Page 1

Başkan Keskin Yerel Gündemde Sultanbeyli’yi Anlattı Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, özel bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında ilçede devam eden çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, geçtiğimiz günlerde TV360 televizyonunda yerel gündem programının canlı yayın konuğu oldu. İmardan mülkiyete, metro hatlarından teleferik projesine, eğitim kampüslerinden üniversite projesine varana kadar çok sayıda çalışmayı değerlendiren Başkan Keskin, önemli açıklamalarda bulundu.

Sultanbeyli

04 8 048

www.sultanbeyli.bel.tr

01 Ekim 2014

Kültür Platformuna

Muhteşem Açılış 098 Çıkarcılar Mülkiyet Meselesinden Nemalanmaya Çalışıyor

Sultanbeyli Belediyesi kültür etkinliklerini kapsayan kültür platformunu muhteşem bir programla açtı.

068

Mahallelerimizi ve muhtarlarımızı tanıttığımız bölümümüzde bu sayımızda Mecidiye Mahalle Muhtarı Cemil Ak düşüncelerini bizlerle paylaştı.

108 Sultanbeyli’nin Projeleri İtalya’da Tanıtıldı Sultanbeyli Belediyesi’nin hibelerden yararlandığı projeler İtalya’da yapılan bir toplantıda tanıtıldı.

İSKİ Hizmet Binası

Tamamlanmak Üzere Arsası Sultanbeyli Belediyesi tarafından tahsis edilen İSKİ hizmet binasının yapımı tamamlanmak üzere. Çalışmaların hızla devam ettiği bina, ilerleyen günlerde hizmete sunulmaya çalışılıyor.

8 Sultanbeyli’de Bayram Sevinci

88 1108

Adil Mahallesi sınırları içerisinde bulunan İSKİ hizmet binasının yapımı hızla devam ediyor. Bittiğinde Sultanbeyli bir kamu binasına daha kavuşmuş olacak.

028


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 HIZMET KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

İSKİ Hizmet Binası Tamamlanmak Üzere

Arsası Sultanbeyli Belediyesi tarafından tahsis edilen İSKİ hizmet binasının yapımı tamamlanmak üzere. Çalışmaların hızla devam ettiği bina, ilerleyen günlerde hizmete sunulmaya çalışılıyor.

8

Adil Mahallesi sınırları içerisinde bulunan İSKİ hizmet binasının yapımı hızla devam ediyor. Bittiğinde Sultanbeyli bir kamu binasına daha kavuşmuş olacak. Modern görünümü ve kullanışlı yapısıyla vatandaşlara sunulan hizmetin kalitesini artıracak olan bina ilerleyen günlerde hizmete sokulacak.

BINANIN ÖZELLIKLERI 2200 metrekare parsel üzerine inşa edilen binanın 4 bin metrekare inşaat alanı bulunuyor. 5 katlı olarak yapılan bina yakın zamanda ilçe halkının hizmetine sunulacak.

Turist Sayısı Yüz Güldürdü

8

Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısı Ağustos ayında beş milyon kişiyi aştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan verilere göre; geçen sene Ağustos ayında 4 milyon 470 bin olan yabancı turist sayısı bu sene yüzde 7.08 artışla 5 milyon 296 bin kişiye çıktı. Böylece, 2014 yılının ilk sekiz ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 6.89 artışla 25 milyon 749 bin kişi olarak gerçekleşti. Ağustos ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistlerin yüzde 36.93’üne karşılık gelen 1 milyon 956 bin kişisi Antalya’ya, yüzde 24.39’una karşılık gelen 1 milyon 292 bin kişisi de İstanbul’a geldi.

