06.10’da yaptığı açıklamaya, “Aziz milletim, değerli vatandaşlarım, uzun bir süredir milletçe beklemekte olunan mutlu bir haberi sizlerle paylaşmak üzere sabahın erken saatlerinde huzurunuzdayım” diyerek başladı. Türkiye’nin Musul Başkonsolosu ve 48 Türk vatandaşının 3 ayı aşkın bir süredir Musul’da rehin tutulduklarını anımsatan Davutoğlu, “Günlerdir, haftalardır süren yoğun çalışmalar neticesinde bu gece sabaha karşı vatandaşlarımızı aldık ve ülkemize getirdik. Bu haftalardır hepimizin uykusunu kaçıran, kaygılara sevk eden ama en çok da ailelerimizi üzen bu gelişmelerden sonra bu mutlu haberi paylaşmaktan büyük bir onur duyuyorum. Ben herşeyden önce bu zorlu süreç içinde bir taraftan acıyı yüreğinde tutup vakur bir şekilde bekleyen ailelerimize, diğer taraftan da bu bekleyişi saygıyla karşılayan ve büyük bir sorumluluk içinde hareket eden, vakur, vakar içinde hareket eden bütün toplum kesimlerimize teşekkürü bir borç biliyorum. Güçlü, derin kültüre sahip milletler zor zamanlardaki dayanışmalarıyla imtihan edilirler ve bu imtihanları geçtikçe güçlenirler, olgunlaşırlar milletimiz asırlar boyu birçok sınavdan geçmiştir” dedi. Konsolosluk çalışlarının aileleriyle

buluşmaları duygusal anların yaşanmasına sebep oldu. 49 konsolosluk çalışanının serbest kalmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yazılı açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı açıklamasında şunlara değindi: “Irak’ta bir süredir alıkonulan Musul Başkonsolosumuz, ailesi ve Başkonsolosluğumuzda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yapılan başarılı bir operasyonla kurtarılmıştır. Öncelikle, uzun süredir özgürlüklerinden mahrum kalmış olan Başkonsolosumuz ve

ailesine, çalışma arkadaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm aziz vatandaşlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, milletimizin gözü aydın diyorum. Önceden planlanmış, tüm detayları hesap edilmiş, tam bir gizlilik içinde bugün gece boyu devam ederek, sabaha karşı başarıyla tamamlanan bu operasyondan dolayı, Sayın Başbakan ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Milli İstihbarat Teşkilatımız, alıkonulma hadisesinin başlamasından bugüne kadar meseleyi çok hassas şekilde sabırla, özveriyle takip etmiş; nihayetinde

başarılı bir kurtarma operasyonu yapmıştır. Müsteşarımızdan sahada operasyona katılan görevlilerimize kadar Milli İstihbarat Teşkilatımızın her bir mensubuna da şahsım, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyor; bu büyük başarılarından dolayı kendilerini yürekten tebrik ediyorum. Elbette, en başından itibaren sabırla ve metanetle bekleyen Musul Başkonsolosluğu personelimiz ve aileleri en büyük teşekkürü hakediyorlar” şeklinde duygularını paylaştı.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

08 02 HIZMET KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Kurban Pazarında Sınırsız Hizmet

Sultanbeyli Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi oluşturduğu kurban satış alanında hem satıcılara hem de alıcılara sınırsız hizmet sunuyor.

