Page 1

NİSAN ikibinondört KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi

Medine’de

çocuk olmak Sergisi


Sultanbeyli’nin

Kültür - Sanat Merkezleri

SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

0 216 564 13 00 / 1914

Sultanbeyli’deki kültürel etkinliklere büyük katkılarından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz. facebook.com/sultanbeylikultur

twitter.com/sultanbeylikltr


Değerli Sultanbeylililer, Yeni bir kültür bülteniyle karşınıza çıkarken, Nisan ayı ile birlikte başlayan baharın her alanda her işimize yansımasını, yepyeni bir coşku ile şehrimizin ve ülkemizin canına can, gücüne güç katmasını temenni ediyorum. Bahar ile birlikte Sultanbeyli Belediyesi olarak yeni bir döneme başlamış bulunuyoruz. Bugüne kadar, her geçen gün sorunlarını geride bırakan, daha yaşanılır bir Sultanbeyli oluşturmak için çaba sarfettik. Sizlerden gördüğümüz büyük destekle, yeni dönemde de aynı heyecanla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kültür merkezlerimiz, gençlik merkezlerimiz ve bilgi evlerimizdeki tüm etkinlikler, Sultanbeyli gençliğinin ülkeye yön verebilecek yüksek kültür donanımıyla yetişebilmesi için titizlikle belirleniyor. Anadolu kültürünün zenginliğini yansıtan, değerlerimizi geleceğe taşıyacak etkinliklerin yanı sıra, dünya kültür mirasından alacağımız payı da önemsiyoruz. Yerel kültürü güçlü, evrensel kültüre de açık, dünyayı tanıyan bireyler olarak yetişecek yeni nesillerimiz hem Sultanbeyli’yi hem İstanbul’u hem de ülkemizi hak ettiği yere yükseltecektir. İşte bu hassasiyet içinde hazırladığımız Nisan ayı kültür ajandamız yine dopdolu. Bu ay, hem 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, hem de “Kutlu Doğum Haftası”nı içerdiğinden, dolu dolu etkinlikler yaşayacağız. Yetişkinler ve çocuklar için birbirinden güzel tiyatro oyunları, değerli sanatçılarımızın konserleri, farklı konularda zengin içerikli konferanslar ve panellerle dolu Nisan ayı etkinliklerimize hepinizi davet ediyor, yeni dönemdeki teveccühünüzün artarak devam etmesini diliyorum. Sevgi ve saygılarımla.


ikibinondört NİSAN

06

KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi


AYDOS BULUŞMALARI


Iskender

PALA ile

e v a z m I lesi Söy Titiz bir çalışmanın ürünü olan her biri ayrı kıymet taşıyan kitaplarıyla ve herkesin pürdikkat dinlediği hoş sohbetleriyle “Divan Edebiyatını Sevdiren Adam” olarak anılan Prof. Dr. İskender Pala, Divan Edebiyatının seçkin örneklerinden derlediği konferansıyla yeniden aramıza geliyor.

07 Nisan Pazartesi Saat: 17:30 İmza Saat: 18:30 Program SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ


NİSAN2014

01NİSAN Salı 10:30 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

M

Aydos Okuma Kulübü Yazar Okur Buluşmaları Cemil Tokpınar

.Ü. İlahiyat Fakültesi mezunu olan Cemil Tokpınar, uzun yıllar gazete yöneticiliği ve köşe yazarlığı yaptı. “Ömür Boyu Aşk” ve “Sabah Namazına Nasıl Kalkılır?” kitaplarıyla büyük beğeni kazandı. Gençlik ve Aşk, Namaz Kahramanları, Peygamberimizin Diliyle Gençlik, yazarın diğer önemli kitaplarıdır.

»8


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Aydos Okuma Kulübü Yazar Okur Buluşmaları

İsmail Kılıçarslan

08NİSAN Salı 10:30 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

Ş

air, senarist, televizyon programcısı olarak başarılı işlere imza atan İsmail Kılıçarslan, aynı zamanda gazete köşe yazarı olarak da yazı hayatına devam etmektedir. “Portakal, Turta, Bir de Kirpi”, “Ablam Uzak Ülkede” ve “Amerika Sen Busun” isimli üç şiir kitabı var.


Kutlu Doğum

Kalbe Düşünce Şiir ve Dinleti

Ekranlardaki başarılı programlarından tanıdığımız değerli yorumcu Serdar Tuncer, Peygamber Efendimizin Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Sultanbeyli’ye geliyor. Mustafa Demirci’nin ilahileriyle birlikte hoş bir sohbetin yanı sıra şiirlerle bezenmiş programında Serdar Tuncer, Hatemü’l Enbiya’nın güzel ahlakından örneklerle yüreklerimize dokunacak.

