Page 1

ÜÇ YOL FİLMİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ Ödüllü yönetmen Faysal Soysal’ın yazıp yönettiği “Üç Yol” filmi, özel gösterimle Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluştu.

Faysal Soysal’ın ilk uzun metrajlı filmi Üç Yol, Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluştu. Kültür Merkezi’nde gerçekleşen özel gösterime Belediye Başkanı Hüseyin Keskin,

028

AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, filmin yönetmeni Faysal Soysal, STK temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda sinemasever katıldı.

Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

15 Aralık 2013

Yeni kamu binaları

108

hizmetin kalitesini artırdı Başkan Hüseyin Keskin, “Hizmet kalitesi, bina kalitesiyle orantılı” dedi ve ilçeye yeni kamu binaları kazandırdı. Kardeş şehir ziyareti

088

İstanbul AB’ye Hazırlanıyor projesi kapsamında yürütülen şehir eşleştirme programında Sultanbeyli Litvanya’nın Elektrenai Belediyesi’yle kardeş şehir olmuştu. Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve beraberindeki heyet geçtiğimiz günlerde Elektrenai şehrine bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

HÜKÜMET KONAĞI

8 148 Soğuk en çok onları etkiliyor Sultanbeyli Belediyesi, yoğun kar sebebiyle özellikle ormanlık alanlarda yiyecek bulamayan sokak hayvanlarını unutmadı. Belediye ekipleri sokak hayvanları için belirli bölgelere mama kapları koydu.

Sultanbeyli beyazlar içinde

Sultanbeyli Belediyesi, ilçe sakinlerine daha iyi hizmet verebilmek adına önce hizmet kalitesine uygun yeni yapılara ağırlık verdi ve hizmet altyapısının iyileştirilmesiyle vatandaşların yaşamındaki bürokratik süreci rahatlattı. HİZMETİN KALİTESİ BİNA KALİTESİYLE ORANTILI Hizmet kalitesi bina kalitesiyle doğru orantılı anlayışıyla işe Belediye Hizmet Binası’nın yenilenmesiyle başlandı. İBB tarafından

804

yapımı tamamlanan Sultanbeyli Belediyesi Hizmet Binası mimarisi ve kullanışlı yapısıyla da örnek gösterilen kamu binalarından biri haline geldi. Mimarisiyle dikkat çeken Hükümet Konağı’nı da ilçe halkının hizmetine sunuldu. Bunun yansıra Askerlik Şubesi’nin Sultanbeyli’ye kazandırılmasıyla ilçede askerlik çağına gelmiş olan gençlerin işlemlerini ilçe dışına çıkmadan rahat bir biçimde yapması sağlandı. Şu anda 400 yataklı devlet hastanesinin yapımına devam ediliyor.

Daha önce Sultanbeyli’de kamu hizmetlerinin farklı binalarda olması vatandaşların kurum kurum gezmesine yol açıyordu. Bu kurumların bir araya toplanması ve vatandaşların işlemlerinin kolaylaştırılması için harekete geçen Başkan Hüseyin Keskin, arsasını belediyenin tahsis ettiği Hükümet Konağı’nı ilçeye kazandırdı. Hükümet Konağı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından törenle hizmete açılmıştı.

Sultanbeyli Belediyespor, dolu dizgin

815


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

02 KÜLTÜR KÜLTÜR SANAT

İskender Pala aşkın gizli tarihini anlattı Her ay Sultanbeyli’de farklı konularda Divan Edebiyatı söyleşileri gerçekleştiren İskender Pala, bu ay Fuzuli’nin ölümsüz eseri Leyla ile Mecnun’u anlattı. Pala’nın Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği söyleşisine ilçe halkı büyük ilgi gösterdi.

8

İskender Pala, Divan Edebiyatı söyleşilerine devam ediyor. Değerli yazar, Fuzuli’nin sözleri olan “Aşk imiş her ne var alemde” diyerek başladığı söyleşiler serisinde bu ay da aşkı anlattı. İskender Pala’nın dinleyicileriyle birlikte, Fuzuli’yi ve aşkı incelediği söyleşisi büyük ilgi gördü. Pala her ay kendisine gösterilen bu yoğun ilgiden ve Sultanbeyli halkının edebiyata olan merakından oldukça memnun. Fuzuli’nin eseri Leyla ile Mecnun’a ülkemizde hak ettiği değerin verilmediğini söyleyen Pala, başka ülkelerde buna benzer eserlere büyük önem verildiğini kaydetti. Fuzuli’nin eseri Leyla ile Mec-

nun’u detaylı şekilde dinleyicilere aktaran Pala, “Bu kitapları eskiden okuma yazma bilen bir kişi köy odalarında okur, diğerleri dinlerdi. Bizim dedelerimiz bunu yapardı ve okuyanlar kitabı açıklardı. Onlar bu eseri nesillerden nesillere aktardılar. Ondan dolayı bu kitap bir kültür kitabıdır. Şimdi de sizin okumanızı bekliyorum ve nesillerden nesillere aktarmanızı bekliyorum” dedi. Programda Fuzuli’nin yazdığı eserden bölümleri en ince ayrıntısına kadar açıklayan Pala, Leyla ile Mecnun’un aşkını anlattı. Pala, önümüzdeki ay yine dinleyicilerin ilgisini çekecek bir konuyla sevenleriyle buluşacak.