8

Sultanbeyli Belediyesi, yine örnek bir kurban satış ve kesim alanı ile halka hizmet ediyor. Geçtiğimiz yıllarda başlayan uygulama halkın ve kurban alanına gelen herkesin beğenisini topluyor. Kurban alanında hem satış yapanlar için hem de kurban alacak vatandaşlar için her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülerek dizayn edildi. İçerisinde internet kafeden kuaföre, mescidden irtibat bürolarına, duşa kabinlerden yemek ve çay salonuna varana kadar her şeyin mevcut olduğu alanda, vatandaşlar ve kurban satıcılarının ihtiyaçlarına cevap veriliyor. Birçok çadırın yer aldığı alanda, sağlıklı ve hijyenik hizmet sunulması amacıyla, veteriner hekim ve belediye zabıta ekipleri de denetimlerini yapıyor. İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü irtibat noktasının da bulunduğu alanda, güvenlik için polis noktası, vatandaşlar kurbanlarını rahatlıkla kesebilmeleri için kurban kesim ünitesinden bu bayramda yararlanma imkanına sahip olacaklar. Modern araçlarla donatılan kurban kesim ünitesi’nde kurbanlıklar rahatça kesilerek parçalara ayrılıyor. Sultanbeyli Belediyesi kurban alanında satış yapacak olan kurbanlık sahiplerine malzeme desteği de yapıyor. Bir çantada verilen malzemeler arasında eldiven, tulum çizme, ajanda, el feneri ve acil durumlarda kullanılmak üzere yara bandı bulunuyor. Kurban Alanına Ücretsiz Servis Sultanbeyli Belediyesi kurban alanına vatandaşların rahat ulaşım sağlayabilmesi için ücretsiz servis hizmeti veriyor. Kent meydanında bulunan zabıta karakolu önünden sabah 10’da başlayan servis akşam 17.00’a kadar her saat başında kalkıyor. KURBAN SATICILARI ALANDAN MEMNUN Alanda kurban satışı yapan Yadigar Dumanlı, “Sultanbeyli kurban alanına 13 yıldır geliyorum. Toplamda 18 kurbanlığım bulunuyor. Şimdiye kadar birçoğunu sattım. Kurban alanı iyi oluşturulmuş ihtiyaçlarımızın hepsi göz önüne alınarak kurulmuş” dedi. Bir diğer kurban satıcısı Mecit Balkıs’da kurban alırken vatandaşların dikkatli olmasını istiyor. Balkıs, “Kurbanın hasta olmaması gerekir. Hasta olup olmadığını tüylerine bakarak anlayabiliriz. Kurbanın dişleri tam olmalı ve gebe olmamalı” ifadelerini kullandı.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

KENT KONSEYİ 09

Kent Konseyi Kültür-Sanat Çalışmalarını Değerlendirdi Sultanbeyli Kent Konseyi 2014 yılının 2. toplantısında Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün çalışmalarını değerlendirdi.

8

Sultanbeyli için önemli konuları gündemine taşıyan Kent Konseyi, 2014 yılının 2. toplantısında Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün faaliyetlerini masaya yatırdı. Konseyin açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Reşat Atalar, kent konseyinin öneminden bahsetti. Konseyin kent vizyonunda önemli olduğunu vurgulayan Atalar, “Konseylerin kentin ve kentlinin hak ve hukukunun korunması, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, kente duyulan aidiyet duygusunun pekiştirilmesi ve yerel yönetişim dinamiklerinin hayata geçirilmesi gibi hedefleri vardır. Bu hedefler aynı zamanda kent konseyinin varoluş nedenidir” dedi. Kent konseyinin amacını “Kentteki hayat kalitesini en üst düzeye taşıyacak çalışmaları hayata geçirmek ve insan odaklı kalkınmaya katkıda bulunmak” olarak özetleyen Atalar, “Sultanbeyli, artık İstanbul’un bir paçasıdır. Hızlı bir şekilde kentleşme sürecini sürdürmektedir. Sultanbeyli’de yaşamak giderek vatandaşlarımızın tercihleri arasına girmektedir” ifadelerini kullandı. Atalar’ın konuşmasının ardından Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Görgün Özcan, konsey gündeminin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar olduğunu açıkladı. Ardından Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yavuz Kurt, faaliyetler hakkında detaylı bir sunum yaptı. Sultanbeyli Belediyesinin kültür çalışmalarına önem verdiğini ifade eden Kurt, sayılarla ve tablolarla faaliyetlerden yararlanan vatandaş oranlarını açıkladı ve önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar hakkında yol haritasını ortaya koydu. “KLASIK BELEDIYECILIK ANLAYIŞININ DIŞINA ÇIKIYORUZ” Kent Konseyi toplantısında konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, kültürün bir toplumun olmazsa olmazlarında olduğunu söyledi. Kültürün insanların sevincini, acılarını, türkülerini, ağıtlarını, amaçlarını, ideallerini içine aldığını kaydeden Başkan Keskin, “Kültür sosyal yaşamda gelenek görenek, örf ve adetler olarak karşımıza çıkar. Kısacası insan yaşamının tümünü