Serdar TUNCER

Mustafa DEMİRCİ

08 Nisan Salı Saat: 18:30 SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ


Peygamberin

Aile Hayat

Revnak Kadın Topluluğu Tasavvuf Müziği Konseri Huzurlu bir aile hayatı için dikkat edilmesi gereken temel prensipler üzerinde seminerler veren uzman yazarımız Esra Nuray Sezer, bu prensiplerin ana kaynağı olan Peygamber Efendimizin aile hayatından örnekler sunacak. Söyleşiden sonra Revnak Kadın Topluluğu’nun Tasavvuf Müziği Konseri de yer alıyor.

ER

KONS 10 Nisan Perşembe Konuk: Esra Nuray Sezer

Saat : 19:00 Söyleşi 20:00 Konser Sultanbeyli Kültür Merkezi


NİSAN2014

11NİSAN Cuma 10:30•14:30

Aydos Okuma Kulübü Yazar Okur Buluşmaları Hüseyin Akın

10:30 / Ahmet Yesevi Ortaokulu 14:30 / Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi

İ

lahiyat Fakültesi mezunu Hüseyin Akın, öğretmen olarak görev yaparken, daima edebiyat ortamının içinde yer aldı. İlk şiirleri İkindi Yazıları dergisinde yayınlandı. Kırklar ve İtibar dergilerinin yanı sıra pek çok dergide şiir, öykü ve denemeleri yayınlandı ve bunlar birçok kitapta toplandı.

» 12


Medine’de

çocuk olmak Sergisi

Düzenleyen: Ayşenur Menekşe Çalıkçı

11 Nisan Cuma - Sergi - Saat: 14:00 MYKM - GALERİ İSTANBULENSİS


NİSAN2014

11NİSAN Cuma 14:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

C

Zamanı Kuran Kadınlar

Hz. Meryem Sibel Eraslan

ennet kadınlarının sultanı Hazreti Meryem’i anlatmak zorlu bir macera. Kadim masallar, hikmetli anlatılar, Eski ve Yeni Ahit’ler, Kuran-ı Kerim, Davut Peygamberden kalma ilahiler… Sibel Eraslan bunların hepsini dinledi ve aralarından bulduğu Hazreti Meryem’i çıkarıp bugüne getirdi.

» 14


Tarihi, Kültürü, Doğasıyla

İstanbul’u Geziyoruz

n sa Ni 15 1u: ur şv Ba

Başvuru: İstanbul Gezileri Kayıt Tarihi, 1 Nisan da Başlayacak Son Kayıt Tarihi, 15 Nisan Cuma Müraacat; Sultanbeyli Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü 216 564 1300 / 1557

ı as ar

Baharın gelmesiyle birlikte, İstanbul Kültür Gezilerimizi başlatıyoruz. Gruplara katılmak için acele edin.


NİSAN2014

15-29

NİSAN

14:00

Aydos Okuma Kulübü Yazar Okur Buluşmaları

Bekir Sıtkı Turhan

14:00 / Akşemsettin İlkokulu 14:00 / Atatürk İlkokulu

Ö

zel bir eğitim kurumunda görev yapan Bekir Sıtkı Turhan, İlköğretim çağına yönelik kitaplarıyla tanınan eğitim uzmanı yazarımızdır. Özellikle Çoklu Zeka Etkinlikleri Çizgi Roman Serisi kitapları ile çocukların zihinsel ve bilimsel gelişimine katkı sağlayacak başarılı bir çalışma yaptı.

» 16


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Anadolu Mayası

Peygamber Aşkıyla Söylenmiş Şiirler - Naatlar

Sadık Yalsızuçanlar / İmza-Söyleşi

18NİSAN Cuma 14:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

G

azeteci-yazar Sadık Yalsızuçanlar bu ayki programında, Peygamber Efendimizin kutlu doğumu münasebetiyle Anadolu’nun en derin mayasını oluşturan, ilim adamlarımızın, sufilerimizin, şairlerimizin gönlündeki tükenmez sevgi kaynağı Peygamber aşkının dile getirildiği en güzel örnekler olan Naat şiirlerini konu ediyor. 17 «


NİSAN2014

21NİSAN Pazartesi 14:00 İTO Şehit Er Dursun Sivaz İlkokulu

U

Tarihin Kapısı: Sultanbeyli Tarihi

Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz

zman tarihçilerimiz Prof. Dr. Erhan Afyoncu ile Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz, Tarihin Kapısı programında Sultanbeyli Tarihi üzerinde konuşmayı sürdürüyorlar. Bizans döneminde inşa edilen Aydos Kalesi’nden günümüze kadar, Sultanbeyli tarihi hakkında kaybolan bilgileri gün yüzüne çıkarıp bizlerle paylaşıyorlar.

