Page 1

SULTANBEYLI’DE RAMAZAN BÖYLE GEÇTI Sultanbeyli Ramazan ayını dolu dolu yaşadı. Her mahallede sokak iftarları düzenlendi, Gölet Parkı birbirinden güzel etkinliklere sahne oldu.

Onbir Ayın Sultanı Ramazan Sultanbeyli’de tüm güzellikleriyle yaşandı. Belediye tüm mahallelerde kurduğu

iftar sofralarıyla ilçe sakinlerini bir araya getirdi. Ayrıca Gölet Parkı’nda Ramazan’ın ruhuna uygun etkinlikler düzenlendi.

Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

128 Gelişime yeni dönemde de devam edeceğiz Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü, kendisine bağlı birimlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

108 Sultanbeyli’de Bayram Sevinci Rahmet ve bereket ayı Ramazan’ın sona ermesiyle bayram coşkusu tüm Sultanbeyli’yi sardı.

Ekipler Bayram Denetiminde

048 01 Ağustos 2014

Bir süre önce çalışmaları başlayan Merkez Camii, 4 kat otopark ve meydan genişletme projesinde alan şekillendi. İlçe sakinleri şimdiden proje için heyecanlanıyor.

8

Sultanbeyli büyük bir projeye daha kavuşuyor. Geçtiğimiz günlerde başlayan Merkez Camii, 4 katlı otopark ve meydan genişletme çalışmalarında alan neredeyse şekillendi. Yaklaşık 21 bin metrekare alanda yapılacak olan çalışmalarda Merkez Camii yeniden inşa edilecek. Cami önünde 3 bin metrekarelik bir meydan olacak ve meydanın altında 4 katlı, 350 araçlık bir otopark hizmet verecek. Şu sıralarda projenin hafriyat alım çalışmaları yapılıyor. Yetkililer ilçenin hem büyük bir camiye kavuşacağını hem de kent meydanının 3 bin metrekare daha büyüyeceğini ifade ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, projenin yaklaşık 1 yıl gibi kısa bir sürede bitirilmesinin planlandığını kaydetti. Caminin kontrollü olarak yıkıldığını ve bu yıkım gerçekleştikten sonra çalışmalarında hızlandığını

806

148

ifade eden Başkan Keskin, “İlçemizin bu projeye ihtiyacı vardı. Uzun zamandan beri gündemimizdeydi. İlçemizin böyle bir hizmete kavuşmasına destek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

Gençlik Merkezi Hızla Tamamlanıyor

814


www.sultanbeyli.bel.tr

02 İFTAR KÜLTÜR PROGRAMLARI

Teşekkürler Sultanbeyli

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013 facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Sultanbeyli bu Ramazan’da da iftar sofralarında buluştu. 15 mahallede kurulan iftar sofralarıyla Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ilçe sakinleriyle biraraya geldi.

8

Sultanbeyli her Ramazan’da olduğu gibi bu senede iftar programlarında buluştu. Belediye 15 mahallede iftar sofrası kurdu, komşuları aynı sofrada buluşturdu. Her mahallede kurulan iftar sofralarına yoğun katılım vardı. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, iftar programlarında yaptığı konuşmada, “Sultanbeylimizin tüm renkleriyle kardeşlik sofralarımızda buluşuyoruz. İçinde bulunduğumuz güzel tablonun oluşmasına imkan verdiğiniz için, evlerinizde rahatça iftar yapmak yerine ailelerinizle, komşularınızla, kardeşlik soframızı, gönül soframızı tercih ettiği hepinize yürekten teşekkür ediyorum” dedi. Sultanbeyli Belediyesi olarak Ramazanın coşkusunu sevincini mahallelerde yaşadıklarını kaydeden Başkan Keskin, “Tüm mahallelerimizde binlerce kardeşimizin katılımıyla iftar programları düzenledik. Çok sayıda kardeşimizle aynı sofrada iftar yaptık, aynı ortamda ezanı bekledik, aynı sofrada dünyanın mazlumlarına dua ettik. Gölet parkımızda ramazan programlarımızı düzenledik. Sokak iftarlarındaki coşku bu sene gölet parkımızda ramazanın ruhuna uygun olarak düzenlediğimiz programlarımızla taçlandı” ifadelerini kullandı. ÇOCUKLAR GÖNÜLLERINCE EĞLENDI Sultanbeyli Belediyesi iftar programlarında çocukları da unutmadı. İftar öncesinde yapılan çocuk şenliklerinde miniklerinde bu manevi atmosferin içinde bulunması sağlandı.


