Page 1

Belediyespor Emin Adımlarla İlerliyor Bölgesel Amatör Lig (BAL) 9. Grupta mücadele eden Sultanbeyli Belediyespor şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerliyor.

BAL’da aldığı başarılı sonuçlarla adım adım şampiyonluğa ilerleyen Belediyespor, ligin 16. haftasında Gebzespor’u deplasmanda 3-1 ile geçmeyi başardı. Uşak bölgesi hakemlerinden Erdem

Erbil’in yönettiği karşılaşma kuvvetli lodosun etkisinde oynandı. Rakip takım karşısında oyuna kontrollü başlayan Belediyespor, ilk dakikalarda iyi savunma yaparak rakibin direncini kırdı.

Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

118 15 Şubat 2015

Abdullah Uçan: “Mülkiyet Konusu Gündemimizin Önceliğidir” 058 Sultanbeyli’nin Nüfusu % 1.8 Oranında Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu 2014 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne (ADNKS) göre ülke, il ve ilçelerin nüfuslarını açıkladı.

Sultanbeyli’nin mülkiyet yapısını, mülkiyet konusunda yapılan çalışmaları ve son durumu Başkan Yardımcısı Abdullah Uçan değerlendirdi. Uçan mülkiyet meselesinin gündemlerinden hiç düşmediğini ifade etti.

028 Nusret Sümmanioğlu’na Görkemli Anma Aşık Nusret Sümmanioğlu, Sultanbeyli’de altıncısı düzenlenen aşıklar şöleniyle anıldı.

088 UETD Temsilcilerinden

Sultanbeyli’ye Ziyaret

028 Aile İçi İletişim Eğitimi Sertifika Töreni

Sultanbeyli Halk Eğitim Merkezi tarafından aile içi iletişim eğitimleri düzenlendi.

Almanya’nın Hagen şehrinin bazı STK temsilcileri ve UETD temsilcileri Sultanbeyli’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında misafirler Aydos Kalesi’ni, İstanbulensis Gençlik Merkezi’ni ve Gölet Parkı’nı gezdi.

038


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 KÜLTÜR KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel instagram.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr youtube.com/sultanbeylibld

Nusret Sümmanioğlu’na Görkemli Anma Halk Edebiyatı’nın değerli ismi Aşık Nusret Sümmanioğlu, Sultanbeyli Kültür Merkezinde altıncısı düzenlenen geleneksel aşıklar şöleniyle anıldı. Programın yapılacağı kültür merkezi saatler öncesinden doldu.

U

nutulmaz programlara imza atan Sultanbeyli Belediyesinin bu seferki programı türkülerin unutulmaz sesi Aşık Nusret Sümmanioğlu Anma Programı ve Aşıklar Şöleni’ydi. Sümmanioğlu’nu sevenler Sultanbeyli Kültür Merkezine saatler

öncesinden akın etti. Halk ozanı Baki Çetin’in sunuculuğunu yaptığı program renkli anlara sahne oldu. Aşıkların atışmaları dinleyicilere zevkli anlar yaşattı. Programa Sümamnioğlu’nun torunları da katılarak duygularını paylaştı. Aşıklar Şöleni’nde konuşan Belediye Başkanı

Hüseyin Keskin, “Bu yıl altıncısını düzenliyoruz. Değerlerimizi, ozanlarımızı, şairlerimizi, aşıklarımızı yaşatmalıyız. Bu kültürü yeni nesle aktarmalıyız. Biz Sultanbeyli Belediyesi olarak bunu çok önemsiyoruz” diyerek, katılımcı ozanlara tek tek teşekkür etti.

Aile İçi İletişim Eğitimi Sertifika Töreni Sultanbeyli Halk Eğitim Merkezi tarafından aile içi iletişim eğitimleri düzenlendi. Yapılan törenle yaklaşık 100 kursiyere sertifikaları verildi.

1

4 hafta boyunca aile içi iletişim eğitimi alan yaklaşık 100 kursiyere yapılan törenle sertifikaları verildi. Törene katılan Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü, her şeyin ailede başladığını ifade ederek, “Bu konu çok önemli. Çocuklarımızın eğitilmesi yetiştirilmesi önemli bir konu. Anneler toplumun en önemli işini yapıyor. Çocuklarımız anne ve babayı rol model olarak alıyorlar.

Ben kursta emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu eğitimler toplumun her kesimine yayılmalı, kısıtlı kalmamalı” dedi. Sertifika törenine katılan Sultanbeyli Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Kara, uygulamanın bir pilot uygulama olabileceğini ve kursiyerler tarafından tüm ilçeye yayılması gerektiğini ifade etti. Ardından söz alan kurs eğitmeni

Sibel Dağ ise, “Bu projeye emek veren herkese teşekkür ederim. Dokuz yıldır bu eğitimleri veriyorum. Amacım bu eğitimi daha da artırmak” dedi. Sertifika alan kursiyerlerden bazıları da eğitimlerin çok verimli geçtiğini ifade ederek, “Evde çocuklarımıza nasıl davranmamız gerektiğini ve onlarla nasıl verimli vakit geçireceğimizi öğrendik” dedi.

