Page 1

Sultanbeyli’den 2 Tır Dolusu Yardım Suriyeli mülteciler için İstanbul genelinde başlatılan “Üşüyorum, Yardım Edin” kampanyası kapsamında 134 tır malzeme Şanlıurfa’ya ulaştırıldı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı öncülüğünde Suriye’de zulümden kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler için “Üşüyorum Yardım Edin” çağrısıyla İstanbul genelinde

yardım kampanyası düzenlendi. Bu kampanyaya katılan Sultanbeyli Belediyesi de kısa zamanda duyarlı vatandaşların yardımıyla 2 tır dolusu malzeme topladı.

Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

038 Ekiplerden Denetim Sultanbeyli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri ilçe genelinde bazı işletmelerde gıda denetimi yaptı.

078 15 Ocak 2015

Gençler Madde Bağımlılığına Karşı Bilinçlendirildi Sultanbeyli Belediyesi ve Gönül Pervaneleri Derneği’yle ortaklaşa madde bağımlılığı ve etkileri semineri düzenledi. Seminerle gençler madde bağımlılığına karşı bilinçlendirildi.

068

028 Ersoy Dede Okuyucularıyla Buluştu

Gazeteci yazar Ersoy Dede Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde okurlarıyla buluştu.

118 Belediyespor’a 7 Yeni Takviye Sultanbeyli Belediyespor sezona verilen arayı çok iyi değerlendirdi. Antalya’da devre arasında kampa giren takım kadrosunu 7 yeni isimle güçlendirdi.

Eski İlçe Başkanlarıyla Buluşma Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, ilçe başkanlığı yaptığı dönemde görev yapan AK Parti İlçe Başkanlarıyla biraraya geldi.

028


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 KÜLTÜR KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibel

Ersoy Dede Okuyucularıyla Buluştu Gazeteci yazar Ersoy Dede Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde okurlarıyla buluştu.

Y

azar-Okur Buluşmaları kapsamında gazeteci-yazar Ersoy Dede Sultanbeylili okuyucularıyla buluştu. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa özellikle öğrencilerin yoğun ilgisi vardı. Yazar-Okur Buluşmaları programının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “YazarOkur Buluşmalarımızla her ay bir ismi sizlerle buluşturuyoruz. Bu programların çok faydalı olduğuna inanıyorum. Eğitim ve kültür bizim Sultanbeyli Belediyesi olarak en çok önemsediğimiz konuların başında geliyor” dedi. Başkan Keskin’in konuşmasının ardından okuyucuları için “Bir Çocuk Öldü” adlı eserini anlatan Ersoy Dede, kitabın adının nasıl meydana geldiğini katılımcılarla paylaştı. Güncel konulara da değinen Dede, söyleşi sonunda hayranları için kitabını imzaladı.

Eski İlçe Başkanlarıyla Buluşma Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, ilçe başkanlığı yaptığı dönemde görev yapan AK Parti İlçe Başkanlarıyla biraraya geldi. Yapılan vefa programına İstanbul Milletvekilleri Tülay Kaynarca ve Ahmet Baha Öğütken’de katıldı.

B

elediye Başkanı Hüseyin Keskin eski ilçe başkanlarını biraraya getirdi. Başkan Keskin’in ev sahipliğinde gerçekleşen programda güzel anlar yaşandı.

Programa katılanlar duygularını ifade etti. Keskin, “Biz büyük bir aileyiz. Geçmişte görev yaptığımız arkadaşlarımızla biraraya gelmek istedik” dedi.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel

SULTANBEYLİ 03

Zabıta Müdürlüğü Bir Yılını Değerlendirdi Sultanbeyli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yaptığı toplantıyla bir yıllık çalışmalarını değerlendirdi ve müdürlük, 2015 yılı içinde yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

S

ultanbeyli halkının huzurlu bir ortamda yaşamlarını devam ettirmeleri için üstün gayret gösteren zabıta ekipleri yaptığı toplantıyla 2014 yılı çalışmalarını değerlendirdi. Belediye Büyük Salon’da gerçekleştirilen toplantıda 2015 yılında yapılacak çalışmalarda konuşuldu. Açılış konuşmasını yapan Zabıta Müdürü Salih Nur, 2014 yılında yapılan çalışmalarla ilgili sunum yaptı. 2014 yılında yapılan denetimler ve uygulanan cezai işlemlerle detaylı bilgiler veren Nur, Ramazan’da ve Kurban Bayramı’nda yapılan uygulamalara dikkat çekerek, “Çalışmalarımızı titizlikle yürüttük” dedi. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de toplantıda yaptığı

konuşmada, “İstedik ki sizlerle geride bıraktığımız 2014 yılının değerlendirmesini yapalım. Bu vesileyle yapmış olduğumuz programımıza hepiniz hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz. 2014 yılını verimli çalışmalarla

geride bıraktık. 2015 yılını da aynı çalışma azmiyle, aynı aidiyet duygusuyla, aynı özveriyle umarım geride bırakırız.” dedi. Sultanbeyli’nin kalkındığını, personelin çaba ve özverili çalışmasıyla geliştiğini ifade

eden Başkan Keskin, “Daha fazla çalışmalıyız” dedi. Programa katılan Belediye Başkan Yardımcıları Nizamettin Arslan, Dr. Ayhan Koç ve Yapı Kontrol Müdürü Bülent Heray da düşüncelerini paylaştı.

