Page 1

SULTANBEYLI ÇINARLARINI UNUTMADI Sultanbeyli Belediyesi bir ilki daha gerçekleştirdi. Daha önce çıkarttığı Sultanbeyli Tarihi kitabıyla ilçenin kadim geçmişine ışık tutan belediye, bu sefer Sultanbeyli’de 50 yılı geride bırakmış “Yarım Asırlık Çınarlara Saygı Programı” düzenledi.

Kimi Trabzon’dan, kimi Gümüşhane’den kimi Bulgaristan’dan gelmiş yarım asır önce Sultanbeyli’ye yerleşmiş. İlçenin oluşmasına, bugünlere gelmesine

028

emek vermiş. Sultanbeyli Belediyesi’de ilçeye emek veren yarım asırlık çınarları için Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde saygı programı düzenledi.

Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

01 Aralık 2013

Hizmet dolu 5 yıl Sultanbeyli’nin her köşesinde dev yatırımlar yükselirken şimdiye kadar ilçe halkının özlemle beklediği projeler bir bir hayata geçiriliyor.

108 Kaçak yapıya geçit yok

088

Sultanbeyli Belediyesi kaçak yapıyla mücadelede bugüne kadar kararlı adımlar attı ve bu kararlı adımlarını devam ettiriyor. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Sultanbeyli’nin artık geliştiğini ve ruhsatlı yapılar haricinde hiçbir girişime izin verilmeyeceğini vurguladı.

400 Yataklı Devlet Hastanesi Projesi

8 148 Osmanlı’da esnaflar Sultanbeyli Belediyesi tarafından hazırlanan Osmanlı’da Seyyar Satıcılar sergisi, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Galeri İstanbulensis Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Keskin döneminde tüm kamu binaları hizmet kalitesine uygun hale getirilmek amacıyla yenilenirken, yeni inşa edilen parklar, meydanlar, okullar, asfalt ve kaldırım çalışmalarıyla Sultanbeyli adeta yeni baştan kuruldu. Gölet Projesi, Aydos Kalesi’nin restorasyonu, Devlet Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi gibi dev projeler de tamamlandığında ilçe halkının sağlıktan sosyal hayata, kamu hizmetinden kültür hayatına kadar her ihtiyacı ilçenin sınırları içinde karşılanıyor olacak.

Sultanbeyli’de hizmet her mahallede

812

Başkan Keskin bizzat takip ederek ve gerektiğinde ilgili kurumlarla birebir görüşmeler yaparak ekibiyle birlikte projeleri bir bir hayata geçirdi. HIZMET KALITESINE UYGUN YENI YAPILAR Başkan Keskin döneminde fiziki yapılar anlamında Sultanbeyli tam bir devrim yaşadı. Başta Belediye Hizmet Binası ve Hükümet Konağı olmak üzere ilçenin kamu binaları tamamen elden geçirildi ya da sıfırdan inşa edildi.

400 yataklı tam donanımlı hastane Sultanbeyli’ye sağlık alanında devrim yaşatacak. En önemli sağlık yatırımı olan devlet hastanesinin sözünü Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ilçeyi ziyareti sırasında vermişti. Sağlık Bakanlığı’nın destekleriyle devlet hastanesinin yapımına başlandı. 400 yataklı, tam donanımlı hastane ilçenin tüm sağlık ihtiyacına cevap verecek özelliklere sahip. Battalgazi mahallesinde hastanenin inşaatı şu anda hızla yükseliyor.

Belediyespor, eğitimli sporcular yetiştiriyor

815


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

02 KÜLTÜR KÜLTÜR SANAT

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Sultanbeyli çınarlarını unutmadı Sultanbeyli Belediyesi bir ilki daha gerçekleştirdi. Daha önce çıkarttığı Sultanbeyli Tarihi kitabıyla ilçenin kadim geçmişine ışık tutan belediye, bu sefer Sultanbeyli’de 50 yılı devirmiş “Yarım Asırlık Çınarlara Saygı Programı” düzenledi.

8

Kimi Trabzon’dan, kimi Gümüşhane’den kimi Bulgaristan’dan gelmiş yarım asır önce Sultanbeyli’ye yerleşmiş. İlçenin oluşmasına, bugünlere gelmesine emek vermiş. Sultanbeyli Belediyesi’de ilçeye emek veren yarım asırlık çınarları için Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde saygı programı düzenledi. Yarım asırlık çınarlara saygı programına katılan Belediye Başkan Yardımcısı Necdet Dursun, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, İlçe Emniyet Müdürü Adem Öztürk, AK Parti ilçe yönetim kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, il genel ve belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş bu tarihi ana tanıklık etti. Program yaşlıların röportajlarından oluşan belgeselle başladı. İlçeye ilk yerleşen kişilerin Sultanbeyli’ye dair anılarından oluşan belgesel, salonda bulunanlara duygu dolu dakikalar yaşattı. Ardından yarım asırlık çınarlara plaketleri takdim edildi. “SIZLER SULTANBEYLI İÇIN ÇILE ÇEKTINIZ” Programda konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Necdet Dursun, yarım

asırlık çınarların ilçeye büyük emekler verdiğini ifade etti. Dursun, “Sizler gerçekten Sultanbeyli için çile çekmiş kişilersiniz. Hepinizin ellerinden tek tek öpüyorum. İlçemizin bugünlere gelmesinde büyük emekler verdiniz” dedi. AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç de “Bu değerli büyüklerimiz Sultanbeyli için gerçekten çile çektiler. Tüm büyüklerimizin, ilçemize emek vermiş büyüklerimizin her gün elini öpmemiz gerek. Bu program için de ayrıca Belediye Başkanımız Hüseyin Keskin’i kutluyorum” dedi. KARAOĞLU: MERKEZ CAMII TEMELINE KURBANI BEN KESTIM İlçeye emek vermiş yaşlılardan olan ve programa katılan Sami Karaoğlu, Sultanbeyli’de yaşadığı yıllar hakkında bilgiler verdi. Karaoğlu, “Sultanbeyli’de köy yoktu. Biz buraya köy kurduk. Merkez Camii’yi yaptık. Camii’nin kurbanını ben kestim” dedi. Sultanbeyli’nin diğer yaşlı çınarı Kadir Yumurtacı’da Sultanbeyli’ye ilk elektriği veren benim” dedi. Program sonunda yaşlıların röportajlarından oluşturulan kitap ve belgesel, programa katılanlara hediye edildi.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

DAYANIŞMA 03

Kitaplarla kardeşlik köprüsü kurdular Sultanbeyli Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencileri, topladıkları kitaplarla Sultanbeyli’den Ağrı’ya kardeşlik köprüsü kurdu.