Hatipoğlu gönüllere seslendi Nihat Hatipoğlu Sultanbeyli Kültür Merkez’inde doyumsuz bir sohbet gerçekleştirdi. Hatipoğlu’nun sohbetine çok sayıda ilçe sakini katıldı.

8

Sultanbeyli Belediyesi birbirinden değerli isimleri ilçe halkıyla buluşturmaya devam ediyor. Belediye, kültür etkinlikleri kapsamında Nihat Hatipoğlu’nu sevenleriyle buluşturdu. Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in yanı sıra çok sayıda ilçe sakini katıldı. Hatipoğlu’nun sohbetine ilgi her zamanki gibi üst seviyedeydi. Sohbetinde Hz. Peygamberin hayatından önemli detaylar aktaran Hatipoğlu, peygamberin yaşadığı dönemin şartları hak-

kında bilgiler verdi. Hatipoğlu, “Peygamberimizin çok yönünü biliyoruz ama konuşmadığımız çok tarafı var. Peygamberin hayatında olmayan şey yoktu. O hiç yok demezmiş. Hiçbir şeye hayır demezmiş. Çok merhametliymiş. Huyu ve ahlakı çok farklıymış” dedi. Peygamberin hayatıyla ilgili farklı detaylar veren Hatipoğlu, sohbetiyle yine gönüllere seslendi. Programda Hatipoğlu’na Emre Ermiş de ezgileriyle eşlik etti. Sohbetin ardından Belediye Başkanı Hüseyin Keskin Hatipoğlu’na çiçek takdim etti.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

EGİTİM 03

Sürdürülebilir çevre semineri Sürdürülebilir Çevre Semineri çok sayıda kişinin katılımıyla Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

8

Sultanbeyli Belediyesi, çevreye büyük zarar veren atıklar hakkında toplumu bilinçlendirmeye devam ediyor. Belediye bu kapsamda Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde “Sürdürülebilir Çevre Semineri” düzenledi. Konusunda uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı seminere özellikle öğrencilerin ilgisi büyük oldu. Seminerin açılış konuşmasını yapan Sultanbeyli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Celil Akçay, “Sultanbeyli Belediyesi olarak çevre duyarlılığı konusunda çok sayıda çalışmayı hayata geçirdik. Kendi elimizle yaşadığımız dünyayı ne kadar temiz tutabilirsek o kadar kendimizi başarılı sayıyoruz” dedi. Çevreye zarar veren atıklar hakkında kısaca bilgiler veren Akçay, “Eğitim amaçlı yaptığımız seminerimizde sizlere çevre bilincini aşılamak istiyoruz. Bildiğiniz gibi bir pil 4 metrekare toprağa zarar verebiliyor” ifadelerini kullandı. HER TÜRLÜ ATIĞI TOPLUYORUZ Birey olarak çevreye karşı herkesin sorumluluğunun bulunduğunun altını çizen Akçay, “İnsanların bir ömrü olduğu gibi doğanın da bir ömrü var. Herkesin bu bilinçle davranması gerekir. Biz belediye olarak evlerden çıkan her türlü atığı topluyoruz. Yeter ki bu atıklardan bilgimiz olsun” dedi.

Akçay ayrıca şu sıralarda okullarda çevre bilincine yönelik olarak eğitimler verdiklerini kaydetti. ATIKLARIN SINIFLANDIRILMASI ÖNEMLI Ambalaj atıklarının geri dönüşümü hakkında Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) kurumsal iletişim ve eğitim müdürü Dilek Özcanlı Uslu ilk konuşmayı yaptı. Uslu konuşmasına ÇEVKO tarafından hazırlanan kısa tanıtım filmini izleterek başladı. ÇEVKO’nun atıklar konusunda yaptığı çalışmalara değinen Uslu. bir yılda 6 milyon kamyon çöp üretildiğini ifade etti ve bunların geri dönüşmesinin gerektiğinin altını çizdi. Uslu ayrıca geri dönüşümde atıkların sınıflandırılmasının da önemli olduğuna değindi.

açabiliyor. Bu konuda hassas davranmamız gerekiyor” dedi.

