Page 1

KURSİYERLER SERTİFİKALARINI ALDI İstanbulensis Gençlik Merkezi’nde eğitim alan kursiyerlere düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

İstanbulensis Gençlik Merkezi’nde eğitim gören yaklaşık 400 kursiyere yapılan törenle sertifikaları verildi. Sertifikalarını Başkan Keskin’in elinden

alan kursiyerler oldukça heyecanlıydı. Törende konuşan Başkan Keskin, gençlik merkezlerinin ilçeye değer kattığını ifade etti.

Sultanbeyli

118 www.sultanbeyli.bel.tr

15 Ocak 2014

Cahar Dudayev’de çalışmalar tamamlandı Hasanpaşa Mahallesi’nde bulunan Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı’nda çalışmalar bitirildi.

028

128

Prestij caddeler hızla tamamlanıyor Şanlıurfa, Hayat ve Miraç caddelerinde başlayan prestij sokak çalışmaları hızla tamamlanıyor.

038 Evsel atıkların alım günleri arttı Sultanbeyli Belediyesi ilçe genelinde evsel atıkların toplanmasını haftada üç güne çıkardı.

8

Bir süre önce çalışmaları başlayan Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı, hummalı çalışmaların ardından tamamlandı. Parkın açılacağı günü sabırsızlıkla bekleyen çocuklar, oyunlar oynamaya başladı bile. Mahalle sakinlerinden Sevgi Uzun parka ve gençlik merkezine olan ihtiyaçlarını şöyle ifade ediyor: “Mahallemizde spor yapabileceğimiz, dinleneceğimiz bir alanımız yoktu. Şimdi görüyorum ki burada hepsi var. En güzel şeyler istediğimiz şekilde yapılmış”.

İstanbul “Alev Kartalı”nın kanatları altında

814

Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı içerisinde birçok alanda aktivitelerin yapılacağı alanlar bulunuyor. Kültür evi, kütüphane, taziye evi, zabıta bürosu gibi birimlerin de yer alacağı Cahar Dudayev Parkı’nda ilçe halkı için her şey düşünüldü. Ayrıca gençler için iki adet de sınıf oluşturuldu. Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı gençlerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde inşa edildi.

Belediyespor gücüne güç kattı

815


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 HİZMET KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Prestij caddeler hızla tamamlanıyor Bir süre önce Şanlıurfa, Hayat ve Miraç caddelerinde başlayan prestij sokak çalışmaları hızla tamamlanıyor.

8

Son dönemde yapılan çalışmalarla çehresi değişen Sultanbeyli güzelleşmeye devam ediyor. Şanlıurfa, Hayat ve Miraç caddelerinde başlayan prestij cadde uygulamaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Çalışmaların bitirildiği yerler, halkın kullanımına sunuldu ve ilçe sakinleri tarafından oldukça beğenildi. CADDELERDE NELER YAPILDI Prestij cadde çalışmalarının projelerini Sultanbeyli Belediyesi uzun zamandan beri takip ediyordu. İBB tarafından kabul edilen proje de önce prestij cadde yapılan yerlerin altyapı eksikleri giderildi. İSKİ, İGDAŞ, Türk Telekom ve AYEDAŞ gerekli tüm altyapı çalışmasını bitirdi. Yer üstünde olan tüm hatlar yer altına alındı. Bu çalışmanın ardından prestij cadde imalatına başlandı. Şu sıralarda kaldırım taşları döşenen caddelerin bitirilenleri halktan tam not aldı. Prestij cadde çalışmalarıyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, ilçenin yapılan bu çalışmalarla görüntüsünün değiştiğini ifade etti. Yenileme yapılan caddelerden biri olan Şanlıurfa Caddesi’nin eski görüntüsünün çok kötü olduğunu kaydeden Keskin, “İlçe sakinlerinden hep Şanlıurfa Caddesi için şikayetler alıyorduk. Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız prestij cadde çalışmamızı İstanbul Büyükşehir Belediyemiz kabul etti ve uygulamaya koydu. Burada yapılan çalışma için İBB Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’a ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi. Prestij cadde çalışmalarında bitirilen yerlerin halk tarafından oldukça beğenildiğine dikkat çeken Başkan Keskin, “Hemşehrilerimizden biraz daha sabırlı olmalarını diliyoruz. Büyük bütçeli yatırımlar seçim üzeri diye durdurulmaz. Prestij caddeler bittiğinde güzel olduğuna hep birlikte şahit olacağız” şeklinde konuştu.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