8

Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu öğrencileri çok anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. Öğrenciler iki haftada tam 2 bin kitap topladı ve topladıkları kitapları Ağrı’nın Tutak ilçesinde bulunan Kaşönü Köyü okuluna gönderiyor. Öğrenciler kitap toplama kampanyasında ellerine geçen kitaplardan yıpranmış olanları onardılar ve çoğunu ciltledi. “ÖĞRENCILERIMLE GURUR DUYDUM” Kitap toplama kampanyasını hayata geçiren ve okulda Türkçe öğretmenliği yapan Muhammet Erkam Avcı, öğrencileriyle gurur duyduğunu söylüyor. İki yıldır okulda görev yaptığını ifade eden Avcı, “Yıllardır sosyal sorumluluk projelerinin içerisinde yer alıyorum. Sultanbeyli’de böyle anlamlı bir projeyi öğrencilerimle hayata geçirmek oldukça mutluluk verici. İstedik ki çocuklar hem yardım etmeyi öğrensin, hem de takım halinde, ekip halinde çalışmayı öğrensin” dedi. Kampanyayı başlatırken “Çocukları ne yapsak daha çok kitap toplamaya yönlendiririz” diye düşündüklerini ifade eden Avcı, “Okul idarecilerimizle kampanya hakkında konuşuyorduk. Ne yapsak daha çok kitap toplarız ve öğrencileri buna sevk ederiz diye düşündük. Sonunda kitap toplama kampanyasını bir yarışma gibi onlara anlattık. Öğrencileri dörderli gruplara böldük. Ve bu gruplar arasından en çok kitap toplayacak olanları ödüllendireceğimizi söyledik” dedi.

Kitap toplama kampanyasının bir yarışma gibi öğrencilere sunulmasının onları daha da teşvik edici olduğunu kaydeden Avcı, “Bazı öğrenciler başka okullara gidip kitaplar topladı. Derneklerden, kahvehanelerden, komşularından ve akrabalarından kitaplar istediler. Sonunda 140 kişi iki haftada 2 bin kitap topladı ve öğrenciler bizi neredeyse kampanyaya hiç karıştırmadı. Kitapların kolisini bile kendileri buldu. Yıpranmış kitapları onardılar. ” şeklinde konuştu. Okulun Müdür Yardımcısı Erhan Korkan, öğrencilerin yaptığı kampanya

için şunları söyledi: “Köy okullarında kitap sıkıntısı yaşanıyor. Bizde istedik ki İstanbul’dan Anadolu’ya bir okuma köprüsü kuralım. Özellikle oradaki öğrencilere kaynak noktasında yardım yapmak istedik. Bu kampanyayla bunu bir nebze olsun başardık” dedi. “KAMPANYA BENI HEYECANLANDIRDI” Kitap toplayan öğrenciler arasında yer alan Edanur Billu, “Yaşıtımız olan kardeşlerimiz için kitap topladık. Kitapları toplarken neden topluyorsun diyenlere kitabı olmayan arkadaşlarımız

için topluyorum dedim. Bu kampanya beni çok heyecanlandırdı” dedi. Mert Azat da kitap toplama kampanyasına destek veren öğrenciler arasında yer alıyor. Kitap toplarken kendi köyündeki okulu düşündüğünü ifade eden Mert, “Kitapları toplarken çok mutluydum. Çünkü benim köyümdeki okulunda kitap eksikleri vardı. Bu kampanyada yer alırken kendi köyümdeki okulu düşündüm ve daha çok kitap toplamam gerektiğini hiç unutmadım” dedi.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

04 02 BULUŞMA KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Büyük Salon’da Muharrem Ayı İftarı Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Muharrem ayında cemevi dernekleri ve vatandaşlarla Belediye Büyük Salon’da düzenlenen iftar programında biraraya geldi.

8

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Muharrem ayında cemevi dernekleri ve Alevi dedeleriyle, düzenlenen iftarda buluştu. İftar programına İlçe Emniyet Müdürü Adem Öztürk, Belediye Başkan Danışmanları, Belediye birim müdürleri, cemevi dernek yönetimleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Belediye Büyük Salon’da düzenlenen iftar daveti Alevi dedelerinden Mustafa Özdemir’in duasıyla başladı. İftar programında konuşma yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin,“Muharrem Ayı’nda hep birlikte oruç açtık. Bizler için acı olan birçok hadise bu ayda gerçekleşti. Bu ayın en acı ve en önemli olayı

Kerbela olayıdır” dedi. Muharrem Ayı’nda mazlumların yeniden akıllara geldiğini ifade eden Başkan Keskin, “Hz. Hüseyin Efendimiz aklımıza gelir” dedi. “Muharrem ayında Başta Hz. Hüseyin Efendimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” diyen Başkan Keskin, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “İsmini şerefle taşıdığım Hz. Hüseyin Efendimize yapılan o zulmü hiç kimsenin kabul etmesi mümkünde değildir. Bizler o zulmü yapanları lanetliyoruz”. “KARDEŞLIK DUYGUMUZ ARTMALI” Her geçen gün kardeşlik duygu-

Kent Meydanı’nda Aşure İkramı Muharrem Ayı dolayısıyla kent meydanında aşure dağıtımı gerçekleştirildi. İlçe halkının aşure ikramına katılımı üst seviyelerdeydi.

8

Muharrem Ayı dolayısıyla Sultanbeyli Belediyesi, Hubyar Sultan, Kul Himmet ve Seyit Süleyman (Aziz Baba) cemevi dernekleriyle birlikte kent meydanında aşure dağıtımı gerçekleştirdi. Aşure dağıtımına Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, cemevi dernek yöneticileri ve cemevi dedeleri, il genel ve belediye meclis üyeleri, belediye başkan danışmanları, belediye birim müdürleri, Hasanpaşa Mahallesi Muhtarı ve Muhtarlar Dernek Başkanı Orhan Bahadır, Yavuz Selim Mahallesi Muhtarı Zöhre Diler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç cemevi dernek yöneticileri ve cemevi dedeleri birlikte ilçe

sakinlerine aşure dağıttı. Aşure ikramında konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Muharrem Ayı’nın öneminden bahsetti. Görev süreleri boyunca insanı merkeze alan hizmetler gerçekleştirdiklerini ifade eden Keskin, “İnsanı tüm hizmetlerimizin merkezine aldık. İlçe halkımıza elimizden gelen en iyi hizmeti verme gayretindeyiz. Sizlerin duasıyla bu anlayışımızı devam ettireceğiz” dedi.

sunun ve birlik, beraberlik duygusunun artması gerektiğine vurgu yapan Başkan Keskin, “Birbirimizden yıllarca uzak durmuşuz. Bizler sizlerin desteğiyle geçmişte yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırma gayretindeyiz. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm cemevlerimizle beraber, dayanışmamızı, birliğimizi artırarak devam ettireceğiz. Sizlerle birlikte ilçemizde daha güzel hizmetler yapacağımıza inanıyorum” dedi. Başkan Keskin’in konuşmasının ardından iftar programı cemevi dedesi Mustafa Özdemir’in duasıyla sona erdi.


