Page 1

Sultanbeyli’nin Nüfusu: 309.347 Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, Türkiye’nin nüfusu 2013 sonu itibariyle 76 milyon 667 bin 864 kişi oldu. Sultanbeyli’nin şu anki nüfusu ise 309 bin 347 kişi olarak açıklandı.

148

Sultanbeyli’nin 2013 yılında 302 bin 388 olan nüfusu yılsonunda 309 bin 347’ye yükseldi. Buna göre ilçenin yıllık nüfus artışı binde 22,5 olarak tespit edildi. Nüfusun 159 bin 326’sı erkek, 150.021’i kadınlardan oluşuyor.

159.326

Sultanbeyli

150.021

www.sultanbeyli.bel.tr

01 Şubat 2014

AK Parti Hüseyin Keskin’le

yola devam dedi 028 Sultanbeyli’ye yeni park ve meydanlar kazandırdık

AK Parti, İstanbul İlçe Belediye Başkan Adaylarını Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu’nda Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla tanıttı. Sultanbeyli’de Hüseyin Keskin’le yola devam kararı alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tanıtım toplantısında seçime ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sultanbeyli yapılan çalışmalarla yeni park ve meydanlara kavuştu. İlçe sakinlerinin dinlenme mekanları haline gelen park ve meydanlar, gece görüntüleriyle de görenleri kendine hayran bırakıyor.

068 048 Beşinci aşıklar şöleni Halk Edebiyatı’nın değerli ismi Aşık Nusret Sümmanioğlu, Sultanbeyli Kültür Merkezinde beşincisi düzenlenen geleneksel aşıklar şöleniyle anıldı. Programın yapılacağı kültür merkezi saatler öncesinden doldu.

8

Sinan Erdem Spor Salonu tarihi anlardan birine daha tanıklık etti. AK Parti İstanbul İlçe Belediye Başkan Adaylarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve binlerce İstanbullu’nun katıldığı muhteşem törenle Sinan Erdem Spor Salonu’nda tanıttı. Törene Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan’la birlikte katıldı. Aday tanıtım toplantısının açılış konuş-

İstanbul’lu ulaşımda raylı sistemi tercih etti

810

masını yapan AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu “Büyükşehir adayımızın ve ilçe adaylarımızın hayırlı olmasını diliyorum. Sinan Erdem Spor Salonu tarihi bir güne tanıklık ediyor. Daha önce hukuksuz bildirilere, Ayışığı, Sarıkız vb. karanlık arayışlara, 367 ve kapatma davası gibi hukuk şaklabanlıklarına en güzel cevabı milletimiz sandıkta verdi, yine öyle olacak”dedi.

Belediyespor adım adım zirveye

815


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 HİZMET KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Sultanbeyli’ye

yeni park ve meydanlar kazandırdık Sultanbeyli yapılan çalışmalarla yeni park ve meydanlara kavuştu. İlçe sakinlerinin dinlenme mekanları haline gelen park ve meydanlar, gece görüntüleriyle de görenleri kendine hayran bırakıyor.

8

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin öncülüğünde Sultanbeyli daha da yaşanabilir bir ilçe haline geldi ve vatandaşlar evlerinin dışında da kaliteli bir yaşama kavuştu. Gençlik meydanı, Yunus Emre Meydanı, Mecidiye Meydanı ve Abdurrahmangazi Meydanı bu kapsamda ilçe halkının hizmetine sunuldu. Ayrıca Mimar Sinan Mahallesi’nde yapılan ve mahalle sakinleri tarafından büyük beğeni toplayan Kanuni Sultan Süleyman Meydanı’da vatandaşların hizmetine sunuldu. Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan park ve meydanlar, ilçe halkının dinlenme alanları oldu. SULTANBEYLI’DE YATIRIMLAR HIZLA DEVAM EDIYOR Şimdiye kadar kamu binaları, ulaşım, eğitim ve kültür alanında yapılan yatırım çalışmaları vatandaşların ilçe içinde daha iyi bir yaşam kalitesine kavuşmaları açısından yeni park ve meydanlarla devam ediyor. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “Şimdiye kadar yapılan çalışmalarla Sultanbeyli’nin çehresi değişti. Çalışmalarımız sayesinde Sultanbeyli’de çocuklar yeni oyun alanlarına, ilçe sakinlerimiz yeni dinlenme alanlarına kavuştu. Ekipler de sürekli olarak parkları ve meydanları kontrol ederek eksiklerini gideriyor. Sultanbeyli halkına vaatlerimiz vardı. Görev süremiz boyunca bu vaatlerimizin büyük bir kısmını tamamladığımızı görüyoruz”. CAHAR DUDAYEV PARKI AÇILIŞ İÇIN GÜN SAYIYOR Hasanpaşa Mahallesi’nde bulunan Cahar Dudayev Parkı’nın çalışmaları bitirildi. Parkın içinde aynı anda bir çok aktivitenin yapılacağı mekanlar kurgulandı. Kültür evi, kütüphane, taziye evi, zabıta bürosu gibi birimlerin de yer alacağı Cahar Dudayev Par-