Konuşmasına madde bağımlılığına değinerek devam eden Başkan Keskin, “Gençlerimize hep birlikte sahip çıkmalıyız. Bizler kurumlar olarak birçok çalışma yürütüyoruz ama burada en büyük görev ailelere düşüyor. Hep birlikte gençlerimizi korumalıyız” dedi.


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel

www.sultanbeyli.bel.tr instagram.com/sultanbeylibel youtube.com/sultanbeylibld

SULTANBEYLİ 03

UETD Temsilcilerinden Sultanbeyli’ye Ziyaret Almanya’nın Hagen şehrinin bazı STK temsilcileri ve UETD temsilcileri Sultanbeyli’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında misafirler Aydos Kalesi’ni, İstanbulensis Gençlik Merkezi’ni ve Gölet Parkı’nı gezdi.

S

ultanbeyli haftasonu Almanya’nın Hagen şehrinin bazı STK temsilcilerini ve UETD temsilcilerini ağırladı. Sultanbeyli’ye çalışma ziyareti gerçekleştiren yetkililer tarihi miras Aydos Kalesi’ni, gençlere yeni imkanların kapıların açan İstanbulensis Gençlik Merkezi’ni ve Gölet Parkı’nı gezdi. Geziye Dünya’nın en iyi uzaktan eğitim üniversitesine sahip olan ve sayısız spor kulüpleri ile Dünya çapında adından sıkça söz ettiren Hagen şehrini temsilen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Ruhr Bölge Sorumlusu Yaşar Cörtük, UETD Hagen Şube Başkanı Ahmet Con, UETD Hagen üyeleri ve Hagen Şehri Uyum Meclisi Üyeleri katıldı. Ziyaretlerinin amacının dostluk bağlarını kuvvetlendirmek

olduğunun altını çizen ve Sultanbeyli’yi tanımak isteyen misafirler ile önce İstanbulensis Gençlik Merkezi, daha sonra da Aydos Kalesi, Cemevi ve Suriye Koordinasyon Merkezi ziyaret edildi. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in de eşlik ettiği Aydos Kalesi ziyaretinde kalenin hikayesi misafirler tarafından ilgi ile dinlendi. UETD Hagen Şube Başkanı Ahmet Con, Avrupalı Türklerin, Türkiye’nin kardeşliğine büyük ihtiyaç duyduğunu ve tek beklentilerinin samimiyetle gösterilen alaka olduğunu ifade ederken Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de Türkiye olarak Avrupa’da yaşayan Türkler ile tüm bağların daha güçlü olacağını ifade etti.

Kent Konseyi Hayatı Seviyorum Projesini Değerlendirdi Sultanbeyli Kent Konseyi 2015 yılı ilk oturumunu yaptı. İlk oturumunda konsey Hayatı Seviyorum projesini değerlendirdi.

F

arklı gündemlerle toplanan ve Sultanbeyli’nin gelişmesinde önemli bir rol oynayan Sultanbeyli Kent Konseyi, 2015 yılının ilk oturumunda gençler için yapılan Hayatı Seviyorum projesini değerlendirdi. Oturumun açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Reşat Atalar konseyin amaçlarını katılımcılara aktardı. Kent konseylerinin şehirlerin gelişmesinde önemli olduğuna değinen Atalar, konseyin ürettiği projelerle Sultanbeyli’ye katkı sunduğunu ifade etti. Atalar’ın ardından Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Görgün Özcan konseyin gündeminin Hayatı Seviyorum projesi olduğunu açıkladı. Özcan Ardından Sultanbeyli

Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yavuz Kurt’a söz verdi ve Kurt, Hayatı Seviyorum projesiyle ilgili sunum yaptı. Sunumunda projenin detaylarına değinen Kurt, Hayatı Seviyorum projesinin ilçe gençlerine sunacağı imkanları konsey üyelerine aktardı. Sunumun ardından konsey üyelerine söz verildi. AK Parti Sultanbeyli İlçe Başkanı Ali Sevinç söz alarak projeyle ilgili ve Sultanbeyli’yle ilgili düşüncelerini paylaştı. Sevinç’in ardından Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe projeyle ilgili düşüncelerini aktardı. Projenin iyi düşünülmüş olduğunu ifade eden Özefe, “Belediyemizin gençler için yürüttüğü çalışmalar çok önemli. Her yönüyle desteklenmesi gereken bir proje” dedi.


www.sultanbeyli.bel.tr

04 02 SULTANBEYLİ KÜLTÜR

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013 facebook.com/sultanbeylibel instagram.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr youtube.com/sultanbeylibld

Vali Şahin’den Başkan Keskin’e Ziyaret İstanbul Valisi Vasip Şahin, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’i makamında ziyaret etti.

