Page 1

KÜLTÜR VE SANAT SEZONU “KÜLTÜRÜMÜZ KIMLIĞIMIZDIR” SLOGANIYLA AÇILDI Sultanbeyli Belediyesi 2013-2014 kültür sanat sezonunu Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde düzenlediği muhteşem programla açtı.

Kültür merkezlerinin açılmasıyla birlikte her sene dopdolu kültür etkinliklerine sahne olan Sultanbeyli, bu sene de yine eşsiz

programlarla dolu bir sezon geçirecek. Bu sene ki kültür sanat sezon açılışı Orhan Hakalmaz konseriyle gerçekleştirildi.

028

Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

8 Ekim 2013

Başkan Keskin tüm çalışmaları inceledi Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ilçe genelinde devam eden tüm çalışmaları yerinde inceledi ve ekiplerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

148 Örnek kurban alanı Sultanbeyli Belediyesi, her sene olduğu gibi bu sene de yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurduğu Kurban Alanı ile hem kurban satıcılarının hem de vatandaşların takdirini topladı. Alanda hem satıcılar hem de kurban alıcıları düşünüldü.

128

088 Yeni bir yaşam alanı

8 Sultanbeyli’den lise düzeyinde ilk mini uydu AB destek projeleri ile Sultanbeyli Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, ilklere imza atıyor. 7 Ekim’de projenin ortak okulları Sultanbeyli’de olacak ve sunumlarını yapacak. Bu bilgi alışverişinin ardından projenin bitmesi bekleniyor.

Sultanbeyli Belediyesi 15 mahallede kaldırım, asfalt ve tretuar çalışmaları yapıyor. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin tüm mahallelerde devam eden çalışmaları tek tek inceliyor ve çalışamlarla ilgili bilgiler alıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Keskin, Sultanbeyli’nin eksiklerinin yavaş yavaş giderildiğini ifade etti. Yaz aylarını çok iyi değerlendirdiklerini kaydeden Başkan Keskin, “Sultanbeyli genelinde tüm mahallelerimizde şu

Sultanbeyli’den dünya kupasına

815

anda çalışma var. Asfalt, kaldırım ve tretuvar çalışmalarımız çok hızlı ilerliyor. Yaptığımız hizmetlerle ilçemizin çehresini değiştiriyoruz” şeklinde konuştu. Yeni yapılacak olan prestij cadde uygulamalarıyla ilgili de konuşan Keskin, “Daha önce 16 sokağımızda prestij cadde uygulaması yapıldı. Şimdi ise Hayat ve Miraç, Şanlıurfa Caddesi ve Fatih Bulvarı’nda bu uygulamaların hazırlıkları yapılıyor.

Başkan Keskin asfalt, kaldırım ve tretuvar çalışmalarının yanısıra Gölet Projesi’nde de incelemelerde bulundu. Gölet Projesi’ne yüzlerce ağaç dikildiğini ifade eden Keskin, “İlçemiz yakın zamanda yeni bir yaşam alanına kavuşacak” dedi. Gölet’in Sultanbeyli için vizyon bir proje olduğunu ifade eden Keskin, projenin bitimine az bir zaman kalmasının kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

Kent Konseyi yılın ikinci toplantısını yaptı

806


Sultanbeyli 01 Ekim 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

02

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

KÜLTÜR KÜLTÜR SANAT

Kültürümüz Kimliğimiz Sultanbeyli Belediyesi 2013-2014 kültür sanat sezonunu Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde düzenlediği muhteşem programla açtı.

8

Kültür merkezlerinin açılmasıyla birlikte her sene dopdolu kültür etkinliklerine sahne olan Sultanbeyli, bu sene de yine eşsiz programlarla dolu bir sezon geçirecek. 2013-2014 kültür sezonu Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla açıldı. Düzenlenen açılış programına İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, ilçede bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, siyasi partilerin ilçe yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları başkanları ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, il genel ve belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, ilçede bulunan stk yöneticileri, iş adamları, basın mensupları ve çok sayıda ilçe sakini katıldı. Açılış programına ünlü sanatçı Orhan Hakalmaz’ın söylediği birbirinden güzel türküler damgasını vurdu. “KÜLTÜR SANAT ORTAK DEĞERIMIZ” Kültür sanat sezonu açılış programında konuşan Başkan Keskin, kültür ve sanatın bir toplumun yaşayışını oluşturduğunu ifade etti. Keskin, “Kültür sanat bir toplumun ortak değeridir. Toplumu bir araya getirir. Biz Sultanbeyli Belediyesi olarak bunun farkındayız. Yapmış olduğumuz etkinliklerimizde bu düşüncemizi ön plana alıyoruz” şeklinde konuştu. Kültür sanat çalışmalarına her sene yeni etkinliklerin eklendiğini ifade eden Başkan Keskin, “Bu sezonki kültür sanat programlarımızı “Kültürümüz Kimliğimizdir” sloganıyla düzenliyoruz ve sezonu açmanın heyecanını yaşıyoruz. Yeni sezonda hazırladığımız programlarımızla ilçemize katkıda bulunmak istiyoruz” dedi. Bu sene düzenlenecek olan etkinliklerde her sene olduğu gibi

tüm yaş grubuna hitap eden konserler, tiyatrolar, söyleşiler, seminerler ve daha birçok program düzenleneceğini ifade eden Keskin, yakın zamanda kaleme alınan Sultanbeyli Tarihi kitabının da ilçeye kazandırılmış önemli bir çalışma olduğuna değindi. Önümüzdeki yıllarda ilçenin ve ülkenin tarih mirası arasında yerini alacak olan Aydos Kalesi hakkında da konuşan Başkan Keskin, kültür sanat programlarına yeni sezonda ilginin artmasını arzu ettiklerini dile getirdi. “BELEDIYECILIK SADECE YOL, SU KALDIRIM DEĞILDIR” Kültür sanat sezonu açılışına katılan milletvekili İdris Güllüce, AK Parti’nin belediyecilik anlayışında sadece yol, su, kaldırım olmadığını, bu

çalışmaların yanında kültürel gelişmelere de son derece önem verildiğini ifade etti. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’i ve ekibini “Kültürümüz Kimliğimizdir” sloganı için tebrik eden Güllüce, “Slogan muhteşem. Beni duygulandırdı” dedi. Güllüce ayrıca kültür etkinliklerinde merkezlerin boş kalmamasını istedi.

