Page 19

19 Rozhovor

www.studenta.cz

tak skutečně v posledních letech při rozdělování peněz pociťují, že s lepší profilací se dočkají větších dotací.

Jenže ta výuka není dostatečně propojena mezi základní, střední a vysokou školou. Studenti v podstatě začínají všude od nuly. To je špatně.

A jak dosáhnout toho, aby dopadaly lépe v mezinárodních hodnoceních? Ona je otázka, kde je měřítko těch žebříčků. Ony totiž srovnávají jenom něco. Navíc české školy mají jeden výrazný problém, který je v těchto žebříčcích limituje.

Když se bavíme o studentech, jaký jste byl vy ve škole? Asi normální. Mezi šprty bych se nezařadil, ale ani mezi nějaké průšviháře.

Jaký? Ony často svou úspěšnost neumí vykázat nebo ji neumí prakticky přeložit do statistik, na jejichž základě se žebříčky tvoří. Tento problém je spojený i s nízkou jazykovou úrovní studentů, nemyslíte? Tyto problémy spolu asi přímo nesouvisí, ale je pravda, že když jsou studenti odborně skvěle vybaveni, ale neumí komunikovat v cizím jazyce, nemohou se uplatit za hranicemi. Jazykovou výuku přitom mají celý život.

„V ŽIVOTĚ UŽ NIKDY NEMÁTE TOLIK ČASU ČÍST JAKO NA VYSOKÉ ŠKOLE.“

V životě už nikdy nemáte tolik času číst jako na vysoké škole. Hodně se hovoří o špatném propojení škol s komerční sférou. Že studenti nejsou dostatečně uplatnitelní v konkrétních firmách svého oboru. Co si o tom myslíte? Problém je na obou stranách, přitom by stačilo vymyslet nějaký jednoduchý postup. Chybou je, že sice máme hodně studentů na technických oborech, ale také je tam jejich velká úmrtnost. Nemáme to dostatečně podchycené.

Co pro vás bylo největší školou života? Pokud jde o studentský život, tak rozhodně činnost ve studentské komoře. Protože jsem studoval politologii a sociální vědy, tak jsem to při jednáních mohl dobře uplatňovat.

Jak může v této problematice pomoct ministerstvo školství? Například tím, že bychom zatraktivnili technické studijní obory pro velmi talentované studenty. Je však otázka, zda by poté byla jejich úspěšnost skutečně vyšší.

Je něco, čeho litujete, že jste během studií nestihl? Asi jen to, že jsem během studií ještě více nevyužil možnost věnovat se teoretickému studiu.

Richard Valoušek Foto: Roman Konvalinka

▼ inzerce

již 20 let podporujeme český vývoz Praktický význam pojištění u EGAP: - ochrana proti riziku nezaplacení - ochrana investic v zahraničí - kvalitní management pohledávek a cash flow - jednodušší přístup k úvěrům - podpora v mezinárodních soutěžích - podpora mezinárodní kooperace

Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s. Vodičkova 34/701, 111 21 Praha 1 Tel.: +420 222 841 111, E-mail: info@egap.cz

Studenta 27 Rijen 2012  
Studenta 27 Rijen 2012  

Studenta magazín vydání říjen 2012

Advertisement