Page 1

23 NISAN TÖRENLERI 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Sultanbeyli Kent Meydanı’nda ve Mimar Sinan İlköğretim Okulu’nda yapılan törenlerle kutlandı.

058

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği ve dünyadaki tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Sultanbeyli’de yapılan törenlerle kutlandı. Sultanbeyli Kent Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelek sunma töreniyle başlayan kutlamaların bu seneki adresi Mimar Sinan İlkokulu oldu.

Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

01 Mayıs 2014

“Birlikte Daha Güzel İşlere İmza Atacağız” 048 Dönemin İlk Meclis Toplantısı 30 Mart yerel seçimlerinin ardından Sultanbeyli Belediye Meclisi de ilk toplantısını gerçekleştirdi.

068 Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, yeni dönemi için başkan yardımcılarını, danışman kadrosunu, birim müdürlerini belirledi ve yeni kadrosuyla çalışmaya başladı.

8 038 Yeni Dönemin İlk Açılışı Turgut Reis Mahallesi’nde bir süre önce yapımına başlanan Bağlık Camii Meydanı, vatandaşların hizmetine sunuldu.

30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrasında yeniden görevine devam eden Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, yeni döneminde birlikte çalışacağı başkan yardımcılarını, danışman kadrosunu ve birim müdürlerini belirledi. 4 Başkan Yardımcısı, 3 danışman ve 19 birim müdürünün görev alacağı yeni kadro beş senelik dönemde Sultanbeyli’nin kalkınmasında Başkan Keskin’in yanında olacak.

Süper Lig Şampiyonu Fenerbahçe

810

Sağlıkta RÜTBE Devri

808


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 KÜLTÜR KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Kalbe Düşünce Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi.

8

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde program düzenlendi. Peygamber Efendimiz, Serdar Tuncer ve Dr. Mustafa Demirci’nin ilahileriyle ve sohbetleriyle anıldı. Konuşmacı Serdar Tuncer, peygamber efendimizin davranışlarından ve yaşantısından bahsetti. “Allah’ın Resûlü incelik abidesiydi” diyen Tuncer, “Her huya, her davranışa en güzel örnek Allah’ın Resulü’dür” dedi. Serdar Tuncer, program boyunca Mustafa Demirci ile ilahiler de seslendirdi. Programın sonunda ise Belediye Başkanı Hüseyin Keskin konuklara çiçek takdim etti.

İskender Pala Sevenleriyle Buluştu Kültür Gezileri Büyük İlgi Gördü

8

İskender Pala, Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde okuyucularıyla buluştu. Pala, bu söyleşisinde okuyucuları için kitaplarını da imzaladı.

İskender Pala, her ay Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde okuyucularıyla buluşuyor. Farklı konu başlıkları altında dinleyicileriyle edebiyat söyleşisi gerçekleştiren Pala, bu ay müziğin insanların, toplumların kimlikleri üzerindeki

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul kültür gezileri büyük ilgi gördü. Yapılan geziler kapsamında İstanbul’un tarihi ve kültürel alanları ziyaret edildi. etkisi üzerine konuştu. Müziğin kültürel değeri hakkında bilgiler veren, farklı sanatçıların eserlerini dinleyicileri için yorumlayan Pala, salonda bulunanlardan yine tam not aldı. İskender Pala’ya kitap imzalatmak isteyen hayranları uzun kuyruklar oluşturdu.

Sultanbeyli Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen İstanbul kültür gezileri kapsamında ilçe halkı İstanbul’un güzelliklerini görme imkanı buluyor. Bu yılki geziler Yuşa Hz. Türbesi’ne, Emirgan Korusu’na, Eyüp Sultan Türbesi ve Sultan Ahmet Camii’ne düzenlendi. Geziye çok sayıda vatandaş katılarak, İstanbul’un tarihi ve kültürel miraslarını tanıma imkanı buldu.


