Page 1

27 lipca 2018

nr 273

w numerze:

Trwają prace na drogach Modernizacja ulicy Szybskiej w Pyzdrach, przebudowa drogi między Mikuszewem i Nową Wsią Podgórną oraz budowa ścieżki pieszo-rowerowej w Gutowie Małym to trzy inwestycje drogowe prowadzone obecnie przez powiat wrzesiński.

Święto policji

s. 3 Pielęgniarstwo we Wrześni

s. 4 Nowy spektakl Więcej na s. 2

Pieniądze na zadania publiczne

s. 11 Piknik seniorów

Zarząd Powiatu Wrzesińskiego rozstrzygnął kolejny otwarty konkurs ofert na wspieranie zadań publicznych. W sumie rozdysponowano 19 200 zł, w tym: 6500 zł na zadania w zakresie kultury, sztuki i ochrony tradycji, 7500 zł na zadania w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i 5200 zł na zadania w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Więcej o święcie plonów na stronie 9

s. 13 Basen w Orzechowie

Szczegóły publikujemy na stronie 8

Akcja letnia

s. 14 Kołaczkowska strefa sportu

to już tradycja cd. na stronie 5

fot. arch. projektu

260 uczestników – dzieci i młodzieży z powiatu wrzesińskiego – wzięło udział w XIV edycji Powiatowej Akcji Letniej, która w tym roku odbywała się nad morzem, w Dźwirzynie. Uczestnicy ośmiodniowych turnusów mieli zapewniony bogaty, pełen atrakcji program.

W tym roku hasłem było: Przeżyj morską przygodę

s. 15

Kolejny numer

„Przeglądu Powiatowego”

ukaże się 24 sierpnia.


2

Informacje

Dziennik budowy Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii

27 lipca 2018

www.wrzesnia.powiat.pl

Dyżury radnych powiatowych Grzegorz Kaźmierczak, w dni urzędowania, gabinet przewodniczącego – pokój 118, Starostwo Powiatowe ul. Chopina 10 – po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod nr.: 61 640 44 35 Henryka Waligóra, każdy poniedziałek, Agencja PKO BP Miłosław, pl. Wiosny Ludów 14, godz. 16-17 Czesław Borkowski, każdy ostatni wtorek miesiąca w godz. 18-19 w siedzibie OSP w Nekli, ul. Gnieźnieńska 2 Przemysław Hirschfeld, w każdy pierwszy czwartek miesiąca pod nr.: 507 033 432 Przemysław Kuczora, każdy drugi poniedziałek miesiąca w godz. 14-16, gabinet przewodniczącego – pokój 118, Starostwo Powiatowe, ul. Chopina 10 – po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod nr.: 61 640 44 35 Krzysztof Strużyński, codziennie, ul. 3 Maja 15 w Pyzdrach, godz. 15-16, tel.: 606 419 275

Dyżur telefoniczny (dni robocze): Janusz Balcerzak – 603 917 720, Mirosław Balicki – 505 175 586, Waldemar Bartkowiak – 601 756 085, Małgorzata Cichacka – 510 424 184,

Paweł Guzik – 502 690 543, Halina Kotyk – 502 157 500, Bogdan Kruk – 604 528 485, Jerzy Mazurkiewicz – 601 084 711,

Józef Szafarek – 661 968 946, Maria Taciak – 500 432 326, Rafał Zięty – 606 607 306.

Wykaz dyżurów radnych znajduje się na www.bip.wrzesnia.powiat.pl/24,dyzury-radnych.html

Zagospodarowywanie przestrzeni na patio pomiędzy budynkami B01 i B02. W tle konstrukcja łącznika obu budynków

Starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz: każdy poniedziałek w godzinach 14-16 w gabinecie starosty (pokój nr 114), Starostwo Powiatowe we Wrześni, ul. Chopina 10 po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie pod nr.: 61 640 44 50. Wicestarosta wrzesiński Waldemar Grzegorek: w sprawach skarg i wniosków codziennie, w godzinach urzędowania Starostwa Powiatowego we Wrześni, tj. w poniedziałek w godzinach 8-16 oraz od wtorku do piątku w godzinach 7-15 oraz pod nr.: 61 640 44 50. Sekretarz, skarbnik, naczelnicy wydziałów przyjmują w sprawach skarg i wniosków codziennie w godzinach urzędowania, czyli w poniedziałek 8-16, wtorek-piątek 7-15.

Trwają prace wykończeniowe przed głównym wejściem

Dziennik budowy bursy przy ul. Słowackiego 11 we Wrześni

Trwa wylewanie betonu na stropy.

Za pół miliona

Tyle pochłonie przebudowa fragmentu jednej z dróg powiatowych w gminie Miłosław. Mowa o odcinku drogi pomiędzy Mikuszewem a Nową Wsią Podgórną. Powiat przebuduje prawie 1,4 km nawierzchni, która zostanie wzmocniona betonem asfaltowym. Dodatkowo na długości pół kilometra remontowanego odcinka konieczne jest położenie warstwy wyrównawczej.

Wykonawcą jest firma Trans Bruk z Nekli. Ukończenie inwestycji powinno nastąpić do końca sierpnia, jednak ze względu na szybkie postępy prac, planuje się to na dużo wcześniejszy termin. Koszt przebudowy to 500 tysięcy złotych. (red.)

Remont zaczął się 26 lipca

Na Szybskiej w Pyzdrach... Trwa przebudowa jednej z pyzdrskich dróg powiatowych. Dokumentacja projektowa zadania została wykonana przez gminę Pyzdry. Prowadzone od niedawna roboty obejmują modernizację odcinka o długości około 730 metrów, na którą przewidziano z budżetu powiatu oraz gminy łącznie blisko 860 tys. złotych. Za tę kwotę droga zyska nową nawierzchnię z masy bitumicznej, odpowiednie odwodnienia i utwardzone kruszywem pobocza, ponadto wyremontowany zostanie przepust na samym jej końcu, tuż przy granicy z gminą Kołaczkowo, która zmodernizuje dalszy odcinek. Roboty budowlane mają zakończyć się pod koniec września, zaś całe zadanie zostanie zrealizowane do 26 października. Wykonawcą robót jest Zakład Wielobranżowy Trans Bruk z Nekli. (red.)

Modernizacja pyzdrskiej ulicy jest efektem sprawnej współpracy samorządów Ciężki sprzęt zapowiada wielkie zmiany

…i na Powidzkiej w Gutowie Małym Powiat właśnie rozpoczął tam budowę ścieżki pieszo-rowerowej. Na odcinku o długości około 350 metrów przy drodze powiatowej w Gutowie Małym powstaje ciąg dla pieszych i rowerzystów o szerokości 2,5 metra, który zostanie wykonany z kostki betonowej bezfazowej. Ścieżka wyposażona w odpowiednie krawężniki, obrzeża, odwodnienia i oznakowanie ma tam powstać do 28 września. Wykonawcą robót jest Zakład Drogowy Waldemar Lewandowski z Psar Małych. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 400 tysięcy złotych, z czego 230 tysięcy pochodzi z budżetu gminy Września. Warto dodać, że jest to pierwszy etap zadania, w ramach którego taka ścieżka ciągnąć się będzie dalej w kierunku i przez całą wieś Grzybowo. (red.)

To początek dużego zadania, które poprawi komfort pieszych i rowerzystów w gminie Września


biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

3

Aktualności

27 lipca 2018

Rozważania praktykującego samorządowca

Niedaleko od szosy Pod tym przekornie sformułowanym tytułem chciałbym zamieszczać teksty, w których odnosić się będę do różnych aspektów życia naszej lokalnej społeczności. W zamyśle będą to moje osobiste, a więc z natury rzeczy subiektywne, przemyślenia i refleksje.

Starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz

Z perspektywy praktykującego samorządowca obraz naszej codziennej krzątaniny, rodzących się projektów, inicjatyw, spotkań, ale też sporów czy konfliktów ma swoją konkretną barwę, temperaturę i koloryt. W swojej naturze rzadko jest to obraz czarno-biały, chociaż niestety – jakże często, może zbyt często – w publicznym przekazie nadużywa się czarnego koloru. W końcu okazuje się, że to, co powinno być przedmiotem satysfakcji, wzbudzać podziw, uznanie czy dumę mieszkańców naszej małej ojczyzny, w wykrzywionym przekazie zmienia się w coś zupełnie innego. Zamiast barwnego obrazu otrzymujemy smutny negatyw. No właśnie, czy jako lokalna wspól-

nota samorządowa mamy świadomość pozytywnych przemian, które dokonały się wokół nas, czy mamy poczucie zbiorowego sukcesu? Sukcesu całej społeczności, czyli nas wszystkich. W zasadzie niby tak. Cieszymy się, kiedy powstaje nowy obiekt, kiedy zapyziała okolica zamienia się w „klimatyczny zakątek”, kiedy z kijkami czy na rowerach wędrujemy nowym szlakiem, wprowadzamy się do nowego mieszkania lub z przyjaciółmi na pikniku spotykamy się w gospodarstwie agroturystycznym… Czar jednak pryska, kiedy zajrzymy do Internetu nasyconego niewybrednym hejtem, trafi w nasze ręce przekłamujący fakty lokalny periodyk, znajdziemy w poczcie „życzliwy donosik”, bezsilni zderzymy

Wyróżnienia i awanse

Uroczystości z okazji Święta Policji odbyły się 20 lipca w Komendzie Powiatowej Policji we Wrześni. Wydarzenie było okazją do podziękowań i wręczenia awansów zawodowych oraz medali i wyróżnień. W korpusie oficerów młodszych awansowanych zostało 3 policjantów, w korpusie aspirantów – 12 policjantów, a w korpusie podoficerów 20 policjantów. Podczas uroczystości poinformowano też, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył złotym medalem za długoletnią służbę asp. sztab. Pawła Gostyńskiego, a minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał srebrną odznakę „Zasłużony policjant” podinsp. Robertowi Nowakowi.

Udana

transakcja

Dawny biurowiec Meramontu przy ulicy Kościuszki został sprzedany. Nowym właścicielem budynku jest Towarzystwo Inwestycji Kapitałowych SA z Poznania.