ORHAN HAKALMAZ COŞKUSU Kültür sanat sezonunun açılış konserini Orhan Hakalmaz gerçekleştirdi. Kültür merkezinde birbirinden güzel türkülerini Sultanbeyli için seslendiren Hakalmaz, dinleyenlerden tam not aldı. Kültür merkezini dolduran coşkulu kalabalık, çoğu zaman Hakalmaz’a eşlik etti.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

KÜLTÜR SANAT

03

AYDOS BULUŞMALARI DEVAM EDIYOR Kültür merkezlerinin açılmasıyla birlikte Sultanbeyli’de adeta geleneksel hale dönüşen Aydos Buluşmaları, bu yıl da birbirinden değerli konukların yer alacağı Mesnevi, tarih, kültür ve edebiyat sohbetleriyle yeni ufukların açılmasına katkı sağlayacak. Mesnevi alanında Fatih Çıtlak, tarih alanında “Tarihin Kapısı” isimli söyleşileri ile Erhan Afyoncu ve Coşkun Yılmaz, edebiyat alanında ise “Edebiyat ve Bilgelik” isimli söyleşisi ile Sadık Yalsızuçanlar bu sezonda da müdavimleriyle buluşuyor. Ayrıca İskender Pala da her ay Sultanbeyli’de olacak. KONSER VE TIYATROLARLA DOPDOLU BIR SEZON Sezonun ilk ayında konserlerde sevilen isimler göze çarpıyor. Taş plak dinletisi, Coşkun Sabah, Hülya Polat, Bedia Akartürk ve Umut Akyürek konserleri Ekim ayının göze çarpanları arasında… Çocuklar için de birbirinden güzel etkinlikler düzenlenecek.

ekim 2013 07EKİM Pazartesi

18:30 Sultanbeyli

Kültür Merkezi

Aşk İmiş Her Ne Var Alemde İskender Pala

27 Eylül Cuma

Orhan Hakalmaz Konseri Orhan Hakalmaz Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

1 Ekim Salı

Burak Abi ile Çocuk Şarkıları

Burak Sezen Saat: 11.00/14.00 / Çocuk Oyunu İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

2 Ekim Çarşamba

Tozlu Raflardan Günümüze Taş Plak Dinletisi Sacit Çavşak Saat: 18:30 / Dinleti

09EKİM Çarşamba

18:00 Sultanbeyli

Kültür Merkezi

4 Ekim Cuma

Sakallı Gelin

E.K. Sanat Organizasyon Saat: 14:00 / Ortaoyunu SULTANBEYLİ İMAM HATİP LİSESİ

4 Ekim Cuma

Ozan Poyrazoğlu Konseri Ozan Poyrazoğlu

Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

5 Ekim Cumartesi

Balerin Prensesler

Altınok Tiyatrosu Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

5 Ekim Cumartesi

Hüseyin Kaya 3 Ekim Perşembe Keloğlan-Gizemli Ev Konseri Hüseyin Kaya BELEDİYE MECLİS SALONU

Tiyatro 34 Saat: 11:00/14.00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi Daima R4BIA

Mısır Direniş Şiirleri Akşamı

7 Ekim Pazartesi

10EKiM Perşembe

20:00 Sultanbeyli

Kültür Merkezi

Çoşkun Sabah Konseri

9 Ekim Çarşamba

Aşk İmiş “Hayat Kurtarmak Her Ne Var Alemde İçin” İskender Pala Saat: 18:30 / Söyleşi SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Gonca Çankaya Saat: 13:30 / Seminer İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

8 Ekim Salı

9 Ekim Çarşamba

Karagöz & Hacivat Tasarruf Bekçisi

Turnagöl Tiyatrosu Saat: 11:00-14.00 Çocuk Oyunu İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

8 Ekim Salı

Daima R4BIA 40 Şair 40 Şiir

Mısır Direniş Şiirleri Akşamı Saat: 18:00 / Şiir Dinletisi SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

10 Ekim Perşembe

Osmanlı’da Kurban Oyuncaklar Tiyatro Alkış Sergi Açılışı Saat: 11:00/14.00 / Çocuk Oyunu

26EKiM Cumartesi

14:30 Sultanbeyli

Kültür Merkezi

Cumartesi

20:00 Sultanbeyli

Kültür Merkezi

Bedia Akartürk Konseri

20:00

Sultanbeyli Kültür Merkezi

24 Ekim Perşembe

26 Ekim Cumartesi

Sadık Yalsızuçanlar Saat: 18:30 / Söyleşi BELEDİYE MECLİS SALONU

Tiyatro A Saat: 11:00/14.00 Çocuk Oyunu İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

FKM Tiyatrosu Saat: 20.00 Yetişkin Tiyatrosu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Tiyatro Kedi Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

11 Ekim Cuma

Hülya Polat Konseri Hülya Polat

Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

12 Ekim Cumartesi

Münip Utandı Konseri

MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

8 Ekim Salı

10 Ekim Perşembe

Coşkun Sabah Konseri

21 Ekim Pazartesi

Coşkun Sabah Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Doç.Dr. Erhan Afyoncu, Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz Saat: 14:00 / Söyleşi ANAFEN KOLEJİ

Tarihin Kapısı

Sihirli Günler 22 Ekim Salı

Hırsız

FKM Tiyatrosu Saat: 20:00 / Yetişkin Tiyatrosu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

23 Ekim Çarşamba

“Bir Bedene Kaç Kadın Sığar”

Psikolog Hilal Arslan, Psikolog Elçin Demiroğlu Saat: 13:30 / Seminer MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

24 Ekim Perşembe

Prens ve Deniz Kızı

Sarıyer Sanat Tiyatrosu Saat: 11:00/14.00 / Çocuk Oyunu

Hırsız

25 Ekim Cuma

Engelsiz Orkestra Konseri Engelsiz Orkestra Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

25 Ekim Cuma

Yavuz Değirmenci Konseri

Yavuz Değirmenci Saat: 20.00 / Konser MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

26 Ekim Cumartesi

Diş Perisi

Koza Tiyatrosu Saat: 12.00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Huzur Sokağı

30 Ekim Çarşamba

Kaplan Maplan 26 Ekim Cumartesi

Mesnevi Sohbeti

Aydos Okuma Kulübü

Adem Turan Saat: 14.00 / Söyleşi SULTANBEYLİ İMAM HATİP LİSESİ

30 Ekim Çarşamba

Huzur Sokağı

M. Fatih Çıtlak Saat: 14.30 / Söyleşi SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

İstanbul Temaşa Tiyatrosu Saat: 20:00 / Yetişkin Tiyatrosu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

26 Ekim Cumartesi

31 Ekim Perşembe

Bedia Akartürk Saat: 20.00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Tiyatro Düşüm Saat: 11.00/14.00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Bedia Akartürk Konseri 27 Ekim Pazar

Huzur Sokağı

MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Karayip Korsanı Şirinlere Karşı 31 Ekim Perşembe

İstanbul Temaşa Tiyatrosu Saat: 20:00 Yetişkin Tiyatrosu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Umut Akyürek Konseri

Umut Akyürek Saat: 20.00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

29 Ekim-4 Kasım

Kızılay Haftası

TÜM ETKİNLİKLERİMİZ ÜCRETSİZDİR SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ Abdurrahmangazi Mh. Belediye Cd. No:8 (Sultanbeyli Belediyesi Yanı) Tel: 0216 496 36 80 MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ Battalgazi Mh. Kubbe Cd. No:8 Tel: 0216 564 13 00 / 1914 İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ Mecidiye Mah. Pendik Cad. No:44 Sultanbeyli Tel: 0216 498 89 76-77

27EKiM Pazar 30EKiM Çarşamba

22 Ekim Salı

Anadolu Mayası

Saat: 14:00 / Sergi GALERİ İSTANBULENSİS

Bengü Ergene Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

M. Fatih Çıtlak

26EKiM

11 Ekim Cuma

Münip Utandı Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Bengü Ergene Konseri

Mesnevi Sohbeti

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel facebook.com/sultanbeylikultur

twitter.com/sultanbeylibld twitter.com/sultanbeylikltr


Sultanbeyli 01 Ekim 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

04 02

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

KÜLTÜR

Sultanbeyli tarihi kayıt altına alındı Sultanbeyli Belediyesi tarafından yayınlanan “Sultanbeyli Tarihi” kitabı Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde yapılan muhteşem programla kamuoyuna tanıtıldı. Kitap hem İstanbul’un hem de Sultanbeyli’nin kadim tarihine ışık tutuyor.

