Page 1

MART ikibinondört KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi


Sultanbeyli’nin

Kültür - Sanat Merkezleri

SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

0 216 564 13 00 / 1914

Sultanbeyli’deki kültürel etkinliklere büyük katkılarından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz. facebook.com/sultanbeylikultur

twitter.com/sultanbeylikltr


Değerli Sultanbeylililer, Mart ayı kültür ve sanat bülteniyle tekrar karşınıza çıkarken, yeni bir dönemin eşiğinde heyecanımızı yeniden tazeliyoruz. Sultanbeyli için hizmeti devraldığımız günden itibaren canla başla çalışırken zamanın hızıyla yarıştık. Göreve geldiğimiz günlerdeki Sultanbeyli ile şimdiki Sultanbeyli arasındaki farka bakınca, gönül rahatlığı içinde “çok şükür güzel işler yaptık” diyebiliyoruz. Sultanbeyli’nin altyapı, üstyapı ve mülkiyet sorunlarını tek tek belirledik ve sırasıyla hepsini birer birer çözdük, çözmeye devam edeceğiz. Sultanbeyli günden güne daha cazip bir yaşam merkezi olurken, kültür ve sanat faaliyetlerinin zenginliği açısından da İstanbul’un adından söz ettiren ilçeleri arasına girmeyi başardı. Mart ayında yine dopdolu bir kültür ve sanat ajandamız var. Hiçbir günü boş geçirmeden, kimi zaman günde birkaç etkinlikle kültürel faaliyetlerimize devam ediyoruz. Konferanslar, anma günleri, tiyatrolar ve konserler her ay bir önceki aydan daha dolu, konular daha çeşitli. Mart ayı, İstiklal Marşı’mızın kabulünün ve Çanakkale Zaferi’mizin yıldönümlerini içeriyor. Bu ay, özel günlerin anma programlarına ağırlık verdik. Bu vesileyle, kahraman Çanakkale şehitlerimizi ve İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyor, tüm Sultanbeyli halkını kültür merkezlerimizdeki programlara davet ediyorum. Yeni dönemde tekrar buluşmak temennisiyle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


ikibinondört MART

06

KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi


AYDOS BULUŞMALARI


MART2014

04MART Salı

Yeşilay Haftası

10:30 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

A

lkol ve tütün gibi sağlığımıza zararlı maddelerle mücadelenin amaçlandığı Yeşilay Haftası çerçevesinde Nene Hatun İlk ve Ortaokulu ile birlikte düzenlediğimiz etkinlikte, alkol ve tütün mamullerinden niçin kaçınmamız gerektiği hakkında konuşmalar ve sunumlar yapılacaktır.

»6


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Aydos Okuma Kulübü Yazar Okur Buluşmaları

05MART Çarşamba 10:30•14:00

Adem Turan

10:30 / Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 14:00 / Turhan Feyzioğlu Ticaret Meslek Lisesi Lisesi

İ

lahiyat Fakültesi mezunu olan yazar, çeşitli şehirlerde öğretmenlik yaptı, halen İstanbul’da görevine devam ediyor. Yedi İklim, Merdiven, Kayıtlar, Edebiyat Ortamı, Düşçınarı, Yönelişler, Dergâh, Lika, Mavera, Hece, Ünlem, Kırağı, İkindi Yazıları, Ada dergilerinde şiirleri yer aldı.


MART2014

05MART Çarşamba 13:30 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

P

Meme Kanseri ve Rahim Ağzı Kanseri

Seda Günaydın, Sultan Yılmaz / Seminer

rograma katılan 40 yaş üstü 50 kadının sağlık kontrolünden geçirileceği seminerde, kadınların korkulu rüyası meme ve rahim ağzı kanseri hakkında konunun uzmanları tarafından en güvenilir bilgiler veriliyor. Temel bilgilerle erken teşhis ve korunma yolları üzerinde duruluyor.

»8


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

05MART Başarı İçin 14:00 Mazeret Yok YGS Öncesi Motivasyon Programı Çarşamba

Şaban Kızıldağ / Seminer

Sultanbeyli Kültür Merkezi

Tüm YGS adayları davetlidir.

U

luslar arası bir danışman, eğitimci, koç ve yazar olan Dr. Şaban Kızıldağ, öğretirken eğlendirmeyi iyi başarıyor. İş hayatında engelleri fırsata dönüştürmenin yollarını anlatan Kızıldağ, bilinmeyeni bilinenle anlatıyor; bilinene yeni bakış açılarıyla yaklaşıyor ve böylece bilgi evrenimizi yepyeni renklerle donatıyor. 9«


8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel

Ayla Ağabegüm’e Saygı


Kültür ve eğitim hayatımıza önemli katkılar sağlayan değerli hanımefendi Ayla Ağabegüm onuruna düzenlediğimiz saygı programına tüm sevenleri davetlidir.