» 18


Kutlu Dogum SUGEM Ögrencilerinden

Programı

• Kuran-ı Kerim Tilaveti, • Protokol Konuşmaları • Konferans •Şiir Dinletileri • İlahiler ve Sema Gösterisi

21 Nisan Pazartesi Saat: 19:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi


M. Fatih Çıtlak


Kutlu

Dogum

Özel Programı

Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif tilaveti, tasavvuf musikisi, sema gösterisi, geceye özel video gösterimleriyle zenginleşen özel programımızda M. Fatih Çıtlak’ın gönüllere hitap eden yorumuyla Mevlid-i Şerif şerhi yer alacaktır.

22 Nisan Salı Saat: 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi


NİSAN2014

26NİSAN Cumartesi 14:30 Sultanbeyli Kültür Merkezi

Z

Mesnevi Sohbeti M. Fatih Çıtlak

ihin dünyasının derinliği ile manevi değerlerimizi damıtarak bizlere sunan tasavvuf büyüğümüz Mevlana Celaleddin-i Rûmî’yi anlamak, eserlerini idrak etmek, ruh dünyamız için çok önemli. Araştırmacı-yazar M. Fatih Çıtlak, Mevlana’nın eşsiz eseri Mesnevi’den derlediği sohbetiyle gönül kapılarını aralıyor.

» 22


Cevdet Ünüvar ve Gökhan Telkenar’ın moderatörlüğünde, perde önü ve arkasıyla futbola dair her şeyin konuşulup tartışıldığı aktüel spor programımız Futbolun Mutfağındakiler’de bu ay, değerli yorumcumuz Ömer Üründül ile birlikte spor gazetecileri futbolun gündemindeki önemli meseleleri masaya yatıracaklar.

28NİSAN•14:00

MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ


NİSAN2014

30NİSAN Çarşamba 14:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

Y

Aile İçi İlişkilerin Yeniden Yapılandırılması Psk. Merve Karabiber / Seminer

etişkinlerde Bireysel Terapi, Çift Terapisi ve Aile Terapisi konularında danışmanlık hizmeti veren psikolog Merve Karabiber, geleneksel aile ilişkilerinde yaşanan çarpıklıklar, doğru bilinen yanlışlar ve bunlardan kaynaklanan büyük çatışmaları örneklendirip, aile içi ilişkilerimizi nasıl yeniden yapılandıracağımıza ilişkin önemli bilgiler veriyor. » 24


GELECEĞE HAMLENi YAP SULTANBEYLİ OKULLAR ARASI SATRANÇ TURNUVASI BAŞLIYOR

İlkokul * Ortaokul * Lise grupları RİZ SÜRP ELER Y HEDİ

Koordinatör Okul: Sultanbeyli Kız Teknik ve Meslek Lisesi İletişim: Özgür ACAR - 0505 750 83 73


ikibinondört NİSAN

06

KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi


KONSERLER


NİSAN2014

04NİSAN Cuma 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

A

Aşık Nuri Çırağı

sıl ismi Nuri Cihan Karataş olan Aşık Nuri, küçük yaşlardan itibaren aşık meclislerinde bulunur. Aşık Reyhani ile birlikte 1976 yılında Erzurum’da ilk Aşıklar Kahvesi’ni açar. Yıllar içinde bunu ülkenin bütün şehirlerine taşıyarak konserlere katılır. TRT Kars Radyosu sanatçısıdır.

» 28


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Ahmet Poyrazoğlu Konseri

05NİSAN Cumartesi 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

V

an Ercişli sanatçımız, aşıklık geleneğini sürdüren Karakoyunlu Türkmen aşiretindendir. İki ağabeyi Aşık Haydar Giryani ve Aşık Ömer Ummani ile birlikte küçük yaşlardan itibaren aşık meclislerinde bulundu. Derlediği türkülerle birçok albüm yayınlayan sanatçının ünlü olmuş kendi türküleri de bulunuyor.

29 «


NİSAN2014

10NİSAN Perşembe 14:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

N

Bahar Çiçekleri Konseri Konser - Şiir Dinletisi

esrin Çaylı Sanat ve Okuma Evi 8-18 yaş grubu kız öğrencilerinden oluşan Bahar Çiçekleri grubu, Peygamber Efendimiz’in Kutlu Doğumu vesilesiyle Peygamber sevgisini dile getiren Naat-ı Şerifleri sahnede yorumlayacaklar, kalplere ve zihinlere, sanatın zarif eliyle Kutlu Nebi’den izler bırakacaklar.