8

Sultanbeyli Belediyesi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı Sultanbeyli Tarihi kitabı, okuyucularıyla buluştu. Çok sayıda davetlinin katılımıyla Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde gerçekleşen tanıtım toplantısına AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Dördüncü Dönem Belediye Başkanı Alaattin Ersoy, Üçüncü Dönem Belediye Başkanı Yahya Karakaya, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Yusuf Işık, İlçe Emniyet Müdürü Adem Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, İlçe Müftüsü Osman Arslan, siyasi parti temsilcileri ve yöneticileri, il genel meclis ve belediye meclis üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları yöneticileri, mahalle muhtarları, stk temsilcileri, iş adamları, basın mensupları ve

çok sayıda ilçe sakini katıldı. “HER ALANDA GELIŞEN BIR SULTANBEYLI” Belediye Başkanı Hüseyin Keskin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, yerel yöneticiler olarak her yönden gelişmiş bir Sultanbeyli inşa etmeye çalıştıklarını ifade etti. Keskin, “Bizim hizmet anlayışımız altyapı ve üstyapı faaliyetlerinden ibaret değildir. Temel düsturumuz geçmişimizden hareketle bugünümüzü inşa etmektir. Biliyoruz ki şehirleri yaşanır kılanlar o şehrin tarihi ve kültürel dokusudur” şeklinde konuştu. Sultanbeyli Tarihi kitabıyla tarihe olan borçlarını bir nebzede olsa ödediklerini kaydeden Başkan Keskin, “Tarihimizi keşfetme çalışmamız ilçemiz için önemli bir adım. Bugüne kadar ortak kültürümüzü ve manevi dünyamızı itina ile muhafaza ettik.

Sultanbeyli Tarihi kitabıyla ilçemizin gelişimini değişimini görmüş olacağız. Bu kitabı sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. “KÜLTÜREL FAALIYETLERE DE ÖNEM VERILIYOR” İlçe kaymakamı İbrahim Özefe de Sultanbeyli’nin tarihini anlatan kitabın tanıtımının kendisinin ilçede göreve başlamasının ikinci haftasına denk gelmesinin verdiği mutluluğu ifade etti. Özefe, “ Sultanbeyli’nin tarihini bu şekilde bir galayla tanımam benim için mutluluk verici. Sultanbeyli’ye kaymakam olmaktan gurur duydum. Şehirler kişilere kimlik kazandırır. Anadolu’nun her yerinden insanlar ilçemize göç etmiş” dedi. Özefe Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve ekibinin ilçede alt-

yapı üstyapı faaliyetlerinin yanı sıra kültürel faaliyetlere de önem verdiğinin altını çizdi. Milletvekili Osman Boyraz da kitap için emek verenlere teşekkür etti ve şehirlerin, kültürlerin ne kadar önemli olduğuna değindi. Boyraz, “Hepimiz farklı farklı yerlerde doğduk. 81 ilden geldik İstanbul’da yaşıyoruz. İstanbul’un kıymetini bilmeliyiz. Sultanbeyli Belediyesi güzel bir eser ortaya çıkardı. Ben Sultanbeyli’nin tarihini 13. yüz yıla kadar biliyordum ama daha da öncesi varmış” dedi. Konuşmaların ardından “Sultanbeyli Tarihi” kitabının yazarları Erhan Afyoncu, Coşkun Yılmaz, Vahdettin Engin ve Cemalettin Şahin kitabın hazırlanış aşamaları hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Yazarlar kaynak bulmakta oldukça zorlandıklarını ifade ettiler.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

EĞİTİM

05

Hünerlerinizi gösterin Sultanbeyli Belediyesi ödüllü fotoğraf yarışması düzenliyor. Tüm ilçe halkını kapsayacak olan yarışmanın son başvuru tarihi 15 Kasım.

8

Tüm ilçe halkını kapsayacak olan yarışmanın son başvuru tarihi 15 Kasım.

Meslek edindirme kurslarının

kayıtları başladı

Sultanbeyli Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği meslek edindirme kurslarının kayıtları başladı. Farklı branşların yer aldığı kurslar sayesinde daha önce birçok kişi meslek sahibi olmuştu.

8

Meslek edindirme kurslarının kayıtları başladı. Çeşitli alanlarda eğitimlerin verildiği kurslarla ilçe halkına hem meslek kazandırılması hedefleniyor hem de kişisel gelişimlerine katkı sunulmak isteniyor. Daha önce açılan meslek edindirme kurslarına vatandaşların yoğun ilgisi olmuştu. Bu sene düzenlenen kurslara da yine yoğun ilgi bekleniyor. KURSTA BULUNAN BRANŞLAR Birçok alanda eğitimlerin verileceği kurslar arasında kuyumculuk teknolojisi, okuma yazma eğitimi, web tasarım, bağlama ve gitar, bilgisayar kullanımı, el sanatları, Türk halk oyunları, emlak danışmanlığı, İngilizce, Arapça, Osmanlıca, Kur’an Kursu ve

eğitimi, ön muhasebe, bilgisayarlı muhasebe eğitimleri verilecek. Ayrıca 0-18 yaş gurubu aile eğitimi ve baba destek eğitimi verilecek. Kursa katılmak isteyen kursiyerlerin başvurularını halk eğitim merkezine ve İstanbulensis Gençlik Merkezine yapması gerekiyor.

Daha önce düzenlediği yarışmalarla Sultanbeyli halkında farkındalık oluşturan Sultanbeyli Belediyesi bu çalışmalarına devam ediyor. Belediye ilçe halkına yönelik olarak. “Eğitim ve Öğretim Hayatımız” konulu ödüllü fotoğraf yarışması düzenliyor. Yarışmanın ödülleri fotoğraf meraklılarını heveslendirecek cinsten. Birinciye profesyonel fotoğraf makinası, ikinciye

yarı profesyonel fotoğraf makinası, üçüncüye de dijital fotoğraf makinası hediye edilecek. SON BAŞVURU TARIHI Ödüllü fotoğraf yarışmasına son katılım 15 Kasım 2013. Fotoğraf yarışmasına katılmak isteyenlerin son başvuru tarihine kadar Sultanbeyli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne başvurularını yapmaları gerekiyor.