06 02

www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

KUTLAMA KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Öğretmenler Günü coşkuyla kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen özel etkinlikle kutlandı. Programa çok sayıda öğretmen ve ailesi katıldı.

Her yıl olduğu gibi 24 Kasım Öğretmenler Günü bu sene de coşkuyla kutlandı. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde öğretmenler gününe özel etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, İlçe Emniyet Müdürü Adem Öztürk, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, MHP İlçe Başkanı Şamil Kural, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, okul müdürleri ve çok sayıda öğretmen ve ailesi katıldı. Programın ilk konuşmasını emekli

öğretmenler adına Yusuf Çiçek yaptı. 38 yıllık meslek hayatında çeşitli kurumlarda çalıştığını ifade eden Çiçek, “Tekrar dünyaya gelmek gibi bir durum mümkün olsaydı ben yine öğretmen olmak isterdim” dedi. Milletlerin ilme ve ilim adamlarına

önem vermeleri gerektiğini ifade eden Çiçek, “İlime ve ilim adamlarına gerekli önemler verilmediğinde milletler geri kalırlar. Başkalarına muhtaç olurlar” şeklinde konuştu. Çiçek ayrıca dünyada bazı mesleklerin kutsal olduğunu ve bu meslek-

lerin içerisinde öğretmenlik mesleğinin de bulunduğunu kaydetti. Aday öğretmenler adına da Mustafa Hastarakçı konuşma yaptı. Hastarakçı, “Hangi kademede görev yaparsak yapalım elimizde şekillendireceğimiz şey insandır. İşimiz zor çünkü öğrencilerimizin her birinin hayal dünyası ve isteği farklı” dedi ve öğretmenlik mesleğinin kutsiyetinden bahsetti. “TOPLUMUN GELECEĞINI BIZ ŞEKILLENDIRIYORUZ” Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, “Top-


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

KUTLAMA 07

nuda yapılan ve yapılması gereken her şeyin takipçisiyiz” dedi. İlgili kurumlarla birlikte Sultanbeyli’de en büyük uğraşlarının ilçeye yeni okullar kazandırmak olduğunu vurgulayan Başkan Keskin, “Siz değerli eğitimcilerimizin yükünü biraz daha hafifleterek, eğitim kalitemizi yükseltmek en büyük hedeflerimiz arasında. Eğitim kalitemizin yükselmesi için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Sizin mesleğinizi daha iyi yapabilmeniz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sadece bu dönemde

lumların gelişip modernleşmesinde, değişmesinde öğretmenlerin rolü vazgeçilmezdir. Öğretmenlerin yetiştirdiği kişiler geleceği şekillendirir. Toplumların geleceğini oluşturan gençler bizim elimizde şekillenir” dedi. 23 YENI OKUL Programa katılan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Eğitimin kalitesi, öğretmenin kendini öğrencisine, hizmetine adamışlığına bağlıdır” dedi. Keskin, “Sultanbeyli’de derslik sayımız hala arzuladığımız seviyede değil. Biz eğitim konusunda çeşitli çalışmaları hayata geçirdik. Bu ko-

ilçemiz 23 yeni okula kavuşmuş olacak. Bu da Sultanbeyli için sevindirici bir durum. Okulların yanında gençlik merkezlerimiz de gençlerimizin hizmetinde” dedi. Başkan Keskin konuşmasının sonunda tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı. “BELEDIYEMIZ EĞITIMLE İÇ İÇE” İlçe Kaymakamı İbrahim Özefe’de, eğitimle iç içe bir belediyeyle görev yaptıklarını ifade etti. Özefe, “Sultanbeylimizin eğitimle ilgili bazı sorunları var. Eğitime katkısı ve öğretmenlerimize her konuda desteği için Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’i ve ekibini kutluyorum. Öğretmenlerimizin fedakarlıkları ve içtenlikleri eksiklerimizi gideriyor” dedi. Teknolojinin imkanıyla bilgi alıp vermenin günümüzde bir hayli kolaylaştığını kaydeden Özefe, “Yalnızca bilgiye ulaşmak eğitim anlamına gelmemektedir. Eğitim de teknoloji kullanılmalıdır ve kullanılacaktır da. Bunlar eğitim de öğretmenin önemini azaltmayacaktır” dedi. Öğretmenlerin hangi bilgiye ne kadar ve nasıl ulaşılacağı konusunda yol gösterici olduğuna dikkat çeken Özefe, “Okul ve öğretmen çocukların en yoğun iletişim kurduğu yerlerdir. Anne babasının söylediğini çocuklar çoğu zaman görev olarak görmezler ama öğretmenin

söylediklerini görev olarak görürler” dedi. Özefe, en büyük gayenin milli ve manevi değerlere bağlı bireyler yetiştirmek olduğunu kaydetti. Konuşmaların ardından emekli olan bazı öğretmenlere hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi verildi. Sultanbeyli’de mesleğe yeni başlayan ve aday öğretmen statüleri kalkan eğitimcilerin yemin etmesinin ardından, öğretmenlerden oluşan orkestra, birbirinden güzel şarkıları konuklar için seslendirdi.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

08 02 HİZMET KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Sultanbeyli, en iyi dönemini geçiriyor Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in göreve gelmesinin ardından geçen 4,5 yıllık sürede ilçe bambaşka bir hale geldi. Sultanbeyli’nin her köşesinde dev yatırımlar yükselirken ilçenin özlemle beklediği projeler bir bir hayata geçiriliyor.

