Page 1

SULTANBEYLI’DEN İSRAİL’E TEPKİ Sultanbeylililer Mescid-i Aksa’ya İsrail tarafından yapılan saygısızlığı, Mescid-i Aksa Camii önünde yaptığı basın açıklamasıyla kınadı.

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yaptığı çirkin saldırıya Türkiye’nin dört bir yanından tepkiler çığ gibi büyüyor. Bu tepkilerden biri de Sultanbeyli’de

verildi. Sultanbeylililer Mescid-i Aksa’ya yapılan saygısızlığı Cuma Namazı çıkışında Mescid-i Aksa Camii önünde protesto etti ve basın açıklaması yaptı.

Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

048 Sultanbeyli’nin Analizi Sultanbeyli Belediyesi yaptığı kapsamlı çalışmalarla ilçenin analizini çıkartıyor ve hizmetlerini halkın ihtiyaçlarına göre planlıyor.

078 15 Kasım 2014

Bu Projede Gençler Var Sultanbeyli Kaymakamlığı, Sultanbeyli Belediyesi ve Maltepe Üniversitesi (SOYAÇ) işbirliğiyle Gençler İçin Gençlerle Projesi hayata geçirildi.

088 Petrolyolu Viyadükle Birleşiyor Sultanbeyli’nin en uzun ikinci caddesi olan Petrolyolu Caddesi’ni birbirine bağlamak için yapılan viyadük çalışmasında tabanlar yerleştirildi.

068

Bu Hizmette Sağlık Var 108 Orhangazi Mahallesi Sıkıntılarına Veda Ediyor

30 Mart yerel seçimlerinde görev başına gelen Kerem Şipalli ile mahalleyi ve yapılan çalışmaları konuştuk.

400 yataklı devlet hastanesinden sonra Sultanbeyli tam donanımlı bir de ağız diş sağlığı kompleksine kavuşuyor. Adil Mahallesi’ne inşa edilen kompleksin çalışmaları başladı.

088


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 KÜLTÜR KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Kızılay Haftası’nda Hedef: Bilinçlenme Kızılay Haftası, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde yapılan çeşitli etkinliklerle kutlandı.

FOTOĞRAF SEVDALILARI

Eğitimde Buluşuyor Sultanbeyli Belediyesi Kültür Platformu çalışmaları kapsamında yer alan “Profesyonel Fotoğraf Eğitim Seminerleri” Belediye Hizmet Binası, Aydos Seminer Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Kültür Platformu üyelerinin katıldığı seminerde ilk olarak fotoğrafın tarihi ve temel fotoğraf eğitimi süresince hangi konulara değinileceği hakkında kısa bilgiler veriliyor. Eğitimleri gerçekleştiren Bahadır Emre, profesyonel fotoğraf eğitim seminerlerinin ve uygulamalı eğitim gezilerinin amacını, “Herkesin gerekirse akıllı telefonlarla bile güzel ve doğru fotoğraf çekebilmesini sağlamak olduğunu” söyledi. Emre, uygulamalı eğitim gezileriyle de aynı zamanda Kültür Platformu üyelerine, kültürel mekanları tanıtmak istediklerinin altını çizdi. İLK DURAK SULTANAHMET Seminerin ardından uygulamalı eğitim gezisi için Sultanahmet Meydanı’na, Miniatürk’te fotoğraf çekimleri yapıldı. Yolculuk esnasında yapılan fotoğraf sohbetlerinde katılımcılara önemli bilgiler aktarıldı. Tarihi dokusuyla fotoğrafçıları her zaman cezbeden bir yer olan Sultanahmet Meydanı’nda ve Miniatürk’te fotoğraf çekimleri yapıldı. Gezi dönüşü ise, çekilen fotoğraflar üzerinden değerlendirmeler yapıldı. 7 ay sürecek profesyonel fotoğraf eğitimleri esnasında, Kültür Platformu Üyeleri tarafından çekilen fotoğraflarla “Kültür Platformu Fotoğraf Sergisi” açılacak.

8

Kızılay Haftası, Sultanbeyli İbrahim Hakkı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan program ile Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde kutlandı. Kızılay ile Sultanbeyli Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirilen programda söz alan Okul Müdürü Nursen Baykan, Kızılay’ın büyük bir görev icra ettiğini söyledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar da yaptığı konuşmada Kızılay’ın önemine değindi. Programa katılan Sultanbeyli Kızılay Şube Başkanı Ali Bulut, hedeflerinin öncelikle yurtiçi olmak üzere tüm ülkelerdeki yardıma muhtaç insanlara ulaşmak olduğunu vurguladı. Son yıllardaki faaliyet alanlarındaki artışın, beraberinde kurumun itibarını da yükselttiğini dile getiren Bulut, dünyanın her yerinde artık afet ve yardım anlarında Kızılay’ın beklendiğini dile getirdi. Kızılay Haftası etkinliklerine katılan Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü, programda emeği geçen öğrencilere ve özellikle, Okul Müdürü Nursen Baykan’a teşekkür

etti. Kızılay’ın milletten aldığı güç ve destekle gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında sergilediği çaba, dostluk ve işbirliğinin takdire şayan olduğunun altını çizen Söğütçü, “Kızılay, insanların acılarını ortak acı olarak kabul ederek, yaraları sarmaya çalışıyor. Zor şartlar altındaki insanlar için güven, huzur ve yardım kaynağı oluyor” dedi.

