Page 1

YAZ SICAKLARINDA GÖLET’TE NEFES ALDIK Gölet Parkı, yaz aylarının vazgeçilmezi oldu. İlçe sakinleri kadar çevre ilçelerden de vatandaşların uğrak yeri haline gelen Gölet, sıcak yaz aylarında nefes alabileceğimiz bir yer oldu.

Sultanbeyli’nin 25 yıllık özlemi Gölet Parkı, yaz aylarında ilçe halkının en uğrak yeri oldu. Geçtiğimiz mart ayında açılışı yapılan park, hemen hemen her gün yüzlerce Sultanbeyliliyi ağırlıyor.

Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

8 07 028

048 15 Ağustos 2014

Yeni Türkiye’nin

Yeni Cumhurbaşkanı Sultanbeyli’den Büyük Destek Sultanbeyli, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’a yaklaşık yüzde yetmişlik oy oranıyla destek verdi.

118

BAL’da Kuralar Çekildi

Bölgesel Amatör Lig (BAL) ekiplerinden Sultanbeyli Belediyespor, 2014-2015 sezonunda 9. grupta 14 takımla mücadele edecek.

028

Türkiye seçimini yaptı. 10 Ağustos’ta gerçekleşen seçimlerde halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu.

8

Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı. Halk ilk defa kendi oyuyla cumhurbaşkanını seçti. 10 Ağustos tarihinde gerçekleşen seçimlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aldığı 51.79 oy oranıyla cumhurbaşkanı seçildi. Bu sonucun açıklanmasından sonra geleneksel hale gelen balkon konuşması yapan Erdoğan, “77 milyonu muhabbetle kucaklayan bir Cumhurbaşkanı olacağını” söyledi. “Bugün yeni Türkiye’nin kuruluşunun günüdür. Bugün yeni uzlaşmalara kapı aralamanın günüdür. Hiç kimse sorgulanamaz değildir, buna şahsım da dahil” sözleriyle uzlaşma mesajları veren Erdoğan, “Bugünkü seçimde kaybeden yok, bize oy verenler kadar vermeyenler, sevenlerimiz kadar sevmeyenlerimiz de kazandı” dedi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez halk oyuyla cumhurbaşkanı seçildiğini kaydeden 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkemize, milletimize, tüm dost ve kardeş ülkelere hayırlı olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.” dedi.

068

Caddeler Yeni Kimliklerine Büründü Gençlik Merkezlerinin TEOG Başarısı

Sultanbeyli Belediyesi bünyesinde bulunan gençlik merkezlerinde eğitim gören 210 öğrenci Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı’nda (TEOG) büyük başarı elde etti.

Sultanbeyli’de asfalt ve kaldırım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ekipler yaz aylarında yaptıkları asfalt ve kaldırım çalışmalarıyla ilçenin birçok noktasındaki eksiği giderip caddelerin yeni kimliklerine kavuşmasını sağlıyor.

088


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 EĞİTİM KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Gençlik Merkezlerinin TEOG Başarısı Sultanbeyli Belediyesi bünyesinde bulunan gençlik merkezlerinde eğitim gören 210 öğrenci Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı’nda (TEOG) büyük başarı elde etti. Merkezlerde sınava hazırlanan 210 öğrencinin hepsi nitelikli okullara yerleşti.

8

Eğitim yatırımlarına büyük ağırlık veren Sultanbeyli Belediyesi, ilçenin eğitim çıtasını yükseltmek için çeşitli projeleri hayata geçirmişti. Bu kapsamda gençlik merkezleri ve yeni okullar, Sultanbeyli’nin eğitim çıtasını yükseltti. Gençlik merkezlerinde TEOG’a hazırlanan 210 öğrencinin hepsi nitelikli okullara yerleşti. BAŞARILARIYLA GURUR DUYUYORUZ Öğrencilerin başarılı sonuçlarının ardından açıklama yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Gençlerimize yaptığımız yatırımların karşılığını onların başarılarıyla alıyoruz. İlçemizdeki öğrencilerimizin her başarısı bizi gururlandırıyor, mutlu ediyor. TEOG sınavında başarı gösteren öğrencilerimizi ve velilerini kutluyorum. Onlara sınav dönemlerinde yardımcı olan öğretmenlerime teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