Yeteneğinizi ortaya çıkarın

8

İlçe halkının kişisel gelişimine önem veren çalışmalara imza atan Sultanbeyli Belediyesi bu sene de geleneğini bozmayarak çeşitli branşlarda düzenlediği kurslarına devam ediyor. İlçe halkının bilgi ve becerisini artırmak, yeni iş imkanları oluşturmak ve kişisel yetenekleri ortaya çıkarmak için düzenlenen kurslar içerisinde, ahşap el sanatlarından Osmanlıca’ya, yazarlıktan şiir okuma ve yazmaya varana kadar birçok kategoride kurs bulunuyor. SON BAŞVURU 10 EKIM Kursiyerlerin el becerisine ve kişisel gelişimine katkı sağlayacak olan kurslara başvurular başladı. Son başvuru tarihi 10 Ekim. Yetenek kursları Sultanbeyli Belediyesine ait gençlik merkezleri, kültür merkezleri ve Sultanbeyli El Sanatları Merkezi’nde yapılacak. KAYIT YAPTIRMAK İÇİN Yetenek kurslarına kayıt yaptırmak isteyen adaylar, müracaatlarını Sultanbeyli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne yapacak. Ayrıca detaylı bilgi almak isteyenler 0(216) 564 13 00 (1238 dahili) telefon numarasından detaylı bilgiye ulaşabilecek.


Sultanbeyli 01 Ekim 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

06 02

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

KÜLTÜR ÇEVRE

Kent Konseyi ikinci toplantısını yaptı Sultanbeyli Kent Konseyi 2013 yılının ikinci olağan toplantısını gerçekleştirdi. Kent Konseyi’nin toplantısının gündem maddesi “Sultanbeyli’de Çevre Duyarlılığı ve Sağlıklı Yapılaşma Çalışmaları” oldu.

8

Yaptığı çalışmalarla Sultanbeyli’nin gelişimine katkı sunan kent konseyi yılın ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Konsey “Sultanbeyli’de Çevre Duyarlılığı ve Sağlıklı Yapılaşma” konusunu gündeme aldı. Sultanbeyli Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan toplantının açılış konuşmasını Kent Konseyi Başkanı Reşat Atalar gerçekleştirdi. Konuşmasına Kent Konseyi’nin misyonundan bahsederek başlayan Atalar, “Kent konseyleri bir kentteki yaşam kalitesini en üst düzeye çıkartmak için çalışmalar yapar. İnsan odaklı gelişmeye katkı sunar. Kent konseyimiz Sultanbeyli’de insan odaklı çalışmaları geliştirmeye çalışıyor” dedi. Ardından Atalar Sultanbeyli’nin İstanbul’un bir parçası olduğunu ifade etti. SAĞLIKSIZ YAPILAŞMA OLUMSUZ ETKILIYOR Atalar’ın konuşmasının ardından Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Görgün Özcan gündemi açıkladı. Sonrasında Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Akbulut “Sultanbeyli’de Çevre Duyarlılığı ve Sağlıklı Yapılaşma Çalışmaları” hakkında katılımcılara bilgiler aktardı. Akbulut yaptığı konuşmasını sunum eşliğinde gerçekleştirdi. Sağlıksız yapılaşmanın imar planlarına aykırı olarak gerçekleştiğini kaydeden Akbulut, “Bu yapılar depreme karşı dayanıksızdır. Bunun en yakın örneği 2011 yılında ülkemizi derin acılara boğan Van depremidir. Depremlerde ne yazık ki sağlıksız yapılaşmanın zararları ön plana çıktı” şeklinde konuştu. Sağlıksız yapılaşmaya ilçeden de bir örnek veren Akbulut, “Geçtiğimiz günlerde Mecidiye mahallemizde güçlendirme çalışması yapılan bir binada göçme meydana geldi. Bu ilçemizdeki durumu gözler önüne seriyor” dedi. Sultanbeyli’de sağlıksız yapılaşmaya asla izin

verilmeyeceğini ifade eden Akbulut, son dönemde Sultanbeyli’de müdahale edilen yapılar hakkında bilgiler verdi. Başta ilçe kaymakamlığımız ve emniyet müdürlüğümüz olmak üzere tüm Kent Konseyi üyelerinden kaçak yapılaşmayla ilgili destek istedi. EN TEMIZ HAVA SULTANBEYLI’DE Can sağlığının da önemli olduğunu ifade eden Akbulut, çevre duyarlılığı konusunda da açıklamalarda bulundu. Sultanbeyli’nin İstanbul’un ilçeleri arasında havası en temiz ilçe olduğunu katılımcılara hatırlatan Akbulut, “Çevre duyarlılığı konusunda birkaç yıl öncesine göre iyi durumdayız. İlçemizde insanlarımızın bu konuda bilinçlenmesi için çok sayıda çalışma yaptık. Özellikle çevre bilinci noktasında öğrencilerimize yönelik programlarımız oldu. Çevreye zarar veren tüm atıkları topluyoruz.” Akbulut’un konuşmasının ardından konsey üyeleri temennilerini iletti.

“DAHA YAŞANABILIR BIR SULTANBEYLI” Dilek ve temennilerin ardından Belediye Başkanı Hüseyin Keskin konuşmasını gerçekleştirdi. Üyelerin sorularını tek tek cevaplayan Keskin, “Daha yaşanabilir bir Sultanbeyli için yola çıktık. İlçemizin daha yaşanabilir bir ilçe olmasını diledik. Altyapı ve üstyapı eksiklerimiz tamamlanıyor. TEM bağlantı yolumuz açıldı. Kamu binalarımız yenilendi. Yeni eğitim yuvalarımız açıldı ve eğitim, kültür noktasında da eskisinden daha ileri bir noktada olduğumuzu söyleyebiliriz. Çıtamızı yükselttik ve siz değerli konsey üyelerinin de desteğiyle daha ileriye taşıyacağımızı düşünüyorum” dedi. Kaçak yapılaşmanın önüne geçmede bugün Sultanbeyli’nin iyi bir noktada olduğunu ifade eden Keskin, “Bizler depreme dayanıklı binaların ilçemizde yer alacağı ve vatandaşlarımızın

geleceğinin teminat altına alınacağı günleri düşünüyoruz. Kaçak yapının önüne geçmek için ilgili tüm çalışmaları yaptık. Kesinlikle kaçak yapıya müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu. “İLÇEMIZ EKSIKLERINI GIDERIYOR” Çevre duyarlılığı konusunda katılımcılara detaylı bilgiler veren Başkan Keskin, dere ıslahları çalışmalarına değindi. İlçedeki derelerin ıslah edilmesiyle Sultanbeyli’nin bu sorunundan kurtulduğunu ifade eden Keskin, “İlçemizin eksilerini gideriyoruz. Temizlik noktasında da çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Sorular çerçevesinde mülkiyet çalışmaları ve 2B konusunda da bilgiler veren Başkan Keskin, mülkiyet çalışmasında sona yaklaşıldığını ifade ederek, 2B’de tapusunu alan vatandaşların ruhsatlı yapılar yapabileceğini söyledi.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

FEN İŞLERİ

07

Prestij cadde ve sokaklar artıyor Son dönemde yapılan çalışmalarla çehresi değişen Sultanbeyli güzelleşmeye devam ediyor. Daha önce 16 sokakta yapılan prestij sokak uygulamaları genişletiliyor. Şanlıurfa, Hayat, Miraç Caddeleri ve Fatih Bulvarı’nda da bu kapsamda prestij uygulama yapılıyor.