HİZMET 03

Evsel atıkların alım günleri arttı Sultanbeyli Belediyesi ilçe genelinde evsel atıkların toplanmasını haftada üç güne çıkardı.

8

“Gelecek Nesiller İçin Daha Temiz Bir Sultanbeyli” sloganıyla belediye evsel atıkları 15 Ocak’tan itibaren haftada üç gün alacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Sultanbeyli’de vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve daha temiz şartlarda yaşamlarını devam ettirmeleri için uzun zamandır çalışmalarımız devam ediyordu. Vatandaşlarımızın da evsel atıkların alımının artırılması yönünde talepleri vardı. Bizde bu isteklerini karşılamak adına imkanlarımız ölçüsünde evsel atıkların alımını haftada üç güne çıkardık” dedi. Gelecek nesillerin çevreye karşı duyarlılıkları artsın diye her yıl okullarda belediye olarak eğitim

verdiklerini ifade eden Başkan Keskin, “Bu sene düzenlemiş olduğumuz eğitim programıyla tam olarak 30 bin öğrencimize çevreye olan farkındalığı artırmak için eğitim veriyoruz” şeklinde konuştu. Sultanbeyli’nin temiz kalmasında vatandaşlardan da destek beklediklerini kaydeden Keskin, “Temizlemek bir görev ancak doğru olan kirletmemektir. Ne yazık ki çevrede oluşan kirliliğin sebebi hepimiziz” dedi. Sultanbeyli’de var olan çevre kirliliğinin en büyük nedeninin zamansız çıkartılan çöpler olduğunu vurgulayan Başkan Keskin, “Zamansız çıkarılan çöpler, sokak hayvanları tarafından etrafa dağıtılıyor. Dağılan bu çöpler sokaklarımızda kirliliğe ve sağlıksız yaşam koşullarına sebep oluyor. Bu

nedenle ilçe sakinlerimizden istediğimiz en önemli şey çöplerin, çöp alım günlerine ve saatlerine dikkat edilerek çıkartılması” şeklinde konuştu. Başkan Keskin vatandaşlara da çevre konusunda büyük görevler düştüğünü ifade etti. Sultanbeyli’de çevre kirliliğine sebep olan her şeyi belediye olarak topladıklarını kaydeden Başkan Keskin, “Biz geri dönüşüm atıklarını ve doğaya zararı olan tüm atıkları topluyoruz. Ambalaj atıkları, araç lastikleri, atık piller, tıbbi atıklar, kullanılmış mutfak yağları ve eski elektronik eşyaların tamamını ücretsiz olarak alıyoruz. Bu atıkları toplamamız için vatandaşlarımızın bizi haberdar etmesi yeterli” şeklinde konuştu.

Mahalleler için

belirlenen yeni günler Pazartesi, çarşamba ve cuma günleri Abdurrahmangazi, Akşemsettin, Fatih, Hamidiye, Hasanpaşa, Mehmet Akif, Necip Fazıl, Orhangazi, Yavuz Selim mahallerinde evsel atıklar toplanırken, salı, perşembe ve cumartesi günleri de Adil, Ahmet Yesevi, Battalgazi, Mecidiye, Mimarsinan ve Turgut Reis mahallelerinde evsel atıklar toplanacak.

