Page 11

Spektrum

Podujatia

Rubrika pripravená v spolupráci s kníhkupectvom HVIEZDOSLAV Malcolm Gladwell VÝNIMOČNÍ Výnimoční sú rozprávaním o úspechu, ktorého hrdinami sú právnici, vrcholoví športovci, softvéroví magnáti, ale aj dvanásťročná školáčka či hyperinteligentný farmmár, ktorý nikdy nedoštudoval. Mozaikou príbehov Gladwell postupne narúša mýtus individuálnej zásluhy, inteligencie a ambícií ako predpokladov úspechu a odvracia pohľad od úspešných a výnimočných na ich okolie. Či sa človek stane hviezdou, vrcholovým športovcom alebo úspešným podnikateľom, závisí od toho, kedy a kde sa narodí, aké má rodinné zázemie, či bude mať možnosť tvrdo a dostatočne dlho pracovať a aké dedičstvo preberá z kultúry, v ktorej žije. Toto všetko vytvára príležitosť, ktorá je pre úspech prinajmenšom taká dôležitá - ak nie dôležitejšia ako kvality jednotlivca. Gladwell tvrdí, že ak chcete byť miliardárom zo Silicon Valley, záleží na tom, v ktorom roku ste sa narodili, a ak chcete byť úspešným pilotom, dôležité je miesto vášho narodenia. Život výnimočných ľudí sa odvíja podľa zvláštnej a prekvapujúcej logiky a  vysvetlením tejto logiky Gladwell ponúka fascinujúci a provokatívny vzor na čo najlepšie využitie ľudského potenciálu. Candace Bushnellová SEX V MESTE Kto z nás by aspoň raz nechcel nahliadnuť do sveta bohatých a  slávnych, pozrieť sa do ich prepychových bungalovov a - len si to priznajme jedným okom nazrieť do spálne. Čo sa tam asi tak odohráva? Divoké bujné milovanie ako z erotického časopisu, alebo snáď rovnaká manželská nuda ako kdekoľvek inde? Candace Bushnellová pre nás tú pomyselnú kľúčovú dierku otvára a  pohľad na milostné ihrisko svojich blížnych ešte svojim zábavným a  ironickým spôsobom komentuje. So svojim príznačným humorom predstaví „mladých a krásnych“ ľudí, ktorí tiahnu z večierkov do barov a klubov, v lete jazdia do prepychových prímorských letovísk a v zime na lyže. Cerrie, prototyp strápenej mladej spisovateľky, hľadá lásku výhradne na nesprávnych miestach, a nie vždy vychádza všetko podľa jej predstáv. Jej priateľky Samantha, Miranda a Charlotte sú tiež nadšenými lovkyňami mužov a vždy sú ochotné poslúžiť veľmi konkrétnymi radami. Fotogenické krásavice balia kdekoho, neurotické maminy sa vychvaľujú svojimi otrasnými deťmi a príkladnými manželmi, a všetci dohromady zaujíma len jedno jediné - sex.

11

22. február 2010 1.2.-28.2. Zábavný internet (od 9.00-18.00 hod.) – CVČ, 1.2.-28.2. Premietanie rozprávok a filmov (od 9.00-16.00 hod.) – CVČ, 23.2. Z  rozprávky do rozprávky - podujatie pre deti ŠKD – CVČ, 24.2. Karnevalový make up – CVČ, 25.2. Rozprávkové vretienko - okresná súťaž v prednese rozprávky – CVČ, 28.2. Módny návrhár – téma - „Karnevalová maska“ – CVČ, 28.2. Veselé farbičky – téma - „Kŕmidlo pre vtáčiky“ – CVČ, 28.2. Poštová známka – téma - „Zvieratká z džungle“ – CVČ, 28.2. Svet vtákov - korešpondenčná súťaž – CVČ, 28.2. Mladý spisovateľ – téma - „Fašiangy, Turíce“ - CVČ

Výstavy

1.2.-28.2. Veselé farbičky, téma: „Zasnežený domček“ – CVČ, 1.2.-28.2. Módny návrhár, téma: „Silvestrovská roba“ – CVČ, 1.2.28.2. Poštová známka, téma: „Sladkovodné živočíchy – CVČ, 1.2.-28.2. Mladý spisovateľ, téma: „Zima, zimička“... - CVČ

Módny návrhár

V mesiaci január bola vyhlásená téma – „Čižmy“. Teší nás, že sa vám táto téma páčila a že ste sa do tejto výtvarno-návrhárskej súťaže zapojili. Najkrajšie práce sme odmenili vecnými cenami a  výhercom srdečne gratulujeme! Vyhodnotenie najlepších módnych návrhárov: I. kategória: 1. miesto: Ingrid Bokšanská - ZŠ Duplín, 2. miesto: Sofia Bartleovičová - ZŠ Vyšná Olšava, 3. miesto: Katarína Dudiňaková - ZŠ Kolbovce, 3. miesto: Adam Pelecháč – 2. odd. ŠKD Hrnčiarska II. kategória: 1. miesto: Milan Fedák - ZŠ Bukovce, 2. miesto: Jaroslava Čaklošová - ZŠ Bukovce, 3. miesto: Viktória Bačová - ZŠ Kolbovce Už teraz sa tešíme na vaše módne návrhy na tému: „Karnevalová maska“.