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

www.sultanbeyli.bel.tr

AÇILIŞ 03

Yeni Dönemin İlk Açılışı Turgut Reis Mahallesi’nde bir süre önce yapımına başlanan Bağlık Camii Meydanı, vatandaşların hizmetine sunuldu.

8

Sultanbeyli’nin çehresi yeni meydanlarla değişmeye devam ediyor. Turgut Reis Mahallesi’nde bulunan Bağlık Camii Meydan Düzenlemesi yapılan törenle halkın hizmetine sunuldu. Yeni görüntüsüyle halktan tam not alan meydan, peyzaj ve ışıklandırma çalışmalarıyla da eski görüntüsünden bir hayli uzaklaştı. Açılış programında konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, birçok caminin meydanının düzenlenerek halkın hizmetine sunulduğunu kaydetti. Yakın zamanda merkez camii ve meydan düzenlemesi projesinin de hayata geçeceğini ifade eden Başkan Keskin, “Devam eden projelerimizi hızla tamamlıyoruz. Yeni projelerimizin de yakın zamanda başlaması için büyük gayret gösteriyoruz. Çalışmalarımızla Sultanbeyli sorunlarını geride bırakıyor. Meydanın mahallemize ve ilçemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Türkiye gündemine ilişkinde açıklamalarda bulunan Başkan Keskin, birlik ve beraberlik mesajları vererek, Türkiye üzerinde oyunlar oynandığını kaydetti. Açılış programına katılan AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, “Sultanbeylimiz her gün daha iyi bir noktaya doğru gidiyor. Hızla gelişen ilçemiz sorunlarını da geride bırakıyor. Bu dönem inanıyorum ki belediye başkanımız çok daha güzel projelerle ilçemizi daha da geliştirecek” dedi. Bağlık Camii İmam Hatibi Ruhi Ayan’da meydanın camiye kazandırılmasını sağlayan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e teşekkür etti ve yeni döneminin hayırlı olmasını diledi.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

04 02 MECLİS KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Dönemin İlk Meclis Toplantısı 30 Mart yerel seçimlerinin ardından Sultanbeyli Belediye Meclisi de ilk toplantısını gerçekleştirdi.

8

Sultanbeyli Belediye Meclisi 6. dönemin ilk toplantısını Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in başkanlığında yaptı. Meclisin açılış konuşmasını yapan Başkan Keskin, “Yeni dönem ilçemize hayırlı olsun. İnşallah hep birlikte güzel çalışmalara imza atacağız” dedi. Başkan Keskin’in konuşmasının ardından meclis başkan vekili ve diğer komisyonların seçimleri yapıldı. Sultanbeyli Belediye Meclisi’nin 6. dönem Başkan Vekili AK Parti’den meclise giren Av. Abdullah Balta ve Ercan Turan oldu. MECLISIN İLKLERI 6. Dönem Belediye Meclisi her yönüyle ilkler arasında geliyor. Sultanbeyli Belediye Meclisi,

yeni dönemde 36 AK Partili, 1 Saadet Partili üyeden oluştu. Geçtiğimiz dönemde AK Parti’nin 32, Saadet Partisi’nin 3 ve BDP’nin de 2 Meclis üyesi bulunuyordu. Meclis’te 11 eski isim görev alırken, 26 yeni üye de ilk kez meclis sıralarında yerini aldı. MECLIS’E 4 KADIN ÜYE Sultanbeyli Belediye Meclisi’nde kadın üye sayısı da arttı. Geçtiğimiz dönem 3 kadın üyenin görev yaptığı Belediye Meclisi’nde yeni dönemde 4 kadın üye yer alıyor. Sultanbeyli Belediye Meclisi, yeni dönemde genç üyeleriyle de dikkat çekiyor. KIMLER SEÇILDI? 6. Dönem Belediye Meclisi AK Parti’den Mehmet Çon, Nezir