10 Kasım Törenleri Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 76. yılında Kent Meydanı ve Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenlerle anıldı.

8

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 76. yılında düzenlenen anma törenlerinin ilki Kent Meydanı’nda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, ilçe protokolü Atatürk anıtına çelenk sundu. Çelenk sunma töreninin ardından Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu, çeşitli gösteriler yapıldı.

Açılış konuşmalarının ardından program; Kızılay tarafından hazırlanan tanıtım filminin izlenmesi, tiyatro oyunu, şiirlerin okunması ve tek kişilik deprem konulu oyun ve fotoğraflardan oluşan etkinliklerle devam etti. Sultanbeyli Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

AÇILIŞ 03

Sultanbeyli’ye Bir Eğitim Yuvası Daha

İşadamı Erol Yüksel tarafından Turgut Reis Mahallesi’ne yapılan Erol Yüksel Ortaokulu yapılan törenle hizmete açıldı.

8

Sultanbeyli yeni bir eğitim yuvasına daha kavuştu. İşadamı Erol Yüksel tarafından Turgut Reis Mahallesi’ne yapılan Erol Yüksel Ortaokulu yapılan törenle öğrencilerin, öğretmenlerin hizmetine sunuldu. Açılış programında konuşan İlçe Kaymakamı İbrahim Özefe, “Bugün açılışını yapmak için bir araya geldiğimiz okul, ülkemizin hem bugününe hem de bundan sonrasına faydalı olacak, milli manevi değerlerine bağlı, memleketimizi her alanda yükseltecek çocuklarımızı yetiştireceğimiz güzel bir eğitim yuvası. Memleketimizin eğitimi kültürü okullarla yükseliyor ve yükselmeye de devam edecektir” dedi. Kaymakam İbrahim Özefe, okulun bağışçısı İşadamı Erol Yüksel’e ve çalışanlarına bu eğitim yatırım için teşekkür etti. Başkan Keskin de programda yaptığı konuşmada, “Hayırsever İşadamı Erol Yüksel tarafından ilçemize kazandırılan 24 derslikli okulumuzda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Kıymetli işadamımız Erol Yüksel okulumuza sponsor oldu, Kaymakamlığımız gerekli tüm çalışmaları yaptı. Bizde Sultanbeyli Belediyesi olarak okul için tüm girişimleri, tüm süreci takip ettik. Okulumuzun ilçemize kazandırılması için destek verdik” dedi. Bugüne kadar yaptıkları tüm çalışmaların merkezinde gençlerin olduğunun altını çizen Başkan Keskin, “Biz bugün ne yapıyorsak, size iyi bir gelecek sunabilmek için

ifadelerini kullandı. Okula sponsor olan İşadamı Erol Yüksel de Türkiye’nin kalkınması ve refah düzeyinin ileriye gitmesinin eğitimle olacağını bilincinde olduklarını ifade ederek, “Farklı ilçelerimizde ve illerimizde eğitim yatırımlarımız devam ediyor. Gençlerimizin eğitimi için çaba harcıyoruz. Bugün sizlerle bu okulu hizmete açıyor olmanın mutluluğunu paylaşıyorum. Okulumuzun öğrencilerimize ilçemize hayırlı

Yaşar Çağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü

Hüseyin Keskin Belediye Başkanı

İbrahim Özefe İlçe Kaymakamı

yapıyoruz. Tüm gayretimiz, tüm çalışmalarımız bunun için. Eğitim alanında hayata geçen projeler son derece önemli. Sizler ileride bu ilçenin doktoru, hakimi, öğretmeni, başkanı olacaksınız. Bizler, parlak bir geleceğin kaliteli eğitimden geçtiğinin bilincindeyiz. Eğitimin kalitesinin artması demek, kendimizi, ilçemizi ve ülkemizi emanet edebileceğimiz siz gençlerin yetişmesi demektir. Bu yüzden Sultanbeyli’de biz eğitime her şeyden daha fazla önem veriyoruz”

Erol Yüksel İşadamı

olmasını diliyorum” dedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar da, “Üzerimizdeki yükün ne kadar kutsal olduğunun farkındayız. Devletimiz son yıllarda eğitim noktasında çok büyük adımlar atıyor ve atmaya da devam edecektir. Eğitim topyekün bir seferberlik işidir. Okulumuza emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Açılış töreni öğrencilerin şiirler, şarkılar ve folklor oyunları gösterileriyle son buldu.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

04 02 SARGEM KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Sultanbeyli’nin Analizi

Sultanbeyli Belediyesi yaptığı kapsamlı çalışmalarla ilçenin analizini çıkartıyor ve hizmetlerini halkın ihtiyaçlarına göre planlıyor. Türkiye genelinde ilk defa hayata geçirilen bu çalışmayla hizmetin kalitesi artırılacak.