Mine Geçili Konseri

BELGERSİMEİL GÖSTE

KONUŞMACILAR BELKIS İBRAHİMHAKKIOĞLU BİNNUR FEYİZLİ SALİHA EMİROĞLU GÜLENAY PINARBAŞI

8 MART • 14:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi


MART2014

10MART Pazartesi 18:30 Sultanbeyli Kültür Merkezi

T

İskender Pala ile Divan Edebiyatı İskender Pala

itiz bir çalışmanın ürünü olan her biri ayrı kıymet taşıyan kitaplarıyla ve herkesin pürdikkat dinlediği hoş sohbetleriyle “Divan Edebiyatını Sevdiren Adam” olarak anılan Prof.Dr. İskender Pala, Divan Edebiyatının seçkin örneklerinden derlediği konferansıyla yeniden aramıza geliyor.

» 12


SERGİ


12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma İstiklal Marşı’nın yazılma sürecini ve “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın” diyen milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u tekrar hatırlayacağız. KONUŞMACI Hüseyin Öztürk / Gazeteci - Yazar

12 Mart Çarşamba • 10:30

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi


MART2014

14MART Cuma 18:30 Belediye Meclis Salonu

D

Anadolu Mayası

Aziz Mahmud Hüdayi Sadık Yalsızuçanlar

eğerli yazarımız Sadık Yalsızuçanlar, Anadolu’ya maya çalan ilim ve maneviyat önderlerini anlattığı sohbetinde bu ay Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerini konu ediyor. Anadolu’nun büyük velilerinden Aziz Mahmud Hüdayi, Bursa’da kadılık yaptıktan sonra İstanbul’a geldi ve Üsküdar’a yerleşti.

» 16


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Tarihin Kapısı:

17MART Pazartesi

Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz

İstanbulensis Gençlik Merkezi

Sultanbeyli Tarihi

14:00

U

zman tarihçilerimiz Doç. Dr. Erhan Afyoncu ile Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz, bu ay da Sultanbeyli Tarihi üzerinde konuşmayı sürdürüyorlar. Bizans döneminde inşa edilen Aydos Kalesi’nden günümüze kadar, Sultanbeyli tarihi hakkında kaybolan bilgileri gün yüzüne çıkarıp bizlerle paylaşıyorlar.

17 «


t r a M 8 1 akkale Çan

i r e l t i h e ŞAnma Günü


Çanakkale Zaferi’nin 99. yıldönümü münasebetiyle düzenlediğimiz programda, gözünü kırpmadan ölüme giden

şanlı şehitlerimizi saygı ve rahmetle yad ediyoruz. 18 Mart Salı Resmi Program 10:30 Tiyatro Gösterisi 19:00

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi


MART2014

19MART

Çarşamba

10:30 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

Ç

Aydos Okuma Kulübü Yazar Okur Buluşmaları Tarık Tufan

eşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanan Tarık Tufan edebiyat-sohbet türündeki televizyon programlarına, Meksika Sınırı’nın ardından Kafa Dengi programıyla devam etmektedir. Yayımlanmış beş adet kitabının yanı sıra Tarık Tufan, Uzak İhtimal ve Yozgat Blues filmlerinin senaristlerindendir.

» 20


MART2014

20MART Perşembe 13:00

Y

Yaşlılar Haftası

Yarım Asırlık Çınarlarla Gezi Programı

aşlılara saygı ve hürmet göstermek, bizi biz yapan temel değerlerimizdendir. Yaşlılar Haftası vesilesiyle, Sultanbeyli’nin yarım asırlık çınarları ile bir araya geliyoruz. Yaşlı genç hep birlikte yapacağımız gezide, İstanbul’un tarihi ve doğal güzelliklerini doyasıya yaşayacağımız bir gün geçireceğiz.

» 22


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Muhsin Yazıcıoğlu Anma Programı

Kasım Alper Özdemir, İsmail Kapan

24MART Pazartesi 19:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

Bir saniyesine bile hâkim olamadığınız bir hayat için, bu kadar fırıldak olmanıza gerek yok.” diyen değerli siyaset ve devlet adamı Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefat yıldönümü vesilesiyle düzenlediğimiz anma gecesinde, kendisini tanıyan yazarlar onu anlatacak, şiirleri seslendirilecek.