www.sultanbeyli.bel.tr

04 02 SOSYAL KÜLTÜR TESİSLER

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013 facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Yaz Sıcaklarında Gölet’te Nefes Aldık Gölet Parkı, yaz aylarının vazgeçilmezi oldu. İlçe sakinleri kadar çevre ilçelerden de vatandaşların uğrak yeri haline gelen Gölet, sıcak yaz aylarında nefes alabileceğimiz bir yer oldu.

8

Sultanbeyli’nin 25 yıllık özlemi Gölet Parkı, yaz aylarında ilçe halkının en uğrak yeri oldu. Geçtiğimiz mart ayında açılışı yapılan park, hemen hemen her gün yüzlerce Sultanbeyliliyi ağırlıyor. Gölet Parkı ilçe dışından da vatandaşları ağırlıyor. Pendik, Sancaktepe, Maltepe gibi değişik yerlerden gelen vatandaşlar Gölet Parkı’nın çok güzel olduğunu ifade ediyor. Pendik’ten Gölet’e gelen İrfan Albayrak, “Gölet her şeyi ile çok güzel bir tesis oldu. Yapılan hizmet için yöneticilere teşekkür ediyorum. Pendik’te oturuyorum ve Gölet’e sık sık geliyorum. Sultanbeyli’ye böyle bir yer gerekliydi” ifadelerini kullandı.

Değişen yüzüyle Gölet


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

www.sultanbeyli.bel.tr

SOSYAL TESİSLER 05

Aileler için ferah mekanlar

Çocuklar için modern oyun sahaları

Herkesin uğrak noktası


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

06 02 SEÇİMLER KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Yeni Türkiye’nin Yeni Cumhurbaşkanı

Türkiye seçimini yaptı. 10 Ağustos’ta gerçekleşen seçimlerde halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu.

8

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da AK Parti Genel Merkezi’nin önünde toplanan partililere hitap etti. Parti önüne gelenlere, “Kardeşlerim aziz milletim sevgili vatandaşlarım bu zafer gecesinde en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. Cumhuriyet tarihimizde ilk kez gerçekleşen halkoyuyla cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkemize milletimize tüm dost ve kardeş ülkelere hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Şahsımı Türkiye Cumhuriyeti’nin 12’nci cumhurbaşkanı olarak tayin eden aziz milletime buradan şükranlarımı sunuyorum. Sandık başına giden her bir kardeşime teşekkür ediyorum. Bize oy versin ya da vermesin oyunu kullanan bu tarihi günde tarihin yapılmasına ve yazılmasına katkıda bulunan her bir vatandaşıma teşekkür ediyorum” dedi.

“MILLI İRADE BIR KEZ DAHA KAZANDI” Yurt dışında da sandık başına gidenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yurt dışında bütün zorluklara rağmen

sandığa gidip bu tarihi seçimde ilk kez oy kullanan kardeşlerime gümrük kapılarında oy kullanan kardeşlerime huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bugün Avustralya’dan, ABD’ye, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden Bosna Hersek’e kadar Türkiye için dualar eden tüm gönül dostlarına teşekkür ediyorum. Bugün bu seçimi kazanan sadece Recep Tayyip Erdoğan değildir. Bugün milli irade bir kez daha kazanmıştır. Bugün demokrasi bir kez daha kazanmıştır. Bugün şahsıma oy verenler kadar, şahsıma oy vermeyenlerde sevenlerimiz kadar sevmeyenlerimiz de kazanmıştır. Bugün 77 milyon, 81 vilayet kazanmıştır. Hiç kuşkusuz bugün yeni Türkiye, öncü Türkiye kazanmıştır. Sadece Türkiye değil, bugün Bağdat’ta İslamabad’da Beyrut, Saraybosna Üsküp de kazanmıştır. Bugün Şam, Halep, Hama, Humus, bugün Ramallah, Nablus, Gazze, Kudüs de kazanmıştır” ifadelerini kullandı. Artık devletin ve milletin iki ayrı istikametinin bulunmadığını vurgulayan Erdoğan, “Bugünden itibaren aynı istikamete bakıyor. Bir olarak aynı rotada yürüyor. 12 Eylül 2010 tarihinde yüzde 58 oy oranıyla kabul edilen anayasa değişikliği,