8

Keskin döneminde tüm kamu binaları hizmet kalitesine uygun hale getirilmek amacıyla yenilenirken, yeni inşa edilen parklar, meydanlar, okullar, asfalt ve kaldırım çalışmalarıyla Sultanbeyli adeta yeni baştan kuruldu. Gölet Projesi, Aydos Kalesi’nin restorasyonu, Devlet Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi gibi dev projeler de tamamlandığında ilçe halkının sağlıktan sosyal hayata, kamu hizmetinden kültür hayatına kadar her ihtiyacı ilçenin sınırları içinde karşılanıyor olacak. Başkan Keskin bizzat takip ederek ve gerektiğinde ilgili kurumlarla birebir görüşmeler yaparak ekibiyle birlikte projeleri bir bir hayata geçirdi. HIZMET KALITESINE UYGUN YENI YAPILAR Başkan Keskin döneminde fiziki yapılar anlamında Sultanbeyli tam bir devrim yaşadı. Başta Belediye Hizmet Binası ve Hükümet Konağı olmak üzere ilçenin kamu binaları tamamen elden geçirildi ya da sıfırdan inşa edildi. Bunun sonucunda Sultanbeyli, hizmetleri tek bir çatı altında toplayan Hükümet Konağı’na, hizmet kalitesini artıran belediye binasına, polis merkezlerine, kültür merkezlerine, askerlik şubesine, aile sağlık merkezlerine ve spor tesislerine kavuştu. Gençlik merkezleri anlamında da ilçede tam bir devrim yaşandı. Keskin döneminde, şimdiye kadar 11 yeni okulun inşa edilirken, dönem sonuna kadar bu rakamın 23’e çıkarılması hedefleniyor. Keskin, daha önceki konuşmalarında en az önceki

yönelik İSEM Rehabilitasyon Merkezi Keskin döneminde hayata geçirilirken, üç tane daha gençlik merkezinin çalışmaları devam ediyor. Ramazan etkinlikleri ve sokak iftarlarıyla da Keskin her sene yaklaşık yüz bin kişiyle aynı sofralarda buluşuyor. Sultanbeyli yine bu dönemde eğitim anlamında da ciddi ölçüde vites büyüttü. İlçe SBS 1001 Eğitim Destek Projesi’yle bir senede SBS’de İstanbul genelinde 37’inci sıradan 21’inci sıraya yükseldi. SULTANBEYLI DAHA YAŞANABILIR BIR HALE GELDI

Hükümet Konağı dönemde yapılmış okul sayısı kadar okulu hizmete sokmak istediklerini belirtmişti. Keskin, beş yılın sonunda ilçedeki okul sayısını yaklaşık iki katına çıkarmış olacak. Bu çalışmalarda Sultanbeyli Belediyesi hem koordinasyon, hem takip hem de arsa temini anlamında etkin bir rol oynadı. EĞITIM VE KÜLTÜR DEVRIMI Keskin döneminde; fiziki yapıların hayata geçirilmesinin ardından eğitim ve kültür çalışmaları anlamında da tam bir devrim yaşandı. İlçede yapılan etkinliklerin ulusal ve uluslararası anlamda müdavimleri oluştu. İstanbulensis Şiir Festivali, Doğu-Batı Düşünce Günleri, 21’inci Yüzyılda Yeniden Okuma, Anlama Ve Algılama Sempozyumu gibi dev uluslararası organizasyonların yanısıra tiyatrolardan konserlere, söyleşiler-

den buluşmalara kadar Sultanbeyli her günü kültür ve sanatla dopdolu hale geldi. Sultanbeyli Gençlik Merkezi, İstanbulensis Gençlik Merkezi, Sultanbeyli Çocuk ve Gençlik Merkezi gibi kurumlar ile engellilere

Yine Keskin döneminde ilçeye kazandırılan park ve meydanlarla ilçenin sosyal hayatı bambaşka bir havaya büründü. Yeni ve yenilenen parklarla ilçede elden geçirilmeyen park kalmadı ve ardı ardına yenileri inşa edilerek ilçe halkının nefes alacağı mekanlar oluşturuldu. Dere ıslah çalışmaları ve yağmur suyu kanalları çalışmalarıyla da Keskin’in Sultan-

AYDOS KALESI Tarihi kimliğiyle ilçenin ayrılmaz parçası olan Aydos Kalesi, son dönemde yapılan çalışmalarla gün yüzüne çıktı. Çalışmaları 3 yıldır devam eden kalenin sur çevresindeki arkeolojik kazı çalışmaları tamamlandı, restorasyon çalışmaları ise sürüyor. Aydos Kalesi’nin 2014 yılında İstanbul tarih mirasına kazandırılması planlanıyor. Kalenin İstanbul’un turizm potansiyeli artırması bekleniyor. Ayrıca çok büyük olmasa da Aydos Kalesi’nde vatandaşların nefes alabilecekleri, çay içip dinlenebilecekleri alanlar yer alacak.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

beyli’nin en önemli sorunlarından biri olarak gördüğü derelerdeki sorun tek tek çözüme kavuşturuluyor. Konuyla ilgili İBB, İSKİ ve Sultanbeyli Belediyesi yaptıkları hazırlıkların ardından dere ıslahı çalışmalarını bir süre önce başlatmıştı. Yapılan çalışmaların ardından Uzundere ve Naldöken Deresi’nde de çalışmalar için hazırlıklar yapıldı. İlçe genelinde 7 dere bulunuyor. Mecidiye, Turgut Reis ve Akşemsettin mahallelerinin içinden geçen Uzundere, Sultanbeyli’nin en büyük deresi. Uzundere ve Naldöken Dereleri ıslahı işi ihale edildi ve yakın zamanda çalışmalar başlayacak. Uzundere ve Naldöken Deresi yatağında bulunan yapıların İSKİ kamulaştırması sonucunda yıkımlar yapıldı. Yıkımı yapılan yapılara İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gecekondu

400 Yataklı Devlet Hastanesi Projesi Tam donanımlı 400 yataklı hastane ilçenin tüm sağlık ihtiyaçlarına cevap verecek. En önemli sağlık yatırımı olan devlet hastanesinin sözünü Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ilçeyi ziyareti sırasında vermişti. Sağlık Bakanlığı’nın destekleriyle devlet hastanesinin yapımına başlandı. 400 yataklı, tam donanımlı hastane ilçenin tüm sağlık ihtiyacına cevap verecek özelliklere sahip. Battalgazi mahallesinde hastanenin inşaatı şu anda hızla yükseliyor. İlçenin hastane sorununu çözmek isteyen Başkan Keskin, hastaneyi Sultanbeyli’ye kazandırmak için üstün gayretler gösterdi. Hastane geçiş yolları üzerinde bulunmaması nedeniyle sadece ilçe halkına özel hizmet vermiş olacak. Bu hastane ilçe halkına verilecek hizmetin kalitesini de artırmış olacak. Şu andaki mevcut Sultanbeyli Devlet Hastanesi ile birlikte ilçenin sağlık alanında büyük bir devrim yaşayacağı göze çarpıyor.