8

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul’da Uluslararası İslam Üniversitesi kurmak istediklerini ifade etti. Görmez, ‘İstanbul’da Uluslararası İslam Üniversitesi kurmak istiyoruz. Bu üniversite insanlık için önemli. Burada yetişecek alimler, sorunların kaynağı olmayacak bizzat sorunların çözümüne katkı sağlayacak’ dedi. Görmez, “Diyanet İşleri Başkanlığı dünyanın değişik ülkelerinde ikili protokollerle fakülteler açtı. Bu fakülteleri kurmayı düşündüğümüz üniversite bünyesine toplamak istiyoruz. Bu üniversitede İngilizce, Arapça ve Farsça dillerinde eğitim verilmesini planlıyoruz” diye konuştu. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, söz konusu üniversitenin Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi’ne alternatif olarak değil, destek amacıyla faaliyet göstereceğini dile getirdi.


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

04 02 SULTANBEYLİ KÜLTÜR

Başkan Keskin Yerel Gündemde Sultanbeyli’yi Anlattı Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, özel bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında ilçede devam eden çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

8

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, geçtiğimiz günlerde TV360 televizyonunda yerel gündem programının canlı yayın konuğu oldu. İmardan mülkiyete, metro hatlarından teleferik projesine, eğitim kampüslerinden üniversite projesine varana kadar çok sayıda çalışmayı değerlendiren Başkan Keskin, önemli açıklamalarda bulundu. Yerel Gündem programının sunucusu Yeliz Güler’in sorularını içtenlikle cevaplayan Başkan Keskin, Güler’in birinci dönemdeki çalışmalarınızdan bahseder misiniz sorusuna; 2009-2014 yılları arasında ilçemizde ilk dönemimizdi. İlk dönemimizde Sultanbeyli’mizin birçok eksiğine çözüm üretmeye çalıştık. Özellikle alt yapı çalışmalarından kamu binalarına, ulaşım projelerinden sağlık projelerine ve diğer projelere varana kadar 5 yıl içerisinde tüm eksiklerimize rağmen güzel projeler kazandırdık. Geçen döneme baktığımızda özellikle alt yapı anlamındaki eksikliklerimizi gidermemizin dışında Sultanbeyli için çok önemli gördüğümüz ve hakikaten yıllardır beklediğimiz TEM bağlantı yollarının açılışı geçen döneme damga vuran en önemli projelerimizden bir tanesiydi. TEM bağlantı yolları Sultanbeyli açısından çok önemliydi. Geçen dönem bunu gerçekleştirdik. Tabi TEM bağlantı yolları sadece yaşadığımız sıkıntılara çare olmadı. İlçemize yatırım gelmesini sağladı. Yıllardır bekleyen yatırımcılar TEM bağlantı yollarının açılmasıyla birlikte bir anda ilçemize akın etmeye başladı. Bu akınla birlikte Sultanbeyli’de istihdama önemli katkıları oldu. Bu vesileyle yatırımcılarımıza teşekkür ederiz . TEM bağlantı yolları dışında hükümet konağımız, belediye binamız, kültür merkezlerimiz, polis merkezlerimiz, askerlik şubemiz ve diğer kamu binalarımıza varana kadar tüm kamu binalarını yenilemiş olduk. Bu anlamda ilgili kurumlarımıza, bakanlıklarımıza yapmış oldukları çalışmalarla Sultanbeyli’mizin bu eksikliğini

gidermiş olduk. Gölet Sosyal Tesisleri de yine geçen döneme damga vuran önemli projelerimizden bir tanesiydi. Sultanbeyli’de 25 yıldır beklediğimiz, halkımızın her zaman duyduğu, olacak dediği bir projeydi Gölet. Gölet, Sayın Başkanımız Kadir Topbaş ve

ekibinin desteği ile gerçekten hem Sultanbeyli için hem de Anadolu yakası için güzel bir eser oldu. 200 dönümlük bir alanda vatandaşlarımızın rahat nefes alacağı güzel bir dinlenme merkezi oldu. Eğitim yatırımları açısından da geçen dönemi çok verimli