23 «


MART2014

25MART Salı 11:00•14:00

Aydos Okuma Kulübü Yazar Okur Buluşmaları M. Şah Erincik

11:00 / Orhangazi Anadolu İmam Hatip Lisesi 14:00 / Sultanbeyli Anadolu Lisesi

T

ürkçe Öğretmenliği bölümü mezunu M. Şah Erincik öğretmen olarak eğitim hayatında görev yaparken, Varlık, Yeniyazı, Düşparantezi, Derkenar, Okuntu, Kırklar, Kırknar, Lamure, Yedi İklim ve E dergilerinde yayınlanan yazı ve şiirleriyle tanındı. 2006 ve 2012 yıllarında yayımlanan iki kitabı vardır.

» 24


MART2014

26MART Çarşamba 13:30 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

H

Hayata Yorgun Olmak

Psk. Elçin Demiroğlu / Seminer

ayat bir mücadeledir. Kimi zaman her şey yolunda gider, kimi zaman çeşitli zorluklarla karşılaşırız. Bedensel olduğu kadar ruhsal sağlığımız da, hayat yolunda karşılaştığımız sorunların çözülmesinde önemlidir. Psikolog Elçin Demiroğlu, hayat yorgunluğunun sebeplerini ve çıkış yollarını anlatıyor

» 26


HASANPAŞA

GENÇLiK MERKEZi

AÇILIYOR

Hasanpaşa Mahallesi'nde inşa edilen Çeçenistan Parkı içerisindeki Gençlik Merkezimizde, hayatınızda iz bırakacak sosyal ve kültürel aktiviteleri birlikte gerçekleştireceğiz.


Kalbe Düşünce

Çanakkale

Ruhu

Şiir ve Söyleşi


KONUKLAR

SERDAR TUNCER

YAVUZ BAHADIROĞLU

Ekranlardan tanıdığımız değerli yorumcu Serdar Tuncer ve birbirinden güzel tarihi romanları ile yeni nesle mazinin unutulmaz sahnelerini yaşatan yazar Yavuz Bahadıroğlu, Çanakkale ruhu üzerine şiirlerle bezenmiş bir tarih sohbeti gerçekleştiriyorlar.

26 Mart Çarşamba • 18:30 Sultanbeyli Kültür Merkezi


MART2014

28MART Cuma 10:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

K

Kütüphaneler Haftası

ütüphaneler Haftası’nın amacı, öğrencilerde okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak ve kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirmektir. Kütüphaneler Haftası çerçevesinde Yunus Emre İlk ve Ortaokulu ile birlikte düzenlediğimiz etkinlikte, sunumlar ve slayt gösterileri yer alacaktır.

» 30


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Mesnevi Sohbeti M. Fatih Çıtlak

29MART Cumartesi 14:30 Sultanbeyli Kültür Merkezi

Z

ihin dünyasının derinliği ile manevi değerlerimizi damıtarak bizlere sunan tasavvuf büyüğümüz Mevlana Celaleddin-i Rûmî’yi anlamak, eserlerini idrak etmek, ruh dünyamız için çok önemli. Araştırmacı-yazar M. Fatih Çıtlak, Mevlana’nın eşsiz eseri Mesnevi’den derlediği sohbetiyle gönül kapılarını aralıyor.

31 «


ikibinondört MART

06

KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi


KONSERLER


MART2014

04MART Salı 20:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

İ

Şentürk Dündar Konseri

TÜ Devlet Konservatuarı Çalgı Bölümü’nden mezun olan Şentürk Dündar, aynı zamanda lise öğretmeni. Hem eğitimciliği hem müziği aynı şevkle sürdüren sanatçılardan. İsmek kurslarında usta öğretici olarak müzik eğitimi de veriyor. Sazıyla Anadolu’nun en güzel türkülerini söylüyor.

» 34


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Necip Fazıl Kısakürek Şarkıları Ertuğrul Erkişi

07MART Cuma 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

E

ge Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Şan bölümünden mezun olan sanatçı, TRT radyolarında stajer ses sanatçısı olarak çalıştı. Türk Sanat Müziği’nin yanı sıra, tasavvuf müziğinin aranan seslerinden oldu. Çocuklar için yaptığı şarkılar da büyük ilgi gördü.

35 «


MART2014

08MART Cumartesi 15:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

İ

Mine Geçili Konseri

.T.Ü.Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümünden 2003 yılında mezun oldu. Ayışığı Grubu’nun vokalisti olarak da müzik hayatın devam eden Mine Geçili’nin 2010’da ilk solo albümü olan ‘’Gece Kirpikli Kadın’’ ile 2013’de ‘’Bir Ömrün Şarkıları” albümü büyük beğeni kazandı.