İ

stanbul Valisi Vasip Şahin, Sultanbeyli’de bir dizi temaslarda bulundu. Vali Şahin, ilk önce İlçe Kaymakamı İbrahim Özefe’yi makamında ziyaret etti. Daha sonra Belediye’ye gelerek Başkan Keskin’i de makamında ziyaret eden Vali Şahin, ilçede yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de görüşmede Vali Şahin’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başkan Keskin İncelemelerde Bulundu Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, devam eden birçok projede incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgiler aldı.

B

elediye Başkanı Hüseyin Keskin, ilçe genelinde devam eden projelerde incelemelerde bulundu. 400 Yataklı Devlet Hastanesi, yeni yapılan spor salonları, okullar, ilçeye yeni gelen yatırımlar ve üçüncü köprünün bağlantı yollarının Sultanbeyli’den geçen kısmında incelemelerde bulunan Başkan Keskin, yetkililerden de çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Ardından makine ikmal şefliğine ve taziye evlerine pide imalatı yapan aşevinde personele sürpriz ziyaret yapan Başkan Keskin, çalışanlarla bir süre sohbet etti. İlçede devam eden projelerle ilgili de bilgiler veren Başkan Keskin, “Sultanbeyli günden güne hızla kalkınıyor. Yeni projelerimizle halkımıza hizmet etme gayretindeyiz”

dedi. Her yönüyle daha yaşanabilir bir Sultanbeyli oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Keskin, “Hastanemizin yılsonunda hizmete girmesini arzu ediyoruz. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyemize ilçemizde bulunan okullarımıza spor salonu kazandırılması yönünde talepte bulunmuştuk. Sayın Başkanımız Kadir Topbaş’ın katkılarıyla ilçemizde iki okulumuza spor salonu inşa ediliyor. Bunun yanı sıra yeni okullarımızda hızla tamamlanıyor” dedi. Sultanbeyli’den de geçen üçüncü köprü bağlantı yollarında da incelemelerde bulunan Başkan Keskin, “Üçüncü köprü bağlantı yolları Sultanbeyli’nin gelişimine büyük katkı sunacak” dedi.


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel

www.sultanbeyli.bel.tr instagram.com/sultanbeylibel youtube.com/sultanbeylibld

SULTANBEYLİ 05

Sultanbeyli’nin Nüfusu % 1.8 Oranında Arttı Türkiye İstatistik Kurumu 2014 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne (ADNKS) göre ülke, il ve ilçelerin nüfuslarını açıkladı. Buna göre Türkiye’nin nüfusu yüzde 1.34 artış hızı ile 77 milyon 685 bin 904 oldu.

T

ÜİK 2014 yılı ADNKS verilerine göre ülke nüfusunu açıkladı. Bir önceki yıla göre Türkiye nüfusu yüzde 1.34 artış hızı ile 77 milyon 695 bin 904 kişi olarak tespit edildi. 81 il, 919 ilçe ve 18 bin 340 köyde bu ölçekte tespit edilen nüfus yoğunluğu kilometre kare başına 101 kişi olarak tespit edildi. Verilere göre İstanbul’un nüfusu bir önceki yıla göre %1.5 artışla 14 milyon 377 bin 018 kişi olarak tespit edildi. Sultanbeyli’nin nüfusu ise bir önceki yıla oranla %1.8 artarak 309 bin 347’den, 315 bin 022’ye yükseldi. Sultanbeyli bu artışla birlikte İstanbul’un nüfusunun yaklaşık 2.19’unu oluşturdu. TÜİK verilerinin nüfus yapı analizi ve yaş grupları analizi incelendiğinde Sultanbeyli’nin dinamik yapısı ortaya çıkıyor. İstanbul nüfusu içerisinde 0-19 yaş grubunun toplam oranı %30.52 iken Sultanbeyli’de bu oran %40.88 olarak tespit edildi.

12. Dönem Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni Sultanbeyli Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında 12. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

B

elediye Büyük Salon’da Sultanbeyli Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında 12. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Törende konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, sözleşmenin hayırlı olmasını diledi. Sözleşme sürecinin sorunsuz ve huzurlu bir ortamda gerçekleştiğini ifade eden Başkan Keskin, “Başkan Yardımcımız Nizamettin Arslan’a, Başkan Danışmanımız Av. Görgün Özcan’a, Hizmet-İş Sendikası’na, ilgili müdürlerimize teşekkür ediyorum” dedi. Hizmet-İş Sendikası 5 Nolu Şube Başkanı Mustafa Şişman da yaptığı konuşmada sendika olarak yaptıkları çalışmaları aktardı. Sultanbeyli Belediyesi ile iyi ilişkiler içinde olduklarını kaydeden Şişman, sözleme süreciyle ilgili bilgiler verdi ve iki tarafında bu süreçte olumlu davrandığını ifade etti.