geçirdik. Geçen döneme 23 yeni okul sığdırdık. Bu dönemde daha fazlasını yapmak için çaba harcayacağız. Okulların yanısıra ilçemize yeni gençlik merkezleri de kazandırıyoruz. SULTANBEYLİ TERCİH EDİLİYOR Sayın Başkan Sultanbeyli şu sıralarda İstanbul içinden de göç alıyor. Sultanbeyli’nin şuan tercih edilmesin nedeni nedir? Sultanbeyli’nin büyümesi bilimsel açıdan çok sağlıklı olmadı. Anadolu’dan ciddi anlamda göçün gelmesi ile birlikte kısa sürede 3 yüz bini bulduk. İlçemizin normal şartlarda önce planlanıp sonra yerleşime açılması gerekiyordu. Bu durum bizde biraz ters işledi. Göreve gelmemizin hemen ardından yaptığımız çalışmalarla Sultanbeyli artık planlı bir ilçe haline geldi. Artık Anadolu’dan göç almıyoruz ama bunun yanında İstanbul’un diğer ilçelerinden göç alıyoruz. Cazibe merkezi olma yolunda hızla ilerliyoruz.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

Sultanbeyli son dönemde birçok açıdan gelişme kaydetti. Benim ilgimi çeken bir projeniz var. Aydos Kalesi çalışmaları ne durumda. Aydos Kalesi’ne teleferik kurulacağı yönünde haberler basına çıktı. Bunun hakkında neler söyleyeceksiniz? Aydos Kalesi’nin restorasyonu geçen dönem çok ilgilendiğimiz önemli bir projeydi. Kalenin restorasyonu tamamlanmak üzere. Biz göreve başladığımızda kalenin üzeri tamamen bitki örtüsüyle kaplıydı. Sadece ufak bir burcu görünüyordu. Ama şimdi yaptığımız çalışmayla kaleyi ortaya çıkardık. Restorasyonu tamamlanmak üzere. Kalenin bu noktaya gelmesi, Sultanbeyli’de yaşayan vatandaşlarımızın da ilgisini çekiyor. Teleferik projesi seçimden önce bizim ekibimizle konuştuğumuz bir çalışmaydı. Seçimlerden önce Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu konudaki düşüncelerimizi aktardık, büyükşehir olarak desteğinizi bekliyoruz dedik. Her zamanki gibi oda desteğini esirgemedi. Teleferik projesi basında erken yer buldu. Projenin teknik anlamda olup olmayacağı ile ilgili bir çalışma yapılacak. Proje çizimi için ihalesi yapıldı. Teleferik noktasında bir problem yok. İnşallah Anadolu yakasının ilk teleferiğini Aydos Kalesi’nde göreceğiz. MÜLKİYET İMAR ÇALIŞMALARI Sultanbeyli’nin mülkiyet ve imar sorunu bulunuyordu. Bu konuda ne gibi çalışmalar yürütüldü ve şuan ne aşamaya geldiniz? Sultanbeyli’nin ilk konusu mülkiyettir aslında. Bizim üzerinde en fazla yoğunlaştığımız, çalıştığımız imar, mülkiyet sorunudur. Sultanbeyli bahsettiğim gibi planlanmadan kurulduğu için sorunlar yaşıyoruz. Tabi Sultanbeyli’de yaşayan hemşerilerimiz, kardeşlerimiz Anadolu’dan