HİZMET

Mesken Müdürlüğü tarafından kamulaştırma bedelleri ödendi. İlçenin altyapı çalışmaları dere ıslahlarıyla birlikte büyük ölçüde tamamlanmış oluyor. Islah çalışmalarının yapıldığı derelerin hemen yanında atık su kollektörleri de yapılıyor. Bu çalışmayla atık suların kontrol altına alınması hedefleniyor. Adil Mahallesi’nde bulunan Hamidiye Deresi ve yine Adil Mahallesi ile Mimar Sinan Mahallesi bağlantısında bulunan Karapınar Deresi ıslah çalışmalarının yapıldığı dereler. Buralarda ıslah çalışmaları tamamlanmak üzere. Hasanpaşa Mahallesi’nde bulunan Karanlık Dere ve Abdurrahman Gazi Mahallesi ile Mehmet Akif Mahallesi arasında bulunan Aktutan (Keçikale) Deresi ıslah çalışmaları ise bitti.

ULAŞIM SULTANBEYLI’NIN BÜYÜK BIR SORUNUYDU Özellikle TEM Otoyolunun Sultanbeyli bağlantısı sorunu Keskin döneminde yapılan kararlı takipler sonucunda hayata geçirildi. TEM Projesi ilçenin İstanbul ile bağlantısı ve halkın ulaşımında getirdiği kolaylıklarla ilçe sakinlerinin hayatlarını

büyük ölçüde kolaylaştırdı. Projenin ardından Sultanbeyli bir yatırım cenneti haline geldi ve ilçeye yatırımlar akmaya başladı. Yine Mecidiye Köprülü Kavşağı ve Çeşme Köprülü Kavşağı ilçenin trafiğinin rahatlamasını sağladı. Şu anda Şanlıurfa ve Hayat-Miraç caddelerindeki prestij cadde çalışmalarıyla trafiğin rahatlamasına adına önemli çalışmalara imza atılıyor. Bu çalışmayla şu anda iki yönlü olan bu caddeler tek yönlü hale getirilecek ve trafiğin azaltılması sağlanacak. İlçenin daha önce sadece yüzde 53’ünde asfalt bulunurken Keskin’in başlattığı seferberliğin ardından bugün bu oran yüzde 98’e çıktı. Kaldırım çalışmaları da ilçede hızla devam ediyor ve kış bastırmadan çalışmaların tamamlanması hedefleniyor. YENI PROJELER YOLDA Devlet hastanesi, Gölet Projesi ve Aydos Kalesi’nin restorasyonu gibi dev projelerin startı yine Başkan Keskin tarafından bizzat verildi. Daha önce arazisi elden gitmek üzere Devlet Hastanesi projesi 400 yataklı ve tam donanımlı olarak Battalgazi Mahallesi’nde yükselirken Gölet’te de projenin bütçesi yapılan revizeler sonucunda üç katına çıkarıldı. Gölet Projesi’nde şu anda çevre düzenlemeleri yapılıyor ve yakında açılışının yapılması planlanıyor. Yine Aydos Kalesi’nde çalışmaların 2014 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

09

Gölet Projesi İlçenin üç mahallesinin kesişiminde bulunan ve 200 dönüm üzerine inşa edilen Gölet Projesi Sultanbeyli’nin vizyon çalışmaları arasında ilk sırada geliyor. Bitme aşamasında olan Gölet, ilçe halkına yepyeni bir yaşam alanı olacak. İçerisinde futbol, basketbol, voleybol sahaları, tenis kortları, yürüyüş alanları, seyir terasları, çay bahçesi, restoran, park ve amfileri olan Gölet Projesi’nde çalışmalar hızla ilerliyor. Üç bin kişilik stadyum Gölet’in bulunduğu bölgeyi daha da farklı bir kimliğe büründürecek. Gölet Projesi içerisinde 3 ayrı amfi bulunuyor. Proje bittiğinde ilçede düzenlenen birçok kültür etkinliği bu amfilerde hayata geçirilecek. Amfiler 1200, 750 ve 500 kişi kapasiteli olarak tasarlandı. İlçe halkını spora yönlendirmek amacıyla projede spor yapılabilecek alanlara oldukça fazla yer verildi. 560 metrekare fitness alanının yer aldığı projede, halı sahalardan, tenis sahalarına varana kadar en ince ayrıntılar bile düşünüldü. Amaç spor yapan sağlıklı bireyler yetiştirmek. Projede 1200 metre bisiklet yolu ve 1850 metre yürüyüş yolu bulunuyor. 4700 metrekare Piknik Alanı, 500 kişilik sosyal tesis ile Gölet yaz aylarının vazgeçilmez adresi olacak.

TEM Bağlantı Yolları


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

10 DENETİM 02 KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Kaçak yapıya geçit yok Sultanbeyli Belediyesi kaçak yapıyla mücadelede bugüne kadar kararlı adımlar attı ve bu kararlı adımlarını devam ettiriyor. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Sultanbeyli’nin artık geliştiğini ve ruhsatlı yapılar haricinde hiçbir girişime izin verilmeyeceğini vurguladı. Çeçenistan Parkı Sultanbeyli Belediyesi, kaçak yapı konusunda bugüne kadar çok ciddi adımlar attı. Belediye yeni uygulayacağı strateji ile bu adımları daha da güçlendiriyor. İlçedeki ve çevre ilçelerdeki beton firmalarına, inşaat malzemesi üreten ve ticaretini yapan firmalara ruhsatsız olarak yapı yapacak olan kişilere malzeme satılmaması konusunda tebligatlar gönderdi. Yapı ruhsatı olmayan hiçbir kimseye malzeme satışı yapılmaması konusunda firmalara uyarıda bulunan Sultanbeyli Belediyesi’nin kaçak yapıyla ilgili attığı radikal adımlar bunlarla da sınırlı kalmadı. Her mahalleye kaçak yapıyla mücadele amacıyla ekip görevlendiren belediye, kaçak yapıya göz açtırmıyor. Ayrıca ilçe halkı ilanlarla ve tanıtım çalışmalarıyla bilinçlendirilecek ve kaçak yapının Sultanbeyli’ye ve ilçe halkına kaybettirecekleri anlatılacak. KAÇAK YAPININ İLK ADIMI YAPI KONTROL MÜDÜRLÜĞÜYDÜ Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, göreve geldikleri günden bu yana kaçak yapıyla mücadele konusunda çok sayıda çalışma yaptıklarını ifade etti. “Kaçak yapıyla mücadelenin ilk adımını Yapı Kontrol Müdürlüğünü kurarak yaptık” diyen Başkan Keskin, “Bugüne kadar kaçak yapıya hiç taviz vermedik. Tespit ettiğimiz tüm kaçak yapılara anında müdahale ettik. Bu ilçede yaşayanlar olarak hepimizin birbiri üzerinde hakları var. Şehrin ortak mekânlarını, sosyal donatı alanlarını, okulları, parkları ve camilerini hep birlikte kullanıyoruz. Kaçak yapılaşmayı bugüne kadar durdurmamış olsaydık, ihtiyacımız olan bu alanları tamamen kaybet-

