Page 1

STUDIOOSUS T TÜ TUDENGIA JAKIRI . DETSEMBER 2016 . TUT STUDENT MAGA ZINE

K A R A S TA D E S T E R A S T - J Õ U L U T E H N O L O O G I A - TA L I M Ä N G U D - T R E E N E R S O O V I TA B


TOIMETUS

P E AT O I M E TA J A

Aleksander Vassiljev sassipostkast@tipikas.ee

TRÜKK

PEAK A ANE FOTO

VÄ L JA A N DJA

TOIMETUS

AADRESS

Sten-Ander Ojakallas Ilya Orehov

KÜLJENDA JA

Kadi Sigus

K E E L E T O I M E TA J A

Evelin Viilmann TÕLKIJA

Siret Laasner FOTOGR A AF

FOTOGR A AF 2

Anna-Grete Juchnewitsch, Lilian Valge, Gerlin Gil, Janno Dreger, Liina Sala, Taavi Simson, Reimo Ärm, Dr Gonzo, Dmitrii Stepanenko

Marko Vilberg(TTÜ Fotoklubi)

OÜ Koopia Niini & Rauam TTÜ Üliõpilasesindus Ehitajate tee 5, Tallinn K I R J U TA

studioosus@tipikas.ee H E L I S TA

630 3621

H T T P : // W W W . T T U . E E / S T U D I O O S U S

Studioosus (ladina keeles üliõpilane) on kord kuus ilmuv ajakiri, mille koostajateks on TTÜ tudengid. Studioosus ilmub iga kuu esimesel esmaspäeval ja toob lugejani uudised, persoonilood, reportaažid, intervjuud jpm. Lehe tiraaž on 1500 eksemplari ning seda jaotatakse TTÜ peahoones, IT majas, raamatukogus ja ka kolledžites tasuta.

@S T UD I O OSUS 2016 | KÕ IK Õ I G US ED K A ITS T UD

2

STUDIOOSUS


SISUKORD 1

FOOKUS

Kuidas karastus teras?

2

TTÜ PULSS

Uudiseid ülikooli pealt

3

GNOSIS

Jõuluvana toob tehnikat

4

SPORDISEKTOR

Talimängud tulevad taas!

5

SPORDISEKTOR

Treener soovitab

6

OUTSIDE OPINION

Heart is Home

7

K U LT U R N I K

Filmisoovitus: jõulu-eri

8

K U LT U R N I K

Maarja kunstinurk

STUDIOOSUS

3


FOOKUS

1

TAAVI SIMSON ERAKOGU

KUIDA S K AR A STUS TE R A S? ( O G S E I K L U S I R J O O T S I M A A LT )

Oktoobri lõpus avanes mul oma õpingute raames suurepärane võimalus külastada ettevõtet Uddeholms AB Hagforsis Rootsis. Tegemist on ettevõtega, mis tegeleb tööriistaterase tootmisega. Sellest ja samanimelisest raamatust, mida ma lugenud pole, saigi pealkiri inspireeritud. Enne aga, kui ma asun oma reisimuljete juurde (vannun, et lihapalli ja heeringa nalju ma ei tee), kasutan ma võimalust harida lugejaid teemal, mis on teras ja mis on karastamine.

4

STUDIOOSUS


FOOKUS Teras on raua ja süsiniku sulam, kus süsiniku osakaal on kuni 2,14 massiprotsenti, reeglina vahemikus 0,02...1,2. Lisaks võib teras sisaldada ka teisi (legeerivaid) elemente, mis tõstavad tugevust, kõvadust, temperatuuritaluvust, korrosioonikindlust või termotöödeldavust. Legeerelemendid on näiteks kroom, nikkel, räni, molübdeen, vanaadium ja boor. Karastamine on terase termotöötluse protsessi üks etapp, mille eesmärgiks on terase kõvaduse tõstmine. Selleks kuumutatakse teras üle faasimuutuse temperatuuri (750-1100 °C), s.o temperatuuri, mille juures omandab teras teistsuguse, suurema süsiniku ja legeerelementide lahustuvusega kristallilise struktuuri. Järgnevalt terast seisutatakse teatud aja antud temperatuuril tekkinud struktuuri ühtlustamiseks ning süsiniku ja legeerelementide lahustamiseks. Seejärel jahutatakse teras kiiresti maha, ehk karastatakse, selleks et tekiks suure kõvadusega süsinikuga ja legeerelementidega üleküllastanud kristalliline struktuur. Karastamine võib toimuda kas vees, õlis või sulasoola sees, sõltuvalt sellest, millist jahtumiskiirust ja sellest tulenevat kristallilist struktuuri soovitakse.

„ Kui ka tehase liinitööline(suhteline mõiste selles ettevõttes) jaksab endale osta Volvo või Audi, minimaalselt Passati, siis räägib see selget keelt headest sissetulekutest.