SULTANBEYLİ 05

geldiklerinde bir bedel ödeyerek yerlerinin sahipleri olmuş. Yalnız hukuki anlamda, teknik anlamda sıkıntılardan dolayı mülkiyet konusu bu zamana kadar çözülememiş. Sultanbeyli hakkında şöyle yanlış bir algı var. Bazıları ilçemizin tamamının hazine arazisi olduğunu ve işgal edilmiş bir bölge olduğunu ısrarla söylüyor. Oysa böyle bir durum yok. Geçen döneme baktığımızda yaptığımız en önemli adım göreve gelir gelmez çalışmalarımıza başladık. 2009 yılında hemen Büyükşehir Belediyemizin 1/5000’lik planı yapmasını istedik. 1/5000’lilk plan yapıldıktan sonra biz 1/1000’lik planlarımızı yapmaya başladık. Bu Sultanbeyli açısından çok önemliydi. 5 buçuk yıldır Sultanbeyli’nin planlı olması çok büyük bir avantaj sağladı. Diğer taraftan müstakil parsellerimizle ilgili teknik anlamda ki sıkıntılarımızı ortadan kaldırdık. Büyükşehir Belediyemizle beraber bu çalışmaları yaptık. Müstakil parsellerde bir problemimiz kalmadı. 2B ile ilgili bildiğiniz gibi geçen dönem Hükümetimizin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçirmiş olduğu yasayla beraber 50 yıllık sorun geride kalmış oldu. Sultanbeyli’de de %30’luk bir 2B arazisi bulunuyordu. 2B’de yeri olan hemşerilerimiz tapularını aldılar ödemelerini yapıyorlar. Yeri donatı alanında kalan vatandaşlarımızın da hakları devletimiz tarafından kanunla belirlendi. Bu konuda da bir sıkıntı bulunmuyor. 2B artık bitmiştir. Geriye Sultanbeyli’de hisseli parseller yani %30’unu ilgilendiren bir bölüm kalmıştır. Şimdi özellikle Sultanbeylili hemşerilerime buradan seslenmek istiyorum. Bu tapuyla alakalı yanlış bir kanaat var. Vatandaşlarımızın bir bölümü zannediyor ki Sultanbeyli’nin tamamı hisseli parsel. Ama öyle bir durum yok. İlçemizin şuan %70’i ima-

ra açık. Geri kalan bölümü ile alakalı geçen dönem özellikle çok yoğun çalışmalarımız oldu. Şuan Cumhurbaşkanımız olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a özel teşekkür ediyoruz. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın çok ciddi desteği oldu. Geçen dönem biz çeşitli denemeler yaptık, görüşmeler yaptık, adımlar attık. En son sayın Başbakanımıza konuyu aktardığımız da Sayın Başbakanımızın kurduğu ekiple beraber çalışmalarımızı sürdürdük. Son yaptığımız toplantıda Maliye Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız ve Orman ve Su İşleri Bakanımız müsteşarlarımızla ve ilgili genel müdürlerimizle beraber saatlerce Sultanbeyli meselesinin çözüme kavuşturulması noktasında çalışmalarımız oldu. Son olarak Bakanlar Kurulu’ndan Sultanbeyli’nin meselesinin çözümüyle alakalı kararname çıktı. O kararname doğrultusunda çalışmalar devam ediyor. Tabi yüzyıllık bir sorun çok kolay bir sorun değil. Sorunun boyutunu vatandaşlarımız çok detaylı bir şekilde bilmeyebilirler. Bizde çok detaylı aslında konuşmuyoruz. Bu konuyu detaylı aktarmamamız vatandaşlarımızın lehine. Çünkü biz bu konuyu ne kadar konuşursak Sultanbeyli’ de arsa fiyatları tapu olduğu gibi durmuyor. Biz ne kadar bu konuyu detaylı bir şekilde gündeme taşırsak o kadar vatandaşımız için zararlı. Bu anlamda çok detaya girmiyoruz. Hisseli parsel sorununu takas yoluyla çözmeye çalışıyoruz. Şu aşamada bir sorun görünmüyor. İnşallah yine bakanlarımızla beraber kararnamede yetki verilen bakanlarımızla beraber çalışmamız devam ediyor. İnşallah Sultanbeyli’nin bu yüzyıllık sorununu da geride bırakmış olacağız. En büyük arzumuz hayalimiz de bu. Sultanbeyli ulaşımda birçok devrim yaşadı. Peki Sultanbeyli’ye metro