A. Gazi Meydanı kı’nda ilçe halkının bu anlamdaki ihtiyaçlarının da karşılanması planlanıyor. Parkta ayrıca gençler için iki adet sınıf oluşturuldu. Cahar Dudayev Parkı gençlerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına katkı sağlayacak şekilde tasarlandı. Daha önce inşaatı tamamlanan 1350 metrekarelik Turgut Reis Parkı açılmış ve çocuk oyun alanlarının yanı sıra

Cahar Dudayev Parkı

spor yapmak isteyenler için egzersiz aletleri yerleştirilmişti. Ahşap oturma alanları ve pergoleler ise mahallelinin yaz aylarında buluşma noktası oldu. İstanbulensis Gençlik Merkezi’nin yanında inşa edilen Gençlik Meydanı da Mecidiye Mahallesi sakinlerinin uğrak yeri haline geldi. Mahallenin bu ihtiyacı park ve meydanla giderilmiş

oldu. Ayrıca Gençlik Meydanı’nı gece görenler hayran kalıyor. Yine Mecidiye Mahallesi’ndeki Uzundere Meydanı da Sultanbeyli’de eski ve yeni arasındaki farkı gösteren en önemli örneklerden bir tanesi. Yapılan çalışmada meydandaki her donatı, mekana özel çözümler üretilerek büyük bir titizlikle uygulandı. Modern mimari özellikler ile donatılan meydan, mahalleye ayrı bir güzellik getirirken trafik kontrolü ve yaya geçişini de düzenledi. Yine şehir merkezine yakın olan ve Sultanbeyli halkının yoğun olarak kullandığı Yunus Emre Parkı ve Meydanı da yenilenerek hizmete sunulan yerler arasında. Aydos Çarşısı yanında bulunan Abdurrahman Gazi Meydanı da yapılan çalışmalarla yeni bir görünüme kavuştu. Belediye tarafından yapılan çevre düzenleme çalışmalarıyla meydan ağaçlarla, yeni oturma grupları ve renkli taşlarla süslendi. Özellikle cami cemaatinin güzel bir vakit geçirebileceği bir mekan haline geldi.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

HİZMET 03

Mecidiye Meydanı

Kanuni Sultan Süleyman Meydanı

İstanbulensis Meydanı

Üzümlü Sokak Parkı

Turgut Reis Parkı

Yunus Emre Meydanı


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

04 02 ANMA KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Beşinci aşıklar şöleni Halk Edebiyatı’nın değerli ismi Aşık Nusret Sümmanioğlu, Sultanbeyli Kültür Merkezinde beşincisi düzenlenen geleneksel aşıklar şöleniyle anıldı. Programın yapılacağı kültür merkezi saatler öncesinden doldu.

8

Unutulmaz programlara imza atan Sultanbeyli Belediyesinin bu seferki programı Aşık Nusret Sümmanioğlu Anma Programı ve Aşıklar Şöleni’ydi. Sümmanioğlu’nu sevenler Sultanbeyli Kültür Merkezine saatler öncesinden akın etti. Halk ozanı Baki Çetin’in sunuculuğunu yaptığı program renkli anlara sahne oldu. Aşıkların atışmaları dinleyicilere zevkli anlar yaşattı. Aşıkların atışmasından önce İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Hikmet Çığlık ve Yıldırım Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın aşıklık geleneğinin tarihçesi ve kuşaktan kuşağa aktarımıyla

ilgili katılımcılara bilgiler aktardı. Aşıklar Şöleni’nde konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Sultanbeyli Belediyesi olarak örfümüzü, geleneklerimizi, kültürümüzü yaşatmaya devam edeceğiz. Kültürümüzü yaşatmak adına programımıza katılan tüm aşıklarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Keskin, Nusret Sümmanioğlu’nun her zaman hatırlanacağını ve defterinin hiç kapanmayacağını söyledi. Programın ardından Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve AK Parti Sultanbeyli İlçe Başkanı Ali Sevinç katılımcı ozanlara plaket takdim etti.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

06 02 SİYASET KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

AK Parti

Hüseyin Keskin’le yola devam dedi AK Parti, İstanbul İlçe Belediye Başkan Adaylarını Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu’nda Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla tanıttı. Sultanbeyli’de Hüseyin Keskin’le yola devam kararı alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tanıtım toplantısında seçime ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