STUDIOOSUS

Nüüd aga selle juurde, mida nägin ja kuulsin. Nii nagu iga Rootsi reisi puhul ikka, tuleb alustada Rootsi lauast, osalt ka seetõttu, et laeva jõudes oli esimene asi õhtusöögile siirdumine. Valik, mida süüa, oli väga lai (oma raha eest ikka ei raatsiks) ning toit maitsev. Ka laua seltskond oli mõnus ja tore. Nii ei pannudki tähele, kuidas tunnid lauas möödusid. Siiski, pärast neljandat käiku ja kahte tundi andis kõht mulle viisakalt mõista, et sumomaadleja amet minu karjäärivalikutesse hetkel ei kuulu. Seepärast saigi edasi siirdutud show-programmi kuulama, kus reisisihtkohast lähtuvalt ei puudunud ka ABBA muusika. Järgmisel hommikul Stockholmi jõudes ja sealt välja sõites tegin enda jaoks kolm tähelepanekut. Esiteks on Stockholm kaetud tihedalt tunnelite ja sildadega, millest tulenevalt meenutas sealne teedevõrk mulle justkui hiiglaslikku ja kallist betoonist ämblikuvõrku. Teiseks on teede ääres näha kaubamärke ja kauplusi, millest varem kuulnudki pole või mis Eestis lihtsalt esindatud pole. Kolmandaks näeb teede ääres palju rohkem metsikut loodust, kui oskaks arvata, elanike arvu arvestades oli see mõneti üllatav, riigi pindala arvestades aga mitte. Paljude jaoks ei pruugi eelnev tulla muidugi üllatusena, aga peaksin mainima, et olin Rootsis teist korda elus.

5


FOOKUS Lõunaks olime ilusasti tehasesse jõudnud ning meile tehti seal õpetlik ringkäik. Siinkohal paraku kõike nähtut ja kuuldut edasi anda ei saa, kuna esiteks on kõik tehases toimuv Top secret ning teiseks läheks väga detailne kirjeldus ehk tiba teaduslikuks. Samuti on terase tootmine midagi sellist, mille efektsust tajub oma silmaga nähes, mitte lugedes. Kuid kui püüda anda edasi kasvõi ühte visuaalset vaatepilti, siis väga põnev on näha oranžilt hõõguvat (temperatuur seega tublisti üle 1000 kraadi) teraslatti (nimetame lihtsustatult nii), mis on mitme mehe suurune ja kaaluga mitu tonni ning mida robotkäed lükkavad-tõmbavad väga täpselt sepistushaamrite vahele, mis annab tootele õige kuju. Sepistusmasin ise on muide juba mitmekordse maja suurune. Õhtune programm koosnes bowlingust ja õhtusöögist, mis olid samuti väga toredad, mis sest, et kuulide veeretamine ei edene mul sugugi nii hästi kui teaduse tegemine. Ei saa jätta mainimata, et meid vastu võtnud rootslased olid väga lahedad ja külalislahked (järgneval hommikul saime ka suure hulga meeneid kaasa). Näis, nagu tunneksid seal linnas kõik kõiki, eriti tehase töötajaid. See pole ka imekspandav arvestades, et tegemist on umbes Haapsalu suuruse linnaga ning antud tehas on ka linna suurim tööandja (tehases on ca 800 töötajat). Järgmine hommik algas väikese loenguga tehase seminariruumis ning seejärel toimus ringkäik laborites, kus nägi ka seadmeid, mille hind on mõne korraliku eramaja suurune. Seejärel aga tuli hakata juba Tallinna poole tagasi sõitma. Enne tehasest lahkumist, aga ka eelmisel õhtul tulles, panin tähele, kui paljud tehase töötajad käivad tööl autoga. Arvestades seda, et väikelinnas bussiliiklust eriti pole, on see ka arusaadav, kuid silma torkas rohkem, millised autod need olid. Kui ka tehase liinitööline (suhteline mõiste selles ettevõttes) jaksab endale osta Volvo või Audi, minimaalselt Passati, siis räägib see selget keelt headest sissetulekutest.

Kui keegi kasutab pikkusühikut “rootsi miil”, siis teate automaatselt, et kuhu iganes te ka ei suundu, on see kuradima kaugel!

6

STUDIOOSUS


FOOKUS Viimase huvitava seigana tuleks mainida söögipeatust teel Stockholmi ühes McDonald`sis, kus istudes tuli ühel hetkel sisse naiskond Vene taliolümpiakoondise vormiriietuses. Kohe tekkis kolleegidega huvitav arutelu, mis ala esindajatega võis tegu olla. Põhiline eeldus, mis peale jäi, oli, et tegemist on jäähokimängijatega või siis suusatajatega, sest iluuisutamise jaoks omasid nad khm liiga suurt gravitatsioonikonstanti. Võrkpalluritega ka tegu olla ei saanud, sest ilmad on selle jaoks juba tiba külmad. Oma reisikirja lõpetaksin aga ühe omandatud tarkuseteraga: kui keegi kasutab pikkusühikut „rootsi miil“, siis teate automaatselt, et kuhu iganes te ka ei suundu, on see kuradima kaugel.

STUDIOOSUS

7


TTÜ PULSS

2 VÄRSKED UUDISED ÜLIKOOLI PEALT SILVIA UUS, KRÕÕT NÕGES EDMOND MÄLL, STEN-ANDER OJAKALLAS

I. TRADITSIOONILISEST TTÜ SÜGISBALLIST VÕTTIS OSA LIGI 200 INIMEST Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli Vilistlaskogu korraldatud Sügisballil lõid sellel aastal tantsuks meeleolu Luisa Värk, Voldemar Kuslap ja Elina Born. Muusikat mängis TTÜ Big Band ja õhtut juhtis Jüri Tiidus Eesti Draamateatrist. Üles astusid ka Claudia Shevtsenko Flamencotantsu Stuudio ja TTÜ Tantsutüdrukud. Fuajees oli ballipiltide tegemiseks avatud fotonurk, kus külalisi pildistas TTÜ Fotoklubi. Külalised said osaleda ka õnneloosis, mille peaauhinnad olid välja pannud WRIS tours ja Estravel.