Wręczono także odznaczenia związkowe za wieloletnią aktywność na rzecz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów i środowiska policyjnego. Złoty medal otrzymał Andrzej Bonalski, srebrny Mariusz Łozowiecki, a brązowe Justyna Walińska, Piotr Nawrocki, Przemysław Teodorczyk, Marcin Klonowski, Waldemar Łyskawa i Krzysztof Szcześniak. Pięcioro funkcjonariuszy – Przemysława Teodorczyka, Tomasza Jadczaka, Marcin Koskę, Roberta Nowaka i Elżbietę Nowaczyk – wyróżnił okolicznościowymi statuetkami za szczególne zaangażowanie w służbę starosta

Praca została doceniona

Święto jest tradycyjnie okazją do wręczenia policyjnych awansów

się czołowo z lokalnym pieniaczem… Mamy wtedy wrażenie, że wszystko wokół nas jest brudne, lepkie i czarne. Tracimy całą radość. Zniechęcamy się, wycofujemy, dystansujemy. Niestety odnoszę wrażenie, że ci, którzy czarną farbą zamalowują to, co zwyczajnie jest kolorowe przyjazne i jasne, chociaż są w mniejszości, to właśnie nierzadko przebijają się na plakat. W taki właśnie sposób kradną nam „nasz Świat”, naszą dumę, nasze wspólne poczucie sukcesu. Dlaczego tak słabo słychać w przekazie publicznym tę pozytywnie zakręconą większość. To jest pytanie, pytanie do nas wszystkich. Jak wdrapać się na tę górę, z której dokładnie widać, że małe jest małe, a duże jest wielkie i nasze.

wrzesiński Dionizy Jaśniewicz. Z kolei komendant Mariusz Łozowiecki nagrodził za aktywne i efektywne wspieranie oraz okazaną pomoc starostę Dionizego Jaśniewicza, burmistrzów Tomasza Kałużnego i Zbigniewa Skikiewicza oraz dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Eugeniusza Wiśniewskiego. – Służba w policji to ogromne wyzwanie i zobowiązanie, wymaga odpowiedzialności, ciągłej gotowości i szybkiego działania – mówił komendant powiatowy Policji Mariusz Łozowiecki. Poinformował też, że przestępczość w porównaniu do roku ubiegłego jest mniejsza i wciąż spada, mimo rozwoju gospodarczego. Za rok policja obchodzić będzie 100-lecie istnienia, więc i obchody Święta Policji zapewne będą wyjątkowe. Agnieszka Przysiuda-Zielkowska

Budynek był w rękach powiatu od 2004 roku

Nabywcę wyłoniono w drodze rokowań. Spółka zaproponowała cenę przewyższającą cenę wywoławczą (która była ustalona na poziomie 1 102 800 zł) – 1 110 000 zł. Kwota ta w całości została już zapłacona. Jak mówi naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Nieruchomości Jolanta Pielak: – 13 lipca podpisano akt notarialny, na podstawie którego przeniesiono prawo własności do nieruchomości o powierzchni 0,4514 ha stanowiącej własność powiatu wrzesińskiego, zabudowanej budynkiem byłego biurowca Meramontu. Nieruchomość jest położona na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę usługowo-handlową i produkcyjną z parkingami. (red.)


4

Oświata

27 lipca 2018

www.wrzesnia.powiat.pl

Trzeba tylko chcieć

We Wrześni jest sporo możliwości podnoszenia kwalifikacji. Można zdobyć tytuł zawodowy technika wielu dziedzin w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Ustawicznego lub odbyć studia na funkcjonującym w tym samym budynku (przy ul. Wojska Polskiego 2A) wydziale kaliskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która od października oferuje nie tylko mechanikę i budowę maszyn, ale także pielęgniarstwo. O możliwościach edukacyjnych rozmawiamy z dyrektor WSCKU Urszulą Kropaczewską. Na początek proszę opowiedzieć krótko o wydziale, który kolejny rok funkcjonuje we Wrześni. Wydział Medyczno-Społeczno-Techniczny został utworzony dwa lata temu, czyli teraz 1 października zaczynamy trzeci rok działalności. W trzyczłonowej nazwie mieszczą się te kierunki, które uruchomiliśmy, uruchamiamy lub chcemy uruchomić w przyszłości. Do tej pory była to mechanika i budowa maszyn, na którą po raz trzeci prowadzony jest nabór. To nam się bardzo dobrze sprawdza – w pierwszym roku studia rozpoczęło ponad 30 osób, natomiast w zeszłym roku przyjęliśmy 25. Teraz jesteśmy w trakcie rekrutacji, ale myślę, że grupa zostanie utworzona.Są to studia zaoczne, dlatego że na ten kierunek mechanika i budowa maszyn przede wszystkim przychodzą osoby, które już pracują albo w najbliższej przyszłości będą pracowały i są rozchwytywane na rynku. Od ponad dwóch lat staraliśmy się o uruchomienie kierunku pielęgniarstwo. Zapotrzebowanie oczywiście na ten kierunek jest, bo, jak wiemy, w szpitalach czy w ośrodkach zdrowia, również w prywatnym sektorze brakuje pielęgniarek. Zupełnie niedawno zapadła decyzja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, że ten kierunek możemy uruchamiać. Rekrutacja już ruszyła i na pewno potrwa do końca września. W planach mamy też uruchomienie zarządzania, na które jest również ogromne zapotrzebowanie. Czekamy w tej sprawie na decyzję ministerstwa. Czyli plany są duże, ale, jak widać, wydział rozwija się bardzo prężnie. Chcielibyśmy oczywiście dużo więcej, bo naszym założeniem po tym, gdy przestało istnieć we Wrześni kolegium językowe, było, żeby jakoś tę potrzebę rynku odnośnie szkoły wyższej zaspokoić – i stąd zaproszenie wydziału PWSZ do Wrześni. Studia są bardzo ciekawą propozycją ze względu na zapotrzebowanie na kierunki, ale również dlatego, że dają społeczności lokalnej możliwość zdobycia wykształcenia bez konieczności dojazdów na zajęcia do Poznania, Konina czy właśnie do Kalisza. Także forma zaoczna jest bardzo atrakcyjna, bo nasi studenci zwykle pracują cały tydzień, kończą pracę w piątek o godzinie 15, a o 16 są już u nas na zajęciach. Zajęcia odbywają się 2 albo 3 razy w miesiącu, więc obciążenie jest duże, ale myślę, że po otrzymaniu tytułu licencjata czy inżyniera absolwenci będą przeszczęśliwi, że udało im się ukończyć studia na miejscu. Wszystkie zajęcia teoretyczne odbywają się w budynku przy Wojska Polskiego 2A. A co z praktyką? Zajęcia teoretyczne są na miejscu, natomiast zajęcia praktyczne w zakładach pracy, z którymi mamy podpisane porozumienia. Laboratoria odbywają się w Zespole Szkół Politechnicznych, który dysponuje odpowiednimi pracowniami technicznymi. Gdy jednak już powstanie Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach, to jak najbardziej również z jego zaplecza nasi studenci na drugim, trzecim roku będą mogli korzystać. Jeśli chodzi o pielęgniarstwo, to miejscem praktyk jest szpital powiatowy? Tak, szpital, choć my mamy na miejscu w siedzibie WSCKU przygotowane sale szpitalne, z fantomami i potrzebnym sprzętem używanym na co dzień w szpitalu, gdzie „na sucho” odbywają się ćwiczenia. W jakim trybie będzie można studiować pielęgniarstwo? Na studiach dziennych i okołoweeekendowych. System dzienny to sześciosemestralna nauka, natomiast system okołoweekendowy, w którym zajęcia są od czwartku do wtorku i raz w miesiącu w środę, trwa siedem semestrów. Oczywiście nie będzie też tak, że studenci będą co tydzień od czwartku do wtorku od rana do wieczora na zajęciach. W tej chwili już wiadomo, że kilka osób złożyło dokumenty na naukę w trybie dziennym, ale przy tym dużo większe zainteresowanie jest studiami okołoweekendowymi, które łatwiej pogodzić z pracą. W zeszłym roku jako Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Ustawicznego uruchomiliśmy kierunek opiekun medyczny, też w zamierzeniu, że potem jego absolwenci mogliby być w przyszłości pielęgniarkami, gdy uda im się dostać na studia na wrzesińskim wydziale i je ukończyć. Kierunek opiekuna medycznego świetnie się sprawdził. W szpitalu te osoby, a także pielęgniarki, są bardzo potrzebne, bo po prostu brakuje personelu.

Urszula Kropaczewska

Jakie jeszcze kursy prowadzicie i które można rozpocząć od września? Do tej pory uruchomiliśmy 17 kursów, a dla raczkującej placówki jest to bardzo dużo. Od nowego roku zapraszamy ponownie na kurs opiekuna medycznego, które sprawdził się przede wszystkim dlatego, że duża część osób dostała pracę w służbie zdrowia. Rusza nowy kierunek – asystent osoby niepełnosprawnej, bo na takie osoby też jest ogromne zapotrzebowanie. W zeszłym roku pięknie się sprawdził, celowo mówię „pięknie” – florysta. Było na nim bardzo dużo osób, przy czym część z nich przychodziła na zajęcia hobbystycznie, nie podchodząc do egzaminu praktycznego, tylko uczestnicząc dla własnej przyjemności i chęci rozwijania umiejętności. Do egzaminu praktycznego przystąpiło jednak na koniec kursu dwadzieścia osób, czekamy na ich wyniki. Od września chcemy utworzyć nową grupę na kierunku technika usług kosmetycznych, które również budzi duże zainteresowanie. Proponujemy też coś bardziej technicznego, czyli technika logistyka, technika ochrony osób fizycznych i mienia oraz technika budownictwa. Na tym ostatnim kierunku korzystamy z pracowni Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej. Od września można też kształcić się w kierunku technika archiwisty, technika administracji i technika rachunkowości – chcemy stworzyć kolejne grupy, gdyż ta oferta wzbudza duże zainteresowanie. Jak duże są grupy i jakie wymogi trzeba spełnić, żeby się dostać na poszczególne kursy? W grupach uczy się od 10 do 25 osób. Wymogów w zasadzie nie ma dużo, trzeba mieć ukończoną minimum szkołę podstawową lub gimnazjum i trzeba być osobą pełnoletnią. Oczywiście nie może być przeciwwskazań zdrowotnych do odbywania praktyk zawodowych. Czyli krótko mówiąc – we Wrześni można się rozwijać, trzeba tylko chcieć. Właśnie, trzeba tylko chcieć! Gdy przestało działać kolegium, znaleźliśmy nową formułę, która naprawdę się sprawdza. My jesteśmy zachwyceni, że WSCKU i wydział PWSZ we Wrześni się rozwijają i zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy. Rozmawiała Klara Skrzypczyk