8

Sultanbeyli Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü bünyesinde ilçemizin uluslararası normlarda belirlenmiş Kentsel Yaşam Kalitesi kriterlerini istatistiki veri ve bunlara bağlı araştırmalar üretmek amacıyla kurulan Sultanbeyli Araçtırma Geliştirme Merkezi (SARGEM), hizmet vermeye başladı. SARGEM yaptığı araştırmalarla Sultanbeyli’nin analizini yapıyor. Mahalle mahalle verilerin aktarılacağı bültenimizin bu sayısında ilçemizdeki genel durumu ve ilçe hane yapısını sizlerle paylaşıyoruz. İl ve ülke bazlı mukayeseler ile ilçe, mahalle ve kurumsal analizler ve bir veri havuzu oluşturulması ile başlayan çalışmalar, 2013 yılında tamamlanan yaklaşık 75.000 hane ve 5.000 işyerini kapsayan Sosyal Doku Çalışmaları ile zenginleştirilerek Türkiye’nin ilk yerel bazlı istatistik takip hizmeti olarak Sultanbeyli Belediyesi tarafından geliştirildi. Bu kapsamda, Sultanbeyli’de detaylı bir sosyolojik analiz yapılabilmesi için tüm mahallelerdeki hanelerde kapsamlı veriler elde edildi. Yapılan bu araştırma Sultanbeyli’de mahalleler ve hatta sokaklara kadar detaylı bilgiler içeriyor. Çalışmanın içeriğinde hanenin yapısı, göç özellikleri, sosyo-ekonomik statüsü, gelir düzeyi, işgücü yapısı ve Sultanbeyli’de yaşam ile ilgili detaylar yer alıyor. Sultanbeyli’yi daha iyi anlayabilmek için en ufak birim olan hanenin özelliklerini detaylı olarak ölçümlenmesi amaçlanarak belediye hizmetlerinde toplam kalite, yeni hizmetlerin geliştirilmesi ve verimlilik kazanımları hedeflendi. İLÇE HANE YAPISI Sultanbeyli, son 20 yılda yapılanmış bir ilçe olmasına rağmen genç nüfusun ağırlıkta olduğu ve hızla artan bir nüfus yapısına sahip. İstanbul’un yapı stoğu açısından ortalama düzeyde ilçelerden biri olmasına rağmen, Sultanbeyli’nin bugün ki nüfusu pek çok Ana-

SÜRDÜRÜLEBILIR BESLENME

Alışkanlıkları

Konuşuldu

dolu şehri ile eşdeğer düzeyde. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi (ADNKS) verilerine göre Sultanbeyli’nin 2013 yılı toplam nüfusu 309.347 kişi. İlçe İstanbul’un Anadolu’ya uzanan karayolu çıkışında bulunması bakımından lojistik açıdan önemli bir coğrafî konuma sahip. 2013 yılında TUİK tarafından ADNKS verilerine ilçenin en kalabalık mahallesi Battal Gazi Mahallesi’dir. İlçe ve mahalle genelinde 0-24 yaş grubunun nüfusun yaklaşık %49’nu oluşturduğu, nüfusun yaklaşık %47’si 25-64, % 3’ü de 65 yaş ve üzeri yaşlarda bulunduğu saptanmıştır. TÜİK’ten elde edilen verilerin de kullanımıyla ilçenin demografik yapısına dair son durumunun tam olarak algılanmasına dair somut bulgulara ulaşıldı. Bu verilerin önemli bir kısmı hane yaşantısının doğru olarak tespiti açısından belediyenin veri imkânlarını da çeşitlendirdi. Bu kapsamda, ilçenin nüfus artış hızının % 2 seviyelerinde olduğu, bununda

günümüz değerlerine göre her yıl için yaklaşık 6.000 kişilik yeni bir nüfus yerleşiminin ilçe sınırlarında yerini aldığı öngörüsüne imkan sağladı. Nüfus verilerine ilaveten sosyal doku çalışmasında detaylı olarak incelenen bir diğer konu da, ilçede ikamet eden vatandaşların aile yapısı ve diğer sosyal özellikleri. Araştırmaya katılan hane bireylerinin medeni durumları incelendiğinde resmi evlenme çağı içerisinde yer alan nüfusun % 67.26’sının evli olduğu gözlemlenmektedir. Gene Sosyal Doku çalışmasının tespit ettiği verilere göre, hanelerin yaklaşık % 60’nın 2 veya daha çok çocuklu ailelerden oluştuğu, hiç çocuk bulunmayan aile oranın da % 11’ler seviyesinde bulunduğu ortaya çıktı. Elde edilen bu veriler ışığında kentte üretilmekte olan ya da üretilecek hizmetlerin ebeveyninden çocuğuna farklı yaş, beklenti ve ihtiyaç düzeyine sahip kitlelere göre tasarlanması gerektiğine işaret edildi.

Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde AB Hayat Boyu Öğrenme Comenius Projesi’ kapsamında yurt dışından katılan konuklarla birlikte sürdürülebilir beslenme alışkanlıkları konuşuldu. Genç Osman Ortaokulu öğrencileri kendi çabalarıyla yeni açılan okullarını daha da güzelleştirdi. Okul yönetimi geçtiğimiz günlerde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Kulübü (GÜSEK) ile iletişime geçerek okulun renklendirilmesini istedi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Kulübü de okulun 8.sınıf öğrencileri ile birlikte “Okul Resimleme” projesi kapsamında okulun iç ve dış duvarlarına öğrencilerin ilgisini çekecek, eğitim ve sanatla ilgili resimleme çalışmaları yaptı. Birbirinden ilginç desenlerle kendi eğitim yuvalarını renklendiren miniklerde bu çalışmayla okula karşı bir farkındalık oluşturuldu.


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

06 02 SULTANBEYLI KÜLTÜR

Bu Projede Gençler Var Sultanbeyli Kaymakamlığı, Sultanbeyli Belediyesi ve Maltepe Üniversitesi (SOYAÇ) işbirliğiyle Gençler İçin Gençlerle Projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında Sultanbeyli’de çeşitli sebeplerle risk grubunda bulunan gençler için Sultanbeyli Mesleki Eğitim Merkezi’nde eğitimler düzenleniyor.

8

Sultanbeyli’de gençler için hayata geçirilen projelere bir yenisi daha eklendi. Gençler İçin Gençlerle projesiyle ilçede risk grubunda bulunan gençlerin çeşitli eğitimlerle hayata bakışları değiştirilecek ve topluma kazandırılacak. Projenin en dikkat çeken yönü, gençlerin yine gençler eliyle topluma kazandırılıyor olması. Bu kapsamda Sultanbeyli Mesleki Eğitim Merkezi’nde ve Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde projenin tanıtımı yapıldı. Tanıtım programında konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Bir ülkenin refahı, bir ülkenin gelişmesi ancak iyi yetişmiş gençlerinin olmasıyla mümkündür. Gençlere yapılan yatırımlar geleceğe yapılır. Toplumdaki tüm karar mekanizmalarının bunu bilerek hareket etmesi gerekir. Son dönemde hem ülkemizde hem de ilçemizde gençlerle ilgili birçok proje hayata geçirildi. Gençlerimize fırsatlar vererek onların içindeki potansiyelin ortaya çıkması için çalışmalar yürütüldü” dedi. Konuşmasında geleceğe umutla bakan bir Sultanbeyli’nin hayalini kurduklarını ifade eden Başkan Keskin, “Bunun için Sultanbeyli Belediyesi olarak, genç ve dinamik bir kadroyla, tüm çalışmalarımızın odağına gençleri oturttuk. gençlerimizin her biri bizim için bir potansiyel. Geleceğin Türkiye’sini, geleceğin Sultanbeyli’sini değerli gençlerimizle inşa edeceğimize inanıyoruz. Biz onlar için çaba harcarken gençlerimizin de üzerlerine

Hüseyin Keskin Belediye Başkanı

Prof. Dr. Şahin Karasar Maltepe Üniversitesi Rektörü düşeni en iyi şekilde yapacağından hiç şüphemiz yok” şeklinde konuştu. Projeyle ilgili de bilgiler veren Başkan Keskin, “Proje kapsamında tehlikle altında olan gençlerimizle meslek edinme, işe yerleşme, kariyer fırsatı, işyeri açabilme imkânı, açık lise kaydı, profesyonel gelişim desteği, madde bağımlılığını ve zararlı alışkanlıkları önleme gibi çalışmalar yapılacak. Dezavantajlı, özel ihtiyaç sahibi, risk grubunda bulunan gençlerin, eğitim, sağlık, adalet, sosyal hizmet ve benzeri hizmetlere erişimleri kolaylaşacak, sosyal ve ekonomik hayata katılımları sağlanacak. Gençler, bilgi, yetenek ve becerilerine uygun eğitim ve iş

alanlarına yönlendirilerek istihdam edilecek. Gençlerin yenilikçili ve girişimci kapasiteleri arttırılacak” diyerek projeyi özetledi. Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar da yaptığı konuşmada, “Proje gençlerin mesleki tecrübe ve yeterlilik kazanmaları, duygusal ve sosyal gelişimlerinin ön planda olduğu bir proje. Çok farklı alanlarda gençlere butik atölye eğitimleri veriliyor. Bu eğitimler gençlerimize katkı sunacak. Projede emeği geçen herkese teşkkür ediyorum” dedi. İlçe Kaymakamı İbrahim Özefe programda yaptığı konuşmada, “Yetişmekte olan çocuklarımızı, gençlerimizi doğru şekilde

Yrd. Doç. Dr. Özden Bademci SOYAÇ Müdürü

İbrahim Özefe İlçe Kaymakamı yönlendirmek her bakımdan desteklemek toplumun her katmanının borcudur. Bu borcu yerine getirebildiğimiz ölçüde toplum huzurlu olacaktır. Yoksa işimiz polisiye tedbirlere kalır. Ben bu projeyi çok önemsiyorum” şeklinde konuştu. Özefe ardından projenin detaylarıyla ilgili bilgiler aktardı. Projeye destek veren SOYAÇ Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özden Bademci’de projeyle ilgili görüşlerini katılıcmılarla paylaştı. Projenin tüm detayıyla ilgili bilgiler veren Özden, gençlere yardımcı olmak için gençlerle çalışmalar yaptıklarını hatırlattı.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SULTANBEYLI 07

Sultanbeyli’den

İsrail’e Tepki

Sultanbeylililer Mescid-i Aksa’ya İsrail tarafından yapılan saygısızlığı, Mescid-i Aksa Camii önünde yaptığı basın açıklamasıyla kınadı.