Tüysüz, Gönül Çolak, Fatih Poyraz, Mehmet Yaman, Abdurrahman Hiçyılmaz, Abdullah Balta, Hüseyin Sezer, Ahmet Demir, Gülten Teoman, Ercan Turan, Yavuz Kolboyu, Ayhan Koç, Muhammet Çimen, Servet Ayhan, Sevra Özkan, Hüseyin Güner, Faruk Lafçı, Serpil Gençsoy, Abdurrahim Erez, Neşet Sönmez, Mehmet Hadi İrgören, Nuri Ertav, Ali Altaş, Fatih Adar, Ersin Çetin, Ahmet Savaş, Murat Çelebi, Resul Bozkurt, Tahir Emanet, Ali Aydoğan, Ali Kılıç, Necdet Dursun, Zafer Söğütçü, Ahmet Subaşı ve Ercan Çalım’dan oluşurken, Saadet Partisi’ni de İsmail Yılmaz temsil ediyor.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

BAYRAM 05

23 Nisan Törenleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Sultanbeyli Kent Meydanı’nda ve Mimar Sinan İlköğretim Okulu’nda yapılan törenlerle kutlandı.

8

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği ve dünyadaki tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Sultanbeyli’de yapılan törenlerle kutlandı. Sultanbeyli Kent Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelek sunma töreniyle başlayan kutlamaların bu seneki adresi Mimar Sinan İlkokulu oldu. DÜNYADA TEK ÇOCUK BAYRAMI Mimar Sinan İlkokulu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar’ın yaptığı açılış konuşmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemine değinen Çağlar, “Bugün halkın yönetme gücünü kullandığı gündür. Ecdadımız bizlere çok güzel bir miras bıraktı. Bu mirasın adı demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti. Bugün geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan edildi. Tarihimizin hangi mevsimine bakarsak bakalım çocuklara karşı sevgi ve güven görürüz” dedi. Konuşmaların ardından tören, öğrencilerin şiir okumaları, palyaço ve halkoyunları gösterileriyle daha da renklendi. BAŞKANLIK KOLTUĞU FURKAN ŞAMIL CANPOLAT’IN Her yıl 23 Nisan kutlamalarında sembolik olarak koltuğunu bir öğrenciye bırakan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in makam koltuğuna bu sene Aydos İmam Hatip Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Furkan Şamil Canpolat oturdu. Canpolat’a Başkan Vekili Mehmet Çon eşlik etti. Çon, Canpolat’a Sultanbeyli’ye ne gibi yatırımlar yapacağını sordu ve Canpolat bu soru üzerine, “Ben vatandaşlarımın bir hizmetkarı olarak azim ve kararlılıkla çalışacağım. İlçemizin her ma-

hallesine, her cadde ve sokağına hak ettiği değeri vererek hizmetlerime devam edeceğim. Gençlik merkezlerini çoğaltacağım, engellilerle ilgili çalışmalar yapacağım” şeklinde cevap verdi. Canpolat ilk görüşmesini de kendisi gibi kaymakamlık makamına temsili olarak oturan arkadaşıyla yaptı. İBB ÇOCUK MECLISI Sultanbeyli’den her yıl 23 Nisan’da düzenlenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi’ne katılımlar gerçekleşiyor. Bu gelenek bu sene de bozulmadı ve 23 Nisan’da ilçemizden bazı çocuklar İBB Çocuk Meclisi’ne katıldı.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

06 02 YÖNETİM KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

“Birlikte Daha Güzel İşlere İmza Atacağız” Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, yeni dönemi için başkan yardımcılarını, danışman kadrosunu, birim müdürlerini belirledi ve yeni kadrosuyla çalışmaya başladı.