8

Sinan Erdem Spor Salonu tarihi anlardan birine daha tanıklık etti. AK Parti İstanbul İlçe Belediye Başkan Adaylarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve binlerce İstanbullu’nun katıldığı muhteşem törenle Sinan Erdem Spor Salonu’nda tanıttı. Törene Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan’la birlikte katıldı. Aday tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu “Sinan Erdem Spor Salonu tarihi bir güne tanıklık ediyor. Daha önce hukuksuz bildirilere, Ayışığı, Sarıkız vb. karanlık arayışlara, 367 ve kapatma davası gibi hukuk şaklabanlıklarına en güzel cevabı sandıkta veren milletimiz, gezi oyununun tüm iç ve dış aktörlerine, tüm iç ve dış uzantılarıyla 17 Aralık darbecilerine, paralel yapı özlemcilerine, tek ortak noktaları AK Parti karşıtlığı olan konsorsiyumlara en güzel cevabı, 30 Mart 2014’te yine sandıkta verecektir. Bu seçim kendi siyasi çıkarlarını dış güçlerin karanlık oyunlarıyla birleştirenlerle “Ya millet ya zillet” diyenler arasında olacak” dedi. İSTANBUL YILDIZ OLDU İl Başkanı Aziz Babuşcu’nun ardından konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, millet odaklı siyaseti benimsediklerini belirterek, “Dönemimizde İstanbul’u dünya şehirleri arasında yıldız yaptık. İstanbul, önümüzdeki dönem de dünyanın kalbinin attığı şehirlerin arasında olma yarışından kopmayacak” dedi. İstanbul’un kendileri için sade bir şehir olmadığını, “Sevda, inanç, müjde ve emanet” olduğunu dile getiren Topbaş, İstanbul’un maceralara sürüklenemeyeceğini, burası için “ne olursa olsun” denilemeyeceğini vurguladı. Bu yürüyüşü halk başlattı diyen Topbaş, “Onlar dur demedikçe bu yürüyüşe en-

gel olmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Bu topraklarda tarih milletle birlikte yazılır, sorunlar milletle çözülür. Hizmet bizim en büyük gururumuzdur” diye konuştu. İSTANBUL FARKLI BIR BAHARA HAZIRLANIYOR İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın ardından “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları arasında kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan, salonda bulunanların bu sevgi gösterisine “Bizde sizinle gurur duyuyoruz” sözleriyle karşılık verdi. Ardından İlçe Belediye Başkan Adaylarının “Güzel İstanbulumuza hayırlı olmasını diliyorum” diyen Erdoğan, konuşmasında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul’un çok farklı bir bahara hazırlandığını ifade eden Başbakan Erdoğan, “İstanbul, 30 Mart akşamı başlayacak ve 5 yıl boyunca inşallah hiç sona ermeyecek

yeni bir baharın, yeni bir ilkbaharın coşkusunu yaşıyor. Salon buna şahit, Türkiye’nin en büyük salonu buna şahit. Büyükşehiriyle, ilçeleriyle, İstanbul, yeni ve yeniden bir fethi mübinin heyecanını yüreğinde taşıyor. Şunu unutmayın sevgili kardeşlerim: Bizim için her gün, yeni bir gündür. Bizim için her başlangıç, yeni bir başlangıçtır. Yunus Emre’nin söylediği gibi, ‘Biz, her dem yeniden doğan gönül neferleri, gönül fatihleriyiz’. Biz, asırlardır devam eden bir yürüyüşün mirasını devraldık, inşallah, asırlarca devam edecek bir kutlu yürüyüşün sahipleri olarak, hiç bitmeyen, hiç tükenmeyen, asla ara vermeyen bir hizmet yarışında, son nefesimize kadar ülkemize, milletimize, şehirlerimize hizmet üreteceğiz. Biz bu millete, efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bu hizmetimize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

FETHI VE FATIH’I ANLAMAYANLAR İSTANBUL’A HIZMET EDEMEZLER “İstanbul sadece bir şehir değildir. İstanbul, hakikati olan bir şehirdir. İstanbul, felsefesi olan, tarzı olan, kimliği olan bir şehirdir.” diyen Başbakan, sözlerine şöyle devam etti: “Fethi ve Fatih’i anlamayanlar İstanbul’a hizmet edemezler. Bir gönül yapmanın, bir gönüle girmenin, gönüller fatihi olmanın ne anlama geldiğini bilmeyenler İstanbul’a hizmetkar olamazlar. İstanbul’un minarelerini, o minarelerden okunan ezanları, İstanbul’un türbelerini, makamlarını, camilerini, İstanbul’un makberlerini bilmeyenler, İstanbul’un surlarının anlattığı asırlık öyküleri dinlemeyenler, İstanbul’un sokaklarının konuştuğu dili anlamayanlar, İstanbul’a hizmetkar olma şerefine nail olamazlar. İstanbul’dan sadece Batı’ya bakanlar yanılır; İstanbul’dan sadece Doğu’ya bakanlar yanılır; İstanbul’da tarih ile modern, dün ile yarın arasında tercih yapanlar; geçmiş ile geleceğin irtibat köprüsünü kuramayanlar, İstanbul’dan yalnızca bir kesime hitap edenler yalnız kalır. İstanbul, kucaklayan şehirdir, kuşatan şehirdir, İstanbul tüm sakinlerine eşit mesafede durabilen bir şehirdir. İşte onun için, hoşgörüsü, şefkati, nezaketi olmayanlar gönül bağı kuramazlar. İstanbul, buraya gelenlerin değiştirdiği değil, buraya gelenlerin değiştiği, İstanbullu olduğu, değiştiren ve dönüştüren bir şehirdir.” “11 YILIN EN ÖNEMLI SEÇIMINE GIDIYORUZ” 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinin önemini vurgulayan Başbakan Erdoğan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “11 yılın en önemli seçimine giriyoruz. Sadece İstanbul için değil, Türkiye için, hatta tüm dünya mazlumları için son derece önemli bir seçime giriyoruz. Bir anlık ihmale bile tahammülümüz yok. Bir anlık rehavete dahi fırsatımız olamaz. Bizim seçim stratejimiz, her zaman, her seçimde, gönülden gönüle irtibat kurma üzerine inşa edilmiştir. Bizde proje var. Bizim eserlerimiz var. Muhalefetin anlatacak hiç bir eseri yok. Projelerimiz, bu seçimde de bizim avantajımız, bizim alameti farikamız olacak. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, tüm altyapı üstyapıda, enerjide, gıdada, tarımda, sosyal yardımda anlatacaklarımız var. Bütün bunların yanında, düşmüşün yanında oluşumuz, yoksullukla, yasaklarla, yolsuzlukla mücadelede anlatacaklarımız var. Biz popülizmle işi idare edenlerden olmadık, olmayacağız. Biz, Kaf Dağı’nın ardındakileri