8

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yaptığı çirkin saldırıya Türkiye’nin dört bir yanından tepkiler çığ gibi büyüyor. Bu tepkilerden biri de Sultanbeyli’de verildi. Sultanbeylililer Mescid-i Aksa’ya yapılan saygısızlığı Cuma Namazı çıkışında Mescid-i Aksa Camii önünde protesto etti ve basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına katılan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Bugün burada bizlerle İHH Genel Başkanımız Bülent Yıldırım ve yöneticileri burada. Dünyanın her köşesinde yaşayan mazlumların dinine, ırkına, rengine, mezhebine bakmazsızın el uzatan İHH, dünyanın her yerinde mazlumlara umut oluyor. Bugün burada Mescid-i Aksa Camii’nde Cuma Namazımızı eda ettik. Cuma

çıkışı tüm dünyanın gözüönünde barbarlığını sürdüren İsrail’in bu zulmünü kınıyoruz. Bugün İsrail’in yaptığı bu zulüm arşa dayandı. Filistinli kardeşlerimizin derdi bizim derdimiz” dedi. İsrail’in yaptığı zulmü her zaman her yerde haykıracaklarını ifade eden Başkan Keskin, “Orada kardeşlerimizin yanında yer alan devlet bizim devletimiz. Her zaman kardeşlerimizin yanında yer alacağız. İsrail’in zulmünü haykırmaya her yerde devam edeceğiz. İsrail’in zulmünün bitmesi için, dünyanın her tarafında mazlumların yanında, zalimlerin karşısıda olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım da yaptığı açıklamada İsrail’e ateş püskürdü. Yıldırım,

“Sizler Mescid-i Aksa’yı yalnız bırakmadınız. Mescid-i Aksa Kudüs ve etekleri bu özgürlüğün yeşerdiği alanlardır. Sadece Mescid-i Aksa değil Kudüs’ün etekleri de biz ilgilendirir. Lübnan, filistin, suriye bizi ilgilendirir” dedi. Bütün yer yüzündeki fitnenin kaldırılması gerektiğini ifade eden Yıldırım, “Fitneyi kaldırın, insanlığı kurtarın. Dili, dini, ırkı ne olursa olsun mazlumların yanında olun. Mescid-i Aksa budur. Mescid-i Aksa’ya kim hakimse dünyaya onun boyası şekil verir. Müslümanların elindeyken Mescid-i Aksa, Dicle’nin ve Fırat’ın kenarında bir kuzuyu kurt kapsa bundan sorumluydu. Müslümanlar başkasının ibadethanesine dokunmaz, başkasının kitabına hakaret etmez” ifadelerine yer verdi.

İsrail’in Dünya’yı kana buladığını ifade eden Yıldırım,”Bu Siyonistler bir örgüt kurdurlar. Adına İsrail dediler. Ve ne yaptılar, Dünya’yı kana buladılar. Sadece Filistin değil, Doğutürkistan’dan tutun Müslümanların yaşadığı bütün bölgelere kadar şöyle bir kazıma yaptığınızda orada zulum yapan devletlerle beraber Siyonizmi mutlaka görürsünüz. Onun için Siyonizmin yok olması insanlığın kurtulmasıdır. Siyonist terör örgütü büyük bir korkuya kapıldı. Ne yapacağını şaşırdı. Zannetti ki Müslümanlara hakaret edersem, Müslümanları yenerim, korkuturum. Alçaklar Kuran’ı Kerim’i yere attılar” dedi. Basın açıklamasının ardından Sultanbeyli İHH Temsilciği’nin açılışı yapıldı.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

08 02 PROJE KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Bu Hizmette Sağlık Var

400 yataklı devlet hastanesinden sonra Sultanbeyli tam donanımlı bir de ağız diş sağlığı kompleksine kavuşuyor. Adil Mahallesi’ne inşa edilen kompleksin çalışmaları başladı.

8

Altyapıdan üstyapıya, kamu binalarından sosyal yaşam alanlarına varana kadar birçok hayal projesi hayata geçen Sultanbeyli’de sağlık konusu üzerinde de titizlikle duruluyor. 400 yataklı devlet hastanesinden sonra Sultanbeyli tam donanımlı bir de ağız diş sağlığı kompleksine kavuşuyor. Adil Mahallesi’nde inşa edilen komplekste çalışmalar başladı.