» 30


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Revnak Kadın Topluluğu 10NİSAN Perşembe Tasavvuf Müziği Konseri 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

T

ürkiye’nin ilk Kadın Tasavvuf Müziği Topluluğu olan “Revnak”, 2003 yılında Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği bünyesinde kurulmuştur. Grubun isim annesi kudümzen Birsen Geçikli yönetiminde 6 saz ve 10 sesten oluşan grubun üyeleri müzik dalında eğitim ve kariyer sahibidir. 31 «


NİSAN2014

11NİSAN Cuma 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

K

Mine Koşan Konseri

üçük yaşta Aksaray Türk Musiki Cemiyeti’ndeki eğitiminden sonra 13 yaşında “Yağmur” ve “Kara Vicdanlı” şarkılarıyla ün kazandı. Güzel sesi ve yorumuyla kısa sürede zirveye çıkan Mine Koşan, bugüne kadarki müzik kariyerine 30 albüm ve birçok ödül sığdırmayı başardı.

» 32


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Orhan Hakalmaz Konseri

12NİSAN Cumartesi 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

6

yaşında bağlama çalarak müziğe başlayan Orhan Hakalmaz, 12 yaşında İstanbul Radyosu Amatör Ses Sanatçısı oldu. İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda eğitimini tamamladı. TRT İstanbul Radyosu’nda ses sanatçısı, eğitim aldığı konservatuarda öğretim görevlisi oldu. Birçok albüm çıkardı. 33 «


NİSAN2014

16NİSAN Çarşamba 19:00 Belediye Meclis Salonu

A

Tozlu Raflardan Günümüze Taş Plak Dinletisi

Sacit Çavşak

ilesinden kendisine miras kalan taş plak merakı sonucu, Sacit Cavşak’ın elinde Türk Sanat ve Türk Halk Müziğine dair yaklaşık 11 bin plaklık değerli bir arşivi oluştu. Değerli koleksiyoncumuzun seçtiği taş plaklar gramofonda dönerken maziden tatlı bir huzur canlanıyor.

» 34


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Metin Biçimli Konseri

17NİSAN Perşembe 20:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

S

ultanbeyli’nin yerel sanatçılarından Metin Biçimli, kendi gayretiyle müzik eğitimi almış, güzel sesi ve yorumuyla yerel organizasyonların aranılan sanatçısı haline gelmiştir. İçimizden yetişen sanatçılarımızdan biri olan Metin Biçimli, Sultanbeylililer için sevilen şarkılardan oluşan repertuarını seslendirecek. 35 «


NİSAN2014

17NİSAN Perşembe 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

T

Tarz-ı Kadim Meşk

arz-ı Kadim Meşk grubu, Şef Ufuk İşbaşar yönetiminde, ud, kanun, kemençe, ney(2), ritim(2), klarnet ve bas gitar’dan oluşan 9 kişilik saz heyeti ve 15 kişilik koro ekibinden oluşmaktadır. Türk Sanat Müziği’nin gönül teline dokunan şarkıları seyircilerle birlikte icra edilecektir.

» 36


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Aysun Gültekin Konseri

18NİSAN Cuma 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

T

RT radyo sınavlarını kazanarak 1982 yılında TRT Erzurum Radyosu’nda göreve başladı. 1992 yılında TRT İstanbul Radyosu’na tayin oldu ve hâlen burada görevine devam etmektedir. TRT stüdyolarında gerçekleştirdiği türkü kayıtları “Bala Sarhoş” adıyla TRT tarafından albüm olarak yayımlanmıştır. 37 «


NİSAN2014

19NİSAN Cumartesi 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

1

İbrahim Can Konseri

980 yılında TRT sınavlarında başarılı olarak TRT Radyosu’na kabul edildi. Nida Tüfekçi, Yücel Paşmakçı, Tuncer İnan gibi değerli üstatlardan ders aldı. 1982 yılında TRT Yurttan Sesler kadrosunda göreve başladı. 1985’deki ilk albümü “Atmacayı Vurdular”dan bugüne kadar 10 albümü yayınlandı.

» 38


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

İlayda Konseri

25NİSAN Cuma 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

Y

umuşak sesi ve duygusal yorumuyla okuduğu arabesk şarkılarla birlikte Türk Sanat Müziği’nin sevilen eserlerini de seslendiren İlayda, yükselen grafiğiyle müzik dünyasında kendine iyi bir yer edinmeye aday genç sanatçılarımızdan. İlayda beğenilen şarkıları Sultanbeylililer için söyleyecek. 39 «


NİSAN2014

26NİSAN Cumartesi 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

K

Necdet Kaya Konseri

üçük yaşlarda bağlama öğrenerek başladığı müzik eğitimi İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Türk Halk Müziği bölümünde tamamladı. TRT’nin düzenlediği Türk Halk Müziği Ses Yarışmasında Türkiye birincisi oldu. 2007’de çıkan “Yar İmiş Meğer” albümüyle tanındı ve sevilen bir ses oldu.

» 40


ikibinondört NİSAN

06

KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi


TİYATROLAR

Perşembe günleri sahnelenen çocuk oyunları için 0216 564 13 00 / 1461 Salı günleri sahnelenen çocuk oyunları için 0216 498 89 76 numaralı telefonlardan rezervasyon yaptırınız.