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

www.sultanbeyli.bel.tr

İFTAR PROGRAMLARI 03


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

04 02 RAMAZAN KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

Sultanbeyli’de Ramazan Böyle Geçti Sultanbeyli Ramazan ayını dolu dolu yaşadı. Her mahallede sokak iftarları düzenlendi, Gölet Parkı birbirinden güzel etkinliklere sahne oldu. Programlar kapsamında Nihat Hatipoğlu, Ömer Döngeloğlu, Eşref Ziya Terzi ve daha birçok isim ilçe sakinleriyle buluştu.

8

Onbir Ayın Sultanı Ramazan Sultanbeyli’de tüm güzellikleriyle yaşandı. Belediye tüm mahallelerde kurduğu iftar sofralarıyla ilçe sakinlerini bir araya getirdi. Ayrıca Gölet Parkı’nda Ramazan’ın ruhuna uygun etkinlikler düzenlendi. Ramazan Ayı etkinliklerinde ilçe sakinleriyle bir araya gelen Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, programlarda yaptığı konuşmalarda “Mübarek Ramazan Ayı’nı hep birlikte geçiriyoruz. Rabbime şükürler olsun ki bir Ramazan Ayı’nı, bir huzur iklimini daha sizlerle birlikte yaşamayı bizlere nasip etti. Bu vesileyle ben hepinizin mübarek ramazanını tebrik ediyorum” dedi. Bu sene de diğer Ramazan aylarında olduğu gibi yine ruhuna uygun etkinlikler gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Keskin, “Kültürümüzü, özümüzü yansıtan etkinlikler düzenliyoruz. Bu senede bu geleneğimizi bozmadık. Kısmet olursa sizlerle farklı içerikli programlarla, bu güzel ortamda, Gölet Parkımızda biraraya geleceğiz. Gölet Parkımızda Ramazan etkinliklerimiin olması bizler için ayrı bir önem taşıyor” şeklinde konuştu. “GÖLET PARKI’NIN ESKI HALINDEN ESER KALMADI” Gölet Parkı’nın geçtiğimiz Mart ayında açıldığını hatırlatan Başkan Keskin, “Bu devasa sosyal tesisi geçtiğimiz mart ayında hizmete soktuk. O tarihin ardından hemen hemen her gün çoğu ilçe sakini

buraya geliyor, bu güzel tesiste günün yorgunluğunu atıyor. Sizlerin de şahit olduğu gibi Gölet Parkı’nın eski halinden eser kalmadı. Rabbime, bu güzel nimetlerden bizleri faydalandırdığı için binlerce kez şükürler olsun” dedi. Yaptığı konuşmalarda bu yılda diğer Ramazan aylarında olduğu gibi 15 mahallede iftar programının düzenleneceğini ifade eden Başkan Keskin, “Bu sene yine sizlerle hem ramazan etkinlerimizde hem de iftar sofralarımızda buluşacağız. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine 15 mahallemizde binlerce kardeşimizin katılımıyla iftarlar yapacağız, birlikte akşam ezanını bekleyip, birlikte ellerimizi semaya

açacağız. Yine geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu senede çocuklarımızı unutmadık. İftar öncesinde çocuk şenliklerimizle sokaklarımız şenlenecek ve iftar sofralarımız neşelenecek” dedi. Ayrıca Başkan Keskin katıldığı her iftar programında ve etkinlikte yerel seçimlerde kendisine ve ekibine verilen büyük destek için ilçe sakinlerine teşekkür etti. Gölet Sosyal Tesisleri ve Kent meydanında oluşturulan “Gazze Sergisi” açılışı, Ömer Döngeloğlu’nun duaları ve Sultanbeyli halkının yoğun katılımıyla gerçekleşti. Sergide Filistin’de yaşanan insanlık dramı gözler önüne serildi. Ayrıca İstanbul

Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Panaroma 1453 müzesi, Miniatürk ve camilere geziler düzenlendi. Gölet Sosyal Tesisleri’nde yapılan etkinliklerde Prof Dr. Nihat Hatipoğlu, Prof Dr. Faruk Beşer, Vehbi Vakkasoğlu, Necmettin Nursaçan, Prof Dr. Mehmet Emin Ay, Yavuz Bahadıroğlu, Ömer Döngeloğlu, Senai Demirci hocalarımızın katılımıyla düzenlenen sohbetler; Sedat Uçan, Fatih Koca, Abdurrahman Önül, Eşref Ziya Terzi, Ömer Karaoğlu, Dursun Ali Erzincanlı, Grup Dergah, Serdar Tuncer ve Mustafa Demirci konserleriyle Sultanbeylililerle buluştu. Etkinliklerin Gölet Parkı’nda yapılması katılımı bir hayli artırdı.


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

www.sultanbeyli.bel.tr

RAMAZAN ETKİNLİKLERİ 05


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

06 02 DENETİM KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Ekiplerden Gıda Denetimi

Sultanbeyli halkının huzurlu bir Ramazan geçirmesi için yoğun mesai harcayan zabıta ekipleri ve gıda denetim ekipleri bayram öncesinde de tatlıcılarda ve fırınlarda denetim yaptı.

8

Sultanbeyli Belediyesi zabıta ekipleri denetimlerine devam ediyor. Ramazan boyunca denetimlerini sıklaştıran ekipler, bayram öncesinde de tatlıcılarda ve fırınlarda denetim yaptı. Tatlıcılarda ve fırınlarda gramaj, temizlik ve üretim izinlerini sıkı kontrole tabi tutan ekipler, gerekli gördükleri işletmelere uyarılarda bulundu. Sultanbeyli Belediyesi Gıda Denetim Ekipleri de ekmek ve ekmek çeşitleri üretim ve satış yerleri, unlu mamüller ve pastacılık ürünleri üretim ve satış yerleri, tatlı üretim ve satış yerleri, gıda ile ilgili üretim yerleri, restaurant, lokanta, market, büfe, bakkal, okul kantinleri, gıda depolarının denetimini rutin olarak yapıyor. Sultanbeyli halkının sağlıklı besinlere ulaşması için görev yapan gıda denetim ekipleri, Ramazan Bayramı öncesinde denetimleri artırdı. Ekipler ilçe genelinde bulunan tatlıcıları ve şeker üreticilerini denetledi. Sağlıksız şartlar altında üretim yaparak halk sağlığını tehdit eden işletmelere yasa kapsamında cezai işlem uyguladı.

Yapılan denetimlerde işletmelerin eksikliklerinin yanı sıra işyerlerinde çalışan personellere hijyen eğitim sertifikası konusunda bilgilendirme yapıldı. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ekiplerin her gün sahada olduğunu ve denetimlerin rutin olarak devam ettiğini kaydetti. İlçe genelinde halk sağlığını tehdit eden firmalara cezai işlem uyguladıklarını söyleyen Başkan Keskin, “Ramazan Bayramı öncesinde her yerde olduğu gibi bizde de bazen istenmeyen durumlarla karşılaşılabiliyor. Bazı firmalar daha fazla üretim yapabilmek için farklı yöntemlere başvuruyor. Biz bunun önüne geçmek için denetimleri sıklaştırdık. Halkımızın sağlıklı şekilde gıda ürünlerine ulaşabilmesi için titizlikle çalışmalarımızı yaptık. Ramazan ayında denetimlerimiz daha da sıklaştı. Şimdi de yaklaşan bayram öncesinde ekiplerimiz sıkı bir denetim yaptı. Gerekli gördükleri tatlıcıları ve şeker üreticilerine cezai işlem uyguladılar ve firmaları uyardılar” dedi.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SULTANBEYLİ’DEN 07

Madde bağımlılığı konusunda yapılan çalışmaların artması gerekiyor. Gençlerimizi bu illetten kurtarmalıyız

20 yıldır ilçede ikamet eden Hızır Ardal 1994 yılından bu yana madde bağımlılığına karşı gönüllü olarak mücadele ediyor.