AĞIZ VE DIŞ SAĞLIĞI HASTANESI Son yılarda yapılan kamu binalarıyla hizmetin kalitesinin arttığı Sultanbeyli, yakın zamanda ağız ve diş sağlığı hastanesine kavuşacak. Adil

Mahallesi’nde inşaatı başlayan ağız ve diş sağlığı hastanesinin çalışmaları başladı. Kompleks tamamlandığında ilçe halkı ağız ve diş problemlerini her türlü tıbbi donanıma sahip olan bu hastanede karşılayabilecek. KOMPLEKSTE NELER BULUNUYOR Yapılacak sağlık kompleksi içerisinde ağız ve diş sağlığı hastanesi dışında Aile Hekimlerinin hizmet sunacağı sağlık ocağı, verem savaş dispanseri, 112 acil servis istasyonu, ana çocuk ve aile planlama merkezi birimleri ile sağlık birimlerinin koordinasyonunu sağlayacak ilçe sağlık müdürlüğü de bulunacak.

Petrolyolu Viyadükle Birleşiyor Sultanbeyli’nin en uzun ikinci caddesi olan Petrolyolu Caddesi’ni birbirine bağlamak için yapılan viyadük çalışmasında tabanlar yerleştirildi.

8

Kısa süre önce Petrolyolu Caddesi’nde başlayan hummalı çalışmada sona yaklaşıldı. Hasanpaşa Mahallesi’nde başlayan ve Akşemsettin Mahallesi’ne kadar devam eden Petrolyolu Caddesi, Fatih Mahallesi ve Hamidiye Mahallesi arasındaki 400 metre uzunluktaki boş alanda birbirinden kopuyordu. Caddeyi birbirine bağlamak için harekete geçen yetkililer, viyadük çalışmasına kısa süre

önce başlamıştı. Büyük oranda tamamlanan viyadüğün taban kısmı ayaklara yerleştirildi. Viyadük çalışması tamamlandıktan sonra sürücüler rahat bir nefes alacak ve Petrolyolu’ndan ayrılmadan Akşemsettin Mahallesi’ne kadar yolculuk yapabilecek. Yapılan viyadük çalışmasında sadece araç değil vatandaşlarda yayalarda kesintisiz ulaşım sağlayacak.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

YAŞAM 09

“Terzilik Annemin Mesleğiydi” Artan konfeksiyonlara, seri üretim yapan büyük firmalara inat ayakta kalmaya çalışan terzilik mesleğini 45 yıllık usta Mustafa Öztaş ile konuştuk.

8

45 yıldır terzilik yapan Mustafa Öztaş, mesleğin ince ayrıntılarını ve zorluklarını bizimle paylaştı. Artan konfeksiyon ve büyük atölyelerin seri üretim yaptığını ve bu yüzden eskisi gibi insanların kendilerine birşeyler diktirmediğini ifade eden Öztaş, “Terzilik benim anne mesleğim. Herkese mesleği babasından kalır bana annemden kaldı. Annem terziydi. Beni 9 yaşındayken bir terzinin yanında verdi. Bizim Gaziantep de çocuklar belli bir yaşa geldikten sonra mesleğe verilirdi. Üçüncü sınıfa giderken annem beni terzi kalfası olan dayımın yanına çırak olarak verdi. Çıraklıkta biz bu işe sökerek

başladık. O zaman yurt dışından, Avrupa’nın çeşitli yerlerinden elbiseler gelirdi onları getirenlere göre keserdik, sökerdik. Çıraklıkta su taşıyarak, ortalığı süpürerek mesleği öğrendik” dedi. Sultanbeyli’de 27 yıldır terzilik mesleği yaptığını kaydeden Öztaş, İstanbul’un çeşitli yerlerinde hem atölyeler işletmiş hem de terzilik yapmış. Eskiden bir terzi dükkanında en az 15 kişi çalıştıklarını ifade eden 45 yıllık terzi Mustafa Öztaş, “15 kişi çalıştığımızda konfeksiyon ve büyük firmalar yoktu. Şimdi terzi dükkanında bir kişi ancak çalışabiliyoruz”dedi. Genel anlamda büyük atölyelerin

son dönemde çalışmalarını begendiğini söyleyen Öztaş, “Konfeksiyonların ürettiği ürünler önceleri sıkıntılıydı. Kumaşı, dikimi sorunluydu. Ama son dönemde büyük firmalar kendilerini geliştirdi” dedi. Türkiye’de üretimi yapılan ürünlerin kalıp konusunda yabancı etkisinde kaldığını ifade eden Öztaş, “Yaptıkları kalıplar bizimle örtüşmüyor. Dar kalıplar üretiliyor. Bölgeler arasında halkın giyim tercihleri değişiyor. Ama firmalar bunu dikkate almıyor. Yabancı etkisinden kurtulamıyorlar” şeklinde konuştu. Son olarak Öztaş, terzilik mesleğinin insan var oldukça yaşayacağını söyledi.

SOKAK HAYVANLARINA

ŞEFKAT ELİ Sultanbeyli Belediyesi veterinerlik ekipleri ilçede çeşitli sebeplerle yaralanan sokak hayvanlarına şefkat elini uzatıyor.