www.sultanbeyli.bel.tr

06 02 ÖZELKÜLTÜR ETKİNLİK

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013 facebook.com/sultanbeylibel instagram.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr youtube.com/sultanbeylibld

Şiir Şehre Dönüyor İstanbulensis Şiir Festivali Mazlum Coğrafyada Kültür-sanat dünyasının yakından takip ettiği Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali’nin bu sene üçüncüsü düzenleniyor. 5-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin bu yıl konseptini mazlum coğrafya oluşturuyor.

5-7

Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan 3. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali için son hazırlıklar yapılıyor. Adını, “İstanbulensis” çiçeğinden alan 3. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali’nde bu sene mazlum coğrafyanın umutları yeşerecek. Usta Şair Nuri Pakdil’in de onur konuğu olacağı festival sanatseverler tarafından şimdiden merakla bekleniyor.

Daha önce açılışı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan festivalin bu seneki açılışı 5 Mart akşamı saat 19.00’da Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde yapılacak. Festivalin açılış konseri ise bu yıl türkülerin usta ismi Orhan Hakalmaz’dan olacak. Farklı ülkelerin türkülerini seslendirecek olan Hakalmaz, sanatseverleri birbirinden güzel eserleriyle coşturacak. Festivalin kapanışını ise Uğur Işılak yapacak. 10 ÜLKEDEN ŞAIR VAR 3. İstanbulensis Şiir Festivali’nde bu sene 10 ülkeden şairler bulunuyor. Filistin’den Irak’a, Kırım’dan

Suriye’ye, Doğu Türkistan’dan Bosna’ya varana kadar farklı kültürler şiirlerini seslendirecek. Sözün ustaları şiirleriyle mazlum coğrafyada uygulanan zulme direnecekler. Mazlumların her zaman hakkını savunan Türkiye’den de 20’ye yakın şair katılacak. ŞIIRLER İLE MAZLUM COĞRAFYASINA SESLENECEĞIZ 3. İstanbulensis Şiir Festivali hakkında konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Çiçeğimiz için düzenlediğimiz festivalimizin bu sene üçüncüsünü yapacağız. İstedik ki bu sene festivalimiz dünya mazlumlarına seslensin, özellikle mazlumlara umut olsun. Bu yıl festivalimizin konseptini böyle belirledik. Onlara her zaman önce insan oldukları için değer veriyoruz” dedi. ŞAIRLER OKULLARDA Şiir festivali her yıl olduğu gibi bu sene de okullarda öğrencilerle buluşacak. Farklı ülkelerden gelen şairler Sultanbeyli’de 8 okulla biraraya gelecek.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel

instagram.com/sultanbeylibel youtube.com/sultanbeylibld

ÖZEL ETKİNLİK 07

III. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali Programı I. Gün 05 Mart Perşembe

II. Gün 06 Mart Cuma

Açılış Sultanbeyli Kültür Merkezi

10:00 Türk Telekom Anadolu Lisesi

18:00 Şiir Festivali Açılış Kokteyli

19:00 Festival Tanıtım Filmi Gösterimi 19:05 Festival Protokol Konuşmaları 19:20 III. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali Onur Konuğu Nuri Pakdil’in konuşması 19:30 Festival Katılımcı Şairlerin Tanıtılması 19:40 Şiir Okumaları

Haydar Ergülen Dilek Kartal Mahmut Avcı Ali Emre Adnan Özer Suavi Kemal Yazgıç Yusuf Özkan Özburun Kadir Ünal Kamran Mir Hazar (Afganistan) Nurala Göktürk (Doğu Türkistan) Nisan Rabee (Suriye) Cemalettin Latic (Bosna Hersek)

21:15 Festival Açılış Konseri Orhan Hakalmaz

Sıddık Ertaş (Moderatör) Haydar Ergülen Yunus Emre Altuntaş Ahmad Shahawy Ashur Etwebi

10:00 Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi

Özcan Ünlü (Moderatör) Adnan Özer Ercan Yılmaz Seyran Süleyman

10:00 Sultanbeyli Çok Programlı Lisesi

Adem Turan (Moderatör) Ali Emre Hüseyin Karaca Nurala Göktürk

10:00 Gediktaş Anadolu İHL

Yusuf Özkan Özburun (Moderatör) Mustafa Uçurum Sıtkı Caney Kamran Mir Hazar

14:30 Kız Anadolu İHL

Özcan Ünlü (Moderatör) Emel Özkan Tacettin Şimşek Muhammed Haşim Hamdi

14:30 Sultanbeyli Anadolu Lisesi

Sıddık Ertaş (Moderatör) Celal Fedai Mustafa Muharrem Hannan Awwad

14:30 Turhan Feyzioğlu M.T.A.L

Adem Turan (Moderatör) Dilek Kartal Suavi Kemal Yazgıç Zeynel Beksac

14:30 Sultanbeyli M.T.A.L

Yusuf Özkan Özburun (Moderatör) Arif Dülger Mahmut Avcı Nisan Rabee Cemalettin Latic