» 36


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Aydın Beyoğlu Konseri

08MART Cumartesi 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

Ç

ocuk yaşlarında Malatyalı Hasan Bayhan’ın eğitiminde sazla tanıştı. Arif Sağ Müzik Merkezi’nde Halk Müziği eğitimini tamamladı. Uzun yıllar radyolarda türkü programları yaptı. 2004’de ilk albümü “Delibaşım” ile büyük beğeni kazandı. Aşıklık geleneği içinde 7 bölge türkülerini seslendirmektedir. 37 «


MART2014

14MART Cuma 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

T

Volkan Arslan Konseri

RT THM gençlik korosunun sınavlarını kazanarak TRT’de görev yapmaya başlayan sanatçı, daha sonra İTÜ Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümünü bitirmiştir. 2011 yılında Kayde isimli albümü ile çıkış yapan sanatçı, 2013’te ikinci albümü Puğar ile yükselişine hız kazandırdı.

» 38


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Hakan Peker Konseri

15MART Cumartesi 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

1

981 Türkiye Dans Yarışması birincisi olan Hakan Peker, daha sonra müzik çalışmalarına yöneldi. 1989’da ilk albümü “Bir Efsane”yi 1990’da “Camdan Cama” albümü izledi ve büyük beğeni kazandı. Yıllar içinde birçok albüm çıkaran sanatçı, pop müziğin sevilen sesi oldu. 39 «


MART2014

17MART Pazartesi 18:30 Belediye Meclis Salonu

A

Tozlu Raflardan Günümüze Taş Plak Dinletisi

Sacit Çavşak

ilesinden kendisine miras kalan taş plak merakı sonucu, Sacit Cavşak’ın elinde Türk Sanat ve Türk Halk Müziğine dair yaklaşık 11 bin plaklık eşsiz bir arşiv oluştu. Değerli koleksiyoncumuzun seçtiği taş plaklar gramofonda dönerken maziden tatlı bir huzur canlanıyor.

» 40


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Murat Göğebakan Konseri

21MART Cuma 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

H

acettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda eğitimini tamamlayan sanatçı, 1996 yılında “Ben Sana Aşık Oldum” isimli albümünü çıkardı ve bu albümü ile büyük bir çıkış yaptı. Bugüne kadar birçok albüm yayınlayan sanatçı, dillerden düşmeyen şarkılara imza attı.

41 «


MART2014

22MART Cumartesi 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

P

Tuluyhan Uğurlu ile Piyano Başında İstanbul Sohbetleri

iyanist-besteci Tuluyhan Uğurlu, farklı bir proje ile karşımızda. Uğurlu, bu kez sözü ve piyanosu ile aşkı anlatırken, konser görüntülerle renkleniyor. Uğurlu, notaların arasına karışıp, aşkı çözmeye çalıştıkça yepyeni sorularla karşılaşıyor. Konserin zirve noktasında dervişlerin aşka dansı başlıyor.

» 42


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Major İstanbul Orkestrası 28MART Cuma

Gökhan Yedier

20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

9

0’lı yıllardan günümüze hit şarkıları kendi yorumuyla seslendirdi. 2008 yılında “Bugün” şarkısı ile sesini duyurdu. 2010’da “Hevesim Kalmadı” adlı şarkı ile beğeni topladı. 2011 yılından bu yana, kurucusu olduğu Majör İstanbul Orkestrası ile özel davet ve konserlerde sahne alıyor.

43 «


ikibinondört MART

06

KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi


TİYATROLAR

Perşembe günleri sahnelenen çocuk oyunları için 0216 564 13 00 / 1461 Salı günleri sahnelenen çocuk oyunları için 0216 498 89 76 numaralı telefonlardan rezervasyon yaptırınız.


MART2014

01MART Cumartesi 12:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

H

Hayvanlar ve Çocuklar Çocuk Oyunu / Mavi Uçurtma Komedi Tiyatrosu

asan, ağabeyini ikna eder ve o hafta sonu ablasının kendilerine bıraktığı yeğenleri Burak’ı da alarak, pikniğe gitmeye karar verirler. Fakat Burak, ele avuca sığmayan yaramaz bir çocuktur. Piknikte ne olduğunu biz anlatmayalım da gelin birlikte görelim.

» 46


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Çok Yaşa Temel Çocuk Oyunu / Oyuncu Tayfası

06MART Perşembe 11:00•14:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

T

emel Reis ile Safinaz’ın mutluluklarını kıskanan Cadı Sila, onları ayırmak istemektedir; çünkü kendisi hep mutsuzdur. Bakalım işler, kötülük peşinde koşan Cadı Sila’nın istediği gibi yürüyecek midir? Oyunumuzda, başkalarını mutsuz ederek mutlu olmaya çalışmanın olanaksızlığı anlatılmaktadır.