Rozmowa z rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu prof. Andrzejem Wojtyłą Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadało wrzesińskiemu Wydziałowi Medyczno-Społeczno-Technicznemu kaliskiej uczelni uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku pielęgniarstwo. To chyba wiadomość dla PWSZ. Oczywiście, ale nie tylko dla uczelni, a przede wszystkim dla maturzystów z Wrześni, powiatu wrzesińskiego i okolicznych miejscowości. Od najbliższego roku akademickiego właśnie we Wrześni będzie można kształcić się na kierunku pielęgniarstwo, by po trzech latach uzyskać tytuł licencjata. To ważne, ponieważ osoby zainteresowane właśnie tym zawodem, albo inaczej – służbą, nie muszą jeździć do innych miast, ale na miejscu mogą się kształcić i odbywać praktyki w tutejszym szpitalu, który ma doskonałą opinię. Warto studiować pielęgniarstwo? Jest co najmniej kilka ważnych powodów. Zacznę od pierwszego – praktycznego: już niebawem dyplomowane pielęgniarki nie będą miały najmniejszych problemów ze znalezieniempracy.Zapotrzebowanie naichzatrudnienie będzie coraz większe, a to oznacza, że w dużej mierze właśnie wykształcone pielęgniarkibędą w dużejmierzedecydować o wysokości wynagrodzenia. Ale to nie wszystko – pielęgniarka to piękny zawód, a nawet służba czy powołanie. I niezależnie od okoliczności, od warunków społecznych, politycznych, od sytuacji gospodarczej, pielęgniarki były, są i będą potrzebne w każdym społeczeństwie.

fot. arch. PWSZ

Pielęgniarstwo we Wrześni

Rektor PWSZ prof. Andrzej Wojtyła

A dlaczego warto studiować pielęgniarstwo na Wydziale Medyczno-Społeczno-Technicznym we Wrześni? Po pierwsze, osoby zainteresowane tym kierunkiem nie muszą tracić czasu ani pieniędzy na dojazdy na zajęcia do innych miast. Ale to nie wszystko – teraz podzielę się moim doświadczeniem z pracy ze studentkami pielęgniarstwa. Zanim trafiłem do kaliskiej PWSZ, miałem zajęcia z przyszłymi pielęgniarkami w dużym mieście. I tam najczęściej na pielęgniarstwo trafiały osoby, które nie dostały się na inne kierunki – np. na farmację. Pielęgniarstwo było więc ich drugim wyborem. I nie da się ukryć, że wiele z nich po pierwszym roku rezygnowało, podejmując próby dostania się na wymarzony kierunek. Tego zjawiska nie obserwuję już w kaliskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Tutaj zdecydowana większość studentek pielęgniarstwa to osoby z powołaniem. Wierzę, że tak właśnie będzie również we Wrześni. (red.)


biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

27 lipca 2018

Sprawy społeczne

5

cd. ze s. 1

Akcja letnia to już tradycja

W tym roku oprócz trzech turnusów kolonijnych odbył się także turnus sportowy. Łącznie w całej akcji wzięło udział 260 uczestników, dzieci i młodzieży z terenu powiatu wrzesińskiego, którzy wypoczywali w ośmiodniowych turnusach w Dźwirzynie, biorąc udział w bogatym programie rekreacyjno-edukacyjnym. Jako pierwsi do Dźwirzyna wyruszyli sportowcy. Wśród uczestników znalazły się grupy trenujące piłkę nożną, unihokej i siatkówkę. Każdy dzień obozowicze rozpoczynali poranną gimnastyką, a kończyli aktywnym wypoczynkiem na plaży. Czas między treningami na hali sportowej urozmaicali wyjazdami do parku linowego w Mrzeżynie, parku trampolin w Koszalinie czy zajęciami na basenie. Pozycją obowiązkową w programie był także rejs statkiem. Uczestnicy turnusów kolonijnych spędzali czas wolny w parkach linowym i trampolin. Brali udział w zajęciach edukacyjnych

fot. arch. projektu

Przeżyj morską przygodę z Powiatową Akcją Letnią – pod takim hasłem przebiegała tegoroczna XIV Powiatowa Akcja Letnia, która zakończyła się 23 lipca. Organizatorami i realizatorami przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe we Wrześni oraz Stowarzyszenie „Promyk” przy dofinansowaniu Ośrodków Pomocy Społecznej i Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych gmin Miłosław, Nekla, Pyzdry oraz Kołaczkowo.

260 młodych uczestników tegorocznych turnusów przeżyło morską przygodę z powiatem

I Ty możesz zostać piratem, podczas których uczestniczyli w konkursach i atrakcjach żeglarskich oraz słuchali morskich opowieści. Nie zapomnieli także o trwających Mistrzostwach Świata w piłce nożnej: w utworzo-

nej naprędce Strefie Kibica oglądali mecze i kibicowali. Podczas słonecznych dni korzystali z plaży i kąpieli w morzu, a w czasie deszczu wybierali seanse kinowe, pływanie w basenie czy gry planszowe.

Obozowicze otrzymali dyplomy oraz prezenty za zwycięstwa w konkursach i zawodach sportowych oraz wyróżnienia za utrzymanie czystości w swych pokojach przez cały okres kolonii. Każdy uczestnik na zakoń-

czenie turnusu dostał także pamiątkowy medal. Zapraszamy już dziś do udziału w kolejnej jubileuszowej „XV Powiatowej Akcji Letniej”. WEiKF

Renowacja witraży zakończona W kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła w Nekli zakończyły się prace konserwatorskie zespołu witraży. Od 2016 roku sukcesywnie odnawiane są kolejne witraże. W tym roku odrestaurowana została tzw. mała rozeta z kwaterą okrągłą przedstawiającą Najświętsze Serce Pana Jezusa. 12 lipca starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz wraz z ks. proboszczem Wojciechem Schejnem mógł podziwiać efekty wykonanych prac. Tegoroczna inwestycja kosztowała ponad 15 tys. zł. Zadanie dofinansowano z budżetu powiatu wrzesińskiego w kwocie 10 tys. zł. Julia Sosna

O wykonanych pracach opowiadał ks. Wojciech Schejn (z prawej)

Witraż z Najświętszym Sercem Pana Jezusa w nekielskim kościele zyskał nowy blask


6

Reportaż

27 lipca 2018

www.wrzesnia.powiat.pl

Przełamując bariery

Sportowiec i społecznik Mirosław Chudy od pewnego czasu bierze udział w spotkaniach motywacyjnych w przedszkolach i szkołach w całej Polsce. Wszędzie, gdzie się pojawia, zostawia dobrą energię i przesłanie, że niepełnosprawność i ograniczenia mamy głównie w głowach i to od nas zależy, jak potoczy się nasze życie. W młodości Mirosław Chudy – wówczas utalentowany sportowiec (trenował sporty obronne), aktywny towarzysko, mający w kieszeni indeks na AWF – jadąc rowerem uległ poważnemu wypadkowi, w wyniku którego złamał kręgosłup i doznał silnego paraliżu. Ma niesprawne nogi oraz częściowo ręce. Mimo to jest bardziej aktywny niż niejeden pełnosprawny. Jak przyznaje, początkowo myślał, że po wypadku uda mu się wrócić do formy. Gdy okazało się , że nie, zaczął szukać alternatywy i trenować szermierkę na wózku. Był członkiem kadry narodowej szermierzy na wózkach w latach 2003-2010. Jako szermierz zwiedził wiele zakątków świata. Ma na swoim koncie liczne sukcesy i medale, a jako największe osiągnięcie wskazuje brązowe medale we florecie i w szpadzie w Pucharze Świata w Atlancie. Dzięki szermierce znalazł też pracę. W 2003 roku, aby sfinansować wyjazd na zawody do USA, zaczął szukać sponsorów. Udał się m.in. do firmy Krispol. Prezes Karol Krysiński dołożył mu wtedy całą brakującą kwotę, a kilka dni później zadzwonił z propozycją pracy, oferując dni i godziny zatrudnienia dostosowane do treningów. Z Krispolem Mirek związany jest już 15 lat, pracuje obecnie jako spec. ds. jakości i reklamacji. Jego działalność społeczna z dziećmi zaczęła się od udziału w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, w ramach której zaczął odwiedzać przedszkola i czytać dzieciom bajki. Z czasem rozbudował te spotkania – czytane przez niego historie mają wymiar edukacyjny i są wprowadzeniem do pogadanek o tolerancji, integracji, sytuacji osób niepełnosprawnych, a także pasji i spełniania marzeń. Mirek opowiada o swoim życiu i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, uczy, jak powinno się rozmawiać i postępować z niepełnosprawnymi, przybliża codzienność tych osób. W zależności od grup wiekowych (spotkania zaczęły odbywać się też w szkołach) stara się przedstawiać inne tematy i przykłady oraz mówić

przystępnym językiem. W młodszych grupach wprowadza elementy zabawy – np. próbując pokazać dzieciom, jak to jest żyć z niesprawnymi palcami, proponuje im zjedzenie posiłku bez ich użycia. Mirek jest osobowością, która bardzo szybko wchodzi w kontakt z drugim człowiekiem, w nieskrępowaną rozmowę, dlatego każde z jego spotkań odznacza się świetną interakcją zarówno z dzieciakami, jak i wychowawcami. – Spotkanie naszych przedszkolaków z panem Mirkiem Chudym na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. Nasz gość skradł już zaufanie dzieci czytając im piękną bajkę o poszukiwaniu talentów. To spotkanie pozwoliło nam poznać osobę niepełnosprawną jako pełnowartościowego człowieka, który może wnieść w nasze życie wiele różnorodnych wartości. Przełamać stereotyp osoby niepełnosprawnej widzianej tylko jako potrzebującej pomocy i opieki. Kształtować postawę akceptacji wobec osób z niepełnosprawnością, budować przyjazny klimat integracji osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi już od najmłodszych lat, a także kształtować postawy empatii wobec tych osób. Dalsze rozmowy z panem Mirkiem przekonały nas, że mimo pewnych ograniczeń można rozwijać swoje talenty, realizować życiowe pasje, a także osiągać sukcesy – opowiada Katarzyna Kucharska, wicedyrektor Przedszkola Niepublicznego „Mis Uszatek” we Wrześni, w którym spotkanie odbywało się 3 lipca. Na spotkania Mirek przywozi swój sprzęt do szermierki, opowiada dzieciom o karierze sportowej. Dzieci mają też możliwość przymierzenia stroju, potrzymania floretu czy szpady. Początkowo Mirek prowadził jedno lub dwa spotkania na 2 miesiące. Obecnie takie wydarzenia odbywają się przynajmniej raz w tygodniu, zazwyczaj w godzinach przedpołudniowych. Mirek, aby móc je prowadzić, bierze urlop w pracy. – Przyjaciele dziwią się, że nie szkoda mi urlopu na takie działania. Ale to daje mi dużą satysfakcję. Ja po prostu to lubię – przyznaje

i dopowiada: – Lubię pracę z dziećmi i młodzieżą, myślę, że jest to dobry sposób motywacji i pokazywania im, że mimo różnych przeciwności losu można, że tak naprawdę ograniczenia są tylko w naszych głowach. Reszta to tylko kwestia pracy i zaangażowania. Przy okazji tych spotkań Mirek bacznie przygląda się infrastrukturze danego miejsca i jeśli szkoła bądź przedszkole nie ma np. podjazdu dla wózków, stara się porozmawiać, podpowiedzieć, a i zainterweniować w odpowiednich instytucjach. Od trzech kadencji jest też radnym Rady Miejskiej we Wrześni, gdzie stara się przede wszystkim zwracać uwagę na kwestie dotyczące niepełnosprawnych i likwidację barier. To, że mieszkańcy głosują na niego od kilkunastu lat, świadczy, że Mirosław Chudy posiada duże zaufanie społeczne i wzbudza sympatię otoczenia. Za swój największy sukces jako radnego uważa powstanie windy w Urzędzie