19:00 Yerebatan Sarnıcı 19:30 Festival Katılımcı Şairlerin Tanıtılması 19:40 Şiir Okumaları Emel Özkan, Hüseyin Karaca, Celal Fedai, Sıtkı Caney, Mustafa Muharrem, Ercan Yılmaz, Hannan Awwad (Filistin), Muhammed Haşim Hamdi (Irak), Ashur Etwebi (Libya)

III. Gün 07 Mart Cumartesi

Katılımcı Şairler

11:00 Kültür Gezisi

»» Cemalettin Latic (Bosna Hersek)

17:30 Şiir Festivali Kapanış Kokteyli

»» Nurala Göktürk (Doğu Türkistan)

18:00 Kapanış Programı Şiir Okumaları

»» Seyran Süleyman (Kırım-Tatar)

Nurullah Genç Selçuk Küpçük Arif Dülger Mustafa Uçurum Yunus Emre Altuntaş Tacettin Şimşek Yahya Kurtkaya Atıf Bedir Ulaş Konuk Seyran Süleyman (Kırım) Ahmad Shahawy (Mısır) Zeynel Beksac (Kosova)

19:30 Festival Kapanış Konuşması 20:00 Festival Kapanış Konseri Uğur Işılak

»» Kamran Mir Hazar (Afganistan) »» Zeynel Beksac (Kosova) »» Muhammed Hashim Hamdi (Irak) »» Nisan Rabea (Suriye) »» Hannan Awwad (Filistin) »» Ahmed Shahawy (Mısır) »» Aşur Et Tuveybi (Libya) »» Mahmut Avcı »» Ali Emre »» Arif Dülger »» Emel Özkan »» Mustafa Uçurum »» Selçuk Küpçük »» Yahya Kurtkaya »» Yunus Emre Altuntaş »» Dilek Kartal »» Tacettin Şimşek »» Nurullah Genç »» Atıf Bedir »» Haydar Ergülen »» Hüseyin Karaca »» Celal Fedai »» Sıtkı Caney »» Suavi Kemal Yazgıç »» Mustafa Muharrem »» Ercan Yılmaz »» Adnan Özer »» Yusuf Özkan Özburun


www.sultanbeyli.bel.tr

08 02 SULTANBEYLİ KÜLTÜR

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013 facebook.com/sultanbeylibel instagram.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr youtube.com/sultanbeylibld

Abdullah Uçan: “Mülkiyet Konusu Gündemimizin Önceliğidir” Sultanbeyli’nin mülkiyet yapısını, mülkiyet konusunda yapılan çalışmaları ve son durumu Başkan Yardımcısı Abdullah Uçan değerlendirdi. Uçan mülkiyet meselesinin gündemlerinden hiç düşmediğini ifade etti.


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel

B

elediye Başkan Yardımcısı Abdullah Uçan Sultanbeyli Bülteni’ne ilçenin mülkiyet durumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve merak edilen birçok soruya cevap verdi. SULTANBEYLI ILÇESININ MÜLKIYET YAPISI HAKKINDA BILGI VERIR MISINIZ? Abdullah Uçan: Sultanbeyli hakkında gerek ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızda gerekse ilçe dışında yaşayan kişilerde ilçemizin tapusuz olduğu konusunda bir algı oluşmuş durumda. Ancak ilçemizin tamamı tapulu parsellerden oluşmaktadır. İlçemizin idari sınırlar toplamı yaklaşık olarak 29 bin dönüm bir alandan ibarettir. Bu alan içerisinde 15 mahalle bulunmakta olup; ilçede orman alanları da mevcuttur. Yaklaşık 6 bin dönüm orman alanının çok büyük bir bölümü orman vasfını devam ettirmektedir. İlçemizde imar uygulaması görmüş parsellerde bulunmakta olup; bu parsellerden meydana gelen alan yaklaşık 5 bin dönümdür. Kadastral yollar, tescil dışı alanlar ve maliye hazinesine ait kadastral parseller de yaklaşık olarak 2 bin dönüm bir alandan ibarettir. İlçemizde 2B kapsamında alanlarda bulunmakta olup; bu alanlar yaklaşık 7 bin dönümdür. 2B alanlarında kullanım kadastrosu çalışmaları yapılmış ve oluşan parsellerin tapuya tescil işlemi tamamlanmıştır. 6292 sayılı kanun kapsamında kullanıcısı belirlenen parsellerde satış işlemleri halihazırda devam etmektedir. İlçemiz sınırları dahilinde yaklaşık 9 bin dönüm bir alandan oluşan çok hisseli parseller mevcut. Bu alanlar mülkiyet sorunu olarak tanımlanan yerlerdir. Gelinen noktada ilçemizde üzerinde yapılaşma bulunup da tescil edilmemiş alan bulunmamaktadır. Yani ilçemizde tapusuz alan yoktur. SULTANBEYLI’DEKI IMARA AÇIK ALANLARIN TOPLAM ALAN IÇINDEKI ORANI NEDIR? Abdullah Uçan: İlçemizin idari sınırları toplamının yaklaşık olarak 29 bin dönüm bir alandan ibaret olduğu daha önce ifade edilmişti. Bu alan içerisinden hiçbir şekilde imara açılması mümkün olmayan 6 bin dönümlük orman alanları çıkarıldığı zaman geriye 23 bin dönümlük bir alan kalmaktadır. Bu alanlardan da mülkiyetin sorunlu olduğu çok hisseli parseller çıkarıldığı zaman geriye yaklaşık 14 bin dönümlük alan kalmaktadır. Sonuç olarak toplam imara açılabilecek yaklaşık 23 bin dönüm alanın yüzde 60,86’sında halihazırda imar faaliyetleri gerçekleştirmek mümkündür. İlçemiz genelinde hazırladığımız imar planlarının İstanbul Büyükşehir