8

Sultanbeyli yepyeni hizmetlere kavuşuyor. Fatih Bulvarı, Şanlıurfa, Hayat ve Miraç Caddeleri’nde yakında prestij cadde uygulaması başlayacak. Bu çalışmayla caddelerin görüntüsü değişecek ve ilçe halkının kullanımına sunulacak. Daha önce Fatih Bulvarı üzerinden Kent Meydanı’na inen 16 sokakta prestij cadde uygulaması yapılmış ve ilçe halkının takdiri toplanmıştı. Şimdi aynı prestij cadde uygulamaları Hayat Miraç Caddesi, Fatih Bulvarı ve Şanlıurfa Caddesi’nde yapılıyor ve Hayat Miraç Caddesi’nden Fatih Bulvarı’na inen ara sokaklarda da prestij uygulaması gerçekleştirilecek. Prestij uygulama ile sokakların ve caddelerin görüntüsü değişiyor. Prestij uygulamanın yapılacağı sokakların alt ve üstyapı eksiklikleri giderilirken yeni prestij sokaklar

modern ışıklandırma sistemleri ile aydınlatılıyor. Prestij sokaklarda kaldırımlar bir hayli genişletiliyor ve neredeyse tamamen yayanın kullanımına sunuluyor. Yapılacak olan prestij uygulamayla Şanlıurfa Caddesi tek yön olacak ve bu da hem sürücülerin hem de yayaların işini kolaylaştıracak. Yeni görünüme kavuşacak olan

caddelerin kent meydanının yükünü hafifletmesi bekleniyor. TAMAMEN YAYALAR DÜŞÜNÜLDÜ Prestij caddelerde yer yer araçlar için cepler oluşturuluyor ve kötü görüntüye sebep veren tüm olumsuzluklar ortadan kaldırılıyor. Prestij sokaklar için Sultanbeyli Belediyesi daha önce

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile çok sayıda görüşme yapmıştı. Bu görüşmelerin ve takibin ardından Şanlıurfa, Hayat Miraç Caddeleri ve Fatih Bulvarı’nda prestij düzenlemeleri başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni prestij sokakları bir yıldan daha az bir sürede bitirmeyi hedefliyor.

İSKİ Hizmet Binasının Yapımı Başladı

8

Hizmet artık Sultanbeyli halkının ayağına geldi. Hükümet Konağı, Askerlik Şubesi, Polis Merkezleri ve kültür merkezleri gibi kamu binalarına şimdi bir de İSKİ hizmet binası ekleniyor. Adil Mahallesi sınırları içerisinde bulunan İSKİ hizmet binasının yapımına başlandı. Bittiğinde Sultanbeyli bir kamu binasına daha kavuşmuş olacak.

Son yıllarda kamu binaları hızla yenilenen Sultanbeyli, bu kapsamda bir hizmet binasına daha kavuşuyor. Arsası Sultanbeyli Belediyesi tarafından tahsis edilen İSKİ hizmet binasının yapımı başladı.

BINANIN ÖZELLIKLERI 2200 metrekare parsel üzerine inşa edilen binanın 4 bin metrekare in-

şaat alanı bulunuyor. 5 katlı olarak planlanan bina yakın zamanda ilçe halkının hizmetine sunulacak. Şimdiye kadar Sultanbeyli’de Hükümet Konağı’ndan Belediye Hizmet Binası’na kadar birçok kamu binası hizmete sokularak Sultanbeyli halkının en iyi hizmeti kendi ilçesinde en iyi şartlarda alınması sağlandı. İSKİ’nin yeni hizmet binasıyla da vatandaşlar tüm işlemlerini en iyi şartlarda gerçekleştirecek ve sorunlarını en kısa sürede çözüme kavuşturacak.


Sultanbeyli 01 Ekim 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

08 02

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

KÜLTÜR HİZMET

Başkan Keskin çalışmaları inceledi Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ilçe genelinde devam eden tüm çalışmaları yerinde inceledi ve ekiplerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

8

Sultanbeyli Belediyesi 15 mahallede kaldırım, asfalt ve tretuar çalışmaları yapıyor. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin sık sık sahada çalışmaları inceliyor ve çalışmalar hakkında bilgiler alıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Keskin, Sultanbeyli’nin eksiklerinin yavaş yavaş giderildiğini ifade etti. Yaz aylarını çok iyi değerlendirdiklerini kaydeden Başkan Keskin, “Sultanbeyli genelinde tüm mahallelerimizde şu anda çalışma var. Asfalt, kaldırım ve tretuvar çalışmalarımız çok hızlı ilerliyor. Yaptığımız hizmetlerle ilçemizin çehresini değiştiriyoruz” şeklinde konuştu. Yeni yapılacak olan prestij cadde uygulamalarıyla ilgili de konuşan Keskin, “Daha önce 16 sokağımızda prestij cadde uygulaması yapıldı. Şimdi ise Hayat ve Miraç, Şanlıurfa Caddesi ve Fatih Bulvarı’nda bu uygulamaların hazırlıkları yapılıyor. Prestij cadde uygulaması ilçenin görüntüsünü güzelleştiren bir uygulama” dedi. Keskin ayrıca ilçe halkından çalışmalar süresince oluşacak olumsuzluklar için anlayış beklediklerini ifade etti. Başkan Keskin asfalt, kaldırım ve tretuvar çalışmalarının yanısıra Gölet Projesi’nde de incelemelerde bulundu. Gölet Projesi’ne yüzlerce ağaç dikildiğini ifade eden Keskin, “İlçemiz yakın zamanda yeni bir yaşam alanına kavuşacak” dedi. Gölet’in Sultanbeyli için vizyon bir proje olduğunu ifade eden Keskin, projenin bitimine az bir zaman kalmasının kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

Kaldırım oranı yüzde 80’e çıkacak Hedef yılsonuna kadar ilçenin tüm asfalt eksiklerini gidermek ve kaldırım oranını yüzde 80 seviyelerine çekmek.

8

Sultanbeyli’nin hemen hemen her noktasında çalışmalarını hızlandıran belediye, Sultanbeyli’yi yenilemeye devam ediyor. İlçede bulunan 15 mahallede belediye ekipleri bir yandan kaldırım imalatı yaparken, diğer taraftan asfalt serimi gerçekleştiriyor. Hedef yılsonuna kadar ilçenin tüm asfalt eksiklerini gidermek ve kaldırım oranını %80 seviyelerine çekmek. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada Sultanbeyli’nin her geçen gün eksiklerinin giderildiğini ifade etti. Başkan Keskin konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “İlçemizin mev-

cut eksiklerini tamamlamaya gayret ediyoruz. Baktığımızda Sultanbeyli’nin asfalt oranı göreve geldiğimizde %50 civarındaydı. Şimdi ise bu oranı %98’e çıkarttık. Sultanbeyli’nin en büyük eksiği kaldırımdı. İlçemizde %15 olan kaldırım oranını bu sezon yaptığımız çalışmalarla %80 oranına çıkartmak istiyoruz”. Asfalt ve kaldırım çalışmalarının yanında ilçede yeni yapılan park ve yeşil alanlara da değinen Başkan Keskin, “Son dönemde halkımızın nefes alacağı alanların sayısını bir hayli artırdık. Sultanbeyli’ye yeni yaşam alanları kazandırma çalışmalarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu.