Miasta i Gminy we Wrześni, która uczyniła urząd – każdy jego poziom – dostępnym dla niepełnosprawnych nie tylko jako petentów, ale i też stwarza możliwości ubiegania się o pracę osobom niepełnosprawnym w ratuszu. Poza tym Mirka można spotkać na licznych imprezach sportowych i charytatywnych, gdzie pomaga jako wolontariusz – czuwając nad ich przebiegiem czy sprzedając losy. Mimo pracy na rzecz innych nie zapomina też o sobie. Stara się, pomimo niepełnosprawności, spełniać marzenia i przekraczać bariery, i robi rzeczy, na które niejedna pełnosprawna osoba nie miałaby odwagi. – Na wózku można robić różne szalone rzeczy, OGRANICZENIA SĄ TYLKO W NASZYCH GŁOWACH – mówi i dodaje: – To w ramach spełniania marzeń. Ma na swoim koncie już skoki ze spadochronem, pilotowanie samolotu, nurkowanie, jazdę quadem przez

pustynię, lot na motolotni, a kolejne marzenie spełnia w sierpniu – to lot szybowcem. W planach są też dalsze spotkania motywacyjne – ostatnio Mirek został zaproszony do Warszawy i Łodzi, a także do zakładu karnego na Pomorzu, w którym ma opowiadać o tym, że upadek – nie tylko uszczerbek na zdrowiu – nie musi być końcem, lecz może być początkiem. – Po jednym ze spotkań w gimnazjum w Pniewach podeszła do mnie grupka około dziesięciorga gimnazjalistów – wspomina Mirek – i dyskutowaliśmy jeszcze z dwadzieścia minut na różne tematy, po czym na koniec jedna z uczennic, Wiktoria, powiedziała: „Panie Mirku, tak naprawdę to niepełnosprawność siedzi tylko w naszych głowach. Zarówno nas, ludzi sprawnych, jak i niepełnosprawnych”. Teraz już wiadomo, dlaczego warto robić takie spotkania. Agnieszka Przysiuda-Zielkowska

Mirosław Chudy podczas spotkania we wrzesińskim przedszkolu „Miś Uszatek”


Sprawy społeczne

27 lipca 2018

biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

fot. T. Małecki, Radio Września

Najwyższa średnia Magdalena Cieślak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni otrzymała najwyższa średnią (4,63) na szkoleniu podstawowym w zawodzie strażak. 19 lipca podczas zmiany służbowej odbyło się uroczyste wręczenie listu pochwalnego od zastępcy komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu bryg. Tomasza Wiśniewskiego. Komendant podziękował za duże zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności koniecznych do profesjonalnego wykonywania zawodu strażaka Państwowej Straży Pożarnej. W imieniu pracowników wrzesińskiej komendy życzenia i gratulacje przekazał komendant powiatowy PSP we Wrześni mł. bryg. Piotr Trawiński. (red.)

7

Trzeba zachować ostrożność

Niedawno we Wrześni pojawiła się informacja o znalezieniu martwego nietoperza. Okazało się, że zwierzę było chore na wściekliznę. Miejsce znalezienia zwłok zostało zdezynfekowane, a powiatowy lekarz weterynarii wydał rozporządzenie, w którym wyznaczył ognisko choroby we Wrześni przy ul. Paderewskiego oraz nakazał zachować wzmożoną ostrożność. O chorobie, objawach i zapobieganiu rozmawiamy z lekarzem weterynarii Agnieszką Dudą z Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego we Wrześni.

Magdalena Cieślak

Przywrócono relację Września-Konin Trasa była zamknięta od czerwca zeszłego roku z powodu remontu realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA w ramach projektu Modernizacja linii kolejowej E-20 na odcinku Warszawa – Poznań – pozostałe roboty – odcinek Sochaczew – Swarzędz. Kolejnym etapem zadania jest modernizacja linii Konin-Kutno. Trasa ta zostanie zamknięta do czerwca 2019, a miejsce pociągów zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. (agda) Od 15 lipca składy znów kursują

W Grzybowie będzie bój o koronę W dniach 18-19 sierpnia w Grodzie w Grzybowie odbędzie się V Grzybowski Turniej Wojów pod hasłem: Bój o koronę dębów grzybowskich – Siemowit. fot. Wojciech Kufliński

W tym roku motywem przewodnim turnieju jest przyroda, a konkretnie – dęby. W Grodzie rosną trzy dęby noszące imiona trzech przodków Mieszka – Siemowita, Leszka i Siemomysła. W tym roku rozpoczyna się cykl turniejowy o Koronę Dębów Grzybowskiego Grodu; planowany bój zostanie stoczony o koronę Siemowita. – Prawie 1100 lat temu nad rzeką Strugą, na terenie gruntów dzisiejszej wsi Grzybowo pojawili się ludzie, którzy stwierdzili, że tu będzie ich miejsce na ziemi! Rozpoczęli budowę grodu – miejsca wyjątkowego. Wykarczowali okoliczne lasy – potężne dęby potrzebne były im na budowę wałów, jakimi otoczyli swą nową siedzibę. Wewnątrz postawili swoje domy, warsztaty, zagrody. Na okolicznych polach uprawiali zboża, na łąkach wypasali bydło i zbierali zioła, w lesie polowali na dzikie zwierzęta, z niego przynosili runo, grzyby i owoce. Przyroda ich chroniła, żywiła i leczyła. Przyrodzie oddawali cześć – opowiada Jacek Wrzesiński z Grodu w Grzybowie. Program turnieju jak zawsze jest bardzo bogaty i różnorodny. Wśród atrakcji nie zabraknie prezentacji życia w obozie wojowników, pokazów rze-

Gród wypełni się atrakcjami

miosła, gier i zabaw edukacyjnych oraz pokazów przygotowanych przez odtwórców; kulinariów; warzenia piwa. Dzieci na pewno zainteresuje GAMA, gdzie będą mogły wcielić się w rolę archeologów i w wykopie poszukać znalezisk. Zaplanowano także liczne występy artystyczne – spektakle i koncerty, m.in. zespołu Droryje czy Liarman. Odważni będą mogli zmierzyć się w dwóch turniejach – łuczniczym i rzucie toporem. Dla rodzin przygotowano grę edukacyjną – quest. W pawilonie muzealnym odbędzie

się wykład Jacka Wrzesińskiego Pierścień grzybowski, prezentacje filmu Zdzisława Cozaca Droga do królestwa i wystawa Nóż przedmiot niebanalny. Głównym punktem programu będą jednak rozgrywki turniejowe wojów, m.in. tor przeszkód, przepychanie belką, strzelanie z łuku, wyścig nosiwody, bieg przez bagno, pojedynek na miecze czy rzut zapałką. Zadanie zostało dofinansowane z budżetu powiatu wrzesińskiego w ramach otwartego konkursu ofert. Agnieszka Przysiuda-Zielkowska

O ognisku choroby informują ostrzegawcze tabliczki

Chyba dawno wścieklizna nie pojawiała się we Wrześni? Jeśli chodzi o powiat wrzesiński, ostatnio było to 7 lat temu. Też był to nietoperz i też skończyło się na jednym przypadku Jak można się zakazić? Tylko przez ugryzienie? Tylko przez ugryzienie bądź skaleczenie przez zwierzę będące w fazie choroby, w której zakaża. Świeżo po zakażeniu zwierzę jeszcze nie zaraża – najpierw musi dojść do wystąpienia objawów i w ślinie musi się znaleźć odpowiednia ilość wirusa. Aby doszło do zarażenia, musi być kontakt krwi ze śliną. Teoretycznie od martwego zwierzęcia też można się zarazić, ale musielibyśmy być skaleczeni do krwi i mieć kontakt ze śliną, bo w ślinie znajduje się najwięcej wirusa. Wirus wścieklizny w warunkach środowiskowych jest dość nietrwały, więc po jakimś czasie przestaje być zakaźny. Co robić, by do tego nie dopuścić? Unikać kontaktu z bezpańskimi psami, nie zbliżać się do dziwnie zachowujących się zwierząt. Zachowywać ostrożność. Trzeba pilnować swoich zwierząt domowych – kotów, psów, i nie puszczać ich wolno. I w miarę możliwości szczepić też koty. Szansa na to, że pogryzie nas pies, jest mniejsza niż to, że zadrapie czy ukąsi nas kot. Kot ma niespecyficzne objawy zakażenia, u psa widać to lepiej. Kot może po prostu kiedyś nie wrócić do domu i uznamy, że wpadł pod samochód, a on może umrzeć na wściekliznę. Polecam osobom mającym koty wychodzące, by przynajmniej raz na dwa lata szczepić je. Kot ma większy kontakt ze zwierzętami, może np. zarazić się od zwierząt, na które poluje. A co zrobić, jeśli już doszło do ugryzienia? Niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli nie ma możliwości obserwowania zwierzęcia i wykluczenia zakażenia, to należy poddać się profilaktycznej terapii surowicą przeciw wściekliźnie. Wścieklizna to choroba śmiertelna i w momencie, gdy wystąpią objawy, nie ma już dla człowieka ratunku. Jest to choroba neurologiczna, dochodzi do zakażenia tkanki mózgowej, objawy to omamy, zaburzenia psychiczne. W historii odnotowano nawet pojedyncze przypadki uleczenia człowieka, ale nigdy nie jest to całkowite wyleczenie. Czy choroby odzwierzęce częściej łapiemy latem? Okres letni szczególnie nie sprzyja rozwojowi takich chorób. Może latem mamy po prostu częstszy kontakt ze zwierzętami. W sezonie na pewno łatwiej złapać choroby odkleszczowe. Rozmawiała Agnieszka Przysiuda-Zielkowska lek. wet. Agnieszka Duda