SİYASET 07

vaad edenlerden olmayacağız. Biz, ilkesiz, ufuksuz, plan ve projesiz, yerel ve küresel ölçekte vizyonsuz söyleme, üsluba başvuranlardan olmayacağız. Bizi, eserlerimiz anlatıyor ve anlatacak ama yetinmeyeceğiz, yeni projelerle, yeni ufuklarla İstanbul’un ve İstanbulluların huzuruna çıkacağız.” AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından, 39 ilçe belediye başkan adayları tek tek sahneye çıkarak salonu dolduran binlerce İstanbullu’ya tanıtıldı. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in sahneye çıkışında Keskin’e destek vermek için gelenlerin sevinç çığlıkları yükseldi. Başkan Keskin’e destek vermek için gelen binlerce Sultanbeylili açtığı pankartlarla Keskin’e olan desteklerini gösterdiler. Adaylık tanıtımından sonra konuşan Başkan Keskin “Sultanbeyli’ye beş yılda çok sayıda proje kazandırdık. Halkımıza seçimden önce verdiğimiz tüm sözleri yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Sultanbeyli’nin ilk dönemimizde acil ihtiyaçlarını karşıladık” dedi. Adaylık sürecinde kendisine destek veren ilçe halkına, teşkilat mensuplarına ve çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Başkan Keskin, “Bundan sonraki çalışmalarımızda Sultanbeylimizi daha da ilerilere taşıyacak projelere imza atacağız. Yakında projelerimizi halkımızla paylaşacağız” dedi.


2013

2009


2009’da 11 Hat 321 Sefer 2013’de 24 Hat 985 Sefer Sultanbeyli’ye ne yapsak yakışır

Hayırlı Olsun Sultanbeyli


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

10 İBB

İstanbul’lu ulaşımda raylı sistemi tercih etti İstanbul’da ulaşım yeni metro hatları sayesinde “Ray”ına oturmaya başladı. 2013’te raylı sistem kullanan yolcu sayısında yüzde 20 artış var.

8

2012’de 333 Milyon kişi taşıyan İstanbul’un raylı sistem hatları 2013’te yolcu sayısını yüzde 20 artırarak 402 milyon kişiye ulaştı... Esenler-Bağcılar-İkitelli-Olimpiyatköy Metrosu’nun hizmete girmesi ve Kartal-Kadıköy Metrosu’nun Marmaray’a entegre olması İstanbulluların “Raylı sistem” tercihlerini olumlu etkiledi... Kısa süre içinde açılması beklenen Haliç Metro Köprüsü sayesinde Yenikapı-Taksim metrosunun da devreye girmesiyle şehir içi ulaşımında raylı sistem ağırlığının daha da artacağı belirtiliyor... EN FAZLA YOLCU BAĞCILAR-KABATAŞ TRAMVAYINDA... 2013 yılında İstanbul’da metro, tramvay, füniküler gibi raylı sistemleri ve teleferik hatlarını 400 milyonun üzerinde kişi kullandı. En fazla yolcuyu toplamda 121 milyon kişi ile Bağcılar-Kabataş tramvay hattı taşıdı. 1 Mart 2013 tarihinde Metro-Metrobüs yaya tünelinin açılmasının ardından M2 Şişli-Mecidiyeköy istasyonu toplamda 19 milyon yolcuya hizmet vererek tüm hatlar arasında en kalabalık istasyon oldu... İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden Ulaşım AŞ’nin 2013 yılı verilerine göre yeni raylı sistemlerin devreye girmesi İstanbulluların ulaşım alışkanlıklarını değiştiriyor... İstatistikler 2012 yılında 333 Milyon 906 bin olan yolcu sayısının 2013 yılında 402 milyon 270 bin rakamına ulaştığını gösteriyor... Raylı sistemi kullanan yolcu sayısında bir yıl içinde yaşanan yaklaşık yüzde 20 oranındaki artışın en önemli sebebi Esenler-Bağcılar-Başakşehir-İkitelli-Olimpiyatköy Metrosunun hizmete girmesi ve Kartal-Kadıköy Metrosu’nun Ayrılık Çeşmesi istasyonu ile Marmaray’a entegre edilmesi...