Karneval na ľade

V piatok 12. 2. 2010 v  popoludňajších hodinách ABC CVČ zorganizovalo pre deti mesta a  deti v  krúžku

korčuľovania karneval na ľade na mestskom klzisku. Fašiangový ľadový karneval sa niesol v duchu skvelej zábavy, tanca. Na akcii nechýbali ani pravé karnevalové masky, balóny, hudba. Počasie nám prialo a štadión sa zapĺňal maskami malých i veľkých, bez rozdielu veku, s korčuľami na nohách, ale aj bez nich.

Program sme spestrili vystúpením krúžku mažoretiek, pod vedením vedúcej Betky Džupinovej a krúžku korčuliarok pod vedením vedúcej Ľudmily Roháľovej. V duchu tradícií fašiangov a  karnevalov sa nieslo najmä vystúpenie pána Jozefa Roháľa s manželkou. Obdivovali sme jeho hru na fujare a ich prekrás-

ne ľudové kroje. Najlepšie masky boli ocenené vecnými cenami a ostatné deti masky aj nemasky dostali sladkosti. Už teraz sa všetci tešíme na ďalší ročník!

Poštová známka

Okresná výtvarná súťaž pre žiakov 1. - 9. ročníka ZŠ V mesiaci január bola vyhlásená téma „Zasnežená krajinka“. Centrum voľného času zaplavili koncom mesiaca nádherné známky. Oceňujeme chuť, snahu a  originalitu našich žiakov. Najkrajšie práce sme odmenili diplomom a vecnými cenami. Výhercom srdečne gratulujeme: I. kategória: 1. miesto: Tomáš Potoma - ZŠ Chotča, 2. miesto: Daniela Kocáková - ZŠ Bukovce, 3. miesto: Jarka Talianová - ZŠ Duplín II. kategória: 1. miesto: Viktória Bačová - ZŠ Kolbovce, 2. miesto: Vlado Fedák - ZŠ Bukovce, 3. miesto: Michal Zápotocký - ZŠ Mlynská Malú pozornosť od poroty získavajú: L. Vargová - ZŠ Miňovce, J. Gina - ZŠ Breznica, S. Smetanka, D. Dubasová ZŠ Bukovce, J. Pavlík - ZŠ Havaj, K. Dudinaková, M Fečko - ZŠ Kolbovce, S. Siváková ZŠ V. Olšava, D. Kaňuk - ZŠ N. Olšava.

Mladý spisovateľ

Okresná súťaž pre žiakov 1. – 9. ročníka ZŠ V mesiaci január bola vyhlásená téma: „Domáci miláčikovia“ v básnickej korešpondenčnej súťaži s názvom Mladý spisovateľ. Na túto tému mali žiaci napísať jednu báseň. Všetky básne sa nám veľmi páčili a na niektorých sme sa aj dobre pobavili. Už teraz sa tešíme na ďalšie príspevky s témou – Fašiangy, Turíce,... Vyhodnotenie: I. kategória: 1. miesto: Matúš Kuzma - ZŠ Havaj, 2. miesto: Sofia Bartkovičová - ZŠ V. Olšava, 3.miesto: Anastázia Olčáková - ZŠ V. Olšava. II. kategória: 1. miesto: Miška Hutňanová - ZŠ Mlynská, 2. miesto: Nikola Čakurdová - ZŠ Hrnčiarska, 3. miesto: Ján Berezný - ZŠ Hrnčiarska Cenu poroty získavajú: P. Gajdoš, J. Talianová, M. Šmilňáková, J. Hutňanová, D. Verba - ZŠ Hrnčiarska Výherné básne: Domáci miláčikovia Máme doma psíka, ktorý stále šteká. Na ocka, na mamičku, Aj na malú sestričku. Náš kocúrik Murko, ten len stále mrká, nechce chytať myši musí papať z misy. Matúš Zuzma, 2. ročník, ZŠ Havaj Šteniatko Mám ja doma šteniatko, také milé zvieratko. Všade šantí kde sa dá, chvostíkom sa oháňa.

A ten psíček maličký, niekedy je hlúpučký. Vždy si beží o stošesť, potom chce len jesť a jesť. Niekedy sa chce len hrať, inokedy prechádzať. Nikdy nevie čo je zima, ochráni ho kožušina. Skrýva sa nám každý deň, vždy len pod ten veľký peň. Moja milá malá Molly, vyprevadí ma do školy. Miška Hutňanová, 6. ročník, ZŠ Mlynská

Spektrum 08.2010  
Spektrum 08.2010  

Spektrum 08.2010

Advertisement