8

Sultanbeyli Belediyesi veterinerlik ekipleri sokak hayvanları için yaptığı çalışmalara devam ediyor. Ekipler ilçede farklı sebeplerle yaralanan ve hastalanan sokak hayvanlarına gerek veterinerlik biriminde gerekse de İBB Tuzla Aydınlı Geçici Hayvan Barınağı’nda müdahale ediyor ve hayvanların sağlıklarına kavuşmasına yardımcı oluyor. Ayrıca ekipler veterinerlik biriminde bazı sokak hayvanlarını ayakta tedavi ediyor ve koruyucu aşılarını yapıyor.


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

02 10 MAHALLELERİMİZ KÜLTÜR

Orhangazi Mahallesi Sıkıntılarına Veda Ediyor Mahalleler bölümümüzde bu sayımızda Orhangazi Mahallemizi konu alıyoruz. 30 Mart yerel seçimlerinde görev başına gelen Kerem Şipalli ile mahalleyi ve yapılan çalışmaları konuştuk.

8

Orhangazi Mahallesi yapılan çalışmalarla sorunlarını geride bırakıyor. Asfaltsız sokağı kalmayan mahallenin kaldırım oranı da yapılan çalışmalarla bir hayli yükseltildi. Orhangazi Mahallesi’nde devam eden çalışmaları mahalle muhtarı Kerem Şipalli ile konuştuk. 30 Mart yerel seçimlerinde göreve gelen Şipalli, “1988 yılında Sultanbeyli’ye geldim. 88 yılından bu yana Orhangazi Mahallesi’nde ikamet ediyorum. 30 Mart yerel seçimlerinde göreve geldim. Sorunlar sıkıntılar hiçbir zaman bitmez. Her geçen gün nüfus artıyor” dedi. Orhangazi Mahallesi’nin asfalt sorunu bulunmadığını ifade eden Şipalli, “Mahallemizde kaldırım oranı da yapılan çalışmayla arttı ama hala eksiğimiz var. Asfaltsız sokağımız kalmadı. Okul sorunlarımız vardı, bu sorunlar da kısmen çözüldü. Mahallemize yeni okullar kazandırıldı” şeklinde konuştu. Mahallenin en büyük sorunlarından birinin dereler olduğunu ifade eden Muhtar Şipalli, “Mahallemize kısa süre önce güzel bir park yapıldı” dedi.

Kerem Şipalli Orhangazi Mahalle Muhtarı


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

02 12 SULTANBEYLİ KÜLTÜR ÇOCUK

Hadi Gol Atalım Ahmet’in topu ağlarla buluşturabilmesi için hangi yolu izlemesi gerekiyor?

FARK bulmaca

Çocuğumu Gripten Korumak İçin Neler Yapmalıyım? Kapalı ortamlarda daha sık bulunduğumuz bugünlerde hem biz hem de çocuklarımız daha çok risk altında. Bu yüzden korunma yollarına ve temizliğe daha çok dikkat etmek gerekiyor. • Tuvalet sonrasında ve yemek öncesinde ellerini mutlaka yıkamasını teşvik edin. • Okuldan eve geldikten sonra ellerini ve yüzünü yıkaması gerektiğini hatırlatın. • Bardak, fincan, çatal, kaşık gibi günlük kullanılan eşyaları paylaşmamayı öğretin. • Mikroplar en çok elle yayıldığından gözlerine, burnuna ve ağzına elleriyle dokunmaması gerektiğini anlatın. • Öksürme ve hapşırma sırasında ağzını ve burnunu kağıt mendil ile kapatmayı, o sırada mendil yoksa kapatma için el yerine kolunu kullanmayı öğretin. • Hasta bireylerden uzak durun. • Hasta çocukları okula göndermeyin.

İki resim de birbirine çok benziyor ancak aralarında bazı farklar var. O farkları bulmaya ne dersiniz?


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SULTANBEYLİ 13

Öğrenciler Çizgiye Dikkat Sultanbeyli Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekipler ilçe genelinde bulunan okulların spor alanlarını ve öğrencilerin sıraya girdiği alanlarda çizgi çalışması yaptı.

8

Sultanbeyli Belediyesi ilçedeki okullara destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda ilçe genelinde bulunan tüm okullarda Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri çizgi çalışması yaptı. Okullarda bulunan spor alanlarının çizgilerini ve öğrencilerin sıraya girdiği alanların çizgilerini titizlikle yapan ekiplerin çalışması velilerin ve okul yönetimlerinin beğenisini topladı.

Zabıta Ekipleri Denetimde

Sultanbeyli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların daha güvenli alışveriş yapabilmesi için denetimlerini sıklaştırdı. Ekipler ilçenin en büyük pazarı olan Çarşamba Pazarı’nda denetim yaptı.

8

Sultanbeyli halkının daha güvenli ve sağlıklı koşullarda alışveriş yapması için yoğun mesai harcayan Sultanbeyli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri denetimlerini sıklaştırdı. Denetimleri Sultanbeyli Çarşamba Pazarı’nda yapan ekipler pazarda, fiyat ve ürünlerin kontrolünü titizlikle yaptı. Kurallara uymayanlara uyarılar yapan ekipler gerekli durumlarda cezai işlem uyguladı. Ekipler periyodik olarak ilçenin birçok noktasında denetimlerine devam ederken, geceleri de fırınlarda denetim yapıyor.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SPOR 14

Milli Takımın Kazakistan Zaferi A Milliler, Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde Kazakistan’ı 3-1 mağlup ederek A Grubu’nda 4 puana ulaştı ve 4. sıraya yükseldi.