İşte hat bazlı en kalabalık istasyonlar! »» Şişli-Mecidiyeköy istasyonunu 18 milyon 986 bin 693 yolcu ile en kalabalık istasyon oldu. »» Kadıköy İstasyonu’nu 11 milyon 332 bin 253 yolcu kullandı. Zeytinburnu İstasyonu 10 milyon 880 bin 764, Aksaray istasyonu 10 milyon 495 bin 50, Füniküler Kabataş İstasyonu 6 milyon 706 bin 104, Topkapı İstasyonu 4 milyon 167 bin 294, Kirazlı İstasyonu 1 milyon 484 bin 685 bin yolcu ve 834 bin 122 yolcuyla Teleferik Eyüp İstasyonu izledi.

EN KALABALIK METRO: ŞİŞHANE-HACIOSMAN Metro hatları arasında 89 milyon 822 bin 599 yolcu ile Şişhane-Hacıosman metro hattı ilk sırada yer aldı. Aksaray-Atatürk Havalimanı-Otogar-Kirazlı hattında 88 milyon 545 bin 46 yolcu taşındı. 2013 yılı Haziran ayında hizmet vermeye başlayan Esenler-Bağcılar-Başakşehir-İkitelli-Olimpiyatköy

metro hattı ise 4 milyon 681 bin 22 kullandı. Kadıköy-Kartal metro hattında ise 49 milyon 101 bin 425 kişi yolculuk yaptı.

bu rakam Topkapı-Habibler tramvay hattında 34 milyon 435 bin 962, T3 Kadıköy-Moda tramvay hattında ise 654 bin 594 kişi oldu.

RAYLI SISTEMLERDE TRAMVAY HATLARININ PAYI %38 İstanbul’un 3 hatta hizmet veren tramvaylarında ise geçen yıl 156 milyon 234 bin 962 kişi yolculuk yaptı. Bağcılar-Kabataş tramvay hattında 121 milyon 234 bin 406 kişi taşınırken,

FÜNIKÜLER VE TELEFERIK HATLARI Taksim- Kabataş Füniküler Hattında bu yıl 11 milyon 997 bin 498 İstanbullu yolculuk yaparken, hattın günlük ortalaması 32 bin civarında gerçekleşti ve böylece 2012 yılındaki 28 bin olan günlük ortalamasını yaklaşık %15 arttırmış oldu. Eyüp-Piyerloti ve Maçka-Taşkışla teleferik hatlarında ise taşınan kişi sayısı 1 milyon 797 bin 550 oldu. İSTANBUL KART’IN KULLANIM ORANINDAKI ARTIŞ DEVAM EDIYOR! 2012 yılında toplamda 47 milyon 812 bin 845 kişi tek kullanımlık jeton kullanırken, 2013 yılında bu rakam 30 milyon 241 bin 255 kişiye kadar geriledi. Böylelikle 2012 yılında %14 olan jeton kullanım oranı, 2013 yılında %7.5 oranına inmiş oldu.


Evsel Atık Toplama Günleri Değişti Mahalleler için yeni evsel atık toplama günleri Pazartesi - Çarşamba - Cuma » » » » »

Abdurrahmangazi Akşemsettin Fatih Hamidiye Hasanpaşa

» » » »

Mehmet Akif Necip Fazıl Orhangazi Yavuz Selim

Salı - Perşembe - Cumartesi » Adil » Ahmet Yesevi » Battal Gazi

» Mecidiye » Mimarsinan » Turgut Reis

Evsel atıklarınız 15 Ocak 2014 tarihinden itibaren haftanın 3 günü alınmaya başlandı. Yeni çalışmamıza katkı sunmanızı bekliyoruz. Lütfen çöplerinizi çöp alım günleri dışında cadde ve sokaklara çıkarmayınız. Zamansız çıkarılan ve poşetlenmeyen çöplerin ciddi manada çevre kirliliğine sebep olacağını unutmayınız.

Temiz çevre için ÇÖZÜM ELİNİZDE

0216 564 4 564 beyazmasa@sultanbeyli.bel.tr


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

02 12 DEĞERLENDIRME KÜLTÜR

Kent Konseyi

dönemin son toplantısını yaptı Kent Konseyi, Sultanbeyli Belediyesi Bilgi ve Teknoloji Odaklı Kurumsal Kapasite ve Yerel Kalkınma Projesi gündemiyle dönemin son toplantısını yaptı.