8

Ogłoszenia

PODINSPEKTOR

w Referacie – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej

Wyciąg z ogłoszenia

Starostwo Powiatowe we Wrześni poszukuje kandydata na stanowisko urzędnicze

27 lipca 2018

umowa na czas zastępstwa 1. Wymagania niezbędne dla kandydatów: 1) posiada ukończone studia wyższe odpowiedniej specjalności umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku (tj. wykształcenie geodezyjne i inne pokrewne) lub 2) wykształcenie średnie odpowiedniej specjalności umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku oraz 3-letni staż pracy (jw.), 3) posiada obywatelstwo polskie z zastrzeżeniem art. 11 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, 4) ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych, 5) nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, 6) cieszy się nieposzlakowana opinią, 7) posiada stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na danym stanowisku. 2. Wymagania dodatkowe: 1) mile widziane uprawnienia w dziedzinie geodezji zakres nr 1 i 2 oraz 2) znajomość ustawy o samorządzie powiatowym oraz przepisów prawa niezbędnych przy wykonywaniu powierzonego zakresu czynności, 3) mile widziane kilkuletnie doświadczenie zawodowe w prowadzeniu pomiarów terenowych, w tym z wykorzystaniem metod GNSS oraz kompletowaniu dokumentacji technicznej, 4) znajomość oprogramowania GEO-INFO Ośrodek, GEO-INFO Mapa, 5) mile widziane doświadczenie w administracji samorządowej, 6) samodzielność, rzetelność, obowiązkowość, dobra organizacja pracy, wysoka kultura osobista. 3. Przewidywany zakres obowiązków m.in.: 1) sporządzanie dokumentów obliczania opłaty dla przygotowywanych i poświadczanych w wydziale dokumentów zgodnie z obowiązującymi przepisami, 2) cyfryzacja powiatowego zasobu geodezyjno-kartograficznego, 3) wprowadzanie w systemie GEO-INFO zasięgów zgłoszonych robót, 4) przygotowywanie licencji na wykorzystywanie udostępnionych materiałów powiatowego zasobu geodezyjno-kartograficznego. (...)5. Określenie terminu i miejsca składania dokumentów: 1) dokumenty należy złożyć osobiście lub pocztą w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Nabór na stanowisko urzędnicze – Podinspektor w Referacie – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej” do dnia 31 lipca 2018 r. w Starostwie Powiatowym, ul. Chopina 10, 62-300 Września, w Biurze Obsługi Interesanta lub w Referacie Kadr pok. 116, 2) aplikacje, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.

www.wrzesnia.powiat.pl

Kolejne pieniądze na zadania publiczne W związku z Uchwałą nr 998/2018 Zarządu Powiatu Wrzesińskiego z dnia 10 lipca 2018 roku w sprawie przyznania środków budżetowych na zlecanie realizacji zadań publicznych powiatu wrzesińskiego w 2018 roku przyznano następujące środki budżetowe na zlecanie realizacji zadań publicznych powiatu wrzesińskiego w 2018 roku: Nazwa podmiotu i dokładny adres

Tytuł zadania

Całkowity koszt projektu

Przyznana kwota

7 710,00 zł

2 000,00 zł

1. Kultura, sztuka i ochrona tradycji a. Realizacja projektów artystycznych

1.

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Zarząd Rejonowy we Wrześni ul. Ogrodowa 6 62-300 Września

Senior ART.

b. Wspieranie przedsięwzięć upamiętniających ważne wydarzenia historyczne w powiecie wrzesińskim

1.

Stowarzyszenie „Orzechowo 333” ul. Szkolna 18 62-322 Orzechowo

„Od niepodległości do wolności” – organizacja uroczystości upamiętniających 100 rocznicę odzyskania niepodległości oraz 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

6 000,00 zł

3 500,00 zł

2.

Stowarzyszenie Miłosław Biega ul. Dolna 12, 62-320 Miłosław

Polska – moja ojczyzna

3 000,00 zł

1 000,00 zł

3. Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej Organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych, edukacyjno-turystycznych promujących wiedzę i aktywność ruchową (festyny, konkursy, biegi, rajdy itp.). 1.

Polski Związek Działkowców ul. Bobrowiecka 1 00-728 Warszawa

Powiatowy Dzień Działkowca

12 000,00 zł

3 000,00 zł

2.

Uczniowski Klub Sportowy „KOŁACZKOWO” Plac Reymonta 5 62-306 Kołaczkowo

Reymontowski Turniej Unihokeja dla dziewcząt i chłopców pod hasłem „Unihokej, uczy, bawi, wychowuje” II edycja

3 717,00 zł

2 000,00 zł

3.

Uczniowski Klub Sportowy „KOŁACZKOWO” Plac Reymonta 5 62-306 Kołaczkowo

Andrzejkowy Turniej Piłki Ręcznej dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Szczypiorniak gra dla wszystkich”

4 987,00 zł

2 500,00 zł

5. Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych Działania mające na celu poprawę stanu fizycznego i psychicznego osób niepełnosprawnych poprzez m.in. warsztaty, spotkania terapeutyczne, usprawniające i rehabilitacyjne, treningi oraz udział w zawodach. 1.

Stowarzyszenie Wrzesiński Klub „AMAZONKI” ul. Chopina 9, 62-300 Września

Rehabilitacja kończyn aparatem uciskowym

3 030,00 zł

0,00 zł

2.

Stowarzyszenie Wrzesiński Klub „Amazonki” ul. Chopina 9, 62-300 Września

Zdrowie Amazonek

6 000,00 zł

3 000,00 zł

3.

Uczniowski Klub Sportowy „KOŁACZKOWO” Plac Reymonta 5 62-306 Kołaczkowo

I Integracyjny Turniej w Warcabach Klasycznych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – „Wrzesińska Warcaba 2018”

4 017,00 zł

2 200,00 zł

Miliony z WRPO na innowacje W ramach ogłoszonego w lipcu naboru przedsiębiorca może uzyskać nawet 5 milionów złotych dofinansowania. Konkurs prowadzony w ramach poddziałania 1.5.2 Wzmocnienie konkurencyjności kluczowych obszarów gospodarki regionu, jest skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Średnie przedsiębiorstwa mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości do 35% kosztów kwalifikowalnych, zaś pozostałe – nawet 45%. Liczbowo oznacza to wsparcie finansowe na poziomie od 50 tysięcy złotych do aż 5 milionów. Dofinansowaniem objęte zostaną wysoko in-

nowacyjne projekty (wdrażające innowacje procesowe, produktowe i nietechnologiczne) poprzez inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (inwestycje w transfer technologii poprzez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej). W ramach programu można coś wybudować od zera, zakupić nową maszynę albo innowacyjne oprogramowanie. Wniosek w projekcie można już przygotować on-line w Lokalnym

Systemie Informatycznym. Wysłanie go drogą elektroniczną będzie możliwe od 6 sierpnia, po czym w ciągu 5 dni roboczych wersja papierowa musi trafić do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Ostateczny termin naboru wniosków wyznaczono na 28 września. Więcej szczegółów, a także wykaz niezbędnych dokumentów na stronie wrpo.wielkopolskie.pl. Ogólna pula środków w naborze to 90 milionów złotych. (red.)


biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

27 lipca 2018

Święto Plonów

9

Poniosą chleb Starostami tegorocznych Dożynek Powiatowych będą Rafał Stefaniak z Książna oraz Maria Graczyk z Targowej Górki. Dożynki od lat wpisują się w tradycję ludową. Po zakończonych żniwach i zebraniu całego zboża gospodarz przygotowywał wraz ze żniwiarkami wieniec. Przyozdabiano go jarzębiną, owocami, kwiatami i kolorowymi wstążkami. Zwyczaj ten rozpoczynał świętowanie dożynkowe. Kosiarze, żniwiarki i mieszkańcy szli na msze, aby dziękować za zebrane plony i poświęcić wieniec. Barwny korowód przechodził następnie do dworu dziedzica, który jako gospodarz dożynek przygotowywał poczęstunek i tańce do nocy. Obrzęd w dziejach Polski przyjmował różne formy, jednak zawsze było to święto wdzięczności za zebrane plony, ale również wyraz uznania dla pracujących na roli. Obecnie dożynkom przewodniczą starostowie, którzy przekazują gospodarzom bochenek chleba.

Rafał Stefaniak z Książna (gmina Miłosław)

Maria Graczyk z Targowej Górki (gmina Nekla)

Gminę Miłosław, a więc teren, gdzie odbywać się będzie powiatowe święto plonów, zgodnie z wieloletnim zwyczajem reprezentować będzie starosta dożynek. W niewielkiej miejscowości, jaką jest Książno, mieszka 43-letni Rafał Stefaniak, który wraz z żoną Ewą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 42 hektarów. Ma dwie córki: Weronikę i Wiktorię. – W gospodarstwie zajmuję się produkcją roślinną. Uprawiam ziemniaki jadalne na wczesny zbiór, cebulę, rzepak, pszenicę, buraki cukrowe – wymienia Rafał Stefaniak. Starosta dożynkowy przyznaje, że większość jego czasu pochłania praca przy ziemniakach i warzywach, które później sprzedaje bezpośrednio na Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej SA w Poznaniu. Swój wolny czas poświęca rodzinie oraz aktywnemu wypoczynkowi: – Interesuję się sportem, również czynnie, gram w siatkówkę we wrzesińskiej lidze rekreacyjnej w zespole Matador Książno – tłumaczy. Należy również do rady sołeckiej wsi. Rafał Stefaniak podkreśla, że bycie starostą dożynek powiatowych to dla niego duże wyróżnienie. – Cieszę się, że moja skromna osoba została zauważona w tak szerokim gronie rolników. Chciałbym podziękować za wybór mojej osoby na starostę dożynek – kwituje.