hızla tamamlanıyor

mek durumunda kalacaktık” dedi. “TÜM ÖNLEMLERIMIZI ALDIK” Kaçak yapıyla mücadele yöntemlerinde yeni uygulamaları hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Keskin, “İlçemizde ve çevre ilçelerde yapı malzemesi satan firmalarla iletişim halindeyiz. Sorun yaşanılmaması için gerekli yazışmaları gerçekleştirdik. Firmalar ruhsatı olmayanlara kesinlikle yapı malzemesi satışı gerçekleştirmeyecek. Aksi takdirde onlarda bu suça ortak olacaklar ve gerekli cezai işlemleri onlara karşıda uygulayacağız” dedi. “HER MAHALLEYE EKIP GÖREVLENDIRECEĞIZ” Bu çalışmaların yanında her mahalleye ekip görevlendirileceğini ifade eden Başkan Keskin, “Şuan 6 ekip ilçe genelinde kontrollerini sürdürüyor. Önümüzdeki dönemde ekip sayısını artırmayı planlıyoruz. Her mahallede bir ekip görev yapacak şekilde planlamamızı gerçekleştirdik. Bu hazırlıkların yanı sıra Sultanbeyli Belediyesi olarak tüm personelimize kaçak yapıyla mücadelede görev düşüyor. Çalışma arkadaşlarımız bu konuda bugüne kadar çok özverili davrandı. Önümüzdeki süreçte de aynı özveriyle çalışmalar yapacaklarından hiç kuşkum yok” şeklinde konuştu. Denetimlerin İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Sultanbeyli Kaymakamlığı ve Sultanbeyli Emniyet Müdürlüğünün de katkılarıyla daha sıklaşacağını ifade eden Keskin, “Kurumlarla koordineli çalışıyoruz. Amacımız yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek” dedi.

Hasanpaşa Mahallesi’nde bulunan Çeçenistan Parkı, kısa bir süre önce revizeye alınmıştı. Park kısa zamanda yapılan çalışmalarla bitirilme aşamasına getirildi. BAŞKAN KESKIN’DEN İLÇE HALKINA ÖNEMLI MESAJ Belediye olarak kaçak yapıyla mücadele konusunda tüm tedbirleri aldıklarının altını çizen Başkan Keskin, “Daha yaşanabilir bir Sultanbeyli’yi inşa etmek adına görev süremiz boyunca ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Sultanbeyli artık kaçak yapılaşmayla, usulsüzlüklerle anılmıyor. Eğitimle, kültürle spordaki başarılarıyla ve sorunlarını halletmesiyle anılıyor. Beş yıllık görev süremizde bunu hayata geçirdik. Şimdi biz kaçak yapı konusunda vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz. Vatandaşlarımızın bu konunun önemini ve ciddiyetimizi anlamaları gerekiyor. Hem maddi hem de manevi olarak kimsenin kaybetmesini arzu etmiyoruz. Yasal tüm çalışmaları hazırladık ve kaçak yapı yapana ilgili kanun çerçevesinde cezai işlem uygulayacağız. Hiçbir vatandaşımız “Seçim sürecine giriyoruz nasıl olsa bize kimse dokunmaz” mantığıyla hareket etmesin. Biz kaçak yapıya bugüne kadar göz yummadık bundan sonraki süreçte de göz yummayacağız. Sultanbeyli’nin sağlıksız yapılaşması demek geleceğimizin karartılması demektir” dedi.

8

Sultanbeyli Belediyesi ilçe sakinlerine yeni yaşam alanları oluşturmaya devam ediyor. Hasanpaşa Mahallesi’nde bulunan Çeçenistan Parkı yepyeni görüntüsüyle çok yakında ilçe halkının hizmetine sunulacak. Çeçenistan Parkı, yeni görünümüyle hem mahalle sakinlerinin hem de ilçe sakinlerinin en uğrak yerlerinden biri haline gelecek. Çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiği parkta birçok aktivitenin yapılacağı alanlar bulunuyor. Çeçenistan Parkı, farklı mimarisi ve içinde bulunan tesisleriyle Hasanpaşa Mahallesi’ne değer katacak. Çeçenistan Parkı’nda ilçe halkı için her şey düşünüldü. Geçtiğimiz aylarda revizeye alınan parkın içerisinde Kültür evi, kütüphane, taziye evi, zabıta bürosu gibi birimler de yer alıyor. Çeçenistan Parkı gençlerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde inşa edilirken, ilçe sakinlerinin de nefes alabilecekleri bir mekan haline getiriliyor.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 12 FEN İŞLERİ KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Mecidiye Mahallesi son dönemde aldığı yatırımlarla değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Selçuklu mimarisinin eşsiz motifleriyle işlenen saat kulesiyle ilçe sakinlerini karşılayan mahalle, İstanbulensis Gençlik Merkezi ile de gençlere yeni imkanlar sunarken, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’yle de sağlığımıza katkıda bulunuyor. Ayrıca ilçenin trafik yükünü büyük ölçüde rahatlatan Mecidiye Köprülü Kavşağı da Mecidiye Mahallesi’nin gelişimine katkı sundu. Mecidiye Mahallesi’nden geçen Uzundere de ıslah çalışmaları hala devam ediyor. Bu çalışmaların yanısıra Mecidiye Mahallesi yaz ayları boyunca yapılan çalışmalarla yenilendi. Mahallenin yıpranmış asfaltı yenilenirken, kaldırım eksikleri de giderilmeye devam ediyor.