www.sultanbeyli.bel.tr instagram.com/sultanbeylibel youtube.com/sultanbeylibld

SULTANBEYLİ 09

Çok hisseli parsellerin mülkiyet sorununun çözümü noktasında 2009 yılı Mart ayından itibaren Sultanbeyli Belediyesi, Sultanbeyli Kaymakamlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği, Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin katılımları ile yapılan mutat toplantılar ve Başbakanlık makamının bizzat destekleri neticesinde çözüme yönelik önemli mesafeler alınmıştır. Belediye Meclisi tarafından onaylanması ve askı sürecinin de tamamlanmasının ardından her bir imar planı kapsamında uygulama yapılabilmesinin önü açılmıştır. Özellikle son dönemde 2B kapsamındaki sorununun da çözülmesiyle birlikte ilçemiz genelinde imara açık parsel sayısında önemli bir artış olmuştur. İmara açık olmayan tek sorunlu bölgemiz olan hisseli parselleri de çözdüğümüzde ilçemiz hızlı bir gelişim sürecine girecektir. HISSELI PARSELLERIN MÜLKIYET SORUNU NE DEMEKTIR? Abdullah Uçan: Sultanbeyli ilçesinde ülkemizde benzeri bulunmayan bir mülkiyet yapısı mevcuttur. İlçe merkezinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 9 bin dönüm alan 22 adet çok hisseli parselden oluşmaktadır. Çok hisseli parseller; arazideki fiili kullanıcıları ile tapu hissedarlarının büyük oranda birbirinden farklı kişi ve kurumların olduğu yaklaşık 1 asırdır süre gelen dava ve uyuşmazlıkların günümüze taşıdığı ve ülke genelinde benzeri bulunmayan bir durumu oluşturduğu sorunlu alanlardır. En büyüğü 6 bin dönüm olan bu parseller üzerinde yapılaşmamış alan neredeyse kalmamıştır. Bahse konu parsellerin hepsinde arazideki kullanıcılar ile tapu sahipleri arasında farklılık olmakla birlikte bazı tapu hissedarlarının arazide fiili kullanımı da mevcuttur. HISSELI PARSELLERIN MÜLKIYET SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR HANGI AŞAMADADIR? Abdullah Uçan: Çok hisseli parsellerin mülkiyet sorununun çözümü noktasında 2009 yılı Mart ayından itibaren Sultanbeyli Belediyesi, Sultanbeyli Kaymakamlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği, Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin katılımları ile yapılan mutat toplantılar ve Başbakanlık makamının bizzat destekleri neticesinde çözüme yönelik önemli mesafeler alınmıştır. Bu doğrultuda Bakanlar Kurulu’nun 2011/2266 sayılı kararında “İstanbul ili Sultanbeyli ilçesinde bulunan bazı alanlarında yürütülecek iyileştirme, yenileme ve dönüşüm uygulamaları kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın yetkilendirilmesi” ile çok hisseli