Ekiplerden Denetim Sultanbeyli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri ilçe genelinde bazı işletmelerde gıda denetimi yaptı.

S

ultanbeyli Belediyesi Gıda Denetim Ekipleri tarafından gıda üretimi yapılan birçok işletmede denetim yapıldı. Farklı türde imalat yapan firmalarda denetim yapan ekipler, hijyen ve halk sağlığı açısında işyerlerini denetledi. Ekmek üretim tesislerini ve çay paketleme firmalarını kontrol eden ekipler, gerekli gördükleri işletmelere uyarılarda bulundu ve cezai işlem uyguladı.


www.sultanbeyli.bel.tr

04 02 SULTANBEYLİ KÜLTÜR

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013 facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibel

Sultanbeyli Beyaza Büründü Sultanbeyli, kar yağışıyla beyaza boyandı. Kar ve buzlanma nedeniyle vatandaşlar zaman zaman sıkıntı yaşasa da karın oluşturduğu muhteşem manzaralar görenleri kendine hayran bıraktı. Şüphesiz kar yağışından dolayı en çok mutlu olan yine çocuklardı.

T

ürkiye genelinde Ocak ayı başında etkisi artıran kar yağışı İstanbul ‘da ve Sultanbeyli’de seyrine doyulmaz bir görüntü meydana getirdi. Kar ve buzlanma nedeniyle Ülke genelinde ulaşımda zaman zaman aksamalar yaşandı, ikazlara uymayan kimi araçlar yolda kaldı. İstanbul’a yağan kardan Sultanbeyli de nasibini aldı ve ilçe adeta beyaza boyandı. Devlet Meteoroloji Müdürlüğü’nün günler öncesinden yaptığı uyarılar üzerine, kar yağışı henüz başlamadan Sultanbeyli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri önlemini aldı. Tüm olumsuzluklar için ekipler hazır bekletildi. Ekipler ilçe genelinde kar yağışıyla birlikte tuz serpme ve

solüsyon çalışması yaptı. SOKAK HAYVANLARI UNUTULMADI Yoğun kar yağışı sadece insanları değil, sokak hayvanlarını da etkiledi. Her şeyin üzeri karla kaplanınca yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar için Sultanbeyli Belediyesi ve hayvan severler harekete geçti. Ormanlık alanlara kaplarla mama bırakan ekipleri gören sokak hayvanları bayram etti. Uzun zamandır böylesine yağmayan kar, şüphesiz en fazla çocukları sevindirdi. Eğitime kar yüzünden ara verilen İstanbul’da çocuklar doyasına eğlendi. Kar tanelerinin süslediği Sultanbeyli’de muhteşem manzaralar oluştu.


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibel

06 02 SULTANBEYLİ KÜLTÜR

Gençler Madde Bağımlılığına Karşı Bilinçlendirildi Sultanbeyli Belediyesi ve Gönül Pervaneleri Derneği’yle ortaklaşa madde bağımlılığı ve etkileri semineri düzenledi. Seminerle gençler madde bağımlılığına karşı bilinçlendirildi.

M

adde bağımlılığı ve etkileri Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde panelde konuşuldu. Sultanbeyli Belediyesi ve Gönül Pervaneleri Derneği, ortaklaşa düzenledikleri seminerde gençleri madde bağımlılığına karşı uyardı. Panelde konuşan Gönül Pervaneleri Derneği Başkanı Hacı Çark, panele katılanlara önemli bilgiler verdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Başkomseri Uğur Evcin de yaptığı konuşmada yaşanmış adli vakalardan örnekler verdi. Madde bağımlılığının arkadaşlar arasında daha hızlı yayıldığına dikkat çeken Evcin, “Madde kullanan kişilerin destek alarak bundan uzaklaşması gerekir. Tek başına bunu başaramaz. Gençler çok dikkatli olmalı” dedi. Panele katılan bir diğer konuşmacı