Sultanbeyli’de hizmet MECİDİYE MAHALLESİ

Mecidiye Meydanı

Mecidiye Köprülü Kavşağı

Uzun Dere Islah Çalışması

Mecidiye Mahallesi’nden

Bir Sokak Görüntüsü


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

FEN İŞLERİ 13 Turgut Reis Mahallesi de bu yaz yoğun çalışmaların yapıldığı mahalleler arasında geliyor. Mahallenin yıpranan asfaltları yenilenirken, kaldırım oranı da bir hayli yükseltildi. Turgut Reis Mahallesi’nde yeni kaldırımlar mahalle sakinlerinin hizmetine sunuldu. İlçenin eğitim yuvalarından biri Turgut Reis Mahallesi sınırları içerisinde yükseliyor. Geçtiğimiz aylarda inşaatı başlayan okul neredeyse bitme aşamasına getirildi. Geçtiğimiz aylarda mahalle sakinlerinin hizmetine sunulan Turgut Reis Parkı’da vatandalara yeni bir yaşam alanı oldu. Ayrıca mahalleyağmur suyu için kanal çalışmaları yapıldı.

her mahallede

TURGUT REIS MAHALLLESI

Asfalt Çalışması

Turgut Reis Mahallesi’nden Bir Görüntü

Fatih Bulvarı

Turgut Reis Parkı

Next & Nextstar İÖO


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 14 YAŞAM KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Osmanlı’da esnaflar

8

Daha önce düzenlediği Osmanlı’da Kurban sergisi büyük ilgi gören Sultanbeyli Belediyesi şimdide Osmanlı’daki seyyar satıcıları konu alan bir fotoğraf sergisi düzenledi. Birbirinden farklı meslek gruplarına ait 55 fotoğrafın yer aldığı sergi, sanatseverlerden büyük ilgi gördü. SERGIYE DAIR Sergi de farklı meslek gruplarına ait 55 fotoğraf bulunuyor. Sergi dergilerden, karpostallardan ve kütüphanelerden toparlanan fotoğraflarla oluşturuldu. Sergi de şerbetçilik, şekercilik, muhallebicilik, çerçilik ve demircilik gibi birden fazla mesleğin fotoğrafları bulunuyor. Osmanlı döneminin ticaret hayatını yansıtan sergi de ilginç fotoğraflar yer alıyor. Bu meslekler günümüzde varlığını devam ettirmezken, bazıları isim ve şekil değişikliğine uğramış. Tarih meraklılarının ve fotoğraf meraklılarının görmesi gereken sergiler arasında yer alan Osmanlı’da Seyyar Satıcılar sergisi, şimdiye kadar çok sayıda sanatsever tarafından ziyaret edildi.

Osmanlı’da Seyyar Satıcılar sergisi, Galeri İstanbulensis Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SPOR 15

Belediyespor eğitimli sporcular yetiştiriyor Sultanbeyli Belediyespor altyapı da top koşturan futbolcularına yönelik olarak 2 sezondur eğitim programları düzenliyor.

Sultanbeyli YIL: 1 SAYI: 3 / 01 ARALIK 2013 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Nizamettin Arslan Danışma Kurulu Ebru Ateş / Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar Sorumlu Yazı işleri Müdürü Kasım Coşkun Editör Sezai Saraç Haber Hamdi Çakır Görsel Yönetmen Abdulkadir Kılıç Tasarım Ömer Aydın Giray Arslan Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

8

Futbolda birbirinden büyük başarılara imza atan Sultanbeyli Belediyespor, aldığı başarıları futbolcularına verdiği eğitimle taçlandırıyor. İki sezondur kulüp altyapı futbolcularına İngilizce, Matematik ve Türkçe eğitimleri veriyor. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen eğitim programlarına futbolcular yoğun ilgi gösteriyor. Belediyespor’un bu etkinliği hem futbolcular tarafından hem de futbolcuların aileleri tarafından takdir ediliyor. EĞITIM PROGRAMLARINA TAM KADRO KATILIM Belediyespor kendi düzenlediği eğitim programlarının yanında Belediye tarafından düzenlenen eğitim programlarına da katılım gösteriyor.

Kulüp futbolcuların eğitimlerine ve kişisel gelişimlerine büyük önem veriyor. Özellikle altyapı futbolcularının tam kadro katıldığı eğitimlere, bazı dönemlerde A Takım da tam kadro katılım sağlıyor. Kulüp yetkilileri kimi zaman futbolcuların eğitim gördüğü okulları da ziyaret ediyor ve futbolcuların durumları hakkında bilgiler alıyor. Belediyespor’un altyapı takımları geçtiğimiz sezon hemen hemen her kategoride şampiyonluk ipini göğüslemişti. “Okuyoruz, hızlı düşünüp, çabuk oynuyoruz” sloganı ile bu eğitim programlarını hayata geçiren kulüp, her kategoride şampiyonluk mücadelesi veriyor.


aralık 2013

Yusuf Güney KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi Sultanb

ARALIK

Üç Yol

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

Sinema Gösterimi

9-10-16-17-23-24

14:00•19:00

3 Aralık Salı

Meslekler

• İBB Anadolu Müzik Grubu Konseri • Sufisem Grubu'ndan Sufi İlahiler ve Sema Gösterisi • Mevlana'nın Hayatından Kesitler • Engelsiz Sanat Sergisi

Aşkın Gizli Tarihi

Sultanbeyli Kültür Merkezi

İskender Pala

18:30

Leyla ile Mecnun

4 Aralık Çarşamba

11 Aralık Çarşamba

5 Aralık Perşembe

Çizgi Diyarında Bir Gün

12ARALIK Perşembe

Nihat Hatipoğlu ile

23ARALIK Nihal Bengisu Karaca ile 25ARALIK Pazartesi Çarşamba Gündeme Dair 14:00 19:00

Sultanbeyli Kültür Merkezi

Nihat Hatipoğlu & Emre Ermiş

Sultanbeyli Anadolu Söyleşi İmam Hatip Lisesi

19:00

10 Aralık Salı

Saat: 11:00/14:00 / Çocuk Oyunu İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

Saat: 19:00 / Özel Gösterim SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Dünya Engelliler Günü

Pazartesi

Bisikletim Kırmızı

Üç Yol

Engelli bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek ve toplumsal hayata aktif katılımlarını sağlamak amacıyla hizmet veren İSEM’in öğrencileri Dünya Engelliler Günü ve Mevlana Haftası'na özel hazırladıkları bir programla Sultanbeyli Kültür Merkezi'nde..