Sultanbeyli 01 Ekim 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

10 02

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

KÜLTÜR SİYASET

Başkan Keskin İlçe Danışma Meclisi’ne katıldı AK Parti Sultanbeyli İlçe Danışma Meclisi’ne katılan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, 2009 yılında seçim öncesinde verdikleri tüm vaatleri yerine getirdiklerini ifade etti.

8

AK Parti Sultanbeyli İlçe Danışma Meclisi Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleşti. Meclis toplantısına AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Halis Dalkılıç, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Celal Erdoğan, Faruk Bilal Şener, AK Parti Sultanbeyli İlçe Başkanı Ali Sevinç, Kadın Kolları Başkanı Gülten Teoman, Gençlik Kolları Başkanı Ertan İskender, 4. dönem Belediye Başkanı Alaattin Ersoy, AK Parti Sultanbeyli birinci dönem ilçe başkanı Ömer Özkartal, her üç kademenin ilçe yönetim kurulu üyeleri, il genel meclis üyeleri ve belediye meclis üyeleri, AK Parti Sultanbeyli mahalle başkanları, mahalle yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda teşkilat mensubu katıldı. Danışma meclisi açılış konuşmasını yapan AK Parti Sultanbeyli İlçe Başkanı Ali Sevinç, teşkilat olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Türkiye’nin bir dünya liderine sahip olduğunu kaydeden Sevinç, “Olaylara bilimsel olarak yaklaşan bir başbakanımız var” dedi. Sevinç, Türkiye’nin dünyada ekonomisiyle, kalkınmasıyla ve istikrarıyla gıpta ile

bakılan bir ülke olduğunu ifade etti. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin danışma meclisinde yaptığı konuşmada “Sultanbeyli’de 2009 yılında verdiğimiz sözlerin tamamını yerine getirdik” dedi. Mülkiyet konusuyla ilgili de konuşan Keskin, “Hisseli parseller konusun da çalışmalarımız sona yaklaştı. Bu konuda büyük çabalar verdik. Yakın zamanda olumlu sonuçlarını alacağız” dedi.

BIRLIK BERABERLIK MESAJI

8

Başkan Keskin’den sonra kürsüye gelen AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı ve İl Teşkilat Başkanı Halis Dalkılıç ise özellikle Ramazan öncesi gerçekleşen gezi olaylarına değinerek birlik beraberlik içinde olunması gerektiği mesajını verdi. Dalkılıç, “Her zaman olduğu gibi birbirimizin kıymetini bileceğiz. Sayın Başbakanımızla birlikte yürümeye nasiplenmiş bir toplumuz. Arkamıza bakmadan devam edeceğiz. Biz dünya mazlumlarının da umuduyuz” dedi. Sultanbeyli’de bugüne kadar yapılan başarılı çalışmalara da değinen Dalkılıç, bu başarılı çalışmalarının baş aktörlerinin Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in ve AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç’in birlikte çalışmalar yapmış olmasının ürünü olduğunu kaydetti. Danışma meclisi’nde son konuşmayı İstanbul Milletvekili Osman Boyraz yaptı. Boyraz da gezi olaylarını hatırlattı ve birlik beraberlik mesajı verdi.

Artık seçim sürecine girildiğini ifade eden Boyraz, birlik ve beraberliğin muhafaza edildiği müddetçe başarılı olacaklarını belirterek “Kardeşlik hukukumuzu korumamız lazım” dedi. Boyraz son olarak Suriye’deki, Mısır’daki ve Doğu Türkistan’daki mazlum halkların umudu olduklarını hatırlattı.Danışma Meclisi’nde Ana Kademe, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları faaliyetleri hakkında sunum yapıldı. Danışma meclisi İlçe Başkanı Ali Sevinç’in kapanış konuşmasının ardından sona erdi.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

Zil çaldı, ders başladı

EĞİTİM

11

Eğitim-öğretim dönemi

değerlendirildi Sultanbeyli’deki eğitim faaliyetleri Sultanbeyli Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Belediye Büyük Salon’da yapılan toplantıda değerlendirildi.

Yaz tatilinin bitmesinin ardından öğrenci ve öğretmenler için ilk ders zili çaldı. İlk ders ziliyle birlikte öğrencilerin heyecanı görmeye değerdi.

8

3 aylık tatil bitti, ders zili çaldı. 2013-2014 eğitim-öğretim yılında milyonlarca öğrenci ders başı yaptı. Günler öncesinden hazırlıklarını tamamlayan öğrenciler heyecan içinde okulların yolunu tuttu. 2013-2014 eğitim-öğretim yılı açılış programı Sultanbeyli’de Turgut Reis İlkokulu’nda yapıldı. Açılış programına Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Belediye Başkan Yardımcısı Necdet Dursun, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, okul müdürleri, veliler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Açılış programında konuşan ilçe kaymakamı İbrahim Özefe, yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını diledi. Özefe, “Okula yeni başlayan, anne babaların ümidi geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin gözlerinden öpüyorum” dedi. EĞITIME HER TÜRLÜ DESTEĞI VERIYORUZ Belediye Başkan Yardımcısı Necdet Dursun törende yaptığı konuşmasında “Sultanbeyli’yi eğitim noktasında hak ettiği yerlere taşıma gayretindeyiz. Eğitime her türlü desteği veriyoruz” şeklinde konuştu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak da öğrencilerin ve öğretmenlerin yeni eğitim öğretim yılını kutlayarak başladığı konuşmasında şunlara değindi: “Yararlı olanı ve toplumun ihtiyacı olan bilgiyi bulmanın en güzel ortamı okuldur. Öğrencilerin okullarda öğretmenlere yardımcısı olması gerekiyor. Öğrenci, öğretmen ve veli anlaşmasının çok güçlü olması gerekiyor”

8

2013-2014 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle Sultanbeyli Belediyesi’nde akşam yemeği organize edildi. Yemeğe Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Belediye Başkan Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, Sultanbeyli Belediyesi Başkan Danışmanları, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve Sultanbeyli Belediyesi Birim Müdürleri katıldı. Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak yemekte yaptığı konuşmada, “12 yıllık kesintisiz eğitime geçiş nedeniyle, eğitimde değişim ve dönüşüm süreci yaşanıyor. Bu süreçte okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimiz bizden desteklerini esirgemediler. Okulların vazgeçilmez unsurlarını fiziki yapılar, eğitim ve kültür konusundaki hizmetler oluşturuyor. Bu hizmetlerinden dolayı belediye başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum.” dedi.