12 Eylül darbesinin izlerini silmişti. Bugün ise 27 Mayıs 1960 parantezi artık kapanmıştır. 27 Mayıs’ın bir vesayet aracı olarak Türkiye’ye dayattığı cumhurbaşkanlığı anlayışı artık tedavülden kalkmıştır. Biz 13 yıl önce 14 ağustos 2001’de Ak Parti’yi kurarken ne demiştik? Menderes gibi “yeter” demiştik. Yeter söz milletindir demiştik. Ama bir şey daha ilave etmiştik. “Yeter söz de milletin, karar da milletindir” demiştik. İşte şimdi söz de karar da milletin uhdesine geçti. Aracılar vasıtasıyla cumhurbaşkanı seçmediniz. Bizzat kendiniz seçtiniz. Önemli olan burası. Millet sadece TBMM’yi sadece hükümeti tayin eden değil cumhurbaşkanını da tayin eden bir gücü ele geçirmiş, Türkiye’nin istikametini artık kendisi bizzat belirlemeye başlamıştır. Biliniz ki bugün dünden çok daha iyidir. Emin olunuz yarınlar bugünden çok daha iyi olacaktır. Zira bugün Türkiye’nin gücüne güç katılmıştır. Bugün 2023 hedefleri 2053 ve 2071 hedefleri artık çok daha yakınımıza gelmiştir. Bundan 13 yıl önce AK Partiyi kurduk. Rabbime ne kadar hamd etsek azdır. 9 seçime girdik, her birinden zaferle çıktık” şeklinde konuştu. “Statüko Kaybetmiştir”


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

AK Parti’nin oylarını hep yükselterek seçimlerden çıktığını kaydeden Erdoğan, “Dikkat ediyor musunuz oylarımız hep yükselerek sandıklardan çıktık. Hemen hemen her seçimde bir balkon konuşması yaptım. Aziz milletime seslendim. Her bir balkon konuşmamda gönül diliyle konuştum. Aziz milletimize her bir seslenişimde akıldan ziyade kalbin ve vicdanın kelimeleriyle seslendim. Kardeşlerim meydanlarda mikrofonların önünde balkonda ne söylediysem 12 yıl boyunca söylediğimin arkasında durdum. Sözüme vefanın mücadelesini verdim. Bu dokuzuncu seçim konuşmamda da gönlümün ruhumun vicdanımın hissiyatını sizlere aktarıyorum. İşte onun için bütün kalbimle söylüyorum ki milletimiz içinde 77 milyonun her bir ferdi içinde bu seçimin mağlubu yoktur. Milletimiz içinde bu seçimin kaybedeni yoktur. Kaybeden vardır statüko kaybetmiştir. Elbette vesayet bugün en büyük mağlubiyetini yaşamıştır. Elbette kirli siyaset ve siyaset dışı güç odakları bugün ibretlik bir ders almıştır. İnanıyorum ki muhalefet bugünden itibaren politikalarını gözden geçirecek ve yeni Türkiye ile örtüşen bir siyaset tarzı inşa edilecektir. Ancak bize oy vermeyenler bizi onaylamayanlar bizi sevmeyenler bu seçimin mağlubu değildir. Bugün onlar da kazanmıştır. Kardeşlerim gönülden ifade ediyorum. Bugün yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini hep birlikte başlatalım diyorum. eski tartışmaları eski Türkiye’de bırakalım istiyorum. Gerilimleri çatışma kültürünü sanal sorunları eski Türkiye’de bırakalım istiyorum” şeklinde partililere ve tüm Türkiye’ye seslendi. SULTANBEYLI’DEN BÜYÜK DESTEK Sultanbeyli, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’a