8

Bir gün Sultanbeyli Kent Meydanı’nda gezerken gönüllü Yeşilaycı Hızır Ardal’a rastlayabilirsiniz. Gönüllü Yeşilaycı olan Hızır Ardal, uzun zamandır madde bağımlılığına karşı savaş açmış. 1994 yılında Yeşilay gönüllüsü olarak başladığı ve sokaklarda elinde mikrofon, üzerinde madde bağımlılığının zararlarının yazılı olduğu tişörtüyle Sultanbeyli’nin, İstanbul’un sokaklarını arşınlıyor. Gençleri madde bağımlılığının her

boyutuna karşı bilinçlendirmek isteyen Ardal, “Türkiye’de madde bağımlılığı gittikçe artıyor. Gençlerimizi korumamız gerekiyor. Onları bilinçlendirmeye çalışmalıyız” diyor. Sultanbeyli’de yapılan bilinçlendirme çalışmaları için ilçe yöneticilerine teşekkür eden Ardal, “Kaymakamımız, belediye başkanımız, emniyetimiz bu noktada çalışmalar yapıyor. Madde bağımlılığı konusunda yapılan çalışmaların artması gerekiyor. Gençlerimizi bu illetten kurtarmalıyız” diyor


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 10 BAYRAM KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Sultanbeyli’de Bayram Sevinci

Rahmet ve bereket ayı Ramazan’ın sona ermesiyle bayram coşkusu tüm Sultanbeyli’yi sardı. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin Abdurrahman Gazi Camii’nde kılınan bayram namazının ardından her yıl olduğu gibi bu senede ilçe halkıyla bayramlaştı ve Sultanbeylililerin bayramını kutladı.

8

On bir ayın sultanı Ramazan Sultanbeyli’de binlerce kişinin katıldığı mahalle iftarları, sohbetler ve konserlerle dopdolu geçti. Rahmet ve bereket ayı sona erdiğinde ise coşku bu defa bayrama taşındı. Ramazan’ı düzenlenen mahalle iftarları ve kurulan gönül sofralarıyla vatandaşla geçiren Başkan Keskin, bayrama da yine ilçe halkıyla birlikte girdi. Sultanbeyli’de toplu bayramlaşma törenleri artık gelenek haline geldi. Abdurrahman Gazi Camii’nde kılınan bayram namazından sonra İlçe Kaymakamı İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, camii meydanını dolduran ilçe sakinleriyle bayramlaştı. Keskin, bayramlaşmanın ardından vatandaşlarla alanda bir süre sohbet etti. Abdurrahman Gazi Camii Meydanı’nda gerçekleştirilen bayramlaşma törenin ardından Başkan Keskin ve İlçe Başkanı Ali Sevinç, Recep Tayyip Erdoğan Sultanbeyli Seçim Koordinasyon Merkezi’ne geçerek partililerin bayramını kutladı.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

MAHALLELERİMİZ 11

Kenan Coşkun: Adil Mahallesi

Sultanbeyli’nin Gelişiminin Simgesi Adil Mahallesi’nde yapılan çalışmaları mahallenin yeni muhtarı Kenan Coşkun’la konuştuk. 30 Mart yerel seçimlerinde göreve gelen Coşkun, “Adil Mahallesi belediyemizin yaptığı yatırımlarla Sultanbeyli’nin gelişimin simgesi oldu” dedi.

8

Mahalleler bölümümüzde bu sayımızda Sultanbeyli’nin gelişimiyle dikkat çeken mahallesi, Adil Mahallesi’ni yeni muhtar olan Kenan Coşkun’la konuştuk. Adil Mahallesi’nin Sultanbeyli’nin en çok gelişen mahallelerinin başında geldiğini ifade eden Coşkun, “Mahallemizde şimdiye kadar çok sayıda yatırım hayata geçti. Yapılan yatırımlar için Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Keskin’e teşekkür ediyorum. Askerlik şubemiz, bitme aşamasında olan gençlik merkezimiz, yeni başlayan ağız diş sağlığı merkezimiz hepsi mahallemize yapılan büyük yatırımlar arasında geliyor” dedi. Adil Mahallesi’nin asfalt ve kaldırım eksiğinin neredeyse bulunmadığını ifade eden Coşkun, “Mahallemiz asfalt ve kaldırım noktasında da iyi durumda. Neredeyse eksiğimiz bulunmuyor. Bunların hepsi büyük yatırımlar. Ayrıca mahallemizde birçok özel sektör yatırımı bulunuyor. İmara açık olması mahallemizin özellikle inşaat sektöründeki yatırımlarla ön plana çıkmasını sağladı” dedi.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Gençlik Merkezi