8

STUDIOOSUS


TTÜ PULSS II. TTÜ JA IT KOLLEDŽ ASTUSID PAARI

Tallinna Tehnikaülikooli rektor akadeemik Jaak Aaviksoo ja Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse (HITSA) juhatuse esimees Erki Urva sõlmisid lepingu, mille kohaselt TTÜ ja IT Kolledž 2017. aasta 1. augustil ühinevad. Ühinemise eesmärgiks ontõsta õppetöö kvaliteeti ning suurendada IKT erialade lõpetajate arvu. Õppekavade arendusse kaasatakse erasektor, et ülikoolis õpetatav vastaks tööturu vajadustele. Ühiselt arendatakse välja õppekavad, milles on ühendatud kolledži rakenduslikkus ja paindlikkus TTÜ teadusliku võimekusega. HITSA juhatuse esimees Erki Urva kinnitab: „Eesti IKT sektoris on suur puudus haritud IKT spetsialistidest. Eriti veel kõrgel tasemel praktiliste oskustega erialainimestest. Meie lootus on see, et IT Kolledži tugeva praktilise kallakuga IT hariduse ühendamine TTÜ suurema mastaabi ning teaduspotentsiaaliga võimaldab olulisel määral suurendada tööandjate poolt nõutud oskustega spetsialistide väljalaset ühinenud kõrgkoolist.“ TTÜ rektor akadeemik Jaak Aaviksoo ütles ühinemisleppe allkirjastamisel:“Eelmisel nädalal tutvustatud Erkki Raasukese juhitud

majandusarengu töögrupi raport ütleb selge sõnaga, et kui täna lõpetab IKT erialadel ülikooli Eestis keskmiselt 500 kõrgharidusega spetsialisti aastas, siis tegelik vajadus on kolm korda suurem. Ühendades TTÜ ja IT Kolledži jõud, suudame me sellele eesmärgile kindlasti lähemale liikuda.”

Kolledži praegused tudengid saavad lõpetada oma õpingud seniste õppekavade alusel. IT Kolledži kaubamärk säilib, kolledž hakkab kuuluma TTÜ IT teaduskonna koosseisu. IT Kolledž jätkab ka täiendus- ja ümberõpet.

III. LOOMISEL ON EESTI NOORTE TEADUSTE AKADEEMIA Tehnikaülikoolist hakkavad Eesti noorte teaduste akadeemiat asutama kuus noorteadlast TTÜ võtmevaldkondadest. TTÜ esitas keemia- ja materjalitehnoloogia erialalt Maarja Grossbergi, mehaanika poolelt Kristo Karjusti, matemaatikajaloodusteadustest Gert Preegeli, ITst Innar Liivi, sotsiaalteadustest Ringa Raudla ning ehitusteadusest Hendrik Volli kandidatuurid. Asutajaliikmed on nooremad kui 37 aastat ning doktorikraadiga. TTÜ teadusprorektor Renno Veinthali sõnul on Eesti Teaduste Akadeemia algatanud koos Eesti Teadusagentuuriga Eesti noorte teaduste akadeemia asutamise, mis esindab ja ühendab kõigi teadusalade nii Eestis kui väljaspool Eestit töötavaid noorteadlasi ja järeldoktoreid. Loodava akadeemia eesmärk on toetada ja motiveerida noorteadlasi nende teadustöös ja püüdlustes. Samuti edendada koostööd erinevate valdkondade teadlaste vahel nii Eestis kui ka välismaal ning julgustada noori teadlasi ühiskonnas enam kaasa rääkima. Loodavast organisatsioonist loodetakse kasvulava tulevaste Eesti Teaduste Akadeemia liikmetele. Noorte teaduste akadeemia luuakse Eesti Teaduste Akadeemia juurde ja see esindab Eestis ja väljaspool Eestit töötavaid noorteadlasi. Organisatsioon saab oma tegevuses olema iseseisev, kuid teeb tihedat koostööd teaduste akadeemiaga ning teiste noorteakadeemiatega üle maailma..

STUDIOOSUS

9


GNOSIS

3

JÕULUD TEHNIK AS JANNO DREGER TOOTJAD

10

STUDIOOSUS

Jõuluaeg jõuab päev-päevalt lähemale ning see tähendab üht tõsiasja – inimesed soovivad kulutada rohkem raha, et muuta enda ja teiste tuju õnnelikumaks ja rõõmsamaks. Detsembrikuus raiskavad inimesed suurtes summades raha ning ei mõtle enam raha peale ratsionaalselt. Tihtipeale tehakse emotsioonioste jaotsitakse vabandusi ostude tegemise eest, mis tegelikkuses võivad kuu aja pärast tunduda täiesti otstarbetud. Kas olete kulutanud mõttetult palju aega poodides, et otsida seda õiget ning head kinki enda kallimale või väga heale sõbrale. Ärge vaadake kaugemale, sest täna saate kiire ülevaate 2016. aasta parimatest tehnoloogilistest toodetest. Täna on aeg lõpetada väärtusliku aja otstarbetu kulutamine kaubanduskeskustes, lugeda läbi üks informatiivne artikkel ja saada seeläbi uusi kingimõtteid. Loomulikult jäävad hinnad tudengitele kohaselt mõistlikkuse piiresse, kuid loetlen üles ka mõneti vingemaid kingitusi, mis rahakotti pisut rohkem näpistavad. Need ei ole tavalised 5 üllatust, vaid erilised ning tehnikaajakirjades sellist loetelu veel ei ole!