Starościna wybierana jest w gminie, w której planowane są dożynki powiatowe na przyszły rok. Tym razem będzie to gmina Nekla, z jakiej rejonu właśnie pochodzi Maria Graczyk. Mieszka w Targowej Górce i tam wraz z mężem i synem zajmuje się gospodarstwem o powierzchni 50 hektarów. Ma troje dorosłych dzieci. – Uprawiamy rzepak, pszenicę, buraki cukrowe, zboża paszowe i kukurydzę na paszę – opowiada starościna. W gospodarstwie hodowane są także byki opasowe – od cielaka do wagi 800 kilogramów. Głównym obowiązkiem pani Marii jest zajmowanie się cielętami oraz kurami. – Zajmuję się również domem, pomagają mi w tym córki oraz 82-letnia mama. Dużą przyjemność sprawia mi hodowla kur, brojlerów, kaczek i gęsi – dopowiada starościna. Wolny czas spędza aktywnie na wycieczkach rowerowych, a podczas wakacji lubi wypoczywać w polskich górach. Starościna piecze ciasta oraz chleb na zakwasie dwa razy w tygodniu. Maria Graczyk uważa obrzęd dożynkowy za formę podziękowań Bogu za plony, a bycie starościną powiatowego święta plonów jest dla niej wyróżnieniem, ale też obowiązkiem, któremu chce jak najlepiej sprostać. Mateusz Maserak

Wieniec obtańczą WIWATY Zespół Pieśni i Tańca WIWATY działający przy Ośrodku Kultury w Pobiedziskach powstał w 1971 roku w Pomarzanowicach. Jego założycielką była Jadwiga Mikołajewska, a pierwszym choreografem Kazimierz Brdęk. Zespół swoją nazwę przyjął od popularnego dawniej w Wielkopolsce tańca ludowego. WIWATY zaprezentowały polski folklor w 27 krajach. Na swoim artystycznym koncie zespół ma ponad tysiąc koncertów podczas festiwali krajowych i zagranicznych. Kierownikiem zespołu od 30 lat jest doświadczony muzyk Andrzej Horbik. Poprowadził WIWATY do wielu zwycięstw i tytułów. W 2005 roku otrzymali certyfikat w konkursie jakości usług „Najlepsze w Polsce –

The best in Poland”, a rok później Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał zespołowi odznakę honorową „Za zasługi dla województwa Wielkopolskiego”. Otwierajcie gospodarzu wrota, bo już skończona żniwna robota – tym zawołaniem rozpocznie się obrzęd dożynkowy w Miłosławiu. Tancerzom na scenie przygrywać będzie kapela. Powiatowy wieniec wniosą do parku Kościelskich i obtańczą członkowie zespołu ubrani w barwne stroje ludowe. Zapraszamy do Miłosławia, aby wspólnie ze starościną i starostą dożynkowym podzielić tegoroczny chleb, wypieczony z zebranych przez rolników plonów. Mateusz Maserak

fot. arch. zespołu

Tegoroczny obrzęd dożynkowy podczas powiatowego święta plonów w Miłosławiu wykona Zespół Pieśni i Tańca WIWATY z Pobiedzisk.

Obrzęd dożynkowy to bardzo ważny element święta plonów


10

Sprawy społeczne

27 lipca 2018

Fundacja Tesco pomoże

Ośrodek Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie i stowarzyszenie Pomagam Aktywnie otrzymały granty w IV edycji konkursu Fundacji Tesco Decydujesz, pomagamy. Stowarzyszenie Pomagam Aktywnie uzyskało trzecie miejsce i 5 154 głosy. Wygrana w wysokości 1 000 zł zostanie przeznaczona na zorganizowanie II Turnieju Szachowego „Wieczny Szach” dla dzieci,

młodzieży i dorosłych. Organizacja imprezy ma wpłynąć na popularność szachów wśród dzieci i młodzieży. Wręczenie czeków odbyło się 12 lipca w sklepie Tesco we Wrześni. (red.)

fot. P. Stróżyk „Głos Słupcy”

Głosowanie trwało od 7 maja do 4 czerwca 2018. Każdy klient sieci Tesco w tych dniach otrzymał od kasjera podczas zakupów jeden żeton uprawniający do głosowania i wrzucał go do urny z wybranym projektem. Głosować można było w sklepach w Słupcy, w Trzemesznie, w Witkowie i we Wrześni. Ośrodek Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie, który przygotował projekt „Warcabowe potyczki przy OWDiR w Kołaczkowie”, uzyskał drugie miejsce, 7 695 głosów i nagrodę w wysokości 3 000 zł. Zadanie zakłada montaż dwóch stołów do gry w warcaby obok istniejącej już siłowni zewnętrznej oraz ławek w ogrodzie. Dzięki temu społeczność lokalna zyska nowe atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu. Kołaczkowianie skrócą również dystans, jaki często okazywany jest wobec wychowanków Ośrodka.

Kierująca OWDiR-em Justyna Wasielewska odbiera czek na warcabowy projekt

Tropiciele letniej przygody Pod takim hasłem Stowarzyszenie „Rodzice Dzieciom” we Wszemborzu zorganizowało od 25 czerwca do 6 lipca dwa pięciodniowe turnusy półkolonii letnich przede wszystkim dla dzieci z gminy Kołaczkowo, ale również z gminy Miłosław i Wrześni. Zadanie publiczne było współfinansowane przez powiat wrzesiński. fot. arch. projektu

Tegoroczne półkolonie okazały się połączeniem edukacji, doskonaleniem własnych umiejętności, wpajania nawyku dbania o własne zdrowie i dobrej zabawy. Dla dzieci przygotowano wiele naukowych i sportowych przygód oraz zorganizowano kilka wycieczek, m.in. do Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu czy do Parku Trampolin Jump World we Wrześni. Uczestnicy półkolonii sprawdzili swoje umiejętności na ściance wspinaczkowej w Ośrodku Rekreacyjno-Sportowym „U Kazia” w Czeszewie i świetnie się bawili w wodzie na Termach

Maltańskich w Poznaniu. Były też warsztaty garncarskie, wikliniarskie i robotyka. Każdego dnia nie brakowało zajęć sportowych i plastycznych oraz gier i zabaw integracyjnych. Zarówno pierwszy, jak i drugi turnus został podsumowany wymianą wspomnień oraz wręczeniem pamiątkowych dyplomów i drobnych upominków. Nad dziećmi opiekę sprawowali nauczyciele z przedszkola „Bajeczny Zakątek” i Społecznej Szkoły Podstawowej we Wszemborzu. Iwona Waszak

Frajda na warsztatach

fot. arch. projektu We Wszemborzu podczas wakacji nie sposób się nudzić

www.wrzesnia.powiat.pl


biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

27 lipca 2018

11

Kultura

Udana demaskacja

Spektakl wystawiono we Wrzesińskim Ośrodku Kultury

Wrzesiński niezależny teatr Otczapy 21 lipca zaprosił na premierę swojej najnowszej sztuki Ideja. – Ten spektakl państwa trochę zaskoczy. To jest nasza wypowiedź o stanie rzeczy – mówiła na powitanie reżyserka Elżbieta Górczyńska. Tytuł Ideja Otczapy rozbija na słowa: idę i ja. Bohaterowie to ludzie w ciągłym ruchu, poruszający się w przestrzeni wirtualnej – między kanałami telewizyjnymi, między plotkami. Próbują podporządkować życie jakiejś idei, ale jest to łapanie się pustych póz. Posługują się frazesami, sloganami, utartymi schematami zachowań i myśli. Obśmiewają w ten sposób politykę, show business, stosunki rodzinne, mity narodowe. Wszystko to bawi, dopóki nie zorientujemy się, że tak naprawdę śmiejemy się z samych siebie. Wtedy przychodzi gorzka refleksja. A próba wyjścia ze schematu i nadania życiu „sensu” jest jeszcze śmieszniejsza. – Znana aktorka pojechała szukać siebie do Tybetu. A nie mogłaby do Pińczowa? – pyta jedna z bohaterek. Najnowszą produkcję Otczapy będzie można oglądać na festiwalach w całej Polsce. Za rok teatr obchodzić będzie dziesięciolecie istnienia. Elżbieta Górczyńska już teraz zaprasza na (agda) Elżbieta Górczyńska uroczyste obchody jubileuszu w marcu.

Z Wrześnicą w tle

32 wcześniej niepublikowane fotografie autorstwa Ireneusza Zjeżdzałki oglądać można na wystawie plenerowej 749 metrów rzeki.

Pracownica miłosławskiej Biblioteki Publicznej Jagoda Muzolf wydała niedawno pod pseudonimem Jagoda Wochlik książkę Milion smutnych atomów. Publikujemy rozmowę z autorką. Milion smutnych atomów to debiut, czy ma pani za sobą inne publikacje? Zależy, co uznajemy za publikację. Mam za sobą kilka artykułów w prasie branżowej dla bibliotekarzy, redakcję dwóch książek, których wydawcą była nasza biblioteka, oraz kilkadziesiąt recenzji dla różnych czasopism internetowych. Jeśli chodzi o książki, do tej pory napisałam dwie – powieść fantasy dla młodzieży Milczące słowa oraz wydany niedawno Milion smutnych atomów. Książka wyszła w okresie letnim, kiedy księgarnie zasypują nas lekkimi i przyjemnymi lekturami. Pani książka jest gorzka i nie daje nadziei. Skąd taki pomysł? Skąd inspiracja? Fakt, że książka wyszła w „sezonie ogórkowym”, to akurat przypadek. Tak po prostu wpasowała się w puste miejsce w planie wydawniczym. Nie zgodziłabym się natomiast, że moja książka nie daje nadziei. Jest smutna, owszem, życiowa, ale mam nadzieję, że nie jest pozbawiona nadziei. Zanim napisałam Milion… przeczytałam niejedną książkę obyczajową. W każdej bohaterka wychodziła z opresji obronną ręką. Znajdowała na strychu zapomniane rodowe klejnoty, dziedziczyła dom. Nie wiem, czy pani się zdarzyło odnaleźć w domu zapomniane kosztowności, ale mnie nie. Chciałam napisać książkę o setkach normalnych dziewczyn, które codziennie zmagają się z konfliktami, problemami, kredytami. Była pani organizatorką festiwalu Fantastyczny Miłosław – imprezy o fajnym potencjale. Będzie kontynuacja? Bardzo dziękuję za miłe słowa. Niestety, w tym roku nie będzie kontynuacji, gdyż nie udało nam się pozyskać funduszy, a na samodzielne zorganizowanie imprezy o zasięgu wojewódzkim nie możemy sobie pozwolić. Może w przyszłym roku.