Askerlik Şubesi


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

02 12 DEĞERLENDİRME KÜLTÜR

Gelişime devam edeceğiz Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü, kendisine bağlı birimlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni dönemin getireceği fırsatları vatandaşlarımızın lehine hizmete dönüştürmeyi amaçladıklarını ifade eden Söğütçü, “Her alanda yeni gelişmeler olacak” dedi.

8

Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü kendisine bağlı dört birimle ilgili önemli bilgiler verdi. İlk olarak, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün çalışmalarına değinen Başkan Yardımcısı, “Kültür müdürlüğümüz bu zamana kadar başarılı çalışmalara imza attı. Bundan sonra da çıtamızı yükselterek çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sultanbeyli Belediyesi olarak bizler elimizdeki tüm imkanları halkımızın hizmetine sunuyoruz. Bir toplumun gelişmişlik seviyesine ivme kazandırabilmenin yegane yolunu insana yapılacak yatırımlarda görüyoruz. Bu noktada özellikle Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüzün yapacağı projelerle, ilçemizin kültürel zenginliğine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi. Sultanbeyli Belediyesinin bu güne kadar ses getiren birçok projeye imza attığını kaydeden Söğütçü, “Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz ilçe insanımızın, gençlerimizin ve çocuklarımızın gelişimine katkıda bulunmak için var olan projeleri sürdürdüğü gibi yeni projelerde üretiyor. Sayısı üç olan gençlik merkezlerimizi altıya çıkartıyoruz. SUGEM, Hasanpaşa ve İstanbulensis Gençlik Merkezlerimizle ulaştığımız gençlerimiz ve öğrencilerimizin memnuniyeti ve yoğun ilgisine bir kez daha teşekkür ediyoruz. “Her mahalleye bir gençlik merkezi” parolasıyla koyulduğumuz bu yolda hızla ilerliyoruz. Hamidiye Mahallesi, Adil Mahallesi ve Battalgazi Mahallesi’nde oluşturulacak yeni gençlik merkezlerimizle hedeflerimize adım adım ilerleyeceğiz. Böylece üç olan gençlik merkezi sayımızı altıya

çıkartmış olacağız. Önümüzdeki dönemde 5000 öğrenciye becerileri doğrultusunda kurslar ve eğitim desteği vermeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu. KÜLTÜR PLATFORMU PROJESINI HAYATA GEÇIRECEĞIZ Kültür platformu projesini hayata geçireceklerini sözlerine ekleyen Söğütçü, “Biz Sultanbeyli Belediyesi olarak “kültür” kavramını sadece anlık organizasyonlar olarak ele almıyoruz. Bize göre “kültür” bir süreçtir. Bu kapsamda oluşturduğumuz “Kültür Platformu” projesi ile Sultanbeyli halkını kültürel birçok faaliyetle buluşturacağız. Oluşturulacak program ile halkımıza seminerler, organizasyonlar, etkinlikler sunulacak” dedi. Kültür müdürlüğünün Ramazan ayı boyunca gerçekleştirdiği programlara da değinen Zafer Söğütçü, “Şeker Otobüs, etkinliği ile

çocuklarımıza kültürel mirasımızın tanıtımını gerçekleştirdik. Gölet Sosyal Tesisleri ve Kent meydanında oluşturduğumuz “Gazze Sergisi” açılışını, Ömer Döngeloğlu hocamızın duaları ve Sultanbeyli halkının yoğun katılımıyla gerçekleşti. Kültür gezileri düzenlendi. Gölet Sosyal Tesisleri’nde yapılan tüm etkinliklere halkımız oldukça ilgi gösterdi. Orada Prof Dr. Nihat Hatipoğlu, Vehbi Vakkasoğlu, Prof Dr. Mehmet Emin Ay, Ömer Döngeloğlu, Senai Demirci gibi hocalarımızın katılımıyla düzenlenen sohbetler; Sedat Uçan, Fatih Koca, Abdurrahman Önül, Eşref Ziya Terzi, Dursun Ali Erzincanlı, Serdar Tuncer ve Mustafa Demirci eşliğinde düzenlenen konserlere halkımızın yoğun ilgisi vardı” dedi. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Söğütçü, “Sosyal Yardım