GNOSIS Nostalgia BSET300RETRORED Retro Series 3-in-1 Family Size Breakfast Station [Amazon] Selle kingitusega ei saa väga mööda panna. Nimelt elab tudeng küllaltki väikestes ruumides ja seetõttu peaks olema kõik seal ruumis väga kompaktne. Mikrouunahjuga saate säästa suurel hulgal ruumi ning seadme hooldamine ei võta kauem aega kui sotsiaalteaduskonnast peamajja kõndimine. Tootele pole vaja rohkem tutvustust teha, sest 3-1 tootega saate praadida peekonit, keeta kohvi ja kõike muud.

Kahel suunal kaabel[Euronics]

olev

Micro-USB

Kõik nutitelefonid, mis ei ole Apple`i tooted, peavad tõdema üht kurba tõsiasja ja seda võite tunnistada või ignoreerida. Kui soovid panna nutitelefoni koidiku saabudes laadima, siis ei õnnestu see alati 100%. Nimelt on võimalus Micro-USB laadimisots auku panna tõenäosusega 5050, kuid Apple’i kahepoolse lightning cable’iga sellist probleemi ei teki. Õnneks on nüüd ka Androidile samasugune lahendus olemas ja see toimib üsna lihtsalt. Laadimisjuhtme tootja otsustas maha viilida mõlemad pooled ning jätta 45 kraadised nurgad, mille abil saab juhtme telefoni taha mõlemat pidi pista.

STUDIOOSUS

11


GNOSIS

Juhtmevabad kõrvaklapid JayBird Pean tunnistama, et olin väga skeptiline nende kõrvaklappide ostmise osas, kuid hiljem tagasi vaadates olen otsusega rahul. Juhtmevabad kõrvaklapid tunduvad väga ebapraktilised, kuid tegelikkuses oleme loonud mõtteis kujundi, mis tegi suurepärast tööd eelarvamuse loomisega. Tuleb tuttav olukord, kus ootate bussipeatuses bussi ja võtate mantli põuetaskust või käekotist välja kõrvaklapid, mille juhtmed on sama sassis kui IT tudengite aju matemaatilise analüüsi eksami ajal? Jah! Selle probleemi vastu aitab üks lihtne ja ääretult mugav paar juhtmevabasid kõrvaklappe. „Hüvasti, pikad juhtmed!“ - nagu soovitas Eesti turul Soome mobiilsidet pakkuv firma „Radiolinja“ aastaid tagasi.

12

STUDIOOSUS


GNOSIS

Juhtmevaba klaviatuur (Anker Bluetooth UltraSlim Keyboard) [Amazon]

Juhtmevaba laadija+Qi standard Nüüd peame minema väga tehniliseks, kuid üritan mõne lausega kogu kontsepti lahti selgitada. Kas olete tüdinud olukorrast, kus peate panema nutika öösel laadima, kuid unustate? Hommikul aga vaatate ja kurvastate telefoni aku 20% taseme üle, sest eelmisel õhtul sai mängitud nii saamatut ja laiska tudengit, kes ei viitsinud laadimisjuhet üles otsida. See laadimisjuhe oli tõepoolest seal mahavisatud riiete all. Selle vastu on üks väga lihtne lahendus. Osadesse telefonidesse on sisse ehitatud Qi standard, mis lubab „üle õhu laadida“, kuid selle funktsiooni puudumisel on võimalik osta telefonile lisaaksessuaar, mis muudab õhu kaudu laadimise võimalikuks. Nüüd peaksite teada saama, mis telefoni kasutab teie kaaslane ning ongi aeg tellida Interneti kaudu juhtmevaba otsik, mis elu märksa kergemaks muudab. Enne seda ei kujutanud ma ealeski ette, et laadimine võiks olla nii mugav ja lihtne. Asetan telefoni ühele alusele ja lausa imejõul hakkab see laadima, kuigi pean ütlema, et see ei lae nii efektiivselt ja kiirelt kui tavaline seinalaadija.

STUDIOOSUS

Kõlab väga veidralt, kuid antud toote väärtus ja hind ei sobi mitte kuidagi moodi kokku. Nimelt tegin 2 talve tagasi otsuse muuta kodu nii juhtmevabaks kui võimalik ja sattusin Amazonis suurepärase toote otsa. Elus tuleb ikka otsuseid, milles päris kindel ei ole, kuigi soovid parimat ning pean mainima, et antud valik oli üks parimaid. Apple’iga väga sarnane juhtmevaba klaviatuur, mis töötab efektiivselt ja küllaltki kiiresti ning ühildub ka iPadiga - mida veel soovida? Muuda enda sõbra või enda elu selle lihtsa tootega niivõrd mugavaks, et hiljem ei oskagi meenutada aega, kus pidi suure arvuti taga tobedates juhtmetes siplema.

13


SPORDISEKTOR

TULEMA S ON JÄR JEKORDSED Ü L I Õ P I L A S T E TA L I M Ä N G U D !