“EĞITIM SEFERBERLIĞINI ILKE EDINDIK” Daha sonra kürsüye gelen Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise yaptığı konuşmada, şimdiye kadar 11 yeni okulun açılışını birlikte yaptıklarını ve belediye başkanlığı döneminin sonuna kadar en az son 20 senede yapılmış okul kadar okul yapmayı arzu ettiklerini dile getirdi. Keskin “Biliyoruz ki büyük uy-

garlıklar ancak eğitimin baş tacı yapılmasıyla kurulur. Sultanbeyli Belediyesi olarak daha yaşanabilir bir Sultanbeyli anlayışıyla yola çıktık. İlçemizde artık acil hale gelmiş olan altyapı ve üst yapı çalışmaları her ne kadar daha çok göze görünse de eğitim ve kültür alanında Sultanbeyli’de bir seferberlik oluşturulmasını kendimize ilke edindik” şeklinde konuştu.


Sultanbeyli 01 Ekim 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

02 12

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

KÜLTÜR EĞITIM

Sultanbeyli’den lise düzeyinde ilk mini uydu AB destek projeleri ile Sultanbeyli Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, ilklere imza atıyor. Havacılık eğitimi veren okul, Türkiye’nin lise düzeyinde ilk mini uydusunu hayata geçiriyor. 7 Ekim’de projenin ortak okulları Sultanbeyli’de olacak ve sunumlarını yapacak. Bu bilgi alışverişinin ardından projenin bitmesi bekleniyor.

8

Eğitim çıtasını yükselten Sultanbeyli artık özel projelerle anılır oldu. Çeşitli alanlarda eğitim veren okulların artmasıyla, ilçedeki eğitim atağı artık gözle görülür oranda arttı. Sultanbeyli’de havacılık eğitimi veren ve bu alandaki örnek okullardan bir tanesi olan Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin öğrencileri bir ilke imza attı. Öğrenciler Türkiye’nin lise düzeyinde ilk mini uydu projesini hayata geçirdi. Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında Leonardo Da Vinci çağrısına başvurusu yapılarak başarılı projeler arasında yer alan proje, 4 Avrupa Birliği üyesi ülkeyle birlikte gerçekleştirildi.

İspanya, Belçika, Polonya ve Romanya’daki aynı eğitimi veren okulların ortak olduğu “Yenilikçi Bir Eğitim Programı Uygulama ve Transferi için Bilgi Toplumu Yaratmak” isimli proje, hem gençlere, hem de eğitimcilere yepyeni bir deneyim yaşattı. PROJE HAZIR Proje, uzaya mini uydu göndererek uzay şartlarında çalışabilecek bir uydu yapılabileceğini göstermeyi hedefleyen örnek proje olmayı amaçlıyor. Proje ilk etap çalışmalarında 10 cm x 10 cm x 10 cm boyutlarında ve yaklaşık 1 kg ağırlığında olan uydunun iskelet (frame) tasarımı yapıldı ve üretildi. GPS ile uydunun bulunduğun yerin konum, hız, yükseklik bilgilerinin online olarak takip edilmesi ve uydunun yolladığı görüntülerin işlenmesi ile ilgili testler yapıldı. Testler tamamlandıktan sonra projenin diğer bir aşaması olan yakın

uzay testlerine geçilecek. Bu aşamada meteoroloji balonu yardımıyla uydu, stratosfere gönderilecek ve buradan yer istasyonuna göndereceği datalar online olarak takip edilecek. Ayrıca projenin web sitesi üzerinden dileyen kişilerin proje içeriği ve uydunun göndermiş olduğu görüntüleri ve dataları görebilme imkanı sağlanacak. MİNİ UYDU BİTME AŞAMASINDA Proje ekibi; Okul Müdürü Serdar Yaşar Evşen başkanlığında, Müdür Yardımcısı Serhan Kök, Proje Koordinatörü ve İngilizce Öğretmeni Gülşen Gökçe, İngilizce Öğretmeni Serkan Şıkay ve Meslek Dersi Öğretmeni Vedat Atakul’dan oluşuyor. Proje kapsamında şu ana kadar Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrenci ve eğitimcileri, Avrupa’daki proje ortağı olan okulları ziyaret ederek bilgi ve tecrübe transferini gerçekleştirdiler. Bu ziyaretler karşılıklı olarak devam ediyor. 7 Ekim’de projenin

ortak okulları Sultanbeyli’de olacak ve sunumlarını yapacak. Bu bilgi alışverişinin ardından projenin bitmesi bekleniyor.

Okulun diğer projeleri Sultanbeyli Sabiha Gökçen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, daha evvel AB teşvik projelerinde bir ilki hayata geçirmişti. Havacılık eğitimi veren okul, Türkiye’nin lise seviyesinde ilk mini uydusunu yapıyor. Bu gibi girişimlerle hem Sultanbeyli’yi hem de Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden okulun Comenius Projesi ise ‘Avrupa’da Geleneksel ve Sürdürülebilir Beslenme Alışkanlıkları’ adını taşıyor. Ortakları Almanya’dan ve Danimarka’dan okullar teşkil ediyor. ‘Avrupa’da

Geleneksel ve Sürdürülebilir Beslenme Alışkanlıkları’ projesiyle yeme alışkanlıkları incelenecek ve ananevi yemeklerin tanıtımı yapılacak. Ayrıca projenin diğer amacı gıda üretimi ve tüketimi üzerine öğrencilerin bilinç seviyesinin artırılmasını mümkün kılmak, kültürel mirasın önemini vurgulamak. Projede değişik çiftlik, gıda üretim alanlarına gidilecek; ilmi kurumlar, tartışma panelleri gibi yiyeceklerle ilgili aktivitelere yer verilecek.


Sultanbeyli 01 Ekim 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

02 14

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

KÜLTÜR HİZMET

Kurban alırken dikkat edin Hayvanların sağlıklı ve besili olmasına, Hayvanların menşe şehadetnamesi/veteriner sağlık raporunun ve aşı kaydının bulunmasına, Hayvanların küpeli olmasına, Büyükbaş hayvanların yanlarında pasaportlarının bulunmasına, Küçükbaş hayvanların yanlarında nakil belgelerinin olmasına, Hayvanların gebe olmaması ve kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesine, Sığırların iki yaşını doldurmuş olmasına dikkat ediniz.

Örnek kurban satış alanı Sultanbeyli Belediyesi, her sene olduğu gibi bu sene de yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurduğu Kurban Alanı ile hem kurban satıcılarının hem de vatandaşların takdirini topladı. Alanda hem satıcılar hem de kurban alıcıları düşünüldü.