parseller üzerinde fiili kullanımı olmadığı halde uhdesinde yüklü miktarda hisse tapu bulunduran özel ve tüzel kişilerin hisselerinin trampa yöntemiyle kamulaştırılması hedeflenmektedir. Trampa işlemi sonucunda, tapu malikleri adına tahakkuk edilecek gelir vergisini ilgilileri kabul etmemektedir. Yapılan trampa işlemine kendi istekleriyle değil kamunun talebi doğrultusunda yaptıklarından ve ortada para değil arsa alışverişi olduğundan bahisle trampa işleminin ileride vergiye konu olmamasını istemektedirler. Çok hisseli parsellerdeki yerleri trampa edilecek bazı hissedarların talebi ve trampa işlemlerinin de hızlı ilerlenmesi adına yapılan trampa işlemlerinin vergi ve katma değer vergisinden muaf tutulmasına dair kanuni düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilgili komisyonlarına gönderilmiş ve komisyonlardan geçerek genel kurul gündemine gelmiştir. İç Güvenlik Paketi’yle ilgili Torba Kanunu’nun görüşmelerinin tamamlanması akabinde Sultanbeyli ilçesiyle ilgili maddenin de yer aldığı kanun görüşülecektir. Kanuni düzenlemenin yasalaşması akabinde mülkiyet sorunu kapsamında yürütülen trampa işlemlerinde anlaşma ve devir süreçleri daha hızlı gerçekleştirilecektir. Yapılacak olan düzenlemeyle Sultanbeyli halkı tapusunu alırken daha az bedel ödeyecektir. Bu noktada yapılan yasal düzenlemeyle devlet kendi gelirinden fedakarlık göstererek trampa işleminin maliyetinin düşürülmesini sağlamaktadır. MÜLKIYET SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE SÜRECIN BU KADAR UZAMASININ NEDENI NEDIR? Abdullah Uçan: Sultanbeyli Belediyesi olarak hisseli parsellerde yaptığımız çalışmalarda arazideki fiili kullanım ve hisse tapu sahiplik durumuna ilişkin önemli verileri de elde etmiş bulunuyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonucunda hisseli parsellerdeki birçok fiili kullanıcımızın hisse tapusu veya tapu müracaatının bulunduğu nu tespit ettik. Mevcut durum ve tapu hissedarlarına göre imar planı uygulaması yaparak bu vatandaşlarımızın sorunlarının çözümünü sağlayabiliriz. Ancak yapacağımız uygulama, tapusu ve müracaatı olmayan vatandaşlarımız ile yatırımcıların karşı karşıya gelmesi gibi bir durumu ortaya çıkabilir.

Dolayısıyla mevcut sorun içinden çıkılamaz noktalara ulaşabilir. Bu noktada biz , hisseli parsellerde tapusu olup fiili kullanımı olmayan tapu hissedarlarının kamu eline geçmesini beklemekteyiz. Şu anda tüm enerjimiz ile bu noktada yürütülen çalışmaları takip etmekteyiz. SULTANBEYLI ILÇESINDE YER ALAN 2B PARSELLERINDE TAPUSUNU ALAN FIILI KULLANICI SAYISI NE KADARDIR? Abdullah Uçan: İlçemiz sınırları dahilinde kalan 2B alanlarında yapılan kadastro çalışmalarında sonucunda yaklaşık 17 bin parsel tapuya tescil edilmiştir. Bu parsellerin satış ve değerlendirme işlemleri 6292 sayılı kanun kapsamında İstanbul Defterdarlığı tarafından yapılmaktadır. Yapılan satış işlemleri sonucunda yaklaşık 13 bin fiili kullanıcı tapusunu satın almıştır. Kanunda yer alan kısıtlama nedeniyle imar planlarında yerleri donatı (Okul alanı, park, yeşil alan vb.) alanında kalan fiili kullanıcılara tapu satışı yapılmayacak; bunun yerine öncelikle aynı ilçe sınırlarında olmak üzere eşdeğer alandan maliye hazinesi tapu verecektir. Dolayısıyla ilçemiz sınırları dahilinde 2B kapsamında tapu alabilecek vatandaşlarımızın neredeyse tamamı tapusunu almıştır. TAPUSUNU ALAN 2B KULLANICILARI RUHSATLI INŞAAT YAPABILECEK MI? Abdullah Uçan: Tapusunu satın alan fiili kullanıcıların çoğu belediyemize başvurarak arsaları üzerinde imar faaliyetleri gerçekleştirmek istemektedirler. Özellikle ilçemiz genelinde tüm imar planlama çalışmalarının tamamlanmasının ardından tapusunu alan vatandaşlarımız istedikleri imar faaliyetlerini mevzuat hükümleri çerçevesinde gerçekleştirebilmektedir. Bu noktada 2B kapsamında tapusunu alan fiili kullanıcılarımızın inşaat ruhsatı taleplerine elimizden geldiğince kısa sürede tamamlamaktayız. Bu noktada ilçemize özel hazırladığımız plan notları ile diğer ilçelerde olmayan imar şartlarından binalar yapılabilmektedir. Uçan, “Mülkiyet meselesi için TBMM’den geçecek olan Torba Kanun’da Sultanbeyli’nin elini oldukça rahatlatacak bir yasa var” diyerek cümlelerini sonlandırdı.


www.sultanbeyli.bel.tr

02 10 MAHALLELERİMİZ KÜLTÜR

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013 facebook.com/sultanbeylibel instagram.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr youtube.com/sultanbeylibld

Yavuz Selim Mahallesi Sorunlarını Aşıyor Mahalleler bölümümüzde bu sayımızda Yavuz Selim Mahallesi’ni kaleme alıyoruz. Yapılan birçok çalışmayla eksiklerini hızla geride bırakan Yavuz Selim, gelecekten umutlu.