47 «


MART2014

08MART

Cumartesi

12:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

P

Kitapçı Hamdi Çocuk Oyunu / Tuluat Oyuncuları

işekâr İsmayil Efendi, kadim dostu Kavuklu Hamdi’ye kitapçıda iş bulur. Fakat Hamdi Efendi okuma yazma bilmemektedir. Hamdi Efendi bir yandan para kazanmaya çalışırken, bir yandan da işini kaybetmemek için okuma yazma öğrenmeye gayret eder.

» 48


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Beyaz Örtü Çocuk Oyunu / Çınar Çocuk Tiyatrosu

13MART Perşembe 11:00•14:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

Y

iyeceklerini sakladığı yeri unutan Sincap Fındık, evinden uzaklaşıp kaybolur. Birden bastıran kara hazırlıksız yakalanmıştır. Penguen Kuki onu donmaktan son anda kurtarır. Yolları kesişen Kuki ile Fındık, Tavuk Pamuk ile birlikte küçük civcive mevsimleri anlatan eğlenceli bir oyun oynarlar.

49 «


MART2014

13MART Perşembe 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

Bu da Benim Sinemam ve Hikayesi

Yetişkin Oyunu / Çetin Çiftçioğlu

Şakacı” olarak ekranlardan tanıdığımız Çetin Çiftçioğlu, yıllarca herkesi eğlendiren şakalarıyla karşımızda oldu. Şimdi ise, tek kişilik gösterisi ile sahneye çıkıyor. Bugüne kadar edindiği tecrübeleri, hatıraları, şakaları derlediği gösterisinde yine hoşça zaman geçirtiyor.

» 50


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Ben Çöp Değilim

Çocuk Oyunu / Tiyatro Alkış

15MART Cumartesi 12:00

Sultanbeyli Kültür Merkezi

Ç

ocukların interaktif bir şekilde katıldıkları bu oyunun kahramanları: Kutu kola, pet şişe, plastik poşet ve gazete. Her gün görmeye alıştığımız bu çöpler Çöp Tenekesi, kargaların en komiği Kara Karga ve çocukların sayesinde bir daha yerlere asla atılmayacaklar. 51 «


MART2014

15MART Cumartesi 12:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

B

En Büyük Değer

Çocuk Oyunu / İsmail Yeşilbağ Tiyatrosu

izi biz yapan değerler deriz ya hep, işte bu değerlerin başında gelir dürüstlük. Toplum içinde hepimiz farklı roller görevler içindeyiz ama hepsinin ortak noktası aynıdır. Oyunumuz, dürüstlüğün en büyük erdem olduğu konusunu çocuklara mizahi bir dille anlatıyor.

» 52


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Yarışan Yarışana End Teyo Emmi Yetişkin Tiyatrosu / Medya Tiyatro

16MART Pazar 20:00

Sultanbeyli Kültür Merkezi

T

oplam dört skeçten oluşan tiyatro oyunumuzda, televizyon kanallarındaki yarışma programlarını eğlenceli ve esprili bir dille seyirciyle buluşturuyor. Oyunun sonunda, Erzurum’un ülke çapında tanınan renkli kişiliklerinden Teyo Emmi sahne alarak kırıp geçiren hikayelerini canlandırıyor. 53 «


MART2014

18MART Salı 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

Ş

İmam Mansur

Yetişkin Tiyatrosu / İsmail Yeşilbağ Tiyatrosu

eyh Mansur, Çeçenlerin, hatta cümle Kuzey Kafkasyalıların, o iki deniz arasındaki dağlık bölgede sıkışakalmış halkların, asla unutulmayacak mücadele şekli ile dünya tarihinde yer almalarını sağlamıştır. Çeçenlerin ilk devlet başkanı olan İmam Mansur’un hayatından ibret verici kesitler.

» 54


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Red Kit

20MART Perşembe

Çocuk Oyunu / Zümrüdüanka Tiyatrosu

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

11:00•14:00

Ç

izgi roman kahramanı Red Kit’i masal dünyasından gerçek dünyaya getirmek istedik. İyiliklerin ağır bastığı bir dünya için uğraş vermekte olan bir kahramanın sevimliliği altında, çocukta diş sağlığı ve önemi, çocukların diş hekimlerinden korkmamaları gerektiğini de aktaralım istedik. 55 «


MART2014

20MART Perşembe 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

H

Hayme Ana

Yetişkin Oyunu / Tiyatro Divanı

ayme Ana, cihan devleti Osmanlı İmparatorluğu’nun temelini atmıştır. Oğlu Ertuğrul Gazi’yi hep büyük olma, cihana hükmetme kişiliğiyle yetiştirmiş; torunu Osman Gazi’nin elinden tutarak geleceğin devletinin nasıl kurulacağını, nasıl olması gerektiğini Çarşamba Ovası’nın yüksek tepelerini göstererek hayal etmiştir.