Na zdjęciach można zobaczyć obiekty, których już nie ma

wrzesińskiego fotografa widzowie będą mieli okazję nie tylko lepiej zrozumieć koncepcję jego pracy artystycznej, ale też za pośrednictwem jego fotografii spojrzeć w przeszłość Wrześni. Miasta, które dla Ireneusza Zjeżdżałki było domem, miejscem pracy, źródłem inspiracji i te-

matem większości jego fotograficznych prac – dodaje. Wystawa, którą zorganizował burmistrz Wrześni, została otwarta dokładnie w dziesiątą rocznicę śmierci fotografa, 25 lipca. Będzie można ją oglądać do 31 sierpnia. (agda)

fot. M. Szeląg

Wystawa znajduje się nad Wrześnicą, wzdłuż ulicy Wrzosowej, i dokumentuje fragment Wrześni wzdłuż rzeki. – Dziś projekt ten stanowi cenny zapis dokumentalny, zwłaszcza że sfotografowany odcinek miasta uległ daleko posuniętym przekształceniom. Przede wszystkim nie ma już Tonsilu, więc widok miasta od strony zachodniej zmienił się diametralnie. Z tego, co swoją kamerą uchwycił Zjeżdżałka, pozostał szkielet jednej z hal i fragment ogrodzenia pokryty wyblakłym już dziś graffiti. Zupełnie inaczej wygląda też sam teren wzdłuż rzeki. Miejsce, które w 2005 roku było nieco zapomnianym i rzadko odwiedzanym fragmentem miasta, dziś nabrało charakteru nadrzecznego bulwaru. Pojawiły się nowe mosty, ścieżki pieszo-rowerowe, ławki – informuje kurator wystawy Karol Szymkowiak. – Podążając śladem znanego

O zwykłych rzeczach

Jagoda Muzolf

Myśli pani już o nowej książce? Nie jest prosto wydać książkę. Owszem, w przypadku się udało, ale nie uznaję za pewnik, że cokolwiek napiszę, znajdzie aprobatę wśród wydawców. Dlatego wolałabym nie dzielić skóry na niedźwiedziu i nie zapowiadać, że niebawem będzie można spodziewać się kolejnej książki. Co będzie dalej, czas pokaże. Rozmawiała Agnieszka Przysiuda -Zielkowska


12

Porady

27 lipca 2018

Poradnik pacjenta

Badania dodatkowe Wielokrotnie spotykałem pacjentów, którzy regularnie co roku wykonują badania laboratoryjne, aby upewnić się, że są zdrowi. Czy taki postępowanie ma sens? Przewrotnie stwierdzę, że i tak, i nie. Każde badanie dodatkowe powinno być interpretowane w oparciu o stan kliniczny pacjenta. Studenci medycyny w trakcie edukacji uczeni są, że w kwestii rozpoznania 70% sukcesu to wywiady lekarskie, 20% badanie przedmiotowe pacjenta, a jedynie 10 % badania dodatkowe. Są jednak sytuacje, kiedy wykonywanie badań dodatkowych u osób bez jakichkolwiek objawów ma sens. Niektóre choroby rozwijają się przez wiele lat nie dając żadnych objawów klinicznych. Do klasycznych przykładów badań, które warto wykonać, należy badania glukozy na czczo czy

badanie ogólne moczu. Powstaje pytanie, kiedy i jakie badania warto wykonać. Tradycyjnie odsyłam państwa do lekarza rodzinnego, który w naszym systemie opieki zdrowotnej niejako winien prowadzić pacjenta za rękę po labiryncie systemu opieki zdrowotnej. Niektóre laboratoria mają przygotowane pakiety badań dostosowane do płci i wieku zainteresowanych pacjentów. Takie badania nigdy jednak nie opiszą naszego stanu zdrowia na 100%. Należy mieć tego pełną świadomość. Warto wspomnieć o jeszcze jed-

nym aspekcie badań laboratoryjnych. Sam fakt wykonywania takowych pobudza do myślenia o zdrowiu jako pewnej wartości. Dbajmy o zdrowie nie tylko sprawdzając poziom cholesterolu we krwi, ale także poprzez prozdrowotne zachowania.

lek. Sebastian Nowicki prezes Szpitala Powiatowego we Wrześni

Srebrna gospodarka: problemy i wyzwania

Głos seniorów

O Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W „Na wschód od Edenu” ostatnie słowo Adama ojca, skierowane do syna Kaina brzmiało: „Timszel” – Możesz... Możesz dorastać do bycia Człowiekiem, możesz się zmieniać. MOŻESZ. Możesz każdego dnia spojrzeć spojrzeć na świat zielonymi oczami. Możesz każdego dnia cieszyć się owocami życia. Możesz każdego dnia stawić czoło przeciwnościom losu. Możesz, jeżeli się na to zdecydujesz! Timszel może być mottem działania dla każdego, ale znaczenia nabiera po 60. roku życia, kiedy przestajemy być aktywni zawodowo, ale nie musimy odchodzić w cień. Zgadzają się z tą dewizą są studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Taki Uniwersytet działa we Wrześni od jedenastu lat. W roku akademickim 2017/2018 studiuje we Wrześni 309 seniorów, przewaga pań, panów jest 45. W ubiegłym roku, podczas uroczystości 10-lecia istnienia wręczono tzw. srebrne indeksy 83 studentom, którzy zostają wierni uniwersytetowi od 10 lat. W tym roku takie indeksy dostanie 19 studentów-seniorów. Zasadą UTW są wykłady plenarne, które odbywają się co 2-3 tygodnie. W tym roku odbyło się 14 wykładów. Tematyka wykładów jest bardzo różnorodna. Wykładowcy to profesorowie uczelni wyższych, podróżnicy, pisarze, psycholodzy, samorządowcy. Tym, co przyciąga wielu studentów do uniwersytetu, są działające na nim sekcje. Studenci mogą rozszerzać swoją wiedzę i zainteresowania w wielu z nich: rehabilitacyjno-ruchowej, regionalnej, artystyczno-plastycznej, rowerowej, turystycznej, Klubie Miłośników Muzyki „pod Bemolem”, spotkań z kulturą, foto-

graficznej, informatycznej, języków obcych, Zdrowie a styl życia. Oferta udziału w różnorakich sekcjach może ulec zmianie. Często studenci sami proponują nowe tematy, zagadnienia, zgłaszają wykładowców. Wykłady odbywają się w sali WOK-u i auli SSP nr1. Zajęcia poszczególnych sekcji w salach WCKU, PCPR-u, szkół wrzesińskich. Pragnę tu podkreślić ogromne wsparcie samorządów: powiatowego i miejsko-gminnego oraz dyrektorów szkół wrzesińskich. Bez tego wsparcia czesne musiałoby być dużo wyższe, co z kolei zmniejszyłoby liczbę studentów-seniorów. WUTW korzysta również z grantów i uczestniczy w konkursach. To kolejny sposób na zdobywanie środków. Z pomocą takich środków i wsparcia sponsorów udało się wydać kilka albumów przygotowanych przez sekcję fotograficzną, a dokumentujących kamienice Wrześni, kościoły drewniane, kapliczki, bieg Wrześnicy, zorganizować siedem niedziel sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców Wrześni 50+, dofinansować zajęcia rehabilitacyjne, przygotować pikniki sportowo-rekreacyjne dla słuchaczy uniwersytetu. Jakie są potrzeby studentów-seniorów? Z pewnością pragnienie bycia wśród ludzi, ciekawość świata, głód wiedzy i rozszerzania swoich horyzontów. Dlatego organizowane są wyjazdy do teatru, opery, filharmonii, jednodniowe i kilkudniowe wycieczki, spotkania towarzyskie z okazji Nowego Roku i zakończenia roku akademickiego, często w niedużym gronie po wykładzie przy kawie i ciastku w kawiarni. Najbardziej liczna jest sekcja rehabilitacyjno-ruchowej, której opiekunem

jest Maria Łapawiec, a celem rehabilitacja seniorów poprzez różne formy ruchu. Zajęcia odbywają się w salce rehabilitacyjnej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, salach SSP nr 6 na ulicy Batorego i Słowackiego, SSP w Nekli oraz na basenie Aqualife. W roku akademickim 2017/ 2018 utworzono o 4 grupy więcej – działało 27 grup ćwiczebnych o różnej specjalności, liczących od 14 do 20 osób. Jest to rekord w skali województwa wielkopolskiego. Na żadnym z UTW w Wielkopolsce nie ma tylu grup ruchowo-rehabilitacyjnych. W każdym tygodniu przygotowanych jest ponad 400 miejsc do ćwiczeń rekreacyjno-rehabilitacyjnych. Jeżeli to uśrednić, to każdego roboczego dnia ćwiczy ok. 5 grup. Bardzo duży wybór zajęć, które są dostosowane do możliwości ruchowych i aspektów zdrowotnych seniorów: fitness w wodzie – 6 grup, rehabilitacja – 5, zajęcia korekcyjne – 2, pilates – 4, tai-chi – 2, fitball – 1, joga – 2, choreoterapia – 1, nordic-walking – 2. Filia w Nekli: pilates – 1, nordik walking – 1, rowerowa – 1. Chętnych do uczestnictwa jest więcej niż miejsc. Władze WUTW to 9-osobowy Zarząd, który nadaje kierunek pracy, ale życie Uniwersytetu w dużej mierze zależy od wolontariuszy-kierowników sekcji, którzy je zapełniają swoimi pomysłami.

Danuta Torzewska prezes WUTW (tekst przy współpracy Marii Łapawiec)

www.wrzesnia.powiat.pl

Rzecznik konsumenta radzi

Właściciel odpowiada za swojego psa Pani Maria będąc na spacerze została zaatakowana przez luzem biegającego psa. Pies zniszczył jej sukienkę. Całe zdarzenie widział właściciel psa, ale sprawę zbagatelizował i oświadczył, że kosztów zniszczonej garderoby nie pokryje. Pani Maria pyta, co w tej sytuacji może zrobić? Do wykonania jest kilka czynności. Sprawę należy zgłosić policji z żądaniem ukarania właściciela psa. Właściciel lub opiekun zwierzęcia ma obowiązek panowania nad nim w stopniu zapewniającym bezpieczeństwo, zwłaszcza w miejscach publicznych. Zwierzę należy prowadzić na smyczy, a niekiedy w kagańcu. Właściciel powinien znać swojego psa i wiedzieć, jakie środki ostrożności stosować, gdy wychodzi choćby na spacer. Kiedy zwierzę puszczamy wolno, opisana sytuacja może zaistnieć, a konsekwencje szkód poczynionych przez zwierzę obciążą jego pana. Właściciel psa musi pokryć wszystkie straty. Elżbieta Staszak-Małecka Powiatowa rzecznik konsumenta dyżuruje w pn. od 8 do 16, od wt. do pt. od 7 do 15, ul. Chopina 10, pok. 10, tel. 61 640 44 16.

Instagramowy profil powiatu

Skrót najnowszych informacji w formie graficznej jest już dostępny. Instagram to fotograficzny serwis społecznościowy działający przy użyciu aplikacji i strony internetowej.