Temiz bir SULTANBEYLİ Gelecek nesiller için... Mahalleler için yeni evsel atık toplama günleri Pazartesi - Çarşamba - Cuma » » » » »

Abdurrahmangazi Akşemsettin Fatih Hamidiye Hasanpaşa

» » » »

Mehmet Akif Necip Fazıl Orhangazi Yavuz Selim

Salı - Perşembe - Cumartesi » Adil » Ahmet Yesevi » Battal Gazi

» Mecidiye » Mimarsinan » Turgut Reis

Evsel atıklarınız 15 Ocak 2014 tarihinden itibaren haftanın 3 günü alınmaya başlandı. Yeni çalışmamıza katkı sunmanızı bekliyoruz. Lütfen çöplerinizi çöp alım günleri dışında cadde ve sokaklara çıkarmayınız. Zamansız çıkarılan ve poşetlenmeyen çöplerin ciddi manada çevre kirliliğine sebep olacağını unutmayınız.

Temiz çevre için ÇÖZÜM ELİNİZDE

0216 564 4 564 beyazmasa@sultanbeyli.bel.tr


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

04 02 EĞİTİM KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Aydos Kütüphanesi

öğrencilerin ders çalışma adresi Sayısal kütüphanecilik sistemini kullanan ilk belediye kütüphanesi olma özelliği taşıyan Aydos Kütüphanesi, açıldığı günden bu yana öğrencilerin en uğrak ders çalışma adresi oldu.

8

Teknolojik anlamda her geçen gün yenilenen Aydos Kütüphanesi, 29 bin basılı kitapla Sultanbeyli halkına hizmet veriyor. Her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği kütüphane, kaynak zenginliği ve uygun ders çalışma ortamıyla özellikle öğrencilerin okuldan sonra en çok vakit geçirdiği yer haline geldi. 29 bin kitaplık zengin içeriği ve çalışma sınıflarından oluşan Aydos Kütüphanesi, teknolojik alt yapısıyla birçok kütüphaneden ayrılıyor. Kütüphane, radyo dalgaları ile veri tanımla sistemini (RFID) ülkemizde ilk kullanan belediye kütüphanesi olma özelliği taşıyor. Bu gelişmiş özellikleriyle dikkat çeken Aydos Kütüphanesi, bir süre önce de online otomasyon sistemiyle kapılarını internetten de kitapseverlere açmıştı. Aydos Kütüphanesi sorumlusu Nusret Sönmez, kütüphaneyi her gün yaklaşık olarak 150 ve üzeri öğrencinin ziyaret ettiğini söylüyor. Sönmez, “Aydos Kütüphanemize açıldığı günden beri öğrenciler büyük ilgi gösteriyor. 4 bini geçen üyemiz bulunuyor. Özellikle öğrenciler okuldan arta kalan vakitlerinde kütüphanemizde ders çalışıyor, kitap okuyor ve araştırma yapıyor. Öğrencilerin yanı sıra burası sı-

navlara hazırlanan kişilerinde ders çalışma adresi oldu. Uygun çalışma ortamıyla yediden yetmişe herkes kütüphanemizden yararlanıyor” şeklinde konuştu. Sönmez ayrıca öğrencilerin kütüphaneyi daha çok tanımaları ve kütüphaneden daha fazla yararlanmaları için okullarla projeler yürüttüklerini ifade etti. Geçtiğimiz yıl hemen hemen ilçe genelindeki tüm okulların öğrencilerini proje kapsamında kütüphaneye getirdiğini kaydeden Sönmez, “Öğrencilere kütüphaneyi nasıl kullanmaları gerektiği konusunda proje kapsamında bilgiler aktardık. İnternetten nasıl kitap arama yapacaklarını öğrettik ve bu proje çok faydalı oldu” dedi. Sultanbeyli’de İstanbulensis Gençlik Merkezi ve Aydos Kütüphanesi olmak üzere iki kütüphane bulunuyor. Önümüzdeki günlerde Hasanpaşa Mahallesi’nde hizmete girecek olan Hasan Hüsnü Paşa Kütüphanesi’nin de açılmasıyla bu sayı üçe çıkacak. İlçede bulunan kütüphanelerin tamamı ortak veri tabanı ile yönetiliyor. Kütüphanenin birine üye olunarak diğer kütüphanelerden de yararlanılabiliyor. Ayrıca Aydos Kütüphanesi’nde bulunan Matematik ve Türkçe öğretmenleri haftanın belirli günlerinde öğrencilere derslerinde yardımcı oluyor.