8

30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrasında yeniden görevine devam eden Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, yeni döneminde birlikte çalışacağı başkan yardımcılarını, danışman kadrosunu ve birim müdürlerini belirledi. 4 Başkan Yardımcısı, 3 danışman ve 19 birim müdürünün görev alacağı yeni kadro beş senelik dönemde Sultanbeyli’nin kalkınmasında Başkan Keskin’in yanında olacak. BAŞKAN YARDIMCILIĞI GÖREV DAĞILIMLARI Bürokrat kadrosundan Başkan Yardımcılığı’na atanan Abdullah Uçan geçtiğimiz dönemde aynı görevini yürütüyordu. Meclis Üyesi kadrosundan bu dönemde Dr. Ayhan Koç ve Zafer Söğütçü’nün Başkan Yardımcılığı ataması yapıldı. Daha önce Sultanbeyli Belediyesi Özel Kalem Müdürü olarak görev yapan Nizamettin Arslan da bu dönemde bürokrat kadrosundan Başkan Yardımcısı olarak atandı. Geçtiğimiz dönem Başkan Danışmanlığı görevini yürüten Avukat Görgün Özcan ve Reşat Atalar görevlerine devam ederken, meclis üyesi ve AK Parti Sultanbeyli Kadın Kolları Başkanı Gülten Teoman da bu dönemde başkan danışmanı olarak görev yapacak. BIRIM MÜDÜRLERI Sultanbeyli Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü görevini yürüten Nizamettin Arslan’ın başkan yardımcılığına getirilmesinin ardından Özel Kalem Müdürlüğüne Sultanbeyli Belediyesi Gençlik Merkezleri Sorumlusu Mehmet Balcı atandı. Başkan danışmanı ve Hukuk İşleri Müdürü olarak görev yapan Görgün Özcan bu dönemde vekaleten Teftiş Kurulu Müdürlüğü görevini de yürütecek. İbrahim Kurukol İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü görevine devam ederken aynı zamanda da Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne vekalet edecek. Daha önce Destek Hizmetleri Müdürü olarak

görev yapan Abdüllatif Yıldız yeni dönemde Temizlik İşleri Müdürü olarak görev aldı. Geçtiğimiz dönemde Özel Kalem Şefi olarak görev yapan Ercan Temel de Destek Hizmetleri Müdürlüğüne atandı. Aynı zamanda Temel, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne de vekalet edecek. Yazı İşleri Müdürü Bayram Ekşi, Yapı Kontrol Müdürü Bülent Heray, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dursun Ali Kaba, İmar ve Şehircilik Müdürü Erkan Dinç, Strateji Geliştirme Müdürü Halil İbrahim Akıncı, Fen İşleri Müdürü Mehmet Muhsin Polat, Mali Hizmetler Müdürü Ramazan Bürcü ve Zabıta Müdürü Salih Nur görevine devam eden isimler olurken, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Yasir Ağırman Emlak İstimlak Müdürlüğüne, Yazı İş-

leri Müdürlüğü bünyesinde şef olarak görev yapan Sezgin Bulğu’da Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne atandı. Bu dönem yeni oluşturulan Park ve Bahçeler Müdürlüğünün ise henüz ataması gerçekleşmedi. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, yeni dönemde birlikte çalışacağı kadroyu belirledi. Yeni kadroyla daha güzel işlere imza atacaklarına inandıklarını ifade eden Başkan Keskin, “Geçtiğimiz dönemde ilçemize hizmet eden tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İlçemizin belli bir noktaya gelmesinde büyük emekleri oldu. Yeni kadromuzla ilçemizi daha iyi bir noktaya taşıma gayretinde olacağız. Tüm çalışma arkadaşlarıma yeni dönemde başarılar diliyorum” dedi.


Sultanbeyli YIL: 1 SAYI: 12/ 01 MAYIS 2014 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Nizamettin Arslan Danışma Kurulu Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar

Sorumlu Yazı işleri Müdürü Kasım Coşkun

Tasarım Ömer Aydın / Giray Arslan

Editör Hamdi Çakır

Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat

Baskı Milsan Basın Sanayi A.Ş İnönü Mahallesi. Muammer Aksoy Cad. Dere Sk. No:70 34620 Sefaköy - Küçükçekmece - İSTANBUL


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

08 02 SAĞLIK KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Sağlıkta RUTBE devri Sanatsal beceriler, ruh sağlığı problemi olan vatandaşların ilacı oldu.