8

2014 yılının ilk, dönemin son olağan toplantısını Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştiren Kent Konseyi, Sultanbeyli Belediyesi Bilgi ve Teknoloji Odaklı Kurumsal Kapasite ve Yerel Kalkınma Projesi gündemiyle toplandı. Kent Konseyi toplantısının açılış konuşmasını Sultanbeyli Kent Konseyi Başkanı Reşat Atalar yaptı. Atalar, “Sultanbeyli Kent Konseyi Genel Kurulu’nun 2014 yılı ilk toplantısına hoş geldiniz. Şehirler, sürekli yaşayan canlı organizmalardır. Onların da ruhları var, onların da duyguları var. Caddeleriyle, bulvarlarıyla, bitki örtüsüyle, eğitim kurumlarıyla, kültür merkezleriyle, kütüphaneleriyle, spor salonlarıyla, temizliği ile anlam üretirler, adeta konuşurlar. Sürekli bakım ister ve ilgi isterler” dedi. Sultanbeyli’nin İstanbul’un vazgeçilmezleri arasındaki yerini artık aldığını ifade eden Atalar, “Yaşam biçimiyle, hemşehrilik bilinci ile gelişen katılımcılık geleneği ve insanının kente hızlı uyumuyla örnek bir ilçe olma yolundadır” şeklinde konuştu ve ardından sözü konsey sekreteri Av. Görgün Özcan’a bıraktı. Özcan, konsey üyelerine genel kurulun bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler aktardı. Kent Konseyi’nin gündeminin Sultanbeyli Belediyesi Bilgi ve Teknoloji Odaklı Kurumsal Kapasite ve Yerel Kalkınma Projesi olduğunu kaydeden Özcan, konseyin Sultanbeyli’ye kazandırdıkları hakkında bilgiler verdi. Özcan’ın ardından proje sorumlusu Sultanbeyli Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Halil İbrahim Akıncı proje detaylarıyla ilgili sunum yaptı. Proje

de, Konut Sicil Çalışması Sosyal Doku Analizi, Coğrafi Bilgi Sistemi, Kent Bilgi Sistemi, İş Zekası gibi konularda çalışmalar yapıldığını kaydeden Akıncı, projenin oldukça kapsamlı olduğunu kaydetti. “HER GEÇEN GÜN KURUMSAL OLARAK GELIŞME KAYDEDIYORUZ” Akıncı’nın ardından Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de proje hakkında konsey üyelerine bilgiler aktardı. Keskin, “Belediyemiz her geçen gün kurumsal anlamda gelişmeler kaydediyor. Bu gelişmeler ışığında vatandaşlarımıza daha hızlı ve çözüm odaklı hizmet verecek projeleri hayata geçiriyoruz. Belediyemizin hizmet kalitesini

artıracak ve vatandaşımızın resmi işlemlerini yaparken işini kolaylaştıracak yeni bir teknolojik sistem kurulumu üzerinde kapsamlı bir çalışma yaptık. Bu amaçla oluşturduğumuz Bilgi ve Teknoloji Odaklı Kurumsal Kapasite Geliştirme ve Yerel kalkınma Projesi ile Sultanbeyli’de teknolojik belediyeciliğin öncülüğünü yapıyoruz. İstanbul kalkınma ajansı ile ortaklaşa yürütmeye başladığımız bu projemiz nihayete erdiğinde belediye yöneticilerini, çalışanlarını ve vatandaşlarımızı teknolojik imkânların kolaylığı ile tanıştıracak” şeklinde konuştu. Projenin kapsamında öncelikle Sultanbeyli’deki bütün binaların, bina içinde bulunan hanelerin ve işyerlerinin veri tabanına kaydedildiğini ifade eden Başkan Keskin, “Bu sayede vatandaşlarımız belediye ile ilgili çoğu işlemini internet üzerinden çevrimiçi olarak yapabilecek. Yine anketörler aracılığı ile toplanan hane halkı ve işyeri verileri sosyal politikalarımızı oluştururken bize ışık tutacak” dedi. Sultanbeyli için böylesine geniş çaplı ve önemli bir projeyi hayata geçirmenin heyecanını yaşadıklarını kaydeden Keskin, emeği geçenlere teşekkür etti.

“İLÇEMIZ İÇIN ÖNEMLI BIR PROJE” Başkan Keskin’in ardından konuşan Kaymakam İbrahim Özefe, kent konseyinin toplantısına ilk defa katıldığını ve konseyde verimli çalışmaların yapıldığına şahit olduğunu kaydetti. Sultanbeyli’de huzur ve ahenkli bir çalışma ortamının var olduğunu ifade eden Özefe, “Bahsedilen proje ilçemiz için çok büyük önem arz ediyor. Çok detaylı çalışmalar yapılmış. İlçemizde gelişimi artıracak veriler ortaya çıkmış. Şunu bilmeliyiz ki yönetim artık tek taraflı değil karşılıklı etkileşimle mümkündür” şeklinde konuştu. Konsey toplantısında dilek ve temenniler bölümünde AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, Kızılay Sultanbeyli Şube Başkanı Ali Bulut ve Sultanbeyli Spor Kulübü Başkanı Ömer Faruk Gerçek’te söz olarak konseyde düşüncelerini paylaştı.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

DEĞERLENDIRME 13

Başkan Keskin

çalışma arkadaşlarıyla biraraya geldi Belirli aralıklarla belediye personeli ile toplantı yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, büyük salonda çalışanlarla biraraya geldi.