» 56


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Temel Reis

Çocuk Oyunu / 5 Taş Çocuk Tiyatrosu

22MART Cumartesi 12:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

Ç

ocukların televizyon ekranlarında yıllardır beğeniyle izlediği çizgi film Temel Reis’ten uyarlanan oyunda; Temel Reis, Safinaz ve Kabasakal’ın eğlenceli hikayesi üzerinden arkadaşlık ilişkilerinin önemine dikkat çekilerek, dostluk, sevgi ve dayanışma mesajları keyifli bir dille çocuklarımıza aktarılmaktadır. 57 «


MART2014

23MART Pazar 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

Ş

Âmak-ı Hayal

Yetişkin Tiyatrosu / Tiyatro Nefes

ehbenderzade Filibeli Ahmet Hilmi’nin klasik eseri Âmak-ı Hayal, dönemin hercai genci Raci’nin, bir mezarlıkta karşısına çıkan Aynalı Baba lakaplı kişinin rehberliğinde çıktığı hayalî yolculuğunu anlatıyor. Raci bu yolculukta, Cennet’in uzağına düşen bir âdem olarak çıkıyor karşımıza.

» 58


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Şeyh Şamil

Yetişkin Tiyatrosu / İsmail Yeşilbağ Tiyatrosu

26MART Çarşamba 20:00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

K

afkasya kahramanı, Rus ordularını dize getiren büyük mücahid, âlim ve veli, Çeçenlerin efsanevi komutanı Şeyh Şamil’in hayatı ve mücadelesinin anlatıldığı oyunda, onur mücadelesi veren Kafkas Müslümanlarının tüm zorluklara rağmen boyun eğmeyen şahsiyetlerine tanık olacağız. 59 «


MART2014

27MART Perşembe 10:30•14:00 Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

G

Saka Sami

Çocuk Oyunu / 4Mevsim Tiyatro

azi dedesi, Sami’yi tıpkı bir asker gibi yetiştirmişti. Köy yerinde bir gün davullar vurdu. Gidenler yetmiyordu, herkese ve her şeye acil ihtiyaç vardı. Sami, cephede asker ağabeylerine soğuk sular taşıdı, küçük kahraman Saka Sami oldu.

» 60


Belediyemizin destekleriyle sahnelenen “Çanakkale 1915 Dedemin Türküleri” tiyatro oyunumuz tüm Sultanbeylililere hayırlı olsun.


ikibinondört MART

KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi


GENÇLİK MERKEZLERİ


MART2014

04MART Salı 11:00•14:00 İstanbulensis Gençlik Merkezi

K

Bir Temizlik Masalı

Çocuk Oyunu / Avrasya Sanat Tiyatrosu

irli, sürekli abur cubur yer, dişlerini fırçalamaz, çöpleri etrafa atar. Müzikli danslı fantastik bu çocuk oyununda, Kirli ile Temiz’in eğlenceli hikayesi eşliğinde kişisel temizliğin önemi, sağlıklı ve düzenli beslenme, dürüstlük ve paylaşımcılık konularına dair mesajlar yer alıyor.

» 64


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Aleko

11MART Salı

Çocuk Oyunu / Karanfil Tiyatrosu

İstanbulensis Gençlik Merkezi

11:00•14:00

S

avaşta ailesini kaybeden 7 yaşındaki Aleko, kötü kalpli bir adam tarafından kaçırılır ve bir fırında çalıştırılmaya başlanır. Kötü adamın amacı, Aleko’yu kullanarak Türk askerlerine zarar vermektir. Aleko bunun farkındadır ve zekice hareket ederek planları bozar. 65 «


MART2014

18MART Salı 11:00•14:00 İstanbulensis Gençlik Merkezi

Ç

Sevginin Gücü

Çocuk Oyunu / Yaşam Tiyatro

ıtır ve Pıtır adlı iki kardeşin yanında bir de Sakar adlı arkadaşları vardır. Üç arkadaş, okula gitmek için orman yoluna girerler. Ancak ormanda onları kötü kalpli cadı beklemektedir. Ormanın koruyuculuğunu yapan bekçinin de katılmasıyla olaylar gelişir.