8

Sultanbeyli Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, ruhsal bozuklukları olan vatandaşları topluma kazandırmak ve sosyalleşmelerini sağlamak için anlamlı bir eğitim düzenledi. Eğitime katılan hastalar, dört aylık Ruhsal Toplumsal Beceri Eğitimi’nin (RUTBE) ardından sertifikalarını aldı. Hatta eserlerinden muhteşem bir sergi açtılar. İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet sunan Sultanbeyli Toplum Ruh Sağlığı Merkezi meyvelerini vermeye başladı. 4 ay önce Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde başlayan Ruhsal Toplumsal Beceri Eğitimi ile tedavi gören hastaların rehabilitasyonu ve psikososyal beceri kazanmaları amaçlanıyordu. Eğitim sonunda 50 vatandaş, ortaya çıkardıkları birbirinden güzel eserlerle sergi açtı ve sertifikalarını aldı. “BIRIMIZIN SAĞLIK SORUNU HEPIMIZIN SAĞLIK SORUNU” Yaklaşık 50 hasta için düzenlenen Sertifika Töreninde hastaların mutluluklarını doktorlarla paylaşmaları görülmeye değerdi. Sertifika töreninde konuşan İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Şuayıp BİRİNCİ “Dünya Sağlık Örgütü, sağlıklı olmayı sadece hastalıkların iyileşmesi olarak değerlendirmiyor. Bedensel, ruhsal toplumsal olarak tam bir iyilik hali, yani

bizim aramızdaki, toplumun içindeki hastaların hastalıklı hali de bütün toplumun sağlığını ilgilendiriyor. Onun için biz her birimizin sağlık sorununu, hepimizin sağlık sorunu olarak algılıyoruz.” dedi. Gelişmekte olan ülkelerde daha çok beden sağlığıyla ilgilenildiğini ifade eden Birinci, “Gelişmiş ülkelerde ise daha çok ruh sağlığı üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bizim de bu noktaya gelmiş olmamız, gelişmekte olan ülke konumundan gelişmiş ülke sınıfına doğru hızlı bir şekilde hareket ettiğimizi ortaya koyuyor” şeklinde konuştu. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ümit Başar Semiz, Anadolu Yakası’nın ilk toplum ruh sağlığı merkezinin meyvelerini topladığını ifade etti. Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin işlevleri hakkında bilgiler veren Semiz, “Ağır ruhsal bozuklukları bulunan hastalarımızın mevcut hastalıklarının değerlendirilmesi, psikososyal beceri kazanmaları gibi eğitimler vermek ve bu davranışlarını düzeltmek gibi bir misyonumuz var. Bu görevlerimizi hastanemiz ve bağlı kuruluşlarla koordineli olarak yürütüyoruz” dedi. Sultanbeyli’de yaklaşık 1 buçuk yıldır hizmet verdiklerini belirten Semiz, konuşmalarını şu ifadelerle sürdürdü: “Henüz ilçemizdeki tüm hastalarımıza ulaşabilmiş değiliz. Hizmete başladığımız günden bu yana hastalarımıza

ulaşmaya çalıştık. Şu anda TRSM’ye kayıtlı 250 hastamız var. Veri tabanımızda 1200 hasta görünüyor. Sertifika alan hastaları ve ailelerini kutluyorum.” “EĞITIMDEN ÖNCE EVDEN DAHI ÇIKAMIYORLARDI” Hastalara eğitim veren sosyal yardım uzmanı ve Sultanbeyli Toplum Ruh Sağlığı Merkezi sorumlusu Dilber Yıldız da “Hastalarımız eğitimden önce evden hiç çıkamıyorlardı. Şimdi ise alışveriş, diş fırçalama, öz bakımları gibi tüm ihtiyaçlarını kendileri karşılıyor. Normal hayatın içine katıldılar. Artık bu hastalar arabaya biniyor, kendi başlarına seyahat edebiliyorlar” dedi. Sultanbeyli Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Emrem Beştepe’nin