Temiz bir SULTANBEYLİ Gelecek nesiller için... Mahalleler için yeni evsel atık toplama günleri Pazartesi - Çarşamba - Cuma » » » » »

Abdurrahmangazi Akşemsettin Fatih Hamidiye Hasanpaşa

» » » »

Mehmet Akif Necip Fazıl Orhangazi Yavuz Selim

Salı - Perşembe - Cumartesi » Adil » Ahmet Yesevi » Battal Gazi

» Mecidiye » Mimarsinan » Turgut Reis

Evsel atıklarınız 15 Ocak 2014 tarihinden itibaren haftanın 3 günü alınmaya başlandı. Yeni çalışmamıza katkı sunmanızı bekliyoruz. Lütfen çöplerinizi çöp alım günleri dışında cadde ve sokaklara çıkarmayınız. Zamansız çıkarılan ve poşetlenmeyen çöplerin ciddi manada çevre kirliliğine sebep olacağını unutmayınız.

Temiz çevre için ÇÖZÜM ELİNİZDE

0216 564 4 564 beyazmasa@sultanbeyli.bel.tr


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

06 02 KÜLTÜR KÜLTÜR SANAT

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Anadolu Mayası söyleşileri devam ediyor

Her ay Sultanbeyli’de söyleşi gerçekleştiren Sadık Yalsızuçanlar, bu ay Şeyh Şaban-ı Veli’yi anlattı.

8

Sadık Yalsızuçanlar Sultanbeyli’de her ay Anadolu Mayası adı altında söyleşi gerçekleştiriyor. Yalsızuçanlar’ın bu ayki söyleşi konusu Şeyh Şaban-ı Veli oldu. Şeyh Şaban-ı Veli’nin Osmanlı Devleti’nde emeğinin olduğunu ifade eden Yalsızuçanlar, “Kastamonu’da Şeyh Şaban Sempozyumu yapıldı. Şaban-ı Veli’nin 10 yıl sonra farklı yönlerini göreceğiz. Şaban-ı Veli tarihsel olarak çok önemli biridir” dedi. Şaban-ı Veli’nin

hayatını Allah yoluna adadığını ifade eden Yalsızuçanlar, “İrfanda aşkta Mevlana’dan, şiirde Yunus’tan farkı yoktur. Gönlü pınar gibidir. Kastamonu’da dergahta yaşamayı tercih etmiştir” şeklinde konuştu. Şeyh Şaban-ı Veli hakkında detaylı bilgiler veren Yalsızuçanlar, dinleyicilerden gelen soruları da cevapladı. Yalsızuçanların söyleşisine Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in yanısıra ilçe sakinleri de katıldı.

Burak Kut’tan muhteşem konser Burak Kut, Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde unutulmaz bir konser verdi. Pop müziğin sevilen sanatçısı Kut, en güzel eserlerini Sultanbeyli’de seslendirdi.

8

Türk pop müziğinin sevilen ismi Burak Kut, Sultanbeyli’de hayranlarıyla buluştu. Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konsere özellikle gençlerin büyük ilgisi vardı. Birbirinden güzel eserler seslendiren Kut, 90’lı yıllara damgasını vuran şarkılarını seslendirdi. Çoğu zaman kültür merkezinde bulunan hayranlarının da eşlik ettiği konserde sanatçı sevenlerine unutulmaz bir akşam yaşattı.


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

www.sultanbeyli.bel.tr

TİYATRO 07

Çocuk Tiyatroları büyük ilgi görüyor Sultanbeyli Belediyesi kültür sanat etkinliklerinde ilçenin miniklerini de unutmuyor. Her ay olduğu gibi bu ay da kültür merkezlerinde minikler için renkli oyunlar sahnelendi.