» 66


KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Orman Ne Güzel Çocuk Oyunu / Oyuncu Tayfası

25MART Salı 10:30•14:00 İstanbulensis Gençlik Merkezi

O

rman Haftası çerçevesinde Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu ile birlikte düzenlediğimiz etkinlikte, ormanın önemine ilişkin sunumlar ve video gösterileri yer alacak. Ayrıca Oyuncu Tayfası tiyatro topluluğunun “Orman Ne Güzel” adlı oyunu sergilenecek. 67 «


FATİH MAHALLESİ GENÇLiK MERKEZi

Sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleşeceği Gençlik Merkezi'miz, Fatih Mahallesi'nde de halkımızın hizmetine sunuluyor. Gençlerimiz her türlü imkanlardan faydalanacak.


MART2014

KÜLTÜR SANAT

ETKİNLİKLERİ

1 Mart Cumartesi

12.00

Hayvanlar ve Çocuklar / Çocuk Oyunu

SKM

4 Mart Salı

10.30

Yeşilay Haftası

MYKM

4 Mart Salı

11.00/14.00 Bir Temizlik Masalı / Çocuk Oyunu

İGM

4 Mart Salı

20.00

Şentürk Dündar Konseri / THM

MYKM

5 Mart Çarşamba

10.30

Aydos Okuma Kulübü / Adem Turan

SGTEML

5 Mart Çarşamba

14.00

5 Mart Çarşamba

13.30

Aydos Okuma Kulübü / Adem Turan TFTML Meme ve Rahim Ağzı Kanseri / MYKM Seda Günaydın-Sultan Yılmaz Başarı İçin Mazeret Yok / Şaban Kızıldağ SKM

5 Mart Çarşamba 6 Mart Perşembe

14.00

11.00-14.00 Çok Yaşa Temel / Çocuk Oyunu

MYKM

7 Mart Cuma

20.00

N.F.Kısakürek Şarkıları / Ertuğrul Erkişi

SKM

8 Mart Cumartesi

12.00

Kitapçı Hamdi / Çocuk Oyunu

SKM

8 Mart Cumartesi

14.00

Dünya Kadınlar Günü Ayla Ağabegüm’e Saygı MYKM

8 Mart Cumartesi

15.00

Mine Geçili Konseri / TSM

MYKM

8 Mart Cumartesi

20.00

Aydın Beyoğlu Konseri / THM

SKM

10 Mart Pazartesi

18.30

İskender Pala İle Divan Edebiyatı

SKM

11 Mart Salı

11.00-14.00 Aleko / Çocuk Oyunu Marşı’nın Kabulü ve 12 Mart Çarşamba 10.30 İstiklal Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı 13 Mart Perşembe 11.00-14.00 Beyaz Örtü / Çocuk Oyunu

İGM MYKM MYKM

13 Mart Perşembe

20.00

Bu da Benim Sinemam / Çetin Çiftçioğlu SKM

14 Mart Cuma

14.00

Ahşabın Sanatla Buluşması / İsmail Avşin MYKM

14 Mart Cuma

18.30

Anadolu Mayası / Sadık Yalsızuçanlar

BMS

14 Mart Cuma

20.00

Volkan Arslan Konseri / THM

SKM

15 Mart Cumartesi

12.00

Ben Çöp Değilim / Çocuk Oyunu

SKM

15 Mart Cumartesi

12.00

En Büyük Değer / Çocuk Oyunu

MYKM

15 Mart Cumartesi

20.00

SKM

16 Mart Pazar

20.00

17 Mart Pazartesi

14.00

17 Mart Pazartesi

18.30

Hakan Peker Konseri / Pop Müzik Yarışan Yarışana End Teyo Emmi / Yetişkin Tiyatrosu Tarihin Kapısı / Doç.Dr. Erhan Afyoncu, Yrd.Doç.Dr. Coşkun Yılmaz Taş Plak Dinletisi / Sacit Cavşak

SKM İGM BMS


MART2014 18 Mart Salı 18 Mart Salı 18 Mart Salı 18 Mart Salı

10.30

KÜLTÜR SANAT

ETKİNLİKLERİ

Çanakkale Şehitlerini Anma Günü

11.00-14.00 Sevginin Gücü / Çocuk Oyunu Şehitlerini Anma Günü 19.00 Çanakkale Tiyatro Gösterisi 20.00 İmam Mansur / Yetişkin Tiyatrosu