4

LILIAN VALGE LUKAS NEASI, ISAAC WENDLAND

Juba jaanuari lõpus kogunevad tudengid üle Eesti legendaarsesse Kääriku Spordibaasi, et maha pidada tuline võistlus mitmetel spordialadel. Kokku mahutab Kääriku Spordibaas kuni 500 tudengit. Eelneva aasta vähese lume, kuid entusiastlike noorte tõttu oli meid kogunenud natuke alla 300. Loodetavasti on ilmataat seekord meie poolel ning lund on rohkelt. Nagu kombeks, ei puudu Mängudelt stiilipidu, milleks seekord on talispordisangarite tantsupidu. End võib riietada nii koondiseks, maskotiks, individuaalvõistlejaks või milleks iganes.

14

STUDIOOSUS


SPORDISEKTOR Kokku on Talimängudel 18 erinevat ala, millest kaks on meelelahutuslikud ning ülejäänute eest kogutakse punkte. Mitmed alad on niivõrd lõbusad ja ei vaja ettevalmistust ega pikka treenimist. Alad: • • • • • • • • • • • • • • • • •

STUDIOOSUS

Rektorite, õppejõudude ja kõrgkoolide maskottide mitmevõistlus Elamussuusatamine (takistustega sõit) Taliujumine (20 m järves) Wintersplash’17 (suusahüpped vette) Lumesujumine (lumes ujumise imiteerimine) Talvine naiste mudamaadlus vol 2 Pokker Suusahüpped Lestajooks (ujumislestadega jooksmine) Teatesprint (suusatamine) Talijalgpall Jäähoki Ree lükkamine Lumesõda Talivõrkpall Mälumäng „Tudeng - tunne Eestimaad!“ TudengiBINGO! Beer-Pong

Pange vaim valmis, võtke soojad riided kaasa ning kohtume Käärikul! Rohkem infot leiab http://www.ttu.ee/uliopilastetalimangud

15


SPORDISEKTOR

KAISA SÖÖT, KRISTI AEDMA NIKE

5

VA S T U P I DAV U S V S J Õ U D V S K E H A & M E E L T R E E N I N G U D

Vaadates klubides treeningplaane, võib silme ees tihtipeale päris kirjuks minna, kuna erineva suunitlusega trenne, mida tähistatakse mitmete värvidega, on meeletult palju ja see ajab pea sassi. Kõige enam levinud suunad on vastupidavus-, jõu- ja Body&Mind (keha&meel) treeningud - kolm erinevat, kuid võrdväärselt vajalikku treeningmeetodit. Mis on nende erinevused ja millal mida tegema peaks, sellest räägivad kohe lähemalt TTÜ Spordiklubi treenerid ja füsioterapeudid Kristi Aedma ja Kaisa Sööt.

16

STUDIOOSUS


SPORDISEKTOR

Mis on jõutreening? Jõutreening on lihastreening, mis muudab sind tugevamaks, aitab kasvatada lihasmassi ja seeläbi muuta lihaseid ka visuaalselt märgatavamaks. Jõutreeningus kasutatakse lisaks oma keharaskusele ka erinevaid vahendeid (nt kangid, hantlid, kettad, jõusaalimasinad jms). Võrreldes vastupidavustreeninguga kasutatakse pigem lühemaid seeriaid, suuremaid raskusi ning hoitakse tempot ja pulssi madalana. Jõutreeningul on lisaks lihastoonuse hoidmisele oluline roll ka sinu tervise seisukohast - see aitab tugevdada luid ja suurem lihasmass kulutab ka rohkem kaloreid. Lisaks aitab jõu treenimine igapäevases elus suuremaid raskusi tõsta ja ka poest toidukottide tassimine muutub lihtsamaks. Erinevalt levinud arvamusest ei ole jõutreeningud ainult meestele, vaid oluline treening ka naistele. Jõu arendamine toetab vastupidavuse parandamist ja ka vastupidi. Nädalas mitmeid jõutrenne tehes tasub toetuda kindlale treeningkavale, mis on kokku pandud spetsialisti poolt mõeldes just Sinu keha iseärasustele. Internetis leitavad kavad on liiga üldised ning võivad mõnel juhul kasu asemel hoopis kahju tekitada. Oluline on leida tasakaal treeningtsükli jooksul ning mitte igapäevaselt kõiki lihasgruppe koormata, vaid tekitada jaotus, mis võimaldab isoleeritult treenida ühel päeval konkreetseid lihasgruppe. TTÜ Spordihoones on Sul võimalik jõutreeningut teha jõusaalis iseseisva ja juhendatud ringtreeninguna või osaleda rühmatrennides nagu Kõht, selg & tuhar, EasyToning, Toning ja Nike+ Training Club Strength.