8

Sultanbeyli Belediyesi minikler için birbirinden güzel tiyatrolar düzenliyor. Haftasonları yoğun katılımın olduğu tiyatrolarda minikler eğlenceli anlar yaşıyor. Doktor Çatlak Olursa, Palyaço Bobo, Sev Dünyayı çocuk oyunları, bu ay çocukların en çok ilgi gösterdiği oyunlar arasındaydı.

DOKTOR ÇATLAK OLURSA Yaşam Tiyatro tarafından sahnelenen “Doktor Çatlak Olursa” oyunu İstanbulensis Gençlik Merkezi’nde minik izleyicileriyle buluştu. Hem eğitici hem de bol kahkahalı olan oyunun kahramanı Ali Can ve annesinin onunla mücadelesi çocuklara aktarıldı. Oyunda haylaz bir çocuk olan Ali Can, annesinin sözünü hiç dinlemez. Ali Can bir gece mide ağrısıyla uyanır. Fakat doktora gitmek istemez. Annesi bin bir güçlükle Ali Can’ı ikna eder ve oyun bundan sonra başlar. PALYAÇO BOBO OYUNU 4 Mevsim Tiyatro tarafından gençlik merkezinde miniklerin beğenisine sunulan oyunlardan biri de Palyaço Bobo’ydu. Bobo, doğum günü için gittiği bir evde, palyaçoları hiç sevmeyen bir dede ile tanışır. Palyaço Bobo’nun dedeye palyaçoları sevdirip sevdiremeyeceği üzerine kurulan oyunda minik izleyiciler zevkli anlar yaşadı. SEV DÜNYAYI OYUNU Sisan Yapımcılık tarafından oynanan çocuk tiyatrosu, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluştu. Oyunun kahramanı olan Can biraz talihsizdir. Hiçbir işi olmadığı bir anda, Avustralya’dan kendisine miras kaldığı haberini alır. Avustralya’ya gitmek için bindiği gemi, yolda batar. Dalgalar Can’ı kızılderelilerin yaşadığı bir adaya sürükler. Kızılderililer, Cam’i baygın halde sahilde yatarken bulurlar. Oyun bundan sonra başlar. Çocuklara birçok konuda eğitim veren tiyatro, miniklerden tam not aldı.


2013

2009


2009’da 11 Hat 321 Sefer 2013’de 24 Hat 985 Sefer Sultanbeyli’ye ne yapsak yakışır

Hayırlı Olsun Sultanbeyli


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 10 SERGİ KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Gramofon ve taş plaklar meraklılarını bekliyor 8

Gramofon ve taş plak koleksiyoncusu Sacit Cavşak’ın yıllardır topladığı ve her biri birbirinden değerli taş plaklar ve gramofonlar Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde meraklılarını bekliyor. Farklı türlerde yaklaşık 50 gramofon, 300’e yakın taş plağın bulunduğu sergi, geçmişten günümüze bir esinti niteliği taşıyor. Koleksiyoncu Sacit Cavşak, elinde bulunan gramofon ve taş plakların en

eskisinin 1900’lü yıllara ait olduğunu ifade ediyor. Gramofon ve taş plak merakının aileden geldiğini söyleyen Cavşak, “Elimde 10 binin üzerinde taş plak var. Her çeşidini imkanlar el verdiğince toplamaya çalıştım” dedi. Türkiye’ye 1900’lerin başında gramofonun geldiğini ifade eden Cavşak, “Gramofon evimizde vardı. Babamdan dedemden gelen bir hayranlık bu. Ama şunu söylemek istiyorum bunların hiç biri onlardan kalma

değil. Hepsini ben merakım sayesinde topladım. Değişik şekilde 50’nin üzerinde gramofon var elimde” şeklinde konuştu. Cavşak ayrıca kendine elindeki gramofon ve taş plakları sergileme imkanını sunduğu için Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e teşekkür etti. TÜRKIYE’NIN EN GENÇ USTASI Sacit Cavşak’ın oğlu da kendisi gibi gramofona ve taş plağa meraklı. Taş

Başkan Keskin gazetecileri unutmadı Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde ilçede görev yapan yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi.