8

Sultanbeyli Belediyesi, yine örnek bir kurban satış ve kesim alanı ile halka hizmet ediyor. Geçtiğimiz yıllarda başlayan uygulama halkın ve kurban alanına gelen herkesin beğenisini toplamıştı. Kurban alanında hem satış yapanlar için hem de kurban alacak vatandaşlar için her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülerek dizayn edildi. İçerisinde internet kafeden kuaföre, mescidden irtibat bürolarına, duşa kabinlerden yemek ve çay salonuna kadar her şeyin mevcut olduğu alanda, vatandaşlar ve kurban satıcılarının ihtiyaçlarına cevap veriliyor. GÜNLÜK İHTIYAÇLARIN HEPSI DÜŞÜNÜLDÜ Binlerce kilometre uzaklardan Sultanbeyli’ye gelen kurban satıcılarının, en iyi şekilde ağırlanmalarını sağlamayı hedefleyen belediye ekipleri, satıcıların

günlük ihtiyaçlarını düşünerek kurban satış alanını tasarladı. Her daim açık olan yemek ve çay salonu, hem kurban satıcılarının hem de kurban almaya gelen vatandaşların ihtiyaçlarına cevap verirken, internet kafede ise vatandaşlar kurban fiyatlarını karşılaştırma şansına sahip oluyor. Birçok çadırın yer aldığı alanda, sağlıklı ve hijyenik hizmet sunulması amacıyla, veteriner hekim ve belediye zabıta ekipleri de denetimlerini yapacak. İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü irtibat noktasının da bulunduğu alanda, güvenlik için polis noktası da bulunuyor. Ayrıca, vatandaşlar kurbanlarını rahatlıkla kesebilmeleri için Kurban Kesim Ünitesinden bu bayramda yararlanma imkanına sahip olacaklar. Modern araçlarla donatılan Kurban Kesim Ünitesi’nde kurbanlıklar rahatça kesilerek parçalara ayrılıyor.

Her daim açık olan yemek ve çay salonu, hem kurban satıcılarının hem de kurban almaya gelen vatandaşların ihtiyaçlarına cevap verirken, internet kafede ise vatandaşlar kurban fiyatlarını karşılaştırma şansına sahip oluyor.

Kurban satarken dikkat edin Kurbanlıkların belediyenin belirlemiş olduğu giriş-çıkış tarihlerinden önce getirilmemesine, Zabıta kontrol noktalarında, Kurbanlık Hayvan Giriş Belgesi’nin onaylatılmasına, Gebe ve yaşı dolmamış hayvanların kurban alanına getirilmemesine, Sağlıksız ve küpesiz hayvan getirilmemesine, Kurbanlıkların kesimhane dışında kesilmemesine, Hayvan gübrelerinin belediyenin belirlemiş olduğu yerler dışına atılmamasına, özen gösteriniz.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

Belediyespor sezona

çok iyi başladı

Bölgesel Amatör Lig’e şampiyonluk parolasıyla çıkan Sultanbeyli Belediyespor, sezonun ilk maçında Mudurnuspor’u 3-0 gibi net bir skorla yendi.

8

2013 – 2014 futbol sezonuna iyi bir başlangıç yapan Sultanbeyli Belediyespor, deplasmanda karşılaştığı Mudurnuspor’u 3-0 mağlup etti. Karşılaşmanın henüz 1. Dakikasında Sertaç’ın savunma arkasına attığı topu iyi takip eden Yasin düzgün bir vuruşla 2013-2014 Sezonunun ilk golünü kaydetti. Oyunu tamamen kendi kontrolüne alan Belediyespor, sayısız gol pozisyonlarını cömertçe harcadı. 35. Dakikada sağ kanattan Emrah rakip ceza sahası içinde düşürüldü maçın hakemi Aykor Karaca tereddütsüz penaltı noktasını gösterdi. Bu arada Mudurnuspor oyuncusu Yetiş Karageyer, ikinci sarı karttan kırmızı kart görerek oyundan ihraç edildi. Penaltı atışı için topun başına Burak Gürsoy geçti. Topu ve kaleciyi ayrı köşelere göndererek takımını 2-0 öne geçiren Gürsoy, takımın ikinci golünü kaydetti. Oyunu kendi sahasında kabullenen Mudurnuspor maçın bazı bölümlerinde sert oynamaya başladı. Rakip Mudurnuspor 75. dakikada Fatih Güleç’in itiraz sonucu ikinci sarı kartı görmesinin ardından kırmızı kartla oyundan atıldı ve 9 kişi kaldı. Bu dakikadan itibaren sayısız gol pozisyonunu kaçıran Belediyespor, 3. golü, ikinci yarıda oyuna dahil olan Korhan’la buldu. Sertaç’ın attığı mükemmel pası iyi değerlendiren Korhan, iyi bir vuruşla skoru belirleyen golü attı. Ekim 2013 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Nizamettin Arslan Danışma Kurulu Ebru Ateş/Av. Görgün Özcan/Reşat Atalar Sorumlu Yazı işleri Müdürü Kasım Coşkun Editör Sezai Saraç Haber Hamdi Çakır Görsel Yönetmen Abdulkadir Kılıç Tasarım Ömer Aydın Giray Arslan Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu/Türkay Polat

İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli/İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

SPOR

15

Sultanbeyli’den Dünya Kupasına FİFA onaylı tek çocuk organizasyonu olan Danone Cup da Türkiye’yi Hasan Ali Yücel İlkokulu futbol takımı temsil etti. Bu organizasyonun ardından takımda yer alan minik futbolcuların, hayatlarının akışı değişti.

8

Sultanbeyli Hasan Ali Yücel futbol takımı üstün bir başarı göstererek Danone Uluslar Kupası’nda Türkiye şampiyonu oldu. Türkiye şampiyonasının ardından takım Danone Cup da Türkiye’yi temsil etti. Sultanbeyli için bir ilk olan bu başarı, minik futbolcuların yaşamlarını değiştirdi. Takımda yer alan birçok futbolcu, büyük kulüplerin altyapısına transfer oldu. BEŞİKTAŞ BENİ TAKİP EDİYORDU Takımda yer alan Arafat Akgün, dünya kupasında Türkiye’yi temsil etmenin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti. Akgün, “Türkiye kupası maçlarında Beşiktaş’ın dikkatini çektim ve şimdi siyah beyazlı forma için ter dökeceğim. Bu organizasyon adeta hayallerimizi değiştirdi. Zinedin Zidan’ı Wembley’de görmek beni çok heyecanlandırdı” dedi. Takımın antrenörlerinden biri olan Ergin Kubatlıoğlu dünya kupasında hedeflerinin iyi bir dere elde etmekti ama olmadı dedi. Kubatlıoğlu, “Bunun için çok çaba harcadık ama olmadı. Bizim için en güzel yanı büyük bir deneyim oldu. Futbolcularımız küçük yaşta böyle bir organizasyonun heyecanını

yaşadı ve biz aslında onlarla toprağa tohumlar serptik. Umarız ilerleyen yıllarda daha güzel adımlar gerçekleşir. 32 takımın mücadele ettiği Danone Cup da Türkiye 26. sırada turnuvayı tamamladı. Hasan Ali Yücel İÖO önümüzdeki yıl düzenlenecek olan Danone Uluslar Kupası’nın hazırlıklarına şimdiden başladı.


Profile for Sultanbeyli Belediyesi

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni Ekim 2013 Sayısı

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni Ekim 2013 Sayısı

Advertisement