Uslu’nun ardından Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği proje sorumlusu Cenk Erten, konuşma yaptı. Erten atık piller hakkında bilgiler verdi. Pillerin türlerinin olduğunu ifade eden Erten, “Pilleri satın alırken ve kullanırken birçok şeye dikkat etmeliyiz. Satın alırken dikkat etmememiz gereken en önemli unsur son kullanım tarihidir. Şarj edilmeyen pilleri kesinlikle şarj etmeye çalışmayın. Bunu denediğinizde pillerde patlama gibi durumlara maruz kalabilirsiniz. Atık piller doğaya bırakıldığında büyük tahribatlara yol

Deha Biodizel Genel Müdür Yardımcısı Nihal Sözbir Karakuş da bitkisel atik yağlarla ilgili konuşma yaptı. Düzenlenen seminer için Sultanbeyli Belediyesi’ne teşekkür eden Karakuş, “Atık yağlar son derece tehlikelidir. Hatta en tehlikeli atıkların başında gelir. Çünkü bir kez lavaboya döküldükten sonra ne lavabodan geri alabiliyoruz ne de çöpten çıkartabiliyoruz. Binlerce litre suyumuz atık yağlarla kirleniyor. Bu nedenden dolayı 2005 yılından bu yana Türkiye’de Atik yağlar toplanıyor”

Bitkisel atık 8 yağları topluyoruz Sultanbeyli Belediyesi bitkisel atık yağları ilçede bulunan okullara, camilere, muhtarlıklara yerleştirdiği geri dönüşüm bidonlarıyla topluyor.

Çevreye duyarlı projeler hayata geçiren Sultanbeyli Belediyesi “Temiz Çevre Engelsiz Hayat” projesi kapsamında bitkisel atık yağları toplama kampanyasına yeni bir boyut kazandırdı. Belediye bitkisel atık yağları toplamak için ilçe genelinde bulunan okullara, camilere ve muhtarlıklara bitkisel atık yağ toplama bidonları yerleştirdi. İlçe sakinleri burada bulunan bidonlara evlerinde biriktirdikleri bitkisel atık yağları rahatça ulaştırabiliyor. Konusunda uzman ekipler tarafından haftalık periyodlarla alınan atık yağlar, ilgili kurumlara teslim ediliyor ve geri

dedi. Bitkisel atık yağların toplanması için atık toplama noktaları oluşturulduğunu ifade eden Karakuş, toplumun atık yağlara karşı bilinçlendiğini bunun daha da artması gerektiğini ifade etti. Seminer Sultanbeyli Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Akbulut’un konuşmacılara verdiği hediyelerin ardından sona erdi. Seminere katılanlara ÇEVKO, TAP ve Deha Biodizel tarafından hazırlanmış geri dönüşüm hakkında detaylı bilgilerin olduğu broşürler ve tanıtım filmleri dağıtıldı.

dönüşümü sağlanıyor. Bilindiği üzere bitkisel atık yağlar özellikle hayatımızın bir parçası olan suya büyük zarar veriyor. Lavaboya dökülen 1 litre kullanılmış atık yağ ile 1.000.000 litre temiz su kirlenebiliyor. Bunun yanı sıra kanalizasyon sisteminde yüzeylere yapışarak tıkanıklıklara neden oluyor. Sultanbeyli Belediyesi de atık yağların çevreye verdiği zararı önlemek adına bir süredir devam ettirdiği atık yağ toplama işlemini daha geniş bir çevreye yaydı. Okullarda, muhtarlıklar da ve ilçe genelinde bulunan camilerde bitkisel atık yağlar toplanıyor.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

04 02 ŞEHİR KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Sultanbeyli’ye beyazlar çok yakıştı İstanbul’da geçtiğimiz hafta başlayan kar yağışı aralıklarla devam etti. Belediye ekipleri, vatandaşların mağdur olmaması için gerekli tüm çalışmaları yaptı. Üç tarafı ormanlarla çevrili ilçe, karla buluşunca kartpostallık görüntülerin adresi oldu.

8

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün günler öncesinden uyarısını yaptığı yoğun kar yağışı, geçtiğimiz hafta etkisini gösterdi. Belirli aralıklarla yağan kar, ilçeyi kısa sürede beyaza boyadı. Günler öncesinden alınan önlemler sayesinde yağış sırasında olumsuz durumlar yaşanmadı. Sultanbeyli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, cadde ve sokakların kardan kapanma ihtimaline karşı çalışmalar yaptı. Birçok cadde ve sokakta, yağış için tuzlama ve solüsyon çalışması yapıldı. Öte yandan belediye, bina giriş-çıkışlarında önlem alabilmeleri için okul, cami, kamu kurumları ve özel kuruluşlara istekleri doğrultusunda tuz yardımı

yaptı. ayrıca belediye ekipleri yoğun kar yağışı boyunca 24 saat mesai yaptı. vatandaşlardan gelen talepleri anında karşıladı. SULTANBEYLI’DEN KAR MANZARALARI Şehir merkezinde durum böyleyken üç tarafı ormanlarla kaplı Sultanbeyli, beyaz örtüye bürününce kartpostallık görüntülere sahne oldu. Aydos Tepesi ve İstanbulensis çiçeğinin yetiştiği alanlardaki ağaçlar, beyazla buluşunca seyrine doyumsuz manzaralar ortaya çıktı. Tarihi Aydos Kalesi ve devam eden projesiyle yepyeni bir görünüme kavuşan Gölet’in karla buluşması ise görülmeye değerdi.