NİSAN2014

03NİSAN Perşembe 11:00•14:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

E

Kalbimdeki Ben Çocuk Oyunu / Tiyatro Ünlem

lif, derslerinde başarılı saygılı bir çocuktur. En iyi arkadaşı, her zaman örnek aldığı Mustafa’dır Fakat aynı sokakta Demir adında bir arkadaşları daha vardır. Demir, yaramaz, tembel ve öfkeli biridir. Bakalım Elif ve Mustafa, Demir’e doğru yolu gösterebilecekler mi?

» 44


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Bremen Mızıkacıları Çocuk Oyunu / Çizgi Kukla Tiyatrosu

05NİSAN Cumartesi 12:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

G

rimm Kardeşler’in ünlü masalı bu kez black light tekniği ile oynanan bir kukla oyununa konu oluyor. Evlerinden ayrılmak zorunda kalan; Eşek, Köpek, Kedi ve Horoz’un hayatta kalma ve özgür bir yaşam kurma mücadeleleri, çocuklara düşünmenin önemini vurguluyor.

45 «


NİSAN2014

10NİSAN

Perşembe

11:00•14:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

A

Keloğlan ve Kayıp Eşeği Çocuk Oyunu / Tiyatro Tayfa

nnesi, Keloğlan’a adını kendi koyduğu eşeği Karakaçan’ı sulaması için verir. Keloğlan her zamanki gibi uyur. Uyandığında Karakaçan’ı bulamaz. Hem Karakaçan’ı bulmak hem de annesinden ceza almamak için kaçar gider. Tam nereye kaçacığını düşünürken arkadaşı Cankız’a rastlar.

» 46


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Mesnevi’den Ders Aldım Çocuk Oyunu / Goncagül Çocuk Tiyatrosu

12NİSAN Cumartesi 12:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

U

sta tiyatrocu Hüseyin Goncagül ve ekibinin, Hazreti Mevlana’nın ölmez eseri Mesnevi’nin hikmet dolu öykülerinden derledikleri eğitici ve öğretici bir oyun. Mesnevi’nin ibret veren öyküleri, tiyatro sahnesinde sevimli hayvanlarla eğlenceli bir şekilde canlandırılarak çocukların hayal dünyasına aktarılıyor. 47 «


NİSAN2014

12NİSAN Cumartesi 12:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

T

Neşe Bahçesi

Çocuk Oyunu / Tiyatro Mavi

ombul ve tatlı, pırlanta yürekli Zümrüt Hanım’ın, cıvıldayan kuşlarıyla, kendi şarkılarını söyleyen çiçekleri ve susamış ağaçlarıyla yaşadığı çiftlikte bir gün beklenmeyen bir sorun çıktı. Mutlu insanların huzuru kaçtı. Peki böyle büyük bir sorun dünyanın en büyük mutluluğuna dönüşebilir mi?

» 48


13 NSAN PAZAR - SAAT: 20.00

ESKıTıLMıS

KILIC Abdülhamid Han devrinde cereyan eden bazı siyasi gelişmelerin perde arkası işlenmektedir. Jön Türkler, 93 Harbi, İngiliz gizli teşkilatının Osmanlı Devleti üzerindeki stratejileri, Bomba Olayı, Filistin meselesi ve sürgün edilmesi konularının işlendiği oyunda Sultan II. Abdülhamid’in asıl kimliği sahneye aktarılmıştır.

Düzenleyen: Cümle Sanat Yapım - Sultanbeyli Kültür Merkezi


NİSAN2014

14NİSAN Pazartesi 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

K

Şeyh Şamil

Yetişkin Oyunu / Üslup Sanat Tiyatrosu

afkasya kahramanı, Rus ordularını dize getiren büyük mücahid, âlim ve veli, Çeçenlerin efsanevi komutanı Şeyh Şamil’in hayatı ve mücadelesinin anlatıldığı oyunda, onur mücadelesi veren Kafkas Müslümanlarının tüm zorluklara rağmen boyun eğmeyen şahsiyetlerine tanık olacağız.

» 50


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

İmam Mansur

Yetişkin Oyunu / Üstün Sanat Tiyatrosu

16NİSAN Çarşamba 20:00

Sultanbeyli Kültür Merkezi

Ş

eyh Mansur, Çeçenlerin, hatta cümle Kuzey Kafkasyalıların, o iki deniz arasındaki dağlık bölgede sıkışakalmış halkların, asla unutulmayacak mücadele şekli ile dünya tarihinde yer almalarını sağlamıştır. Çeçenlerin ilk devlet başkanı olan İmam Mansur’un hayatından ibret verici kesitler. 51 «


NİSAN2014

17NİSAN Perşembe 11:00•14:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

R

Mikrofonda Sen Varsın

Çocuk Oyunu / Sezgin Maden

engarenk yastıkların yer aldığı sahnemize konuk olmaya, canlı müzik eşliğinde şiirler ve şarkılar okumaya ne dersiniz çocuklar? Sahne hazır, seyirci de hazır. Alkış almak, beğenileri toplamak için artık beklemene gerek yok. Haydi durma, sen de aramıza katıl.