içine alan değerler bütünüdür. Tarihten beri bizi biz yapan tüm değerlerimizi gelecek nesillere en güzel şekilde ulaştırmak bize düşen bir sorumluluktur. Osmanlıyı Mimar Sinan’sız, Akşemsettin’siz, Dede Efendi’siz düşünebilir miyiz” şeklinde konuştu. Sultanbeyli Belediyesinin klasik belediyecilik anlayışının dışında kültürel ve sosyal belediyecilik yaklaşımıyla hareket ettiğinin altını çizen Başkan Keskin, “Belediyecilik denildiğinde akla ilk gelen genelde yol yapmak, park

yapmak, çevre düzenlemesi, alt yapı çalışmaları gibi faaliyetler olur; ama biz bu faaliyetlerin yanı sıra Sultanbeyli’deki hemşerilerimizin sosyal yönünü de ihmal etmiyoruz. Hizmet götürdüğümüz insanların maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarını ele alarak projelerimizi hayata geçiriyoruz. İnsanı yaşat ki; devlet yaşasın sözünü kendimize rehber edindik. İnsanı odağımıza aldık. Maddi gelişmişlikle birlikte kültürüne, tarihine, kendi değerlerine sahip bir toplum düşünerek çalışmalarımızı planlıyoruz” dedi.

“KÜLTÜRÜMÜZ KIMLIĞIMIZDIR” Kültür ve sanat ile ilgili her toplantıda ‘’kültürümüz kimliğimizdir” vurgusu yaptıklarını belirten Başkan Keskin, “Bu yolda ilerlerken öz benliğimizi, kendi kimliğimizi yansıtan değerlerimizi gelecek nesillere ulaştırma azmiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Mevlana’nın hoşgörüsüyle, Yunus’un insan sevgisiyle, Hacı Bektaş-ı Veli’nin samimiyetiyle, tüm halkımıza bu hizmetlerimizi götürüyoruz. Milletimizi Selçuklular kadar aziz, Osmanlılar kadar muhteşem bir medeniyet ruhuyla buluşturmaya çalışıyoruz. Geçmişinden kopmadan, geleceğe umutla bakan nesiller önceliğimizdir” şeklinde konuştu. Konsey toplantısında üyelerde söz alarak gündem içi ve gündem dışı fikirlerini paylaştı.


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

02 10 MAHALLELERIMIZ KÜLTÜR

Turgut Reis Mahallesi Gelişiyor Mahallelerimiz bölümünde bu sayımızda Turgut Reis Mahallesi’ne yer veriyoruz. İki dönemdir mahallede muhtarlık yapan Hüseyin Çetin, “Mahallemizde geçtiğimiz dönemde güzel çalışmalar yapıldı. Bu dönemde geri kalan eksiklerimizi belediyemizin desteğiyle tamamlamaya çalışacağız” dedi.

8

Her sayımızda bir mahallemizi tanıttığımız mahalleler bölümümüzde bu sayıda Turgut Reis Mahallesi’ni tanıtıyoruz. Yaklaşık 20 yıldır mahallede ikamet eden ve iki dönemdir mahallede muhtarlık yapan Hüseyin Çetin, Turgut Reis Mahallesi’nin belediyenin desteğiyle geliştiğini söylüyor. Mahallede geçtiğimiz dönemde büyük çaplı çalışmalara imza atıldığını kaydeden Muhtar Çetin, “Biz belediyemizle diğer kurumlarımızla vatandaşımızın iletişimini sağlıyoruz. Bir nevi elçi görevindeyiz. Geçtiğimiz dönemde mahallemizde belediyemiz tarafından büyük çalışmalara imza atıldı, park ve okul yapıldı. Böylece en büyük eksiklerimizi giderdik” dedi. Mahallenin altyapı eksiğinin bulunmadığını ifade eden Çetin, “Bu dönemde de güzel çalışmalara imza atmak için çalışacağız. Şu sıralarda Fatih Bulvarı üzerinde mükemmel bir prestij cadde çalışması var. Yapılan tüm hizmetler hem ilçemize hem de mahallemize değer katıyor. Asfalt konusunda bir sıkıntımız bulunmuyor. Kaldırım eksiklerimizde büyük oranda giderildi. Bundan sonraki aşamada mahallemize bir gençlik merkezi yapılması için çalışmalarımızı hızlandıracağız. Belediyemizin desteğiyle mahallemizin eksiklerini tamamlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sultanbeyli YIL: 1 SAYI: 21/ 15 EYLÜL 2014 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Ayhan Koç Danışma Kurulu Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar

Sorumlu Yazı işleri Müdürü Birol Alpat

Tasarım Ömer Aydın / Giray Arslan

Editör Hamdi Çakır

Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SPOR 11

Belediyespor Deplasmanda Güldü Bölgesel Amatör Lig 9. grupta mücadele eden Sultanbeyli Belediyespor, deplasmanda karşılaştığı İnegöl Gençler Gücü’nü 2-1 mağlup etti.

Periler çeyrek finalde! Potanın Perileri kazanmaya devam ediyor. FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda Kanada ile karşılaşan Milliler, Sanders’ın önderliğinde rakibini 55-44 yenerek 2’de 2 yaptı ve grup lideri olarak doğrudan çeyrek finale yükseldi. Ev sahipliği yaptığımız FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nın ikinci gününde Potanın Perileri, Kanada ile karşı karşıya geldi. İki takımın da skor üretmekte zorlandığı karşılaşmayı Potanın Perileri, Sanders’in önderliğinde son çeyrekteki etkili oyunuyla 55-44 kazanarak 2’de 2 yaptı. Bu galibiyetle grup liderliğini garantileyen Milliler, doğrudan çeyrek final vizesi aldı. KANADA: 44 - TÜRKİYE: 55 Salon: Ankara Hakemler: Roberto Chiari (İtalya), Toni Caldwell (Avustralya), Roberto Oliveros (Venezuela) Kanada: Nurse, Thorburn 5, Gaucher 9, Ayim 6, Tatham 4, Langlois 5, Murphy, Katherine Plouffe 9, Pilypaitis, Michelle Plouffe, Fields 6, Boogaard Türkiye: Birsel Vardarlı 7, Işıl Alben 6, Nevriye Yılmaz 13, Sanders 18, Şaziye İvegin, Bahar Çağlar, Esmeral Tunçluer 3, Tuğçe Canıtez, Tuğba Palazoğlu 8, Cansu Köksal 1. periyot: 17-17 Devre: 22-24 3. periyot: 31-31

8

Sultanbeyli Belediyespor deplasmanda İnegöl Gençler Gücü’nü 2-1 yendi ve puanını 4’e çıkardı. İki takımda maça istekli başladı. 20. dakikadan sonra istediği futbolu oyuna yansıtan Belediyespor, ilk yarı maçı oldukça üstün götürdü. Belediyespor, oynadığı güzel

futbola rağmen ilk yarıda gol bulamadı. İkinci yarıya daha istekli başlayan Belediyespor maçın 70. dakikasında Şakir Bozlar’ın golüyle öne geçti. Golden sonra savunmaya daha ağırlık veren Belediyespor, 77.dakikada rakibin golüne engel olamadı. Maçın son anları büyük bir çekişmeye sahne

oldu. Bitime az bir zaman kala

on kişi kalan rakibine karşı daha üstün oynayan Belediyespor, Halim Kurtuluş’un golüyle

maçı 2-1 kazandı. Bu galibiyetin

ardından Belediyespor puanını 4’e çıkardı.

Bu Gençler Sahada Bile Kitap Okuyor Sultanbeyli Belediyespor futbolcularını her yönüyle geliştiriyor. Takım yetkilileri futbolculara sahada kitap okutuyor.

8

Belediyespor futbolcularının gelişimi için çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz sezon başlatılan sahada kitap okuma etkinliği bu sezonda devam ettiriliyor. Sezonun açılmasıyla birlikte U14 takımının genç futbolcuları, sahada Yavuz Bahadıroğlu’nun Malazgirt’te Bir Cuma Sabahı adlı tarihi romanı okudu. Yaklaşık yarım saat antrenman öncesinde gerçekleşen bu etkinlik gençleri kitap okumaya sevk ediyor.


Sultanbeyli Haber Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 15 Eylül 2014 Sayısı

Sultanbeyli Haber Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 15 Eylül 2014 Sayısı

Advertisement