İşleri Müdürlüğümüz bu zamana kadar çok sayıda çalışma yaptı. İlçemizde ihtiyaç sahiplerine imkanlarımız ölçüsünde yardımlarda bulunuyoruz. Yine bu birimimiz yaptığı cenaze, hasta nakil, engelli nakil hizmetleriyle, öğrenciler için hazırlanan hediyelerle vatandaşlarımıza uzanan sıcak bir elimiz oldu” ifadelerini kullandı. Kendisine bağlı İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, Yazı İşleri Müdürlüğünün faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Zafer Söğütçü, “İnsan Kaynakları ve Eğitim birimimiz halkımıza hızlı, kaliteli hizmet verebilmemiz için tüm çalışmaları yapıyor. Düzenledikleri kurum için eğitimlerle hizmetimizin kalitesinin artmasına vesile oluyor. Yazı İşleri Müdürlüğümüz de Belediye Meclisi‘nin düzenli çalışabilmesi için gerekli desteğin verilmesi ve meclis işlemlerinin yürütülmesi gibi önemli işlerin


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

takibini yapıyor. Ayrıca gelen ve giden evrakların kontrollü bir şekilde teslim alınması ve ilgili birimlere gönderilmesi, kuruma gelen ve kurumdan gidecek olan her türlü evrakın gerekli işlemlerini yapmak ve birimlerle koordineli çalışmak gibi önemli bir görevi icra ediyor. Asker aile yardımlarının alınması ve sonuçlandırılmasını da yapıyor” dedi. Sultanbeyli’nin Ak Parti Belediyeciliğiyle tanıştığı 2004 yılından bu güne büyük bir zihinsel ve fiziksel dönüşüm yaşadığını ifade eden Zafer Söğütçü, özellikle son beş yılda gerçekleşen Tem otoyolu bağlantısı, Mecidiye köprülü kavşağı, Gölet Sosyal Tesisleri,400 yataklı Devlet Hastanesi, Merkez Camii ve meydan genişletme projesi, alt yapı ve üst yapı (asfaltkaldırım) çalışmaları, yeni okullar ,Kaymakamlık, Askerlik şubesi gibi sayamayacağımız çok sayıda kamu binasıyla ilçemizde yıllardır konuşulup hayata geçirilmesi beklenen projeler Hükümetimiz ve Büyükşehir Belediyemizin de destekleriyle birer birer hayata geçirilmiş oldu. Bugün ilçe kamuoyunu meşgul eden tek ve önemli konumuz mülkiyetle ilgidir. Mülkiyet konusunda bugün geldiğimiz noktada ilçemizin %70‘i nin İmar’a açık ve ruhsat almaya uygun hale geldiğini söyleyebiliyoruz. Kalan %30’luk çok hisseli parsellerin de yarısından fazlasını bu gün çözüme kavuşturabilecek durumdayız. Ancak diğer yarısının, yani bugüne kadar tapu ve mülkiyet konusunda hiçbir girişimde bulunmamış, elinde hisse tapusu olmayan