STUDIOOSUS

Mis on vastupidavustreening? Kas oled pidanud kiiresti jooksma otse autost kortermaja 5. korrusele võtmete järgi, siis tagasi alla ning pärast seda tegema telefonikõne, kus hingeldamine poleks kohane? Või on sinu jaoks tuttav 50-meetri kiirjooks bussile? Kui veel mitte, siis taolise trepi-/bussijooksu läbimine ja kiire taasutumine pärast sprinti ongi see, mille jaoks igapäevaelus vastupidavust treenida. Vastupidavustreeningu puhul saame rääkida nii lihasvastupidavuse kui ka kardiovaskulaarse ehk südame-veresoonkonna vastupidavuse arendamisest - rahvakeeli võib seda nimetada ‘võhma’ treenimiseks. Esimene parandab lihaste võimekust pikemat aega järjest tööd teha (nt sooritada mõnda harjutust suurte korduste arvuga, tõsta raskeid kaste ühest nurgast teise või kühveldada 30-minutit järjest lund). Kardiovaskulaarne vastupidavus näitab aga sinu keha võimet teha tööd suurenenud südamelöögija hingamissagedusel ehk siis kui treenid oma vastupidavust õige kava ja meetoditega, on ühel hetkel bussi peale jooksmine käkitegu. Seega, mida rohkem sa vastupidavust treenid, seda pikemalt jõuad sa treenida ning seda intensiivsemaid treeninguid endale lubada. Vastupidavustreening on võrreldes jõutreeninguga intensiivsem ja kasutatavad harjutused sageli tempokamad (näiteks jooksud, hüpped, liikumised erinevates suunades jms), samuti tõuseb pulsisagedus kõrgemale kui jõuvõi Body&Mind treeningutes. TTÜ Spordihoones on Sul võimalik vastupidavustreeningut teha sportmängude trennides (korvpall, võrkpall, sulgpall, lauatennis) ja rühmatrennides nagu Nike+ Training Club Endurance/Circuit, Jump HIIT, Running Ready ja Interval Toning. 17


SPORDISEKTOR

Mis on keha ja meele (Body&Mind) treening? Keha ja meele treeningud on oma loomult eelnevatest kindlasti rahulikumad, küll aga ei tasu arvata, et need seetõttu liiga kerged on. Tunnis ei tõuse sinu pulss väga kõrgele, kuid hea koormuse saavad kerelihased ja paraneb sinu liikuvus. Body&Mind ja liikuvust parandavates (mobility) tundides pöörataksegi palju tähelepanu keha ja liigeste liikuvust parandavatele harjutustele, hoitakse sageli pikemaid staatilisi venitusi/ asendeid ning lisaks pööratakse rohkem teadlikku tähelepanu ka hingamisele. Näiteks joogatundides on tavaliselt hingamine ja liikumine omavahel ühendatud ehk et iga liigutusega kaaseneb sisse- või väljahingamine ning kogu protsess on juhendatud treeneri poolt. Hingamisele keskendumine ja tunni lõpus olev lõdvestusosa aitab sul rahustada meelt ja keskenduda iseendale ja tasakaalu leidmisele igapäevategemistes. Body&Mind treeningud sobivad nii meestele kui naistele ning on väga hea lisatreening ka jõutreeningut ja vastupidavust arendavate sportlaste treeningkavades. TTÜ Spordihoones on Sul võimalik Body&Mind treeningut teha järgmistes trennides: YogaFunc, Power Yoga ja Nike+ Training Club Mobility.

18

STUDIOOSUS


SPORDISEKTOR

Füsioterapeut soovitab - kuidas võiks trenne valida? Trennide valikul võiks lähtuda märksõnast mitmekülgsus. Kindlasti kujunevad igaühel välja enda lemmikud, aga alati võiks silmas pidada, et kvaliteetseks treeninguks ja tervise hoidmiseks on vaja treenida nii oma südant, lihastugevust kui olla võimalikult hea liikuvusega. Kui trennist on olnud pikem paus, tasuks valida esialgu rahulikuma iseloomuga treeninguid ja keskenduda korrektsele tehnikale ning seejärel hakata intensiivsemate ja jõutreeningute osakaalu järk-järgult suurendama. Seega, kui oled suur vastpidavustreeningute armastaja, võta endale näiteks eesmärgiks käia kord nädalas ka mõnes Body&Mind treeningus või vastupidi - kui oled harjunud tegema ainult rahulikke trenne, siis külasta mõnikord ka neid treeninguid, kus pead oma pulssi veidi tõstma või lisaks keharaskusele ka muid raskusi kasutama. Ükskõik, millises trennis Sa oled, pööra kindlasti tähelepanu tehnikale ja kui midagi jääb segaseks, pöördu julgelt treeneri poole. Ja mis kõige olulisem - leia endale treeningud, mida sa naudid, siis muutub ka trennis käimine Sinu igapäeva osaks. Kõige raskem pole end üks kord diivanilt püsti ajada, vaid teha seda regulaarselt terve nädala jooksul. Kui treenimine muutub harjumuseks, siis on see loogiline osa Sinu elust - anna endale võimalus elada energilisemat ja tervislikumat elu!

STUDIOOSUS

19


OUTSIDE OPINION

6

DMITRII STEPANENKO

HEART IN HOUSE

Amid the frowning forest and glare of faces, That belch the hope into the man-made casket A house stands as fragile as the basket Pale and worn out of all the races. Pounding and bleeding, heart remains within the stone. Walls around the chamber choke the greedy cold, Entoumbed in the cascet that reeks of mold, Beat by the beat it still pounds alone. Along with hero, descendant of fire and aces, Who found new home in this place, glued by four walls With warmest of chimneys and sunshine crawls, He is in one of many mazes. Not a day passed by that she would not think of him, He saw her clearer, her spirit trapped in his palm But they were divided by reckless charm And yet both wanted to share this vim. And so he sends her a letter, all red in stripes, Inviting her to his place, dimmed by the lights. He longs for her kiss, she longs for the nights Away from the city and love bribes. The letter walks onto the train, carrying magic Of the unspoken words and loving magnets, Then she steps along and fills the fragments Of the moments that felt once tragic. She lands onto the clouds of softness; as she looks Through the window, glazed by salty mountain tips, She can’t withstand the distance with dry lips, While stars sing melody, hung from hooks. The horizon throws away the clouds, soaking dry, The ground shakes, undoing rusty nails And train begins to melt the snowy rails, That only lead to deafening cry...