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

06 02 ÖZELKÜLTÜR GÖSTERİM

Üç Yol filminin özel gösterimi büyük ilgi gördü Ödüllü yönetmen Faysal Soysal’ın yazıp yönettiği “Üç Yol” filmi, özel gösterimle Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluştu. Faysal Soysal’ın ilk uzun metrajlı filmi Üç Yol, Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluştu. Kültür Merkezi’nde gerçekleşen özel gösterime Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, filmin yönetmeni Faysal Soysal, STK temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda sinemasever katıldı. Film gösteriminden önce bir konuşma yapan Başkan Keskin, böyle bir film ortaya çıkarttıkları için yönetmen Faysal Soysal’ı ve filmin oyuncularını kutladı. Kültür ve sanat alanında yapılan çalışmaların önemli olduğunu ifade eden Başkan Keskin, filmi izlemeye gelenlere iyi seyirler diledi. Filmin yönetmeni Faysal Soysal da yaptığı konuşmada Üç Yol filminin ilk uzun metrajlı çalışması olduğunu ifade etti. Filmi izlemeye gelenlere sinema ve kitap çalışmaları hakkında bilgiler veren Soysal, “Bu filmin çekimi aslında bazı ilkleri barındırıyor. Bu filme başlayacağımızda bazı konularda bizi korkuttular. Bosna da film çekmek kolay değil dediler. Güvenlik konusunda, izin konusunda sorunlar çıkabilir diye bazı arkadaşlar bizi uyardı. Ama yılmadık.

Uzun sürse de bu filmi yaptık. Film yaklaşık dört yıllık bir sürede bitti” dedi. Soysal ardından film hakkında kısa bilgiler verdi. FILME DAIR Yerli ve yabancı festivallerde kısa filmleri ile övgüler alan ödüllü yönetmen Faysal Soysal’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Üç Yol, Bosna savaşında ve sonrasında yaşanan

dramlara ayna tutuyor. 1990’lı yıllarda Avrupa’nın göbeğinde, Bosna-Hersek’te yaşanan acı dolu savaş yılları konu alan film, savaş sonrasında yakınlarını arayan insanların dramatik öyküsünü beyaz perdeye yansıtıyor. Yakınlarının izinde adalet arayışını sürdüren Türkiyeli bir şair ile insani yönü ağır basan Boşnak-Sırp bir psikologun yolları bu acı deneyimin gölgesinde kesişiyor. İnsanın tüylerini ürperten toplu mezarlardan, yürek burkan bir aşka uzanan hikaye savaş sonrası bunalım döneminde yaşanan krizlere, intiharlara, yitip giden mimari ve kültürel mirasa ve insani değerlere de vurgu yapıyor. Film gösteriminden sonra Başkan Keskin yönetmen Faysal Soysal’a

çiçek takdim etti. Soysal daha sonra soruları cevapladı. Ayrıca filmi izlemek için gelenler fotoğraf sanatçısı Gökmen Kanberoğlu’nun Bosna’da çektiği fotoğraflardan oluşan sergiyi gezdi. Üç Yol filmi Aralık ayı boyunca Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde 9, 10, 16, 17, 23 ve 24 Aralık tarihlerinde 14.00 ve 19.00 seanslarıyla gösterimde olacak


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

DEĞERLENDİRME 07

Zabıta Müdürlüğü bir yılını değerlendirdi Sultanbeyli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yaptığı toplantıyla bir yıllık çalışmaları değerlendirdi ve müdürlük, 2014 yılı içinde yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundu. Sultanbeyli halkının huzurlu bir ortamda yaşamlarını devam ettirmeleri için üstün gayret gösteren zabıta ekipleri yaptığı toplantıyla bir yıllık çalışmalarını değerlendirdi. Belediye Büyük Salon’da gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı ve Zabıta Müdürlüğü’nden sorumlu Necdet Dursun, Zabıta Müdürü Salih Nur ve çok sayıda zabıta katıldı. 2013 yılında yapılan çalışmaların tüm boyutlarıyla değerlendirildiği toplantıda 2014 yılı içinde yapılacaklar tartışıldı. Özellikle yaklaşan seçim dönemi öncesinde ekiplere kaçak yapı konusunda hatırlatmalarda bulunan Başkan Yardımcısı Necdet Dursun, “Zabıta belediyemizin dışa bakan yüzüdür. Her konuda titizlikle yürüttüğümüz çalışmalarımıza önümüzdeki süreçte de devam edeceğiz. Özellikle sizlerden kaçak yapıyla mücadele büyük özveri bekliyoruz. Sultanbeyli’nin daha yaşanabilir bir ilçe olabilmesi için