katımlarıyla da katılımcılara sertifikaları takdim edilerek sertifika töreni gerçekleştirildi. RUTBE EĞITİMI NEDIR? Şizofreni, kronik şizofreni, organik olmayan psikoz ve şizoaffektif bozukluğu olan hastalara, dört aylık bir süreçte eğitim verildi. Eğitmen, 6 doktor ve 70 hasta ile başlayan eğitimler 50 hasta ile tamamlandı. Hastalar eğitimden önce refakatsiz dışarı çıkamazken eğitimin getirileri ile yalnız seyahat edebilecek aşamaya gelerek topluma kazandırıldı. Eğitim sürecinde el becerileri ve sanatsal bakışları da zanaata dönüştürüldü. Sertifika töreninde hastaların sanat eserleri göz doldurdu. Sergilenen resimler, el işlemesi ile yapılan takılar ve biblolar büyük ilgi gördü.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 10 SPOR KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Süper Lig Şampiyonu

Fenerbahçe

Evinde Çaykur Rizespor ile golsüz berabere kalan Fenerbahçe, 2013-2014 sezonunun bitimine 3 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyespor Yeniden Süper Lig’de PTT 1. Lig’in 34. hafta mücadelesinde deplasmanda Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’u 4-0 mağlup eden İstanbul Büyükşehir Belediyespor, puanını 75’e yükseltti ve ligin bitimine 2 hafta kala şampiyonluk ipini göğüsledi.

8

8

Spor Toto Süper Lig’de bitime 3 hafta kala Çaykur Rizespor’u Şükrü Saracoğlu Stadı’nda konuk eden Fenerbahçe, 0-0 biten maçın ardından 19. lig şampiyonluğunu ilan etti. Fenerbahçe, 1 puan alması halinde bile şampiyonluğunu ilan edeceği maça, kadın ve çocuk taraftarların da muhteşem desteği ile hızlı başladı. Başlama düdüğünden itibaren Çaykur Rizespor karşısında çok etkili olan Sarı-lacivertliler, 10. dakikada Moussa Sow ile gole çok yaklaştı. Sol kanattan hızlı gelen Senegalli oyuncu, sol çaprazdan golü düşündü ancak son anda araya savunma girdi. Sow’un yarattığı tehlikenin ardından ilk devrenin ilerleyen

dakikalarında, Raul Meireles’in yakaladığı fırsatlar vardı. Önce 24’te Mehmet Topal’ın şık pasına çok sert vuran Portekizli, çerçeveyi bulamazken, 26’da da Kuyt’ın ortasına müsait durumda kafayla dokundu ancak bu top da yandan auta gitti. Mücadelenin ilk devresi golsüz eşitlikle tamamlanırken, ev sahibi Fenerbahçe ikinci yarıda da baskılı olan taraftı. Emenike’nin uzak mesafeli şutuyla 47’de tehlikeli olan Sarı-lacivertliler, Rizespor kalecisi Serkan Kırıntılı’yı geçemedi. Maç başından bu yana Fenerbahçe karşısında varlık gösteremeyen Çaykur Rizespor, ikinci yarıda daha organize şekilde kontra atağa çıkmaya başladı. 55’inci dakikada Lua-Lua, kendi