SEÇİMLER 07

yaklaşık yüzde yetmişlik oy oranıyla destek verdi. Sultanbeyli’de sandıkların açılmasının ardından sevinç sokağa taştı. Açılan sandıkları an an Recep Tayyip Erdoğan Seçim Koordinasyon Merkezi’nden takip eden partililer duygu dolu anlar yaşadı. Seçimlerin ardından SKM önünde açıklama yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Bugün Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı. Milletimiz ilk defa sandık başına giderek kendi iradesiyle cumhurbaşkanını seçti. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan halkımızın büyük teveccühünü alarak 12. Cumhurbaşkanımız oldu. İlçemiz 12. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a büyük destek verdi. İlçe halkımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç’te seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Partimiz kuruldu kurulalı ilçemizden her zaman büyük destek aldı. İyi bir seçim dönemi geçirdik. İlçemiz Sayın Başbakanımıza, 12. Cumhurbaşkanımıza her zaman sevgi duydu” şeklinde konuştu.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

08 02 HIZMET KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Caddeler Yeni Kimliklerine Büründü

Yaz aylarında devam eden kaldırım ve asfalt çalışmalarıyla cadde ve sokaklar yeni kimliklerine büründü.

8

Sultanbeyli’de asfalt ve kaldırım çalışmaları devam ediyor. Ekipler yaz aylarında yaptıkları asfalt ve kaldırım çalışmalarıyla ilçenin birçok noktasındaki eksiği giderdi. Konuyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “İlçemizin birçok noktasında hem bizim hem de İstanbul Büyükşehir Belediyemizin çalışmaları devam ediyor. İlçemizin asfalt noktasında eksiği bulunmuyor. Ekiplerimiz kış aylarında yıpranan asfaltları yeniledi” dedi. Sultanbeyli’nin kaldırımlı yol oranının da sayısının bir hayli arttığını ifade eden Başkan Keskin, “Geçtiğimiz dönemde yaptığımız yatırımlarla birçok mahallemizin kaldırım oranını yükselttik. Yeni çalışmalarla ilçemizin de kaldırım sorununu en kısa sürede geride bırakmak için çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

www.sultanbeyli.bel.tr

MAHALLELERİMİZ 09

Mimar Sinan Geleceğe Umutla Bakıyor Mimar Sinan Mahallesi’nde yapılan çalışmaları, 30 Mart seçimlerinde göreve başlayan Turan Acar ile konuştuk. Acar, Mimar Sinan Mahallesi’nin geleceğe umutla baktığını ve yapılan çalışmalarla mahallenin sorunlarından arındığını ifade etti.

8

Mahalleler bölümümüzde bu sayımızda Mimar Sinan Mahallemizde yapılan çalışmaları kaleme alıyoruz. Yeni muhtar Turan Acar mahallede yapılan çalışmaları şöyle özetliyor. Acar, “Mahallemize yeni park yapıldı. Asfalt noktasında bir eksiğimiz bulunmuyor. Kaldırımlarımızın da büyük çoğunluğu yapıldı. Mahallemize çok sayıda eğitim yatırımı yapıldı. Mahallemiz istihdam anlamında büyük bir şansa sahip. Belediyemizin yeni yapacağı yatırımlarla hem ilçemiz hem de mahallemiz daha da kalkınacak” dedi.


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

02 10 SULTANBEYLİ’DEN KÜLTÜR

Mahalleli Eskiden Evlerini Önce Allah’a

Sonra Bakkal’a Emanet Ederdi

Meslekleri kaleme aldığımız sayfamızda mahallelerin hafızaları bakkallık mesleğini Abdurrahmangazi Mahallesi’nde 15 yıldır bakkallık yapan Selçuk Kılıç ile konuştuk.