denetimlerimizi sıklaştırarak devam edeceğiz” dedi. 2013 yılında Zabıta Müdürlüğünün yaptığı çalışmaların memnuniyet verici olduğunu ifade eden Dursun, bundan sonraki süreçte çalışmaların ve denetimlerin daha da sıklaşacağının altını çizdi. Zabıta Müdürü Salih Nur toplantıda ekiplerin yaptığı periyodik çalışmalardan bahsetti. Sultanbeyli genelinde yürütülen denetimler hakkında bilgiler veren Nur, “İlçe genelinde halkımızın güvenliği ve huzuru için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Malum yerel seçimlere az bir zaman kaldı. Bu dönemde ilçemizde kaçak yapı noktasında farklı girişimler olacaktır. Biz bu girişimleri engellemek için var gücümüzle çalışacağız. Hepimize bu süreçte büyük görevler düşüyor” şeklinde konuştu. Daha sonra Başkan Yardımcısı Necdet Dursun ve Zabıta Müdürü Salih Nur, personelin soruları cevapladı.

Personel eğitimleri devam ediyor Bugüne kadar çeşitli konularda eğitimler veren belediye, şimdi ise personeline insanı bir bütün olarak ele alan “Enneagram” (Kendini Tanıma) eğitimi düzenliyor.

8

Sultanbeyli Belediyesi, ilçe halkına daha hızlı, etkin ve kaliteli hizmet sunabilmek için bünyesinde bulunan personeline, sürekli eğitimler düzenliyor. Konusunda uzman kişiler tarafında verilen eğitimler bu sefer Enneagram ( Kendini Tanıma) üzerine gerçekleştiriliyor. İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda hedef, personelin verimini artırarak, vatandaşların istek ve taleplerine doğru ve hızlı

çözümler üretebilmek. Enneagram insanı bir bütün olarak ele alıyor. “Her insan doğuştan değerlidir” felsefesi üzerine hareket eden Enneagram eğitimleri, personelin vatandaşa karşı yaklaşımında önemli rol oynuyor. Geçtiğimiz günlerde başlayan ve 30 saat olarak devam edecek olan Enneagram eğitimleri haftada iki kez Bayram Özbek tarafından Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştiriliyor.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

08 02 HİZMET KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Yeni kamu binaları hizmetin kalitesini artırdı Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in göreve gelmesinin ardından ilçede hızla kamu binaları halkın hizmetine sunuldu. İnsan odaklı yönetim anlayışının bir gereği olarak Keskin “Hizmet kalitesi, bina kalitesiyle orantılı” diyerek fiziki binalar anlamında ilçenin acil tüm ihtiyaçlarına çözüm üretti.

8

Sultanbeyli Belediyesi, ilçe sakinlerine daha iyi hizmet verebilmek adına önce hizmet kalitesine uygun yeni yapılara ağırlık verdi ve hizmet altyapısının iyileştirilmesiyle vatandaşların yaşamındaki bürokratik süreci rahatlattı. Hizmet kalitesi bina kalitesiyle doğru orantılı anlayışıyla işe Belediye Hizmet Binası’nın yenilenmesiyle başlandı. İBB tarafından yapımı tamamlanan Sultanbeyli Belediyesi Hizmet Binası mimarisi ve kullanışlı yapısıyla da örnek gösterilen kamu binalarından biri haline geldi. Mimarisiyle dikkat çeken Hükümet Konağı’nı da ilçe halkının hizmetine sunuldu. Hükümet Konağı, Sultanbeyli’deki kamu hizmetlerini tek bir binaya toplandı ve vatandaşların kurum kurum gezme derdi sona erdi. Bunun yansıra Askerlik Şubesi’nin Sultanbeyli’ye kazandırılmasıyla ilçede askerlik çağına gelmiş olan gençlerin işlemlerini ilçe dışına çıkmadan rahat bir biçimde yapması sağlandı. SAĞLIK YATIRIMLARI HIZ KESMIYOR Şu anda 400 yataklı devlet hastanesinin yapımına devam ediliyor. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi de yatırım aşamasında… Yaklaşık 5 sene gibi kısa bir zamanda Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, ilçe halkına verdiği sözleri yerine getirerek büyük boyutlu ve birbirinden farklı birçok yatırım yaptı. 400 yataklı devlet hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi açıldığında Sultanbeyli halkı sağlık hizmetlerini ilçe dışına çıkmadan alabilecek. Ağız ve diş sağlığı hastanesinin inşaat çalışmaları başlarken, Ahmet Yesevi