gelecek mi? TEM bağlantı yollarıyla birlikte Sultanbeyli’nin ulaşım anlamında önemli bir eksikliği geride kaldı. Yeni hatlar oluşturuldu, direk otobandan ulaşım sağlayan hatlar açıldı. Geçen dönem ilçemizdeki hat sayısını 3 kat artırdık. Tüm otobüslerin yenilenmesi, yeni hatlarının oluşturulması ve sefer sayılarının artması ile birlikte ulaşımda önemli bir rahatlığa eriştik. Sıkıntılar bitti mi? tabi ki bitmedi. Bu sıkıntıların ortadan kalkması için metronun ilçemize gelmesi gerekiyor. Sultanbeyli’ye iki ayrı metro hattı ulaşacak. Buda ilçemizin ulaşım sorununu geride bırakması anlamını taşıyor. İnşallah Sultanbeyli halkımız bu dönem Metroya kavuşmuş olacak.


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

06 02 KÜLTÜR KÜLTÜR - SANAT

Kültür Platformuna Muhteşem Açılış Sultanbeyli Belediyesi kültür etkinliklerini kapsayan kültür platformunu muhteşem bir programla açtı. Programın sürpriz ismi Kubat, açılış programına gelenleri birbirinden güzel eserleriyle coşturdu.

8

Sultanbeyli Belediyesi düzenlediği etkinliklerle kültür sanat camiasında dikkatleri üzerine çekmeye devam edecek. Bu sezon düzenlenecek etkinlikleri kapsayan kültür platformunu coşkulu bir konserle açan belediye, ilçe sakinleri için yine dolu dolu programlar hazırladı. Kültür platformu programının açılış konuşmasını yapan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, göreve geldikleri ilk günden bu yana belediyecilik faaliyetlerinde alt yapı çalışmaları kadar kültürel etkinliklerin de önemli rol oynadığının altını önemle çizdiklerini hatırlattı. Sosyal ve kültürel belediyecilikle ilçe sakinlerini buluşturmanın gayretinde olduklarını vurgulayan Başkan Keskin, “Bir yandan da ilçemizin sorunlarını geride bırakması için çalışmalarımızı ivedilikle yürüttük. Çünkü bizim hayalimizde her yönüyle gelişmiş, daha yaşanabilir bir Sultanbeyli var. Anadolu’nun özeti olan, hizmetin en güzelini hak eden ilçemizi, arzuladığımız en iyi seviyeye çıkartmak istiyoruz. Sizlerden

aldığımız güçle, sizlerden aldığımız destekle bu hayalimize her gün bir adım daha yaklaşıyoruz. Sizlere özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bize güvendiniz, bize destek verdiniz” dedi. “KÜLTÜR SANAT ÇALIŞMALARI FARKLI BIR BOYUT KAZANDI” Sultanbeyli’nin her alanda geliştiğini, yeni kültür merkezleri ve gençlik merkezleriyle kültüre ve sanata olan ihtiyacını giderdiğini belirten Başkan Keskin, sezon boyunca çeşitli etkinliklerle ilçe sakinlerini buluşturacaklarını kaydetti. Bu sene kültür sanat çalışmalarına farklı bir boyut kazandırdıklarını söyleyen Başkan Keskin, oluşturdukları kültür platformuyla ilçede yaşayan vatandaşlarda kültür sanat çalışmaları hakkında farkındalık oluşturulacağını sözlerine ekledi. Kültür platformuna üye olanların Osmanlı başkentleri gezilerinden, sanat atölyesi ziyaretlerine varıncaya kadar birçok faaliyete katılacağını ifade eden Başkan Keskin, “Kültür platformu vatandaşlarımızın kültürümüzle