20

STUDIOOSUS

... A day goes by, week flies, months are rushing by, as His heart is encased in hollow shell of ice, Whilst faces haunt him, ever growing vice, Taking all away from all he has. She became distance with miles stretching her face, Mistakenly boarded, she took the wrong train... Drifting away, with no tears left to drain There is nothing but faith to erase. Slowly road loses its sense and ties into loop Time ticking with hours, with sawblade on other end. Wait is maddening and tireless to mend. This is the impasse where she will droop. ... He rots into the chair, with shadows stealing air, His lungs are filled with shrink of hope, still waiting, Hopelessly he craves for rain, so grating To melt away the winter’s dull glare. Here is where the jail becomes the freedom bearer, Tightened by rope over the throat of despair, Hanging in, dripping its juice of the scare You’re locked blind and defeaned from terror. You’re locked blind and defeaned from terror...


OUTSIDE OPINION

STUDIOOSUS

21


KULTURNIK

7

JÕULUFILMIDE VA L I K VA H E A J A L VA ATA M I S E K S ANNA-GRETE JUCHNEWITSCH

Jõulud on kaunis ja hea aeg aja maha võtmiseks. Ehk küll mitte tänavusel õppeaastal, kui eksamisessioon koputab pärast jõulumehe lahkumist ja esimest raketti kärmelt uksele, ent siiski peaks iga tubli inimene vahetevahel lubama endale toredat meelelahutust (ja miks mitte vanade heade jõulufilmide näol). Järgnevasse valikusse olen püüdnud lisada filme, mida telekanalid ehk ei ole niivõrdkuivõrd ära leierdanud ning arvestanud ka võimalike erinevate eelistustega. Kirjelduste ja sisu poolest tahtsin jätta võimalikult suure avastamisrõõmu igale potentsiaalsele vaatajale, seepärast pole tutvustused ja arvustused ka eriti pikad. Kaunist pühadeaega!

22

STUDIOOSUS


KULTURNIK Häid jõule/Joyeux Noel (2005) Esimese maailmasõja tulekuga heidetakse Euroopa julma ja verisesse kaosesse, kus mehed on sunnitud tapma või saama tapetud. Koos verevalamisega sõjatandril saabub tasahilju ka jõuluaeg, mil Läänerinde mehed seisavad silmitsi põgusa muutusega rahu ja hea tahte suunas. Kõikidele asjadele vaatamata loovad neli isikut (Diane Kruger, Benno Fürmann, Guillaume Canet, Gary Lewis) vastasrinnetelt sideme selle veretu hingetõmbe ajal, et kogeda lootust ja inimkonna säilinud headuseraase.

Armastus on see…/Love Actually (2003) Üheksa omavahel põimunud lugu jälgib erinevaid inimesi erinevates situatsioonides, kõik pühade-eelses Londonis kanda kinnitanud. Nende seas on David (Hugh Grant), nägus äsja valitud Briti peaminister, kes armub ülepeakaela; Sarah (Laura Linney), graafiline disainer, kelle pühendumus oma vaimselt haigele vennale on komplitseerinud tema armuelu ning abielumees Harry (Alan Rickman), kes on langenud ahvatluste küüsi uue sekretäri näol. Lisaks veel käputäis inimesi, kõigil jutustada oma lugu, aga mis peamine - kõik kompimas armastuse erinevaid piirpindu. Filmi sõnum on lihtne ja selge: armastus päästab maailma, olles aegumatu jõud kõikjal, kus leidub purustatud südameid, naeru ja pisaraid; samas ei muutu ekraniseering liialt imalaks ja igavaks. Sobides ideaalselt rahulikku jõuluaega piiritletud naiivsuse, headuse ja romantilise komöödia tähe all, ei peaks ükski õnneliku lõpu austaja pettuma. Bad Santa (2003) Ses mustas komöödias saavad Willie T.Sokes (Billy Bob Thornton) ja tema partner (Tony Cox) kord aastas pühade ajal kokku. Poseerides kaubamajas jõuluvana ja päkapikuna, varastavad nad jõululaupäeva öösel keskused rahast lagedaks. Sel aastal on Willie aga vaimselt koost lagunemas, olles depressiivne alkohoolik ning tema ebakindel käitumine on püüdnud ka kaubamaja turvaülema (Bernie Mac) tähelepanu. Sõbrunedes väikese poisiga hakkab aga välja paistma Willie helgem pool ning temas tärkab lootus parema tuleviku järele. Ridamisi helgete ja toredate jõulufilmide seas veidi teistsugune film, mis sobiks ehk neile, kes on väsinud vaatamast üheülbalisi pühadeaja kinotükke. Julge, ropp ja omanäoline, näidates jõulumöllu pahupoolt ning viies suu oma absurdsuses muigele. Kuigi võiks arvata, et sõprussuhe ülekaalulise, kiusatava poisiga, kellest saab Jõuluvana-Willie regulaarne klient, suudab filmile anda armsaks saanud helge jõuluhõngu, siis seda peab paraku jahtima siiski mõnest muust linateosest. Meelelahutus oma parimas võtmes, kas muidugi kõigile, on juba iseasi.