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

HİZMET

Mahallesi’nde bulunan Derviş Ali Hesna Ceylan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’de hizmete girdi. Keskin’in yine “Her mahalleye bir aile sağlık merkezi” parolasıyla başkanlığının ilk yılında merkezlerin bulunmadığı 3 mahalleye aile sağlık merkezinin inşa edilmesini sağladı. Bu kapsamda Adil, Mecidiye ve Abdurrahmangazi mahalleleri ilk yılda hızla merkezlerine kavuştu. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, ilçedeki eksikleri göz önünde bulundurarak iki adet tam donanımlı polis merkezini de ilçeye kazandırılmasını sağladı. Fiziksel açıdan bir polis merkezinde olması gereken tüm donanıma sahip olan polis merkezleri de belediye ve İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından Sultanbeyli halkının hizmetine sunuldu. Son olarak Adil Mahallesi sınırları içerisinde İSKİ hizmet binasının

fından yapımı tamamlanan Sultanbeyli Kültür Merkezi de 553 kişilik salonu ile Anadolu yakasının en büyük kültür merkezleri arasında yer alıyor. Gençlik merkezleri de son dönemde Sultanbeyli’de tam bir patlama yaşadı. Eğitim ve kültür çalışmalarıyla gençlerin kişisel gelişimlerinin sağlandığı merkezler örnek nitelikte. İstanbulensis Gençlik Merkezi, Sultanbeyli Çocuk ve Gençlik Merkezi, Sultanbeyli Gençlik Eğitim Merkezi hizmete açılırken şu sıralarda Adil Mahallesi ve Fatih Mahallesi’ne de gençlik merkezi yapılması için çalışmalar yürütülüyor.

yapımına başlandı. Binanın çalışmaları hala devam ediyor. KÜLTÜR VE EĞITIMDE SEFERBERLIK YAŞANIYOR Sultanbeyli Belediyesi, vatandaşların kültürel ihtiyaçları için de iki yeni Kültür Merkezi inşa etti. Şu anda ilçede tam bir eğitim ve kültür seferberliği yaşanıyor. 2009 yılında vefat eden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun adını taşıyan kültür merkezi Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın katılımıyla açılmıştı. Merkez, 10 805 metrekare alana kuruldu ve 350 kişilik tiyatro salonu, kütüphanesi ve sergi alanıyla tüm bir kültür kompleksi hizmeti veriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tara-

Şu ana kadar ilçede 12 yeni okulun inşaatı tamamlandı ve Keskin’in bu ilk döneminin sonuna kadar 11 yeni okulun daha inşa edilmesi için çalışmalar sürüyor. İlçede son 4,5 yıllık dönemde İtfaiye Binası, Nikah Sarayı, Aydos Kütüphanesi, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Binası, Zabıta Müdürlüğü Binası, Cenaze İşleri Şefliği, Kapalı Spor Salonu, Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu, Çözüm Masası ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi gibi vatandaşların farklı ihtiyaçlarına yanıt verebilecek nitelikte binalar inşa edildi.

09


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

02 KÜLTÜR 10 ŞEHİR EŞLEŞTİRME

Kardeş şehir ziyareti Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve beraberindeki heyet kardeş şehir Elektrenai şehrine bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

8

İstanbul’da bulunan 33 ilçe belediyesi arasında projeleri kabul gören 10 ilçe belediyesi, AB’nin yereldeki uygulamalarına yönelik işbirliği yapmak üzere 10 AB kenti ile eşleşmişti. Avrupa Birliği Bakanlığı’nın desteği, İstanbul Valiliği’nin koordinasyonu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği’nin işbirliğinde uygulanan “İstanbul AB’ye Hazırlanıyor” projesi çerçevesinde yürütülen “Şehir Eşleştirme” programında Sultanbeyli Litvanya’nın Elektrenai kentiyle kardeş şehir olmuştu. Bu kapsamda Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve beraberindeki heyet yeni kardeş şehir Elektrenai’ye iki gün süren bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Şehri tanımayı ve yapılan projeleri incelemeyi kapsayan ziyarette, Elektrenai Belediyesi’nin sosyal hizmet politikalarının neler olduğu ve bugüne kadar Avrupa Birliği fonlarından aldığı kaynakları nasıl kullanmış oldukları detaylı şekilde incelendi. ZIYARETIN İLK GÜNÜ Sultanbeyli heyeti Elektrenai’deki ilk ziyaretlerini Avrupa Birliği fonlarıyla baştan aşağı yenilenen Elektrenai Hastanesi’ne yaptı. Burada hastane başhekimi tarafından sıcak ilgiyle karşılanan delegasyona bir sunum gerçekleştirildi ve hastanenin fiziksel yenilenmesinin ve tıbbi cihazların modernizasyonunun nasıl sağlandığı hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. Heyet sonraki ziyaretini engelli çocukların sağlıklı çocuklar ile eğitim gördükleri çocuk yuvasına yaptı. Burada çocuk yuvası hakkında yetkililerden sunum eşliğinde detaylı bilgiler alındı. Çocuk yuvasında engelli çocuklar ile engelli olmayan çocuklar birlikte eğitim görüyor. Yuvada yapı-

lan çalışma, engelli bireylerin kendilerini yalnız ve hayattan dışlanmış olarak hissetmeden diğer çocuklarla aynı ortamı paylaşması ve paylaşımcı karakterlerinin çocuk yaşta gelişmesine olanak veriyor. Heyet çocuk yuvasını ziyaretinden sonra yetim ve öksüz çocukların kaldığı çocuk koruma evini de gezdi. ZIYARETIN İKINCI GÜNÜ Heyet ikinci gün kentte gerçekleştirilen projeleri yerinde inceledi. Elektrenai Belediyesi’nin Semeliskes köyünde oluşturduğu çok fonksiyonlu eğitim yerleşkeleri, yaşlı bakım evleri, spor aktivite alanları halk kütüphanesi ve kültür merkezi de bu kapsamda ziyaret edildi. KARDEŞ ŞEHRIMIZIN ÖZELLIKLERI Elektrenai Belediyesi, üç baltık devletinden (Litvanya, Estonya, Letonya) birisi olan Litvanya’nın eski başkenti