09ARALIK

Dosta Doğru

14 Aralık Cumartesi

19 Aralık Perşembe

24 Aralık Salı

Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Saat: 11:00/14:00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Saat: 11:00/14:00 / Çocuk Oyunu İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

Korkusuz Lupi

Saat: 11:00/14:00 / Çocuk Oyunu İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

Kanserden Değil Geç Kalmaktan Korkun Uzm. Özge Tan Saat: 13:30 / Seminer İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

11 Aralık Çarşamba

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası

Sultanbeyli Kültür Merkezi

14 Aralık Cumartesi

Hz. Peygamberin Anneleri

Prof. Dr. Mustafa Ağırman Saat: 19:00 / Konferans MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

14 Aralık Cumartesi

Körpe Kalemler Kültür Sanat Derneği Konseri

Bilge Tavşan

20:00 Sultanbeyli Kapalı Spor Salonu

Yusuf Güney

28 ARALIK Konseri

CUMARTESi - SAAT 20:00

28 Aralık Cumartesi

Mahmut Polat Konseri

Mahmut Polat sanatçısı Yusuf G Türk Pop Müziginin sevilen Saat: 20:00 / Konser en güzel sarkılarını Sultanbeyli halkı ile payl SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

29-31 Aralık

20 Aralık Cuma

25 Aralık Çarşamba

Saat: 14:00 / Okuma Kulübü Etkinliği MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Psk. Hilal Arslan Saat: 13:30 / Seminer MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

20 Aralık Cuma

26 Aralık Perşembe

31 Aralık Salı

Saat: 11:00/14:00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Saat: 11:00/14:00 / Çocuk Oyunu İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

Başarıya Götüren Yol Ali Erkan Kavaklı

Anadolu Mayası Sadık Yalsızuçanlar Saat: 18:30 / Söyleşi BELEDİYE MECLİS SALONU

Ergenlerle Etkili İletişim

Ali Baba’nın Çiftliği

Saat: 14:00 / Özel Etkinlik MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

6 Aralık Cuma

11-25 Aralık

15 Aralık Pazar

20 Aralık Cuma

26 Aralık Perşembe

Saat: 13:00 / Özel Etkinlik SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Hattat Mahmut Şahin & Metin Yıldırım Saat: 19:00 / Sergi Açılışı MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Saat: 13:30 / Özel Etkinlik BAĞLARBAŞI KÜLTÜR MERKEZİ

Sibel Pamuk Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Bedirhan Gökçe Saat: 20:00 / Şiir Dinletisi SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

06 ARALIK

Cumartesi

Çarpım Tablosu

Saat: 11:00/14:00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

28ARALIK

Şeb-i Arus Kutlaması

eyli Belediyesi Kapalı Spor Salo

Eskitilmiş Kılıç

Saat: 20:00 / Yetişkin Tiyatrosu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Haylaz Maymun Tolki

CUMA - SAAT: 13.00 Sultanbeyli Kültür Merkezi

Dünya Engelliler Günü 6 Aralık Cuma

Ömer Karaoğlu Konseri Ömer Karaoğlu Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

7 Aralık Cumartesi

Kırmızı Başlıklı Tavşan

Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

7 Aralık Cumartesi

Sultan-ı Aşk Konseri

Bülent Nurcan Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Hattat Hamid Aytaç’ın İzinden 11 Aralık Çarşamba

Hz. Mevlana’yı Anma Konseri

Bahtiyar Çakmak Saat: 20:00 / Konser MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Ömer Çam’ı Anma Programı

21 Aralık Cumartesi

Saat: 20:00 / Yetişkin Tiyatrosu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Mehmet Akif’in İzinde

21 Aralık Cumartesi

27 Aralık Cuma

Saat: 14:00 / Söyleşi TURHAN FEYZİOĞLU TİCARET MESLEK LİSESİ

Hülya Aslan Saat: 14:00 / Söyleşi MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Aykut Kuşkaya Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

17 Aralık Salı

21 Aralık Cumartesi

Akif

16 Aralık Pazartesi

Saat: 11:00/14:00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Doç.Dr. Erhan Afyoncu, Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz

13 Aralık Cuma

Semra Berk Konseri

Semra Berk Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Şiirlerle Türküler

15-17-19 Aralık

12 Aralık Perşembe

Mutluluk Tarlası

Sibel Pamuk Konseri

Tarihin Kapısı

Ormandaki Cadı

Saat: 11:00/14:00 / Çocuk Oyunu İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

Sihirli Fasulye

Hülya Aslan ile Stilini Belirle

Erguvan Ensemble Konseri Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

27 Aralık Cuma

Vehbi Vakkasoğlu Saat: 14:00 / Söyleşi SULTANBEYLİ İMAM HATİP LİSESİ

Aykut Kuşkaya Konseri 28 Aralık Cumartesi

Hacivat Karagöz

Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Kadınların kıyafet ihtiyaçlarına ve beğenilerine farklı alternatifler sunmaktaki başarısıyla tanınan ve aynı zamanda Aysha dergisi stil editörü olan Hülya Aslan, giyim kuşam sırlarını sizlerle paylaşıyor.

21 Aralık Cumartesi

8 Aralık Pazar

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

14 Aralık Cumartesi

18 Aralık Çarşamba

Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Sacit Çavşak Saat: 19:00 / Dinleti AYDOS SEMİNER SALONU

Canan ve Afacan

TÜM ETKİNLİKLERİMİZ ÜCRETSİZDİR

SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ: Abdurrahmangazi Mh. Belediye Cd. No:8 (Sultanbeyli Belediyesi Yanı) Tel: 0216 496 36 80 MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ: Battalgazi Mh. Kubbe Cd. No:8 Tel: 0216 564 13 00 / 1914 İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ: Mecidiye Mah. Pendik Cad. No:44 Sultanbeyli Tel: 0216 498 89 76-77

Taş Plak Dinletisi

Saat: 14.00 - Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi

22-24 Aralık

Çalıntı Düşler

Saat: 20:00 / Yetişkin Tiyatrosu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

www.sultanbeyli.bel.tr

28 Aralık Cumartesi

Mesnevi Sohbeti M. Fatih Çıtlak Saat: 14:30 / Söyleşi SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

facebook.com/sultanbeylibel facebook.com/sultanbeylikultur

twitter.com/sultanbeylibld twitter.com/sultanbeylikltr

Profile for Sultanbeyli Belediyesi

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni Aralık 2013 Sayısı

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni Aralık 2013 Sayısı

Advertisement