olan bağlarını güçlendirecek. Kültür, bizim gözümüzde sadece bir etkinlik değil, hayatın her alanını kapsayan bir süreç. Bu süreç, kültür platformu etkinlikleriyle devamlılığı olan bir programa dönüşüyor. Bizler için monolog olmaktan çıkarak diyalog ortamıyla zenginleşen, günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline dönüşüyor. Kültür ancak insanın gelişimi ile ivme kazanabilecek bir değerdir. Kültürü oluşturan her motifte sanatkarın imzası olduğu bilinciyle çalışmalarımıza yön veriyoruz” şeklinde konuştu. “KÜLTÜR PLATFORMUNUN MERKEZINDE İNSAN VAR” “Bugün dahi Süleymaniye kubbelerine bakarken rahmetle andığımız Mimar Sinanları yetiştiren medeniyetimizin, gelecek nesillerinde de bugünün Sinanlarını anmasını sağlamak en büyük hedefimiz” diyen Başkan Keskin, “Kültür platformu merkezinde insan olan, bulunduğumuz coğrafyayı, Anadolu’nun birikimini, yaşantısını


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

ele alan bir proje. Akşemsettin olmadan Fatih Sultan Mehmed’i, Fatih Sultan Mehmed olmadan İstanbul’u, İstanbul olmadan da Osmanlı’yı düşünmenin mümkün olmadığını biliyoruz. Bu nedenle kimliğimizi yansıtan tüm değerleri, şiirlerimizle, şarkılarımızla, türkülerimizle yaşatmak zorundayız. Özümüzün Anadolu’da olduğunu aklımızdan çıkartmadan yol alma gayretindeyiz” dedi. “SULTANBEYLI’NIN VIZYONUNDA ÖNEMLI ROL OYNAYACAK” Sultanbeylilileri ve özellikle gençleri kültür platformu çatısı altında buluşmaya davet eden Başkan Keskin, önümüzdeki aylara platformun ilçenin vizyonunda önemli rol oynayacağını kaydetti. Keskin konuşmasını kültür platformunun ortağı olan Medeniyet Üniversitesi’ne ve açılış programına katılanlara teşekkür ederek noktaladı. Kültür platformu danışma kurulu üyeleri Yusuf Özkan Özburun ve Prof. Dr. Sami Şener platform hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi. Kurul üyeleri böyle bir çalışmanın içinde bulundukları için mutlu olduklarını ve projeyi hayata geçiren Sultanbeyli Belediyesi’ni tebrik ettiklerini söyledi. Gecenin Sürpriz İsmi Kubat Konuşmaların ardından türkülerin sevilen ismi Kubat sahneye çıktı. Dinleyenlere doyumsuz anlar yaşatan Kubat, en güzel parçalarını Sultanbeylililer için seslendirdi.

www.sultanbeyli.bel.tr

KÜLTÜR-SANAT 07


www.sultanbeyli.bel.tr

08 02 KURBAN KÜLTÜR BAYRAMI

Sultanbeyli’de Bayram Sevinci

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013 facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Tüm yurtta olduğu gibi Sultanbeyli’de de Kurban Bayramı sevinci yaşandı. Birinci gün kurban kesim merkezinde sorunsuz şekilde kurbanlarını kesen ilçe sakinleri ikinci gün başkanlık makamında Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in konuğu oldu.

8

Kurban Bayramı, Sultanbeyli’de coşku içerisinde geçiriliyor. Vatandaşlar bayramın birinci günü kurban kesim merkezinde sorunsuz şekilde kurbanlarını kesti. Bayramın ikinci gününde ise başkanlık makamında kent bayramlaşması gerçekleştirildi. Makamda misafirlerini ağırlayan Başkan Keskin, çocuklara hediyeler verdi. Daha sonra AK Parti İlçe Başkanlığı’na geçen Başkan Keskin Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris

Güllüce’nin de katılımıyla partililerle bayramlaştı. 200 KIŞIYLE HIZMET Sultanbeyli Belediyesi bayramın sorunsuz geçirilmesi için günler öncesinden kurban kesim merkezindeki hazırlıklarını bitirmişti. 200 kişilik ekiple çalışan kurban kesme ünitesinde bayramda hiçbir sorun yaşanmadı. Vatandaşlar hijyenik şartlar altında hiçbir mağduriyet yaşamadan kesilmiş ve torbalanmış kurbanlarını teslim aldı.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