8

Başkan Keskin adaylığının açıklanmasından sonra personelle biraraya gelerek bundan sonraki süreci ve çalışmaları değerlendirdi. Toplantıda yaptığı konuşmada Sultanbeyli’de 5 yıllık başarılı bir görev sürecini geride bıraktıklarını ifade eden Başkan Keskin, “Hizmet dönemimiz, şimdiye kadar yapılamayanların yapıldığı, ilçemizin hizmet çıtasının yukarılara taşındığı bir dönem oldu. TEM bağlantı yolları, Gölet, hükümet konağı, kültür merkezleri, hastane projeleri, Aydos Kalesi’nin restorasyonu gibi büyük projeler dönemimizde sizlerin desteği ve özverili çalışmasıyla hayata geçirilen bazı çalışmalarımız arasında yer alıyor” dedi. SULTANBEYLİ PROBLEMLERİNİ HIZLA ÇÖZÜYOR Sultanbeyli’nin hızla temel problemlerinden kurtulduğunu kaydeden Başkan Keskin, “Temel problemlerimizden ilçemizi arındırırken geliştirmek ve kalkındırmak zorunda olduğumuz bir dönemi geride bıraktık. Kendini ve kentini geliştiren Belediye’den kendini ve kentini geliştirmiş, bir belediye aşamasına geldik” şeklinde konuştu. Sen, ben yerine biz olduk diyen Başkan Keskin, “Önce insan dedik. Önce hizmet dedik. Çok şükür bu dönemden hep birlikte alnımızın akıyla, başımız dik çıktık. Belediyemizin bu başarısı, ilçemizi ulaştırdığımız bu gelişmişlik seviyesi sizlerin eseridir. Her birinize; görevlerinizi en iyi şekilde yerine getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar ilçemizi belirli bir yaşanmışlık seviyesine getirdik, getirmeye de devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Sultanbeyli’de daha çok yapacak işimiz var diyen Başkan Keskin, “Bizden beklenen aynı hızda, aynı kalitede devam etmek. Bu çizgiyi aşağı çekmeyeceğinize olan inancımız tamdır” dedi. Adaylık sürecine de değinen Başkan Keskin, “Bildiğiniz üzere ilçemizden AK Parti’den yeniden aday olarak gös-

terildim. Bu süreçte, hiç hız kesmeden ilçemizde vatandaşlarımızın hasretle beklediği kronikleşmiş meseleleri çözmek için çabalarımıza devam edeceğiz. Bu konuda hükümetimiz de bizden desteklerini esirgemiyor” ifadelerini kullandı. İNSAN ODAKLI HİZMET Sultanbeyli’de şeffaf, özverili ve insan odaklı bir çalışma anlayışını inşa ettiklerini ifade eden Başkan Keskin, bu anlayışın değişmeden devam edeceğini belirtti. Sultanbeyli’de yapılan çalışmalarda belediye personelinin büyük emeğinin olduğunu ifade eden Başkan Keskin, çalışanların ve ilçe halkının ortada dolaşan seçim dedikodularına itibar etmemesini istedi. Başkan Keskin’in konuşmasının ardından Başkan Danışmanı Reşat Atalar personel adına hizmetlerinden dolayı Keskin’e teşekkür etti ve çiçek takdim etti. Ardından BEM-Bir-Sen 8 Nolu temsilciliği ve Hizmet İş Sendikası temsilciği de Başkan Keskin’e çiçek ve plaket takdim etti.

İlçemize yeni projeler üretiyoruz Her yıl ürettiği projelerle Sultanbeyli’de hizmetin kalitesini artıran Sultanbeyli Belediyesi bu yılda İstanbul Kalkınma Ajansın’dan (İSTKA) hibe almak için çalışmalarına devam ediyor.

8

Geçtiğimiz yıllarda ürettiği projelere İSTKA’dan aldığı desteklerle Sultanbeyli’ye projeler kazandıran ve ilçe sakinlerinin hizmetine sunan Sultanbeyli Belediyesi çalışmalarına bu sene de devam ediyor. İstanbul bölgesinde sürdürülebilir kalkındırmayı hızlandırma, bölgesel gelişmeyi sağlama amacı güden İstanbul Kalkınma Ajansı, 2014 yılı Mali Destek Programlarını duyurdu. Afetlere Hazırlık, Verimli ve Temiz Enerji, Çocuklar ve Gençler, Küresel Turizm Merkezi İstanbul, Yenilikçi İstanbul olmak üzere 5 ana başlıkta işletmelere ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik olarak 7 farklı

program altında destek verecek olan İSTKA, toplamda 100 Milyon TL hibe dağıtacak. Sultanbeyli Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü tarafından Hibe programlarına yönelik proje hazırlama çalışmaları hızla devam ediyor. İSTKA TARAFINDAN DAHA ÖNCE ONAYLANAN PROJELER İlk etapta Sultanbeylili çocuklar ve gençlerin gelişimlerine katkı sağlayacak İstanbulensis Gençlik Merkezi ardından, Bilgi ve Teknoloji Odaklı Kurumsal Kapasite Geliştirme ve Yerel Kalkınma Projesi İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan hibe almaya hak kazanmıştı.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 14 ŞEHİR KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Sultanbeyli’nin nüfusu

309 Bin 347 Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, Türkiye’nin nüfusu 2013 sonu itibariyle 76 milyon 667 bin 864 kişi oldu. Sultanbeyli’nin şu anki nüfusu ise 309 bin 347 kişi olarak açıklandı.