H

er sayıda bir mahallemize yer verdiğimiz çalışmamızda bu sayıda Yavuz Selim Mahallesi’ni inceliyoruz. Son dönemde aldığı yatırımlarla altyapı sorunlarını geride bırakan mahalle, ilerleyen dönemde yapılacak yatırımlarla daha da kalkınacağa benziyor. 30 Mart yerel seçimlerinde göreve gelen Mehmet Can Sürün mahallede ilk dönemini yaşıyor. 20 yıldır Yavuz Selim Mahallesi’nde ikamet eden Sürün, “Mahallemiz yapılan çalışmalarla sorunlarını geride bırakıyor. Tabi ki

her yerin olduğu gibi Yavuz Selim Mahallesi’nin de sorunları var. Mahallemizde okulumuz yeterli değil. Bu konunun çözüme kavuşmasını arzuluyoruz. Ulaşımda bazı sıkıntılarımız var” dedi. Mahallenin birçok sorununa belediyenin çözüm üretmeye çalıştığını ifade eden Sürün, “Mahallemizin birçok sorununa belediyemizle çözümler üretme gayretindeyiz. Mahallemizin kaldırım eksikleri büyük ölçüde çözüldü. Asfalt noktasında sorunumuz yok” dedi.

Mehmet Can Sürün


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel

www.sultanbeyli.bel.tr instagram.com/sultanbeylibel youtube.com/sultanbeylibld

SPOR 11

Belediyespor Emin Adımlarla İlerliyor Bölgesel Amatör Lig (BAL) 9. Grupta mücadele eden Sultanbeyli Belediyespor şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerliyor. BAL’ın 16. Haftasında deplasmanda karşılaştığı Gebzespor’u 3-1 yenen Belediyespor, zirveye ortak oldu.

BAL

’da aldığı başarılı sonuçlarla adım adım şampiyonluğa ilerleyen Belediyespor, ligin 16. haftasında Gebzespor’u deplasmanda 3-1 ile geçmeyi başardı. Uşak bölgesi hakemlerinden Erdem Erbil’in yönettiği karşılaşma kuvvetli lodosun etkisinde oynandı. Rakip takım karşısında oyuna kontrollü başlayan Belediyespor, ilk dakikalarda iyi savunma yaparak rakibin direncini kırdı. Maçın 10.dakikasında Gebzespor kalecisi gole giden Belediyesporlu Cenk Demir’i ceza alanı içerisinde düşürünce hakem penaltı noktasını gösterirken, rakip kaleciyi de kırmızı kartla oyundan ihraç etti. Penaltıyı kullanan İsmail Aslan, fırsatı değerlendirdi ve Belediyespor’un ilk golünü attı.

Golün ardından oyuna hakimiyetini kuran Belediyespor, 26.dakikada Gökhan Cingirt ile farkı ikiye çıkardı. 2. gölün ardından rahat bir nefes alan Belediyespor, karşılaşmanın ilk yarını bu skorla tamamladı. Maçın ikinci yarısına değişiklik yapmadan başlayan Belediyespor ilk yarıda sergilediği başarılı futbolu devam ettirdi. Maçın 69. dakikasında Okan Karabıyık’ın ayağından gelen golle fark 3’e çıktı. 3-0’ın ardından Gebzespor ataklarını sıklaştırdı ve İsmail Özgür’ün ayağından serbest vuruşla golü buldu. Kalan dakikalarda başka gol olmazken Belediyespor maçı 3-1 alarak şampiyonluk yolunda önemli bir engeli kayıpsız atlattı.

Sultanbeyli YIL: 2 SAYI: 28/ 15 ŞUBAT 2015 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Ayhan Koç Danışma Kurulu Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar

Sorumlu Yazı işleri Müdürü Birol Alpat

Tasarım Giray Arslan / Ömer Aydın

Editör Hamdi Çakır

Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat

Basım Yeri Görsel Dizayn Ofset Matbaacılık Tic. Ltd. Şti. Atatürk Bulvarı Deposite İşm. A Blok Kat: 4 No: 405 İkitelli OSB Başakşehir/İSTANBUL


Sultanbeyli Bülteni  
Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 15 Şubat 2015 Sayısı

Advertisement