MAHALLELERİMİZ 09

Cemil AK: Çıkarcılar Mülkiyet Meselesinden Nemalanmaya Çalışıyor Mahallelerimizi ve muhtarlarımızı tanıttığımız bölümümüzde bu sayımızda Mecidiye Mahalle Muhtarı Cemil Ak düşüncelerini bizlerle paylaştı. Son günlerde bazı yerel basın organlarında Mecidiye Mahallesi hakkında çıkan mülkiyet haberleriyle ilgili Ak, “Birileri bu durumdan nemalanmak için fırsat kolluyor” dedi.

8

Mecidiye Mahalle Muhtarı Cemil Ak, 20 yılı aşkın bir süredir Sultanbeyli’de yaşıyor. Bir dönem belediye meclis üyeliği de yapmış olan Ak, 30 Mart seçimlerinde göreve geldi. Geçen dönemde Sultanbeyli ile birlikte Mecidiye Mahallesi’ne de büyük yatırımlar yapıldığını ifade eden Cemil Ak, “Mahallemize gençlik merkezi, yeni okullar, toplum ruh sağlığı merkezi ve daha birçok hizmet yapıldı. Asfalt kaldırım noktasında eksikliklerimiz bulunuyor. Mahallemizin ve ilçemizin en büyük deresi Uzundere ve Naldöken Deresi’nde ıslah çalışmaları başlatıldı. Fatih Bulvarı boyunca devam eden prestij cadde çalışmaları mahallemize ve bölgemize değer kattı. Yapılan Mecidiye Köprülü Kavşağı da yaşanan trafik sorununa çözüm oldu” dedi. Mecidiye Mahallesi’nde açılan dava sonucunda içinde 4 binanın bulunduğu bir bölüm hakkında karar veren mahkemenin kararının basın

tarafından yanlış servis edildiğini söyleyen Ak, “Bu yapılan haberler art niyetli yapılmış. Böyle bir çirkinliği ben kabul etmiyorum .Sultanbeyli halkı Mecidiye Mahallesi vatandaşı bunu hak etmiyor. Bu masum kardeşlerimiz üzerinden böyle kirli haberler yaparak prim yapmaya çalışmak insanlık adına yakışmıyor. Yapılan haberlerde Mecidiye Caddesi komple yıkılıyor diyor. Böyle bir şey yok. Burada hak iddia eden şahısın yerinde 4 tane bina var . Bu 4 binada 11 tane bağımsız bölüm var. Sadece birkaç binadan ibaret olan mahkeme kararını öyle bir çarpıttılar ki vatandaşımızı endişeye sürüklediler. Yanlış yollarla karalama yöntemleriyle prim yapmaya çalışmak boşunadır. Ben o çirkin çalışmalarla sağduyulu vatandaşımızın kafasını kurcalayanları kınıyorum. Onlarında Türkiye’de daha 12 yıldır Türkiye’nin hangi noktadan nerelere hangi doruklara çıktığını görmüyorlar diye çokta bir şey söylemek istemiyorum” dedi.


www.sultanbeyli.bel.tr

02 10 MAHALLELERİMİZ KÜLTÜR

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013 facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Sultanbeyli’nin Projeleri İtalya’da Tanıtıldı Sultanbeyli Belediyesi’nin hibelerden yararlandığı projeler İtalya’da yapılan bir toplantıda tanıtıldı. Projeler toplantıya katılanlardan büyük beğeni topladı.