BELEDİYESPOR

Adım Adım ZİRVEYE

Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) mücadele eden Sultanbeyli Belediyespor, adım adım zirveye doğru gidiyor. Son karşılaştığı Kestel Belediyespor’u da 2-1 mağlup eden Belediyesor, puanını 16’ya çıkardı.

8

İlk maçında deplasmanda İzlanda’ya 3-0 yenilerek grup maçlarına kötü başlangıç yapan, daha sonra iç sahada Çek Cumhuriyeti’ne 2-1 mağlup olan ay-yıldızlı ekip, Letonya karşısında deplasmandaki 1-1’lik beraberliğin ardından ilk üç maçını 1 puanla tamamladı. Milli takım gruptaki 4. maçında Kazakistan karşısında ilk kez 3 puanla tanışarak, umudunu artırdı. Türkiye, grupta puanını 4’e yükselterek son sıradan kurtuldu. BURAK YILMAZ’DAN IKI GOL! 25. dakikada Burak Yılmaz, ceza sahası içinde Abdulin’in müdahalesiyle yerde kalınca, Rus hakem Eskov penaltı kararı verdi.

26. dakikada penaltı atışını kullanan Burak Yılmaz, top ile kaleci Mokin’i ayrı köşelere göndererek, ay-yıldızlı takımı öne geçirdi: 1-0 Burak Yılmaz, bu golden 2 dakika sonra bir kez daha sahneye çıktı! Golcü futbolcu, ceza sahası dışından sert vurdu, rakip kaleciyi avladı, durumu 2-0 yaptı. 34. dakikada Caner Erkin’in ceza alanı dışından sert şutunda top yandan auta gitti. Milliler, soyunma odasına 2-0 üstün gitti. A Milliler, ikinci yarıya aynı 11’le başladı. Fatih Terim, 74. dakikada Mehmet Topal’ı oyundan aldı, Umut Bulut’u sürdü. 76. dakikada Arda Turan’ın ceza sahası dışından çektiği sert şutta top, az farkla auta gitti. 82. dakikada Olcay Şahan’ın şutunda

Sultanbeyli YIL: 2 SAYI: 24/ 15 KASIM 2014 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

kaleci Mokin topu sektirdi. Arda, dönen topa dokunamadı. TÖRE ORTALADI, SERDAR AZIZ ATTI Milliler, 83’te farkı 3’e çıkardı. Kazanılan köşe vuruşunda topun başına Gökhan Töre geçti. Başarılı futbolcunun açtığı ortaya iyi yükselen Serdar Aziz, Kazakistan ağlarını sarstı: 3-0 Kazakistan 86. dakikada Mehmet Topal’ın ceza sahası içindeki müdahelesi sonrası penaltı kazandı, Samat Smakov topu ağlarla buluşturdu, skoru 3-1’e getirdi. Bu gol, 90 dakikanın da skorunu belirledi. A Milliler, Kazakistan’ı 3-1 mağlup etti.

Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Ayhan Koç Danışma Kurulu Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar

Bölgesel Amatör Lig 9. grupta mücadele eden Sultanbeyli Belediyespor, 9. haftada kendi sahasında karşılaştığı Kestel Belediyespor’u ikinci yarıda bulduğu gollerle 2-1 mağlup ederek zirve takibini sürdürdü. İzmir bölgesi hakemlerinden Fatih Öztürk’ün yönettiği karşılaşmaya istediği gibi başlayamayan Belediyespor, konuk takımın 12. dakika da attığı gole engel olamadı. Golün ardından katı savunmaya çekilen Kestel Belediyespor karşısında Belediyespor ilk yarıda yeterince etkili olamadı. İkinci yarıya istekli rakibinden daha istekli başlayan Sultanbeyli Belediyespor, 49. dakika da Şakir Bozlar ile beraberliği yakaladı. Beraberliğin ardından oyunda etkisini iyice artıran Belediyespor, maçın ikinci yarısını adeta rakip sahada oynadı. Maçın büyük bölümünü üstün götüren Sultanbeyli Belediyespor galibiyet golünü 90. dakika da Cenk Demir ile buldu. Son dakika da gelen golle gülen Sultanbeyli Belediyespor liderin iki puan gerisinde 4. sıraya yükselirken, puanını da 16’ya çıkardı.

Sorumlu Yazı işleri Müdürü Birol Alpat

Tasarım Ömer Aydın / Giray Arslan

Editör Hamdi Çakır

Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat

Basım Yeri Görsel Dizayn Ofset Matbaacılık Tic. Ltd. Şti. Atatürk Bulvarı Deposite İşm. A Blok Kat: 4 No: 405 İkitelli OSB Başakşehir/İSTANBUL


Profile for Sultanbeyli Belediyesi

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 15 Kasım 2014 Sayısı

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 15 Kasım 2014 Sayısı

Advertisement