STUDIOOSUS

Film, kus ei saa alati loota ilusatele ja humoorikatele stseenidele; mille sisu on kindlasti sügavam, tagapõhi tõsisem ja ajalooline reaalsus emotsionaalselt teravam kui mõnel teisel jõulufilmid, mida oleme harjunud vaatama. Kõigele sellele vaatamata pole tegemist millegi üdini masendavaga või lõputult möllava sõjatandriga, kus peale kuulide vihina ja meeste surmaagoonia midagi muud ei kuule ega näe. Multikultuurses ekraniseeringus on üksteisega vastamisi prantsuse, saksa ja šoti sõdurid, kes kohtuvad detsembrikülmuses Eikellegimaal (No Man’s Land), et jagada koos mõnd inimlikku hetke ja nautida pühade rahu, raputades õlgadelt rahvuste ahistavad rüüd. Mis teeb säärase ajaloolise sõjadraama omapäraseks, on aga musikaalsed vahepalad, ent kindlasti ei saa ega tohiks filmi koheselt kergemeelseks muusikaliks sildistada. Pigem on muusika see, mis annab stsenaariumile omanäolise terviklikkuse, helguse, aga miks mitte ka varjatud teravuse. Film põhineb tõsielulistel sündmustel. Tere tulemast perekonda/Family Stone (2005) Everett Stone (Dermot Mulroney) viib tüdruksõbra Meredith Morton’i (Sarah Jessica Parker) kohtuma oma boheemlasliku perekonnaga ning seda jõulupühadeks. Viks ja viisakas Meredith, tundes end keset eksentrilist ja teda naeruvääristavat keskkonda valge varesena, palub lõpuks õde Julie’t (Claire Danes), et too veedaks pühad koos nendega. Lootes leida Everetti vanemate Sybil’i (Diane Keaton) ja Kelly (Craig T.Nelson) toetust ja õnnistust, õnnestub Meredithil paraku vaid kinnistada oma niigi ranget ja pinges iseloomu ning panna Everetti oma valikus kahtlema. Meredithi tegelaskuju on võrdlemisi vastuoluline ning enamjaolt suudab ta panna vaataja telepurgi ees piinlikkusest nägu krimpsutama. Samas ei saa öelda, et kõik situatsioonid oleks hollywoodilikult ülepaisutatud ja ebareaalsed ning kipuvad lõpuks keskenduma ka märksa tõsisematele nootidele ja valupunktidele, kui ühelt kergelt romantiliselt komöödialt oodata võiks. Kuigi Everetti perekond mõjub kohati nii negatiivse kui positiivsena, kasvab vaataja sümpaatia aegamisi pea iga tegelaskuju suhtes ning seob harmooniliselt kogu ekraniseeringu meeltlahutavaks tervikuks.

23


KULTURNIK

24

STUDIOOSUS


KULTURNIK

NIMI VANUS ERIALA PORTFOOLIO KONTAKT

STUDIOOSUS

8

MAARJA ABEL 21 ARHITEKTUUR MRJBL.WEEBLY.COM MAARJA.ABEL@TTU.EE

25


H A L VA H U U M O R I I N S T I T U U T OHUTUSE MÕTTES TOIMUVAD MEIE INSTITUUDI KONSULTATSIOONID AINULT VIDEOSILLA TEEL VANA TÖÖ

NÄLGIVAD TUDENGID

Dekanaadi õppejuhi jutule saadetakse kolm tudengit. - Millega te siis hakkama saite? - Küsib õppejuht. - Ma esitasin filosoofias ühe oma vana essee uuesti. - Tunnistab esimene tudeng. - Selles pole midagi hullu, kui teema klapib, siis vana tööd võib uuesti esitada küll! Võid ära minna! - Mida sina tegid? - Küsib õppejuht teiselt tudengilt. - Mina Esitasin ka filosoofias oma vana essee uuesti! - Sama moodi, selles pole midagi hullu, kui teema klapib, siis vana tööd võib uuesti esitada küll! - Ning millega sina hakkama said? - Uurib õppejuht kolmandalt. - Mina olen nende vanade töö autor. -

Stipini on veel kolm päeva, tudengitel näpud põhjas ja nälgivad. - Mida sa eile sõid? - Küsib tudeng sõbralt. - Lurpisin üleeilset makaronipuljongit! - Rikkalikult elad! Minul oli ainult eelmise nädala kartuli keeduvesi. - Aga vähemalt ei pidanud sa seda oma toakaaslasega jagama! -

IGAVAD LOENGUD Seminaris on ettekanded. Üks tudeng loeb täpselt 15 minutit oma ettekannet monotoonselt ja vaikselt. - Seda oli ülimalt raske jälgida, mis see õigupoolest oli? - Pärib õppejõud. - See oli minu kättemaks! -

ROHELINE MURU Välismaal olevat kõik parem. Ülikoolid on paremad, ühikad on paremad, õppetoetused on paremad. Kõik on parem - välja arvatud välistudengid.

26

STUDIOOSUS

PEAKATE - Peaks ikka ka korporatsiooni astuma! - Mõtleb tudeng, puhastades juustest linnusitta.


SIIN VÕIKS OLLA SINU REKLAAM! REKLAAMIMISEKS STUDIOOSUSES, VÕTA ÜHENDUST

STUDIOOSUS@TIPIKAS.EE

STUDIOOSUS


Studioosus detsember 2016  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you