DEĞERLENDİRME 13

ya da Belediyemize zamanında tapu için müracaat etmemiş olan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için Belediye Başkanımız, Ak Parti İlçe Başkanımız, İmardan sorumlu Başkan Yardımcımız ,son birkaç yılda çok büyük bir gayretle bu tapuların kamulaştırılıp gerçek sahiplerine verilmesi için meseleyi çözme noktasına getirdiler. Burada Başbakanımız ve ilgili bakanlıklarımızın da çok büyük destekleri oldu. Yıllardır ilçemizin gündemini meşgul eden dev yatırımlar nasıl artık konuşulmuyorsa çok kısa bir süre sonra tapu ve mülkiyet konusu da unuttuğumuz meselelerin arasında yerini alacaktır. Son olarak bazı yerel basın organlarında son zamanlarda yer alan haberlerle ilgili de açıklama yapan Başkan Yardımcısı, “Sultanbeyli’de kamu kurumlarının müthiş bir uyumu var. Bu uyumla ilçemiz kalkınıyor. Bugün gelinen noktada hiç hak etmediğimiz suçlamalara maruz kalıyoruz. Bazı yerel basın kuruluşlarında “basın etiğine” yakışmayacak şekilde yürütülen bu algı operasyonları halkımız tarafından da zaten kabul görmüyor. Belediyemizde üst düzey yöneticilik yapan bazı arkadaşlarımızın ,bundan çok değil birkaç ay önce yere göğe sığdıralamazken bu gün aynı kişiler tarafından yolsuzluk ve türlü ithamlarla karalanmak istenmesini de yine halkımızın dikkatine ve ferasetine sunuyoruz. Ayrıca kurumumuza ve yöneticilerine dönük yapılan yalan, iftira içerikli yayınlarla ilgili gerekli yasal işlemleri başlattık ve takip ediyoruz. Son günlerde

Aydos Çarşısı ile ilgili yıkım kararının olduğu şeklindeki haberlerin de tamamen asılsız olduğunu söyleyen Söğütçü bu noktada yıkıma dair ne bir dava ne de bir karar var. Hepsi yasal mevzuata uygun olarak yapıldı ve satışları da son derece şeffaf bir yöntemle “bilboardlarla, gazete, bülten ilanlarıyla , internet sayfamızdan yapılan duyurularla bütün ilçemizin bilgisi olacak şekilde gerçekleşti. Bazı arkadaşların farklı beklentilerini gerçekleştirmediğimiz için bizi bu haberlerle yıldırmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. “Bizler halkımızın vekaletiyle emanet aldığımız kaynakları

yine halkımızın ihtiyaçlarına dönük hizmetler için, en verimli bir şekilde kullanmanın azim ve kararlılığındayız” dedi.

Aydos Çarşısıyla ilgili herhangi bir mahkemenin yıkım kararı yok. Ortaya atılan dedikodular tamamen farklı amaçlar taşıyor.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 14 HIZMET KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Vizyon Proje Şekilleniyor Bir süre önce çalışmaları başlayan Merkez Camii, 4 kat otopark ve meydan genişletme projesinde alan şekillendi. İlçe sakinleri şimdiden proje için heyecanlanıyor.

8

Sultanbeyli büyük bir projeye daha kavuşuyor. Geçtiğimiz günlerde başlayan Merkez Camii, 4 katlı otopark ve meydan genişletme çalışmalarında alan neredeyse şekillendi. Yaklaşık 21 bin metrekare alanda yapılacak olan çalışmalarda Merkez Camii yeniden inşa edilecek. Cami önünde 3 bin metrekarelik bir meydan olacak ve meydanın altında 4 katlı, 350 araçlık bir otopark hizmet verecek. Şu sıralarda projenin hafriyat alım çalışmaları yapılıyor. Yetkililer ilçenin hem büyük bir camiye kavuşacağını hem de kent meydanının 3 bin metrekare daha büyüyeceğini ifade ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, projenin yaklaşık 1 yıl gibi kısa bir sürede bitirilmesinin planlandığını kaydetti. Caminin kontrollü olarak yıkıldığını ve bu yıkım gerçekleştikten

sonra çalışmalarında hızlandığını ifade eden Başkan Keskin, “İlçemizin bu projeye ihtiyacı vardı. Uzun zamandan beri gündemimizdeydi. İlçemizin böyle bir hizmete kavuşmasına destek veren herkese teşekkür ederim” dedi. Projenin detayları hakkında da bilgiler veren Başkan Keskin, “Projenin toplam alanı 21 bin metrekare olarak tasarlandı. Osmanlı ve Selçuklu Mimarisi ile harmanlanan cami, yaklaşık 700 kişilik olacak. Cami önüne 3 bin metrekarelik bir meydan yapılması planlanıyor. Meydanın altında 4 katlı 350 araçlık bir otopark inşa edilecek. Meydanda cami derneği için mekan, kütüphane, kadın erkek ayrı abdest alma yerleri ve lavabolar, çocuk emzirme odaları olacak. Cami meydanı peyzaj düzenlemeleri ve ışıklandırma çalışmalarıyla kendine özgü motifleri barındıracak” dedi.