araştırmacı sosyolog Serhat Beksaç madde bağımlılığının sosyolojik açısına dikkat çekti. Bağımlılığı bireylerin kendilerine zarar veren maddeleri, zarar verdiklerini bile bile kullanmaları olarak açıklayan Beksaç, “Bağımlılık tamamen beyinde gerçekleşen bir olaydır. Bağımlı olunca davranışımız değişiyor, sosyal çevremiz değişiyor. Bağımlı kişi en çok zararı kendine veriyor” şeklinde konuştu. Dr. Erdal Taşçı da, “Madde bağımlılığı maddenin bedene girdiğinde ruhsal ve davranışsal değişiklik yapan herşeydir. Bağımlılık kompleks bir hastalıktır. Çevresel nedenlerden dolayı biyolojik ve sosyal bir hastalıktır. Bağımlı olduğumuzda, toplum, biz, aile sorumludur” dedi. Panelin ardından Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü konuşmacılara çiçek takdim etti.

Hacı Çark

Uğur Evcin


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel

SULTANBEYLİ 07

Sultanbeyli’den 2 Tır Dolusu Yardım Suriyeli mülteciler için İstanbul genelinde başlatılan “Üşüyorum, Yardım Edin” kampanyası kapsamında 134 tır malzeme toplandı. Sultanbeyli Belediyesi de yardım kampanyasına 2 tırla destek verdi.

A

K Parti İstanbul İl Başkanlığı öncülüğünde Suriye’de zulümden kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler için “Üşüyorum Yardım Edin” çağrısıyla İstanbul genelinde yardım kampanyası düzenlendi. Bu kampanyaya katılan Sultanbeyli Belediyesi de kısa zamanda duyarlı vatandaşların yardımıyla 2 tır dolusu malzeme topladı. Mültecilere yardım için toplanan malzemeler arasında battaniye, kuru gıda, kışlık giyecek, ayakkabı, elektrikli ısıtıcı, temizlik malzemeleri, çocuk bezi gibi eşyalar

bulunuyor. İstanbul’da 26 belediyenin desteklediği kampanya da toplanan malzemeler Maltepe’de düzenlenen törenle Şanlıurfa’ya uğurlandı. İYILIK KERVANLARININ ÇOĞALMASI GEREKIYOR Kampanyayla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, AK Parti İstanbul İl Teşkilatının sadece siyasi değil, aynı zamanda hayırda yarışanlar topluluğu olduğunu belirterek, “Bugün bir iyilik kervanını sizlerle beraber buradan Urfa’ya,

Suriyeli kardeşlerimize doğru yolcu etmek üzere beraberiz. Biz Muhacir’in ne demek olduğunu bilen, Ensar’ın ne anlama geldiğini bilen bir inanç ve medeniyetin mensuplarıyız. Kendi topraklarında zulme maruz kalan, evlerini terk etmek zorunda kalan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin şefkat dolu topraklarında misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimize dönük bir yardım kampanyası başlattık. Çünkü; modern dünyanın unuttuğu yardımlaşma, dayanışma, muhabbet, iyilik kervanlarının sayısının azalmaması tam aksi

çoğalarak artarak devam etmesi gerekiyor. Bu bizim, büyük bir imparatorluğun mirasçısı genç Cumhuriyet’in çocukları olarak medeniyetimizin kodları arasına girmiştir.” dedi. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de kampanyayla ilgili basına yaptığı açıklamada, “Bu çalışma farkındalık oluşturması açısından önemli bir çalışmadır. Kamuoyuna ve milletimize verilen bir mesajdır. Bu soğuk günlerde kardeşlerimize yardım etmemiz büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.


www.sultanbeyli.bel.tr

08 02 SULTANBEYLİ KÜLTÜR

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013 facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibel

Esnafın Bilgileri Güncelleniyor Sultanbeyli Belediyesi ilçe genelinde bulunan yaklaşık 8 bin esnafın bilgilerini güncellemek için çalışma başlatıyor.

İ

lçe genelinde bulunan esnafların bilgileri güncelleniyor. Yapılacak çalışmayla yaklaşık 8 bin esnafın bilgileri yenilenecek ve daha sağlıklı veriler elde edilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Sultanbeyli Belediyesi olarak esnafımızın ilan reklam vergisi ve çevre temizlik vergisine ilişkin mükellefiyet kayıtlarında güncelleme ve kontrol çalışması yapacağız. Bu kapsamda yapılacak çalışmada esnaflarımıza verilecek formdaki bilgilerin eksiksiz doldurulup kaşe ve imza ile onaylanarak görevli personele vermelerini rica ediyoruz” dedi. Çalışma kapsamında esnafa yönelik arşiv çalışması da yapılacağını ifade eden Başkan Keskin, işyerlerinin

ve ilan reklam tabelalarının da bu kapsamda fotoğrafının çekileceğini belirtti. Başkan Keskin ayrıca esnafa önemli bir de hatırlatma yaparak, “Bir hususta esnafımıza önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Esnafımız işyerlerinin faaliyetini çeşitli sebeplerle sona erdirdiğinde vergi dairesine verilen kapanışın aynısını mutlaka çevre temizlik vergisi ve ilan reklam tabela vergisi için belediyemize de vermeli. İşletmesini kapattığı halde bize bilgi vermezse ilerde çevre temizlik vergisi ve ilan reklam tabela vergisi için sorun yaşanacak. Biz bu mağduriyetin olmaması için esnafımızın işletmesini kapatması durumunda bize bilgi vermesini arzu ediyoruz” dedi.