» 52


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Sihirli Fasulye

Çocuk Oyunu / Tiyatro Mie

19NİSAN Cumartesi 12:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

A

nnesi Jack’e önemli bir görev verir ve ineklerini pazara götürüp satmasını ister. Pazarda Jack’in karşısına tuhaf ve komik biri çıkar ve ineğini ona satar. O tuhaf adam, karşılığında Jack’e fasulye verir. Bu fasulyeler sihirlidir ve gökyüzüne kadar büyür. 53 «


Yetişkin Oyunu Safiye başörtüsünü çıkararak üniversiteye gitmeye karar vermiştir. Safiye’nin ise düşüncesi bambaşkadır. Ona hasret yaşadığı yıllarda babası, Handan için iyi şeyler söylermiş. Safiye de hep annesi Handan gibi güçlü bir kadın olmak istemiştir. Peki Safiye kimdir?

21 Nisan Pazartesi - 22 Nisan Salı Saat: 10:00 ve 13:30 Sultanbeyli Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

İbiş Peygamberi Öğreniyor

Çocuk Oyunu / Goncagül Tiyatrosu

24NİSAN Perşembe 11:00•14:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

İ

biş’in gözünden çocuklarımıza Peygamberimizin Kutlu Doğumu anlatılmaktadır. İbiş, çevresinde duyduğu Kutlu Doğum’un ne olduğunu öğrenmek için, her zaman akıl danıştığı en yakın arkadaşı Yusuf’a koşar. İbiş, Yusuf’un anlattıklarını anlamakta zorlanınca, sevimli kukla Çilli devreye girer.

55 «


NİSAN2014

26NİSAN

Cumartesi

12:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

C

Beneksiz Böcek Uğur Çocuk Oyunu / Tiyatro Lika

ıvıltı ormanında yaşayan hayvanlar bu günlerde inanılmaz değişiklikler yaşıyor. Ormanın yaramaz böceği Uğur, beneklerini kaybetti, vızbız arı Bızıldak iğnesini bulamıyor, Tırtıl Kıtır bir türlü kelebeğe dönüşemiyor. Baykuş Bilgin, eğer kuş gölünden beyaz pelikan tüyü getirirlerse, bunu düzeltebileceğini söylüyor.

» 56


HASANPAŞA

GENÇLiK MERKEZi

AÇILDI

Hasanpaşa Mahallesi'nde inşa edilen Çeçenistan Parkı içerisindeki Gençlik Merkezimizde, hayatınızda iz bırakacak sosyal ve kültürel aktiviteleri birlikte gerçekleştireceğiz.


ikibinondört NİSAN

KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi


GENÇLİK MERKEZLERİ


NİSAN2014

01NİSAN Salı 11:00•14:00 İstanbulensis Gençlik Merkezi

Y

Karagöz Trafik Öğreniyor

Çocuk Oyunu / Goncagül Tiyatrosu

aptığı hataların okuma yazma bilmemesi yüzünden başına geldiğini fark eden Karagöz, okuma yazma öğrenmeye karar verir. İlk önce bu işe sokakta başlar. İlkin dikkatini çeken Trafik Levhalarını çözmekle işe başlar. Yakın dostu Hacıvat bu konuda da onu yalnız bırakmaz. » 60


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

7 Bölge 7 Çocuk

Çocuk Oyunu / Sezgin Maden

08NİSAN Salı 11:00•14:00 İstanbulensis Gençlik Merkezi

B

u oyunda çocuklarımız, yurdumuzun kaç bölgeden oluştuğunu, illerimizin neleriyle meşhur olduğunu eğlenceli bir metotla öğreniyorlar. Seyirciler arasından seçilen 7 çocuğumuz, bölgeleri temsil eden kıyafetlerini giymek üzere kulise doğru giderken, salondaki çocuklar da Sezgin Abi ile keyifli dakikalar yaşıyorlar. 61 «


NİSAN2014

15NİSAN Salı 10:30•14:00 İstanbulensis Gençlik Merkezi

Ç

Hababam Sınıfı

Çocuk Oyunu / Tiyatro Divit

ocukların en güzel anılarının yaşandığı mekanlardır okullarımız. Arkadaşlıklarımızın en iyisi okuldadır. Kimileriyle iyi kimileriyle kötüyüzdür. Öğretmenlerimiz de iyisiyle kötüsüyle daima hatırımızdadır. Müzikli çocuk oyunumuzda, haylaz öğrenciler babacan öğretmenler Hababam Sınıfı’nı canlandırıyorlar. Sürpriz hediyeler de var.