8

TÜİK, 2013 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarını açıkladı. Türkiye nüfusu 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle 76 milyon 667 bin 864 kişi olarak belirlendi. Türkiye’de ikamet eden nüfus, 2013 yılında bir önceki yıla göre 1 milyon 40 bin 480 kişi arttı. Erkek nüfus 38 milyon 473 bin 360 kişi, kadın nüfus ise 38 milyon 194 bin 504 kişi olarak

açıklandı. Buna göre, nüfusun yüzde 50.2’si erkek, yüzde 49.8’i ise kadınlardan oluşuyor. TÜRKIYE’NIN YILLIK NÜFUS ARTIŞ HIZI BINDE 13.7 Türkiye’nin yıllık nüfus artış hızı, 2013 yılında binde 13.7 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2012 yılında binde 12 olarak açıklanmıştı. İl ve ilçe merkezlerinde ikamet edenlerin oranı

159.326

150.021

2012 yılında yüzde 77.3 iken, 14 ilde büyükşehir belediyesi kurulması ve büyükşehir statüsündeki 30 ilde, belde ve köylerin ilçe belediyelerine mahalle olarak katılmasının önemli etkisiyle bu oran 2013 yılında yüzde 91.3 olarak gerçekleşti. Türkiye nüfusunun yüzde 18.5’inin ikamet ettiği İstanbul, 14 milyon 160 bin 467 kişi ile en çok nüfusa sahip olan il oldu. En

az nüfusa sahip il ise 75 bin 620 kişi ile Bayburt oldu. SULTANBEYLI’NIN NÜFUSU BINDE 22.5 ARTTI Sultanbeyli’nin ise 2013 yılında 302 bin 388 olan nüfusu yılsonunda 309 bin 347’ye yükseldi. Buna göre ilçenin yıllık nüfus artışı binde 22,5 olarak tespit edildi. Nüfusun 159 bin 326’sı erkek, 150.021’i kadınlardan oluşuyor.

111.430

0-19 yaş

11.476 80-99+ yaş

40-59 yaş 60-79 yaş

20-39 yaş 128.029

56.800

1612

İl, ilçe, belediye, köy ve mahallelere göre nüfuslar belirlenirken: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM) tarafından, ilgili mevzuat ve idari kayıtlar uyarınca Ulusal Adres Veri Tabanı’nda yerleşim yerlerine yönelik olarak yapılan idari bağlılık, tüzel kişilik ve isim değişiklikleri dikkate alınmaktadır.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SPOR 15

Sultanbeyli Belediyespor adım adım zirveye Aldığı başarılı sonuçlarla Bölgesel Amatör Lig’de şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerleyen Sultanbeyli Belediyespor, evinde aldığı galibiyetlere yenilerini ekledi.

8

Sultanbeyli Belediyespor evinde karşılaştığı Kuştepespor’u Cenk Demir’in golüyle mağlup etti ve son haftalardaki başarılı grafiğini sürdürdü. Bölgesel Amatör Lig (BAL) 9. Grup’ta 3. Lig’e yükselme mücadelesi veren Sultanbeyli Belediyespor,... Sultanbeyli Belediyespor evinde karşılaştığı Kuştepespor’u Cenk Demir’in golüyle mağlup etti ve son haftalardaki başarılı grafiğini sürdürdü. Bölgesel Amatör Lig (BAL) 9. Grup’ta 3. Lig’e yükselme mücade-

lesi veren Sultanbeyli Belediyespor, 15. Hafta mücadelesinde evinde Kuştepespor ile karşı karşıya geldi. Oldukça çekişmeli geçen maçı 56. dakikada Cenk Demir ile bulduğu golle Sultanbeyli Belediyespor kazandı. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği maçta Sultanlar 3 puanı alarak toplamda 30 puana ve 26 averaja yükselmiş oldu. Maç sonu futbolcular ve taraftarlar sevinçlerini karşılıklı besteler söyleyerek paylaştılar. Gelecek hafta Emirdağspor ile karşılaşacak olan Sultanbeyli Belediyespor ligde 2. sırada bulunuyor.

Sultanbeyli YIL: 1 SAYI: 7 / 01 SUBAT 2014 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Nizamettin Arslan Danışma Kurulu Ebru Ateş / Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar Sorumlu Yazı işleri Müdürü Kasım Coşkun Editör Sezai Saraç Haber Hamdi Çakır Tasarım Ömer Aydın / Giray Arslan Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Baskı Milsan Basın Sanayi A.Ş İnönü Mahallesi. Muammer Aksoy Cad. Dere Sk. No:70 34620 Sefaköy - Küçükçekmece - İSTANBUL Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.


Profile for Sultanbeyli Belediyesi

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni Şubat 2014 Sayısı

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni Şubat 2014 Sayısı

Advertisement