8

Avrupa Birliği Akdeniz ve Yerel Yönetimler Birliği’nin (COPPEM) ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve proje ortakları temsilcilerinin katıldığı bir toplantıda, Sultanbeyli Belediyesi’nin ulusal ve uluslararası hibelerden yararlanarak hayata geçirdiği projeler tanıtıldı. Yerinden kalkınma ve işbirliği konusunda bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma hedefi ile gerçekleştirilen toplantıyla Avrupa Birliği Akdeniz ve Yerel Yönetimler Birliği AB Fonları ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Toplantıda, Sultanbeyli Belediyesi’nin bugüne kadar dış finansman ile gerçekleştirdiği prestijli projeler COPPEM’e tanıtılarak birlik ile işbirliği sürecinin artırılması ve ortak AB Projeleri geliştirilmesi benimsendi. İlgili birliğin Akdeniz coğrafyasındaki etkinliğinin ve proje uygulama kapasitelerinin aktarılmasıyla ilgili ortak insiyatif kullanma kararı alındı.

Personele Kişisel Gelişim Eğitimi Sultanbeylililere sunulan hizmetin kalitesini artırmak adına Sultanbeyli Belediyesi, personele yönelik olarak kişisel gelişim eğitimleri veriyor.

8

Sultanbeyli Belediyesi hizmet içi eğitimlerini sürdürüyor. Bugüne kadar çeşitli konularda eğitimler veren belediye, şimdi ise personele hizmetin kalitesini artırmak için hizmet için eğitim veriyor. Konusunda uzman kişiler tarafında verilen eğitimler tüm belediye personeline yönelik olarak gerçekleşecek.

EĞITIM KONULARI Kişisel gelişim eğitimlerinin konularını kurumsal dil ve iletişimin altın kuralları, zor insanlarla başa çıkma ve çatışma yönetimi, kurumdaş ve takımdaş olmak ve protokol kuralları kapsıyor. Eylül ayının sonunda başlayan eğitimler haftanın her günü gruplar halinde devam ediyor.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SPOR 11

Belediyespor Deplasmandan Galibiyetle Döndü

8

Sultanbeyli Belediyespor ard arda aldığı galibiyetlerle BAL’da yoluna dolu dizgin devam ediyor. Haftasonu Beykoz Ortaçeşme Stadyumunda Modafenspor ile karşılaşan Belediyespor, maçtan 1-0 galip ayrılarak puanını 8’e çıkardı. Maça istekli başlayan ve kontrolü eline alana Belediyespor dirençli rakibi karşısında zaman zaman net pozisyonlar üretti. İlk yarıda ürettiği pozisyonlarda skor elde edemeyen Belediyespor ikinci yarıya daha istekli başladı. Karşılıklı ataklarla futbol seyri zevkli bir karşılaşma ortaya çıktı. GOL UZATMALARDA GELDI Maçın uzatma dakikalarında ceza alanı içerisinde rakibi tarafından düşürülen Cihan Güneş’in pozisyonuna hakem penaltı verdi. Penaltı atışını maçın ikinci yarısında oyuna giren Ömer Ateş kullandı. Topu ve kaleciyi ayrı köşelere yollayan Ateş maçın skorunu belirledi. Maçın ardından kısa bir değerlendirme de bulunan Belediyespor Teknik Direktör Hüseyin Aydoğan, “Kazandığımız için mutluyuz ve kolay maçın olmadığının bilincindeyiz” dedi.

Sultanbeyli YIL: 1 SAYI: 22/ 01 EKİM 2014 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Ayhan Koç Danışma Kurulu Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar

Sorumlu Yazı işleri Müdürü Birol Alpat

Tasarım Ömer Aydın / Giray Arslan

Editör Hamdi Çakır

Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat

Basım Yeri Görsel Dizayn Ofset Matbaacılık Tic. Ltd. Şti. Atatürk Bulvarı Deposite İşm. A Blok Kat: 4 No: 405 İkitelli OSB Başakşehir/İSTANBUL


Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 01 Ekim 2014 Sayısı

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 01 Ekim 2014 Sayısı

Advertisement