Kaunas’a bağlı bir belediyedir. Litvanya’nın en büyük kenti olan başkent Vilnius’a 48 km uzaklıkta olan Elektrenai, 24 bin nüfusa sahip. 2000 yılında belediye statüsüne kavuşan şehrin yüzölçümü 524 kilometreka-

redir. Elektrenai, tıpkı Litvanya’nın diğer şehirleri gibi sosyal politika ve sosyal güvenlik alanında gelişmiş bir yapıya sahip. Elektrenai’nın ormanlarla kaplı olması, sporun ve turizmin gelişmesine de olanak sağlıyor.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 12 FEN İŞLERİ KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Sultanbeyli’de hizmet Abdurrahmangazi Mahallesi beş yıl boyunca yapılan çalışmalarla adeta yenilendi. Mahalleye yapılan en büyük yatırımların başında kamu binaları geliyor. Bunun yanında mahallede ticari yapılar da hızla yükseliyor. Mahalle sınırları içerisinde yer alan Şanlıurfa Caddesi ve Miraç Caddesi’nde şu sıralarda geniş çaplı prestij cadde uygulaması yapılıyor. Belediye hizmet binasından hükümet konağına, Aydos Çarşısı’ndan Sultanbeyli Kültür Merkezi’ne varana kadar birçok hizmet birimi burada yer alıyor. Bunun yanında belediye ekipleri yaz ayları boyunca yaptığı çalışmalarla Abdurrahmangazi Mahallesi’nin asfaltlarını yenilerken, kaldırım oranını da bir hayli yükseltti. Ekipler yaptığı çalışmalarla da mahalleye yeni parklar kazandırıyor. Ayrıca son dönemde çevresi düzenlenerek halkın kullanımına sunulan Abdurrahmangazi Camii Meydanı, halkın en çok vakit geçirdiği mekanların başında geliyor. ABDURRAHMANGAZİ MAHALLESİ Mecidiye Meydanı ve Saat Kulesi


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

FEN İŞLERİ 13

her mahallede Hasanpaşa Mahallesi de aldığı yatırımlarla değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Beş yıl boyunca yapılan çalışmalarla yenilenen mahalle, şu günlerde yeni bir yaşam alanı olan Cahar Dudayev parkına kavuşacak. Cahar Dudayev parkı’nın bitirilmesi için ekipler yoğun şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Parkta ilçe halkı için her şey düşünüldü. Geçtiğimiz aylarda revizeye alınan parkın içerisinde Kültür evi, kütüphane, taziye evi, zabıta bürosu gibi birimler yer alıyor. Park gençlerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde inşa edilirken, ilçe sakinlerinin de nefes alabilecekleri bir mekan haline getiriliyor. Bunun yanında belediye yaz sezonu boyunca yaptığı çalışmalarla mahallenin asfaltlarını yenilerken, kaldırım oranını da bir hayli yükseltti. Ayrıca mahalleden başlayan Fatih Bulvarı’nda da şu sıralarda prestij cadde uygulaması yapılıyor. HASANPAŞA MAHALLESI


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 14 YAŞAM KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Soğuk en çok onları etkiliyor Sultanbeyli Belediyesi, yoğun kar sebebiyle özellikle ormanlık alanlarda yiyecek bulamayan sokak hayvanlarını unutmadı. Belediye ekipleri sokak hayvanları için belirli bölgelere mama kapları koydu.

8

Türkiye genelinde etkisini gösteren soğuk hava kar yağışına dönüştü. Bu soğuk havalardan insanların yanı sıra sokak hayvanları da etkileniyor. Sultanbeyli’nin ormanlık alanlarında yaşayan hayvanlar yoğun kar sebebiyle, yiyecek ve soğuktan korunacak mekânlar bulmakta hayli zorlanıyor. Hayvan severlerin bölgeye giderek köpeklere kendi imkânlarıyla barakalar yapma, yiyecek bırakma gibi gayretlerine Sultanbeyli Belediyesi de her fırsatta destek veriyor. MAMA KAPLARI BIRAKILDI Dün başlayan ve bugün etkisini artıran kar yağışı sebebiyle yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmek için çalışan belediye ekipleri, sokak hayvanlarını da unutmadı. Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Veteriner birimi yetkilileri, belirli aralıklarla bu bölgelere giderek sokak hayvan-

larına mama kapları bırakıyor. Hayvanların aç kalmamaları için yoğun gayret gösteren ekipler, kapları sık sık kontrol ediyor. Ekipler, bu konuda vatandaşlardan da duyarlılık bekliyor ve bir sorun gördüklerinde belediye ekiplerini haberdar etmelerini rica ediyor. Ayrıca Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri de karla mücadele konusunda bir hayli titiz davranıyor. Karla kaplanan yolları açma çalışması yürüten ekipler, buzlanmaya karşıda tuzlama ve solüsyon çalışması yapıyor. Yoğun kar yağışında zor durumlarda kalan vatandaşlar ekiplere 0216 564 13 00 numaralı telefondan dahili 1737’yi tuşlayarak ulaşılabiliyor.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SPOR 15