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibel

02 10 MAHALLELERİMİZ KÜLTÜR

Necip Fazıl Mahallesi Sorunlarından Kurtuluyor Mahalleler bölümümüzde bu sayımızda Necip Fazıl Mahallesi’ni inceliyoruz. 1996 yılından bu yana Necip Fazıl Mahallesi’nde ikamet eden ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde göreve gelen Ramazan Çağıl ile Necip Fazıl Mahallesi’ni konuştuk.

H

er sayımızda bir mahallemizi tanıttığımız bölümümüzde bu sayımızda Necip Fazıl Mahallemizi kaleme alıyoruz. Mahallenin son dönemde aldığı yatırımları ve bundan sonraki çalışmaları Necip Fazıl Mahallesi Muhtarı Ramazan Çağıl ile konuştuk. 1996 yılından bu yana Necip Fazıl Mahallesi’nde ikamet eden Çağıl, 30 Mart yerel seçimlerinde göreve gelmiş. İlk dönemini yaşayan Çağıl, “Her mahallenin sorunu olduğu gibi bizimde sorunlarımız var. Ama bu sorunları geride bırakıyoruz. Mahallemizin eski haliyle şimdiki

hali arasında çok büyük farklar var” dedi. Mahallenin asfalt ve kaldırım oranı hakkında bilgiler veren Çağıl, “Asfalt sorunumuz kalmadı. Kaldırım oranımızda hızla yükseltildi. Mahallemize yeni okullar yapıldı. Yeni yapılan okullarımızla birlikte mahallemizin bu sorunu giderildi. Mahallemizde çocuklarımızın oyun oynayacağı yeni alanlara ihtiyacımız var. Bu dönem için umutluyuz bu sorun giderilecektir. Tabi bütün bunların yanı sıra mahallemizde yeni yaşam alanları yapacak boş alan da yok. Maalesef bu konu yapılacak her şeyi etkiliyor” şeklinde konuştu.

Ramazan Çağıl


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibel

MAHALLELERİMİZ 11

Belediyespor’a 7 Yeni Takviye Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) mücadele eden Sultanbeyli Belediyespor sezona verilen arayı çok iyi değerlendirdi. Antalya’da devre arasında kampa giren takım kadrosunu 7 yeni isimle güçlendirdi.

B

AL’ın güçlü ekiplerinden Sultanbeyli Belediyespor ikinci yarıya çok iyi hazırlandı. Ligin ilk yarısını 24 puanla lider tamamlayan takım, Antalya’da kamp yaptı. Kadrosuna devre arasında 7 yeni isim kazandıran Belediyespor, sezon sonunda şampiyonluk ipini göğüslemek istiyor. YENI İSIMLER TECRÜBELI Belediyespor kadrosuna BAL 9. Grupta mücadele eden Çayırovaspor’dan santrafor Ali Yıldırım’ı ve orta saha oyuncusu Mehmet Yılmaz’ı, Tatvan Gençler Birliği’nden tecrübeli sağ kanat Çağatay Tekin’i, ligin ilk yarısında Çıksalın’da forma giyen kanat oyuncusu Mehmet Ensari Bildik’i ve Yusuf Türk’ü takıma kazandırdı. Savunmaya da takviyeler yapan Belediyespor, Büyük Çekmece Belediyespor’da savunma oynayan Tolga Burulday’ı ve forvet oyuncusu Oğuz Saltabaş’ı da transfer ederek kadrosuna kattı.

Sultanbeyli YIL: 2 SAYI: 27/ 15 OCAK 2015 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Ayhan Koç Danışma Kurulu Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar

Sorumlu Yazı işleri Müdürü Birol Alpat

Tasarım Giray Arslan / Ömer Aydın

Editör Hamdi Çakır

Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat

Basım Yeri Görsel Dizayn Ofset Matbaacılık Tic. Ltd. Şti. Atatürk Bulvarı Deposite İşm. A Blok Kat: 4 No: 405 İkitelli OSB Başakşehir/İSTANBUL


Profile for Sultanbeyli Belediyesi

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 15 Ocak 2015 Sayısı

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 15 Ocak 2015 Sayısı

Advertisement