MYKM İGM MYKM SKM

19 Mart Çarşamba

10.30

19 Mart Çarşamba

18.30

20 Mart Perşembe

13.00

20 Mart Perşembe

13.00

20 Mart Perşembe

20.00

Aydos Okuma Kulübü / Tarık Tufan Çanakkale Mahşeri Mehmet Niyazi Özdemir, Doç.Dr. Erhan Afyoncu, Yrd.Doç.Dr. Coşkun Yılmaz Red Kit / Çocuk Oyunu Yaşlılar Haftası / Yarım Asırlık Çınarlarla Gezi Programı Hayme Ana / Yetişkin Tiyatrosu

21 Mart Cuma

20.00

Murat Göğebakan Konseri / Rock Müzik SKM

22 Mart Cumartesi

12.00

SKM

Temel Reis / Çocuk Oyunu Tuluyhan Uğurlu ile Piyano Başında 22 Mart Cumartesi 20.00 İstanbul Sohbetleri 23 Mart Pazar 20.00 Âmak-ı Hayal / Yetişkin Tiyatrosu Muhsin Yazıcıoğlu’nu Anma Programı / 24 Mart Pazartesi 19.00 Kasım Alper Özdemir, İsmail Kapan 25 Mart Salı 10.30-14.00 Orman Ne Güzel / Çocuk Oyunu 25 Mart Salı

11.00

Aydos Okuma Kulübü / M. Şah Erincik

25 Mart Salı

14.00

25 Mart Salı

14.00

26 Mart Çarşamba

13.30

26 Mart Çarşamba

18.30

26 Mart Çarşamba

20.00

Aydos Okuma Kulübü / M. Şah Erincik Futbolun Mutfağındakiler / Cevdet Ünüvar, Gökhan Telkenar Hayata Yorgun Olmak / Elçin Demiroğlu Kalbe Düşünce – Çanakkale Ruhu / Serdar Tuncer, Yavuz Bahadıroğlu Şeyh Şamil / Yetişkin Tiyatrosu

MYKM SKM MYKM SKM

SKM SKM MYKM İGM OAİHL SAL MYKM MYKM SKM SKM

27 Mart Perşembe 10.30-14.00 Saka Sami / Çocuk Oyunu

MYKM

28 Mart Cuma

10.00

MYKM

28 Mart Cuma

20.00

Majör İstanbul Orkestrası / Gökhan Yedier SKM

29 Mart Cumartesi

14.30

Mesnevi Sohbeti / M. Fatih Çıtlak

Kütüphaneler Haftası

SKM

SKM (Sultanbeyli Kültür Merkezi), MYKM (Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi), İGM (İstanbulensis Gençlik Merkezi), BMS (Belediye Meclis Salonu) SGTEML (Sabiha Gökçen Teknik ve End. Mes. Lisesi), TFTML (Turhan Feyzioğlu Tic. Mes. Lisesi), OAİHL (Orhangazi Anadolu İmam Hatip Lisesi), SAL (Sultanbeyli Anadolu Lisesi)


SULTANBEYL‹ BELED‹YES‹

KÜLTÜR VE SOSYAL ‹ŞLER MÜDÜRLÜ⁄Ü AYLIK KÜLTÜR VE SANAT REHBER‹

YIL: 4 SAYI: 26, MART 2014 SULTANBEYL‹ BELED‹YES‹ ADINA SAH‹B‹

HÜSEY‹N KESK‹N Belediye Başkan› GENEL KOORD‹NATÖR

NECDET DURSUN Başkan Yard›mc›s› GENEL SANAT YÖNETMEN‹

MEHMET MAZAK Kültür ve Sosyal ‹şler Müdürü FOTO⁄RAF ED‹TÖRÜ

GÖKMEN KANBERO⁄LU KÜLTÜR DÜZENLEME KURULU

FAT‹H B‹R‹NC‹ MUAMMER AYDO⁄DU KADER ÇEL‹K MESUT B‹LG‹N M. KEMAL KÖRO⁄LU ZEYNEP SELMA KUMBAR TASARIM

‹LKE AJANS ORGAN‹ZASYON

AKKURTLAR TURİZM ve ORGANİZASYON


Sultanbeyli

Kültürümüz Kimliğimizdir

facebook.com/sultanbeylibel facebook.com/sultanbeylikultur twitter.com/sultanbeylibld twitter.com/sultanbeylikltr

Profile for Sultanbeyli Belediyesi

Mart 2014 Kültür Sanat Etkinlikleri  

Sultanbeyli Belediyesi Mart 2014 Kültür Sanat Etkinlik Bülteni

Mart 2014 Kültür Sanat Etkinlikleri  

Sultanbeyli Belediyesi Mart 2014 Kültür Sanat Etkinlik Bülteni

Advertisement