8

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Başkan Keskin Sultanbeyli’de bulunan yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi. Başkan Keskin’e AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç’te eşlik etti. Bir süre gazetecilerle sohbet eden Başkan Keskin, basın mensuplarına ilçede yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler aktardı. Daha sonra Keskin, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Geçmişten Günümüze Gramofon ve Taş Plak Sergisi Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Galeri İstanbulensis Sergi Salonu’nun da yapılan törenle görücüye çıktı. plağa ve gramofona olan ilgisi onu Türkiye’nin en genç gramofon ustası yapmış. İbrahim Can Cavşak, “Türkiye’de beş usta bulunuyor. Aralarında en genç olanı benim. Bu mesleği ben küçük yaşta hem kulak hem de el becerimle öğrendim” diyor ve ekliyor “En iyi ses taş plaktaki sestir”. Geçmişten günümüze taş plak ve gramofon sergisi ay sonuna kadar Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde meraklılarını bekliyor.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

EĞİTİM 11

Kursiyerler sertifikalarını aldı İstanbulensis Gençlik Merkezi’nde eğitim alan kursiyerlere düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

8

İstanbulensis Gençlik Merkezi’nde eğitim gören yaklaşık 400 kursiyere yapılan törenle sertifikaları verildi. Sertifikalarını Başkan Keskin’in elinden alan kursiyerler oldukça heyecanlıydı. Törende konuşan Başkan Keskin, gençlik merkezlerinin ilçeye değer kattığını ifade etti. Düzenlenen eğitim programlarına katılımlarından dolayı kursiyerlere teşekkür eden Başkan Keskin, “Gençlik merkezlerimizde yürütülen faaliyetleri artırmak için çalışmalarımız devam ediyor” dedi. “Göreve geldiğimizde Sultanbeyli’de ne kültür merkezi ne de gençlik merkezi yoktu” diyen Keskin, “Görev süremiz boyunca bu hizmetleri vatandaşlarımızın kullanımına sunduk. Gençlik merkezlerimize ilginin fazla olması bizi memnun ediyor. Ayrıca ilçemizin yeni gençlik merkezleri kazanması için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi. Sultanbeyli Gençlik Merkezleri şefi

Mehmet Balcı da konuşmasında gençlik merkezi hakkında bilgiler aktardı. Gençlik merkezinde açılan tüm kurslara ilginin büyük olduğunu ifade eden Balcı, “Gençlik merkezimiz kısa zamanda çok yol kat etti. Burada girişimcilikten drama oyunculuğa, web tasarımdan grafik animasyona, proje döngüsünden reklamcılığa varana kadar çok sayıda branşta eğitim veriyoruz” dedi. Konuşmaların ardından kursiyerlere Başkan Keskin sertifikalarını takdim etti.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 12 HİZMET KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Cahar Dudayev’de çalışmalar tamamlandı Hasanpaşa Mahallesi’nde bulunan Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı’nda çalışmalar bitirildi.

8

Bir süre önce çalışmaları başlayan Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı, hummalı çalışmaların ardından tamamlandı. Parkın açılacağı günü sabırsızlıkla bekleyen çocuklar, oyunlar oynamaya başladı bile. Mahalle sakinlerinden Sevgi Uzun parka ve gençlik merkezine olan ihtiyaçlarını şöyle ifade ediyor: “Mahallemizde spor yapabileceğimiz, dinleneceğimiz bir alanımız yoktu. Şimdi görüyorum ki burada hepsi var. En güzel şeyler istediğimiz şekilde yapılmış”. Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı içerisinde birçok alanda aktivitelerin yapılacağı alanlar bulunuyor. Kültür evi, kütüphane, taziye evi, zabıta bürosu gibi birimlerin de yer alacağı Cahar Dudayev Parkı’nda ilçe halkı için her şey düşünüldü. Ayrıca gençler için iki adet de sınıf oluşturuldu. Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı gençlerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde inşa edildi.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 14 İBB KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

İstanbul “Alev Kartalı”nın kanatları altında Göreve geldiği günden bu güne İstanbul İtfaiyesi’ni dünya itfaiyeleriyle yarışa sokan Kadir Topbaş, “Alev Kartalı” yangın helikopterini İstanbul’un hizmetine sundu.