8

Tüm mesleklerin kendine göre zorlukları vardır. Bu zor mesleklerden biri olan ve her mahallede mutlaka bulunan bakkalları bu sayımızda işliyoruz. 15 yıldır Sultanbeyli’de bakkallık yapan Selçuk Kılıç, “Bakkallık mesleği günümüzde çok zorlaştı. Ama bunu zorlaştıranlar dükkanına yatırım yapmayan, dükkanını günün şartlarına göre düzenlemeyen esnaflardan kaynaklanıyor. Öyle sanıldığı gibi AVM’ler ve süper marketler işimizi olumsuz etkilemedi. Mahalleli yine birçok alışverişini bizden yapıyor. Mahallemizdekiler hiçbir şey almasa bile bizden bilgi alıyor. Mahallenin canlı hafızası durumundayız” diyor. Mahallenin en eskisini de en yenisini de ilk kendilerinin tanıdığını söyleyen Selçuk Kılıç, “Biz dükkanımıza gelene müşteri gözüyle bakmıyoruz. Onların hepsi bizim komşumuz. Bir nevi aldığımız mal yer değiştiriyor. Burada oturanların hepsini yıllardır tanıyorum. Yaz aylarında dükkanımızın önüne masa sandalye koyarız ve komşularımızla oturur sohbet ederiz. Yeri gelir siyaset yaparız, yeri gelir mahallenin sorunlarını konuşuruz. Ama her daim yaptığımız bir sohbet mutlaka vardır. Sezon başladı mı kahvelerle birlikte şampiyonu biz burada belirleriz. Bizler mahallede yaşayan herkesle dostuz. Onları dinleriz, dertlerini bize açarlar. Birinin anlık nakit paraya ihtiyacı olur bakkal amcadan alırız derler. Mahallede bu civarda oturan kimsesi yoksa komşularımız evlerini önce Allah’a sonra da bakkal amcaya emanet ederdi. Şimdi tabi buda değişti” diyor. VERESIYE ESKISI KADAR KALMADI Bakkallarda veresiye yazdırma olayının artık eskisi kadar olmadığını

Sultanbeyli YIL: 1 SAYI: 19/ 15 AĞUSTOS 2014 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

ifade eden Kılıç, “Veresiye tutmak eskidendi. Şimdi hem bakkallar buna sıcak bakmıyor, hem de alışveriş yapanlar. Herkes gücünün yettiğince alıyor ve nakit veriyor. Veresiye defterlerinin yerini maalesef kredi kartları aldı. Parası olmayan veresiye yazdırmıyor, karttan ödeme yapıyor” dedi.

Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Ayhan Koç Danışma Kurulu Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar

Sorumlu Yazı işleri Müdürü Birol Alpat

Tasarım Ömer Aydın / Giray Arslan

Editör Hamdi Çakır

Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SPOR 11

BAL’da Kuralar Çekildi 8

Bölgesel Amatör Lig (BAL) ekiplerinden Sultanbeyli Belediyespor, 2014-2015 sezonunda 9. grupta 14 takımla mücadele edecek.

BAL’ın güçlü ekiplerinden Sultanbeyli Belediyespor çekilen kuraların ardından 9. grupta yer aldı. 2014-2015 sezonuna iddialı hazırlanan Belediyespor’un grubunda 14 takım bulunuyor. Yeni sezon hazırlıklarına Bolu’da devam eden Belediyespor kadrosuna yeni isimler kattı. “Yeni Sezona Çok İyi Hazırlanıyoruz” Sultanbeyli Belediyespor antrenörü Hüseyin Aydoğan yeni sezona çok iyi hazırlandıklarını söyledi. Kadrolarını yeni isimlerle güçlendirdiklerini sözlerine ekleyen Aydoğan, “Geçtiğimiz sezon playoff oynadık. Üçüncü ligin kapısına kadar geldik. Maalesef play-off’da kaybettik. Bu sezon işimizi daha sıkı tutarak istediğimiz başarıyı elde etmek istiyoruz. Bu sezon artık Sultanbeylimizi hak ettiği yere taşımak istiyoruz” dedi. Grupta yer alan takımları da değerlendiren Aydoğan, “Grubumuzda güçlü takımlar var. Ama bizde güçlü bir takımız. Çıktığımız maçların hepsine final maçı anlayışıyla çıkacağız. Bu sene ilçemize üçüncü lig sevincini yaşatmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.


Profile for Sultanbeyli Belediyesi

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 15 Ağustos 2014 Sayısı

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 15 Ağustos 2014 Sayısı

Advertisement