yarattığı pozisyonda etkili de vurdu ancak top üstten auta gitti. Dakikalar ilerledikçe Fenerbahçe’nin temposu düşerken, Rizespor da daha etkili olmaya başladı. 67’de sağ kanattan Fenerbahçe savunmasının arkasına sarkan Orhan Ovacıklı, belki de maçın en net gol pozisyonunda Volkan Demirel’i geçemedi. Maçın ilerleyen dakikalarında Fenerbahçe Moussa Sow ile Rizespor da Deniz Kadah’la gole çok yaklaştı ancak tabela bu pozisyonlardan sonra da değişmedi. Kalan dakikalarda golsüz eşitlik bozulmayınca, mücadele başladığı gibi golsüz sona erdi ve Sarı-lacivertliler ligdeki 19. şampiyonluğunu ilan etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’u deplasmanda 4-0 mağlup eden İstanbul Büyükşehir Belediyespor, şampiyonluğunu ilan etti ve yeniden Süper Lig’e yükseldi. 2006-2007 sezonu sonunda çıktığı Süper Lig’de 6 sezon mücadele eden ve Türkiye Kupası’nda da final oynama başarısı göstererek dikkatleri çeken lacivert-turunculu ekip, geçen sezon beklenmedik bir şekilde küme düştü. Ancak, kurduğu kadro ile 1. Lig’e iddialı bir şekilde başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyespor, sezon boyunca şampiyonluk yarışının içinde yer aldı. Ligde son 9 maçını kazanan İstanbul temsilcisi, şampiyonluk yolundaki rakiplerinin yaşadığı kayıpların ardından puan farkını açarak, Gaziantep Büyükşehir Belediyespor maçına şampiyonluğunu garantilemek için çıktı. Bir saatlik bölümü 0-0 geçilen mücadelede kalan yarım saate 4 gol sığdıran İstanbul Büyükşehir Belediyespor, puanını 75’e çıkardı. Sezonun bitimine 2 hafta kala üçüncü sıradaki Ankaraspor ile 9 puan fark yakalayan lacivert-turunculu ekip, Süper Lig’e çıkmayı garantiledi.


mayıs 2014 05MAYIS Pazartesi 14:00 Sultanbeyli Endüstri Meslek Lisesi

12MAYIS

Tarihin Kapısı

Pazartesi

Prof.Dr. Erhan Afyoncu, Yrd.Doç.Dr. Coşkun Yılmaz

Sultanbeyli Kültür Merkezi

18:30

İskender Pala ile Divan Edebiyatı Söyleşi

1 Mayıs Perşembe

Zaman Makinesi

Saat: 11.00-14.00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MEKEZİ

KÜLTÜR SANAT ETKiNLiKLERi 14MAYIS Çarşamba 20:30 Sultanbeyli Kültür Merkezi

6 Mayıs Salı

Haylaz Maymun Tolki

Saat: 11.00-14.00 / Çocuk Oyunu İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

Üstad Kalbe Düşünce

22MAYIS Perşembe

İBB Mehter ve Bando Takımı

20:00

Serdar Tuncer, Prof. Dr. Fatih Andı, Cihan Yıldız

Sultanbeyli Kültür Merkezi

24MAYIS Cumartesi 20:30 Sultanbeyli Gölet

Sosyal Tesisleri

Necip Fazıl Kısakürek’i 29MAYIS 20:00 Şiirleri ile Anma

Yaslıada

Anma Programı

Yetişkin Oyunu

Perşembe

21 Mayıs Çarşamba

26 Mayıs Pazartesi

Mustafa Oğuz Saat: 10:30 / Okuma Kulübü Etkinliği MEHMET AKİF ERSOY ORTAOKULU

Sacit Cavşak Saat: 19:00 / Dinleti BELEDİYE MECLİS SALONU

Cevdet Ünüvar

Aydos Okuma Kulübü

Taş Plak Dinletisi

15 Mayıs Perşembe

22 Mayıs Perşembe

Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Saat: 11.00-14.00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MEKEZİ

Saat: 11.00-14.00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MEKEZİ

Saat: 11.00-14.00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MEKEZİ

3 Mayıs Cumartesi

Temel Reis Kabasakal’a Karşı

Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

9 Mayıs Cuma

Alptekin Rock Konseri Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Ali Baba ve Son Haramiler