8

Haliç Kongre Merkezi Otoparkı’nda düzenlenen hizmete alım töreninde 299 yıllık İstanbul İtfaiyesi’nin yeni gözdesi “Alev Kartalı” da tatbikat yaptı. Geçtiğimiz yıl Polat Tower’da çıkan yangın sonrasında Başkan Kadir Topbaş, itfaiyeyi havadan müdahale için güçlendirme talimatı vermişti. Yapılan araştırmalar üzerine 22 metre uzunluğunda 195 kilometre hızında Sikorsky S-64 Skycrane helikopteri uygun bulundu. 10 ton su kapasiteli helikopter kiralanarak İstanbul İtfaiyesi’ne kazandırıldı. Programda konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul İtfaiyesi’nin 7/24 çalışma sistemiyle hizmet verdiğini ifade ederek, “İtfaiyemiz canları pahasına İstanbulluların canını ve malını koruyor” dedi. İstanbul’un Avrupa’daki pek çok ülkeden daha büyük olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, beklentinin ve sorunların da bu ölçekte büyük olduğunu söyledi. Başkan Topbaş yaptıkları yatırımlarla birlikte İstanbul’un dünya tarafından gıpta ile izlendiğine dikkat çekerek şöyle devam etti: “Altyapıdan ulaşıma, çevreden sağlık alanına kadar pek çok alanda ciddi yatırımlar yaptık. Dünyanın takdir ettiği dönüşüm ve değişimi sağladık. İtfaiye teşkilatımızı da dünya ile yarışır hale getirdik. İtfaiye teşkilatımız bir buçuk asırlık bir teşkilat. Örnek alınan bir hizmet kolu haline gelmesini istedik. Kötü bir aletle güzel iş ortaya çıkmaz. Alet yapar el öğünür. Bu bakımdan teçhizatımızı en mükemmel hale getirme kararı aldık. Teşkilatı çok ciddi yapılandırdık. New York İtfaiyesi ile eşdeğer bir itfaiye olarak hazırladık.” Hizmete alınan helikopterin orman yangınlarıyla mücadelede de etkin kullanılabildiğini kaydeden Başkan Topbaş, Helikopterin ayrıca yüksek katlı bina yangınlarında da 50 metreye kadar su veya köpük sıkabilme özelli-

ğine sahip olduğunu söyledi. Helikopterin havada 2 saat 15 dakika kalabildiğini belirten Başkan Topbaş, “10 tonluk su hacmine sahip. 30 - 40 saniye içinde haznesini denizden aldığı suyla doldurabiliyor. Saatte 192 km hıza ulaşabiliyor. Gece görüşü olması nedeniyle de gece çıkan yangınlara sorunsuz şekilde müdahale edebiliyor” diye konuştu. TATBİKAT BAŞARILI GEÇTİ Başkan Topbaş’ın konuşmasının ardından tatbikat başladı. Haliç üzerine kurulan platformdaki İKARUS marka hurda otobüste mizansen gereği yangın çıkarıldı. Ardından İtfaiye birimlerine ihbar yapıldı. Bölgeye ulaşan itfaiye araçları yangının deniz ortasındaki yangına müdahale edemeyince havadan müdahale talimatı verildi. Ardından yangın helikopteri havalanarak ilk tankındaki 5 tonluk suyu boşalttı. İkinci turda da 5 tonluk suyu boşalttıktan sonra denizden su alarak tanklarını doldurdu ve yan-