Sultanbeyli Belediyespor Tiyatroyla bilinçlendiler Binlerce öğrenci suça teşvik edici olaylara karşı bilinçlendi.

dolu dizgin

Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) şampiyonluk mücadelesi veren Sultanbeyli Belediyespor A Takımı birkaç haftadır aldığı kötü sonuçlara dur dedi.

8

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ile Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürlüğü binlerce öğrenciyi suça teşvik edici olaylara karşı bilinçlendirdi. Gençlerin çeşitli suçlardan uzak durmaları için yetkililer farklı türlerde etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda geçtiğimiz haftalarda Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde binlerce genç suça karşı tiyatro eşliğinde bilinçlendirildi. Tiyatro oyunuyla suçtan ve suça teşvik edici olaylardan bireyleri korumayı amaçlayan etkinlik bir hafta boyunca binlerce öğrenci için sahnelendi.

Sultanbeyli YIL: 1 SAYI: 4 / 15 ARALIK 2013 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ BÜLTENİ Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Nizamettin Arslan Danışma Kurulu Ebru Ateş / Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar Sorumlu Yazı işleri Müdürü Kasım Coşkun Editör Sezai Saraç Haber Hamdi Çakır Görsel Yönetmen Abdulkadir Kılıç Tasarım Ömer Aydın Giray Arslan Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Baskı Milsan Basın Sanayi AŞ İnönü Mahallesi. Muammer Aksoy Cad. Dere Sk. No:70 34620 Sefaköy - Küçükçekmece - İSTANBUL (212) 697 10 00 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

8

BAL’da devre arasına iki hafta kala kendi evinde oynadığı Serdivanspor karşılaşmasını farklı kazanan Sultanbeyli Belediyespor, şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ligde son haftalarda istenmeyen sonuçlar alan Belediyespor, aldığı bu galibiyetle kötü gidişata dur dedi. Evinde oynadığı maça seyirci desteğiyle hızlı başlayan Belediyespor, ardı ardına ataklar buldu. Bu atakların birçoğunu gole çeviremeyen takımın ilk golü 38. dakikada Yasin Sakaloğlu’nun iyi ortasını gole çeviren Bülent Çakmak’tan geldi. İlk golün ardından Belediyespor’un atakları daha da sıklaştı. Sağlı sollu ataklarla rakibine zor anlar yaşatan Belediyespor’un ikinci golü penaltıdan geldi. Yasin Sakaloğlu’nun zor pozisyonda kaleye gönderdiği top, Serdivansporlu futbolcu Gökhan Çekiç’in eline çarptı ve karşılaşmanın hakemi Tolga Sancak penaltı noktasını gösterdi. Penaltının ardından hakem, Çekiç’e kırmızı kart gösterdi ve rakip Serdivanspor on kişi kaldı. Penaltıyı kullanan Bülent Çakmak topu ağlarla buluşturdu ve ilk yarının skorunu belirleyen isim oldu.

RAKIP ZOR ANLAR YAŞADI İkinci yarıya 2-0’lık skorun verdiği rahatlıkla başlayan Belediyespor, ataklarını artırarak sürdürdü. Girdiği pozisyonlarla Servidanspor’a zor anlar yaşatan takım, üçüncü golü de penaltıdan buldu. Maçın 61. dakikasında Emrah Gülen’in ceza sahasında düşürülmesiyle hakem yeniden penaltı noktasını gösterdi. Ardından topun başına gelen Bülent Çakmak kendisinin ve takımın üçüncü golünü de penaltıdan kaydetti. 3-0’lık skorun ardından maçın kontrolünü tamamen eline alan Belediyespor, 75. dakikada Cihan Güneş ile dördüncü golü buldu. Maçın son dakikalarında rakibine zor anlar yaşatmaya devam eden Belediyespor, son golü 80. dakikada İsa Taştemir ile buldu. Bu golün ardından Belediyespor Serdivanspor’u 5-0 gibi net bir skorla mağlup etti. Belediyespor bu karşılaşmadan aldığı galibiyetle puanını 20’ye çıkarttı. Sultanbeyli Belediyespor Cuma günü Eskişehir Demirspor ile deplasmanda karşılaşacak.


Sultanbeyli Bülteni  
Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni Aralık 2013 Sayısı

Advertisement