» 62


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Sihirli Kurt Çocuk Oyunu / Tiyatro Şamata

22NİSAN Salı 11:00•14:00 İstanbulensis Gençlik Merkezi

T

iyatro Şamata’nın sahneye koyduğu bu eğlenceli oyunda; bir baba, oğlunu, şiddet içeren bilgisayar oyunlarını oynamaması konusunda uyarır, bu tür oyunların zararlarını anlatır. Ancak babasının uyarılarını dinlemeyen çocuk, oyunlar arasında kendini kaybederken sihirli bir kurdun tuzağına düşer. 63 «


NİSAN2014

29NİSAN Salı 11:00•14:00 İstanbulensis Gençlik Merkezi

B

Üç Arkadaş ve Karabaş

Çocuk Oyunu / Tiyatro Alkış

ir mahalledeki üç arkadaşın hayal dünyalarında yarattıkları Karabaş ile başlarından geçen olaylar ele alınıyor. Üç bölümden oluşan oyunun 1. bölümünde, mahallenin afacan çocuğu Metin’in diş ağrısı, 2. bölümde gülmeyen zalim Kraliçe, 3. bölümde sevimli kedi Minnoş’un hikayeleri var.

» 64


NİSAN2014 1 Nisan Salı

10.30

KÜLTÜR SANAT

ETKİNLİKLERİ

Aydos Okuma Kulübü / Cemil Tokpınar

1 Nisan Salı

11.00/14.00 Karagöz Trafik Öğreniyor / Çocuk Oyunu

3 Nisan Perşembe

11.00/14.00 Kalbimdeki Ben / Çocuk Oyunu

MYKM İGM MYKM

4 Nisan Cuma

20.00

Aşık Nuri Çırağı Konseri / THM

SKM

5 Nisan Cumartesi

12.00

Bremen Mızıkacıları / Çocuk Oyunu

SKM

5 Nisan Cumartesi

20.00

Ahmet Poyrazoğlu Konseri / THM

SKM

7 Nisan Pazartesi

17.30-18.30

İskender Pala İle Divan Edebiyatı İmza-Söyleşi

SKM

Aydos Okuma Kulübü / İsmail Kılıçarslan

MYKM

8 Nisan Salı 8 Nisan Salı 8 Nisan Salı 10 Nisan Perşembe

10.30

11.00-14.00 7 Bölge 7 Çocuk / Çocuk Oyunu

İGM

Kalbe Düşünce / Serdar Tuncer Mustafa Demirci

SKM

18.30

11.00-14.00 Keloğlan ve Kayıp Eşeği / Çocuk Oyunu

10 Nisan Perşembe

14.00

10 Nisan Perşembe

19.00

10 Nisan Perşembe

20.00

Bahar Çiçekleri / Konser-Şiir Dinletisi Peygamberin Aile Hayatı / Esra Nuray Sezer Revnak Kadın Topluluğu / Tasavvuf Müziği Konseri

MYKM SKM SKM SKM

11 Nisan Cuma

10.30

Aydos Okuma Kulübü / Hüseyin Akın

AYO

11 Nisan Cuma

14.00

Aydos Okuma Kulübü / Hüseyin Akın

HÖAL

11 Nisan Cuma

14.00

11 Nisan Cuma

14.00

11 Nisan Cuma

20.00

Mine Koşan Konseri / TSM

SKM

12 Nisan Cumartesi

12.00

Mesnevi’den Ders Aldım / Çocuk Oyunu

MYKM

Zamanı Kuran Kadınlar Hz. Meryem / Sibel Eraslan Sergi: Medine’de Çocuk Olmak / Ayşenur Menekşe Çalıkçı