Adil Mahallesi Gençlik Merkezi Hızla Tamamlanıyor

Sultanbeyli bir gençlik merkezi daha kazanıyor. Adil Mahallesi’nde yapımı devam eden gençlik merkezi hızla tamamlanıyor.

8

Eğitim yatırımlarının hız kesmediği Sultanbeyli, bir gençlik merkezi daha kazanıyor. Adil Mahallesi’ne yapımı devam eden gençlik merkezi sunacağı imkanlarla gençlere fırsatlarla dolu bir dünya aralayacak. GENÇLIK MERKEZI’NIN ÖZELLIKLERI Adil Mahallesi Gençlik Merkezi’nin 1373 metrekare kapalı alanı

bulunuyor. Merkezin zemin katı İSKİ, İGDAŞ ve belediye irtibat bürosunun hizmet vereceği şekilde inşa ediliyor. Ayrıca Adil Mahallesi Muhtarlığı da merkezde ayrı bir bölmede hizmet verecek. Gençlik merkezinde sınıflar, atölyeler, teknoloji odaları, kütüphane, çok amaçlı salon bulunuyor. Gençlik merkezinin çalışmalarının çok kısa sürede bitirilmesi ve kullanıma sunulması hedefleniyor.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SULTANBEYLİ 15

Bizim Koltuğumuz Herkese Açık Sultanbeyli’de yaklaşık 20 yıldır berberlik yapan Ali Topak ile berberliği ve mesleğin zorluklarını konuştuk. Berber koltuğunun herkese açık olduğunu ifade eden Topak, “Bizim koltuğumuzda ayrım olmaz. Zengini de fakiri de aynı koltuğa oturuyor” dedi.

8

Toplumda kanaat önderi olarak kabul edilen ve herkese eşit mesafede olan berberlik mesleğinin zorluklarını ve detaylarını ilçede 20 yıldır berberlik yapan Ali Topak’la konuştuk. Berberliğin toplumda çok kabul gören bir meslek olduğunu ifade eden Topak, “Bizim koltuğumuz herkese açık. İşimiz bu yönden çok zor. Yıllardır Sultanbeyli’de bu işle uğraşıyorum. Her gün koltuğumuza onlarca kişi oturuyor. Herkesin derdini dinliyoruz, herkesle sohbet ediyoruz” dedi. Pazar günü çalışamıyor olmalarının kendilerini etkilediğini ifade eden Topak, “Biz önceden Pazar günleri haftanın beş gününde yaptığımız işin yarısını yapıyorduk. Şimdi

bu yönde bir karar alındı bizde uyguluyoruz. Bir noktada dinlenme günümüz oldu ama iş yönünden etkilendiğimizi söyleyebiliriz” dedi. Uzun zamandır Sultanbeyli’de esnaflık yaptığını ifade eden Topak, “Biz burada koltuğumuza oturan herkesle sohbet ederiz. Müşterilerimiz her şeyi bizimle paylaşır. Bir nevi toplumda elçi gibiyiz” dedi. Sultanbeyli’nin son dönemdeki gelişimiyle ilgili hem müşterilerinin hem de kendisinin de izlenimlerini aktaran Topak, “İlçemiz son yıllarda aldığı yatırımlarla bir hayli gelişti. Bu kapsamda yeni yatırımların da yapılacağına inanıyorum. Gelen müşterilerimin de genel kanaati bu yönde” ifadelerini kullandı.

Sultanbeyli YIL: 1 SAYI: 18/ 01 AĞUSTOS 2014 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Nizamettin Arslan Danışma Kurulu Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar

Sorumlu Yazı işleri Müdürü Birol Alpat

Tasarım Ömer Aydın / Giray Arslan

Editör Hamdi Çakır

Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat


Sultanbeyli Bülteni  
Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 01 Ağustos 2014 Sayısı

Advertisement