Kaf Dağının Mutluluk Çiçeği

16 Mayıs Cuma

23 Mayıs Cuma

Sadık Yalsızuçanlar Saat: 18:30 / Söyleşi BELEDİYE MECLİS SALONU

Mustafa Oğuz Saat: 10:30 / Okuma Kulübü Etkinliği SULTANBEYLİ MERKEZ ORTAOKULU

Anadolu Mayası

Futbolun Mutfağındakiler Saat: 14:00 / İmza-Söyleşi

HÜSNÜ ÖZYEĞİN ANADOLU LİSESİ

8 Mayıs Perşembe

Eyvah Dedem Çıldırdı

Kültür Merkezi

15 Mayıs Perşembe

2 Mayıs Cuma

Ertan Sert Konseri

Sultanbeyli

Aydos Okuma Kulübü

27 Mayıs Salı

Ayşe’nin Rüyası

Saat: 11.00-14.00 / Çocuk Oyunu İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

28 Mayıs Çarşamba

Eli Dursa Ayağı mı Durmuyor? Psk. Merve Karabiber Saat: 14:00 / Seminer MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MEKEZİ

3 Mayıs Cumartesi

10 Mayıs Cumartesi

16 Mayıs Cuma

23 Mayıs Cuma

29 Mayıs Perşembe

Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Saat: 11.00-14.00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MEKEZİ

Semra Berk Konseri

4 Mayıs Pazar / 15:00 6 Mayıs Salı / 20:00

Şeyh Şamil

Yetişkin Tiyatrosu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

5 Mayıs Pazartesi

Aydos Okuma Kulübü Mustafa Oğuz Saat: 10:30 / Okuma Kulübü Etkinliği AYDOS İMAM HATİP ORTAOKULU

5 Mayıs Pazartesi

Ebru Sergisi

Sinem Çakal Saat: 20:00 / Sergi MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MEKEZİ

TÜM ETKİNLİKLERİMİZ ÜCRETSİZDİR

Muhteşem Kurt

10 Mayıs Cumartesi

Adem Tuzcu Konseri

17 Mayıs Cumartesi

Fatih Yaman Konseri

24 Mayıs Cumartesi

Çarpım Tablosu

30 Mayıs Cuma

Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Murat Ceylan’la Gönül Türküleri

17 Mayıs Cumartesi

24 Mayıs Cumartesi

31 Mayıs Cumartesi

Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Gönül Dostu Şener Hopdedik Ayhan Erkan Koç, Afrikalı Ali Saat: 20:30 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

M. Fatih Çıtlak Saat: 14:30 / Söyleşi SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

13 Mayıs Salı

20 Mayıs Salı

24 Mayıs Cumartesi

31 Mayıs Cumartesi

Saat: 11.00-14.00 / Çocuk Oyunu İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

Saat: 11.00-14.00 / Çocuk Oyunu İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ

Saat: 21:00 / Konser SULTANBEYLİ GÖLET SOSYAL TESİSLERİ

Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Benim Komik Dedişlerim

Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MEKEZİ

10 Mayıs Cumartesi

Hüseyin İpek Konseri

Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Kardeşim Olacak

SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ: Abdurrahmangazi Mh. Belediye Cd. No:8 (Sultanbeyli Belediyesi Yanı) Tel: 0216 496 36 80 MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ: Battalgazi Mh. Kubbe Cd. No:8 Tel: 0216 564 13 00 / 1914 İSTANBULENSİS GENÇLİK MERKEZİ: Mecidiye Mah. Pendik Cad. No:44 Sultanbeyli Tel: 0216 498 89 76-77

Çılgın Nuri ve Tembel Kamber Saat: 12:00 / Çocuk Oyunu SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Esat Kabaklı Konseri

Bilge Tavşan Ormanda

www.sultanbeyli.bel.tr

Oyuncaklar

Bir Radyo Gösterisi

Mehmet Güntekin Konseri

facebook.com/sultanbeylibel facebook.com/sultanbeylikultur

Saat: 20:00 / Konser SULTANBEYLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Mesnevi Sohbeti

Vedat Bilir Konseri

twitter.com/sultanbeylibld twitter.com/sultanbeylikltr

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 01 Mayıs 2014 Sayısı

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 01 Mayıs 2014 Sayısı

Advertisement