Zapraszamy do obserwowania!


biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

27 lipca 2018

13

Sprawy społeczne

Piknik pod parasolami 130 osób wzięło udział w pikniku w Nowym Folwarku zorganizowanym 19 lipca przez wrzesiński oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W imprezie uczestniczyli nie tylko członkowie wrzesińskiego związku, ale też koła z Miłosławia, Kołaczkowa, Sokołowa, Nekli i Pyzdr. Zebranych powitała prezes Marianna

Okoniewska, która poinformowała, że obecnie związek liczy 1 230 członków. Od czerwca wrzesiński PZERiI zorganizował wycieczki do Łazów, Międzyzdrojów, Ustroni Morskich

i Jastrzębiej Góry; a planach są: Brenna, Rewal i Częstochowa. Prezes przekazała też, że w październiku odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze i zaprosiła chętne osoby

Od lewej: Artur Mokracki, Dionizy Jaśniewicz, Marianna Okoniewska

do aktywnych działań i uczestnictwa w Zarządzie. Na imprezie nie zabrakło zaproszonych gości, m.in. starosty wrzesińskiego Dionizego Jaśniewicza, zastępcy burmistrza Wrześni Artura Mokrackiego, radnej Rady Powiatu Marii Taciak czy kierowniczki Referatu Spraw Społecznych i Zdrowia Joanny Musiałkiewicz. Starosta każdemu uczestnikowi imprezy wręczył paczkę krówek.

– Życzę bycia razem, bo to ważne, by być razem i radować się każdą chwilą – mówił. Poinformował też, że powiat przygotowuje dla seniorów wczesną jesienią niespodziankę. Mimo deszczu wszyscy się bawili, śpiewając z chórem GAMA działającym przy związku i tańcząc przy dźwiękach serwowanych przez Grzegorza Adamskiego. Agnieszka Przysiuda-Zielkowska

Brak słońca nie przeszkodził w świetnej zabawie

Informujemy, że z powodu przeprowadzki do nowej siedziby przy ulicy Leśnej 10

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w dniach 20-31 sierpnia będzie nieczynna.

W tym czasie pełnimy dyżur telefoniczny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.00 pod numerem telefonu 61 640 45 70 lub 603 993 506. Przepraszamy za utrudnienia.

Znalazłeś? Zgubiłeś? Zajrzyj do Biura Rzeczy Znalezionych.

Starostwo Powiatowe we Wrześni Referat Spraw Społecznych i Zdrowia ul. Chopina 10, 62-300 Września, pok. 109, tel. 61 640 44 64.


14

Gminy

27 lipca 2018

Obudzili dzika

179 śmiałków wzięło udział w szalonym biegu Obudź w sobie dzika, który odbył się 14 lipca w Miłosławiu.

Aby pokonać pełną przeszkód siedmiokilometrową trasę, biegacze musieli wykazać się nieprzeciętną kondycją fizyczną, bowiem zadania polegały na wspinaniu, wskakiwaniu, czołganiu, taplaniu w błocie i wodzie. Ci, którym udało się zaliczyć bieg, na metę przebiegali zmęczeni, ale szczęśliwi. – Tegoroczna impreza była bardzo udana. Uczestnicy po trudach biegu szczęśliwie dotarli na metę. Przygotowanie biegu było bardzo wymagające

i zajęło nam sporo czasu, ale cieszymy się, że organizacyjnie wszystko się powiodło. Tak naprawdę jeszcze trwa porządkowanie przeszkód. Jesteśmy zadowoleni z faktu, że wiele instytucji i firm wspiera nasz bieg. Mieliśmy też sporo wolontariuszy, bo około 50 osób – bez nich bieg nie byłby możliwy – mówi Beata Kaniewska ze stowarzyszenia Miłosław Biega. Najlepszymi uczestnikami ekstremalnego biegu okazali się: wśród mężczyzn – Marcin Szczepaniak

z Konina, Karol Krzymiński z Wrześni i Mariusz Prus z Psar Polskich, a wśród kobiet – Ilona Rybarczyk z Koła. Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie Miłosław Biega, impreza została dofinansowana w ramach otwartego konkursu ofert z budżetu powiatu wrzesińskiego. Już 2 września w Miłosławiu odbędzie się bieg na 10 km w ramach Grand Prix Powiatu Wrzesińskiego. Zapisy ruszą wkrótce. (agda)

fot. Dorota Jasińska Łatwo nie było

Dla ochłody Przed nami kolejny upalny tydzień. Dlatego zachęcamy do korzystania z basenu w ośrodku wypoczynkowym Relax przy ul. Topolowej w Orzechowie. Wstęp jest darmowy. Basen jest czynny codziennie w godzinach od 10 do 18 i posiada dwie niecki. Większa z nich ma 2,10 metra głębokości i jest przeznaczona dla osób umiejących pływać, druga –

dla dzieci – jest płytsza i ma maksymalnie 1,20 metra głębokości. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa dwóch wykwalifikowanych ratowników.

W kompleksie korzystać można też z boiska do siatkówki plażowej. Obiekt jest zarządzany przez Starostwo Powiatowe. (red.)

Pluskanie się w basenie to świetny sposób na spędzanie wakacji

www.wrzesnia.powiat.pl


biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

Kołaczkowo na sportowo Powiatowa Strefa Sportu cieszy się ogromną popularnością. Nie inaczej było 8 lipca w Kołaczkowie. Wydarzenie towarzyszyło dużej kołaczkowskiej imprezie sportowej – 37. Biegowi o Złoty Kłos. Podczas gdy dorośli biegacze ruszyli w trasę, 145 dzieci rywalizowało w sportowych konkurencjach, które poprowadził wrzesiński olimpijczyk, lekkoatleta Tomasz Szymkowiak. Najmłodszy z uczestników miał niespełna rok, najstarszy 17 lat. Rzut piankowym oszczepem, bieg na dystansie 30 metrów oraz rzut piłeczką do celu sprawiły najmłodszym dużo radości. Za wykonanie zadań każdy otrzymał medal, dyplom i pamiątkową koszulkę. Sportowej zabawie kibicowali starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Stefan Tomczak. Powiatowa Strefa Sportu jest nową inicjatywą Starostwa Powiatowego we Wrześni, która odbywa się w każdej z gmin naszego powiatu. Zorganizowano ją już we Wrześni i w Ne-

Informator powiatowy Starostwo Powiatowe ul. Chopina 10, 62-300 Września tel. 61 640 44 44 fax 61 640 20 51 starostwo@wrzesnia.powiat.pl www.wrzesnia.powiat.pl godziny urzędowania: poniedziałek 8.00 do 16.00 wtorek-piątek 7.00 do 15.00 Wydział Komunikacji, Dróg i Transportu rejestracja – 61 640 44 09 prawo jazdy – 61 640 44 07 godziny urzędowania: poniedziałek 8.30 do 15.30 wtorek-piątek 7.30 do 14.30 Referat Dróg Powiatowych – 61 640 45 40 Wydział Budownictwa, Środowiska i Rolnictwa poniedziałek 12.00 do 16.00 wtorek-środa 12.00 do 15.00 czwartek-piątek 7-10 tel. 61 640 44 32 Referat Środowiska i Rolnictwa – 61 640 45 15

Tomasz Szymkowiak asystuje przy rzucie oszczepem

kli. Pod koniec sierpnia zawita także do Pyzdr oraz Miłosławia (szczegóły na plakacie). Sportowa impreza ma zachęcać dzieci do fizycznej aktywności od najmłodszych lat. (red.)

Wydział Promocji i Kultury tel. 61 640 44 95 Referat Spraw Społecznych i Zdrowia tel. 61 640 45 34 Medale dla wszystkich uczestników

15

Sport

27 lipca 2018

Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej tel. 61 640 44 38 Wydział Geodezji, Kartografii i Nieruchomości Referat - Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – 61 640 44 82

Powiatowy Zespół ds. Orzekania Niepełnosprawności ul. Wojska Polskiego 1, tel. 61 640 45 56 Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ul. 3 Maja 3, tel. 61 640 45 45 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna we Wrześni ul. Wojska Polskiego 1, tel. 61 640 45 70 Ośrodek Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie pl. Reymonta 4, tel. 61 438 53 47 Urząd Miasta i Gminy Września ul. Ratuszowa 1, tel. 61 640 40 40, fax 61 640 40 44 Urząd Gminy Kołaczkowo pl. Reymonta 3, 62-306 Kołaczkowo tel. 61 438 53 24, fax 61 438 53 21 Urząd Gminy Miłosław ul. Wrzesińska 19, 62-320 Miłosław tel. 61 438 20 21, fax 61 438 30 51 Urząd Miasta i Gminy Nekla ul. Dworcowa 10, 62-330 Nekla tel. 61 438 60 11, fax 61 438 64 90

Wydział Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich tel. 61 640 44 29

Urząd Gminy i Miasta Pyzdry ul. Taczanowskiego 1, 62-310 Pyzdry tel. 63 276 83 34, fax 63 276 83 33

Wydział Organizacyjny tel. 61 640 44 23 Referat Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu – 61 640 44 22 Referat Gospodarczy – 61 640 44 11

Urząd Skarbowy we Wrześni ul. Warszawska 26, tel. 61 435 91 00

Wydział Finansowy tel. 61 640 44 59 Kadry tel. 61 640 44 90 Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej tel. 61 640 44 27 Kasa Starostwa tel. 61 640 44 18 poniedziałek 8.30 do 15.30 wtorek-piątek 7.30 do 14.30 Powiatowa rzecznik konsumenta tel. 61 640 44 16 Powiatowy Urząd Pracy ul. Wojska Polskiego 2, tel. 61 640 35 35 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ul. Wojska Polskiego 1, tel. 61 640 45 50

Dwutygodnik Wydawca: Starostwo Powiatowe we Wrześni, ul Chopina 10 Redaktor naczelna: Olga Kośmińska-Giera Zastępczyni redaktor naczelnej: Agnieszka Przysiuda-Zielkowska Redakcja: Wydział Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego we Wrześni Skład i łamanie: Szymon Rewers i Olga Kośmińska-Giera

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrześni ul. Wrocławska 42, tel./fax 61 640 32 06 Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Wrześni ul. Kaliska 1 tel. 61 436 19 38 Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrześni tel. 61 640 44 33 997 - Policja 998 - Straż Pożarna 999 - Pogotowie Ratunkowe 112 - CPR (Straż Pożarna, Pogotowie) 986 - Straż Miejska Całodobowy policyjny telefon zaufania - 61 437 52 97 993 - Pogotowie ciepłownicze 992 - Pogotowie gazowe 994 - Pogotowie wodno-kanalizacyjne 991 - Pogotowie energetyczne

tel. do redakcji: 61 640 45 36, 61 640 45 12 www.wrzesnia.powiat.pl biuletyn@wrzesnia.powiat.pl Nakład: 9 000 egzemplarzy Redakcja nie zwraca tekstów nie zamówionych oraz zastrzega sobie prawo do ich redagowania i skracania. Za treść ogłoszeń redakcja nie odpowiada. Druk: Polska Press Sp. z o.o. ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa


Biuletyn nr 273, lipiec 2018  
Biuletyn nr 273, lipiec 2018  
Advertisement