gını tamamen söndürdü. Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan, yangın söndürme, kurtarma, nakliye, ağır yük taşıma gibi hizmetlerle kullanılabilen son teknoloji ile donatılmış helikopter Türkiye’nin ihtiyaç duyulan her bölgesinde hizmet verecek. Hizmete alınan “Alev Kartalı” doğal afet ve yangın helikopteri ABD Orman Hizmetleri, İtalya Orman Bakanlığı, Kore Orman Hizmetleri, Yunanistan, Los Angeles, Florida ve Avustralya İtfaiyeleri ile Fransa, Meksika, Kanada, Malezya’da kullanılıyor. Hizmete alınan “Alev Kartalı” doğal afet ve yangın helikopteri, A.B.D Orman Hizmetleri, İtalya Orman Bakanlığı, Kore Orman Hizmetleri, Yunanistan, Los Angeles, Florida ve Avustralya İtfaiyeleri ile Fransa, Meksika, Kanada, Malezya’da kullanılıyor. Helikopter Orman yangınlarıyla mücadelede etkin kullanılabildiği gibi yüksek katlı bina yangınlarında 50 metreye kadar su veya köpük sıkabilme özelliğine sahip.

Alev Kartalı »» Gece görüş teknolojisi ve gece uçuşu »» Yangın söndürme (Orman, Sanayi yangınları çok katlı binalar olmak üzere tüm yangınlar ) »» Afetlerde kurtarma ve enkaz kaldırma »» Ağır yük taşıma ( personel, tıbbi konteynır, komuta merkezi nakli, tarımsal uygulama ) »» 2 saat 15 dakika havada kalabilme, her yere konuşlanma »» 192 km hıza ulaşabilmesi »» 10.000 lt su hacimli depo »» 35 – 40 saniyede 10.000 lt su dolumu »» Yangınlarda yüksek katlı binalardan tahliye ve doğal afetlerde 30 kişi kurtarma kapasitesi »» 11.250 kg ağırlık kaldırma


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SPOR 15

Belediyespor gücüne güç kattı Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) mücadele eden Sultanbeyli Belediyespor sezona verilen arayı çok iyi değerlendirdi. Antalya’da 10 günlük kampa giren takım kadrosunu iki yeni isimle güçlendirdi.

8

BAL’ın güçlü ekiplerinden Sultanbeyli Belediyespor ikinci yarıya çok iyi hazırlandı. Ligin ilk yarısını 24 puanla üçüncü sırada tamamlayan takım, Antalya’da on günlük kamp yaptı. Kadrosuna devre arasında iki yeni isim kazandıran Belediyespor, ikinci yarıdaki fikstür avantajını da iyi değerlendirip şampiyonluk ipini göğüslemek istiyor. Takım antrenörü Hüseyin Aydoğan, Antalya kampının çok verimli geçtiğini ifade etti. Kampta dört hazırlık maçı yaptıklarını kaydeden Aydoğan, “Hazırlık maçların da tüm oyuncuları görme imkanımız oldu. Bu kamp bizim için çok

verimli geçti” dedi. Milli Takımlar Antrenörü Fatih Terim’in hazırlık maçlarını izlediğini ve takımı beğendiğini ifade eden Aydoğan, “Fatih Terim bundan sonraki süreç için Sultanbeyli Belediyespor’un takip edilmesini söyledi. Bu bizim için ilçemiz için güzel bir gelişme” dedi. Kampta takımın eksiklerini gördüklerini ifade eden Aydoğan, “Takımımıza yeni takviyeler yaptık. İkinci lig ekibi Gaziosmanpaşa’dan kanat oyuncusu Serdal Öz’ü, Yomraspor’dan da stoper Mehmet Ali Sağlam’ı kadromuza kattık. Bu takviyelerle şimdi daha da güçlendik” dedi.

Sultanbeyli YIL: 1 SAYI: 6 / 15 OCAK 2014 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Nizamettin Arslan Danışma Kurulu Ebru Ateş / Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar Sorumlu Yazı işleri Müdürü Kasım Coşkun Editör Sezai Saraç Haber Hamdi Çakır Tasarım Ömer Aydın / Giray Arslan Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Baskı Milsan Basın Sanayi A.Ş İnönü Mahallesi. Muammer Aksoy Cad. Dere Sk. No:70 34620 Sefaköy - Küçükçekmece - İSTANBUL Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.


Profile for Sultanbeyli Belediyesi

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 15 Ocak 2014 Sayısı

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 15 Ocak 2014 Sayısı

Advertisement