SKM MYKM

12 Nisan Cumartesi

12.00

Neşe Bahçesi / Çocuk Oyunu

SKM

12 Nisan Cumartesi

20.00

Orhan Hakalmaz Konseri / TSM

SKM

13 Nisan Pazar

20.00

Eskitilmiş Kılıç / Yetişkin Oyunu

SKM

14 Nisan Pazartesi

20.00

Şeyh Şamil / Yetişkin Oyunu

SKM

15 Nisan Salı 15 Nisan Salı

10.30-14.00 Hababam Sınıfı / Çocuk Oyunu 14.00

Aydos Okuma Kulübü / Bekir Sıtkı Turhan

İGM Aİ


NİSAN2014

KÜLTÜR SANAT

ETKİNLİKLERİ

16 Nisan Çarşamba

19.00

Taş Plak Dinletisi / Sacit Cavşak

BMS

16 Nisan Çarşamba

20.00

İmam Mansur / Yetişkin Oyunu

SKM

17 Nisan Perşembe

11.00-14.00 Mikrofonda Sen Varsın / Çocuk Oyunu

MYKM

17 Nisan Perşembe

20.00

Metin Biçimli Konseri / TSM

MYKM

17 Nisan Perşembe

20.00

Tarz-ı Kadim Meşk Konseri / TSM

SKM

18 Nisan Cuma

14.00

Anadolu Mayası / Sadık Yalsızuçanlar İmza-Söyleşi

MYKM

18 Nisan Cuma

20.00

Aysun Gültekin Konseri / THM

SKM

19 Nisan Cumartesi

12.00

Sihirli Fasulye / Çocuk Oyunu

SKM

20.00

İbrahim Can Konseri / THM

19 Nisan Cumartesi 21 Nisan Pazartesi

10.00-13.30 Safiye / Yetişkin Oyunu

21 Nisan Pazartesi

14.00

21 Nisan Pazartesi

19.00

Tarihin Kapısı / Erhan Afyoncu, Coşkun Yılmaz SUGEM Öğrencileriyle Kutlu Doğum Özel Programı

22 Nisan Salı

10.00-13.30 Safiye / Yetişkin Oyunu

22 Nisan Salı

11.00-14.00 Sihirli Kurt / Çocuk Oyunu

22 Nisan Salı 24 Nisan Perşembe

20.00

Kutlu Doğum Özel Programı / M. Fatih Çıtlak

SKM SAKİHL

SKTML

MYKM SAKİHL

İGM SKM

11.00-14.00 İbiş Peygamberi Öğreniyor / Çocuk Oyunu MYKM

25 Nisan Cuma

20.00

İlayda Konseri / TSM

SKM

26 Nisan Cumartesi

12.00

Beneksiz Böcek Uğur / Çocuk Oyunu

SKM

26 Nisan Cumartesi

14.30

Mesnevi Sohbeti / M. Fatih Çıtlak

SKM

26 Nisan Cumartesi

20.00

Necdet Kaya Konseri / TSM

SKM

14.00

Futbolun Mutfağındakiler / Gökhan Telkenar, Cevdet Ünüvar

MYKM

28 Nisan Pazartesi 29 Nisan Salı 29 Nisan Salı 30 Nisan Çarşamba

11.00-14.00 Üç Arkadaş ve Karabaş / Çocuk Oyunu

İGM

14.00

Aydos Okuma Kulübü / Bekir Sıtkı Turhan

14.00

Aile İçi İlişkilerin Yeniden Yapılandırılması / Merve Karabiber

MYKM

SKM (Sultanbeyli Kültür Merkezi), MYKM (Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi), İGM (İstanbulensis Gençlik Merkezi), BMS (Belediye Meclis Salonu) AYO (Ahmet Yesevi Ortaokulu), HÖAL (Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi), Aİ (Akşemsettin İlkokulu), SAKİHL (Sultanbeyli Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi), SKTML (Sultanbeyli Kız Teknik Meslek Lisesi)


SULTANBEYL‹ BELED‹YES‹

KÜLTÜR VE SOSYAL ‹ŞLER MÜDÜRLÜ⁄Ü AYLIK KÜLTÜR VE SANAT REHBER‹

YIL: 4 SAYI: 27, NİSAN 2014 SULTANBEYL‹ BELED‹YES‹ ADINA SAH‹B‹

HÜSEY‹N KESK‹N Belediye Başkan› GENEL KOORD‹NATÖR

NECDET DURSUN Başkan Yard›mc›s› GENEL SANAT YÖNETMEN‹

MEHMET MAZAK Kültür ve Sosyal ‹şler Müdürü FOTO⁄RAF ED‹TÖRÜ

GÖKMEN KANBERO⁄LU KÜLTÜR DÜZENLEME KURULU

FAT‹H B‹R‹NC‹ MUAMMER AYDO⁄DU KADER ÇEL‹K MESUT B‹LG‹N M. KEMAL KÖRO⁄LU ZEYNEP SELMA KUMBAR TASARIM

‹LKE AJANS ORGAN‹ZASYON

AKKURTLAR TURİZM ve ORGANİZASYON


Sultanbeyli

Kültürümüz Kimliğimizdir

facebook.com/sultanbeylibel facebook.com/sultanbeylikultur twitter.com/sultanbeylibld twitter.com/sultanbeylikltr

Profile for Sultanbeyli Belediyesi

Nisan 2014 Kültür Sanat Etkinlikleri  

Sultanbeyli Belediyesi Nisan 2014 Kültür Sanat Etkinlik Bülteni

Nisan 2014 Kültür Sanat Etkinlikleri  

Sultanbeyli Belediyesi Nisan 2014 Kültür Sanat Etkinlik Bülteni

Advertisement